דגל בפוניבז'

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

דגל בפוניבז'

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

דגל.jpg
מה עומד באמת מאחורי תליית הדגל ביום העצמאות בישיבת פוניבז'
אכן ידוע שהרב מופניבז' הנהיג זאת אבל יש בזה משהו צורם לא? בפרט בישיבה שחרתה על דגלה השקפה די קיצונית ביחס לציבור שלנו [הכוונה הרב שך שהגדיר את עצמו כקנאי]
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: דגל בפוניבז'

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

נתקלתי בקטע מעניין הלקוח מספר 'החרדים במלחמת העצמאות' של משה ארנוולד
נשמע לכם אמין?


גדולי ישראל במלחמת העצמאות
לפני כחמש שנים נפטר אביו של משגיח ישיבת פוניבז' הרב גרוסברד. במהלך ימי השבעה הגיע באורח מפתיע לבית המשפחה לא אחר ממרן הרב חיים קנייבסקי. כמובן שהוא התקבל בשמחה רבה, אך היא לוותה בפליאה על הביקור הלא צפוי.

הרב קנייבסקי פתר את התמיהה מיד עם התיישבו אל מול האבלים, ובפיו היה סיפור מדהים. וסיפר: "אתם יודעים למה הגעתי לנחם? אביכם היה מפקדי בצבא".

כמובן שגבותיהם של היושבים בחדר הורמו בפליאה. הרב קנייבסקי, סמל החרדיות וצבא? איך זה ייתכן?

ומרן הגר"ח הכה בברזל בעודו חם. "בימי מלחמת השחרור קיבלנו – בני הישיבות – הודעה מהממשלה שזה עתה הוקמה, על פיה כולנו היינו חייבים לצאת ולהגן על גבולות המדינה".

גם בישיבת לומז'ה בה למד הרב קנייבסקי קיבלו את ההודעה וכל בני הישיבה כולל הרב קנייבסקי ואביו של הרב גרוסברד (משגיח ישיבת פוניבז') יצאו אל הקרב בגבול עם מצרים. לא רק שיצאו אל הקרב בחירוף נפש, אלא אפילו בנשק ראוי לא כולם צוידו.

מעביר המעשה סיפר בהתרגשות איך הרב קנייבסקי יישב על הגבעה סמוך לפתח תקווה (אזור שהיה נתון בקרבות כאמור) והיה שקוע בתלמודו כשסביבו שורקים פגזי הצבא העירקי. אך סיפורה של ישיבת לומז'ה אינו היחיד, הציבור החרדי בימי מלחמת השחרור התגייס כולו למערכה, כך בירושלים התגייסו תלמידי ישיבת חברון בחפירת תעלות להגנה מפני הפגזים והציבו שקי חול במקומות אסטרטגים.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

שלח תגובה