אשכול בעניני גור והמסתעף

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

עלה זית
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: אשכול בעניני גור והמסתעף

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 00:54

ווייסמ כתב:
23 אוקטובר 2019, 00:33
מדברים על כמה באו לשמחת תורה , וכמה פוטנציאל יש לרב שאול , אף אחד לא מדבר על העיקר , על מאות ואולי אלפי משפחות שעלולים לעזוב את גור ואולי את העולם החסידי בהדרגה , מבחינתם יש רבי אחד והם יכבדו אותו , אבל הם לא ירצו שילדיהם יתחנכו במקום של מריבות אינסופיות , וישלחו לא לגור (תתפלאו שזה קיים בשוליים כבר) באיזשהו מקום שני הקצוות ישארו עם הגרעין הקשה , אבל השאר יעזבו לאט לאט , הסכנה לדעתי לגור היא יותר מהתפרקות החסידות מאשר מעריקה לרב שאול , רב שאול מרסק את גור , את הציות , את המשמעת , לא בטוח שזה הפיך , ויתכן שגור הולכת למסלול של התפוררות והתפרקות הדרגתית , ממש לא חושב שהפילוג יעשה לשני הצדדים טוב .
אתה נסחף בענק. ראית התפרקות אצל הליטאים או בויז'ניץ או בבאבוב או בסאטמר או בתולדות אהרן?

אחד הדברים שמדהימים אותי בסיפור הזה הוא זרם התמונות/ההסרטות מתוך ביהמ"ד דגור, פתאום כבר מותר לצלם את הרבי, פתאום כבר מותר להוציא חומרים החוצה..

ווייסמ
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 01:12

עלה זית כתב:
23 אוקטובר 2019, 00:54
ווייסמ כתב:
23 אוקטובר 2019, 00:33
מדברים על כמה באו לשמחת תורה , וכמה פוטנציאל יש לרב שאול , אף אחד לא מדבר על העיקר , על מאות ואולי אלפי משפחות שעלולים לעזוב את גור ואולי את העולם החסידי בהדרגה , מבחינתם יש רבי אחד והם יכבדו אותו , אבל הם לא ירצו שילדיהם יתחנכו במקום של מריבות אינסופיות , וישלחו לא לגור (תתפלאו שזה קיים בשוליים כבר) באיזשהו מקום שני הקצוות ישארו עם הגרעין הקשה , אבל השאר יעזבו לאט לאט , הסכנה לדעתי לגור היא יותר מהתפרקות החסידות מאשר מעריקה לרב שאול , רב שאול מרסק את גור , את הציות , את המשמעת , לא בטוח שזה הפיך , ויתכן שגור הולכת למסלול של התפוררות והתפרקות הדרגתית , ממש לא חושב שהפילוג יעשה לשני הצדדים טוב .
אתה נסחף בענק. ראית התפרקות אצל הליטאים או בויז'ניץ או בבאבוב או בסאטמר או בתולדות אהרן?

אחד הדברים שמדהימים אותי בסיפור הזה הוא זרם התמונות/ההסרטות מתוך ביהמ"ד דגור, פתאום כבר מותר לצלם את הרבי, פתאום כבר מותר להוציא חומרים החוצה..
לא דברתי על היחצנים , אני מדבר על הרוב הדומם (גם בשעה זאת הרוב הגדול הוא דומם שנאמן לרבי ומעדיף לא להתעסק בזה יותר מדי ) שאין לו כוח למריבות , לא במקרה לא ראינו עימותים בשמחת תורה , די קרוב לבית מדרש ושום עימות , (רק לחשוב מה היה קורה במקומות אחרים ), בוויזניץ כבר היה פילוג בהיסטוריה לא מעט , סאטמאר לא דומה לגור בשום צורה , בגור זה פעם ראשונה אחרי 160 שנה , אני "מריח " יותר כיוון של התפוררות .

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 23 אוקטובר 2019, 01:24

ניסיון נוסף למנוע את הפילוג בגור שיצא לדרך? בשעה זו נפגשים בירושלים הרבנים דניאל ויצחק דוד אלתר, אחיו של מנהיג האופוזיציה בגור הרב שאול אלתר - עם מספר חברי הועדה של חסידות בגור כדי לדון בנושא

עקיב'לה
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 01:34

בינתיים מכריי הגערערס מאוד מבסוטים מהסיפור הזה. הם יצאו גדולים וחזקים וגם משחררים סרטונים כלומר ראו את ההבדל, כמו להשוות בין עיר תל אביב למושב ספסופה, אבל אני מצנן להם את ההתלהבות ואומר להם, איש לא חשב לרגע שפתאום יצבאו על בית הכנסת השכור הקטן ציבור של שמונה אלף איש חובשי ספודיק, מה שנקרא ''גור נחצתה'', השאלה היא אחת : מה יש בלבבות של אלפים בגור כלפי ה''ראש ישיבה'', ואם אלפים מעריצים אותו ואוחזים ממנו, הרי שכל השפלה שהוא יחווה כעת מצד הממסד- רק יעצים את המרמור ובסוף ה''ראש ישיבה'' ייצא ברכוש גדול. שמעתי היום מידידיי חסיד גור שהוא מאוד כאוב על הביזיון שחווה הראש ישיבה, ואם לא שמפחד על ילדיו היה הולך לשם.

שכל טוב
נתן תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 01:45

הכישלון של אירוע "ההכתרה" היה גדול, הן בכמות ולא פחות מכך באיכות.
גור שמחה להיפטר מעושי צרות ממורמרים, שסוף סוף ילכו וימצאו מזור למכאובם, ברוב רובם נהגו עד היום בכפפות של משי, מעל כשרים שנה הם עדיין יכלו להיות בפנים ולהרעיל את האווירה, בשום חסידות בעולם לא היו נוהגים בכזו סלחנות, כעת יש סוף לחגיגה, צאו ותהיו בריאים.

הוא לא רוצה חצר גדולה, רק אנשיו עסוקים לפמפם ולהכפיל ולהשליש את מספר המשתתפים, כולל סקרנים, וכאלה ששנים כבר לא דורכים בגור, או שלא לומדים לא עיון ולא בקיאות, ומתי התפללו לאחרונה שבוע רצוף כל התפילות במניין... אבל "לא רוצים חצר גדולה", כי גם לדמיון הפורה יש גבול לחלומות.

עקירת הדת. על מודעה שהופצה מטעם וועדה לגבאי השטיבלאך בו מכנים את הממורמרים האלה שעוסקים בעקירת הדת ( עדיין לא על הגר"ש עצמו, אלא על האנשים, וכן ניתוץ אמונת חכמים זה עקירת הדת) יצא הקצף, מה תאמרו על הקלטה ברורה שהתפרסמה בו הגר"ש עצמו מתבטא בצורה נוראה ישירות על אדמו"ר שליט"א " מימות החידושי הרים לא היה עקירת הדת כמוהו" עפ"ל.
מראה שוב כמה השה לא תמים, עם המרוץ אחרי "הנרדפות" יש לשנן את ההקלטה הזו שוב ושוב, מי כאן הרודף ומי הנרדף ?!

ואגב זה, נזכיר שוב שעניין לימוד עיון או בקיאות, נידון בהרחבה בכל תקופות ישראל, בגמרא כבר יש וויכוח בין סיני לעוקר הרים, גם בין הגדולים הליטאים יש לא מעט נגד שיטת הלימוד האיטית, בין זה לבין עקירת הדת אין ולא כלום !! אחזתי תמיד מהגר"ש כאדם גדול שטועה כפי שתיבחנו בכל הפוסטים שלי, עדיין אני חושב אולי שהוא אדם גדול, אבל הוא סופית איבד אצלי את שארית האמפתיה בהקלטה ההזוייה הזו.
אני דן לכף זכות, שבביטול שיעור העיון שלו, לקחו לו את 'הצעצוע' שלו, זה היה הדבר שלו, פיסגת החיים שלו, וכנראה בביטולו הוא הגיע לאן שהגיע. חבל וכואב לי עד דכדוכה של נפש.

בכלל, מרוב פייק ניוז, והסתות וקשקושים ברשת, על רדיפה אלימות טרור וכדומה, חייבים להזכיר את הידוע שוב : זה כ-15 שנה לפחות, ואני מדגיש לפחות, אף אחד לא נגע בקצה זרתו של הגר"ש לרעה, הוא קיבל מאות אנשים בביתו ( כולל קוויטלאך) ייעוץ באמצעות הטלפון, קשרי מכתבים וכו' נתן שיעורים במקומות אחרים, הוא ניהל לעצמו ממלכה לא קטנה ואף אחד לא נגע בו לרעה כל עוד זה נעשה בשקט בלי לקרוא תיגר על גור, בשום חסידות אחרת לא היו מאפשרים את זה. זאת האמת ! כל האמת !

משום מה, אין לי מושג, כשהגיע פרשיית ברלינר, הוא טחב את אפו והתערב בריב לו לא, נשגב מבינתי להבין מדוע בדיוק פה הוא התפוצץ ושבר את הכלים, מה לו ולקעמפ באמריקה, הוא יצא חוצץ נגד גור, כשהוא עוד משרבב לתוכו את הגרש"ד גרוס והגר"נ נוסבוים, ומכאן כדור השלג התגלגל עד לכאן, רבונו של עולם, אולי תסביר לי מה היה רע בכל השנים האחרונות עד שבגלל ברלינר מטופש הוא התפלג לארץ לא זרועה ?? הרי הוא גאון אדיר, מוח ענקקק, איך מאבדים עולם בצעד נמהר אחד.

אבל רבותי, זה חלק אחד של התמונה, כעת נעבור לחלק השני. יש בו דברים לא פופולארים לכתוב, אבל לעיתים אין מנוס.

מותר גם לגור לעשות קצת חשבון פנימי ולבדוק מה צריך לשפר, כי אין זה סוד, יש לא מעטים שאינם מרוצים, וגם אם כעת בשמחת תורה היה לו קהל עלוב, כולנו יודעים שלא מעט מחכים על הגדר. ואסור לטמון ראש בחול.

בראש ובראשונה, יש להבין שלצד אמונה גדולה באדמור, הציבור רוצה שייכות ולהרגיש קשר, זו עובדה שהרבי אדם יחסית מופנם וסגור, לא יודע לנאום ולא לכתוב, כל כולו קודש להשם, בוער בפנים כלפיד אש, לומד תורה לשמה בלי שום תמורה משרתית וכו' חוץ מקבלת קהל יום יומית בן נחתחים אלפי עניינים בשנייה אחת, התרחבות ופיתוח של חסידות גור וכו' אין זה המקום לתת שבחים, אבל יש לו קושי תקשורתי לתקשר עם אנשים.
ציבור חסידים שרובם לא זכו ממנו התעניינות מה נשמע ? מילה חמה חיזוק עידוד וכדומה, מכתב אחד לא פרסם, הכל נעשה דרך שליחים, וכן הבאג הגדול, כי שליחים שלרוב אפילו אסור להם לדבר בשמו, הם לא רבי, ואוטומאטי משתרבב לזה אינטרסים ונגיעות, ותאוות ניצחון וכו' פה קבור הכלב של חריקות ההנהגה.
לדוגמה, אם רוצים להפוך סדרי עולם באמריקה, הרי זה מהפיכה גדולה שבצעו שמה, לקחת ציבור בחלקו יותר פתוח ולשנות אותם, באיך הנשים לובשות, בהנהגת הבית , אז במקום לשלוח שליחים משליחים שונים, שמתנגשים מהר מאוד בציבור, שקל להבין שלא שש ושמח לשתף פעולה עם כל המהפיכות שממטירים אליהם... ובהמשך כל זה יוצר המון כעסים, השפלות, פגיעות, מריבות, וכו' וכו', עד לבוקה ומבולקה שזה הגיע, וכצפוי לבסוף לא היה ברירה והיו חייבים לגלות שהרבי עומד מאחורי זה, אבל חוסר האימון והנזק העצום כבר היכה שורשים.
למה לא לבוא מראש, בצורה אחרת, שאדמור כותב כמה מכתבים מסודרים או נושא דברים מה מטרתו, ומנסה באבותות אהבה לקרב ולחזק את הציבור, לאט לאט, אולי לא היו צריכים בכלל להגיע לחיידר חדש, אבל אפילו כן זה היה מתקבל לגמרי אחרת, ובתוצאות אחרות.
זכרו את זה למהפיכה הבאה שמתכננים. הקשר הישיר עם הציבור הוא קריטי להצלחה. לא חשוה מה עושים, - אלא איך עושים ! ודווקא בזה הגר"ש מתמחה, הוא כריזמטי בטירוף.

בנתיים חוץ משכבה קטנה של עשירים, עסקנים שונים ומשונים, שמתחלפים מרגע לרגע מאיגרא רמה לבירא עמיקתא וחוזר חלילה - כי כשצריך את הגנב מורידים אותו מהתלייה, ועוד כמה פונקציונרים ואנשי הוועדות למיניהם, צריך לומר את את האמת, לציבור הרחב אין קשר ישיר ואישי עם האדמו"ר וזה יכול מאוד להפריע.
הקשר באמצעות השמיעס'ן חשוב ומיוחד, אבל ספרים יש מספיק בארון, קשר אישי, התעניינות, עידוד שווים לאדם הכל !

נושא נוסף שלא נעים לי לגעת בזה, זה הנהנתנות של משפחת המלוכה, האיפה ואיפה, מצד אחד יש תביעות חסידיות לא קלות על יציאה לנופש וכו' מי שיפר אותם יסתבך מול המערכת, בו בעת שמשפחת המלוכה מאפשרת לעצמה את כל הנאות העולם, אני כבר לא מדבר על השף המשפחתי העניך אירנשטין על חשבון הבית המדרש, זו שחיתות, השתדכות עם גביר ה.פ. מפוקפק ביותר חסר רמה רוחנית, רק כי הוא גביר שליקק למי שליקק, חלק מהג'מה סביבם הם אנשים רקובים ומרושעים, להעיף את האקרמניזם מנופנו ( בזמנו כשאקרמן התחיל בתשס"ג בערך, הוא חטף פסק קשה מחתן הרבי מו' ח"י שור "אתה הורס את גור", אפשר לומר שיש לאקרמן כמה אחוזים בהקמתו של חצר אלקנה, גם אם הוא צודק, זו לא התנהגות, טיפש גדול, סיפק להם את התירוצים שהם כה יחלו על "אלימות").

בקיצור, צריך לשמוט להם את השטיח מתחת לקרקע, כי הם מכירים טוב מאוד את החוליות החלשות, ומנסים לנגן על כך, הם בוודאי פסולים כפי שהרחבתי מספיק, אבל לא צריך לעזור להם....

שיהיה כבר שלום ושלווה בעם ישראל.

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 01:59

אשמח לקבל את גירסת אנשי גור לסיפור הישן עם כובע הסאמט שלבש ר' שאול. מה בדיוק הלך שם ?

(אגב מה שכתבת, לגור כנראה תהיה בעיה גדולה יותר בדור ההמשך, וכמו שכבר כתב כאן גאליציאנער אאל"ט)

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 02:07

עלה זית כתב:
23 אוקטובר 2019, 01:59
אשמח לקבל את גירסת אנשי גור לסיפור הישן עם כובע הסאמט שלבש ר' שאול. מה בדיוק הלך שם ?

(אגב מה שכתבת, לגור כנראה תהיה בעיה גדולה יותר בדור ההמשך, וכמו שכבר כתב כאן גאליציאנער אאל"ט)
מה הסיפור ?

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 02:19

משהו ישן מלפני 20 שנה. שאל אביך ויגדך.

זלמן
נתן תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זלמן » 23 אוקטובר 2019, 06:58

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 23:27
חבקוק כתב:
22 אוקטובר 2019, 23:04
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 22:57
שים לב הפירסום של גור היתה מטעם ועדה , וניתן לתרץ שזה לא בשם הרבי , ורק למי שהולך לשם , פה שומעים את רב שאול בקולו מדבר על הרבי כעוקר תורה , יש הבדל .
"ניתן לתרץ" אל תתחיל עם עיון תזדעזע ודי. [כלומר, בלי תרוצים גם אתה יודע את האמת] וגם הוא לא הזכיר את הרבי הוא דיבר על ההשקפה ויש הבדל עצום אם מדברים נגד אדם או נגד שיטה.
לומר את המשפט , זה לעקור תורה , זה לומר שהוא עוקר תורה , לא מתאים למי שלמד בעיון לא להבין את זה , ופשוט , וקל להבין.
לומר את המשפט על עקירת התורה, נגד מי שהמציא "שיטה" ללמוד בשטחיות וללא הבנה כדרך גור מאז ימי החידושי הרי"ם עד ימיו, מתאים היטב. הוא התייחס על השיטה שהומצא ע"י הרבי הנוכחי, שבעיניו זו עקירת התורה באופן שהיא ראויה להילמד.

ואם אתה לא מבין את הקטע הזה, אזי סימן הוא שלמדת בישיבה תחת שרביטו של הרבי הנוכחי ולכן אינך יכול להבין דבר בעומק הראוי, ואכן זאת בדיוק הבעיה אליה התייחס הגר"ש...

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 08:25

זלמן כתב:
23 אוקטובר 2019, 06:58
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 23:27
חבקוק כתב:
22 אוקטובר 2019, 23:04
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 22:57
שים לב הפירסום של גור היתה מטעם ועדה , וניתן לתרץ שזה לא בשם הרבי , ורק למי שהולך לשם , פה שומעים את רב שאול בקולו מדבר על הרבי כעוקר תורה , יש הבדל .
"ניתן לתרץ" אל תתחיל עם עיון תזדעזע ודי. [כלומר, בלי תרוצים גם אתה יודע את האמת] וגם הוא לא הזכיר את הרבי הוא דיבר על ההשקפה ויש הבדל עצום אם מדברים נגד אדם או נגד שיטה.
לומר את המשפט , זה לעקור תורה , זה לומר שהוא עוקר תורה , לא מתאים למי שלמד בעיון לא להבין את זה , ופשוט , וקל להבין.
לומר את המשפט על עקירת התורה, נגד מי שהמציא "שיטה" ללמוד בשטחיות וללא הבנה כדרך גור מאז ימי החידושי הרי"ם עד ימיו, מתאים היטב. הוא התייחס על השיטה שהומצא ע"י הרבי הנוכחי, שבעיניו זו עקירת התורה באופן שהיא ראויה להילמד.

ואם אתה לא מבין את הקטע הזה, אזי סימן הוא שלמדת בישיבה תחת שרביטו של הרבי הנוכחי ולכן אינך יכול להבין דבר בעומק הראוי, ואכן זאת בדיוק הבעיה אליה התייחס הגר"ש...
מתייחס , לא חושב שלהגדיר מי ששינה את שיטת הלימוד לגמרא רשי עם מעט תוספת הוא עוקר תורה , לא בכיוון בכלל , לא כתוב בשום מקום בתורה שללמוד גמרא רשי ותוספות זה עקירת התורה , כן חובה לדעת הלכה , ואכן יש על זה דגש בגור , ההקלטות האלה מציבות את רב שאול באור שלילי ביותר , אין לזה תקדים גם לא בחסידויות אחרות שמכנים אדמור בחייו כעוקר תורה , בדרך כלל המלחמות היו בין היורשים.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 08:29

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 01:34
בינתיים מכריי הגערערס מאוד מבסוטים מהסיפור הזה. הם יצאו גדולים וחזקים וגם משחררים סרטונים כלומר ראו את ההבדל, כמו להשוות בין עיר תל אביב למושב ספסופה, אבל אני מצנן להם את ההתלהבות ואומר להם, איש לא חשב לרגע שפתאום יצבאו על בית הכנסת השכור הקטן ציבור של שמונה אלף איש חובשי ספודיק, מה שנקרא ''גור נחצתה'', השאלה היא אחת : מה יש בלבבות של אלפים בגור כלפי ה''ראש ישיבה'', ואם אלפים מעריצים אותו ואוחזים ממנו, הרי שכל השפלה שהוא יחווה כעת מצד הממסד- רק יעצים את המרמור ובסוף ה''ראש ישיבה'' ייצא ברכוש גדול. שמעתי היום מידידיי חסיד גור שהוא מאוד כאוב על הביזיון שחווה הראש ישיבה, ואם לא שמפחד על ילדיו היה הולך לשם.
השפלה ? ואיך אתה קורא למי שמכנה את האדמור מגור כעוקר תורה ? לא השפלה ? הוא עדיין נרדף ולא רודף ?

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 09:01

אין שום חסיד גור שפוי גם לא בין תלמידיו של רב שאול שהמעיים שלו לא מתהפכות כשהוא שומע שמכנים את הרבי הנוכחי בנו יחידו וחביבו של הלב שמחה מגור כעוקר תורה , המערכת הגוראית לא צריכה לעשות כלום , רק לשלוח לכל החסידים את הציטוטים של רב שאול .

משה 10
נתן תודה: 28 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משה 10 » 23 אוקטובר 2019, 10:02

הקפות שניות אצל הגר"ש אלתר
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 23 אוקטובר 2019, 10:42

יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:38
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:24
:roll:
יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:09
אני דוקא רואה בצעד של חצרו של הרב שאול, צעד חכם.
ולא בטוח המיידי, אלא דוקא לטווח ארוך
כעת הוא פרש בשקט יחסית, עם ציבור קטן, לא מעורר יותר מדי דובים. והכל עובר בשלום.
אבל יש פינה בצד, שכל מי שממורמר כנגד המערכת של גור - ויש הרבה מאוד כאלו, (הרבה יותר - באחוזים! - מחסידיות אחרות), יש לו כבר אופציה לאן לפנות...
כעת אנשים עומדים על הגדר, ממתינים, אף אחד לא רוצה לאבד את עולמו.
אבל האופציה קיימת.
וכל אחד ב'יום הדין', שלו, זה ישקל ויבוא בחשבון...

שלא לדבר על ההנהגה בגור ירמיה בדור הבא...
חשבת על האופציה שפרישה מוקדמת מדי עלולה דווקא להזיק לו ? למה שחסיד גור יעבור אליו אחרי ה 120 אם הקים מוסדות בחיי הרבי ומרד בה ? קח את סאטמאר וויזניץ שהקימו מוסדות נפרדים בחיי האדמור הקודם , לאחרי הפטירה לא היו שינויים רציניים , כולם ידעו מי בצד של מי , אני אישית חושב שיש לו בפוטנציאל עד 1000 משפחות , אבל אני לא חושב שהם מעוניינים לגמור את הסיפור עכשיו , אחרי הכל הם לא רוצים לצמצם את מורשת הפני מנחם ל 1000 משפחות , להערכתי או שינסו להגיע להבנות , או שידחו את הקמת המוסדות בתירוצים שונים .
מנקודת מבטך, אתה צודק.
כחסיד גור אתה מניח הנחה סמויה, ש'חסיד' גור לא יהיה מסוגל 'למרוד' ברבי, המנהיג שנים רבות. (למעט יחידים 'אויבער חכמים'), וחסידיו של ר' שאול הם בעיקר על רקע 'מורשתו של הפני מנחם'. ולכן אתה מניח, שרגשי החסידות 'שלא למרוד', יגברו על הרגש של הנאמנות ל'פני מנחם'.

מה לעשות, אני רואה את הדברים קצת שונה.
הנני גר בעיר בה חסידי גור הם לאלפיהם (=אשדוד). ויש לי הכרות אישית עם חתך גדול מהציבור. שכנים/מכרים/מתפללים בשטיבל/עסקים וכו'. עם רבים מהם הנני עורך גם שיחות נפש, שלא יעלו שפתים בשטיבל...
ובכן, צר לי להודיעך, אבל כמות החסידים ה'מורדים' ברבי, הוא רב מאוד.
ולאו דוקא בגלל נאמנות ל'פני מנחם'...
אלא כל מיני טענות וטרוניות נגד ה'מערכת'.
אף אחד לא יגלה לך (כחסיד גור) את הדבר. זה לא משתלם לעזוב. המערכת של גור בנויה היטב, וכאשר מישהו יפרוש, לאן ילך?, ילדיו לאיזה מוסדות, שידוכים עם מי (גם ככה גור מתקשים בשידוכים)? הוא לא מעיז! [לא בגלל איומים, אלא פשוט בגלל החברה].
הוא לא ילך לבעלז ולא לויזניץ...
[הוא ישמע שיעורים ממשפיעים שונים, מחב"ד עד ברסלב, וכל שכן אלו שקרובים יותר, כטולנא וסטוטשין. ומי שאינו איכותי, פשוט ישב בשקט].

אבל בלב עמוק, כשהיה רגע שיוכל לעזוב, מבלי להפסיד את החברה/וכו' - שאר ההטבות הנ"ל. הוא ישקול זאת בחיוב

עד היום, זה לא היה מעשי
אבל ברגע שיש כבר אופציה בשטח. אנשים ממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים. ואם זה ישתלם, ישקלו זאת שוב.
א. גם אם יש כאלו ואחרים שיש להם תלונות על המערכת מכאן ועד לבגוד ברבי הדרך רחוקה מאוד ובטח לא במספרים שאתה משאר
ב. אתה מדבר על מורשתו של הפני מנחם - מי שמפר את מורשתו וצוואתו של אביו הפני מנחם זה רק ר' שאול אלתר !!!, לא חסר חסידם שרופים של הפני מנחם שאומרים בפה מלא שהוא מבזה את כבוד האביו .

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 10:51

חוץ מהאמירה המבחילה הזו על קדוש ישראל ותפארתו אישי כעוקר תורה, זה חושף את הבלוף הגדול, שהגר"ש מעמיד פני תם ונרדף לקושש אמפתיה, אבל מתחת לשולחן זה כמה עשורים בועט כמו מועד.... זה החשיפה הגדולה.

מאות בחורים בגור נבחנים על כל הש"ס ! או חלקים גדולים ממנו, מאות אברכים גם, גם על חלקים משולחן ערוך, זה עקירת התורה ?! ירד לגמרי מהפסים !!

צאו וראו, לא כאן המקום לערוך מחקרים, הם כבר נדונו בהרחבה בהמוני קבצים וספרים, מאז ומתמיד היו שתי גישות בלימוד, תופתעו לגלות שיש יותר ! הדוגלים בלימוד בקיאות מעיון... בוודאי לא בחוסר איזון קיצוני כפי שלימוד העיון תפס כיום בעולם הישיבות.
אבל בכל מקרה, בין זה לעקירת הדת אין ולא כלום !!! זה פשוט הזוי לחלוטין !!!

כבר כתבתי, שיש לי לדון אותו לכף זכות, כי שיעור הכללי שהוא מסר בישפ"א היה הבייבי שלו, פסגת חייו שפרסמו ברבים, זה מה שמשך אליו את הבחורים המוכשרים בגור מהישיבות הקטנות כל שנה, הבליט את ישיבתו מול התחרות העזה בין הישיבות הגדולות, וכנראה ביטול העיון גרם לו לשיבוש כזה.

בפולין בשיטבלאך לא למדו עיון, בוודאי לא במתכונת הנוכחית של איזה חצי עמוד בשבוע... כמויות של סברות כרס, מעטים מאוד מבינים באמת את כל הלמדנות הדקיקה הזו, חלק גדול מרמים את עצמם וחלק גדול לא מתחיל להבין ונפלט.
בפולין רובם למדו הקפים, עיינו קצת בראשונים, אבל למדו בהקפים גדולים, וידעו המון תורה, אפילו בליטא בעבר לא למדו באיטיות של היום ! יש על זה לא מעט ביקורת גם מהגדולים הליטאים, משיקולי יוקרה הישיבות מפחדות לטפל בזה.
שאלו את הגר"ח קנייבסקי מה הוא חושב על שיטת הלימוד, הגר"ח צמח מבקיאות !

מה שברור האדמו"ר החזיר את המצב למקומו שהיה נהוג הן בפולין, והן בישיבות החסידיות עד שנות המ"ם ( אז בעיקר חדר לימוד העיון המוגזם בגור ) כשמשנים משהוא עושים את זה קצת לקצה השני.
מי שמכיר יודע שזו היה דעתו של האדמו"ר מימים ימימה, כבר אז בחיי אביו לא מצא חן בעינו העיון המוגזם, אבל הוא לא התערב, בוודאי לא בזמן הפני מנחם שזה עלה עוד יותר מדרגה בהובלת בנו הראש ישיבה הגר"ש, האדמו"ר ישב בשקט.

אבל תחת הנהגתו זכותו המלאה להורות ולהנחיל את דרכו, וכחסידים עלינו לציית, ומי שמכנה את זה עוד עקירת הדת הזוי !! ואני אנצור את לשוני מה עוד.

אגב, אדמו"ר שליט"א כל חייו למד בהתמדה אדירה, למעט תנומה שעתיים בלילה ועוד שעתיים ביום, ישב ולמד תורה לשמה באופן מבהיל, לעולם לא חיפש כבוד, משרה, תורה לשמה, כל מי שמכיר אותו מימיו כבחור בישיבה, חבריו בכולל, אומר זאת ! שקדן נפלא היה תמיד !
גם הוציא הוראה אצל האדמו"ר מספינקא ב"ב זצ"ל מגדולי מורי ההוראה ב"ב ) גאב"ד נאראל זצ"ל, ולעולם לא רצה לעשות בזה שימוש, תורה לשמה. הוא בכלל בעל אופי מופנם וסגור, ופנימי מאוד מאוד.

סיפר לי ישראל פרידמן משב"ק הגראי"ל שטינמן שהיתי איתו יחד בחופש, סיפר לי, אני לא יודע עד כמה אתה מודע, אבל האדמו"ר שלכם בקי גדול, הוא היה מגיע הרבה פעמים בהפתעה ( בשעות בוקר מוקדמות) לבית הראש ישיבה, ושאל איפה אוחזים, בעל מקום בו היינו עוסקים בש"ס ( כולל תוספות...) הוא היה בבית ושלט בעניינים. זה עדות אחד מני אלפים.

זכורני שסיפרו פעם שבנו מו' ישראל מנחם יום אחד איחר לחיידר והגיע עם פתק התנצלות לאיחור של אביו, המלמד קלט שיש פה משהוא מעניין, התחיל לתחקר אותו למה איחר, עד שהוא סיפר, אתמול בלילה אבא שאל אותי על הלימוד בחיידר, ורצה לדרבן אותי, אז הוא אמר לי אתה יכול לבחון אותי איפה שתרצה, גמרא תוספות ראש ור"ן, ואני הוצאתי מסכתא אחרי מסכתא והתחלתי לבחון אותו.... מכאן השינה המאוחרת והקימה המאוחרת שלי.

אין זה מקום לתת הספדים, ודמותו התמירה והמאוד סגורה ונסתרת של אדמו"ר שליט"א איננה זקוקה לפוסטים משלי, גם אני כמה שחקרתי, יודע אליו כנראה מעט מאוד, צורתו הבוהקת מקדושה נראית לכל, הן ידוע שקידש וזיכך עצמו כל השנים בקדושה וטהרה ופרישות למעלה מהשגות אנוש, שעשועיו של הבית ישראל שהדריכו אישית למדרגות נשגבות, והכינו להנהגה, והינה הוא צריך לשמוע מבן דודו ( שעד חתנותו היה פרא אדם, הגר"ש לקח את עצמו לידיים אחרי החתונה, כידוע לכל, עד אז הוא עשה בושות לאביו, שהתקשה למצוא לו שידוך הגון. אכה"ל.) שהוא 'עוקר דת'... מצחיק !
נערך לאחרונה על ידי שכל טוב ב 23 אוקטובר 2019, 10:55, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 23 אוקטובר 2019, 10:55

יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:27
חבל להסחף.
הוא לא אמר שהאדמור מגור עוקר את התורה.
הוא בסה"כ אמר שהנהגות מסוימות שנהגו בהם כיום בגור יש בהם מימד של עקירת התורה.
זה לגיטימי בהחלט.
כל מי שרוצה להקצין נגד שיטה של זולתו מתבטא כך, שההנהגה השונה יש בה משום עקירת התורה.

חבל למצעד ה'מזדעזעים'.
האם לעולם לא שמעת בטוי זה? [האם גם היית מזדזע כאשר היית שומע בטוי זה על אדמו"ר אחר שאינו מחוגך].

פתאום כאשר זה נוגע לקישקע שלך אתה מתקומם שזה בעיה אידיאולגית קשה, וכולם חייבים לגנות וכו' וכו' ובלה בלה בלה....

ולא כ"כ הבנתי מה ענין שהוא ישב לצידו 24 שנה.
זה שהוא סבל בדומיה את כל הרדיפות למשך זמן רב, עד שפקעה סבלנותו, זה נקודת זכות, לא להיפך
א. שבגור הוציאו הודעה שיש שם אנשים עוקרי הדת הם נזעקו כביכול פוגעים בפני מנחם
אז פה פתאום אתה מתחיל להיתמם כאילו הוא לא דיבר הל הרבי
ב. מה הפרוש סבל עד שפקעה סבלנותו - יש צוואה מפורשת של אביו והוא זה שמפר אותה.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 11:20

עוד לא שמעתי על גינוי מאחד מגדולי ישראל על הגדרת האדמור מגור כעוקר תורה , שום מנהיג חרדי , שום אדמור , ואחרי זה ידברו על חובת הציות לגדולי ישראל בבחירות , אז בגלל שאתם שונאים את גור מותר להתעלם מכאלה אמירות בוטות נגדו ? מה עם חילול השם ? חינוך הילדים ? עם כל הכבוד לרב שאול הוא לא מנהיג של רבבות חסידים , טוב שהצביעות יוצאת החוצה , ניפגש בבחירות השלישיות ונדבר על חובת הציות "לעוקרי תורה " חס וחלילה.

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 11:32

בינתיים זה נראה שאנשים חיכו בקוצר רוח לאיזה ביטוי שירענן להם את החושים ויתדלק להם את המלחמה שעדיין אין לה מספיק אש.
ברוך ה' הוא אמר משהו או לא אמר, והנה הזעזוע הגיע ובמפעלי נייר הטואלט מתגברים את קווי הייצור כי הרי רבבות חסידים ואנשי מעשה מנגבים את ריסי עיניהם בלי סוף... הם בוכים על הביזוי הנורא שראש הישיבה ביזה את הרבי.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 11:42

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 11:32
בינתיים זה נראה שאנשים חיכו בקוצר רוח לאיזה ביטוי שירענן להם את החושים ויתדלק להם את המלחמה שעדיין אין לה מספיק אש.
ברוך ה' הוא אמר משהו או לא אמר, והנה הזעזוע הגיע ובמפעלי נייר הטואלט מתגברים את קווי הייצור כי הרי רבבות חסידים ואנשי מעשה מנגבים את ריסי עיניהם בלי סוף... הם בוכים על הביזוי הנורא שראש הישיבה ביזה את הרבי.
רק אם היו מדברים על רביך כעוקר תורה היית מגיב אחרת , על האדמור מגור ? איזה כיף נהנה מכל רגע , אני אוהב שהאמת יוצאת החוצה , גם אם היא לא נעימה .

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 12:00

אם הוא אכן אמר שהרבי הוא עוקר תורה, כנים דבריך, אבל הוא לא אמר את המשפט הזה בחיים שלו

סמל אישי של משתמש
אני פה
קיבל תודה: 110 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 12:10

כך זה במחלוקת השטן מסית את כולם ומלבה את האש, החכמה לא להתערב במחלוקת וליהזהר בגחלתם של צדיקים ותלמידי חכמים. והמשכיל בעת ההיא ידום ויקווה לשלום.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 12:13

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 12:00
אם הוא אכן אמר שהרבי הוא עוקר תורה, כנים דבריך, אבל הוא לא אמר את המשפט הזה בחיים שלו
הוא דיבר על שיטת הלימוד שהנהיג שזה לעקור תורה , זה בדיוק אבל בדיוק כמו לומר שהוא עוקר תורה , אל תיתמם.

moshe chaim

נושא שלא נקרא על ידי moshe chaim » 23 אוקטובר 2019, 12:15

כמה אברכים עם ספודיק היו אצל הגר״ש בהקפות שניות? נראה לי בערך 200-300.

moshe chaim

נושא שלא נקרא על ידי moshe chaim » 23 אוקטובר 2019, 12:16

אם הגר״ש פותח מוסדות, זה יהיה נזק אדיר לאיחוד מוסדות גור, היות שיש להגר״ש קשר חזק עם הרבה מהגבירים של גור בחו״ל.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 69 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 23 אוקטובר 2019, 14:07

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 01:45
גור שמחה להיפטר מעושי צרות ממורמרים, שסוף סוף ילכו וימצאו מזור למכאובם, ברוב רובם נהגו עד היום בכפפות של משי, מעל כשרים שנה הם עדיין יכלו להיות בפנים ולהרעיל את האווירה, בשום חסידות בעולם לא היו נוהגים בכזו סלחנות, כעת יש סוף לחגיגה, צאו ותהיו בריאים.

הוא לא רוצה חצר גדולה, רק אנשיו עסוקים לפמפם ולהכפיל ולהשליש את מספר המשתתפים, כולל סקרנים, וכאלה ששנים כבר לא דורכים בגור, או שלא לומדים לא עיון ולא בקיאות, ומתי התפללו לאחרונה שבוע רצוף כל התפילות במניין... אבל "לא רוצים חצר גדולה", כי גם לדמיון הפורה יש גבול לחלומות.

עקירת הדת. על מודעה שהופצה מטעם וועדה לגבאי השטיבלאך בו מכנים את הממורמרים האלה שעוסקים בעקירת הדת ( עדיין לא על הגר"ש עצמו, אלא על האנשים, וכן ניתוץ אמונת חכמים זה עקירת הדת) יצא הקצף, מה תאמרו על הקלטה ברורה שהתפרסמה בו הגר"ש עצמו מתבטא בצורה נוראה ישירות על אדמו"ר שליט"א " מימות החידושי הרים לא היה עקירת הדת כמוהו" עפ"ל.
מראה שוב כמה השה לא תמים, עם המרוץ אחרי "הנרדפות" יש לשנן את ההקלטה הזו שוב ושוב, מי כאן הרודף ומי הנרדף ?!

ואגב זה, נזכיר שוב שעניין לימוד עיון או בקיאות, נידון בהרחבה בכל תקופות ישראל, בגמרא כבר יש וויכוח בין סיני לעוקר הרים, גם בין הגדולים הליטאים יש לא מעט נגד שיטת הלימוד האיטית, בין זה לבין עקירת הדת אין ולא כלום !! אחזתי תמיד מהגר"ש כאדם גדול שטועה כפי שתיבחנו בכל הפוסטים שלי, עדיין אני חושב אולי שהוא אדם גדול, אבל הוא סופית איבד אצלי את שארית האמפתיה בהקלטה ההזוייה הזו.
אני דן לכף זכות, שבביטול שיעור העיון שלו, לקחו לו את 'הצעצוע' שלו, זה היה הדבר שלו, פיסגת החיים שלו, וכנראה בביטולו הוא הגיע לאן שהגיע. חבל וכואב לי עד דכדוכה של נפש.

בכלל, מרוב פייק ניוז, והסתות וקשקושים ברשת, על רדיפה אלימות טרור וכדומה, חייבים להזכיר את הידוע שוב : זה כ-15 שנה לפחות, ואני מדגיש לפחות, אף אחד לא נגע בקצה זרתו של הגר"ש לרעה, הוא קיבל מאות אנשים בביתו ( כולל קוויטלאך) ייעוץ באמצעות הטלפון, קשרי מכתבים וכו' נתן שיעורים במקומות אחרים, הוא ניהל לעצמו ממלכה לא קטנה ואף אחד לא נגע בו לרעה כל עוד זה נעשה בשקט בלי לקרוא תיגר על גור, בשום חסידות אחרת לא היו מאפשרים את זה. זאת האמת ! כל האמת !

משום מה, אין לי מושג, כשהגיע פרשיית ברלינר, הוא טחב את אפו והתערב בריב לו לא, נשגב מבינתי להבין מדוע בדיוק פה הוא התפוצץ ושבר את הכלים, מה לו ולקעמפ באמריקה, הוא יצא חוצץ נגד גור, כשהוא עוד משרבב לתוכו את הגרש"ד גרוס והגר"נ נוסבוים, ומכאן כדור השלג התגלגל עד לכאן, רבונו של עולם, אולי תסביר לי מה היה רע בכל השנים האחרונות עד שבגלל ברלינר מטופש הוא התפלג לארץ לא זרועה ?? הרי הוא גאון אדיר, מוח ענקקק, איך מאבדים עולם בצעד נמהר אחד.

אבל רבותי, זה חלק אחד של התמונה, כעת נעבור לחלק השני. יש בו דברים לא פופולארים לכתוב, אבל לעיתים אין מנוס.

מותר גם לגור לעשות קצת חשבון פנימי ולבדוק מה צריך לשפר, כי אין זה סוד, יש לא מעטים שאינם מרוצים, וגם אם כעת בשמחת תורה היה לו קהל עלוב, כולנו יודעים שלא מעט מחכים על הגדר. ואסור לטמון ראש בחול.

בראש ובראשונה, יש להבין שלצד אמונה גדולה באדמור, הציבור רוצה שייכות ולהרגיש קשר, זו עובדה שהרבי אדם יחסית מופנם וסגור, לא יודע לנאום ולא לכתוב, כל כולו קודש להשם, בוער בפנים כלפיד אש, לומד תורה לשמה בלי שום תמורה משרתית וכו' חוץ מקבלת קהל יום יומית בן נחתחים אלפי עניינים בשנייה אחת, התרחבות ופיתוח של חסידות גור וכו' אין זה המקום לתת שבחים, אבל יש לו קושי תקשורתי לתקשר עם אנשים.
ציבור חסידים שרובם לא זכו ממנו התעניינות מה נשמע ? מילה חמה חיזוק עידוד וכדומה, מכתב אחד לא פרסם, הכל נעשה דרך שליחים, וכן הבאג הגדול, כי שליחים שלרוב אפילו אסור להם לדבר בשמו, הם לא רבי, ואוטומאטי משתרבב לזה אינטרסים ונגיעות, ותאוות ניצחון וכו' פה קבור הכלב של חריקות ההנהגה.
לדוגמה, אם רוצים להפוך סדרי עולם באמריקה, הרי זה מהפיכה גדולה שבצעו שמה, לקחת ציבור בחלקו יותר פתוח ולשנות אותם, באיך הנשים לובשות, בהנהגת הבית , אז במקום לשלוח שליחים משליחים שונים, שמתנגשים מהר מאוד בציבור, שקל להבין שלא שש ושמח לשתף פעולה עם כל המהפיכות שממטירים אליהם... ובהמשך כל זה יוצר המון כעסים, השפלות, פגיעות, מריבות, וכו' וכו', עד לבוקה ומבולקה שזה הגיע, וכצפוי לבסוף לא היה ברירה והיו חייבים לגלות שהרבי עומד מאחורי זה, אבל חוסר האימון והנזק העצום כבר היכה שורשים.
למה לא לבוא מראש, בצורה אחרת, שאדמור כותב כמה מכתבים מסודרים או נושא דברים מה מטרתו, ומנסה באבותות אהבה לקרב ולחזק את הציבור, לאט לאט, אולי לא היו צריכים בכלל להגיע לחיידר חדש, אבל אפילו כן זה היה מתקבל לגמרי אחרת, ובתוצאות אחרות.
זכרו את זה למהפיכה הבאה שמתכננים. הקשר הישיר עם הציבור הוא קריטי להצלחה. לא חשוה מה עושים, - אלא איך עושים ! ודווקא בזה הגר"ש מתמחה, הוא כריזמטי בטירוף.

בנתיים חוץ משכבה קטנה של עשירים, עסקנים שונים ומשונים, שמתחלפים מרגע לרגע מאיגרא רמה לבירא עמיקתא וחוזר חלילה - כי כשצריך את הגנב מורידים אותו מהתלייה, ועוד כמה פונקציונרים ואנשי הוועדות למיניהם, צריך לומר את את האמת, לציבור הרחב אין קשר ישיר ואישי עם האדמו"ר וזה יכול מאוד להפריע.
הקשר באמצעות השמיעס'ן חשוב ומיוחד, אבל ספרים יש מספיק בארון, קשר אישי, התעניינות, עידוד שווים לאדם הכל !

נושא נוסף שלא נעים לי לגעת בזה, זה הנהנתנות של משפחת המלוכה, האיפה ואיפה, מצד אחד יש תביעות חסידיות לא קלות על יציאה לנופש וכו' מי שיפר אותם יסתבך מול המערכת, בו בעת שמשפחת המלוכה מאפשרת לעצמה את כל הנאות העולם, אני כבר לא מדבר על השף המשפחתי העניך אירנשטין על חשבון הבית המדרש, זו שחיתות, השתדכות עם גביר ה.פ. מפוקפק ביותר חסר רמה רוחנית, רק כי הוא גביר שליקק למי שליקק, חלק מהג'מה סביבם הם אנשים רקובים ומרושעים, להעיף את האקרמניזם מנופנו ( בזמנו כשאקרמן התחיל בתשס"ג בערך, הוא חטף פסק קשה מחתן הרבי מו' ח"י שור "אתה הורס את גור", אפשר לומר שיש לאקרמן כמה אחוזים בהקמתו של חצר אלקנה, גם אם הוא צודק, זו לא התנהגות, טיפש גדול, סיפק להם את התירוצים שהם כה יחלו על "אלימות").

בקיצור, צריך לשמוט להם את השטיח מתחת לקרקע, כי הם מכירים טוב מאוד את החוליות החלשות, ומנסים לנגן על כך, הם בוודאי פסולים כפי שהרחבתי מספיק, אבל לא צריך לעזור להם....

תיזהר מאקרמן...

כמו באמריקה: הליך "פלוני אלמוני" מקובל בארה"ב בתביעות של חברות המוזיקה נגד משתפי קבצים. לראשונה, נוקט בית משפט ישראלי בהליך, במסגרת תביעה נגד גולש ש"התפרע" בפורום חרדי > נועם שרביט

תיק אזרחי 44885/06, המתנהל בבית משפט השלום בת"א, נקרא ישראל אקרמן נ' פלוני אלמוני. מדובר לכאורה בעוד תביעת לשון הרע שגרתית, המתנהלת אצל השופטת דליה מארק-הורנצ'יק. אלא, שהנתבע כאן אינו ידוע. שמו אינו חסוי, ובכל זאת הוא קרוי פלוני משום שהוא גולש אינטרנט עלום. ככל הידוע, מדובר בפעם היחידה עד כה, שבה נקט בית משפט ישראלי בהליך "פלוני אלמוני" (John Doe Legal Process) המקובל בארה"ב.
הסיפור מתחיל במרץ 2004, כאשר ישראל אקרמן, חרדי ממשפחה מיוחסת בחסידות גור, הופתע לשמוע שבפורום החרדי "בחצרות חסידים" של פורום "בחדרי חרדים" המסונף לאתר "הייד פארק", מופיעה הודעה שכותרתה: "שוב מכות רצח בגור: אקרמן נגד לוין", ובה נאמר: "מאות חסידים התאספו לראות במחזה איך אקרמן משכיב ארצה את לוין ומפליא בו את מכותיו מכות רצח! ואף אחד לא קם לסייע. מדהים עד לאן זה מגיע. מדובר באברך משי שנחשד ע"י הבריון אקרמן כאוהב תורה וכאוהב השם וכאוהב הפנ"מ (בצדק)".

לבקשתו של אקרמן, הסיר "הייד פארק" את האשכול ושמר אותו כדי לאפשר לו לתבוע בעתיד את הכותב, שכונה "אנקדוטה". באמצעות עו"ד חן לבנת, ביקש אקרמן מהמחוזי בירושלים להורות לבעלת האתר לחשוף את כתובת ה-IP וכתובת הדוא"ל של המפרסם, וכן להורות לספקית האינטרנט, בזק בינלאומי, לחשוף את שמו, מענו ותעודת הזהות שלו.

בזק בינלאומי והייד פארק לא התנגדו, אך בעל הפורום הציע, באמצעות עו"ד אביב אילון, לפנות לאותו גולש כדי לקבל את תגובתו לבקשה, במסגרת הליך "פלוני אלמוני" המקובל בארה"ב, בעיקר בתביעות שמגישה התאחדות חברות המוזיקה (RIAA) נגד גולשים משתפי קבצים.

הייד פארק שלחה לגולש הודעה בדוא"ל שמתנהל נגדו הליך, שעשוי להוביל לחשיפתו. הגולש שכר את שירותי עו"ד דוד שוב ממשרד וירניק-מושקוביץ, והוא צורף להליך תחת השם "פלוני אלמוני". הצדדים אימצו את ההסדר הדיוני שהציע השופט בעז אוקון, שלפיו אקרמן יוכל להגיש תביעת דיבה או כל תביעה אחרת נגד הנתבע, תחת השם פלוני אלמוני, מבלי שיהא צורך לציין את שמו, מספר זהותו ומקום מגוריו; הכתובת לכתבי בי-דין תהיה עו"ד שוב; הייד פארק ובזק בינלאומי יהיו רק צד פורמאלי להליך, ו"אם בית משפט יורה להם לבצע את הבדיקה (של הפרטים), הם יבצעו את הבדיקה, בכפוף כמובן לזכות ערעור של כל אחד מהצדדים".
אקרמן החליף פרקליטים, ובאמצעות עוה"ד ירון קוסטליץ ויחיאל וינרוט ממשרד ד"ר י.וינרוט ושות', מיהר להגיש לבית משפט השלום בת"א תביעת דיבה בסך 120 אלף שקל, בה טען כי הקהילה החסידית-חרדית בירושלים, אליה הוא משתייך, היא קהילה סגורה ומטבע הלשון השגור "כולם מכירים את כולם" הולם אותה ביותר. "בקהילה זו", הוסיף, "הרמת יד הינה אסורה ופסולה במיוחד. לכן, פרסום על מעשה אלימות חמור, דוגמת זה שיוחס לתובע, עשוי להתפשט כאש בשדה קוצים, ויש לו השלכות חמורות, כפי שלמרבה הצער אכן אירע".

אקרמן הודה, אגב, שיומיים לפני פרסום ההודעה בפורום, הוא נפגש עם אותו "לוין" שבהודעה בפתח אולם חתונות, וכי הם החליפו "דברים שאינם דברי ידידות". אבל, לדבריו, לא היתה שם הרמת קול ובוודאי שלא הרמת יד.

עוה"ד קוסטליץ ווינרוט ביקשו מבית המשפט, שלאחר שייקבע כי פלוני אלמוני אחראי לפרסום המשמיץ לכאורה, הוא יורה לחשוף את זהותו. "ברי", טענו, "שהאנונימיות ברשת האינטרנט לא נועדה לאפשר ביצוע עוולות או עבירות. המפרסם לשון הרע באינטרנט אינו יכול לעשות כן תחת מסווה; אין לאפשר לאדם להשתמש בטכנולוגיה של רשת האינטרנט, המאפשרת אנונימיות, כדי לעוול כלפי אחרים".

כתב ההגנה שהגיש עו"ד שוב בשם פלוני אלמוני העלה סוגיה מעניינת. "לשם מה זקוק המשיב לחשוף את זהותו של פלוני, אם הוא יכול לקבל את כל הסעדים הנדרשים על ידו ללא חשיפתו", תהה שוב. התשובה, לדבריו, נעוצה בכך ש"תביעה זו היא קצה קרחון של מאבק עז רווי יצרים המתנהל בתוך חסידות גור, עליה נמנה אקרמן. הליך זה, בו משקיע אקרמן אנרגיות בלתי נתפסות, נועד למטרה אחת ויחידה: לחשוף את פלוני שנדמה לאקרמן כאויבו הפוליטי, לרדיפות, התעמרויות והתנכלויות, תוך סיכון חמור וממשי לפגיעות בגופו, במשפחתו, בבריאותו, בפרנסתו, בקשריו החברתיים, בשמו הטוב ולמעשה בכל תחום מתחומי החיים".

עוד טען, כי סעד לחשיפת "ניק" (כינוי) וירטואלי אינו נתון לסמכות בית המשפט, ולכן מדובר ב"הטרדה לשמה של מערכת המשפט". לטענתו, גם השופט אוקון קבע במפורש שאקרמן יוכל להגיש תביעה, אך זאת ללא חשיפת זהותו של הנתבע. "אלא", הוסיף, "שאקרמן לא מוכן להשלים עם קביעות בית המשפט, ובסטריפטיז משפטי נפסד טוען כי יש לבטלן ולחשוף את זהותו של פלוני".

לדברי שוב, אוקון אף אמר במהלך הדיון (אך מחוץ לפרוטוקול), שאף אם יחייב בית המשפט את פלוני להכחיש את ההודעה או להתנצל עליה, יבוצעו הדברים תחת ה"ניק" בו פורסמה. "פלוני אלמוני לא היה מעלה בדעתו להסכים להסדר הדיוני, לולא התנאי המרכזי שגובש בפסק הדין, כי זהותו לא תיחשף לעולם, יהיה אשר יהיה, שכן מדובר מבחינתו ב'דיני נפשות'". לכן, הוא ביקש למחוק את התביעה על הסף, מחוסר סמכות ענייניות ומעשה בית דין.

עד היום, אגב, ידוע על לפחות שני מקרים בהם הורה בית משפט לחשוף פרטי גולש. מנגד, גם היו לפחות שני מקרים בהם נקבע שאין מקום לחשוף את פרטי הגולש, משום שנסיבות המקרה לא הצדיקו זאת.

שלשום התקיים דיון קדם-משפט בפני השופטת מארק-הורנצ'יק, הדנה בתביעות הדיבה המוגשות לשלום בת"א. עו"ד שוב טען, כי אפילו יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ יעקב ליצמן, שלח לו הצעות פשרה בתיק. לטענתו, מדובר ב"מלחמת חצרות בתוך חסידות גור, והתביעה היא של הפלג הרשמי של חסידות גור מול ניסיונות הבעת דעה של אנשים המתנגדים לו".

לגופם של דברים טען, כי בחברה החרדית "הכאה על-בסיס של מלחמת קודש היא המחמאה הכי גדולה שיש. זה כמו שיגידו על מתאבק סומו בזירה שהרביץ מכות, שזה לשון הרע. אני מודה שטענתנו נשמעת חריגה ולא טובה, אבל זה המצב". הצדדים קיבלו לבסוף את המלצת השופטת מארק-הורנצ'יק, לפנות לגישור אצל הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, ובנו משה לאו מנתניה. בינתיים, עוכבו ההליכים לשלושה חודשים (ת.א. 44885/06). "
מקור: https://www.globes.co.il/news/article.a ... 1000169106
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 23 אוקטובר 2019, 14:10

ווייסמ כתב:
23 אוקטובר 2019, 12:13
עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 12:00
הוא דיבר על שיטת הלימוד שהנהיג שזה לעקור תורה , זה בדיוק אבל בדיוק כמו לומר שהוא עוקר תורה , אל תיתמם.
כל הפלפולים והסיבוכים שלך בדברי רבי שאול יצאו כבר מזמן מגדר הנורמה.
רבי שאול אמר שביטול לימוד העיון הוא כעקירת התורה, הא ותו לא.

כל פרשנות מפולפלת בענין חוטאת לאמת ומעוותת את דבריו.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 23 אוקטובר 2019, 14:12

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 10:51
חוץ מהאמירה המבחילה הזו על קדוש ישראל ותפארתו אישי כעוקר תורה, זה חושף את הבלוף הגדול, שהגר"ש מעמיד פני תם ונרדף לקושש אמפתיה, אבל מתחת לשולחן זה כמה עשורים בועט כמו מועד.... זה החשיפה הגדולה.

מאות בחורים בגור נבחנים על כל הש"ס ! או חלקים גדולים ממנו, מאות אברכים גם, גם על חלקים משולחן ערוך, זה עקירת התורה ?! ירד לגמרי מהפסים !!

צאו וראו, לא כאן המקום לערוך מחקרים, הם כבר נדונו בהרחבה בהמוני קבצים וספרים, מאז ומתמיד היו שתי גישות בלימוד, תופתעו לגלות שיש יותר ! הדוגלים בלימוד בקיאות מעיון... בוודאי לא בחוסר איזון קיצוני כפי שלימוד העיון תפס כיום בעולם הישיבות.
אבל בכל מקרה, בין זה לעקירת הדת אין ולא כלום !!! זה פשוט הזוי לחלוטין !!!

כבר כתבתי, שיש לי לדון אותו לכף זכות, כי שיעור הכללי שהוא מסר בישפ"א היה הבייבי שלו, פסגת חייו שפרסמו ברבים, זה מה שמשך אליו את הבחורים המוכשרים בגור מהישיבות הקטנות כל שנה, הבליט את ישיבתו מול התחרות העזה בין הישיבות הגדולות, וכנראה ביטול העיון גרם לו לשיבוש כזה.

בפולין בשיטבלאך לא למדו עיון, בוודאי לא במתכונת הנוכחית של איזה חצי עמוד בשבוע... כמויות של סברות כרס, מעטים מאוד מבינים באמת את כל הלמדנות הדקיקה הזו, חלק גדול מרמים את עצמם וחלק גדול לא מתחיל להבין ונפלט.
בפולין רובם למדו הקפים, עיינו קצת בראשונים, אבל למדו בהקפים גדולים, וידעו המון תורה, אפילו בליטא בעבר לא למדו באיטיות של היום ! יש על זה לא מעט ביקורת גם מהגדולים הליטאים, משיקולי יוקרה הישיבות מפחדות לטפל בזה.
שאלו את הגר"ח קנייבסקי מה הוא חושב על שיטת הלימוד, הגר"ח צמח מבקיאות !

מה שברור האדמו"ר החזיר את המצב למקומו שהיה נהוג הן בפולין, והן בישיבות החסידיות עד שנות המ"ם ( אז בעיקר חדר לימוד העיון המוגזם בגור ) כשמשנים משהוא עושים את זה קצת לקצה השני.
מי שמכיר יודע שזו היה דעתו של האדמו"ר מימים ימימה, כבר אז בחיי אביו לא מצא חן בעינו העיון המוגזם, אבל הוא לא התערב, בוודאי לא בזמן הפני מנחם שזה עלה עוד יותר מדרגה בהובלת בנו הראש ישיבה הגר"ש, האדמו"ר ישב בשקט.

אבל תחת הנהגתו זכותו המלאה להורות ולהנחיל את דרכו, וכחסידים עלינו לציית, ומי שמכנה את זה עוד עקירת הדת הזוי !! ואני אנצור את לשוני מה עוד.

אגב, אדמו"ר שליט"א כל חייו למד בהתמדה אדירה, למעט תנומה שעתיים בלילה ועוד שעתיים ביום, ישב ולמד תורה לשמה באופן מבהיל, לעולם לא חיפש כבוד, משרה, תורה לשמה, כל מי שמכיר אותו מימיו כבחור בישיבה, חבריו בכולל, אומר זאת ! שקדן נפלא היה תמיד !
גם הוציא הוראה אצל האדמו"ר מספינקא ב"ב זצ"ל מגדולי מורי ההוראה ב"ב ) גאב"ד נאראל זצ"ל, ולעולם לא רצה לעשות בזה שימוש, תורה לשמה. הוא בכלל בעל אופי מופנם וסגור, ופנימי מאוד מאוד.

סיפר לי ישראל פרידמן משב"ק הגראי"ל שטינמן שהיתי איתו יחד בחופש, סיפר לי, אני לא יודע עד כמה אתה מודע, אבל האדמו"ר שלכם בקי גדול, הוא היה מגיע הרבה פעמים בהפתעה ( בשעות בוקר מוקדמות) לבית הראש ישיבה, ושאל איפה אוחזים, בעל מקום בו היינו עוסקים בש"ס ( כולל תוספות...) הוא היה בבית ושלט בעניינים. זה עדות אחד מני אלפים.

זכורני שסיפרו פעם שבנו מו' ישראל מנחם יום אחד איחר לחיידר והגיע עם פתק התנצלות לאיחור של אביו, המלמד קלט שיש פה משהוא מעניין, התחיל לתחקר אותו למה איחר, עד שהוא סיפר, אתמול בלילה אבא שאל אותי על הלימוד בחיידר, ורצה לדרבן אותי, אז הוא אמר לי אתה יכול לבחון אותי איפה שתרצה, גמרא תוספות ראש ור"ן, ואני הוצאתי מסכתא אחרי מסכתא והתחלתי לבחון אותו.... מכאן השינה המאוחרת והקימה המאוחרת שלי.

אין זה מקום לתת הספדים, ודמותו התמירה והמאוד סגורה ונסתרת של אדמו"ר שליט"א איננה זקוקה לפוסטים משלי, גם אני כמה שחקרתי, יודע אליו כנראה מעט מאוד, צורתו הבוהקת מקדושה נראית לכל, הן ידוע שקידש וזיכך עצמו כל השנים בקדושה וטהרה ופרישות למעלה מהשגות אנוש, שעשועיו של הבית ישראל שהדריכו אישית למדרגות נשגבות, והכינו להנהגה, והינה הוא צריך לשמוע מבן דודו ( שעד חתנותו היה פרא אדם, הגר"ש לקח את עצמו לידיים אחרי החתונה, כידוע לכל, עד אז הוא עשה בושות לאביו, שהתקשה למצוא לו שידוך הגון. אכה"ל.) שהוא 'עוקר דת'... מצחיק !
איני נכנס לגופה של וויכוח, אבל הצחקת אותי כשקראתי את מש"כ שבפולין למדו כפי שהיום לומדים בישיבות גור.
בפולין לא למדו תוספות ??? נפלת על הראש לגמרי ??
הצחקת אותי...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 14:27

רבי גאליציאנער, בגור גם לומדים תוספות !! תפסיק כבר להאמין לכל גרעפס של פייק ניוז,
יש מגמות של גרש"י למתקשים ויש של גפ"ת לרוב הבחורים! לגבי המבחנים 2 דפים גרש"י שווים דף אחד גפ"ת. יש גם מגמות שלומדים ש"ע הלכה.
זה הרבה יותר קרוב לשיטת הלימוד של פולין, מ-7 דפים בזמן שנהוג כיום לצערנו !! שרוב גדול לא מבין, ובסופו של דבר כשהוא עוזב את הישיבה ויוצא אחרי זה לעבודה, הוא נשאר עם מעט ידע.

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 14:33

ואין איזו תכנית שגם הבחורים הטובים יעברו למסגרת של שינון 1000 דפים (הקלים יותר) גמ' רש"י ?

יהודאי
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יהודאי » 23 אוקטובר 2019, 14:41

עלה זית כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:33
ואין איזו תכנית שגם הבחורים הטובים יעברו למסגרת של שינון 1000 דפים (הקלים יותר) גמ' רש"י ?
עלה זית מר ממורמר

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 14:41

הדפים הקלים זה תוכנית מיוחדת שהוקמה בשביל הבחורים המאוד חלשים, כאלה שבכל ישיבה אחרת לגמרי נפלטים, ריכזו עבורים את דפי אגדה בש"ס, שגם להם יהיה סיפוק בלימוד, הרבי מעודד אותם כשהוא עוצר בחור שאומר לו שהוא חבר במגמה הזו הרבי אומר להם "זה המגמה שלי", לרומם אותם !

חבקוק
נתן תודה: 7 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 14:43

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 01:45

זוכרים אותך טוב, שאתה גערער חוסיד אמיתי, צייתן לרבי בכל נפשו עד מאד וכו'.
ולכן בדיוק אין לי עניין להסביר לך כמה דברים פשוטים מאד.
רק משהו אחד הפריע לי למה הפריע לך שבני המלוכה עושים מה שרוצים, שיטוסו לשוויץ, לפריז לאמריקה, אפילו לא מגרד את האוזן. תחשוב טוב טוב למה פה נפכת למרמומר...
(אם ראית את ההסרטות אז כנראה זכית לראות קבוצה של 200 איש 'ממורמרים מסכנים ומתוסכלים'... אה????)

ילד טוב

נושא שלא נקרא על ידי ילד טוב » 23 אוקטובר 2019, 14:44

למישהו יש את ההקלטות שהתפרסמו?

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 14:55

ר' שכל טוב, מה שאתה מרבה לשבח את האדמו"ר מגור על התמדתו וקדושתו ודמותו, אינו מן העניין. איש אינו מתכחש לכך וזה די מוזר שאתה מרגיש צורך להדגיש זאת שוב ושוב, אבל לכנות את ר' שאול אלתר פרא אדם, כלך לך מדרך זו, היזהר בגחלתו, משום שמה שכתבת עליו זה שקר גס ואיני מבין איך לא רועדת ידך לכתוב כך על אדם גדול פאר מקדושים ויגע בתורה, גם אם אינו הולך בתלם שלך או של העסקנים שלך...
בכפר חב"ד פורסם לפני כמה זמן מכתב מהפני מנחם ששלח להרבי מליובאוויטש לפני נישואיו של הגר"ש אלתר, שבנו הב' שאול הוא בחור עילוי וזכה לסיים את הש"ס בבקיאות וגאונות.
לכן, חזור בך מקשקושים אלו, אתה יכול להישאר חסיד גור טוב מאוד גם בלי להסתכן בנשיכתן...

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 14:58

הרב שאול אלתר (נולד בז' בתמוז תשי"ז, 6 ביולי 1957) הוא מנהיג של קבוצה מחסידי גור. בעבר שימש כראש ישיבת שפת אמת בירושלים עד לסגירתה בשנת תשע"ו - 2016.

תוכן עניינים
1 תולדות חייו
1.1 מעמדו בחסידות גור
2 ספריו
3 קישורים חיצוניים
4 הערות שוליים
תולדות חייו
נולד בירושלים לציפורה, בתו של הרב אברהם מרדכי אלתר (בנו של הרב משה בצלאל אלתר, אחיו של האדמו"ר האמרי אמת מגור) ולרב פינחס מנחם אלתר, ראש ישיבת שפת אמת ולימים האדמו"ר מגור. נקרא על שם סבה של אמו, הרב שאול משה זילברמן. למד בישיבת אמרי אמת בבני ברק ואצל אביו בישיבת שפת אמת. בעודו בחור סיים מספר פעמים את הש"ס[1].

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 14:59

פרא אדם בהתנהגות, ברר אצל אנשים שזוכרים, אני באמת לא רוצה להרחיב מפני הזהירות. הרבה בושות הוא עשה.
ראש עלוי וענק יש לו לכל הדעות שהצליח ללמוד ש"ס זה בשבילו לא כזה חידוש, ועיקר התמדתו הגיע אחרי החתונה. תברר ותבדוק לפני שאתה יורה.

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 15:00

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:55
ר' שכל טוב, מה שאתה מרבה לשבח את האדמו"ר מגור על התמדתו וקדושתו ודמותו, אינו מן העניין. איש אינו מתכחש לכך וזה די מוזר שאתה מרגיש צורך להדגיש זאת שוב ושוב, אבל לכנות את ר' שאול אלתר פרא אדם, כלך לך מדרך זו, היזהר בגחלתו, משום שמה שכתבת עליו זה שקר גס ואיני מבין איך לא רועדת ידך לכתוב כך על אדם גדול פאר מקדושים ויגע בתורה, גם אם אינו הולך בתלם שלך או של העסקנים שלך...
בכפר חב"ד פורסם לפני כמה זמן מכתב מהפני מנחם ששלח להרבי מליובאוויטש לפני נישואיו של הגר"ש אלתר, שבנו הב' שאול הוא בחור עילוי וזכה לסיים את הש"ס בבקיאות וגאונות.
לכן, חזור בך מקשקושים אלו, אתה יכול להישאר חסיד גור טוב מאוד גם בלי להסתכן בנשיכתן...
!!

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 23 אוקטובר 2019, 15:01

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:41
הדפים הקלים זה תוכנית מיוחדת שהוקמה בשביל הבחורים המאוד חלשים, כאלה שבכל ישיבה אחרת לגמרי נפלטים, ריכזו עבורים את דפי אגדה בש"ס, שגם להם יהיה סיפוק בלימוד, הרבי מעודד אותם כשהוא עוצר בחור שאומר לו שהוא חבר במגמה הזו הרבי אומר להם "זה המגמה שלי", לרומם אותם !
יהודאי כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:41
עלה זית כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:33
עלה זית מר ממורמר
ראו מה בין שוטה לחכם.

סמל אישי של משתמש
אני פה
קיבל תודה: 110 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 23 אוקטובר 2019, 15:06

השאלה אם הוא סיים את הש"ס עם תוס'...

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 15:38

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:55
איך היית מגדיר את מי שקורא לדרכו של הרבי מגור עקירת התורה ? זה שהוא תלמיד חכם זה אומר שהוא יכול לדבר ככה ? אביו לא כתב שהאדמור הנוכחי יקבל את ההנהגה אחרי ה 120 ? מה עם כבוד אביו ? אבל אתה יודע מה , אין סיכוי שאשכנע אותך , ביום שרב שאול (או קצת אחרי כדי לשחק את המשחק ) יהיה מנהיג של כל גור (ואין סיכוי שזה יקרה בעולם לאור האירועים האחרונים) אתה תתחיל לשנוא אותו , כל זמן שהוא נגד גור אתה בצד שלו , אל תעבוד עלי , כולך שקר מכך רגל ועד ראש.

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 15:44

מאיפה אתה מכיר אותי עד כדי כך מכף רגל ועד ראש? שתהיה לי בריא

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 15:49

לפי הצביעות שבכתיבתך

שמעיה
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שמעיה » 23 אוקטובר 2019, 17:10

בעניין בקיאות, אמר רבי ישראל סלנטר, איך ההשכלה הצליחה כ״כ ובזמן קצר, כי אנשים למדו תוספת ולא הבינו מה מה תוספת שואל ומה תוספת מתרץ, לכן לא היה להם סיפוק בלימוד וחיפשו את הסיפוק במקום אחר.

רבי איסר זלמן מלצר אמר שבולוזין היה שלש קבוצות של בחורים, אחת שלמדו רק עיון אחת שלמדו רק בקיאות ואחת שלמדו גם עיון וגם בקיאות, הקבוצה שלמדו עיון ובקיאות כולם יצאו ת״ח גדולים ראשי ישיבות ורבנים ודיינים וכו, מהקבוצה שלמדו רק עיון חלקם הצליחו וחלקם לא, הקבוצה שלמדו רק בקיאות לא יצא מהם כלום.

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 17:26

אנחנו לא בוולוזי'ן, והרבי מגור לא גדל על ברכי ר' ישראל סלנט ור' איסר זלמן מלצר, מה גם שכיום הגזימו עם העיון באופן מרחיק לכת, שגם זה רחוק מאוד מוולוזי'ן.
אני בכלל צריך לענות על זה ?

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 17:27

http://theahblick.com/?p=202172
בקישור הזה יש תמונות ממעמד ההקפות

סמל אישי של משתמש
יעבץ
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 23 אוקטובר 2019, 17:28

באמת קשה לאמוד את תוצאות המהלך.
אולם לאור התגובות ההסטריות של חסידי גור כאן בפורום, ועומק ה'פגיעה' מהבטוי 'עקירת התורה'. וכדו'.
אפשר להניח שכנראה העסק פגע בהם בבטן הרכה.
ימים ידברו.

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 23 אוקטובר 2019, 17:32

בעניין העיון והבקיאות אינני ראוי להביע עמדה או דעה משום שהרבי מגור הוא גדול מאוד בעיניי ואין מחשבותיי מחשבותיו הק', מה גם שבגור יש מאות גאוני תורה מופלגים מאוד וקצת מגוחך להתדיין על זה ברשת האינטרנט, בעוד שאלפי תלמידי חכמים בגור לא פתחו מימיהם גוגל וגם ברגעים אלו מכתתים עצמם באהלי תורה.

שכל טוב

נושא שלא נקרא על ידי שכל טוב » 23 אוקטובר 2019, 17:53

יעבץ כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:28
באמת קשה לאמוד את תוצאות המהלך.
אולם לאור התגובות ההסטריות של חסידי גור כאן בפורום, ועומק ה'פגיעה' מהבטוי 'עקירת התורה'. וכדו'.
אפשר להניח שכנראה העסק פגע בהם בבטן הרכה.
ימים ידברו.
אני מניח שאם היו עושים את זה לרבי שלך היית עובר על כך בשוויון נפש ממש. מה הצביעות הזו.
לגור לא אכפת מהם, די שמחים להיפטר מנודניקים ממרומרים עושי צרות וכאב ראש תמידיים, טוב שהלכו, אכפת כן מהחילול השם, מההשמצות הנוראיות ברשת נגד גור, המתודלק ישירות מפי מנהיגם נגד עדה קדושה ומנהיג קדוש. טבעי ביותר.

כעת יש שוב דיבורים על מגעים לשלום, הלוואי, אני לא יודע. אבל כבר כתבתי בעבר, טבעי שבעת פיצול יש זעזועים וזעזועי משנה, אבל לטווח ארוך העסק ירגע, ונהרה ונהרה פושטיה, כל אחד יתעסק בעצמו, וכל עוד לא יהיה מריבות ואקשן, הנושא ירד מהכותרות.
בעוד עשר עשרים שנה, אני מהמר, כשנאחוז בדור הבא בשתי הצדדים, כל הלוח יתהפך, ומשתי הצדדים יחפשו לעשות יד אחת בשביל לדפוק את השלישי.... ובכלל לאחר שהאבק יורד, וכל אחד מקבל את השני כעובדה מגומרת, יחלו ההתקרבויות הזהירות. ראו בעלזא-בעלזא מחנובקה ועוד. זה לא יקרה מחר, בעוד עשרים שנה אני מבטיח.

רביזון
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי רביזון » 23 אוקטובר 2019, 18:55

עקיב'לה כתב:
23 אוקטובר 2019, 17:32
בעניין העיון והבקיאות אינני ראוי להביע עמדה או דעה משום שהרבי מגור הוא גדול מאוד בעיניי ואין מחשבותיי מחשבותיו הק', מה גם שבגור יש מאות גאוני תורה מופלגים מאוד וקצת מגוחך להתדיין על זה ברשת האינטרנט, בעוד שאלפי תלמידי חכמים בגור לא פתחו מימיהם גוגל וגם ברגעים אלו מכתתים עצמם באהלי תורה.
כמה מתוקים הם דבריך.
לא יודע איך להגדיר את זה, מגוחך, מצחיק, או הזוי.
מי שמכיר ויודע, יש בגור מאות ואלפי אברכים ובחורים ששוקדים על התורה מבוקר ועד ליל בסגנון בקיאות, וידיעתם מותירה הרבה מאוד שמפמפמים עיון מאחוריהם.
אם רק היו מוציאים בגור את תוצאות המבחנים שעומדים בהם אברכים חודש בחודשו, הרי שכל גולשי ה'לדעת' ושאר אנשי הרשת, היו מוריקים פניהם.
אגב, את זה אני כותב מבלי קשר לבלגן שנוצר כעת עם ר' שאול, לשם אני לא מנסה להכניס ראשי, היות וזה מורכב מכמה זויות שצריך לתת עליהם את הדעת, ולא מאיזה קשקוש ברשת.

זלמן
נתן תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זלמן » 23 אוקטובר 2019, 19:26

שכל טוב כתב:
23 אוקטובר 2019, 14:59
פרא אדם בהתנהגות, ברר אצל אנשים שזוכרים, אני באמת לא רוצה להרחיב מפני הזהירות. הרבה בושות הוא עשה.
ראש עלוי וענק יש לו לכל הדעות שהצליח ללמוד ש"ס זה בשבילו לא כזה חידוש, ועיקר התמדתו הגיע אחרי החתונה. תברר ותבדוק לפני שאתה יורה.
מילא כל הגיבובי שטויות שלך אודות לימוד העיון, הייתי יכול להתעלם מהם, כי מה אני מצפה מבן אדם שלא למד בעיון ולא הרגיל את עצמו לביקורת עמוקה ובלתי מתפשרת.

אבל הדברים שלך כאן, בלתי מוגבים אבל מלאים דברי עזות וחוצפה, הם ממש נגד דבריו המפורשים של הרבי הקודם הפני מנחם, שכתב במכתבו להרבי מליובביץ' בעת היות הגר"ש חתן, את הדברים הבאים:
"החתן הוא תודה לאל תלמיד חכם גדול ובעל כשרונות גדולים, כמה פעמים גמר את הש”ס ואי”ה בר”ח סיון הבעל”ט גומר עוד הפעם את הש”ס". וגם קראו בתואר "בני המצויין שאול".

אז יתכן שהפני מנחם לא רצה לכתוב את האמת על הפרא אדם שלו, ואולי הוא כתב בעל כשרון גדול על מישהו שעשה לו הרבה בושות, ומי יודע אם עיקר התמדתו הגיע אחר החתונה למרות שסיים כמה פעמים את הש"ס עוד לפני חתונתו.

אבל יתכן עוד יותר, שאתה סתם חצוף ומוציא לעז על גאון וצדיק שאביו השתעשע בו במיוחד, וכל גדו"י זצ"ל ושליט"א ראו בו איש גדול ורם בענקים.

[נ"ב, רצוף כאן לינק לכתבה של חב"ד'ניק אוהד הגר"ש, ששם הובא המכתב במלואו (לא יכולתי להוריד המכתב ולהעלותו כאן):
http://www.ch10.co.il/news/544462/#.XbB9XahKhdh]

שלח תגובה