אשכול בעניני גור והמסתעף

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

עלה זית
קיבל תודה: 6 פעמים

Re: אשכול בעניני גור והמסתעף

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 22 אוקטובר 2019, 02:35

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 01:53
כל עם ישראל ? רוב עם ישראל בכלל לא לומד בישיבה , וגם בישיבות הליטאיות העיון הולך ונחלש לטובת הבקיאות ( מציאות של הדור ) דרישות נמוכות ? מלבד דרישה לציות בענייני טכנולוגיה , יש בגור הרבה בחורים "חלשים" שבקושי לומדים , אבל הרבי לא מוכן שיזרקו אותם.
לצערי עדיין לא מבין.
כל עם ישראל = יראי ה'. יש מיליון חרדים בארץ, בערך. חצי מתוכם עברו ברית מילה...רובם ככולם למדו תוס'.
ונכון שיש בחורים חלשים, ויש בכל מקום, ובאף מקום לא זורקים אותם, לא בויז'ניץ ולא בסלבודקה או יוצאי חברון. אבל למה להשוות את הרמה אליהם ולא לעשות חלוקה לפי ישיבות כמקובל ?

(אם העיון תופס יותר או הבקיאות - זה נידון חשוב אך לא נוגע לעניינינו כרגע, כי גם בבקיאות לומדים תוס' ורוב הלומדים יגיעו לעיתים אל שאלות בראשונים או באחרונים תוך כדי לימודם)

ווייסמ
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 02:48

דרך אגב זה לא שבגור למדו עיון רציני לפני השינוי של הרבי הנוכחי , למדו יותר בקיאות מעיון ברוב הישיבות.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 22 אוקטובר 2019, 12:02

צופה ומביט כתב:
22 אוקטובר 2019, 00:32
אני ליטאי אבל עוקב אחרי התהליכים בחסידות גור כבר שנים ארוכות.
הגעתי פעמיים למנין של הגאון ר' שאול (בעריו"ט, ובהקפות שניות), ואלו הנתונים שלי.

1. להערכתי היו בסך הכל 200-250 ספודקים. היו הרבה מאד סקרנים, בהקפות שניות היו מאות סקרנים.
2. אחוז המודרנים בקהל גבוה בהרבה מהאחוז היחסי בגור ירמיהו, וכך גם אחוז החוצנקים. אני משער שהרבה מהם בקושי היו גוראים בשנים האחרונות.

התחושה במקום היתה של היסטוריה והתרגשות, (טבעי לגמרי). מבין השורות זרם המסר אנחנו פתוחים יותר, (היה קטע מהעזרת נשים שהיה פתוח לחלוטין. דבר שלא עובר בחסידות גור. ר' שאול דיבר גם בעברית).

כרגע, אמנם יש פגיעה מוראלית במבנה של חסידות גור, (מישהו מעיז למרוד), אבל אין כאן איום משמעותי. אם זה מה שיש לגר"ש אז הירידה מחסידות גור היא מזערית, (כפי שכתבתי, מקסימום היו 250, מתוכם להערכתי קרוב למאה מודרניים/חוצנקים, שספק רב מה הם היו עד היום. ואם המוסדות יקומו איתם ביחד אז המצב יהיה קשה). הנעלם הגדול הוא כמה יש שעדיין לא קיבלו את האומץ. כשהייתי במקום תחקרתי כמה ואמרו לי תחכה למוצאי יו"ט בהקפות שניות יבואו עוד הרבה, בפועל פלוס מינוס זה היה אותו ציבור, ולמעט תוספת סקרנים לא נוספו רבים.

הערכה שלי
זה יגמר בגג 500 משפחות, זה בהחלט כמות יפה, אבל לא משהו שיוריד את גור מגדולתה. המשבר הגדול הוא. 1. המכה המוראלית שציבור מכובד מעיז למרוד ברבה'. 2. משפחת הפני מנחם שהיא בשר מבשרה של גור, שעוזבת את החסידות.
יתכן ובסופו של דבר החסידות של האדמו"ר תצא מחוזקת יותר ומגובשת יותר.
שכחת עוד משהו
שבניגוד לציפיות מ' ר' יצחק דוד גם לא הגיע להשתתף בהקפות שניות

עלה זית

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 22 אוקטובר 2019, 12:23

זה באמת מעניין למה הוא הגיע. (אני לא חושב שהוא שונה מאחיו)

בזמנו בתשמ"ט ר' שלמה זלמן לא הביע עמדה בשום צד, שאלו אותו למה, אמר כדי שיישאר מישהו אחד שיכול לעשות שלום. אולי.

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 22 אוקטובר 2019, 12:58

עלה זית כתב:
22 אוקטובר 2019, 12:23
זה באמת מעניין למה הוא הגיע. (אני לא חושב שהוא שונה מאחיו)

בזמנו בתשמ"ט ר' שלמה זלמן לא הביע עמדה בשום צד, שאלו אותו למה, אמר כדי שיישאר מישהו אחד שיכול לעשות שלום. אולי.
זה באמת מעניין !!!
כי בניגוד להודעות שלהם שזה חובת השעה וכבוד הפני מנחם להגיע ושכל האחים מגיעים איתם
מ' ר' יעקב מאיר ומ' ר' יצחק דוד לא הגיעו (אולי זה מרמז על משהו? ימים יגידו)
ובואו נזכיר גם את מ' ר' בערל ליפל חתן הפני מנחם ואת רוב הנכדים של הפני מנחם (כולל הילדים של מ' ר' דניאל) שנשארו אצל הגערער רבה

והאמת והשלום אהבו

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 69 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 22 אוקטובר 2019, 13:46

רבי דניאל כן השתתף במעמדים אצלו ?
רבי איטשה דוד היה אצלו בהקפות ?
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 69 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 22 אוקטובר 2019, 13:50

לענ"ד ממה שקורה כעת בגור - מי שיכול להרוויח זה רק גור עצמה; היא הוציאה מתוכה קבוצה שהיתה בתוכה כעצם בגרון וגם שבדור הבא כבר כמעט ולא יהיה אופציה שכזאת, וד"ל.
לכן, כדאי מאוד לתת להם את רצונם - בפרט שאין להם שאיפות גדולות בשלב זה.

הנעלם הגדול הוא האם לאחר שהם יקימו מוסדות - אם על ידי זה הם יצליחו לסחוב אנשי מפתח מגור אליהם, הרי אחד הסודות הגלויים בגור הוא שיש הרבה מאוד בעלי בתים חשובים, מנהלי מוסדות, רבנים ודיינים וכו' שהם אוחזים מרבי שאול, ברגע שהם יצליחו להעביר אליהם אפי' חלק קטן מכל אלו - זה כבר ייגרר למקומות לא נעימים...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

עקיב'לה
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 22 אוקטובר 2019, 15:59

אין מצב שיהיה רבי מחתרתי עם חסידים אנונימיים כנו אנוסי ספרד.
אם הוא לא יפתח חסידות עם חסידים גלויים ומוסדות ומערכת, אין לו מאומה. מה שהיה בשמחת תורה זה לא רציני

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 22 אוקטובר 2019, 16:21

גאליציאנער כתב:
22 אוקטובר 2019, 13:46
רבי דניאל כן השתתף במעמדים אצלו ?
רבי איטשה דוד היה אצלו בהקפות ?
רבי דניאל, כן
רבי איטשה דוד,היה נקרא שכן אבל בסוף לא

סמל אישי של משתמש
ירושלים של מעלה

נושא שלא נקרא על ידי ירושלים של מעלה » 22 אוקטובר 2019, 16:26

גאליציאנער כתב:
22 אוקטובר 2019, 13:50
לענ"ד ממה שקורה כעת בגור - מי שיכול להרוויח זה רק גור עצמה; היא הוציאה מתוכה קבוצה שהיתה בתוכה כעצם בגרון וגם שבדור הבא כבר כמעט ולא יהיה אופציה שכזאת, וד"ל.
לכן, כדאי מאוד לתת להם את רצונם - בפרט שאין להם שאיפות גדולות בשלב זה.

הנעלם הגדול הוא האם לאחר שהם יקימו מוסדות - אם על ידי זה הם יצליחו לסחוב אנשי מפתח מגור אליהם, הרי אחד הסודות הגלויים בגור הוא שיש הרבה מאוד בעלי בתים חשובים, מנהלי מוסדות, רבנים ודיינים וכו' שהם אוחזים מרבי שאול, ברגע שהם יצליחו להעביר אליהם אפי' חלק קטן מכל אלו - זה כבר ייגרר למקומות לא נעימים...
נכון מאוד וזה ברור לכל גוראי שעדיף שילכו וכמה שיותר מהר
וברור כבר עכשיו שברגע שיהיה עוד מוסדות יהיו עוד שיעברו אבל בשביל לפתוח מוסדות צריך בסיס ואת זה עדיין אין לו ובטח שלא בכל עיר ועיר
וגם לדעתם המספר הכי רחוק שיכול להיות גם אחרי שיהיה מוסדות הוא 600-700 משפ' (ולא הרבה דיינים ורבנים )
אבל ברור שרק ימים יגידו

בערגער

נושא שלא נקרא על ידי בערגער » 22 אוקטובר 2019, 17:17

בגור ירמיהו לא הורגש שום שינוי מבחינת עריקה, כי חלקם הגגול כבג עזבו עם השנים..
בטאלנא סטוטשין ומעייני ישראל הרגישו וירגישו.
חוץ מהגזעגענן לא היתה בעצם רביסטעווא.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 18:03

אני לא חושב שההשתתפות הדלה בשמחת תורה אצל בני הפני מנחם נובעת מפחד מהממסד , אולי בלעדי האיום היו באים עוד כמה מאות , עדיין מדובר במספרים קטנים מאוד יחסית לגור , כאחד שמכיר את גור טוב , אני חושב שאנשים לא רוצים לפגוע ברבי הנוכחי , במיוחד אחרי 24 שנה שהוא רבי , במובן הזה רב שאול פוגע מאוד גם בעתידו , למשל חסיד גור אחד מעריץ גדול של רב שאול , אחרי שמחת תורה אומר לי שהוא לא מבין את הצעדים שלו , והוא מקווה שהוא לא יתבזה , מדובר פה על חסיד שרוף שלו שלקח צעד אחורה ממנו .

סמל אישי של משתמש
יעבץ
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 18:05

האם יש איזה קשר בתאריך הסימבולי?
ליל שמחת תורה, זה התאריך בו פרש הרה"ק מאיז'בצא מאת הרה"ק מקוצק.

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 18:09

אני דוקא רואה בצעד של חצרו של הרב שאול, צעד חכם.
ולא בטוח המיידי, אלא דוקא לטווח ארוך
כעת הוא פרש בשקט יחסית, עם ציבור קטן, לא מעורר יותר מדי דובים. והכל עובר בשלום.
אבל יש פינה בצד, שכל מי שממורמר כנגד המערכת של גור - ויש הרבה מאוד כאלו, (הרבה יותר - באחוזים! - מחסידיות אחרות), יש לו כבר אופציה לאן לפנות...
כעת אנשים עומדים על הגדר, ממתינים, אף אחד לא רוצה לאבד את עולמו.
אבל האופציה קיימת.
וכל אחד ב'יום הדין', שלו, זה ישקל ויבוא בחשבון...

שלא לדבר על ההנהגה בגור ירמיה בדור הבא...

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 18:24

:roll:
יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:09
אבל יש פינה בצד, שכל מי שממורמר כנגד המערכת של גור - ויש הרבה מאוד כאלו, (הרבה יותר - באחוזים! - מחסידיות אחרות), יש לו כבר אופציה לאן לפנות...
אבל האופציה קיימת.

חשבת על האופציה שפרישה מוקדמת מדי עלולה דווקא להזיק לו ? למה שחסיד גור יעבור אליו אחרי ה 120 אם הקים מוסדות בחיי הרבי ומרד בה ? קח את סאטמאר וויזניץ שהקימו מוסדות נפרדים בחיי האדמור הקודם , לאחרי הפטירה לא היו שינויים רציניים , כולם ידעו מי בצד של מי , אני אישית חושב שיש לו בפוטנציאל עד 1000 משפחות , אבל אני לא חושב שהם מעוניינים לגמור את הסיפור עכשיו , אחרי הכל הם לא רוצים לצמצם את מורשת הפני מנחם ל 1000 משפחות , להערכתי או שינסו להגיע להבנות , או שידחו את הקמת המוסדות בתירוצים שונים .

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 18:30

מי שחושב שהם יקימו מוסדות עכשיו חי בהזיה , תראו שהם ידחו את זה כל הזמן בתירוצים שונים או שינסו להגיע לשלום , תבינו כל הכיף שלהם זה למרר לרבי מגור את חייו מבפנים , גם אם יביאו 2000 משפחות ולרבי יהיה 9000 משפחות הם לא יהיו רגועים .

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 18:38

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:24
יעבץ כתב:
אבל האופציה קיימת.

חשבת על האופציה שפרישה מוקדמת מדי עלולה דווקא להזיק לו ? למה שחסיד גור יעבור אליו אחרי ה 120 אם הקים מוסדות בחיי הרבי ומרד בה ? קח את סאטמאר וויזניץ שהקימו מוסדות נפרדים בחיי האדמור הקודם , לאחרי הפטירה לא היו שינויים רציניים , כולם ידעו מי בצד של מי , אני אישית חושב שיש לו בפוטנציאל עד 1000 משפחות , אבל אני לא חושב שהם מעוניינים לגמור את הסיפור עכשיו , אחרי הכל הם לא רוצים לצמצם את מורשת הפני מנחם ל 1000 משפחות , להערכתי או שינסו להגיע להבנות , או שידחו את הקמת המוסדות בתירוצים שונים .
מנקודת מבטך, אתה צודק.
כחסיד גור אתה מניח הנחה סמויה, ש'חסיד' גור לא יהיה מסוגל 'למרוד' ברבי, המנהיג שנים רבות. (למעט יחידים 'אויבער חכמים'), וחסידיו של ר' שאול הם בעיקר על רקע 'מורשתו של הפני מנחם'. ולכן אתה מניח, שרגשי החסידות 'שלא למרוד', יגברו על הרגש של הנאמנות ל'פני מנחם'.

מה לעשות, אני רואה את הדברים קצת שונה.
הנני גר בעיר בה חסידי גור הם לאלפיהם (=אשדוד). ויש לי הכרות אישית עם חתך גדול מהציבור. שכנים/מכרים/מתפללים בשטיבל/עסקים וכו'. עם רבים מהם הנני עורך גם שיחות נפש, שלא יעלו שפתים בשטיבל...
ובכן, צר לי להודיעך, אבל כמות החסידים ה'מורדים' ברבי, הוא רב מאוד.
ולאו דוקא בגלל נאמנות ל'פני מנחם'...
אלא כל מיני טענות וטרוניות נגד ה'מערכת'.
אף אחד לא יגלה לך (כחסיד גור) את הדבר. זה לא משתלם לעזוב. המערכת של גור בנויה היטב, וכאשר מישהו יפרוש, לאן ילך?, ילדיו לאיזה מוסדות, שידוכים עם מי (גם ככה גור מתקשים בשידוכים)? הוא לא מעיז! [לא בגלל איומים, אלא פשוט בגלל החברה].
הוא לא ילך לבעלז ולא לויזניץ...
[הוא ישמע שיעורים ממשפיעים שונים, מחב"ד עד ברסלב, וכל שכן אלו שקרובים יותר, כטולנא וסטוטשין. ומי שאינו איכותי, פשוט ישב בשקט].

אבל בלב עמוק, כשהיה רגע שיוכל לעזוב, מבלי להפסיד את החברה/וכו' - שאר ההטבות הנ"ל. הוא ישקול זאת בחיוב

עד היום, זה לא היה מעשי
אבל ברגע שיש כבר אופציה בשטח. אנשים ממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים. ואם זה ישתלם, ישקלו זאת שוב.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 18:52

יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:38
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 18:24
יעבץ כתב:
אבל האופציה קיימת.

מנקודת מבטך, אתה צודק.
כחסיד גור אתה מניח הנחה סמויה, ש'חסיד' גור לא יהיה מסוגל 'למרוד' ברבי, המנהיג שנים רבות. (למעט יחידים 'אויבער חכמים'), וחסידיו של ר' שאול הם בעיקר על רקע 'מורשתו של הפני מנחם'. ולכן אתה מניח, שרגשי החסידות 'שלא למרוד', יגברו על הרגש של הנאמנות ל'פני מנחם'.

מה לעשות, אני רואה את הדברים קצת שונה.
הנני גר בעיר בה חסידי גור הם לאלפיהם (=אשדוד). ויש לי הכרות אישית עם חתך גדול מהציבור. שכנים/מכרים/מתפללים בשטיבל/עסקים וכו'. עם רבים מהם הנני עורך גם שיחות נפש, שלא יעלו שפתים בשטיבל...
ובכן, צר לי להודיעך, אבל כמות החסידים ה'מורדים' ברבי, הוא רב מאוד.
ולאו דוקא בגלל נאמנות ל'פני מנחם'...
אלא כל מיני טענות וטרוניות נגד ה'מערכת'.
אף אחד לא יגלה לך (כחסיד גור) את הדבר. זה לא משתלם לעזוב. המערכת של גור בנויה היטב, וכאשר מישהו יפרוש, לאן ילך?, ילדיו לאיזה מוסדות, שידוכים עם מי (גם ככה גור מתקשים בשידוכים)? הוא לא מעיז! [לא בגלל איומים, אלא פשוט בגלל החברה].
הוא לא ילך לבעלז ולא לויזניץ...
[הוא ישמע שיעורים ממשפיעים שונים, מחב"ד עד ברסלב, וכל שכן אלו שקרובים יותר, כטולנא וסטוטשין. ומי שאינו איכותי, פשוט ישב בשקט].

אבל בלב עמוק, כשהיה רגע שיוכל לעזוב, מבלי להפסיד את החברה/וכו' - שאר ההטבות הנ"ל. הוא ישקול זאת בחיוב

עד היום, זה לא היה מעשי
אבל ברגע שיש כבר אופציה בשטח. אנשים ממתינים לראות כיצד יתפתחו הדברים. ואם זה ישתלם, ישקלו זאת שוב.
לא מסכים איתך , יכלו לבוא לשמחת תורה , אבל בחרו שלא , הכי קל לטעון על העתיד וכ"ו , במבחן הראשון שלו הוא נכשל , בוויזניץ מרכז למשל מהרגע הראשון שפרש הלכו איתו רוב מי שגם היום איתו , כנ"ל בסאטמר ובפלג הליטאי , היו קצת מצטרפים חדשים אחרי ה 120 , אבל לא רבים.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 19:21

הפני מנחם זעק בשיחה האחרונה שלו על שני דרכים בעבודת השם , אבל דרש שזה יעשה ביחד , ולהיות באחדות , האם בני הפני מנחם יכולים להגיד לו שעשו הכל כדי למנוע פילוג ? אולי הם שכחו כבר את שיחתו ?

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א
נתן תודה: 22 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 אוקטובר 2019, 19:29

להגדיר נכון את אלו שהשתתפו באירועי החג בצל הגר"ש
הם אנשים או שאין להם כבר בכלל מה להפסיד מהמערכת של גור או שיש להם מעט מאוד מה להפסיד
רוב מי שיש לו מה להפסיד אם במשרות אישיות שלו ושל אשתו
אם במוסדות לימודים של בניו ובנותיו שמאויימים להיזרק
יושב על הגדר וממתין להתפתחויות,
ומדובר במאות רבות של משפחות

נ.ב.
עולה כאן הרושם מבין תגובות דוברי מערכת 'עדכוני גור' כביכול טעה הגר"ש בצעדים כאלו ואחרים שעשה
כשכל מי שאחז את דרך ומהלך השתלשלות הדברים בתקופה האחרונה מבין ויודע
ששתי האופציות היו רק האם להישאר בפנים ולסבול מבפנים ורדיפת מקורביו תימשך
או האם לצאת ולהפסיק לפחד אמנם אנשי המערכת של גור יפעילו ככל הנראה כדרכם
דרכי אלימות טירור והפחדה וכל מי שאפשר לדפוק אותו על יציאתו יידפק.
אבל זה בכל אופן יקרה כשיימאס לו לחיות תחת הסחיטה באיומים תחתיהם הוא חי כבר מתשנ"ז וביותר מתשס"ב
כשאחיו בכל הפגישות דרשו אך ורק דבר אחד, להפסיק את האיומים והטירור על מקורבי הגר"ש
שבני האדמו"ר מגור שליט"א לא יכלו לחתום שהם יכולים להתחייב שהאיומים יופסקו!
וכעת אחרי שדחקו אותו לפינה מנסים דוברי המערכת מצד אחד להאשימו בטעות על איך שהוא נדפק
ומהצד השני להסביר איך שהוא חצוף ופוגע ברבי ובין אדם לחבירו וכדו'

אפיזודה נחמדה ששמעתי:
שמעתי שבשמחת תורה בסעודה שישבו ואכלו בצוותא תלמידי הגר"ש
ישבו ובירכו 'לחיים' 'פאר אלע אונזערע ברידער אין רוסלאנד' (לחיים לכל אחינו שעדיין מסוגרים ברוסיה)
כידוע בחב"ד עד נפילת מסך הברזל היו בכל פארברענגען מאחלים 'לחיים' לאלו שעדיין לא זכו לצאת
ומדוכאים תחת דיקטטורת האיחוד הסובייטי עם משטרת המחשבות שלו...

וכל מי שמאשים את הגר"ש בעשיית מחלוקת או אינו מכיר את העובדות או משקר ביודעין
כידוע לכל מי שמכיר את הסיפור על דרך השתלשלותו מיום פטירת הפני מנחם והלאה עד היום הזה
ומי שלא יודע מוזמן ללכת ולברר ולדעת מי הרכין ראשו שוב ושוב ושוב לכל גחמה מפגרת של אנשי המערכת
עד שגברה זעקת אנשיו על רוב הרדיפות לפני שיהיה מאוחר מדי.

ואני כדרכו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין מאחל בזאת בהצלחה לשני הצדדים...
נערך לאחרונה על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א ב 22 אוקטובר 2019, 19:30, נערך פעם 1 בסך הכל.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 19:29

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:21
הפני מנחם זעק בשיחה האחרונה שלו על שני דרכים בעבודת השם , אבל דרש שזה יעשה ביחד , ולהיות באחדות , האם בני הפני מנחם יכולים להגיד לו שעשו הכל כדי למנוע פילוג ? אולי הם שכחו כבר את שיחתו ?
לא כ"כ ברור לפי אתה מפנה את זעקתך הכואבת. (לא נראה לי שמבין משתתפי הפורום כאן, יש כאן מן הפורשים בגור).
אולם לגופו של ענין, יש גם להפנות את השאלה לכל שאר הצדדים בנידון [בעיקר בעקבות התנהגות בשנים שעברו], האם אכן עשו השתדלות מקסימלית לבל יווצר פילוג...

אי אפשר כעת להאשים רק צד אחד.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 19:42

יעבץ כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:29
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:21
לא כ"כ ברור לפי אתה מפנה את זעקתך הכואבת. (לא נראה לי שמבין משתתפי הפורום כאן, יש כאן מן הפורשים בגור).
אולם לגופו של ענין, יש גם להפנות את השאלה לכל שאר הצדדים בנידון [בעיקר בעקבות התנהגות בשנים שעברו], האם אכן עשו השתדלות מקסימלית לבל יווצר פילוג...

אי אפשר כעת להאשים רק צד אחד.
מסכים איתך שגם הצד השני אשם בזה חלקית , אבל עדיין הם יכולים לחכות לאחרי ה 120 לפחות , או לנסות לפחות ברמה הפומבית לומר שהם מעוניינים בשלום ואחדות , לא שמעתי את זה משום בן של הפני מנחם , וזה מעורר אצלי שאלות.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 19:46

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
הם אנשים או שאין להם כבר בכלל מה להפסיד מהמערכת של גור או שיש להם מעט מאוד מה להפסיד

נ.ב.
עולה כאן הרושם מבין תגובות דוברי מערכת 'עדכוני גור' כביכול טעה הגר"ש בצעדים כאלו ואחרים שעשה
אבל זה בכל אופן יקרה כשיימאס לו לחיות תחת הסחיטה באיומים תחתיהם הוא חי כבר מתשנ"ז וביותר מתשס"ב
כשאחיו בכל הפגישות דרשו אך ורק דבר אחד, להפסיק את האיומים והטירור על מקורבי הגר"ש
וכעת אחרי שדחקו אותו לפינה מנסים דוברי המערכת מצד אחד להאשימו בטעות על איך שהוא נדפק

אפיזודה נחמדה ששמעתי:
ישבו ובירכו 'לחיים' 'פאר אלע אונזערע ברידער אין רוסלאנד' (לחיים לכל אחינו שעדיין מסוגרים ברוסיה)
כידוע בחב"ד עד נפילת מסך הברזל היו בכל פארברענגען מאחלים 'לחיים' לאלו שעדיין לא זכו לצאת

כידוע לכל מי שמכיר את הסיפור על דרך השתלשלותו מיום פטירת הפני מנחם והלאה עד היום הזה
ומי שלא יודע מוזמן ללכת ולברר ולדעת מי הרכין ראשו שוב ושוב ושוב לכל גחמה מפגרת של אנשי המערכת

דובר של גור ? בקושי של עצמי , אני כותב מה שאני חושב.

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 אוקטובר 2019, 19:48

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:46
אני כותב מה שאני חושב.
היסטריה תלמד, תעשה שיעורי בית, תחשוב שוב, ותשוב לכתוב דעתך.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 19:50

22 אוקטובר 2019, 19:48
ווייסמ כתב:
אני כותב מה שאני חושב.
בסדר אדוני המפקד

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 אוקטובר 2019, 19:52

אין כל עניין בכתיבת דעתך בפרום בנימוק של ככה סיפרו לי בשטיבל וזהו
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

טבי
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי טבי » 22 אוקטובר 2019, 20:03

נ.ב.

אפיזודה נחמדה ששמעתי:

חורף בריא מרן ראש הממשלה שליט''א, ובעז''ה שיהיו לך הרבה הגיגים מקורים החורף הזה
אני כבר מזמן לוקח את תגובותיך והלצותיך בחיוך ובהומור ,
בכל אופן אני מבטיח לא לנטוש ולהישאר אחרון בירמיהו שיכבה את האור...
צירפתי סרטון נחמד שצולם מאחורי מסך הברזל והודלף לעולם שיחוש להחיש עזרה ויציל את אחינו המדוכאים
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 20:06

הערב מתפרסמות הקלטות שבהם רב שאול מדבר נגד האדמור מגור , לחסידי גור זה קו אדום , נראה בהמשך במה מדובר.

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 20:12

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 20:06
הערב מתפרסמות הקלטות שבהם רב שאול מדבר נגד האדמור מגור , לחסידי גור זה קו אדום , נראה בהמשך במה מדובר.
מכינים את ההצדקה לנהוג ב'דרכי נועם' כמקובל ...

ממ''ש
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ממ''ש » 22 אוקטובר 2019, 20:33

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:50
22 אוקטובר 2019, 19:48
ווייסמ כתב:
אני כותב מה שאני חושב.
בסדר אדוני המפקד
המפקד?! התכוונת אולי 'ראש הממשלה'

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 20:37

בהקלטה נשמע הרב שאול אלתר מכנה את האדמור מגור עוקר תורה , מזעזע , מחריד , אני מוחה נמרצות על כבודו של האדמור מגור ובנו של הלב שמחה

צופה ומביט
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי צופה ומביט » 22 אוקטובר 2019, 20:49

כפי שכבר כתבתי אני ליטאי אבל עוקב מקרוב אחר חסידות גור כבר שנים רבות.

את העובדות לגבי שמחת תורה כבר כתבתי. וכעת שוב בקצרה: מקסימום 200-250 ספודקים, ומתוכם אחוז גבוה (יחסית לגור ירמיהו) של מודרניים וחוצנקים.
המספרים המופצים בידי הצד של הגר"ש מוגזמים לחלוטין (450-600). אחוז נוסף שהיה שם הוא של ממורמרי גור שנים רבות, שכמה שנים כמעט ולא שייכים לגור.
כרגע אני לא רואה כיצד הקבוצה שכבר עברה מצליחה ליצור סחף משמעותי אחריה, הפלך היחיד שיש בו סחף משמעותי הוא במגזר המאד מודרני של גור, נו, ואחריהם אני משער שגם הגר"ש לא רודף, גם אם הם יחלקו שוברי קנייה באושר עד.

ועתה כמה הערות.
1. הנעלם הגדול הוא כמה כאלו יש שלא העיזו עדיין להצטרף לגר"ש, אבל בליבם הם שם. אנשי הגר"ש מדברים על כך כל הזמן (כשהייתי שם, דיברתי עם כמה, ואמרו לי 'חכה להקפות שניות', באתי שוב בהקפות, והציבור פחות או יותר זהה בגודלו (בניכוי הסקרנים שהתרבו). זה נכון שבחסידות גור יש הרבה מאד שלא מוצאים את עצמם מסיבות שונות יותר מאשר בחסידויות אחרות, חלק כי הקו הרשמי סגור מידי, חלק כי התקשורת עם הרבי מורכבת ופחות קלה כמו במקומות אחרים, חלק כי זו חסידות שבתחומים מסוימים מתערבת יותר מידי, ועוד כהנה וכהנה. אבל צריך להבין שגם אלו לא יכולים לעזוב ברגע אחד, ראשית גור זה עולם, ועולם לא עוברים ברגע. שנית, גם אלו מתוסבכים בתוך עצמם, מחד גיסא הם לא מחוברים אבל מאידך הם כן מחוברים, (כמו לאדם שקצת מתקלקל, שנמצא רצוא ושוב בין העולם הדתי והאמוני לבין העולם החילוני). שלישית, לעבור עדה או קהילה צריך משיכה לצד השני, אבל רוב אלו האמורים כאן לא נמשכים לגר"ש אלא קשה להם עם הדרך הנוכחית, וזו לא סיבה לעזוב כל כך מהר. מאידך הגר"ש ככל הנראה הולך להקים קהילה פתוחה יותר מגור וזה צעד שיכול לקרוץ לרבים שקשה להם הדרישות הקשות. ביינתים זה נעלם גדול, ואף אחד לא מחזיק מידע ברור, (גם לא אנשי הגר"ש וגם לא הממסד, מקסימום הם יכולים לסמן את הטיפוסים הללו).
2. העלו כאן את משפחת הפני מנחם. להערכתי אם העסק יחתך לגמרי (כפי שזה צועד עכשיו), בסופו של דבר כל הבנים של הפני מנחם ילכו אם אחיהם הגדול. גם אם לא כולם העזו כבר להצטרף פומבית (מזכיר לי קצת את משפחת אוירבעך בתחילת הדרך, בסוף כולם הלכו עם ר' שמואל, אחרי הכל אין תחליף לקשר דם). לפני מנחם יש משפחה עניפה וזה יהיה הבסיס העיקרי והאיכותי של קהילת הגר"ש, כי גבירים וחוצנקים זה טוב לכסף ולפקלעך בשמחת תורה אבל ממש לא לקהילה רצינית ואיכותית.
3. חסידות גור צריכה לעשות חשבון נפש רציני בשלוש תחומים לדעתי. 1. לתת קצת יותר הוואי כיף ונעים, ופחות שהכל יצטרך לבוא בצורה שהחסיד צריך לרדוף אחרי מקום נורמלי ואוכל נורמלי, מעין מה שהם עשו בחתונה האחרונה, לפרגן לחסידים, לפנק את החסידים, לתת להם תחושה נעימה וקצת פחות חמורת סבר. שכל חסיד ירגיש יחס אישי ולא עוד מספר בתוך רבבת משפחות. וכשהם רוצים הם יודעים לעשות זאת מצוין, כמו שהם כבר מתחילים עכשיו. 2. להוריד מינון מהוועדות למינהם, לתת גישה קלה יותר לרבי שליט"א, לתת לרבני החסידות את הוועדות השונות. 3. לתת את הדעת על הציבור היותר מודרני. להבין שאין מה לעשות וצריך לתת להם את מה שהם צריכים, וממילא הם יוכלו לקבל רשות לדברים כמו מחשב/רשת ועוד. זה כבר קורה לא רשמית, אבל צריך לעשות זאת רשמית יותר, כדי שגם אלו ירגישו בנוח כשהם נמצאים במרכז העולמי. זה קשה כי מצד שני גור מכילה אלפי אברכים קדושים ופרושים, וצריך באומנות לתפוס את החבל משני קצותיו, אבל זה אפשרי. בקיצור חסידות גור צריכה לעשות שיעורי בית אצל חסידות בעלזא. אולי המכה (הקטנה לעת עתה) תעיר את הקרבינטים.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 20:58

רב שאול מכנה את האדמור מגור עוקר תורה בהקלטה , אמנם הוא לא מזכיר את שמו , אבל לכולם ברור למי הוא מתכוון שהוא אומר עוקר תורה , אותי זה מזעזע , אפילו בשאר החצרות לא דיברו כך בעת פילוגים , רק אולי הרב שך על הרבי מחב"ד , בעוון ביזוי צדיקים באה פורענות לעולם

צופה ומביט

נושא שלא נקרא על ידי צופה ומביט » 22 אוקטובר 2019, 21:06

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 20:58
רב שאול מכנה את האדמור מגור עוקר תורה בהקלטה , אמנם הוא לא מזכיר את שמו , אבל לכולם ברור למי הוא מתכוון שהוא אומר עוקר תורה , אותי זה מזעזע , אפילו בשאר החצרות לא דיברו כך בעת פילוגים , רק אולי הרב שך על הרבי מחב"ד , בעוון ביזוי צדיקים באה פורענות לעולם
הזעזוע שלך מן הסתם מגיע לא מממקום דתי אלא ממקום קהילתי. כי גם במכתב של הועדה כתבו דברים דומים על הגר"ש (ברמז).
לצערינו מחלוקת בציבור החרדי מהר מאד הופכת לכפירה וכו' וכו', כי לא נעים לריב על כבוד וכו' רשמית, אז תוקעים את האמונה בקב"ה ובתורתו בתוך הסיפור.
הסבא מקעלם אמר שאינו משיב מלחמה כנגד המתנגדים למוסר כי אחרי חמש דקות זה לא יהיה לשם שמים.
מחלוקת זה הגורם הראשון בכך שהאדם יעזוב את ה' וילך אחרי דמיונות ליבו שהוא פועל לשם שמים.

חשוב לי להבהיר כי הדברים הם לא כנגדך אלא כנגד כל המזדעזים למינהם מכל צד שהוא. מותר להיות בצד מסוים, אבל בצורה אמיתית וכנה ולא בתור סילוף התורה. צורה אמיתית היינו פלוני הוא הרבי שלי ואני הולך אחריו וזהו, בלי כפירה ובלי מינות. (אגב, בינתיים הוועדה של גור מנהלת את המערכה יפה, בהרבה שכל.לעת עתה אין הצלחה משמעותית לצד של הגר"ש כפי שכבר כתבתי, הרעש ברשת הוא בין היתר כי החסידים של הגר"ש יותר פעילים ברשת, וגם כי התקשורת שונאת את גור כבר שנים - שמובילה את הציבור החרדי למקום סגור יותר, והאויב של אויבי הוא ידידי).

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 21:13

צופה ומביט כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:06
ווייסמ כתב:
הזעזוע שלך מן הסתם מגיע לא מממקום דתי אלא ממקום קהילתי. כי גם במכתב של הועדה כתבו דברים דומים על הגר"ש (ברמז).
לצערינו מחלוקת בציבור החרדי מהר מאד הופכת לכפירה וכו' וכו', כי לא נעים לריב על כבוד וכו' רשמית, אז תוקעים את האמונה בקב"ה ובתורתו בתוך הסיפור.
הסבא מקעלם אמר שאינו משיב מלחמה כנגד המתנגדים למוסר כי אחרי חמש דקות זה לא יהיה לשם שמים.
מחלוקת זה הגורם הראשון בכך שהאדם יעזוב את ה' וילך אחרי דמיונות ליבו שהוא פועל לשם שמים.

חשוב לי להבהיר כי הדברים הם לא כנגדך אלא כנגד כל המזדעזים למינהם מכל צד שהוא. מותר להיות בצד מסוים, אבל בצורה אמיתית וכנה ולא בתור סילוף התורה. צורה אמיתית היינו פלוני הוא הרבי שלי ואני הולך אחריו וזהו, בלי כפירה ובלי מינות. (אגב, בינתיים הוועדה של גור מנהלת את המערכה יפה, בהרבה שכל.לעת עתה אין הצלחה משמעותית לצד של הגר"ש כפי שכבר כתבתי, הרעש ברשת הוא בין היתר כי החסידים של הגר"ש יותר פעילים ברשת, וגם כי התקשורת שונאת את גור כבר שנים - שמובילה את הציבור החרדי למקום סגור יותר, והאויב של אויבי הוא ידידי).
אם אתה מגדיר את עצמך חרדי אם לא תגנה את דבריו על האדמור מגור אתה בבעיה אידיאולוגית קשה , אם נערער על גדולי ישראל זה ישליך על כולם במוקדם או במאוחר.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 21:15

הציטוט המדויק של הרב שאול , יש דברים שנקראים אצלי לעקור את התורה , ואת זה הוא אומר על הרבי מגור שהוא ישב לצידו בטישים 24 שנים , פשיטת רגל

צופה ומביט

נושא שלא נקרא על ידי צופה ומביט » 22 אוקטובר 2019, 21:20

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:13
צופה ומביט כתב:
ווייסמ כתב:

אם אתה מגדיר את עצמך חרדי אם לא תגנה את דבריו על האדמור מגור אתה בבעיה אידיאולוגית קשה , אם נערער על גדולי ישראל זה ישליך על כולם במוקדם או במאוחר.
אני מגנה את השימוש בביטוי עוקר התורה על כל צד שהוא. כמעט ואין מחלוקת שיש סיבה באמת לומר זאת. אולי למעט מחלוקת הרב שך עם חב"ד, וגם שם לא בטוח בכלל. אגב, אני חושב שגם הרבנים מודים שהניסוח הקיצוני נועד לחדד את המסר ולא ממש כפשוטו שהרי הם לא יתירו אשת איש לשוק אם נשוא המשפט היה עד בחתונה. (ואגב, הרב שך לדעתי היה מתיר אשה לשוק אם העד היה הרבי מחב"ד, כי הוא באמת הלך ברצינות עם האמירות שלו).

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 21:25

צופה ומביט כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:20
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:13
צופה ומביט כתב:
ווייסמ כתב:

אני מגנה את השימוש בביטוי עוקר התורה על כל צד שהוא. כמעט ואין מחלוקת שיש סיבה באמת לומר זאת. אולי למעט מחלוקת הרב שך עם חב"ד, וגם שם לא בטוח בכלל. אגב, אני חושב שגם הרבנים מודים שהניסוח הקיצוני נועד לחדד את המסר ולא ממש כפשוטו שהרי הם לא יתירו אשת איש לשוק אם נשוא המשפט היה עד בחתונה. (ואגב, הרב שך לדעתי היה מתיר אשה לשוק אם העד היה הרבי מחב"ד, כי הוא באמת הלך ברצינות עם האמירות שלו).
שמח שאתה מסכים איתי לפחות על עוקר תורה שאסור לומר בשום מצב

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 22 אוקטובר 2019, 21:27

חבל להסחף.
הוא לא אמר שהאדמור מגור עוקר את התורה.
הוא בסה"כ אמר שהנהגות מסוימות שנהגו בהם כיום בגור יש בהם מימד של עקירת התורה.
זה לגיטימי בהחלט.
כל מי שרוצה להקצין נגד שיטה של זולתו מתבטא כך, שההנהגה השונה יש בה משום עקירת התורה.

חבל למצעד ה'מזדעזעים'.
האם לעולם לא שמעת בטוי זה? [האם גם היית מזדזע כאשר היית שומע בטוי זה על אדמו"ר אחר שאינו מחוגך].

פתאום כאשר זה נוגע לקישקע שלך אתה מתקומם שזה בעיה אידיאולגית קשה, וכולם חייבים לגנות וכו' וכו' ובלה בלה בלה....

ולא כ"כ הבנתי מה ענין שהוא ישב לצידו 24 שנה.
זה שהוא סבל בדומיה את כל הרדיפות למשך זמן רב, עד שפקעה סבלנותו, זה נקודת זכות, לא להיפך

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 21:32

אתה מיתמם , כשהוא אומר , זה לעקור תורה , הוא בעצם אומר שהרבי מגור עוקר תורה , אתה יודע מה אל תזדעזע , אם אתה מרגיש נוח עם ביזוי צדיק שיהיה לך בהצלחה.

רביזון

נושא שלא נקרא על ידי רביזון » 22 אוקטובר 2019, 22:32

צופה ומביט כתב:
22 אוקטובר 2019, 20:49
כפי שכבר כתבתי אני ליטאי אבל עוקב מקרוב אחר חסידות גור כבר שנים רבות.

את העובדות לגבי שמחת תורה כבר כתבתי. וכעת שוב בקצרה: מקסימום 200-250 ספודקים, ומתוכם אחוז גבוה (יחסית לגור ירמיהו) של מודרניים וחוצנקים.
המספרים המופצים בידי הצד של הגר"ש מוגזמים לחלוטין (450-600). אחוז נוסף שהיה שם הוא של ממורמרי גור שנים רבות, שכמה שנים כמעט ולא שייכים לגור.
כרגע אני לא רואה כיצד הקבוצה שכבר עברה מצליחה ליצור סחף משמעותי אחריה, הפלך היחיד שיש בו סחף משמעותי הוא במגזר המאד מודרני של גור, נו, ואחריהם אני משער שגם הגר"ש לא רודף, גם אם הם יחלקו שוברי קנייה באושר עד.

ועתה כמה הערות.
1. הנעלם הגדול הוא כמה כאלו יש שלא העיזו עדיין להצטרף לגר"ש, אבל בליבם הם שם. אנשי הגר"ש מדברים על כך כל הזמן (כשהייתי שם, דיברתי עם כמה, ואמרו לי 'חכה להקפות שניות', באתי שוב בהקפות, והציבור פחות או יותר זהה בגודלו (בניכוי הסקרנים שהתרבו). זה נכון שבחסידות גור יש הרבה מאד שלא מוצאים את עצמם מסיבות שונות יותר מאשר בחסידויות אחרות, חלק כי הקו הרשמי סגור מידי, חלק כי התקשורת עם הרבי מורכבת ופחות קלה כמו במקומות אחרים, חלק כי זו חסידות שבתחומים מסוימים מתערבת יותר מידי, ועוד כהנה וכהנה. אבל צריך להבין שגם אלו לא יכולים לעזוב ברגע אחד, ראשית גור זה עולם, ועולם לא עוברים ברגע. שנית, גם אלו מתוסבכים בתוך עצמם, מחד גיסא הם לא מחוברים אבל מאידך הם כן מחוברים, (כמו לאדם שקצת מתקלקל, שנמצא רצוא ושוב בין העולם הדתי והאמוני לבין העולם החילוני). שלישית, לעבור עדה או קהילה צריך משיכה לצד השני, אבל רוב אלו האמורים כאן לא נמשכים לגר"ש אלא קשה להם עם הדרך הנוכחית, וזו לא סיבה לעזוב כל כך מהר. מאידך הגר"ש ככל הנראה הולך להקים קהילה פתוחה יותר מגור וזה צעד שיכול לקרוץ לרבים שקשה להם הדרישות הקשות. ביינתים זה נעלם גדול, ואף אחד לא מחזיק מידע ברור, (גם לא אנשי הגר"ש וגם לא הממסד, מקסימום הם יכולים לסמן את הטיפוסים הללו).
2. העלו כאן את משפחת הפני מנחם. להערכתי אם העסק יחתך לגמרי (כפי שזה צועד עכשיו), בסופו של דבר כל הבנים של הפני מנחם ילכו אם אחיהם הגדול. גם אם לא כולם העזו כבר להצטרף פומבית (מזכיר לי קצת את משפחת אוירבעך בתחילת הדרך, בסוף כולם הלכו עם ר' שמואל, אחרי הכל אין תחליף לקשר דם). לפני מנחם יש משפחה עניפה וזה יהיה הבסיס העיקרי והאיכותי של קהילת הגר"ש, כי גבירים וחוצנקים זה טוב לכסף ולפקלעך בשמחת תורה אבל ממש לא לקהילה רצינית ואיכותית.
3. חסידות גור צריכה לעשות חשבון נפש רציני בשלוש תחומים לדעתי. 1. לתת קצת יותר הוואי כיף ונעים, ופחות שהכל יצטרך לבוא בצורה שהחסיד צריך לרדוף אחרי מקום נורמלי ואוכל נורמלי, מעין מה שהם עשו בחתונה האחרונה, לפרגן לחסידים, לפנק את החסידים, לתת להם תחושה נעימה וקצת פחות חמורת סבר. שכל חסיד ירגיש יחס אישי ולא עוד מספר בתוך רבבת משפחות. וכשהם רוצים הם יודעים לעשות זאת מצוין, כמו שהם כבר מתחילים עכשיו. 2. להוריד מינון מהוועדות למינהם, לתת גישה קלה יותר לרבי שליט"א, לתת לרבני החסידות את הוועדות השונות. 3. לתת את הדעת על הציבור היותר מודרני. להבין שאין מה לעשות וצריך לתת להם את מה שהם צריכים, וממילא הם יוכלו לקבל רשות לדברים כמו מחשב/רשת ועוד. זה כבר קורה לא רשמית, אבל צריך לעשות זאת רשמית יותר, כדי שגם אלו ירגישו בנוח כשהם נמצאים במרכז העולמי. זה קשה כי מצד שני גור מכילה אלפי אברכים קדושים ופרושים, וצריך באומנות לתפוס את החבל משני קצותיו, אבל זה אפשרי. בקיצור חסידות גור צריכה לעשות שיעורי בית אצל חסידות בעלזא. אולי המכה (הקטנה לעת עתה) תעיר את הקרבינטים.
כנראה שאתה מכיר טוב את העסק....!

חבקוק
נתן תודה: 7 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 22:43

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 21:32
אתה מיתמם , כשהוא אומר , זה לעקור תורה , הוא בעצם אומר שהרבי מגור עוקר תורה , אתה יודע מה אל תזדעזע , אם אתה מרגיש נוח עם ביזוי צדיק שיהיה לך בהצלחה.
גם גור פרסמו בערב החג שמי שהולך למנין ה'ממורמרים' מצטרף לעקירת יסודות הדת אתה מוזמן להזדעזע. ובכלל אני לא מבין מה ההתרגשות הרי לכל שושלת ויזניץ יש כיום בערך 15 אדמורים, גור שהיא פי כמה מכולם יחד מותר שיהיו 2 אדמורים, והחסידים? הם לא עדר בקר וזכותם ללכת לאיפה שירצו, וכל עוד האדמור נשאר עם מניין ועם אוכל לשבת זו לא בגידה כי אין שום סיבה שזה יפריע לו. [מה גם שהרושם שלי הוא שרבי שאול לא רוצה להיות אדמור מביקור שעשיתי שם בחג ראיתי אנשים רוקדים והוא עמד במזרח מכונס בעצמו ןכל הרוקדים נראה שלא מתיחסים לקיומו ואפילו מפנים לו גב רח"ל תוכ"ד הריקודים, מה שבגור זה עבירה חמורה להפנות לאדמור את הגב ל"ע]

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 22:50

גם גור פרסמו בערב החג שמי שהולך למנין ה'ממורמרים' מצטרף לעקירת יסודות הדת אתה מוזמן להזדעזע. ובכלל אני לא מבין מה ההתרגשות הרי לכל שושלת ויזניץ יש כיום בערך 15 אדמורים, גור שהיא פי כמה מכולם יחד מותר שיהיו 2 אדמורים, והחסידים? הם לא עדר בקר וזכותם ללכת לאיפה שירצו, וכל עוד האדמור נשאר עם מניין ועם אוכל לשבת זו לא בגידה כי אין שום סיבה שזה יפריע לו. [מה גם שהרושם שלי הוא שרבי שאול לא רוצה להיות אדמור מביקור שעשיתי שם בחג ראיתי אנשים רוקדים והוא עמד במזרח מכונס בעצמו ןכל הרוקדים נראה שלא מתיחסים לקיומו ואפילו מפנים לו גב רח"ל תוכ"ד הריקודים, מה שבגור זה עבירה חמורה להפנות לאדמור את הגב ל"ע]

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 22:52

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 22:57

שים לב הפירסום של גור היתה מטעם ועדה , וניתן לתרץ שזה לא בשם הרבי , ורק למי שהולך לשם , פה שומעים את רב שאול בקולו מדבר על הרבי כעוקר תורה , יש הבדל .

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 23:04

ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 22:57
שים לב הפירסום של גור היתה מטעם ועדה , וניתן לתרץ שזה לא בשם הרבי , ורק למי שהולך לשם , פה שומעים את רב שאול בקולו מדבר על הרבי כעוקר תורה , יש הבדל .
"ניתן לתרץ" אל תתחיל עם עיון תזדעזע ודי. [כלומר, בלי תרוצים גם אתה יודע את האמת] וגם הוא לא הזכיר את הרבי הוא דיבר על ההשקפה ויש הבדל עצום אם מדברים נגד אדם או נגד שיטה.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 22 אוקטובר 2019, 23:27

חבקוק כתב:
22 אוקטובר 2019, 23:04
ווייסמ כתב:
22 אוקטובר 2019, 22:57
"ניתן לתרץ" אל תתחיל עם עיון תזדעזע ודי. [כלומר, בלי תרוצים גם אתה יודע את האמת] וגם הוא לא הזכיר את הרבי הוא דיבר על ההשקפה ויש הבדל עצום אם מדברים נגד אדם או נגד שיטה.
לומר את המשפט , זה לעקור תורה , זה לומר שהוא עוקר תורה , לא מתאים למי שלמד בעיון לא להבין את זה , ופשוט , וקל להבין.

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 23:56

או שאתה לא מבין או שאתה מיתמם, כשמדברים נגד שיטה זה לא אומר שחושבים שהאדם הזה הוא כך וכך אלא שהשיטה הזאת היא כך וכך [ואותו אחד הוא יכול להיות צדיק גדול עם כוונות טובות אלא שהשיטה בעייתית, אתה הופך את זה שהוא מכליל אותו עם לפיד ואנטיוכוס ושאר עוקרי התורה] בזה אני סיימתי, וגם אני לא חושב שאתה בעייתי אתה פשוט חושב על כולם בשחור ולבן וחושב גם אולי שהם צריכים לנהוג בתוך הריבוע שאתה חושב שהם צריכים להיות, ויתכן מאוד שאתה עושה מצוות ומעשים טובים יותר ממני ובגן עדן תהיה מעלי. בזה אני סיימתי, בין אם הבנת ובין אם לא, לי שום דבר לא יוצא מזה. דרך צלחה.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 00:09

אז נניח שהתכוון לדרכו של הרבי שזה לדעתו עוקר תורה , זה אותו דבר , דרכו של הרבי זה הרבי , נראה לי שאתה מבין זאת טוב מאוד ומנסה לסנגר מסיבות אחרות.

ווייסמ

נושא שלא נקרא על ידי ווייסמ » 23 אוקטובר 2019, 00:33

מדברים על כמה באו לשמחת תורה , וכמה פוטנציאל יש לרב שאול , אף אחד לא מדבר על העיקר , על מאות ואולי אלפי משפחות שעלולים לעזוב את גור ואולי את העולם החסידי בהדרגה , מבחינתם יש רבי אחד והם יכבדו אותו , אבל הם לא ירצו שילדיהם יתחנכו במקום של מריבות אינסופיות , וישלחו לא לגור (תתפלאו שזה קיים בשוליים כבר) באיזשהו מקום שני הקצוות ישארו עם הגרעין הקשה , אבל השאר יעזבו לאט לאט , הסכנה לדעתי לגור היא יותר מהתפרקות החסידות מאשר מעריקה לרב שאול , רב שאול מרסק את גור , את הציות , את המשמעת , לא בטוח שזה הפיך , ויתכן שגור הולכת למסלול של התפוררות והתפרקות הדרגתית , ממש לא חושב שהפילוג יעשה לשני הצדדים טוב .

שלח תגובה