האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

מספר אחד
הודעות: 83
הצטרף: 06 נובמבר 2018, 17:16

האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי מספר אחד »

אומרת הגמרא שיש להם 6 תכונות .3 כבני אדם ו3 כמלאכי השרת כמו בני אדם הם אוכלים ושותים פרים ורבים ומתים וכמו המלאכים הם יכולים לטוס
בשמיים והם יכולים להידמות לכל ייצור בקרקע
מה אתם אומרים מעניין להבין את הייצורים האלה מי הם או מה הם

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו [נערך].
חייזרים הם פרי דמיון של איכרים והזויים באמריקה אכולי 'תמונות נעות' כאלה ואחרות... ואת ההקשר המופרך בין שדים המוזכרים בחז"ל ובין חייזרים אתה עושה על דעת עצמך בלבד! שדים הם לא ירוקים....

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

מספר אחד כתב:אומרת הגמרא שיש להם 6 תכונות .3 כבני אדם ו3 כמלאכי השרת כמו בני אדם הם אוכלים ושותים פרים ורבים ומתים וכמו המלאכים הם יכולים לטוס
בשמיים והם יכולים להידמות לכל ייצור בקרקע
מה אתם אומרים מעניין להבין את הייצורים האלה מי הם או מה הם
תסביר נא את שאלתך...

מספר אחד
הודעות: 83
הצטרף: 06 נובמבר 2018, 17:16

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי מספר אחד »

בקיצור אם יש שדים או אין לפי התורה

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

מספר אחד כתב:בקיצור אם יש שדים או אין לפי התורה
מה???
גמרות מפורושות שיש שדים פסחים ברכות ועוד. אם כן מה השאלה?
ושוב אם להקיש בין שדים לחיזרים זו שאלה לא רצינית, על גבול הליצנות!

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

בוודאי שהיו. כנראה גם היום יש, אבל לא רואים, כמו עוד דברים שהשתנו במשך השנים

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

גם בזמן חז"ל כפי המבואר בברכות לא היו רואים אותם כי אם סימנים שהם נמצאים עיין ברכות פרק ראשון כמה עצות למי שחפץ לראותם. אזהרה! מי שרואה שדים יכול לצאת מדעתו כפי המסופר בגמרא שם.

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

סיפורים שונים שהיו בתקופות האחרונות עם נשים וכו', הם לא ראו אותם בחוש?

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

אומרים שאינם מצויים בא"י [אמנם שמעתי מעשה, הנה העתק הודעה שכתבתי במקו"א]:

אדם נכנס בשעת לילה למקוה ורואה את הבלן יושב שם בכניסה, אומר לו שלום ונכנס. כשנכנס רואה שהחדר חשוך אך שומע שיש שם עוד אדם. שואל אותו: "מדוע חשוך פה? היכן מתג האור?" ומה שקורה באותו רגע הוא שאותו 'אדם' מגלגל את לשונו הארוכה לכיוון המתג ומדליק את האור...
אותו אדם בורח כל עוד נפשו בו ורץ לכיוון הבלן ואומר לו: ראית את זה שבפנים?!? עונה לו הבלן:"איך הוא עשה לך? ככה?" תוך כדי גלגול לשונו הארוכה....

כך סיפר הרב רמי לוי (באחת הקלטות שלו) ששמע ממקור ראשון - מאותו אדם.

איני אומר שאני מאמין לסיפור אך זכורני שישנה דיעה כזו שיש שדים בא"י, אלא שלא יכולים להזיק אלא רק להפחיד. (אשמח לראות מקור לכך - לא חיפשתי).
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שדים ביהדות ובעיקר בדברי חז"ל הוזכרו ונשנו לא פעם ולא פעמים. למשל עשרה דברים שנבראו בין השמשות בע"ש נמנו גם מזיקין (אבות פ"ה ו', פסחים נ"ד). אבא בנימין אומר אלמלי נתנה רשות לעין לראות, אין כל בריה יכולה לעמוד מן המזיקין. אמר אביי אינהו נפישי מינן וקיימי עלן כי כסלא לאוגיא (כחפירה המקיפה גומת המים סביב הגפנים). אמר רב הונא כל חד מינן אלפא משמאליה ורבבתא מימיניה. אמר רבא האי דוחקא דכלה מנייהו (הדוחק הקיים בזמן דרשת הרב, מהם); הני ברכי דשלהי (עייפים) - מנייהו; הני מאני דרבנן דבלו מחופיא (חכוך) דידהון; הני כרעי דמנקפו מנייהו (ברבות ו'.).
ר' ירמיה בן אלעזר אומר כל אותן השנים שהיה אדה"ר בנידוי הוליד רוחין ושידין ולילין, שנאמר ויחי אדם שלשים ומאה שנה ויולד בדמותו כצלמו, מכלל דעד האידנא לאו כצלמו אוליד (עירובין י"ח:).
השד אין לו צלם אדם רק צלו (בבואה) ולא בבואה דבבואה (צל צלו).
אדם שהיה מושלך בבור, ואמר כל שומע קולי יכתוב גט לאשתי, חוששים שמא שד הוא שקרא את הקריאה, אבל אם יש לקורא צורת אדם לא חוששים.
השדים נקראים בשמות שונים בדברי חז"ל: שעיר, הני תרי כושאי של שלמה וכו' מסרינהו לשעירים (סוכה נ"ג.). על הפסוק המזכי קטב מרירי וקטב ישוד צהרים (תהלים צ"א) אמרו: תרי קטבי הוו, חד מקמי טיהרא (קודם צהרים) וחד מבתר טיהרא, דמקמי טיהרא קטב מרירי שמו וכו' דבתר טיהרא קטב ישוד צהרים שמו ומחזי ביה קרנא דעיזא והדר ביה כנפיא וכו' (פסחים קי"א:).
כאשר עשו ישראל העגל ירדו ק"כ רבוא מלאכי חבלה (שם פ"ה.).
שידה ושידות (קהלת ב'), א"ר יוחנן שלש מאות מיני שדים היו בשיחין, ושידה עצמה איני יודע מה היא (גיטין ס"ח.).
במשנה מי שאחזו קורדייקוס (שידה השולטת כששותה יין מגיתו) ואמר כתבו גט לאשתי, לא אמר כלום, שאין דעתו מיושבת, ואמרו בגמרא האי רוחא קורדייקוס שמה (גיטין ס"ז;).
ראשי השדים הם אשמדאי, סמאל, ולילית, הורמיז בת ליליתא (ב"ר ע"ג). השדים יש להם מקומות מיוחדים, והם נמצאים לרוב בחורבות. 'מפני שלשה דברים אין נכנסים לחורבה, מפני חשד, מפני המפולת ומפני המזיקין'. (ברכות ג'.).
גם כי אלך בגיא צלמות לא אירא רע (תהלים כ"ג) – דרשו: זה הישן בצל דקל יחידי, וההולך בצל של לבנה. שדרך השדים להלוך בלילה, ובזמן שהלבנה זורחת מתייראין לילך במקום האור והולכין במקום הצל (פסחים קי"א. רשב"ם).

תכונת השד, כחו וסגולתו
ששה דברים נאמרו בשדים, שלשה כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם.
שלושה כמלאכי השרת:
יש להם כנפים כמלאכי השרת,
וטסין מסוף העולם ועד סופו כמלאכי השרת,
שומעין מאחורי הפרגוד מה שעתיד להיות כמלאכי השרת.

שלושה כבני אדם:
אוכלין ושותין כבני אדם,
פרין ורבין כבני אדם,
מתים כבני אדם (חגיגה ט"ז),
ויש אומרים:
אף הופכין פניהם לכל רוחות שירצו,
ורואין ואין נראין (אדר"נ ל"ז ז').

פת שחרית מצלת מן החמה ומן הצנה ומן המזיקין (ב"מ ק"ז:).
ליל פסח הוא ליל שמורים (יבמות י"ב) ליל המשומר ובא מן המזיקין (פסחים ק"ט:).
א"ר יצחק כל הקורא ק"ש על מטתו מזיקין בדלין הימנו שנאמר: ובני רשף יגביהו עוף (ברכות ה'.).

האמונה בשדים
בתלמוד ובמדרשים מדובר על מציאות שדים ומזיקים. בספרותנו אין למזיקים כח עצמי לעשות מטוב ועד רע, והם שליחיו של הקב"ה ועושי רצונו. רמב"ן (לויקרא י"ז ז') מבאר הלשון "לשדים לא אלוה" כאילו אמר שאין להם כח וממשלה, כי אלהים לשון אילות וכח, ולכן אין צורך בהם כי לא ידעו להרע או להטיב.

כמעט כל הפילוסופים וחכמי ישראל בימי הביניים האמינו בשדים (עי' כוזרי מאמר ה' סי' י"ד, קרשקש אור השם פ"ד ו', רשב"א שו"ת ח"א ס" תי"ד).

רמב"ם לא האמין בשדים. ב'יד החזקה' התעלם מנימוקי הלכות הנובעות מאמונה בשדים, והסביר אותם בדרך הגיונית וסיבתית. הוא השמיט, לדוגמה, את דין מי שאחזו קורדייקוס ואמר תנו גט לאשתי, שחוששים שמא שד הוא שאמר את הדברים (ראה למעלה). בטעם הדין שאין לשים תבשיל תחת המיטה, דין שהנימוק לו בגמרא הוא רוח רעה, נתן רמב"ם נימוק מתחום אחר: שמא יפול בו דבר המזיק והוא אינו רואה (רוצח פי"ב ה').

מקורות מן ההגות על שדים ואמונה בהם
רבי יוסף אלבו, מאמר שלישי פרק ח'
ולהיות כל האנשים כוספים לדעת העתיד להתחדש עליהם מיום אל יום בכל פרטי ענייניהם, היו הקדמונים נמשכים אחר הקוסמים וידיעת משפטי הכוכבים, והיו קצת האומות עושים כשפים ועובדים השדים כפי חילוף מדרגותיהם:
אלו עובדים לשדי האש ומעבירים בניהם ובנותיהם באש, ואלו עובדים לשד האש והאוויר.
שכן כתב רבנו האיי בתשובה, כי יש שדים מיסוד האש ויש מיסוד האוויר. וכל זה היו עושים כדי שיחול עליהם רוח טומאה מן השדים להגיד עתידותיהם.
רמח"ל, במאמר העיקרים, מגדיר שדים בדרך זו:
עוד מין אחד של נבראים נמצא, שהוא מין אמצעי בין גשמי ורוחני, והיינו שיש בו קצת מגבולי הגשם ועניניו ומשולל מקצתם, ושם המין הזה נקראים שדים, ויש בהם קצת גופניות, אך לא כגופניות שלנו, ויש בהם קצת עניני רוחניות, אך לא כרוחנים ממש. וגם בהם יש מדרגות מדרגות ומינים שונים, וכפי מדרגותיהם כך הם החוקים והגבולים שלהם.
הגר"א, בבאורו ליורה דעה קעט [יג] כתב על הרמב"ם:
והוא [רמב"ם] נמשך אחרי הפילוסופיא, ולכן כתב שכשפים ושמות ולחשים ושדים וקמיעות הכל הוא שקר. אבל כבר הכו אותו על קדקדו, שהרי מצינו הרבה מעשיות בגמרא על פי שמות וכשפים. "אמרה איהי מלתא, ואסרתה לארבא"... (שבת פא,ב חולין קה,ב) ובסוף פרק ד' מיתות, ובירושלמי שם עובדא דר"א ור"י ובן בתירא, וכן ר"ח ור"א דאיברי עיגלא תילתא, ור' יהושע דאמר שֶם ואוקמיה בין שמיא לארעא (בכורות ח,ב), וכן אבישי בן צרויה (סנהדרין צה,א), והרבה כיוצא. ואמרו (בסוף פרק ארבע מיתות, חולין ז,ב) למה נקרא שמן כשפים וכו'. והתורה העידה "ויהיו תנינים". ועיין זוהר שם. וכן קמיעין בהרבה מקומות ולחשים רבו מלספר. והפילופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן, וח"ו אינו מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם, אלא כל הדברים הם כפשטן, אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפילוספיא שהם חיצוניות, אלא של בעלי האמת.
הרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי (אמת ואמונה, ירושלים ת"ש, סימן תש"ג עמוד ק"ז)
גם תירץ הרמב"ם שכתב שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ואמר, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא.

השדים מוזכרים בתנ"ך: "יזבחו לשדים לא אלוה, השדים הם בני אדם הראשון. רש"י תהלים פט,לה.

מובא בגמרא חגיגה טז. "ת"ר ששה דברים נאמרו בשדים שלשה כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם שלשה כמלאכי השרת יש להם כנפים כמלאכי השרת וטסין מסוף העולם ועד סופו כמלאכי השרת ויודעין מה שעתיד להיות כמלאכי השרת יודעין ס"ד אלא שומעין מאחורי הפרגוד כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם אוכלין ושותין כבני אדם פרין ורבין כבני אדם ומתים כבני אדם"
.
השדים גורמים לחלישות בברכים ושחיקת הבגדים ברכות דף ו. אין לומר שלום בלילה כי יש חשש שמי שאומרים לו הוא שד (אלא אם כן זה בתוך העיר).
בתלמוד מסכת פסחים מובא שהאמורא אביי סגר את השדים. כך שכל הנאמר בגמרות כבר אינו רלוונטי באותה מידה. ואולם כתבו במפרשים(דרוש מקור) שלמרות מאסרם על ידי אביי, עדיין נשארו מעטים, אם כי בכמות מצומצמת מאוד.
בתוספות במסכת גיטין סו. כתבו על פי התלמוד ירושלמי, ששדים (גם בזמן שהיו מצויים) לא היו מצויים בעיר, אלא בעיקר היו מצויים בשדות ובבורות. ובהגהות היעב"ץ על מסכת גיטין גיטין סח א[6] משמע שבכלל "בורות" הם גם ה"מערות". והרמב"ן כותב שנקראים "שדים" בעבור ששוכנים במקומות שדוד, כגון במדבר ובמערות.
בפרקי דרבי אליעזר נאמר שעיקר מקומם של השדים והמזיקין הוא במדינות הצפון. וכתב רבי מנחם ציוני בספר ציוני: "עיקר מציאות השדים הוא בקצוות פאת צפון, כגון מדינת נורווגיה". [ואין מכאן סתירה לנאמר בתוספות הנזכר לעיל, אלא יתכן והדברים משלמים אלו את אלו, שעיקר הימצאותם של השדים הוא בשדות ובמערות שבמדינות הצפוניות.
עד כאן ממה שמצאתי מדברים בנוגע לשדים.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

א צענטער כתב:סיפורים שונים שהיו בתקופות האחרונות עם נשים וכו', הם לא ראו אותם בחוש?
ישנו ספר הנקרא "אהבת חיים" ספר של מחבר מהדור הקודם. בכל סיפור שני מובאת עדות של אנשים שראו שד. הספר ההוא מפורסם וידוע בקהילות מסוימות. לענ"ד חלק מהסיפורים אלו דברי בדותות. אבל לא קבעתי.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

גידי כתב:שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו [נערך].
חייזרים הם פרי דמיון של איכרים והזויים באמריקה אכולי 'תמונות נעות' כאלה ואחרות... ואת ההקשר המופרך בין שדים המוזכרים בחז"ל ובין חייזרים אתה עושה על דעת עצמך בלבד! שדים הם לא ירוקים....
נכון. גישת הרמב"ם כי שדים אינם בני קיימא כלל. וכל ענין שדים המוזכר בחז"ל הוא רק במראה חלום כמו שכתב בנו רבי אברהם.
קרא כאן - http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=20
אבל אין צריך לאמר שרוב הראשונים השיגו עליו בזה ובראשם הרמב"ן. ראה למשל מה שכתב על דברים יח, ט
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

גידי כתב:שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו .
..
בנימה זו כתב הגר"א, בבאורו ליורה דעה קעט [יג] על גישת הרמב"ם:
והוא [רמב"ם] נמשך אחרי הפילוסופיא, ולכן כתב שכשפים ושמות ולחשים ושדים וקמיעות הכל הוא שקר. אבל כבר הכו אותו על קדקדו, שהרי מצינו הרבה מעשיות בגמרא על פי שמות וכשפים. "אמרה איהי מלתא, ואסרתה לארבא"... (שבת פא,ב חולין קה,ב) ובסוף פרק ד' מיתות, ובירושלמי שם עובדא דר"א ור"י ובן בתירא, וכן ר"ח ור"א דאיברי עיגלא תילתא, ור' יהושע דאמר שֶם ואוקמיה בין שמיא לארעא (בכורות ח,ב), וכן אבישי בן צרויה (סנהדרין צה,א), והרבה כיוצא. ואמרו (בסוף פרק ארבע מיתות, חולין ז,ב) למה נקרא שמן כשפים וכו'. והתורה העידה "ויהיו תנינים". ועיין זוהר שם. וכן קמיעין בהרבה מקומות ולחשים רבו מלספר. והפילופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן, וח"ו אינו מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם, אלא כל הדברים הם כפשטן, אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפילוספיא שהם חיצוניות, אלא של בעלי האמת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

בכמה מקומות הנוסח: "והפילופיא [הארורה] הטתו ברוב לקחה"

והגר"א למד את כל תורת הפילו' ואמר שצריך לזרוק את כולה חוץ מב' דברים ואחד מהם הוא שבעים כוחות שבאדם.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:בכמה מקומות הנוסח: "והפילופיא [הארורה] הטתו ברוב לקחה"

והגר"א למד את כל תורת הפילו' ואמר שצריך לזרוק את כולה חוץ מב' דברים ואחד מהם הוא שבעים כוחות שבאדם.
נכון כך ראיתי מביאים בזה. -הגר"א (יו"ד סרמ"ו סקי"ח) כתב על דברי הרמ"א שהובאו לעיל את הדברים הביקורתיים הבאים: "אבל לא ראו את הפרדס לא הוא ולא הרמב"ם". ובמקום אחר (יו"ד סקע"ט) הפליא הגר"א וכתב:
"והוא (-הרמב"ם והרמ"א בעקבותיו ב.א.) נמשך אחר הפלוסופיא... אבל כבר הכו אותן על קדקדו... והפלוסופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן. וחס ושלום איני מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם3 אלא כל הדברים הם כפשטן אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפלוסופיא שהם חצוניות אלא של בעלי האמת".
סגנון זה כלפי הרמב"ם זר ומוזר בתכלית, שהרי לא מצינו אף ראשון או אחרון אומר כדברים האלה על רבנו הרמב"ם, להוציא הראב"ד שידוע בכך.
ואמנם, יש שערערו על אמיתת הדברים שיצאו תחת קולמוסו של הגר"א, בספר קריה נאמנה (עמוד קס) הובא מכתב הרב צבי הירש קצנלבויגן, אל המחבר, שנאמר בו בין השאר:
"ושמעתי מפי הגאון רבי מנשה מאילייא ז"ל, שמ"ש בביאורי הגר"א יו"ד (סקע"ט ס"ק יג) , על הרמב"ם, שהפילוסופיא הארורה הטתו ברוב לקחה, אבל כבר הכו על קדקדו וכו'. ע"ש. וכן מ"ש בביאורי הגר"א יו"ד (סרמ"ו ס"ק יח) ע"ד הרמ"א בהגה, שלא ראה את הפרדס לא הוא ולא הרמב"ם וכו'. ע"ש. מעולם לא יצאו הדברים האלה מעטו ומפה קדשו של הגר"א, ואיש אחד הציג דברים אלו בתוך ביאורי הגר"א בשעת ההדפסה, והוא היה מכיר את האיש ואת שיחו".
אולם בספר עליות אליהו (יג.) הובא מכתב ממהר"ש לוריא, (שהוציא לאור הדפוס ספרי הגר"א ובכל כתבי יד קדשו נאמן הוא, לפי עדות הרב המחבר הנ"ל), שדברי הגר"א בביאוריו ליו"ד (סקע"ט וסרמ"ו) נמצאים בכתב יד קדשו, ולכן מ"ש רבי צבי הירש קצנלבויגן בקריה נאמנה הנ"ל לדבר תועה על מסדרי הדברים הנ"ל, אינה קריאה נאמנה, ושקר ענה. ע"ש. וכ"כ ר' אהרן מרכוס בספר החסידות (עמוד עט) לדחות דברי רבי צבי הירש הנ"ל, ע"פ עדות הגאון רד"ל שקבע אמיתות הדברים ע"פ כתב היד של הגר"א. וכ"כ ר' יצחק מלצאן באבן שלמה (פי"א א"ג) , שכן נמצא בכי"ק של הגר"א, ושלא כיש אומרים שאין זה מדברי הגר"א.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

עוד בענין השדים ע"פ חסד לאברהם, הצורך לכל המציאות האלו פירשו בזוהר בפרשת בראשית, שהם נבראו לצורך העולם והיינו להוכיח בהם בני אדם, והיינו דכתיב והוכחתיו בשבט אנשים ובנגעי בני אדם, מאן נגעי בני אדם אלו מזיקים, ואינון תיקוני עלמא לאלקאה בהו חייבי עלמא.
ישנם מקורות לכל הדברים האלו בספרים הקדושים. אחד מן הדרכים הכי יעילים להישמר מהם, הוא להקפיד על קיום מצות מזוזה בבית, עם מזוזה כזו שנעשה בכשרות וכראוי.
אין שדים בארץ ישראל. יש רוחות רעות שהן נשמות שלא זכו להגיע למקום הנכון, והם מסתובבות בעולם גם בארץ ישראל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מה המקור שאין שדים בא"י?
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

במאמר שצרפתי למעלה מובא שאביי גירש שדים מן הישוב (פסחים קיב:) אולם מדבריו עולה שבמקומות שאין ישוב השדים שולטים ואין חילוק בין ארץ ישראל לחו"ל.
השערה שלי מה שמפורסם שאין שדים בא"י, כנראה על פי המעשה של סילוק אשמדאי על ידי שלמה (גיטין סח. ירושלמי סנהדרין פ"ב ה"ו)
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

איך זה נחשב מקור?

בנוסף לא מצאתי משהו בירושלמי https://he.wikisource.org/wiki/%D7%99%D ... %91_%D7%95
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בתלמוד ירושלמי סנהדרין דף יג. מובא על מלאך שהוריד את שלמה מכסאו. בגמ' גיטין סח עמוד א ועמוד ב מובא בארוכה על מלאך אשמדאי מלך השדים אשר סילק את שלמה מכסאו, עד שלבסוף נתגבר עליו שלמה בעזרת הסנהדרין ובניהו. דברי הגמ' שם עמוד ב' -אמרו ליה לבניהו: קא בעי לך מלכא לגביה? אמר להו: לא. שלחו להו למלכוותא: קאתי מלכא לגבייכו? שלחו להו: אין, קאתי. שלחו להו: בידקו בכרעיה, שלחו להו: במוקי קאתי, וקא תבע להו בנידותייהו, וקא תבע לה נמי לבת שבע אימיה.
אתיוה לשלמה והבו ליה עזקתא ושושילתא דחקוק עליה שם, כי עייל חזייה, פרח, ואפילו הכי הוה ליה ביעתותא מיניה. והיינו דכתיב: "הִנֵּה מִטָּתוֹ שֶׁלִּשְׁלֹמֹה שִׁשִּׁים גִּבֹּרִים סָבִיב לָהּ מִגִּבֹּרֵי יִשְׂרָאֵל, כֻּלָּם אֲחֻזֵי חֶרֶב מְלֻמְּדֵי מִלְחָמָה אִישׁ חַרְבּוֹ עַל יְרֵכוֹ מִפַּחַד בַּלֵּילוֹת".

בשורה תחתונה ההשערה שלי נסמכית על כך ששלמה והסהנדרין סילקו את אשמדאי מלך השדים, ומעשה זה התבצעה בארץ ישראל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מצטער, לא השכנעתי כלל, לענ"ד זו לא ראיה מספיקה לומר שאין שדים בא"י.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:מצטער, לא השכנעתי כלל, לענ"ד זו לא ראיה מספיקה לומר שאין שדים בא"י.
סוף סוף שלמה סילקו [את אשמדאי ראש השדים] ממקום מלכותו בארץ ישראל.
לא אמרתי קבלו דעתי, אמרתי ראו השערתי. ולדעתי היא גם טובה.

נ.ב עם זאת, ב"ה אחפש לך מקור מפורש יותר.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

יאיר כתב:מה המקור שאין שדים בא"י?
מה מקור השמועה הרווחת שאין שדים בארץ ישראל? המצאה!

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

בזמננו בוודאי אין

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מקור בבקשה
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

א צענטער כתב:בזמננו בוודאי אין
בגמ' פסחים הובא לעיל באשכול, מבואר שאביי הרחיק את השדים דוקא ממקום ישוב. משמע במקום שאינו ישוב עדין קימים.
ואם אכן בזמנינו אינם קימים הרי שכמה הנהגות שכתבו חז"ל כיום השתנה דינם וזה חידוש!
למשל:
שלשה דברים אין נכנסים לחורבה, מפני חשד, מפני המפולת ומפני המזיקין'. (ברכות ג'.).
פת שחרית מצלת מן החמה ומן הצנה ומן המזיקין (ב"מ ק"ז:).
ליל פסח הוא ליל שמורים (יבמות י"ב) ליל המשומר ובא מן המזיקין (פסחים ק"ט:).
א"ר יצחק כל הקורא ק"ש על מטתו מזיקין בדלין הימנו שנאמר: ובני רשף יגביהו עוף (ברכות ה'.)

מצד שני במאמר שהועתק באשכול הובא שהרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי גם תירץ הרמב"ם שכתב שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ואמר, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא. ע"כ. ואכן דבריך עולים בקנה אחד עם הקוצקע'ר.
אמנם לא כך דעת הגר"א כפי שהובא באשכול.

בשורה תחתונה -ספק שדים לקולא...וברצינות! יש לדון אם לשייך את זה למה שכתבו האחרונים דספק סכנה לחומרא ועדיפא על ספק בדין דרבנן. ונפק"מ לגבי הנהגות שכתבו בחז"ל לחשוש לשדים, אם בזמנינו מכח הספק צריך לנהוג כך או לאו.
נערך לאחרונה על ידי חזקי ב 13 נובמבר 2018, 22:22, נערך 2 פעמים בסך הכל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

בשו"ע (שמחברו הקדוש חי בא"י לפני כ-400 שנה) מובאות מס' הלכות הנובעות מחשש לשדים!
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

גידי כתב:שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!
זה העתק מויקיפדיה, גם שם וגם במכלול מוזכרים לפניכן הרבה מאמרי חז"ל, ראשונים ואחרונים שכתבו על המצאות השדים כפשוטה.
כנראה לא שמת לב. (וממילא מכלול לא מזרוחניקית).
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

חזקי כתב:שדים ביהדות ובעיקר בדברי חז"ל הוזכרו ונשנו לא פעם ולא פעמים. למשל עשרה דברים שנבראו בין השמשות בע"ש נמנו גם מזיקין (אבות פ"ה ו', פסחים נ"ד). אבא בנימין אומר אלמלי נתנה רשות לעין לראות, אין כל בריה יכולה לעמוד מן המזיקין. אמר אביי אינהו נפישי מינן וקיימי עלן כי כסלא לאוגיא (כחפירה המקיפה גומת המים סביב הגפנים). אמר רב הונא כל חד מינן אלפא משמאליה ורבבתא מימיניה. אמר רבא האי דוחקא דכלה מנייהו (הדוחק הקיים בזמן דרשת הרב, מהם); הני ברכי דשלהי (עייפים) - מנייהו; הני מאני דרבנן דבלו מחופיא (חכוך) דידהון; הני כרעי דמנקפו מנייהו (ברבות ו'.).
עירבבת פה בין שדים למזיקין.
השדים נבראו ביום השני, כך מובא במדרש [ואיני יודע איך לחפש על המחשב כ"כ טוב כמוך... סומך עליך שאתה תמצא]. ואילו המזיקים נבראו בער"ש ביה"ש כפש"כ.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

יאיר כתב:
גידי כתב:שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!
זה העתק מויקיפדיה, גם שם וגם במכלול מוזכרים לפניכן הרבה מאמרי חז"ל, ראשונים ואחרונים שכתבו על המצאות השדים כפשוטה.
כנראה לא שמת לב. (וממילא מכלול לא מזרוחניקית).
המכלול עורך יהודי חסידי [גור].
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מהפורום? כי אולי אתה מתבלבל עם חבדפדי"ה?
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

גאליציינער כתב:
חזקי כתב:שדים ביהדות ובעיקר בדברי חז"ל הוזכרו ונשנו לא פעם ולא פעמים. למשל עשרה דברים שנבראו בין השמשות בע"ש נמנו גם מזיקין (אבות פ"ה ו', פסחים נ"ד). אבא בנימין אומר אלמלי נתנה רשות לעין לראות, אין כל בריה יכולה לעמוד מן המזיקין. אמר אביי אינהו נפישי מינן וקיימי עלן כי כסלא לאוגיא (כחפירה המקיפה גומת המים סביב הגפנים). אמר רב הונא כל חד מינן אלפא משמאליה ורבבתא מימיניה. אמר רבא האי דוחקא דכלה מנייהו (הדוחק הקיים בזמן דרשת הרב, מהם); הני ברכי דשלהי (עייפים) - מנייהו; הני מאני דרבנן דבלו מחופיא (חכוך) דידהון; הני כרעי דמנקפו מנייהו (ברבות ו'.).
עירבבת פה בין שדים למזיקין.
השדים נבראו ביום השני, כך מובא במדרש [ואיני יודע איך לחפש על המחשב כ"כ טוב כמוך... סומך עליך שאתה תמצא]. ואילו המזיקים נבראו בער"ש ביה"ש כפש"כ.
ייתכן כי אצל מר נפלה הטעות. משנה מסכת אבות פרק ה משנה ו - עֲשָׂרָה דְבָרִים נִבְרְאוּ בְעֶרֶב שַׁבָּת בֵּין הַשְּׁמָשׁוֹת, וְאֵלּו הֵן, פִּי הָאָרֶץ, וּפִי הַבְּאֵר, וּפִי הָאָתוֹן, וְהַקֶּשֶׁת, וְהַמָּן, וְהַמַּטֶּה, וְהַשָּׁמִיר, וְהַכְּתָב, וְהַמִּכְתָּב, וְהַלּוּחוֹת. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, אַף הַמַּזִּיקִין, וקְבוּרָתוֹ שֶׁל משֶׁה, וְאֵילוֹ שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, אַף צְבָת בִצְבָת עֲשׂוּיָה:
כתב הברטנורא בזה"ל: אף המזיקין - אלו השדים שלאחר שברא הקב"ה אדם וחוה היה מתעסק בבריאתן וכשברא רוחותיהן לא הספיק לברוא גופיהן עד שקדש היום ונשארו רוחות בלא גוף: ע"כ.
הרי השדים והמזיקים נבראו בערב שבת. ואם כי ייתכן ויש מדרש חולק, אבל במשנה שכתוב מזיקין השדים בכללם כמובאר ברע"ב.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

ניסיתי לחפש ולע"ע לא מצאתי מהיכן לקחתי את זה שהם נבראו ביום השני.
אולי המלאכים נבראו ביום השני ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

יאיר כתב:מהפורום? כי אולי אתה מתבלבל עם חבדפדי"ה?
לא, יהודי בשם ישראל קמינר חסיד גור.
היה עליו כתבה בעיתון משפחה לפני שבועיים.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

גאליציינער כתב:ניסיתי לחפש ולע"ע לא מצאתי מהיכן לקחתי את זה שהם נבראו ביום השני.
אולי המלאכים נבראו ביום השני ??
כן
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

יאיר כתב:
גאליציינער כתב:ניסיתי לחפש ולע"ע לא מצאתי מהיכן לקחתי את זה שהם נבראו ביום השני.
אולי המלאכים נבראו ביום השני ??
כן
אז כנראה אני הוא זה שבלבלתי בין המלאכים לשדים.

חזקי, סליחה, נראה שאתה צודק.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ראיתי מאמר שעוסק בנושא האשכול. בעיקרון כל מה שנכתב שם כבר הובא כאן ממקורות אחרים. מלבד נימוק מענין שהוא מעלה מדוע הרמב"ם שלל את מציאות השדים [הדגשתי אותו]

הרב חיים פוקס - שדים קיימים במציאות
"החלטתי להרים את הכפפה שנזרקה לעברי ולנסות לתמצת שלוש הרצאות שלי על מהות השדים ביהדות לכדי הסבר מקיף ב-3 חלקים בנושא הזה. יהיה זה מראה מקומות לתלמידי חכמים שיוכלו לעיין בהם ואולי ללמוד משהו שהם בדרך כלל לא היו מגיעים אליו מלימודם היומיומי בישיבה או בכולל. השדים מופיעים בתורה כמה פעמים. בראשונה הם מופיעים בסיפור על משה ומלך מצרים אשר בתגובה למשה במכת כינים מביא את החרטומים לנצח את משה, ואכן הן משתדלים... "ויעשו כן החרטומים בלטיהם..." אמר ר׳ יוחנן 'בלטיהם' - מעשה שדים, 'בלהטיהם' - מעשה כשפים, לפי שאין השד יכול לעשות פחות מכשעורה. וכן בתנחומא שם ובש״ר "א"ר אלעזר מכאן אתה למד שאין השד יכול לבראות פחות מכשעורה", כלומר כאשר לא יכלו להביא את הכינים על ידי השדים, פנו הם לכשפים ליצור אותם.
עד עכשיו יכלו המכשפים להשתמש בכשפים ובשדים ליצור בעלי חיים או להביא אותם ממקום אחר כהרף עין, כמו שנבאר בעז"ה.
כלומר, חכמים מודים שישנם שדים - שהרי השתמשו בהם מכשפי המצרים, ואם לא היו קיימים איך השתמשו בהם?
מקום שני: מובא בספר דברים "יזבחו לשדים לא אלה, אלהים לא ידעום, וכו'" כלומר קיימים הם השדים אך הם אינם אלהים ח"ו.
ומיד אחר כך מוזכרים הם בשמותיהם בפסוק כד', "מזי רעב ולחמי רשף וקטב מרירי..." וכו' ובמסכת פסחים [דף קיא:] ובמדבר רבא יב ומדרש תהלים מז צא' שקטב מרירי –שם של שד ובמדב"ר יב" ואינו שולט לא בצל ולא בחמה אלא בין בצל לחמה. ראשו דומה לעגל וקרן אחת יוצאה מתוך מצחו והוא מתגלגל ככד. א"ר הונא בשם רבי יוסף 'קטב מרירי' עשוי קליפין קליפין שערות שערות עינים עינים. א"ר שמעון בן לקיש ועין אחת קבועה לו בליבו וכל מי שהוא רואה אותו אין לו חיים מעולם בין אדם בין בהמה. וכל מי שהוא רואה אותו נופל ומת. ומרירי שולט משבעה עשר בתמוז ועד תשעה באב.
החכמים יודעים צורת השדים
ומשום כך נפסק בשו"ע (סי' תקנא סע' יח) 'צריך להיזהר מי"ז בתמוז עד ט' באב שלא לילך יחידי מד' שעות עד ט' שעות משום שבהם קטב מרירי שולט ולא יכו התלמידים בימים ההם' – ועוד יש לעיין שם בבה"ל שע"פ המבואר בפסחים קי"א: יותר יש להזהר מחד בתמוז עד שיתסר דודאי שכיחי. פתחי עולם.
יוצא מכאן שלא רק שחכמים מכירים במציאות השדים, אלא מכירים צורתם ויודעים מתי הם מזיקין אפילו עד כדי דקדוק שעות (!!!). ויתירה מכך, שאפילו עיגנו זאת בהלכה פסוקה בשולחן ערוך.
וזהו רק מקום אחד שבו נפסק בנושאי השדים בשולחן ערוך ואין חולקים שם מרן ורמ"א.
למעשה, הפסיקה היותר משמעותית בהלכה בנידון השדים הוא השימוש בהם אם מותר או לא. וכן מובא בסנהדרין [קא.] 'ואין שואלין בדבר שדים בשבת רבי יוסי אומר: אף בחול אסור. אמר רב הונא: הלכה כרבי יוסי ואף רבי יוסי לא אמרה אלא משום סכנה' ורשי מפרש במקום 'בדבר שדים – שכן עושין כשאובדין שום דבר שואלין במעשה שדים והם מגידים להם ואסור לעשות כך בשבת משום 'ממצוא חפצך'.
ניתן לכם עוד מקורות לעיין לכאן ולכאן שו"ת בעלי התוס' [סימן קכא], שו"ת הרשבא [ח"א סי' תיג] המיוחסות לרמב"ן [סי' רפג] שו"ת הריב"ש [סי' צב] שות רדב"ז [ח"א סי' תפה ובח"ג סי' תה] ובטור ב"י [יורה דעה קעט אות טו (ב),טז,ד"ה מכשף כולל] שו"ת חיים ביד [סי' כה]
אך למעשה, יותר מעניינת אותנו הפסיקה הסופית האם שימוש בשדים מותר או לא. וכן כתב מרן בשלחן ערוך ביורה דעה [קעט ס'טז] 'מעשה שדים אסור. ויש מי שמתיר לישאל בהם על הגניבה. ומוסיף הרמ"א בהג"ה ' וכיוצא בזה. (כלומר לא רק גניבה אלא לשאול עוד כל מיני שאלות ח.פ.) ועל ידי השבעה שמשביעים אותם על ידי שמות, יש מתירין בכל עניין (!!!).
לגבי ההוכחה שהם מקיימים מצוות ולמדים תורה, אנו לומדים מה'אור זרוע' חידושים מרבו הגדול בעל ספר חסידים על המסופר על יוסף שידא ומטרתם הייתה לדעת אם שדים שומרים שבת או לא.
וכן הוא כותב [הלכות עירובין סי' קמז] 'דבגמ' עירובין מג. איתא "בעי רב חנניא יש תחומין למעלה מעשרה או אין תחומין למעלה מעשרה וכו', ... ללא דלמא יוסף שידא אמרינהו",וכו'..."ומורי ה"ר יהודה חסיד זצ"ל היה אומר שהשדים מאמינים בתורה ועושים כל מה שאמרו חכמים, ושאלו (את רבי יהודה החסיד זצ"ל ח.פ.) והשיב לפי שפעמים פ'(לונית) תעשה לו שלא כהוגן ואפילו בלא ידיעתה כדאמרינן בפרק כל הבשר [חולין קה:]

למה כתב כך הרמב"ם
תתפלאו כמה דברים מצויים בשולחן ערוך שאתם מקיימים באדיקות רבה ולא תמיד מודעים שכל האיסור הוא איסור מפאת השדים שיזיקו, כגון "זוגות" שאין שותים שתי כוסות או אוכלים שתים שתים [פסחים קי.] ועוד על הליכה בתוך חורבה יחידי [ברכות ג.] ועוד המבואר בגמרא [גיטין סו.] דמי שהיה מושלך לבור ואמר כל השומע את קולו יכתוב גט לאשתו , לא יכתבנו דיש לחוש שמא שד הוא, אלא א"כ ובדקו וראו שהוא אדם. וכך נפסק להלכה.
אמנם זהו החלק הראשון בעניין השדים, אך אי אפשר לסיים אותו מבלי להזכיר את מחלוקת הרמב"ם שסובר שאין שדים בעולם ומי שמאמין הרי הוא שוטה וכו'.

לתשובה לשאלה הזו ישנה תשובה פלפולית, תשובה עניינית ותשובה פוליטית.
לצד הפלפול, אפשר לכתוב הרבה על מי אמר מה אך התשובה הסופית שזה לא משנה כי נפסק להלכה אחרת, ודעת הרמב"ם הגדול בנושא זה הייתה בדעת מיעוט ולא התקבלה.
יש הרוצים להסביר שהרי הרמב"ם לא ראה את ספרי המקובלים כמו שמביא החיד"א בספרו "שם הגדולים" על הרמב"ם: "כתב מהרח"ו ז"ל ששורשו,,, ולכך לא זכה לחכמת הזהר" עד כאן דבריו.
והגאון מוילנא מביא ביאור הגר"א [יו"ד סי' רמו הל' תלמוד תורה סקי"ח], בענין ד' שנכנסו לפרדס, וז"ל: "אבל לא ראו את הפרדס לא הוא [הרמ"א- (א"נ)] ולא הרמב"ם". ולכן הוא גם מוסיף על דבריו של הרמב"ם בנושא השדים וכו' בביאור הגר"א על השו"ע [יו"ד קע"ט אות י"ג:] "...אבל כל הבאים אחריו חלקו עליו שהרי הרבה לחשים נאמרו בגמרא והוא נמשך אחר הפילוספיא ולכן כתב שכשפים ושמות ולחשים ושדים וקמיעות הכל הוא שקר אבל כבר הכו אותו על קודקודו שהרי מצינו הרבה מעשיות בגמרא ע"פ שמות וכשפים. והפילוספיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי (הלצה) ולעקור אותם מפשטן וח"ו איני מאמין בהם. .. אלא כל הדברים כפשטן אלא שיש בהם פנימיות...".

ישנו מכתב ידוע שהרמב"ם שולח לתלמידו באחרית ימיו, שאז כבר הגיעו לידיו כתבים מחכמת הקבלה, ובו הוא מציין בדבריו שהוא יודע הרבה יותר ממה שידע פעם ואם היה יכול, היה חוזר בו מהדברים הללו. אמנם ישנם חוקרים חילונים "מומחים לקבלה" שלא מוכנים לקבל הדברים הללו וטענו בטענת "מזוייף" , והוכחות הרי אין אבל להם זה לא משנה.

התשובה העניינית היא שמי שמכיר את התקופה ואת מצב הכלכלה ורמת הידע בזמן הרמב"ם, היה יודע שבזמנו כולם חשבו שהמחלות מגיעות מהשדים והכל סובב סביב זה.
הרמב"ם שהיה רופא רציונל שהבין וידע שאם לא תשמר היגיינה מינימלית הרי שהחיידקים יתרבו וסביר מאוד שיחלו במחלות זיהומיות קשות ובכדי להוציא את העם מדרך החשיבה הזו הוא היה צריך להיות קיצוני ולהטיף נגד אמונות אלו.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

יאיר כתב:
גידי כתב:שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!
זה העתק מויקיפדיה, גם שם וגם במכלול מוזכרים לפניכן הרבה מאמרי חז"ל, ראשונים ואחרונים שכתבו על המצאות השדים כפשוטה.
כנראה לא שמת לב. (וממילא מכלול לא מזרוחניקית).
לא כנראה אלא בודאי לא קראת את התקנון של המכלול..
משאירים קישורים של תועבה
מצנזרים מה שבא להם ומשאירים את מי שבא להם
אין קו ברור בכל המכלול הזה

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

מאמר של הרב עקיבא משה סילבר http://amsgula.online/viewtopic.php?f=2&t=66
(הקדמה קצרה: מה שהזכרתי עדויות חול במאמר זה לא שאנו נצרכים לכך, אלא רק באתי לאפוקי מדעות החוקרים שגם לפי המקורות שהם רגילים להסתמך עליהם הם נמצאים מוכחשים)
הנה בש"ס יש הרבה מקומות שנזכר שדים, ומוכח שאינם רק כוחות נזק לא מודעות או תת מודעות, אלא כל אחד מהם הוא אישיות חיה וקיימת הגורמת נזק וגורמת עוד דברים להנאה מלבד נזק.
כל ניסיון, לומר שאין כוונת הגמ' לכך אלא רק למקרים ספציפיים גרידא, כמו חיידקים, אירועי אסון טבעיים וכדומה, לא עמד בנסיון המבחן בכוונת הגמ' וחז"ל שרגילים להביא דוגמאות רבות מאוד של יצורים אלו שהובאו בהקשרים שונים בהלכה ובאגדה ובאירועים היסטוריים, ואף בשמירה על הקפדות רבות המונעות היתקלות עם יצורים אלו.
יש בגמ' (ברכות ו ע"א) אלפי מימיניה ורבוותא משמאליה האי דוחקא וכו' הני ברכי וכו'. ויש בפסחים (דפים קיב-קיג בעיקר) אזהרות רבות על שתיים מים בזוגות, שתיית מים בלילה, הנהגות בסמיכות לדקלים ואילנות נוספים, ועוד הנהגות רבות אחרות של בטיחות מפני היצורים הללו המכונים מזיקים. ובברכות (דף ג ועוד) יש איסור על כניסה לחורבה מפני המזיקים. עדות נוספת בברכות (ס) על חכמים מגדולי חכמי ארץ ישראל שהעידו כי הסיבה היחידה שאינם ניזוקים מהם במקום שהם שם הוא מחמת צניעותם. בחגיגה [יז] יש תיאורים על טבעים רבים והגדרתם של השדים.
יש מקרה בחולין על התעמתות של רב פפא עם אחד השדים בדיני ממונות. בקידושין [כט ע"ב] מובא מקרה על התעמתות של אחד החכמים שסיפר כי הסתכן על ידי אחד מיצורים אלו בעימות גלוי של אחד מול אחד. בגיטין [סח] ובמדרשים נוספים הובא המקרה על הנזק הגדול שאירע לשלמה המלך ולמשפחתו על ידי אשמדאי מלך השדים, שבגללו לא יכל אחר כך המלך להמשיך לישון בלילות ללא שמירה צמודה.
גם במדרשים ישנם תיאורים רבים והסברים על השדים, כמו במדרש תנחומא [פרשת נח], וכן בתוספתא [תוספתא שבת פ"ז הכ"ג] אין לוחשין בדבר שדים. וכן גבי נח אמרו בירושלמי כל לרבות שדים.
כל סוגיות ועדויות הללו לא מותירות מקום לספק על ההתייחסות ליצורים הללו שחז"ל הוחזקו כעדי ראיה ומסורת על יצורים הללו.
מלבד זאת יש עדויות רבות בקרב אגדות העמים השונים, יווניים, רומאים, ערבים וכו' על השדים.
כמו כן יש אגדות רבות בקרב העמים הקדמונים (מהמצרים ואילך) על "אלילים" שלהם, שאמנם הם מייחסים להם כוחות רבים מאוד בסתר [כלומר בלא שנפגשו ישרות עם זה] שזה אינו מוכרח, וגם מנוגד לתורה הקדושה, ומלבד זאת מייחסים להם מקרים שונים שאירעו עם אלילים אלו לפי דבריהם, חלקם סיפורים טבעיים וחלקם סיפורים על-טבעיים. לעיתים יש מקרים על בני זוג שאחד מהם לא הודיע לזולתו שהוא משתייך למגזר ה"אלילים" עד שזה נודע מדי מאוחר, וכיוצא בזה. ככל הנראה בחלק מהמקרים מדובר על רקע של יצורים מסוימים ששייכים לקטגוריית שדים ורוחין ולילים.
ישנם עדויות ברחבי העולם מתרבויות שונות ומארצות שונות על מציאותם של יצורים הנקראים שדים (חלקם תמצא בנשמת חיים להרב מנשה בן ישראל).
עד הדור האחרון יש עדויות ומקרים של אירועים על טבעיים שאירעו עם יצורים לא טבעיים.
לדעתי הכחשת אירועים הללו מכל וכל דומים להכחשת נתונים מדעיים בבירור, דהנה אם ימצא מכתב אחד מלפני אלפי שנים על אירועים מסויימים יקבלוהו החוקרים בבירור, אבל אם ימצא אדם מלפני אלפי שנים שכתב על אירועים שהם לא טבעיים לא יקבלו את זה החוקרים.
הטענה האומרת שחז"ל כביכול טעו והרמב"ם העמיד אותם על "טעותם", היא משונה מאוד, מכיון שהסיבה שתאמר שהם טעו הוא משום שהם ייחסו מקרים על טבעיים לאמתיים, ואתה התגלה לך שדברים אלו הם אינם טבעיים. את זה חז"ל ידעו ג"כ שהדבר לא טבעי ובכל זאת הם קיבלו את המציאות הזאת של שדים. היה להם למשל בלבד הלכה למשה מסיני על הזוגות כמבואר בפסחים שם.
גם יש לציין כי הדעה הנוקטת שהרמב"ם לא האמין בשדים היא בורות, שכן הרמב"ם האמין בהם כמובא במורה נבוכים. מלבד זאת לומר שכל חז"ל טעו וכן כל הגדולים הבאים לאחריהם, כהתוס' והרמב"ן והזוהר וכל שאר גדולי האומה, ומי שהגביל את הדברים בעקבות הפילוספיה היה הרמב"ם, וכבר עליו העירו הרבה כהגר"א, וממילא שיבוא מי שלא הוכתר כאחד מחכמי ישראל, ובודאי לא כאחד מגאוני הדורות, וגם לא מתיימר להיות כך, ויקבע שכל חז"ל למושבותיהם לדורותיהם בארצותם ואחר כך כל ממשיכי דרכם כמעט ללא יוצר מן הכלל טעו זה נשמע קצת מגוחך.
גם יש לציין שחז"ל לא רק תיארו אלא גם העידו וסיפרו עדויות ומקרים שאירעו עמהם בתחום זה.
והנה כיהודים אנו יודעים שהעולם אינו כולל בתוכו אירועים טבעיים בלבד, אלא שהעולם מונהג ע"י בורא העולם בכל עת, וברצותו מנהיג את העולם בדרך טבעית, וברצותו מנהיג את העולם בדרך על טבעית. כפי שאנו יודעים היה קריעת ים סוף ועשרת המכות, מעמד הר סיני, ניסי יהושע, שמואל, ישעיה ויחזקאל ושאר הנביאים ואף ניסים רבים שאירעו בדרך גלויה בזמן התנאים והאמוראים. יש מקרים רבים בתנ"ך על התגלות מלאכים ליהודים וגוים כאחד במקרים שונים לעתים במודעות ולעתים בלי. איננו מכחישים כל ניסים אלו.
ולאור דברים אלו אנו ממשיכים לראות עובדות אלו בדבר קיומן של השדים כנכונות, משום שאיננו רואים הנהגה ניסית ועל טבעית כתופעה שמכחישה את המציאות, ולכן כל העדויות השונות שבכל אתר ואתר חוזרות להיות נשמעות.
בנוגע לאגדות העמים יש להעיר התיאוריות של העדויות אינן בהחלט נכונות, לדוגמא מה שהאמינו העמים בעבר שהמחלות באות מן השדים זו תיאוריה ולא עדות, וגם כל האגדות המורחבות אינן אמינות, משום שסיפורי עם לא אמורים כלל להיות אמתיים, אבל הרקע שעומד מאחורי סיפורים אלו, ואירועים היסטוריים העומדים מאחוריהם, וכל מיני פרטים שהיו פשוטים וידועים אצלם שעל רקע פרטים אלו נבנו ונוצרו האגדות מוכיחים שהיו שדים.
כמה נידונים בדברי רבותינו
א. דברי האוה"ח
ראיתי ציינו לדברי האוה"ח שכתב וז"ל, והדגה וגו' מתה. הכונה בזה לומר כי היה להם סימן במעשה זה כי לא היה מעשה שדים ולא מעשה כשפים כי מעשה שדים אלו יהיו דמיון ולא ממש והדמיון יהיה לעין הרואים לא שיהיה ממש דם שיהרוג כל שותיו ואפי' דגים, לזה אמר והדגה וגו' מתה ויבאש היאור [אור החיים שמות ז, כא]. והוכיחו מדבריו ששדים זה רק פרי הדמיון ולא אירע.
ולא דייקו המציינים הללו, משום שאיך האוה"ח יאמר שהמצרים שראו שהיאור התהפך להדם והכל מחמת שהשדים הם דמיון. אלא ודאי שהשדים היו קיימים, רק שאם משתמשים בשדים להפוך את היאור לדם אין כח בשדים להפוך את טעם היאור אלא רק את דמיונו ומראיתו, והדברים פשוטים.
ב. דברי הרד"ק
עוד ראיתי שציינו לדברי הרד"ק שסובר כמו כן שהשדים הם דמיון ממה שכתב עה"פ ושעירים ירקדו שם, וז"ל: ושעירים הם השדים, כמו לשעירים אשר הם זונים אחריהם, ונקראו כן לפי שהם נראים כדמות שעירים למאמין בהם, וכן ת"י ושידין יחייכון תמן [רד"ק ישעיהו יג, כא].
והנה כל הרואה יראה שאין כוונתו שהם פרי הדמיון, כי איזו קללה שייכת כאן ושעירים ירקדו שם אם הכל הוא דמיון של האיש המדומיין, (וגם פירש בזה את הפסוק בויקרא שם), אלא צריך לפרש למאמין בהם משום דמאן דקפיד קפדינן וכו' או משום שמי שמאמין בכוח שלהם ומקריב להם הוא נראה להם בדמות שעיר, ולפעמים גם נראים לאחרים בדמות שעיר כדמשמע בברכות ס ע"א.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

הרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי (אמת ואמונה, ירושלים ת"ש, סימן תש"ג עמוד ק"ז)
ותירץ עמש"כ הרמב"ם שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ותירץ, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא.
בפורום האוצר ממה שהבנתי שמו את דבריו ללעג וקלס. ה"י.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

חזקי כתב:
הרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי (אמת ואמונה, ירושלים ת"ש, סימן תש"ג עמוד ק"ז)
ותירץ עמש"כ הרמב"ם שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ותירץ, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא.
בפורום האוצר ממה שהבנתי שמו את דבריו ללעג וקלס. ה"י.
ואחר כך עוד מתפלאים מדוע בחלק מחברות הסינון הפורום הנזכר חסום! אחרי שכל מיני חייזרים מסתננים לשורות הכותבים שם..
https://chl.co.il/viewtopic. ... 45#p486689
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

בקשר למאמר לעיל, לא ניתן להגיב שם וכאן http://amsgula.online/viewtopic.php?p=162#p162 כתבתי כך:

פה http://amsgula.online/viewtopic.php?p=123#p123

לא קראתי הכל. אני מסכים עם הדברים ונוקט כשיטת הגר"א ושאר גדול ישראל. אבל:

א. הרמב"ם לא סבר שחז"ל טעו ח"ו אלא אמר שכל דבריהם אינם כפשטם אלא בחלום או כמשל עמוק וכדומה.

ב. פעם ראשונה שאני שומע שהרמב"ם אומר ששדים קיימים. אשמח לציטוט ו/או מקור מדוייק במו"נ.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:בקשר למאמר לעיל, לא ניתן להגיב שם וכאן http://amsgula.online/viewtopic.php?p=162#p162 כתבתי כך:

פה http://amsgula.online/viewtopic.php?p=123#p123

לא קראתי הכל. אני מסכים עם הדברים ונוקט כשיטת הגר"א ושאר גדול ישראל. אבל:

א. הרמב"ם לא סבר שחז"ל טעו ח"ו אלא אמר שכל דברם אינם כפשטם אלא בחלום או כמשל עמוק וכדומה.

ב. פעם ראשונה שאני שומע שהרמב"ם אומר ששדים קיימים. אשמח לציטוט ו/או מקור מדוייק במו"נ.
יאיר אכן משונה מה שכתב בעל המאמר הנזכר.

הנה הרמב"ם בפירוש המשניות [ע"ז פרק רביעי]כתב: כל עניני הכוכבים והכשוף וההשבעות והמזלות הרוחניות והשדים והגדת העתידות ומעונן ומנחש ושאלת המתים והרבה מכיו"ב כולם, רוב בנ"א נפתים בזה פיתוי גדול ומחשבים שיש להם ענינים אמיתיים, וחושבים שהם דברים אמתיים אלא שהם אסורים מצד התורה בלבד ואינם יודעים שהם דברים בטלים כוזבים ונצטוינו בתורה שלא לעשותם כמו שהזהירה על הכזב וכו' עד כאן.

ובמורה נבוכים כתב הרמב"ם: עתיד אני להודיעך בפרק שיבוא מדוע רשמו הצאביה את שיטותיהם יחד עם עבודת האדמה. ספר זה מלא הזיותיהם של עובדי עבודה זרה ומה שנפשותיהם של פשוטי עם נוטות אליו וקשורות בו, כלומר, מעשי טליסמאות, מעשים שנועדו להוריד רוחות רפאים, כשפים, שדים ו"גולים" השוכנים במדבריות. כן נכללו בספר זה הזיות גדולות, שבעלי שכל צוחקים מהן, שטוענים שהם מקעקעים את הנסים הברורים שבזכותם יודעים כל תושבי הארץ שיש אלוה השליט על תושבי הארץ. ועוד כתב: שהם עושים במציאות מעשים מופלאים ומוזרים לאדם אחד או לאנשי מדינה אחת. לא ההיגיון קובע ולא השכל מאמין שמעשים אלה שעושים המכשפים מחייבים איזשהו דבר בכלל..

כמו כן הרמב"ם ב'יד החזקה' התעלם מנימוקי הלכות הנובעות מאמונה בשדים, והסביר אותם בדרך הגיונית וסיבתית. הוא השמיט, לדוגמה, את דין מי שאחזו קורדייקוס ואמר תנו גט לאשתי, שחוששים שמא שד הוא שאמר את הדברים (ראה למעלה). בטעם הדין שאין לשים תבשיל תחת המיטה, דין שהנימוק לו בגמרא הוא רוח רעה, נתן רמב"ם נימוק מתחום אחר: שמא יפול בו דבר המזיק והוא אינו רואה (רוצח פי"ב ה').
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

קובץ מענין בשיטת הרמב"ם והגר"א. רוב החומר כבר הובא באשכול אבל מצאתי שם תוספת מענינת.
http://daf-yomi.com/Data/UploadedFiles/ ... -sFile.pdf
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

מצאתי מאמר של הרב יהודה קוק המעלה הערות חמורות מהש"ס על שיטת הרמב"ם.

צע"ג לפע"ד בדעת הרמב"ם, דהא מצינו בהרבה דוכתי בש"ס שהוזכר "שדים", א. יעוי' ברפ"ק דמגילה (ג.). ב. ובסנהדרין (מד.) דאריב"ל אסור לאדם שיתן שלום לחבירו בלילה דחיישי' שמא "שד" הוא יעו"ש. ג. וכן מצינו לזה בספ"ק דב"ק (טז.) דתניא צבוע זכר לאחר שבע שנים נעשה עטלף וכו' לאחר שבע שנים נעשה "שד" ע"ש. ד. וכן יעו"ש לקמן בפ"ב (כא.) משום שנא' ושאיה יוכת שער, ופירש"י "שד" ששמו שאיה מכתת שער בית וכו' ע"ש, וכ"כ בנימ"י ע"ש. ה. וכן יעוי' בס"מ ברכות (סב.) דשעיר בשעיר מיחלף, ופירש"י בזה"ל, "שד" של בית הכסא דומה לשעיר ועלהם נאמר ושעירים ירקדו שם, עכ"ל יעו"ש. דמבואר דאיכא שדים. וכן יעו"ש ברד"ה בתר דמלך וכו' שכ' וז"ל, ונעשה ראש ישיבה צריך שימור טפי מפני המזיקים שמתקנאים ה"שדים" בת"ח וכו', עכ"ל יעו"ש. ו. וכן יעו"ש לעיל (נד:) דג' צריכין שימור ואלו הן חולה חתן וכלה וכו', וכ' רש"י חולה, שהורע מזלו לפיכך "השד" מתגרה בו וכו', עכ"ל ע"ש. ז. וכן יעוי' ברש"י בויקרא פ' אח"מ (יז', ז') עה"פ ולא יזבחו עוד את זבחיהם לשעירים וגו' שכ' וז"ל, לשדים, כמו ושעירים ירקדו שם, עכ"ל ע"ש. ח. וכן יעוי' בפ"ד דקידושין (עב.) הראנו ישמעאלים, דומין לשעירים של בית הכסא, ופירש"י לשעירים, מלובשים שחורים ודומים ל"שדים", עכ"ל ע"ש. ט. וכן יעוי' בסנהדרין (קא.) דאין שואלין בדבר "שדים" בשבת.

וכן יעוי' בספ"ק דמכות (ו:) ואפי' מפי "השד" יעו"ש, יא. וכן יעוי' בגיטין (סו.) מי שהיה מושלך לבור וכו' וליחוש שמא "שד" הוא יעו"ש, יב. וכ"ה בס"מ יבמות (קכב.) יעו"ש. יג. וכן יעוי' בחולין (קה:) דהנהו שקולאי וכו' פקעה וכו', והיינו "שד" כש"כ תוס' בתענית (ח:) ד"ה אלא וכו', יד. וכן יעוי' בעירובין (מג.) דילמא יוסף "שידא" אמרינהו, טו. וכן יעו"ש לקמן (ק:) דהאשה נתקללה שמגדלת שיער כלילית, ופירש"י "שד" ע"ש, טז. וכן יעו"ש לעיל (יח:) דכל אותן השנים שהיה אדה"ר בנידוי הוליד רוחין ו"שדין" וכו' ע"ש. יז. וכן יעו"ש ברפ"ד (מא:) במשנה מי שהוציאוהו נכרים או רוח רעה וכו', ופירש"י רוח רעה שנכנס בו "שד" ונטרפה דעתו וכו' יעו"ש. יח. וכן יעוי' בנדה (כד:) דא"ר יוסי מעשה באשה אחת שהפילה דמות לילית וכו', ופירש"י "שד" שיש לו פרצוף אדם יעו"ש.

וא"כ מבואר בכ"ז דאכן איכא מציאות של שדים בעולם. וא"כ צ"ע מש"כ הרמב"ם בפיה"מ שם דענין השדים אינו באמת אלא שקר וכזב וכו', דמכל הנ"ל מוכח דקיימים הם, ועכ"פ בזמן חז"ל ודאי שהיו קיימים וברמב"ם משמע דס"ל דאף בזמן חז"ל לא היו קיימים, וצע"ג.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

ועוד בזה. רבינו בחיי בפ' אחרי מות (יז', ז') כתב דאיכא מציאות דשדים בעולם יעו"ש. ויעוי' בב"ר (בס"פ ז'), וב"יפה תואר" שכ' דנחלקו בזה החכמים דיש שמאמינים במציאותם וס"ל דהם רק מב' יסודות. הזכים האש והאויר וכו', ויש שמכחישים מציאותם לגמרי וכו', אבל מפשטות המדרש שלפנינו ועוד מאמרים מפוזרים בגמ' נר' דחז"ל האמינו במציאותם וכו', עכ"ד היפ"ת יעו"ש. וכוונתו כש"נ דהרמב"ם ס"ל דליכא "מציאות" כזאת, והרמב"ן ור' בחיי ס"ל דה"ה מהאש והאויר וכו'.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

וכידוע שנכתב במגילת סתרים שנודע לרמב"ם בסוף ימיו על תורת הסוד וחזר בו וי"א דמזוייפת.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:וכידוע שנכתב במגילת סתרים שנודע לרמב"ם בסוף ימיו על תורת הסוד וחזר בו וי"א דמזוייפת.
כבר הובא באשכול כאן https://chl.co.il/viewtopic. ... 70#p479569
וראה לאחד מהראשונים בספר מגדל עוז בהלכות יסודי התורה פרק א' הלכה י' כתב: "אבל הוא בעצמו (הרמב"ם) ידע כי דרך האמת נעלמת ואינה נמסרת אלא מפה אל פה ובחשאי... ולדעתי שר"מ ז"ל ידע בהם בסוף ימיו, שאני מעיד שראיתי בספרד ארץ מולדתנו כתוב במגילה של קלף ישן מיושן ומעושן לשון זה: אני משה ב"ר מימון כשירדתי לחדרי המרכבה בינותי בענין הקץ... וקרובים היו דבריו לדברי המקובלים האמיתיים..." ובהמשך שם כותב שראה כתבים שהרמב"ם החל לכתוב בקבלה, אולם, הוא מוסיף "וכמדומה לו שטבע אלה הנסתרות להיות נעדרות מלפרסמם... ולכן לא גמרם וגנזם...".

וקרא כאן בהרחבה הובאו כמה גדולים שגם נקטו כך. https://www.yeshiva.org.il/wiki/index.p ... te_note-39
וזה מלבד גדולים נוספים שכתבו כי הרמב"ם הכיר את הקבלה בסוף ימיו רבי יצחק אברבנאל[35], הרב מרדכי אליהו[36], ספר הדורות[37], אחד ממפרשי הרמב"ן על התורה[38], וכן המגדל עוז דלהלן עד כאן ציטוט. ומצד שני מובא שם על הרבה גדולים שסברו אחרת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

חזקי כתב:
הרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי (אמת ואמונה, ירושלים ת"ש, סימן תש"ג עמוד ק"ז)
ותירץ עמש"כ הרמב"ם שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ותירץ, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא.
בפורום האוצר ממה שהבנתי שמו את דבריו ללעג וקלס. ה"י.
ומזכיר לי מה שכתב אפיקורוס אחד במענה לראיות במציאות השדים בזה הלשון: מי שרץ להביא לי ראיות שיש שדים שידע שבזה הרגע הפכתי לרואה ואינו נראה..אופס...דרכתי על הזנב של חתול שחור שלא ראה אותי....עד כאן לשונו המחליאה.

ואכן לאחד כזה נאמר שנשמת אפיקורס נכרתת בעולם הזה ובבא. אופס..
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

במאמר שהובא בקישור - https://chl.co.il/viewtopic. ... 67#p488464
הושמט מה שכתב הרשב"ם בבא בתרא עג: בזה"ל: ה"ג שמעין בי מלכא וקטלוהו - בי מלכא דשידי שאין דרכו של שד להראות לבני אדם והרגוהו מפני שהיה מגלה סודם ואית דאמר בי מלכא קיסר שהיה ירא שלא יטול המלכות ממנו שהיה אותו שד מאדם הבא על השידה והיה דר בין האנשים עכ"ל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

אם כי אפשר שהרמב"ם תפס בגירסה אחרת או הסבר שונה באגדה הנ"ל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

וכי חסר? יש עשרות ועוד במדרשים לא רק בגמ'
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

נכון והמטרה לנסות ולהציג כמה שיותר מדברי חז"ל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17440
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 305 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

כתבת
חזקי כתב:אם כי אפשר שהרמב"ם תפס בגירסה אחרת או הסבר שונה באגדה הנ"ל.
וע"כ כתבתי
יאיר כתב:וכי חסר? יש עשרות ועוד במדרשים לא רק בגמ'
ובכל אחד מהם הרמב"ם כנראה הסביר אחרת.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

וקובץ על יד ירבה..
עוד סתירה להרמב"ם ומאידך עוד פירוש וישוב הסתירה ובכך תתרבה הדעת באשכול.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון
הודעות: 4289
הצטרף: 28 ינואר 2014, 02:36
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב וקורונימון »

יש מ"ד בגמ' שהיה שידה לאחשוורוש במקום אסתר
ה' הושיעה המלך יעננו ביום קורונה, אנא ה' קורו נא
כ"ד הכו"ח עבדכם הנאמן בלונ"ח
פע'מון ז'הב ור'ימון (המכונה לפנים פע"ח),
הגאב"ד דק"ק פצלוחנה פופיטות יצ"ו

שלח תגובה