ברוכים הבאים לפורום תורה ודעת

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

יהודה גרינבויים
הודעות: 8
הצטרף: 12 נובמבר 2013, 01:30

ברוכים הבאים לפורום תורה ודעת

נושא שלא נקרא על ידי יהודה גרינבויים » 16 דצמבר 2013, 00:10

בפורום זה יתבררו ויתלבנו ענייני תורה ודעת, ע"י טובי הכותבים באתר "לדעת".

מטרת הפורום היא לשמש בית מדרש וירטואלי ללומדים החפצים בכך, ובהמשך לפורום "תרבות תורנית" הותיק והאהוב.

אבקש להקפיד על שלושה כללים עיקריים:

א. בתגובות, יש להתייחס אך ורק לגופו של ענין ולא לגופו של כותב, כדי לאפשר דיון תורני פורה ויעיל ללא הפרעות, ורצף תגובות ענייניות כדרכה של תורה. כל התייחסות לגופו של כותב, תימחק לאלתר, ובמידת הצורך תגרור גם חסימה. כל דבר שמסיט את הדיון, אסור. כשאני מבקש "לעצור כאן", פירוש הדבר שכל תגובה נוספת תימחק, ולא מדובר רק בהמלצה.

חל איסור לפנות לגולשים באופן אישי ולכנות אותם בכינויי גנאי, שקרן, אפיקורוס, עם הארץ, וכו'. קל וחומר שאין לכתוב זאת על רבנים ו/או מחברי ספרים, גם אם הם לא עולים בקנה אחד עם השקפתנו. אם אחד מהם משקר ח"ו, או כתב דברים לא נכונים לפי ההלכה, אפשר לציין זאת: הרב פלוני טעה בדבר פלוני, ולהסביר. אין להכליל בשום פנים ואופן, כמו "ספר פלוני הוא שקרן וסלפן". יש להצביע על השקרים, אם ישנם, להתנסח בעדינות הראויה ["ספר פלוני לא דייק בנושא פלוני"], וכמובן להוכיח זאת.

כשמשתמש בפורום כותב משהו ללא הוכחה או ראיה, אני נאלץ למחוק או לצנזר את התגובה, ואין לו להלין כי אם על עצמו.

כשמדובר ברב בישראל, יש ענין מיוחד לכתוב בלשון של כבוד, לדוגמא: "צ"ע שלכאורה אינו נכון".

כל אדם המוחזק כרב בחוג שלו, ועל אחת כמה וכמה אם למד והוסמך לרבנות, יש לכנותו בתואר "רב" או לפחות ר', ולהתייחס לדבריו באופן ענייני. כל התייחסות מזלזלת תימחק לאלתר. הדברים כוללים רבנים השנויים במחלוקת, כמו הרב דוד סתיו, הרב חיים אמסלם, הרב אמנון יצחק, וכאלה שהשקפתם אינה עולה בקנה אחד עם השקפתנו כחרדים לדבר ה'.

האמור הוא גם אם גדולי תורה התבטאו בצורה חמורה כלפי הנ"ל. אם תותר הרצועה, יבוא מאן דהו ויכנה רב פלוני בתואר "זקן ממרא" כי כך התבטא רב פלוני, ויבוא השני ויתבטא על רב אחר שאינו ראוי להנהיג ודעותיו פסולות, וכו' וכו'. הפורום הוא פורום תורני נטו! ומיועד לדיונים הלכתיים ענייניים בלבד. אפשר לומר שרב פלוני טועה ולפרט את הסיבות לכך, אך חלילה מלזלזל בו.

עם זאת, לא נאפשר תעמולה השקפתית מכל סוג שהוא. דיונים אודות הגיוס לצה"ל, עליה להר הבית, משנתו של הרב קוק ויחס גדולי הדור אליו, ציונות, מי הוא מנהיג הדור, וכיו"ב, כל זה ימחק לאלתר ללא הודעה מוקדמת. דיונים שכאלה יש לקיים בפורום הראשי, והיחס המכבד לרבנים השנויים במחלוקת (כדוגמת הנ"ל) לא יאפשר תעמולה כאן בפורום מצד החוג הדל"י כפי שהיה בעבר. דיון שאינו הלכתי ומעורר אנטגוניזם, ימחק.

ב. בפתיחת נושא חדש, אין לסטות מנושא הפורום - עניינים תורניים בלבד.

ג. בתוך הדיונים התורניים, אין לנהל סמול טוק - דבר הגורם הפרעה לנושא הדיון וגורר התפתחויות בלתי רצויות. יש להמנע מלצרף חתימה להודעה, דבר המסרבל את הדיון.

ויהי נועם ה' עלינו, ומעשה ידינו כוננה עלינו, ומעשה ידינו כוננהו.

יהודה גרינבויים
הודעות: 8
הצטרף: 12 נובמבר 2013, 01:30

Re: ברוכים הבאים לפורום תורה ודעת

נושא שלא נקרא על ידי יהודה גרינבויים » 13 מרץ 2014, 23:29

כיצד תבטלו את החתימה בהודעות?

נקו את תיבת הסימון מתחת להודעה, כפי שניתן לראות בצילום מסך מצורף:
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

נעול