פסק דין - בוררות ישיבת פוניבז' - ז' טבת

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

Re: פסק דין - בוררות ישיבת פוניבז' - ז' טבת

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 25 יוני 2017, 18:08

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7 ... 7.91.D7.94

מאבק השליטה על הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
בישיבה קיימת מתיחות בין תומכי נשיא הישיבה, אליעזר כהנמן, וראשי הישיבה הרב אדלשטיין והרב פוברסקי (מחנה זה מכונה "שונאים"), לבין תומכי ראש הישיבה הרב שמואל מרקוביץ (מחנה זה מכונה "מחבלים"). בעקבות הסכסוך בישיבה נוצר פיצול חלקי במבני הישיבה, כדוגמת מקומות נפרדים לתפילות השבת לכל אחד מהמחנות. במסגרת המאבק שנויים במחלוקת המינויים של כל אנשי הצוות החדשים משני המחנות. בין שני המחנות פרצו סכסוכים שלעתים גלשו לאלימות, והמשטרה נאלצה להתערב מספר פעמים.

לאחר פטירתו של אברהם כהנמן, נשיא הישיבה ובנו של המייסד, בשנת תשס"ט (2009), התברר כי בצוואתו הוריש את הישיבה לרעייתו רבקה. הוא הוסיף כי במקרה שהיא לא תהיה בין החיים בשעת פתיחת הצוואה, תחולק יתרת העזבון בין הבן אליעזר (60%) לבד מחלקו שהקנה לו בחייו (10%), לבין הבת צפורה הנשואה לרב שמואל מרקוביץ' (40%). לאחר שלושים יום מפטירת אברהם כהנמן ייפתה אשתו, רבקה, את כוחו של בנה לנהל בשמה את הישיבה. עם זאת, הצוואה עוררה מחלוקת משפטית באשר לתוקפה ולסמכויות הנגזרות ממנה. כל אחד מהצדדים טען כי הוברר ממנה כי דעתו של המנוח הייתה לטובתו.

לצדו של הרב אליעזר כהנמן עומדים הרב נסים קרליץ והרב חיים קנייבסקי ובעבר הרב מיכל יהודה ליפקוביץ', ולצדו של הרב מרקוביץ עמד הרב יוסף שלום אלישיב וכיום הרב שמואל אוירבך.

דיון בוררות בין שני הצדדים התנהל בפני הרכב דיינים בראשות הרב חיים צימבליסט. הבוררות קבעה כי הבעלות הממונית על נכסי הישיבה תהיה של בנו של אברהם כהנמן, אליעזר כהנמן. ראשות הישיבה אמורה הייתה להתחלק בין הרב פוברסקי, הרב אדלשטיין והרב מרקוביץ. פסיקה זו לא כובדה במלואה עקב מחלוקת בין הצדדים הקשורה לפרשנות המעשית של ביצוע פסק הבוררות. בשנת 2005 אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הבוררות במעמד צד אחד, אך כשנה לאחר מכן ביטל בית המשפט העליון את אישור הבוררות והחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי[23]. בשנת 2013 פנה הרב כהנמן לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לפסול את הבוררים בטענה שפעלו שלא כהוגן ועשו יד אחת עם הרב מרקוביץ, אולם בית המשפט דחה את הבקשה[24]. גם ערעורו בבית המשפט העליון נדחה[25]

בשנת 2014 שבו הבוררים לדון בתיק. באפריל 2014 שיגרו שלושה דיינים מבית הדין של הרב קרליץ מכתב לבורר הרב צימבליסט ובו כתבו כי "אין להמשיך הבוררות, ואין לזה שום תוקף על פי התורה, וכל כוחם הוא רק מכח הערכאות בלבד". על המכתב חתמו גם הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי[26]. בעקבות זאת פנה הרב כהנמן לבית המשפט בדרישה לבטל את הבוררות והציג מכתב בחתימת הרב צימבליסט ובו נכתב שאם הרב שטיינמן ימצא לנכון לבקש מהבוררים שלא להתכנס יקבלו את דעתו. אולם בית המשפט דחה את הבקשה[27].

בדצמבר 2014 ניתן פסק בוררות ובו כתב הרב צימבליסט כי הרב מרקוביץ וקבוצתו "הם ממשיכי ישיבת פוניבז' המקורית" ואילו הרב כהנמן ואנשיו הקימו ישיבה נפרדת[28]. אנשי הרב כהנמן ערערו על פסק הבוררות[29] ובאוגוסט 2015 ביטלה אותו שופטת בית המשפט המחוזי יהודית שבח[30].

פסק הבוררות האמור הביא להתלקחות מחודשת של הסכסוך בין הצדדים, שהובילה לאלימות, להשחתה של הספרייה ולמאבקים סביב תפילת הערבית בבית המדרש המרכזי של הישיבה. ב־29 בינואר 2015 פשטה המשטרה בכוחות גדולים על הישיבה ועצרה כ־25 תלמידים ממחנה הרב מרקוביץ[31]. כעבור מספר ימים נעצר בנו של אליעזר כהנמן, יוסף, בחשד לתקיפת הרב מרקוביץ[32]. כדי למנוע את המאבקים בבית המדרש החליטה המשטרה על חלוקתו מדי ערב בשעה שבע בין המחנות, תוך שהיא מפקחת על כך[2].

הסכסוך הארוך על הנהגת הישיבה היה הביטוי הראשון לפיצול המחנה החרדי־ליטאי לשני פלגים, פיצול שבא לידי ביטוי באופן רחב החל מ־2012, לאחר פטירת הרב יוסף שלום אלישיב.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

ועד

נושא שלא נקרא על ידי ועד » 25 יוני 2017, 18:22

חבל, איזה חילול ה'.
מוריי ורבותיי אני מבקש ממכם תכבדו אחד את השני ותאהבו את הקב"ה ותעשו לו נחת רוח

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 25 יוני 2017, 20:00

normal כתב:מי סיפר לי? אני מכיר אדון כהנמן יען למדתי שם, ואני רוצה לראות אותו מהדיר סימן א' בכל הרשב"א כמו שעשה הרב צימבליסט לרוב חלקי פסקי הרשב"א [עבודת הבית וכו'].
חחחחחח...באת ללעוג ויצאת נלעג!!

לידיעתך: או 'עבודת הקודש' או 'תורת הבית'.

(אם כי הצדק איתך בעניין הרב צימבליסט)

פך שמן

נושא שלא נקרא על ידי פך שמן » 25 יוני 2017, 20:28

עלה זית כתב:
normal כתב:מי סיפר לי? אני מכיר אדון כהנמן יען למדתי שם, ואני רוצה לראות אותו מהדיר סימן א' בכל הרשב"א כמו שעשה הרב צימבליסט לרוב חלקי פסקי הרשב"א [עבודת הבית וכו'].

דווקא אני מכיר אדון דויטש [רק למי שמכיר]

normal

נושא שלא נקרא על ידי normal » 25 יוני 2017, 21:23

עלה זית כתב:

צודק, טעות.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 25 יוני 2017, 22:25

יאיר כתב:https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7 ... 7.91.D7.94

מאבק השליטה על הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]
בישיבה קיימת מתיחות בין תומכי נשיא הישיבה, אליעזר כהנמן, וראשי הישיבה הרב אדלשטיין והרב פוברסקי (מחנה זה מכונה "שונאים"), לבין תומכי ראש הישיבה הרב שמואל מרקוביץ (מחנה זה מכונה "מחבלים"). בעקבות הסכסוך בישיבה נוצר פיצול חלקי במבני הישיבה, כדוגמת מקומות נפרדים לתפילות השבת לכל אחד מהמחנות. במסגרת המאבק שנויים במחלוקת המינויים של כל אנשי הצוות החדשים משני המחנות. בין שני המחנות פרצו סכסוכים שלעתים גלשו לאלימות, והמשטרה נאלצה להתערב מספר פעמים.

לאחר פטירתו של אברהם כהנמן, נשיא הישיבה ובנו של המייסד, בשנת תשס"ט (2009), התברר כי בצוואתו הוריש את הישיבה לרעייתו רבקה. הוא הוסיף כי במקרה שהיא לא תהיה בין החיים בשעת פתיחת הצוואה, תחולק יתרת העזבון בין הבן אליעזר (60%) לבד מחלקו שהקנה לו בחייו (10%), לבין הבת צפורה הנשואה לרב שמואל מרקוביץ' (40%). לאחר שלושים יום מפטירת אברהם כהנמן ייפתה אשתו, רבקה, את כוחו של בנה לנהל בשמה את הישיבה. עם זאת, הצוואה עוררה מחלוקת משפטית באשר לתוקפה ולסמכויות הנגזרות ממנה. כל אחד מהצדדים טען כי הוברר ממנה כי דעתו של המנוח הייתה לטובתו.

לצדו של הרב אליעזר כהנמן עומדים הרב נסים קרליץ והרב חיים קנייבסקי ובעבר הרב מיכל יהודה ליפקוביץ', ולצדו של הרב מרקוביץ עמד הרב יוסף שלום אלישיב וכיום הרב שמואל אוירבך.

דיון בוררות בין שני הצדדים התנהל בפני הרכב דיינים בראשות הרב חיים צימבליסט. הבוררות קבעה כי הבעלות הממונית על נכסי הישיבה תהיה של בנו של אברהם כהנמן, אליעזר כהנמן. ראשות הישיבה אמורה הייתה להתחלק בין הרב פוברסקי, הרב אדלשטיין והרב מרקוביץ. פסיקה זו לא כובדה במלואה עקב מחלוקת בין הצדדים הקשורה לפרשנות המעשית של ביצוע פסק הבוררות. בשנת 2005 אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הבוררות במעמד צד אחד, אך כשנה לאחר מכן ביטל בית המשפט העליון את אישור הבוררות והחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי[23]. בשנת 2013 פנה הרב כהנמן לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לפסול את הבוררים בטענה שפעלו שלא כהוגן ועשו יד אחת עם הרב מרקוביץ, אולם בית המשפט דחה את הבקשה[24]. גם ערעורו בבית המשפט העליון נדחה[25]

בשנת 2014 שבו הבוררים לדון בתיק. באפריל 2014 שיגרו שלושה דיינים מבית הדין של הרב קרליץ מכתב לבורר הרב צימבליסט ובו כתבו כי "אין להמשיך הבוררות, ואין לזה שום תוקף על פי התורה, וכל כוחם הוא רק מכח הערכאות בלבד". על המכתב חתמו גם הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי[26]. בעקבות זאת פנה הרב כהנמן לבית המשפט בדרישה לבטל את הבוררות והציג מכתב בחתימת הרב צימבליסט ובו נכתב שאם הרב שטיינמן ימצא לנכון לבקש מהבוררים שלא להתכנס יקבלו את דעתו. אולם בית המשפט דחה את הבקשה[27].

בדצמבר 2014 ניתן פסק בוררות ובו כתב הרב צימבליסט כי הרב מרקוביץ וקבוצתו "הם ממשיכי ישיבת פוניבז' המקורית" ואילו הרב כהנמן ואנשיו הקימו ישיבה נפרדת[28]. אנשי הרב כהנמן ערערו על פסק הבוררות[29] ובאוגוסט 2015 ביטלה אותו שופטת בית המשפט המחוזי יהודית שבח[30].

פסק הבוררות האמור הביא להתלקחות מחודשת של הסכסוך בין הצדדים, שהובילה לאלימות, להשחתה של הספרייה ולמאבקים סביב תפילת הערבית בבית המדרש המרכזי של הישיבה. ב־29 בינואר 2015 פשטה המשטרה בכוחות גדולים על הישיבה ועצרה כ־25 תלמידים ממחנה הרב מרקוביץ[31]. כעבור מספר ימים נעצר בנו של אליעזר כהנמן, יוסף, בחשד לתקיפת הרב מרקוביץ[32]. כדי למנוע את המאבקים בבית המדרש החליטה המשטרה על חלוקתו מדי ערב בשעה שבע בין המחנות, תוך שהיא מפקחת על כך[2].

הסכסוך הארוך על הנהגת הישיבה היה הביטוי הראשון לפיצול המחנה החרדי־ליטאי לשני פלגים, פיצול שבא לידי ביטוי באופן רחב החל מ־2012, לאחר פטירת הרב יוסף שלום אלישיב.
המשך:
מחנה הרב מרקוביץ ששלטו בעיתון הליטאי "יתד נאמן" השפילו את כבודם של גדולי התורה שתמכו ברב כהנמן. ולאחר שהגראי"ל שטיינמן החליף את מנהל העיתון האלים באדם שנשמע לדעת תורה, פתחו אנשי הרב מרקוביץ עיתון חדש, שמטרתו: "לגרד את הגראי"ל שטיינמן" כלשונם העפ"לית. אשר לצורך קיומו הומצאה "גזירת גיוס" (במהלך השנים נעשו נסיונות למצוא "גזירה" יותר עסיסית ומשכנעת, עלו רעיונות של גזירת החינוך, גזירת השחיטה, גזירת הציפייה למשיח, וכדומה, אבל בשלב זה מכל האפשרויות גזירת הגיוס היתה המוצלחת ביותר, הן מצד המלחמה בגדולי ישראל, והן מצד גיוס הכספים בחו"ל).
במשך שנות קיום העיתון, הוא מזין ומתחזק בכל כוחו את "גזירת הגיוס" ע"י התגרות בשלטונות, פיתוי בחורים להכנס לכלא ע"י אי התייצבות, הפגנות על בסיס יומי, פרסומים מתגרים בתקשורת החילונית, ועוד.
הקבוצה הקימה מפלגה שרצה לכנסת ולעיריות מחד, ופתחה מוסדות על טהרת הקודש בלי "כסף ציוני" מאידך, ואספה לצידה את כל הממורמרים בציבור החרדי (בעיקר צעירים עד גיל 20).
בשנת תשעז נעצרו רוב מנהיגי הקבוצה והושלכו לכלא בעוון בריונות, פרוטקשן, וסחיטות באיומים.
מכיון שנתגלה קלונם בארץ ניסו להרחיק נדוד לחו"ל ולמכור את הלוקשן שלהם לרבני אמריקה. אך תוך זמן קצר התברר שהם נפלו מן הפח אל הפחת, כי לא רק שכל רבני ארה"ב גילו שמדובר בקבוצת שקרנים, אלא אפי' פלג סאטמר מהרז"ל הקיצוני גילה גם כן את השקר והצביעות.

המשך יבוא...

הרב דרוק

נושא שלא נקרא על ידי הרב דרוק » 25 יוני 2017, 22:30

בזמנו, הבורר שייצג את רא"כ היה הגאון רבי פנחס שרייבר זצוק"ל.
כידוע הוא היה גאון עצום ובעיקר צדיק וחסיד בכל מעשיו.
בשלב מסויים הוא פרש מן הבוררות כשראה איך הרחג"צ מנהל אותה...
והמבין יבין...
אחרי שתקראו את התמליל של הקלטת הרב פרקוביץ את הבוררים האחרים
יסמרו שערות ראשיכם...
ובקצרה הבוררות הייתה מכורה (או קנויה) מראש...
וכידוע הדג מסריח מהראש...

פך שמן

נושא שלא נקרא על ידי פך שמן » 25 יוני 2017, 23:41

הרב דרוק כתב:בזמנו, הבורר שייצג את רא"כ היה הגאון רבי פנחס שרייבר זצוק"ל.
כידוע הוא היה גאון עצום ובעיקר צדיק וחסיד בכל מעשיו.
בשלב מסויים הוא פרש מן הבוררות כשראה איך הרחג"צ מנהל אותה...
והמבין יבין...
אחרי שתקראו את התמליל של הקלטת הרב פרקוביץ את הבוררים האחרים
יסמרו שערות ראשיכם...
ובקצרה הבוררות הייתה מכורה (או קנויה) מראש...
וכידוע הדג מסריח מהראש...
וכמתבו המפורש של מרן הגר"נ קרליץ. שליט"א

מורה בישראל

נושא שלא נקרא על ידי מורה בישראל » 25 יוני 2017, 23:51

בוררות, זה בוררות.
יש צד א' שלא יודע להפסיד.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 25 יוני 2017, 23:56

אני לא מעניין אותי מי ניצח בבוררות או במשפט.

אבל מי שגרר את כל הציבור החרדי למערבולת של מחלוקת שנאה וביזוי ת"ח, והכל בשביל כבודו. בוודאי א"א לומר שהוא יודע להפסיד בכבוד.

הרב דרוק

נושא שלא נקרא על ידי הרב דרוק » 25 יוני 2017, 23:59

מורה בישראל כתב:בוררות, זה בוררות.
נכון! וזה הצד שקנה את הבוררות מראש...
כי הוא לא היה מסוגל להפסיד...

מורה בישראל

נושא שלא נקרא על ידי מורה בישראל » 26 יוני 2017, 00:12

הרב דרוק כתב:
מורה בישראל כתב:בוררות, זה בוררות.
נכון! וזה הצד שקנה את הבוררות מראש...
כי הוא לא היה מסוגל להפסיד...

אין לי מושג על מה אתה מדבר, הגרי"ש זצ"ל, אבי הדיינים, בכל הזמנים, מינה את הרב צימבליסט, מי קנה מראש?

הרב דרוק

נושא שלא נקרא על ידי הרב דרוק » 26 יוני 2017, 00:22

אם ברצונך למנוע בזינות חמוריםכאן בפורום
אל תזכיר כאן את מרן זצוק"ל...
וכדאי בזיון וקצף...

מורה בישראל

נושא שלא נקרא על ידי מורה בישראל » 26 יוני 2017, 00:25

עוד אחד...
המינוי היה ברור, גם הצד שכנגד קיבל אותו כבורר, עד שהפסיד.
אין בן אדם שהבין בד"ת יותר מאותו זקן.

מורה בישראל

נושא שלא נקרא על ידי מורה בישראל » 26 יוני 2017, 00:33

אפיקורס מצוי...

הרב דרוק

נושא שלא נקרא על ידי הרב דרוק » 26 יוני 2017, 00:39

מי שסגר את דלתי חדרו של הגרי"ש
וסינן את הבאים, וליוה את כל הנכנסים
ועקב אחריהם עד צאתם-הואאפיקורס...
מי שנעל אל דלתו של הגרי"ש בפני שליחו המיוחד
של הגר"נ קרליץ ומנע ממנו בתוקף להכנס-הוא האפיקורס...
ומי שעמד מאחרי האבטחה הזו ונתן את הוראות הסינון הוא...........

פך שמן

נושא שלא נקרא על ידי פך שמן » 26 יוני 2017, 00:41

דרך אגב הראשון שרץ לאשר את הבוררות משפטית היה הרב כהנמן, כיון שנישילו שם את הרב מרקוביץ מכל הענינים של הישיבה,
כל הבעיה היתה עם ה"אומדנא דמוכח" שמגיע לו למסור שיעור כללי, אף שהיה עדויות ברורות של מרן הגרי"ג אדלשטיין והגרב"ד פוברסקי שר' אברהם כהנמן זצ"ל התייעץ איתם בתקופת השידוך על מקסימום ר"מ שיעור א',

מורה בישראל

נושא שלא נקרא על ידי מורה בישראל » 26 יוני 2017, 00:54

הרב דרוק כתב:מי שסגר את דלתי חדרו של הגרי"ש
וסינן את הבאים, וליוה את כל הנכנסים
ועקב אחריהם עד צאתם-הואאפיקורס...
מי שנעל אל דלתו של הגרי"ש בפני שליחו המיוחד
של הגר"נ קרליץ ומנע ממנו בתוקף להכנס-הוא האפיקורס...
ומי שעמד מאחרי האבטחה הזו ונתן את הוראות הסינון הוא...........
הטענות הרגילות של האפיקורסים.
אבל אתה הגדלת, שכבר בתחילה הרב אלישיב 'כפה' את הגרח"ג, וזה לא מקובל.
ו'המליצו עליו', ואחרי הכל עוד סיננו.
אתה גם לא מכיר את שולי גלימתו של מרן, כמה אתה רחוק, ואתה גם נראה מורעל מאד, וככזה, אתה לא ראוי לדיון.
היה שלום.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 26 יוני 2017, 02:10

העירוני שלא כיבדתי ת״ח כראוי.
קודם אני רוצה לציין שהדברים לא שלי אלא ציטוט של נכד הגרמי״ל בשם סבו זצ״ל. והבאתי את הדברים מפורשים בקובץ שהעלתי באשכול גזירת הגיוס. (הקובץ נקרא: דברי חכמים כדרבנות וכמסמרות נטועים או משהו מעין זה)
שנית, אני מסכים שלא כל מה שנאמר ע״י גדולי ישראל בזמן מסוים, מותר להאמר על ידי כל יושב קרנות, ועל כן אני ביקשתי מהמנהלים לתקן את המעוות. ותודתי נתונה להם על חריצותם גם בשעות הקטנות...

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב ורימון

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב ורימון » 29 יוני 2017, 19:56

גאליציינער כתב:על רגל אחת:
מישהו יכול להסביר בתמציתיות את הסיפור כולו.

וגם ובעיקר איך זה שר"ש מרקוביץ' שלכאורה הוא לא יורש כלל, איך הוא מגיע למצב שחצי ישיבה לפחות שייך אליו ??

[פעזו"ר או מישהו אחר, מוכנים לענות ?]

על רגל אחת: מאי דשני עלך לחברך תעביד, ואידך פירושא זיל גמור. ודו'ק.
(כלומר: כמו כל מחלוקות, ובפרט משפחתיות, ועוד תוסיף על זה קורטוב הגון של "לשם שמים" פלוס כל מרץ הנעורים ורתיחת הדם של בני טיפשעשרה שהיום כאן ומחר בכולל, ובלי שזה נוגע אליהם בוחשים ומסעירים ומגדילים וכו' - ותקבל את מה שקורה).

כעת תוריד את הרגל השניה לארץ כי שיקרא לא קאי קושטא קאי כידוע שמרמזים את זה על רגליים של האותיות...

ומה ששאלת לא קשור, ומה שציטטו מויקיפדיה לא מתחיל. כמובן ששם מי שכותב לא חייב לאמת בכלל, חוץ מאומדנא שהכניסו בעלי צד מסויים, רק חייבים לעשות כביכול מאוזן, אז חותכים פה ומאריכים לצד השני עד שיתאזן.

מה ששאלת לא קשור, כי זה לא החל כויכוח על ירושה, ר' אברהם כהנמן עוד היה חי ופעיל כשזה התחיל, והוא נפטר הרבה שנים אחרי שכבר התפלגה הישיבה ואחרי הבוררות.
מה שכתבו בויקיפדיה לא מתחיל כי הם ג"כ מתחילים (לפי הציטוט לעיל) מהצוואה של ר' אברהם כהנמן לאשתו.

וכל הסיבה היתה הרבה קודם, אח"כ זה כבר הגרורות.
אין לי חתימה. תשלחו לי רעיונות. תודה רבה.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 02 יולי 2017, 15:33

פעזו"ר, אמרת פה רק מה לא היה, עכשיו תגיד לנו מה כן היה שמה...
יש מצב ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 02 יולי 2017, 16:22

גאליציינער כתב:פעזו"ר, אמרת פה רק מה לא היה, עכשיו תגיד לנו מה כן היה שמה...
יש מצב ??
את זה הוא יגיד עוד עשרים שנה באשכול הנוסטלגיה.

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב ורימון

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב ורימון » 02 יולי 2017, 17:05

קצת מגעיל לבחוש במחלוקת כ"כ מגעילה.
כתבתי די והותר לעיל.
אבל אם אתם מבקשים, מה אני לא אעשה בשבילכם?

מישהו מיוחד

נושא שלא נקרא על ידי מישהו מיוחד » 03 יולי 2017, 07:50

אני בתור שופט הייתי מציע שיחלקו את השם של הישיבה כך: 1 ישיבת פוני. 2. ישיבת ביז'י. ובזה הכל על מקומו יבא בשלום.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 03 יולי 2017, 15:15

שופט עם טעם גרוע...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 03 יולי 2017, 18:39

מישהו מיוחד כתב:אני בתור שופט הייתי מציע שיחלקו את השם של הישיבה כך: 1 ישיבת פוני. 2. ישיבת ביז'י. ובזה הכל על מקומו יבא בשלום.
אהבתי...

ועד

נושא שלא נקרא על ידי ועד » 03 יולי 2017, 20:02

...
מוריי ורבותיי אני מבקש ממכם תכבדו אחד את השני ותאהבו את הקב"ה ותעשו לו נחת רוח

מישהו מיוחד

נושא שלא נקרא על ידי מישהו מיוחד » 03 יולי 2017, 20:38

ועד כתב:...
ועד אתה כאילו מנסה את הכפתורים???????????

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב ורימון

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב ורימון » 03 יולי 2017, 20:39

ואתה מנסה את כפתור הסימן שאלה?

שלח תגובה