ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת.

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
הפועלים

Re: בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת.

נושא שלא נקרא על ידי הפועלים » 16 מאי 2019, 14:40

בעקבות החרם על מפעל פיניציה. עיתון 'הארץ' מפרסם הבוקר קריקטורה בה נראה זלזול באדמו"ר מגור.

ישראל כהן על הקריקטורה המבישה ב'הארץ':
"זו חוצפה אדירה לנסות לבזות מנהיג רוחני וחציית קו אדום מסוכנת. בידרמן, לא היית מעז לפגוע כך במנהיג (להבדיל) מוסלמי או נוצרי, אבל את היהודים ניתן לרמוס".
אם היו בני אדם מרגישין במתיקות ועריבות טוב התורה, היו משתגעים ומתלהטים אחריה, ולא יחשב בעיניהם מלא עולם כסף וזהב למאומה, כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם, (אוה"ח הק').

מושקה

נושא שלא נקרא על ידי מושקה » 16 מאי 2019, 15:29

איך נותנים בפורום הזה לכתוב כזה כותרת מזלזלת בגדולי ישראל, ״בדץ העדה החרדית תומך בחילול שבת״?

מושקה

נושא שלא נקרא על ידי מושקה » 16 מאי 2019, 15:32

הפועלים כתב:
16 מאי 2019, 14:40
בעקבות החרם על מפעל פיניציה. עיתון 'הארץ' מפרסם הבוקר קריקטורה בה נראה זלזול באדמו"ר מגור.

"זו חוצפה אדירה לנסות לבזות מנהיג רוחני וחציית קו אדום מסוכנת. בידרמן, לא היית מעז לפגוע כך במנהיג (להבדיל) מוסלמי או נוצרי, אבל את היהודים ניתן לרמוס".
איך הם באמת לא מפחדים מהחרם ולא נכנעים ומוכנים לפשוט את הרגל?

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 17 מאי 2019, 11:59

מושקה כתב:
16 מאי 2019, 15:32
הפועלים כתב:

כי מדובר ב 10 בתי אב. ולא ב200 אלף בתי אב.
כיבוי והדלקת התנור לוקח הרבה שעות וזה הפסד יום עבודה נוסף, לכן הפתרון להשאיר תנור דולק בשבת ללא עבודה.
ההפסד מ 10 אלף לקוחות קטן מהעלות של השארת תנור דולק בשבת.

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 18 מאי 2019, 21:58

מציע לנסח את כותרת האשכול ל"כשרות בד"צ העדה החרדית במפעלים מחללי שבת".

הרי במקרה בו גדול"י מורים למפלגות החרדיות שלא לפרוש מקואליציה בשל חילולי שבת לא יופיע כאן אשכול בשם "מועצת חכמי התורה תומכת בחילול שבת".
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 18 מאי 2019, 22:09

כוונת הכותרת ברורה, ע"י אי ההתניה במתן ההכשר, במקום שיש להם את היכולת להפסיק את חילול השבת ברגע אחד. הם תומכים בחילול שבת.
ולראיה, תראו איזה 'ויצעקו' הם עושים מהוראה בחסידות של 11,000 בתי אב, עכשיו תחשבו מה יקרה כשרוב הלקוחות שלהם-היקבים יתנו את הקניה בשמירת שבת.

מילה אחת של 'העדה' וחילול השבת של 240 עובדים מידי שבת ייפסק.!

אין שום דמיון בין זה לבין מקום שאתה עושה ככל יכולתך לעצור חילול שבת אבל יכולתך מוגבלת.

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 18 מאי 2019, 22:23

אני לגמרי מבין, אבל חשוב לדעת ולהבין שנכון שהעדה החרדית הוא גוף מסחרי כמו שיהדות התורה היא גוף פוליטי.
בסופו של דבר יושבים בקודקודים של הארגונים האלו גדולי ישראל, רבנים ומורי הוראה.
אנחנו מתכתבים כאן בפורום בצורה מכובדת ונקיה, והעובדה שאין כאן נטורי קרתא אינה סיבה מספקת לניסוח בוטה לכיוון חד צדדי.

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 18 מאי 2019, 22:51

מקבל את דבריך, כי עלולים לפרש את זה ישירות על הגאב"ד ובית דינו.
בשפה המדוברת רגילים לומר בד"צ העדה גם כשמדברים על ועד הכשרות.
הכוונה היא: ועד הכשרות שע"י בד"צ העדה החרדית תומך בחילול שבת.

מי זה

Re: ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת.

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 19 מאי 2019, 18:46

אני מודה למנהלנו על הערנות שהביאה לשינוי כותרת האשכול.

ובקשר למה שהפריד כבוד המשיב בין הבד"צ ל'ועד הכשרות', בוא לא נהיה מטומטמים.
הגאב"ד ובית דינו לא עד כדי כך מנותקים מהמציאות והם יודעים טוב מאד שאנחנו חיים במדינה חילונית ולא רק חסידי גור עומדים מאחורי כלל מרכיבי המוצר.
אני גם בטוח שפורומינו הנכבד אינו הראשון שהתעורר לזעוק על הפירצה, ושכמונו יש מספיק יהודים טובים שפנו ומעוררים אותם על המכשול.
איך נגדיר את זה, המודעות של חברי הבד"ץ למו"מ עם פיניציה ש(אינו) מתנהל ע"י האחראים בועד הכשרות אינה פחותה מהמודעות של חברי מועצגה"ת למשברי דת ומדינה שמתנהלים ע"י החכי"ם.

ולכן, אם קיים אשכול עם הכותרת "ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת", יופיע כאן בהמשך גם "חסידי האדמו"ר מX נוהגים באלימות".

טלו קורה מבין עיניכם,
כאשר התמודדה העסקונה החרדית במשבר השבת לא הנציחו את זה בשם "החכי"ם החרדים תומכים בממשלה מחללת שבת" אלא בניסוח ההולם התנהלות החכי''ם החרדיים במשבר השבת, אינני מדבר על כך שהנושא נפתח עם סקר.

והנה כמה ציטוטים משם שכנראה בטלים כאשר מדובר בגדולי ישראל או עסקנים שאינם מהחוג הנכון:
פעמון זהב ורימון כתב:
21 אוגוסט 2017, 12:28
אני מאוכזב מהם, אבל בשביל להעביר עליהם ביקורת יש את מועצת גדוה"ת, לא נראה לי שסערה מלמטה תזיז או תשנה. היא גם לא ראויה לנו כציבור שהחכי"ם הם שליחי הרבנים ולא שלנו ולא של עצמם. מי שיש לו חבר מועצגה"ת קרוב לביתו שיגש לדבר איתו על המצב.
ירושלים של מעלה כתב:
21 אוגוסט 2017, 13:07
תוסיף עוד תשובה לסקר:
חברי הכנסת ממונים על ידי גדולי ישראל ואני סמוך ובטוח שגדולי ישראל יודעים הכי טוב מה לעשות והם מצווים להם.

אינני מבקש לערוך כאן סקר, כי התוצאות די ברורות,
אני גם לא מנסה להסביר לכם את הצד של העדה החרדית, כי זה לא התפקיד שלי.
רק מנסה לתקן את העיוות שבולט מול העיניים, יש דרך איך להתנסח.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 20 מאי 2019, 13:24

אתה לא צודק כלל וכלל !!!!
יש הבדל בין דבר שמגיע ע"י הציבור - חרם אפשר לארגן מלמטה - ע"י האנשים הפשוטים.
משא"כ התנהלות החכ"ים קשורה אך ורק להתנהלות הח"כים - אנחנו לא יכולים להשפיע על הממשלה ומשרד התחבורה כיחידים - ומה לעשות שהח"כים החרדים לא עובדים אצלינו אלא אצל גדו"י.

ובמילים ברורות - ועד הכשרות מוטל עליו לפעול בעניין (בפרט שבדברים אחרים הוא כן פועל - עכ"פ הוא משווק א"ע כפועל בעניינים האלו), משא"כ הח"כים שעליהם מוטל לפעול כפי הוראות גדו"י.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 20 מאי 2019, 18:37

גאליציאנער כתב:
20 מאי 2019, 13:24
משא"כ התנהלות החכ"ים קשורה אך ורק להתנהלות הח"כים - אנחנו לא יכולים להשפיע על הממשלה ומשרד התחבורה כיחידים - ומה לעשות שהח"כים החרדים לא עובדים אצלינו אלא אצל גדו"י.

ובמילים ברורות - ועד הכשרות מוטל עליו לפעול בעניין (בפרט שבדברים אחרים הוא כן פועל - עכ"פ הוא משווק א"ע כפועל בעניינים האלו), משא"כ הח"כים שעליהם מוטל לפעול כפי הוראות גדו"י.

כן, אבל כשיש כאלה שאינם מרוצים מהתנהלות החכי"ם ולדעתם גדול"י לא מודעים לכל מה שקורה ואני לא יחזור כאן על כל גיבובי השטויות שלהם, לא נציין את זה בכותרת האשכול ש"החכי"ם לא משתפים את גדולי ישראל" ואז ניתן לניק פך שמן להוכיח שזה לא נכון.
מה שאני רוצה להגיד זה שועד הכשרות יכול להיות גוף מסחרי מסואב, או שכו או שלא, אני לא נכנס לזה. אבל, איו מי שמתווכח על כך שחברי הבד"צ של העדה"ח ידעו כל השנים על הטענות המופיעות לאורך האשכול והם סבורים אחרת ממך.

עכשיו, גם אם תגיד לי שזה לא נכון, וכי האמת היא שחברי הבד"ץ ידם כלואות ואין להם כל השפעה על קבלת ההחלטות בועד הכשרות (שזה נכון בדיוק כמו שגפני ופרוש מחליטים עבור מועצגה"ת), זה בסדר גמור ויכול להיות שאתה צודק.
אבל, אל תקבע את זה ככותרת, תפתח אשכול ותביע את עמדתך.
בדיוק כמו בעצומה של 'ימות המשיח' לא ניתן כותרת "ועדת הרבנים לעניני תקשורת מלאה בשחיתות", אלא "עצומה נגד חסימות לא מוצדקות בקומה הכשרה" הוא הדין כאן.

כאן זה לא המודיע, אבל גם לא בחדרי.

המילים המקוממות "ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת" אינם במקום.
תסכים איתי שהכותרת "התניית כשרות העדה החרדית בהחרמת פיניציה", או אפילו הכותרת "מדוע העדה החרדית לא פועלת להפסקת חילול השבת בפיניציה" היא הכותרת המתאימה.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 21 מאי 2019, 13:11

מי זה כתב:
20 מאי 2019, 18:37
גאליציאנער כתב:
20 מאי 2019, 13:24

כן, אבל כשיש כאלה שאינם מרוצים מהתנהלות החכי"ם ולדעתם גדול"י לא מודעים לכל מה שקורה ואני לא יחזור כאן על כל גיבובי השטויות שלהם, לא נציין את זה בכותרת האשכול ש"החכי"ם לא משתפים את גדולי ישראל" ואז ניתן לניק פך שמן להוכיח שזה לא נכון.
מה שאני רוצה להגיד זה שועד הכשרות יכול להיות גוף מסחרי מסואב, או שכו או שלא, אני לא נכנס לזה. אבל, איו מי שמתווכח על כך שחברי הבד"צ של העדה"ח ידעו כל השנים על הטענות המופיעות לאורך האשכול והם סבורים אחרת ממך.

עכשיו, גם אם תגיד לי שזה לא נכון, וכי האמת היא שחברי הבד"ץ ידם כלואות ואין להם כל השפעה על קבלת ההחלטות בועד הכשרות (שזה נכון בדיוק כמו שגפני ופרוש מחליטים עבור מועצגה"ת), זה בסדר גמור ויכול להיות שאתה צודק.
אבל, אל תקבע את זה ככותרת, תפתח אשכול ותביע את עמדתך.
בדיוק כמו בעצומה של 'ימות המשיח' לא ניתן כותרת "ועדת הרבנים לעניני תקשורת מלאה בשחיתות", אלא "עצומה נגד חסימות לא מוצדקות בקומה הכשרה" הוא הדין כאן.

כאן זה לא המודיע, אבל גם לא בחדרי.

המילים המקוממות "ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת" אינם במקום.
תסכים איתי שהכותרת "התניית כשרות העדה החרדית בהחרמת פיניציה", או אפילו הכותרת "מדוע העדה החרדית לא פועלת להפסקת חילול השבת בפיניציה" היא הכותרת המתאימה.
במחילה, נראה לי שבניסוח פתלתל ירדת מהעץ ובהודעה זו אתה מסביר שכל הבעיה שלך היא רק הניסוח של כותרת האשכול...
אם זה ככה - נשאיר את זה ככה, אם לא - אבהיר לך שוב פעם את הטעות שלך...

בדרך אגב, בדוגמא שהבאת - אודות וועדת הרבנים לעניני תקשורת, אכן כותרת האשכול הינה מעודנת יותר - כי היא נפתחה בשל אירוע חדשותי כלשהו (פתיחת העצומה), אבל כל תוכן האשכול זועק: הוועדה מלאה בשחיתות ובחמס - עיי"ש.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 21 מאי 2019, 17:28

גאליציאנער כתב:
21 מאי 2019, 13:11
במחילה, נראה לי שבניסוח פתלתל ירדת מהעץ ובהודעה זו אתה מסביר שכל הבעיה שלך היא רק הניסוח של כותרת האשכול...

במחילה מכ"ת, מלכתחילה כוונתי רק לשינוי כותרת האשכול,
מי זה כתב:
18 מאי 2019, 21:58
מי זה כתב:
19 מאי 2019, 18:46
אם קיים אשכול עם הכותרת "ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת", יופיע כאן בהמשך גם "חסידי האדמו"ר מX נוהגים באלימות".
---
גאליציאנער כתב:
בדרך אגב, בדוגמא שהבאת - אודות וועדת הרבנים לעניני תקשורת, אכן כותרת האשכול הינה מעודנת יותר - כי היא נפתחה בשל אירוע חדשותי כלשהו (פתיחת העצומה), אבל כל תוכן האשכול זועק: הוועדה מלאה בשחיתות ובחמס - עיי"ש.

תודה שהתייחסת גם לגוף הדברים בהודעתי,
האשכול דנן גם נפתח בשל "אירוע חדשותי כלשהו" - סערת פיניציה.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 22 מאי 2019, 14:16

מי זה כתב:
21 מאי 2019, 17:28
גאליציאנער כתב:

במחילה מכ"ת, מלכתחילה כוונתי רק לשינוי כותרת האשכול,
מי זה כתב:
18 מאי 2019, 21:58
מי זה כתב:
19 מאי 2019, 18:46
אם קיים אשכול עם הכותרת "ועד הכשרות שע"י בד"ץ העדה החרדית תומך בחילול שבת", יופיע כאן בהמשך גם "חסידי האדמו"ר מX נוהגים באלימות".
---
גאליציאנער כתב:

תודה שהתייחסת גם לגוף הדברים בהודעתי,
האשכול דנן גם נפתח בשל "אירוע חדשותי כלשהו" - סערת פיניציה.
תודה על ההבהרה - בהודעתך הארוכה היה משמע לענ"ד קצת אחרת.
---
האשכול על החסימות לא נפתח בשל האירוע החדשותי הכללי של 'סערת וועדת הרבנים לעניני תקשורת', אלא בשל פרט ספציפי בעניין (העצומה של ימות המשיח), וע"ז התכוונתי לחלק.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

מושקה

נושא שלא נקרא על ידי מושקה » 24 מאי 2019, 09:34

משיב. כתב:
17 מאי 2019, 11:59
מושקה כתב:
16 מאי 2019, 15:32
הפועלים כתב:

כי מדובר ב 10 בתי אב. ולא ב200 אלף בתי אב.
כיבוי והדלקת התנור לוקח הרבה שעות וזה הפסד יום עבודה נוסף, לכן הפתרון להשאיר תנור דולק בשבת ללא עבודה.
ההפסד מ 10 אלף לקוחות קטן מהעלות של השארת תנור דולק בשבת.
לא מסתבר

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 26 מאי 2019, 20:22

מקל וגזר למען השבת
כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לתרום תרומה מכרעת למען השבת. כשאתם צריכים לתדלק את המכונית, סעו לתחנה שומרת שבת.

פרשת פניציה מעלה על סדר היום היבט חשוב מאוד במאבק על דמותה של השבת במדינת היהודים – כוחו של הציבור. יש דברים התלויים בחקיקה ובהחלטות הגורמים הרשמיים, אבל יש דברים שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעשות.
בעידן התחרותי של ימינו שמירת השבת נהפכת לאתגר בעבור מנהלי חברות ומפעלים. כל מנהל שואף להשיג תוצאות עסקיות טובות יותר, להרוויח יותר, להתמודד טוב יותר עם מתחריו. מכאן הפיתוי הגדול לעבוד גם בשבת.
בעיניים עסקיות קרות, שמירת שבת וחג היא בזבוז משווע. לפנינו מפעל עם מכונות יקרות שמשביתים אותן מפעולה שישים ימים בשנה – כחמישה-עשר אחוזים מימי העבודה. באותה עלות של שכירת המבנה, הארנונה ועלות רכישת המכונות אפשר להפיק עוד תוצרת ולהרוויח הרבה יותר כסף.

כסף מול ערכים.
את הטענה הזאת אנו מוצאים כבר בימי קדם. המושג של יום מנוחה שבועי היה זר ומוזר. אומות העולם לעגו לעם ישראל על שהוא משבית את העבודה יום שלם בשבוע. 'עם בזבזן', כינו אותנו. ובאמת, האין זה בזבוז משווע לבטל את הפועלים, העבדים והבהמות ממלאכתם יום תמים בשבוע?!
מול הפיתוי הזה עומד הערך הקדוש של השבת, והציווי בעשרת הדיברות: "זכור את יום השבת לקדשו". השבת יקרה מכל הון שבעולם. לכן ביום שישי בצהריים יהודי סוגר את חנותו, עסקיו ומפעליו ושומר את השבת.
המסורת היהודית מלאה סיפורי מופת של יהודים שהיו מוכנים להפסיד עסקות ענק, לאבד לקוחות, להסתכן בעימות עם מלכים ורוזנים, ובלבד שלא לחלל את השבת. כי השבת אינה נמדדת במונחים של רווח והפסד. היא ערך מקודש, מתנת בורא העולם לעמו.
ואולם לא כל מנהל מפעל או חבר דירקטוריון מכירים בערכה של השבת. הם מביטים בטבלאות האקסל ורואים את הפיתוי להרוויח יותר כסף. הם יסבירו שאי-אפשר לסגור את המפעל בשבת. שבעידן המודרני המפעל חייב לעבוד סביב השעון. שהשבתתו תגזור את דינו לסגירה ואת עובדיו לאבטלה.

תמיכה לשומרי השבת.
איך מתמודדים עם הפיתוי הזה, המפעיל לחץ על עובדים לעבוד בשבת ובחג, והגורר בעקבותיו עוד ועוד עסקים ומפעלים לחלל את שבת קודש? אפשר וצריך לבלום אותו על-ידי חקיקה, אבל אפשר להעמיד מולו אינטרס כלכלי נגדי. מקל וגזר: תשמרו שבת – תרוויחו לקוחות; תחללו שבת – תאבדו לקוחות.
זה המקום שבו כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לתרום תרומה מכרעת למען השבת. כשאתם צריכים לתדלק את המכונית, סעו לתחנה שומרת שבת. מחדשים ריהוט – לכו לחנות שאינה פתוחה בשבת. מוצרי מזון וכלי בית – חפשו את הרשתות שאינן מחללות את קדושת השבת.
זה חשוב לא רק כאמצעי לבלימת מחללי השבת, אלא גם לחיזוק שומריה. בעל עסק השומר שבת עומד בניסיון קשה מול מתחריו, והמעט שאנחנו יכולים לעשות הוא לתת לו עדיפות ולהשתדל לחזקו, לעודדו ולפרנסו.

מקור:
גליון 'שיחת השבוע', ערב שבת קודש פרשת בחקותי, יט' באייר תשע"ט.

שלח תגובה