היהדות החרדית הוקע את "קוק" וחבריו

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

גדול הדור

Re: היהדות החרדית הוקע את "קוק" וחבריו

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 22:56

משולש כתב:
גדול הדור כתב: 4 שנים לאחר מכן קיבל את הרב קוק בביתו בכבוד רב יחד עם מלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון בביקורם בגליל בכ' בכסלו תרפ"ד כמתועד ב"דאר היום" גיליון כ"ה בכסלו תרפ"ד, עמ' 4, ואף בי"ט בכסלו שלח להם מברק ברכה מיוחד לקראת הביקור (המכתב מוזכר בידיעה).
גם החזון איש קיבל את בן גוריון בכבוד רב.
אך החזו"א לא שלח מכתב לב"ג עם כבוד רב כמו ששלח הס"ק לרב חרל"פ שבו מתייחס הס"ק לר קוק בכבוד גדול ביותר ומכבד מאוד גם את הר חרל"פ כשלושה שבועו לאחר המפגש. ובכל מקרה החזו"א לא שלח מכתב ברכה לקראת ביקור ב"ג כמו ששלח הס"ק לרב קוק ומלוויו.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:04

אנחנו בד"ץ הח"מ הננו מוצאים לנו לחוב קדוש לפרסם ברבים כי ביום עשרה באב קבלנו כתב מאת הרבנים ה"ר מאיר סמניצר וה"ר יוסף האפמאן הי"ו שהם נכונים להשיב לד"ת על תביעת הרב ר' אברהם יצחק הכהן קוק נ"י וחבריו האשכנזים חברי משרד הרבנות בדבר המחברת "קול גדול" לפנינו בד"צ הח"מ או לפני ב"ד של זבל"א ושהם מקבלים עליהם את דין התורה, על יסוד זה שלחנו את שמש הבד"צ אל הרב רא"י קוק נ"י ראש התובעים והודענו כי על פי ד"ת מחוייב הוא לסלק את תביעת הערכאות, והשמש מסר לו על פינו העתקת סעי' השו"ע חו"מ (סי' כ"ו סעי' א') ואחרי שלא שמעו ומסרו אותם אח"כ למאסר ותפיסה שלא עפ"י ד"ת הננו מחויבים להודיע שיש להם הדין המבואר בשו"ע סי' הנ"ל וע"ד או"צ באעה"ח למען כבוד התורה וכבוד ירושלם עה"ק ת"ו.
בד"ץ לכל מקהלות אשכנזים פעה"ק ירושלם ת"ו כ"ו לחדש מנחם אב תרפ"ב.
נאם מרדכי ליב רובין
נאם יצחק במהר"א פרענקיל
ראיתי החתימות שנים מהבד"צ שי' ופשיטא שעשייתם כהוגן לפרסם המעשה כאשר הוא וכן לא יעשה כי אין לנו תורה חדשה חלילה וכנראה שדנו אותם לפי שיטתם לעמלקים השי"ת ברחמיו ישים בלבם לשוב בתשובה שלמה ולאסירים פקח קוח כעתירת לב ונפש המחכה לישועה קרובה שיתמו חטאים ולא חוטאים מן הארץ.
הק' יוסף חיים זאנענפעלד

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:08

רוצה להיות טוב כתב:אני המום
אין לי ספק באיזה בית נולד משולש או דוד לוי, ואין לי ספק באיזה בית נולד גדול הדור.
כל אחד ינק את השקפתו מבית הוריו וממוסדות הלימוד אליהם הוא נשלח, ובאם הוא היה נולד להורים מהזרם ההפוך, הרי שדעותיו היו גם הם הפוכות.
ועל זה אמרו חכמינו " אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו ".
למרות שכפי שנראה לי קטנכם עבה מקטני (נראה לי שכך אומרים, לא? ) מכל מקום לא אמנע עצמי מלהעיר ולהאיר שמאמר התנא "והוי זהיר בגחלתן" נאמר על החכמים ,וודאי שכל הרבנים שנדונים בפורום הם מגדולי חכמי התורה, ולא ראוי לזלזל באף אחד, למרות שהיו אחרים מגדולי ישראל שהסתייגו מאחרים , מי שלא אוחז בדרגה הגבוהה מהשני, שלא יפער את פיו נגדו.
והאמת והשלום אהבו,- ועולה בדעתי לומר שהאמת לבדה היא לא תמיד בבחינת אהבו, שהרי לפעמים האמת לבדה עלולה לגרום להיפך אהבה, והשלום לבד גם הוא יכול להיות מזיק לפעמים, באם השלום הוא עם גורמים שעדיף להיות עמם שלא בשלום, השילוב המושלם הוא האמת והשלום כשהם הולכים יחדיו אז "אהבו".
נ.ב. אני אברך חסידי שחונכתי לא לדבר על אף אחד
אתה משווה את דברי גדולי ישראל שציטטתי כבעלי מחלוקת וכך היה תמיד דרכם של הרשעים למחות על הצדיקים שהם כביכול בעלי מחלוקת.
איזה חסיד אתה? כמעט כל גדולי החסידות דברו בחריפות גדולה נגד הרב קוק או נגד הציונות הדתית לאומית המזרחי.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:15

גדול הדור כתב:
משולש כתב:
גדול הדור כתב: 4 שנים לאחר מכן קיבל את הרב קוק בביתו בכבוד רב יחד עם מלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון בביקורם בגליל בכ' בכסלו תרפ"ד כמתועד ב"דאר היום" גיליון כ"ה בכסלו תרפ"ד, עמ' 4, ואף בי"ט בכסלו שלח להם מברק ברכה מיוחד לקראת הביקור (המכתב מוזכר בידיעה).
גם החזון איש קיבל את בן גוריון בכבוד רב.
אך החזו"א לא שלח מכתב לב"ג עם כבוד רב כמו ששלח הס"ק לרב חרל"פ שבו מתייחס הס"ק לר קוק בכבוד גדול ביותר ומכבד מאוד גם את הר חרל"פ כשלושה שבועו לאחר המפגש. ובכל מקרה החזו"א לא שלח מכתב ברכה לקראת ביקור ב"ג כמו ששלח הס"ק לרב קוק ומלוויו.
במחיצתם חלק א' עמ' 75 אמר מרן: הצעתך תתקבל במחציתה, אני אחתום אבל מהגאון מבריסק לא נבקש. על פליאתי מדוע השיב החזון איש: מכתב בקשה כזה לראש הממשלה לא יתכן שיהיה ללא אבק חנופה וכיון שהגאון מבריסק הוא כולו אמת הוא לא מסובל לחתום על מכתב שיש בו שמץ של חנופה. כאשר בהזדמנות סיפרתי למרן הגרי"ז את המעשה הנ"ל הוא הניד בראשו לאות הסכמה. וזה נוסח המכתב לב"ג:
"כבוד ראש הממשלה נ"י
אחדשה"ט
אתכבד לבקש דלהלן
קרוב לי להאמין כי רה"מ החדור במדה הנבחרת של חפש המצפון לבו נוקפו בהוצאת חובה של גיוס בנות לשרות לאומי פן יפגע במצפון של רבים או של יחיד זאת ירהיבני להביע צערי הגדול לפניו מפחד גזירה זו ולבקש מרה"מ לותר על זה
עד עכשיו לא יכולתי לבקש זאת בעוד שהויתור היה נראה כנתון תחת סיבות מכריחות אבל עכשיו שכבר עלה ביד רה"מ להגות מן המסלה את כל המכשולים הויתור יופיע בתור יליד עדינות מזוקקה של רה"מ להכיר את צערן של הדתיים ומצפונם, זאת עכשיו כבוד רה"מ תפארתו ותפארת לו מן האדם.
אני מאחל כי מפי השלום – עם הדתיים – כולם יברכון.
בכבוד הראוי אי"ש.
יום א יט כסלו תשיג זכרון מאיר

ומכאן שבן גוריון שר"י היה גדול בתורה, שהרי החזון איש פונה אליו במכתב עם תארי כבוד!!!

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:23

גדול הדור כתב:
משולש כתב:. האדמו"ר מגור פרסם מכתב לאחר פגישתו הראשונה עם הראי"ה קוק ובו כתב: "אולם אהבתו לציון עוברת כל גבול עד שאומר על טמא טהור ומראה לו פנים, כאותו שאמרו חז"ל בפרק קמא דעירובין על מי שלא היה בדורו כמותו ומטעם זה לא נקבעה הלכה כמותו ומזה באו הדברים הזרים שבחיבוריו...גם שיטתו בענין העלאת הניצוצות הוא דרך מסוכן..."
נכון הא"א רק את הרב קוק כמי שאין כמותו בדורו אך אי אפשר לחשוב כמותו בהשקפה, וובאותו מכתב גם משבחו כאיש אשכולות בתורה ומידות תרומיות.
איש אשכולות שאומר על טמא טהור. והופך את כל התורה על פיה. וזה עוד נחשב אצלך לראיה על גדלותו בתורה.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:27

גדול הדור כתב:
משולש כתב:האדמו"ר ממונקטש: "האחרון הכביד מ"ש לייקר את שמו של רב קוק המסית ומדיח בחיבוריו הטמאים שמלאים מינות וכפירה ר"ל כנודע".
מדובר באחד מהקנאים הקיצונים ביותר שאינו דוגמה לכלל גדולי היהדות החרדית, וכך כלל גדולי הונגריה ואחרים כמותם כמו ר"מ אריק מגליציה
כל גדולי הונגריה שעמלו בתורה בקדושה ובטהרה אינם דוגמא ליהדות חרדית, ולמה? בגלל שטיפש אחד לא מצליח להתמודד עם דבריהם.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:31

גדול הדור כתב:
משולש כתב:ר' אלחנן וסרמן: "רשע גמור ומחטיא הרבים".
הגרי"ח זוננפלד: "רוח הכפירה". ואחריו גדולי ירושלים, רי"י דיסקין,
ר' משה יוסף האפמאן ראב"ד דק"ק פאפא, ר' משה נחום וואללענשטיין
מרדכי ליב רובין ר' יצחק במוהר"א ז"ל פרענקעל
וכן הצטרפו לדברים ה"כף החיים" והחכם יצחק ברוך.
כבר הראתי היטב שהיחס האישי של הרב וסרמן היה שונה לחלוטין מחותנו הר אטלס ומרבו המובהק הח"ח.
גם לגבי הרב זוננפלד הראיתי שלמרות המחלוקת החריפה כיבד מאוד את הרב קוק ובכל מפגש עימו ברחוב או באירוע, דיבר עימו בכבוד רב.
הרב הופמן היה מהאנטי ציוניים הקיצוניים ביותר.
וזהו בדיוק העניין בדיוק כמו הרב זוננפלד והח"ח והס"ק, כלל גדולי היהדות החרדית וביניהם גדולי העולם שהבאתי עד כה, העריצו אישית את הרב קוק למרות המחלוקת ההשקפתית. כלל גדולי היהדות החרדית עשו את ההבדל בין היחס להשקפה לבין היחס האישי. רק המיעוט של הקנאים הקיצוניים ביותר לא עשה אבחנה זו.
כל מי שלא הצלחת לסלף את דבריו אתה הופך אותו ל"מיעוט קנאי קיצוני".
את הכבוד שהם נתנו לרב קוק המקורב למלכות, ניתן בקלות לתרץ כחנופה. מה שאין כן את הדברים הנחרצים שהם כתבו נגדו אין הסבר אחר מלבד העובדה שהגרי"ח זוננפלד כותב במפורש על כתבי הרב קוק ש"רוח הכפירה" נושבת בהם. ואם כן הוא כופר.

רוצה להיות טוב

נושא שלא נקרא על ידי רוצה להיות טוב » 31 דצמבר 2012, 23:37

משולש כתב:
אין לי ספק באיזה בית נולד משולש או דוד לוי, ואין לי ספק באיזה בית נולד גדול הדור.
כל אחד ינק את השקפתו מבית הוריו וממוסדות הלימוד אליהם הוא נשלח, ובאם הוא היה נולד להורים מהזרם ההפוך, הרי שדעותיו היו גם הם הפוכות.
למרות שכפי שנראה לי קטנכם עבה מקטני (נראה לי שכך אומרים, לא? ) מכל מקום לא אמנע עצמי מלהעיר ולהאיר שמאמר התנא "והוי זהיר בגחלתן" נאמר על החכמים ,וודאי שכל הרבנים שנדונים בפורום הם מגדולי חכמי התורה, ולא ראוי לזלזל באף אחד, למרות שהיו אחרים מגדולי ישראל שהסתייגו מאחרים , מי שלא אוחז בדרגה הגבוהה מהשני, שלא יפער את פיו נגדו.
והאמת והשלום אהבו,- ועולה בדעתי לומר שהאמת לבדה היא לא תמיד בבחינת אהבו, שהרי לפעמים האמת לבדה עלולה לגרום להיפך אהבה, והשלום לבד גם הוא יכול להיות מזיק לפעמים, באם השלום הוא עם גורמים שעדיף להיות עמם שלא בשלום, השילוב המושלם הוא האמת והשלום כשהם הולכים יחדיו אז "אהבו".
אתה משווה את דברי גדולי ישראל שציטטתי כבעלי מחלוקת וכך היה תמיד דרכם של הרשעים למחות על הצדיקים שהם כביכול בעלי מחלוקת.
איזה חסיד אתה? כמעט כל גדולי החסידות דברו בחריפות גדולה נגד הרב קוק או נגד הציונות הדתית לאומית המזרחי.

חלילה לי מלומר על אי מי מגדולי ישראל ביטוי שלילי וק"ו לא לומר שהוא בעל מחלוקת. אך חלילה לי מלצטט ולנופף בכל מילה שלילית שאמר גדול אחד על גדול אחר למרות שהראשון גדול יותר לדעתי.
לא כל מה שמותר לגדולי ישראל לומר, מותר גם לפשוטי העם לומר.
גדולי ישראל קודם שהוציאו מפיהם מילה הם שקלו אותה בפלס ולמדו גם את הלכות לה"ר ורכילות וכבוד ת"ח ואח"כ אמרו מה שאמרו, לא יתכן שכל אחד יצטט את המילים האלו כרצונו.
לא עברתי מעולם קורס אצל אנשי יתד מההנהלה הישנה ולקבוע מי גדול ממי ומי צודק ומי לא, את השקפתי ינקתי מבית הורי ומרבותי שיחיו וכך אני נוהג, ועובדה שהחיבור שלי לרשת הוא ע"י נתיב ולא ע"י אחרים (רק מנותבים גולשים כאן...)
יתכן ומה שאמרו גדולי ישראל הוא לפי צורך השעה לדעתם כדי למנוע זליגה ועיוות דעות, ואנו הקטנים צריכים לשמוע לדעתם לקבל את דבריהם ו...לסתום את הפה ולא לדבר על אנשים שהם ת"ח גדולים מאיתנו.
תאר לעצמך שכל אחד יעשה במה לעצמו וידבר על גדו"י שלא נראים לו
אנשי הפלג הירושלמי ידברו כנגד כולם...
והפלג הבני ברקי נגד גדולים אחרים
והחסידים נגד...
והליטאים נגד...
והספרדים נגד...
איזה דור יגדל ויצמח מאנשים כאלו
עדיף לומר כולם אהובים, כולם מתכוונים לשם שמים, ואפ"ה לא עם כולם אתה חייב להשתדך, תמיד היו בעם ישראל ויכוחים ועימותים גם עם גדולי תורה מובהקים אליבא דכו"ע ובמרחק של שנים אפשר לראות שהיו אמנם שראו את העתיד בצורה נכונה יותר, ועם כל זה לא צריך לפסול את האחרים.
שלא ישתמע בדבריי שאני מזרוחניק חלילה וכדו', אני מודה לה' שנטע אותי בזרם השחור כמעט בקצה הסקאלה, אבל גם מי שה' נטע אותם מבחינה דתית שמקוטלגת קצת פחות שחורה הם אנשים שיכולים להיות יראי ה' ואין אפשרות לדעת מי יהיה בגן עדן במקום טוב יותר.

רוצה להיות טוב

נושא שלא נקרא על ידי רוצה להיות טוב » 31 דצמבר 2012, 23:37

משולש כתב:

חלילה לי מלומר על אי מי מגדולי ישראל ביטוי שלילי וק"ו לא לומר שהוא בעל מחלוקת. אך חלילה לי מלצטט ולנופף בכל מילה שלילית שאמר גדול אחד על גדול אחר למרות שהראשון גדול יותר לדעתי.
לא כל מה שמותר לגדולי ישראל לומר, מותר גם לפשוטי העם לומר.
גדולי ישראל קודם שהוציאו מפיהם מילה הם שקלו אותה בפלס ולמדו גם את הלכות לה"ר ורכילות וכבוד ת"ח ואח"כ אמרו מה שאמרו, לא יתכן שכל אחד יצטט את המילים האלו כרצונו.
לא עברתי מעולם קורס אצל אנשי יתד מההנהלה הישנה ולקבוע מי גדול ממי ומי צודק ומי לא, את השקפתי ינקתי מבית הורי ומרבותי שיחיו וכך אני נוהג, ועובדה שהחיבור שלי לרשת הוא ע"י נתיב ולא ע"י אחרים (רק מנותבים גולשים כאן...)
יתכן ומה שאמרו גדולי ישראל הוא לפי צורך השעה לדעתם כדי למנוע זליגה ועיוות דעות, ואנו הקטנים צריכים לשמוע לדעתם לקבל את דבריהם ו...לסתום את הפה ולא לדבר על אנשים שהם ת"ח גדולים מאיתנו.
תאר לעצמך שכל אחד יעשה במה לעצמו וידבר על גדו"י שלא נראים לו
אנשי הפלג הירושלמי ידברו כנגד כולם...
והפלג הבני ברקי נגד גדולים אחרים
והחסידים נגד...
והליטאים נגד...
והספרדים נגד...
איזה דור יגדל ויצמח מאנשים כאלו
עדיף לומר כולם אהובים, כולם מתכוונים לשם שמים, ואפ"ה לא עם כולם אתה חייב להשתדך, תמיד היו בעם ישראל ויכוחים ועימותים גם עם גדולי תורה מובהקים אליבא דכו"ע ובמרחק של שנים אפשר לראות שהיו אמנם שראו את העתיד בצורה נכונה יותר, ועם כל זה לא צריך לפסול את האחרים.
שלא ישתמע בדבריי שאני מזרוחניק חלילה וכדו', אני מודה לה' שנטע אותי בזרם השחור כמעט בקצה הסקאלה, אבל גם מי שה' נטע אותם מבחינה דתית שמקוטלגת קצת פחות שחורה הם אנשים שיכולים להיות יראי ה' ואין אפשרות לדעת מי יהיה בגן עדן במקום טוב יותר.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 23:40

גדול הדור כתב:
משולש כתב: במחיצתם חלק א' עמ' 75 אמר מרן: הצעתך תתקבל במחציתה, אני אחתום אבל מהגאון מבריסק לא נבקש. על פליאתי מדוע השיב החזון איש: מכתב בקשה כזה לראש הממשלה לא יתכן שיהיה ללא אבק חנופה וכיון שהגאון מבריסק הוא כולו אמת הוא לא מסובל לחתום על מכתב שיש בו שמץ של חנופה. כאשר בהזדמנות סיפרתי למרן הגרי"ז את המעשה הנ"ל הוא הניד בראשו לאות הסכמה. וזה נוסח המכתב לב"ג:
"כבוד ראש הממשלה נ"י
אחדשה"ט
אתכבד לבקש דלהלן
קרוב לי להאמין כי רה"מ החדור במדה הנבחרת של חפש המצפון לבו נוקפו בהוצאת חובה של גיוס בנות לשרות לאומי פן יפגע במצפון של רבים או של יחיד זאת ירהיבני להביע צערי הגדול לפניו מפחד גזירה זו ולבקש מרה"מ לותר על זה
עד עכשיו לא יכולתי לבקש זאת בעוד שהויתור היה נראה כנתון תחת סיבות מכריחות אבל עכשיו שכבר עלה ביד רה"מ להגות מן המסלה את כל המכשולים הויתור יופיע בתור יליד עדינות מזוקקה של רה"מ להכיר את צערן של הדתיים ומצפונם, זאת עכשיו כבוד רה"מ תפארתו ותפארת לו מן האדם.
בכבוד הראוי אי"ש.

ומכאן שבן גוריון שר"י היה גדול בתורה, שהרי החזון איש פונה אליו במכתב עם תארי כבוד!!!
אך אין אלו תארי כבוד כמו 'הכהן הגדול מוהרא"י קוק', "פאר הדור", "שר התורה", "מרא דארעא דישראל", "ראש הרבנים", ועוד תארים רבים שהם רק כלפי גדולי תורה הגדולים ביותר.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:42

רוצה להיות טוב כתב: "לא כל מה שמותר לגדולי ישראל לומר, מותר גם לפשוטי העם לומר."

בוודאי שצריכים לדעת את דעתם של גדולי ישראל, ואסור להסתיר אותם בטענות מזויפות של צדקות.
מצטדקים תמימים כאלו, מסכנים את עצמם ואת כלל ישראל, כיון שהכשרת ההשקפות הפסולות של הד"לים, גורמת ללכת בדרכיהם, ולהגיע לעבירות החמורות שהם דשים בעקביהם לכתחילה.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 23:42

משולש כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:האדמו"ר ממונקטש: "האחרון הכביד מ"ש לייקר את שמו של רב קוק המסית ומדיח בחיבוריו הטמאים שמלאים מינות וכפירה ר"ל כנודע".
מדובר באחד מהקנאים הקיצונים ביותר שאינו דוגמה לכלל גדולי היהדות החרדית, וכך כלל גדולי הונגריה ואחרים כמותם כמו ר"מ אריק מגליציה
כל גדולי הונגריה שעמלו בתורה בקדושה ובטהרה אינם דוגמא ליהדות חרדית, ולמה? בגלל שטיפש אחד לא מצליח להתמודד עם דבריהם.
לא, אלא בגלל שדעתם הקנאית הייתה והיאהמיעוט בין כלל היהדות החרדית גם בפסילה הגורפת לרבנים ציוניים וגם בהתנגדות הקיצונית לציונות ולמדינה כולל אי השתתפות בבחירות.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:44

גדול הדור כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב: במחיצתם חלק א' עמ' 75 אמר מרן: הצעתך תתקבל במחציתה, אני אחתום אבל מהגאון מבריסק לא נבקש. על פליאתי מדוע השיב החזון איש: מכתב בקשה כזה לראש הממשלה לא יתכן שיהיה ללא אבק חנופה וכיון שהגאון מבריסק הוא כולו אמת הוא לא מסובל לחתום על מכתב שיש בו שמץ של חנופה. כאשר בהזדמנות סיפרתי למרן הגרי"ז את המעשה הנ"ל הוא הניד בראשו לאות הסכמה. וזה נוסח המכתב לב"ג:
"כבוד ראש הממשלה נ"י
אחדשה"ט
אתכבד לבקש דלהלן
בכבוד הראוי אי"ש.

אך אין אלו תארי כבוד כמו 'הכהן הגדול מוהרא"י קוק', "פאר הדור", "שר התורה", "מרא דארעא דישראל", "ראש הרבנים", ועוד תארים רבים שהם רק כלפי גדולי תורה הגדולים ביותר.
וכי חשבת שיכתבו על בן גוריון "ראש הרבנים"? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
אבל מכאן אתה רואה שגדולי ישראל כותבים כינויים להחניף למי שהכוח בידו.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 31 דצמבר 2012, 23:47

טוב,
אני הולך לישון.
השארתי לך הרבה עבודה.
אני מציע לך להתמודד עם זה בצורה פשוטה מאוד: כל מי שדיבר נגד הרב קוק היה אחד משלושה דברים:
או קנאי. :twisted:
או מיעוט, :ugeek:
או זיוף ;) .
ושלום על ישראל.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 23:49

משולש כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:ר' אלחנן וסרמן: "רשע גמור ומחטיא הרבים".
הגרי"ח זוננפלד: "רוח הכפירה". ואחריו גדולי ירושלים, רי"י דיסקין,
ר' משה יוסף האפמאן ראב"ד דק"ק פאפא, ר' משה נחום וואללענשטיין
מרדכי ליב רובין ר' יצחק במוהר"א ז"ל פרענקעל
וכן הצטרפו לדברים ה"כף החיים" והחכם יצחק ברוך.
כבר הראתי היטב שהיחס האישי של הרב וסרמן היה שונה לחלוטין מחותנו הר אטלס ומרבו המובהק הח"ח.
גם לגבי הרב זוננפלד הראיתי שלמרות המחלוקת החריפה כיבד מאוד את הרב קוק ובכל מפגש עימו ברחוב או באירוע, דיבר עימו בכבוד רב.
הרב הופמן היה מהאנטי ציוניים הקיצוניים ביותר.
וזהו בדיוק העניין בדיוק כמו הרב זוננפלד והח"ח והס"ק, כלל גדולי היהדות החרדית וביניהם גדולי העולם שהבאתי עד כה, העריצו אישית את הרב קוק למרות המחלוקת ההשקפתית. כלל גדולי היהדות החרדית עשו את ההבדל בין היחס להשקפה לבין היחס האישי. רק המיעוט של הקנאים הקיצוניים ביותר לא עשה אבחנה זו.
כל מי שלא הצלחת לסלף את דבריו אתה הופך אותו ל"מיעוט קנאי קיצוני".
את הכבוד שהם נתנו לרב קוק המקורב למלכות, ניתן בקלות לתרץ כחנופה. מה שאין כן את הדברים הנחרצים שהם כתבו נגדו אין הסבר אחר מלבד העובדה שהגרי"ח זוננפלד כותב במפורש על כתבי הרב קוק ש"רוח הכפירה" נושבת בהם. ואם כן הוא כופר.
א"א להסביר בקלות כחנופה מכתבי ידידות ומכתבי תורה רבים שנכתבו אליו גם בלי שהיו צריכים טובה כלשהי ממנו, ודבריהם הנחרצים הם נגד דעותיו אך לא אישית וכך כלל גדולי היהדות החרדית, למעט הקיצוניים ביותר.
דבריך לגבי הרב זוננפלד הם על דעתך ולא על דעתו כי עובדה היא שבכל מפגש ביניהם ברחוב או באירוע דיבר ביניהם בכבוד רב כפי שישנן עדויות שונות על כך, והרב גדליה אהרן קניג, מגדולי חסידי ברסלב כותב במכתב לרב נריה שאבי אימו היעד לכך שבסעודת פדיון הבן הרזונפלד שם ידיו תחת הכוס בירך עליו הר קוק וליקק את הטיפות שנטפו על ידיו מכוס היין שבירך עליו הרב קוק. כך נוהגים בכופר?! והזדמנות מסוימת שקנאים רצו למנוע מנו הגיע לחתונה שהר קוק היהמסדר הקידושין שלה הגיבהרב זוננפלד: "הר קוקהוא צדיק גמור, אך דרכינו הן נפרדות!" כך אומרים על כופר?!

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 23:53

גדול הדור כתב:
משולש כתב: וכי חשבת שיכתבו על בן גוריון "ראש הרבנים"? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
אבל מכאן אתה רואה שגדולי ישראל כותבים כינויים להחניף למי שהכוח בידו.
א"א לפתור תארים כאלו בחנופה במכתבי ידידות ומכתבי תורה ללא כל בקשה של טובה כלשהי, ובוודאי כאלו שפוסלים את הרב קוק לא ישלחו לו מכתבי ידידות ולא יתכתבו עימו בחילופי מכתבי תורה. ומכתבים כאלו כללו תארים מופלגים ביותר וכולל התייחסות אליו כרבה של ירושלים וא"י במקרים רבים.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 31 דצמבר 2012, 23:58

משולש כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:. האדמו"ר מגור פרסם מכתב לאחר פגישתו הראשונה עם הראי"ה קוק ובו כתב: "אולם אהבתו לציון עוברת כל גבול עד שאומר על טמא טהור ומראה לו פנים, כאותו שאמרו חז"ל בפרק קמא דעירובין על מי שלא היה בדורו כמותו ומטעם זה לא נקבעה הלכה כמותו ומזה באו הדברים הזרים שבחיבוריו...גם שיטתו בענין העלאת הניצוצות הוא דרך מסוכן..."
נכון הא"א רק את הרב קוק כמי שאין כמותו בדורו אך אי אפשר לחשוב כמותו בהשקפה, וובאותו מכתב גם משבחו כאיש אשכולות בתורה ומידות תרומיות.
איש אשכולות שאומר על טמא טהור. והופך את כל התורה על פיה. וזה עוד נחשב אצלך לראיה על גדלותו בתורה.
גם על רבי מאיר אמרו שאומרעל טמא טהור אך התייחסו אליו כאחד שאין כמותו בדורו אעפ"כ, וכך התייחס הא"א לרב קוק בדורו.
הא"א נפגש עם הרב קוק בידידות רבה במשך כל פגישותיו עימו ואף הקפיד לבקרו לפני הר זוננפלד והרב דיסקין, וכן מביקורו השני קנה בשר מהשחיטה שבהשגחת הר קוק ולא מזו שבהשגחת הרב זוננפלד.
זה מראה שכיבד את הרב קוק מאודלא פחות ממה שכיבד את הרב זונפלד, אך הבדיל בין ההתנגדות להשקפת הרב קוק לבין היחס האישי אליו, ככלל גדולי היהדות החרדית.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 00:02

משולש כתב:אנחנו בד"ץ הח"מ הננו מוצאים לנו לחוב קדוש לפרסם ברבים כי ביום עשרה באב קבלנו כתב מאת הרבנים ה"ר מאיר סמניצר וה"ר יוסף האפמאן הי"ו שהם נכונים להשיב לד"ת על תביעת הרב ר' אברהם יצחק הכהן קוק נ"י וחבריו האשכנזים חברי משרד הרבנות בדבר המחברת "קול גדול" לפנינו בד"צ הח"מ או לפני ב"ד של זבל"א ושהם מקבלים עליהם את דין התורה, על יסוד זה שלחנו את שמש הבד"צ אל הרב רא"י קוק נ"י ראש התובעים והודענו כי על פי ד"ת מחוייב הוא לסלק את תביעת הערכאות, והשמש מסר לו על פינו העתקת סעי' השו"ע חו"מ (סי' כ"ו סעי' א') ואחרי שלא שמעו ומסרו אותם אח"כ למאסר ותפיסה שלא עפ"י ד"ת הננו מחויבים להודיע שיש להם הדין המבואר בשו"ע סי' הנ"ל וע"ד או"צ באעה"ח למען כבוד התורה וכבוד ירושלם עה"ק ת"ו.
נאם מרדכי ליב רובין
נאם יצחק במהר"א פרענקיל
ראיתי החתימות שנים מהבד"צ שי' ופשיטא שעשייתם כהוגן לפרסם המעשה כאשר הוא וכן לא יעשה כי אין לנו תורה חדשה חלילה וכנראה שדנו אותם לפי שיטתם לעמלקים השי"ת ברחמיו ישים בלבם לשוב בתשובה שלמה ולאסירים פקח קוח כעתירת לב ונפש המחכה לישועה קרובה שיתמו חטאים ולא חוטאים מן הארץ.
הק' יוסף חיים זאנענפעלד
דווקא מהמכתב הזה עצמו רואים שמתייחסים בכבוד לרב קוק ולא מזלזלים בו כמו הרבנים סמניצר והופמן.

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 01 ינואר 2013, 01:04

לענ"ד צריך לחסום את הניק 'דוד לוי' שמזלזל במרן הראי"ה קוק זצ"ל בצורה בוטה כ"כ.
היו גדולי ישראל שחלקו עליו, אולי רוב ואולי מיעוט (אני משאיר לאחרים להתווכח על כך במגילות אינסופיות), אך כמעט כולם ללא יוצא מן בכלל העריכו מאוד את גדלותו בתורה ובעבודת ה'.
אם אותו 'דוד לו' היה כותב "לייזר שך" או "מנדלה שניאורסון" או אפילו "שרולצ'ה הגר", הוא היה נחסם מיד, ובצדק.
מדוע על דבריו החצופים כנגד הראי"ה קוק הוא לא נחסם?

את הביטויים הבאים כתב גדול הקנאים הגרי"ז סולובייציק זצ"ל ("הבריסקער רב") על הראי"ה קוק: "פאר הדור", "הדר"ג הרמה שליט"א", ,הרב הגאון הגדול המפורסם, תפארת ישראל". והבריסקער רב לא היה חשוד לרגע על קבלת הגותו והשקפותיו של הראי"ה קוק, אך הוא ידע להבחין בין מחלוקת על דעות מסוימות ובין הערכת האדם הגדול על מעלותיו.
אבל 'דוד לוי' קנאי יותר מהבריסקער רב, ומעז להתבטא בזלזול על הראי"ה קוק, כאחד הריקים.
חסימה תהיה צעד בהחלט מתאים לשוטה זה.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"

סקאפלער

נושא שלא נקרא על ידי סקאפלער » 01 ינואר 2013, 01:12

מי שהרב קוק אצלו הוא "מרן" שלא יגלוש אצלנו בחרדים שילך ויחפש אתרים של חברים שלו
אצלנו החרדים לא צועקים על מי שכותב עליו ככה
סקאפלער יש רק אחד!

דוד לוי

נושא שלא נקרא על ידי דוד לוי » 01 ינואר 2013, 02:38

שילת כתב:לענ"ד צריך לחסום את הניק 'דוד לוי' שמזלזל במרן הראי"ה קוק זצ"ל בצורה בוטה כ"כ.
היו גדולי ישראל שחלקו עליו, אולי רוב ואולי מיעוט (אני משאיר לאחרים להתווכח על כך במגילות אינסופיות), אך כמעט כולם ללא יוצא מן בכלל העריכו מאוד את גדלותו בתורה ובעבודת ה'.
אם אותו 'דוד לו' היה כותב "לייזר שך" או "מנדלה שניאורסון" או אפילו "שרולצ'ה הגר", הוא היה נחסם מיד, ובצדק.
א. על הגדולים האלו שהזכרת כהרב ש"ך וכו', אף גדול לא כתב עליהם דברי גנאי, נקודה.

ב. מימות ה"שבתי צבי" שר"י כמעט שלא שמענו שיצאו גדולי ישראל נגד איזה גדול, כמו שיצאו נגד "קוק".

ג. הביטויים האלו (כדלהלן) שאמרו גדולי ישראל על "קוק", לא תמצא שאמרו על גדול אחר, ואלו הן:

הגאון רבי אלחנן ווסרמן זצ"ל כתב עליו:
הוא מחטיא את הרבים במדרגה היותר נראה! הוא רשע גמור! וראוי לנדותו.

החכם הגאון הרב אלפאנדארי זצוק"ל, גדול המקובלים, כתב עליו:
איך שם אור לחושך וחושך לאור, ולא ירא לנפשו מעלבון תוה"ק וכל הנביאים צועקים עליו במרה על זה במרום קדשם.

הרה"ק בעל "צפנת פענח" זצ"ל כותב עליו:
וצא טמא יקרא לו ואסור להתוכח עמו, והרי הוא כופר בהשגחה עליונה.

הרה"ק רבי יואל טייטלבוים זצ"ל כתב עליו:
איש צר ואויב לדת תורתינו הקדושה ולעיקרי האמונה, הוא הגבר אשר הרחיב גבול הטומאה ר"ל, את ה' הוא מגדף ביד רמה, אשר לא נראה ולא נשמע כזאת מימים ימימה.

הגאון בעל "תורת יקותיאל" כתב עליו:
ספרי קוק נידונים כספר מינים ודינם בשריפה, כל איש ירא ד' יתרחק ממנו ומספריו הרחק כמטחוי קשת כי פורש רשת לצוד בנ"י לכפירה ח"ו.

הרה"ק מטורנא זי"ע הכריז עליו:
שבתי צבי בשעתו.

הרה"ק בעל "מנחת אלעזר" זצ"ל כותב עליו:
המסית ומדיח בחיבוריו הטמאים שמלאים מינות וכפירה ר"ל.

ועוד הרבה גדולי ישראל אמרו עליו דברים נוראים מאוד.

וכבר כתב אחד מהגדולים מדור הקדום, שברור כשמש דגם גדולי ישראל הללו שדיברו בשבחו, אם היו יודעים את גודל טומאתו הטמון בלבו כמו שאנחנו יודעים, בוודאי שהיו יוצאים נגדו בקול חוצב וצא טמא יקרא.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 01 ינואר 2013, 08:44

גדול הדור כתב:
משולש כתב:אנחנו בד"ץ הח"מ הננו מוצאים לנו לחוב קדוש לפרסם ברבים כי ביום עשרה באב קבלנו כתב מאת הרבנים ה"ר מאיר סמניצר וה"ר יוסף האפמאן הי"ו שהם נכונים להשיב לד"ת על תביעת הרב ר' אברהם יצחק הכהן קוק נ"י וחבריו האשכנזים חברי משרד הרבנות בדבר המחברת "קול גדול" לפנינו בד"צ הח"מ או לפני ב"ד של זבל"א ושהם מקבלים עליהם את דין התורה, על יסוד זה שלחנו את שמש הבד"צ אל הרב רא"י קוק נ"י ראש התובעים והודענו כי על פי ד"ת מחוייב הוא לסלק את תביעת הערכאות, והשמש מסר לו על פינו העתקת סעי' השו"ע חו"מ (סי' כ"ו סעי' א') ואחרי שלא שמעו ומסרו אותם אח"כ למאסר ותפיסה שלא עפ"י ד"ת הננו מחויבים להודיע שיש להם הדין המבואר בשו"ע סי' הנ"ל וע"ד או"צ באעה"ח למען כבוד התורה וכבוד ירושלם עה"ק ת"ו.
נאם מרדכי ליב רובין
נאם יצחק במהר"א פרענקיל
הק' יוסף חיים זאנענפעלד
דווקא מהמכתב הזה עצמו רואים שמתייחסים בכבוד לרב קוק ולא מזלזלים בו כמו הרבנים סמניצר והופמן.
בוקר טוב!! מקודם הכחשת לגמרי שהרב קוק מסר יהודים לשלטון הבריטי, פתאום כשראית שלא תוכל לשקר פה על כולם אז מצאת תירוץ אחר?
הנה הכחשתך:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:
גדול הדור כתב: המכתב מזויף כי לא אפשרי שמי שלקח לבת שלו חתן ציוני כהרב ציטרון מפ"ת שהיה כמובן כציוני מעריץ של הרב קוק, יהיה בעל דעה כזו.
ראיה מוחצת לזיוף.
אבל המכתבים שאתה מביא אפילו נניח שאינם זיוף. (הזייפן חושב שכולם זייפנים כמוהו) הרי הם נכתבים לאדם שמקורב למלכות. והשעה משחקת לו. ובוודאי יחניפו לו כדי שלא יזיק להם כמו שמסר את שני הרבנים לכלא הבריטי על שכתבו נגדו. וכמו שעיכב משכורות של אנשים שדברו נגדו, וכמו האיום שהבאנו קודם על הבת של הרוגוטשובר.
הדברים שהבאת הם עלילות דם על הרב קוק מעשה ידי קנאים קיצוניים שאין לדבריהם כל אמינות כלפי הרב קוק. הר קוק היה מעביר על מידותיו עד לאין שיעור ואף היה כותב לקנאים שבאו אליו בלית ברירה להמלצות לרופאים ועוד, המלצות נלהבות אף יותר מאשר לאוהביו!

לגבי הדברים של בת הרוגצ'ובר זהשוב דברי הקנאים הקיצוניים בביטאונם ואין להם כל אמינות. והעובדה שלקח חתן ציוני שהעריץ את הרב קוק לבת שלו היא בהחלט ראיה שלא היה יכול להיות אנטי ציוני קיצוני ומזלזל ברב קוק.

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 01 ינואר 2013, 08:49

איש לא חולק על כך שחלק מגדולי ישראל העריך את הרב קוק כגדול מופלג בתורה. אתה מתעקש להשתמש בהערכות אלה ובתוארי כבוד כאלה או אחרים כהוכחה לכך שהראי"ה קוק היה אחד מגדולי דורו, ואני אמשיך לומר לך כי מה שהופך ת"ח מאחד מגדולי ישראל לגדול הדור הוא אך ורק התבטלות עולם התורה (כולו או רובו) להנהגתו ולתורתו. אינך חייב להסכים. אתה מוזמן להפנות אותנו לכל מקור לפיו גדול הדור זה מי שפונים אליו בתוארים נכבדים ותו לא.
ועכשיו תמצא לי ולו מקום אחד בו גדול בישראל שינה את דעתו בגלל דעת הרב קוק "גדול הדור".

סמל אישי של משתמש
משולש

נושא שלא נקרא על ידי משולש » 01 ינואר 2013, 08:56

בשנת תרפ"א לפני בואו של מרן ה"אמרי אמת" לביקורו המפורסם בא"י שלח גיסו האדמו"ר חנוך צבי מבענדין מכתב לידידו הר' הירש דוד הירשבין וכתב לו שם בין היתר: "והנה כאשר כבוד תורתו מאוהביו של הרב הגאון הרא"י קוק שליט"א, צריך לראות שיבטל דעתו מפני דעת הרבים, כי כל הגדולים בפה מרעישים על חיבוריו כי יכולים חס ושלום לעשות קלקול גדול בעולם רחמנא ליצלן, והנה כתבתי כן לרב בעצמו.."

למכתב זה צורף גם מכתב של מרן ה"אמרי אמת" וז"ל:

ב"ה ה' לסדר כי השוחד יעור עיני פקחים

גם אני דורש שלום ידידי הרב הירש דוד נ"י. כנים דברי גיסי שי' מעל"ד- ויותר ממה שכתוב הקולות נשמעים על חיבורים כאלה המערבים רע בטוב, וחושך באור ואומרים לרשע צדיק אתה- האומנם הותרה כלאים בלבושי כהונה- אך בזמן בית המקדש, ובשעת עבודה ובלבוש החיצון ובגזירת הכתוב, אולם עירבוב בדעת ובהנפש הפנימי- בזה אי אפשר לאור וחושך לשמש כאחת. בטח ראית דברי אבי מורי ז"ל בשפת אמת פ' קדושים שנת תרנ"ה בפי' יכול כמוני- וכבר הוזהרנו לבל להתחבר לרשע אפילו לדבר מצוה, לזאת רק יתפרדו מפועלי און, ויקבלו דברי חברות יוכל הרב שי' לקרבם ולקבלם, אולם לא בעוד שהשרץ בידם לא יועיל כל מימות שבעולם לטהרם אפי' מי זהב".

לאחר ביקורו כתב את מכתבו המפורסם בו כתב כי אהבתו של הרב קוק לא"י עוברת כל גבול עד שאומר על טמא טהור (משפט שב"טעות" שכחו להכניס לספר "מלאכים כבני אדם") וששיטתו מסוכנת.

בשנת תרפ"ד הגיע שוב מרן ה"אמרי אמת" עם גיסו ועם מרן האדמו"ר מסוקולוב בשליחות גדולי ישראל שבחו"ל על מנת להשכין שלום (כשמרן הגרי"ח זוננפלד חתם מידית כי יקבל כל החלטה של המשלחת בעוד אנשי הרב קוק השתמטו ובסוף לא חתמו על החלטת משלחת הגדולים הנ"ל). בדו"ח המסכם של שלושת ענקים אלה נכתב מפורשות:

"לעומת זאת, הרב קוק, על אף היותו תלמיד חכם מלא וגדוש במקצועות שונים וגם נואם מצויין, איננו יכול להיחשב כממלא מקום וממשיך דרכם של הגאונים והצדיקים של הדורות הראשונים. הרב קוק מקושר כבר עם רוח הזמן ומדבר גדולות על "תחיית עמנו". ולמרות הירידה המוסרית והדתית של דורנו רואה הוא בעיני רוחו "תחיית הלאום" וכדומה, והוא מועיד לרבנות הראשית תפקיד חשוב בתהליך זה. ("בדור תהפוכות", עמ' 358ש.ז.זוננפלד, תשנ"ד).

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 10:59

משולש כתב:כידוע לכולם הפרשה העגומה של הבאת יהודי תימן ארצה והעברתם על דתם, מה שפחות ידוע, שהמשת"פ של החילונים ששכנע בשקר את יהודי תימן לעלות ארצה, היה הרב קוק. בשליחות הציונים הרשעים. (ראה בהרחבה בספר "על צפרני נשרים" הוצאת תורת אבות בני ברק תשמח)
דווקא רבני תימן בירושלים העריצוהו מאוד. בירושלים תרצ"ח יצא לאור הספר "אמונת ה'" התומך בתורת הנסתר שהביאו לבית הדפוס הרב חיים בן שלמה עראקי-כ"ץ, הרב יהודה אברהם חבשוש והרב שלום שלמה נג’אר, זצ"ל, כנגד החיבור "מלחמות ה'" של הרב יחיא קאפח זצ"ל השולל את חכמת הקבלה. והרב קוק הוזכר בספר ותואר כך: "רבנו הכהן הגדול, נר ישראל וקדושו, גדול הדור ונזרו, מרן אברהם יצחק הכהן קוק זצוק"ל וכו' ".

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 11:12

משולש כתב:איש לא חולק על כך שחלק מגדולי ישראל העריך את הרב קוק כגדול מופלג בתורה. אתה מתעקש להשתמש בהערכות אלה ובתוארי כבוד כאלה או אחרים כהוכחה לכך שהראי"ה קוק היה אחד מגדולי דורו, ואני אמשיך לומר לך כי מה שהופך ת"ח מאחד מגדולי ישראל לגדול הדור הוא אך ורק התבטלות עולם התורה (כולו או רובו) להנהגתו ולתורתו. אינך חייב להסכים. אתה מוזמן להפנות אותנו לכל מקור לפיו גדול הדור זה מי שפונים אליו בתוארים נכבדים ותו לא.
ועכשיו תמצא לי ולו מקום אחד בו גדול בישראל שינה את דעתו בגלל דעת הרב קוק "גדול הדור".
1. בדברים שהבאתי בהמשך מיחס הא"א לרב קוק ישנם שני דברים שבהם שינה דעתו בגלל דעתו של הרב קוק.
2. אפשר לחלוק אף בחריפות על דעתו של מישהו ועדיין לראות בו אחד מגדולי הדור. זה שרואים במישהו את אחד מגדולי הדור לא אומר שחייבים להסכים עם דעתו. אפשר לתמוך בדעת של אחד אחר שרואים בו מגדולי הדור ולראות גם באחרים גדולי הדור אף שחולקים עליהם, הרי לא כל גדולי הדור בכל דור ודור הם בדעת אחת וגם בין גדולי הדור ישנן מחלוקות. לכן זה שחלקו על דעותיו של הרב קוק אינו אומר שלא ראו בו את אחד מגדולי הדור, ולהפך ביטויים רבים שהתבטאו גדולי היהדות החרדית כלפי הרב קוק הם ביטויים המתאימים רק ביחס לגדולי הדור וכןהבאתי גם דברים של התבטלות כמו למשל במכתבו של רמ"מ הלפרין (ראה בהודעתי על מגדולי המקובלים שהעריצו אישית את הרב קוק).
נערך לאחרונה על ידי גדול הדור ב 01 ינואר 2013, 12:01, נערך פעם 1 בסך הכל.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 11:15

גדול הדור כתב:
משולש כתב:בוקר טוב!! מקודם הכחשת לגמרי שהרב קוק מסר יהודים לשלטון הבריטי, פתאום כשראית שלא תוכל לשקר פה על כולם אז מצאת תירוץ אחר?
1.זה לא תירוץ אחר אלא מה שכתוב במכתב לגבי הרב קוק כשחברי הבד"ץ ככל גדולי היהדות החרדית, כולל מגדולי "העדה החרדית" ותומכיה התייחסו בכבוד רב לרב קוק למרות המחלוקת החריפה בהשקפה, בניגוד לרבנים סמניצר והופמן שייצגו את הדעה הקנאית הקיצונית ביותר שהייתה דעת המיעוט שבמיעוט בין כלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות.
2. הם לא ביזו רק את הרב קוק אלא גם גדולי ישראל נודעים נוספים כמו "האמרי אמת" והריי"צ מלובביץ' ועוד (חלק מהמקרים יכולים להיות גם אחרי מכתב זה) וכלפי הרב סמניצר נשלח לרב זוננפלד מגדולי ישראל בחו"ל דרישה להחרימו והוא לימד עליו זכות ואמר שזהו "שיגעון של יראת שמים". בגלל התנהגותם תביעת הרב קוק הייתה מוצדקת ולא נגעה לכבודו האישי אלא לכבוד התורה בכלל שהם ביזו בצורה מחפירה ביותר.
ביחס לכבודו האישי בלבד הוא מחל ואף סייע לקנאים שבאו אליו בלית בררה להמלצות שונות וגם סייע כספית במקרים שונים כמו לגבי אחד אחר מבני משפחת סמניצר, ברל סמניצר.
ראה כאן עד כמה הרב קוק העביר על מידותיו ור' יוחנן טברסקי מטולנה זצ"ל שהיה בצעירותו בירושלים והכיר גדולי תורה רבים, אמר שהרב קוק היה מעביר על מידותיו יותר מכל הרבנים שהכיר:
היו באים לפניו גם קיצוני הקנאים בעבור המלצות לרופאים ואף לנדבות כי מצבם היה בכי רע, והיה כותב להם המלצות נלהבות ביותר כפי שנאתם לו, או נותן להם הכסף שהיה בידו. אף מימן בשלב מסוים את ר' ברל סמניצר, ממשפחת סמניצר הקנאית הקיצונית, שהיה מאלו שביזו ביותר את הרב, וראה בו תלמיד חכם במצוקה קשה שחובה לעזור לו.
במקרים שונים היה הגאון הרב אריה לוין זצ"ל, שליח הרב להמלצות כאלו. במקרה מסוים שבו בתו של אחד הקנאים הגדולים שביזו את הרב הייתה זקוקה בדחיפות לטיפול רפואי, ויעצו לו לפנות אל רופא פרופסור מסוים בחו"ל שהוא אחד המומחים הגדולים בבעיה הרפואית הזו. אך רבים הפונים לרופא הדגול הזה והתשלום גבוה. נודע לאב שהפרופסור הוא ממעריצי הרב קוק ואם יקבל המלצה מהרב יקדים הטיפול וייתן הנחה בתשלום. האב הקנאי לא העז לבוא אל הרב וביקש מהרב אריה לוין להיות לו למליץ יושר לפני הרב, והצדיק הירושלמי נענה בנפש חפצה. הרב קוק הזדרז לכתוב מיד מכתב המלצה נלהב שבו מפליג בשבחו של האב. ר' אריה כבר החל ללכת עם המלצה חמה, ואז שמע את הרב קוק קורה לו לחזור. הרב קוק אמר לו: 'ראה מה עושה נגיעה! הלוא הנסיעה לחו"ל עולה כסף רב, ונזכרתי בחברת ספנות שמתחשבת בהמלצותיי, ומעניקה הנחה גדולה לנזקקים. הא לך אפוא מכתב נוסף עבור אותה חברה'. (את המעשה סיפר לרב נריה הגרח"י לוין זצ"ל, בכורו של ר' אריה)
ובמקרה אחר שבו נוכח הגר"י הוטנר שבו כתב הרב המלצה נלהבת לקנאי קיצוני שפגע באופן חמור בכבודו, שהתרגשה עליו צרה גדולה ורק המלצת הרב יכולה הייתה לעזור. הקנאי הזה התבייש לבוא ביום והגיע לרב קוק בלילה. אך כמה תלמידים מתמידים ראו אותו וידעו במי המדובר וכשהבינו שהרב קוק נתן לו המלצה התרגזו ואמרו את הדבר למשפחת הרב. רעייתו הרבנית טענה שהוא לא צריך לזלזל כ"כ בכבודו ואביו אוסיף אף שאין הוא רשאי למחול על כבודו עד כדי כך, ויש גבול לדבר זה. הרב השיב בנחת: "כיוון שישנם שמאשימים אותי שאני עושה מעשים מסוימים משום כבודי, ואיני חס, חס ושלום, על כבוד שמים, לכן אני מצווה שכבוד עצמי לא יהיה חשוב בעיני כלל וכלל". ואמר על כך הרב הוטנר: "הרבה יראת שמים נוספה לי כששמעתי תשובה זו מפי הרב!"
באחת הפעמים כשחזר מברית מילה בעיר העתיקה בלוויית עשרות מאוהביו, קנאים קיצוניים שפכו עליו מי שופכין. כשחזר הרב קוק לביתו כולו מלוכלך, אמר שלמרות מה שעשו לו הוא אוהבם והוא בוער מאהבה לכל אחד מישראל! (ברוך דובדבני)
רב אחד מפולין לארץ היה מעריץ של הרב קוק ואחד משכניו היה מהקנאים שהיה מדבר בגנותו של הרב קוק ופרסם כתב פלסתר נגדו והיה מציק מאוד לכל מי שהיה מהתומכים ברב קוק. הרב ביקר בארץ ובא לפני הרב קוק ודרש מהרב קוק לקללו. הרב סירב בתקיפות ואמר: "חס ושלום! שיאריך ימים! אסור לקלל שום יהודי!" הרב האורח ניסה לשכנעו כי אותו אדם ראוי שלא יוציא את שנתו וכך דינו של מבזה תלמידי חכמים. הרב קם מכסאו והגיב שוב: "חס ושלום! שיאריך ימים!" וכפי שמספר אותו רב, הקנאי הזה האריך ימים וחי מעל 90 שנים. (הרב שבתאי שמואלי, מתלמידי הרב קוק ב"מרכז הרב" ששימש כמזכיר הישיבה)
כשסיפרו לו בהזדמנות מסוימת שהקנאים תלו בחוצות העיר מודעות בגנותו, השיב: "פרנסתם של בעלי הדפוס בירושלים אינה מצויה, ואם מתפרנסים בגיני, שוב איני מקפיד!"
הרב זושא ברנדוויין זצ"ל היה אחיו של הרבי מסטרטין בירושלים, ר' שמואל יוסף ברנדוויין מוריה זצ"ל. צדיק ואוהב ישראל גדול. לידתו הייתה במירון, ליד ציונו הקדוש של הרשב"י, וכל חייו היה קשור מאוד למקום זה. ר' זושא היה תלמיד חכם ובקי במיוחד בשו"ע חושן משפט. בצעירותו למד בישיבת חיי עולם בירושלים. קשרים טובים היו לו עם האדמורי"ם מרוז'ין, הוסיאטין וסדיגורה. אצל האדמו"ר הרה"ק ר' אהרן מבעלז זי"ע היה ר' זושא בן בית. בנוסף לכך, במשך כל השנים, ובפרט לעת זקנה, היה קשור בלב ונפש לאדמו"ר מלעלוב זי"ע, ובשנותיו האחרונות לא חיסר שבת אחת שלא עשה אצלו בבני ברק, ואף האדמו"ר חיבבו ביותר והשיב לו אהבה על אהבתו. כאחיו היה מעריץ גדול של הרב קוק. סיפר הסופר ש"י עגנון ז"ל: "הרב זושא ברנדוויין בעל בית דפוס היה בירושלים. אירע שכמה ימים לא בא לבית הדפוס. כשבא ראה ערימה של מודעות שיצאו מבית דפוסו. נטל אחת מהן וראה שכולה חירופים וגידופים על קדוש ד' מכובד מורנו הגאון ר' אברהם יצחק קוק זצ"ל. אחזה אותו חלחלה וצעק בחמתו, מי עשה את הנבלה הזאת להדפיס כתב פלסתר שכזה. מהרו והוציאו את כל הטפסים לשריפה ואל תשאירו מהם אות. אמר לו זקן המסדרים, אל נא באפך רב זושא. איש פלוני ידידך בא לכאן ונתן לנו להדפיס מודעה זו ונתן את שכרה משלם על מנת שנדפיס אותה עוד היום, ואנחנו קיבלנו עלינו בתקיעת כף להדפיס היום, ואין אנו יכולים לחזור בנו ואף לא נחזור בנו. עמד ר' זושא בצער גדול ולא ידע מה יעשה. איש פלוני ידידו מנוער היה, ופועלי הדפוס שותפים היו לריווח ולהפסד, ומורנו הרב קוק מכובד היה עליו מכל אדם. וכאן בית דפוסו מוציא עליו כתב פלסתר שכזה. נתיישב בדעתו והלך לשאול עצה ממנו. בא וסיפר לרבנו כל הדבר. אמר לו רבינו: הן בית דפוסך לא יחיד הוא בירושלים, ואם אתה מבער את כתבי הפלסתר ימצא לו כותביהם בית דפוס אחר להדפיסם, נמצאת אתה מפסיד והם נדפסים. בכך חזור לבית הדפוס ותן לו לבעל כתבי הפלסתר את כתבי הפלסתר המודפסים, והטוב בעיניו יעשה, וד' הטוב יכפר. הנמצא כזה איש אשר רוח אלוקים בו שרואה שממרים עמו ויושב ושותק."
אחד ממפיצי כתבי הפלסתר נגדו בא אליו לבקש תרומה ל"הכנסת כלה", הרב קוק הוציא מיד ממגירתו שתי לירות ארצישראליות ונתן לו. מקורביו טענו נגדו שהוא לא צריך כל כך למחול על כבודו וזה ביזוי כבוד התורה והתנהגותו תגרום לאותו אחד להמשיך להפיץ כתבי פלסתר נגדו. ענה הרב קוק להם שגם לשמש המלקה ביום הכיפורים משלמים שכר, לכן גם אותו אחד ראוי לתשלום. הרב יהושע קניאל, תלמידו עוד מיפו ולימים רבה הראשי האשכנזי של חיפה, שאל אותו ביחידות: "לאלה דחית בקש, בבדיחה, אך לי מה אתה אומר? הלא ישנם מאמרי חז"ל שאומרים שמנהיג בישראל לא צריך ולא יכול לוותר על כבודו." הרב קוק הזכיר בתשובתו לרב קניאל את דברי הרמב"ם בהלכות דעות שאומר ששנאה שבלב חמורה משנאה גלויה. לאחר מכן הסביר שכדי להתרחק מכל טינה שבלב על כל יהודי שהוא, הוא מקרב, כדי שליבו יהיה טהור ביחס לכל יהודי שהוא ולא יהיה חשש "שנאת חינם", הוא מקרה אנשים כאלו עוד יותר וכשהם באים לבקש ממנו עזרה, אינו רוצה לעכבם במשהו, שלא תיכנס בלבו מחשבה של שנאה לאח. והוסיף שלא יצטער אם לא שנא את מי שצריך לשנוא, אך יצטער אם לא אהב את מי שצריך לאהוב.
בביקורו של האדמו"ר הגאון ר' חיים אלעזר שפירא ממונקץ', שהיה מתנגד חריף ביותר גם לאישיותו של הרב ובא בטענות קשות לרבי מגור על השבחים האישיים לרב קוק במכתבו הידוע מהאונייה, רצה הרב קוק לקבל פניו, אך מקורביו ותלמידיו התנגדו בתוקף והוא נכנע, והוסכם שהגרי"מ חרל"פ זצ"ל יקבל את פניו. אך לפני כן הרב כינס את מקורביו ותלמידיו והפליג בשבחו של הרבי ממונקץ'.
האדמו"ר ר' יוחנן טברסקי מטולנה זצ"ל שעלה לארץ לאחר בר המצווה ואחרי כמה שנים ירד לקנדה ולאחר שנים חזר לישראל, סיפר שבנעוריו כשהתגורר בארץ, זכה להכיר מקרוב את הרב קוק, וזכה להכיר את כל אדירי התורה של ירושלים, אבל אצל הרב קוק הוא ראה מעלת מעביר על מידותיו יותר מכולם. ואמר שראה במו עיניו כמה פעמים כיצד ביזו באופן מחפיר ביותר את הרב קוק, אך לא נראה בפניו כל שינוי ולא הייתה לו כל שנאה או אף טינה. והוסיף הרבי מטולנה שהמקובלים אומרים שכל התיקונים שאפשר להשיג בתעניות וסיגופים לא מגיעים לפעם אחת שבה אדם מעביר על מידותיו, והשבירה שבה אדם שובר עצמו ומעביר על מידותיו היא כפרה ותיקון יותר מהכול.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 11:17

גדול הדור כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:בוקר טוב!! מקודם הכחשת לגמרי שהרב קוק מסר יהודים לשלטון הבריטי, פתאום כשראית שלא תוכל לשקר פה על כולם אז מצאת תירוץ אחר?
1.זה לא תירוץ אחר אלא מה שכתוב במכתב לגבי הרב קוק כשחברי הבד"ץ ככל גדולי היהדות החרדית, כולל מגדולי "העדה החרדית" ותומכיה התייחסו בכבוד רב לרב קוק למרות המחלוקת החריפה בהשקפה, בניגוד לרבנים סמניצר והופמן שייצגו את הדעה הקנאית הקיצונית ביותר שהייתה דעת המיעוט שבמיעוט בין כלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות.

2. הם לא ביזו רק את הרב קוק אלא גם גדולי ישראל נודעים נוספים כמו "האמרי אמת" והריי"צ מלובביץ' ועוד (חלק מהמקרים יכולים להיות גם אחרי מכתב זה) וכלפי הרב סמניצר נשלח לרב זוננפלד מגדולי ישראל בחו"ל דרישה להחרימו והוא לימד עליו זכות ואמר שזהו "שיגעון של יראת שמים". בגלל התנהגותם תביעת הרב קוק הייתה מוצדקת ולא נגעה לכבודו האישי אלא לכבוד התורה בכלל שהם ביזו בצורה מחפירה ביותר.
ביחס לכבודו האישי בלבד הוא מחל ואף סייע לקנאים שבאו אליו בלית בררה להמלצות שונות וגם סייע כספית במקרים שונים כמו לגבי אחד אחר מבני משפחת סמניצר, ברל סמניצר.

ראה כאן עד כמה הרב קוק העביר על מידותיו ור' יוחנן טברסקי מטולנה זצ"ל שהיה בצעירותו בירושלים והכיר גדולי תורה רבים, אמר שהרב קוק היה מעביר על מידותיו יותר מכל הרבנים שהכיר:
היו באים לפניו גם קיצוני הקנאים בעבור המלצות לרופאים ואף לנדבות כי מצבם היה בכי רע, והיה כותב להם המלצות נלהבות ביותר כפי שנאתם לו, או נותן להם הכסף שהיה בידו. אף מימן בשלב מסוים את ר' ברל סמניצר, ממשפחת סמניצר הקנאית הקיצונית, שהיה מאלו שביזו ביותר את הרב, וראה בו תלמיד חכם במצוקה קשה שחובה לעזור לו.
במקרים שונים היה הגאון הרב אריה לוין זצ"ל, שליח הרב להמלצות כאלו. במקרה מסוים שבו בתו של אחד הקנאים הגדולים שביזו את הרב הייתה זקוקה בדחיפות לטיפול רפואי, ויעצו לו לפנות אל רופא פרופסור מסוים בחו"ל שהוא אחד המומחים הגדולים בבעיה הרפואית הזו. אך רבים הפונים לרופא הדגול הזה והתשלום גבוה. נודע לאב שהפרופסור הוא ממעריצי הרב קוק ואם יקבל המלצה מהרב יקדים הטיפול וייתן הנחה בתשלום. האב הקנאי לא העז לבוא אל הרב וביקש מהרב אריה לוין להיות לו למליץ יושר לפני הרב, והצדיק הירושלמי נענה בנפש חפצה. הרב קוק הזדרז לכתוב מיד מכתב המלצה נלהב שבו מפליג בשבחו של האב. ר' אריה כבר החל ללכת עם המלצה חמה, ואז שמע את הרב קוק קורה לו לחזור. הרב קוק אמר לו: 'ראה מה עושה נגיעה! הלוא הנסיעה לחו"ל עולה כסף רב, ונזכרתי בחברת ספנות שמתחשבת בהמלצותיי, ומעניקה הנחה גדולה לנזקקים. הא לך אפוא מכתב נוסף עבור אותה חברה'. (את המעשה סיפר לרב נריה הגרח"י לוין זצ"ל, בכורו של ר' אריה)
ובמקרה אחר שבו נוכח הגר"י הוטנר שבו כתב הרב המלצה נלהבת לקנאי קיצוני שפגע באופן חמור בכבודו, שהתרגשה עליו צרה גדולה ורק המלצת הרב יכולה הייתה לעזור. הקנאי הזה התבייש לבוא ביום והגיע לרב קוק בלילה. אך כמה תלמידים מתמידים ראו אותו וידעו במי המדובר וכשהבינו שהרב קוק נתן לו המלצה התרגזו ואמרו את הדבר למשפחת הרב. רעייתו הרבנית טענה שהוא לא צריך לזלזל כ"כ בכבודו ואביו אוסיף אף שאין הוא רשאי למחול על כבודו עד כדי כך, ויש גבול לדבר זה. הרב השיב בנחת: "כיוון שישנם שמאשימים אותי שאני עושה מעשים מסוימים משום כבודי, ואיני חס, חס ושלום, על כבוד שמים, לכן אני מצווה שכבוד עצמי לא יהיה חשוב בעיני כלל וכלל". ואמר על כך הרב הוטנר: "הרבה יראת שמים נוספה לי כששמעתי תשובה זו מפי הרב!"
באחת הפעמים כשחזר מברית מילה בעיר העתיקה בלוויית עשרות מאוהביו, קנאים קיצוניים שפכו עליו מי שופכין. כשחזר הרב קוק לביתו כולו מלוכלך, אמר שלמרות מה שעשו לו הוא אוהבם והוא בוער מאהבה לכל אחד מישראל! (ברוך דובדבני)
רב אחד מפולין לארץ היה מעריץ של הרב קוק ואחד משכניו היה מהקנאים שהיה מדבר בגנותו של הרב קוק ופרסם כתב פלסתר נגדו והיה מציק מאוד לכל מי שהיה מהתומכים ברב קוק. הרב ביקר בארץ ובא לפני הרב קוק ודרש מהרב קוק לקללו. הרב סירב בתקיפות ואמר: "חס ושלום! שיאריך ימים! אסור לקלל שום יהודי!" הרב האורח ניסה לשכנעו כי אותו אדם ראוי שלא יוציא את שנתו וכך דינו של מבזה תלמידי חכמים. הרב קם מכסאו והגיב שוב: "חס ושלום! שיאריך ימים!" וכפי שמספר אותו רב, הקנאי הזה האריך ימים וחי מעל 90 שנים. (הרב שבתאי שמואלי, מתלמידי הרב קוק ב"מרכז הרב" ששימש כמזכיר הישיבה)
כשסיפרו לו בהזדמנות מסוימת שהקנאים תלו בחוצות העיר מודעות בגנותו, השיב: "פרנסתם של בעלי הדפוס בירושלים אינה מצויה, ואם מתפרנסים בגיני, שוב איני מקפיד!"
הרב זושא ברנדוויין זצ"ל היה אחיו של הרבי מסטרטין בירושלים, ר' שמואל יוסף מוריה (ברנדוויין) זצ"ל. צדיק ואוהב ישראל גדול. לידתו הייתה במירון, ליד ציונו הקדוש של הרשב"י, וכל חייו היה קשור מאוד למקום זה. ר' זושא היה תלמיד חכם ובקי במיוחד בשו"ע חושן משפט. בצעירותו למד בישיבת חיי עולם בירושלים. קשרים טובים היו לו עם האדמורי"ם מרוז'ין, הוסיאטין וסדיגורה. אצל האדמו"ר הרה"ק ר' אהרן מבעלז זי"ע היה ר' זושא בן בית. בנוסף לכך, במשך כל השנים, ובפרט לעת זקנה, היה קשור בלב ונפש לאדמו"ר מלעלוב זי"ע, ובשנותיו האחרונות לא חיסר שבת אחת שלא עשה אצלו בבני ברק, ואף האדמו"ר חיבבו ביותר והשיב לו אהבה על אהבתו. כאחיו היה מעריץ גדול של הרב קוק. סיפר הסופר ש"י עגנון ז"ל: "הרב זושא ברנדוויין בעל בית דפוס היה בירושלים. אירע שכמה ימים לא בא לבית הדפוס. כשבא ראה ערימה של מודעות שיצאו מבית דפוסו. נטל אחת מהן וראה שכולה חירופים וגידופים על קדוש ד' מכובד מורנו הגאון ר' אברהם יצחק קוק זצ"ל. אחזה אותו חלחלה וצעק בחמתו, מי עשה את הנבלה הזאת להדפיס כתב פלסתר שכזה. מהרו והוציאו את כל הטפסים לשריפה ואל תשאירו מהם אות. אמר לו זקן המסדרים, אל נא באפך רב זושא. איש פלוני ידידך בא לכאן ונתן לנו להדפיס מודעה זו ונתן את שכרה משלם על מנת שנדפיס אותה עוד היום, ואנחנו קיבלנו עלינו בתקיעת כף להדפיס היום, ואין אנו יכולים לחזור בנו ואף לא נחזור בנו. עמד ר' זושא בצער גדול ולא ידע מה יעשה. איש פלוני ידידו מנוער היה, ופועלי הדפוס שותפים היו לריווח ולהפסד, ומורנו הרב קוק מכובד היה עליו מכל אדם. וכאן בית דפוסו מוציא עליו כתב פלסתר שכזה. נתיישב בדעתו והלך לשאול עצה ממנו. בא וסיפר לרבנו כל הדבר. אמר לו רבינו: הן בית דפוסך לא יחיד הוא בירושלים, ואם אתה מבער את כתבי הפלסתר ימצא לו כותביהם בית דפוס אחר להדפיסם, נמצאת אתה מפסיד והם נדפסים. בכך חזור לבית הדפוס ותן לו לבעל כתבי הפלסתר את כתבי הפלסתר המודפסים, והטוב בעיניו יעשה, וד' הטוב יכפר. הנמצא כזה איש אשר רוח אלוקים בו שרואה שממרים עמו ויושב ושותק."
אחד ממפיצי כתבי הפלסתר נגדו בא אליו לבקש תרומה ל"הכנסת כלה", הרב קוק הוציא מיד ממגירתו שתי לירות ארצישראליות ונתן לו. מקורביו טענו נגדו שהוא לא צריך כל כך למחול על כבודו וזה ביזוי כבוד התורה והתנהגותו תגרום לאותו אחד להמשיך להפיץ כתבי פלסתר נגדו. ענה הרב קוק להם שגם לשמש המלקה ביום הכיפורים משלמים שכר, לכן גם אותו אחד ראוי לתשלום. הרב יהושע קניאל, תלמידו עוד מיפו ולימים רבה הראשי האשכנזי של חיפה, שאל אותו ביחידות: "לאלה דחית בקש, בבדיחה, אך לי מה אתה אומר? הלא ישנם מאמרי חז"ל שאומרים שמנהיג בישראל לא צריך ולא יכול לוותר על כבודו." הרב קוק הזכיר בתשובתו לרב קניאל את דברי הרמב"ם בהלכות דעות שאומר ששנאה שבלב חמורה משנאה גלויה. לאחר מכן הסביר שכדי להתרחק מכל טינה שבלב על כל יהודי שהוא, הוא מקרב, כדי שליבו יהיה טהור ביחס לכל יהודי שהוא ולא יהיה חשש "שנאת חינם", הוא מקרה אנשים כאלו עוד יותר וכשהם באים לבקש ממנו עזרה, אינו רוצה לעכבם במשהו, שלא תיכנס בלבו מחשבה של שנאה לאח. והוסיף שלא יצטער אם לא שנא את מי שצריך לשנוא, אך יצטער אם לא אהב את מי שצריך לאהוב.
בביקורו של האדמו"ר הגאון ר' חיים אלעזר שפירא ממונקץ', שהיה מתנגד חריף ביותר גם לאישיותו של הרב ובא בטענות קשות לרבי מגור על השבחים האישיים לרב קוק במכתבו הידוע מהאונייה, רצה הרב קוק לקבל פניו, אך מקורביו ותלמידיו התנגדו בתוקף והוא נכנע, והוסכם שהגרי"מ חרל"פ זצ"ל יקבל את פניו. אך לפני כן הרב כינס את מקורביו ותלמידיו והפליג בשבחו של הרבי ממונקץ'.
האדמו"ר ר' יוחנן טברסקי מטולנה זצ"ל שעלה לארץ לאחר בר המצווה ואחרי כמה שנים ירד לקנדה ולאחר שנים חזר לישראל, סיפר שבנעוריו כשהתגורר בארץ, זכה להכיר מקרוב את הרב קוק, וזכה להכיר את כל אדירי התורה של ירושלים, אבל אצל הרב קוק הוא ראה מעלת מעביר על מידותיו יותר מכולם. ואמר שראה במו עיניו כמה פעמים כיצד ביזו באופן מחפיר ביותר את הרב קוק, אך לא נראה בפניו כל שינוי ולא הייתה לו כל שנאה או אף טינה. והוסיף הרבי מטולנה שהמקובלים אומרים שכל התיקונים שאפשר להשיג בתעניות וסיגופים לא מגיעים לפעם אחת שבה אדם מעביר על מידותיו, והשבירה שבה אדם שובר עצמו ומעביר על מידותיו היא כפרה ותיקון יותר מהכול.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 11:41

דוד לוי כתב:
שילת כתב:לענ"ד צריך לחסום את הניק 'דוד לוי' שמזלזל במרן הראי"ה קוק זצ"ל בצורה בוטה כ"כ.
א. על הגדולים האלו שהזכרת כהרב ש"ך וכו', אף גדול לא כתב עליהם דברי גנאי, נקודה.

ב. מימות ה"שבתי צבי" שר"י כמעט שלא שמענו שיצאו גדולי ישראל נגד איזה גדול, כמו שיצאו נגד "קוק".

ג. הביטויים האלו (כדלהלן) שאמרו גדולי ישראל על "קוק", לא תמצא שאמרו על גדול אחר, ואלו הן:

הגאון רבי אלחנן ווסרמן זצ"ל כתב עליו:
הוא מחטיא את הרבים במדרגה היותר נראה! הוא רשע גמור! וראוי לנדותו.

החכם הגאון הרב אלפאנדארי זצוק"ל, גדול המקובלים, כתב עליו:
איך שם אור לחושך וחושך לאור, ולא ירא לנפשו מעלבון תוה"ק וכל הנביאים צועקים עליו במרה על זה במרום קדשם.

הרה"ק בעל "צפנת פענח" זצ"ל כותב עליו:
וצא טמא יקרא לו ואסור להתוכח עמו, והרי הוא כופר בהשגחה עליונה.

הרה"ק רבי יואל טייטלבוים זצ"ל כתב עליו:
איש צר ואויב לדת תורתינו הקדושה ולעיקרי האמונה, הוא הגבר אשר הרחיב גבול הטומאה ר"ל, את ה' הוא מגדף ביד רמה, אשר לא נראה ולא נשמע כזאת מימים ימימה.

הגאון בעל "תורת יקותיאל" כתב עליו:
ספרי קוק נידונים כספר מינים ודינם בשריפה, כל איש ירא ד' יתרחק ממנו ומספריו הרחק כמטחוי קשת כי פורש רשת לצוד בנ"י לכפירה ח"ו.

הרה"ק מטורנא זי"ע הכריז עליו:
שבתי צבי בשעתו.

הרה"ק בעל "מנחת אלעזר" זצ"ל כותב עליו:
המסית ומדיח בחיבוריו הטמאים שמלאים מינות וכפירה ר"ל.

ועוד הרבה גדולי ישראל אמרו עליו דברים נוראים מאוד.

וכבר כתב אחד מהגדולים מדור הקדום, שברור כשמש דגם גדולי ישראל הללו שדיברו בשבחו, אם היו יודעים את גודל טומאתו הטמון בלבו כמו שאנחנו יודעים, בוודאי שהיו יוצאים נגדו בקול חוצב וצא טמא יקרא.
א. על אלה אף אחד לא אמר דברי גנאי בגלל שהיו בהשקפה "הנכונה". אז זהו שגם כלל גדולי היהדות החרדית שתקפו בחריפות את דעותיו של הרב קוק ראו בו גדול בדורו.

ב. גדולי ישראל שיצאו אישית נגד הרב קוק וזלזלו בו היו המיעוט שבמיעוט בכלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות. וגם היו גדולי עולם רבים שתמכו בדעותיו (בהזדמנות אתייחס לזה).

ג. רוב מכריע הרבנים שהבאתי בתגובה זו או שהובאו בתגובות אחרות שלך ושל "משולש" שייכים לדעה האנטי ציונית הקיצונית ביותר שממשיכיהם מקום המדינה (למעט הרבי מסטמר שחי לאחר קום המדינה) רואים בה מעשה שטן, ודעתם זו היא המיעוט שבמיעוט בין גדולי היהדות החרדית וכך גם לגבי הפסילה הגורפת של רבנים ציוניים ובראשם הרב קוק.
דעתו של הרב וסרמן היא לא רק בניגוד גמור לכלל גדולי היהדות החרדית כאמור בפסקה הקודמת, אלא אף בניגוד גמור לרבו המובהק הח"ח שחתנו העיד במפורש בתרפ"ח שחותנו מוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק וממכתבו עולה גם שכלל רבני הארץ והגולה מוחים בתוקף נגד מעשי הקנאים כנגד הרב קוק.
ובנוסף דעתו של הרב וסרמן היא בניגוד גמור לחותנו ר"מ אטלס משאוול שהיה מראשי הישיבה הרבים מרחבי אירופה שהמליצו לרב קוק על קבלת תלמידים ל"מרכז הרב" ולמעשה המליץ על תלמיד של הרב וסרמן בברנוביץ שרצה ללמוד ב"מרכז הרב".

הסבא קדישא קיבל בכבוד רב את הרב קוק ומלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון בביקורם בגליל בתרפ"ד ושלח לכבוד ביקורם זה מכתב ברכה מיוחד.
שבועיים וחצי לאחר מכן שלח מכתב לרב חרל"פ שעימו היה בידידות רבה דרך רב"צ שפירא שהיה בנו של רבו המובהק הראשון של הרב חרל"פ וחברו של הרב חרל"פ משנים אלו. עצם הידידות עם הרב חרל"פ כבר מראה שלא זלזל אישית ברב קוק ובתלמידיו כמו הרב חרל"פ, ומתוכן המכתב שעוסק במחלוקת בישיבה מסוימת שהרב קוק הזהיר את מחרחרי המחלוקת רואים את הערצתו של זקן המקובלים לרב קוק שאותו מכנה 'הכהן הגדול מוהרא"י קוק' ובהיחחס למי שדיב בביזיון כלפי הרב קוק הוא כותב בין הדברי ש"התבטא בביטולים כלפי הרבי קוק" וש"גדף מערכות ישראל ואלופי ישורון. תאלמה שפתי שקר הדוברות על צדיק עתק".
וכן הס"ק קיבל את הערותיו של הרב קוק על גיליון דברי קבלה שלו ששלח לרב קוק דרך הרב חרל"פ, ולא הביאו לדפוס.
ככלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות הס"ק חלק כבוד רב לרב קוק על אף המחלוקת ההשקפתית החריפה.

כל ה"הרבה גדויל ישראל אמרו עליו דברים נוראיים מאוד" היו הרבה של הונגריה והמסתעף ואחרים כמותם מקהילות אחרות, אך כל אלו היו המיעוט שבמיעוט מכלל גדולי ישראל בכל העולם היהודי בכלל, ובאירופה בפרט.

גדול הדור

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור » 01 ינואר 2013, 11:55

משולש כתב:בשנת תרפ"א לפני בואו של מרן ה"אמרי אמת" לביקורו המפורסם בא"י שלח גיסו האדמו"ר חנוך צבי מבענדין מכתב לידידו הר' הירש דוד הירשבין וכתב לו שם בין היתר: "והנה כאשר כבוד תורתו מאוהביו של הרב הגאון הרא"י קוק שליט"א, צריך לראות שיבטל דעתו מפני דעת הרבים, כי כל הגדולים בפה מרעישים על חיבוריו כי יכולים חס ושלום לעשות קלקול גדול בעולם רחמנא ליצלן, והנה כתבתי כן לרב בעצמו.."

למכתב זה צורף גם מכתב של מרן ה"אמרי אמת" וז"ל:

ב"ה ה' לסדר כי השוחד יעור עיני פקחים

גם אני דורש שלום ידידי הרב הירש דוד נ"י. כנים דברי גיסי שי' מעל"ד- ויותר ממה שכתוב הקולות נשמעים על חיבורים כאלה המערבים רע בטוב, וחושך באור ואומרים לרשע צדיק אתה- האומנם הותרה כלאים בלבושי כהונה- אך בזמן בית המקדש, ובשעת עבודה ובלבוש החיצון ובגזירת הכתוב, אולם עירבוב בדעת ובהנפש הפנימי- בזה אי אפשר לאור וחושך לשמש כאחת. בטח ראית דברי אבי מורי ז"ל בשפת אמת פ' קדושים שנת תרנ"ה בפי' יכול כמוני- וכבר הוזהרנו לבל להתחבר לרשע אפילו לדבר מצוה, לזאת רק יתפרדו מפועלי און, ויקבלו דברי חברות יוכל הרב שי' לקרבם ולקבלם, אולם לא בעוד שהשרץ בידם לא יועיל כל מימות שבעולם לטהרם אפי' מי זהב".

לאחר ביקורו כתב את מכתבו המפורסם בו כתב כי אהבתו של הרב קוק לא"י עוברת כל גבול עד שאומר על טמא טהור (משפט שב"טעות" שכחו להכניס לספר "מלאכים כבני אדם") וששיטתו מסוכנת.

בשנת תרפ"ד הגיע שוב מרן ה"אמרי אמת" עם גיסו ועם מרן האדמו"ר מסוקולוב בשליחות גדולי ישראל שבחו"ל על מנת להשכין שלום (כשמרן הגרי"ח זוננפלד חתם מידית כי יקבל כל החלטה של המשלחת בעוד אנשי הרב קוק השתמטו ובסוף לא חתמו על החלטת משלחת הגדולים הנ"ל). בדו"ח המסכם של שלושת ענקים אלה נכתב מפורשות:

"לעומת זאת, הרב קוק, על אף היותו תלמיד חכם מלא וגדוש במקצועות שונים וגם נואם מצויין, איננו יכול להיחשב כממלא מקום וממשיך דרכם של הגאונים והצדיקים של הדורות הראשונים. הרב קוק מקושר כבר עם רוח הזמן ומדבר גדולות על "תחיית עמנו". ולמרות הירידה המוסרית והדתית של דורנו רואה הוא בעיני רוחו "תחיית הלאום" וכדומה, והוא מועיד לרבנות הראשית תפקיד חשוב בתהליך זה. ("בדור תהפוכות", עמ' 358ש.ז.זוננפלד, תשנ"ד).
ב"מלאכים כבני אדם" לא שכחו את המשפט הזה, כי הספר עוסק בשבחיו של הרב קוק לכן מה ששייך הוא היחס האישי לרב קוק ולא להשקפתו.
לעומת זאת הרב אליעזר מלמד בטורו ב"בשבע" שעסק בעניין זה כתב את כל הדברים כולל הביקורת. ומעצם דברי הביקורת דווקא אתה מלמד על הערצת הרבי מגור לרב קוק, כיוון שהוא משווה אותו לרבי מאיר שלא היה בדורו כמותו אך לא פסקו הלכה כמותו בגלל שאמר על טמא טהור ועל טהור טמא וכך ראה הרבי מגור את הרב קוק כמי שאין בדורו כמותו אך א"א לקבל את השקפתו ולכן הוא אינו יכול להיות המשך בהשקפתו לגדולי הדורות הקודמים, אך עדיין התייחסו אליו שאל מי שאין בדורו כמותו, גדול הדור.

וראהעוד על יחס הא"א לרב קוק וכן יחס הרבי מסוקולוב והרב מבנדין לאחר פגישתם עם הרב קוק:
סיפר בנו האדמו"ר רבי פנחס מנחם אלתר: "אחרי הפגישה הראשונה של אבא עם הרב [קוק], הוא הורה מיד לאנשי פמלייתו שיקנו בשר רק מהשחיטה העומדת תחת פיקוחו של הרב", ולא מהשחיטה שבפיקוח "העדה החרדית". גם הרב ברומברג כותב בספר "הרבי מגור" בסדרת "מגדולי התורה והחסידות", כרך כ"ד, כי הרבי הקפיד תמיד לבקר תחילה את הרב קוק, ורק אח"כ את רבני העדה החרדית, למרות שהיו מבוגרים מהרב קוק ואף היו קשורים ל'אגודת ישראל' שהוא היה ממנהיגיה הבולטים.
כשביקר מרן הרב קוק במקום אכסנייתו של הרבי, סיפר לו הרבי שעתה הוא עומד להפריש תרומות ומעשרות בפעם הראשונה. אמר לו הרב קוק, אם כן תזכה גם בברכת 'שהחיינו', כדברי רש"י (מנחות עה, ב) ביחס לכהן המקריב בפעם הראשונה, וכפסק הרמ"א ביורה דעה כ"ח. הרבי הקשה, הרי הש"ך מערער על פסק הרמ"א, וכן דעת הפר"ח. אולם מרן הרב חזר וביסס את דעתו, תוך כדי בירור שיטות החולקים ביסודיות ובהרחבה כדרכו. ואף הוסיף לומר לרבי, כי שמחת בואו לארץ ישראל אף היא מצטרפת לשמחת קיום המצווה בפעם הראשונה, והרי הוא יכול לברך בלא חשש. אחרי ששמע הרבי את דבריו המקיפים של הרב, קם ואמר: "אם מרא דאתרא, רבה של ירושלים, פוסק שיש לברך, מקבל אני את דעתו". וברך 'שהחיינו' בשמחה. הרב קוק הציע לרבי לשבת בכורסה. אולם הרבי סירב, ואמר שגם בביתו אינו יושב אלא על כסא רגיל. אבל הרב שרצה לכבדו אמר לו: "כל מה שבעל הבית אומר לך עשה חוץ מצא" (דרך ארץ פ"ז). השיב הרבי, אבי מורי מפרש "חוץ מצא" - חוץ מן הדברים המוציאים את האדם מן העולם, והרי אחד מהם הוא 'כבוד'. נענה הרב, אמנם פירוש נאה הוא, אבל הוא נגד התוס' בפסחים פ"ו, ב', שם מפורש שאע"פ שיש בכך כבוד, יש לשמוע בקול בעל הבית. הרבי, שהיה בעצמו גאון מופלג, וכבר זכה להכיר רבים מגאוני הזמן, התפעל מאוד מהערתו של מרן הרב שנאמרה כלאחר יד, והצביעה על זיכרון וחריפות שאין דוגמתם. אע"פ כן לא ויתר הרבי על מנהגו ולא ישב על הכורסה (הרב ברומברג).
במכתבו המפורסם מהאונייה לאחר ביקורו הראשון בארץ כתב הרבי מגור: 'והרב הגאון רבי אברהם קוק שיחיה הוא איש האשכולות בתורה ומדות תרומיות. גם רבים אומרים כי הוא שונא בצע. אולם אהבתו לציון עוברת כל גבול, ואומר על טמא טהור ומראה לו פנים, כאותו שאמרו חז"ל בפרק קמא דעירובין על מי שלא היה בדורו כמותו ומטעם זה לא נקבע הלכה כמותו, ומזה באו הדברים הזרים שבחיבוריו...' שאלוהו מה ראה לכנות את הרב קוק "איש אשכולות", השיב שהתשובה ברש"י. כוונתו לרש"י על דברי הגמרא בסוטה: "מאי אשכולות? אמר רב יהודה אמר שמואל: 'איש שהכול בו' ", ופירש רש"י: " 'איש שהכל בו' - תורה לאמתה, אין דופי שכחה ומחלוקת". וכן שאלוהו, והרי אמרו במשנה (סוטה ט, י), שבטלו אנשי אשכולות, והשיב: עיינו בתוספות בבא מציעא כט, ב', וכוונתו הייתה שאע"פ שבטלו, מעת לעת עדיין ייתכן שיופיעו אנשי אשכולות. גם מהמשפט הביקורתי ניתן לראות את הערצת הרבי לגדולתו של הרב קוק שרואה את הרב קוק כמי שאין כמותו בדורו אף שלא פוסקים כמותו, כמו במקור בגמרא. בנוסף כתב במכתב: "והנה מדברי הרב הגאון רבי אברהם קוק שיחיה הנ"ל תכירו מידותיו - כי הגם שרוב מאנשי עיר הקדושה והרבה מהרבנים עומדים על צידו, עם כל זה חולק כבוד להרבנים הזקנים". כאן רואים עדות מפורשת מפורש שרוב הקהילה היהודית והרבנים בירושלים תמכו ברב קוק וראו בו את רבם ולא ברב זוננפלד.
בעת ביקורו השני של הרבי בירושלים, בשנת תרפ"ד, ביקש אחד מחסידיו לכבד את הרבי בסנדקאות, ורק אחר שהתברר לרבי שהרב קוק לא ייפגע מזה, הסכים. הרב קוק כובד בברכות, ושלא כמנהג הרווח, לאחר שגמר את ברכת 'כורת הברית', שתה מן היין, ורק אח"כ המשיך "אלוקינו ואלוקי אבותינו קיים את הילד הזה" וכו'. כשקם הרבי מכסא סנדקאותו, שאל את הרב מדוע נהג כך. השיב לו הרב: "כורת הברית" זה סוף הברכה, ואילו ההמשך הוא תוספת בקשה. תשובתו של הרב נראתה מאוד בעיני הרבי, והוא כתב אח"כ לאחיו והודיע לו שאע"פ שמקודם נהג לשתות בסוף הבקשה, הרי מכאן ואילך גם הוא ינהג כך. ואמנם כך נוהגים בניו אחריו.
בתרפ"ג-תרפ"ד שהה מו"ר הרב צבי יהודה הכהן קוק בוורשה לרגל נישואיו, וכדי לעשות תעמולה למען עליית יהודים יראי שמיים ובעלי הון, כדי לבנות את הארץ ולהשפיע על אופייה של החברה המתגבשת בה. לאחר ביקורו השני של הרבי בארץ, נכנס אליו הרצי"ה לשאול בשלום אביו, אמר לו הרבי בהתרגשות: "מה כבודו שואל על אבא? הלא הוא מלא קדושה!" אח"כ הוסיף: "כבוד מעלת אביו הוא איש אמת וכל מעשיו לשם שמים!"
בביקור השלישי של ה'אמרי אמת' בארץ, בשנת תרפ"ז, התלווה אליו גיסו הגאון הרב צבי חנוך הכהן לוין זצ"ל, ראב"ד בנדין. סיפר הרב אהרון טייטלבום, ממקורבי הרב קוק, על ביקורם של הרבי וגיסו אצל הרב קוק: "הייתי נוכח אז בבית הרב. לאחר חילופי דברים בין הרב לרבי, התחיל הרב מבנדין שואל את הרב על דברים בהלכה שהוקשו לו בלימודו במקומות שונים, והרב השיב על כל שאלה ושאלה, מתרץ קושיות, מיישר תמיהות ומגלה עמוקות. והנה שמתי לב שעם כל תשובה שהרב משיב, מפנה הרבי מגור את ראשו אל הרב מבנדין, בתוספת של הנהון, שמשמעותו היא "אתה רואה!" כיוון שהדבר התמיה אותי, הרשיתי לעצמי לפנות אחר תום הביקור אל הרב מבנדין ולשאול אותו לפשר הדבר. הסביר לי האורח החשוב: כשנסעתי עם הרבי באוניה, נשאנו ונתנו בהלכות שונות. היו דברים שהרבי השיב עליהם, והיו דברים שעליהם אמר: כשנבוא ירושלימה וניפגש עם הרב קוק תשאל אותו והוא כבר ישיב לך. כפי שראית, השיב לי הרב על כל שאלותיי, ותנועותיו של הרבי באו לומר שאכן צדק כשהיה בטוח שהרב ישיב לי על הכול". הרב מבנדין עוד הספיק לשאול את הרב שאלות בענייני קודשים וענייני קבלה, וכולו היה מלא הערצה כלפיו. לאחר שחזר לפולין, סיפרו שהרב מבנדין היה מספר בשבחו של מרן הרב, ואמר: "העולם אינו יודע את הגדלות של הרב קוק! בירושלים מכהן רב בעל השגות מופלאות ביותר!"
באחד מביקוריו כשנלוו אליו גיסו, הרב מבנדין והאדמו"ר הגאון ר' יצחק זליג מורגנשטרן מסוקולוב, ולאחר ביקור הרב קוק במעונו של הרבי מגור שבו התווכחו על דברי הרב בעניין ההתעמלות של צעירי ישראל, מיהר האדמו"ר מגור ללכת לבית הרב כדי להחזיר ביקור, וסירב לנסוע בעגלה. הוא רצה לכבד את הרב קוק בביקור ברגליו וצעד מאכסנייתו בעיר העתיקה עד ביתו של הרב קוק.
האדמו"ר מסוקולוב זצ"ל היה נוהג להתקיף את מרן הראי"ה במאמרים שונים, וכשבא בפעם הראשונה שלו לירושלים לביקור עם גיסו, ובאו לבקר את הראי"ה, והנה ראו לפניהם רב מלובש כאדמו"ר, הרב חבוש היה בספודיק, עד שהאדמו"ר מסוקולוב אמר בהשתאות: 'והרי הוא כאדמו"ר ממש!' וע"ז ענה לו האדמו"ר מגור: "ידע כבודו מעתה שהרב קוק הוא גאון וצדיק, ואף אם איננו מסכימים לדרכו, אפילו הכי יפסיק כבודו לכתוב עליו." ומאז פסקו המאמרים.
בסיום סעודת נישואי בן אחיו של הרבי, שאליה הוזמן גם הרב קוק, כיבד האדמו"ר את הרב קוק גם בזימון לברכת המזון וגם בשבע ברכות. וכן אחרי הקידוש בשבת "שבע ברכות" ערבב הרבי את השיריים מכוס הקידוש שלו וכוס הקידוש של הרב ונתן לחסידים לשתות.
בסעודה כזו (ייתכן שזו אותה סעודה מהפסקה הקודמת), נמצא חסיד קנאי שלא רצה להיכנס לאולם ועמד על המרפסת. האדמו"ר הרגיש בדבר. האדמו"ר קרא לו ואמר: "בוא, תקבל שיריים". האדמו"ר עירב את היין מהכוס שלו עם היין מכוסו של הרב והגיש לאותו חסיד: "הא לך שיריים!". (הרה"ג שמואל אהרן שזורי [ובר] זצ"ל)
כששמע הרבי על מחלתו של הרב, פקד במכתב על בנו רבי שמחה בונים אלתר (שלימים היה האדמו"ר) לבקר את הרב ולמסור לו את איחוליו בכתב ידו: "הנני לברך את כבוד תורתו ברפואה שלמה. המקום יהיה בעזרו שישלח לו רפואה שלמה בקרוב, לשמחת לב אוהביו". סיפר האדמו"ר ר' פינחס מנחם, שבהיות הרבי באנייה בדרכו לארץ ישראל, באלול תרצ"ה, שמע על פטירתו של הרב, וגעה בבכייה בלתי רגילה. זה היה דבר נדיר מאוד אצל הרבי, שכמעט ולא בכה. אין זאת אלא כי ידע את גדולתו של מרן הרב קוק זצ"ל. וכן בביקורו הזה אמר לגרי"צ דושינסקי זצ"ל, ראב"ד העדה החרדית (כשהרב בנגיס שימש בהמשך כראב"ד לצדו) שלא השתתף בלוויית הרב קוק, שאם הוא היה בירושלים בזמן הלוויה הוא היה צועד ברגל אחר מיטתו של הרב קוק עד הר הזיתים.

נעול