יהדות התורה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 537 פעמים
קיבל תודה: 3072 פעמים

Re: יהדות התורה

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

עוד ציטוט משם נתוני מערכת החינוך:

43 אחוז ליטאים מתוכם 7.5 ספרדים. ליטאים נטו: 35.5 אחוז. 35 אחוז חסידים, ( כולל ברסלב וחב"ד) 21 אחוז ספרדים.
הר ההר
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי הר ההר »

ספרדים חסידי ברסלב נחשבים בין הספרדים או בין החסידים?
א יודעלע
נתן תודה: 417 פעמים
קיבל תודה: 421 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע »

הקישור חסום לי
אבל זה ברור שאחוזי הילודה אצל החסידים גבוהים יותר, (אמנם מעט) וזה כי הם נישאים בגיל צעיר יותר

בגדול יש שוויון בין הליטאים לחסידים לפי מוסדות החינוך.

לליטאים יש את הפלג שלא מצביעים ולחסידים את ברסלב וחב"ד.

אני חוזר ואומר
אם באמת רוצים לדעת למי יש יותר, ולפי זה לתת נציגים או תפקידים, יש דרכים נוספות לפתור את זה מלבד פילוג בארצי.
פילוג בארצי זה נטו יהירות ושתלטנות
סמל אישי של משתמש
אני פה

א יודעלע כתב: 21 יולי 2022, 16:13 הקישור חסום לי
אבל זה ברור שאחוזי הילודה אצל החסידים גבוהים יותר, (אמנם מעט) וזה כי הם נישאים בגיל צעיר יותר

אני חוזר ואומר
אם באמת רוצים לדעת למי יש יותר, ולפי זה לתת נציגים או תפקידים, יש דרכים נוספות לפתור את זה מלבד פילוג בארצי.
הבעיה שהחסידים זה כולל העדה החרדית ועוד הרבה חסידיות שמרניות. ולליטאים יש הרבה מאוד ספרדים שלומדים אצלם במוסדות ומצביעים ג'.
לי אין ספק שלדגל יש 20-40 אלף קול יותר.
סמל אישי של משתמש
אני פה

לכידה.JPG
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
סמל אישי של משתמש
אני פה

בישיבות קטנות הפער קטן מאוד.
טייטל
נתן תודה: 214 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי טייטל »

חיים בוימל כתב: 21 יולי 2022, 14:40
עקיב'לה כתב: 21 יולי 2022, 14:34 הוא כנראה לא מכיר את המציאות שאתה רוצה להנדס בשם המפלגה שלך, אבל המציאות שחלק ניכר מהליטאים היום הם נכדי חסידים.
והחזרה בתשובה היא לא ליטאית כי אם ספרדית. ומה שחב"ד עושים לכאורה זה יור מכל הליטאים ביחד, ויש את בעלזא כמובן ומגדל אור וכו' וכו' בלי לזלזל בארגוני הקירוב הליטאיים שכמובן לא הביאו שום מסה קריטית של מצביעי ג'
כנראה שהיית אז באירופה אבל לא בארץ. כתבתי בפירוש שהלטאים הם צאצאי חסידים, אין חולק בדבר, אבל זה בדיוק הנקודה, שהנכדים והנינים לא רואים את עצמם חסידים משום כיוון.
החזרה בתשובה של חב"ד היא פעולות קצרות מועד, אבל ערכים ולב לאחים וכדומה, הביאו אלפים להקים משפחות חרדיות בישראל. אכן חלקם מצביעים כיום ש"ס, וזה לא מפריע לאף אחד. רק חוסר ידע מופלג כזה, יכול להביא למשפט שלא הביאו שום מסה קריטית לג'.
רק בשביל ההבנה הבסיסית, כך את הקובץ של ועדת הבחירות, תבדוק בכמה יישובים יש קולות לג', יישובים שאין להם שום קשר לחרדיות. רק בעקבות פעילות, של לב לאחים, אילת השחר, ערכים וכדומה.
רק בשביל הסקרנות, כמה חזבתי"ם אתה מכיר?
אני לא מבין דבר אחד, למה הליטאים צריכים לגייס את ציבור החזבתי"ם כדי להוכיח שיש להם רוב? הלא הם טוענים כל הזמן שיש להם רוב סתם כך אז למה הם צריכים להוציא את המרצע הזה מן השק?

והתשובה מובנת מאליה....
zeevi
נתן תודה: 1366 פעמים
קיבל תודה: 819 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

עקיב'לה כתב: 21 יולי 2022, 14:34 הוא כנראה לא מכיר את המציאות שאתה רוצה להנדס בשם המפלגה שלך, אבל המציאות שחלק ניכר מהליטאים היום הם נכדי חסידים.
והחזרה בתשובה היא לא ליטאית כי אם ספרדית. ומה שחב"ד עושים לכאורה זה יור מכל הליטאים ביחד, ויש את בעלזא כמובן ומגדל אור וכו' וכו' בלי לזלזל בארגוני הקירוב הליטאיים שכמובן לא הביאו שום מסה קריטית של מצביעי ג'
על החזרה בתשובה הליטאים הם הכי גדולים היום בתחום.
רואים ברחוב ליטאיים שמדברים עם ילדיהם בכל מיני שפות. (רוסית גרוזינית ועוד ועוד)
zeevi

אני פה כתב: 21 יולי 2022, 15:36 עוד נתון: חסיד שנהיה מודרני הבן שלו כבר אוטומטי לובש קנייטטש ונהיה ליטאי ולא להיפך.

אצל חרדים אולטרה־שמרנים %41 חסידים, %37 ליטאים, ורק %22 ספרדים;
גם בקבוצה השמרנית — %36 חסידים, %38 ליטאים, %22 ספרדים ו־%4 בלא
הגדרה. לעומתן, קבוצת הנגיעות המודרניות מורכבת מ־%24 חסידים, %35
ליטאים, %31 ספרדים ו־%10 בלא הגדרה. הקבוצה המודרנית מציגה ציר זהות
אתני מגוון: %10 חסידים, %21 ליטאים, %37 ספרדים ו־%32 בלא הגדרה.
כאמור, חסרי ההגדרה מתחלקים לְ רוב ממוצא מזרחי ולמיעוט ממוצא אשכנזי
יש הרבה הרבה להיפך
אצלי בשטיבל יש כמה וכמה ליטאים אוטנטיים שנהיו חסידים, חלקם שינו את הלבוש באופן חלקי, חלקם קצת יותר.
סמל אישי של משתמש
אני פה

אצל החסידים יש תופעה של הגירה שלילית כיון שהרבה מתחתנים עם בני חו"ל, אצל הליטאים יש הגירה חיובית.
א יודעלע

מישהו יכול להסביר לי את הטענה של דגל
אברהם וובר:
"בנושא החינוך הלכו ללא אישור מועצג"ת בחבר כנסת שיושב על הקול שלנו. מנדט אחד של אגודה יושב על קולות דגל התורה, לפחות על תלכו נגדי בקולות שלי – זו הטענה שלנו"

בכנסת הנוכחית יש 7 מנדטים ליהדות התורה, 4 מהם הם של דגל.
אני מקווה שלכולם ברור שלא עומדים פה על מצב של 5 דגל 2 אגודה
כך שאייכלר השתמש בקולות שעליהם הוא יושב ודאג לקולות שבחרו בו בוודאות.

אז מה הטענה?
סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 2037 פעמים
קיבל תודה: 582 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 »

זעם ביהדות התורה על דברי וובר נגד חסידות בעלזא שנציגם "פעל עצמאית בנושא החינוך". בכיר במפלגה: "מי התיר לנציג דגל התורה להצטרף להסתדרות הציונית בהסכם רשמי עם הרפורמים והקונסרבטיבים? לבעלזא יש אדמו"ר שקיבל החלטה בנושא החינוך, מי הרב שהתיר ללכת עם הרפורמים? עד היום לא קיבלנו תשובה"
מחפש חתימה. כל הצעה תתקבל בברכה!!
zeevi

איזה הסכם עם הרפורמים והקונסרביטים? על מה מדובר?
סמל אישי של משתמש
4000

היה איסור חמור כל השנים להיכנס להסתדרות כלגדולי ישראל אסרו.
ופתאום לפני כמה שנים ש"ס ודגל נכנסו כדאי לעשות כסף.....
סמל אישי של משתמש
אני פה

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני נכנס כעת להתייעצות בחדרו של רשכבה"ג מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א הנמצא בהשגחה בבית החולים מעייני הישועה. שוחחו ארוכות בנושאים העומדים על סדר יומה של היהדות החרדית.
סמל אישי של משתמש
אני פה

ארי קלמן
סמל אישי של משתמש
אני פה

פחות מ-100 ימים לבחירות תשפ"ג, ונראה שעבור ש"ס ויהדות התורה אלו בחירות שעתידות להיות דרמטיות במיוחד, בעיקר בשל הסחף אליו הולך הציבור החרדי, סחף שהח"כים החרדים לא בהכרח אוהבים: בסקר רחב היקף של מכון "נתוני אמת", שנעשה עבור אתר "כיכר השבת", נשאלו 2,699 חרדים ממגוון תתי החברה החרדית (ספרדים, ליטאים, חסידים, חב"ד ומודרניים; ר"כ) את כל השאלות הפוליטיות המשמעותיות שילוו את מערכת הבחירות, ואת התשובות הללו צריכים אריה דרעי, משה גפני ויצחק גולדקנופף לקרוא בתשומת לב.

אחדות או פיצול?
רוב הנשאלים, 42% מהציבור, תומכים בבחירות מקדימות לשתי המפלגות החרדיות, כפי שקיים בליכוד, העבודה ומרצ, בניסיון להביא לגיוון ברשימות, שרוב הנציגים בהן נמצאים שנים רבות. לעומתם, 38% מתנגדים למהלך, ורוצים שהמצב יימשך כפי שננהג בימים עברו.

שאלה שמעסיקה רבים בציבור החרדי היא האם המפלגה הליטאית תחליט להתפצל מהסיעה החסידית ולפרק את מפלגת 'יהדות התורה' שקיימת שנים רבות, זאת ברקע איומי הנציגים הפוליטיים הליטאיים על קיומו האפשרי של המהלך, ולמצביעים יש תשובה ברורה: לא. שני שליש מהציבור החרדי מתנגד לפיצול ביהדות התורה ולריצה עצמאית של דגל התורה ואגודת ישראל, כאשר רק 18% תומכים בפיצול.

למרות זאת, הציבור לא דוגל באחדות מלאה של המפלגות החרדיות, כאשר 48% חושבים שש"ס ויהדות התורה לא צריכות להתאחד, אך ישנם 35% שחושבים שהספרדים, הליטאים והחסידים אכן צריכים לרוץ תחת פתק אחד.

למרות הגידול בקבוצת "החרדים העובדים", רוב מוחלט - מעל לשני שליש - ממצביעי הסקר מתנגדים להקמת מפלגה חרדית שלישית, שתקדם את רצונות גוון האוכלוסייה הזה. בעוד ש-69% מתנגדים להקמת מפלגה כזו, ישנם רק 18% שחושבים שיש לה מקום.

דרעי וגפני מפסידים לסמוטריץ' ובן גביר
באשר לשאלה שמעסיקה במיוחד את ש"ס ויהדות התורה, העוסקת בזליגת קולות המצביעים אל הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר (בהנחה שאכן ירוצו יחד; ר"כ), הרי שנתוני סקר "כיכר השבת" ומכון "נתוני אמת" צריכים להדליק נורה אדומה בוהקת: אם בבחירות הקודמות 79% ממשיבי הסקר הצביעו לש"ס או ליהדות התורה, הרי שכעת רק 68% מתכננים להצביע למפלגות החרדיות, מה שמהווה נסיגה דרמטית של 11% מהבוחרים, כלומר בערך מנדט וחצי. כל 11% הללו עוברים ישירות אל הציונות הדתית, שזינקה מ-9% מהמשיבים שהצביעו לה בבחירות הקודמות - ל-20% כעת.

היום שאחרי הבחירות, עדיין הולכים עם נתניהו בכל מחיר?
גם בסקר הזה, כפי שנראה בסקרים קודמים, רוב הציבור, 59%, חושב שש"ס ויהדות התורה צריכות לנטוש את נתניהו וללכת לפוליטיקאי אחר אם יו"ר הליכוד לא ישיג 61 עם מפלגות גוש הימין: 42% חושבים שיש לכפות על נתניהו לפנות את מקומו לבכיר אחר בליכוד; 17% חושבים שיש להקים ממשלה עם מפלגה אחרת שלא בגוש הימין במסגרת רוטציה, אולי כתסריט חוזר לממשלת נתניהו-גנץ ההיא. רק 28% חושבים שצריך ללכת לעוד בחירות, ובלבד שנשארים עם נתניהו באש ובמים.

באשר לשאלת הבכיר בליכוד שיירש את נתניהו, 29% מהמצביעים תומכים בניר ברקת; 15% בישראל כ"ץ; 12% ביוסי כהן ו-10% ביולי אדלשטיין. מרכז האופוזיציה בכנסת היוצאת, יריב לוין, שמוזכר כמועמד הטבעי מבחינת נתניהו עצמו, לא זוכה ליחס מהמצביעים החרדים.

אחת המפלגות הצמודות ביותר ליו"ר הליכוד היא ש"ס של דרעי, אבל מסקר "כיכר השבת" ומכון "נתוני אמת" עולה כי רוב בוחרי המפלגה מתנגדים לנאמנות לנתניהו: 43% חושבים שש"ס לא צריכה להיצמד לנתניהו בכל מחיר, לעומת 35% בלבד שחושבים שצריכה.

מסקנות מהממשלה שחלפה
באשר למהלכים שעשתה ממשלת בנט-לפיד נגד החרדים, המהלך הרע ביותר, שלדעת המצביעים ביטולו צריך להיות תנאי לכניסה לממשלה, הוא רפורמת הכשרות של מתן כהנא, עם 81% שדורשים זאת. אחריה נמצאות רפורמת התחבורה הציבורית שפוגעת במתגוררים ביישובים חרדיים עם 67%; רפורמת הסלולר עם 58%; העלאת המס על כלים חד פעמיים עם 54% והמס על השתייה המתוקה עם 47% בלבד, אולי מתוך הבנה שיש במהלך מחשבה כנה על בריאות הציבור.

בנוסף, 77% מהמצביעים טוענים שממשלה ללא ש"ס ויהדות התורה לא יכולה להיות יציבה, כפי שממשלת בנט-לפיד הייתה רעועה ימים רבים מכהונתה.
סמל אישי של משתמש
4000

עוד מח״כ פרוש ב׳קול חי׳ בהתייחס לטענה של וובר שלדגל יש 165 אלף קולות: ״אני לא יודע מהיכן הוא מביא את הנתונים, אני יודע לומר שרע״מ היחידה שקיבלה 4 מנדטים, לאחר שהתנדנדה והיא הביאה 160 אלף קולות. אולי משם הגיע הרעיון להרב וובר״.
סמל אישי של משתמש
4000

ח"כ פרוש לקאהן וחכם ב'קול חי': יש הסכם בין אגו"י ל'דגל' שנחתם לפני שנה וארבעה חודשים הכולל גם את הכנסת ה-25. לא קרה משהו משמעותי בשנה הזו, דגל התורה לא דיברו איתנו על פתיחת ההסכם.
סמל אישי של משתמש
4000

ח"כ מאיר פרוש ב'קול חי': אין זכות טיעון נגד חסידות בעלזא, החינוך העצמאי מושתת על אגו"י ודגל התורה. אני לא רוצה לפתוח מה עשו ח"כי דגל התורה בניגוד לדעתם ושיטתם של מועצת גדולי התורה החסידית.
סמל אישי של משתמש
4000

בחסידות בעלזא שוברים שתיקה: "מקצועות שבין כה נלמדו" • פרסום ראשון
בכירים בבעלזא ל'חדשות JDN': "המתקפות כנגד תקצוב החיידרים, הם ישירות כנגד מרן האדמו"ר. זהו מעשה שלא עשו עד היום – אותם גורמים יבואו לדין ציבורי ביום מן הימים על המרדה כנגד גדולי ישראל"
מרדכי הלפרין
כ״ה בתמוז ה׳תשפ״ב (יולי 24, 2022)

בחסידות בעלזא מגיבים בכאב ובכעס למתקפות מצד גורמים שונים על השינויים שביצעה בסדרי הלימוד של מוסדות החינוך בחסידות, ומתייחסים לראשונה (ראשון) בשיחה עם 'חדשות JDN' לטענות בנושא שגרם לסערה רבתית בתוך המגזר החרדי.

בשיחה עם גורמים בכירים מאוד בחסידות, טוענים כי יש אצלם זעם גדול על ההתבטאויות כנגדם. "בואו נעשה סדר, מנסים לעשות כאילו זה ממ"ח ו'תוכניות פורצות דרך', כאשר בסך הכול מדובר בשלושה מקצועות שגם כך למדו אותם במוסדות החסידות, רק שיתחילו לקבל עליהם תקציבים. מדובר במתמטיקה, עברית (דקדוק) ולימודי אנגלית שברוב החיידרים של החסידות למדו את השפה הנוספת, מלבד המוסדות בירושלים שיתחילו ללמד אנגלית", מסבירים בחסידות.

הטענה של אנשי החסידות ברורה: מצד אחד רוצים להצטרף למוסדות הנמנים על 'החינוך העצמאי' (שלמעשה שייכים גם לחסידות בעלזא, מאחר וזה כפוף למועצות גדולי התורה) אבל לא נותנים להם את האפשרות, ומצד שני כשרוצים לעשות משהו נפרד אז תוקפים. "צריכים להבין דבר פשוט – כאשר תוקפים מפורשות את תקצוב המוסדות, הם תוקפים ישירות את כ"ק מרן האדמו"ר מבעלזא, זה דבר שלא מתקבל על הדעת", זועמים הבכירים.

לבכירים בחסידות חשוב להדגיש: "אין חולק ששיטת החינוך במגזר הליטאי היא מובנת מאחר ונשענת על דעת תורה, אבל אי אפשר לתקוף את האדמו"ר שהוא כביכול 'מחלל את המחנה ומבצע רפורמות מהפכניות', עפ"ל. יותר אנחנו לא מקבלים את זה".

אנשי החסידות מוספים ומאיימים: "כל הדיבורים האלו של חברי כנסת כנגד האדמו"ר מבעלזא, נרשמים. כל אותם גורמים יבואו לדין ציבורי ביום מן הימים על המרדה כנגד גדולי ישראל", מעבירים הבכירים בחסידות מסר חריף.

"חברי כנסת לא קיבלו מעולם הוראה לתקוף בעניין", טוענים בבעלזא. "לכל אחד יש את שיטת החינוך שלו וזה בסדר גמור, אבל מכאן ועד לתקוף את האדמו"ר שלנו?! זה מעשה שלא עשו עד היום. תחשבו שאנחנו נתקוף הח"כ שעשה הסכמים עם הרפורמים בהסתדרות הציונית, הרי לא נעשה זאת מאחר וברור לנו שהמהלך נעשה בהוראת הרבנים של הח"כ".
סמל אישי של משתמש
4000

ראיתי עכשיו ההודעת גינוי של יעקב אשר וחושב כמה צבוע אפשר ליהות.

זה לא הצירים של דגל התורה שחברו לרפורמים בסוכנות ??
כדי שהרפורמים ישתלטו על הסוכנות ?
סמל אישי של משתמש
אני פה

המלחמה הפסיכולוגית של דגל התורה נגד אגודת ישראל.jpg
א יודעלע

א"א עוד לא הזכיר את הרב XXX זצ"ל?

או שפשוט לא רוצים להתלכלך ברפש---
משה 10
נתן תודה: 331 פעמים
קיבל תודה: 436 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משה 10 »

א יודעלע כתב: 24 יולי 2022, 23:56 א"א עוד לא הזכיר את הרב XXX זצ"ל?

??????
zeevi

א יודעלע כתב: 24 יולי 2022, 23:56 א"א עוד לא הזכיר את הרב XXX זצ"ל?

?
א איד
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א איד »

מגוחך נוראות התרגיל של דגל התורה. 'גורמים בכירים' כחוקות מפלגות-הפך-בני-תורה.
א איד
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א איד »

מלבד זאת שכל בר דעת מבין שמהלך של פירוד בצבירו החרדי הוא המהלך הכי טיפשי שרק יכול להיות.
ואני אומר את זה בתור אחד שהוא אינו חסיד.
יוסף חיים

נושא שלא נקרא על ידי יוסף חיים »

אני פה כתב: 21 יולי 2022, 16:15
א יודעלע כתב: 21 יולי 2022, 16:13 הקישור חסום לי

אני חוזר ואומר
הבעיה שהחסידים זה כולל העדה החרדית ועוד הרבה חסידיות שמרניות. ולליטאים יש הרבה מאוד ספרדים שלומדים אצלם במוסדות ומצביעים ג'.
לי אין ספק שלדגל יש 20-40 אלף קול יותר.
הבעיה הוא גם שהרבה חסידים לא מצבעים ג אלא ש"ס או בן גביר כגון כמה אלפי חסידי גור
עקיב'לה
נתן תודה: 107 פעמים
קיבל תודה: 640 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה »

מה יהיה עם השכר לימוד הגבוה? ומה איכפת לי שאף אחד מהחרדים לא יהיה בכנסת אם הם לא עוזרים בתחום הדיור והשכר לימוד? מה יש לי מזה שהמנהלים עשירים ונוסעים לבדוק את העירוב בהרי האלפים ואין להם ''שום אפשרות להוריד מהשכר לימוד כלום כי המוסדות קורסים''? מה יהיה עם השכר לימוד? איפה זעקת האברכים הנאנקים והנחנקים? מה יהיה עם השכר לימוד מה יהיה עם השכר לימוד????????????????????
אנחנו צריכים לשאוג כאריות וככפירים מ ה י ה י ה ע ם ה ש כ ר ל י מ ו ד ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? זה דבר נורמלי מה שגובים היום מנהלי הישיבות?????
ואם הרבי מבעלזא מתכוון להגביר את התקציבים וכך יירד השכר לימוד אני מבקש ומתחנן מהקב"ה ימים על ימי מלך תוסיף ושיהיה בריא וחזק ויהיה לו נחת מכל יו"ח וכל חסידיו וממנו ילמדו כל הרבייס האחרים. אני אינני יכול להפוך להיות חסיד בעלזא עקב השכר לימוד אבל גם אצלנו הלוואי יגלו קצת חמלה!!!!!!
שלח תגובה