וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בדרך בדיחותא מביאים מהגה"ק מבויאד זצוק"ל, שפעם נפגשו ביניהם שני עניים בימי הפורים, אמר האחד לחברו בשמחה גדולה: איזו טובה גדולה עשה עמנו המן, שעל ידו קבלנו ממון הרבה במתנות לאביונים... ענה לו חברו לעומתו: אל לך למהר לשמוח, הנה כל מה שנתן לנו המן, מהרה יבוא פרעה ויוציא הכל עבור הוצאות הרבות של חג הפסח הממשמש ובא...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

אמרו חז"ל בת תחילה סימן יפה לבנים" י"ל בדרך צחות: "בת תחילה" זו בתו של המן שקפצה מהגג כשראתה את אביה מרכיב את מרדכי על הסוס, וזה היה "סימן יפה לבנים", דהיינו שזה היה סימן ל"יפה" שגם הוא סופו קרוב , ד"יפה" בגימטריא "המן" -95 וגם סימן ל"בנים" שגם בניו של המן נתלו ונהרגו...בשם הג"ר צבי חשין שליט"א
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שש קושיות על אוזן המן אחת...

פורים עוד לא בפתח - ובאוויר כבר נישא הריח, הריח הנפלא של "אוזן המן". לוקחים בצק, עושים בו שלוש פינות, ממלאים בתוכו ריבה מתוקה, בוזקים אבקת סוכר מלמעלה.

לכל משלוח מנות - דוחפים כמה מהאוזניים הללו. גם את השולחן אנו מפארים בכמה מאוזניו של המן. אכן, "האוזניים" הללו תופסות מקום נכבד ביום הפורים.

זה נשמע נפלא, זה מריח טוב, אבל! אנחנו יודעים שאין מנהג "סתם". לכל מנהג ישראל - יש שורש וסיבה תורנית. וכיוון שכך, יש לנו "שש קושיות" על אוזניו של המן:

1) מדוע לאוזן המן יש "שלוש פינות"? (חשבתם על זה פעם?).

2) באוזני המן אנו ממלאים דברים "מתוקים". אך מי שלא מעודכן, המן מירר את חיי אבותינו, ומהראוי היה שבאוזניו נמלא פלפל חריף או משהוא דומה - ולא ריבה! ומה ההיגיון לעשות את אוזנו טעימה ומתוקה?

3) רוצים לְהִזָכֵר בהמן? אין בעיה! אך מדוע עושים "אוזני" המן? למה לא מסתפקים "באוזן אחת"?

4) בגמרא (גיטין נז:) מובא, שמבני בניו של המן לימדו תורה בבני ברק. והשאלה נשאלת: כיצד יתכן שמבית כמו של "המן הרשע" - יצמחו צאצאים שיקבלו פטור מהצבא בגין "תורתו אומנותו"? במילים אחרות: כיצד יתכן שמעץ "קוץ" כמו המן - צמחו "וורדים ריחניות"? הרי פרי זה מנוגד לתכונות העץ! מה סוד העניין?

5) למה נבחרה אוזנו של המן לעוגיית הפורים, מדוע לא נבחר אביזר אחר מגופו של המן, רכיב יותר אסתטי והיגייני?

6) לפני פורים אנו קוראים "פרשת זכור", המסתיימת במילים: "תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם - לֹא תִּשְׁכָּח!" והנה, בהגיע יום הפורים, לא רק שאנו לא מוחים את המן, אנחנו עוד עושים לו אנדרטה (בדמות אוזן)! ומה שהכי מצחיק - זה שיש לזה "הכשר". היתכן?! האומנם?! הרי האנדרטה הזו מתנגשת עם הציווי "תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק"!


עד כאן היינו "בעולם הקושיות". כעת בעזרת ה' - נמריא "לעולם התירוצים".

1) הפסוק אומר (שמות י"ז ט"ז): כִּי יָד עַל כֵּס יָהּ מִלְחָמָה לַה' בַּעֲמָלֵק מִדֹּר דֹּר. בפסוק נאמר כֵּס - ולא כסא, וכן נאמר יָהּ - ולא י-ה-ו-ה. דורש על זה המדרש (ילקוט שמעוני רמ"ז תרמ"ג) בזה הלשון: אין השם שלם ואין הכסא שלם - עד שיאבד זרעו של עמלק מהעולם.

מאז מלחמת עמלק, כסא הכבוד עומד על שלושה רגליים ולא על ארבעה.

זו הסיבה לכך שאנו עושים לאוזן המן שלוש פינות. אנו רומזים לו שאנחנו יודעים שבגלל "עמלק" כסא הכבוד עומד רק על שלושה רגליים - ואנו זוכרים לו את זה לדורות - ומצפים לנקמת ה' במהרה.

תירוץ נוסף: שמעתי - אך לא ראיתי, שבספרים מובא שבאמת כך הייתה נראית צורת אוזנו של המן. פירמידה עם שלוש פינות.

תירוץ נוסף (על דרך הרמז): "המן" זה סמל הטומאה. "המן" מסמל את תרבות הרחוב, את הַהִתְיָוְנוּת, את המרידה בבורא עולם. כמובן שעם ישראל קדושים וטהורים - ומואסים בהמן ותרבותו. אלא שלפעמים יצר הרע מנסה לצוד את האדם. הוא מצייר לו את המן בצורה חיובית ומועילה, הוא מזכיר לו "את האוזן המתוקה והטעימה" שיש לנו בזכותו, את העולם המשוכלל שהמן פיתח לנו, ויש חשש שהאדם יתבלבל ויסחף לצד השני.

בכדי להנצל מכך, עושים לאוזן המן צורה של "שלוש פינות" - שזה סימן של "זהירות", של "הֵיכֶּר והיבדלות". (כמו שמובא בחז"ל לגבי "מאפה חלב" שיש לעשותו בסימן משולש, בכדי שיזהרו בו ולא לא יבואו לאוכלו עם בשר).

אכן אוזן המן המשולשת היא "תמרור אזהרה". בן אדם בן אדם! אל תסתנוור ממתיקות העוגיה, מהמתיקות שבתרבות הרחוב. זכור שעל המן ותרבותו נצטווינו במצוות "מחה תמחה".

2) מצד שני אנו ממלאים באוזן הזו "ריבה מתוקה" - ולא "פלפל חריף". מדוע? מפני שלמרות רשעתו הכבירה ודמותו המאוסה של המן, סוף סוף הוא גרם לנו לקצת מתיקות, בזכותו קיבלנו בכל שנה ארבע מצוות מתוקות ונפלאות: א. משלוח מנות, ב. מתנות לאביונים, ג. מקרא מגילה, ד. סעודת פורים, ואנחנו היהודים זוכרים לו את זה לטובה, וממלאים באוזנו ריבה מתוקה - מידה כנגד מידה. כמו שהוא הכניס לנו קצת מתיקות בחיים, כך אנו ממתקים את אוזנו.

3) הבעיה של המן (חוץ מהשכל וכו'), הבעיה המרכזית שלו הייתה שהוא השתמש בשתי האוזניים! מה שנכנס באחת - יצא מהאוזן השניה! הרי עם ישראל עשה שלושה ימים צום בכי ומספד, שופרות, עצרות תשובה והתעוררות, ואת "הקול האדיר" הזה המן שמע! אלא שזה נכנס באוזן ימין - ויצא מאוזן שמאל - במקום שיעלה לשכל (כנראה שלא היה לו דבר כזה).

אך אם המן היה יודע להפריד בין אוזניו, אם הוא היה מנתב כל אוזן "לשכל" - ולא לאוזן השניה, כאשר הוא היה שומע את צעקות ותחנוני עם ישראל, הוא היה נמס מיד ומשתנה.

מתברר שהבעיה המרכזית של המן זה "שתי האוזניים"! לכן אנו עושים "אוזני" המן ולא מסתפקים באוזן "אחת".

תירוץ נוסף: "דִין" בגימטריה זה 64. "אוזן" בגימטריה זה גם 64. לכן אנו עושים "אוזני" המן. דִין + דִין.
כדי לפרסם ולהודיע, שמה שה' טיפל בהמן והעניש אותו, זה עוד לא סוף העניין. זה רק "דִין" אחד, (כנגד "אוזן אחת"). אך עדיין מחכה להמן "דִין" נוסף, (כנגד "האוזן השניה"), וזה יהיה לעתיד לבוא שה' ינקום את נקמתו ממנו ומכל זרעו וימחה אותם מהעולם.


4) מבואר בחז"ל, שהמן הבין שקומץ המנחה שלמדו הילדים, הפיל את העשרת אלפים כיכר כסף שקיבל מאחשוורוש. המן, כמה שהיה "המן", אבל הוא עשה את החשבון הזה - והאמין בו (כמבואר בחז"ל). הוא מלמל את זה בבית ופרסם זאת ברבים. הוא האמין בזה ולא התבייש להודות בכך.

שמעו בניו את המלים הללו שיצאו מפנימיות הלב, זה חילחל בהם ועשה רושם, עד שמבני בניו כבר הרהרו תשובה - ולמדו תורה בבני ברק.

מכאן אנו למדים: משפט שיוצא מפיו של אבא בזמן אמת, בעת של צער, אם הוא יוצא "מעומק הלב", אפילו אם לאבא קוראים "המן" - זה מחלחל בילד ועושה בו רושם, ובעתיד גם מצמיח פירות.

תירוץ נוסף: כמו שבדור המבול הקלקול היה נורא, עד כדי כך שמי שזרע אבוקדו היה גודל לו מהאדמה חצילים, אותו דבר המן! הוא קלקל כל כך, עד כדי כך שהוא זרע "רשעים" ובפועל גדלו "צדיקים".

5) כמו שעשיו הרשע זכה שראשו נקבר במערת המכפלה, בגלל שראשו היה "תורני", הוא ידע להחשיב את מצוות כיבוד אב ואם (כמובא בחז"ל), כך גם המן! למרות היותו רשע מרושע, בגלל שהוא גרם בעקיפין לילדים שלו "לשמוע" ולהיוודע לחשבון הנ"ל, הוא זכה שאוזנו תיבחר לעוגייה בפורים.

תירוץ נוסף: היכן סיים המן את חייו? על העץ. "עץ" בגימטריה 160. "אוזן המן" בגימטריה (עם הכולל) - זה גם 160. לכן נבחרה "אוזן המן" לאנדרטה המסותית - ולא פריט אחר מגופו. כי היא מרמזת על סופו ומזכירה לנו להודות לה' על שהפר את עצתו של אותו רשע, והובילו בצורה מופלאה מארמון המלוכה, מהמשנה למלך, עד "לעץ" - לחבל התליה!!!

6) לפי דיני התורה, יש מצב שאדם נמכר "לעבד עברי", ואכמ"ל (שמות כ"א ב'), אלא שעבד עברי יוצא בסוף שנה שישית - ואינו עבד עולם! אך אם העבד ממאן לצאת, טוב לו אצל אדונו, התורה מצווה לרצוע את אוזנו.

ומדוע דווקא את האוזן? מבאר רש"י על המקום: אוזן זו ששמעה בהר סיני את הציווי "כי לי בני ישראל עבדים"... והלכה וקנתה אדון לעצמה - תירצע! אם האוזן לא יודעת להפנים את מה ששומעת, מגיע לה עונש!

וכמובן, אף אחד לא מעלה על דעתו שטקס רציעת האוזן היא "אות כבוד ושבח לעבד". ברור לכולם שזה טקס משפיל - ואוי לו למי שהגיע למדגרה הזו.
כעת מובן העניין. האנדרטה שעושים להמן, זה טקס השפלה! זו לא אות הזדהות, אלא סלידה והזדעזעות ממנו וממעשיו. אנו מרדדים אותה במערוך, עושים לה צורה מוזרה וליצנית, שורפים אותה בתנור, ובסוף - מכלים אותה בשיניים. זה בהחלט נקרא "מחיית עמלק" - לפי כל הפוסקים והפסוקים.

אברהם לוי כתב את הפורים תורה.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

המן +1
בהתחלה, המן עשה כל מה שעלה על רוחו. אפילו המלך לא הגביל אותו. הוא קיבל את "טבעת המלך" וחתם בה כל מה שרצה. אכן המן היה בבחינת "המלך".
מה היה חסר להמן? רק דבר אחד! הציק לו שיש "אחד" שלא מתכופף אליו. וראה זה פלא! כאשר המן ניסה לכופף את "האחד" הזה אליו, לא רק שהוא לא הצליח, אלא שהוא איבד גם את מה שהיה לו - ולא נשאר ממנו כלום.
בהתחלה הוא היה "המלך". עכשיו הוא נהיה "כלום"!!!
וכל זה מרומז בשמו של המן. "המן" בגימטריה 95. "המלך" בגימטריה זה גם 95. אכן כך היה בהתחלה.
אך כאשר "המלך" הזה רצה לכבוש עוד "אחד", את מרדכי, לא נשאר ממנו כלום. כי המן + ועוד 1, שווה 96. וגם "כלום" בגימטריה זה 96.
מפי הנ"ל
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

"שושנת יעקב צהלה ושמחה בראותם יחד תכלת מרדכי"

ר' פינחס הגר מבארשא מבאר:
שיהודי שושן לא ידעו ממרחק לקבוע מי הוא היושב על הסוס ומיהו מנהיגו?
האם מרדכי על הסוס והמן מרכיבו, או שמא חלילה להיפך?! וזאת מכיוון ששניהם היו לבושים בבגדי מלכות.
נדגיש שלא רק היהודים לא ידעו אלא אפילו הבת של המן לא זיהתה - ושפכה על אביה סיר שופכין בחושבה שהוא מרדכי ואביה למעשה על הסוס.
מה אם כן ראו היהודים שלו ראתה בת הרשע?!
הם ראו את חוטי הציצית של מרדכי.
לאחר שראו כולם את הציציות של מרדכי - "בראותם יחד תכלת מרדכי" הבינו מיד שהיושב על הסוס עם פתילי התכלת של הציצית - הינו מרדכי היהודי ועל כך צהלו ושמחו.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

"שבע ועשרים ומאה מדינה"

במדרש רבא מובא מעשה ברבי עקיבא שהיה יושב ודורש. התחילו תלמידיו להתנמנם.
רצה ר' עקיבא לעוררם משנתם, ואמר: יודעים אתם מפני מה מלכה אסתר על שבע ועשרים ומאה מדינה?
אלא, תבוא בת בתה של שרה אמנו, שחיה מאה עשרים ושבע שנה, ותמלוך על שבע ועשרים מדינה!
בעל ה"חידושי הרי"ם" אומר, כי מדרש זה טעון הסבר:
מדוע דברים אלו עוררו את התלמידים משנתם? ומה בכך?
אלא, תירץ הרבי: ר' עקיבא לימד את תלמידיו והודיע להם: אסתר מלכה על שבע ועשרים ומאה מדינה כנגד כל שנותיה של שרה. כנגד כל שנה מחייה של שרה מלכה אסתר על מדינה אחת.
ולפי חשבון זה אפשר לומר שכנגד כל שבוע מחייה של שרה מלכה אסתר על עיר אחת, וכנגד כל שעה מלכה אסתר על כפר בודד.
אם כן ראו נא, הודיע ר' עקיבא לתלמידיו, מה אפשר להפסיד על ידי נמנום קל של שעה אחת...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בדיחה ידועה שכל חג ביהדות מוביל בסוף לאותה נקודה "הם ניסו להרוג אותנו, אלוקים הציל אותנו, בואו נאכל משהו"... להרגיע את המצפון אוכלים משהו שאיך שהוא מתקשר ומסמל את החג..אבל בפורים לא מצאו משהו אחר מלבד אוזן המן?? https://chl.co.il/viewtopic. ... 40#p493136 !
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ובכלל מדוע פורים מבוסס רבות על שנאת המן מה עם איסור נקמה?
שאלה זו נשאל הגאון רבי יהונתן אייבשיץ מפי כומר אחד: אתם היהודים אסורה לכם הנקימה והנטירה, ולמה עד היום אתם מתנקמים בהמן שהיה לפני יותר מאלפיים שנה?
ענה לו הרב: חס ושלום, אין בזה משום נקימה ונטירה, אלא זוהי "תזכורת" ל"המנים" של כל דור ודור, להזכיר להם את סופו של המן רבם הראשון...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

"הקורא את המגילה למפרע – לא יצא!"
הבעל שם טוב ביאר זו בדרך צחות:
מי שסובר שהנס היה אז ולא עתה הרי שלא יצא ידי חובה...
ובעל המאור עיניים הוסיף:
בפורים הוא עת וזמן מפלת עמלק גם עתה בכל דור ודור הוא מפלת רשעי אומות העולם...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ראו פעם אחת עם הארץ כשהוא יושב ומגרד בסכין כל שם "המן" הכתוב במגילת אסתר המודפסת בסוף החומש. גערו בו: "איך אתה מקלקל את המגילה?"
תמה עם הארץ: הרי כתוב במפורש בתורה "מחה תמחה את זכר עמלק", אם כן צריך למחוק את שם המן מן הספר!
אמרו לו: טוב, מילא שמו של המן ראוי למחוק אותו, אולם בזה אתה מגרד ועוקר גם את המילים הקדושות שמעבר לדף מול תיבת המן?!
אמר להם אותו עם הארץ: הרי אמרו חז"ל 'אוי לרשע ואוי לשכנו'...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

עם הארץ אחד שאל את חברו: משה רבנו כידוע נולד ביום ז' באדר, אם כן יוצא שיום הברית מילה שלו חל בי"ד באדר שהוא פורים, והשאלה היא במה התחילו אז, אם במגילה או בברית?
חברו ה"גאון" עיין, יגע ומצא, ענה ואמר לו: העיר גושן מסתמא היא מוקפת חומה מימות יהושוע בן נון, ואם כן אין מקום כלל לשאלתך, כי שם קורים את המגילה ביום ט"ו ולא ביום י"ד...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

נדבן אחד שאשתו קמצנית, הזמין פעם אחת קבוצת עניים לסעודת פורים.
ראו הם שהאישה מגישה לבני הבית רבע עוף לכל אחד, ואילו להם העניים – רבע עוף לארבעה אנשים.
מיד קם אחד מהם וקרא: רבותי, קומו ונתפלל מנחה!
אמר לו בעל הבית: מה אתה ממהר, הלוא טרם אכלנו והשעה היא רק רבע לאחת?! השיב לו העני בחיוך: אצלך בצלחת רבע לאחד אבל אצלנו רבע לארבע...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

עשיר הזמין לביתו אורח עני לסעודת פורים. הגישו לשולחן קערה גדולה מלאה כיסנים טעימים מאוד, וריחם נודף למרחוק.
נטל האורח כיסן אחד ואמר: זה כנגד יחידו של עולם!
נטל עוד שניים ואמר: אלה כנגד משה ואהרון.
נטל עוד שלושה ואמר: אלו כנגד שלושת האבות, ועוד ארבעה – כנגד ארבע האמהות, ועוד שנים עשר כנגד י"ב שבטים...
אמר בעל הבית לאשתו, סלקי מיד את הקערה מכאן, בטרם ייקח כנגד ששים ריבוא בישראל...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

על כן קראו לימים האלה פורים על שם הפור.‬
‫ ‫כאן כתיב 'פורים' מלא עם ו' ועוד פעם כתיב (שם ט, כח) "וימי הפורים" 'פורים' מלא, ושלש פעמים כתיב (שם ט,‬ ‫כט-לא-לב) "אגרת הפרים", "את ימי הפרים", "דברי הפרים" - 'פרים' חסר ו'.‬
‫ביאר רבי שלמה הכהן מוילנא, דזהו שאמרו (מגילה ב, א): "מגילה נקראת בי"א, בי"ב, בי"ג, בי"ד, ובט"ו". י"ד וט"ו -‬ ‫הם פורים מלאים, לקריאת המגילה למשתה ושמחה ולמשלוח המנות, והשלושה האחרים (י"א, י"ב, י"ג) של בני‬ ‫הכפרים הם לקריאת המגילה בלבד, כי השמחה נוהגת רק בזמנה, ולכן נכתבו חסרים ו'. (חשק שלמה מגילה שם)‬

‫פירוש נוסף, ביאר הגר"ח קניבסקי שליט"א, במש"כ בכל המקומות 'פרים' חסר ו', חוץ משני מקומות שכתוב מלא,‬ ‫דהפסוק: "על כן קראו לימים האלה פורים" קאי על הפורים שבימי מרדכי ואסתר שאז היתה שמחת פורים מושלמת,‬ ‫שניצלו ממות לחיים וגם קיבלו את התורה מרצון, אבל שאר הפורים שקאי לדורות שאין השמחה מושלמת, כמ"ש‬ (בקינות): "איך אעלוץ בפור", וגם בבית שני היו כל הזמן תחת שעבודים ומלחמות, כתוב 'פרים' חסר ו', ומה שכתוב‬ ‫"וימי הפורים האלה לא יעברו" מלא עם ו', משום דקאי על לעתיד לבא, כמ"ש בירושלמי (פ"ק דמגילה) דילפינן מזה‬ ‫שפורים לא יבטל בימות המשיח, ואז יהיה שמחת פורים בשלימות. מני.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בספר ילקוט אברהם (לר' אברהם ליפשיטץ. י"ל בתרצ"א. סי' תרפ"ו) הביא מקור למנהג ישראל קדמון לכתוב 'משנכנס אדר מרבים בשמחה' על נייר ולהדביק מול הפתח בבתים ובבתי כנסיות ובתי מדרשות, ואמנם בגמ' כתוב 'משנכנס אדר וכו' אך לכתוב זאת על נייר ולתלות על הקיר מנין? וביאר דהא נפסק בשו"ע (סי' תקס') שיש לשייר בכל בית אמה על אמה זכר לחורבן, ולכך נהגו להדביק זאת דוקא על מקום ההוא שבמקום תוגה יהא שמחה וששון ליהודים. ובשו"ת אפרקסתא דעניא (ח"ב או"ח סי' לו') כתב: ואשר דרש מני אם מצאתי טעם למנהג העולם שמדבקי' על הפתחים "משנכנס אדר מרבין בשמחה". ואם משום כדי להזכיר את הדין למה אין מדבקי' באלול "משנכנס אלול מרבין בתשובה". הנה אנכי לא ראיתי ולא שמעתי טעם למנהג זה, ובס' המנהגים הגדולים שבידי כמדומה שלא ימצא. ויש לחפש בס' הקטן הנקרא מטעמים, ישן וחדש, ובס' אמרי צדיקים, ובס' מנהגי ישרון. ועוד, אף שאינו מסוג זה מ"מ אולי יש בו דבר מן החדש, וכולם אינם תחת ידי וכו'. ויען כי מנהג ישראל תורה היא. הנראה בעיני על דרך דרוש מוסר להסמיך המנהג הלז, עמ"ש הדודאים נתנו ריח ועל פתחינו כל מגדים. והוא עפאז"ל (ביצה ט"ו ע"ב) הרוצה שיתקיימו נכסיו יטע בהן אדר. (עי"ש ברש"י) ופי' בס' בני יששכר במאמרי אדר (מאמר א' סי' ט' וי'), עפמ"ש האריז"ל דאדר הוא החוטם שבו חוש הריח. והנה כל החושים נזכרים בחטא עץ הדעת שנשתמשו בם ונפגמו, וחוש הריח לא נזכר, כיון שלא נפגם רק בדרך בהדי הוצא לקי כרבא, כי לא נשתמשו בו אז ע"כ הנשמה נהנית. וזהו הרמז, הרוצה שיתקיימו נכסיו יטע בהן אדר, שהוא בחי' חוש הריח, שהוא פעולת הנשמה דבר המתקיים ולא פעולת הגוף. ע"ש דברות קדשו.

השתא אתי שפיר מנהג ישראל לדבק על הפתחים בחדש אדר, גליון כתוב בו באתוון רברבין "משנכנס אדר מרבין בשמחה", כאלו כרוזא קרי בחיל לעורר לב ישראל על סגולת החדש להתפתחות והתפשטות כח הרוחני בבחי' חוש הריח שלא נפגם בעץ הדעת, שבו אפשר התיקון והוא פת"ח ומבוא גדול לזכך אתו עמו גם החושים שנפגמו, וע"ש. רפי.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

המילה "אחשוורוש" (החש בראשו) נשמעת כמו נחשוורוש (נחש בראש) ואם נחסיר מהאות "נ" את האות "א", שתי האותיות שעומדות בראש, נקבל את האות "מ" (לא בגימטריה) וכשנשלב אותה נקבל "מחשוורוש" (מוח-שב-בראש), כשם שאת כל ההחלטות החשובות לא קיבל אחשוורוש לבד אלא התייעץ עם יועציו ואשתו ולא מתוך ענווה אלא מתוך חוסר ביטחון ואי ידיעה, מאחר והוא נבחר לתפקיד רק בשל עושרו, כשחכמתו, ענוותו, גבורתו ושאר הדברים הפנימיים החשובים לתפקיד רם שכזה לא עמדו כלל למבחן. ברוך עינב.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

1. "והיה אם בן הכות הרשע" (דברים כה' ב')
סופי המילים של והיה אם בן – המן
מכאן למדים שצריך להכות כששומעים את המן = הרשע

2. פורים הוא סיכום כל המועדות.
בראשי תיבות המועדות לומדים על פורים :
פורים : פ סח, ו סוכות, ר אש השנה, י ום כיפור, מ תן תורה.
(הר' חיים ישראל מרדכי שפיגל זצ"לר)

אומרת הגמרא במסכת "תענית" (דף כ"ט עמ' א'): "משנכנס אדר מרבין בשמחה". והסיבה נאמרת במגילת "אסתר" (ט' כ"ב): "והחדש אשר נהפך להם מיגון לשמחה, ומאבל ליום טוב". ובזכות מה נפך להם היגון לשמחה? בזכות מרדכי אשר הצליח לנצח את המן. ואכן: "מיגון" שווה 109. "לשמחה" שווה 383. ההפרש הוא 274. "מרדכי" שווה 274. הרב מגיד.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ידע הציבור ויזהר!!
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17502
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 235 פעמים
קיבל תודה: 331 פעמים
יצירת קשר:

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

חזקי כתב:אמרו חז"ל בת תחילה סימן יפה לבנים" י"ל בדרך צחות: "בת תחילה" זו בתו של המן שקפצה מהגג כשראתה את אביה מרכיב את מרדכי על הסוס, וזה היה "סימן יפה לבנים", דהיינו שזה היה סימן ל"יפה" שגם הוא סופו קרוב , ד"יפה" בגימטריא "המן" -95 וגם סימן ל"בנים" שגם בניו של המן נתלו ונהרגו...בשם הג"ר צבי חשין שליט"א
יש דעה שגם זרש אשת המן בסוף התאבדה (כביתה) ואמרתי בזמנו "מעשה בנות סימן לאמהות" ('ונהפוך הוא' כפול).
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

תוספת יפה.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שאלה:
לכבוד הרב הגדול מעוז ומגדול, עיניים מסתובבות של כל בני העדה, הוא הרב הרבני רב פורים די בכל אתר ואתר.
ילמדנו רבנו -
מה יהיה הדין באדם שהתחפש בפורים לשוטר ונתן דו"ח לחברו.
א. האם נאמר שכמו פרוז ליומו הוי פרוז ומוקף ליומו הוי מוקף, אף שוטר ליומו הוי שוטר או שצווי דיני יש כאן.
ב. אי תימא הוי שוטר וחייב לשלם, האם דוקא בנידון שמדובר במקרה שאותו אדם התחפש סמוך לעלות השחר,
או נרדם מתוך יינו בתחפושתו במסיבה של ליל פורים, כך שבעלות השחר היה בדמות שוטר,
כמו שפרוז ליומו הוא דוקא אם היה שם בעלות השחר,
או שנאמר שמכיון שתחפושת היא מעניינא דיומא, יש חלייס' אף לאחר עלות השחר.
מה שאין כן בפרוז שיכול גם לחגוג כמוקף ואין עניין מיוחד בלהיות פרוז ולכן מועיל רק בעלות השחר.
ג. האם מצוות דינא דמלכותא דינא היא מצווה כללית המוטלת על כל הציבור
וממילא רק שוטרים שהוסמכו על ידי שלוחי הציבור (הממשלה וכו') בכלל המצווה
או שנאמר שמדובר במצווה פרטית שמוטלת על כל אחד ואחד באופן אישי ולכן גם שוטר מטעם עצמו הוי בכלל המצווה?
ותן לחכם ויחכם עוד..

תשובה -
מה השאלה בכלל?!
אם השוטר עובד בלוד [או בת ים..], הוא לא רלוונטי כל השנה אע"פ ששוטר אמת הוי
ואם עובד אצל הירושלמים החננות, מוקף בן יומו הוי!
אלא שהשאלה האמיתית היא אצל המתנחלים…
וכאן אין זה תלוי בפורים אלא בשוטר, היינו בגברא:
אם השתתף בפינוי עמונה או לא.
ודו"ק ותשכח!
תשובה -
לכבוד ידידי החריף והבקי ה"ה ר' _____ הי"ו. אחדשה"ט.
קיבלתי מכתבו, ובצוק טרדות העיתים התעכבתי מלהשיב. והנה באתי בזאת להשיב קודם שיעבור זמנו וקרבנו. ויסלח לי מר שעדיין לא התיישבה עלי דעתי כראוי, ויש עוד לשוב ולעיין בהם ולהוסיף בהם סניפים וראיות וחילוקי דינים. אך הנראה לעניות דעתי דעת תורה הזדרזתי להשיב על אף המניעות.
הנה, יש לעיין קודם לכל בעצם היתר התחפשות לשוטר, דהרי "אין אדם משים עצמו רשע", ומה עוד שמכניס עצמו לסכנה בזה כי נכנס בבגדי שוטר אל תוך עדת השיכורים מבקשי ה' ושונאי רע, ואין זה בטחון כי אם הוללות. ומה עוד שכלל נקוט הוא אצל שוטרי המדינה עצמם שהם נחלקים ל'השוטר הטוב' ו'השוטר הרע'. ויש לעיין איזה שוטר הוא זה.
אמנם יש שהקלו בזה מצד שמחת הפורים, וסמך לדבריהם מהשבועה שמושבע ועומד כל איש ישראל ד"אפילו כל העולם כולו אומרים לך צדיק אתה" (היינו בחינת המוקף בשיכורים כנ"ל) אעפ"כ – "היה בעיניך כרשע".
ולעצם השאלה הנה יש לעיין לו היה שוטר אמיתי האם היה הדו"ח בר תוקף. ולא בעינן בזה שישאל המקבל את השוטר בן יומו אם יש לו תעודת שוטר, כי צריך להיות ראוי לבילה, ועל דרך המצוי אינו, שכן סוף כל סוף הדין בתחפושת הוא מעניין היום, ועניין היום הוא להיות התחפושת בחיצוניות בלבד ולא בפנימיות, ואדרבא להראות איך שפנימיות ישראל אינה נוגעת וקשורה בחיצוניותו ואפילו הוא שוטר.
אמנם, אם נשא עליו תעודת שוטר בתוקף, ונשא תג כראוי, או לחילופין שלא היה לו לא זה ולא זה אך התחפש ל'שחר אילון', יהיה הדו"ח בר תוקף בדיני הפורים, ועל המקבל לשלם דמי פורים אל הלוי שבספינה. והטוב ביותר שילך לזה אשר התחפש לנגיד בנק ישראל שידפיס לו שטרות, ויוכל לשלם איתן ממה נפשך.
הסיכום לדינא היוצא מדברינו:
1. המקלים להתחפש לשוטר יש להם על מה שיסמוכו, וירא שמים ובעל נפש יחמיר בזה.
2. עניין התחפושת הוא בחיצוניות בלבד ורחוק המציאות ששוטר המחופש יהיה מורשה לנתינת דו"ח.
3. יתן ויחזור ויתן, והטוב ביותר, ויכול לשלם ממ"נ בעידית שבעידית ממעות פורים.
והשומע לנו ישכון בטח שקט ושאנן מפחד רעה,
ואל יבהלוהו שוטרים וחלומות רעים והרהורים רעים
ולא כל יתר אויב ואורב ולסטים וחיות רעות -
החותם לכבוד התורה ולומדיה, והסעודה ושיכוריה -
רב הפורים.
ועוד-
לכאורה היה נראה לפשוט שאינו יכול לתת דו"ח, מכך שדנו הפוסקים האם יש איסור "לא ילבש" בתחפושת בפורים. ולהיכי תימצי שאם התחפש לשוטר הרי הוא כשוטר מאי קמיבעי להו? הרי כיוון שהתחפש לאישה הוי כאישה ולא שייך ביה איסור "לא ילבש". אלא שיש לדחות שבאישה האיסור והתחפושת באים כאחד, משא"כ בשוטר (ואין לומר שיש כאן איסור התחזות לשוטר, דפוק חזי שהמלכות לא מקפידה על כך בפורים).
ונראה בס"ד להוכיח מהמגילה גופא, שהרי מרדכי היה שוטר, דכתיב "לך קנוס את כל היהודים" (וכן "בלבוש מלכות" וד"ל). ובזה ייושב הפסוק "והמן נדחף אל ביתו אבל וחפוי ראש", היינו שלאחר שהרכיב את מרדכי על הסוס כשחזר לרכב ראה שקיבל דו"ח חניה. (ויש לחלק בין שוטר לפקח חניה ודו"ק).
ולכאורה נתמנה מרדכי לשוטר בזמן משתה אחשורוש, דכתיב "ויאמר המלך לחכמים יודעי העיתים וכו' ", ופשוט שאז היה בבחינת פורים (ואף כרצון מרדכי כדדרשו חז"ל עה"פ "לעשות כרצון איש ואיש"), וודאי שכל מינוי מרדכי לשוטר לא נעשה אלא נעשה לפנים בלבד, כלו' בבחינת תחפושת. וכיוון שהוכחנו בטוטו"ד שמרדכי קנס את המן (ואף את כל היהודים כנ"ל) הרי מוכח ששוטר של תחפושת שמו שוטר.
ואין לחלק בין מתחפש שיכור לשאינו שיכור, דאדם שלא משתכר בפורים מילתא לא שכיחא היא, ולא פלוג רבנן.
ולשומעים ינעם ויבוסם
מתוך שטותא דפורים
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שו"ת רב פורים משנים קדמוניות- / עוזיאל סולקיס
שאול שאלוני על דבר התלבושות שנהגו קהילות ישראל ללבוש בהתקדש יום פורינו, שמכנים אותם "תחפושת", לפי ש30 יום קודם עסוקים בלחפש אחת מתאימה, כמה דאת אמר "אחפש את ירושלים בנרות" (ביום ט"ו כמובן).
דיש מחפשים עצמם לדומם, ויש לצומח, ויש לחי ויש למדבר ויש למרדכי היהודי, כל חד לפום דרגא דיליה ומתחפושתו של אדם ניכר שורש נשמתו שבתורה, אם הוא מאותיות של "שופטים ושוטרים", או מאותיות של "תגנובו" רח"ל.
ומכל מקום אותם שהם מדרגא דחי, נשאלתי אם יש בהם מינים שאינם כשרים לתחפושת. דמצד אחד כתיב "אשר בשמים ממעל… לרבות שלשול קטן" (בבלי רה"ש), דהיינו שגם שלשול יש לו שורש היכנשהו, או שצריך ליזהר בזה כמאמר הזוה"ק איפשהו מן הסתם.
לכן הנני להשיבכם, שלאחר שנתיישבתי בייני ראיתי לגזור על קהל עדתי שילבישו את ילדיהם אך ורק בתחפושות של בע"ח שמצינו שהיו אצל תנאים ואמוראים הק', שבזה וודאי ליכא למיחש.
דהיינו או לחמורו של ר' פנחס בן יאיר, או לעיזיו של ר' חנינא בן דוסא (וצ"ע לגבי הדובים אי חשיבי דידיה אי לא), או לנחש שראה רב ששת בחלמיה, או לתרנגולתא דרבי אבא דייקא.
ולשומעים ינעם ויינצלו מקליפת ה"ע,
ויזכו לקדושת פורים באמת,
אינשאללה.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6212
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי 1010 »

חזקי כתב:עם הארץ אחד שאל את חברו: משה רבנו כידוע נולד ביום ז' באדר, אם כן יוצא שיום הברית מילה שלו חל בי"ד באדר שהוא פורים, והשאלה היא במה התחילו אז, אם במגילה או בברית?
חברו ה"גאון" עיין, יגע ומצא, ענה ואמר לו: העיר גושן מסתמא היא מוקפת חומה מימות יהושוע בן נון, ואם כן אין מקום כלל לשאלתך, כי שם קורים את המגילה ביום ט"ו ולא ביום י"ד...
גאון אחר תירץ כי מרע"ה נולד מהול וממילא קראו בשמו בו ביום ולא המתינו לברית.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6212
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי 1010 »

עכ"פ מעניין לשמוע האם למאכל שנאכל בחג הפורים יש מקורות קדומים בספרים על שמו - אזני המן?
האם בספרים קרוי המאכל בשם זה? או שזה כינוי של הקונדיטוריות?
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

עוד מתוך “שטו"ת פורים” לכבוד הרב הגדול מעוז ומגדול, אוכל אוזני המן בפה גדול.
חיכו מעייו וכולו רק ממתקים, משבר הרים ומפוצץ סלעים בסברא עקומה,
משחיל פילים בחורי מחטים, הלא הוא ניהו רב הפורים!
שאלה-
מה יהיה הדין באדם שבליל פורים חגג עם חבריו בשמחה באולם אירועים כלשהו,
וכהכשר מצווה ולהיות מן הזריזים המקדימים, שתה יין טובא.
לאחר שתייתו הסתובב ראשו עד שכָּרַע נָפָל ו-בַּאֲשֶׁר כָּרַע שָׁם נָפַל…
חבריו שגם לא משכו ידיהם, בצאתם לא שמו אל ליבם שהנער איננו איתם.
וכך נעלו עליו את הדלת ויותר הוא לבדו..
למחרת בבוקרו של יום התעורר הבחור ומצא עצמו כאסיר בבית השבי,
הפלאפון שלו הסתבר גם שתה כהוגן ואין לו אפשרות להתקשר שיבואו לפתוח לו.
ברוך ה' מגילת אסתר – יש לו, כך שאת מצוות קריאת המגילה יוכל לקיים.
יין ואוזני המן – נשארו לו מספיק כדי לקיים את מצוות משתה ושמחה ובע"ה לזכות להגיע לעד לא ידע.
השאלה היא- מה לגבי משלוח מנות ומתנות לאביונים.
*האם יכול לצאת ידי חובה בנתינה לעצמו מצד 'אדם קרוב אצל עצמו', שנחשב כקרובו.
*אם כן כיצד יעשה זאת? – כיצד יוציא מרשותו, ויקבל שוב בתור קרובו ולא כזוכה מן ההפקר.
*האם צריך להפקיר כל רכושו כדי להחשב עני, או שיכול לצאת מדין 'כל הפושט יד נותנים לו'.
אשמח לקבל את תשובת כבודו במהרה., שהחג קרב והשאלה היא ממעשים דבכל שתא ושתא,
ולאו בכל שעתא מתרחיש ניסא.
ונסיים בברכה שהקב"ה יזכה אותך ואת כל עם ישראל לשתות כפליים מכפי לימודם.
ולזכות לשמחת פורים באמת.
בכבוד רב
א.ב.ג.ד
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שאלה -
לכבוד מו"ר רב הפורים דכאן,ויתר מו"צ גאונים ובעלי תריסין ממלאי כרסם בבשר ויינות מבושמים מימינים ומשמאילים בחיים וכבודים עשירים בדעת וקדושה משלשים באורייאן תליתאי לעם תליתאי כדת משיבים שלום וברכה למורנו ורבנו יצ"ו בראשית דברי אציע שאלה דחופה מענייני דיומא, ולבהילות הדברים אודה אם יזדרז להשיב עליהם.הנה מצינו שייסד הפייט "אני פורים אני פורים וכו', הלא רק פעם בשנה אבוא להתארח" [וההמשך שם "לללה אפצ'י" אינו אלא שיבוש]. אם כן הרי שפורים הוא אורח, וכמבואר בספרים שהוא בחי' הארה דלע"ל, ואין להאריך. אמנם מצינו במס' ב"מ דף כג ע"ב על שלושה דברים שמותר לת"ח לשנות בהם, והם פוריא ואושפיזא ומסכתא. ואם כדברינו – היינו פוריא היינו אושפיזא, ולא שלושה יש כאן אלא שניים?

תשובה -
הנה מעלת כבודו (לשעבר כבוד תורתו אומנתו), שאל על עניין פוריא ואושפיזא, שאם נאמר שפורים אורח הוא וכדברי השיר,הוא ניהו פוריא הוא ניהו אושפיזא, ושני דברים ישנם כאן ולא שלוש.
ואכן חלום פרעה אחד הוא, שלושה דברים שונים הביאה הגמרא אך כולהו חד נינהו -
פוריא – פורים
אושפיזא – פורים וכמאמר השיר הנ"ל
ומסכתא – הוא ניהו מסכה של פורים: תלמוד בבלי מסכת שבת דף ס"ו ע"ב:
מאי לוקטמין אמר רבי אבהו חמרא דאכפא רבא בר פפא אמר קשירי רבא בר רב הונא אמר פרמי:פרש"י:פרמי טלמוס"א הנקשרת על הפרצוף להבעית הבנים קטנים. המתרגם - לוקטמין – טלמשק"א (מאסקע, געזיכטבקליידונג) מסוה.
אם כן נותר רק לברר למה שלושה דברים נכתבו אם, כולהו אינו אלא חד?
ויפה כתב מורנו בהקדמה לדבריו - עשירים בדעת וקדושה משלשיםבאורייאן תליתאי לעם תליתאי כדת משיבים.
ויפה עסק רבנו בהמשך דבריו באוזני המן כי משולשים הם, כי באמת כל עניין פורים בשלוש הוא.
ועיין מה שכתבו התוספות מגילה טו'. ביום השלישי. בזכות תורה נביאים וכתובים א"נ כהנים לוים וישראלים אי נמי משה ואהרן ומרים אי נמי שלישי דמתן תורה: ומהו אותו שינוי שמותר לת"ח לשנות בפורים?שכל השנה נאמר " מדבר שקר תרחק"ואילו בפורים מצווים אנו לבשומי עד דלא ידע בין ברוך מרדכי וארור המן. וזהו השינוי שחובה על כל ת"ח לשנות ומתוך בשומי כמובן.
ומשולשים המה הדברים להזהיר על תוקפם וחשיבותם, "וגם החוט המשולש לא במהרה ינתק".
לחיים לחיים לחיים!
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

1010 כתב:עכ"פ מעניין לשמוע האם למאכל שנאכל בחג הפורים יש מקורות קדומים בספרים על שמו - אזני המן?
האם בספרים קרוי המאכל בשם זה? או שזה כינוי של הקונדיטוריות?
במכלול נכתב: מקורו של המאפה במרכז אירופא. הבצק מעוצב בצורת כיסנים, ומכאן שמו ביידיש המן טאַש [4]. את הכיסנים היה המנהג למלא בפרג, אם כי כיום נוהגים לעשות גם אוזני המן ממולאים בשוקולד, בריבה, בתמרים, אגוזים וחלבה. בעבר היו גם אוזני המן ממולאים בשומשום. בגרמנית נקרא המאפה מוֹן-טאשֶה [5], כלומר "כיס פרג", ומשערים שזה היה שמו המקורי גם ביידיש, שפתם של היהודים האשכנזים (מאָן טאַש, על-פי הכתיב ביידיש), בשפה האנגלית[6] אוזני המן נקראות הַמָנְטַאשֶן [7].

בלשון הקודש הם נראים אוזני המן[8] יש אומרים שמה שנוהגים לקורא למאכל זה אוזני המן, הוא זה לעומת זה למנהג אכילת "אוזני יהודה" [9] על ידי הנוצרים לפני חג הפסחא שלהם [10]. והנוצרים היו מתכוונים בזה לסימן רע לכל היהודים וכן יש מהם שהיו קוראים לזה אוזני היהודי בלשון כללי [11] [12]

בדומה לעלילות הדם הידועות בערב פסח על עירוב דם גויים במצות של חג הפסח, היו שהעלילו כך גם על אוזני המן! כך באמצע פרשת דמשק בשנת תר, ושוב בשנת תרו. טענו שבחג הפורים היה על היהודים לבצע רצח לזכרון שנאתו של המן, ואם הם הצליחו להרוג נוצרי היה הרב אופה את הדם שלה בעוגיות משולשות שהוא ישלח כמשלוח מנות לשכניו הנוצרים. וכן בשנת תרחצ הואשמו היהודים שוב ברצח מבוגרים נוצריים והוצאת הדם שלהם בכדי לערב בעוגיות המשולשות שאוכלים בפורים [13].

אמר אדמור מוהרז מקרעטשניף, משום מה קוראים לאזני המן באידיש המן-טאש? כדי שיהי לישראל את כיסו של המן, (כי כיס באידיש הוא טאש), היינו העשרת אלפים ככר כסף. והוסיף, דמשום כן כתוב במגילה היהודיים עם יוד יתירה, כדי שלכל יהודי ויהודי בנפרד יהא העשרת אלפים ככר כסף שבכיסו של המן
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ועוד
יאיר: אם בדברים כאלה אכפרה פניו, כבר יש לי קושיה אחת אשר ייעפו כל תופסי התורה להתירה. כי הנה כתוב במגילת פורים ויתלו את המן, ובפרשת בלק נכתב בפירוש: ויאכלו בני ישראל את המן. ואיך יאכלו היהודים הנשמרים מכל רע את נבלת התלוי, ואל הכלב לא ישליכו אותו?
יקטן: גם זו ראיתי אני, וכבר תירץ הקושיא הזאת בלעם בן בבי בשם אביו: כי מה שאמרה התורה ויאכלו את המן. היא אזהרה וציווי לנו שנאכל בימי הפורים הללו מאזני המן - הן המה הרקיקים הנעשים בסולת בלולה בשמן, וזהו שאמר אחרי כן וטעמו כצפיחית בדבש.
יאיר: יפה פירוש בן ביבים זכרו לטוב!
— צחות בדיחותא דקידושין לר' יהודה סומו מאיטליה
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

לכבוד מורנו ורבנו, רשכבק"נ שליט"א זיע"א,
המלוב"ן, ומשחיר עצמו על חמדת-אל וגנוזותיה,
מוציא יקר מזולל ודולה אבני קדש מפי תהום רבה,
"דין ריכא ובר ריכא" דין אל דין יקרא,
כל שומעיו יהללוהו כי בגויים שמו יצא,
חכם חרשים הכל מחשים בעת ידרוש ביום פוריא,
חרש ומסגר ומונה וסופר בכל חכמת הנדסה והרכבה,
יוצא יחידת העילית תודעה יהודית בכל האר"ץ שמה יצא,
אף סמוכי שולחנו אוכלי לחמו טפולי עולליו,
כל הקשה יביאון אליו -
שאלתי ובקשתי, אם על המלך טוב -
הנה אני יושב בתוך הגולה, ואין איתנו כאן עוד רב פורים ולא עשרה בטלנים ולא יועץ ולא נביא ולא דורש ולא מבקש. לכן הנני לשלוח למעכ"ת אחרי בקשת מחילה על זמנו היקר, כי הנה שאלה גדולה נקרתה לפני פתחנו בימי האדר המהודרים הללו, ואנו נבוכים בה מאוד, אני וב"ב וכל הנלווים עליהם ולא יעבור מה להיות עושים.
הנה זה מקרוב קראנו בספר התורה את עשרת הדברים הנשמעים מפי הגבורה, ובהם הלאו "לא תחמוד וכו'". והנני לשאול את כבוד מעלתו על דבר אנשים החומדים לצון, ובפרט בימים הקדושים האלו, אם יש בזה איסור מדאו' או מדרבנן, או שמא תקנת חכמים ואם מלקים אותו מרדות, ושמא רק מראית עין יש בזה, ומה משנת חסידים בזה ומהם חילוקי הדינים, ויתר פרטי דיניו וסודותיו וחרמותיו ושמתותיו.

שוב הנני להתנצל על גזילת מנוחת עפעפיו, אך נפשי בשאלתי.
ויה"ר שמה שקיבלנו בכפיית הר כגיגית נזכה לקיים ולקבל עלינו שנית, אחרית כראשית,
ויאריך הרב הנזכר ימים על ממלכתו בבריאות איתנה ונהורא מעליא
ומלא צני קרי וטסקא דקשבא וקמחא דאבשונא ופלפלא חריפתא
כעתירת המתאבק בעפר רגליו -

הק' חרבונע החופעיה"ק שושן תובב"א

תשובת הרב:
לכבוד ידידי הח' דחש"ב שמפאת קוצר הזמן ואורך השעה לא אפליג בשבחו דכולו שלא בפניו כנודע.
שאלתם ממני על דבר איסור לא תחמוד שבי' הדברים ששמענו מסיני, האיך אנן חזינן מנהג ישראל לחמוד לצון, כביכו' נגד תוה"ק?
והלא ישראל אם אינם נביאים הם בני נביאים הם, ואם לא בני וכו' נכדי וכו' ואם לא וכו' אז איפשהו מן הסתם תמצא איזה נביא לייחוס.
ובאמת לא קשה (רק באימונים. בקרב כבר לא).
דהנה מצאנו במכילתא עתי' עה"פ "לא תחמוד אשת רעך, לא תחמוד בית רעך ועבדו ואמתו וכו' וכל אשר לרעך", דהאי קרא מסיפיה לרישיה מדריש, דהנה הכל היה בכלל "וכל אשר לרעך", "חמורו" מה תלמוד לומר? הרי שהיה הולך בדרך וראה חמור חברו שהוא חמוד. יכול יעשה לו "פוצי מוצי חמורצ'יק קטן"? תלמוד לומר "חמורו". יכול כשם שאינו חומד חמורו כך אינו חומד לצון? ת"ל "חמורו", חמורו אי אתה חומד, אבל אתה חומד לצון. וע"ש שדורש הפרשה כולה וכיוון שהגיע לאשת רעך פירש ואמר כשם שאני מקבל שכר על הדרישה כך אני מקבל שכר וכו', עד שבא ר' עקיבא ודרש "אשת רעך" מה ת"ל? שיכול כשאתה מציע לרווק בחורה תתחיל לספר לו שהיא "בחורה חמודה"? ת"ל "לא תחמוד אשת רעך", דעל העתיד נמי משמע. ויכול כשם שאין אתה חומד אשת רעך כך אי אתה חומד לצון? ת"ל וכו'.
ושוב לא קשה מידי, וליכא בזה לא איסור דאורייתא ולא דרבנן.
והמכה בזה מכת מרדות
מוכרין אותו לעבדות
או זורקין אותו לתוך הבור ולתוך הדות
וצועקים עליו עד כדי צרידות
(כמובן כל הנ"ל אינו אלא בדות)
ומכל מקום לא מתייחסים אליו בנחמדות

ויה"ר שיימלאו גרונותינו כוסות יין כנסך על המזבח לרצון,
ויהי חלקנו בזה הפורים עם כל חומדי לצון,
ויצילנו מקולות נפץ הפיקות והקפצון,
ויהא חלקנו אך שמחה, ששון ועלצון.
ומקליפת מזנב הנחשלים יציל רועה נאמן את הצאן.
כנפש המעביר שינה מעיניו (אתה תשלם על זה לפי תעריף לילה),
הגאב"ד פורים ע.ד.ס החוסה פק"ק קרית נ., נתניה יע"א.

תגובה ↓
לכבוד מורנו ורבנו אב"ד דשם -

קיבלתי ברגשי תודה תשובתו המחכימה,
והנה היא מנורת זהב כולה,
אותי השיב על כני ואת ספקי בעץ רברבתא תלה ומחה,
ובחנתיה במשכיות ובתפוחים ואשתאה על זיו יופיה.
חכמה ובינה לעיני העמים והשרים, כלי ותורה מפוארה!
הנה היא כפתור ופרח ופרח וכפתור,
יפה עשה בעטו לשמוע ולפתור,
לשמוע על ריב ולדרוש ולחקור,
לך נאה לברך ולקוראך אדמו"ר -
אשרי הספינה שזהו מנהיגה, אשרי העם שככה לו בדור!
החותם בברכת "לחיים לחיים!"
ודוש"ט תמיד
כעתירת ידידו משכבר
הק' הצברי המתאבק כו' החופעיה"ק וכו' כנ"ל
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בבית המדרש הקשו קושיא אלימא, אמאי אוכלים אוזני המן ולא את אפו ויש לומר בפשטות שאם היה אוכל את האף לא היה יכול לתת לחבירו ולכן נהגו לאכול אוזניים דהן תרי ופשוט ודוק ותשכח וגם תמצא ואם לא חפש
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

כבוד מורנו ורבנו
ה' ישמרהו וינצרהו
מו"ר הרב פורים שליט"א.
פותחין בשבח ומקצת שבחו הנורא בפניו לקהלו נספר
בוצין בוצין מקטפיה ידיע וברקאי הרואהו אומר
בנתיבות ומאורות עיקרי תורתו היה גורס וסובר
צץ כפורח בדעת יהודית לצבאות ושם שמו נקרא
ואחרי ככלות הכל יכהן פאר מושבו בשאלונסיקי ועל פני כל נורדאו מצודתו פרוסה
מחוקק במשענתו ידוע וחוקיו כקונדיסין הנעוצין
אומר על הימין שהוא שמאל ועל השמאל שהוא ימין
בקי בנגעים ואהלות ודברי אגדה נהירין לו כשבילין
יודע לטהר השרץ בקן דיליה ובודק וחוקר עומסין
בקי בשיחת מלאכים ודקלים, לא הניח קטנים וגדולים
מושבו בשנער (כדמתרגם יונתן) להעשיר כדשן ברענן-יצפין
ועוד לאלוה מילין.
ובאתי לבקשו כי יתיר הספקות ויפשט החמורות,
שאנו נבוכים בדברים ואין בנו חרש ומסגר ולא נר ופטיש ולא סמוך ולא נראה,
ועינינו עליו תלויות שיוציא כאור משפטנו.
הנה נהגו ישראל להתחפש בפורים ולצאת בפרצופין ובאנקטמין שלהן לשוק כמבואר בהג"ה סי' תרצ"ו, ומתראים איש בפני רעהו במסווה ולבוש בחינת אדה"ר דלאחר 'המן העץ' כנודע ומשה רבנו דבבחי' "ולא ידע משה". והנה יש בהם שרצו לחמוד לצאן (ע"פ הוראת רבנו שהתיר בשנים עברו) ומתחפשין להמן הרשע ולזרש ולפושעי ישראל בגופן וכיו"ב, ובאנו לשאול אם יש בזה איסור להביט בפניהם מדינא דאין להביט בפני אדם רשע.
אי תימא דאין ארור מתדבק בברוך ואין ארורים הרשעים מתדבקים בברוכים ישראל ולית בהו חששא. ודילמא אדרבה, אמרינן דהתרחק מן הכיעור ומן הדומה לו ומן הדומה לו ומן הדומה לדומה וכו'. או דילמא אין אדם משים עצמו רשע וממילא אין לאסור שאינן נאמנים לומר רשעים, וממילא דמות המן הרשע איננו יודעים איך היא ואינם נאמנים להעיד על זה, ואדרבה שמא הוא דומה לחרבונה בכלל. או שנאמר דהיא גופא גזירה ואנן ניקום וניגזור גזירה לגזירה. או אדרבה שגזירותיו של המן גזירות ואה"נ דאין עושים גזירות לגזירות אלא שהוא גופו אבי אבות הגזירות ועושים לו גזירות ומשמרת למשמרתו. או שיש לרבות בזה ממלת "זכר" במצוות מחייה, דעמלק עצמו לא צריכא לרבויי אלא כל הדומה לו וכו'.
ואנו נבוכים בזה מאוד.
כצאתי את האגרת אחתום בברכת הדיוט
שיפתח ה' לרבנו את אוצרו הטוב את השמים בברכות שפע וטללים,
יאריך ימיו על ממלכתו בנעימים וירחיב גבוליו ללא מצרים בבנים ותלמידים
ישמחהו בימי הפורים האלה בזמניהם ויפקדהו עם כל ישראל בפקודת ישועה ורחמים,
ויראה כהנים עובדים ולויים בתוף ומנענעים, בעת שיעמוד במעמדו על קרבנותינו לעלות כניחוחים
בב"א, הצברי החונה פה עם יושבי קרנות (היסוד).

תשובת רב פורים מזדמן
אמנם כבודו היטיב לשאול שאלה בפרוס חג הפורים ועדיין שאלתו שאלה.
אך בעז"ה בהגיע עיצומו של יום, וחיוב על כל בר איניש למקיים בעצמו בישום כדת וכדין, ומסתמא שאלת כבודו לא ברשיעי עסקינן שאינן מקיימים דתה של תורה וח"ו כביכול ביום פורים עצמו ממשכים קטרוגו של המן "ישנו" -מן המצוות שאינם מתבשמים דיים, אלא כבודו שואל על כל כלל ישראל שבוודאי כשרים הם ומשתכרים כדת וכדין וממילא בהגיעם לכלל עד דלא ידע בין ברוך מרדכי לארור המן, אין כאן כל שאלה ויכול ויכול להסתכל בפני כל אחד ואחד.
אם כן לצאת מן הספק (גימ' עמלק), מי שיתחפש לרשע כגון המן,עמלק,פרס וכו' יחכה בביתו עם תחפושתו עד שיעור בישום ממוצע של אדם ואז יוכל לצאת באין חשש לרחובה של עיר.
גמר לגימה טובה!
לחיים לחיים.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

1010 כתב:
חזקי כתב:עם הארץ אחד שאל את חברו: משה רבנו כידוע נולד ביום ז' באדר, אם כן יוצא שיום הברית מילה שלו חל בי"ד באדר שהוא פורים, והשאלה היא במה התחילו אז, אם במגילה או בברית?
חברו ה"גאון" עיין, יגע ומצא, ענה ואמר לו: העיר גושן מסתמא היא מוקפת חומה מימות יהושוע בן נון, ואם כן אין מקום כלל לשאלתך, כי שם קורים את המגילה ביום ט"ו ולא ביום י"ד...
גאון אחר תירץ כי מרע"ה נולד מהול וממילא קראו בשמו בו ביום ולא המתינו לברית.
תשובתך במקורה אמורה על שאלת עם ארץ אחרת..
בסגנון מדוע קראו למשה רבינו משה, והתשובה משום שנולד בז' באדר ובו חוגגים במירון לכבוד משה מפורסם..ועל זה מקשים מדוע לא המתינו ליום הברית..והתשובה שנולד מהול.. ואילו כאן השאלה על הברית ולא על השם..אבל גם זה מתיישב..
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17502
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 235 פעמים
קיבל תודה: 331 פעמים
יצירת קשר:

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

חזקי כתב:משחיל פילים בחורי מחטים...
פשיטא דא"א להכניס פיל בקוף!
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

חזקי כתב:בבית המדרש הקשו קושיא אלימא, אמאי אוכלים אוזני המן ולא את אפו ויש לומר בפשטות שאם היה אוכל את האף לא היה יכול לתת לחבירו ולכן נהגו לאכול אוזניים דהן תרי ופשוט ודוק ותשכח וגם תמצא ואם לא חפש
וכעת עלה בדעתי להוסיף בישוב הקושיא הנ"ל.. שהלא אפו של המן נמדד בטמפרטורות גבוהות כמו שנאמר וחמתו בערה בו... ודוק ותידוק
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:
חזקי כתב:משחיל פילים בחורי מחטים...
פשיטא דא"א להכניס פיל בקוף!
לפני עשרות בשנים שמעתי מיהודי חכם פשט בדברי חז"ל מעייל קופא במחט..
ואמר שחז"ל באו לאמר: על אף שאפשר להכניס פיל או כל דבר אחר גדול ועצום לחור המחט אבל זו לא הדרך הפשוטה....וכונת חז"ל על פי הידוע לנו היום שכל חומר תופס נפח והחומר בעצמו מסתכם באטומים שאם מכווצים אותם הם יתפסו נפח פחות מאלפית ממה שאנו רואים ולמשל מגדל אייפל בדרך זו ייכנס לקופת גפרורים ובדרך זו גם הפיל יכול להכנס לחור המחט כולל בני ביתו...ודברי פי חכם חן...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

מי גייר את המן הרבנות הצבאית או מרדכי?

הנה איתא בחז"ל, בתרגום על המגילה, דהמן מכר עצמו לעבד למרדכי.
והנה יפלא, דהא קי"ל דעבד חייב במצוות כאשה, וא"כ, נמצא דהמן היה ישראל גמור לכל דבר. וזה קשה מאד, דקי"ל שהיה עמלק, וכן מרגלא בפומיה דכל בר בי רב. ולזכר זה קרינן פרשת מחיית עמלק בשבת קודם פורים. וצריך ביאור טובא.
והנראה לבאר בזה, בעזהשי"ת, דהנה איתא התם, דאותו מעשה היה כשהיו שניהם שרי צבא של אחשורוש, והלכו למלחמה. נמצא אם כן, שאותו מעשה היה בצבא.
וא"כ, הגע עצמך, איזה גיור עשה מרדכי להמן?
ע"כ דזה היה אצל ה"רבנות הצבאית", וא"כ הוה ליה "גיור צבאי" ממש. והרי קיי"ל, דהאי גיור אין בו ממש כלל וכלל, וכן הכריעו כל רבותינו לדינא, וכן כתב ביחווה דעת, ובשו"ת יביע אומר, וכן הכריע לדינא ביתד נאמן, ועוד ספרים.
תבנא לדינא, דלפי"ז שפיר הוה ליה זרע עמלק ממש, ימח שמו וזכרו, כן יאבדו כל אויבך ה'. (הדוס)
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בענין הנ"ל העירו שם דהא איתא במכילתא איתא שלא מקבלים גרים מעמלק, בע"כ שהקנין היה רק ממוני, יש ראב"ד הל' שלוחין ושותפין פ"ד ה"ב שנראה שהקנין הממוני נפרד עי"ש
והתשובה: הבעיה שבגמ' בגיטין מבואר שעבד שלא מתגייר, מתגלגל עמו י"ב חודש, ואח"כ אסור לקימו. וברמב"ם כתב שעמלק יכול להתגייר, אם כי יתכן שזה לא סותר, כי במכילתא כתוב שלכתחילה אין מקבלים, והרמב"ם מדבר בדיעבד, שאם קיבלו חל הגרות.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שאלו לילד חריף: "בידוע ,אשה מעוברת יולדת אדם קטן ,בהמה מעוברת יולדת בהמה קטנה . שנה מעוברת – מה היא יולדת?" השיב הלה תוך כדי דיבור: "שנה מעוברת מביאה לעולם פורים קטן…"
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ילדה סוכר 1 ק"ג..
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

היתר אכילת אוזני המן / דביר

מנהג ישראל- דין, לאכול בפורים "אזני המן" שנקרא "האמען טאשען".
ויש לשאול כיצד אנו מותרים באכילתם? דהא איתא במגילת אסתר שתלו את המן על עץ, ומבואר שם שהעץ היה גבוה חמישים אמה, ע"ש באריכות. והנה, לפי מה שלמדנו בריש מסכת סוכה לגבי טעם דין פסול-סוכה למעלה מכ' אמה, שלרבה הוי פסולה משום דלא שלטא בה עינא; ושם מיירי בגובה כ' אמה. אם כן כ"ש בעץ דידן דהוי נ' אמה דלא שלטא ביה עינא.
ואם כן הרי אוזניו נכנסו בגדר בשר שנתעלם מן העין ונאסר באכילה.
וא"ת דהלכה כרבי יהודה שסוכה שגבוהה מכ' אמה כשרה, חדא – הא לא איפסקא הלכתא כוותיה ועוד דאף רבי יהודה לא התיר אלא עד מ' ונ' אמה ואמנם גם העץ היה גובהו חמישים אמה אך יש לומר דעד ולא עד בכלל, דתפסת מרובה לא תפסת.
ואין לתרץ שבסוכה דווקא באין הדפנות מגיעות לסכך לא שלטא ביה עינא, אבל כאשר הדפנות מגיעות לסכך – כשרה וממילא נאמר כך גם בנידון דידן, חדא, דמהיכא תיתי שהעץ הגיע עד המן עצמו, דלמא הוי תלוי על-ידי גוד לבוד או דופן עקומה וכדו', ועוד דמנלן דבמגיעות לסכך מותר אף ביותר משלושים אמה, הא בריש השותפין מצינו שלקיר בגובה ד' אמות צריך ה' טפחים עובי כדי שיעמוד. ובמקדש אמה טרקסין הויא בגובה שלושים אמה ורוחב רק ו' טפחים משום טפח יתירא שהיה שם. ומסיק דבלמעלה מל' אע"ג דקאי אגב תקרה, היינו שמגיע לסכך – לא קאי. וא"כ בנ"ד יש לומר דביותר מל' לא מועיל שהעץ הגיע להמן.

ודוֹחק לומר דהוי דין אמלתרא כדאיתא בריש עירובין דשלטא ביה עינא, מצד שהיא דבר מיוחד המושך את העין ונאמר שגם מראהו של המן תלוי היה מיוחד ומושך את העין, דהמן לא הוי מילתא דתמיהא ומושך העין כאמלתרא, שהרי כבר מצינו בשושן תלויים כבגתן ותרש. וא"ת שכל גנזיו היו חקוקים על לבו כדאיתא במגילה טו: ונאמר שלהם היה דין אמלתרא- י"ל שמרדכי לקח רכושו יחד עם ביתו והמן כלל וכלל לא ניתלה עימהם וממילא לא הוי אמלתרא והדרא קושיין לדוכתה, היאך אוכלים אזני המן ולא חוששים לבשר שנתעלם מן העין.

ומה שמנסים העולם לתרץ בטעות לפי מה שכ' בתוס' חגיגה יא. שכתבו שם בשם המדרש שבני המן כרתו ראשם לפני שנתלו ע"ש ונאמר שהוא הדין להמן שראשו לא נתלה וממילא לא נתעלמו אזניו מן העין – זה אינו, שדווקא בבני המן מוכח קרא שנהרגו לפני התלייה, אך בהמן תלייתו היא מיתתו. ואין לומר שנתלה ללא ראשו מחיים, שהרי "פסיק רישיה ולא ימות???"
וכי תימא שנתלשו אוזניו בחייו וכך לא נתעלמו מן העין– וכי יעלה על הדעת שישראל קדושים אינם נזהרים בדבר שאפילו בן נח מצוה עליו – אבר מן החי???? וגם אם נאמר שרשעים בחייהם קרואים מתים וממילא אין באוזני המן דין אבר מן החי – הרי היה על כל פנים צריך לאסור מדין מראית העין, שלא יטעו עמי הארצות שאינם בקיאים בדבר.

ונראה לי לומר דמשום דהוי אוזן המן אתלתא קרנתא תו לא חיישינן כדמצינו גבי רבה בר רב הונא באלו מציאות שהיה שולח לאשתו בשר החתוך אתלתא קרנתא ועיין בציור המובא ברש"י שם שהוא ממש כאוזן-המן הנהוגה אצלנו. (וכן הוא בחולין צה: וסימנך – המ"ן בגימטרי"א צ"ה), ואם כן תו ליכא למיחש למידי דהוי סימן ברור ו"יאכלו ענוים וישבעו".
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6212
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי 1010 »

חזקי כתב:
1010 כתב:
חזקי כתב:עם הארץ אחד שאל את חברו: משה רבנו כידוע נולד ביום ז' באדר, אם כן יוצא שיום הברית מילה שלו חל בי"ד באדר שהוא פורים, והשאלה היא במה התחילו אז, אם במגילה או בברית?
חברו ה"גאון" עיין, יגע ומצא, ענה ואמר לו: העיר גושן מסתמא היא מוקפת חומה מימות יהושוע בן נון, ואם כן אין מקום כלל לשאלתך, כי שם קורים את המגילה ביום ט"ו ולא ביום י"ד...
גאון אחר תירץ כי מרע"ה נולד מהול וממילא קראו בשמו בו ביום ולא המתינו לברית.
תשובתך במקורה אמורה על שאלת עם ארץ אחרת..
בסגנון מדוע קראו למשה רבינו משה, והתשובה משום שנולד בז' באדר ובו חוגגים במירון לכבוד משה מפורסם..ועל זה מקשים מדוע לא המתינו ליום הברית..והתשובה שנולד מהול.. ואילו כאן השאלה על הברית ולא על השם..אבל גם זה מתיישב..
אכן טעיתי.
תודה על התיקון.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6212
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי 1010 »

לא הבאת כאן את הדיון מה קורה כאשר בסאטמאר נדבקים שתי אזני המן אחד לשני ואז זה נהיה בצורת מגן דוד שאסור בהנאה מדין עבודה זרה.
מצד שני אסור להפרידן כי אין מבטלין איסור לכתחילה, רק שלכאו' העצה היעוצה היא שהאחד יקח מקצה מזה והשני מקצה מזה וכך יתקיים שנים שעשאוהו פטורין וכך יקיימו את המצווה של ובערת הרע מקרבך.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

1010 כתב:לא הבאת כאן את הדיון מה קורה כאשר בסאטמאר נדבקים שתי אזני המן אחד לשני ואז זה נהיה בצורת מגן דוד שאסור בהנאה מדין עבודה זרה.
מצד שני אסור להפרידן כי אין מבטלין איסור לכתחילה, רק שלכאו' העצה היעוצה היא שהאחד יקח מקצה מזה והשני מקצה מזה וכך יתקיים שנים שעשאוהו פטורין וכך יקיימו את המצווה של ובערת הרע מקרבך.
לכבוד הגאון 1010 שליט"א
קושית מר עצומה ונוראה עד שחשבתי להוציא פשקוויל נגד אכילת אוזני המן מהחשש שהעלית...אבל אחר העיון בכובד ראש העלתי כמה היתרים כדלהלן:
וראשית נעיר על תירוצך שעדין צריך עיון. דהא קי"ל שנים שעשאוה פטור אבל אסור.. וצריך לומר שישברו בשינוי ובהצטרף לשנים שעשואה יש להתיר. ויש לדון אם לשבור ביד הוי שינוי, ושורש הספק בחזון איש שלא מועיל שינוי כאשר התוצאה המתקבלית לא נעשה בה שינוי, וכאן רגילות השבירה היא אמנם בפה ולא ביד אבל התוצאה בשניהם שווה..כמו כן יש לדון מצד מקלקל הצורה באכילתו...אולם יש לדחות דסו"ס כיון דזה נועד לאכילה וזו מטרתה לא הוי מקלקל. אבל אפשר לפשוט ולתלות בחקירה האם אכילת אוזן המן היא דין לבער את זכר המן [דין בתוצאה] או דין במחאה וגנות -הנעשית על ידי אכילה..[סימן ולא דין בתוצאה] ואם נימא כהצד ב הרי שכל אכילה ואכילה מקיים מצוה ואילו לצד א רק אחר שגמר לאכול כשיעור אוזן המן שלימה. ובכך לפי צד א כל זמן שלא גמר הרי לא קיים מצוה ומצד שני הוי מקלקל עד שיאוכל את כולה ואתי שפיר.....

פירות הנושרים:..
יאכלו קנאים אוזהמן... וישבעו..
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6212
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי 1010 »

יפה, זה פלפול טוב ויפה!
מקוה שדעת החזון איש מעניינת לחסידי סאטמאר...
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

אחרי השנים שעשאוה שלכם + מקלקל שלי..גם לאזני המן-סאטמר, ההיתר מתקבל..
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

חזקי כתב:
חזקי כתב:בבית המדרש הקשו קושיא אלימא, אמאי אוכלים אוזני המן ולא את אפו ויש לומר בפשטות שאם היה אוכל את האף לא היה יכול לתת לחבירו ולכן נהגו לאכול אוזניים דהן תרי ופשוט ודוק ותשכח וגם תמצא ואם לא חפש
וכעת עלה בדעתי להוסיף בישוב הקושיא הנ"ל.. שהלא אפו של המן נמדד בטמפרטורות גבוהות כמו שנאמר וחמתו בערה בו... ודוק ותידוק
תירוץ נוסף על פי האמור לעיל: "דִין" בגימטריה זה 64. "אוזן" בגימטריה זה גם 64. לכן אנו עושים "אוזני" המן. דִין + דִין. כדי לפרסם ולהודיע, שמה שה' טיפל בהמן והעניש אותו, זה עוד לא סוף העניין. זה רק "דִין" אחד, (כנגד "אוזן אחת"). אך עדיין מחכה להמן "דִין" נוסף, (כנגד "האוזן השניה"), וזה יהיה לעתיד לבוא שה' ינקום את נקמתו ממנו ומכל זרעו וימחה אותם מהעולם. ע"כ.
https://chl.co.il/viewtopic. ... 31#p493136
הרי מתבאר שפיר מדוע אנו נוהגים לאכול את אוזנו של המן.. ולא את אפו. על אפו וחמתו...

עוד אפשר ליישב בשאלה הנ"ל, שאוזן המן היא בעלת שלוש זוויות ובאה לרמז מלבד המן גם על שלושת "השחקנים הראשיים" במגילה..אסתר מרדכי ואחשורוש...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

פלפול המיועד אך ורק למהדרים בבסומי בסעודת פורים...

צריך עיון גדול, מדוע לא נוהגים לאכול מאכלי חלב ובעיקר 'חמאה' זכר ל"וחמתו בערה בו". ובפשטות אפשר ליישב משום בשולי עכו"מ [וחמתו בערה בו] אולם זה אינו לאור העובדה שאוכלים את אוזנו, ותרתי איסורים איכא א. אכילת בשר אדם ב. בישול הגוי ועל כרחך שעשה של מחאת זכר עמלק דוחה לא תעשה כדקי"ל ביבמות ג: ואם כך חוזרת השאלה מפני מה אין אוכלים מאכלי חלב ב. ומכאן יש להעיר לשיטות הסוברות שתרי לאויים דוחים עשה [פני יהושע ביצה ח. ד"ה וע"פ שכתב דחד עשה דחי תרי לאווי] דאם כן היאך נהגו לאכול את אוזהמן בשעה שמקיים עשה כנגד תרי לאויים. ובלאו הכי כבר כתב המנחת חינוך מצוה שג אות ב על דברי הפנ"י הנ"ל "וכבר חלקו כל האחרונים עליו והביאו ראיה מש"ס נזיר מ"ח ע"ב עיין עליהם."
ועל כן נראה לרשות דעתנו ועניות תבונתינו כי הטעם שאין אוכלים 'חמאה' בפורים זאת גופא משום קרא "וחמתו בערה בו" המלמד שקימא ליה להמן כי אין היתר אכילת בעל חי, ומקור מזונותיו היו משל הצומח ולא בשר בהמה, ומשום כך נוהגים עם ישראל בונהפוך הוא ההיפך ממחשבת הצורר בכל מה דקיימא לו, אלא שבזה לא איפרק מחולשיה, דהא המן מן הסתם אכל זרעונים בסעודת אסתר, וחלילה מלהטיל סרה באסתר הצדקת שלא כיבדה ממזונה את אורחיה, וצריך ליישב על פי מה דקי"ל דאסור בל תחנם הוא לתת מתנת חינם לגוי, ועל כן אסתר לא נתנה ממזונה שהוא כספה שלא תכשל חלילה באיסור בל תחנם, ואילו הבשר והיין שהיו בסעודה משל אחשורוש היו ובזה לא עוברת משום בל תחנם אלא דצריך עיון דקי"ל בגיטין עז: כל מה שקנתה אישה קנה בעלה ואם כן גם הזרעונים לא נחשבים בבעלותה, וצריך לייישב על פי הגמ' מגילה שהביא כאן הרב 'פעמון זהב רימון ותמר' [מחבר ספר: בנוגע לבחירות כל אחד יעשה כמצוות רבותיו זה לא סלוגן, זו דרך חיים. מי שמתלבט מי רבותיו יכול לפנות אלי לצורך שיכנוע. התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו] https://chl.co.il/viewtopic. ... 67#p491502 ...שאסתר לא נשאית לאחשורוש אלא שידה העמידו לו משמיא ואתי שפיר....


מתקבל על הד.ת?
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

הר נבו
הודעות: 119
הצטרף: 03 אוקטובר 2018, 15:23

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי הר נבו »

"על כן קראו לימים האלה פורים על שם הפור"
למה לא קוראים לפורים פור?

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17502
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 235 פעמים
קיבל תודה: 331 פעמים
יצירת קשר:

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

'הפור' של היחיד - המן, הפך להיות של רבים - ישראל.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

הר נבו
הודעות: 119
הצטרף: 03 אוקטובר 2018, 15:23

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי הר נבו »

רעיון יפה תודה רבה.

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

על הפסוק "מחה אמחה את זכר עמלק" כתב הגאון מוילנא, כל הגאולות נרמזות בתיבת אמח"ה. גאולת מצרים היתה על ידי א'הרן מ'שה ח'ור ה' יתברך שמו. נס פורים נעשה על ידי א'סתר מ'רדכי ח'רבונה ה' ית"ש. הגאולה העתידה לבוא במהרה בימינו תהיה על ידי א'ליהו מ'שיח ח' נסיכים ה' ית"ש.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

הר נבו כתב:"על כן קראו לימים האלה פורים על שם הפור"
למה לא קוראים לפורים פור?
שאלה מצוינת שנדרשו אליה גדולי האחרונים ובעלי החסידות ואציע לך ממה שמצאתי מביאים בזה

בהבנה הפשוטה: באמת קראו ליום אחד "פור" אבל מכיוון שהיו כמה ימים "על כן קראו לימים האלה פורים – על שם הפור"
הבאר יוסף מאושרוב – ישנה עוד משמעות למילה "פור" בארמית זו מיטה - פוריא
ומכיוון והמפלה הסופית של המן נחרצה בשל נפילתו על מיטת אסתר כפי שמובא במגילת אסתר (פרק ז' פסוק ח'): "וְהַמֶּלֶךְ שָׁב מִגִּנַּת הַבִּיתָן אֶל בֵּית מִשְׁתֵּה הַיַּיִן וְהָמָן נֹפֵל עַל הַמִּטָּה אֲשֶׁר אֶסְתֵּר עָלֶיהָ וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ הֲגַם לִכְבּוֹשׁ אֶת הַמַּלְכָּה עִמִּי בַּבָּיִת..."
לכך נקרא שם החג פורים ברבים כיוון שהיו כאן שני דברים שהצילו:
1. פור=גורל , 2. פור=מיטה לכן פורים ברבים...

יערות דבש – בפועל המן הטיל פעמיים גורלות כדי לבדוק התאמה.
פור אחד עם 365 ימים, והפור השני עם 12 חודשי השנה. ברגע שיצא לו חודש אדר בגורל אחד והמספר 163 בגורל השני הבין המן שהתמה כזו מבשרת הצלחה...
כיוון שהיו כאן 2 גורלות (פור=גורל) לכן נקרא "פורים" ברבים.
שואל ומשיב – כדי לבדוק אמינות של גורל מבצעים אותו כמה פעמים. גם אצל יונה הפילו גורלות ובכל פעם יצא יונה, רק אז הבינו שהרעה היא בשל יונה.
גם המן הפיל פור פעם אחר פעם ובכל גורל כזה יצא י"ג אדר אז הבין המן כי זהו תאריך שבו ימצא הצלחה...
על מספר הפעמים שהטיל פור נקרא החג: "פורים" ברבים.


"על כן קראו לימים האלה פורים על שם הפור. ומשמע שעיקר הנס תולה בזה. כי איך יקרא שם היום על דבר טפל שאינו העיקר. כי קשה הול"ל פור למה פורים. אך שגם גורל ישראל הי'. ואף כי לא הפילו פור. אך זה הפור שכשהגורל שלהם להשמיד לאבד כל היהודים. וזה א"א. ממילא נהפך לטוב וגורל שלהם הוא גורל שלנו באמת. רק שצריך תפלה וצעקה לישועתו ית'. וכ"כ בנוסח אשר הניא פור נהפך לפורים ע"ש. וזהו באמת גודל הנס שמה שהגורל מורה עליו הוא שהטבע צריך להיות כן. ומזה מוכח שלא הי' הצלת ישראל עפ"י טבע כלל רק בנס. וז"ש במדרש כי אגרת שלהם סתום להיות עתידים כו'. כי הגורל הי' רק שבזה היום צריך להיות דבר זה. ובאמת הי' צריך להיות כן כדי להיות נהפך לטוב. ונמצא שהוא ב' גורלות:
ואיתא במד' כי הי' מפיל גורלות על ימי השבוע ולא עלו לו והפיל על החדשים. וקשה מאחר שלא עלה על הימים מה תועלת בגורל חדשים. שע"כ צריך ליפול ביום מימי השבוע. אמנם הם ב' מספרים מספר ימי השבת נתלים בשבת. ושבת ניתן לישראל וקביעא וקיימא. ובזה אין שייכות להמן כלל. אך החודש נמסר לבני ישראל דכתי' החודש כו' לכם. שהם מקדשין החודש. והפי' שע"י ישראל ממשיכין התחדשות להטבע ג"כ. זה ההפרש בין שבת שלמעלה מן הטבע. וחודש הוא המשכת התחדשות לתוך הטבע עצמו. וזה היה עיקר שנאת המן הרשע היפוך משם צדיק שהוא ג"כ המשכת החיות להנבראים. ועל שם זה נק' צדיק חי. ורשע כמת שנפסק מן שורש החיים ומפריד הטבע מן החיות שלמעלה כנ"ל. וז"ש ישנו עם אחד מפוזר ומפורד. שמביאין האחדות גם בתוך פיזור. שהיו אז בגלות והעבודה בגלות היא למצוא נקודה האחדות גם בתוך הטבע. וע"ז חרה לו. וז"ש והחודש אשר נהפך שגם בבחי' התחדשות בתוך הטבע נעשה הנס. כי שם יש אחיזה לעמלק והמן. ונתהפך לטוב:" (שפת אמת ספר שמות – לפורים – שנת [תרל"א])

"..וזה כוונת המן שהפיל פור מיום ליום ומחדש לחודש, כפל הענין מיום ליום ומחודש לחודש צריך ביאור. וגם להבין מה שנאמר במגילה [ט, כו] כי על שם הפור נקרא שמו פורים, למה לשון רבים ולא פור לשון יחיד:
אבל הענין מבואר בגורלות שנהוג היה כך בין חכמי קדם, כי ודאי על גורלות פשוט אין לסמוך, כי פשיטא אם תשים בקלפי י"ב פתקאות, בכל אחד נרשם חודש אחד, פשיטא שיעלה על כרחך חודש אחד, וכמאמר עכן ליהושע (סנהדרין יג ע"ב) בגורלות אתה בא עלי, הפל גורל עליך ועל פנחס (אלעזר איתא לפנינו) ויעלה הוא או אתה, אבל יעשה הגורל כך, השנה שנ"ד ימים עושים שנ"ד פתקאות, ובכל פתק יום אחד, דרך משל, על הראשון א' ועל הב' ב' וכן כולם, עד שעל הפתק האחרון כותבים שנ"ד, ואלו שנ"ד פתקאות יהיו מונחים בקלפי, ואח"כ לוקחים י"ב פתקאות, וכותבים לכל אחד חודש מחדשי השנה, ע"ז ניסן וע"ז אייר וכן כולם, ומטילים אותם בקלפי שניה, ופושט ידו ולוקח מתוך קלפי שניה פתק אחד, ועולה דרך משל אדר, פושט שנית ידו ולוקח מתוך קלפי ראשון פתק של הימים, ואם עולה דרך משל פתק שעליו ק', הרי ששקר גורלו, כי יום ק' הוא בתמוז, כשתחשוב מניסן, ולפי גורל החדשים הוא אדר, והדברים סותרים ויש בה מהכזב. אך אם עולה בידו פתק שכתוב עליו ש"מ וכדומה, אם כן חשבון הימים ג"כ באדר, ונתכוונו הגורלות הימים והחדשים והן על אופנים מתחלפים, מזה נפשוט כי הוא גורל אמת ויש בו צדק. ולכך נאמר הפיל פור מיום ליום ומחודש לחודש, שהיו ב' גורלות, ולכך נקרא פורים לשון רבים, על שני גורלות, וזה נכון:
אך לא בזה לבד בטח המן, כי אם גם בחכמת כוכבים, ואמרינן בגמרא (מגילה יג,) כיון שגורל בא באדר שמח, ואמר הוא הוא הירח שמת בו משה, ולא ידע שבז' באדר מת משה ובז' באדר נולד משה ע"כ. ויש להבין מה זו שמחה והלא בכמה חדשים אמר, הואיל הגיעה בו צרה, חשש שלא יצליח, כי לא תקום בהם צרה פעמיים, גם למה ידע ממיתת משה ולא מלידתו, ועיקר קשה, מה בכך שנולד בז' אדר, כיון שמת בו איתרע מזלא, אם יזדמן שימות אביו ביום שנולד אביו לא יתענה, וזה אינו, כי הכל הולך אחר אחרון. אמנם נראה דגזר בניסן על אדר, והוא כי דעת רוב חכמי אצטגנינות כי מזל צומח כאשר ישלים הקפתו בעולם אזי תשקע צמיחתו, דרך משל, מי שמזלו צומח בתשרי, באלול הבא הוא סוף הקפתו, כי היקף בעולם לפי מהלך השמש שנה, אז ישקע, וחכמי תולדות אחרונים חולקים בזה, והמן היה מדעת הראשונים בתולדות, וישראל היה מזלם צומח בניסן כי אז נגאלו מיד צר, והלכו בנתיבה במים עזים, חשב ששקעה בירח אדר הבא, ולכך גזר על אדר, שהוא מזל שוקע מה שבניסן צומח, רק מי יאמר שהנכון עם דעת חכמים אלו, רק כי זה שהמן ידע שמשה מת בז' אדר, לא ידעו ממספר ישראל, רק היה מפורסם באמת יום מיתתו, כי זה איש משה היה שמו יוצא לסוף העולם, כי עשה פלאות וניסים אשר יבהלו כל הגוים מלפניו, מיתתו היתה ידועה לכל העמים, היה חרות על הלוחות יום ששקעה שמשו של ראש יהודים המשנה סדרי בראשית, ועוד היום, האומות שמכחישים בתורת משה ועובדי עכו"ם, מ"מ הפליגו בשבח משה, ואמרו שהיה חכם ומלומד בפלאות הטבע, לא קם איש לנגדו בגבורתו, מזה היה יודע המן ממיתתו:
אמנם יום לידתו היה טעות אצל גוים. כמבואר בקרא [שמות ב. ב] ותצפנהו ג' ירחים, ואחר כך שמתהו ביאור, ובאה בתי' בת פרעה ומצאתהו, ואמרה מילדי העברים זה ותחמול עליו, ואם כן בתיה וכל מצרים שמצאוהו לא חשבו שהיה הילד כבר עומד ג' ירחים, כי איך היה צפון זמן זה ולא ירגישו בו המצרים, וגם יהיה מת רק חשבו שזה יום או יומים נולד, ואם כן שפטו לידתו מיום מציאתו, וחשבו שסמוך למציאה נולד, וזה נתפרסם בין האומות, אבל אנחנו מתורת משה למדנו, שנולד ג' חדשים קודם מציאתו על שפת היאור, ואמרינן בגמרא דסוטה (דף יב ע"ב) כי מציאתו היה בכ"ח בניסן, כי בז' אדר נולד ואותו שנה מעוברת היתה, ולפ"ז הגוים שפטו כי משה נולד בניסן ומת באדר, וזה לראיה כחכמת התולדות הראשונים כנ"ל, שמזל הצומח בניסן שוקע באדר, כי בניסן נולד ובאדר מת, ולכך שמח שמחה גדולה, כי גם לישראל יקרה כזה, אבל באמת שקר הוא, כי בז' באדר נולד משה, כפי שכתוב בתורה, ולא מזל ניסן שוקע באדר, כדעת המן:
והנה עוד הטעם, כי בעל מנות הלוי הביא בשם רוקח ומדרש, כי משה אמר ליהושע בחר לנו אנשים [שמות יז, ט] שנולדו באדר שני, כי אז אין להם מזל ולא יחול עליהם כישוף, והנה ידוע כי גזירת המן היה על אדר שני, כמבואר בירושלמי מגילה [פ"א ה"ה] אותה שנה מעוברת היתה, ולכך קוראים המגילה באדר, ואם נתעברה קורין באדר שני. והנה כשתעיין במדרש ותרגום שני למגילה, תראה כי המן ימ"ש – תוצק צואה רותחת לתוך פיו – אמר שכל מעשה משה היה ע"י כישוף, וכן יהושע וכל מנהיגי ישראל דור ודור כולם היו מכשפים, וע"י כישוף הצליחו ולחמו נגד העמים, ואם כן היה המן ירא לנפשו מאי אהני ליה, בבוא היום יעשו כשפים ע"י מזלות ולא יהיה יכול להם שום אדם, אמנם בנפול הפור באדר שני, הוא הירח שאין בו מזל ולא יחול בו כישוף, שמח שמחה גדולה ואמר לריק יקומו וינחשו, והביא ראיה ממיתת משה, שהיה – לדעתו ימ"ש – גדול שבמכשפים, איך מת ולא עשה בכשפים לחיות, כאשר יאמינו הטפשים שיש ביד המכשפים לפעול להאריך ימים קרוב כימי אדם, אלא ודאי שמת באדר שני כנודע, כי משה מת באדר שני ושם לא הועיל כישוף, והוא לא ידע דלכך מת ביום שנולד, דהקב"ה ממלא שנותיהם של צדיקים וכו':" (ספר יערות דבש – חלק ראשון – דרוש ג)
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

והנה מפני שידעתי שאגרתי זאת תגיע אליך ביום שמחת הפורים, על כן לקיים משלוח מנות איש לרעהו, אכתוב לך מילתא דבדחותא על דרך ההלצה ששמעתי בילדותי מפי החסיד ר’ יוסקי הנזכר, בעת עלותו הבמתה לדרוש בפורים, כי שנים רבות היה רב דפורים בעירנו. ואף שאמר דבריו בדרך בדחותא וגיחוך, חביבין עלי שיחת חולין של תלמידי חכמים ישישים חסידים מדור הישן זקנים שבאותו הדור ששימשו לפני בעלי רוח הקודש. פתח ואמר, הנה איתה בש”ס (בבא מציעא כ”ג:) בהני תלת מילי עבידא רבנן דמשני במילייהו, ואחד מהם הוא בפוריא. והנה דברי רש”י ותוספות ז”ל דחוקים מאוד, כי היתכן שישאל צורבא מרבנן איש לרעהו דברים כאלה, וכל עין באמת וצדק יראה שהפירוש האמתיי והנכון הוא פירשו של הרב מהרש”א ז”ל (שם) כי מילת בפוריא פה היינו בפורים, כאומרם ז”ל (מגילה ז:) חייב איניש לביסומי בפוריא. אך ביאור המאמר נראה לי דאיתא בירושלמי (פרק ח דשבת) ר’ יונה לא הוי שתי מפסחא לפסחא והוי חזיק רישיה עד עצרתא. ולכאורה יש להבין מדוע לא דחק ר’ יונה את עצמו לשתות גם בפורים כי הרי חייב איניש לבסומי בפוריא וכו’. אך ר’ יונה סובר דתלמיד חכם לא ישתה בפורים עד דלא ידע כי יוכל לבוא לבזיון התורה, אכן מפני שהוא יוהרא להחזיק עצמו לתלמיד חכם, על כן אמרו שאם מושיטין לו כוס יין לשמחת פורים מותר לשקר ולומר שכבר שתה די. וזהו שאמרו דעבידי רבנן דמשני במילייהו בפוריא.
עוד פתח פיו בדרך הלצה, ואמר על דרך הצחות, הנה כתוב (אסתר א,כ) ונשמע פתגם המלך כי רבה הוא, דהנה באמת בדבר זה אם גם תלמיד חכם חייב לשתות עד דלא ידע וכו’, הוי בזה פלוגתא בין הירושלמי והבבלי, דהנה כבר אמרנו שר’ יונה שהיה מהאמוראים הירושלמיים סובר שאין לתלמיד חכם לשתות בפורים משום כבוד התורה, דאם לא כן בוודאי היה שותה בפורים כמו שדחק לשתות בפסח. אבל שיטת הבבלי אינו כן, כדאמרינן דרבה, שהיה מגדולי האמוראים הבבלים שתה עד דלא ידע, ומי לנו תלמיד חכם גדול יותר מרבה. ועל כרחך דרבה לא סבר לה להא דר’ יונה, (והנה הרי”ף פסק כרבה, אמנם רבינו אפרים תלמידו השיג עליו כמו שכתב הר”ן. והעניין לדעתי כי ידוע פלוגתת הרי”ף והרמב”ם, דהרי”ף סובר שכל מקום דאיפלגו הירושלמי עם הבבלי אזלינן בתר דברי הבבלי, אבל הרמב”ם סובר דאזלינן בתר ש”ס דירושלמי, ואם כן הרי”ף לשיטתיה שפיר פסק כהך דרבה), אלא סבירא דגם תלמיד חכם מחוייב לשתות עד דלא ידע.
והנה איתא בגמרא (קידושין דף ל”ג:) דכבוד מלך שקול ככבוד התורה, ולפיכך שלחה ליה ושתי לאחשורוש אבא שתי ולא רווי, כי היא היתה סוברת דמלך אסור לו לוותר על כבודו ולשתות לרוויה אפילובשמחה היותר גדולה, אבל אחשורוש פסק כרבה, שגם איש מכובד מותר לעת מצוא לשתות עד דלא ידע, ולפיכך אחר שעשה משפט כתוב בושתי, יצא פתגם המלך בכל מדינות מלכותו כי רבה הוא, דאתיה כוותיה דרבה, וקיימא לן להלכה כרבה ולא כרבי יונה, כי כן עבד עובדא בנפשיה ומעשה רב, וכיון דמלך מותר לשתות אם כן גם תלמיד חכם מותר לשתות, כדמבואר בריש פרק שבועת העדות דכבוד מלך וכבוד התורה שווין וכו’ וכו’. עד כאן דבריו בדרך בדיחותא.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

דרשה לפורים - פרשת תצווה – פורים
נוהגים למנות "רב של פורים", האמור לדרוש בפני הקהל דרשה פרודית או סאטירית, גדושה הומור אך גם מלאה חכמה. זאת דרשה המתבטאת בפלפול חריף ואבסורדי, בקריאת מקורות בצורה מגוחכת, בציטוט מקורות שלא היו ולא נבראו. ועוד הלשון נטויה. אינני מועמד לכהן כרב של פורים, אך בחוצפתי הרבה ממנה את עצמי ל'פרופסור של פורים', המינוי מחייב אותי לשאת נאום חגיגי באקדמיה למדעים. יהיה זה נאום ארוך, ממנו אביא לפניכם כאן קטעים מספר בלבד.
אפתח את נאומי בקטע מספר הזוהר (ח"ג מז ע"ב; תיקוני זוהר כא) המלמד אותנו שלרב הַמְנונא התגלה "רזא דמילתא דשטותא" 'סוד דברי השטות'. הראי"ה קוק הדגיש את חשיבותו של סוד זה (שמונה קבצים, א, תל"ד). הוא אפילו דרש את השם התלמודי 'המנונא' כרומז לדג (נון בארמית, מכאן 'תמנון', 'אמנון' וכדו'), השואב מים החכמה דברי שטות אותם הוא חושף "לפני הצעת מילי דחכמתא". הקונטרסט שנוצר מאפשר לנו להבין טוב יותר את דברי החכמה. לפי הראי"ה הדבר רמוז בקהלת (ב, יג): "יִתְרוֹן לַחָכְמָה מִן הַסִּכְלוּת כִּיתְרוֹן הָאוֹר מִן הַחֹשֶׁךְ". מתוך הקונטרסט עם הסכלות ייוולד יתרון, הבנה עמוקה יותר של החכמה.
קהלת מוסיף: "הֶחָכָם עֵינָיו בְרֹאשׁוֹ וְהַכְּסִיל בַּחֹשֶׁךְ הוֹלֵךְ". הבנתי את עומק פסוק זה מתוך דבר חכמה ששמעתי. הקב"ה ברא את האדם, הסתכל בו וירא כי טוב, אך הוא, יתברך, רצה לברוא ייצור מושלם יותר, חכם, פיקח ושנון, בעל כאריזמה שסודות המדיה גלויים לפניו, שדעתו נשמעת כי 'עֵינָיו בְרֹאשׁוֹ'. הקב"ה עשה זאת וכך נולד הפרופסור. אלא שמשהו היה חסר. הלוא על כך למדנו זה עתה מהראי"ה. חסר הקונטרסט, שהרי מִן הַסִּכְלוּת – ייווצר – יִתְרוֹן לַחָכְמָה. או אז ברא הקב"ה, מלומד מפוקפק ש'עֵינָיו בעורפו'. אוויל וחסר טקט, בנאלי וחסר שארם. כך נולד הקולגה, עמיתו האקדמי של הפרופסור,
כדי לבטא את ה"פלונטר" בו אנו נתונים מאז, איעזר בסיפור ישן החביב עלי. מתהלכים ממנו גרסאות מפוקפקות, ולפיכך, אני שהייתי עד להתרחשויות, ארשה לעצמי לחזור על הסיפור בכל הדיוק שהמלים שברשותי יאפשרו. קולגה שלי, פילוסוף וחוקר מבריק גם במדעי הטבע, היה עד – באחד מביקוריו בתאילנד - לקרב צרצרים כשמסביב לזירה ציפו המהמרים בדריכות לתוצאות. לקרב תרנגולים היה הקולגה שלי רגיל, אך קרב צרצרים? הצרצרים ידועים באלימות שהם מפעילים לפעמים נגד בני מינם. אך הוא תמה, האומנם יכולים הצרצרים לקלוט את עידוד הצופים? לא סביר. או אז עלה בדעתו מחקר אותו כינה "פרויקט שלמה המלך" שהצליח לזכות במימון נדיב מהאקדמיה למדעים. הוא ניסה לבדוק אצל חרקים שונים מסדרת החַגְבָאים, אך בסופו של דבר בחר ב"משורר הדלות", הצרצר, ובייחוד בצרצרי השיחים (Gampsocleis gratiosa). הוא שידר אליהם אותות בגלים בטווח התדירויות שבין 200 הרץ לבין 3 קילוהרץ, שידורים הנקלטים על ידי הצרצרים. בהתחלה הוא רק הצליח לכנס צרצרות למעבדתו, אך אחרי ניסיונות רבים הצליח בעזרת מחולל האותות לתקשר עם צרצר, להניעו ולהקפיצו, ממש לשלוט עליו. או אז הוא עשה את הניסוי האולטימטיבי לעיני הקולגים, אני בתוכם. הוא הוליך את הצרצר אנה ואנה, וכדי להוכיח את מלוא שליטתו הוא תלש ממנו רגל אחר רגל, באחורי החל ובקדמיים סיים, והצרצר המשיך להישמע לו. כשתלש את הרגל הקדמית האחרונה הצרצר נעצר. הפרופסור לא הצליח שוב להניעו, או אז, הוא הכריז: הצרצר התחרש, ושוב אין הוא שומע את איתותי.
כמה חוכמה יש בסיפור זה! הוא מראה כיצד ניתן להסיק מסקנות אוויליות ממחקרים לכאורה מדעיים. יש והחכמה הופכת סכלות, ובכלל זה אף החכמה העממית הבריאה שבפתגמים ובאמרות הכנף. אסתפק בשני עדים. "זה מעניין אותי כשלג דאשתקד". כסילות נפלאה! השלגים דאשתקד, הם המים שאתה שותה היום. או הביקורת המתוחכמת: "הגמל הוא סוס שוועדה תכננה". סכלות והבלים! הגמל, ספינת המדבר היא בהמה מופלאה, העוזרת לאדם באקלימים בלתי אפשריים. ואולי יש יותר חכמה קולקטיבית בוועדות מאשר בתכנונו של שליט יחיד רב עוצמה? איך אמר פעם דב סדן: הצעירים חושבים שאתם נולדה חכמה, הזקנים – שהיא תמות אתם. שניהם טועים. ואולי גם אמרה זאת היא הבל.
אכן יש לנו הרבה מה ללמוד מסיפורים הומוריסטיים או מעין-הומוריסטיים. וזה מה שרציתי להוכיח. הגעתי לסוף העמוד, אך לא אסיים בלי להדגיש פרט שולי. איברי השמע של הצרצריים מצויים ברגלים מתחת למפגש בין השוקה (tibia) לבין עצם הירך. הצרצר התחרש.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אני לא יכול לכתוב בפורום לדעת,
אז בינתיים זה אשכול הבדיחות החדש שלי.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

למה מלבישים מת בקיטל?
כדי להזכיר לו יום הנישואין....

***

אוף! איזה מכונית דפוקה.
הכל חורק ומצפצף חוץ מהצופר!!
(וי"ג אחרת על מטבח הישיבה: הכל דפוק חוץ מהשניצלים.)


***

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

מה השירה של היתוש?

רבונו של עולם לאמיר מאכן א בייט.


(לקוח מהשיר המפורסם בשם ר' לוי יצחק: "רבונו של עולם בא נעשה עיסקה", אבל "בייט" זה גם לנשוך באנגלית).

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

חבר שלי סיפר לי שיש לו טכנולוגיה חדשה שמתריעה לו כל פעם שהוא נוסע מהר מידי או עושה סיבובים חדים מידי וכל מיני דברים כאלו.
קוראים לזה:


אשתו...


סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

סיפור אמיתי:
יהודי התקשר להצלה וביקש שיבואו בעוד עשר דקות.
למה עשר דקות??

הרופא אמר לו שמסוכן לו לאכול שמאלץ הערינג אבל הוא מאוד אוהב, ועכשיו הוא לא מצליח להתגבר על עצמו והוא הולך לאכול ושהצלה יבואו בעוד עשר דקות לעזור לו.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אחד אמר לחבירו: היום קראתי ספר מאוד עצוב.
- איזה ספר?
- פנקס השיקים שלי...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

למה המציאו שוקולד לבן?
כדי שגם לכושים יהיה ממה להתלכלך...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אחד היו חוזרים לו כל הזמן שיקים ואנשים היו מפסידים בגללו עמלת החזר שיק.
בסוף הוא החליט לרשום על כל שיק עשרים ש"ח יותר ממה שצריך כדי לכסות גם את העמלה...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אחד היה מתקשה כל פעם למצוא את המעיל שלו בבלגן של המעילים במתלים של בית הכנסת.
מה עשה?

היה אומר כל פעם: "אמר ר' בנימין וכו'".

בסוף הוא היה מוצא את המעיל של רבי בנימין...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

מישהי איבדה עוגה באוטובוס.
תלתה מודעה שהמוצא הישר יחזיר בטלפון...
למחרת מתקשרת מישהו שהיא מצאה את העוגה ורוצה לדעת את המתכון...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

סוחר עם הארץ התעשר וקנה מקום במזרח ליד הרב.
יום אחד פנה העשיר לרב היושב לצידו: יש לי שאלה בעניין קרי"ש.
- מה השאלה?
- מה קשור עשיו לקריאת שמע?

הרב לא הבין: על מה אתה מדבר?
- ונתתי עשיו בשדך לבהמתך.

אמר לו הרב: שאלת שאלה עמוקה, והתשובה עליה היא כך, באמת עשיו אין לו שום שייכות לקריאת שמע, אבל מה, הוא קנה שם מקום ונכנס...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

ילד שאל את אבא שלו (אחרי אמירת הלל) "אבא, למה כתוב "הים ראה - וינס הירדן" מדוע הירדן נס אם הים ראה?
האבא לקח סידור וניסה לחפש תשובה, חיפש חיפש, לבסוף קרא בתרועת ניצחון: "הנה, זה בדיוק השאלה של דוד המלך!! "מה לך הים - כי תנוס הירדן"...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אחד זרקו עליו אבנים קטנות של חצץ. שאלו אותו: למה הוא זרק עליך?
אמר להם: עשיתי לו טובה קטנה, אז הוא זורק עלי אבנים קטנות. אם הייתי ח"ו עושה לו טובה גדולה הוא היה זורק עלי אבנים גדולות.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

בחור התחיל לרקוד ולעשות שמח בר"ח אדר.
אמר לו הראשישיבה, מה זה?
אמר הבחור: אני מקיים "מרבין בשמחה"
אמר רה"י: הכוונה שם שמרבין בלימוד תורה שמשמח.
אמר לו הבחור: אין בעיה, אבל שהראש ישיבה יזכור את זה גם בר"ח אב...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

כשאומרים לגבר משהו זה נכנס באוזן אחת ויוצא באוזן השניה.
כשאומרים לאשה משהו, זה נכנס באוזן אחת ויוצא דרך הפה...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אי אפשר להתחפש לאדמו"ר,
מה יעשה? ילבש קאלפיק ובעקיטשע ואבנט רחב?
אז הוא כבר יהיה אדמו"ר אמיתי...

סמל אישי של משתמש
אני פה
הודעות: 8535
הצטרף: 12 דצמבר 2015, 20:46
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 159 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

משולש, לא כל יום פורים, בטח לא בחודש אייר...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

טוב, הורדתי את המילה פורים מהכותרת של ההודעה הזו, אבל אני לא יכול לערוך יותר.

פעם הגיע שודד לחנות פיצה: תביא ת'כסף או ת'חיים!!
עונה לו המוכר באדיבות: לארוז לך או שאתה אוכל כאן??

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

המחקרים מראים שאחד מתוך ארבעה אנשים יש לו הפרעות נפשיות.
אז אם יש לך שלושה חברים נורמלים כנראה שאתה המשוגע.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

איך אומרים קול של ילד בעברינגליש?
כל בו...

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

משולש כתב:
08 מאי 2019, 09:58
טוב, הורדתי את המילה פורים מהכותרת של ההודעה הזו, אבל אני לא יכול לערוך יותר.

viewtopic.php?f=9&t=15331#p501221
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

משולש כתב:
06 מאי 2019, 12:10
למה המציאו שוקולד לבן?
כדי שגם לכושים יהיה ממה להתלכלך...
גזענות מצחיקה..אהבתי
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

זקן אחד הלך לפגישת מחזור.
כשהוא חזר הוא אמר: "לא זכור לי שהיו כל כך הרבה פיליפינים בכיתה שלנו"...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

איש אחד נולדה לו שלישיה,
שאלו אותו: איך קראת לראשונה?
אמר להם: ורד, כי בדיוק נפל עליה ורד.
- ומה עם השניה?
- קראתי לה שושנה, כי בדיוק נפל עליה שושנה.
- והשלישית איך קוראים לה?
- פסנתר, כי נפל עליה פסנתר, זכרונה לברכה...

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

שוטר תופס נהג באמצע הדרך, ומבקש רשיון נהיגה.
אומר לו הנהג בכעס:
אני לא מבין אתכם!! אתמול לקחתם לי את זה והיום אתם רוצים את זה שוב???

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

מה הקשר בין שתי השאלות ששואלים בשמים: נשאת ונתת באמונה? עסקת בפריה ורביה?

תשובה:
כשאדם מגיע לשמים והמלאך שואל אותו "האם נשאת ונתת באמונה"?
אז האדם שואל את המלאך בחזרה: "מה אתה מדבר בכלל, האם פעם עסקת בפריה ורביה וחיתנת ילדים? בא נראה אותך נושא ונותן באמונה!!"

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

זהירות!!! שבורית זכוכה.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

קניתי קופסת חמוצים, יש לך שומרן פיתוחים? (או קופסן פותחאות?)

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

מאמין ואפיקורס התווכחו אם יש אלקים
הלכו למסעדה:
שואל המאמין: אתה מאמין שיש טבח?
- כן, יש אוכל טעים ומבושל סימן שיש טבח.
- והעולם הזה לא מבושל ומוכן כמו שצריך??

אמר לו האפיקורס:
יש-טבחחחח שמו!!

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13889
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: וורטים ומילי בדיחותא תורניים לפורים

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

פעם ארכיאולוגים חפרו חפרו חפרו עמוק ומצאו חוטים של טלפון.
הכריזו בהתרגשות: מצאנו חוטים!! בתקופת בית שני היו טלפונים!!!

אחר כך המשיכו לחפור חפרו חפרו חפרו חפרו, ולא מצאו שום חוטים...

הכריזו בהתרגשות: לא מצאנו חוטים!! בתקופת בית ראשון היו פלאפונים...

שלח תגובה