התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

קורונה
הודעות: 39
הצטרף: 31 מאי 2020, 01:16
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי קורונה »

רבים ציינו את שוודיה כדוגמא שלא חייבים לסגור. אז השוודים כבר מודים בשגיאה.


האפידמיולוג הראשי של שבדיה: "היינו יכולים לפעול טוב יותר, זה ברור"
אנדרס טגנל, שבהמלצתו נמנעה שבדיה מסגר כמו שאר העולם, מודה: "אם היינו יודעים על המחלה בדיוק את מה שאנחנו יודעים עליה היום, אני חושב שהיינו בוחרים לעשות משהו שנמצא איפשהו בין מה ששבדיה עשתה למה ששאר העולם עשה"
האפידמיולוג שעמד מאחורי התוכנית של שבדיה למאבק בנגיף הקורונה, שבמסגרתה נמנעה המדינה מהטלת הגבלות חמורות על התושבים כמו אלה שהטילו מדינות אחרות באירופה ובעולם, הודה היום (ד') כי ארצו הייתה צריכה לעשות יותר כדי להילחם בנגיף.
דבריו של האפידמיולוג, אנדרס טגנל, באים בצל ביקורת הולכת וגוברת על האופן שבו טיפלה הממשלה בשטוקהולם במשבר. שבדיה, נזכיר, התבדלה מרוב מדינות העולם כשהחליטה שלא לשתק את כלכלתה, אלא להסתפק בקריאה לתושבים לשמור על ריחוק פיזי ולהקפיד על היגיינה. בתי הספר ובתי העסק, בהם ברים ומסעדות, נשארו פתוחים לאורך כל ימי המגפה, ונאסרו רק התקהלויות של יותר מ-50 איש. בשבועות האחרונים כבר נעשה ברור-למדי כי לא היה די בצעדים האלה כדי למנוע את התפשטות הנגיף.


שיעור התמותה מהקורונה בשבדיה אמנם נמוך יותר מאשר בכמה מדינות באירופה שאימצו הגבלות חריפות בהרבה, בהן בריטניה, ספרד ואיטליה, אבל הוא עדיין גבוה למדי: הוא עומד על 443 מקרי מוות לכל מיליון תושבים, ופירוש הדבר שבחישוב של מספר המתים ביחס למספר התושבים שיעור התמותה בשבדיה הוא השמיני בגובהו בעולם. בחלק מחודש מאי שיעור התמותה בה היה הגבוה ביותר באירופה.מספר המתים בשבדיה גם גבוה בהרבה מאצל שכנותיה הנורדיות: 4,468. לשם השוואה, בדנמרק מתו 580 בני אדם, בפינלנד 320 ובנורבגיה 237. המצב בשבדיה חריג כל כך ביחס לצפון אירופה, עד שבשבוע שעבר כשנורבגיה ודנמרק הודיעו כי הן מסירות את הבקרה בגבולות ביניהן ויוצרות "בועת תנועה" – הן החליטו להותיר את שבדיה מחוץ לבועה הזו. [עכשיו יתחילו לשלם עוד יותר גם בהיבט הכלכלי.
"כן, אני חושב שיכולנו לפעול טוב יותר, זה ברור", הודה היום טגנל, האפידמיולוג הראשי של הסוכנות השבדית לבריאות הציבור. "אם היינו יודעים על המחלה בדיוק את מה שאנחנו יודעים עליה היום, אני חושב שהיינו בוחרים לעשות משהו שנמצא איפשהו בין מה ששבדיה עשתה למה ששאר העולם עשה". כשנשאל אם שיעור התמותה הגבוה בארצו גרם לו לשקול מחדש את הגישה הייחודית שבחר לניהול המגפה השיב: "כן, בהחלט".

חסינות העדר לא הגיעהלמרות החרטה המסוימת שהביע, טגנל טען שעדיין לא ברור מה ארצו הייתה צריכה לעשות אחרת. לדבריו מדינות אחרות עדיין אינן מסוגלות לומר אילו אמצעים מבין אלה שנקטו הובילו לתוצאה שהתקבלה אצלן, משום שהן נקטו את כל האמצעים העומדים לרשותן בעת ובעונה אחת. "אולי נגלה זאת עכשיו, כשמדינות מתחילות להסיר הגבלות, אולי נוכל ללמוד איזה שיעור ולדעת מה עוד, חוץ ממה שעשינו, אפשר היה לעשות בלי להטיל סגר מוחלט", אמר טגנל.סקר לחיפוש אחר נוגדנים באוכלוסייה שנערך לאחרונה גילה שמספר הנדבקים בשבדיה נמוך מכפי שהצביעו המודלים של הסוכנות לבריאות הציבור, ושייתכן מאוד שחסינות עדר – המצב שבו חלק גדול מספיק בציבור נדבק בנגיף ומפתח נוגדנים לו מבלי לפתח מחלה ממשית – תושג, אם תושג, מאוחר מכפי שחזו.

ראש ממשלת שבדיה סטפן לופבן, שהבטיח לאחרונה כי ארצו תחקור את הטיפול שלה במגפה, טרם הגיב על דבריו של טגנל, אבל שרת הבריאות והרווחה לנה הלנגרן טענה בתגובה: "לאורך כל הדרך הייתה הממשלה ערוכה לנקוט צעדים נרחבים יותר אם המומחים היו ממליצים על כך".
ראש הממשלה לופבן אמר לעיתון "אפטונבלדט" שהאסטרטגיה השבדית ככלל – זו של ניסיון להאט את התפשטות הנגיף אבל במקביל להגן על העובדים ועל בתי העסק – הייתה הנכונה, אך הוסיף: "בה בעת עלינו להודות שבכל הנוגע לטיפול בקשישים ולהתפשטות הנגיף, זה לא עבד. זה ברור. יותר מדי אנשים מבוגרים מתו כאן". בסוף חודש מרץ אסרה שבדיה כניסת מבקרים לבתי אבות, ולמרות זאת כמחצית מהמתים מקורונה בתחומיה היו מבוגרים הגרים במוסדות אלה.ממשלת שבדיה מתמודדת בימים אלה גם עם ביקורת על כך שלא הצליחה לעמוד ביעד שהציבה לעצמה של קיום 100 אלף בדיקות קורונה בשבוע. נכון לשבוע שעבר, היא הגיעה רק לשליש מזה.

ביורן אולסן, פרופסור מומחה למחלות זיהומיות מאוניברסיטת אופסלה, טוען שהאסטרטגיה של שבדיה הייתה קטסטרופלית. "זו אחת המבוכות הגדולות ביותר של שבדיה ואחד האירועים הטרגיים ביותר שלה, בכל תחום שהוא", הוא אומר. לדבריו על הממשלה בשטוקהולם לשנות כעת את דרכיה, להגדיל את מספר הבדיקות ולהגביר את המעקב אחר שרשרות ההדבקה. "כל עוד אנשים מתים, אנחנו חייבים לנסות לשנות".

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

מתרגמת את הראיון המלא עם היועץ לממשלת שוודיה גיזקה ( Gizeke) . הראיון ניתן לעיתונאי חדשות חוץ רוסי באנגלית. אתם יכולים לראות להשווה את הראיון הקודם שהבאתי פעם.

שאלה (בהמשך - ש): ההגבלה היחידה שהנהיגה שבדיה זה להתאסף יותר מ-50 איש יחד. למה שבדיה לא זקוקה להגבלות חמורות יותר כמו במדינות אחרות?
תשובה (בהמשך - ת): אנחנו לכתחילה החלטנו שנסתפק בהגבלות מבוססות מדעית. ולדעתינו יש רק 2 דברים מבוססים מדעית. הראשון זה לשטוף את הידיים שלכם, זה דבר עליו אנחנו יודעים כבר 150 שנה, והשני זה לשמור מרחק סוציאלי, שזה אומר לא להתקרב יותר מידי אחד לשני. אלה הם 2 כללים בסיסיים, ולגבי בגבלות אחרות, אז לסגור גבולות אין טעם ולסגור בתי ספר זה בכלל דבר חסר תועלת. מה עוד? איסור לאנשים לצאת לרחובות? זה בכלל שטות. אין שום ביסוס מדעי לצעדים כאלה.

ש: על מה זה מבוסס? זה אתם, יועצי הממשלה החלטתם שצעדים הללו חסרי תועלת?
ת: כן, זאת החלטתנו. אבל אני חושב שלהציג הוכחות צריך מי שמנהיג הגבלות כאלה, למה זה טוב. שואלים אותנו, איזה הוכחות יש לנו להצדקת הצעדים שלנו. אבל אנחנו דוקא לא עושים שום צעדים. מי שצריך להביא הוכחות זה אלה שמנהיגים את ההגבלות. אבל הם לא עושים את זה.

ש: מי שמכניס את ההגבלות, למשל, סוגרים גבולות המדינה, כמו רוסיה ובריטניה, למשל, מסבירים את זה בכך, שאחרת מערכת הבריאות תהיה בעומד עבודה ולכן יש לישר את עקומת ההדבקה. איך מערכת הבריאות השבדית עומדת בעומס? האם יש בעיות?
ת: אנחנו עוברים תקופה לא פשוטה ומערכת הבריאות עומדת מול עומס יתר, אבל אנחנו מסתדרים, ויש לנו מיטות בטיפול נמרץ.

ש: האם כעת בשבדייה יש מלאי מיטות במחלקת טיפול נמרץ?
ת: כן.
ש: כמה אחוזים?
ת: 10%. וכשכתבת לי, שאלת האם אנחנו שומרים על בידוד, כי אנשים מקיימים את ההמלצות ללא חוקים. יש בזה מהאמת. זה בדיוק העיקרון של סטרטגיה שבדית: אנשים אינם טיפשים. אם אתה מסביר להם, מה טוב עבורם, מה יעזור להם, הם יקשיבו. הם מבינים. הם יעשו את מה שאתה אומר. אין צורך במשטרה, אין צורך בקנסים. אני חושב שעיקרון כזה יעבוד בכל מקום, לא רק בשבדיה.

ש: כלומר, הגבלות זה דבר פסיכולוג, ואם לא היו עושים אותם, אנשים עדיין היו נוהגים כך כי הם מבינים את הסכנה?
ת: כן, בדיוק כך.

ש: על איזה גורמים אתם שמים לב כאשר מקבלים את ההחלטות בנוגע להתמודדות עם ווירוס? זה יכולת המערכת להסתדר? זה קצב התפשטות הווירוס? זה כמות הכללית של החולים?
ת: קודם כל, זה מערכת הבריאות. חשוב מאד לא להגיע לעומס יתר על המערכת. כמובן, אנשים בשבדיה ממושמעים לא בגלל שצוו עליהם אלא בגלל שהם חושבים את זה לנכון. לכן היו לנו פחות חולים לעומת התסריט בו לא היינו עושים שום דבר. אבל אין לנו שום הוראות לאנשים להישאר בבית.
העניין הוא שכאשר דניה, נורבגיה, פינלנד יסירו את ההגבלות, שהם בכל מקרה יהיו מוכרחים להסיר, אתם לא יכולים להחזיק אנשים בבידוד לנצח, יהיו מקרים חדשים של התדבקות. בידוד רק דוחה את הבעיה לעתיד, אבל הבעיה לא נעלמת אם אתם מרוויחים כמה חודשים.

ש: אם כבר מדברים על זה, להערכתך, איזה אחוז של שוודים כבר נדבקו ויש להם חסינות נגד הווירוס?
ת: יש לנו מידע לא בכל המדינה, רק בסטוקהולם, בו מתגוררים 2.5 מיליון איש מתוך 10 מיליון בכל המדינה. להערכתנו כחצי מיליון כבר חלו.
זאת מחלה מאד מדבקת. והמחלה מתפשטת מהר מאד. אבל אצל רוב הנדבקים אין תסמינים רציניים.
כ-98.5% מהחולים לא יפנו לרופא. אצלם יכולים להיות תסמינים: כאב גרון, חום, כאב ראש, צמרמורת, שלשול, אך הם לא ילכו לרופא.
985% מהחולים לא יהיו בעיה רצינית. והם גם מפיצים העיקרים של המחלה.
יהיו כאלה שיהיו להם תסמינים רציניים וכאלה שימותו, אבל זה 0.1% של האוכלוסייה.

ש: קודם דיברו על כך שבר בעוד כמה שבועות לשבדיה יהיה חיסון העדר. האם זה אפשרי?
ת: כן. אם לדבר על סטוקהולם. לכל המדינה זה ייקח יותר זמן, אולי כמה חודשים.

ש: כמה זמן החיסון פעיל? האם ווירוס משתנה?
ת: וויכוחים בנושא נמשכים. אני חושב שלפנדמיה הזאת החיסון יספיק. זה יעבוד משהו כשנה. אתם לא תקבלו חיסון לכל החיים, אבל זה יהיה מספיק.

ש: עד כמה אתם דואגים לא להכניס את הווירוס ממדינות אחרות? האם יש בשבדיה בדיקה קפדנית של הנכנסים בשדה התעופה?
ת: לא. למה לנו לעשות זאת? כל המדינות באירופה, כולל רוסיה, נדבקו. לכל מדינה יש מוקדי התפרצות בתוכה.

ש: ארה"ב לא מזמן התלוננו על חוסר שקיפות של הארגון הבריאות העולמי ועל איטיות התגובות שלה במגפה הזאת. האם אתה מסכים עם הביקורת הזאת?
ת: אני חושב שארגון הבריאות העולמי עובר כעת תקופה קשה. אני לא חושב שהם איחרו להכריז על פנדמיה. הם יכלו להודיע שבועיים-שלוש קודם, אבל זאת עדיין היתה תגובה נורמלית. באופן כללי אני חושב שארגון הבריאות העולמי זה ארגון נחוץ . שם עובדים אנשים טובים, אבל לפעמים הם נתקלים בבעיות. הם ספגו ביקורת קשה לפני 5 שנים בתקופת מגפת אבולה באפריקה. גם אז דיברו על כך שיש לשנות מבנה הארגון. כן, הם לא עובדים הכי טוב, אבל הם עובדים לא רע.
הבעיה העיקרית של הארגון היא בכך שאלה שמסבסדים אותה נותנים כסף למטרה מסויימת. נותנים כסף ואומרים: אתם תשתמשו בכסף הזה לחקר מחלה זו או אחרת.
רוב הכסף שהם מקבלים משוריינים למטרות מוגדרות. לכן לתכנן משהו כמעט בלתי אפשרי.

ש: האם שבדיה מתכננת כעת להכניס הגבלות נוספות?
ת: לא, יותר נכון ההפך.
מעניין מאד לראות איך המדינות יוצאות מהבידוד.
אף אחד, אף פוליטיקאי באירופה, לא מדבר על איך יוצאים מהבידוד. הם הכניסו אותו, אבל לא שמעתי שום דיונים על איך יוצאים ממנו. הנה, למשל, אנחנו סגרנו בתי ספר. איך אנחנו נפתח אותם? מה יהיו הקריטריונים? בידוד-בידוד-בידוד-בידוד ואף מילה על איך לצאת ממנו.להזכירכם:
בשבדיה מקומות ציבוריים פתוחים, בתי קפה, בתי ספר יסודיים, גני ילדים ותחבורה ציבורית. יש רק הגבלה על ישיבה של יותר מ 50 איש במקום אחד, ותלמידי תיכון והשכלה גבוהה הועברו לחינוך מקוון. הממשלה ממליצה לאזרחים לשמור על מרחק חברתי, לעבוד מהבית במידת האפשר ולהימנע ממגע עם אזרחים ותיקים. "זהו כלל חשוב: אם אתה מתעורר בבוקר ויש לך תסמינים כלשהם של המחלה, אתה צריך להישאר בבית," אמר גיזקה.
ארגון הבריאות העולמי ציין לשבח את יכולתם של השבדים לשמור על מרחק חברתי ללא איסורים מחמירים, וקרא למדינות אחרות לקחת משבדיה דוגמא בעניין.
האפידמיולוג הראשי במדינה אנדרס טנגל מאמין שההגבלות הנוכחיות מספיקות. טנגל מודה שהתמותה מנגיף הקורונוה בשבדיה גבוהה מזו של שכנים, אך מסביר זאת על ידי זיהום בבתי אבות, מה שהשפיע לרעה על סטטיסטיקת התמותה הכללית.
לפי הסקר שנעשה, רוב השבדים תומכים בפעולות הרשויות. רוב המתנגדים הינם ילידי מדינות אחרות.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

קורונה
הודעות: 39
הצטרף: 31 מאי 2020, 01:16
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי קורונה »

מתי ניתן הראיון הזה?
אני הבאתי כאן דברים שנאמרו בימים האחרונים...

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

קורונה כתב:
05 יוני 2020, 01:15
מתי ניתן הראיון הזה?
אני הבאתי כאן דברים שנאמרו בימים האחרונים...
לפני חודש, 5/5/2020
עיקרי הדברים לא השתנו: מטרות ומניעים של מומחי שבדיה; מערכת הבריאות שלהם מסתדרת, אחוזי התמותה לא עלו, מחלה נשארה מדבקת מאד,
מדינות שהנהיגו את הבידוד עדיין לא יודעים איך לצאת ופוחדים מ"גל שני" (איזה גל שני, כאשר הראשון עוד לא חלף?..)
מה שהתווסף כאן זה לחץ מצד מדינות שכנות שמבודדים כעת את שבדיה, הדבר שפוגע בכלכלת המדינה מאד.
כמו כן, התברר שווירוס משתנה הרבה יותר ממה שיכלו לצפות (וזה לא משהו שניתן לצפות מראש כשמדברים על ווירוס חדש) ולכן יש בעיה עם התחסנות נגדו, יש כל פעם וורסיות חדשות ולמי שחלה בוורסיה אחת אין שום בעיה לחלות בוורסיה אחרת. כפי שהבאתי במחקר יפני, לרגע המחקר הם גילו 30 וורסיות של ווירוס, עכשיו מדברים כבר על מאה.
יש התעוררות הרבה יותר גדולה ממה שהיה בעת הראיון נגד הארגון העולמי לבריאות, עכשיו לא רק טראמם מדבר נגדו (אז היה חשש שיש לו אינטרסים משלו), אלא כל אירופה.
בשבדיה עושים יותר בדיקות וגם הכניסו כמה המלצות נוספות: הערכת ימי מחלה ובקשה לחולים להישאר בבתים עוד יומיים-שלושה נוספים אחרי שכל התסמינים יעלמו וירגישו לגמרי טוב.
כמו כן, יש רופא אחד, לא בסטוקהולם, שתמיד היה נגד מדיניות הממשלה, ונהיה פעיל עוד יותר, הרבה יותר מבחינה זו.
אלה פחות או יותר השינויים מאז.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

קורונה
הודעות: 39
הצטרף: 31 מאי 2020, 01:16
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי קורונה »

מה פירוש לא השתנה??
השתנה גם השתנה.
אנשים למדו יותר והבינו שטעו!!
כן ובדיוק חוסר הידע שיש בהתחלה - מה שלא יכלו לצפות -, גורם לאדם פיקח להיזהר. והם היו טיפשים וסמכו על סברות.... שבעצם הן סברות קלושות כי כאשר אתה לא יודע אז אתה לא יודע, וזה לא עוזר לדמות מגיפה לא מוכרת למגיפה כן מוכרת...
קיצר גם השבדים מתפקחים.
ונודה לה' שנתן למקבלי ההחלטות בארצנו הקטנטונת, זהירות וצניעות, וגם לא 'אכלו' כל מיני קונספרציות והבלים שרצים בעולם.....

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

קורונה כתב:
05 יוני 2020, 11:48
מה פירוש לא השתנה??
השתנה גם השתנה.
אנשים למדו יותר והבינו שטעו!!
כן ובדיוק חוסר הידע שיש בהתחלה - מה שלא יכלו לצפות -, גורם לאדם פיקח להיזהר. והם היו טיפשים וסמכו על סברות.... שבעצם הן סברות קלושות כי כאשר אתה לא יודע אז אתה לא יודע, וזה לא עוזר לדמות מגיפה לא מוכרת למגיפה כן מוכרת...
קיצר גם השבדים מתפקחים.
ונודה לה' שנתן למקבלי ההחלטות בארצנו הקטנטונת, זהירות וצניעות, וגם לא 'אכלו' כל מיני קונספרציות והבלים שרצים בעולם.....


בוודאי שלומדים. אפילו אנחנו לומדים כל יום, מה לדבר על מומחים שמוצפים במידע חדש מידי יום.
וודאי שיש דברים שהשתנו - ומניתי אותם, אך יש גם דברים שלא השתנו וגם אותם מניתי. למשל, , בדיוק כפי שהוא צפה, וזה יותר מסתם הגיוני, מי שיוצא מבידוד - נדבק. וזה לא גל נוסף, זה אותו גל מרוח בזמן.
ומי טעה ועד כמה טעה - קשה לדעת. לפחות כעת.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

ב-5.6, לפני יום וחצי, פורסם סרט אמריקאי שעוסק בהשוואה בין שדיה לארה"ב, שתי מדינות עם תמותה גבוה יחסית למדינות אחרות.
לצערי, מלא נשים לכן לא יכולה להביא, אבל בקצרה:
בשבדיה יש ירידה כלכלית ב-7% כתוצאה מתלותה במדינות אחרות, לעומת 30% בארה"ב כתוצאה מסגירת עסקים ובידוד ולא כולם ישתקמו לאחר הסרת הגבלות הללו.
בשבדיה עם מרוצה ברובו וסומך על הממשלה. בארה"ב בקושי 17% מהעם סומך על הממשלה, רובו לא מרוצה ויש הפגנות עם דרישות לפתוח גבולות, עסקים וכו'.
עו"ס שוודית דיברה בסרטון ואמרה שעם שוודי רגוע, לא סבל מפאניקה וחרדות וממשיך את חייו. לעומת זאת, אמריקאים סובלים מחרדות לא פחות מהישראלים.
מערכת הבריאות אמריקאית קרסה תחת עומס החולים, ממש כמו בכל מגפה שמגיעה לשם, לעומת מערכת הבריאות הציבורית השוודית.
ממש כמו שדיבר מומחה למחלות זיהומיות מרמב"ם שהבאתי קודם, שדיבר על כך שישראל בשנים האחרונות מחקה את מודל אמריקאי והורסת את מערכת הבריאות הציבורית ושמגפה הזאת הוכיחה עד כמה זה טעות.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

קורונה
הודעות: 39
הצטרף: 31 מאי 2020, 01:16
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי קורונה »

סרטונים יכולים להיות של אותם דוברים שלא מוטלת עליהם אחריות.
תכלס ארה"ב בדומה לשוודיה חלמה בפעולות, וחטפה...
בודאי שכל מי שטוען כמוך יחפש את ה'פרופס לס' התורן כמו שיש בישראל, ולא חסר אנשים שיש להם טענות קלושות....

היום אחרי הנסיון והלקח ראשי המדינות כולם בדעות קרובות למודל הישראלי.
זו המציאות.
וכל מיני דוברים מטעם עצמם נהנים לקבל פרסום מלטעון ההפך.
זה בסדר, זה יוצר ענין וחדשות.

ויכוחים לא ייגמרו. גם לא בענינים מהותיים יותר.
ובשביל זה יש את חכמי התורה.
שדעתם ידועה

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

הרבנים כידוע לא היו שותפים לפאניקה עד שהכריחו אותם להשתתף בחגיגה הזאת.
מדברי הרבנים שפורסמו:
הרב בניהו שמואלי אמר כי "בכל עיר ועיר יש להיקהל בשעת חצות הלילה כאשר בכל מקום יהיו לפחות עשרה אנשים יחד, ולקרוא יחדיו את תפילת "פיטום הקטורת" הידוע בסגולתו הגדולה במיוחד למניעת מגיפות".

המקובל הרב גמליאל רבינוביץ' מגלה כיצד תנצלו מן הקורונה: "יש מחלה - קורונה, מגיפה, אנחנו צריכים לשמור שזה לא יגיע, אני מבטיח לכם, תשמעו, בברכת הכהן, מי שמתפלל במניין הוא בחדר הגנה זה הבונקר והמקלט מהנגיף, לא יאונה לו כלום, לא לו ולא לכל משפחתו, תרחמו עליכם. אני אומר לכם מי שמתפלל במניין הוא בחדר מוגן ומקלט ולא יהיה עליו ולא על משפחתו, תקבלו ברצינות להתפלל במניין ולא לדבר בתפילה, לא לצער את בורא עולם, יהיה לכם שמירה לכם ולכל משפחתכם, תעשו את זה ותצליחו!"

הרב מאיר מאזוז, אמר בשיעורו השבועי "והייתם לי סגולה מכל העמים - מה זה והייתם לי סגולה?! הקורונה יכולה להסתובב בכל העולם, הקורונה לא תהיה אצל עם ישראל כי אנחנו מקפידים על דברי התורה בנטילת הידיים ובשאר מצוות".

בשאלה שנשאל המקובל הרב דוב קוק מטבריה הסביר כיצד יש להינצל מהנגיף הקרונה: "יש לנו מאה ברכות ביום שמצילות מהמגפה. כשהייתה מגפה על עם ישראל דוד המלך תיקן מאה ברכות ביום כדי להינצל מהמגפה, היום מתים כל יום מאה אנשים ודוד תיקן מאה ברכות בכל יום".

הרב זמיר כהן הסביר בשיעורו: "איך הקורונה הגיע לבני אדם? הרי הוא לא שייך לבני אדם, כמו שה- HIV לא שייך לבני האדם, הגיע מהשימפנזים, גם זה איך הגיע לבני האדם? מהעטלפים. שם הם אוכלים את הכל, מנחשים ועד תולעים ועטלפים, לאומות העולם התורה לא אסרה לאכול, אבל זה צריך לעורר אותנו איפה אנחנו נמצאים בכשרות המאכלים".

רב העיר צפת שמואל אליהו גם התייחס לנגיף הקורונה ואמר: "יש תפילה שאומרים על עם ישראל: "רופא חולי עמו ישראל". ויש תפילה שאומרים על כלל האנושות: "רופא כל בשר ומפליא לעשות". והא בהא תליא". ולכן כל אדם יקפיד לומר בכוונה את פרשת הקטורת שהיא סגולה ידועה לעצירת מגפות".

הרב יוסי מזרחי מסביר בדרך אחרת למה הגיע הקורונה, לדבריו "אין דבר שקורה סתם, הכל בידי שמיים. לפעמים הקב"ה מגיע למצב שנמאס לו מהעולם, ואז חייבים להביא לעולם עונש שיזעזע את כל אלה שהתעוררו לעשות תשובה גם יהודים וגם גויים".

הגר"ג אדלשטיין: "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל, צריך לזכור שהכל בהשגחה משמיים, אין מה לפחד. ועלינו להתחזק באמונה שהכל מאתו יתברך ולהרבות בתורה שהיא מגנא ומצלא מכל מרעין בישין".

הגאון רבי חיים קנייבסקי, התבטא על נגיף הקורונה הקטלני: "בימי השובבי"ם המסוגלים עלינו להלחם בעמלק כנזכר בפרשתינו להבדל מכל טומאת מצרים ותרבות העמים, ויתקיים בנו 'כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רופאיך".
הוא גם אמר שצריך להתחזק בתפילה, לצום ולהתחזק בלימוד:
https://www.hidabroot.org/article/1136378
והיה נגד סגירת תלמודי תורה. כזכור הוא אמר שכל עוד לא סגרו צבא אין לסגור ת"ת.

דינא דמלכותא דינא. ברור שרבנים לא ילכו נגד הוראות משרד הבריאות יהיו אשר יהיו, וזה ברור.
כמו שאני, להבדיל אלף אלפי הבדלות, לא אגיד ללכת נגד הוראות משרד הבריאות. ..
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

כאן ניתן לראות מה פשט "ריחוק חברתי" עליו מדבר ד" גזיקה ועל שמירתו מתגאים שוודים. סתם, שיהיה ברור על מה מדובר.
סרטון של מספר דקות של מרחבים ציבוריים בעיר שוודית צולם שלשום ע"י אזרח חוץ הנמצא בשוודיה.
להזהרתכם, מאחר ומדובר בשטחים ציבוריים (רחוב, מינימרקט וכיו"ב), יש פה ושם נשים ברקע לכמה שניות, אך אינן בולטות, לדעתי.
https://www.youtube.com/watch?v=PI7nrqH_YnE&t=436s
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2675
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 75 פעמים
יצירת קשר:

Re: התמודדות עם הקורונה המודל השוודי

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

כרגע שמעתי ראיון מעניין מאד שלפני שבוע נתנה שרת החוץ של שוודיה אן לינדה (Anne Linde ) לעיתונאית גרמנית שרה קלי בתוכניתה Conflict Zone. הראין היה באנגלית. יש לומר שעיתונאית גרמנית נשמעת מאד תוקפנית ועוינת ונראית כמו קרצייה. מאד התרשמתי מהכנות והיושר של אן לינדן.
אחרי כל מה שדיברנו כאן על שוודים חשבתי שאולי מי מכם ירצה לשמוע מה שוודים אומרים היום. מביאה לכם בתרגום חופשי.

שאלה (בהמשך - ש): שוודיה לא נקטה בצעדים שנקטו בהם כל מדינות אחרות באירופה. במקום זה שלטונות שלכם המליצו על שמירת מרחק חברתי. וגם זה על בסיס רצון חופשי. אבל מדיניות כזאת מקבלת יותר ויותר ביקורת. אפידמיולוג ראשי הסכים שהיו טעויות. בהתחשב בכך שבשוודיה יש כמות גדולה של נדבקים וגבולות שוודיה סגורות, האם ניתן להגיד ששוודיה עשתה טעות גורלית? יש לכם מעל 5 אלף מקרי מוות. זה הרבה יותר מאשר אצל השכנים שלכם שהנהיגו צעדים הרבה יותר חריפים בשלבים מוקדמים של המגפה. כאשר יש כ"כ הרבה מיתות איך אפשר להגיד שאסטרטגיה שלכם פועלת?
תשובת שרת החוץ (בהמשך - ת): היו לנו בדיוק אותם מטרות כמו אצל ממשלות אחרות: לשמור על חיים ועל בריאות של אנשים. וגם שמערכת הבריאות תצליח להתמודד עם עומד כ"כ כבד. ואנחנו החלטנו ליישר את העקומה. אצלינו לעולם לא הייתה בעיה עם כמות החולים שהיו בבתי חולים. כמו כן, שוודים הלכו אחרי המלצות הממשלה. גם אצלינו יש המלצות חשובות כמו מרחק חברתי ושטיפת ידיים. לא לצאת לטיולים ועד כמה שניתן לעבוד מהבית. כל הדברים הללו.
מה שלא הצלחנו לעשות זה למנוע הכנסת ווירוס למרכז לטיפול בקשישים באחד האזורים של סטוקהולם.
כמובן, כל מוות זה טרגדיה, אבל אי-אפשר להשוות אותנו עם מדינות אחרות. יש מדינות בהם הנהיגו הסגר ויש להם יותר מיתות מאשר אצלינו.

ש: אני רוצה לדבר על המצב עם הקשישים. הוא היה דרמטי במדינתכם. אבל קודם אני רוצה לחזור על מה שאמרת. את אומרת שישרתם את העקומה. אבל במרכז האירופאי למעקב במחלה אומרים ששיא העקומה עברו כל מדינות אירופאיות מלבד שוודיה ופולין. מה זה אומר על האסטרטגיה שלכם? אתם טרם הגעתם לשיא!
ת: אבל זה לא נכון! אפידמיולוג הראשי שלנו אמר היום שאנחנו מזמן עברנו את השיא ויורדים. אבל לפני שבועיים התחלנו בבדיקות מסיביות. זאת אומרת שכל אחד, לגמרי כל אחד, גם ללא שום תסמין, נבדק. וזה אומר שעכשיו יהיו לנו הרבה יותר נדבקים. אבל אנשים לא מתים יותר. ותקשיבו לאפידמיולוג שלנו: לא מדובר בהתפרצות חדשה או משהו כזה. אני מתנגדת בתוקף לדבריך.

ש: אמרת שהמטרה הייתה להציל חיי אדם. אבל הגעתם לתמותה גבוה מאד של קשישים. 90% מהמתים שלכם בני 70 ומעלה. כאשר אתם היצבתם לעצמכם את המטרה הזאת אתם חשבתם רק על הצעירים?
ת: לא. אנחנו קיווינו שנוכל להגן על האוכלוסיות הרגישות. אבל לא הצלחנו לעשות זאת ולא הצלחנו להגן על בתי אבות. אנחנו עוד צריכים לבחון את זה.
בשוודיה בתי אבות נמצאים בידיים פרטיות ושם עובדים בתנאים קשים*. רובם לא מקבלים משכורת אלא תשלום לפי שעות עבודה. רבים מהם לא נשארו בבית והגיעו לעבודה כשהיו להם תסמיני המחלה.

ש:אפידמיולוג הקודמת אומרת שלא היה לכם שום תוכנית איך להגן על הקשישים. זה בושה, נכון?
ת: את אמרת. את מדברת כאילו מדובר בתחרות כדורגל, חולים או לא חולים. אנחנו לא חושבים כך. ממשלת שוודיה פותרת את הבעיות הללו לא כך. ממשל שוודי שונה משלכם.
אנחנו קיבלנו 40 תקנות ומספר חוקים חדשים כדי לעזור לקבלת ההחלטות ברשויות אזוריות ומקומיות. ועכשיו כמות הנדבקים הולכת וקטנה.
אבל אנחנו גילינו שאצל 40% מעובדי בתי אבות אין ידע בסיסי בהיגיינה.* 140 אלף איש בעלי השכלה מקצועית מתאימה דואגים כרגע לעניין.

ש: את אומרת שאתם עושים צעדים. אבל זה כבר מאוחר עבור אותם 5 אלף שמתו. מה את יכולה להגיד להם?
ת: כל מוות זה טרגדיה, ואנחנו לא רצינו את ווירוס קורונה, ואני חושבת שגם אתם בגרמניה לא רציתם אותו. ואני לא חושבת שמישהו רצה. שום ממשלה לא רצתה את זה. אנחנו באמת השתדלנו לפתח אסטרטגיה הכי טובה. אבל אצלינו, כמו במדינות רבות אחרות, רבים מאד נדבקו ווירוס הצליח לחדור לבית אבות. בדיוק בגלל זה אנחנו קיבלנו החלטה ממשלתית ששיפרה את המצב.
אין לנו יותר ריבוי מקרי מוות. מלבד אנשים בטיפול נמרץ ומאושפזים בבתי חולים אין לנו יותר מתים מווירוס קורונה.
אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה, זה היה ווירוס חדש, חדש לכולם.

ש: אני רוצה לדבר אתך על הגל השני. אפידמיולוג שלכם אמר: אצלנו יהיו יותר חולים אבל לטווח ארוך אנחנו נוכל יותר טוב להתמודד עם פנדמיה. הוא גם אמר שבסתיו מצפה להתפרצות נוספת ואז אצל שוודים יהיו יותר מחוסנים.
אנחנו יודעים על הווירוס ועל התחסנות נגדו מעט מאד. על מה אתם מסתמכים? או ששוודים יודעים את מה שאף אחד לא יודע?
ת: פנדמיה של ווירוס קורונה קרתה פעם ראשונה. אין מידע על התחסנות נגד ווירוס הזה, ואם יהיה גל שני או שלישי או רביעי וכו'. יש לנו פנדמיה כזאת בפעם הראשונה. אנחנו לא יודעים.

ש: האם הייתה אסטרטגיה שלכן נכונה לטווח ארוך? ואתם כבר חתמתם חוזה לקניית חיסונים. אתם חושבים שחיסונים יהיו בקרוב?
ת: אנחנו הקדשנו 2 מיליארד קרוהן שוודיות לחיסונים. אנחנו מקווים שכל מי שזקוק לחיסון במיוחד - יקבל אותו.

ש: יש לכן מידע נכון לגבי התחסנות?
ת: אני שרת החוץ. לכן אני לא יודעת אם יש לנו מידע נכון לגבי ההתחסנות וכל זה. אני מקווה שתראיינו את האפידמיולוג הראשי שלנו ואת שר הבריאות ותדונו אתם על כל הנושאים הללו.

ש: אני רוצה לשאול על מה ששוודים דברו הרבה מאד. מדיניות השוודית התבססה על האמון ששוודים נותנים לממשלה. אבל סקרים מראים שיותר ויותר שוודים לא מרוצים מהממשלה.
ת: לא, אתם לא מבינים נכון את המושג. כאשר אנחנו מדברים על אמון, הכוונה שהעם סומך על הפוליטיקאים לגבי צעדים שהם נוקטים בהם. כעבור מעל 3 חד' מעל 80 אחוז מהאזרחים מתנהגים לפי המלצות הממשלה. לזה אנחנו קוראים אמון.
ואני מאד-מאד גאה בכך שכ"כ הרבה שוודים סומכים עלינו. לכן הם הולכים אחרי העצות.

ש: טוב, בואי נדבר על השכנים שלכם. שוויץ, נורווגיה ודניה פותחים את הגבולות, אך לא לשוודים, כי אצלכם יש הרבה נדבקים. הם מודאגים. יש לכם יחסים מאד טובים עם השכנים שלכם, אתם משתפים פעולה. ווירוס קורונה השאיר אתכם ללא שיתוף פעולה זה. את - שרת החוץ. מה את חושבת על העובדה שמדינה שלך בבידוד?
ת: אני מאד שמחה שיש לנו שיתוף פעולה כ"כ טוב עם שכנינו. בזכותו מעל 8 אלף שוודים חזרו ארצה ממדינות אחרות. אנחנו הצלחנו להחזיר את כולם. כל יום יש לנו פגישות דיפלומטיות ואנחנו עוזרים אחד לשני. אבל בענייני הגבולות זה בעייתי. למשל יש עיר בגבול עם שוויץ, שם גרים הרבה עמים, אבל עד לווירוס קורונה זה לא היה משמעותי. עכשיו עם סגירת הגבול זה כמו פצע כואב, וזה יטופל רק עם פתיחת הגבולות.

ש: אז מה יהיה? גבולות לא יפתחו?
ת: נראה. זה תלוי בהחלטות המדינות. כל מדינה עושה את מה שהיא חושבת להכי טוב.
אנחנו מתחילת המגפה רצינו שתהיה החלטה כלל-אירופאית. זה היה הכי טוב, לדעתנו.
לכל מדינה יש סיבות שלה למה היא מוותרת או לא מוותרת את סגירת הגבולות שלה.
זאת גם לא זמן הכי טוב לאיחוד אירופי. בנוסף, בכל מדינה יש את ההגבלות יבוא ויצוא משלה. אצלינו זה לא היה. למשל, ספרד לא הצליח לקבל מיוד רפואי. ודוקא שוודיה הצליחה להסיר הגבלות יצוא כדי שספרד יקבל את אמצעי ההגנה הדרושים להם.

ש: בסדר, נדבר על הצד הכלכלי. לאיחוד אירופאי עוברים זמנים קשים. מדינות בדרום אירופה, כמו איטליה מאד נפגעו מבעיות יצוא. הם ביקשו סובסידיות. אתם ועוד שלוש מדינות בצפון הייתם נגד. איחוד אירופאי זה מערכת של ערכים אירופאים. כאשר חברים חלשים לברית שלכם הכי זקוקים לעזרה, איך זה שאתם לא נותנים להם אותה?
ת: נשמע שאת רוצה לזרוק אותנו מהאיחוד האירופאי. אני חושבת שהאיחוד רוצה לשמור על כל 26 מדינות. וזה מה שאנחנו מתכננים לעשות. אבל ברור שיש לנו חילוקי דיעות כאשר מדובר על דרכי שיקום הכלכלה. תמיד היינו בעד כלכלה בריאה ויציבה, וגם כעת אנחנו חושבים כך. צריך לבנות תוכנית שיקום, הגיוני ונכון כלכלית. לכן אנחנו חושבים שצריכים להיות צעדים מוגבלים בזמן ומפוקחים. אנחנו רוצים לשקם את הכלכלה במלואו האחריות.

ש: כלכלת שוודיה מבוססת על יצוא. 70% מהתוצר שלה זה יצוא למדינות האיחוד, אם אחת המדינות נפגעת, זה פוגע בכל האיחוד. אז למה אתם נגד?
ת: אנחנו חושבים שלאיחוד צריכה להיות ככלה יציבה, ולכן לא צריך שיהיו יותר מידי הלוואות, אצל אף אחד. צריך לבנות תוכנית שלא יסכן כלכלת האיחוד.
במהלך כל ההיסטוריה שלו האיחוד מסתדר עם בעיות רבות. ואני בטוחה שהוא יתגבר גם על הבעיה הזאת.
*הערה: בבתי אבות עובדים בד"כ עובדים זרים.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה