Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי
קיבל תודה: 3 פעמים

Re: Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

נושא שלא נקרא על ידי פעם חשבתי »

לפני 20 - 25 שנה היה באיזור השטבלאך בית הילל בויזניץ יהודי אחד עם כמה קפטענעס אחד על השני, רבי'לע הומלס כזה, שגר במכונית סובארו אדומה, ומדי פעם היה עומד ברחוב ותוקע בשופר.....

ובבית הילל בפנים בכל מוצאי שבת היה ר' דוד-לייב יושב במלווה מלכה בשטיבל בצד עם כמה חסידים צעירים, מספר סיפורי צדיקים, והבנים של ר' הערשל ויינר מביאים לשם תבשיל רותח לאכול חמין במוצאי שבת קודש מלוגמא...
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

http://www.forum.ladaat.info/viewtopic.php?f=1&t=2305

שילת

נושא שלא נקרא על ידי שילת »

מי זוכר את הזקן שהיה מוכר ביצים בטנדר רחב וישן, והיו לו שני בנים תאומים מוזרים, והיה משמיע מנגינה מיוחדת כשהיה מגיע לרחוב.
אחרי שנשבר המנעול של הטנדר, הוא היה סוגר אותו עם מנעול תלוי שהתקין מבחוץ.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

שילת כתב:מי זוכר את הזקן שהיה מוכר ביצים בטנדר רחב וישן, והיו לו שני בנים תאומים מוזרים, והיה משמיע מנגינה מיוחדת כשהיה מגיע לרחוב.
אחרי שנשבר המנעול של הטנדר, הוא היה סוגר אותו עם מנעול תלוי שהתקין מבחוץ.

הבנים האילמים עודם מסתובבים בטישים בויזניץ.
אחד הבנים עובד במטבח של ישיבת טשרנוביל ברחוב הלפרין.

לפני ביצים הוא היה "האוטו של הגלידה" של בני ברק... איזה כיף היה לשמוע את המנגינה שלו מתקרבת... ואז היה מכריז ברמקול "שוקו מוקו" או "שוקה מוקה" אני לא זוכר בדיוק...
הוא היה גר ברחוב האדמור מגור.
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

אפס מאופס

נושא שלא נקרא על ידי אפס מאופס »

כן כן זוכר הוא היה גם מוכר שעונים ליד בית הלל
אני זוכר שפעם גנבו לו את המכונית בשכונת אור החיים הטנדר הענק הלבן והצליחו לעצור את הרכב ברחוב שרת וכל הביצים נשברו והגנב ברח
לבנים שלו קוראים שמעון ולשני ישעיה כהיום הם מסתובבים בבני ברק והם הולכים עם מצלמה דיגיטלית ומצלמים אחד את השני
אחד מהם אוהב ללכת לכל הבר מצוות בבני ברק ואוהב להצטלם עם כל הבחורים שיש להם בר מצוה

אחד תם
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי אחד תם »

לכבוד כולם תודה רבה על האשכול באמת נוסטלגי
אפס -יונתן מהמתמדים הוא הבן הבכור של בלך מהכלים
האח של הכלים הוא הגבאי בקהל חסידים וקברן בחולון
נראה לי שכולנו גדלנו באותו איזור
1.שדרות תורה ועבודה בשיכון ה שהיה עדין חורבה
2. רפאל ינקלביץ מצא"י מה איתו ?
אוהב כל יהודי (בפיתה עם חריף)

אחד תם

ארבע אמהות כתב:מי זוכר את הגלגול הראשון של אולמי גפן פוריה, הלא הם אולמי בני תורה, על מדרגות הברזל שהובילו עדיהם?
וליד זה היה את הפלאפל הכי טעים בבני ברק

אחד תם

גלאט מרקט ?
קוסמוס ?
בנק צפון אמריקה ?
החנות מכולת ברחוב זכריה 3 ?
ברכת האילנות מול דושיסקיא ברחוב חזו"א פינת האדמור מגור ?
היה ואיננו חבל על דאבדין

3128000

נושא שלא נקרא על ידי 3128000 »

אחד תם כתב:לכבוד כולם תודה רבה על האשכול באמת נוסטלגי
אפס -יונתן מהמתמדים הוא הבן הבכור של בלך מהכלים
האח של הכלים הוא הגבאי בקהל חסידים וקברן בחולון
נראה לי שכולנו גדלנו באותו איזור
1.שדרות תורה ועבודה בשיכון ה שהיה עדין חורבה
2. רפאל ינקלביץ מצא"י מה איתו ?
איזה קטע, ראק עכשיו אני מקשר בין העוזר גבאי בקהל חסידים לבין בלעך מוכר הכלים. נכון הם ממש דומים. האמת שהגבאי הזה באמת יש לו פוזה של קברן אם כי הוא חייכן. אגב הגבאי הראשי שם הוא ר' יואל דובינקי מהסוכנות ביטוחים, איש עם הרבה מרץ ושמחת חיים (כמובן בוגר גרודנא אשדוד).
לא הכרתי את ינקלביץ מצא"י. אולי הכרתי את פניו.

סמל אישי של משתמש
ארבע אמהות

נושא שלא נקרא על ידי ארבע אמהות »

אחד תם כתב:גלאט מרקט ?
קוסמוס ?
בנק צפון אמריקה ?
החנות מכולת ברחוב זכריה 3 ?
ברכת האילנות מול דושיסקיא ברחוב חזו"א פינת האדמור מגור ?
היה ואיננו חבל על דאבדין
ושפע מהדרין...
"והיה אמונת עתיך חסן ישועת חכמת ודעת יראת ה' היא אוצרו" ישעיהו מג, ו

אפס מאופס

רפאל ינקלביץ היה עושה הגעלת כלים כל ערב ראש חודש בצא"י
מה שלום דובינקי המתווך ? אבא שלו גם היה שם גבאי
ופעם היה אוסף כסף בשטיבלאך גינגי חמוד שכולם היו מבסוטים כשהוא היה מוכר את העליות היה לו הבהרה מיוחדת ...

טבעי

נושא שלא נקרא על ידי טבעי »

[מי מכיר את חנות הכלים רטנברג ברחוב רבי עקיבא, בסגנון מיושן, נראה לי שעד היום, יש לו בור לטבילת כלים מאחורי החנות, אני חייב להיכנס לשם בימים הקרובים רק כדי להיזכר.

החנות עדיין קיימת באותו סגנון והמקווה לכלים גם קיים. אדם מיוחד.

טבעי

נושא שלא נקרא על ידי טבעי »

אולפני לדעת כתב:אתה זוכר את מיכוש מתחנת מוניות ב"ב?

ומי זוכר את החנות "המרכז לתכשיטים מלאכותיים.... ברחוב ר"ע ליד הצבי מול איצקוביץ, היה קיים עד לפני שנים ספורות, בלגאן אחד גדוווול...
זוכרת ועוד איך זוכרת. היה עושה חורים לעגילים באוזניים.
באזר לב העיר השתלטו על כל החנויות בסביבה. ממול (ליד חנות מצע-חן) הייתה חנות גם מאוד מבולגנת של בגדים, לבנים. נראה שקראו לו: מילו או משהו דומה. גם הוא כבר כמה שנים טובות לא נמצא שם.

אפס מאופס

טבעי כתב:[מי מכיר את חנות הכלים רטנברג ברחוב רבי עקיבא, בסגנון מיושן, נראה לי שעד היום, יש לו בור לטבילת כלים מאחורי החנות, אני חייב להיכנס לשם בימים הקרובים רק כדי להיזכר.

החנות עדיין קיימת באותו סגנון והמקווה לכלים גם קיים. אדם מיוחד.
דרך אגב לחנות קוראים פרידמן והוא אונגרי נחמד את החנות קיבל בירושה אולי לחמיו קראו רוטנברג

אחד תם

אפס מאופס כתב: ופעם היה אוסף כסף בשטיבלאך גינגי חמוד שכולם היו מבסוטים כשהוא היה מוכר את העליות היה לו הבהרה מיוחדת ...
איזה הבחור ? זה שתמיד ניגש תמיד לעמוד ?

אחד תם

משהוא מכיר בחור אחד גינגי שזוכר את כל הספר טלפונים של בני ברק בעל פה ?

הסבא
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי הסבא »

נאסטאלגיע
התמונה של הצריף דישיבת דרכי משה, מעלה בי נשכחות... מבני ברק של "פעם" [במושגים שלי].
הרבה שמחות במשפחתי התקיימו באולם שבקומת הכניסה של הבנין בן שתי הקומות הקטן הזה. בעצם לפי חשבוני מדובר בחדרים מחוברים, ולא באולם במושגים של היום...
זה היה עדיין בית "מורשת אבות".
מאחוריו לכיוון רחוב חזון איש עומד כיום [לא מאמש, זה לפחות שלושים שנה...] בנין המוסדות של סרט ויזניץ. בזמנו, היה שם עוד מבנה קטנטן של קומותיים עם גג רעפים אדום.
כל עליית רחוב וילקומירר מחזון איש עד לפסגתו בואכה ישיבת פוניביז' היה בנוי רק וילות חד קומתיות, וביניהן מגרשים ריקים. מי חלם לבנות כאלו גורדי שחקים שיש בו היום – 7 או 8 קומות [כולל חניון תת קרקעי]... רוצו תסתכלו את הבית האחרון שעדיין לא נהרס, הבית של רבי מיכל יהודה לפקוביץ זצ"ל.
ונרד בחזרה ברשותכם...
באולם הזה התקיימו הרצאות לבעלי תשובה. שם היה הרב שמחה כהן [האדמור משלום הבית] מכשכש בזקנו השחור והקטן.
אני זוכר היטב את הרב שך מגיע לשם לדבר, ואת הסטייפלר בסנדקאות... אבל זה נושא נפרד ומעניין בפני עצמו.
הכניסה מהרחוב אל הבנין היתה דרך חצר, חלקה מרוצפת, חלקה חול עם ספסלי עץ נוחים, סביב סביב בצל של העצים, עצי אורן מריחים, וגם עצי פרי, שסק וגויאבה... זו היתה חצר גדולה, [במקום שכיום בנוי הצריף השני, של הישיבה].
בפנים האולם [זה אולם?? אבל בעצם אם חדר האוכל של בתי אבות "קרויזר" היה אולם חתונות מפואר, אז בהחלט שני החדרים המחוברים של מורשת אבות, המצופים לוחות עץ בצבע כהה, היה אולם לשמחות קטנות ולשבתות...] שרר בו ריח חריף של הערינג [דג מלוח] וקרקר, זה הכיבוד המסורתי המרכזי... מי חשב אז על פלפל ממולא וקוגל? ובל נשכח את הקיסמים התחובים בהערינג – פלסטיק צבעוני כהה, משולשים, עם שפיץ רק למטה.
צלחות חד פעמיות? רק עשירים היו להם כאלו דברים, אולי הם ייבאו את זה יבוא עצמי מחוצלארץ. כל הכלים היו חרסינה וזכוכית, והצלחות המרכזיות ושל ההערינג היו מנירוסטה.
איפה אפשר היום לקנות קיסמים כאלו והערינג כל כח מריח? אולי ב"שרותון". [זה לא 00!], זו החנות הסמוכה שהיתה ממוקמת במבנה חד קומתי מעבר למגרש שבהמשך וילקומירר. השלט הכתום היה עם לוגו של "הדר" [ביח"ר הבפלות...] שמה של החנות שרותון – שירות עצמי.
זה לא היה מובן מאליו. במקום שהחנווני ישקול ביסקויטים מתוך קופסת הפח, כמו בשאר חנויות המכולת שבבני ברק, או שמרים על נייר עיתון, או יפרוס דג לקרדה... הכל היה שירות עצמי!
וכמה אבק היה שם על המוצרים... מי חיפש נקיון, יופי. חיפשו זול.
ואצל שרותון היה אפשר גם להחליף דולרים, רק אם אין משטרה בקרבת מקום כמובן. זה הרי לא חוקי להחזיק מטבע זר.
אהבתי לראות את שרותון מתקתק את החשבון במכונת המחשב של הקופה שלו, היא היתה ענקית, והיה קבוע בה חלון שבתוכו שורת גלגלים עם כל המספרים. כל לחיצה היתה מגלגלת את הספרות הנכונות...
מול שרותון ומורשת אבות, מהעבר השני של הכביש "וילקומירר" בקומה העליונה תחת לרעפים גר ר' יהושע צוקר.
ובשביל לכתוב עליו, צריכים אנו ללילה שלם.
אז בנתיים לילה טוב להיום.

סמל אישי של משתמש
mmw

נושא שלא נקרא על ידי mmw »

ברוך הבא סבא
שנשמע ונתבשר בשורות טובות

3128000

סיוט חיי זה היה האיש עם הקופת צדקה מפחית נס קפה בפינת חזון איש רבי עקיבא, רק על כך שלא העיפו אותו משם והסכימו להבליג לו על פעלוליו מגיע לבני ברק את התואר עיר החסד... הוא היה מבהיל אותנו כהוגן והיה נהנה מזה ברשעות. היה לו זקן מדובלל ופרצוף מצוקמט וקטן והיית צריך המון אומץ בשביל להעיז לגשת ולתרום לו. בחיים לא העזתי. אך את אלו שהיו ניגשים אליו ותורמים לו ראיתים כגיבורים עזי נפש...

בגללו הייתי נאלץ לעשות עיקוף מעצבן מרוב סיוט ממנו. פעם אחת איזה שני בחורים עשו לו איזה קטע לא ראיתי בדיוק מה, אולי כנקמה על כך שהבהיל אותם אך ראיתי אותו מזנק עם הקביים ורץ אחריהם למרות רגלו הכרותה שהיה דוחפה לתוך הקביים, זה היה מדהים לראות איך הוא מצליח לרדוף אחריהם תוך כדי קללות עסיסיות. הם ברחו לכל עבר...

את האיש עם הדרבוקה לא אשכח שהיה יושב על ספסל ליד איצקוביץ ושר שם שירי קודש מזרחיים משירי שבת של קדמונינו זיע"א ואנשים היו נהנים ממנו אפילו אשכנזים גזעיים והיו תורמים לו כמתנת ידם.

אגב, הזכירו כאן את החנות מוצרי כתיבה של "מרלה" ברח' סורוצקין, מי זוכר איך הייתה מגישה את העודף לא לפני שהיא הייתה סופרת בקול ובהדגשה גרוש אחרי גרוש..
ואת הירקן משה מי לא זוכר..

מי זוכר את אורי מאחיסמך?... כמה הוא היה צועק ובאיזה עצבים וקללות על הבוקר... ואחיו רחמים שהיה הולך כפוף עם פרצוף מסכן ועובד במרץ אך אחיו אורי, היה היפר אקטיבי בן חמישים.. משהו נדיר ביותר.. והכי מצחיק איך כולם היו מנסים להרגיע את אורי והוא היה נדלק עוד יותר...\

זוכרים את האחים עזרן מהמכולת? היום הם רבנן ומרנן שמחזיקים ישיבה קטנה כבר הרבה שנים.

מי זוכר את צמד הנוכלים מהמכולת דורון ועמוס ברח' כהנמן?? פעם סיפרו לי שהיה להם טריק שבו הם עבדו קבוע על אברכים מסכנים: הם שמו על השולחן לידם מוצר כלשהו והם קראו לו המוצר היומי.. וכשמישהו ניגש עם תכולת קנייתו הם היו דוחפים לו בחשבון את המוצר כמובן מבלי לצרף את זה לשקית אלא משאירים זאת על השולחן עד לפראייר הבא ואם בכל זאת מישהו בדק את החשבון בפרוטורוט אזיי אחד האחים שעשה את החשבון היה צועק לאחיו היי באנה מי שם פה את המוצר הזה תחזיר את זה למקום בטעות הכנסתי את זה לחשבון...

אני זוכר גם את האיש הכחול עם העיניים כמו של בת יענה שהוא היה מתלבש כמו ג'נטלמן והיה מסתכל בעיניים חודרות לכיוון רחוק ופתאום מפציץ בדיבורים מוזרים ובשבתות כל ילדי בני ברק היו הולכים אליו וכך להורים הייתה מנוחה בבית...

אני נזכר גם במטוס שהביאו לבני ברק לפרדס ברמן אכן זה היה מעניין אך לא העזתי להיכנס אלא רק לראות מבחוץ ואחר כך באנו לחיידר בהתלהבות שזכינו לראות מקרוב מטוס אמיתי!!!

אני זוכר את השריפה הענקית שהייתה במכולת של היימן ברח' מלצר ואני זוכר את הטביעה של הילד הקטן ברח' מלצר בבריכה שנהייתה מהגשם באתר בניה ושאיש אחד הציל אותו והוציא ממנו את כל המים עם הבוץ וב"ה הילד הזה עד היום חי בריא ושלם בליע"הר.

אני זוכר את הסופר הגדול: "הטוב והמטיב" ברחוב כהנמן, ואת הירקן דני ברח' השומר פינת רבי עקיבא ואת בנו הצדיק יר"ש.

אני זוכר את התאונה הנוראית של פולק בצומת רמת אלחנן ראיתי אותו שרוע על הכביש מפגיעת המשאית ואת הוריו שהגיעו לזירה וראו במו עיניהם את מאמצי ההצלה זה היה זוועה שלא אשכח איך הם הגיבו בהלם. בתחילה כולם חשבו שזה הבן דוד ח"ו וכולם נעמדו בצד להגיד עליו תהילים בעיצומו של האירוע אך טעו בשמו כי הבינו שזה הבן דוד.

אני זוכר את הטרגדיה של הילד חנוכה שנהרג ברח' נחמיה וסיפרו שזה קרה כשחצה את הכביש והשדרה המפרידה בין שני הנתיבים הנגדיים הסתירה אותו לנהג שדרס אותו.

אני זוכר את הבאלגניסטים בלשון ההמעטה.. סהר ומושקי מרח' בילו ואת דודו שכמדומני חזר בתשובה וגם סהר לפני מותו בחיסול על ידי מאפיה הוא חזר בתשובה.

כמדומני לדודו היה סוסים והם היו רוכבים עליהם באזורינו ומחנים אותם ברח' חיד"א איפה שהיום יש מגרש משחקים. וסיפרו אז, שפעם אחת, אחד הסוסים השתולל ופצע את בעליו והמשטרה חיסלה את הסוס לפנות בוקר ביריות.

אני זוכר את המכולת של מרסל ברח' בילו. זו מכולת עתיקה שעד היום פעילה שם ולא מזמן ביקרתי שם והתעוררו לי נוסטלגיות מהמקום.
אני זוכר שבחיידר שלי תשבר קראנו לו הגטו הירוק על שם הגדרות הירוקות ואני זוכר עוד את התקופה שעדיין כל החצר הייתה חול ללא ריצוף והגדרות היו רק מרשת מתנדנדת בכל רוח..

אני זוכר את הסופר הגדול: הטוב והמטיב.. וכן את הסופר של גלאט מרקט, והכי כיף להיזכר בימי ערב חגים שהיינו רצים לקומת מינוס של יד עזרא ושם היינו מתחלקים בירקות... ולא אשכח את הרואלך הכי פריכים וטעימים מבית המאפיה שהיתה וקיימת באותו בנין של יד עזרא...
נערך לאחרונה על ידי 3128000 ב 16 ינואר 2014, 15:38, נערך פעם 1 בסך הכל.

אפס מאופס

אחד תם כתב:משהוא מכיר בחור אחד גינגי שזוכר את כל הספר טלפונים של בני ברק בעל פה ?
כן כן הוא היה גר בשיכון ה' וכשהיינו ילדים היינו מדברים איתו שעות ובוחנים אותו על כל הטלפונים שידענו והוא ידע ממש את רוב הספר טלפונים של בני ברק , מעניין מה איתו היום אני מאמין שאם הוא היה עדיין באיזור או בחיים היו שומעים ממנו כל המדינה
וואלה איך הזכרת לי את זה אתה תותח כולי מבסוט היום מהפורום הזה

סמל אישי של משתמש
ארבע אמהות

אחיינים שלי לקוחות נלהבים של מרסל. לא ידעתי שזה מוסד כל כך ותיק.
הקבצנית שיושבת תחת הסככה הסמוכה לבית הרב שטיינמן שליט"א - גם היא מימי אנו באנו?
וקרויזהר - אולמות הפאר שכונו בהלצה 'כרי זוהר', מי ישכח את הויולונות הסגלגלים-מקושקשים שלהם?

3128000

ארבע אמהות כתב:אחיינים שלי לקוחות נלהבים של מרסל. לא ידעתי שזה מוסד כל כך ותיק.
הקבצנית שיושבת תחת הסככה הסמוכה לבית הרב שטיינמן שליט"א - גם היא מימי אנו באנו?
וקרויזהר - אולמות הפאר שכונו בהלצה 'כרי זוהר', מי ישכח את הויולונות הסגלגלים-מקושקשים שלהם?
גברת ארבע, רק בשביל המושגים כדאי שתדעי שזאת שיושבת ליד ביתו של מרן שליט"א היא צדקת גדולה בעלת יסורים נוראים ככל הידוע לי היא על רגלים תותבות, ופעם קרוב משפחתי ראה את יצחק שיינין נותן לה צדקה הגונה אז הוא שאל אותו מה הקטע? מי היא? אז הוא ענה לו: "תשמע אין לי מושג, אני רק יודע שתמיד שאני שם אצלה צדקה אני רואה סייעתה דשמיא וברוכה מיוחדת באותו היום.
ומניסיון אישי אגלה לך שראיתי בעצמי ישועות מברכותיה..
ככל הידוע לי לא היא התקינה לעצמה את הסככה אלא אנשים חשובים בבני ברק שמכירים במעלתה ובצדקותה.
שימי לב, שאפילו תלמידי חכמים מכובדים ניגשים לעודדה מידי פעם במילים קצרצרות ומסתמא גם לבקש ברכתה כי מעלת צדיק ובעל יסורים היא לאין ערוך...
הרבה פעמים חזיתי עם אשתי במורות מכובדות שמשוחחות איתה בלבביות זמן לא מועט וזה מעיד על משהו.
לגבי אולם השמחות בעיניני ילדי תשב"ר קרויזר היה אולם פאר מול בית צרנסקי הצנוע... לא היה לנו מושגים יותר מכך...
בחיידר מי שהתברמץ בקוריזר ולא בבית צ'רנסקי זה העיד על מצבם הכלכלי של הורין שבהכרח הוא משופר מהנורמל..

סמל אישי של משתמש
ארבע אמהות

לא ידעתי שצדיקים מקללים מי שמפריש לההם מפרוטותיו המעטות.

בבית שרנסקי רצו עכברים בין השולחנות. אני מגלה לחרפתי שהיינו עניים, משום שערכנו שם שמחות ולא בכרי זוהר.

3128000

האח הקטן כתב:אתה מדבר על פינת החי, שזה כבר משהו אחר לגמרי, אם כי צמוד לפארק הנ"ל.

יחיאל!!!!!!!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
אח קטן, קרעת אותי מצצחוק!!! יחיאל זו אגדה בפני עצמה על הפינת חי של בני ברק...
"חבר'ה, אני סוגר את פינת החי!! מי שנשאר פה לא יוכל לצאת עד מחר בבוקר!!! אני הולך הביתה ולא מעניין אותי מכלום!!!"
זוכרים?....
אבל אני מתעקש על העניין של גביית תשלום ב"פארק" ברוקלין, בימים הראשונים כן גבו והם לא היו שבבניקים אלא חבר'ה משלנו וכמדומני שהתשלום היה חצי שקל לילד או משהו כזה... וזכורני אם אינני טועה, שבביתי היינו שוקלים רבות לפני שהלכנו לפארק עקב התשלום וכשלא הייתה ברירה אז הסתפקנו ב"גן" תשעים ושלוש... אגב לדעתי גן זה היה באמת כפארק ביחס למה שהיה בפארק ברוקלין...
טוב, אם לגן וורשא על שלושת ספסליו ניתן לקרוא בצורה רשמית: "גן" וורשא... אז בטח שפארק ברוקלין נקרא פארק...

אפס מאופס

ופעם פארק ברוקלין היה הרבה מתקנים משא"כ היום שאין שם כלום

אפס מאופס

אתם זוכרים שלבוגרד היה ספריה ברמת אהרון שם למטה מתחת לביתם ?

3128000

Re: אשכול הנוסטלגיות

פעם חשבתי כתב:
שיראל כתב:
שילת כתב:אתה לא מתכוון ל"פסח כובעים".

פסח כובעים היה מאחורי גן וורשא
אני זוכר שקניתי שם את הכובע לבר מצווה ושוקי גרינמן היה עובד שם
פתאום הוא שם לי מבט לבדוק לי את הקניישט ואני תפסתי את הצחוק של החיים שלי
מי שלא ראה את שוקי גרינמן בודק את הקניישט לא יבין על מה אני מדבר,
פסח הגיע למאחורי גן ורשא בתקופה "מתקדמת" יותר. בזמני הוא היה ברחוב ירושלים.

בכולויפן, ולדימירסקי היה חרדי, ופסח היה חילוני.
ולדימירסקי חלם להתעשר, ולהיות ראש ישיבה!! זה כמובן נאמר על ידו בהומור מוסתר בפרצוף רציני. ולמי שחייך או גיחך, היה מיד מנגן ניגון של גמרא ואומר איזה שורה בעל פה, ומכריז אגב, שבישיבה שהוא יקים על טהרת הקודש בלי לימודי חול, כל ערב תהיה שעת שחייה!!

עוד מהבדיחות שלו: בתפילה אם התיישב לידו חסיד שהתפלל בהברה חסידית, היה גוער בו שמשבש את ההיגוי, ומשנה את המשמעות. הוא היה רגיל להביא כדוגמא את הפסוק "והיא ימשול בך"...

ולדימירסקי סגר את העסק של הכובעים ופתח במקום סמוך את החנות הפעילה עד היום בשם "רב מכר"... מישהו נזכר??
אני זוכר את פסח כובעים עוד לפני היותו בגן וורשא שאז זה כבר היה בשלבי גסיסת עסקו. הוא היה צוחק על אלו ששמים שקיות אשפה על הכובע בימות הגשמים.. לדעתו לא קורה כלום אם הכובע ספג גשם ואח"כ אתה מניח אותו על מגבת שעל השולחן (אולי בעקבות כך העסק שלו כבר ניהיה לא רלוונטי...) אגב, לדעתי הוא לא מאה אחוז צודק כי העיצוב נפגע קצת.
תוך כדי גסיסת עסקו, החל להפציע שמשו של ברון כובעים שאביו היה יושב בצד ובנו ברוך הרים את העסק לעוצמה מיוחדת באמצעות שיווק כובעי הקולומבו של בורסלינו עם הסרט הדק ומתחתם על הראש הייתה מונחת כיפת קרמבו...
ברוך שיווק את בורסלינו לדרגת אמינות ומותג כל כך עוצמתית בציבור החרדי שעד היום אף אחד לא הצליח להפיל אותה למרות שבערוב ימי עסקו ברוך עצמו נפגע מהחברה האיטלקית שבגדה בו ופתחה חנות משלה.
לגבי שוקי גרינימן, אוהו.. זה חברהמן אמיתי.. מי לא זוכר את הרמקול שלו העגול האפור הענק ששוקי היה מסתובב עם מוניות ברחבי בני והיה צועק בקולו הגרינימני לתוך המקרופון את ההודעה על ההלוייה התורנית. אז עדיין לא הייתה אפשרות השמעה דרך הקלטה ושוקי עצמו היה צועק שוב ושוב את ההודעה בכל בני ברק. וכבר מפורסמת הבדיחה על שוקי עם העשיר העם הארץ שהזמין הודעה על הלווית קרובו ושוקי שאל אותו : "הודעה עם שוקו או בלי שוקו..."

סמל אישי של משתמש
אמלתראות

נושא שלא נקרא על ידי אמלתראות »

[img]http://www.kedem-auctions.com/sites/default/files/[field_sale_id-formatted]/494a_1.jpg[/img]

אף אחד אינו זוכר יהודים ממייסדי העיר?
ומן הכשרים לא מצא לפי שהיו יושבים בבבל בשלווה והעולים בירושלים היו בעוני ובטורח המלאכה ובאימת כל סביבותיה [רש"י קידושין סט]

איש אחד

נושא שלא נקרא על ידי איש אחד »

טבעי כתב:

ומי זוכר את החנות "המרכז לתכשיטים מלאכותיים.... ברחוב ר"ע ליד הצבי מול איצקוביץ, היה קיים עד לפני שנים ספורות, בלגאן אחד גדוווול...
באזר לב העיר השתלטו על כל החנויות בסביבה. ממול (ליד חנות מצע-חן) הייתה חנות גם מאוד מבולגנת של בגדים, לבנים. נראה שקראו לו: מילו או משהו דומה. גם הוא כבר כמה שנים טובות לא נמצא שם.
קראו לו חילו.

שיראל

נושא שלא נקרא על ידי שיראל »

וואו יפה
אבל בקשר לפסח כובעים מי שהפיל אותו היה קודם עתיד כובעים
ברון היה תקופה הרבה יותר מאוחרת,
מי לא זוכר את עתיד שבהתחלה כל הישיבישרס היו נוסעים לתל אביב לקנות אצלו בורסלינו
נראה שזה היה באותה תקופה שהיו היו הולכים עם כיפות שטראוס

ואם כבר חנויות כובעים מי זוכר את חנות כובעים פוגל ששם כל התשברניקים והחברה מתורת אמת היו קונים שם את הקסקטים
ואני זוכר שהיו אומרים שיש בהם שעטנז והיינו מוסרים אותם לבדיקת שעטנז

ואם כבר קסקטים אינני זוכר מתי הרב מונק מתורת אמת הסכים כבר שיפסיקו עם זה
אני זוכר ש"המודרנים" (המודרנים של תורת אמת...) יותר היו מתביישים ללכת עם הקסקטים והיו הולכים ברחוב רק עם החליפה ורק כשמגיעים לחידר היו לובשים את הקסקט כדי שהרב מונק לא יכעס
איזהו מכובד המכבד את הבריות

סמל אישי של משתמש
אמלתראות

תמונה

מה קרה לפרד"ס תפוזים ועוד פירות האילן שנטעו בזיעה מייסדי העיר? איך זה? מה היה ההיתר?
ומן הכשרים לא מצא לפי שהיו יושבים בבבל בשלווה והעולים בירושלים היו בעוני ובטורח המלאכה ובאימת כל סביבותיה [רש"י קידושין סט]

סמל אישי של משתמש
mmw

מי היה מאמין

סמל אישי של משתמש
אמלתראות

רוצים סיור לקראת שבת בבני ברק?
מאת metsalem
בתאריך 18/6/2012
יום חמישי בלילה.

נדמה שכבר היה פעם

אני אשמח
מאת תותח9
בתאריך 18/6/2012

יש עניין. על אילו שעות מדובר?
מאת עמית 171
בתאריך 18/6/2012

מעניין אותי, תלוי בתאריך
מאת נתב שטח
בתאריך 18/6/2012

5/7 או 12/7
מאת metsalem
בתאריך 19/6/2012
אלו התאריכים בהם אני פנוי.
הכוונה לסייר בבני ברק בשעות הלילה שבין יום חמישי לשישי,
לראות את העיר המתכוננת לשבת, וכמה מדמויותיה בעבר ובהווה.
לחוש את קצב החיים ואת "חיי הלילה" (מי ישמע...) המיוחדים
שלה.

נתחיל בביתו של הרב שטיינמן (רק השבוע הוכתר כ"גדול הדור"
הליטאי, נמשיך לביתו של החזון איש, שם נדבר על הפטור משירות
צבאי, איך התחיל ומה קורה כעת (ועדת קש"ב וחוק טל), נחלוף
ליד ישיבת חכמי לובלין, ונדבר על זכרון השואה ורצף הדורות
בעינים החרדיות, נעלה לישיבת פוניבז' (לימוד התורה, ארון
הקודש המוזהב והשתנות הדורות שקיימת גם בחברה השמרנית), נרד
לאורך רחוב רבי עקיבא, עד בית הכנסת איצ'קוביץ בו מתפללים
24 שעות ביממה.

ונסיים (אי אפשר בלי) במאפיית החלות ויז'ניץ.

בין לבין, נראה חנות מגבעות (המדים של החרדים),
פאשקעווילים, קופות צדקה, נדבר על הגינות של בני ברק (גן 93
על שום מה? גן ווארשה האמנם?) ועוד ועוד ככל שיותיר לנו
הזמן.

אורך המסלול כשלשה ק"מ במאפיינים אורבניים, כולל עליה קצרה.

ניפגש בפינת הרחובות רבי עקיבא-חזון איש בערך ב21:00 נסיים
ב 23:00 פלוס מינוס, תלוי בנרשמים.
חניה אפשרית ברחובות הסמוכים.
בכניסה לבתי הכנסת נחבוש כיסוי ראש, ורצוי לבוש צנוע (אין
צורך בחצאיות, די במכנסיים ארוכות, וחולצת שרוול עד המרפק).

מה דעתכם?

מפת הסיור
מאת metsalem
בתאריך 19/6/2012
תמונה

המפה
מאת חגית_ב
בתאריך 19/6/2012

ותודה לרבקה על הרעיון

נשמע נפלא!
מאת תותח9
בתאריך 19/6/2012
האם יתאים גם לנערה (או שתיים) בת 14 וחצי (שמאוד מתעניינת, ברמה מאוד גבוהה ובמקרה גם הבת שלי)

ברור
מאת metsalem
בתאריך 19/6/2012

אשמח להשתתף בכל אחד מהמועדים.תודה
מאת חגית_ב
בתאריך 19/6/2012

למעלה מעניין מאד. בלי נדר,גם אני מצטרף.
מאת אלעד 1975
בתאריך 19/6/2012
בעיקר אם לוח הזמנים יישאר פחות או יותר על כנו.

אשתדל להגיע.
מאת עמית 171
בתאריך 19/6/2012

5/7 - אני אגיע, 12.7 - לא מגיע
מאת נתב שטח
בתאריך 19/6/2012
בכל מקרה תודה על הרצון שלך ולנו זו תהיה חוויה.

אשמח להגיע. אני יכול בשני המועדים.
מאת lordgino
בתאריך 20/6/2012

אשתדל להגיע
מאת ההולך בשבילים
בתאריך 19/6/2012

קבענו 5/7 שעה 20:30
מאת metsalem
בתאריך 19/6/2012
בפינת הרחובות רבי עקיבא-חזון איש.
אעמוד ליד ביתן הפיס (אולי אריאלה תתקשר אלי).
אין מגבלה על כמות המשתתפים ומינם. כל מי שמסוגל לצעוד
מוזמן.
מי שמעוניין במספר טלפון לתיאום, שישלח לי מסר אישי.

תח"צ: קוי דן רבים עוצרים בחזון איש מס' 4.
רכב פרטי: מתל אביב, פונים לרחוב רבי עקיבא, ואחרי הירידה
הגדולה מגיעים לרחוב חזון איש. ממזרח: כניסה לעיר דרך מחלף
קוקה קולה, ימינה לכהנמן, המשך באהרונוביץ, וברמזור הרביעי
פניה שמאלה לרבי עקיבא.
חניה (כחול-לבן) ברחובות הסמוכים (רש"י, בעל שם טוב, זכריה,
צפניה וחבקוק).

מחכה לכם
יהושע

נ.ב.
אל תבואו על בטן מאוד ריקה, אין מסעדות בבני ברק (תודו
שהופתעתם, וזו רק ההתחלה)

מה זה הסיפא של דבריך?
מאת Rebeccan
בתאריך 20/6/2012

אולי אין 'מסעדות' כמו שרואים בערים אחרות, אבל בהחלט אפשר למצוא 'מזון מהיר' למיניו.
אני אישית מכירה כמה פלאפליות לא רעות (מהתקופה שגרתי בבני ברק פינת רמת גן... וקופות החולים היו באזור ההוא)

בקיצור - זה נכון שלא להגיע עם קיבה ריקה, אבל למצוא אוכל בהחלט אפשר. לחם זה אוכל?

נ.ב. יש סיכוי שאגיע, מסיימת הדרכה בת"א באותו יום

לוותר על רקודי עם במשגב ? עם ירון כרמל ?
מאת דודידו
בתאריך 21/6/2012
נעשה חושבים- יש עוד זמן

מאחל לכם הנאה צרופה.
מאת סייר מדבר
בתאריך 21/6/2012
אני לא אגיע.

איזה באסה, יש מרוץ לילה ברחובות באותו יום
מאת הייקר
בתאריך 21/6/2012

אם נדחה את זה לתוך יולי-אוגוסט ישתתפו יותר?
מאת metsalem
בתאריך 21/6/2012
או שאתם בורחים לחו"ל ?

אני בחו"ל מ-13 ביולי עד 7 באוגוסט
מאת הייקר
בתאריך 21/6/2012

ביולי לא אוכל, באוגוסט כן
מאת נתב שטח
בתאריך 21/6/2012

לא אהיה זמין רוב אוגוסט.
מאת עמית 171
בתאריך 21/6/2012

תודה יהושע ! נשתדל להגיע (2)
מאת יואב אבניאון
בתאריך 21/6/2012

נשאיר את זה ב 5/7
מאת metsalem
בתאריך 22/6/2012
ואם יהיה טוב ואם תרצו עוד אחד, אשתדל לעשות בהזדמנות אחרת

מגיע *2
מאת saar64
בתאריך 23/6/2012

תודה על היוזמה הברוכה.
מאת סאקרה
בתאריך 20/6/2012

אשתדל להגיע, זה נופל בדיוק על היומולדת שלי
וסביר שצ'יקו יפתיע אותי בארוע פרטי.
אבל אולי נצליח לשלב בין החגיגות.

4 שנים???
רוני..אתה בטוח?

הזמן עף..

אשתדל להביא. אולי אפילו 1+
מאת ylivny
בתאריך 24/6/2012
יש הנחיות מיוחדות לגבי צילום?

taut2 להביא == להגיע
מאת ylivny
בתאריך 24/6/2012

בורגר1 בעניין האוכל, אתה לא מתכוון לוותר על..
מאת סאקרה
בתאריך 25/6/2012

מאפיית ויז'ניץ...!?
זה מוסד חוה בני ברקי של טרום שבת.

התמונה צולמה עי ברוך גיאן.

אני לא מוותר - למרות הדיאטה....
מאת roni250b
בתאריך 25/6/2012
איך אומרים...הדיאטה לא תברח !!!

שולח_נשיקות

מישו פה לא קרא הודעות עד הסוף?...
מאת elimetayel
בתאריך 25/6/2012
ראי בפירוט המסלול - לא, הוא לא מוותר...

בתאבון!

טבח צודק!
מאת סאקרה
בתאריך 26/6/2012

ס16

תזכורת, טיול פורום ביום חמישי 20:30
מאת metsalem
בתאריך 1/7/2012
נפגשים ברחוב חזון איש 1 בני ברק, ליד דוכן הפיס (אולי יפול
קצת כסף מהדוכן).
מי שרוצה את מספר הטלפון שלי, למקרה של איחור, נא ישלח לי
הודעה אישית

מחכה לכם
יהושע

יהושע, אולי אתה תזהה את מיקום התמונה?(לא חידה)
מאת נתב שטח
בתאריך 3/7/2012
הטופוגרפיה נראית קצת מעוותת ולכן אני מתקשה לזהות. בכלל,
יוזמתך ראויה לציון כי לרבים ואני בתוכם, בני ברק היא "חור
שחור". מן הסתם יהיה נחמד אם חברים בפורום ישפכו קצת מידע על
העיר וההיסטוריה שלה מעבר לרשום בויקיפדיה.

מפה ישנה
מאת נתב שטח
בתאריך 3/7/2012
לשים לב לביח"ר לטקסטיל (לבטח אין זכר ממנו כיום) ולשתי הגבעות
בצד הצפון מזרחי שאולי לכאן התכוון יהושע שתהיה עלייה קלה. בכל
זאת לא ממש הצלחתי למקם את התמונה על המפה.

אכן זה המקום
מאת metsalem
בתאריך 3/7/2012
סימנתי בריבוע את השטח המצולם. החץ מצביע על כוון המבט של
המצלמה, והגבעות באדום מימין (הר העצמאות) ומשמאל (הר השלום)

מצ"ב המפה הישנה עליה מסומן מסלול הסיור המתוכנן...
מאת elimetayel
בתאריך 3/7/2012
נקודת המפגש בריבוע האדום ( רבי עקיבא פינת חזון איש, בהמשך -
עליה קלה לגבעת ישיבת פונוביז' ולסיום ירידה במורד רבי עקיבא )

לגבי מפעל הטקסטיל - לפי המיקום וזכרון מעומעם של אימי היה
מפעל של "גוטמן לבדי פרלין"
באזור בית כנסת הגדול \ מפעל "דובק" לשעבר.

לגבי שאריות הכורכר - בהר העצמאות ( - עליו שוכנת גם ישיבת
"סלבודקה" היא סבתה הביולוגית של ישיבת "חברון" המפורסמת... )
יש בצבוצי כורכר, בסיור לילי עם עמית לפני כמה שנים הוא אף
צילם משהו למזכרת.

שתי הנגבעות
מאת מאבישי
בתאריך 4/7/2012
נתב,גם אתה מחזיר אותי לשנות החמישים, שנות ילדותי.
להורי היו זוג חברים טובים שהתגוררו בבני ברק, שם הם ניהלו מוסד לילדים (יתכן שבית יתומים). המוסד היה בית קומותים גדול ששכן בבדידות מזהירה על גבעת כורכר, עם צמחית כורכר אופינית וריח של קורנית אפף אותה.
החברים התגוררו באותו מוסד ואני התארחתי אצלם מדי פעם. לנבעת הבורכר היתה אחות תאומה, קרחת אף היא, ועליה מבנה קטן ואנטנה.כילד "ידעתי" שזה המשדר של גלי צה"ל. נראה לי שאלו שתי הגבעות שציינת.
כל זה בא מזכרונות ילדות רחוקים ואינני לוקח אחריות על הדיוק.
אשמח אם מישהו יאשרר או יתקן אותי.

רבי עקיבא מבט לצפון
מאת metsalem
בתאריך 3/7/2012
אני מעריך שזה רחוב רבי עקיבא מבמט מהצומת של רחוב ירושלים,
לכוון דרך ז'בוטינסקי.
העיר החלה מהאזור ההוא, ובמים ההם זה כל מה שהיה. הרחוב הראשי
הוא רחוב רבי עקיבא, חוצה אותו רחוב רבי טרפון.
מימין אנו רואים את הר העצמאות, משמאל את הר השלום. או בסלנג
הבני ברקי "הר השלום והר הברוגז".
על פסגת הר העצמאות נמצאת האנדרטה לחללי צה"ל תושבי העיר (כן,
בימים ההם שירתו כולם בצבא, היום פחות), ופעם התנוססה האנטנה
של גל"ץ, היא הוסרה לפני כחמש שנים.

אני לא יודע להחדיר תמונות לתוך הטקסט (מאז מותו של up2me),
צירפתי שתי תמונות מתוך עמוד ענן.
באת ניתן לראות את הצומת רבי עקיבא/ירושלים, כשמבט המצלמה
שמאלה, בשניה את קוי הגובה ומתאר שתי הגבעות.

נותרו מבנים מקוריים? יש מבנים המוכרזים לשימור?
מאת נתב שטח
בתאריך 3/7/2012
שים לב כמה יפים רכסי הכורכר בתמונה ויופיים ננגס עם הפיתוח.

בעיר הקודש בני ברק המושגים משתנים
מאת metsalem
בתאריך 3/7/2012
במושגי בני ברק, מבנה שמיועד לשימור (מרצון התושבים, על
המועצה לשימור אתרים לא שמעו שם) הוא בית כנסת או ביתו של
רב חשוב.

מילדותי אני זוכר את ביתו של החזון איש שהפך ברבות הימים
לתלמוד תורה (בי"ס יסודי לבנים). בסיור נעבור על ידו ונראה
שמה שנותר הוא חדר אחד שעל גבו נבנה מבנה בן ארבע קומות.
אמנם החדר נותר אך לא נותר זכר מתכולתו, הוא משמש ככיתת
לימודים. אפילו שלט הנצחה אין. שום כלום. רק יודעי דבר
יודעים שזה היה ביתו.

בשנה האחרונה נתלו כמה שלטים בעיר, בעיקר על בתיהם של
רבנים, אך כצפוי הם הפכו לסלע מחלוקת. גם לשם נגיע.
מה עוד? בית הכנסת הייליגמן נשמר, גם אותו נראה. בגללו אין
מיישרים את הגבנון של רחוב רבי עקיבא.
האם הוא מיועד לשימור? כל עוד הוא קיים. ברגע שיתמוטט
ייהרס.
העובדה שבתוכו הוקמה ישיבת פוניבז' אינה אומרת דבר לבני
ברקי המצוי.

כדאי להכיר את הכתבה הזו
מאת עמית 171
בתאריך 3/7/2012
באוהאוס בבני ברק.

מוכר לי, שים לב למשפט הבא
מאת metsalem
בתאריך 3/7/2012
כשבוחנים היום את השכונה ובתי הדירות, סימני הבאוהאוס אמנם
מסתתרים מתחת לתוספות מאולתרות ושאר סימני גיל והזנחה, אבל עם
קצת דמיון ורצון טוב, אפשר להבחין בקיומו ובתווי המתאר
הבסיסיים שקפאו בזמן. כדברי רביד, בעיריית בני ברק לא גילו
עניין בשיקום השכונה; כך לפחות היא תמשיך לשמש אפשרות מגורים
למעוטי יכולת.

אני חולק עליו, צריך דמיון כדי לקלף את התוספות שנעשו
לאותם בתים

אגב באוהאוס בבני ברק -
מאת elimetayel
בתאריך 3/7/2012
הבניין הזה עבר לאחרונה טראומה...
במבצע מורכב שנמשך כמה לילות וכלל חסימת נתיבים בז'בוטינסקי
וכלים מכלים שונים נוסרו מרפסותיו...

אין לי מושג האם היתה זו סכנת קריסה או חלק מתכנוני הרכבת הקלה
או סיבה אחרת.

קוד לבוש, קוד צילום למשתתפים בסיור
מאת תותח9
בתאריך 4/7/2012
מה מותר, מה רצוי, מה אסור?

אז ככה
מאת metsalem
בתאריך 4/7/2012
אפשר לבוא איך שרוצים, בין כך בכניסה לעיר עומד דוס אחד
שמדביק טאפטים על האיברים החשופים לטעמו.

סתאאם
בני ברק איננה מאה שערים, לא ישליכו אבנים על אף אחד, אולם
בקטע של "לכבד" את התושבים, יהיה זה מן הראוי לבוא (נשים
וגברים כאחד) במכנסים ארוכים (עדיף מאשר חצאית קצרה) וחולצה
בעלת שרוולים (עד המרפק ולא עד בכלל) ומיפתח צוואר סביר.
בכניסה לבתי הכנסת נחבוש כיסוי ראש (מכיפה ועד כובע, לא
כולל ממחטת אף או שטריימל).
המגבלה היחידה שתחול על הנשים היא כניסה לתוך אולם ישיבת
פוניבז'. כלומר הן יכולות לעמוד במרפסת ולצפות דרך החלונות.
כפיצוי הן תיכנסנה ראשונות למאפיית ויזניץ' (לא שווה?).

כללי הצילום הם כללי הנימוס. אפשר לצלם הכל כולל הכל, אולם
לא נדליק פלאש לתוך פרצופו של המצולם, באולם הישיבה יש אור
יקרות, הוא עלול להיות מטרד, ובעצם אין בו צורך.

לצערי לא אוכל להגיע לסיור... עצוב
מאת roni250b
בתאריך 5/7/2012
תשתדלו להנות הרבה ולהביא הנה את הסיפור כולו כולל צילומים מענגים, נפגש בשמחות אחרות !!
רוני.

יהושע - תודה על סיור מדהים
מאת יואב אבניאון
בתאריך 6/7/2012
רק דבר אחד ציער אותי
שלושת הדברים שרמב"ם תעב - אופיניים לי:

אוהב ללכת לבד בלילה
מאבד דברים
מתעניין בבתי קברות

(זו הרשימה - הלא כן?)

כל הכבוד על ההשקעה - פתחת לנו פתח לעולם לא מוכר ומרתק

עדי ויואב

דעתו של הרמב"ם על הליכה לבתי קברות
מאת metsalem
בתאריך 6/7/2012
רמב"ם, משנה תורה, ספר שופטים, הלכות אבל פרק ד' הלכה ד'

ומציינין את כל בית הקברות ובונין נפש על הקבר,
והצדיקים אין בונים להם נפש על קברותיהם שדבריהם הם זכרונם,|
אדום|ולא יפנה אדם לבקר הקברות.

הגדרת "שוטה"
מאת metsalem
בתאריך 6/7/2012
הוספות, פירושים ותרגום - בתוך הסוגריים המרובעים

תנו רבנן: [אמרו חכמים] איזהו שוטה? היוצא יחידי
בלילה, והלן בבית הקברות, והמקרע את כסותו. איתמר [נאמר],
רב הונא אמר: עד שיהו כולן בבת אחת [צריך שיעשה את שלושת
המעשים כדי שיוגדר שוטה]. רבי יוחנן אמר: אפילו באחת מהן
[די בעשיית מעשה מסוג אחד כדי להגדירו שוטה].
תלמוד בבלי מסכת חגיגה דף ג עמוד ב

פוסק הרמב"ם:

השוטה פסול לעדות מן התורה לפי שאינו בן מצות, ולא שוטה
שהוא מהלך ערום ומשבר כלים וזורק אבנים בלבד, אלא כל מי
שנטרפה דעתו ונמצאת דעתו משובשת תמיד בדבר מן הדברים אף על
פי שהוא מדבר ושואל כענין בשאר דברים הרי זה פסול ובכלל
שוטים יחשב,
רמב"ם הלכות עדות פרק ט הלכה ט

האם ניתן להסיק מדברי הרמב"ם כמו מי הוא סובר? כלומר האם
צריך את שלושת המעשים או די באחד מהם?
מפרשי הרמב"ם הבינו שדי בדבר אחד. יתר על כן, הוא מרחיב את
ההגדרה למעשים נוספים שלא נמנו באותה גמרא, ולכן הוא נמנע
מלפרטם ומסתפק במשפט: "כל מי שנטרפה דעתו..."

להלכה נפסק:
ושוטה, דהיינו שהוא יוצא יחידי בלילה, או מקרע
כסותו, או לן בבית הקברות, או מאבד מה שנותנים לו, אפילו
באחת מאלו, אם עושה אותם דרך שטות...
שולחן ערוך יורה דעה הלכות שחיטה סימן א סעיף ה

אם כן, די באחד המעשים וקל וחומר בכולם כדי להיחשב "שוטה".

א-ב-ל
בהמשך הגמרא כתוב במפורש שעשיית מעשה אחד או אפילו שלשתם,
באם ישנה סיבה הגיונית לצעד זה, הרי שאינו שוטה.
למשל. מורה דרך שמתפרנס מסיורים בטרומפלדור, אינו שוטה.
אפילו לא המודרכים שלו. אבל מי שבוחר לישון שם....

נחה דעתך?
http://www.agenda.co.il/123/forum/839830

פך שמן

נושא שלא נקרא על ידי פך שמן »

אח קטן בטח שאני זוכר את ויצמן המזרוחני השחור כל היום מתחכך עם אורי באחיסמך היה נוסע איתנו ביום שישי לבריכת אור יהודה

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

טבעי כתב:

קראו לו חילו, הוא עבר לכיוון רחוב מהרש"ל וכבר נסגר.
אני חושב שנפטר ז"ל.

איש אחד

פעם חשבתי כתב:
טבעי כתב:

קראו לו חילו, הוא עבר לכיוון רחוב מהרש"ל וכבר נסגר.
אני חושב שנפטר ז"ל.
אתה זוכר את הדוכן שהוא היה יושב לידו ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
עם כל הנוכחות המרשימה שלו רק הראש היה מציץ משם :lol: :lol: :lol: :lol:

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

כן, הדוכן היה במשולש בפינת 2 קירות החנות קרוב לפתח, כי לא היה מקום לשולחן מרוב בגדים בתפזורת...

הסבא - יישר כוח!!!!
אולי תביא עוד משהו??

איש אחד

פעם חשבתי כתב:כן, הדוכן היה במשולש בפינת 2 קירות החנות קרוב לפתח, כי לא היה מקום לשולחן מרוב בגדים בתפזורת...

הסבא - יישר כוח!!!!
אולי תביא עוד משהו??
פע"ח, לפי הודעותיך אתה מזקני האתר....
משהו באיזור גיל 40...

סמל אישי של משתמש
אמלתראות

תמונה

האח הקטן

נושא שלא נקרא על ידי האח הקטן »

שילת כתב:
אולפני לדעת כתב:חבר'ה לא עניתם לי על ד"ר אהרונוביץ הזקנה שחילקה חצאי טופים, בהתחלה היתה בקופ"ח הסתדרות - כללית ואח"כ במכבי.

מישהו זוכר את האיש המוזר עם בלויי הסחבות ושיער ארוךךךך היה הולך עם אופניים שעליהם כל תכולת דירתו... אמרו עליו שהיה הולך ברגל ועל האופניים מב"ב לי-ם, לילדים זו היתה אטרקציה לרוץ אחריו ואני זוכר אותו בכל מיני נקודות בעיר. קראו לו דדוש
את האיש הזה אני זוכר, אבל לא זכור לי שהיה לו שם.
את הנאומים של האיש הכחול יש מישהו שזוכר? איזה קללות, וואי וואי...
היה איש אחד (אולי הוא עדיין קיים) רזה, נראה מסוגף, זקן מדובלל, הולך תמיד עם שקיות על הידיים, צולע מאוד עם מקל מאולתר, עם קסקט שחור וחליפה קצרה, מדבר בצורה מוזרה מאוד, היה מסתובב הרבה בסטריקוב ברחוב אלשיך ובמחנובקא בברטנורא ושאר השטיבלאך החסידיים באיזור. זכור לי שכשהייתי ילד הייתי נוכח כמה פעמים כשהוא דיבר עם אנשים, והיה לו ידע תורני מרשים. ככה דמיינתי בתור ילד את ל"ו צדיקים נסתרים.
אני ממש זוכר אותו, ואני יודע בדיוק על מי אתה מדבר. הוא אכן היה בעל ידע תורני נרחב (בחנו אותו כמה פעמים... והבן אדם שלט) ואני מצטרף לדבריך בענין הל"ו צדיקים.

עוד דמות שאני בטוח שכל מי שלמד בישיבה קטנה בב"ב מכיר, זה בחור שמנמן עם ווסט, פאות מתחת לכיפה וגרבים מעל המכנס כמו גערער, נראה לי שהוא באמת היה גערר, והבן אדם היה יודע את כל קיצור שו"ע בעל פה,גם אותו כמובן בחנו. הוא היה בא לאכול מידי פעם בארוחות בוקר/ערב בחדרי האוכל בישיבות. יום אחד הוא החליט שזהו, הוא חייב לשפשף את המוח והתחיל ללמוד מתמטיקה לרפו"ש בתושח"י.

אני לא מבין איך לא הזכירו כאן את אחד מדמויות ההוד הבני ברקיות והישיבתיות בכלל הלא הוא רבי צבי יפונה! מוכר הספרים. הרב ויסבקר לא אהב שהוא בא לישיבה למכור ספרים בזמן סדר מוסר ושהבחורים מתגודדים סביבו, ותמיד היה חוזר על הבדיחה והיה שואל אותו 'מתי יפונה יפונה?'. דרך אגב מן הראוי לציין שפעם אחת גנבו לו את הרכב עם כל הספרים, והיה שרוי בצער גדול, והגיע אליו בחור צדיק מבית מתתיהו עם אלף דולר ואמר לו קח,כשיהיה לך תחזיר לי. ר' צבי כל כך התרגש מזה כשהוא סיפר לי את זה אחר כך. דרך אגב יום אחד עברתי ישיבה לעיר אחרת, ויצא שהוא לא ראה אותי כמה חודשים - עד שיום אחד הוא פגש אותי בישיבה החדשה - וחיבק ונישק אותי (כפשוטו), אתם יכולים להבין מה זה עושה לבחור כזה חום ואהבה בלי מליצות. ככה הבן אדם הזהב הזה.

שילת

דובינקי מהתיווך הוא כמדומני ירושלמי במקור, בן של ר' נחמן דובינקי מאונגרישע הייזער.
בזמני התחילו לעשות בר מצוות בקרויזר, לפני כן זה היה אולם חתונות עם כסאות עץ וסכו"ם מלוכלך ולא תואם. אני זוכר חתונות שעשו שם בקיץ כשזה היה נחשב "גן אירועים" מיוחד... ואת הסעודה אכלו ברחבה מאחורי קרויזר, ליד הכיתות והבית כנסת של בתי אבות.
הקבצנית ליד הבית של הרב שטיינמן, בזמני ג"כ הייתה נחשבת צדיקה, והיא זכורה לי כעדינה שמרבה להודות על התרומות. אם היום היא מקללת כנראה שהיא הזדקנה נעבאך.
כשאנחנו עשינו שמחות בצ'רנסקי זה היה אחרי שהשתדרגנו... לפני זה היינו עושים בבית או בבית כנסת.

ודאי שאני זוכר את הבחור הגערער הזה, לא כ"כ שפוי, התגורר תקופה בקיטון הפצפון שצמוד לבית כנסת ראחוב ברחוב רש"י. אכן, הוא ידע את כל הקיצור שו"ע בעל פה, אבל היה לחלוטין לא בקו הבריאות.
היו עוד כמה בחורים מוזרים (אחד חסיד שומרי אמונים, מן הסתם מוכר לכל ילד בני ברקי), אבל מן הסתם רובם חיים וחבל להזכיר את שמם.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

הבחור שנראה גרר - מאטעס שמו [או כינויו], הוא מסתובב עוד היום, וכן הלמדוואווני"ק עם המקל, וכן כמובן ר' צבי יפונה שמסתובב בישיבות, ובשאר הזמן עובד בחנות של אברמוביץ' ברחוב הרב קוטלר.

אבל כל אלו אינם נוסטלגיות, הם הווה. אולי 20 שנה אחרי שהם לא יהיו, לאורך ימים ושנים טובות, אז הם יהוו נוסטלגיה.

האח הקטן

אם כבר אנחנו מדברים על אולמות של שמחות, אז באמת היה דירוג שבית שרנסקי היה לאלו ש"לא יכלו" יותר מכך, קרויזהאר היה לאלו שקצת יותר, ובאר מרים זה היה בכלל הסטייל של ההיי סוסייטי של הקלאסה של העשירים. ווגשל היה רק למי שממש ממש טחון בכסף ויש לו מלא מלא מוזמנים שאי אפשר לשכן אותם באולמות הבר מצווה הרגילים.
אני יכול לומר שזכיתי להתברמץ באולם בו התחתנו ההורים שלי - קרויזהאר, וזה אחרי שאחי הגדול התברמץ בבאר מרים - אבא שלי הסביר לי שמרוב שנשאר לו חובות מהבר מצווה הראשונה, אין לו כסף לעשות שם שוב. אז זה היה נשמע לי הגיוני, היום זה נשמע לי עצוב. :ugeek:

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

לחלק מהכיתה שלי עשו בר מצווה בבית.
וזה לא היה בכלל סימן של עניות!
היו כמה שעשו בעזרת נשים של בית כנסת.

להיפך, כל מי שעשו לו ב"אולם" הרגיש גאווה מיוחדת.

מישהו זוכר את בית החרושת לליטוש יהלומים של שכטר ברחוב עזרא ליד ויז'ניץ??

שילת

פע"ח,
גם אתה חושב שהצולע עם הקסקט הוא למדואוני"ק?
יש למישהו פרטים עליו? אפשר לעשות מזה כסף...

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

אני לא חושב על אנשים, מה יתן לי ומה יוסיף לי לחשוב.

מה שכן, אם אתה רוצה להכין משהו לנוסטלגיה של עוד 30 שנה, קבל ממני משהו:

פעם לפני בערך 14 שנה עמדנו בתפילת רבים על חולה בבית כנסת ברחוב חזון איש, והוא נכח שם והצטרף, אח"כ שאל את השם של החולה להתפלל עליו, אח"כ חיפש מישהו מהמבקרים של החולה בבית חולים למסור לו סגולת נטילת ידיים שחרית לפי צירופים וכוונות, ושמעתי איך הוא מייחד יחודים בכל נטילה אות אחת לפי הסדר. יו"ד ה"א וא"ו וכו' במילואם!! י' ו' ד' ה' א' וכו' וכו' ואח"כ בצורת ה"ה ואח"כ בצורת ו"ו או וי"ו, הכל שמות מלאים ומדגים צורת הנטילה לסירוגין מה יוצא ליד ימין ומה ליד שמאל וכו'.
ואמר שאם החולה בהכרה ללמדו ליטול כך, ואם לא, אפשר ליטול לו, ואם זה בלתי אפשרי אפשר שהעומד לשמשו יטול לעצמו ויכווין שיהיה במקום החולה וכו'.

זה אומר לך משהו? שהוא נושא בעול על חולים מישראל, ודאי שכן. שהוא מקובל כנראה כן. נסתר ודאי שכן, מל"ו צדיקים שרואים פני שכינה - אינני יכול לדעת.

האח הקטן

יואו, אני בטוח שהיו בינינו עוד כל מיני שהסתובבו ולא ידענו עליהם.

פך שמן

רבותי על השטיבל של בני ברק לא דברתם
"מאקווא רבינו תם"
מוזמנים להעלות חוויות

סמל אישי של משתמש
נעשה ונשמע

נושא שלא נקרא על ידי נעשה ונשמע »

אוסיף מעט מחלקי, בלמדי בישיבה בזכרון מאיר, בבני ברק בשנות המ'.

בית הכנסת פא"י חיסדא -
הגבאי המיתולוגי (מה שמו?) - שבחודש אלול היה הולך עם שופר תקוע כמו אקדח.
את רפאל פנחסי מקבל 'לוי' בכל תפילה.
את ר' משה שושן ז"ל. מתפלל את כל התפילות והתחינות שבסידור... / וחותך ניר תועלת לבתי כנסת בערבי שבתות (זכיתי לסייע בעדו).

את החנות של ר' משה פרענקל ברח' רש"י, כבר הזכירו...
ואת המעדניה של פרידמן לידו, מפגש לבחורים לטשולנט ליל שישי.
ואת ר' ישראל (כיום מויז'ניץ) מתפלל שחרית ביום חול בפא"י (הייתי מתפלל במנין שלו), ובשבתות בוישווא (לפני שעבר לחב"ד).
את הפיצוחים של וקסטשוק.
חנות הספרים של שטינמץ (קיים גם כיום?).
הקיוסק של זילברברג בככר.
את ר' מיכל יהודה פוסע כל ערב לשיעור בבית ר' שמואל זילבר.
את ר' משה מרדכי שולזינגר ירחי-כלה ורח' השלה.
ואת הגאון 'צוקר' שגר מולו...
את הרב וואזנר בשנים הטובות, שכל אחד יכל לגשת אליו ולבלבל לו את השכל עם 'קלאץ קשיות'.
ובאו כולם בברית יחד, נעשה ונשמע אמרו כאחד, ופתחו וענו ה' אחד...

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

לנטוש שלום.jpg
הנה אחד הדמויות של איזור איצקוביץ' מתקופה של לפני 15 שנה פלוס.

בן אחרי בן להגר"א מוילנה.

בחור רווק זקן גלמוד ניצול שואה שהיה נהנה לגשת לפני התיבה למוספים של שבתות מברכים באיצקוביץ', בספר טלפונים היה רשום בסיווג חזנים.

בשנים האחרונות התגורר ברמת אלחנן, נפטר בפתאומיות בכניסה לבית חולים מעייני הישועה אחרי שלא חש בטוב והלך לשם ברגל. מי שזוכרו מתבקש להעלות דברים עליו.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

בנוגע לשטיינמץ, הוא פשט רגל ויפה נוף קנו אותו עם כל החובות והזכויות, בתקופה הראשונה הוא עבד עדיין באותה חנות בתור עובד של יפה נוף.

אחרי זמן עברה החנות העתיקה שיפוצים, והיא בסגנון החנויות היפות החדשות.

3128000

פעם חשבתי כתב:בנוגע לשטיינמץ, הוא פשט רגל ויפה נוף קנו אותו עם כל החובות והזכויות, בתקופה הראשונה הוא עבד עדיין באותה חנות בתור עובד של יפה נוף.

מעבר לחנות של שטיינמץ שברח' ברטנורא, אני זוכר את החנות ספרים בחזו"א צומת האדמור מגור וברטנורא וגם בצומת למטה יותר ששם היינו אוהבים לקרוא את החוברות של סיפריית מחניים עם התמונות המצוירות עד שבעל החנות היה גוער בנו שזה לא ספריה כאן והיינו רצים הביתה ומחכים למחרת להזדמנות הבאה לקרוא בפחד עד שבעל החנות תפס אותנו שוב וחוזר חלילה.. :? :? :?

האח הקטן

היה אחד ברחוב פרל, כל פעם שהיה מנחה היה עובר וצועק 'מנחה, מנחה, מנחה! עוד חמש דקות מנחה!'. נראה לי קראו לי רבי מנחם משהו.

סמל אישי של משתמש
אולפני לדעת

נושא שלא נקרא על ידי אולפני לדעת »

משה מישאלי, זוכרים???
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

3128000 כתב:
פעם חשבתי כתב:בנוגע לשטיינמץ, הוא פשט רגל ויפה נוף קנו אותו עם כל החובות והזכויות, בתקופה הראשונה הוא עבד עדיין באותה חנות בתור עובד של יפה נוף.

מעבר לחנות של שטיינמץ שברח' ברטנורא, אני זוכר את החנות ספרים בחזו"א צומת האדמור מגור וברטנורא וגם בצומת למטה יותר ששם היינו אוהבים לקרוא את החוברות של סיפריית מחניים עם התמונות המצוירות עד שבעל החנות היה גוער בנו שזה לא ספריה כאן והיינו רצים הביתה ומחכים למחרת להזדמנות הבאה לקרוא בפחד עד שבעל החנות תפס אותנו שוב וחוזר חלילה.. :? :? :?
אפרופו חנויות ספרים,
מי זוכר את החנות ספרים "תפוצה" של יהודה זילברשלג בחזון איש 2, איפה שהיום בנק ירושלים... שם הייתי קורא עד שהיה מסלק אותי ואת הילדים.
אחר כך עבר למדרכה ממול, איפה שהיום הבנק המתחרה למשכנתאות, לא זוכר איזה מספר זה.
ואחר כך פשט רגל... נדמה לי בפעם הראשונה מתוך השישים...

אפרופו החנות השניה של תפוצה,
מי זוכר ששם היה עדיין סניף בנק המזרחי, לפני שבנו את הבנין שנמצא שם היום בפינת האדמור מגור...
ושם גם היתה התחנה של קווים 54 ו-61, לפני שעברה 2 בתים אחורה.
רמזור בצומת - מאן דכר שמיה בכלל...

אחרי כמה שנים נפתחה חנות ספרים בפינת חזוניש רביעקיבה, ספרי קודש, של גרר אחד לא זוכר את שמו. הוא עבר אח"כ לפסז' מאחורי "הכל לנוער" במעלה העלייה של רבי עקיבא. ואח"כ סגר לגמרי.
הוא הדפיס ספרים רבים וסטים של ספרי יסוד במהדורות על בסיס צילום הישן, ומכר די זול.

איש אחד

פעם חשבתי כתב:
3128000 כתב:

אפרופו חנויות ספרים,
מי זוכר את החנות ספרים "תפוצה" של יהודה זילברשלג בחזון איש 2, איפה שהיום בנק ירושלים... שם הייתי קורא עד שהיה מסלק אותי ואת הילדים.
אחר כך עבר למדרכה ממול, איפה שהיום הבנק המתחרה למשכנתאות, לא זוכר איזה מספר זה.
ואחר כך פשט רגל... נדמה לי בפעם הראשונה מתוך השישים...

אפרופו החנות השניה של תפוצה,
מי זוכר ששם היה עדיין סניף בנק המזרחי, לפני שבנו את הבנין שנמצא שם היום בפינת האדמור מגור...
ושם גם היתה התחנה של קווים 54 ו-61, לפני שעברה 2 בתים אחורה.
רמזור בצומת - מאן דכר שמיה בכלל...

אחרי כמה שנים נפתחה חנות ספרים בפינת חזוניש רביעקיבה, ספרי קודש, של גרר אחד לא זוכר את שמו. הוא עבר אח"כ לפסז' מאחורי "הכל לנוער" במעלה העלייה של רבי עקיבא. ואח"כ סגר לגמרי.
הוא הדפיס ספרים רבים וסטים של ספרי יסוד במהדורות על בסיס צילום הישן, ומכר די זול.
אתה זוכר את 'יריד המזרח התיכון' או משהו כזה, היה איפה שבנק ירושלים, עם איורים של אנשים רצים על השלט...

האח הקטן

בטח זוכר, שם קניתי את הווקמן הראשון שלי, כמתנת אפיקומן.
היה צהוב, ז"ל...

אחד תם

האח הקטן כתב:היה אחד ברחוב פרל, כל פעם שהיה מנחה היה עובר וצועק 'מנחה, מנחה, מנחה! עוד חמש דקות מנחה!'. נראה לי קראו לי רבי מנחם משהו.
יאו נזכרתי כל פעם אחה"צ הטנדר של הת"ת היה יורד מכיוון סלבודקא והיה צועק מנחה
אגב משהוא זוכר שביאלא מרחוב חידושי הרים עדין התפללו בבית כנסת של עוף בני ברק (כך המלמד של כתה ג סיפר לנו)

האח הקטן

יש מאפית מצות ברחוב שם, מאחורי עוף בני ברק, לא זוכר את שם הרחוב. אני חושב שזה המאפיה של בורר.
פעם אחת הלכנו לשם לסיור מהחיידר, ובורר עמד שם ופיקד על כל הענינים ואמר עד איפה אפשר להכנס ואיפה לא. מישהו שם המרה את פיו ונכנס מעבר למה שהיה מותר, ובורר נתן לו סטירה (יתכן וגם התחצף, עד היום לא ברור).
דרך אגב, בורר היה ה'קנין' של מעייני הישועה בשנים הראשונות להקמתו (של הבי"ח...), ואופיו/מוצאו היקי התאים בול לד"ר רוטשילד... כמה שמח הד"ר כשבורר מצא לו כפיות במחיר זול יותר בכמה אגורות...
מה קורה איתו היום? בן כמה הוא צריך להיות?

סמל אישי של משתמש
עויבד

נושא שלא נקרא על ידי עויבד »

3128000 כתב:

החנות ספרים שהיה ברחוב חזון איש פינת האדמו"ר מגור בביקתה קטנה איפה שהיום בנק פועלים אקספרס נמצא כיום עם אותם בעלים (נראה לי) ברחוב השומר איפה שטמבור פארי ליד בנק מרכנתיל דרך אגב מי זוכר את טמבור פארי ברחוב השומר בפינת שמעון הצדיק???
אם אתה באמצע תקופה קשה ושואל את עצמך איפה ה׳, תזכור תמיד שגם מורה שותק באמצע מבחן....

האח הקטן

ברור שזוכרים את טמבור פארי הנ"ל.
לידו היתה חנות של בגדים, המון המון קרטונים מלאים בבגדים שהיתה נקראת 'משטקס' - שנים רבות לא הבנתי את המילה הזו, משטקס.
עד שהתברר שלמוכרת קראו מאשה, ואני הבנתי שטקס זה טקסטיל. מאשהטקס.
הם היו עושים כל כמה שבועות מכירת חיסול, אבל אף פעם לא היו מחסלים. עד שכשהם רצו באמת לסגור אף אחד לא האמין להם...

3128000

יוסי וויס כתב:
3128000 כתב:
מי זוכר את טמבור פארי ברחוב השומר בפינת[size=150 כתב: שמעון הצדיק[/size]???
אין כזה צומת.
הצומת היא כהנמן - רוזנהיים.
הכי יפה אצל פארי שהם היו מסבירנים כל כך טובים עד כדי כך שכל האברכים אצלם ניהיו מבינים כמו הכלבויניק הכי מקצועי

פך שמן

את זוכר את ששון מהמכולת ואת הדייג צמוד לששון ומה שלום רחמים הספר???????????????

איש אחד

פך שמן כתב:את זוכר את ששון מהמכולת ואת הדייג צמוד לששון ומה שלום רחמים הספר???????????????
אני זוכר בעיקר את יהלומה...

פך שמן

תזכיר לי מי זאת יהלומה אולי מהסידקית של הלר? או מתקופה קודמת?
ואם כבר דברנו ,את יצחק מהמכולת שכל היום היה רץ עם ארגזים על הכתף זוכר?

סמל אישי של משתמש
אולפני לדעת

נושא שלא נקרא על ידי אולפני לדעת »

אתה מתכוון ליצחק בוטבול זצ"ל? מחותנו של מרן הגר"ע יוסף.
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו

פך שמן

הוא היה אברך חסידי אולי זכה לניות מחותנו של הגרא"ע ? לא נרלי
טוב לדעת שמחותנו של הגר"ע היה גר ברמת אהרון

איש אחד

פך שמן כתב:תזכיר לי מי זאת יהלומה אולי מהסידקית של הלר? או מתקופה קודמת?
ואם כבר דברנו ,את יצחק מהמכולת שכל היום היה רץ עם ארגזים על הכתף זוכר?
זה או אישתו של ששון מהמכולת או ביתו, איני זוכר, אבל את הקריאה שלו עם כל המבטא זה עד עכשיו מתנגן לי בראש.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

הזכירו כאן את נהג הטנדר הצהוב "יהושוע"... שהילדים היו קוראים לו יהושוע פרוע.
אני זוכר אותו שהיה גר בסביבות רחוב רשב"ם.
היו לו הורים או הורי אשתו בירושלים, והרבה פעמים לקח אותי עם משפחתי טרמפ בטנדר הצהוב לירושלים.

הוא היה עושה הסעות של עיריית בני ברק.
לב טוב ונחמד, זכור לי שנעלם מהנוף בפתע פתאום והיו שמועות על זה.

אגב הסעות, מי זוכר שיוסי כהן מיסד חסדי נעמי היה לפני אימפריית החסד, ולפני שהיה חבר עירייה, פשוט נהג מיניבוס שלקח אותי ואת ילדי הגנים לטיולים...

הזכירו כאן את אהרון גרנות (הפריע לי לקרוא בין המילים שהוא מרגיש "שנאה" לבני ברק). אני זוכר את משפחת גרדנביץ' משורש חסידי גור שגרו ברחוב בית שמאי, אמרו שילדיהם לא בדיוק יצאו כפי שציפו מהם. דיברו על אחד שבמיוחד התרחק.
ברוך השם הזמן הוכיח שהשורשים שלהם חזקים מהרוח, וכולם מפארים את שמי היהדות החרדית במקצועות שבחרו.

שילת

אתה לא מתבלבל בין גרדנביץ' מבית שמאי לגרנביץ' מאדמור מגור?

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

בכל האשכול הזה יכול להיות בלבולים. זה מה שאני זוכר כעת, עברו קרוב ל-30 שנה.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

מאחורי גן ורשא היתה דירת מגורים בקומת קרקע של יהודים פרסים, והם גדלו חתולי בית בצבע ירקרק-אפרפר.
חנויות ספרים מובחרות היו רובינשטיין מתחת לגן ורשא, וקרלבך ברחוב מהרש"ל בבנין מגורים.

מדורת ל"ג בעומר הכי גדולה בארץ ובעולם (לפחות הכי גדולה בבני ברק, ואני מניח שבני ברק היתה הכי מהדרת בגודל של מדורות, לכן ההגדרה בארץ ובעולם יתכן שהיא נכונה). היתה המדורה של האדמו"ר מויז'ניץ, במגרש שבין שדרות ויז'ניץ לבין רחוב אמרי ברוך. בעומק של 2 בניינים.
העצים היו מסודרים בגובה של 3 קומות, והגזעים הגבוהים של המרכז גבהו מעליהם עוד 3 קומות בערך.

באותן שנים הרב אב"ד של הקריה היה עדיין הרה"צ רבי ישראל, לפני ההרחקה, כיום כבוד האדמו"ר שליט"א.

לא הרחק התקיים שיעור כל יום בצהריים לילדים במשניות מפי הצדיק רבי גבריאל לרר, בחדר השיעורים הצמוד להיכל ישיבת בית מאיר ברחוב דבורה הנביאה.
מי זוכר שבמגרש ממול היה קרוואן של בית כנסת של תימנים, שהעיריה הרסה אותו, וספרי קודש התבזו, ועשו רעש גדול...

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

מי שרוצה למשש בידיים את בני ברק העתיקה,
יגש במרכז העיר לרחוב בלוי מספר 5, וכבר בכניסה לבנין יוכל לראות את דלתות העץ העתיקות שסגרו על חדר המדרגות פעם, והרצפות הם הצבועות בחום-כתום של לפני כשבעים שנה.
בבנין הזה למעלה היה גר רבי ניסים קרליץ והרבנית לפני כשישים וחמש שנה בדירת 2 חדרים, ובשנים הראשונות רק בחצי מהדירה! כי איתם בשותפות גרו זוגות צעירים אחרים, למשל בן גילו רבי חיים קניבסקי! חדר לכל משפחה, והשירותים ומקלחת ומטבח משותפים.
בקומת קרקע של הבנין הזה – לרדת חצי קומה במדרגות, ומגיעים למקום שהתגוררו ההורים של רבי ניסים קרליץ! אביו שהיה רבו של בית הכנסת הליגמן הסמוך, ואמו האחות של החזון איש... אותה אני עוד זוכר, נמוכת קומה מאוד וצנומה כמו גפרורים, לבושת כובע, מדברת כמעט בלחש ולאט, בקושי מביעה מילים בעיקר מחייכת. הדירה הזו כבר נהרסה ושוכן בה שטיבל של גור.

בתחילת שמיטה הלכנו, כמה חברים ואנכי הקטן, לחפש לפני סוכות אתרוג כשר, ואולי אפילו מהודר. שהרי הכל כבר הפקר.
התברר לנו ששבועיים וחצי לפני חג הסוכות כבר הסתיים הקטיפה של פירות האתרוגים, ואז הכל עוד היה שייך לבעלי העצים, כי שנת השמיטה לא נכנסה עדיין. ואתרוג דינו לפי שעת הלקיטה ולא לפי שנת הגידול.
הבנו מתוך זה, שהיבול של אתרוגי שמיטה, אם נמתין עליו לאחרי ראש השנה הבא, שוב הוא יהיה רק של הבעלים, ואם אנו רוצים לזכות מההפקר עלינו להקדים קטיפתנו ללפני ראש השנה, ולהתחיל בחיפוש מאמצע אלול.
כך עשינו. שמרנו את הענין בלב, ובאמצע אלול התחלנו לחפש, איפה עוד לא קטפו.
בעצים של רבי מיכל יהודה ליפקוביץ (שהוא קיבל מהחזון איש גלעינים בשביל לשתול עצי אתרוגים בחזקת כשרים), עוד תלו הרבה אתרוגים, אבל רק קטנים שעוד לא הביאו שיעור של כשרות לברכה. הגדולים יותר כבר נקטפו ע"י זריזים מקדימים.
כך גם בעץ שבחצר של רבי יודל שפירא, היו כמה אתרוגים "כמעט" בשיעור, והיינו צריכים לבוא כל יום עם משקל קטן של גרמים, לבדוק אם האתרוגים כבר התעבו ואפשר לקטוף אותם.
ברחוב ורנר היה עץ אתרוגים בשלים וצהובים גדולים, שהיה שייך לצדיק רבי יוסף ליס זצ"ל, היה להם פיטם שמן וחזק, אבל הגידול שלהם היה כמו צינור ארוך, הם ניראו כמעט כמו בננות בשלות. לא רצינו לקטוף משם אף אתרוג, ורבי יוסף ליס זצ"ל פתח את התריסים שלו וממש התחנן שנקטוף כי זה הפקר...

סמל אישי של משתמש
ארבע אמהות

פעם חשבתי כתב:מי שרוצה למשש בידיים את בני ברק העתיקה,
יגש במרכז העיר לרחוב בלוי מספר 5, וכבר בכניסה לבנין יוכל לראות את דלתות העץ העתיקות שסגרו על חדר המדרגות פעם, והרצפות הם הצבועות בחום-כתום של לפני כשבעים שנה.
בבנין הזה למעלה היה גר רבי ניסים קרליץ והרבנית לפני כשישים וחמש שנה בדירת 2 חדרים, ובשנים הראשונות רק בחצי מהדירה! כי איתם בשותפות גרו זוגות צעירים אחרים, למשל בן גילו רבי חיים קניבסקי! חדר לכל משפחה, והשירותים ומקלחת ומטבח משותפים.
בקומת קרקע של הבנין הזה – לרדת חצי קומה במדרגות, ומגיעים למקום שהתגוררו ההורים של רבי ניסים קרליץ! אביו שהיה רבו של בית הכנסת הליגמן הסמוך, ואמו האחות של החזון איש... אותה אני עוד זוכר, נמוכת קומה מאוד וצנומה כמו גפרורים, לבושת כובע, מדברת כמעט בלחש ולאט, בקושי מביעה מילים בעיקר מחייכת. הדירה הזו כבר נהרסה ושוכן בה שטיבל של גור.
אני חושבת שהאלטער זיידע שלי היה הקבלן של הבניין הזה. הוא עצמו גר בבלוי 8.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

נושא שלא נקרא על ידי יצחק הספרן »

הסוסיתה של בורר היתה לבנה והיא היתה אצלו מאז קנייתה ועד שהרופא אסר עליו להמשיך לנהוג והוא מכר אותה ב3000 ש"ח לבעל תשובה שאם זכרוני אינו מטעני חסיד ברסלב שהיה גר ברחוב בר אילן בבני ברק

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

ברחוב רשי בין מספר 19 ל21 יש עמוד בטון ולמי שלא יודע שם היה מחסום שבת בין שכונת זכרון מאיר לשאר העיר שהיתה פתוחה בשבת כמו למשל בית כנסת נארול היה ביתשל חילוני שיצא כל שבת עם משאיתו לחוף הים ובחורפים כשלמנוע היה קשה להידלק הוא התניע אותו עם מנואלה (( מנואלה= ידית המתחברת ישירות למנוע ומתניעה אותו במקום הסטרטר)

סמל אישי של משתמש
אריה ענק משער האריות
קיבל תודה: 10 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אריה ענק משער האריות »

ברוך הבא
ברוך ה' האשכול הזה צירף לפורום הרבה ניקים חדשים

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

יריד המזרח התיכון חלק מזמנו ישב ברחוב ברטנורה ואם אינני טועה ההמשך שלו זה עזרה ואחווה.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

ומי זוכר את יחיאל מפינת החי עוד בטרם פינת החי כשהוא היה מוביל משלוחים על תלת אופן בחנותו המיתולוגית של ברמינקה ברשי כשידו האחת באופניים וידו השניה אוחזת טרנזיסטור צמוד לאוזן.

סמל אישי של משתמש
mmw

אבל שלא יהיו רק באשכול הזה

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

[/quote]
פסח כובעים היה מאחורי גן וורשא
אני זוכר שקניתי שם את הכובע לבר מצווה ושוקי גרינמן היה עובד שם
פתאום הוא שם לי מבט לבדוק לי את הקניישט ואני תפסתי את הצחוק של החיים שלי
מי שלא ראה את שוקי גרינמן בודק את הקניישט לא יבין על מה אני מדבר,[/quote]

פסח הגיע למאחורי גן ורשא בתקופה "מתקדמת" יותר. בזמני הוא היה ברחוב ירושלים.

בכולויפן, ולדימירסקי היה חרדי, ופסח היה חילוני.

ולדימירסקי סגר את העסק של הכובעים ופתח במקום סמוך את החנות הפעילה עד היום בשם "רב מכר"... מישהו נזכר??[/quote]

אני זוכר את פסח כובעים עוד לפני היותו בגן וורשא שאז זה כבר היה בשלבי גסיסת עסקו. הוא היה צוחק על אלו ששמים שקיות אשפה על הכובע בימות הגשמים.. לדעתו לא קורה כלום אם הכובע ספג גשם ואח"כ אתה מניח אותו על מגבת שעל השולחן (אולי בעקבות כך העסק שלו כבר ניהיה לא רלוונטי...) אגב, לדעתי הוא לא מאה אחוז צודק כי העיצוב נפגע קצת.
תוך כדי גסיסת עסקו, החל להפציע שמשו של ברון כובעים שאביו היה יושב בצד ובנו ברוך הרים את העסק לעוצמה מיוחדת באמצעות שיווק כובעי הקולומבו של בורסלינו עם הסרט הדק ומתחתם על הראש הייתה מונחת כיפת קרמבו...
ברוך שיווק את בורסלינו לדרגת אמינות ומותג כל כך עוצמתית בציבור החרדי שעד היום אף אחד לא הצליח להפיל אותה למרות שבערוב ימי עסקו ברוך עצמו נפגע מהחברה האיטלקית שבגדה בו ופתחה חנות משלה.
[/quote]
ולפלא בעיני ששכחתם מכובעי קיש ברחוב רשי 3 ולמיטב ידיעתי נפטר ערירי.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

פעם חשבתי כתב:אם במייסדי בני ברק עסקינן:

מי זוכר את הצריף עץ שעמד בתחילת קאליש / רבי עקיבא במקום שהיום חנות טרקלין יאקאב חשמל??

ואם בשנוררים עסקינן,
מי זוכר את הבוכארי שהיה יושב בכל קרן רחוב מתופף עם הטרמבוקה "ילד טובים, ילדה טובים, סוכר טובים..."
ואת הכחוש עם המטפחת על היד "ברכה טובה... לכבוד שבת"

ומי זוכר את ה"שבת גוי" הדרוזי שהיה גר בפינת השלושה, שהיו רצים לקרוא לו לכל העיר??
ואת "מכבי האש" הישן ברחוב הרצל?
הצריף עץ היה חנות טמבור מנדל במיקומו המקורי והגוי שבת ידע הלכות שבת על בוריים והמכבי אש עמד היכן שבית דינו של הרב קרליץ.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

האח הקטן כתב:אוסם חבל על הזמן. תמיד היה משם ריח מוזר, ולא הבנתי איך יש ריח כזה כשמכינים במבה וביסלי.
היום אני קולט שהם כנראה יצרו שם את אבקת המרק. כזה ריח היה
הריח היה מיצור רוטב הסויה.

הסבא
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי הסבא »

ר דוד לייב.JPG
דוויד-לייב

זכרונות מבית הכנסת שטיבלאך "בית הלל פנחס אשר" שיכון ויז'ניץ,
והם סיפורים שלא תמצאו בספר שכתבו על השנורר הצנום, בעל מאור הפנים ר' דוד לייב שווארץ מויז'ניץ:

א.
בדרך כלל היה ר' דוויד-לייב מצטרף לקדיש יתום.
מששמע שהש"ץ הכריז על סוף 'שיר-של-יום'
או 'לדוד' 'אין כאלוקינו' 'עלינו לשבח'
באמצע הסיבוב את רגליו הצמיד, הניח.

עם כל השטרות והמצלצלים חפונים
בשתי קומצי ידיו מבצבצים בין כל האצבעות, וכמעט פורצים
היכן שזה לא תפס אותו מקשקש...
במעבר - ליד תורם, באמצע לפרוט, או בכל פינה אחרת, הצטרף לומר קדיש.

המיוחד שבקדיש של דוויד-לייב היה רגיל:
שמאמצע "יהא שלמא רבא" כבר לפסוע ג' לאחוריו התחיל
וכשאמר "עושה שלום" כבר היה בהמשך השנור רץ, ביד מונפת
מקרקש במעותיו ומנפנף לכל עבר "גיב מיר מיין געלט!!".

כמובן כולם היו מחייכים על החכמה בקביעות,
כי היה עושה זאת עם פרצוף קונדסי, ועיניים דולקות...
וזכה לבבות לשמח
ושכולם את ליבם וכיסיהם, לפניו לפתוח.

ב.
לא פעם, ראיתי נערים שנגשו לתרום לו
בהביאם מטבע גדול לידו המסוגפת
את הצפיפות והעירבוביא בשטיבלאך בעיצומה של תפילה, ניצלו
שהוא לא ישים לב לכל מטבע להתבונן בעין בוחנת

דא עקא [זו הצרה]
שזה היה אחרי החלפת הלירה
הם - בקשו 'עודף' מטבעות קטנות.
הוא נתן כמובן בפנים שוחקות...

והם הטעו אותו בגזל
כנותנים מטבע של 5 שקל
[שקל ישן שהיה אז המטבע]
שהיה גדול וזהב בצבע,

ובאמת היה זה רק דומה
מטבע 25 אגורות שבלירה היו ארבע.
שכבר יצא מהמחזור, וגם אם לא,
רק 1:200 היה שוויו.
[ועודף ודאי לא הגיע להם].

כשאמרתי לו זאת, התעצב מעט ומלמל משהו,
אבל לא הלך לרדוף אחרי הגנב הקטן.

ג.
בשקיק הטלית ותפילין הרחב
של ר' דוויד-לייב
היו מוטמנים
כספי צדקה צרורים.

אחרי מיון המטבעות לסוג וערך
וספירת הפרוטות עד גובה הסך
כל חופן נמצא קשור
לא היו לו ארנקי עור,
אלא ממחטות בד פשוטות
בהן היינו משתמשים לפני עידן הטישו...
ארבעת הקצוות זו לזו קשר
ומעין כיס עגול נוצר.
בפנים נחו המצלצלים ברוב סדר ומשטר.

ממחטה כזו בנרתיק שכנה
עם הטלית של מצוה
כי היא גם כן תשמיש של קדושה
כסף קדוש של צדקה.

בוקר אחד אין מיטן דאווענען שחרית
התעטש גבאי הצדקה, ונזקק לקנח בדחיפות
למחוט את האף.
ואת הממחטה בזריזות הוא שלף.

המטבעות רצה לנער לתוך התרמיל
אבל מרוב זריזות התמלאה רצפת "בית הלל"
התגלגלו תשמישי המצוה הקדושים אל הרצפות
ורבים התכופפו לאסוף לנסות.

כשגמר לקנח את קצה חוטמו התכופף גם הוא אל מטבע
ומישהו עקצו על חוסר השמירה...
הוא ענה לו בתשובה קונדסית כדרכו כל החיים:
מה היה עלי להקדים?
את הכסף כולם יכולים לאסוף לי,
ואת האף שלי אף אחד לא יעזור לי...
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

[/quote]מישהו זוכר את הסופר מרקט של שלמה לוין?[/quote]
האם אתה מדבר על הסופר מרקט הראשון בבני ברק שהיה ברחוב רבי עקיבא היכן שהחנות של רפאלי והחנויות שלידן?

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

יש עד היום חנות וותיקה של צדיק בבני ברק ברח' הרב שך ושם החנות "מחסן התיקים". לדעתי עוד יתגלו עליו הרבה סיפורים מרתקים. שיחיה לאורך ימים ושנים.
אגב, כבר התפרסם עליו סיפור מעניין בשנים האחרונות.
בעל חנות זו חנותו היתה ברבי עקיבא ליד טכנו מיקס בחצר והוא עוד תיקן מטריות ואת החנות הנוכחית הוא קנה מ"החייט" אחד מגדולי הצדיקים הנסתרים שלא הסכים למכור את החנות לכל אחד (היו מתקימים שם כינוסים של המקובלים) ואותו הוא מצא ראוי ונכון להמשיך ולהחזיק במקום נשגב זה.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

ומי זוכר שבאוטובוסים דן לצד המנורה עצור היה פתק שבו היה כתוב זמני כניסת ויציאת השבת בכדי שידעו הנהגים עד מתי וממתי מותר להם להפעיל את האוטובוסים ואת האוטובוסים עם 3 דלתות שעלו בדלת האחורית ושילמו לכרטיסן והיה לו תא משלו והנהג התעסק רק בנהיגה ותחנת המוצא בבני ברק היתה בחזון איש רבי עקיבא היכן שבנק המזרחי וה"סדרן" היה מוישה הסדרן יהודי חובש קסקט שהיה פגוע שואה והיה "אומר" לנהגים מתי לצאת והתחנה הסופית היתה ברבי עקיבא פינת רשי לצד היכן שממוקמת החנות בגדים המבולגנת ששם היה ממתקים שופרא שלאחר מכן נהפכה לחנות שעונים המומחה.

3128000

יצחק הספרן כתב:ומי זוכר שבאוטובוסים דן לצד המנורה עצור היה פתק שבו היה כתוב זמני כניסת ויציאת השבת בכדי שידעו הנהגים עד מתי וממתי מותר להם להפעיל את האוטובוסים ואת האוטובוסים עם 3 דלתות שעלו בדלת האחורית ושילמו לכרטיסן והיה לו תא משלו והנהג התעסק רק בנהיגה ותחנת המוצא בבני ברק היתה בחזון איש רבי עקיבא היכן שבנק המזרחי וה"סדרן" היה מוישה הסדרן יהודי חובש קסקט שהיה פגוע שואה והיה "אומר" לנהגים מתי לצאת והתחנה הסופית היתה ברבי עקיבא פינת רשי לצד היכן שממוקמת החנות בגדים המבולגנת ששם היה ממתקים שופרא שלאחר מכן נהפכה לחנות שעונים המומחה.
אני זוכר את חנות השעונים המומחה של הגברת הזקנה שהתחיל בחנות קטנה כעשרים מטר ליד פינת הזול שהיום יש שם חנות חולצות ואחר כך היא עברה לחנות ממול ואח"כ היא עברה לרח' חזו"א היכן שהיא כיום.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

3128000 כתב:חברים. אמש אספתי מהאשכול את כל אוסף זכרונותיכם ושלחתים לידידיי בוגרי בני ברק ביניהם עיתונאים בכירים ואחד מהם זה אהרון גרנות.
בכותרת של המייל כתבתי: להלן זכרונות מתוקים מילדותינו בבני ברק של פעם.
להלן תגובתו של אהרון גרנות.

אהרן גרנביץ-גרנות
'טוסטוס' שאהבנו לקרוא אחריו ופעם הוא רדף אחרי אחי (חנוך, היום נהג בקו 5) בפינת הרחובות רבי עקיבא חזון איש, אחי המבוהל נמלט לחנות הסמרטוטים של גב' שטראוס (מישהו זוכר אותה: "יש לי הולצה יפה ממש בשבילהה, שמעתי שהתהתנת יש לי מטפהת ממש נפלאה בשביל אשתהה) והסתתר באחת הקופסאות הענקיות בין הסמרטוטים וטוסטוס חיפש, אותו לשווא ("לא. לא ראיתי כאן אף אחד", נגנה הגב' שטראוס טובת הלב בקולה ההונגרי)
לקרוא לחנות הבגדים של גברת שטראוס חנות סמרטוטים זה עלבון רבים קנו בחנות זו וגבר זו גם עשתה חסדים דרך חנותה ולגבי טוסטוס הוא היה רווק מבוגר (יתכן שהוא חי) שעבד בדואר ונסע על אופניו ואינני זוכר מדוע הצמידו לו שם זה ואני זוכר את שפירא בירה (כנראה כי הוא שתה) שגם כשכינו אותו כך הוא רדף אחרי הילדים.

סמל אישי של משתמש
סולידי

נושא שלא נקרא על ידי סולידי »

3128000 כתב:[quote="]

מעבר לחנות של שטיינמץ שברח' ברטנורא, אני זוכר את החנות ספרים בחזו"א צומת האדמור מגור וברטנורא וגם בצומת למטה יותר ששם היינו אוהבים לקרוא את החוברות של סיפריית מחניים עם התמונות המצוירות עד שבעל החנות היה גוער בנו שזה לא ספריה כאן והיינו רצים הביתה ומחכים למחרת להזדמנות הבאה לקרוא בפחד עד שבעל החנות תפס אותנו שוב וחוזר חלילה.. :? :? :?[/quote][/quote]

אייש, הרגת אותי, גם אני הייתי בין ה'מנויים' על הספרים במקום הנ"ל.... :lol:
רציתי גם להעלות זכרונות בניברקיים, אך ככל שהתקדמתי בקריאת האשכול (שלקח ממני פרק זמן לא קטן :roll: ) ראיתי שכבר 'תפסו לי'..
אך בכל זאת בא ננסה לחזור קצת על חלק דברים שזכורים גם לי:
זוכרים את זה שמכר 'צמחי מרפא'? - קראו לו 'שמחה מרבה' ע"ש ההגייה, הוא עמד בכמה מקומות ובינייהם - איצקוביץ, בית הילל, הבכנ"ס הגדול.
ואם כבר הזכירו את הפרדס ברח' השומר - שכיום צץ מעליו כיכר אדלר על בנייניו - לפני פורים היו מתקבצים ובאים סוחרי הנפצים למיניהם,
וממחישים לילדים את גודל הפלאות שבכל נפץ (שטיח, כובע, פרפר, סופר טייגר, טיל שורק וכו' וכו') אל תדאגו בחיי לא העזתי לקנות אך בהחלט נהניתי לצפות מהצד, ועוד אחרי ה'מתמידים' בסטרופקוב טרם התרבו ספסלי... כאשר עוד הכיל שני ספסלים וחצי, ואם אנו מדברים על איזור זה - אני אכן נזכר במה שהזכיר אחד מהניקים כאן על המכבי אש שהיו באים תמידים כסדרם, ופעם אחת כאשר נקראו בפעם השלישית לאותו מקום - עלו הכבאים על הרכב והפעילו בזעם את התותח שהשקה בעוצמה את הילדים שהתאספו שם. גם את המדורה של קרלין בל"ג בעומר א"א לשכוח...
ומי זוכר את 'מתחם הקאטוצ'קעס' ברחוב מלצר ליד ישיבת גור - שם אמהות ישראל היו שולחות את ילדיהן בערבי פסחים לצלות שם קטוצ'קעס
בינות לבלוקים המושחרים ועליהם רשת מאולתרת, ומישהו זוכר את חנות המשחקים הענקית ברח' השומר (היכן שהיום 'חדד') טויס מרקט -
כמה מגרה היה לסייר שם!
ועוד משהו - את השיני פלסטיק לפני פורים היינו קונים ב'הכל לנוער'... והמהדר היה מוסיף לחשבון 'דיו נעלם'...

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

ליצחק הספרן - החייט הצדיק נסתר מרחוב הרצל עשה לי פעם תיקון בחליפה [כמנהג הדור הקודם להשתמש בחליפות משומשות ולהקטינן לגודל של השני] ובעת המדידה כשתחב סיכות באורך התפר האמצעי שבגב, הצליח להדק עלי את החליפה עם הביטנה ועם החולצה ועם הציצית ועוד וכו' בכלל...

ל312 וכו' - נדמה לי שהכתובת הראשונה של השען שנקראת חנות המומחה שהיתה שייכת ליהודי שען בשם דסלר, ואח"כ עברה לאשתו ובנו, היתה באמצע רחוב חזון איש ולא ברבי עקיבא. [באיזור פינת האדמו"ר מגור במקום חנות הספרים של הגרר בלוטניק שהיה לו קשרים במשטרה ז"ל. או קרוב לזה] בין חנות הספרים לחנות הירקות הצמודה [שהיום הם צמודים לגמרי], היתה חנות של פוטו.

שיראל

פעם חשבתי כתב:מאחורי גן ורשא היתה דירת מגורים בקומת קרקע של יהודים פרסים, והם גדלו חתולי בית בצבע ירקרק-אפרפר.
חנויות ספרים מובחרות היו רובינשטיין מתחת לגן ורשא, וקרלבך ברחוב מהרש"ל בבנין מגורים.

מדורת ל"ג בעומר הכי גדולה בארץ ובעולם (לפחות הכי גדולה בבני ברק, ואני מניח שבני ברק היתה הכי מהדרת בגודל של מדורות, לכן ההגדרה בארץ ובעולם יתכן שהיא נכונה). היתה המדורה של האדמו"ר מויז'ניץ, במגרש שבין שדרות ויז'ניץ לבין רחוב אמרי ברוך. בעומק של 2 בניינים.
העצים היו מסודרים בגובה של 3 קומות, והגזעים הגבוהים של המרכז גבהו מעליהם עוד 3 קומות בערך.

באותן שנים הרב אב"ד של הקריה היה עדיין הרה"צ רבי ישראל, לפני ההרחקה, כיום כבוד האדמו"ר שליט"א.

לא הרחק התקיים שיעור כל יום בצהריים לילדים במשניות מפי הצדיק רבי גבריאל לרר, בחדר השיעורים הצמוד להיכל ישיבת בית מאיר ברחוב דבורה הנביאה.
מי זוכר שבמגרש ממול היה קרוואן של בית כנסת של תימנים, שהעיריה הרסה אותו, וספרי קודש התבזו, ועשו רעש גדול...
וואו הזכרת לי נשכחות הפרסיים עם החתולים מאחורי גן וורשא למיטב זכרוני הוא היה סנדלר.
אגב השיעור של הרב לרר לא היה בקאמרנה?

שיראל

יצחק הספרן כתב:יריד המזרח התיכון חלק מזמנו ישב ברחוב ברטנורה ואם אינני טועה ההמשך שלו זה עזרה ואחווה.

לא, אין קשר לעזרה ואחוה אני מכיר היטב את בעלי היריד החנות פשטה רגל

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

שיראל כתב:
יצחק הספרן כתב:יריד המזרח התיכון חלק מזמנו ישב ברחוב ברטנורה ואם אינני טועה ההמשך שלו זה עזרה ואחווה.
לא, אין קשר לעזרה ואחוה אני מכיר היטב את בעלי היריד החנות פשטה רגל
אכן הבעלים אחרים אבל כמה שזכור לי הבעלים של עזרה ואחווה רכש והתחיל תחום זה ברכישת יריד המזרח התיכון. ואם אינני טועה הוא גם עבד/היה שותף שם ותקן אותי אם אני טועה.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

הסבא כתב:דוויד-לייב

זכרונות מבית הכנסת שטיבלאך "בית הלל פנחס אשר" שיכון ויז'ניץ,
והם סיפורים שלא תמצאו בספר שכתבו על השנורר הצנום, בעל מאור הפנים ר' דוד לייב שווארץ מויז'ניץ:

א.
בדרך כלל היה ר' דוויד-לייב מצטרף לקדיש יתום.
מששמע שהש"ץ הכריז על סוף 'שיר-של-יום'
או 'לדוד' 'אין כאלוקינו' 'עלינו לשבח'
באמצע הסיבוב את רגליו הצמיד, הניח.

עם כל השטרות והמצלצלים חפונים
בשתי קומצי ידיו מבצבצים בין כל האצבעות, וכמעט פורצים
היכן שזה לא תפס אותו מקשקש...
במעבר - ליד תורם, באמצע לפרוט, או בכל פינה אחרת, הצטרף לומר קדיש.

המיוחד שבקדיש של דוויד-לייב היה רגיל:
שמאמצע "יהא שלמא רבא" כבר לפסוע ג' לאחוריו התחיל
וכשאמר "עושה שלום" כבר היה בהמשך השנור רץ, ביד מונפת
מקרקש במעותיו ומנפנף לכל עבר "גיב מיר מיין געלט!!".

כמובן כולם היו מחייכים על החכמה בקביעות,
כי היה עושה זאת עם פרצוף קונדסי, ועיניים דולקות...
וזכה לבבות לשמח
ושכולם את ליבם וכיסיהם, לפניו לפתוח.

ב.
לא פעם, ראיתי נערים שנגשו לתרום לו
בהביאם מטבע גדול לידו המסוגפת
את הצפיפות והעירבוביא בשטיבלאך בעיצומה של תפילה, ניצלו
שהוא לא ישים לב לכל מטבע להתבונן בעין בוחנת

דא עקא [זו הצרה]
שזה היה אחרי החלפת הלירה
הם - בקשו 'עודף' מטבעות קטנות.
הוא נתן כמובן בפנים שוחקות...

והם הטעו אותו בגזל
כנותנים מטבע של 5 שקל
[שקל ישן שהיה אז המטבע]
שהיה גדול וזהב בצבע,

ובאמת היה זה רק דומה
מטבע 25 אגורות שבלירה היו ארבע.
שכבר יצא מהמחזור, וגם אם לא,
רק 1:200 היה שוויו.
[ועודף ודאי לא הגיע להם].

כשאמרתי לו זאת, התעצב מעט ומלמל משהו,
אבל לא הלך לרדוף אחרי הגנב הקטן.

ג.
בשקיק הטלית ותפילין הרחב
של ר' דוויד-לייב
היו מוטמנים
כספי צדקה צרורים.

אחרי מיון המטבעות לסוג וערך
וספירת הפרוטות עד גובה הסך
כל חופן נמצא קשור
לא היו לו ארנקי עור,
אלא ממחטות בד פשוטות
בהן היינו משתמשים לפני עידן הטישו...
ארבעת הקצוות זו לזו קשר
ומעין כיס עגול נוצר.
בפנים נחו המצלצלים ברוב סדר ומשטר.

ממחטה כזו בנרתיק שכנה
עם הטלית של מצוה
כי היא גם כן תשמיש של קדושה
כסף קדוש של צדקה.

בוקר אחד אין מיטן דאווענען שחרית
התעטש גבאי הצדקה, ונזקק לקנח בדחיפות
למחוט את האף.
ואת הממחטה בזריזות הוא שלף.

המטבעות רצה לנער לתוך התרמיל
אבל מרוב זריזות התמלאה רצפת "בית הלל"
התגלגלו תשמישי המצוה הקדושים אל הרצפות
ורבים התכופפו לאסוף לנסות.

כשגמר לקנח את קצה חוטמו התכופף גם הוא אל מטבע
ומישהו עקצו על חוסר השמירה...
הוא ענה לו בתשובה קונדסית כדרכו כל החיים:
מה היה עלי להקדים?
את הכסף כולם יכולים לאסוף לי,
ואת האף שלי אף אחד לא יעזור לי...
עוד סיפור לא ידוע ששמעתי מבעל המעשה שיום אחד הוא הציג לדוד לייב תמונה של עצמו (דוד לייב) ומכיוון שדוד לייב מעולם לא הסתכל במראה (שתחשבו איך זה אפשרי להמנע מכך כגון באולמי שמחות) אז דוד לייב שאל בהתפעלות מי זה. זה יהודי צדיק!!!

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

מי זוכר את המכונה לצילום תמונות פספורט על מטבעות שעמדה בחזון איש בחצר מאחרי פאגי משכנתאות. ואת פוטו אהרונסון בבעל שם טוב כשהביתן ראווה של קרוקס היה ביתן הראווה של חנותו ומי זוכר קיוסק קטנטן של אלמנה קשת יום שהיה ממוקם בין היכן שהצבי ר"ע רשי לבין חדר המדרגות הסמוך שעלו מדרגות חיצוניות בכדי לקנות ומי זוכר את התנים בפרדס שיכון ה (היכן ששכונת אור החיים) שהחרידו את השיכון ביללותיהם.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

ליצחק הספרן - אני שמח שיש לי אח לזכרונות...
הערתך על הסופרמרקט, נכון! זה היה במקום שציינת.
על פוטו אהרונסון שהזכרת, עיין לעיל הארכתי עליו...

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

פעם חשבתי כתב:לחלק מהכיתה שלי עשו בר מצווה בבית.
וזה לא היה בכלל סימן של עניות!
היו כמה שעשו בעזרת נשים של בית כנסת.

להיפך, כל מי שעשו לו ב"אולם" הרגיש גאווה מיוחדת.

מישהו זוכר את בית החרושת לליטוש יהלומים של שכטר ברחוב עזרא ליד ויז'ניץ??
של ר' יצחק שכטר איש חסד שתרם רבות ועשה רבות בשקט.
לאחר מכן גר שם קרוב משפחתו המגיד רב אריה שכטר.

סמל אישי של משתמש
פעם חשבתי

אתה מדבר על הביח"ר והווילה בעזרא למטה ליד דקר [לשעבר].
אני התכוונתי ליד ויז'ניץ בעזרא למעלה!!
לא זוכר את הביח"ר?? זה היה נטוש עשרות שנים עם מכונות הליטוש מאובקות בפנים

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

האח הקטן כתב:סיפור מרמת אהרן - אולי יהיו כאלו שיזכרו את 'קורוניו', אדם בעל תשובה שבעברו היה 'דן 9' בג'ודו, והיה נוסע על וספה עם סירה.
בקיצור, יום אחד השכנים החילונים התחילו לריב איתו, וקורוניו שהיה אדם שקט ושליו לא התיחס אליהם, עד שהתחילו להזיק לאופנוע. אני זוכר שעמדתי ליד הארוע והייתי המום א. מהחוצפות של הנערים החילונים איך דיברו ובניבול פה כלפי אדם מבוגר ב. וזה הכי מענין - קורוניו שהיה לבוש בכובע חסידי ובחליפה סגורה - יצא משלוותו והחל להפליא בהם את מכותיו על פי כל כללי תורת הלחימה שידע. כל זה עם ביגוד חסידי כנ"ל תחשבו על הסיטואציה. הבן אדם פשוט התפרק שם מכל הרוגע שהיה לו והיה זה מחזה מרהיב מאין כמוהו. הנער החוצפן ניסה לתפוס קורת עץ עם מסמרים בראשה שהיתה בסמוך כדי להכות את קורוניו,אך הוא בזריזות ובתחכום חטף ממנו את הקרש. הנער התחיל לבכות ולצרוח לאחיו הגדול שירד לעזור לו, אך הוא שהיה דן 3 הביט מהמרפסת וכנראה קלט עם מי יש לו עסק, ואמר לנער שהוא עסוק והוא לא יכול עכשיו.
כמובן שגאוותנו כילדים חרדים בשכונה חילונית רק גדלה והתעצמה.
מתי קורוניו עבד במשטרה ועסק בהרצאות לקרוב רחוקים ברחבי הארץ ולטענתו היה דאן 8 בקארטה (אני מסיבות שונות מטיל ספק גדול בכך) אבל הוא היה מקצוען אמיתי והיו לו תלמידים שהגיעו בזכותו לדאן 4 5 ו6 את דאן 6 לא ראיתי אבל שני תלמידים אחד דאן 4 ואחד דאן 5 ראיתי והביצועים שלהם דמיוניים ומתי בסוף ימיו הלך בקיצור ימים ובסבל בל יתואר וכולי תקווה שלמעלה הוא הגיע אל המנוחה והנחלה.

סמל אישי של משתמש
יצחק הספרן

פעם חשבתי כתב:
שיראל כתב:
אור השמש כתב:בתור ירושלמי (מאז ועד הנה, ב"ה) שהגיע פעם לבני ברק בסוף שנות המ', היה חידוש בעיני לראות סוס ועגלה אמיתיים משתרכים לאיטם ברחוב רבי עקיבא.
בטח הסוסים והעגלות של האבטיחים זה עוד מחזה נוסטלגי מהילדות שא"א לשכוח לך תראה דבר כזה היום נדיר ביותר
לא רק סוסים ואבטיחים [ותות שדה], היו עגלות סוסים שמגיעים פעמיים שלוש בשבוע עם מכלית נפט, בשנים שכל התנורי חימום בחורף היו על נפט.
המוכר היה מנענע בפעמון גדול ביד שלו [פעמון אמיתי עם ידית שחורה וענבל בפנים] גלינג גלינג, ועוצר בפינה, ומכל הבתים היו יורדים עם ג'ריקנים גדולים כתומים או תכלת למלא נפט...
לא עגלת אבטיחים (זה היה בהמשך) אלא עגלת ירקות שהמוכר/עגלון היה האח הגיבן מהאחים אגבבה שהתגורר בסוף רחוב ציטלין וילדים שניסו להיתלות על עגלתו זכו לצליפת שוט כואבת ולאחר שנים ארוכות הוא עמד וקיבץ נדבות בפינת ר"ע רשי ומראהו האומלל גרף הרבה כספים למשפחת אגבבה ה"אומללה" ושכחת את האופנוע/אוטו (הכלאה בין אופנוע לאוטו) קרח שמכר קרח ברבע או חצי בלוק קרח לפי הצורך.

שלח תגובה