בשורה קשה לאוהבי דיאטות הקטו או לאלו העשירות בחלבונים

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

יעל טוקצ'ינסקי
הודעות: 2686
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

בשורה קשה לאוהבי דיאטות הקטו או לאלו העשירות בחלבונים

נושא שלא נקרא על ידי יעל טוקצ'ינסקי »

דיאטות הקטו או דיאטות עשירות בחלבונים פופולרים אצל אנשים שרוצים לרדת במשקל, אצל אנשים שרוצים לבנות מסת שריר גדולה (ספורטאים או עוסקים בבודי-בילדינג) ואצל חולי סוכרת שמנסים להחליף פחמימות בחלבון.דיאטה עתירת חלבון אכן מסייעת לירידה במשקל ולבניית שריר, אך פוגעת בדברים אחרים ולכן היא שנוייה במחלוקת.
כעת מחקר חדש בעכברים מצא, כי דיאטה כזאת גם מובילה לפלאקים בעורקים ובמיוחד לפלאקים לא יציבים (!), שעלולים להינתק ולגרום לחסימת עורק ולאוטם לבבי.

המחקר מתפרסם בכתב העת Nature Metabolism .
ממצאי המחקר בקצרה: בעכברים תזונה עתירת חלבון גרמה ליותר יצירת פלאק טרשתי לא יציב, ובעיקר חומצת האמינו לויצין, שנמצאת בבשר אדום, נמצאה קשורה לסיכון.


מי שמעוניין בפרטי המחקר, מוזמן להמשיך את הקריאה.
החוקרים חילקו את העכברים לשתי קבוצות. האחת קיבלה תזונה עתירת שומן (כדי לגרום טרשת עורקים) וגם עתירת חלבון, והקבוצה השניה קיבלה תזונה עתירת שומן, אך דלת חלבון.
העכברים, שקיבלו כלכלה עשירת חלבון קיבלו מנה משולשת של חלבון, כך שהחלבון היווה 15-46% מסך הקלוריות, שניתנו לעכברים.
תוספת החלבון נעשתה על ידי אבקת חלבון במילקשייק או בממרח.
העכברים, שניזונו מכלכלה עתירת שומן וחלבון פיתחו טרשת עורקים חמורה יותר, עם כ- 30% יותר פלאקים בעורקים, לעומת עכברים, שקיבלו תזונה עתירת שומן עם כמות חלבון רגילה, וזאת על אף שהעכברים, שקיבלו יותר חלבון ויותר שומן לא עלו במשקל, בעוד שהעכברים שאכלו כמות חלבון רגילה עם כמות שומן גבוהה עלו במשקל.

עבודה קודמת של צוות המחקר הראתה, כי מקרופגים עובדים כדי לנקות את העורקים מפלאקים, אך חומרי הפלאק מתגברים על המקרופגים, שמתים, וכך מחמירים את הבעיה, ומגדילים את הפלאק ואת מורכבותו.
העכברים, שניזונו מיותר חלבון הציגו כמות גדולה של מקרופאגים מתים בפלאק, מה שגרם לחוסר יציבות הפלאק ולהעלאת הסיכון, שייקרע במיוחד בעת עליית לחץ הדם.
החוקרים בדקו את מסלול החלבון מהרגע, שהוא נבלע ומפורק לחומצות אמינו.
נמצא, כי יתר חומצות אמינו בתזונה עתירת חלבון מפעילה חלבון במקרופגים, שנקרא mTOR (mammalian target of rapamycin) , שמורה לתאים לגדול ולא לבצע פעולת ניקוי פלאק.
השדרים מה- mTOR מונעים מהמקרופגים לנקות את הפלאק, וכך מופעלת שרשרת אירועים עד מות המקרופג.
החוקרים גילו, כי חומצות אמינו מסוימות, במיוחד leucine ו- arginine , פוטנטיות בהפעלת mTOR וגורמות לתהליך, שמביא למות התא.
Leucine נמצאת בעיקר בבשר אדום, בהשוואה למשל לדגים או למקור צמחי לחלבון.


Nature High-protein diets increase cardiovascular risk by activating macrophage mTOR to suppress mitophagy
https://www.nature.com/articles/s42255-019-0162-4
Nature Metabolism volume 2, pages110–125(2020)
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/

שלח תגובה