ועדת חקירה לאסון מירון

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 435 פעמים
קיבל תודה: 2542 פעמים

ועדת חקירה לאסון מירון

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

באם לא יהיה שינוי, ביום ראשון הקרוב צפויה לעלות הצעת שר הביטחון בני גנץ, להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט שתחקור את אסון מירון, לאישור שרי הממשלה. סיעות הקואליציה מנופפים בהקמת הוועדה כאחד מההישגים הראשונים של הממשלה החדשה על פני זאת היוצאת שמנעה הקמת ועדה מסוג זה.

מחשיפת הצעת המחליטים שתעלה לדיון בממשלה בעוד יומיים עולה כי החשש החרדי התאמת וכפי שטענו הנציגים החרדים כי היוזמה להקמת ועדת חקירה ממלכתית נובעת ממניעים פוליטיים ותביא לפגיעה בקיום הילולת ל"ג בעומר ובשאר נושאי הדת, ואין בה כלל חתירה למציאת פתרון לבעיה האמיתית והקשה בהר מירון, והיא שינוי המתחם מההיבט הפיזי והתכנוני, הגדלתו והרחבתו בהשקעה תקציבית גדולה כדי לאפשר לכל הבאים בשעריו להתפלל ולחגוג בבטחה.

מעיון בהצעת המחליטים נראה כי הקואליציה החדשה ממקדת את הקמת הוועדה אך ורק במציאת אשמים, מבלי שמוזכר בה כלל הצורך לתקן את התשתיות, לפרק את ההקדשות ושאר המכשולים שמונעים את הרחבת והתאמת המקום להילולה השנתית שידועה כאחד מהאירועים ההמוניים בישראל מידי שנה באתר המתוייר ביותר בישראל אחרי הכותל המערבי.

בהצעת המחליטים נכתב כך: "הוועדה תחקור את השתלשלות האירוע ותקבע ממצאים ומסקנות בכל הנוגע למכלול ההיבטים של האירוע, ובכלל זה תתייחס גם לעניינים הבאים: מעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע וקביעת המתווה שאושר ותנאיו".

מנוסח הצעת המחליטים שיאושר בממשלה עולה סכנה נוספת, כיון שהיא נותנת לוועדת החקירה אפשרות למנוע קיומם של אירועים המוניים דתיים בדווקא, כך נכתב כי "ועדת החקירה תבדוק את מכלול השאלות המקצועיות והמשפטיות הנוגעות לבטיחות אירועי פולחן דתיים ובמקומות המשמשים את הציבור לעריכתם, לרבות ובמיוחד מקומות המשמשים לקיום אירועים רבי משתתפים, וכן לניהול אירועים כאמור, לרבות הגדרת בעלי תפקידים ותחומי אחריותם".

כאמור, לפי ההצעה של סגן ראש הממשלה, בני גנץ, לא נראה שלוועדת החקירה תהיה סמכות להציע תיקונים מהותיים לשיפור המתחם והתאמתו לאירוע המוני ולחייב את משרד האוצר לתקצב זאת, רק נכתב כי ועדת החקירה הממלכתית ״תבחן את הכלים העומדים בפני רשויות המדינה וגורמים נוספים לאפשר הפעלה יעילה ותקינה של המתחם״, מה שאומר כי באין השקעה תקציבית להגדלת האתר המשטרה תיאלץ לעשות ראש קטן וממילא אירועי ל"ג בעומר יהיו בסכנה.

המסמך חושף את המניע הפוליטי של הקמת ועדת החקירה ממלכתית ובכך שאין בה כוונה לפתרון מהותי, כפי שהתריעו כל העת בסיעות החרדית, וכפי שפורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים'. נראה כי בקואליציה החדשה רכבו על משפחות ההרוגים כדי למקד את האש באיתור אשמים ולהסתפק בזה, מבלי למצוא דרכים להבטיח שלא ייגרם אסון נוסף במקום.

סמל אישי של משתמש
אני פה

Re: ועדת חקירה לאסון מירון

מקומם: זהות השופט שככל הנראה יחקור את אסון מירון
ככל הנראה מי שיעמוד בראשות הוועדה הוא אליקים רובינשטיין, השופט בדימוס, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון. המינוי של רובינשטיין לוועדה מוכיחה כי לא מדובר בדאגה לציבור החוגגים, אלא בתקיעת אצבע בעין החרדים

סמל אישי של משתמש
אני פה

שלא כמו הדיווח לעיל, כן ידונו בהלאמת השטח:
E4ES5WoWYAMwY9Q.jpg
E4ES5WoWUAAFP0y.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
אני פה

לאחר הודעתם של שר הבטחון גנץ ושר האוצר אביגדור ליברמן לאשר ביום ראשון בממשלה הקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט לאסון מירון, שיגר ח”כ אשר מכתב חריף לגנץ והזכיר כי הגיש הצע”ח להקמת ועדת חקירה ציבורית כבר לפני למעלה מחודש: “הפקדת סמכות מלאה בידי שופט בסוגיה זו היא שגיאה גם מהטעם המקצועי וגם מהטעם הערכי כשהמדובר במקום קדוש”

לאור כוונת הממשלה לאשר ביום ראשון הקרוב הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון, שיגר ח”כ יעקב אשר מכתב חריף לשר הבטחון גנץ שהגיש את ההצעה הממשלתית בתיאום עם שר האוצר אביגדור ליברמן, בו טען כי הוועדה הממלכתית לא תטפל כלל בבעיה האמיתית במירון והיא הסדרת האתר פיזית ובטיחותית, וכי אסור לתת לשופטים את הסמכויות לקבוע מה יעלה בגורלו של המקום הקדוש.

הטענה החרדית היא כי הקמת ועדת החקירה הממלכתית נגועה במניעים פופוליסטיים וכי רוכבים על גב משפחות ההרוגים בתרגיל ציני כדי להעניק סמכויות מופרזות לבית המשפט על המקומות הקדושים, דבר חסר תקדים שעלול להשליך לרעה על סוגיות נוספות, וכך לחפש כמה אשמים ולטווח אותם תקשורתית כדי לצאת כביכול ידי חובה בעוד אין שום כוונה לפתור באמת את מצוקת מירון לרווחת ובטיחות מאות האלפים העולים לפקוד את ציונו של התנא האלוקי רשב”י זיע”א.

וכך כותב אשר לגנץ: “לא צריך להיות מומחה גדול ואין צורך בחקירת ענק כדי לדעת את הסוד הידוע לכל: אתר קבר הרשב”י, איננו בעל יכולת תשתיתית ובטיחותית להכיל את מאות האלפים הפוקדים אותו בכל ימות השנה ובפרט ביום ל”ג בעומר, יום ההילולא של רשב”י שבו באים למקום מאות אלפים מהארץ ומחו”ל בתוך פרק זמן קצר של 24 שעות.

“לצערנו” הוא מפרט את התהליכים השונים של ניסיונות ההסדרה הכושלים: “לאורך שנים רבות הייתה גרירת רגליים מצד כל הגורמים שעמדו בחוסר אונים אל מול מציאות זו ואף בג”ץ הקפיא את הבקשה על ההפקעה מטעם המדינה ושלח את הצדדים לגישור ארוך עם בעלי העניין שעתרו נגד ההפקעה, ובכך נחסם הצעד שהיה אמור לסלול את הדרך לאישורי התוכניות להרחבת המקום.

“כמו כן, הרשויות הממשלתיות לא שיתפו פעולה בהשקעה תקציבית לביצוע שינויים מהותיים בתשתיות בהתאם לגודל וצרכי המקום כך שהמתחם נותר במצב בטיחותי ירוד שאינו מתאים לקליטת מאות אלפי המתפללים בבטחה. כאשר ברור לכל כי מטבעו ואופיו של אירוע המתקיים באתר הפתוח לכל, אין בנמצא גורם שיכול למנוע או להגביל באופן מעשי את הבאים אליו, דבר המגביר את הדחיפות ההכרחית בהגדלת יכולת הקיבולת והסדרת תנאי הבטיחות והגישה באתר.

חבר הכנסת אשר מפרט את הרכב הוועדה הראוי על פי הצעתו: “על פי הצעת החוק אותה הגשתי יחד עם חברי כנסת נוספים, הממשלה תמנה בראש הוועדה איש מעולם העשייה כדוגמת ראש עיר לשעבר, או אלוף פיקוד עורף בדימוס, לצד בכירים לשעבר מהמשטרה, כיבוי אש והצלה, מהנדס עיר בכיר, מהנדס בטיחות לאירועים המוניים, יועמ”ש שעבד במשרד ממשלתי מרכזי, זאת לצד אנשי דת והלכה בכירים האמונים על ההיבטים ההלכתיים והדתיים של המקום הקדוש. כמו כן ימונו נציגי ממשלה מהמשרדים הבאים: המשרד לשרותי דת, משרד האוצר ונציג בכיר ממינהל התיכנון -משרד הפנים.

“ההבדל המעשי היחיד” הוא מחדד “שעל פי ההצעה הממשלתית בראש הועדה יעמוד שופט עליון או מחוזי ושכל חבריה ימונו על ידי נשיאת ביהמ”ש העליון ועל פי הצע”ח שהגשתי יעמוד בראשות הועדה איש מקצוע עם ניסיון מוכח במערכות גדולות ומורכבות וחבריה כולל יו”ר ימונו ע”י הממשלה.

“הפקדת סמכות מלאה בידי שופט בסוגיה זו היא שגיאה גם מהטעם המקצועי הפרקטי וגם מהטעם הערכי כשהמדובר במקום קדוש, ההתעקשות של גורמים פוליטיים שונים על ועדת חקירה ממלכתית כמשמעותה הלשונית מעניקה אולי כותרת יפה אך חוטאת למטרה שאליה אנו חותרים והיא חקר האירוע, הפקת לקחים וקידום מהיר של פתרון פיזי למקום”.

את מכתבו חתם ח”כ אשר: “לא נותר לי אלא לקוות שכרמטכ”ל לשעבר עתיר ניסיון המורגל בתחקירים מבצעיים אפקטיביים הקשורים לחיי אדם, תדע לקבל את ההחלטה הנכונה המבחינה בין עבודה מקצועית לכותרות רהב בין שיתוף פעולה חוצה מגזרים לבין ניגוח חסר תוחלת. זו חובתנו האמיתית למשפחות ההרוגים והפצועים, זו היא חובתנו לעם ישראל כולו”.

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 1693 פעמים
קיבל תודה: 1653 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »

סמל אישי של משתמש
אני פה

שימי שפר ב׳כיכר׳: רגע לפני הקמת ועדת חקירה ממלכתית: פקחים מטעם משרד האוצר הגיעו הבוקר למתחם ציון רשב״י במירון ותלו צו הריסה למרפסת של הכנסת אורחים 'קרליבך', הסמוכה לציון.

zeevi
נתן תודה: 1007 פעמים
קיבל תודה: 523 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

אני פה כתב:
20 יוני 2021, 15:34
שימי שפר ב׳כיכר׳: רגע לפני הקמת ועדת חקירה ממלכתית: פקחים מטעם משרד האוצר הגיעו הבוקר למתחם ציון רשב״י במירון ותלו צו הריסה למרפסת של הכנסת אורחים 'קרליבך', הסמוכה לציון.
???
מה הקשר משרד האוצר?? הם לא שילמו מיסים???

סמל אישי של משתמש
אני פה

הממשלה תצביע היום (ראשון) על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, אבל את מתווה הפיצויים למשפחות הנפגעים אין כוונה לקדם בשלב זה. המתווה שהוצג על ידי הביטוח הלאומי נועד לתת מענה מידי למשפחות, במקביל להליכים משפטיים שצפויים לקחת שנים. משפחות שנפגעו מעידות על קושי כלכלי גדול מאז האסון.

בתשובה לפניית 'דבר', ענה שר האוצר אביגדור ליברמן כי כרגע הוא עסוק בהקמת ועדת החקירה, ושאר הנושאים יבחנו בעת הצורך. יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) לא מתכוון להביא את המתווה לדיון בשלב זה למרות שוועדת הכספים הקודמת עסקה בנושא. במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר, שהתנגד למתווה הפיצוי, לא התקבלה תגובה.

בניגוד להצהרתה של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שקידמה את הצעת החוק לוועדת חקירה בוועדה המסדרת, כתב המינוי של הוועדה לא כולל התייחסות לנושא הפיצויים.

"המשפחות בעד, בינתיים הם לא מקבלים כלום" אמרו ל'דבר' גורמים שהיו בקשר עם המשפחות בנוגע למתווה הפיצויים. "כואב הלב איך בינתיים, יותר מחודש עבר והם צריכים לרוץ בין הגורמים". עוד הוסיפו כי נציגי הממשלה נפגשו עם המשפחות, אבל עד כה לא נקבע דיון בנוגע למתווה הפיצויים.

את המתווה הכינו בביטוח הלאומי לבקשת יו"ר ועדת הכספים הקודם, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), והוא עלה לדיון בוועדת הכספים. הוא מתבסס על מתווה הפיצוי של אסון ורסאי, ומטרתו לספק פיצוי מהיר למשפחות הנספים והפצועים באסון.

מתווה ורסאי זכה לביקורת על הסכומים הנמוכים שהציע, אבל הוא ניתן ליישום בצורה מהירה, וזאת בשונה מההליך המשפטי שיכול לקחת שנים. במקרה של אסון ורסאי נמשך ההליך, שמתחיל רק אחרי סיום החקירה הפלילית, כ-16 שנה. הפיצוי המהיר לא אמור לפגוע בפיצויים שיתקבלו בהליך המשפטי.

בועז סטורוקובסקי שאיבד את בנו באסון אמר בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכספים: "הבן הבכור שלי יעקב אלחנן היה צריך להיות עוד חודש בן 21. עד היום לא פנה אף נציג מטעם המדינה, אפילו לא להציע סיוע ראשוני, לא הלכתי לעבוד עד כה, כל הזמן טיפלתי בזה, כל שקל אני מוציא מהכיס והכסף הולך ואוזל, וצריך לסייע למשפחה שהילדים לא יהיו בטראומה, צריך להיאמר פה ולזעוק לשמיים שלא ייתכן, זה חלק מאחריות שלהיות ממשלה ואחראים למחדלים שהיו שם שנים רבות ואנשים מגיעים לשם במאות אלפים בתמימות והולכים כצאן לטבח במקום שהוא תת רמה מבחינה בטיחותית, אנחנו מקווים שיחול שינוי מיידי וסיוע למשפחה".

היקף התשלום הוא 100 אלף שקלים לכל נספה, או 130 אלף שקל לכל נספה במקרה שיש שני בני משפחה שנספו. בנוסף יקבלו בנות הזוג והילדים עד גיל 20 של הנספים מענק חד פעמי שיחושב לפי קצבה חודשית של 1,800 שקלים ל-25 שנה.

בנוסף מוצע פיצוי בגין נכות, שיינתן למי שימצא כנכה צמית (לא זמני) בשיעור של יותר מ-10%, ויינתן ללא קשר למבחני הכנסה. הפיצוי ישולם באופן חד פעמי, והוא יחושב כ-1,800 שקלים כפול אחוז הנכות, על פני 25 שנה. כל הסכומים בהצעה מתבססים על מנגון הפיצוי של אסון ורסאי, עם התאמה לשינויים במדד המחירים לצרכן מאז (תוספת של כ-30%).

סמל אישי של משתמש
אני פה

ערוץ 12
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
אני פה

הם מתכוונים בעיקר לנתניהו, כל השאר כאילו...

בנט בזמנו התנגד להקמת ועדה לאסון בנחל צפית.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו
נתן תודה: 418 פעמים
קיבל תודה: 1794 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

zeevi כתב:
20 יוני 2021, 17:50
אני פה כתב:
???
השיטה עכשיו להפיל הכל על ליברמן

zeevi

עמי עשו כתב:
20 יוני 2021, 22:58
zeevi כתב:
20 יוני 2021, 17:50
אני פה כתב:
???
השיטה עכשיו להפיל הכל על ליברמן
??
מה זה להפיל על ליברמן?
הגיעו פקחים ממשרד האוצר? ממתי יש סמכות למשרד האוצר לתת צווי הריסה???

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

מגיע פקח כל שהוא? כנראה מליברמן.

זה נקרא להפיל

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

הממשלה אישרה היום את הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעניין האסון שהתרחש בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

לבקשת שר המשפטים גדעון סער, נוסח ההחלטה על הקמת ועדת החקירה לאסון במירון תוקן כך שזו תוכל להמליץ גם על שינויים מבניים באתר עצמו ובתשתיות סביבו

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

מינוי וועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון -הבעיה : שהשופט ושאר חברי הוועדה ימונו בידי נשיאת העליון אסתר חיות שיצטרכו לחקור גם את חיות ורובינשטיין ואח' על דחיית העתירה לפני 7 שנים (עתירת יקטר), מדובר בעתירה ש'צפתה' שבמקרה של אר"ן יהיו בין 40 ו-70 הרוגים 'באותו מתחם/שביל המוות' שקרה שם האסון. איך ה'ממונים' יחקרו את ה'ממנים' (3 שופטי העליון שדחו את עתירת יקטר הנ"ל).

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

אמיר אטינגר: ‏מאחורי הקלעים של ועדת החקירה למירון - ח"כ יעקב אשר נפגש בשבוע האחרון עם גנץ וסער וביקש להכניס לנוסח ההחלטה דרישות לשינויים יסודיים באתר עצמו ולא רק לחפש אשמים. ח"כ אשר גם הציע כי בראש הוועדה יעמוד הרמטכ"ל בדימוס גדי אייזנקוט או שחר איילון שהיה ניצב הכבאות, זאת כדי למנות אדם בעל יכולות ביצועיות.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

הרב אביגדור חיות אביו של ידידיה משה ז"ל מהרוגי מירון, בכותרות המהדורה המרכזית ב'ערוץ 12': "אם מטרת ועדת החקירה הממלכתית היא רק לחפש אשמים, אז חבל על ה-6 מיליון שקל שהממשלה הקדישה לזה, זה לא יקים אף אחד מ-45 מההרוגים".

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

‏ראש הממשלה בנט על ועדת החקירה למירון: "חשוב לומר למתפללים, אנחנו נעשה הכל כדי שמסורת החגיגות בלג בעומר ובכל ימי השנה - תמשיך". (ישי כהן).

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

ח"כ מאיר פרוש בתגובה להחלטה על הקמת ועדת חקירה לאירועי מירון: ״במצבנו הנוכחי אין ספק שהממשלה אינה מחפשת פיתרון אמיתי לנושאים של החרדים ומשום כך גם ההחלטה על מירון לא באה כדי להיטיב עם הציבור החרדי. ימים יגידו איזה קלקולים הועדה הזו תנפיק לחיי הציבור החרדי המאורגן כאן בארץ״.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

עמרי מניב: נזכיר - בנט שהביא כעת לאישור ועדת חקירה ממלכתית למחדל במירון כראש ממשלה התנגד להקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדל בנחל צפית כשהיה שר חינוך.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

ח"כ קטי שטרית לקאהן ב"קול חי": "לא מעניין את הממשלה מה קרה במירון. המטרה שלהם היא להביך את הח"כים החרדים, את ראש הממשלה לשעבר וגם את המשפחות, במקום לסייע להן כלכלית. הממשלה רוצה דם ועריפת ראשים"

‏ברק סרי יועצו היוצא של אריה דרעי בגלצ: לא עלתה בשיחות בינינו אפשרות שהוא יתפטר אחרי האסון במירון. בשיחת הטלפון הראשונה איתו בשעות שאחרי האסון עדכנו אחד את השני בעיקר בפרטים טכניים, לא דנו בתכניות והסברים.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו

ח"כ קרעי מהליכוד בקול ברמה: ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון זאת נקמה בשלטון היוצא

whynot
נתן תודה: 2101 פעמים
קיבל תודה: 458 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי whynot »

יש כבר הרכב לועדה, ובניגוד למה שחשבו בתחילה, נראה שההרכב הוא לא (כ"כ) רע, ואחד המשתתפים שם יהיה מר מרדכי קרליץ ראש עיריית בני ברק לשעבר.

ישי כהן בטוויטר:
בכיר ב'דגל התורה': "המינוי של מרדכי קרליץ אולי ראוי ומבורך, אבל צריך להדגיש שהוא הלך לשם על דעת עצמו, לא קיבל אור ירוק מנכדי גדולי ישראל או מטעם המפלגה"

ואני מוסיף שגם צריך להדגיש שאם הצעד שלו ראוי ומבורך, הוא דוקא בגלל שהלך לשם בלי אור ירוק מהנכדים והפוליטיקאים.

נ. ב. המילה "נכדי" הוספתי לתוך הציוץ של ישי כהן.

שומר החומות
נתן תודה: 544 פעמים
קיבל תודה: 204 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שומר החומות »

whynot כתב:
27 יוני 2021, 13:38
ישי כהן בטוויטר:
בכיר ב'דגל התורה': "המינוי של מרדכי קרליץ אולי ראוי ומבורך, אבל צריך להדגיש שהוא הלך לשם על דעת עצמו, לא קיבל אור ירוק מנכדי גדולי ישראל או מטעם המפלגה"

ואני מוסיף שגם צריך להדגיש שאם הצעד שלו ראוי ומבורך, הוא דוקא בגלל שהלך לשם בלי אור ירוק מהנכדים והפוליטיקאים.

נ. ב. המילה "נכדי" הוספתי לתוך הציוץ של ישי כהן.
לכן זה כ"כ מכעיס לראות את כל הצייצנים בטוויטר למיניהם.
זה כותב שמרדכי קרליץ לא קיבל אישור מגדולי ישראל. וזה מוסיף שלא קיבל מנכדי גדולי ישראל.

והנה לנו מה אירע באמת:

נחשף: הגרי"ג אדלשטיין תמך במינוי חבר לוועדת החקירה

חבר ועדת החקירה לאסון מירון, הרב מרדכי קרליץ, נפגש ביום שישי עם ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין במשך כשעה, הציג לו את מטרות הועדה והרכבה, וקיבל ממנו את ברכתו למינוי (חדשות)

הקמת ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון נמנעה בימי ממשלת נתניהו-גנץ, בין היתר בשל סירוב המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, להקמת ועדת חקירה ממלכתית, בשל היותה בראשות שופט עליון בדימוס.

כזכור, בישיבת הממשלה המעשית הראשונה, בשבוע שעבר, אושרה הקמת ועדת החקירה הממלכתית, והיום (ראשון) הודיעה נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות, כי הרכב הוועדה יכלול בתחילה שלושה אנשים:

ראש הוועדה תהיה הנשיאה לשעבר מרים נאור, האלוף במילואים שמעון ינאי ומרדכי קרליץ, ראש עיריית בני ברק לשעבר מטעם דגל התורה.

קרליץ הוא בנו של מרן הגאון רבי ניסים קרליץ זצ"ל, והיה נחשב במשך שנים רבות כמקורב למרן הגראי"ל שטיינמן.

כיום, קרליץ מקורב מאוד לראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין. על אף התנגדות חברי הכנסת החרדים להקמת הוועדה הממלכתית, קרליץ נפגש ביום שישי עם הגרי"ג, במשך כשעה, הציג לו את מטרות הוועדה והרכבה, וקיבל ממנו את ברכתו למינוי, כך פורסם ב'חדשות 12'.

בתוך יהדות התורה היו חילוקי דעות באשר ליחס לוועדת החקירה הממלכתית, אך עכשיו ניתן הכשר מאחד מגדולי הדור.

סמל אישי של משתמש
אני פה

יעקב אשר תמך בהקמת הועדה הוא מבאי ביתו של הרב אידלשטיין, שמתם לב שהוא לא מופיע בסרט על הרב קניבסקי. בסרט שם מחקו לגמרי את הרב אידלשטיין, למרות שהרב שטינמן הכשר אותו במפורש להיות אחד מממשיכיו כידוע בכינוס הועידה של דגל ששניהם נכנסו יחד.

https://www.bhol.co.il/news/207804

whynot

אני לא חושב שיש ראיה גדולה ממה שנכנס ביחד עם הגראי"ל בשנותיו האחרונות, כשאין לי מושג מי החליט שיכנסו ביחד, אבל זה כן, שהוא ת"ח גדול ור"י מוערך, שהראש שלו ב"ה עובד היטב כמאמרם ז"ל על זקני ת"ח, וכנראה אינו מנוהל (כ"כ?) ע"י נכדיו כמו הגריש"א והגראי"ל זצ"ל בשנותיהם האחרונות ולהבחל"ח הגרח"ק שליט"א, וע"כ זו לבד סיבה מספקת שיש לסמוך עליו בענינים כאלו (יותר מאשר על "מרנים" אחרים), ובודאי חייבים לכבדו, גם אם אף אחד לא "הכשירו" להיות מ"מ למישהו אחר.

zeevi

whynot כתב:
28 יוני 2021, 01:17
אני לא חושב שיש ראיה גדולה ממה שנכנס ביחד עם הגראי"ל בשנותיו האחרונות, כשאין לי מושג מי החליט שיכנסו ביחד, אבל זה כן, שהוא ת"ח גדול ור"י מוערך, שהראש שלו ב"ה עובד היטב כמאמרם ז"ל על זקני ת"ח, וכנראה אינו מנוהל (כ"כ?) ע"י נכדיו כמו הגריש"א והגראי"ל זצ"ל בשנותיהם האחרונות ולהבחל"ח הגרח"ק שליט"א, וע"כ זו לבד סיבה מספקת שיש לסמוך עליו בענינים כאלו (יותר מאשר על "מרנים" אחרים), ובודאי חייבים לכבדו, גם אם אף אחד לא "הכשירו" להיות מ"מ למישהו אחר.
כאן זה לא המקום, אבל הגריש"א והגראי"ל זצ"ל לא נוהלו כ"כ ע"י נכדיהם כמו אצל הגר"ח, תמיד ראו איך שהם מתייעצים עם גדולים אחרים בכל העניינים העומדים על הפרק, משא"כ אצל הגר"ח אין ולו תמונה אחת של התייעצות עם גדול אחר.

whynot

כתבתי "בשנותיהם האחרונות".
עם מי ידוע שהתייעץ הגראי"ל זצ"ל בשנותיו האחרונות?

zeevi

גם בשנותיהם האחרונות.
תמיד היו דיבורים והתייעצויות, חכי"ם ועסקנים תמיד יכלו להיכנס וללבן נושאים, משא"כ אצל הגר"ח.

שלח תגובה