סיפורים מגדולי הדורות

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: סיפורים מגדולי הדורות

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

בעל לשון חריפה היה רבי ישראל יהושע טרונק בעל "ישועות מלכו'' [יו"ד כ"ה תמוז תרנ"ג] זצ"ל, נשתמרו מפיו מה שיחות חולין של תלמידי חכמים המלאים חכמה ופקחות:
פעם פרצה מחלוקת בקוטנא סביב החזן בעיר, וכרגיל, במחלוקת כזו עמדו בראשה ההדיוטות שבעיר, הסנדלרים והחייטים, והם בחשו בקדירה והגביהו את אש להבת המחלוקת עד השמים. ראה זאת רבי יהושע, ואמר בחיוך מר: "מצאנו מחלוקות רבות שנחלקו בני ישראל במדבר אודות בשר ומים, מחלוקת על הכהונה וההנהגה, אולם לפלא הוא שלא מצאנו מחלוקת שפרצה אצלם לגבי חזנים ובעלי תפילה במדבר, אלא שעכשיו הבהר לי העניין, הרי במדבר לא היו חייטים ולא סנדלרים, מכיון שלא הוזקקו בני ישראל לכך לאחר ששמלתם לא בלתה מעליהם ורגליהם לא בצקה כל הארבעים שנות נדודים במדבר, ואם לא היו חייטים וסנדלרים, מי יריב על עסקי חזן ?"....

[שבת טיש]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

אלי 1

נושא שלא נקרא על ידי אלי 1 »

יש את יומני טאלנא ובריסק יש שם אוסף סיפורים עד אין סוף
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נו נו
תתחיל להעלות...
אני מחכה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

אלי 1

זה קובץ P.D.F ש מאות עמודים כמדומני
והאמת שרובו כתוב בצורת יומן ובתוכו מוסתרים הרבה סיפורי שנינות.
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...

סמל אישי של משתמש
yehuda

נושא שלא נקרא על ידי yehuda »

תודה רבה לכולם, מעניין ומרתק!!
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!

סמל אישי של משתמש
הכתב התורני
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי הכתב התורני »

יומו טולנא אני מכיר פון דעקל ביז דעקל..
מה זה יומי בריסק?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

אם אתה מכיר את היומנים בע"פ תעלה פה פנינים נבחרים מהיומן....
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

סיפור מסיפורי טאלנא [קיבלתיו היום ממישהו...], נא להגיב אם זה מעניין את מישהו, אפשר להעלות עוד מאות ואלפי סיפורים שכאלו:

4 .סיפר הגרפ"מ להרי"ם: שהיה באר"י אחרי המלחמה קראתו אמו יום אחד ואמרה לו בלאט שילך להרב הרצוג לקבל סמיכה להוראה והאבא לא צריך לדעת מזה והוסיפה ואמרה
לו שילך אצל הלל ליכטנשטיין (חיים בער'ס ברידער) לשאול מתי ללכת לשם להבחן? וכןעשה, הלך עמו בשעה היעודה ובחנו הרב הרצוג כשעה ומחצה וידע מצוין מאוד ונתן לו סמיכה נלהבת. שאלו אח"כ הרב הרצוג אם אבא יודע שבא לכאן לקבל סמיכה? וענה: אני מאמין שכן ולא הבין הגרפ"מ מה הסוד שבדבר, אח"כ הוברר לו שמי שמקבל סמיכה לרבנות פטור מלהתייצב לצבא והיות והגיע זמן התייצבותו שלחתו אמו בשקט, משום שכשאחד נפטר מגיוס ע"י סמיכה לוקחים במקומו אחר ממשפחה אחרת וזה בטח לא ירצה האבא, חזר אצל אמו וסיפר לה שהצליח ב"ה, עודם מדברים קרא לו אביו לחדרו וראה שאמו נתלבנה כסיד ושאלו הא"א היכן היית היום? וענה: שהיה אצל הרב הרצוג לקבל סמיכה נתן הא"א אנחה תפס באבנטו שלו ואמר: לא היית צריך, שה"י יעזור שתפטר מזה גם בלא זה, ואמר הגרפ"מ שהרגיש שפעל אז אביו שלא יזיק למישהו אחר הפיטורין שלו. לאחר כמה ימים היתה הודעה מהצבא שכל בן יחיד מהמשפחה פטור מגיוס, אח"כ שאל את אמו מדוע חשבה כך ושלחתו נגד רצון אביו? וענתה לו אינך מכירו, הוא היה שולח להם מכתב שיבואו לקחתך.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

אלי 1

הכתב התורני כתב:יומו טולנא אני מכיר פון דעקל ביז דעקל..
מה זה יומי בריסק?
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...

יהודאי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 16 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יהודאי »

אלי 1 כתב:
הכתב התורני כתב:יומו טולנא אני מכיר פון דעקל ביז דעקל..
מה זה יומי בריסק?
מי כתב את היומן הזה?

אלי 1

איני יודע
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

מסופר שפעם בא אל רבי יהושע מקוטנא זצ"ל איש אחד לשאול בעצתו אם לשלוח סחורה לארץ ישראל. שאל אותו הגאון: האם אתה רוצה לעלות לארץ ישראל ? לא, השיב היהודי, אני אשאר כאן אלא סחורה אני רוצה לשלוח לארץ ישראל בכדי להרוויח. הבין בזה הגאון שאם הוא ישלח סחורה לארץ ישראל ואחרים יעסקו בה יפסיד את ממונו, וסופו להוציא לעז על ארץ ישראל, ענה לו: יודע אני יהודים שמניחים את ממונם בחוץ לארץ ועולים ארצה ישראל לקבורה, אבל מעולם לא שמעתי ולא ראיתי אדם מישראל שיושב בחוץ לארץ ושולח את מעותיו לארץ ישראל לקבורה...

[מגדולי התורה וחסידות להרא"י בומברג]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

בקהילה אחת היו כמה אנשים קלי דעת שהיו רודפים את רב העיר שהיה מוכיח אותם על מעשיהם הנלוזים, לועגים לו ומתקלסים. לימים נפטר הרב ומעריציו הקימו אוהל על קברו כראוי לכבודו, וציונו הפך למקום תפילה וישועה. באו גם אותם בני בליעל ועלו על קברו וספרו בשבחו.
ראה זאת פיקח אחד, אמר: "רשעים בחייהם מקיימים את הפסוק בפרשת חוקת 'זאת התורה, אדם כי ימות באוהל', בחייו של הצדיק לא הטו אוזן לתוכחתו, ועכשיו כשהוא כבר בגדר של 'אדם כי ימות באהל', באים הם לקבל את תורתו ולספר בשבחו"...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

רבי מנשה בן פורת מאליה [ד' מנחם אב תקצ"א] היה מגדולי גאוני דורו, אך התרחק מן הרבנות ומן השררה. שנה ומחצה ישב על כסא הרבנות בעיר הולדתו סמרגון ולאחר שקץ בה, סרב כל ימיו לכהן ברבנות, על אף שהוצעו לו משרות נכבדות בקהילות גדולות. פעם נזדמן לעירה אחרת, וראה את הרב יושב ודן יחידי. נכנס עימו רבי מנשה לשיחה בדברי תורה, תהה על קנקנו ומצאו בוסר, עמד ותהה: "מדוע יושב אתה ודן יחידי"? השיב לו הרב: "איני דן יחידי, שהרי אני וה'חושן משפט' שבידי, הרינו שניים". חייך רבי מנשה ואמר: "פלא גדול בעיני, יושב אדם שאינו יודע, עם מי שהוא כן יודע"...

[שבת טיש]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

דפיקות נשמעו על דלת האחוזה של הבנקאי העשיר שהיה ידוע בעשרו מחד גיסא, אולם בידו הקפוצה ובלבו הקשה מאידך גיסא. הדלת נפתחה, ויראת כבוד תקפה את בעל הבית: הרבי כ"ק בעל האהבת ישראל ישראל מויז'ניץ זי"ע נצב מעבר למפתן הדלת ושמשו עימו, הכניסם העשיר לביתו, הושיבם בסלון ביתו, הגיש לפניהם מיני תקרובת והמתין לשמוע על מה ולמבה זכה בביקור הלא מתוכנן. אפס, דומיה עטפה את הרבי והוא לא הוציא הגה מפיו, לאחר דקות מספר 'ם הרבי ממקומו, הודה לו על האירוח הלבבי, ויצא אל הלילה הקר.
הבנקאי העשיר, שהיה מבולבל וסקרן, מהר בעקבות הרבי וביקש לשמוע הסבר, הרבי נענה: "מצווה להוכיח במקום שהתוכחה תשמע, ומצווה לשתוק כשהיא לא תתקבל", אמר. הפציר העשיר ברבי, עד שלבסוף אמר לו ה'אהבת ישראל': "היה בלבי לשוחח עמך על אודות אישה עניה אלמנה, שהבנק שאותו אתה מנהל מבקש לגבות ממנה כספים שאין לה, וזוהי גזירה של חרפת רעב עליה ועל ילדיה". התוכחה שלא נאמרה פעלה גדולות על ליבו של העשיר, והחובות נמחקו באורח פלא.

[מרווה לצמא]
שמעתי את הסיפור כבר כמה פעמים בנוסח אחר ונהרא נהרא ופשטיה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

לרגל היו"ד הקרב ובא של קוה"ק אהרן קדוש ה' מבעלזא זי"ע:
פעם אחת בא אל כ"ק מהר"א זי"ע בשעת עריכת השוה"ט [בשנת תשי"ב] בחור שלא היה נמנה על עדת החסידים, וביקש לקבל 'שיריים', כ"ק מרן זי"ע הבחין שהוא הולך עם בלורית על ראשו והעיר לו ע"כ. התנצל הבחור ואמר שהוא אינו חסיד... אמר לו מרן זי"ע: "איתא ברשב"א (מובא בשיטמ"ק עמ"ס כתובות י"ט ע"א) 'כשם שאין אדם משים עצמו רשע, כך אין אדם משים עצמו אינו חסיד'..."
ואח"כ הוסיף מרן זי"ע להוכיחו ואמר לו: "אבי ז"ל אמר, שכשלומדים דברי הט"ז בשו"ע יו"ד סי' קע"ח מתוך יראת שמים, רואים שיש בזה שאלה גדולה וחשש איסור דאורייתא!"

[אור הצפון חודש מנ"א האי שתא, מזכרונות הגה"ח רבי יעקב דוד שווייצער שליט"א]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

לרגל היו"ד הקרב ובא של קוה"ק אהרן קדוש ה' מבעלזא זי"ע:
סיפר לי המשב"ק הרה"ח ר' יוס'ל אייכלר ז"ל שפעם עברה ליד בית כ"ק מרן מהר"א זי"ע משאית עם נערים ונערות בשבת קודש, וברצותו ללמד עליהם סנגוריא, כדרכו בקודש, נענה מרן זי"ע: "זהו פירוש המשנה 'העושה מלאכות הרבה בהעלם אחד'...".

[אור הצפון חודש מנ"א האי שתא, מזכורונותיו של הרה"ג רבי יהושע העשיל פדווא שליט"א]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

עוד סיפר לי, כי בהיותו משמש בקודש היה תפקידו להכין את ה'קאווע' עבור כ"ק מרן זי"ע, מידי בוקר. לפי הוראת מרן זי"ע, היה צורך למזוג חצי כוס מים חמים, ואח"כ למזוג חלב אל תוך הכוס. ר' יוס'ל שהיה פיקח וממולח, חיפש תמיד תחבולות כיצד לחזק את גופו הקדוש של מרן זי"ע, וחשב שהרי ממילא מרן זי"ע כמעט ואינו שותה מן ה'קאווע', על כן שפך את המים על שפת הכוס, כדאי שרוב המים יישפכו החוצה ואז ימלא את הכוס בחלב, המחזק ומבריא את הגוף. ואכן כך עשה פעמים רבות ומרן זי"ע לא אמר לו כלום.
פעם אחת ניסה משמש אחר את התחבולה הזו, אך מייד אמר לו מרן זי"ע: "דו וויסלט דא מאכן יוסל'ס מעשיות?" (אתה רוצה לעשות פה את הסיפורים שיוס'ל עשה ??)...

["]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
חזן

נושא שלא נקרא על ידי חזן »

גאליציינער כתב:לרגל היו"ד הקרב ובא של קוה"ק אהרן קדוש ה' מבעלזא זי"ע:
שאלת תם, האם כך נהוג בבעלז לכתוב על רבם 'קודש הקדשים'?
לא ראיתי שכתבו כך גם על הצדיקים הקודמים.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

חזן כתב:
גאליציינער כתב:לרגל היו"ד הקרב ובא של קוה"ק אהרן קדוש ה' מבעלזא זי"ע:
שאלת תם, האם כך נהוג בבעלז לכתוב על רבם 'קודש הקדשים'?
לא ראיתי שכתבו כך גם על הצדיקים הקודמים.
עם תמים תתמם...
ראיתי את זה במקומות אחרים והעתקיו משם...
מה גם שכן, למרן זי"ע כן קורים בתואר הזה, למרות שלאדמו"רים האחרים לא קורים בתואר זה.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
yehuda

נושא שלא נקרא על ידי yehuda »

במובן הזה קוה"ק זה לא רק תואר, אלא בעיקר הנהגה מסויימת מאוד של פרישות וקדושה, מבלי למעט בכבוד צדיקים אחרים.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!

סמל אישי של משתמש
חזן

ידוע הפתגם:
"שירו לה' שיר חדש", למה צריכים שיר חדש?
כיון ש"תהלתו בקהל חסידים", התהלות והשבחים שעד הנה היו מהללים בהם את הקב"ה כבר לקחו החסידים לרבם...

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

די, מספיק !

מי מתנדב להעלות עוד סיפורים ? מחכים לזה פה !
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
חזן

פעם בא לפני הרה"ק מראפשיץ זי"ע שאלה על עוף, ופסק כשר, והתחילו התלמידים לפלפל עמו שהעוף טריפה, אך הוא התווכח עמהם בסברות חדשות להחזיק דבריו, ואמר להם אני פוסק שכשר ואחרי דברי לא ישנו. אח"כ בא לפניו איש אחד בפתקא כתוב עליו שיהיה לו רפואה על חולי פלוני, ענה הרה"ק ואמר לו כעת בא לפני שאלה על עוף שהיה בו מחלה כזה והכשרתי, הרי שיכולין לחיות בחולי זה, ואם כן בוודאי יהיה לכם רפואה.

סמל אישי של משתמש
חזן

איזה למדן מופלג ומתנגד על החסידים, בא פעם לשלחנו הטהור של הרה"ק רבי מאיר מפרימישלאן זי"ע, והיה זר בעיניו כל עניני התנהגות ושיחות של הרה"ק, עד כי נפל במחשבת הלמדן מאמר הכתוב "כי בשגעון ינהג". והרגיש הרה"ק בזה, ואמר מיד להיושבים על שלחנו, הגידו נא לי התרגום של הפסוק במלכים "כי בשגעון ינהג", ולא ענו אותו, אז נענה הרה"ק ואמר אני אגיד לכם, התרגום מתרגם "ארי בחוכמתא", והיינו שהיה נראה רק לעיני העומדים שמה כי הוא מתנהג בשגעון, אבל באמת היו הדברים בחכמה גדולה ונפלאה. אז הבין הלמדן הזה כי הרה"ק הוא אשר רוח אלקים בו.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

רבי מרדכי בנעט מניקלשבורג זי"ע [יו"ד י"ג מנ"א תקפ"ט] נכנס פעם לעשיר מופלג אחד, וביקש להתרימו לצרכי צדקה. אותו עשיר היה קמצן מופלג, והיו מרננים אחריו שמבחוץ הוא נראה כאיש כשר, אולם בסתר הוא עובר בשאט נפש על מצוות התורה והולך אחר תאוות ליבו. התחמק העשיר מבקשתו של הרב, ולא נתן לידו אפילו פרוטה אחת. "רבי", אמר בענווה מזוייפת וארשת צדקנית מעשה, "נוהג אני לתת צדקה בצנעה, משום מתן בסתר, בלי שידעו הבריות שאני נותן ולא יחלקו לי כבוד בחינם". חייך רבי מרדכי והצליף בו בשבט לשונו: "מוזר הדבר מאוד, שכן עבירות שאתה עובר בסתר, גלויות וידועות הן לכל בני העיר. ואילו הצדקה שאתה נותן בסתר, נסתרת היא מעין הבריות ואין שום ילוד אישה שיודע עליה"...

[שבת טיש]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
חזן

פעם אחת נתעצם הרה"ק המגיד ממעזריטש זי"ע שיהיה הגאולה שלימה, ושאלו אותו מהשמים מי זה אשר ידחוק השעה כ"כ, וכי אין גדול ממנו, והשיב המגיד מחמת שהוא הצדיק הדור לכן עליו מוטל להתעצם בענין הגאולה, ושאלוהו מאן מוכח שאתה הוא הצדיק הדור, והשיב המגיד שתלמידיו החברייא קדישא שלי יבואו ויעידו עלי שאני אמנם הצדיק הדור, ואמרו מן שמיא אם כן יעמדו נא החברייא קדישא שלך ויתנו עליך עדיהן, ואז תצדק בדבריך כי אתה הוא הצדיק הדור. ויבוא המגיד אל החברייא קדישא שלו, וישאל אותם בעת ישבו כולם לפניו: 'האמת הוא שאני הוא הצדיק הדור', ולא היה עונים לו כלום, וכן שאל אותם ג' פעמים, ולא היו עונים לו שום דיבור.

וסיים על זה הרה"ק מרוזין זי"ע, ראו נא הפלא ממעשה של השטן, שהלא כולם ידעו היטב והאמינו בלב שלם שרבם הוא הצדיק הדור, ועם כל זה נדמו כולם ולא ענו אותו דבר.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

פעם היה המשב"ק של מרן מהר"א מבעזלא זי"ע ה"ה הרה"ח רבי יוס'ל אייכלר ז"ל [עליו סופר לעיל] דאוג ביותר על בריאותו של האדמו"ר זי"ע, זה כמה ימים שלא בא דבר מאכל לפיו הק', הוא חיפש כל תחבולה שיכל לעשות בכדי שהאדמו"ר יאכל עוד משהו, עד שפעם אחת עלה בדעתו שהיות ועל כל דבר שהיה מרן רוצה לאכול הוא היה ממנה 'שליח' ומצווה אותו שיאכלנו בשליחותו, ופעם אחת עשה מעשה ולפני השקיעה נעמד לפני ליד מרן ואמר למשהו שעמד שם: תעשה לי טובה, עוד לא הספקתי להניח היום תפילין, אני ממנה אותך להיות שליחי להנחת תפילין.
מרן זי"ע בשמעו זאת נרעש ופנה אליו: הרי אי אפשר לעשות שליח במצוות שבגוף ואיך אתה שולח משהו אחר ?
ענה המשמש: הרי מרן גם משתמש בשליחים וממנה שליחים לאכול, וזה ג"כ דבר שבגופו ??
הבין מרן מה שהסתתר מאחורי דבריו ואכן באותו לילה אכל מרן כמה כפיות מרק יותר...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
ארץ ישראל

נושא שלא נקרא על ידי ארץ ישראל »

פעם היה איזה ראש ישיבה, שהניח "שומר הפתח", ואמר כל מי שאין תוכו כברו לא יכנס לבית המדרש.
נכנס בחור אחד שלא ברשות, בהבחינו אמר: מי הוא שעלה שלא ברשות, ירד.
עמד הבחור על רגליו ואמר: יהיבנא ליך דמי פלגא דסעודתיך.
ושבקיה.
עובד כמו סוס = לא זז בלי מכות. מילון קורות חיים

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נו, למה אף אחד לא מעלה לפה עוד סיפורים ??

חבל..
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

שלח תגובה