משמחי לב - שאלות הלכתיות מעניינות

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

מי זה
נתן תודה: 42 פעמים
קיבל תודה: 36 פעמים

משמחי לב - שאלות הלכתיות מעניינות

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 23 יולי 2019, 18:48

הדוד הזקן חשב בטעות ששרים לו "ימים", והעניק לחתן צ'ק על סך 5,000 שקלים!
וכשהחתן שאל את הרב האם מותר לו להשתמש בכסף, הוא קיבל תשובה מעניינת במיוחד...

שאלה מעניינת, אחת מני רבות, התעוררה בעקבות הפגנת יוצאי אתיופיה לפני מספר שבועות, שיצרה כזכור פקקי התנועה רבים. וכך סיפר מגיד המישרים הגאון רבי שלמה לוינשטיין בשיעורו:

באחת החתונות שהתקיימה באותו ערב, נתקע הרכב של התזמורת בפקק ובושש מלהגיע, בעוד באולם הסמוך בו התקיימה חתונה נוספת, יצאו אנשי התזמורת מוקדם יותר, וכך הספיקו להגיע מבעוד מועד.

מששמע בעל השמחה השכן על המצב העגום השורר באולם הסמוך, נגע ללבו צערם של החתן והכלה, ואז צץ במוחו רעיון נפלא – מדוע שהתזמורת בשמחה שלו, לא תוכל להישמע גם באולם השני? וממחשבה למעשה, עד מהרה נמשכו חוטים בין שני האולמות, ומערכת ההגברה באולם השני החלה להשמיע גם היא את נגינת התזמורת שבאולם הראשון, וכך רקדו באי שתי החתונות לקול אותם צלילים ואותם שירים, והשמחה היתה שלימה.

והנה באמצע החתונה הגיע ראש הישיבה של החתן לאולם הראשון, כאשר מיד עם בואו החלה התזמורת לפצוח בניגון המקובל "ימים על ימי מלך תוסיף". בדיוק באותו רגע באולם השני, נכנס דודו הזקן של החתן והחל לרקוד עמו במרכז מעגל הריקודים. ואז, כאשר שמע את התזמורת פוצחת בניגון "ימים על ימי מלך", התרגשותו לא ידעה גבול… הוא היה סבור כי הניגון מושר לכבודו, ולא ידע על כל מה שהתרחש, וכי הניגונים המושמעים באולם זה הם של התזמורת מהאולם הסמוך.

אולם לטעות המשעשעת הזאת היתה השלכה רצינית… הדוד הזקן, שהיה נרגש כולו, יצא מגדרו, ובמקום לתת צ'ק על סך 500 שקלים כהרגלו, כמתנת נישואין לאחיינו, רשם צ'ק על סך 5000 שקלים והגישו לזוג הצעיר! החתן המופתע הבין מיד מה קרה כאן, ומה פשר הנדיבות הגדולה, ובליבו התעורר ספק – האם אכן מותר לו לקחת את הצ'ק הנכבד? והרי לאמתו של דבר השיר לא היה לכבודו של הדוד הזקן, אדרבה, הציבור שמסביב היה משועשע מכך שהדוד סבור שהשיר הוא לכבודו…

הרב לוינשטיין, שאליו פנה החתן בשאלה, ניגש לשאול בדבר את אחד מפוסקי הדור שליט"א, שהשיב לו כי אין חשש להשתמש בכסף. והנימוק? מעניין במיוחד ומעורר מחשבה: בעולם הזה, גם כבוד 'אמיתי' לכאורה, אינו אמיתי, אלא מדומה. ואם כן אין כל נפקא מינה בין כבוד שנראה אמיתי לכבוד של טעות…

=
דרשו
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

חבקוק
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: משמחי לב - שאלות הלכתיות מעניינות

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 30 יולי 2019, 22:34

תודה רבה!
תביא עוד שאלות כאלה.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 06 אוגוסט 2019, 14:05

אני מאוד מקוה שהדוד הזקן לא קורא בפורום 'לדעת'... :lol::
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
HaVer
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי HaVer » 16 אוגוסט 2019, 15:22

קבלתי במייל.
חידות ופרפראות מאת הגאון רבי דוב לנדו שליט"א
פרפראות.pdf
התשובות - בעמוד השני של קובץ PDF המצורף.

פרפראות.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שלח תגובה