למה מרעישים בהזכרת השם המן ומדוע עמלק מוצג כאויב השפל ביותר?

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

למה מרעישים בהזכרת השם המן ומדוע עמלק מוצג כאויב השפל ביותר?

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

למה מרעישים בהזכרת השם "המן"?

מזה כאלף שנה קיים בכל העדות ובכל התפוצות המנהג להרעיש בדרכים שונות בכל פעם שהקורא במגילה מזכיר את שם המן. למנהג זה יש עדויות כבר מן המאה ה- 11 – גם מקהילות אשכנז (צרפת וגרמניה) וגם מקהילות מרוקו. על-פי עדויות מאותה תקופה, נהגו לכתוב את שמו של המן על אבנים, ובכל פעם שהיה הקורא במגילה הזכיר את שם המן, היו משפשפים ומכים את האבנים זו בזו, כדי למחוק את שמו.
המקור למנהג זה קשור ככל הנראה למוצאו של המן, שהיה מזרע עמלק – מצאצאי אֲגַג מלך עמלק.* ובעניין היחס לעמלק התורה קובעת: "והיה בהניח ה' אלוהיך לך מכל אויביך… תמחה (=תמחק, תשמיד) את זכר עמלק … " (דברים פרק כה פס' 19). מחיקת של שמו של המן האגגי בשפשוף האבנים מסמלת את מחיקתו והשמדתו של עמלק.

מנהג זה של מחיקת שם האויב אינו "המצאה" יהודית, והוא היה מקובל כבר בתקופה העתיקה, בקיסרות הרומית: כאשר מלך הודח ונחשב לבוגד – נהגו למחוק את שמו ממטבעות כסף ולשבור פסלים שהנציחו את דמותו. וייתכן שהמנהג הרומאי למחוק ולשבור את שם האויב הוא המקור למנהג להרעיש בהזכרת שמו של המן הרשע – צורר היהודים, האויב ממגילת אסתר.
https://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=4518


מענין הפירוש שמציעים שם [ראה מודגש] אם יש לו מקור במפרשים. [בתורה אמנם מוזכר ענין הנחשלים אבל האם זו הסיבה העיקרית למחאת עמלק?]

* עמלק: במקרא נזכרים אויבים רבים של ישראל, אבל האויב היחיד שנצטוו בני ישראל להשמיד לחלוטין הוא עמלק. עמלק מוצג במקרא כאויב מן הסוג השפל ביותר, אויב המוכרז בתורה לא רק כאויבו של עם ישראל – אלא כאויב אלוקים (שמות פרק יז פס' 16). וזאת מאחר שעמלק בחר בשיטת לחימה בזויה, שהייתה מבוססת על פגיעה והרג של הנחשלים מבני ישראל, שנשארו מאחור בזמן ההליכה במדבר. המן האגגי הוא העמלקי האחרון הנזכר במקרא. אחריו אין עוד עדות בתנ"ך לקיומו של עמלק.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

שלח תגובה