ישראל מעבירה די-אן-אי שלנו לסין

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2965
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 234 פעמים
יצירת קשר:

ישראל מעבירה די-אן-אי שלנו לסין

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

מאמר באתר EROCH בשם: תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין.
מין המאמר:
חברת BGI הסינית, שבימים אלה ממש מקימה בישראל מעבדה לבדיקות קורונה ושמכשיריה נכנסו לקופות החולים, אינה תמימה כלל. תחקיר שערכנו מגלה כי מזה שנים מעבירות מעבדות הגנטיקה בבתי החולים בישראל מידע גנטי של אזרחי ישראל לחברה הסינית המופקדת על מאגר הגנום של סין, וכי מכשיריה המחוברים לרשתות המידע של קופות החולים עשויים להוות סיכון לביטחון הלאומי של מדינת ישראל.
גורמים בבית החולים שיבא אישרו כי בשנים האחרונות הם שלחו ל-Complete Genomics (אחרי שנרכשה על ידי BGI) דגימות די-אן-אי כדי לבצע ריצוף.

למעשה באוקטובר 2013 סיפר פרופ’ איתן פרידמן, מומחה ברפואה פנימית ובגנטיקה רפואית ומנהל היחידה האונקוגנטית בשיבא, כי הוא בוחן מיזם חדשני שבמסגרתו ירוצף הגנום המלא של יילודים. בריאיון שנתן לגלובס נכתב כי Complete Genomics, חברת בת של BGI הסינית, “הביעה נכונות לבצע את ריצוף היילודים ולממן אותו. החברה, הממוקמת בקליפורניה, כבר עשתה בארץ כעשרה פרויקטים של ריצוף גנום, בשיתוף חוקרים ישראלים”

בירור נוסף העלה שלמעשה מנקודת מבטן של מנהלי המעבדות אין בכך דבר פסול, שכן משרד הבריאות מאשר להן לעבוד מול BGI. בינואר 2014 הוציא “מִנְהָל הרפואה” במשרד הבריאות מסמך שכותרתו “חוק מידע גנטי התשס”א 2000 – דגשים ליישום”. המסמך הדגיש כי על פי חוק המידע הגנטי, יש לבצע בדיקות גנטיות בישראל. אך אם יש מכון או מעבדה המבקשים לבצע בדיקות בחו”ל, “שאין אפשרות מעשית לבצען בישראל או שקיימת הצדקה עניינית לביצוען מחוץ לישראל” – יש לקבל לכך אישור פרטני.
אך במקום להוציא אישור פרטני בנפרד לכל מעבדה המבקשת זאת, הוציא משרד הבריאות מסמך כללי שכותרתו “רשימת מעבדות מאושרות למשלוח בדיקות גנטיות לחו”ל”. המסמך הוא טבלה ארוכה שבה מפורטות המעבדות בחו”ל אליהן ניתן לשלוח את דגימות הדי-אן-אי לצורך ביצוע ריצוף גנים ופעולות נוספות. במסמך מאשר משרד הבריאות לכל המעבדות בישראל לעבוד עם BGI. כך החל לעבור מידע גנטי של אזרחי ישראל בקלות, ובאין מפריע, לענקית הגנום הסינית. ניתן רק להעריך כי בעשור האחרון עבר ל-BGI מידע של מאות ישראלים, אולי אלפים.

באופן מפתיע, בניגוד לישראל המאשרת להעביר מידע גנטי של אזרחיה דרך האינטרנט לסין, המשטר הסיני אוסר להעביר מידע גנטי של סינים לחו”ל.

“סין רואה בדי-אן-אי נשק לכל דבר ועניין”, אמר לנו סטיבן ו. מושר (Steven Westley Mosher), חוקר סין מוערך ונשיא “המכון לחקר האוכלוסייה” (PRI) שמושבו בווירג’יניה, ארה”ב

בספטמבר 2015 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין BGI לענקית ציוד התקשורת חואה-ווי (Huawei). בישראל, חואה-ווי ידועה לקהל הרחב בזכות הסמארטפונים שהיא מוכרת. בעולם היא מוכרת עקב הביקורת שספגה על קשריה לביון הסיני ועל ניסיונותיה להיכנס למכרזים לבניית רשתות 5G ברחבי העולם.

עוד באוקטובר 2012 קבעה ועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני, שחקרה את חואה-ווי במשך חודשים ארוכים, כי החברה מהווה איום על הביטחון הלאומי של ארה”ב. זאת מכיוון שהחברה קשורה לביון הסיני ולכן עשויה לאפשר לו לשתול, בציוד התקשורת שהיא מתקינה ברחבי העולם, “דלתות אחוריות” שדרכן יעבור מידע לסין.

בריאיון עם גנרל מייקל היידן, לשעבר ראש הסי-איי-אי והאן-אס-אי, הוא אישר כי חואה-ווי אכן עוסקת בריגול לטובת סין. לכך אפשר להוסיף את דבריה של מישל ואן קליב, שהייתה מנהלת המשרד הלאומי לביון נגדי של ארה”ב בממשל בוש הבן: “חברות [סיניות] גדולות כמו חואה-ווי משמשות לא רק כחברות ענק, אלא גם כסוסים [טרויאניים] של הביון הסיני. הן יכולות לספק גם כיסוי וגם שער כניסה לפעילויות ביון”.

שיתוף הפעולה החדש בין BGI לחואה-ווי עסק באחד הנושאים הבעייתיים ביותר מנקודת מבט של אבטחת מידע – ביג דאטה – איסוף של מאגרי מידע גדולים. על פי הודעת החברות, השת”פ עסק “בייסוד מערכת אחסון ביג דאטה של מידע גנטי”. שיתוף פעולה כזה אמור היה להיות נורית אזהרה עבור משרד הביטחון.

“הסיכון הוא אמיתי ומיידי ואסור להתעלם מדבר כזה”, אומר לי יוסי אפלבאום, יוצא 8200, והיום מנכ”ל חברת הסייבר “ספיו סיסטמס” (Sepio Systems) ומייסדה. יו”ר “ספיו סיסטמס” הוא תמיר פארדו, ראש המוסד לשעבר (עד 2016), ובוועדה המייעצת שלה יושב רוברט ביגמן, שהיה מנהל אבטחת המידע של הסי-איי-אי במשך 15 שנה.

אין זה סוד שהשב”כ אוסר על עובדיו לעבוד עם מכשירים סיניים, במיוחד מכשירים של חואה-ווי. אם כך, מדוע הוא מאפשר לחברה סינית – ועוד כזו המשתפת פעולה עם חואה-ווי – להתחבר לרשת המחשוב ולמאגר המידע של קופות החולים שבו מוחזקים תיקים רפואיים של מיליוני ישראלים?

כך התווסף סיכון ביטחוני חדש: שהחברה הסינית תשיג – באמצעות שיתוף פעולה עתידי עם מיי הריטג’ – גישה למאגר המידע של החברה הישראלית, בו שמורים פרטיהם האישיים של מיליוני בני אדם, בהם גם נתוני די-אן-אי.
https://epoch.org.il/280250/


עוד מאמר בנושא:
Why a DNA data breach is much worse than a credit card leak
https://www.theverge.com/2018/6/6/17435 ... -bioethics

עוד:

Genealogy Company MyHeritage Now Offers Genetic Disease Testing Kits
https://www.calcalistech.com/ctech/arti ... 14,00.html
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי ( PhD N.D)
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה"
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
"יפה, בריאה ולא מורעלת"
ועוד
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה