האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

מספר אחד
הודעות: 83
הצטרף: 06 נובמבר 2018, 17:16

האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי מספר אחד »

אומרת הגמרא שיש להם 6 תכונות .3 כבני אדם ו3 כמלאכי השרת כמו בני אדם הם אוכלים ושותים פרים ורבים ומתים וכמו המלאכים הם יכולים לטוס
בשמיים והם יכולים להידמות לכל ייצור בקרקע
מה אתם אומרים מעניין להבין את הייצורים האלה מי הם או מה הם

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו [נערך].
חייזרים הם פרי דמיון של איכרים והזויים באמריקה אכולי 'תמונות נעות' כאלה ואחרות... ואת ההקשר המופרך בין שדים המוזכרים בחז"ל ובין חייזרים אתה עושה על דעת עצמך בלבד! שדים הם לא ירוקים....

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

מספר אחד כתב:אומרת הגמרא שיש להם 6 תכונות .3 כבני אדם ו3 כמלאכי השרת כמו בני אדם הם אוכלים ושותים פרים ורבים ומתים וכמו המלאכים הם יכולים לטוס
בשמיים והם יכולים להידמות לכל ייצור בקרקע
מה אתם אומרים מעניין להבין את הייצורים האלה מי הם או מה הם
תסביר נא את שאלתך...

מספר אחד
הודעות: 83
הצטרף: 06 נובמבר 2018, 17:16

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי מספר אחד »

בקיצור אם יש שדים או אין לפי התורה

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

מספר אחד כתב:בקיצור אם יש שדים או אין לפי התורה
מה???
גמרות מפורושות שיש שדים פסחים ברכות ועוד. אם כן מה השאלה?
ושוב אם להקיש בין שדים לחיזרים זו שאלה לא רצינית, על גבול הליצנות!

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

בוודאי שהיו. כנראה גם היום יש, אבל לא רואים, כמו עוד דברים שהשתנו במשך השנים

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

גם בזמן חז"ל כפי המבואר בברכות לא היו רואים אותם כי אם סימנים שהם נמצאים עיין ברכות פרק ראשון כמה עצות למי שחפץ לראותם. אזהרה! מי שרואה שדים יכול לצאת מדעתו כפי המסופר בגמרא שם.

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

סיפורים שונים שהיו בתקופות האחרונות עם נשים וכו', הם לא ראו אותם בחוש?

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

אומרים שאינם מצויים בא"י [אמנם שמעתי מעשה, הנה העתק הודעה שכתבתי במקו"א]:

אדם נכנס בשעת לילה למקוה ורואה את הבלן יושב שם בכניסה, אומר לו שלום ונכנס. כשנכנס רואה שהחדר חשוך אך שומע שיש שם עוד אדם. שואל אותו: "מדוע חשוך פה? היכן מתג האור?" ומה שקורה באותו רגע הוא שאותו 'אדם' מגלגל את לשונו הארוכה לכיוון המתג ומדליק את האור...
אותו אדם בורח כל עוד נפשו בו ורץ לכיוון הבלן ואומר לו: ראית את זה שבפנים?!? עונה לו הבלן:"איך הוא עשה לך? ככה?" תוך כדי גלגול לשונו הארוכה....

כך סיפר הרב רמי לוי (באחת הקלטות שלו) ששמע ממקור ראשון - מאותו אדם.

איני אומר שאני מאמין לסיפור אך זכורני שישנה דיעה כזו שיש שדים בא"י, אלא שלא יכולים להזיק אלא רק להפחיד. (אשמח לראות מקור לכך - לא חיפשתי).
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

שדים ביהדות ובעיקר בדברי חז"ל הוזכרו ונשנו לא פעם ולא פעמים. למשל עשרה דברים שנבראו בין השמשות בע"ש נמנו גם מזיקין (אבות פ"ה ו', פסחים נ"ד). אבא בנימין אומר אלמלי נתנה רשות לעין לראות, אין כל בריה יכולה לעמוד מן המזיקין. אמר אביי אינהו נפישי מינן וקיימי עלן כי כסלא לאוגיא (כחפירה המקיפה גומת המים סביב הגפנים). אמר רב הונא כל חד מינן אלפא משמאליה ורבבתא מימיניה. אמר רבא האי דוחקא דכלה מנייהו (הדוחק הקיים בזמן דרשת הרב, מהם); הני ברכי דשלהי (עייפים) - מנייהו; הני מאני דרבנן דבלו מחופיא (חכוך) דידהון; הני כרעי דמנקפו מנייהו (ברבות ו'.).
ר' ירמיה בן אלעזר אומר כל אותן השנים שהיה אדה"ר בנידוי הוליד רוחין ושידין ולילין, שנאמר ויחי אדם שלשים ומאה שנה ויולד בדמותו כצלמו, מכלל דעד האידנא לאו כצלמו אוליד (עירובין י"ח:).
השד אין לו צלם אדם רק צלו (בבואה) ולא בבואה דבבואה (צל צלו).
אדם שהיה מושלך בבור, ואמר כל שומע קולי יכתוב גט לאשתי, חוששים שמא שד הוא שקרא את הקריאה, אבל אם יש לקורא צורת אדם לא חוששים.
השדים נקראים בשמות שונים בדברי חז"ל: שעיר, הני תרי כושאי של שלמה וכו' מסרינהו לשעירים (סוכה נ"ג.). על הפסוק המזכי קטב מרירי וקטב ישוד צהרים (תהלים צ"א) אמרו: תרי קטבי הוו, חד מקמי טיהרא (קודם צהרים) וחד מבתר טיהרא, דמקמי טיהרא קטב מרירי שמו וכו' דבתר טיהרא קטב ישוד צהרים שמו ומחזי ביה קרנא דעיזא והדר ביה כנפיא וכו' (פסחים קי"א:).
כאשר עשו ישראל העגל ירדו ק"כ רבוא מלאכי חבלה (שם פ"ה.).
שידה ושידות (קהלת ב'), א"ר יוחנן שלש מאות מיני שדים היו בשיחין, ושידה עצמה איני יודע מה היא (גיטין ס"ח.).
במשנה מי שאחזו קורדייקוס (שידה השולטת כששותה יין מגיתו) ואמר כתבו גט לאשתי, לא אמר כלום, שאין דעתו מיושבת, ואמרו בגמרא האי רוחא קורדייקוס שמה (גיטין ס"ז;).
ראשי השדים הם אשמדאי, סמאל, ולילית, הורמיז בת ליליתא (ב"ר ע"ג). השדים יש להם מקומות מיוחדים, והם נמצאים לרוב בחורבות. 'מפני שלשה דברים אין נכנסים לחורבה, מפני חשד, מפני המפולת ומפני המזיקין'. (ברכות ג'.).
גם כי אלך בגיא צלמות לא אירא רע (תהלים כ"ג) – דרשו: זה הישן בצל דקל יחידי, וההולך בצל של לבנה. שדרך השדים להלוך בלילה, ובזמן שהלבנה זורחת מתייראין לילך במקום האור והולכין במקום הצל (פסחים קי"א. רשב"ם).

תכונת השד, כחו וסגולתו
ששה דברים נאמרו בשדים, שלשה כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם.
שלושה כמלאכי השרת:
יש להם כנפים כמלאכי השרת,
וטסין מסוף העולם ועד סופו כמלאכי השרת,
שומעין מאחורי הפרגוד מה שעתיד להיות כמלאכי השרת.

שלושה כבני אדם:
אוכלין ושותין כבני אדם,
פרין ורבין כבני אדם,
מתים כבני אדם (חגיגה ט"ז),
ויש אומרים:
אף הופכין פניהם לכל רוחות שירצו,
ורואין ואין נראין (אדר"נ ל"ז ז').

פת שחרית מצלת מן החמה ומן הצנה ומן המזיקין (ב"מ ק"ז:).
ליל פסח הוא ליל שמורים (יבמות י"ב) ליל המשומר ובא מן המזיקין (פסחים ק"ט:).
א"ר יצחק כל הקורא ק"ש על מטתו מזיקין בדלין הימנו שנאמר: ובני רשף יגביהו עוף (ברכות ה'.).

האמונה בשדים
בתלמוד ובמדרשים מדובר על מציאות שדים ומזיקים. בספרותנו אין למזיקים כח עצמי לעשות מטוב ועד רע, והם שליחיו של הקב"ה ועושי רצונו. רמב"ן (לויקרא י"ז ז') מבאר הלשון "לשדים לא אלוה" כאילו אמר שאין להם כח וממשלה, כי אלהים לשון אילות וכח, ולכן אין צורך בהם כי לא ידעו להרע או להטיב.

כמעט כל הפילוסופים וחכמי ישראל בימי הביניים האמינו בשדים (עי' כוזרי מאמר ה' סי' י"ד, קרשקש אור השם פ"ד ו', רשב"א שו"ת ח"א ס" תי"ד).

רמב"ם לא האמין בשדים. ב'יד החזקה' התעלם מנימוקי הלכות הנובעות מאמונה בשדים, והסביר אותם בדרך הגיונית וסיבתית. הוא השמיט, לדוגמה, את דין מי שאחזו קורדייקוס ואמר תנו גט לאשתי, שחוששים שמא שד הוא שאמר את הדברים (ראה למעלה). בטעם הדין שאין לשים תבשיל תחת המיטה, דין שהנימוק לו בגמרא הוא רוח רעה, נתן רמב"ם נימוק מתחום אחר: שמא יפול בו דבר המזיק והוא אינו רואה (רוצח פי"ב ה').

מקורות מן ההגות על שדים ואמונה בהם
רבי יוסף אלבו, מאמר שלישי פרק ח'
ולהיות כל האנשים כוספים לדעת העתיד להתחדש עליהם מיום אל יום בכל פרטי ענייניהם, היו הקדמונים נמשכים אחר הקוסמים וידיעת משפטי הכוכבים, והיו קצת האומות עושים כשפים ועובדים השדים כפי חילוף מדרגותיהם:
אלו עובדים לשדי האש ומעבירים בניהם ובנותיהם באש, ואלו עובדים לשד האש והאוויר.
שכן כתב רבנו האיי בתשובה, כי יש שדים מיסוד האש ויש מיסוד האוויר. וכל זה היו עושים כדי שיחול עליהם רוח טומאה מן השדים להגיד עתידותיהם.
רמח"ל, במאמר העיקרים, מגדיר שדים בדרך זו:
עוד מין אחד של נבראים נמצא, שהוא מין אמצעי בין גשמי ורוחני, והיינו שיש בו קצת מגבולי הגשם ועניניו ומשולל מקצתם, ושם המין הזה נקראים שדים, ויש בהם קצת גופניות, אך לא כגופניות שלנו, ויש בהם קצת עניני רוחניות, אך לא כרוחנים ממש. וגם בהם יש מדרגות מדרגות ומינים שונים, וכפי מדרגותיהם כך הם החוקים והגבולים שלהם.
הגר"א, בבאורו ליורה דעה קעט [יג] כתב על הרמב"ם:
והוא [רמב"ם] נמשך אחרי הפילוסופיא, ולכן כתב שכשפים ושמות ולחשים ושדים וקמיעות הכל הוא שקר. אבל כבר הכו אותו על קדקדו, שהרי מצינו הרבה מעשיות בגמרא על פי שמות וכשפים. "אמרה איהי מלתא, ואסרתה לארבא"... (שבת פא,ב חולין קה,ב) ובסוף פרק ד' מיתות, ובירושלמי שם עובדא דר"א ור"י ובן בתירא, וכן ר"ח ור"א דאיברי עיגלא תילתא, ור' יהושע דאמר שֶם ואוקמיה בין שמיא לארעא (בכורות ח,ב), וכן אבישי בן צרויה (סנהדרין צה,א), והרבה כיוצא. ואמרו (בסוף פרק ארבע מיתות, חולין ז,ב) למה נקרא שמן כשפים וכו'. והתורה העידה "ויהיו תנינים". ועיין זוהר שם. וכן קמיעין בהרבה מקומות ולחשים רבו מלספר. והפילופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן, וח"ו אינו מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם, אלא כל הדברים הם כפשטן, אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפילוספיא שהם חיצוניות, אלא של בעלי האמת.
הרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי (אמת ואמונה, ירושלים ת"ש, סימן תש"ג עמוד ק"ז)
גם תירץ הרמב"ם שכתב שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ואמר, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא.

השדים מוזכרים בתנ"ך: "יזבחו לשדים לא אלוה, השדים הם בני אדם הראשון. רש"י תהלים פט,לה.

מובא בגמרא חגיגה טז. "ת"ר ששה דברים נאמרו בשדים שלשה כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם שלשה כמלאכי השרת יש להם כנפים כמלאכי השרת וטסין מסוף העולם ועד סופו כמלאכי השרת ויודעין מה שעתיד להיות כמלאכי השרת יודעין ס"ד אלא שומעין מאחורי הפרגוד כמלאכי השרת ושלשה כבני אדם אוכלין ושותין כבני אדם פרין ורבין כבני אדם ומתים כבני אדם"
.
השדים גורמים לחלישות בברכים ושחיקת הבגדים ברכות דף ו. אין לומר שלום בלילה כי יש חשש שמי שאומרים לו הוא שד (אלא אם כן זה בתוך העיר).
בתלמוד מסכת פסחים מובא שהאמורא אביי סגר את השדים. כך שכל הנאמר בגמרות כבר אינו רלוונטי באותה מידה. ואולם כתבו במפרשים(דרוש מקור) שלמרות מאסרם על ידי אביי, עדיין נשארו מעטים, אם כי בכמות מצומצמת מאוד.
בתוספות במסכת גיטין סו. כתבו על פי התלמוד ירושלמי, ששדים (גם בזמן שהיו מצויים) לא היו מצויים בעיר, אלא בעיקר היו מצויים בשדות ובבורות. ובהגהות היעב"ץ על מסכת גיטין גיטין סח א[6] משמע שבכלל "בורות" הם גם ה"מערות". והרמב"ן כותב שנקראים "שדים" בעבור ששוכנים במקומות שדוד, כגון במדבר ובמערות.
בפרקי דרבי אליעזר נאמר שעיקר מקומם של השדים והמזיקין הוא במדינות הצפון. וכתב רבי מנחם ציוני בספר ציוני: "עיקר מציאות השדים הוא בקצוות פאת צפון, כגון מדינת נורווגיה". [ואין מכאן סתירה לנאמר בתוספות הנזכר לעיל, אלא יתכן והדברים משלמים אלו את אלו, שעיקר הימצאותם של השדים הוא בשדות ובמערות שבמדינות הצפוניות.
עד כאן ממה שמצאתי מדברים בנוגע לשדים.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

א צענטער כתב:סיפורים שונים שהיו בתקופות האחרונות עם נשים וכו', הם לא ראו אותם בחוש?
ישנו ספר הנקרא "אהבת חיים" ספר של מחבר מהדור הקודם. בכל סיפור שני מובאת עדות של אנשים שראו שד. הספר ההוא מפורסם וידוע בקהילות מסוימות. לענ"ד חלק מהסיפורים אלו דברי בדותות. אבל לא קבעתי.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

גידי כתב:שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו [נערך].
חייזרים הם פרי דמיון של איכרים והזויים באמריקה אכולי 'תמונות נעות' כאלה ואחרות... ואת ההקשר המופרך בין שדים המוזכרים בחז"ל ובין חייזרים אתה עושה על דעת עצמך בלבד! שדים הם לא ירוקים....
נכון. גישת הרמב"ם כי שדים אינם בני קיימא כלל. וכל ענין שדים המוזכר בחז"ל הוא רק במראה חלום כמו שכתב בנו רבי אברהם.
קרא כאן - http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=20
אבל אין צריך לאמר שרוב הראשונים השיגו עליו בזה ובראשם הרמב"ן. ראה למשל מה שכתב על דברים יח, ט
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

גידי כתב:שדים כתבת שיש. כמובן הרמב"ם לומד אחרת. אבל לא משגיחים בזה ברמב"ם כמו בהרבה דברים שהסביר את חז"ל כדרכו .
..
בנימה זו כתב הגר"א, בבאורו ליורה דעה קעט [יג] על גישת הרמב"ם:
והוא [רמב"ם] נמשך אחרי הפילוסופיא, ולכן כתב שכשפים ושמות ולחשים ושדים וקמיעות הכל הוא שקר. אבל כבר הכו אותו על קדקדו, שהרי מצינו הרבה מעשיות בגמרא על פי שמות וכשפים. "אמרה איהי מלתא, ואסרתה לארבא"... (שבת פא,ב חולין קה,ב) ובסוף פרק ד' מיתות, ובירושלמי שם עובדא דר"א ור"י ובן בתירא, וכן ר"ח ור"א דאיברי עיגלא תילתא, ור' יהושע דאמר שֶם ואוקמיה בין שמיא לארעא (בכורות ח,ב), וכן אבישי בן צרויה (סנהדרין צה,א), והרבה כיוצא. ואמרו (בסוף פרק ארבע מיתות, חולין ז,ב) למה נקרא שמן כשפים וכו'. והתורה העידה "ויהיו תנינים". ועיין זוהר שם. וכן קמיעין בהרבה מקומות ולחשים רבו מלספר. והפילופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן, וח"ו אינו מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם, אלא כל הדברים הם כפשטן, אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפילוספיא שהם חיצוניות, אלא של בעלי האמת.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

בכמה מקומות הנוסח: "והפילופיא [הארורה] הטתו ברוב לקחה"

והגר"א למד את כל תורת הפילו' ואמר שצריך לזרוק את כולה חוץ מב' דברים ואחד מהם הוא שבעים כוחות שבאדם.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:בכמה מקומות הנוסח: "והפילופיא [הארורה] הטתו ברוב לקחה"

והגר"א למד את כל תורת הפילו' ואמר שצריך לזרוק את כולה חוץ מב' דברים ואחד מהם הוא שבעים כוחות שבאדם.
נכון כך ראיתי מביאים בזה. -הגר"א (יו"ד סרמ"ו סקי"ח) כתב על דברי הרמ"א שהובאו לעיל את הדברים הביקורתיים הבאים: "אבל לא ראו את הפרדס לא הוא ולא הרמב"ם". ובמקום אחר (יו"ד סקע"ט) הפליא הגר"א וכתב:
"והוא (-הרמב"ם והרמ"א בעקבותיו ב.א.) נמשך אחר הפלוסופיא... אבל כבר הכו אותן על קדקדו... והפלוסופיא הטתו ברוב לקחה לפרש הגמרא הכל בדרך הלציי ולעקור אותם מפשטן. וחס ושלום איני מאמין בהם ולא מהם ולא מהמונם3 אלא כל הדברים הם כפשטן אלא שיש בהם פנימיות, לא פנימיות של בעלי הפלוסופיא שהם חצוניות אלא של בעלי האמת".
סגנון זה כלפי הרמב"ם זר ומוזר בתכלית, שהרי לא מצינו אף ראשון או אחרון אומר כדברים האלה על רבנו הרמב"ם, להוציא הראב"ד שידוע בכך.
ואמנם, יש שערערו על אמיתת הדברים שיצאו תחת קולמוסו של הגר"א, בספר קריה נאמנה (עמוד קס) הובא מכתב הרב צבי הירש קצנלבויגן, אל המחבר, שנאמר בו בין השאר:
"ושמעתי מפי הגאון רבי מנשה מאילייא ז"ל, שמ"ש בביאורי הגר"א יו"ד (סקע"ט ס"ק יג) , על הרמב"ם, שהפילוסופיא הארורה הטתו ברוב לקחה, אבל כבר הכו על קדקדו וכו'. ע"ש. וכן מ"ש בביאורי הגר"א יו"ד (סרמ"ו ס"ק יח) ע"ד הרמ"א בהגה, שלא ראה את הפרדס לא הוא ולא הרמב"ם וכו'. ע"ש. מעולם לא יצאו הדברים האלה מעטו ומפה קדשו של הגר"א, ואיש אחד הציג דברים אלו בתוך ביאורי הגר"א בשעת ההדפסה, והוא היה מכיר את האיש ואת שיחו".
אולם בספר עליות אליהו (יג.) הובא מכתב ממהר"ש לוריא, (שהוציא לאור הדפוס ספרי הגר"א ובכל כתבי יד קדשו נאמן הוא, לפי עדות הרב המחבר הנ"ל), שדברי הגר"א בביאוריו ליו"ד (סקע"ט וסרמ"ו) נמצאים בכתב יד קדשו, ולכן מ"ש רבי צבי הירש קצנלבויגן בקריה נאמנה הנ"ל לדבר תועה על מסדרי הדברים הנ"ל, אינה קריאה נאמנה, ושקר ענה. ע"ש. וכ"כ ר' אהרן מרכוס בספר החסידות (עמוד עט) לדחות דברי רבי צבי הירש הנ"ל, ע"פ עדות הגאון רד"ל שקבע אמיתות הדברים ע"פ כתב היד של הגר"א. וכ"כ ר' יצחק מלצאן באבן שלמה (פי"א א"ג) , שכן נמצא בכי"ק של הגר"א, ושלא כיש אומרים שאין זה מדברי הגר"א.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

עוד בענין השדים ע"פ חסד לאברהם, הצורך לכל המציאות האלו פירשו בזוהר בפרשת בראשית, שהם נבראו לצורך העולם והיינו להוכיח בהם בני אדם, והיינו דכתיב והוכחתיו בשבט אנשים ובנגעי בני אדם, מאן נגעי בני אדם אלו מזיקים, ואינון תיקוני עלמא לאלקאה בהו חייבי עלמא.
ישנם מקורות לכל הדברים האלו בספרים הקדושים. אחד מן הדרכים הכי יעילים להישמר מהם, הוא להקפיד על קיום מצות מזוזה בבית, עם מזוזה כזו שנעשה בכשרות וכראוי.
אין שדים בארץ ישראל. יש רוחות רעות שהן נשמות שלא זכו להגיע למקום הנכון, והם מסתובבות בעולם גם בארץ ישראל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מה המקור שאין שדים בא"י?
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

במאמר שצרפתי למעלה מובא שאביי גירש שדים מן הישוב (פסחים קיב:) אולם מדבריו עולה שבמקומות שאין ישוב השדים שולטים ואין חילוק בין ארץ ישראל לחו"ל.
השערה שלי מה שמפורסם שאין שדים בא"י, כנראה על פי המעשה של סילוק אשמדאי על ידי שלמה (גיטין סח. ירושלמי סנהדרין פ"ב ה"ו)
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

איך זה נחשב מקור?

בנוסף לא מצאתי משהו בירושלמי https://he.wikisource.org/wiki/%D7%99%D ... %91_%D7%95
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

בתלמוד ירושלמי סנהדרין דף יג. מובא על מלאך שהוריד את שלמה מכסאו. בגמ' גיטין סח עמוד א ועמוד ב מובא בארוכה על מלאך אשמדאי מלך השדים אשר סילק את שלמה מכסאו, עד שלבסוף נתגבר עליו שלמה בעזרת הסנהדרין ובניהו. דברי הגמ' שם עמוד ב' -אמרו ליה לבניהו: קא בעי לך מלכא לגביה? אמר להו: לא. שלחו להו למלכוותא: קאתי מלכא לגבייכו? שלחו להו: אין, קאתי. שלחו להו: בידקו בכרעיה, שלחו להו: במוקי קאתי, וקא תבע להו בנידותייהו, וקא תבע לה נמי לבת שבע אימיה.
אתיוה לשלמה והבו ליה עזקתא ושושילתא דחקוק עליה שם, כי עייל חזייה, פרח, ואפילו הכי הוה ליה ביעתותא מיניה. והיינו דכתיב: "הִנֵּה מִטָּתוֹ שֶׁלִּשְׁלֹמֹה שִׁשִּׁים גִּבֹּרִים סָבִיב לָהּ מִגִּבֹּרֵי יִשְׂרָאֵל, כֻּלָּם אֲחֻזֵי חֶרֶב מְלֻמְּדֵי מִלְחָמָה אִישׁ חַרְבּוֹ עַל יְרֵכוֹ מִפַּחַד בַּלֵּילוֹת".

בשורה תחתונה ההשערה שלי נסמכית על כך ששלמה והסהנדרין סילקו את אשמדאי מלך השדים, ומעשה זה התבצעה בארץ ישראל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מצטער, לא השכנעתי כלל, לענ"ד זו לא ראיה מספיקה לומר שאין שדים בא"י.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

יאיר כתב:מצטער, לא השכנעתי כלל, לענ"ד זו לא ראיה מספיקה לומר שאין שדים בא"י.
סוף סוף שלמה סילקו [את אשמדאי ראש השדים] ממקום מלכותו בארץ ישראל.
לא אמרתי קבלו דעתי, אמרתי ראו השערתי. ולדעתי היא גם טובה.

נ.ב עם זאת, ב"ה אחפש לך מקור מפורש יותר.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

יאיר כתב:מה המקור שאין שדים בא"י?
מה מקור השמועה הרווחת שאין שדים בארץ ישראל? המצאה!

א צענטער
הודעות: 85
הצטרף: 22 אוקטובר 2018, 17:46

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי א צענטער »

בזמננו בוודאי אין

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

מקור בבקשה
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

חזקי
הודעות: 2054
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
קיבל תודה: 1 פעם

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי חזקי »

א צענטער כתב:בזמננו בוודאי אין
בגמ' פסחים הובא לעיל באשכול, מבואר שאביי הרחיק את השדים דוקא ממקום ישוב. משמע במקום שאינו ישוב עדין קימים.
ואם אכן בזמנינו אינם קימים הרי שכמה הנהגות שכתבו חז"ל כיום השתנה דינם וזה חידוש!
למשל:
שלשה דברים אין נכנסים לחורבה, מפני חשד, מפני המפולת ומפני המזיקין'. (ברכות ג'.).
פת שחרית מצלת מן החמה ומן הצנה ומן המזיקין (ב"מ ק"ז:).
ליל פסח הוא ליל שמורים (יבמות י"ב) ליל המשומר ובא מן המזיקין (פסחים ק"ט:).
א"ר יצחק כל הקורא ק"ש על מטתו מזיקין בדלין הימנו שנאמר: ובני רשף יגביהו עוף (ברכות ה'.)

מצד שני במאמר שהועתק באשכול הובא שהרבי מקוצק מפשר בין העמדות בדרך של פשט חסידי גם תירץ הרמב"ם שכתב שאין מצויים שדים, והלא בגמרא נמצא הרבה. ואמר, כי מקודם היה, ואחרי שפסק הרמב"ם שאין מצויים, גם בשמים פסקו הכי, ולכן עכשיו אין בנמצא. ע"כ. ואכן דבריך עולים בקנה אחד עם הקוצקע'ר.
אמנם לא כך דעת הגר"א כפי שהובא באשכול.

בשורה תחתונה -ספק שדים לקולא...וברצינות! יש לדון אם לשייך את זה למה שכתבו האחרונים דספק סכנה לחומרא ועדיפא על ספק בדין דרבנן. ונפק"מ לגבי הנהגות שכתבו בחז"ל לחשוש לשדים, אם בזמנינו מכח הספק צריך לנהוג כך או לאו.
נערך לאחרונה על ידי חזקי ב 13 נובמבר 2018, 22:22, נערך 2 פעמים בסך הכל.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

בשו"ע (שמחברו הקדוש חי בא"י לפני כ-400 שנה) מובאות מס' הלכות הנובעות מחשש לשדים!
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

גידי
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 19:40

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גידי »

שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 17512
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

גידי כתב:שימו לב למה שכתבו במכלול זו שמתימרת להיות אנצקלופדיה חרדית...הביאו כמה מקורות על שדים מדברי חז"ל ולבסוף מסכמים כך:

בהגות היהודית של ימי הביניים נשלל קיומם של שדים באופן מוחלט, חרף התיאורים הרבים המובאים בגמרא. מפורסם בשלילתו הרמב"ם שטען כי שדים אינם בני קיימא כלל, ולכן כל מקום שהוזכר בתלמוד שד הסביר באופן רציונלי. גם בנו ר' אברהם כתב שכל מקום שנזכר בתלמוד שדים זה רק במראה החלום. כמותם סברו הוגים רבים, כמו רלב"ג ואחרים, אך היו גם מי שהמשיכו להאמין בקיומם של שדים.

שימו לב לפסקנות וההחלטיות על זה שאין שדים. ואילו את כל הראשונים והאחרונים הרבים -וכמו פשטות הגמרא- שנוקטים ששדים קימים וכדברי חז"ל, דחקו הצידה וסייגו בחוצפתם "אך היו גם"..
מכלול אנצקלופדיה של מזרחניקים ולא אחרת!
זה העתק מויקיפדיה, גם שם וגם במכלול מוזכרים לפניכן הרבה מאמרי חז"ל, ראשונים ואחרונים שכתבו על המצאות השדים כפשוטה.
כנראה לא שמת לב. (וממילא מכלול לא מזרוחניקית).
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
הודעות: 8633
הצטרף: 21 מרץ 2016, 13:54
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 69 פעמים

Re: האם לפי היהדות יש חייזרים..שדים??

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

חזקי כתב:שדים ביהדות ובעיקר בדברי חז"ל הוזכרו ונשנו לא פעם ולא פעמים. למשל עשרה דברים שנבראו בין השמשות בע"ש נמנו גם מזיקין (אבות פ"ה ו', פסחים נ"ד). אבא בנימין אומר אלמלי נתנה רשות לעין לראות, אין כל בריה יכולה לעמוד מן המזיקין. אמר אביי אינהו נפישי מינן וקיימי עלן כי כסלא לאוגיא (כחפירה המקיפה גומת המים סביב הגפנים). אמר רב הונא כל חד מינן אלפא משמאליה ורבבתא מימיניה. אמר רבא האי דוחקא דכלה מנייהו (הדוחק הקיים בזמן דרשת הרב, מהם); הני ברכי דשלהי (עייפים) - מנייהו; הני מאני דרבנן דבלו מחופיא (חכוך) דידהון; הני כרעי דמנקפו מנייהו (ברבות ו'.).
עירבבת פה בין שדים למזיקין.
השדים נבראו ביום השני, כך מובא במדרש [ואיני יודע איך לחפש על המחשב כ"כ טוב כמוך... סומך עליך שאתה תמצא]. ואילו המזיקים נבראו בער"ש ביה"ש כפש"כ.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

שלח תגובה