סדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

סדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

מי מאתנו לא ניסה לעקור הנהגה שלילית, התנתקות מחטא כלשהו, ואחר זמן מה לבסוף גם נפל. מהי אם כן הדרך הבטוחה להתנתק מהנהגה, חטא, הרגל, או כל דבר שלילי באופן שתוקף ההחלטה הראשונית ייתפס אצל האדם ולא חלילה יפוג כעבור זמן מה.
דרכים 'וסדנאות לגמילה' יש למכביר, אלא שרב רובם לא מושתתים על בסיס תורתנו הקדושה, והדרכים והשיטות שהם מציגים גם אם לא נוגדים לתורה וההלכה במפורש אבל כל עוד לא ביקשנו בה - בתורתנו עצות והדרכות, גם שאר הדרכים והשיטות של 'העולם' בחזקת פסולות,
מההנחה הפשוטה שאין לדמות שיטה שהומצאה על ידי בשר ודם, לשיטה הנלמדת מתורתנו הקדושה שהיא הוראת חיים לכל אדם בכל דור וכדברי חז"ל (זוהר ח"ג נג, ב) תורה לשון הוראה.

עיון בפרשתנו ובפרט בסדר הקרבת קרבן פסח והנלווה עליו, יחשוף בפנינו דרך המבוססת על שלושה צעדים שיש בכוחה לסייע לאדם להתנתק ולהיגמל מחטא או הנהגה שלילית, וכשם שנעזרו עם ישראל ביציאתם ממצרים בדרך הזו כך אדם בן דורנו יכול לאמץ את שלושת הצעדים שהתורה מתווה. וכמובן שעיקרון הדברים תקף לכל סוג של חטא או התמכרות שיש לאדם.

בלנ"ד המשך יבוא....
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17621
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 290 פעמים
קיבל תודה: 464 פעמים
יצירת קשר:

Re: סנדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

למה הכל בהמשכים? מה הענין?
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: סנדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:למה הכל בהמשכים? מה הענין?
הענין שיהיה ענין...
וברצינות. הדברים ארוכים, נשאר לשפץ פינות.
יאיר ארצה לשמוע את חוות דעתך המלומדת על המאמר הסופי בנוגע לסגנון והאופציות וכו'.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: סנדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

מאמר סדנת גמילה בשלושה צעדים

מי מאתנו לא ניסה לעקור הנהגה שלילית, התנתקות מחטא כלשהו, ואחר זמן מה לבסוף גם נפל. מהי אם כן הדרך הבטוחה להתנתק מהנהגה, חטא, הרגל, או כל דבר שלילי באופן שתוקף ההחלטה הראשוני ייתפס אצל האדם, ולא יפוג חלילה כעבור זמן מה.

עיון בפרשתנו ובפרט בסדר הקרבת קרבן פסח והנלווה עליו, יחשוף בפנינו דרך המבוססת על שלושה צעדים שיש בכוחה לסייע לאדם להתנתק ולהיגמל מחטא או הנהגה שלילית, וכשם שנעזרו עם ישראל ביציאתם ממצרים בדרך הזו, כך אדם בן דורנו יכול לאמץ את שלושת הצעדים שהתורה מתווה. כמובן שעיקרון הדברים תקף לכל סוג של חטא או התמכרות שיש לאדם.

הנה בפרשתנו אנו עומדים בפני סיום שרשרת המכות שנתכו על המצריים בלא הפסקה, וזאת עד למכה האחרונה - מכת בכורות, אז הקב"ה "לוקח" פסק זמן ומצווה את בני ישראל להקריב קרבן פסח. חז"ל מסבירים שחובת הקרבת קרבן פסח הוא בעצם כעין תחליף להקרבת קרבנות אלילים שהיו מקריבים עד אז עם ישראל השקוע בעבודה זרה. אבל כפי שנראה יש כאן עומק נוסף.

נשים לב לשלושה הוראות מרכזיות שהתורה מצוה בקרבן פסח א. לקיחת הקרבן ארבעה ימים קודם שחיטתו ב. הקרבת הפסח בכנופיה ובחיק בני המשפחה ג. מריחת דם הקרבן על שתי המזוזות והמשקוף. שלושת הציוויים הללו הם מסכת רעיונות אשר קו אחד מנחה אותם, וכל עניינם הוא להורות וללמד את האיש הישראלי את הדרך להינתק מחבלי יצרו על ידי שלושה צעדים, נתמצת אותם בתחילה במילים אחדות: א. מעשה הפוך- נגדי ב. קבוצה ג. חיצוניות והחצנה. וכעת נרחיב: מעשה הפוך - פעולה נגדית, הוא מעשה הסותר את האמונה או את ההנהגה השלילית שתפס בה האדם בעבר, ובכדי למגר ולעקור אותם לא די בהסכמת המחשבה ללא שהוא מבטא את שלילתו ודחייתו גם באמצעות מעשה דרמטי המביע סתירה לאמונה הישנה שהחזיק בה בעבר. במעשה הנגדי הוא בעצם מוציא את ההחלטה השכלית של עזיבת הרע מהכח אל הפועל בהשתתפות כל חושיו המתאחדים בדחיית השלילי ובכך עושה רושם גדול בנפשו.
ומשום כך מצווה הקב"ה את ישראל משכו ידיכם מעבודה זרה והקריבו קרבן פסח, הצאן בעיני המצריים היווה סמל לעבודת אלילים, הם היו עובדים למזל טלה בשמים, והסמל שלו היה הטלה והצאן בארץ שהיו קדושים בעיניהם עד כדי סגידה. ועתה כשעם ישראל נוטלים את הסמל של העבודה זרה שעד ליום אתמול היו שקועים ומאמינים בו וכעת שוחטים אותו, -דבר האסור כמובן על פי האמונה האלילית הישנה- הרי מלבד שמביעים בכך את דחייתם ואת עזיבת האמונה הנפסדת, גם עצם המעשה הנגדי מותיר רושם עמוק על החוטא בעבר, וחורת בנפשו את ההחלטה השכלית שקיבל להתרחק מהעבודה זרה -בצורה חדה יותר.

ועם כל זה, בקיום הציווי הראשון לחוד, לא היה די להרחיק את החוטא לשעבר מן החטא, בפרט לא ברגעי חולשה שהשכל והידיעות פחות תופסות מקום ובקלות יכול ליפול שוב למלכודות החטא, ובשביל כך באה ההוראה השנייה של הקב"ה להקריב קרבן פסח בחברת אנשים ובני המשפחה, שאז גם בשעות קשות האדם מחזיק מעמד. זאת משום ההבנה שאותה אמונה שאוחז בה לא הוא המייצג אותה בלבד אלא גם שאר האנשים שותפים לו בדעה זו, ושואב מכך חיזוק ותמיכה רגשית להתמודד עם המשיכה לחטא גם כשהשכל לא מתפקד. ויתירה מכך! האדם מטבעו לא מסוגל להרגיש נחות ביחס לאחרים, ולכך יודע שאם ייטה שוב לדרך החטא הוא מגדיר את עצמו נחות מהציבור ומהאנשים הרבים שהיו שותפים אתו במסע השינוי. וזאת מלבד מה כשאדם פועל דברים עם כלל הציבור ובפרט שמדובר על 'שינוי כיון', עוצמת המעשה גדולה לאין ערוך משינוי שעושה לבדו.

'והמכה בפטיש' של ההתנתקות מהמעשים השליליים, הוא הציווי השלישי של מריחת הדם על מזוזות הבית והמשקופים לעין כל ובפרסום, והוא הצעד השלישי בדרך הנכונה. וההסבר בזה, כשהאדם מחצין את המעשה הנגדי לעין כל, מלבד זה שעוד גורם להעמיק בנפשו את עזיבת החטא הוא גם קושר את עצמו לאמונה החדשה וההנהגה הישרה, שכן אחר שעשה אקט המביע 'שינוי כיון' בפני הרבים, טבע האדם שהוא לא מסוגל לסתור את עצמו ולשוב למעשה הקודם הסותר למעשה הנגדי, שאם לא כן הוא משווה עצמו לאדם שלא עומד בדיבורו, וכל המהות של האדם זה השליטה שלו עצמו על עצמו. [ובמיוחד בשביל לגשר על הפער בין הסתירות העצמיות של האדם, נולד השקר! הוא המתווך בין דיבורו למעשיו של האדם, זאת אומרת לתרץ את מעשיו שלא יתנגשו עם דיבורו; ומה שהוא מציג. אבל כל שמוציא בפועל את מחשבתו, השקר "תופס רגליים'! שכן כל תירוץ כוזב אין לו מקום להכחיש את מציאות המעשה].

אם נסכם את העקרונות בהם רצוי לאדם להשתמש ככלים להינצל מחטא או הנהגה שלילית א. להתעמת עם האמונה הכוזבת באמצעות מעשה סותר ונגדי ב. לקבל חיזוק מהסובבים בעיקר מבני המשפחה ג. להחצין את השינוי ברבים. וכל השלושה הללו כל אחד בפני עצמו יש לו את הייחודיות שלו להילחם במשיכה מלחזור שוב לחטא, ויישום שלושתם יחד מסוגל לחולל מהפך בנפש האדם שלא ישוב חזרה לעברו.

מסכימים עם הדברים או לא מסכימים אשמח לשמוע הערות והארות.
[המאמר כאן הוא תמצית מתוך מאמר ארוך שכתבנו]
סדנת גמילה - בשלושה צעדים.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

מי זה
הודעות: 2718
הצטרף: 22 דצמבר 2018, 21:10
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 95 פעמים

Re: סדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי מי זה »

יפה מאד!
ממש כמו שכתב הרמב"ן "וכאשר תקום מן הספר"...
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: סדנת גמילה המבוססת על שלושה צעדים

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

תודה רבה
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

שלח תגובה