ראיון עם פרופ' למיקרוביולוגיה ואפידמיולוגיה זיהומית

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 125 פעמים
יצירת קשר:

ראיון עם פרופ' למיקרוביולוגיה ואפידמיולוגיה זיהומית

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

פרופ' שושרית בהקדי (Prof. Dr. Sucharit Bhakdi) נולדה ב- 11/01/1946 בוושינגטון בארצות הברית, למד בעיר בון, גרמניה ועבד כל החיים עם ווירוסים: בהתחלה במכון לנקה, אחר-כך, כבר בתור פרופסור, במשך 14 שנה בעיר גיסן, גם כמומחה למיקרוביולוגיה ואפידמיולוגיה זיהומית ובסוף - בעיר מיינץ.
הוא יודע טוב מאד על מה הוא מדבר, לכן אני מביאה את דבריו.

פרופ לרפואה, 'ד"ר סושרית בהקדי (Prof. Dr. Sucharit Bhakdi), מומחית למיקרוביולוגיה ואפידמיולוגיה זיהומית, עמד במשך 22 שנים (1991-2012), עד ליציאתו לפנסיה, במכון למיקרוביולוגיה רפואית והיגיינה באוניברסיטת מיינץ.
הוא כתב מכתב פתוח לקנצלר רמניה גב' מרקל ובו חמש שאלות הדורשות תשובות מיידיות בכדי לקבוע עד כמה מוצדקות ההגבלות האדירות כיום על זכויות היסוד שלנו. את המכתב המלא עם השאלות תוכלו לראות ולקרא בקובץ PDF מצורף.
כמו כן, הפרופסור פירסם וידאו ןבו מסביר את השאלות ואת רקע. תוכלו לראות את הווידאו כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=LsExPrHCHbw
לצערי, לא הצלחתי להעלות את הקובץ בגלל משקלו. (אולי יאיר יצליח?) נסו לראות ביו-טיוב. אדם כ"כ נחמד וצנוע ומדבר כ"כ יפה, ברור, רגוע, מסודר ומכובד, חכם, מאד צלול בדעתו, מומחה בתחום, שפשוט תענוג לשמוע. אף מילה מיותרת, אף מילה של לשון הרע. אף מילה לא שקולה. מדען אמיתי!

בעקבות המכתב, ב-24.4 הוא התראיין. את הוידאו עם הראיון תוכלו לראות כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=Y6W-JIMCfmo&t=196s
גם קובץ זה לצערי הרב לא התלחתי להעלות בגלל גדלו.
בראיון הוא מספר על עצמו ועל דברים מסביב. אני עושה לכם תרגום חופשי מתוך ראיון עם העיתונאי הגרמני קן יבסן - רק מה שקשור לעניינינו אנו:

שאלה (בהמשך - ש.): למה הוא פנה לתחום מחלות זיהומיותולא למשהו מעניין יותר כמו כירורגיה?
תשובה (בהמשך - ת.): בהתחלה הוא רצה להיות רופא ילדים. אבל הוא התעניין מאד במערכת החיסונים של הילדים ולכן הלך לעבוד למכון לאימונולוגיה (מערכת החיסונית) על שם מקס פלנק. שם תוך כדי העבודה הוא עשה "תגלית בכלל לא חסר משמעות" (להגדרתו המאד צנועה): הוא גילה איך בדיוק מערכת החיסונית של אדם הורגת תאים, כלומר הוא גילה איך מתנהל תהליך הריגת חיידקים בגוף האדם. כמו כן, הוא גילה למה יש סיבוכים אחרי עירוי דם אם מעבירים דם לא מתאים, שהרג אנשים. הוא אומר בצניעות שגילויים שלו הכריעו את גורלו ובגללם הוא נשאר בתחום.

ש: מה קרה שאחרי עשרות שנים שהוא ישב בשקט ואחרי שכבר יצא לפנסיה הוא פעם ראשונה בחיים פנה לציבור? למרות שידע שיתנפלו עליו וזה לא יהיה קל, כי מדברים עליו ולא אתו.
ת: הוא אמר שלא יכול אחרת. כי זה היה בלתי נסבל. הייתי מאוכזב בצורה קיצונית כאשר ראיתי שאנשים מותרים על החופש שלהם, שהם מסכימים לכך שלוקחים מהם זכויות יסוד.

ש: ניתן להגיד שלפעמים מחלות מסוכנות דורשות צעדים יותאי דופן. למה אתה כה קיצוני?
ת: זאת הסיבה לפנייתי, אמר. השאלה הראשונה ששאל את גב' מרקל: האם ידוע לך, עד כמה וירוס קורונה מסוכן באמת? כולם יודעים שוירוס הזה הורג לא ב-100% מהמקרים, כמו למשל כלבת. אצל כלבת תמותה - 100%, אם מיליון יחלו - מיליון ימותו. במקרה עם קורונה-וירוס כל מי שלמד רפואה יודע, שתמותה אף פעם לא 100%. ומה התמותה נדע רק אם נדע כמה חלו מתוך האוכלוסייה וכמה מהם מתו. כל עוד לא יודעים זאת בכלל אסור לצאת עם הכרזות על סכנה. איפה מספרים של אלה שבאמת חלו ואלה שבאמת מתו מוירוס עצמו?

ש: האם וירוס הזה חדש?
ת: יש וירוסים קורונה, הם כל הזמן משתנים. כל שנה יש וירוס חדש, קרוב משפחה. להשתנות זה מהות שלהם. בדיוק כמו בווירוסים של שפעת: כל שנה יש וירוס חדש. ווירוס קורונה הזה - זה וירוס קורונה חדש ממשפחת קורונה. שונים מהותית היו סאס ומארס כי הם באמת היו הורגים.

ש: איך גופינו מגיב לוירוס חדש?
ת: כולנו חולים מידי פם בוירוסי קורונה - כל מיני וירוסים עונתיים. וגוף מפתח נוגדנים נגדם. אבל זה לא אותו וירוס בדיוק, לכן יש התחסנות חלקית. כמה שיותר מחלות בוירוסים קורונה שונים אדם חלה, כך התחסנות שלו נגד סוג חדש של קורונה יהיה גדולה יותר. לכן יש אנשים שחולים בדרגות קושי שונות. אין מה להגיד על זה יותר.
נגד וירוס שפעת פתחו חיסון. הוא מחקה וירוס שפעת אחרון בתקווה שגירסה חדשה תהיה דומה לו. אם היא לא דומה לו, החיסון לא עובד.

ש: איך נדבקים בקורונה-וירוס?
ת: דרך האוויר בלבד.

ש:זה אומר שאם לשמור על מרחק אחד מהשנה, לא נוכל להידבק?
ת: אם משתעלים עליך, כן, אבל אם לא משתעלים עליך, אין בזה שום תועלת.
שאלה זאת הצחיקה אותו.

ש: האם יתכן שאני מדבר אתך כעת ויש לי וירוס קורונה?
ת: כן. אבל אם אתה לא משתעל עלי, אתה לא מסוכן לי.

ש:איך אני יכול לדעת אם יש לי וירוס קורונה?
ת: אין שום דרך.

ש: כלומר, אני יכול להיות חולה ולא לדעת?
ת:כן
ש:לכמה אנשים יש וירוס קורונה והם לא יודעים?
ת: אין סטטיסטיקה בנושא וזאת בדיוק הבעיה. יש סברים שזה 60%, 70%, 80%, 90%... זה יכול להיות גם 90%.

ש: מה זה חיסון העדר?
ת: אם אתה או אני חליתם, וירוס כבר לא יצליח להתרבות בנו ואנחנו כבר לא נעביר אותו.

ש: האם זה אומר שכדאי שילדים יחלו בוירוס הזה? האם זה אומר שלא היו צריכים לסגור בתי ספר?
ת: בהחלט! מה שמדהים אותי יותר מכל, זה שכאן בגרמניה השכלה בכלל לא רעה, אבל אנשים מאמינים בכל מה שאומרים להם! אנשים לא שואלים שאלות ולא מתלבטים.

ש: זה מפתיע אותך?
ת: אני זועם. ני מפוחד. תוקפים אותך בחוסר ידע. אני הרי מבין בזה, אבל אנשים שלא מבינים בזה אומרים לי: הוא חסר אחריות, הוא בפנסיה, הוא לא יכול להיות ברמה מודרנית. אני חושב שזה לא נורמאלי, אמר.
לצערינו תקשורת ופוליטיקה הפכו לכוח בלתי מוגבל.
פוליטיקאים ומשרד הבריאות יכולים לעשות הכול. על סמך איזה ידע? אף אחד לא יודע את זה.

ש: אבל אתה לא מקטין את הסכנות? אתה יודע שיש קבוצות סיכון?
ת: וודאי, כידוע, זה אנשים בגיל מתקדם עם מחלות כרוניות, וקודם כל עם מחלות לב-ריאה. למשל, יש להגן על מעשנים. כלומר, מי שמבקר מעשן לא צריך להשתעל ולא להתעטש. ומעשנים לא צריכים להתקרב למי שמשתעל או מתעטש. כמו גם חולי סרטן. אבל זה תמיד נעשה, לכן משרד הבריאות לא צריך להזכיר לנו את זה. (צוחק).
אני מזמן איבדתי אמון במשרד הבריאות כמו גם באלה שמייעצים לו.

ש:מה מפריע לך?
ת: כשגוזלים מאנשים זכויות בסיסיות, חייבים לבסס את זה היטב. אם יש אנשים נגד, חייבים לשמוע גם אותם ולקבל מסקנות במשותף. אני לא לבד נגד. יש הרבה מאד רופאים, המון, שהם נגד.

ש: כן עוד רבים חושבים כמוך, למשל, ד"ר בודן שיפמן, ד"רקנוט ויוןבסקי מניו-יורק ואחרים. למה באמת לא שומעים אותם? למה שומעים רק 2 אנשים?
ת: גם את זה אני לא יודע והייתי מאד רוצה לדעת את זה. רבים רוצים לדעת את זה. גם אוכלוסיה צריכה לדעת את זה.

ש: 2 אנשים שמקשיבים להם לא אפידמיולוגים. למה לא מקשיבים לאנשים שכל חייהם הקדישו למגפות?
ת: אני לא יודע. והערכת הצעדים שנעשתה בלתי מוסברת. בהתחלה אפשר להגיד שאנחנו לא יודעים ועדיף שנעשה יותר מידי מאשר פחות מידי. אבל אחרי 3 שבועות של מגפה הדברים התבהרו. יש כבר נתונים שניתן לעבוד אתם.אנחנו לא יודעים תמותה אמיתית, אבל כבר יכולים להעריך די מדויק.
אצלינו לא מבדילים בין "מת מוירוס" ל"מת עם וירוס". נגד זה יצאו כבר מכון כוך ומשרד הבריאות. זה חובבנות. אין לזה שום קשר למדע ואין לזה כל קשר לרפואה. חובת הרופא לבדוק את סיבת המוות עד כמה שזה רק אפשר.
ואני חייב לומר שכן איפת לי ממהמיתות. אני שומע האשמות שלא מעניינים אותי זקנים. סליחה, אני גם באותו גיל. אני לגמרי בקבוצת סיכון.
אנשים צריכים לדעת שאורך חיים בגרמניה בממוצע - 80 שנה. וזה מוקדם מידי. זה בגלל עבודה לא מספקת של משרד הבריאות. 50% מתים ממחלות לב. כל שני שאתה רואה ברחוב יצות ממחלת לב. אבל זה לא היה חייב לקרות.
ש: זה בגלל שלא יהיה לו מקום בבית חולים?
ת:לא, בגלל שהוא כל חייו אכל יותר מידי, עישן...

החולה הראשון שנפטר אצלינו מקורונה-וירוס היה חולה בם 78 שהיה בבית חולים וגסס ממחלה קשה. הו מת מוקדם מידי, הוא מת בגלל שמשרד הבריאות לפני 40-50 שנה לא הסביר לו שלא צריך לעשות ככה-ככה וככה. 78 זה אפילו פחות מאורך חיים ממוצע בגרמניה. ולקחו ממנו משטח גרון ומצאו שם וירוס קורונה. והוא נכנס לסטטיסטיקה כחולה ראשון שמת מקורונה. זה לא צריך להיות! זה גרם לכך שבאיטליה ביום אחד מתו אלף איש מוירוס קורונה.

ש: מה אתה אומר על ד"ר שטרק?
ת: טוב. עבודה טובה, איש טוב.
ש: אבל עשית ביקורת על עבודה שלו?
ת: אני רוצה לראות עבודה טובה יותר.
יש מחקר צרפתי עליו אני רוצה לספר. יש מחקר אחד בלבד שהוא חשוב. אם מופיע וירוס חדש, ואתם רוצים לדעת עד כמה הוא מסוכן, אתם צריכים לקחת 2 קבוצות אנשים עם מחלות עונתיות, לא עם אוטם שריר הלב. למשל, קבוצה של 10 אלף חולים עם קורונה רגילה ו-10 אלף חולים עם קורונה חדשה. ותבדקו תמותה. ואם בקבוצה של וירוס חדש תמותה גדולה יותר, אז וירוס הזה מסכן יוותר. וצרפתים עשו את זה. בגלל זה מחקר שלהם כה חשוב.
ש: ולמה מכון כוך לא עשה את זה?
ת: כנראה אין להם אפשרות. זה מחקר קליני. (מכון כוך עושה מחקרים רק במעבדה, לא על חולים - הערה שלי). אחרי חודשים של מחקר צרפתים מצאו שקורונה חדשה לא מסוכן מקורונות ישנות.
המחקר היה פורסם, ואז אנגליה הוציאה וירוס קורונה החדש מרשימת וירוסים חדשים.
אילו הנתונים היו משתנים, צרפתים היו מחזירים את המחקר ואומרים: הנתונים השתנו, מסקנות לא תקפים. אבל הם לא עושים את זה, למרות שאגירת נתונים נמשכת.

ש: אולי ממשלה עשתה שטות ועכשיו ממשיכה כדי "לשמור על הפרצוף" (כלומר, בגלל האגו)?
ת: אני לא יודע. אני חושב שממשלה טעתה. עכשיו לא צריכים צרפתים כדי להגיד שוירוס הזה בכלל לא רוצח.

ש: במגפות יש שיא. האם עברנו כבר את השיא?
ת: לכל אחד צריך להיות כבר ברור שבגרמניה המגפה הולכת להסתיים. ואני לא מבין למה הצעדים נמשכים. כי אם אין להם הצדקה, זה הפרת זכויות האזרח. או שאני לא מבין נכון?
ש: אתה מבין נכון ושר הפנים באום והרבה מאד משפטנים מדברים על זה. אבל האם יש משהו בצעדי גב' מרקל (ראש הממשלה לש גרמניה) שהיה נכון?
ת: שוב אגיד: בהתחלה הלכו אחרי ארגון הבריאות העולמי. וקשה ללכת נגדם. ובהתחלה עשו כפי שאמרתי, כי עדיף לעשות יותר מאשר פחות. בהתחלה היא התנהלה נכון. אבל זמן עובר ואתו מגיעים יותר ויותר שאלות. וצעדיה עכשיו רעים.

ש: בוא נדבר על השאלות שלך לגב' מרקל למען מי שלא ראה אותם. אתה שואל, האם ממשלה עושה הבדל בין מי שנדבק למי שחלה. אתה יכול להסביר את זה? ממשלה אומרת: כל מי שנדבק יחלה, ועלינו להתבסס על זה ולשמור % מהמספר הזה מקומות בבית חולים. וזה מספר גדול מאד.
ת: גם בתסריט הכי גרוע מערכת הבריאות בגרמניה לא תהיה עמוסה מידי. אנחנו רואים את זה עכשיו: מחלקת טיפול נמרץ בגרמניה אף פעם לא היתה ריקה כמו כעת.
קליניקות רבות מגישות בקשה ליום מקוצר, כי אין להם מה לעשות. כי אנשים שתכננו לבוא לטיפול לא באים.
ש: כלומר, גל חולים שדיברו עליו לא קרה?
ת: לא קרה ולא יקרה, כפי שאמרתי לפני 4 שבועות. ואז אנשים כמו עיתונאי מצקר עשה ממני צחוק: כמה אני חסר אחריות וכמה אני בור ועם הארץ.
אם אנחנו לא נדון בצורה מדעית נורמאלית, ישכח הכול וברפואה יישארו רק אמונות תפלות.
ש: עיתומאי מצקר זה אותו אחד שדיבר עליך אבל לא אתך?
ת:כן.

ש: למה מכון כוך סופר את כל אחד שמת עם וירוס קורונה כאחד שמת מוירוס קורונה? למה הם אומרים שזה אותו דבר? הרי הם מדעים?
ת: מדעים אבל לא רופאים. אני לא יודע מי מייעץ להם, אבל זאת עצה רעה. זה נוגד ליסודות הרפואה. אסור לסובב גב לסיבות במקום להסתכל לעיני הסיבות. אף סטודנט שהיה עושה את זה (בזמנו פחדו גם ממני, הוסיף...) לא היה מקבל ציון עובר אצלי.

ש: אתה גם שאלת האם וירוס כבר מוכר ע"י רוב האוכלוסייה?
ת: זה וירוס מאד מדבק, למזלנו, והוא מתפשט מהר מאד ומהר מאד הופך לשכן לא מסוכן. ולהישאר בבית אין טעם.
ש: כלומר, הצעדים הללו התקבלו מאוחר מידי?
ת: השאלה אם בכלל היו צריכים צעדים כאלה! וגם אילו היו נחוצים, כאשר החלו אתם, היה כבר מאוחר מידי.

ש: באיטליה התמותה גבוה יותר מאשר בגרמניה. איך אתה מסביר את זה?
ת: מעין לך שהתמותה שם הייתה גבוה? לאיטלקים אין נתונים בדיוק כמו אצל גרמנים. שר הבריאות שלהם כבר הודה ש-88% מהנרשמים כמתים מווירוס קורונה לא מתו מווירוס קורונה. נשארו להם עוד 12% מתים שאולי מתו מווירוס קורונה. כמה מהם באמת מתו מווירוס קורונה הם לא ידעו להגיד.
ואני אגיד לכם עוד דבר. אם אתה תחלה באיטליה, שוכב אצלך בבית עם כל מחלה שלא תהיה, קרובי משפחה שלך יבואו לבקר אותך. ולחבק. כי איטלקים הם כאלה. וגם ספרדים. ואם אחד המבקרים נושא וירוס קורונה, הוא ידביק אותך. ואם חולה כזה יגיע לבית חולים, דבר ראשון שאיטלקים עושים זה בדיקה לווירוס קורונה. וזהו. הווירוס נמצא. ואם חולה כזה ימות (מסרטן, ממחלת כבד או כל דבר אחר) איטלקים כותבים: מת מוירוס קורונה.

ש:יש גם להדגיש שאוכלוסייה באיטליה מאד זקנה, ויש להם בעיה גדולה עם זיהום אוויר, ואין להם מספיק מקומות בבתי חולים. אבל בכל זאת, אנחנו רואים תמונות עם הרבה מתים.
ת: תקשורת מתנהגת בצורה חסרת אחריות. צריך לחקור את הסיבות ולדעת על מה מדובר. לכן שאלה חמישית שלי לגב' מרקל האם יש הסברה לאוכלוסייה שמה שקורה באיטליה, ספרד וניו-יורק לא יקרה אצלנו.

ש:האם היו עוד תוכניות טלוויזיה שרצו לראיין אותך?
ת: כן, ערוץ אחד רצה לתת לי 5 דקות לדבר. אני סירבתי להם, כי 5 דקות זה מעט מידי, הם יעשו לזה שימוש לרעה.

הערה: ראיון הזה - 40 דקות.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

ררבב

Re: ראיון עם פרופ' למיקרוביולוגיה ואפידמיולוגיה זיהומית

נושא שלא נקרא על ידי ררבב »

תודה על התמלול/תרגום.
היה מרתק.
ובכל זאת, מחילה.
כל עוד הרבנים אומרים להשמע להוראות משרד הבריאות, יש להזהר שלא לקרר את האמבטיה.

יעל טוקצ'ינסקי
יצירת קשר:

ררבב כתב:
03 מאי 2020, 09:39
תודה על התמלול/תרגום.
היה מרתק.
ובכל זאת, מחילה.
כל עוד הרבנים אומרים להשמע להוראות משרד הבריאות, יש להזהר שלא לקרר את האמבטיה.

לא אמרתי בשום מקום ללכת נגד הוראות משרד הבריאות.
אבל כדאי גם להבין מה קורה.
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"

הייליגער

נושא שלא נקרא על ידי הייליגער »

האמבטיה בכלל לא מקוררת זה מצחיק לראות איך יכול להיות שיש משפחות אפ זוגות שלאחד יש ולשני אין מה זה אומר שזה מאוד מאוד מדבק נכון
אז שתדעו שחרדה היא הרבה יותר מסוכנת בפרט למבוגרים אז קצת לצאת החוצה ולמשום אוויר 6הבין שהיה נכון מה שעשו אבל אחרי חודשים שאותם רופאים שאמרו להיסגר אומרים שחייבים לפתוח
אני עדיין אומר שצריך לשמור מרחק ולשים מסכה אבל לא יותר מזה

יעל טוקצ'ינסקי
יצירת קשר:

הייליגער כתב:
03 מאי 2020, 10:33
האמבטיה בכלל לא מקוררת זה מצחיק לראות איך יכול להיות שיש משפחות אפ זוגות שלאחד יש ולשני אין מה זה אומר שזה מאוד מאוד מדבק נכון
אז שתדעו שחרדה היא הרבה יותר מסוכנת בפרט למבוגרים אז קצת לצאת החוצה ולמשום אוויר 6הבין שהיה נכון מה שעשו אבל אחרי חודשים שאותם רופאים שאמרו להיסגר אומרים שחייבים לפתוח
אני עדיין אומר שצריך לשמור מרחק ולשים מסכה אבל לא יותר מזה

נכון, כל הפניקה והחרדה מזיקים הרבה יותר מווירוס.
מומחים בכל המדינות אומרים אותו דבר: וירוס זה לא מסוכן יותר מוירוסים אחרים מאותה קבוצה. נכון שהוא יותר מדבק, אך לא מעבר לכך.
רו החולים לא מזהים בכלל שהם חלים.
גריאטרים אומרים, ואני לגמרי מאמינה להם, שמדיניות הבידור תהרוג הרבה יותר ממה שיכול היה להרוג וירוס.
להידבק החוץ, במיוחד בשמש, אי-אפשר. גם אם מישהו ישתעל לך לפרצוף זה עדיין לא מבטיח לך מחלה.
לעומת זאת, בחדרים, במיוחד לא מאווררים, יש כל התנאים להידבק.
להשתמש במסכות שלא מועילות ובכפפות שמגינות מוירוס פחות מעור האדם - כן, הגיון חסר. כי זה פעולות שנעשו כתוצאה מפאניקה או כתוצאה מרצון להכניס אנשים לפאניקה.
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"

שלח תגובה