ראיון עם ד"ר מורן קרוננברג

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 250 פעמים
יצירת קשר:

ראיון עם ד"ר מורן קרוננברג

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

ד"ר מורן קרוננברג - מומחית ברפואת המשפחה ורפואה פנימית, שנמצאת בשטח במגע יום-יומי עם חולים. לכאן רוצה להוסיף שהיא מאד חכמה, שקולה בדעתה ונעימה.
לא מביאה, כי היא אישה, אך תוכלו לשמוע את מלואו הראיון כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=qI5c71GYBhc

שאלה (בהמשך - ש) מה את חושבת על קורונה?
תשובה (בהמשך - ת): המון אנשים נמצאים במצב מאד לא טוב, ולא בגלל הווירוס. מכל המטופלים שאני פוגשתי, מעט מאד נזקים מהווירוס עצמו, אך הרבה נזקים מהסגר, מהמצב הכלכלי, המון חרדות, התדרדרויות במצב המשפחתי, מאד לא קל.

ש: כמה שנים למדת רפואה?
ת: 13.

ש: כמה שנים לומדים על וירוסים?
ת: לומדים קורס. סמסטר או שתיים. מגפות זה לגמרי עיסוק של אפידמיולוגים ולא של רופאיםן. "אפידמיה" - זה "מגפה"

ש: כשאני מראיין אנשים, הם אומרים: אבל רופא זה אמר ככה, אבל פרואקטור אמר ככה... אבל כאשר אני מראיין אפידמיולוגים, הם אחד אחרי השני אומרים: די, לפי הגדרות שלנו זאת לא מגפה. אנחנו לא רואים פה מגפה.
ת: נכון.

ש:כן הם אומרים שיש תחלואה, קצת יותר או קצת פחות מרגילה, אבל תחלואה, לא מגפה. אבל כל מיני בחירים אחרים מזהירים מכל מיני בשורות יוב...
ת: נכון, אנחנו כבר יודעים שאין אף אחד... לא אלפי מתים... לא מתקרב... שלא תחשוב שחיכינו והתאכזבנו, אבל עצוב לראות נזקים מכל ההגבלות. אפילו מפחיד קצת.

ש: עכשיו אני רוצה לשאול אותך לגבי החיסון. מתקרב אלינו עכשיו חיסון של מודרנה, ושלנו ושל רוסים... אני רוצה לשאול אותך כמה רופאים לומדים על חיסונים? על יעילות שלהם, על בטיחות שלהם...
ת: לא היו שום קורסים על חיסונים. יש אימונולוגיה, לומדים על תהליכים טבעיים בגוף, של מערכת החיסון שלנו, על חיסונים מעולם לא נבחנתי. האמת אני בעצמי חיפשתי מחקרים על חיסונים ולא מצאתי אף מחקר שהוא משווה בין קבוצת פלסבו לקבוצת חיסון ליעילות או לבטיחות. ממש חיפשתי בנרות, ואני מבינה שאין כאלה, וזה קצת מוזר, כי כל תרופה שאנחנו משתמשים בה עברה תהליכים ארוכים של אישורים וניסיונות והוכחה של בטיחות ויעילות, וחיסונים - לא. אז תמוה בעיני.
וחיסון של קורונה, אז בכלל, רק התחילו לפתח אותו רק לפני כמה חודשים, אז נראה לי שאנחנו צריכים כמה שנים טובות לחקור ולהוכיח יעילות ובטיחות. בטיחות קודם כל, קודם - בטיחות ואחר-כך יעילות, לפני שאנחנו משתמשים בהם.

ש: בטיחות קשה לי להאמין שמישהו בדק, כי ראיינתי מנכ"ל לשעבר של מסרד הבריאות, פרופ' רן, והוא אמר שלבדוק בטיחות לוקח בים 5 ל-14 שנה. ופה מינואר כבר גמרו מחקר, ופיתוח ובדיקות בטיחות ויעילות...
ת: נשמע לי מאד פזיז וזריז כדי לתקופה לפתח את החיסון ולהכריז שהוא בטוח ולהתחיל לחסן את האוכלוסייה?.. אני חוששת מהעניין.

ש: שמעתי רופאים שאומרים בגלוי שלא יתקרבו לחיסון הזה. שמי שרוצה שיתחסן אבל לא הם.
ת: גם אני מצטרפת אליהם...

ש (מראה מחקר משרד הבריאות שפורסם בעיתונות): לפי סקר משרד הבריאות, למרות שמשרד הבריאות מחייב צוותים רפואיים להתחסן נגד שפעת רק כ-30% מתחסנים.
ת: חשוב שציבור שרואה אות נו ידע שיש מחקרים שמראים שרופאים שעובדים עם החולים הרבה פחות חולים. וזה בגלל שאנחנו כל הזמן נחשפים לאנשים חולים, משתעלים עלינו, אנחנו כל הזמן נחשפים לכל מיני פתוגנים, ובאמת אנחנו הכי חזקים, הכי מחוסנים. כך שאנחנו לומדים מזה שדוקא להיחשף עושה אותנו יותר חזקים. אנחנו לא צריכים חיסונים, אנחנו כבר מחוסנים. מה שגם עד כמה שאני זוכרת יעילות חיסון השפעת בין הנמוכים, משהו כמו 40%. בכלל, בן אדם שלא נוטה לחלות כל זמן מחלות קשות למה להתחיל עכשיו להזריק לעצמי משהו?..

ש: אם רופאים יותר מוגנים כי הם יותר נחשפים, אז אולי במקום ריחוק חברתי צריך קירוב חברתי ובמקום מסכה...
ת": נכון! אנשים צעירים ובריאים גם לדעת אפידמיולוגים כדאי שיחשפו ויפתחו חיסון טבעי, וכך העצם המגפה נגמרת. סגר לא מוריד תחלואה, ואפידמיולוגים טובים ממני יספרו על זה, סגר משטיח עקובה, עקובה שאצלינו לא התעקמה בכלל, לא היינו להשטיח אותה כי היא בכלל לא עלתה. המחקרים שיש על סגר דוקא מוכיחים זה מזיק מאד
על בריאות הנפשית וכלכלית ועל הרווחה כללית של הציבור. יש מחקרים שסגר מזיק לציבור, אין אף מחקר שסגר מוריד תחלואה או מוריד תמותה. לא מצאתי. שאלתי גם זיהומולוגים.

ש: כמה שנים את מטפלת בתור רופאה?
ת: 14-15 שנה כמשפחה, הייתי גם בפנימית...

ש:כשאני הייתי מגיע לרופא עם כאבי גרון, אני הכרתי 2 אפשרויות, או לך תנוח זה וירוס. או בוא נעשה לך משטח גרון, ואז לך תנוח. מה פתאום קרה, שאנחנו רודפים אחרי הווירוס?
ת:נכון, זה באמת בלבל את היוצרות. התקררות נפוצה, עושים משטח גרון, ואם באמת אין, וויראלי, אז לך תבריא. עכשיו פתאום... סגר...

ש: מתוך השנים שלמדת כמה שנים למדת על השפעת תזונה על הווירוסים ומחלות?
ת: לא היו הדגשים על זה בבית ספר לרפואה. אנחנו מטפלים בעזרת התרופות. נכון שברפואת המשפחה להבדיל רפואות אחרות אנחנו מתייחסים גם למצב סוציאלי וחברתי, יותר כשמטופל נמצא באיזה צומת או באיזו הבחנה לא טובה. אבל בעיקרון ספרי רפואה מתייחסות למחלות כרוניות שסיבתם אינה ידועה ומטפלות בסימפטומים ולא בסיבתן שבגללם יש מחלה. כמעט לא עוסקים בתזונה. בעידן שלנו זה גם לא תזונה, כי זה לא מזין. ולפעמים זה מסעיר את המטופלים כשאני מבקשת מהם לדאוג לדבר הזה, כי "דוקטור, תני לי את הכדור שיסדר לי את הדבר הזה".
ולצערי לחלק מהאוכלוסייה זה הדרישה שלהם. אל תדברי איך אני צריך לטפל בעצמי מבחינה פיזית, נפשית, רוחנית ומנטלית ולדאוג לאכול טוב ולעשות ספורט, תני לי איזה כדור קסם שיסדר לי את כל הדברים.
מחלות כרוניות, אנחנו לא מטפלים בהם מהשורש, כך שמין הסתם עם הזמן הן מתעצמות ומתגברות.
תרופה קונבנציוטנלית היא מעולה כעזרה דחופה, ניתוח, צינתור, טראומה, תאונות, כל מחלה אקוטית בעצם, כדי לכבות את השרפה הראשונה... זה הוכח מדעית, אין טיפול למחלות כמו קרוהן, פיברומיאלגיה, דלקת מפרקים, רוב המחלות הן כרוניות.

ש: ראית השפעת מתח או לחץ נפשי על בריאות?
ת: כולם יודעים על ההשפעה של לחץ נפשי על הבריאות. גם מטופלים יודעים, הם אומרים בעצמם, נגיד: אבי נפטר ואז גילו לי את הסוכרת. זה גורם סיכון לכל דבר וכולם יודעים את זה.

ש: פרסמו לא מזמן נייר שמתייחסים לבני אדם בתור מפיצי המחלות איך את מרגישה בתור מטפל באנשים ובן אדם?
ת: יש לנו באמת חיידקים ווירוסים בגוף, אולי כמספר התאים בגוף שלנו, אנחנו חיים בסימביוזה. על כל שיערה על העור יש לנו המון-המון יצורים מיקרוסקופיים, והכול בסדר. זה נורמלי: להעביר בינינו חיידקים ווירוסים ולפתח נוגדנים אליהם. לרוב האוכלוסייה יש CMV, הרפס-ווירוס, זה חלק מהחיים שלנו (צוחקת).

ש: אילו לא הייתה חובת מסכה, היית רוצה לשים על עצמך מסכה? בתור רופא, להגן על עצמך?
ת: אני לא מרגישה שמגינה על עצמי, אולי על המטופלים המבוגרים שנמצאים בסיכון. ואני עצמי דווקא רוצה שיהיו לי נוגדנים נגד קורונה.

ש: ובלימודי רפואה לומדים על המסכות ואיך זה מגן?
ת: (צוחקת): לא, אבל באמת ראיתי איך בןדקים מסכות על צלחות פטרי, מאד מזוהם שם, פי 8 יותר חיידקים ופטריות

ש: מת לך פעם מטופל?
ת:זה קורה לפעמים.

ש: ואיך יודעים מה סיבת המוות?
ת: כשעבדתי בפנימית, והיו מתים חולים, כל פעם הייתי צריכה למלא את סיבת המוות וכל פעם שאלתי את עצמי, מה אני אכתוב. המוות זה חלק מהחיים, זה סוף של כולנו. אז זאת שאלה מאד מוזרה, שהעסיק אותי הרבה לפני הקורונה, והבנתי שאני לא יודעת את כל ההסתברויות, מה בדיוק הרג אותו.

ש: ראיתי עוד במרץ מסמך רפואי שנשלך מארגון הבריאות העולמי, ששם כתוב לרשום את סיבת המוות קורונה, גם אם הבדיקה שלילית וגם אם לא נעשתה בדיקה.
ת: כן, אני יודעת, יש לי אותו במחשב שלי. זה מסמך מטורף. תניחו שזה בגלל קורונה, גם אם זה לא... אני יודעת שהרבה רופאים קיבלו אותו. אני כבר לא מדברת על הטסט הזה שבכלל אי-אפשר לסמוך עליו. בגלל זה אמרתי קודם שמפחיד אותי כמה נזק נגרם לא בגלל ווירוס עצמו בכלל.

ש: משרד הבריאות אירלנדי כתב בתשובה לשאלה, שמעולם לא בודד ווירוס קורונה. איך את יודעת שזה ווירוס?
ת: זה באמת שאלה טובה. אני מעולם לא ראיתי וירוס, לא הייתי במעבדה, גם לא פגשתי מישהו שראה ווירוס, מדובר בזה שווירוס זהה לפסולת תאית שלנו, באמת שאלה טובה. לא ברור...

ש: מנהל מחלקת קורונה אמר שאפילו רוב החולים שלו נבראים ויוצאים.
ת: בהחלט. 95% מהחולים בכלל בלי תסמינים או עם תסמינים קלים. אנחנו צריכים לצאת ולהשתעל אחד על השני ולהדביק ולפתח נוגדנים. זה הטבע שלנו.
כשאנחנו עושים זגר זה לא מאפשר לעונה לחלוף, זה רק מעריך את הזמן.
ווירוס בעצם פוגע בתאים החלשים שלנו, בעצם הוא עוזר להעיף אותם. זה בעצם עושה טוב, עושה סלקציה לתאים שלנו ומנקה באיזשהו אופן את הגוף. יכול להיות שאם יש איזה תא סרטני ואני לא נותן לגוף להידבק, אז תא סרטני מתפתח. ואילו ווירוס היה תוקף את התא הזה, הייתי מתפטרת ממנו. אז למה עושים את זה? לא ברור.

ש: בשם הרפואה שוללים עכשיו זכויות אדם בסיסיות.
ת: זה לא רפואה. לא למדתי 13 שנה כדי להגיד לאנשים: שימו מסכה וישבו בבית. לא שמעתי הנחייה אחת רפואית. זה לא רפואה. ותקן אם אני אומרת לא נכון, אבל בישיבות שהחליטו את כל הדברים האלה לא היו רופאים. יותר נכון אפידמיולוגים. ה לא מדעי, ולא מקצועי, לא רפואי. ברפואה החוק הראשון הוא "אל תפגע" וסגר הזה רק פוגע.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי ( PhD N.D)
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה"
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
"יפה, בריאה ולא מורעלת"
ועוד
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה