חרדים בייאוש: "לאן פנינו מועדות"? / טור ששואל קצת אחרת

פורום זה נועד לתת מענה ועזרה ללומדים לימודי חול במכללות השונות, מתוך רצון לעזור אחד לשני. 'איש את רעהו יעזרו ולאחיו יאמר חזק'.

מנהל: יאיר

סמל אישי של משתמש
strauss david
הודעות: 449
הצטרף: 10 אוקטובר 2013, 15:19
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 1 פעם
יצירת קשר:

חרדים בייאוש: "לאן פנינו מועדות"? / טור ששואל קצת אחרת

נושא שלא נקרא על ידי strauss david » 19 מאי 2014, 13:28

(לכל הסטודנטים החרדים חובה לקרוא!!!)
עוד יום לימודים ארוך, מגיע. התיק כבר מוכן עם ספרי המתמטיקה העמוסים במספרים, מחברת אוריינות שתחובה אי שם בין הדפים הרבים (סיכומי הגמרא, שאינם דומים כהוא זה לכתיבה שכזאת) ובספרי אנגלית- לגילאי כיתת ב של abc אותם אני משריין לקראת עוד שיעור.
"תתחילו לקרוא" אומר לנו המרצה- יהורם, בתחילת השיעור.
"יעטיוטכ" מילים ואותיות לא מובנות יוצאות ליוסי מהפה. "רגע, איך מאייתים את ה ch" שואל חברי דוד, לאחר שכמעט שבר את שיניו בניסיונות נואשים כדי להגות זאת.
"זה כמו האות ח' בעברית" מסביר לו המרצה. "תנסה לעבוד על זה עוד כמה פעמים בבית ותצליח". אנחת רווחה נשמעת מפיו, נהנה מ'חופש הקריאה' שניתן לו לאחר שניסה לקרוא את הפיסקה, פעם אחר פעם.
"עזוב, אין סיכוי שאני ממשיך כאן", שח לי משה בן 27 נשוי + 2 וחבר לכיתת הלימודים במכינה אקדמית שבה אנו למדים. "לא מצליח לשלב את הלימודים האינטנסיביים, העבודה משעות הבוקר המוקדמות ובנוסף, הילדים והאישה שמחכים כל ערב. אמנם יש לי חלום לרכוש תואר במנהל עסקים ולהיות מנהל גדול. אבל זהו, אני פורש".
וככה, הוא הלך. ארז את התיק ועזב.
ואחריו עזבו עוד. עוד הרבה.
גם המחקרים בתחום מוכיחים- למעלה מ 50% מהסטודנטים החרדים נושרים בשנת הלימודים הראשונה. וזהו נתון גדול בהרבה מאוכלוסיות אחרות במדינה.
אנשים נשואים עם ילדים ובית שצריך לפרנס, צריכים להשלים את הבסיס של הבסיס בכדי להיכנס אל שוק העבודה המודרני, שדורש ידע כללי ובעיקר, אנגלית ומתמטיקה, מה שגורם להם להיכנס למחול המסחרר של- בית, עבודה, לימודים ולמערבולת קבועה של לחץ וקושי אדיר.
אז כן, בגלל זה, זה כל כך כואב לדעת, שאחיינית שלי בת 8 יודעת אנגלית הרבה יותר טוב מחרדי בגילאי ה- 20.
וזה כל כך מכעיס לראות, חלומות של אנשים- לרכוש השכלה, להתקדם ולהתפתח, אבל לאחר חודשיים של לימוד אינטנסיבי מאוד של מתמטיקה וילדים שמחכים בבית לעוד כסף מאבא מרימים ידיים מתייאשים, עוזבים חלומות ונוטשים תקווה לעתיד כלכלי טוב יותר.
מדוע האפיק התעסוקתי של אותו אדם צריך לנוע רק סביב שכר המינימום, או מקסימום- קצת מעליו? מדוע אין לו הכלים הנדרשים, כדי להניע את יכולותיו הכלכליות ולהתקדם??
ואל תחשבו לרגע שאין בתוכי האמונה של פרנסה בידיי שמיים, היא שם והיא ברורה ובהירה, אך יחד עם זאת כולנו יודעים שיש לעשות השתדלות. וכן. רכישת השכלה זה חלק מההשתדלות! ואין שום סיבה בעולם שלא יהיה לנו את האפשרות הזאת.
אז לאן פנינו מועדות? אין לי צל של ספק שאת נושא החינוך בציבור החרדי, הרבנים וגדולי הדור קובעים. ואין ספק שלאורו של מרן הרב שטיינמן אנו הולכים. התקדמות הטכנולוגיה וריבוי מספר החרדים הנכנסים לשוק העבודה רק הולך וגודל עם השנים בקרב המגזר.
אך בתוכי תמיד מנקרת השאלה והיא חוזרת ותוקפת, כשאני מגיע לחנות המכולת ושם רואה פעם אחר פעם, את משה נשאר לעבוד שם ולהשתכר 25 ₪ לשעה, לא- כי הוא לא רוצה, לא- כי אין לו כישרונות, אלא בגלל שלא קיבל את הכישורים המתאימים.
אז תגידו אתם, האם לא הגיע הזמן לתת למשה ולבן שלו את האפשרות שיוכל לרכוש את הידע הנדרש בגיל צעיר יותר, בכדי לפרנס ביום מן הימים את משפחתו בכבוד? האם לא כדאי לחסוך להם את הקושי הזה שיחכה לכשירצו למצוא עבודה מכובדת ומתגמלת? לא??
הכותב הוא: אביגדור רבינוביץ'- מנהל פרויקט "עבודות לחרדים".

gabo
הודעות: 2
הצטרף: 04 פברואר 2018, 01:19

Re: חרדים בייאוש: "לאן פנינו מועדות"? / טור ששואל קצת אחרת

נושא שלא נקרא על ידי gabo » 04 פברואר 2018, 03:00

הכל ענין של השקעה וגם חילוני משקיע כשרוצה להצליח ובשביל להצליח בפרנסה צריך לעבוד כהגדרת הגמרא ורש"י לעבוד תמיד ובכל כוחו וזה כפשוטו-צריך גיבוי מהקהילה והמגזר לעבודה שזה חשוב יותר מיראת שמים כדברי הגמרא וגם צריכים החרדים ללכת לעוד עבודות וכמו אני ממציא ציידים של חקלאים-דוגמא של עבודה כי באמת לא כל החרדים מתאימים להשכלה ועל כל אחד למצוא את התחום המתאים לו-וכמובן גיבוי מהמשפחה והקהילה-מאוד מאוד מאוד מחזק-בגור אין שנוררעס והסביר לי איזה גורניק הם עובדים קשה והעיקר שלא לחיות מצדקה

Yaron5461
הודעות: 10
הצטרף: 29 מרץ 2018, 09:37

Re: חרדים בייאוש: "לאן פנינו מועדות"? / טור ששואל קצת אחרת

נושא שלא נקרא על ידי Yaron5461 » 29 מרץ 2018, 10:09

קשה מאוד במציאות של ימינו לשלב בין עבודה, לימוד תורה ומשפחה. מקומות העבודה דורשים עבודה של שעות רבות ביום ובעקבות כך אין זמן לשאר הדברים

תוצח
הודעות: 22
הצטרף: 26 ינואר 2019, 23:07

Re: חרדים בייאוש: "לאן פנינו מועדות"? / טור ששואל קצת אחרת

נושא שלא נקרא על ידי תוצח » 26 מרץ 2020, 21:16

Yaron5461 כתב:
29 מרץ 2018, 10:09
קשה מאוד במציאות של ימינו לשלב בין עבודה, לימוד תורה ומשפחה. מקומות העבודה דורשים עבודה של שעות רבות ביום ובעקבות כך אין זמן לשאר הדברים
תן לי לחלוק עליך.
לדעתי זה אפשרי לגמרי, זה הכל תלוי בסדרי עדיפויות.

כלומר אם אתה רוצה להמשיך ללמוד את אותה כמות של שעות כמו שלמדת בישיבה - או היית לפחות -,
אז אתה צודק.

אבל אם אתה מחפש ללמוד שלוש שעות ביום, זה לא צריך להיות כל כך קשה.

שלח תגובה