יהדות התורה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
קא סלקא דעתך
נתן תודה: 128 פעמים
קיבל תודה: 185 פעמים

Re: יהדות התורה

נושא שלא נקרא על ידי קא סלקא דעתך »

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 00:50 לאחר שהשתכנעת. הגיע הזמן להסביר. בתחילה כתבתי מתוך השערות. כמובן שחלקם מוטעות לחלוטין. לאחמ"כ בקשתי סיוע מידיד חסי"ג, הוא מסר לי מידע מתוך אקסלים שברשותו, בו מופיעים כל חסידי גור, מפולחים גם לפי ערים. כשכתבתי כאן בצהרים, הוא לא היה פנוי לשיחה ארוכה, אלא סיפק לי את המידע וסיימנו שיחה. בלילה נפגשנו, ושם דנו בנושא. הוא פתח את האקסל וחישב את כל בתי האב, יצא בערך 11 אלף. עדיין לא 12, אבל לא פער כ"כ גדול כמו שאני חשבתי. מה עוד, שלדבריו, החתונות של השנה האחרונה יכולים לקרב את סך בתי האב ל 12 אלף.
אכן, לשאלתי איך יתכן שבמועצת הקהילות זה מגיע סה"כ ל-25 אלף. הוא ישב ובדק, ולדבריו זוהי התשובה. בגור אין כמעט בחורים או בחורות מצביעים. או שהם פחות משמונה עשרה, או שהם נשואים. אין כמעט מצב ביניים. גם אם יש, מעטים מאד. משכך, שכבת גיל מסויימת בציבור ליטאי או ספרדי שמציינים זאת בכך וכך בחורים או בחורות, מציינים כאן במנין 'בתי אב'.
הוספה שלי. אכן היחצני"ם משתמשים במספר זה, כי זה מעצים את הדמיון, כאילו כל בית אב כולל כמה וכמה נפשות. אך בפועל לא מדובר ביותר קולות.

אופס' ...
טעות אומללה..

נדמה שלחסידות גור יש את הכי הרבה 'אלטערע'. [בחורים מבוגרים]
מיהו יהודי
נתן תודה: 41 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מיהו יהודי »

הצחקת...

בגור יש רשימות שדכנים, תבקש מחבר שלך שימיין לפי גיל, ויקבל רשימה שמית מדויקת של כל מי שעבר את גיל ה18 ולא התארס.

לא יהיה פחות מאלף (בנים ובנות). יה"ר שיוושעו במהרה.
סמל אישי של משתמש
מתי
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מתי »

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 00:50 לאחר שהשתכנעת. הגיע הזמן להסביר. בתחילה כתבתי מתוך השערות. כמובן שחלקם מוטעות לחלוטין. לאחמ"כ בקשתי סיוע מידיד חסי"ג, הוא מסר לי מידע מתוך אקסלים שברשותו, בו מופיעים כל חסידי גור, מפולחים גם לפי ערים. כשכתבתי כאן בצהרים, הוא לא היה פנוי לשיחה ארוכה, אלא סיפק לי את המידע וסיימנו שיחה. בלילה נפגשנו, ושם דנו בנושא. הוא פתח את האקסל וחישב את כל בתי האב, יצא בערך 11 אלף. עדיין לא 12, אבל לא פער כ"כ גדול כמו שאני חשבתי. מה עוד, שלדבריו, החתונות של השנה האחרונה יכולים לקרב את סך בתי האב ל 12 אלף.
אכן, לשאלתי איך יתכן שבמועצת הקהילות זה מגיע סה"כ ל-25 אלף. הוא ישב ובדק, ולדבריו זוהי התשובה. בגור אין כמעט בחורים או בחורות מצביעים. או שהם פחות משמונה עשרה, או שהם נשואים. אין כמעט מצב ביניים. גם אם יש, מעטים מאד. משכך, שכבת גיל מסויימת בציבור ליטאי או ספרדי שמציינים זאת בכך וכך בחורים או בחורות, מציינים כאן במנין 'בתי אב'.
הוספה שלי. אכן היחצני"ם משתמשים במספר זה, כי זה מעצים את הדמיון, כאילו כל בית אב כולל כמה וכמה נפשות. אך בפועל לא מדובר ביותר קולות.
מכיוון שסוף סוף התחלת לענות בצורה מכובדת, אתכבד גם אני להשיב לך באופן דומה בתקווה שנצליח לשמור על שיח מכבד, לא אישי ולא מתלהם.
ראשית כל, אפנה אותך לכתבה שהתפרסמה ב'בחדרי' שבט תשע"ז בה פירוט המשפחות בחסידות גור ע"פ האלפון שיצא אז (להזכירך: כמעט 6 שנים אחורה),
https://www.bhol.co.il/news/223028
חשבון פשוט, אם אז גור מנתה 10,126 משפחות בארץ ישראל, ששה שנים (ע"ז.ע"ח.ע"ט.פ'.פ"א.פ"ב) זה לפחות 3000 משפחות נוספות (מינימום 500 חתונות בשנה) אז וודאי מדובר בלכה"פ 13,000 משפחות בלעה"ר (וודאי שיותר כי כל שנה מספר המתחתנים גדל, וכיום זה עומד על איזור ה- 600 משפחות נוספות בשנה כ"י, לכן הסכום הוא לפחות 13,500 בתי אב, אבל הורדתי בשבילך...)
הטענה שאין בחורים ובחורות מעל גיל 18 הרבה יותר ממגוחכת, ולכן, או שלא דיברת עם חסיד גור או שמדובר בבן אדם שלא יודע מה קורה סביבו (אגב, יפה שיש לך חבר חסיד גור, מה שנקרא 'גוטע חברים'...)
א- בגור אין בחור שמתחתן לפני גיל תשע עשרה, פשוט לא קיים דבר כזה, וגם בגיל תשע עשרה רק 50% מתחתנים.
ב- בגור בניגוד לכל הכלל חסידי והליטאים ישיבות גבוהות הם רק מגיל תשע עשרה וישנם כעשרה ישיבות כאלה ממוצע מאה בחורים בישיבה, אז איך למען ה' ניתן לומר שאין בחורים מעל גיל שמונה עשרה? (ועליהם תוסיף מחזור שלם של גיל 18 בישיב"ק)
כך או כך סיכום העניינים מספר הבחורים והבחורות המצביעים הוא לפחות 2,200 ואפילו יותר.
מוזמן להשיג על טענותיי בצורה מסודרת ומכובדת.
:P "החליטו לגרום למישהו לחייך בכל יום, אך לעולם אל תשכחו שאתם זה גם מישהו!" :P
חיים בוימל
נתן תודה: 157 פעמים
קיבל תודה: 52 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חיים בוימל »

אתה מדבר השערות, ולכן מותר לי גם לשער בצורה הפוכה. אבל הדגשתי, שהדברים נבדקו עם אקסלים המגיעים מתוך המוסדות של גור. אכן מסיבה מסוימת הוא לא עדכן אותם בשנה האחרונה. כך שחסר ידע מדויק על שנת תשפ"ב וחלק מתשפ"א. אבל כך או כך עדיין גם לפי המופיע במשרדי הקהילה של גור, עדיין אין 12 אלף, אבל נגדיר זאת כך, זה לא מרחק גדול, דהיינו זה כבר עבר את ה-11 אלף.
דברי בנוגע לכך שכמעט אין בחורים מצביעים, באים לחדד את קנה החישוב. אחד כתב שהחישוב הוא 2.2. אך הדברים סותרים זה את זה, ועל כך באה התשובה, שכמעט ואין בחורים 'מצביעים'. או שהם לפני הגיל או שהם כבר נשואים. אכן, גם אם ננקוט לפי דבריך שהם מתחתנים בגיל 19, או 19.5, עדיין מדובר בחלון קצר בלבד, כך שקנה החישוב הוא 2.1 בקירוב. חשבון זה מתאים עם המציאות.
חיים בוימל

גם לשואל על ריבוי המבוגרים בגור. שוב, גם אם נניח שיש אלף רווקים. עדיין זה מתאים עם החשבון. כי 11 אלף בחישוב 2.1 זה 23 אלף. באם נניח שנוספו חמש מאות בתי אב בשנה האחרונה, עדיין הם אלף קולות נוספים. תוסיף אלף רווקים, והגעת ל25 אלף.
א יודעלע
נתן תודה: 417 פעמים
קיבל תודה: 421 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע »

החישוב של 2.2 הוא הגיוני מאוד

שיעור המשפחות שמשיאות ילדים הוא כ28%
(המשפחות שלא משיאות ילדים הם לפחות כפול מהמשפחות שכן משיאות ילדים, והמשפחות שמשיאות הם כפול ממספר אילו שכבר סיימו לחתן)

אפשר להעריך שבגיל שמשיאים ילדים לרוב המשפחות יש 3 בעלי זכות הצבעה,

לפי חישוב זה מגיעים ל2.28 בעלי זכות הצבעה כממוצע למספר בתי אב
חיים בוימל

א יודעלע כתב: 13 יולי 2022, 13:11 החישוב של 2.2 הוא הגיוני מאוד

(המשפחות שלא משיאות ילדים הם לפחות כפול מהמשפחות שכן משיאות ילדים, והמשפחות שמשיאות הם כפול ממספר אילו שכבר סיימו לחתן)

אפשר להעריך שבגיל שמשיאים ילדים לרוב המשפחות יש 3 בעלי זכות הצבעה,

לפי חישוב זה מגיעים ל2.28 בעלי זכות הצבעה כממוצע למספר בתי אב
אכן החישוב הגיוני, ולכן השתמשתי בו לאורך השיח. אך בנוגע לקהילת גור, זה לא מסתדר עם המציאות. לכן הבאתי דברי ידידי שניסה להסבירם בצורה סבירה וקרובה אל המציאות והסברא הישרה. אם יש למישהו הסבר טוב יותר, אדרבה.
חיים בוימל

מעבר לנושא המספרי. ברצוני להעיר את תשומת לב חסי"ג המגיבים באשכול. התובנה מדוע שונאים את גור, אתם מצטטים חינוך שקבלתם. לפיו משום שאתם 'הכי', הקו של הרבי הוא הכי, הכי נוקשה הכי חרדי וכו', ולפיכך יש כמה ליברלים ומושכי עט שלא אוהבים את זה, והם משפיעים על רבים. זוהי תשובה שיפה להסביר בפנים. אבל אינה תואמת את האמת.
את השאלה למה לא אוהבים צריכים לשאול את אלה שלא אוהבים. זה לא הליברלים, זה מקיף את רוב החברה החרדית.
הסיבה היא יותר פשוטה. אתם יכולים לברר זאת בפגישה עם כל חרדי בשטיבאלך וכדומה. ההתנשאות, היהירות, המחשבה שאנחנו 'הכי' הכי, אנחנו מובילי היהדות, אנחנו הכי עשירים הכי חכמים הכי צדיקים וכדומה. גם אם זה היה אמת, היה מקום לדון על מידת הענוה וההשתוות, ובפרט לתלמידי הבעש"ט ותלמידיהם. בפרט לאלו המתיימרים להמשיך את דרך קוצק. אך הבעיה הגדולה והמהותית שלא זה אמת.
הסביר לי חבר חסי"ג נוסף. בעינינו, כל היהדות החרדית נוסעת ברכבת ארוכה, לא איכפת לנו שיש קרון לבעלזא, קרון שנקרא ויזניץ, קרון שנקרא ליטא, וכו' וכו'. אבל לבסוף הקטר זה אנחנו גור. אבל מי שפרש לקהילה, כעבר לרכבת אחרת, רכבת הנוסעת לכיוון השני. דומני שרוב חסי"ג יסכימו עם המשל הלזה.
אבל מה נעשה, שרוב הציבור החרדי לא רואה את עצמו נוסע ברכבת הזאת, הוא לא יודע על מה אתם מדברים, מה שנקרא מרחק גדול משפת אמת ואמרי אמת. וחבל.
סמל אישי של משתמש
מתי

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 12:52 אתה מדבר השערות, ולכן מותר לי גם לשער בצורה הפוכה. אבל הדגשתי, שהדברים נבדקו עם אקסלים המגיעים מתוך המוסדות של גור. אכן מסיבה מסוימת הוא לא עדכן אותם בשנה האחרונה. כך שחסר ידע מדויק על שנת תשפ"ב וחלק מתשפ"א. אבל כך או כך עדיין גם לפי המופיע במשרדי הקהילה של גור, עדיין אין 12 אלף, אבל נגדיר זאת כך, זה לא מרחק גדול, דהיינו זה כבר עבר את ה-11 אלף.
דברי בנוגע לכך שכמעט אין בחורים מצביעים, באים לחדד את קנה החישוב. אחד כתב שהחישוב הוא 2.2. אך הדברים סותרים זה את זה, ועל כך באה התשובה, שכמעט ואין בחורים 'מצביעים'. או שהם לפני הגיל או שהם כבר נשואים. אכן, גם אם ננקוט לפי דבריך שהם מתחתנים בגיל 19, או 19.5, עדיין מדובר בחלון קצר בלבד, כך שקנה החישוב הוא 2.1 בקירוב. חשבון זה מתאים עם המציאות.
האם החשבון של 1+1=2 הוא גם כן השערה???
אני לא עושה השערות, אני עושה חשבונות, בעוד אתה מצטט מ"אקסלים המגיעים מגור" שאינני יודע אם אתה הוא זה שבדיתם או ידידך הנ"ל, אני מביא כתבה מ'בחדרי' שאם כל הכבוד הרבה יותר אמינה מהמקורות המדויקים והאובייקטיבים שלך...
ע"פ הכתבה, בתחילת שנת תשע"ז גור בארץ מנתה 10,126 משפחות, לשיטתך התחתנו מאז רק 1500 זוגות??? מופרך לחלוטין!
לא מדבר על המחיקה של יותר מאלף בחורים ובחורות שפשוט מחקת מהלקסיקון כי לא הסתדר עם הנחותיך ההזויות...
לפני שאתה מעלה תחושות בטן תוודא איך הם מסתדרים במציאות...
חיים בוימל

מתי כתב: 13 יולי 2022, 14:32
חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 12:52 אתה מדבר השערות, ולכן מותר לי גם לשער בצורה הפוכה. אבל הדגשתי, שהדברים נבדקו עם אקסלים המגיעים מתוך המוסדות של גור. אכן מסיבה מסוימת הוא לא עדכן אותם בשנה האחרונה. כך שחסר ידע מדויק על שנת תשפ"ב וחלק מתשפ"א. אבל כך או כך עדיין גם לפי המופיע במשרדי הקהילה של גור, עדיין אין 12 אלף, אבל נגדיר זאת כך, זה לא מרחק גדול, דהיינו זה כבר עבר את ה-11 אלף.
האם החשבון של 1+1=2 הוא גם כן השערה???
אני לא עושה השערות, אני עושה חשבונות, בעוד אתה מצטט מ"אקסלים המגיעים מגור" שאינני יודע אם אתה הוא זה שבדיתם או ידידך הנ"ל, אני מביא כתבה מ'בחדרי' שאם כל הכבוד הרבה יותר אמינה מהמקורות המדויקים והאובייקטיבים שלך...
ע"פ הכתבה, בתחילת שנת תשע"ז גור בארץ מנתה 10,126 משפחות, לשיטתך התחתנו מאז רק 1500 זוגות??? מופרך לחלוטין!
לא מדבר על המחיקה של יותר מאלף בחורים ובחורות שפשוט מחקת מהלקסיקון כי לא הסתדר עם הנחותיך ההזויות...
לפני שאתה מעלה תחושות בטן תוודא איך הם מסתדרים במציאות...
כנראה לא קראת היטב, ועמך הסליחה. החשבון על סמך כתבה מבחדרי היא השערה או ידיעה? מסתמא גם אתה תסכים שצריכים לבדוק על סמך מה הדברים נכתבו. חושבני שאקסל מדויק של איחוד מוסדות גור אמין הרבה יותר, מסכים? נתקדם הלאה, לפי האקסל המעודכן לשנת תשפ"א יש בקהילה קצת יותר מ11 אלף בתי אב. זה נקרא ידיעה!
הידיעה השניה מגיעה ממועצת הקהילות, שם על המסך היה כתוב במפורש 25 אלף קול. בין לבין אנו צריכים לשער ולחשב, האם הנוסחא 2.2 נכונה, וממילא אין לגור 12 אלף בתי אב, או שהנוסחא היא 2.1 ואז נוכל לחשב בצורה יותר קרובה אל המציאות את שני הנתונים, הן שיש 11 אלף בתי אב, והן שיש 25 אלף קול.
אגב, אם כבר, ובפרט לאור החשבון על סמך הכתבה בבחדרי, מעתה נאמר 14 אלף בתי אב, זה יישמע הרבה יותר טוב, מסתמא גם יביא יותר קולות, וכו'. חושבני שגם אתה לא רוצה להפריח סתם דברים, אני טועה?
אגב בנושא אלף הבחורים והבחורות, כתבתי תגובה נוספת ונפרדת שם הסברתי את הענין, באופן שאכן הדברים מסתדרים היטב. אקוה שתקרא היטב ובסבלנות, למרות שאולי איני ראוי לכך שהוד מעלתו ישים לב אל דברי, ובכך יאירו הדברים ויסתדרו עם המציאות והחשבון.
חיים בוימל

שאלה קצת אישית למתי. כתבת שאם יש לי חבר חסיד גור זה נקרא 'גיטע חברים'. חשוב לי לדעת, האם כל חסיד גור באשר הוא הוא בבחינת גוטע חברים, או שצריך לברור גם מתוכם.
סמל אישי של משתמש
מתי

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 14:46 שאלה קצת אישית למתי. כתבת שאם יש לי חבר חסיד גור זה נקרא 'גיטע חברים'. חשוב לי לדעת, האם כל חסיד גור באשר הוא הוא בבחינת גוטע חברים, או שצריך לברור גם מתוכם.
אם הוא חסיד של הרבי שליט"א וודאי שכן
ואם לא, אז ברור מה התשובה...
חיים בוימל

מתי כתב: 13 יולי 2022, 14:51
חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 14:46 שאלה קצת אישית למתי. כתבת שאם יש לי חבר חסיד גור זה נקרא 'גיטע חברים'. חשוב לי לדעת, האם כל חסיד גור באשר הוא הוא בבחינת גוטע חברים, או שצריך לברור גם מתוכם.
דהיינו, שזה שהוא חסיד גור הופך אותו אוטומטי לגיטע חברים?
סמל אישי של משתמש
מתי

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 14:54
בדיוק כך. ולא זו בלבד אלא כל מי שלא חסיד גור נהפך אוטומטית לשלעכט!
בין הטיפות
נתן תודה: 109 פעמים
קיבל תודה: 134 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי בין הטיפות »

מישהו יודע מה הקשר בין שם האשכול לתוכן המדובר? במטותא, לא מצאתי את הקשר...
(בתחילה זה עוד היה חלק מהמספרים, כרגע זה דיון על גדלותה הכמותית והאיכותית של גור ללא אף קשר)
חיים בוימל

מתי כתב: 13 יולי 2022, 15:24
עכשיו תסתכל במראה, ותבין על סגנון היהירות, בצורה נוספת. עמך הסליחה
בין הטיפות
נתן תודה: 109 פעמים
קיבל תודה: 134 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי בין הטיפות »

חיים בוימל כתב: 13 יולי 2022, 15:56
מותר גם להבין בדיחות...
סמל אישי של משתמש
מתי

טוב. אין לך שמץ של הבנה בהומור הפולני ואתה עוד מתיימר למנותינו ולפרשנינו...
אז במטותא ממך, הנח לנו, ובמה שאתה לא מבין בו, פשוט אל תתערב, תודה והמשך יום נעים.
חיים בוימל

כבר אמר החכם, מבדיחותך ניכרים מידותיך. דוק ותשכח.
חיים בוימל

מתי כתב: 13 יולי 2022, 16:58

טוב. אין לך שמץ של הבנה בהומור הפולני ואתה עוד מתיימר למנותינו ולפרשנינו...
אז במטותא ממך, הנח לנו, ובמה שאתה לא מבין בו, פשוט אל תתערב, תודה והמשך יום נעים.
ושוב אותה יהירות. יש איזה הומור נשגב 'פולני', למרות שרבים מחסידי גור הם בכלל צאצאי הונגרים. (מעטים הפולנים ששרדו את השואה). אם אתה לא נושם את אויר הפסגות הלזה, אתה מדלת העם, איך תוכל חשוב להתבונן במופלא ממך. פשש.... גיוואלדיג.
ואבקש מחילה בקידה ובכניעה וכו' וכו' , איך עלה במחשבה בכלל, להביע דעה על נושא פולני טהור כל כך, ועוד להבין בו, אוי נורא. מי יודע איך יכופר חטא זה, אוי!
ואגב, אני פולני טהור, לסבא שנולד בפולין. אז במטותא...
יוסף בן יוסף
נתן תודה: 494 פעמים
קיבל תודה: 68 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יוסף בן יוסף »

על פי מה החישוב הזה?
סמל אישי של משתמש
יעבץ
נתן תודה: 231 פעמים
קיבל תודה: 377 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ »

יוסף בן יוסף כתב: 13 יולי 2022, 20:42

על פי מה החישוב הזה?
אין לי מושג מה החישוב שלו, אבל הערכה גסה שלי. הגידול הטבעי של הציבור החרדי הוא בערך שמכפיל את עצמו כל 20 שנה.
נמצא שזוגות בגיל 40-60 (גיל שמחתנים ילדים) הוא כפול מזוגות בגיל 60-80 (הגיל שסיימו לחתן). וזוגות בגיל 20-40 (הגיל שעדיין לא מחתנים), הוא כפול מהזוגות בגיל 40-60ץ

כאמור זה הערכה גסה מאוד, אבל יש בכך אומדן כלשהו.
סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 537 פעמים
קיבל תודה: 3072 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

חבר הכנסת אורי מקלב מ'דגל התורה' התראיין ל'כיכר השבת' ברקע המצב הפוליטי המתוח במפלגת 'יהדות התורה' בין הסיעות 'דגל התורה' ו'אגודת ישראל'.

בניגוד לאמירות והרמזים מצדו של היו"ר ח"כ משה גפני, ח"כ מקלב הצהיר כי לא יקימו ממשלה ללא נתניהו: "זאת העמדה של כולנו, היא עמדה אחידה בעניין הזה. צריך לעשות הכל כדי שלא נהיה באופוזיציה. לנצל את כל האפשרויות".

על שותפות עם בני נגץ וגדעון סער אמר מקלב: "להיות שותפים בקווי יסוד שלנו - אין שום בעיה. תמיד הם היו שותפים".

האם יתמכו בבני גנץ לראשות הממשלה? "אני לא אמרתי על ראשות הממשלה. אגיד יותר מזה, אין אפשרות. כל הדיבורים האלה הם דיבורים שלא יבואו לידי מימוש. לא תהיה אפשרות להקים שום ממשלה בלי 'הליכוד'. אין אפשרות מספרית".

ח"כ מקלב הפתיע ואמר כי ילכו רק אחרי הליכוד: "אין ספק, חד משמעי. אנחנו הולכים עם 'הליכוד', זה ברור. הקו האדום זה יכול להיות גנץ וגדעון סער שהם יודעים להצטרף לקווי יסוד שלנו. אני יודע שיש מפלגות שלא נוכל ללכת, מפלגות שנמצאות שמאלה מ'כחול לבן'".

לשאלה האם הוא אומר שכל ממשלה שתוקם עם הסיעות החרדיות תהיה בנוכחות של 'הליכוד' ונתניהו: "אני אומר את זה, אתה דייקת".

תלחצו על 'הליכוד' לאפשר לגנץ להיות ראשון ברוטציה אם לא יהיו 61 לימין? "אנחנו לא נלחץ, אנחנו לא לוחצים בשום דבר, מגיעים להכל בהבנות".
א יודעלע

יעבץ כתב: 13 יולי 2022, 20:48

על פי מה החישוב הזה?
אין לי מושג מה החישוב שלו, אבל הערכה גסה שלי. הגידול הטבעי של הציבור החרדי הוא בערך שמכפיל את עצמו כל 20 שנה.
נמצא שזוגות בגיל 40-60 (גיל שמחתנים ילדים) הוא כפול מזוגות בגיל 60-80 (הגיל שסיימו לחתן). וזוגות בגיל 20-40 (הגיל שעדיין לא מחתנים), הוא כפול מהזוגות בגיל 40-60ץ

אכן על בסיס זה חשבתי את האומדן
טוב ומטיב
נתן תודה: 951 פעמים
קיבל תודה: 505 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי טוב ומטיב »

א יודעלע כתב: 13 יולי 2022, 23:09
יעבץ כתב: 13 יולי 2022, 20:48

על פי מה החישוב הזה?

אכן על בסיס זה חשבתי את האומדן
אני שמעתי בעבר דעת מומחים שכל 18 שנה מכפיל את עצמו יהדות החרדות, אולי זה היה לפני הקיצוץ הגדול בהיסטוריה שביבי נתניהו קיצץ את כל הקצבאות ילדים שלנו ב 90% , אבל זה הרעיון הבסיסי ביהדות החרדות.
משיב.
נתן תודה: 50 פעמים
קיבל תודה: 326 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משיב. »

הצבור החרדי מכפיל את עצמו כל 17 שנה.

קחו אלפונים של חסידויות, בידקו את קצב הגידול כל שנה.
מספר הרשומים באלפון עולה כל שנה בממוצע בכ 4.15% (כלומר חסידות שיש לה באלפון 1000 שמות, בשנה הבאה יהיו כ 1041, בשנה אח"כ כ 1084 וכו')

לפי זה ההכפלה היא כל כ- 17 שנה.
משיב.
נתן תודה: 50 פעמים
קיבל תודה: 326 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משיב. »

משיב. כתב: 15 יולי 2022, 14:23 הצבור החרדי מכפיל את עצמו כל 17 שנה.

קחו אלפונים של חסידויות, בידקו את קצב הגידול כל שנה.
מספר הרשומים באלפון עולה כל שנה בממוצע בכ 4.15% (כלומר חסידות שיש לה באלפון 1000 שמות, בשנה הבאה יהיו כ 1041, בשנה אח"כ כ 1084 וכו')

לפי זה ההכפלה היא כל כ- 17 שנה.
טוב ומטיב כתב: 14 יולי 2022, 17:27
אני שמעתי בעבר דעת מומחים שכל 18 שנה מכפיל את עצמו יהדות החרדות, אולי זה היה לפני הקיצוץ הגדול בהיסטוריה שביבי נתניהו קיצץ את כל הקצבאות ילדים שלנו ב 90% , אבל זה הרעיון הבסיסי ביהדות החרדות.
בדקתי בעבר בכמה אלפונים של מספר חסידויות, וזה הממוצע שהגעתי אליו (גידול שנתי של 4.15%) יתכן שבדיוק 'נפלתי' על אלפונים שהממוצע בהם היה קצת גבוה, ואז יתכן שמכפילים רק כל 18 שנה.
סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 537 פעמים
קיבל תודה: 3072 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

קרבות בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל', בשאלת הריצה הנפרדת - ממשיכות להסעיר את הרחוב החרדי. אך בעוד בכל מערכת בחירות הפוליטיקאים מתכתשים בינם לבין עצמם, הפעם, כך לפי גורם בכיר מאוד ב'דגל התורה', מדובר בהוראה ישירה מגבוה.

על פי אותו גורם, "הסיבה המרכזית שעניין הפיצול נמצא על שולחנו של ראש הישיבה, היא הסיפור של החינוך החרדי (המהלך של בעלזא והממ"ח.י"כ). כל שאר הדברים חשובים אבל פחות רלוונטים".

"מה שחשוב וקריטי לראש הישיבה, זה העצמאות של החינוך החרדי. על זה אפשר להגיע באמת לפיצוץ. זה דבר רגיש כי מדובר במהלך שעלול להשפיע על כלל הציבור החרדי. הר"י התבטא על כך שהאחדות היא דבר חשוב אבל לא במחיר כזה".

הגורם מוסיף ואומר: "מצופה מאלו שגרמו לכך לפתור את הנושא ולא להתבכיין ולתדרך בכלי התקשורת על הצורך ב,אחדות' "...
עקיב'לה
נתן תודה: 107 פעמים
קיבל תודה: 640 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה »

אני מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאמין שההוראה לפילוג מגיעה ''מלמעלה'' וזאת עקב הממ"ח וכו'. אם מישהו כאן יכול לשכנע אותי על בסיס היכרותי המוקדמת עם העסקנים והפוליטיקאים הליטאיים, מוזמן בחום. כרגע אני פשוט לא מאמין להם. אם הייתי שומע שהנהגה הליטאית נפגשה עם האדמורי"ם הגדולים והתגלעו חילוקי דעות והחליטו ללכת בבחירות בנפרד, ניחא, כל עוד שאין כל וויכוח ואין שיג ושיח בין שום גדול ליטאי לבין שום אדמו"ר חסידי, הרי שכל המלל מיותר כי ממילא איש אינו מאמין להם. כנראה שהעסקונה הליטאית נוח לה לצאת כעת לפילוג, וזאת עקב האדישות החסידית והעובדה שגור מסוכסכת בפנים וגולקנופף הזה אינו אהוד אצל המון העם. וכו' וכו'
א יודעלע

עקיב'לה כתב: 20 יולי 2022, 14:21 אני מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאמין שההוראה לפילוג מגיעה ''מלמעלה'' וזאת עקב הממ"ח וכו'. אם מישהו כאן יכול לשכנע אותי על בסיס היכרותי המוקדמת עם העסקנים והפוליטיקאים הליטאיים, מוזמן בחום. כרגע אני פשוט לא מאמין להם. אם הייתי שומע שהנהגה הליטאית נפגשה עם האדמורי"ם הגדולים והתגלעו חילוקי דעות והחליטו ללכת בבחירות בנפרד, ניחא, כל עוד שאין כל וויכוח ואין שיג ושיח בין שום גדול ליטאי לבין שום אדמו"ר חסידי, הרי שכל המלל מיותר כי ממילא איש אינו מאמין להם. כנראה שהעסקונה הליטאית נוח לה לצאת כעת לפילוג, וזאת עקב האדישות החסידית והעובדה שגור מסוכסכת בפנים וגולקנופף הזה אינו אהוד אצל המון העם. וכו' וכו'
ועוד יותר נח לה להשליך את זה על בעלזא
ולא הלחם מול גור שעדיין נחשבים אצלם כסוג של איום
שלח תגובה