Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

שילת

Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 21:56

[quote="משוגענער"]מי זה הרופא הזה
ומאיפה כולם מכירים אותו[/quת הote]
ד"ר פלוצ'ניק הוא רופא ילדים (ואולי גם משפחה) ותיק בבני ברק. יהודי חרדי חם, נחשב למקצוען מומחה, ואהוד מאוד על מטופליו. דומני שהוא שוויצרי במקור.
האשכול הזה הזכיר לי נשכחות. אני זוכר עוד את המרפאה הישנה שלו ברחוב רש"י (הוא עדיין שם? המרפאה עברה שיפוץ בתקופה האחרונה שביקרתי אצלו בנערותי), את המזכירה המבוגרת גב' בירנבוים (כמדומני זה היה שמה), את המרצפות החומות המאוירות, ואת האוירה המשפחתית והנעימה - ויחד עם זה ה"יקית" - במרפאה.
בזמני העסק עוד עבד עם כרטסת... היינו מגיעים והמזכירה הייתה מחטטת במגירות ומוציאה את הכרטיסיה שלי... היו ימים...
דומני שלא היה אז מושג של כרטיס קופ"ח כפי שיש היום.
אחח... זכרונות ילדות תמימה בבני ברק... כשעוד היו בה בתים נמוכי קומה עם עצי הדר בחצרות... כשאיצקוביץ היה קטן וישן וחצר שלו היה ספסל ברזל כתום... כשהיית יכול לדפוק בבית של הרב שך ולהיכנס, לגשת לר' אהרן לייב (כך קראנו לו) ברחוב ולשאול שאלה (והוא היה מתחמק...), כשהיית רואה את הרבי מגור (שאז היה "הבן של הרבי" וזקנו אפרפר) הולך לשטיבל ברחוב רש"י עם ידיים שלובות מאחור ועיניים חצי עצומות. הרבה זכרונות נעימים ומתוקים העלה בי האשכול הזה.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"

שילת

Re: אשכול הנוסטלגיות

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 22:17

צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...
אני בסה"כ נזכרתי בבני ברק של לפני עשרים שנה ויותר.
הנה משהו בשביל ההתחלה: מישהו זוכר את הסוסיתא (בטח יש כאן כאלו שלא יודעים מה זה) הלבנה שהייתה חונה ברחוב חפץ חיים ליד המקווה?

סמל אישי של משתמש
שלמה קוסטליץ
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי שלמה קוסטליץ » 13 ינואר 2014, 22:20

זוכרים... זוכרים...
לחתום אינו רשאי שלא לחתום

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 13 ינואר 2014, 22:22

לך דווקא מתאים לדעת
שנשמע ונתבשר בשורות טובות

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 22:24

ואת הרבי מויז'ניץ (ר"י) בתקופה שהיה מתפלל בביהכ"נ "ווישווא" ברחוב רש"י פינת ברטנורא?
אני נזכר איך היה מגיע לגיסו הרבי מטשרנוביל ללמוד איתו חברותא אחה"צ. היה דופק בדלת שליד הביהמ"ד של טשרנוביל ברחוב ראב"ד, והרבי מטשרנוביל היה שואל באידיש מי זה, והוא היה צועק "שרול, שרול"...
נערך לאחרונה על ידי שילת ב 13 ינואר 2014, 22:33, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי » 13 ינואר 2014, 22:25

הסוסיתא? זה היה של ההוא, נדמה לי שמו היה שמואל, שהיה הגזבר של פוניביז'.

זה חתיכת נוסטלגיה בפני עצמה, בישיבת פוניביז' היה חדר גזברות. שם היו מביאים מלא כסף מזומן לכספת בגודל של מקרר, והגזבר היה כותב בפנקס כל הכנסה והוצאה, כל התשלומים לספקים ולמשכורות היו במזומן, על ידי המשרד אחרי ששמואל הגזבר אישר...

ומה עם הסוסיתא של בורר, זוכרים?
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

http://www.forum.ladaat.info/viewtopic.php?f=1&t=2305

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 22:27

הסוסיתא של בורר - אני זוכר שהייתה לו, אבל לא עומד לי מול העיניים. יכול להיות שהיא הייתה ירוקה?

אם הסתובבת בפוניבז' בימים ההם, אתה בודאי זוכר עוד דמות מעניינת, ר' נתן טייץ. אני זוכר אותו מטפס להחליף את המנורות שתלויות על הקיר החיצוני של העזרת נשים (מול הארון קודש).
נערך לאחרונה על ידי שילת ב 13 ינואר 2014, 22:33, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
אריה ענק משער האריות
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אריה ענק משער האריות » 13 ינואר 2014, 22:39

אני זוכר את הטוסטוס עם הסירה בצד
היה לנו אחד בשכונה היה מעמיס שם בתוך הסירה 5 ילדים לקחת לחיידר
יום אחד כמעט תפס אותו שוטר
הוא שם גז
ו....הופ
הגלגל הקידמי ברח מסוף עזרא למעלה עד מתחם המזבלות בסוף "מצדה" למטה

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 22:41

חחח...
גם אצלנו בשכונה היה אחד עם זקן ארוך שהיה מעמיס חצי משפחה בסירה של הטוסטוס.
אגב, לפני כמה ימים (!) ראיתי טוסטוס עם סירה בירושלים. מעניין אם זה חוקי.

אורח נוטה ללון

נושא שלא נקרא על ידי אורח נוטה ללון » 13 ינואר 2014, 22:43

האם העצים של המאפיה בחצר של בורר ברחוב רשב"ם עוד קיימים?
ואת הווספה של דר' רוטשילד בוודאי כולם זוכרים לא כך?

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי » 13 ינואר 2014, 22:53

ר' נתן טייץ ז"ל, תלמיד של הרב מפונוביז' מהעיירה פונוביז', ומתנדב בסיוע לישיבה בבני ברק, החלפת מגבות, החלפת שמשות שבורות, וכדומה.

ניגש פעם לראש הישיבה ר' דוד, ושאל אותו באידיש: מה הפשט אשרי העם שככה לו? מה זה "ככה".
ר' דוד לא ענה לו, והורה לו שיענה...
אמר ר' נתן: אם שואלים בן אדם איך אתה מרגיש, או איך הפרנסה או הבריאות וכדו', והוא עונה "אזוי", זה סימן טוב. אבל אם הוא עונה "אזוי אזוי" זה גרוע... לכן אשרי העם שככה לו - פעם אחת...
ר' דוד זצוק"ל נידב לו חיוך של הסכמה, וזה המון!!!! במושגים של ר' דוד למי שזוכר.
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 13 ינואר 2014, 23:03

אני למדתי בישיבה קטנה ברחוב רש"י, ומשכך יש לי כמה זכרונות מהאזור -

דבר ראשון כמובן ר' ישראל (שהיה מכונה שרולצ'ה) שהיינו משלימים לו מנין מידי פעם - זה היה עוד לפני שידעתי בכלל מכל המריבות שהיו וכו' - אבא שלנו תמיד מנע מאיתנו נייעס מהסוג הזה. ובתחילת הרחוב - בחנות הירקות של ברמינקה, עם המשאית התכלת הגדולה, דבר שכמובן לא רואים היום. דרך אגב, ברמינקה בעצמו נפטר לפני תקופה לא ארוכה, כמה חודשים או שנה שנתיים.

הלאה - ד"ר פלוצ'ניק בפינת רח' רבנו תם, כמובן זה היה אז 'וילה', עם הדשא מסביב - מחזה נדיר במרכז ב"ב. דרך אגב, לפני כשנה נסעתי ברחוב רש"י לכיוון הרב שך ופתאום משמאלי מכיוון רח' בעש"ט מלמעלה הגיח ילד רכוב על אופניים ללא ברקסים וכמובן ללא קסדה (ב"ב בכל זאת) ובום - נכנס לי באוטו כמה שניסיתי לבלום. עצרתי אך הילד התחיל לרוץ ולברוח ואני רדפתי אחריו תוך כדי שאני צורח לו שיעצור מיד כי זה מסוכן ולא אעשה לו כלום. אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה אנשים מצטברים תוך שניות בארוע כזה במקום כזה, כן? -
א קיצער, הילד עצר, הושבתי אותו על המדרכה והוא רק התחנן שלא נקרא לאבא או לאמבולנס וכו' כנהוג, ואני לא יודע מה לעשות, בכל זאת הילד צריך בדיקה אי אפשר לשחרר אותו, ומלא אנשים מסביב כל אחד נותן עצה אחרת. פתאום הגיח ד"ר פלוצ'ניק משום מקום, והוא אומר לי הכל בסדר, קח אותו הביתה, אמרתי לו 'על אחריותך?' הוא אומר לי כן, הילד בסדר גמור. סוף דבר לקחתי אותו באוטו הביתה מפוחד כולו, צלצלתי מהדרך לאבא שלו והרגעתי אותו.

אבל הסיפור הכי גדול והזכרון הכי חזק ומרגש שלי מהתקופה הזו של נערותי באזור הזה, לפני כ20 שנה -
זה שלפעמים היינו עושים משמר בישיבה - ואז היינו הולכים להתפלל נץ באיצוקביץ'. כמובן לא היה שם את מה שיש היום, רק גדר ברזל בחוץ שהיה עשוי בעצם מצינורות מים (הסיפורים אז היו שהחלק הזה של הבית היה הרפת של איצקוביץ' - אבל אני לא בטוח מה המקור של זה) וכמה חדרים מאולתרים בפנים -
הענין הוא שמנין הנץ הזה היה מורכב מכל הסלתה ושמנה של ב"ב, כשכמובן מרן הגראי"ל בראשם, ד"ר רוטשילד ששימש כגבאי ומזרז הענינים, ועוד ועוד. אחרי התפילה מרן שליט"א היה הולך ברגל הביתה, אם איני טועה זה היה לבד! וד"ר רוטשילד היה נוסע בווספה.
בזמנו לא ראינו בזה משהו מיוחד - רק תראו איך צריך לשים לב היום למה שיהיה נוסטלגי בעוד 30 שנה.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי » 13 ינואר 2014, 23:23

המנין של הנץ באיצקוביץ התחיל רק לפני בערך 20 שנה.
לפני זה כל הכבודה היתה מתפללת נץ בכולל הלפרין - ויז'ניץ בסימטת האר"י.
אני זוכר משם את ה"תהלות לקל עליון" וכו' של ר' נחום מילצקי הענק זצ"ל...

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 13 ינואר 2014, 23:32

אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.
אני לא יודע מתי המנין שם התחיל, הזכרון שלי בענין הוא רק 18 שנה.
אם מישהו זוכר עוד דמויות מהמנין הזה - יבורך.

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 13 ינואר 2014, 23:34

ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.
אני גם מכיר אישית את מי שעשה (שעשתה, בעצם) את הזכוכיות בביהמ"ד ה'חדש' למעלה, של י"ב השבטים, אבל זה כבר נושא אחר.

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:45

תיקון קטן: המרפאה של פלוצ'ניק היא בפינת אור החיים ולא בפינת רבינו תם.

לגבי מנין הנץ. על פי מה שזכור לי, ביום חו זה היה באיצקוביץ ובשבת בבית הכנסת הלפרין למטה (ולא בכולל הלפרין שזה למעלה לכיוון פוניבז'). אח"כ גם בשבת זה עבר לאיצקוביץ. אבל אולי פע"ח מדבר על תקופה מוקדמת יותר.

זכרון אישי מר' דוד פוברסקי. נכנסתי אליו עם אבא שלי לפני הבר מצוה לקבל מזל טוב. הוא ישב ובירך וכו', ואח"כ צעק לשלום בנו הצעיר "שלעמקע, ברענגט א-היי" כשכנוונתו לישועת דוד חלק ה'.
אגב, מענין לענין באותו ענין, כשנכנסנו באותה תקופה להזמין את ר' מיכל יהודה ליפקוביץ, הוא עשה לי פתאום מבחן (כנראה קלט שאני טיפוס מסוכן בדעותיו כפי שידוע כאן...) ושאל אותי אם יהיו לי שתי חברותות, האחד "בעל כשרון" (בלשונו "בל-כישרען") והשני "בעל מידות" ("בל-מידעס"), במי אבחר? כמובן שקלטתי מה הוא רוצה שאענה ואמרתי לו שאבחר את ה"בעל מידות". אבל הוא היה פיקח יותר ממני ושאל אותי למה... כאן כבר לא יעדתי מה לענות ואז הוא הסביר לי שמי שלא בעל מידות לא יהיה מוכן להקשיב לי ורק ירצה לומר את דעתו. נראה לי שהוא התכוון לומר לי שכדאי לי להיות בעל מידות ולתת לאחרים לדבר ג"כ (מאיפה הוא קלט אותי אין לי מושג).
וואו, זה נהפך באמת לאשכול נוסטלגיה בני ברקית...

מישהו זוכר את לדרמן בליל שבת עם הלוקסים? (מה יש שם היום? גנרטור או עדיין לוקסים? שנים שלא הייתי שם) בזמנו הייתי משוכנע שזו פסגת העבודת ה' שיש, להתפלל בליל שבת עם הלוקסים המחממים... היום אני צוחק על זה ברחמים...

מה עוד? ר' גדליה נדל, תמיד פחדתי ממנו, הוא עשה לי רושם של אדם עצבני (לא היה לו כח לשטויות שאנשים בלבלו לו את המח, והיה אומר למטרידים "בקומה למעלה יש רבנית גדולה" (הרבנית בת שבע קניבסקי). אגב, שאלות בהלכה ר' חיים היה שולח אליו.

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:46

האח הקטן כתב:ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.
אני גם מכיר אישית את מי שעשה (שעשתה, בעצם) את הזכוכיות בביהמ"ד ה'חדש' למעלה, של י"ב השבטים, אבל זה כבר נושא אחר.
אם כבר הזכוכיות, כתוב שם היארצייט של השבטים, ושם קלטתי דבר נורא פשוט, מתי היום הולדת של בנימין בן יעקב... מישהו יודע?

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:47

האח הקטן כתב:אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.
ר' וועלוול איידלמן לא היה מתפלל שם?

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 13 ינואר 2014, 23:48

שילת כתב:צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...
הנה משהו בשביל ההתחלה: מישהו זוכר את הסוסיתא (בטח יש כאן כאלו שלא יודעים מה זה) הלבנה שהייתה חונה ברחוב חפץ חיים ליד המקווה?
ב'אנה אתה מדהים!!!
שיחזרת לי את החיים הבני ברקים המתוקים שעברתי כילד קטן.
בדיוק כך!!! הספסל הכתום של איצקוביץ כמדומני זה היה מוטות ברזל? ובחלק מהבית היה בית חרושת לצבע עד שקנו את כל השטח?
וד"ר פלוצ'ניק... אוהו איזה ד"ר נעים הליכות ומרגיע... כמדומני הוא מתגורר בשכונת אור החיים והמרפאה שלו היתה משהו נוסטלגי.. ואת הסוסיתה של בורר אתה זוכר?
המדהים הוא שכל הזמן היינו מקנאים בבני דודים הירושלמים ובוכים על כך שאנו בני ברקים תקועים...
אתה זוכר את האוטובוס המקרטע של דן? זה שהנהג היה מושך את ידית ההילוכים ומנווט אותה בין שיניים גדולות והאוטובוס היה פולט נשיפות גניחה חזקות והספסלים בו היו נוקשים ללא ריפוד.. הכי אהבתי אותם.. וכן את כסא הבודד שהיה מקביל לנהג וכל ילד היה בודק מלמטה לפני שהאוטובוס עצר לגמרי בתחנה האם הוא זכה שהמקום הזה יהיה ריק והוא יזכה לשבת ליד הנהג? וכן היינו מושכים את החבל עד לריצפה בשביל שהפעמון העצבני והבולט יצלצל? ומסכן הנהג שתמיד לפני תחנה היה צריך להרים את הראש לפעמון לבדוק האם הוא דלוק... וזוכר את הנהג משה התימני שבליהע"ר עד היום כמדומני הוא נהג באותו קו 2...
זוכר את הנהגים שהיו מפרגנים לנו לנקב בכרטיסיות הנוסעים כמו הנהג משה? זוכר את הנוסעים שתמיד היו מביאים חצי כרטיסיה כי את החצי השני הוא הביא לאח שלו?...
אח... החיים היפים של בני ברק לפני בסך הכל כעשרים וחמש שנה ותראה איך הכל השתנה כזה מהר...
המדהים הוא שכילד הבטחתי לעצמי שכשאתחתן אעבור לירושלים שעד היום ליבי סוער אלי'ה אך תכל'ס נתקעתי בצפון הנעים.. אך מאמין אני בכל ליבי שיום יבוא ואזכה להגשים את משאלתי לעשות את ילדיי ירושלמים...

פלוני

נושא שלא נקרא על ידי פלוני » 13 ינואר 2014, 23:52

שילת כתב:
האח הקטן כתב:ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.
אם כבר הזכוכיות, כתוב שם היארצייט של השבטים, ושם קלטתי דבר נורא פשוט, מתי היום הולדת של בנימין בן יעקב... מישהו יודע?
ביום פטירת רחל אמנו

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 13 ינואר 2014, 23:52

איזה זכרונות
אולי יש לכם גם מירושלים ?

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:54

האמת שלא נסעתי הרבה באוטובוסים בבני ברק...
אבל אני זוכר משהו! את האוטובוס של "דוד הנהג" מרחוב ישמח משה! משהו טרנטה שלא יאומן.
וכמובן, הזכירו כבר את המשאית של ברמינקה.

אוי, אני נזכר בקטע. הייתה תקופה ש"למדתי" במתמידים בבית כנסת נארול ברחוב רש"י ליד רבי עקיבא, ופעם אחת הנכד של הרבי עלה על כסא שעמד על השולחן כדי להחליף מנורה, ומה קרה? כמובן, השלייקעס נמתחו יותר מדי והמכנסיים קרסו... לא אשכח את הקריאה שהדהדה מצד אחד לצד השני - "אהרן, דעם הויזן!"

כשאני מסתובב היום בבני ברק אני לא מרגיש שום חיבור. כל בקתה הפכה למגדל מרובה מרפסות סוכה ומצופה שיש.

3128000

Re: לקוחות לאומית תדעו ד"ר פלוצ'ניק לא מקבל אתכם לפנות דחוף

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 13 ינואר 2014, 23:58

אריה ענק משער האריות כתב:שכחתם משהו קטן עליו
(יש כמה בדיחות על זה, אבל בדיחות זה לא הקטע שלי לכן שכחתי אותם)
בכל אופן משהו מיוחד מתאפיין אצלו
שיותר קל להביא את המשיח
מאשר להוציא ממנו מרשם לאנטיביוטיקה...
אני מתחיל לחשוב שכל חברי הפורום הם בוגרי בני ברק...
יש מצב??
בחיים לא הייתי מאמין ששילת הוא בוגר עירינו המעטירה...
ועכשיו הפתיעני במקצת גם האריה הענק...
חבר'ה לא נעים לגלות שזה מה שיצא מבבני ברק.. מטקבקים בלדעת נט... אי אי אי... איפה ר' ראובן קרלינשטיין ור' אריה שכטר ור' משה שלוזינגר שירביצו בנו שמוע'ס...
אגב, התגעגעתי לשמוע'ס של ר' אריה שכטר בביהכ"נ החסידי של הרב סילמן ברמת אלחנן בלילות שבת בשיעור אור החיים...
ולטיש של האדמו"ר מנדבורנא זצ"ל שהיה המבין בנפש הכי גדול! ובטיש שלו היו אברכים מוזיקליים מחוננים לדעתי לא פחות מהטיש של הפיטסבורג באשדוד..
לעולם לא אשכח את התפילות בכולל הלפרין ובכולל חזו"א ובסיומן היינו רצים בליל שבת לישיבת פוניב'ז לומר למרן הרב שך גוט שאבעס.
אי אי איי היו ימים.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 00:01

בית החרושת לצבע היה מעבר למדרכה, בפינה.
בחלק השני של הצריף של איצקוביץ גרה אשה חילוניה, והיה לה קיוסק בבית עם חלון למדרכה, קנו אצלה כוסות גזוז...

והחוט של הפעמון של דן, נזכרתי שר' יענקלה גלינסקי היה עולה על הספסל (האדום) למשוך...

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:02

3128000, המפעל של הצבעים היה במגרש של בנדיקט, לא באיצקוביץ'.
המגרש של בנדיקט הוא קצת הלאה ברחוב הרב שך, פינת רחוב 'אדמורי ספינקא' (שפעם היה נקרא פשוט רחוב הדקלים). היום יש שם קרוואנים כמובן של גני ילדים, וחניון.
הדקלים שם מאד גבוהים וקרחים לכל אורכם - הסיבה לכך היא שלא פעם פרצה שרפה במפעל הצבעים, שכילתה את הענפים הישנים. אבל דקל כמו דקל - גם אם ישרף מאה פעם - תמיד יבצבץ ויצמח בראשו מחדש (ידעתם את זה?).

אפשר לעשות אשכול שלם מסיפורי רמת אהרן ומסתמא מכל שכונה ושכונה - אבל לא בטוח שיש 'קונים' לסיפורים האלה. למרכז העיר כולם יכולים להתחבר.

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:03

האח הגדול, ספר מה היה לך עם הרב שך.

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:09

שילת כתב:
האח הקטן כתב:אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.
אני לא זוכר אותו משם - אני מניח שאם הוא היה שם הייתי זוכר.

דרך אגב, בסוף ימיו היה לו בחור תימני שהיה צמוד אליו ועוזר לו - מישהו יודע מי הוא?
אני זוכר שהיה לי מוזר ומופלא כאחת שר' וועלוול שהיה כמובן בריסקר בכל נימי נשמתו היה מתיחס אליו בצורה של 'אל תחשוב שאני קונה את כל גינוני הכבוד שאתה מנסה להשית עלי'

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:10

האח הקטן כתב:האח הגדול, ספר מה היה לך עם הרב שך.
מי זה האח הגדול ?

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:10

נכון אתם צודקים התבלבלתי בקשר לבית חרושת לצבע, אך לא זכור לי שהיה חנות של אשה בחלק השני של הבית. נו שוין.. כנראה שהיינו כל כך תפרנים שלכן לא ידענו על קיום הקיוסק כי לא היה בזה נפק"מ...
אגב, לקרוב משפחתי היה קטע עם מרן הרב שך שכילד בן שלוש הוא היה עם הורי אצל מרן ותוך כדי שיחת הוריי עם מרן, מרן קם וניגש לארון ואמר מסכן הילד מה הוא אשם שהוא לא מבין אותנו לפחות שיקבל סוכריה.. ואז הוא הגיש לילד הקטן סוכריה והילד ניגש בשקט להוריו ושאל אם זה עם הכשר וההורים נתקפו במבוכה קשה ונאדמו פניהם אך מרן כל כך נהנה ואמר גוט גוט!! זה חינוך!!

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:12

חחח צפתי, סיפור גדול!

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:12

mmw כתב:
מי זה האח הגדול ?
אחי הגדול שחבר בפורום

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:13

השאלה מי זה

סמל אישי של משתמש
אין שם

נושא שלא נקרא על ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 00:14

חבריא ,שאלה קטנה לי אליכם למה אחרי כל כך הרבה נוסטלגיה, הצעירים בורחים מבני ברק ?
כשאדם יודע שכל מארעותיו הם לטובתו, זאת הבחינה היא מעין עולם הבא. (ר' נחמן מברסלב)

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 00:15

ר' ועלוול אידלמן היה ממתפללי נץ של כולל הלפרין עשרות שנים, ועבר איתם יחד לאיצקוביץ'. אבל בתקופת איצקוביץ' כבר היה זקן וחולה וסדר היום שלו היה מבולבל כנראה בגלל מחלה או חולשה, לכן לא זוכרים אותו שם.
היו לו כמה שהסתובבו איתו, אחד עמרני, אח של המוכר של הבאזר, שהיו בנים של המנקה של הבית שלו. ועוד אחד בעל תשובה בשם גל שילון שנהרג בפיגוע בעימנואל הי"ד.

מי שרוצה לראות נוסטלגיה בעיניים והיה ילד בנהברקי בשנות ה-80 שרץ בהתרגשות לראות את הרב שך, קחו משהו מעניין:

האולדסמוביל של הרב שך, זוכרים??
זה נטוע היום בשלמותו באדמה בחצר בית פרטי ברחוב גורדון מספר 7. חתיכת נוסטלגיה פשוטה כמשמעה, כשראיתי את זה בלי משים, פתאום צצו לי אסוציאציות... לכו לראות.

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:16

כי זה לא הכי מקום נחמד וגם פעם זה היה סוג של כפר היום זה כבר מאד עיר
וזה עיר שחונקת כל דבר שאתה עושה כולם יודעים

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:17

אח קטן,
אתה בטוח שהוא היה תימני?
היה בחור בשם גל שילון, בעל תשובה שאח"כ התקרב לברסלב, ששימש אותו בזקנותו מספר שנים והיה קרוב אליו מאוד. אולי חוץ ממנו היה מישהו אחר תימני. (עכשיו ראיתי שפע"ח כתב על עמרני, נכון, גם הוא שימש אותו)
ראוי להקדיש לו מספר מילים. היה אדם אמיד, וכשחזר בתשובה פיזר צדקות מעל ליכולותיו עד שירד מנכסיו. אח"כ התחתן וגר בעמנואל, נהרג בפיגוע בכניסה לעמנואל יחד עם בתו וחמותו שהיו באוטובוס. הבת השניה נפצעה (כששמע על הפיגוע, הוא הגיע מתוך הישוב לעזור, וניגש לאחד המחבלים שהיה לבוש מדי צה"ל, והמחבל ירה בו).

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:19

האח הקטן כתב:
שילת כתב:
אני לא זוכר אותו משם - אני מניח שאם הוא היה שם הייתי זוכר.

דרך אגב, בסוף ימיו היה לו בחור תימני שהיה צמוד אליו ועוזר לו - מישהו יודע מי הוא?
אני זוכר שהיה לי מוזר ומופלא כאחת שר' וועלוול שהיה כמובן בריסקר בכל נימי נשמתו היה מתיחס אליו בצורה של 'אל תחשוב שאני קונה את כל גינוני הכבוד שאתה מנסה להשית עלי'
הבחור שהיה עוזר לר' וועלוועל לא היה תימני אלא פרסי ושם משפחתו זה עמרני ואביו הוא רב'ה מיוחד מאוד שנערץ על הורי תלמידיו בת"ת של הרב יהודה עדס בסניף בבני ברק.
והבחור הזה כיום הוא אברך ת"ח ירא שמים מופלג, ולא פלא..

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:20

אני זוכר את עמרני, כן, ואני באמת נזכר שהיה עוד אחד - לא תימני.
בטוח שאם אראה תמונה שלו אזכר.
יאוורדי, איזה קטע. לא ידעתי את הסיפור הזה, שהוא אחר כך נהרג בפיגוע. איזה עולם קטן.

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:21

נוו מי זה אחיך הגדול ???

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:22

סוד...

עכשיו אתה מבין את משמעות הניק שלי?...
נערך לאחרונה על ידי האח הקטן ב 14 ינואר 2014, 00:24, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:23

האח הקטן כתב:סוד...
אחיך הגדול כן יודע מי אתה ?

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:24

ברור

סמל אישי של משתמש
אולפני לדעת

נושא שלא נקרא על ידי אולפני לדעת » 14 ינואר 2014, 00:26

שילת כתב:צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...
בטח שזוכרים. הבעה"ב התגורר ממול במרפסת הפתוחה ופעם כששחקנו באוטו צעק עלינו...
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו

סמל אישי של משתמש
אין שם

נושא שלא נקרא על ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 00:26

mmw כתב:כי זה לא הכי מקום נחמד וגם פעם זה היה סוג של כפר היום זה כבר מאד עיר
וזה עיר שחונקת כל דבר שאתה עושה כולם יודעים
בקיצור אי אפשר לשחזר את מה שהיה מיום ליום החיים נהיים יותר ויותר מגושמים ופחות רוחניים.
כשאדם יודע שכל מארעותיו הם לטובתו, זאת הבחינה היא מעין עולם הבא. (ר' נחמן מברסלב)

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:28

פעם חשבתי כתב:ר' ועלוול אידלמן היה ממתפללי נץ של כולל הלפרין עשרות שנים, ועבר איתם יחד לאיצקוביץ'. אבל בתקופת איצקוביץ' כבר היה זקן וחולה וסדר היום שלו היה מבולבל כנראה בגלל מחלה או חולשה, לכן לא זוכרים אותו שם.
היו לו כמה שהסתובבו איתו, אחד עמרני, אח של המוכר של הבאזר, שהיו בנים של המנקה של הבית שלו. ועוד אחד בעל תשובה בשם גל שילון שנהרג בפיגוע בעימנואל הי"ד.

מי שרוצה לראות נוסטלגיה בעיניים והיה ילד בנהברקי בשנות ה-80 שרץ בהתרגשות לראות את הרב שך, קחו משהו מעניין:

האולדסמוביל של הרב שך, זוכרים??
זה נטוע היום בשלמותו באדמה בחצר בית פרטי ברחוב גורדון מספר 7. חתיכת נוסטלגיה פשוטה כמשמעה, כשראיתי את זה בלי משים, פתאום צצו לי אסוציאציות... לכו לראות.
ר' פע"ח, תרשה לי להעיר את תשומת ליבך, אך הרב עמרני מוכר מאוד על רבים בבני ברק וגם עליי אישית ולא נעים שאתה מציין את זאת שהוא ראה כזכות לנקות את ביתו של הצדיק הנשגב הזה, שבעיני אנשים פשוטים יכול לפרש על האדם כאדם נחות שמנקה בתים.
מהיכרות אישית אני יכול הלעיד לך שמדובר בירא שמים מופלג ביותר ות"ח שמכבד כל אדם במאור פנים ולא מוצדק לציין פרט שיכול להמעיט מכבודו בעיני אנשים שלא ידעו להביט בזה נכון.
אישית הייתי רואה בכך זכות לנקות את ביתו של ר' שמואל אוייערבאך או של ר' חיים וכו' אך לא כולם מבינים זאת בצורה חיובית.
ע"כ אודה במאוד אם כבוד הוד מע"כ ימחק פרט שולי זה וישמור על כבודו, ובהתאם לכך גם ימחק את הודעתי זו..

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:28

אתם יכולים להגדיר את ב"ב איך שאתם רוצים, אבל אני בטוח שלילדים שם היום יש חוויות שתהפכנה לנוסטלגיות בבוא הזמן.

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:30

האח הקטן, יש ספר על ר' וועלוול איידלמן, ושם יש תמונות של גל שילון. היה די נמוך, בהיר בפנים, עם שער מאפיר וכיפה גדולה.

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:31

נו מאיפה אני אביא עכשיו את הספר?

נראה לי אני מתחיל לזהות במי מדובר.

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:33

תראו מה זה ילדים בני ברקים... :P :P :P
היפר אקטיביים היינו וככה נשארנו.. :) :) :)
רק העלו לנו את הזכרונות מבני ברק וכולנו משפריצים...
בתוך שעות מעטות וכבר חמישה עמודים לאשכול...
סאכטיין.. :D :D :D
נערך לאחרונה על ידי 3128000 ב 14 ינואר 2014, 00:34, נערך פעם 1 בסך הכל.

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:34

פשוט הירושלמים בפייסבוק

שלח תגובה