אשכול בעניני גור והמסתעף

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

שמעיה
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 3 פעמים

Re: אשכול בעניני גור והמסתעף

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 23 אוקטובר 2019, 19:26

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:26
אנחנו לא בוולוזי'ן, והרבי מגור לא גדל על ברכי ר' ישראל סלנט ור' איסר זלמן מלצר, מה גם שכיום הגזימו עם העיון באופן מרחיק לכת, שגם זה רחוק מאוד מוולוזי'ן.
אני בכלל צריך לענות על זה ?
מה קשר לולוזין, עובדה שמבקיאןת יוצאים עמרצים ומשכילים, זה שיודעים את השס לא אומר שהם לא עמרצים, גם רבי מנדל שפרן התבטא בחריפות נגד הבקיאות, זה נכון שהליטאים הגזימו עם העיון והרב שך כבר התאונן על זה, אבל זה לא אומר שצריך להקצין לצד השני.

שכל טוב
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 20:13

שמעיה כתב:
23 אוקטובר 2019, 19:26
שכל טוב כתב:
אנחנו לא בוולוזי'ן, והרבי מגור לא גדל על ברכי ר' ישראל סלנט ור' איסר זלמן מלצר, מה גם שכיום הגזימו עם העיון באופן מרחיק לכת, שגם זה רחוק מאוד מוולוזי'ן.
מה קשר לולוזין, עובדה שמבקיאןת יוצאים עמרצים ומשכילים, זה שיודעים את השס לא אומר שהם לא עמרצים, גם רבי מנדל שפרן התבטא בחריפות נגד הבקיאות, זה נכון שהליטאים הגזימו עם העיון והרב שך כבר התאונן על זה, אבל זה לא אומר שצריך להקצין לצד השני.
כשהליטאים יתייחסו ברצינות למה שגדוליהם זועקים נגד העיון במתכונת הזו, תתפנה לטפל בגור. בסדר ?
הרב שפרן, חבל להתייחס לרב הפוך זה.
מבקיאות יוצאים גאונים. כן. תפסיק להכריע בדברים שאין לך מושג ! רבי חיים קנייבסקי צמח מבקיאות ! וכן הלאה.
מיעוט קטן מתאים לעיון, הרוב משלמים את מחיר השם היוקרתי של הישיבה "שפיץ למדנים" ותכלית יוצאים מהישיבה עם מעט מאוד ביד. למדתי עוד בתקופת העיון, וזוכר את הבלוף הזה טוב מאוד !
בא הרבי ולמעשה הציל אותנו. שחט פרה קדושה מיותרת, והכניס מנגנון ייעיל של לימוד ושינון שמתאים לכולם ! כל אחד לפי רמתו. חסל סדר שהבמה נתונה רק לכמה שחצנים שיידעו לצעוק יותר גבוה מעמיתיהם, ולסלסל בעצבעותיהם יותר חזק, ולכן התבלטו כאילו והם מבינים יותר.
עד כאן.

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 20:31

זלמן כתב:
שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:59
פרא אדם בהתנהגות, ברר אצל אנשים שזוכרים, אני באמת לא רוצה להרחיב מפני הזהירות. הרבה בושות הוא עשה.
ראש עלוי וענק יש לו לכל הדעות שהצליח ללמוד ש"ס זה בשבילו לא כזה חידוש, ועיקר התמדתו הגיע אחרי החתונה. תברר ותבדוק לפני שאתה יורה.
מילא כל הגיבובי שטויות שלך אודות לימוד העיון, הייתי יכול להתעלם מהם, כי מה אני מצפה מבן אדם שלא למד בעיון ולא הרגיל את עצמו לביקורת עמוקה ובלתי מתפשרת.

אבל הדברים שלך כאן, בלתי מוגבים אבל מלאים דברי עזות וחוצפה, הם ממש נגד דבריו המפורשים של הרבי הקודם הפני מנחם, שכתב במכתבו להרבי מליובביץ' בעת היות הגר"ש חתן, את הדברים הבאים:
"החתן הוא תודה לאל תלמיד חכם גדול ובעל כשרונות גדולים, כמה פעמים גמר את הש”ס ואי”ה בר”ח סיון הבעל”ט גומר עוד הפעם את הש”ס". וגם קראו בתואר "בני המצויין שאול".

אז יתכן שהפני מנחם לא רצה לכתוב את האמת על הפרא אדם שלו, ואולי הוא כתב בעל כשרון גדול על מישהו שעשה לו הרבה בושות, ומי יודע אם עיקר התמדתו הגיע אחר החתונה למרות שסיים כמה פעמים את הש"ס עוד לפני חתונתו.

אבל יתכן עוד יותר, שאתה סתם חצוף ומוציא לעז על גאון וצדיק שאביו השתעשע בו במיוחד, וכל גדו"י זצ"ל ושליט"א ראו בו איש גדול ורם בענקים.

[נ"ב, רצוף כאן לינק לכתבה של חב"ד'ניק אוהד הגר"ש, ששם הובא המכתב במלואו (לא יכולתי להוריד המכתב ולהעלותו כאן):
http://www.ch10.co.il/news/544462/#.XbB9XahKhdh]
אגב למדתי עיון, לא שזה משנה משהוא.

אני מכיר אישית מישהוא שהתאונן אצל הפני מנחם על חינוך ילדיו, והפני מנחם אמר לו 'גם לי היה בן שלא היה לי נחת ממנו, כיום יש לי הרבה נחת ממנו'... כשכוונתו לגר"ש.
מפני הזהירות וכבוד התורה אסתפק בכך. והאמן לי יש לי המון מה לספר. ממכתב ברכה שהוא כותב בעת חתנותו אין להסיק לגבי המכלול, טבעי שכל אבא משבח את בנו - בפרט בעת דודים ורצון לברכה. כבר רמזתי שלא הלימוד היה הבעיה אלא ההתנהגות, שממנו אנו מלקקים דבש עד היום.

אם בחב"ד עסקינן, הייתי מצפה מעיתונאי חבד"י - שאגב אין לי מושג איזה אינטרסים יש לו בכתיבת הפוסט הזה - לספר לציבור את הקירבה הגדולה בין הרבי מחבד לאד"ש, מבינים אמרו שהוא היה מבין האנשים הכי מקורבים אליו מכל האנשים ! שמעתי את זה פעם מהמזכיר רבי לייבל גרונר שיח' על הקירבה האדירה שהיה לאדמור מגור לרבי.
אף חבדניק לא יכחיש את זה. הם ישבו מספר פעמים ביחידות מספר שעות כשאיש לא יודע עד היום מה דברו שם.
הם גם ניהלו ביחד את המערכה בתשמ"ט שסובבה אז כידוע הרבה סביב חב"ד.

עד כדי כך, שיש הטוענים, שהאדמור מחבד הציע לו שימשיך אותו לאחר מאה ועשרים, האדמור הציב מספר תנאים שהרבי מחבד לא הסכים. אני לא יודע אם זה אמת. אין לי מושג. אבל עצם זה שמספרים את זה עליו אומר יותר ממשהוא. ( כמו סיפור החפץ חיים שזוכה במשפט עלילתי, לאחר שעדים העידו לשופט כמה צדיק האיש, לטענת התביעה 'וכי השופט מאמין לכך, איפה ההוכחות ?' , ענה השופט, אני לא יודע, אבל אליך ואף אחד אחר לא מספרים כאלה מעלות, סימן שיש בו משהוא...).

אנקטודה נוספת בעניין מספרים בחב"ד, שיש אגדה בחבד סימן מי יהיה הממשיך, למי שהרבי מושיט את הכיסא. כל הרבאיים הושיטו פעם כיסא לבא אחריו. האדם היחיד שהרבי הושיט לו כיסא זה האדמור מגור שליט"א, רואים את זה בסרטים המפורסמים.

אד"ש כדרכו תמיר ונסתר, הוא לעולם לא מתרברב ומספר, כל הקשר ביניהם נמצא אצלו בפנים, כאשר היה בקלות יכול לעשות שימוש בזה. אבל לומד תורה לשמה, עובד השם באמת, ענוותן ושפל ברך הוא תמיד, ואשרנו שזכינו. חבל מי שמפסיד.

עלה זית
קיבל תודה: 6 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 20:34

תוציאו את הליטאים מהוויכוח. הרב שך היה תולש שערות ראשו אם היו לומדים רק גמ' רש"י או אפילו גפ"ת.
הרב שך כיוון למה שנקרא 'עיון קל' - לראות את גפ"ת, ראשונים עיקריים בסוגיה ועיקרי הרייד (קצות נתיבות רע"א), להתעדכן ביסודות המדוברים ולא לפתוח ספרים של ראשי-ישיבות.

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 20:45

כבר כתבתי לך שבעיקרון כן לומדים תוספות, ראה כאן מהמהר"ל :

נתיבות עולם נתיב התורה פרק ה
והנה הבחורים רכי השנים אם היה בהם גרסא דינקותא אין ספק כלל שהיו רגילים ויודעים כמה וכמה מסכתות קודם שיכנסו לחופה לישא נשים, ועתה אין להם מאומה בידם, והכל בשביל שלמודם תוס' דבר שהוא הוספה וכי לא היה טוב יותר שיקנה גוף התלמוד קודם, והכל בשביל שנדפסו התוספות אצל הגמרא.
עיין בדבריו שמאריך הרבה מאוד.

ומסיים
ועיקר שדבר זה גורם סלוק המעשים ויראת שמים מן הדור הזה עד שלא נמצא יראת שמים.

וכן בעוד הרבה מקומות מאריך בעניין חשיבות לימוד בקיאות ובהלכה. איני נכנס כעת לעצם הדיון. אך המהר"ל מי שמכיר יודע שהיה ההיפך הגמור משטחיות.

נתיבות עולם נתיב התורה פרק ה
וברור אצלי כי מי אשר יפרוש מזה ומכריע גם כן אחרים להחזיק התורה, וירחק ויבטל הדבר שהוא מבטל התורה לכלות ימי התלמידים בדברי הבל ושקר ואין שמים לב כלל שתהיה תורת אמת נשארת עמהם עליו נאמר אם תוציא יקר מזולל כפי תהיה, ומי שמחזיק הדבר שהוא כמו קוץ מכאוב וסילון ממאיר לתורת משה, ברור אצלי שהוא נמנה עם אותם המגלים פנים בתורה שלא כהלכה ואין לו חלק ונחלה עם אשר זכרם לחיי עולם הבא, והוא ברחמיו יחזיר אותנו לתורתו אמן:

ובבמקום אחר כשמאריך על אודות סדר הלימוד כותב בזה הלשון
ספר תפארת ישראל פרק נו
כמו שהארכנו הדבור וההתעוררות בחבור גור אריה ובכמה מקומות כי לגודל שברון רוחי בקרבי אמצא מרגוע לנפשי הוצאת רוחי הנשבר על דבר זה בכל מקום שידי מגעת. ולולא הבטחת "כי לא תשכח מפי זרעו" (דברים לא, כא), כבר חס ושלום נאבדה תורה מישראל

סמל אישי של משתמש
אני פה
קיבל תודה: 110 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 20:47

גם תוספות למד קודם כל את כל הש"ס, ואז חיבר את התוס'.

סמל אישי של משתמש
אני פה

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 20:54

רוב התוס' זה סתירות וביאורים בין כמה סוגיות בש"ס, וצריכים לשבור את הראש מה כתוב בסוגיא האחרת שאתה לא מונח בה כעת, ולכן מן ההיגיון לדעת טוב את כל הש"ס ואז אתה קולט ברגע מה תוס' רוצה. חבל שלא למדתי בצורה הזו אולי היה יוצא ממני משהו...

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 20:56

העיון הולך ונחלש הלכה למעשה לטובת הבקיאות וההלכה בכל עולם הישיבות , בישיבות החסידיות והספרדיות בוודאי , אבל גם בעולם הליטאי

סמל אישי של משתמש
אני פה

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 21:03

בצורה הזו יש לכל בחור סיפוק שהוא יודע כמה מסכתות בהיקף, ולא לומד תורה כקרדום לחפור בה עם האצבעות, ולתקוע סברות כרס, ולעשות פרצוף של חוקר באוניברסיטה, שיש לו איזה בעיה מה קרה לרא"ש והר"ן שלא מסתדר לו מה שכתבו במוחו הקודח...

קא סלקא דעתך
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי קא סלקא דעתך » 23 אוקטובר 2019, 21:16

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:27
http://theahblick.com/?p=202172
בקישור הזה יש תמונות ממעמד ההקפות
באחד התמונות כאן הצלחתי לספור בבירור לפחות 37 שטריימלעך.

למרות שכיום השטריימלעך מגיעים לגובה ספודיק, והספודיקים מתעגלים כמו שטריימלעך...

סמל אישי של משתמש
אני פה

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 21:21

ימות המשיח: הליכוד החל לייצג אותנו...

גנץ התקשר ליעקב ליצמן ושמע ממנו: "הליכוד מייצג אותנו"
יו״ר כחול לבן ח"כ בני גנץ התקשר הערב (רביעי) אל יו״ר אגודת ישראל ח"כ יעקב ליצמן והציע לו להיפגש.

בתגובה מסר לו ליצמן כי אינו מעוניין להיפגש משום שהליכוד מייצג את מפלגת יהדות התורה כחלק מבלוק הימין.

סמל אישי של משתמש
זעיר שם
קיבל תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זעיר שם » 23 אוקטובר 2019, 23:02

האם כבר יש להם שטיבלאך?

בערגער

נושא שלא נקרא על ידי בערגער » 23 אוקטובר 2019, 23:30

כמובן שבירושלים.
שמעתי שגם בב"ב, ומהשטיבל באשדוד כבר ראיתי תמונות.

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 23:53

בצל הפילוג, מאשימים גורמים בחסידות גור וטוענים כי לאורך השנים, היה זה הגר"ש אלתר שהתבטא רבות נגד האדמו"ר ונגד התקנות שייסד לקהל חסידיו.

אחת מהתקנות המוכרות בחסידות, הוא ה'שעה הלכה' - הוראת האדמו"ר לכלל החסידים ללמוד מידי יום שעה אחת ברציפות הלכה, מתוך ספר משנה ברורה.

האדמו"ר מקפיד על כך מאוד, ורבים מחסידי גור, בעיקר בחורים, נשאלו על ידו במהלך השנים בעת שנכנסו לקודש פנימה כדי להתברך, האם הם לומדים "שעה הלכה".

בנוסף, בזמני התפילות בבית המדרש הגדול בירושלים ובשטיבלך ברחבי הארץ, קובעים הפסקה של שעה, כולל בתפילות ליל שבת, על מנת ללמוד הלכה.

גורמים בחסידות גור מציינים כי האדמו"ר התבטא בעבר כי החפץ חיים הוא רבו המובהק וכי הוא מקפיד מזה עשרות שנים על לימוד המשנה ברורה מדי יום. כמו כן מציינים כי בכ"ד אלול יום ההילולא של החפץ חיים האדמו"ר לא אמר תחנון כפי שנהוג בחסידות ביחס לאדמו"רי החצר.

בהקלטה, שהגיעה לידי 'כיכר השבת', נשמע הגר"ש אלתר כשהוא מסביר במהלך שיחה שמסר בפני אברכי כולל, מדוע לא ניתן להסתפק בלימוד משנה ברורה, שכן כיום, זה לא נחשב הלכה למעשה.

יודגש, במהלך ההקלטה לא מתייחס הגר"ש כלל לתקנת האדמו"ר אך הקונטקסט, ההקשר של הדברים - ברור.

בפתח דבריו, מצטט הגר"ש, "בהקדמה למשנה ברורה כתוב שעיקר לימוד האדם צריך להיות בלימוד המביא לידי מעשה, וחלק אורח חיים מוקדם לכל".

"קודם כל, חז"ל אמרו אדם לומד במקום שליבו חפץ, ומקום הכוונה גם אצל איזה רבי שהוא רוצה, וגם למסכת שהוא רוצה ללמוד. אי אפשר להגיד רק משנה ברורה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הוא מסביר מדוע לא ניתן לחייב את כולם ללמוד רק משנה ברורה: "לא קל לזכור, לא קל להקיף והסיפוק שיהיה מזה - לא לכל אחד יכול להיות סיפוק מללמוד רק משנה ברורה".

"צריך לדעת הלכה למעשה, אבל מי שלוקח ספר כמו חיי אדם וקיצור שולחן ערוך וילמד בעל פה, הוא לא יטעה אבל אם מישהו ישאל אותו - לא יידע לענות. כך גם במשנה ברורה, כל מיני מכשירים חשמליים חדשים שיצאו, לא יכול להיות שימצאו תשובות להכל במשנה ברורה".

הגר"ש אלתר מבהיר בדבריו, כי "מי שילמד רק משנה ברורה, לא יידע את כל ההלכות איך לנהוג למעשה".

גורמים בסביבת ראש ישיבת שפת אמת הבהירו בשיחה עם 'כיכר השבת' כי אין פירוש הדברים כי הגר"ש מתנגד ללימוד משנה ברורה, אלא להחלטה לחייב את כולם ללמוד רק משנה ברורה.

זה מאתר החזרה בשאלה העונה לשם כיכר השבת,
----
כמות הפייק ניוז ענק, כל ילד יודע ששעה הפסקה זו תקנה שתוקנה בידי האמרי אמת זי"ע, ולא קשור לאד"ש ולשעה הלכה, אבל כאן הכתב מגלא שוב בורות מדהימה המשליך על כל אמינותו.
מזל שתקנה זו תיקן האמרי אמת ולא אד"ש, כי אם כן, בוודאי היה לחכם הגדול שלנו השגות על כך, והיה מוצא בו עקירת התורה, ויספר סיפור בטון סמכותי ומלא פאתוס ללגלגל על כך. איזה מזל לסבא האמרי אמת יש.

לגופו של עניין, נראה שנגמרה התחמושת, מחפשים מן הגורן ומן היקב ביקרות נגד האדמו"ר, לימוד שעה הלכה היא תקנה מצויינת, שהכניס המון את לימוד ההלכה בקרב הבחורים, שלפני זה היה די חלש, ולאף אחד לא אכפת אם לומדים דווקא משנה ברורה או ספר הלכתי אחר, שעה הלכה ולא שעה משנה ברורה זה נקרא.

פשוט מאוד, משנה ברורה הוא הספר הלכה הכי מקובל בתפוצות ישראל, ובאופן טבעי זה מה שלומדים. בחורים רצינים די אוהבים לעיין גם בספרי הלכה בני זמננו כשמירת ש"כ ועוד רבים, העוסקים גם בדיני שבת אקטואלים. אף אחד לא חושב שהבחורים יפסקו מכך למעשה, בשאלה אמיתית כל עוד אין לך היתר הוראה שואלים רב.

הנאום הזה כזה פייק ניוז חלול, שאני פשוט מתפלא על כך, זה מביא לי לחשוב שיש כאן פשוט התנגדות אוטומאטית לכל מה שיוצא מבית אד"ש. לא מובן. מה אכפת לו רבונו של עולם שלומדים משנה ברורה, לאלוקים הפתרונים !

שמעיה

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 24 אוקטובר 2019, 00:12

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 20:13
שמעיה כתב:
שכל טוב כתב:
כשהליטאים יתייחסו ברצינות למה שגדוליהם זועקים נגד העיון במתכונת הזו, תתפנה לטפל בגור. בסדר ?
הרב שפרן, חבל להתייחס לרב הפוך זה.
מבקיאות יוצאים גאונים. כן. תפסיק להכריע בדברים שאין לך מושג ! רבי חיים קנייבסקי צמח מבקיאות ! וכן הלאה.
מיעוט קטן מתאים לעיון, הרוב משלמים את מחיר השם היוקרתי של הישיבה "שפיץ למדנים" ותכלית יוצאים מהישיבה עם מעט מאוד ביד. למדתי עוד בתקופת העיון, וזוכר את הבלוף הזה טוב מאוד !
בא הרבי ולמעשה הציל אותנו. שחט פרה קדושה מיותרת, והכניס מנגנון ייעיל של לימוד ושינון שמתאים לכולם ! כל אחד לפי רמתו. חסל סדר שהבמה נתונה רק לכמה שחצנים שיידעו לצעוק יותר גבוה מעמיתיהם, ולסלסל בעצבעותיהם יותר חזק, ולכן התבלטו כאילו והם מבינים יותר.
עד כאן.
לא אמרתי שהמצב אצל הליטאים יותר טוב, רק אמרתי שבבקיאות לבד יש חיסרון גדול.

אם רבי חיים קנייבסקי היה לומד רק בקיאות הוא לא היה מסוגל לחבר כאלה ספרים שחיבר.
נכון שעיון לא מתאים לכולם, אבל גם בקיאות לא מתאים לכולם.

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 24 אוקטובר 2019, 00:51

אני באופן אישי מתקשה ללמוד שעה ברצף משנ"ב. יבש לי מדי.
אבל ללמוד את ההלכה ממקורה- טור ב"י שו"ע עם נו"כ ואז משנ"ב - אז זה תענוג.

אולי אל שכמותי מתכווון ר' שאול.

רביזון
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי רביזון » 24 אוקטובר 2019, 01:13

תגידו מה שאתם רוצים, כן בקיאות, לא עיון, או הפוך.
אבל דבר אחד ברור, יש הרבה מה לקנאות בהם.
תראו כמה מחלוקות היו בעשורים האחרונים בין החסידויות, אין ספור, האם ראיתם מקום אחד נוסף, שיש מחלוקת על תורה? על דרך בלימוד תורה?
זה מבהיל על הרעיון, שבשיא המחלוקת כאן, העיקר שעליו טוענים לכאן או לשם זה על דרך הלימוד! ולא ויכוחים על שררה וכסף!
איזה יופי יש בדבר הנוראי הזה...!

צופה ומביט
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי צופה ומביט » 24 אוקטובר 2019, 01:43

עלה זית כתב:
24 אוקטובר 2019, 00:51

אין דבר בעולם שאין לו צד שלילי, ואין הוראה ציבורית שיש יחידים שההוראה לא מתאימה להם.
המדד כיצד הדברים מתאימים לרוב הציבור ברוב המקרים.

תקנת המשנ"ב היא תקנה מבורכת בכל קנה מדה, לא נראה שיש אדם בר דעת אחד שיחלוק עליה. (מקסימום ניתן להתווכח על מה להשקיע את האנרגיות המוגבלות בעבודת ה').
המחזה של אלפי חסידי גור לומדים משנ"ב ברצינות הוא מיוחד, וללא ספק מביא יראת שמים ורצינות בעבודת ה', (כדברי ר' ישראל סלנטר והחזון איש. אגב הרעיון עצמו הוא ממש אחרית הימים שקהילה חסידית ענקית תשקיע רצינות שכזו בלימודי הלכה).
הביקורת היא חלשה למדי, וקשה להבין מה הוא בדיוק רוצה. הרי כל בר דעת מבין שללמוד הלכה משורש ההלכה מתאים ליחידים שלומדים בכולל הלכה ולא כהוראה המונית.

יש כאן מסע תעמולה בחסות התקשורת הסרוחה (אגב, למה התקשורת כל כך אוהבת את הגר"ש?) להציג את הגר"ש כשה תמים שבכלל לא מבין מה רוצים ממנו עשרים שנה, והוא לא רוצה להקים קהילה אלא רק להרבות תורה בישראל בשיטת העיון בדרך האמת ושילמדו הלכה מהבית יוסף, הה וגם קצת אפשר להקל ביחס לפגעי הטכנולגיה, ובכלל הוא לא רוצה קהילה אלא ללמוד תורה ורק להביע את דעתו בסוגיות שעל הפרק לא חלילה כדי למרוד אלא כדי לעזור לפתור את כל הבעיות כדי שאף אחד לא יסבול מבעיות למי שירצה לפרוש, חלילה לא כדי להקים אדמורות חדשה אלא כדי להציל, וכו' וכו'.

צריך לומר את האמת, הגר"ש חולק על האדמור כמעט בכל דבר וענין. בדרך הלימוד, ובדרכי החינוך, בגישה אל מול הטכנולגיה, ועוד ועוד. כל חסידות בעולם מתנהלת לפי המנהיג שלה, ומי שלא מעונין עוזב את החסידות. הגר"ש היה צריך לעזוב מזמן, יחד עם מי שהולך בדרכו. מעצמם הם צריכים לעזוב את מוסדות גור, ולהקים להם מוסדות נפרדים. זו לא רדיפה אלא הצעד הכי לגיטמי. כל קהילה כך עושה, וכך בדיוק עשו בהוראת הגראי"ל שטינמן לעצנקים, יש לכם דרך משלכם בבקשה תקימו לכם מוסדות משלכם. אל תבכו ואל תצעקו, זה הצעד הכי לגיטמי.

נ.ב. אני הקטן ליטאי, וכבר כתבתי לעיל את דעתי האישית הקשה נגד הממסד בגור.

זלמן1
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זלמן1 » 24 אוקטובר 2019, 02:35

כל מי שזוכר ויודע מה היה בגור בשנים האחרונות של הלב השמחה, מבין שגור היתה צריכה להתפצל בז' תמוז תשנ"ב.
הפוליטיקה הזו לא התעוררה היום ולא התחילה לפני 24 שנה...

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א
נתן תודה: 22 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 24 אוקטובר 2019, 03:38

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 23:53
בצל הפילוג, מאשימים גורמים בחסידות גור וטוענים כי לאורך השנים, היה זה הגר"ש אלתר שהתבטא רבות נגד האדמו"ר ונגד התקנות שייסד לקהל חסידיו.

אחת מהתקנות המוכרות בחסידות, הוא ה'שעה הלכה' - הוראת האדמו"ר לכלל החסידים ללמוד מידי יום שעה אחת ברציפות הלכה, מתוך ספר משנה ברורה.

האדמו"ר מקפיד על כך מאוד, ורבים מחסידי גור, בעיקר בחורים, נשאלו על ידו במהלך השנים בעת שנכנסו לקודש פנימה כדי להתברך, האם הם לומדים "שעה הלכה".

בנוסף, בזמני התפילות בבית המדרש הגדול בירושלים ובשטיבלך ברחבי הארץ, קובעים הפסקה של שעה, כולל בתפילות ליל שבת, על מנת ללמוד הלכה.

גורמים בחסידות גור מציינים כי האדמו"ר התבטא בעבר כי החפץ חיים הוא רבו המובהק וכי הוא מקפיד מזה עשרות שנים על לימוד המשנה ברורה מדי יום. כמו כן מציינים כי בכ"ד אלול יום ההילולא של החפץ חיים האדמו"ר לא אמר תחנון כפי שנהוג בחסידות ביחס לאדמו"רי החצר.

בהקלטה, שהגיעה לידי 'כיכר השבת', נשמע הגר"ש אלתר כשהוא מסביר במהלך שיחה שמסר בפני אברכי כולל, מדוע לא ניתן להסתפק בלימוד משנה ברורה, שכן כיום, זה לא נחשב הלכה למעשה.

יודגש, במהלך ההקלטה לא מתייחס הגר"ש כלל לתקנת האדמו"ר אך הקונטקסט, ההקשר של הדברים - ברור.

בפתח דבריו, מצטט הגר"ש, "בהקדמה למשנה ברורה כתוב שעיקר לימוד האדם צריך להיות בלימוד המביא לידי מעשה, וחלק אורח חיים מוקדם לכל".

"קודם כל, חז"ל אמרו אדם לומד במקום שליבו חפץ, ומקום הכוונה גם אצל איזה רבי שהוא רוצה, וגם למסכת שהוא רוצה ללמוד. אי אפשר להגיד רק משנה ברורה".

הוא מסביר מדוע לא ניתן לחייב את כולם ללמוד רק משנה ברורה: "לא קל לזכור, לא קל להקיף והסיפוק שיהיה מזה - לא לכל אחד יכול להיות סיפוק מללמוד רק משנה ברורה".

"צריך לדעת הלכה למעשה, אבל מי שלוקח ספר כמו חיי אדם וקיצור שולחן ערוך וילמד בעל פה, הוא לא יטעה אבל אם מישהו ישאל אותו - לא יידע לענות. כך גם במשנה ברורה, כל מיני מכשירים חשמליים חדשים שיצאו, לא יכול להיות שימצאו תשובות להכל במשנה ברורה".

הגר"ש אלתר מבהיר בדבריו, כי "מי שילמד רק משנה ברורה, לא יידע את כל ההלכות איך לנהוג למעשה".

גורמים בסביבת ראש ישיבת שפת אמת הבהירו בשיחה עם 'כיכר השבת' כי אין פירוש הדברים כי הגר"ש מתנגד ללימוד משנה ברורה, אלא להחלטה לחייב את כולם ללמוד רק משנה ברורה.
----
כמות הפייק ניוז ענק, כל ילד יודע ששעה הפסקה זו תקנה שתוקנה בידי האמרי אמת זי"ע, ולא קשור לאד"ש ולשעה הלכה, אבל כאן הכתב מגלא שוב בורות מדהימה המשליך על כל אמינותו.
מזל שתקנה זו תיקן האמרי אמת ולא אד"ש, כי אם כן, בוודאי היה לחכם הגדול שלנו השגות על כך, והיה מוצא בו עקירת התורה, ויספר סיפור בטון סמכותי ומלא פאתוס ללגלגל על כך. איזה מזל לסבא האמרי אמת יש.

לגופו של עניין, נראה שנגמרה התחמושת, מחפשים מן הגורן ומן היקב ביקרות נגד האדמו"ר, לימוד שעה הלכה היא תקנה מצויינת, שהכניס המון את לימוד ההלכה בקרב הבחורים, שלפני זה היה די חלש, ולאף אחד לא אכפת אם לומדים דווקא משנה ברורה או ספר הלכתי אחר, שעה הלכה ולא שעה משנה ברורה זה נקרא.

פשוט מאוד, משנה ברורה הוא הספר הלכה הכי מקובל בתפוצות ישראל, ובאופן טבעי זה מה שלומדים. בחורים רצינים די אוהבים לעיין גם בספרי הלכה בני זמננו כשמירת ש"כ ועוד רבים, העוסקים גם בדיני שבת אקטואלים. אף אחד לא חושב שהבחורים יפסקו מכך למעשה, בשאלה אמיתית כל עוד אין לך היתר הוראה שואלים רב.

הנאום הזה כזה פייק ניוז חלול, שאני פשוט מתפלא על כך, זה מביא לי לחשוב שיש כאן פשוט התנגדות אוטומאטית לכל מה שיוצא מבית אד"ש. לא מובן. מה אכפת לו רבונו של עולם שלומדים משנה ברורה, לאלוקים הפתרונים !
אתה כזה מצחיק.
מביא כתבה שמתקיפה את הגר"ש על איזו אימרה
ומתלונן על ביקורת נגד האדמו"ר...
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

שחר
נתן תודה: 10 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שחר » 24 אוקטובר 2019, 07:44

כרגע המצב שהכשלון של ר' שאול ואנשיו גדול מאד.

שחר

נושא שלא נקרא על ידי שחר » 24 אוקטובר 2019, 08:55

שחר כתב:
24 אוקטובר 2019, 07:44
כרגע המצב שהכשלון של ר' שאול ואנשיו גדול מאד.
כפי הנראה ר' שאול סוגר את ה'חנות' והולך לבקש סליחה.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה
נתן תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 24 אוקטובר 2019, 09:16

יעבץ כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:28
באמת קשה לאמוד את תוצאות המהלך.
אולם לאור התגובות ההסטריות של חסידי גור כאן בפורום, ועומק ה'פגיעה' מהבטוי 'עקירת התורה'. וכדו'.
אפשר להניח שכנראה העסק פגע בהם בבטן הרכה.
ימים ידברו.
מעניין איך היית מגיב עם מישהו ואפילו רב גדול היה אומר על רבך שהוא עוקר התורה
אבל תענה בכנות אמיתית!!!

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 24 אוקטובר 2019, 09:20

זלמן כתב:
שכל טוב כתב:
פרא אדם בהתנהגות, ברר אצל אנשים שזוכרים, אני באמת לא רוצה להרחיב מפני הזהירות. הרבה בושות הוא עשה.
ראש עלוי וענק יש לו לכל הדעות שהצליח ללמוד ש"ס זה בשבילו לא כזה חידוש, ועיקר התמדתו הגיע אחרי החתונה. תברר ותבדוק לפני שאתה יורה.
מילא כל הגיבובי שטויות שלך אודות לימוד העיון, הייתי יכול להתעלם מהם, כי מה אני מצפה מבן אדם שלא למד בעיון ולא הרגיל את עצמו לביקורת עמוקה ובלתי מתפשרת.

אבל הדברים שלך כאן, בלתי מוגבים אבל מלאים דברי עזות וחוצפה, הם ממש נגד דבריו המפורשים של הרבי הקודם הפני מנחם, שכתב במכתבו להרבי מליובביץ' בעת היות הגר"ש חתן, את הדברים הבאים:
"החתן הוא תודה לאל תלמיד חכם גדול ובעל כשרונות גדולים, כמה פעמים גמר את הש”ס ואי”ה בר”ח סיון הבעל”ט גומר עוד הפעם את הש”ס". וגם קראו בתואר "בני המצויין שאול".

אז יתכן שהפני מנחם לא רצה לכתוב את האמת על הפרא אדם שלו, ואולי הוא כתב בעל כשרון גדול על מישהו שעשה לו הרבה בושות, ומי יודע אם עיקר התמדתו הגיע אחר החתונה למרות שסיים כמה פעמים את הש"ס עוד לפני חתונתו.

אבל יתכן עוד יותר, שאתה סתם חצוף ומוציא לעז על גאון וצדיק שאביו השתעשע בו במיוחד, וכל גדו"י זצ"ל ושליט"א ראו בו איש גדול ורם בענקים.

[נ"ב, רצוף כאן לינק לכתבה של חב"ד'ניק אוהד הגר"ש, ששם הובא המכתב במלואו (לא יכולתי להוריד המכתב ולהעלותו כאן):
כשהוא הגר"ש אמר "עקירת התורה" גם הזדעזת???

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 24 אוקטובר 2019, 09:25

עלה זית כתב:

יש רבים מבחורי גור שלומדים כמוך
כמובן שיש עדיפות למשנה ברורה כי זה יותר למעשה מלהתעסק עם הכל אבל עדיין אין שום בעיה בלימוד כמו שהגדרת
הבעיה עם הגר"ש זה האובססיה לערער על כל תקנה של אדמורי גור לדורותיהם

שמעיה

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 24 אוקטובר 2019, 09:36

צופה ומביט כתב:
24 אוקטובר 2019, 01:43
עלה זית כתב:

אין דבר בעולם שאין לו צד שלילי, ואין הוראה ציבורית שיש יחידים שההוראה לא מתאימה להם.
המדד כיצד הדברים מתאימים לרוב הציבור ברוב המקרים.

תקנת המשנ"ב היא תקנה מבורכת בכל קנה מדה, לא נראה שיש אדם בר דעת אחד שיחלוק עליה. (מקסימום ניתן להתווכח על מה להשקיע את האנרגיות המוגבלות בעבודת ה').
המחזה של אלפי חסידי גור לומדים משנ"ב ברצינות הוא מיוחד, וללא ספק מביא יראת שמים ורצינות בעבודת ה', (כדברי ר' ישראל סלנטר והחזון איש. אגב הרעיון עצמו הוא ממש אחרית הימים שקהילה חסידית ענקית תשקיע רצינות שכזו בלימודי הלכה).
הביקורת היא חלשה למדי, וקשה להבין מה הוא בדיוק רוצה. הרי כל בר דעת מבין שללמוד הלכה משורש ההלכה מתאים ליחידים שלומדים בכולל הלכה ולא כהוראה המונית.

יש כאן מסע תעמולה בחסות התקשורת הסרוחה (אגב, למה התקשורת כל כך אוהבת את הגר"ש?) להציג את הגר"ש כשה תמים שבכלל לא מבין מה רוצים ממנו עשרים שנה, והוא לא רוצה להקים קהילה אלא רק להרבות תורה בישראל בשיטת העיון בדרך האמת ושילמדו הלכה מהבית יוסף, הה וגם קצת אפשר להקל ביחס לפגעי הטכנולגיה, ובכלל הוא לא רוצה קהילה אלא ללמוד תורה ורק להביע את דעתו בסוגיות שעל הפרק לא חלילה כדי למרוד אלא כדי לעזור לפתור את כל הבעיות כדי שאף אחד לא יסבול מבעיות למי שירצה לפרוש, חלילה לא כדי להקים אדמורות חדשה אלא כדי להציל, וכו' וכו'.

צריך לומר את האמת, הגר"ש חולק על האדמור כמעט בכל דבר וענין. בדרך הלימוד, ובדרכי החינוך, בגישה אל מול הטכנולגיה, ועוד ועוד. כל חסידות בעולם מתנהלת לפי המנהיג שלה, ומי שלא מעונין עוזב את החסידות. הגר"ש היה צריך לעזוב מזמן, יחד עם מי שהולך בדרכו. מעצמם הם צריכים לעזוב את מוסדות גור, ולהקים להם מוסדות נפרדים. זו לא רדיפה אלא הצעד הכי לגיטמי. כל קהילה כך עושה, וכך בדיוק עשו בהוראת הגראי"ל שטינמן לעצנקים, יש לכם דרך משלכם בבקשה תקימו לכם מוסדות משלכם. אל תבכו ואל תצעקו, זה הצעד הכי לגיטמי.

נ.ב. אני הקטן ליטאי, וכבר כתבתי לעיל את דעתי האישית הקשה נגד הממסד בגור.
אף אחד לא חולק שללמוד משנה ברורה זה דבר טוב, הבעיה היא שלומדים רק משנה ברורה בלי הסוגיה, ואז חסר בסיפוק בהבנה וזכירה.

יהודאי
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יהודאי » 24 אוקטובר 2019, 09:54

שמעיה כתב:
24 אוקטובר 2019, 09:36
אף אחד לא חולק שללמוד משנה ברורה זה דבר טוב, הבעיה היא שלומדים רק משנה ברורה בלי הסוגיה, ואז חסר בסיפוק בהבנה וזכירה.
כמו כן אף אחד לא חולק שללמוד סוגיות בעיון זה דבר טוב עבור מעטים, הבעיה היא ש-90% מהבחורים נשארים בלי כלום, וחסר להם בסיפוק בהבנה ובזכירה.
ואת זה אני כותב בתור אחד שלמד שנים עיון אצל הגר"ש אלתר בעצמו ונשאר בלי כלום משנים אלו!!!

שחר

נושא שלא נקרא על ידי שחר » 24 אוקטובר 2019, 10:03

ירושלים של מעלה כתב:
24 אוקטובר 2019, 09:16
יעבץ כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:28
באמת קשה לאמוד את תוצאות המהלך.
אולם לאור התגובות ההסטריות של חסידי גור כאן בפורום, ועומק ה'פגיעה' מהבטוי 'עקירת התורה'. וכדו'.
אפשר להניח שכנראה העסק פגע בהם בבטן הרכה.
ימים ידברו.
מעניין איך היית מגיב עם מישהו ואפילו רב גדול היה אומר על רבך שהוא עוקר התורה
אבל תענה בכנות אמיתית!!!
נכון, זה יותר מאשר זעזוע, אבל הוא גם דיבר נגד הבית ישראל ונגד קאצק.

יהודאי

מחלוקת קורח ועדתו

נושא שלא נקרא על ידי יהודאי » 24 אוקטובר 2019, 10:06

כבר היה לעולמים קהילת ממורמרים, חלקם רצו להיות כהנים, חלקם לויים, חלקם סתם נהנו מהבלגן, וכולם צעקו נגד משה רבינו ע"ה שכביכול מפריע להם להתעלות בתורה ויר"ש.
אף כאן אנחנו רואים בקהילת הממורמרים אינטרסים שונים ומנוגדים, חלקם כבר שנים עזבו את גור בלא כל קשר לדרך הלימוד, אם משום שהתקשו ללכת בתלם ובהנהגות של הקהילה, אם משום שהתאוו להתיר להם עריות בפרהסיא, [אגב בתקנון של מוסדות הפלג לא נאסר על התלמידים גישה למחשבים ולא נאסר אינטרנט כלל על ההורים, רק נאסר על התלמידים גישה לאינטרנט], או שחושבים שירוויחו משהו [משרה וכיו"ב] ממקום חדש, או שמקנאים על כבוד קרובם הנרדף לטענתם [על עוול בכפו!], ובכללם רבים ממשפחתו של הגר"ש, ועוד כיו"ב.
כל האידיאלוגיה והויכוחים כאן [ובבמות אחרות] על דרך בעבודת ה' כזאת או אחרת היא אך תירוץ וכיסוי למניעים האמיתיים. [ולמשל אודות דרך הלימוד, רבים מאלו שהלכו לשם רחוקים מאוד מלימוד בכלל, אולם זה לא מפריע להם לפמפם משהו על שיטות בלימוד].

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 24 אוקטובר 2019, 10:49

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
24 אוקטובר 2019, 03:38
שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 23:53

----

אתה כזה מצחיק.
מביא כתבה שמתקיפה את הגר"ש על איזו אימרה
ומתלונן על ביקורת נגד האדמו"ר...
קרקס השבת צועד שלוב זרוע עם האלקנאים, ובכלל נגד כל מה שמחליש את היהדות, האתר הכי אנטי חרדי שיש. הוא לא מתקיף את הגר"ש. בכל אייטם בעניים זה שורץ עשרות תגובות נאצה ושיטנה מהזן הליברמני ביותר, כשאתה רואה שאין להם שיג ושיח והבנה מינימאלית במה שהם כותבים, פתאום גם לימוד שעה הלכה הפכה לאיזה מזימה נסתרת לפגוע ברמת הלימוד בגור ומשרבבים לתוכו עוד את תקנת ההפסקה מהא"א.... לך תגיד לי שאין לך אחות!...

סמל אישי של משתמש
ביטחון
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 73 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ביטחון » 24 אוקטובר 2019, 11:45

אני מציע פחות להיסחף למניעי המחלוקת שלא מוסיפה בריאות וכבוד לשום צד, ולדווח יותר בענייניות על התפתחות הקהילה החדשה והקורה בתוכה. כמה עברו מצד לצד. כמה נשארו. ולא לחוות דעה על גדולי ישראל, אדמו"רים וראשי ישיבות.

הכו"ח נאום ביטחון
אלו שחיים על פי הספר, מתים מכל טעות דפוס. לחיים! :oops:

יוסף בן יוסף
נתן תודה: 95 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יוסף בן יוסף » 24 אוקטובר 2019, 11:46

ביטחון כתב:
24 אוקטובר 2019, 11:45
אני מציע פחות להיסחף למניעי המחלוקת שלא מוסיפה בריאות וכבוד לשום צד, ולדווח יותר בענייניות על התפתחות הקהילה החדשה והקורה בתוכה. כמה עברו מצד לצד. כמה נשארו. ולא לחוות דעה על גדולי ישראל, אדמו"רים וראשי ישיבות.

הכו"ח נאום ביטחון
טוב, ראשי מערכת ה'ביטחון' מעדיפים לצנזר את המתרחש מאחורי הקלעים..... :lol::

שמעיה

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 24 אוקטובר 2019, 11:47

יהודאי כתב:
24 אוקטובר 2019, 09:54
שמעיה כתב:
24 אוקטובר 2019, 09:36
כמו כן אף אחד לא חולק שללמוד סוגיות בעיון זה דבר טוב עבור מעטים, הבעיה היא ש-90% מהבחורים נשארים בלי כלום, וחסר להם בסיפוק בהבנה ובזכירה.
ואת זה אני כותב בתור אחד שלמד שנים עיון אצל הגר"ש אלתר בעצמו ונשאר בלי כלום משנים אלו!!!
אני לא יודע מה היה אצל רבי שאול, אבל בכל הישיבות הליטאיות רוב הבחורים מאוד מצליחים עם העיון, ואי אפשר להכחיש את העובדה שיש יותר התמדה וחשק בלימוד עיון בדרך של הישיבות הליטאיות, קשה להבין איך בחור מסוגל ללמוד כל היום בקיאות ולא להשתעמם, הרב מקאשוי שהיה הונגרי, בסוף ימיו הביא לישיבה רמים ליטאיים כי טען שהמציאות היא שזה גורם לבחורים חשק ללמוד.

moshe chaim

נושא שלא נקרא על ידי moshe chaim » 24 אוקטובר 2019, 13:57

במכתב שפרסם היום (חמישי) הגאון רבי שאול אלתר בכתב ידו, הוא מודיע רשמית אודות פתיחת ישיבה לבחורים.
על בלנק רשמי שעדיין נושא את התואר "ראש ישיבת שפת אמת", כותב הגר"ש "הנני לבשר שידידי הרב ר' פנחס שרייבר נ"י פותח ישיבה לבני הנעורים".
"ובעז"ה יהא מקום שמגדלין בו לתורה וירא"ש בדרך המסורה לנו מרבותינו הקדושים", מוסיף הגר"ש, "ויהי רצון שחפץ ה' בידנו יצלח לעשות נחת רוח לבורא יתברך שמו".

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 69 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 אוקטובר 2019, 14:07

איפה ?
ישיבה קטנה או גדולה ?
מי זה רבי פנחס שרייבר ?

פרטים בבקשה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 24 אוקטובר 2019, 14:11

עצתי לגור , מי שלא שומע בקול הרבי זכותכם לזרוק מהמוסדות , אבל חוץ מזה פשוט תישתקו , שיקים ישיבות וחיידרים , תנו לו לעשות הכל , יש רבי אחד שקיבל את הירושה של הלב שמחה בתור בנו יחידו , וגם בהתחייבות בכתב של הפני מנחם , מי שפורש אמור לחיות ביסורי מצפון , תנו להם שיסבלו , הצדק ההיסטורי איתכם , יש רבי חי , ומי שלא שומע בקולו , הבעייה היא שלו , פשוט תישתקו.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 אוקטובר 2019, 14:12

ווייסמ כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:11
עצתי לגור , מי שלא שומע בקול הרבי זכותכם לזרוק מהמוסדות , אבל חוץ מזה פשוט תישתקו , שיקים ישיבות וחיידרים , תנו לו לעשות הכל , יש רבי אחד שקיבל את הירושה של הלב שמחה בתור בנו יחידו , וגם בהתחייבות בכתב של הפני מנחם , מי שפורש אמור לחיות ביסורי מצפון , תנו להם שיסבלו , הצדק ההיסטורי איתכם , יש רבי חי , ומי שלא שומע בקולו , הבעייה היא שלו , פשוט תישתקו.
אתה מייעץ לעצמך, איזה יופי...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 אוקטובר 2019, 14:14

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 20:31
זלמן כתב:
שכל טוב כתב:

אגב למדתי עיון, לא שזה משנה משהוא.

אני מכיר אישית מישהוא שהתאונן אצל הפני מנחם על חינוך ילדיו, והפני מנחם אמר לו 'גם לי היה בן שלא היה לי נחת ממנו, כיום יש לי הרבה נחת ממנו'... כשכוונתו לגר"ש.
מפני הזהירות וכבוד התורה אסתפק בכך. והאמן לי יש לי המון מה לספר. ממכתב ברכה שהוא כותב בעת חתנותו אין להסיק לגבי המכלול, טבעי שכל אבא משבח את בנו - בפרט בעת דודים ורצון לברכה. כבר רמזתי שלא הלימוד היה הבעיה אלא ההתנהגות, שממנו אנו מלקקים דבש עד היום.

אם כבר ירדת לרמה הזאת, אזי בבקשה תמשיך גם לדבר על בני האד"ש...
יש מהם ש...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 24 אוקטובר 2019, 14:21

גאליציאנער כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:12
ווייסמ כתב:
איזה חוסר מודעות זה להגיב לי בצורה הזאת

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 אוקטובר 2019, 14:24

ווייסמ כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:21
גאליציאנער כתב:
ווייסמ כתב:
אתה מדבר על עצמך בלשון נסתר ?!
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 24 אוקטובר 2019, 14:26

גאליציאנער כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:24
ווייסמ כתב:
גאליציאנער כתב:
ווייסמ כתב:
יש מצב שאתה חושב ביידיש ? מה גורם לך לענות לי כבר פעמיים בצורה מוזרה כזאת ?

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון
נתן תודה: 18 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 אוקטובר 2019, 14:45

בעניין דרך הלימוד: דרכו של האדמו"ר מגור קרובה יותר יותר לדרך האמת מדרך הליטאים של השנים האחרונות.
אשרי חלקו שעשה מה שעשה, וזכה להעמיד רבבות בקיאים בש"ס.
לא רק שזה לא ח"ו עקירת התורה, אלא שאולי אפשר לומר שההיפך מזה (להספיק רק 3 דפים בחזקת הבתים ב"זמן קיץ" שלם) הוא עקירת התורה.

נכון, לימוד העיון גם חשוב מאד, ואין לוותר עליו וצריך לתת גם לו מקום. אך גם לימוד העיון האמיתי יכול להיות רק מתוך בקיאות גדולה. שהרי דברי תורה עניים במקום אחד ועשירים במקום אחר. ויכולים בחורים להתפלפל עד אין קץ והגיע למסקנות שגויות ולהתרחק מן האמת, בגלל חוסר ההשכלה הרחבה יותר בשאר מסכתות הש"ס.
הרבה יותר קל להבין סוגייא על בוריה ולהגיע לאמיתה של תורה - כשיש ידע כללי בש"ס.

ולא רק שזו דרך "חסידית" צודקת, למעשה זו גם הדרך הנכונה על פי כמעט כל גדולי הדורות הליטאים.
גם כדי להיות רעק"א צריך קודם כל בקיאות גדולה, אחרת הקושיות אינן קושיות והתירוצים אינם תירוצים לאמיתה של תורה.

וככה ורק ככה גדלו גדולי ופוסקי הדור.
וככה נעשים מורי הוראה בישראל.

על ידי לימוד מהיר של דף אחרי דף, מסכת אחרי מסכת, סימן אחרי סימן בשו"ע. ולהמשיך הלאה אם לא מבינים ולא להיתקע.
וככה לעבור לא רק על הש"ס והשו"ע, אלא על כל חלקי התורה הבסיסיים. תנ"ך, משניות, ירושלמי, מדרשים, זוהר ותיקונים. (וכמובן ספרי רביה"ק ותלמידיו, וספרי מוסר וחסידות)
ורק אחרי שגומרים לחזור עוד פעם, כמו ר' חיים. (ולא להיתקע עם הצורך לחזור על כל דף 4 פעמים כמו ההוראה המתסכלת של הישיבות)
וגם בזמן העיון - עיקר הלימוד צריך להיות בשו"ע ופוסקים ונו"כ.

זו כמובן דרך רביה"ק בלימוד התורה, משיחות הר"ן שיחה ע"ו (לגבי פוסקים - שיחה כ"ט). אבל למעשה כל גדולי העולם גם הליטאים הלכו בדרך זו, וכך רצה גם הרב שך, וכך נוהג בפועל גם ר' חיים.

ותאמינו לי שגם אני יותר טיפוס של עיון, ויש לי מושג על החיות והחשק של העיון (למדתי במיטב הישיבות הליטאיות), על התענוג להיכנס לעומקו של כל עניין בחקירות ובירורים ופלפולים.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון
נתן תודה: 18 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 אוקטובר 2019, 14:54

מקורות
קודם כל חז"ל:
לגמר והדר לסבר ואף על גב דלא ידע מה קאמר, שנאמר (תהלים קיט, כ): "גרסה נפשי לתאבה" וכו'.
שיחה ע"ו
http://rabenubook.com/%d7%a9%d7%99%d7%9 ... %a2%d7%95/
שיחה כ"ט
http://rabenubook.com/%d7%a9%d7%99%d7%9 ... %9b%d7%98/
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 27 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 24 אוקטובר 2019, 14:57

ווייסמ כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:26
גאליציאנער כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:24
ווייסמ כתב:
גאליציאנער כתב:
ווייסמ כתב:
יש מצב שאתה חושב ביידיש ? מה גורם לך לענות לי כבר פעמיים בצורה מוזרה כזאת ?
וויסמ, אתה מחשיב את עצמך כנורמלי??? כל פעם שמישהו אומר לך האמת בפרצוף ככה אתה עונה תשובה טמבלית ומשונים לך אתה שואל על הפעם השניה.

ו....

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 24 אוקטובר 2019, 15:20

יש הקלטה שפורסמה עכשיו באחד האתרים, שבו נשמע רבי שאול אומר במפורש , אני לא מאמין באדמור , אני לא יודע מה לעשות , אני טרוד וכ"ו , אני לא יודע מה לענות להם , מפחיד אותי שילדים ישמעו על ההקלטה הזאת (גם מהצד של רב שאול ) רב שאול מפרק את חסידות גור , הוא ממש לא מפלג אותה , איך הוא יכול לישון בלילה בשקט כשהוא מערער את האמונה לרבבות חסידים ? אם גדולי ישראל מכל החוגים לא יעצרו ויגידו לרב שאול עד כאן , זה בסוף יגיע אליהם במוקדם או במאוחר , זה חרב פיפיות .

סמל אישי של משתמש
זעיר שם
קיבל תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זעיר שם » 24 אוקטובר 2019, 15:51

אל תיסחף, כבר היו מחלוקת בישראל עם הכפשות נוראות על גדולי ישראל, כך היא דרכה של מחלוקת, רק לנו כאנשים פשוטים צריך שיהיה לנו שכל לא להתערב.
להזכירך, על אחד מגדולי דורינו שבצעירותו יצאו עליו עם הכפשות נוראות, ולא נפלה שערה מגדלותו.

שמעיה

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 24 אוקטובר 2019, 15:52

ווייסמ כתב:
24 אוקטובר 2019, 15:20
יש הקלטה שפורסמה עכשיו באחד האתרים, שבו נשמע רבי שאול אומר במפורש , אני לא מאמין באדמור , אני לא יודע מה לעשות , אני טרוד וכ"ו , אני לא יודע מה לענות להם , מפחיד אותי שילדים ישמעו על ההקלטה הזאת (גם מהצד של רב שאול ) רב שאול מפרק את חסידות גור , הוא ממש לא מפלג אותה , איך הוא יכול לישון בלילה בשקט כשהוא מערער את האמונה לרבבות חסידים ? אם גדולי ישראל מכל החוגים לא יעצרו ויגידו לרב שאול עד כאן , זה בסוף יגיע אליהם במוקדם או במאוחר , זה חרב פיפיות .
אם הוא לא מאמין האדמו"ר אז לדעתו האמונה באדמור זה לא דבר חיובי, אז למה שלא ישן בלילה שהוא מערער את האמונה באדמור? ואיך הוא מערער את האמונה אצל אנשים שמאמינים באדמור ולא בו?

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 24 אוקטובר 2019, 15:54

גאליציאנער כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:07
איפה ?
ישיבה קטנה או גדולה ?
מי זה רבי פנחס שרייבר ?

פרטים בבקשה...
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שמעיה

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 24 אוקטובר 2019, 15:56

מתלמידיו של אהרון כתב:
24 אוקטובר 2019, 14:54
מקורות
קודם כל חז"ל:
לגמר והדר לסבר ואף על גב דלא ידע מה קאמר, שנאמר (תהלים קיט, כ): "גרסה נפשי לתאבה" וכו'.
שיחה ע"ו
http://rabenubook.com/%d7%a9%d7%99%d7%9 ... %a2%d7%95/
שיחה כ"ט
http://rabenubook.com/%d7%a9%d7%99%d7%9 ... %9b%d7%98/
התניא מסביר שלא הכוונה ללמוד בצורה חפיפה.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 24 אוקטובר 2019, 15:58

ווייסמ כתב:
24 אוקטובר 2019, 15:20
תרגיע מהר
ר' שאול לא מפרק את גור
הוא סך הכל הלך הם כמה מאות משפחות שעד היום רובם הפריעו לגור ומעכשיו יהיה שקט
ניתוח זה כואב אבל ממנו רק מתחזקים

וברור שזה תקדים שיכול להשפיע על עוד חסידיות ורבנים כך שאף אחד לא חסין

בהצלחה

שלח תגובה