עוד דעת מומחה: ראיון עם פרופ' שוודי לאפידמיולוגיה

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 3280
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 292 פעמים
יצירת קשר:

עוד דעת מומחה: ראיון עם פרופ' שוודי לאפידמיולוגיה

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

אני מביאה לכם בתרגום חופשי ראיון עם פרופ' שוודי לאפידמיולוגיה, יועץ לממשלת שוודיה, ד"ר גלזיקה (Glezecke ).
הוא התראיין לתקשורת אוסטרית.
שאלה (בהמשך - ש): אוסטריה מתחילה להתעורר מבידוד, כמו מדינות רבות אחרות. מה תגיד לגבי זה שאוסטריה ומדינות אחרות הכריזו על בידוד לא? למה שוודיה הלכה בדרך אחרת?
תשובה (בהמשך - ת): יש רק 2 דברים מבוססים מדעית. דבר ראשון זה שטיפת ידיים, אנחנו יודעים את זה כבר 150 שנה. ודבר אחרון - שמור על מרחק סוציאלי אחד מהשני. גם זה הוכח. רק 2 הדברים הללו מבוססים. כל מיני דברים שעשו במדינות האיחוד האירופי חסרי כל ביסוס מדעי. למשל, סגירת הכבולות זה דבר לגמרי חסר טעם. זה לא עוזר. זה עשוי להאט את התפשטות הזיהום לא יותר מאשר ליומיים. אותו דבר סגירת בתי ספר: אמצעי זה לעולם לא היה מועיל. ולהגיד לאנשים לשבת בבית זה בכלל אמצעי מטומטם, כי כאשר יושבים בבית הסיכוי להדבקה הרבה יותר גדול מאשר באוויר, בחוץ. ואין שום הוכחה שמסכות מגינות איכשהו.

ש: אבל אנשים איבדו את חייהם. אם להסתכל ביחס לכלל האוכלוסייה, בשוודיה יש יותר נפגעי קורונה מאשר באוסטריה. ואפילו פי 5 יותר מאשר בנורבגיה. האם מספרים הללו לא מראים שדרך בה בחרה שוודיה לא נכונה?
ת: לא. ברגע שאוסטריה תחליש את הבידוד, יעלה כמות הנפגעים. במילים אחרות, אוסטריה פשוט דחתה את הזיהום לעתיד. בעוד שנה נראה שכמות האנשים באוסטריה ובשוודיה שחלו יהיה אותו דבר. מה שיהיה שונה זה פגיעה בכלכלה: כלכלה שוודית תפגע פחות.

ש: האם זה אומר שכל הבידוד הזה באוסטריה היה מיותר?
ת: כן. ובידוד הזה יביא לאוסטריה בעיות עוד הרבה מאד זמן. רבים לא מבינים שזיהום זה מועבר מאדם לאדם ובערך ב90% מהמקרים לגמרי ללא תסמינים. את מה שאנחנו רואים זה רק קצה הקרחון. אנחנו רואים רק את המקרים בהם אנשים חלו עם התסמינים. אבל פנדמיה אמתית עוברת מבלי שנראה אותה.

ת: כמה אנשים לדעתך בכל זאת מאבדים את חייהם בגלל קורונה?
ת: בארך עשירית מאחוז אחד, כלומר הערך כמו בשפעת הרגילה. תדמיינו שאין שפעת, לא קיים. ופתאום היא מופיעה. אז היינו מגיבים כפי שמגיבים לזיהום הזה. למשל באוסטריה כ-1500 איש מידי שנה מתים משפעת. ואגב, רוב האנשים שעזבו אותנו בגלל שפעת לא מופיעים בסטטיסטיקה הזאת. ואנשים לא שמים לב בכלל למספרים הללו.

ש: אם לדעתך זיהום הזה לא מסוכן, איך תסביר שכ"כ הרבה אנשים באיטליה וארה"ב איבדו את חייהם בגללו?
ת: איטליה ואמריקה לא היו מוכנים ולא הגנו על קבוצת סיכון.
ממשלת שוודיה יוצאת מנקודת ההנחה שאנשים אינם מטומטמים. אם להסביר להם, ברוב המקרים הם יתנהגו נכון. אין לנו שוטרים שאומרים לאנשים שיילכו הביתה. אנשים לא צריכים לחשוש שיקבלו קנס. זה הרי פשוט מצחיק! אבל אם תעשו סיבוב בסטוקהולם ב-9 בערב תראו שכמעט אין אנשים. לא צריך לקנוס אנשים, הם לבד מבינים שכדאי להם להיות בבית . יש כמה מסעדות שנסגרו, אבל לא בגלל שאמרו להם להיסגר, אלא בגלל שלא היו מספיק לקוחות.


ש: אתה אומר שממשלות באירופה מעריכות את הזיהום כהרבה יותר מסוכן ממה שהו. אז למה הן עושות זאת?
ת: זאת פוליטיקה! פוליטיקאים רוצים להראות את עצמם, להראות שהם מסוגלים לפעול, מסוגלים לקבל החלטות והעיקר - שהם חזקים. מבחינתי, הדוגמא הטובה ביותר זה כאשר באסיה ניקו רחובות בכלור. הרי זה לגמרי חסר כל טעם! אבל זה מראה לאנשים שממשלה שלהם עושה משהו. ולפוליטיקאים זה הכי חשוב, להרשים את האנשים.

ת: אז מה המדיניות של ממשלת שוודיה? רבים אומרים שבשיטה בה היא בחרה, לחכות עד שאנשים ירכשו חסינות נגד הווירוס, יותר מידי אנשים יאבדו את חייהם. למה לא להאט התפשטות הזיהום ולחכות עד שיהיה חיסון?
ת: אסטרטגיה שלנו היא להגיע למצב של חסינות אצל כל האנשים ובו זמנים להגן על קבוצת סיכון. אין לדעת מתי יהיה החיסון וגם לא יודעים עד כמה טוב הוא יהיה. אנחנו גם לא יודעים לכמה זמן יעזור התחסנות טבעית, אבל בד"כ התחסנות טבעית יעילה בהרבה מחיסונים.

ש: האם אתה מתכוון להגיד שאנחנו כבר הפסדנו במלחמה נגד זיהום הזה<
ת: כן, והזיהום ימשיך להתפשט ואין שום משמעות למאמצים של המדינות. אתם יכולים לסגור את אוסטריה לשנתיים. בעצם אני לא בטוח שיכולים. בסין זה אפשרי, אבל אצלינו במדינה דמוקרטית אנשים יתחילו להשתגע.

ש: האם ממשלת שוודיה עשתה טעויות?
ת: כן, אנחנו מההתחלה לא מספיק טוב הגננו על קבוצת סיכון.

ש: איך לדעתך המצב יתפתח?
ת: לרוב האנשים אין מושג עד כמה וירוס הזה מדבק ועד כמה קשה לא להידבק. אני חושב, שהחל מהיום תוך שנה הכול יסתיים.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי ( PhD N.D)
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה"
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
"יפה, בריאה ולא מורעלת"
ועוד
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה