ראיון עם ד"ר לוי

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

ראיון עם ד"ר לוי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

ראיון עם רופא ראנימטולוג ישראלי ד"ר ויקטור לוי שניתן לטלוויזיה רוסית 18.6.
שאלה (בהמשך - ש): מה הסיבה העיקרית שבישראל הכול היה כבר טוב, היו איזה 24-25 חולים חדשים ביממה, כולם היו מבריאים, הכול היה נפתח, ישראל צהל על הצלחתו במלחמה נגד המגפה, ופתאום הכול השתבש, וישראל מגיעה לאלפיים נדבקים ביממה, שזה כבר יותר ממה שהיה בישראל בחודש מרץ, ופקידי הבריאות מודיעים שאלפיים זה הקו האדום שאחריו ישראל תיכנס לבידוד כללי. במה ישראל טעתה?
תשובה (בהמשך - ת): אין פה טעתה. כאן צריך לדון על שתי דברים. בוא נראה מה קרה בהתחלה ומה קורה כעת. בהתחלה הכניסו את כולם לבידוד. אם כולם ישבו בבית הם לא ידבקו. אבל יש כאן בעיה קטנה: אנשים צריכים לפעמים לעבוד ולפעמים צריך לתת להם לצאת מהבית. וכשהם יוצאים - הם נדבקים. זה דבר ראשון.
דבר שני הוא שאם בהתחלה עשו בדיקות לאנשים עם תסמינים, אז עכשיו מישהו משום מה החליט לעשות בדיקות לכולם. כמה שיותר אנשים אתה תבדוק, כך תמצא יותר אנשים שנדבקו. לדעתי זה מיותר לחלוטין. אם לקחת בחשבון מחקר שעשה משרד הבריאות, שתוצאותיו תואמות מחקרים זהים של אמריקאים ושל גרמנים, כאשר אחרי "גל ראשון" לקחו אנשים לגמרי בריאים ובדקו את הנוגדים שלהם והתברר שבישראל היו לא 20 אלף נדבקים אלא לפחות 200 אלף. כלומר על כל אחד סגור היו 9 שהסתובבו, כעת אנחנו פשוט מגלים אותם 9, זה הכול.

ש: משרד הבריאות הישראלי אומר שלא עושים בדיקות לכל אחד. עושים אותם רק לפי ההמלצה. אתה לא יכול סתם לבוא ולעשות. צריך הפניית הרופא. צריכים להיות סיבות...
ת: אנחנו יודעים מה הסיבות!
ש: ודבר שני זה כמות תשובות חיוביות ל-100 בדיקות. וזה עולה, זה מה שמפחיד. אפשר לבדוק 1200% של אוכלוסייה, אבל אם אין מגפה, כמות הנדבקים יישאר, הוא לא יעלה.
ת: הדבר היחידי המשמעותי זה כמות האנשים בהנשמה. ויש כמות מאד קטנה של אנ/ים כאלה, וזה דבר יחידי בעל משמעות. לכל השאר אין משמעות. לא משנה כמה אנשים חסרי תסמינים יש בארץ. אפשר לקחת אירופה לדוגמה. שם גם היה "גל ראשון", בידוד, אחר-כך אנשים יצאו מהבידוד ויש מקומות שיש מעט מאד חולים ויש מקומות שאין בכלל. זה אומר דבר אחד ויחידי: הם בודקים רק אנשים עם תסמינים, ואין כל הסבר אחר.

ש: האם כמות לא הופך לאיכול? האם ככל שיהיו יותר נדבקים יהיו יותר חולים מונשמים? הרי זה מה שקורה עכשיו בארץ: במהלך שבועיים אחרונות כמות חולים קשים הכפילה את עצמה.
ת: יש רק 2 מצבים: או שסוגרים אנשים וכמות הנדבקים הולכת וקטנה עד שמגיעה לאפס, או שאנשים יוצאים ונדבקים. אנחנו לא יכולים לשבת בבידוד לנצח. אם להכניס עכשיו את כל האוכלוסייה לבידוד, כמות הנדבקים תלך ותרד, ותאורטית אפשר להביא את כמות הנדבקים לאפס, אבל אפס לא יהיה אף פעם. וברגע שתשחרר את האנשים מבידוד הם יתחילו להדביק אחד את השני.
זה לעולם לא יהיה אפס. זה כמו להגיד שבקיץ אין שפעת. הוא קיים, פשוט יש מעט חולי שפעת הקיץ.

ש: מחקרים אחרונים מראים שלמעשה אין התחסנות: לאנשים שחלו, כעבור חודשיים שלוש כבר אין נוגדנים והם יכולים לחלות שוב. האם זה נכון ואם כן, אז לשם מה עושים חיסון? איך זה יעבוד?
ת: לגבי התחסנות: זה לא הוכח ולא הופרח. יש המון מחקרים עם תוצאות הפוכות. יש דיעה שכן יש התחסנות ויש דיעה שכעבור כמה שבועות התחסנות נעלמת. לא הוכח לא את זה ולא את זה.
לגבי החיסון, אני בכלל לא מבין את כל ההיסטריה הזאת לגבי החיסון, ואפילו יצליחו ויעשו חיסון כזה, אני לא חושב שזה ישנה משהו. אני מסתכל על סטטיסטיקת מיתות. סטטיסטיקה של תמותה של ווירוס קורונה דומה לזו של ווירוס שפעת. כן, לא נעים, כן, יש עוד מחלה וויראלית אחת, אבל לא מעבר לכך. אני לא רואה בכך שום קטסטרופה עולמית.
ש: גם בישראל וגם במדינות אחרות?
ת: כן, גם בישראל וגם במדינות אחרות. עד כמה שזכור לי בכל העולם מתו מווירוס קורונה, לפחות לדעת ה-WHO, שעושים חישוב לכיוון הגדלת המספרים, לא הקטנתם, איש לא יגיד שהם מנסים להקטין מספרים, אם מישהו משתדלים לא להקטין, אז זה הם, אז הם מדברים על 550 אלף מתים תוך חצי שנה. לפי סטטיסטיקה של אותו WHO משפעת מתים בעונה מ-450 עד 650 אלף איש. נו, ואיפה כאן קטסטרופה גדולה משם? אני לא רואה. כל שנה טיפול נמרץ של כל בתי חולים בכל העולם מלא עד אפס מקום באנשים קשישים, אנשים ממחלקות גריאטריות, מבתי אבות, אני מאושפזים, אני בהנשמה, רבים מהם מתים. כן, זה עצוב. אבל מה ההבדל בין מצב ההוא למצב הזה?
ש: אם כמות המתים מווירוס קורונה דומה לזה של מתים מווירוס שפעת, אז כמות המתים ישתכפל.
בנוסף, אם שפעת זה וירוס עונתי, אז וירוס קורונה אינו עונתי. כולם מדברים על כך שבחורף מצפים גם למגפת שפעת וגם למגפת קורונה, ולא ברור במה זה יסתיים.
ת: יש לנו עסק עם היסטריה וחשיבה קטסטרופלית, אבל עומת סטטיסטיקה שהבאתי אני לא יכול להביא סטטיסטיקה של עתיד, כי היא לא קיימת. אבל צריך להבין: כן, כנראה כמות המתים תעלה, אבל אנשים שמתים משפעת ואנשים שמתים מקורונה זה אותם אנשים: אנשים זקנים או אנדים עם הרבה מחלות רקע, דוקא שם תמותה גבוהה. זה אותם אנשים, כלומר, אני לא חושב שימותו 600 אלף משפעת ו-600 אלף מקורונה. זה בערך אותם אנשים.

ש: יש עובדה, שהיום בכל העולם יש יותר מתים.
ת: אני חיפשתי סטטיסטיקה כזאת לפי הארצות ובינתיים לא מצאתי. אני יכול להביא סטטיסטיקה שאני מכיר. למשל, ארה"ב, שם מתו 150 אלף. מדינה ענקית, 340 מיליון תושבים, וכמות המתים גדולה. זה לא אנשים שמתו מווירוס קורונה עצמו, זה אנשים שמתו ואצלם מצאו וירוס קורונה, אתה מבין את ההבדל?
ש: כן, אבל הוא בכל זאת היה זרז למוות.
ת: זאת שאלה שנויה במחלוקת. כנראה בחלק מהמקרים כן ובחלק מהמקרים לא, וכאשר כל הבלגן הזה יסתיים יהיה בירור עניין ענקי ואז יתחילו לברר סטטיסטיקה אמיתית ולא פוליטית. אז בארה"ב כל שנה מתים 1 מיליון 300 אלף איש. מתוכם ממחלות לב וכלי דם - 650 אלף. עד היום מווירוס קורונה מתו 150 אלף. זה 10.% ממתים בארה"ב בשנה. קודם כל זה הרבה. אבל אחר-כך כשיספרו עד כמה זה ידיע לתמותה הכללית. אני לא חושבה שתמותה הכללית תעלה ב-10%, כי אין ספק שחלק מאותם 150 אלף היו מתים גם בלי קורונה.

ש: יש עוד עניין. אנחנו רואים על דוגמת איטליה וארה"ב שאם כמות הנדבקים תתחיל לגדול וכתוכם גדלה גם כמות חולים כמות, מערכת הבריאות קרסה , ואז מתים גם אנשים שלא היו מתים: אנשים חולים קשה ואנשים חולים במחלות אחרות שלא קיבלו טיפול. בהתחשב לעליה בכמות הנדבקים בישראל, האם גם ישראל צופה לעתיד זה?
ת: אני חושב שאנחנו מאד רחוקים מזה. לגבי חולים קשים, אחרי שWHO ואחריו משרד הבריאות, שינו את הגדרות של חולה קשה, אניבכלל לא רוצה לדבר על זה...
ש: מה, השתנו הגדרות של חולה קשה?
ת: כן, WHO שינה את ההגדרות, אחריו גם משרד הבריאות הישראלי, זה מידע פתוח, על זה דיברו רבות, גם באיכילוב...
ש: אתה רוצה להגיד, שהשתנו הגדרות וחולה בינוני, נשאר באותו מצב על אותה מיטה אך הפך לחולה קשה?
ת: כן, זה בדיוק מה שאני רוצה להגיד. וזה אמרו גם לא אחד, לא שתיים ולא עשר רופאים גם בלעדי. אם תסתכל סטטיסטיקה של ה"גל הראשון", שם כמות חולים קשים היתה גדולה מכמות חולים המונשמים בשליש. והיום - ב-150%. אני מסביר ברור?
ש: כן.
ת: היום כמות מונשמים, היא משתנה, אבל היא בסיס 50 איש. זה לא הרבה. אנחנו רחוק ביותר מפי הבקבוק. פי הבקבוק נמצא בסביבות אלפיים מונשמים, משרד הבריאות גם קנה משהו...נו, נגיד, אלפיים. אנחנו מאד רחוקים משם. האם נהיה שדם? אני חושב שלא.
האם יש ווירוס קורונה? - יש. האם יהיו מתים< - יהיו. האם זה לא נעים?< -כן, לא נעים. האם צריך לדאוג לאנשים גריאטריים? - כן, צריך לדאוג. האם צריך להגביל איכשהו אנשים צעירים? - לא, לא צריך.
ש: מה זאת אומרת: לא להגביל? חתונות עם הרבה אורחים? מסכות? כל זה לא צריך?
ת: אפשר לעשות כל דבר שלא פוגע בכלכלה. כי מפגיע בכלכלה ימותו או יהיו חולים הרבה יותר אנשים מאשר מקורונה. אין פתרון מושלם. אבל בידוד זה לא פתרון. אילו יכולנו לשבת בבידוד, לצאת ולשכוח את כל הסיפור כמו חלום רע - זה היה טוב. מדינה, אנשים לא יכולים לשבת בבידוד לנצח. יש לשלם עבור הכול.
ש: השכן הצפוני שלנו, פינלנד, הביאו את המצב ל-1-2 חולים, יצאו מהבידוד וכלכלה שלהם מתאזנת ואין להם נדבקים חדשים עכשיו.
ת: בוא נעזוב את פינלנד, המדינה עם צפיפות אוכלוסין נמוכה, הם בכלל לא מדברים אחד עם השני ויושבים החווות. אצלינו מנטליות אחרת. בוא ניקח צרפת, זה יותר קרוב אלינו, הסתכלתי אתמול, גם שם כמעט אין נדבקים. אני לא מאמין בניסים. אם אין נדבקים - הם פשוט לא מחפשים אותם, זה הכול. פשוט הם הבינו שאחרת כלכלה ואנשים יקרסו והפסיקו לחפש נדבקים.
ש: ומה אתה אומר על הסגר רק בסופי שבוע?
ת: זה יכול לגרום למחלות נפש המוניות שיביאו להתאבדויות וכו'. אנשים צריכים לנוח. חוץ מזה, זה לא יתן תוצאות: אם לא תתן לאנשים לבוא לפאב בסוף שבוע הוא יילך לשם במהלך השבוע. צריך או לסגור את הגול ולעשות משטר צבאי, או לפתוח.
ש: מתברר, שלנסוע בתחבורה ציבורית ולשבת במשרד - מותר ולשבת ביער תחת עץ במרחק 100מ' אחד משני - מסוכן.
ת: מה אתה שואל אותי? לדעתי, זה שיגעון אמיתי.
ש: ומתי לדעתך יהיה סוף לבעיה?
ת: כשיפסיקו להתרכז עליה.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה