זהירות קריאת המאמר תחולל אצלכם מהפך!

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

זהירות קריאת המאמר תחולל אצלכם מהפך!

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

איך לשפר את מצב רוחנו ורוחניותנו..

בפרשתנו השבוע מרחיבה התורה לתאר את סט הלבוש של הכהנים המשרתים במשכן, ובבית המקדש. התיאור המפורט של כל בגד ובגד מראה על החשיבות הרבה שהתורה מיחסת ללבוש החיצוני של הכהן. ולא רק אצל הכהן. גם ביחס לישראל, ענין הבגדים אינו דבר שולי, והתורה מלמדת אותנו שיש בהם נקודה פנימית ועמוקה ולא בחינם הם תופסים מקום חשוב בעבודת ה', וכפי שנראה. בראשית הדברים נפרוט את המטרות לשמם נועדו בגדי הכהונה א. לייחד ולהבדיל את הכהן המשרת בקודש, משאר העם. ובאמת כל ישראל נקראים כהנים כפי שמעיד הפסוק "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש". כל אחד מישראל עומד תמיד ומשרת לפני הקב"ה בתפילותיו בלימוד התורה ובקיום המצות הממלאים את חייו. וכמו הכהנים בעבודתם בבית המקדש כך כל אחד ואחד מישראל צריך שיהיה לבושו מיוחד בכדי שיהיה ניכר שהוא ממשרתי ה'.

ב. להוות סימן ואות על לובש בגדי הכהונה - שהוא בתפקיד רוחני ושליח עם ישראל בכללותו לשרת את האלוקים בעבודת המקדש. ובכך יהיה בכוחו לעמוד בפני המקטרגים על העם. וכמו שהמשילו חז"ל את מלבושי הכהן, למלך שהעניק את בגדי מלכותו לסנגור בנו שהסתבך בפלילים, וכונתו בזה כשיבוא הסניגור בלבוש מלכות יקחו בחשבון שהמשפט הוא על בנו אהובו של המלך ויתחשבו בכך. כך גם בגדי הכהונה שהעניק הקב"ה למשרתים בקודש - כאשר הכהן הגדול נכנס למקום המקדש בבגדי כהונה ידעו בית דין של מעלה שהמשפט הוא על בנו חביבו של המלך.

ג. אבל המטרה העיקרית שלשמה נועדו בגדי הכהונה היא לכהן עצמו! שיכיר בייחודיותו ומעלותיו על פני האחרים. הלבוש החיצוני בכוחו לפעול על הנפש הפנימית של האדם הלבוש בהם. בשביל להמחיש זאת בצורה קיצונית נסתייע בסיפור חז"ל על אחד מתלמידי רבי חייא שהיה מסובב בעבירות. ובאחת הפעמים גמא התלמיד דרך ארוכה ופניו מועדות למקום עבירה. ואז קודם שביצע את זממו התגלתה הציצית שהיה לבוש בה וטפחה על פניו, החשיפה הקצרה לבגד הציצית חוללה אצל נפשו מהפך פנימי. הוא לקח פסק זמן, התבונן בדרכו הקלוקלת ואז תפס עד כמה הוא שקוע בתאוות החיים ובזה הרגע החליט לשוב לדרך הנאותה. והכל בזכות הבגד החיצוני! הלבוש החיצוני אפוא בכוחו להשפיע על פנימיות האדם.

וכבר אמר אחד מגדולי בעלי המחשבה היהודית בכל הדורות – 'הרמח"ל הקדוש': "המעשים החיצונים בכוחם לעורר את הפנימיות אצל האדם" וזו עצה שלא תסולא בפז אם רק ניישם אותה בחיי היומיום במצבים שונים. נקח לדוגמה: אדם שהרגיל את עצמו לכעוס על כל דבר קטן, אם רק יתנהג לפי הכלל של 'החיצוניות מעוררת את הפנימיות' יהיה בכוחו לצלוח מכשולים רבים מידי יום ביומו, כשיקבע לעצמו שסגנון השיח והדיבור שלו יהיו בקול רך בנחת ובטונים נמוכים, ואז הדיבור החיצוני יחלחל אצלו פנימה, ומאדם כועס ולחוץ הוא יגיע למצב של אדם שלב ורגוע, הכעס יתפוגג ותגובתו תתמתן. זו העוצמה של הפעולה החיצונית לכבוש ולשנות גם את פנימיותו של האדם.

נתפוס עוד דוגמא מעשית: בעשרות השנים האחרונות התקדמו בחקר הרפואי הכללי ובחקר המוח וגילו שכאשר אדם נתון בשמחה גופו מפריש חומרים מסוימים המשפרים את מצב רוחו של האדם, טוב לגופו וטוב לנפשו. לפני 30 שנה החליט חוקר אחד בשם קזנס לבצע מחקר מעניין: האם החומרים שמופרשים בגוף בשעת שמחה הינם רק בשעת שמחה פנימית אמיתית, או שמא גם בשעה שאדם מבצע תנועות חיצוניות של שמחה. החוקר העמיד אנשים שביצעו תנועות גוף חיצונית של שמחה –כאילו שמחים, לאחר מכן נלקחו מהם דגימות דם שהראו שהמוח מתייחס לתנועות השמחה כאל שמחה של ממש! המוח לא מפריש את החומרים הללו כשאדם עושה תנועות של התעמלות או ריצה אלא רק כאשר אדם עושה תנועות של שמחה. כח החיצוניות לעורר את הפנימיות, ויותר מכח לפעול שינוי של ממש אצל האדם כמו שנקרא בדוגמא הבאה. לקרוא את שפת הגוף של אדם העומד לנגד עינינו כולנו יודעים פחות או יותר באופן טבעי - עמידה זקופה משדרת ביטחון עצמי, ידיים פתוחות מסמלות התעניינות, וכדומה. אחד החוקרים לא הסתפק בכך ובדק מה קורה כאשר אנשים מעמידים פנים כאילו הם בטוחים בעצמם למרות שבתוך תוכם הם רועדים מבושה. והתוצאה שהתקבלה הייתה מפתיעה. לא רק שאחרים לא זיהו שזו העמדת פנים גרידא, אפילו ה"שחקנים" עצמם החלו להרגיש יותר בטוחים בעצמם. לשינוי שפת הגוף הייתה השפעה על מה שקרה בתוך הלב פנימה!

כעת אנו בחודש אדר, החודש עליו נאמר "משנכנס אדר מרבין בשמחה". אבל להיות בשמחה לא תמיד זה קל. לפעמים הבוס לא נחמד אלינו, הציק חזר, יש ערימה של כלים בכיור, הילדים צורחים או שאולי בכלל אתם עדיין מחפשים את הזיווג שלכם. כמעט לכולם יש רשימה ארוכה של בעיות שקצת מקשות עלינו לשמוח. בואו נעמיד פנים. נמרח חיוך.. גם כשלא מתחשק, נפעל בהתלהבות גם כשהדבר היחיד שאנחנו באמת רוצים לעשות זה ללכת לישון או לשקוע בעצמנו. נשנה את הבחוץ כדי להשפיע על הבפנים. וזו לא העמדת פנים, אולי לגוף יש הרבה סיבות להיות עצוב, אבל בתוך תוכנו שוכנת נשמה אלוקית וקדושה, שמחוברת תמיד לבורא העולם, מקור הטוב הנצחי – האם יש סיבה טובה מזו לשמוח? כשנתחיל להתנהג בשמחה אמיתית וטהורה, היא תפרוץ לנו מתוך הלב ותאיר לנו את החיים. אז בוא נתחיל, ברגע זה ממש!
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: זהירות קריאת המאמר תחולל אצלכם מהפך!

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

סליחה על הכותרת הבומבסטית, אבל קריאת המאמר הזיזה אצלי משהו. אולי גם אצלכם. ואם לא שתפו את כולם.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17621
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 290 פעמים
קיבל תודה: 464 פעמים
יצירת קשר:

Re: זהירות קריאת המאמר תחולל אצלכם מהפך!

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

יישר כח! מהיכן המאמר לקוח? אפשר בפרטי
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: זהירות קריאת המאמר תחולל אצלכם מהפך!

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

על פי המאמר הנ"ל אפשר לומר הסבר בדברי הגמרא בערכין "מפני מה נסמכה פרשת בגדי כהונה לפרשת הקרבנות" עיין שם. ובקצרה נאמר שהדברים יתבארו היטב על פי הרמב"ן המפורסם בהסבר מהות הקרבנות, וכך גם בגדי הכהונה על אף שהינם דברים חיצונים משפיעים על הלובש כשם שהקרבן משפיע על בעליו.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

שלח תגובה