טראמפ vs ביידן

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

מי לדעתכם ינצח בבחירות 2020 בארה"ב

1.דונאלד טראמפ
74
77%
2.ג'ו ביידן
22
23%

סך הכול הצבעות: 96

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 773 פעמים
קיבל תודה: 431 פעמים

Re: טראמפ vs ביידן

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »

ערוץ 7
המהומות והפריצה לבניין הקונגרס שהדהימו את ארה"ב, הובילו גם למתיחות בין בכירים במפלגה הרפובליקנית לבין הנשיא דונלד טראמפ.
חלקם אף איימו להתפטר בעקבות המהומות שגבו את חייהם של ארבעה מתומכי טראמפ בעוד אחרים דרשו מהנשיא לפרסם הודעת גינוי "חד משמעית" למהומות.
בן בריתו הקרוב של טראמפ, הסנאטור לינדזי גרהאם, אמר כי לא היה יוכל לסבול את המראות הקשים. "טראמפ ואני עברנו מסע ארוך ביחד. אני שונא לסיים את זה כך. כל מה שאני יכול לומר הוא שתוציאו אותי מחוץ לזה. מספיק זה מספיק. ניסיתי לעזור".
גם מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, הזהיר כי "הנסיון לבטל את תוצאות הבחירות יפגעו ברפובליקה שלנו לעד".
גם סטיב סקליס, חבר הקונגרס מהמפלגה הרפובליקנית המייצג את לואיזיאנה, אמר לרשת
פוקס ניוז כי הוא מקווה שטראמפ יפרסם הודעת גינוי חד משמעית למהומות של תומכיו. "יש לנו סימן היכר באמריקה שנוכל להתווכח על ההבדלים בינינו, אנו יכולים להביע את דעותינו המוצקות, יש לנו זכות להתכנס ולחופש הביטוי, אך אין לנו זכות לנקוט באלימות כדי ליישב את ההבדלים בינינו", אמר סקליס.
רשת "בלומברג" דיווחה כי כמה פקידים בכירים בבית הלבן אף שקלו לפרוש בעקבות המהומות האלימות, וחלקם אף הודיעו על פרישה. הבכיר ביותר ברשימה הוא סגן היועץ לביטחון לאומי, מאט פוטינגר, שפרש במחאה על "ההסתה של טראמפ את המפגינים" כדבריו.
על פי ציטוטים של בכירים בבית הלבן, גם היועץ לביטחון לאומי עצמו, רוברט אובריאן, שקל לפרוש אך שוכנע שלא לעשות זאת. פקידים נוספים בממשל שהודיעו על התפטרותם ביממה האחרונה הם ראש הצוות לשעבר בבית הלבן, מיק מולבני, המשמש כיום כשליח מיוחד לצפון אירלנד שהודיע כי החליט לפרוש מתפקידו, ראש הצוות של מלניה טראמפ סטפני גרישם ועוד.
הקרע בגדול ביותר נרשם בין הנשיא טראמפ לסגנו מייק פנס. הנשיא ביקש מסגנו לבלום את אישור האלקטורים במדינות בהן טראמפ טוען לזיופים, אולם פנס סירב בטענה כי "אינו יכול לעשות זאת". בתגובה תקף טראמפ את פנס ואמר כי "לא היה לו האומץ לעשות את מה שהיה צריך". ראש המטה של פנס, מארק שורט, גם הורחק משטח הבית הלבן.
מיד לאחר התפשטות המהומות והפריצה לבניין הקונגרס הציעו עוזריו הקרובים של טראמפ, ובהם ראש סגל הבית הלבן מארק מדוז ומנהל המדיה החברתית דן סקבינו, לפרסם הודעת גינוי חריפה למפגינים, אך לדברי אחד הפקידים בבית הלבן "הנשיא הביע תחילה הנאה מהמראות מחוץ לקפיטול".
בסופו של דבר רק לאחר 45 דקות בהן צפה בטלויזיה במהומות האלימות, ובעקבות לחץ מצד בתו איוונקה ויועצים קרובים אחרים, פירסם הנשיא הודעה מצולמת בה קרא לתומכיו "ללכת הביתה".

סמל אישי של משתמש
מויישה

דגל מדינת ישראל אתמול במהומות...
ErFaresXAAEHroz.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון
נתן תודה: 302 פעמים
קיבל תודה: 312 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב וקורונימון »

שעות לאחר המהומות שפרצו אמש בגבעת הקפיטול בארצות הברית מגנה ראש הממשלה בנימין נתניהו את האירוע ואומר כי ההתפרעות האלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים.
בדבריו אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי. התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים". עוד אמר ראש הממשלה, "ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף. אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תיגבר – כפי שקרה תמיד".[/b]
כזכור, גם ראש הממשלה החליפי בני גנץ התייחס למהומות בגבעת הקפיטול בארצות הברית וכתב בטוויטר כי "תמונות מוושינגטון פוצעות את ליבו של כל מי שמאמין בדמוקרטיה. לא האמנתי שאראה תמונות כאלו בדמוקרטיה החזקה בעולם. זוהי הוכחה לכך שלפני היריבות הפוליטית, עלינו להסכים על כללי המשחק: שמירה על שלטון החוק, כיבוד הליכים דמוקרטיים ושיח מכבד. אני מקווה שהאירוע המחריד יגיע לסיומו בהקדם, וללא נפגעים בנפש".
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון גינה אף הוא את האירועים. "סצנות מחפירות בקונגרס האמריקני", כתב בטוויטר. "ארצות הברית מייצגת דמוקרטיה ברחבי העולם, וכעת חיוני שתהיה העברת כוח שלווה ומסודרת". ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, ואמר: "אנו מודאגים ועוקבים אחר המתרחש דקה אחר דקה. אני חושב שהמוסדות הדמוקרטים בארצות הברית הם חזקים, ואני מקווה שהמצב יחזור לקדמותו במהרה".
נשיא הפרלמנט האירופי ג'וזף בורל גינה את האלימות בארצות הברית, ומסר כי "בעיני העולם, הדמוקרטיה האמריקנית נראית במצור. זוהי מתקפה בלתי נסבלת על הדמוקרטיה האמריקנית, מוסדותיה ועל שלטון החוק". הוא כתב בטוויטר כי "זו לא אמריקה. יש לכבד את תוצאות הבחירות. אני משבח את דברי הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. כוחה של הדמוקרטיה האמריקנית יגבר על אנשים קיצוניים".
שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, אמר בהודעה שפרסם כי אויבי הדמוקרטיה ודאי יתעודדו למראה האלימות המתחוללת בוושינגטון, וקרא לטראמפ לקבל את הכרעת הבוחר. השר הגרמני הטיל במרומז את האחריות לאלימות על טראמפ, כשאמר כי דברי הסתה הם שהולידו את ההתפרעות: "טראמפ ותומכיו חייבים לקבל סוף סוף את החלטתם של הבוחרים האמריקנים ולהפסיק לרמוס את הדמוקרטיה".
ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ס, כתב: "אני עוקב בדאגה אחר החדשות המגיעות מגבעת הקפיטול בוושינגטון. אני בוטח בכוחה של הדמוקרטיה האמריקנית. הנשיא החדש ג'ו ביידן יתגבר על ימי המתיחות האלה, ויאחד את העם האמריקני". ראש ממשלת נורבגיה ארנה סולברג אמרה: "זו התקפה בלתי מתקבלת על הדעת על הדמוקרטיה האמריקנית. הנשיא טראמפ אחראי לעצור את זה. תמונות מפחידות, ולא ייאמן שזה קורה בארה"ב".
שר החוץ גבי אשכנזי אמר על האירועים בוושינגטון: ״הזדעזעתי לראות אמש את ההתקפה על הקונגרס האמריקאי, מעוז הדמוקרטיה העולמי, ויש לגנות זאת בכל תוקף. משחר תקומתה, ארה"ב, ידידתנו האיתנה והגדולה, היא המגדלור של דמוקרטיה וערכים של חירות, צדק ועצמאות. אני בטוח שהעם האמריקאי ונבחריו ידעו להדוף את המתקפה הזו ולהמשיך להגן בצורה איתנה על הערכים עליהם נוסדה ארה"ב החשובים לכולנו״.
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מזועזע מהתמונות בארצות הברית. ליבי עם חבריי מוושינגטון הערב, אני מקווה שהסדר ישוב במהרה וחילופי הכוחות יסתיימו. אמריקה צריכה לחזור להוות דוגמא לכל הדמוקרטים בעולם".
יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ הצטרף גם הוא לגינוי האירועים בוושינגטון וכתב: "זה מה שקורה כשמסיתים, מפיצים פייק ניוז, ומבזים את הדמוקרטיה. אפילו כשטראמפ מבקש מהמפגינים ללכת הביתה, הוא חוזר על השקרים הבוטים שלו ומסרב להכיר בתבוסתו המוחצת. אדם נתעב. בושה שאיש כמוהו הגיע לבית הלבן. עוד שבועיים זה נגמר".
שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן כתב בטוויטר: "הפורעים האלימים בוושינגטון מבקשים לנתץ את היסודות עליהם מושתת כל דמוקרטיה. כל מנהיגי העולם הדמוקרטי חייבים להתייצב עתה בקול אחיד נגד השיסוי וההסתה ולצד יציבות שלטון החוק".
מוקדם יותר הגיב יו"ר מפלגת הישראלים, רון חולדאי:‏ "לא במקרה נתניהו לא מגיב לאירוע המזעזע בוושינגטון – לתפיסת נתניהו, ביבי חשוב מהמדינה. גם בישראל יהיו חילופי שלטון. הישראלים יידעו איך לעשות את זה נכון. הדמוקרטיה תמיד מנצחת. הערב נאיר את בניין העירייה בדגל ארצות הברית, בכדי לחזק ולכבד את ארצם של החופשיים ומולדתם של האמיצים".
יו״ר תקווה חדשה גדעון סער הגיב: ״היה עצוב לצפות אמש בתמונות מוושינגטון. הסדר הוחזר ואני בטוח שיהיה מעבר מסודר של השלטון בארצות הברית, ידידתנו הגדולה בעולם. האירועים משמשים תזכורת חשובה לסכנות הקיטוב וההקצנה בחברה. ‏לעולם אסור לנו לקחת את הדמוקרטיה ומוסדותיה כמובנים מאליהם".
גאב"ד פצלוחנע פאפיטעס שליט"א הגה"ק פעמון זהב, הגיב: "אם בארזים נפלה תנשמת מה יגידו ענפי ברושים קטומי לבלובים. השיטה הדמוקרטית לא שונה משיטות השלטון ישנות ואחרות, מלוכניות או דיקטטורות, כמעשי הפריצים והגרפים כן מעשי האוחזים בקרנות מזבחות השלטון, ואין הדבר תלוי אלא בעבודת המידות של כל אדם ומוסריותו העצמית. אם היינו צריכים ללמוד זאת הנה לנו הסבר ממצה לברכת לא עשני גוי". עד כאן תמצית דבריו.
ה' הושיעה המלך יעננו ביום קורונה, אנא ה' קורו נא
כ"ד הכו"ח עבדכם הנאמן בלונ"ח
פע'מון ז'הב ור'ימון (המכונה לפנים פע"ח),
הגאב"ד דק"ק פצלוחנה פופיטות יצ"ו

גרנולה
נתן תודה: 4332 פעמים
קיבל תודה: 2361 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גרנולה »

לא יודע אם זה אמיתי (המכירה מימין) אבל מעניין...
012.JPG
000.JPG

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 207 פעמים
קיבל תודה: 1266 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

דיווחים בארה''ב: טראמפ אמר ליועציו כי הוא שוקל להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו

‏דיווחים בארצות הברית: טראמפ אמר ליועציו כי הוא שוקל להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו. לפי הדיווח, טראמפ חושש שיהפוך למטרה לחקירות בסיום כהונתו ודיבר על נושא החנינה כמה פעמים עם יועציו. אם אכן יעשה זאת, יהיה לנשיא הראשון שיחנון את עצמו

סמל אישי של משתמש
מויישה

הדמוקרטיה היא השיטה הכי פחות רצחנית בהיסטוריה והשיטה שהכי עובדת לטובת האזרחים. סין ואיראן כיום הם בפער עצום שיאניות ההוצאות להורג. כנ"ל שאר המדינות הדיקטטוריות/מלוכניות.
"הדמוקרטיה היא שיטה גרועה אבל היא הכי פחות גרועה מכל השיטות האחרות שאני מכיר" - וינסטון צ'רצ'יל.
הדמוקרטיה אפשרה חיים הרבה יותר נוחים ליהודים על פי רוב מול השלטון והיא חסד של הקב"ה.
ונכון, אם אין מוראה של מלכות אזי אדם בלא יראת אלוקים אינו אלא חיה דו-רגלית.

סמל אישי של משתמש
אני פה

דיווח בארה"ב: שוטר מת לאחר שהותקף במהלך המהומות - הקורבן החמישי באירוע

whynot
נתן תודה: 569 פעמים
קיבל תודה: 113 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי whynot »

טראמפ נכנע באופן רשמי, ואמר שיעביר השלטון בצורה מסודרת.

סמל אישי של משתמש
מויישה

המפסידים והמרוויחים מהאירועים אתמול
המפסיד מספר 1 - דונלד טראמפ. אתמול חוסלו סיכוייו למרוץ ב2024. המפלגה הרפובליקנית כולה התייצבה נגדו. לפני האירועים - כ150 חברי קונגרס וכ20 חברי סנאט רפובליקנים התכוונו להתנגד לאישור חלק מהצבעת האלקטורים במדינות מסוימות. אחרי האירועים - כתוצאה ישירה ברורה כמעט כולם הצביעו בעד האישור. הוא ייזכר "בזכות" היום השחור הזה כנשיא מסוכן שאיים בפועל על קיום הדמוקרטיה האמריקאית.
המרוויח מספר 1 - ג'ו ביידן. קודם כל, הוא הרוויח הצבעת אלקטורים קלה, ויותר מזה - מי שלא צפה בנאום המלא שלו אתמול מומלץ לו לעשות זאת.
זה היה נאום מאחד, חד-משמעי, קונצנזואלי ומכונן שייזכר לטובתו עוד זמן רב. זה כנראה אחד הנאומים החשובים ביותר שלו בכל הקריירה שלו אם לא החשוב שבהם, וודאי יותר חשוב מהנאום שהוא יישא ביום ההשבעה. הוא התגלה אתמול כדמות הראויה לנשיאות והתקבע כך בדעת הקהל הרחב, גם בדעת הקהל הרפובליקני. סוג של נאום הכתרה.
עוד מרוויחים אתמול - מייק פנס. נטל פיקוד והפעיל (כנראה) לבדו את המשמר לביטחון לאומי ופיקד על האירוע כשהיה נראה שיצא מכלל שליטה (וודאי יצא מכלל שליטת הנשיא).
הוא ייזכר בהיסטוריה של ארה"ב בקונצנזוס רחב כדמות המשמעותית החיובית ביותר בממשל טראמפ. זה נותן לו גם יתרון למקרה שירצה להתמודד ב2024.
עוד מרוויחה גדולה - המפלגה הדמוקרטית. מעבר לזכייתה ברוב בסנאט אתמול ולאישור קל של האלקטורים מבלי כמעט התנגדויות, ההתפרעויות של האספסוף אתמול בקפיטול יעזור לה בבחירות הבאות, הן בבחירות האמצע והן בבחירות 2024 לצבוע את המפלגה הרפובליקנית כמפלגה א-מיינסטרימית סהרורית ובלתי-דמוקרטית. כתגובה אני משוכנע שהמועמד הרפובליקני הבא לנשיאות יהיה ממלכתי בהרבה מטראמפ.
עוד מפסידה ענקית - המפלגה הרפובליקנית כמובן. זה היה היום השחור הגדול ביותר שלה אולי, יותר משזה היה יום שחור לאמריקה. אין טעם לפרט אפילו.

עמי עשו
נתן תודה: 100 פעמים
קיבל תודה: 255 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

מויישה כתב:
07 ינואר 2021, 22:54
הדמוקרטיה היא השיטה הכי פחות רצחנית בהיסטוריה והשיטה שהכי עובדת לטובת האזרחים. סין ואיראן כיום הם בפער עצום שיאניות ההוצאות להורג. כנ"ל שאר המדינות הדיקטטוריות/מלוכניות.
"הדמוקרטיה היא שיטה גרועה אבל היא הכי פחות גרועה מכל השיטות האחרות שאני מכיר" - וינסטון צ'רצ'יל.
הדמוקרטיה אפשרה חיים הרבה יותר נוחים ליהודים על פי רוב מול השלטון והיא חסד של הקב"ה.
כל הרווח בדמוקרטיה היה, שלא ימלוך עלינו פתאום איזה משוגע, כי הוא בן של מלך. ואת זה כבר פרכה ארה"ב לפני 4 שנים. אם היה מחליט להפציץ את העולם, לא היה מונע בעדו.
גם אם יש מלך, יכול להיות טוב או רע.
גם המפלגה הנאצית התחילה מבחירות דמוקרטיות.
ולסיום: לקב"ה לא משנה איך נבחרים, תמיד לב שרים בידיו.

סמל אישי של משתמש
אני פה

אחרי הכל, עדיף להיות אזרח בישראל או בארה"ב מאשר בצפון קוריאה או איראן .

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 402 פעמים
קיבל תודה: 148 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 »

עמי עשו כתב:
08 ינואר 2021, 14:46
מויישה כתב:
כל הרווח בדמוקרטיה היה, שלא ימלוך עלינו פתאום איזה משוגע, כי הוא בן של מלך. ואת זה כבר פרכה ארה"ב לפני 4 שנים. אם היה מחליט להפציץ את העולם, לא היה מונע בעדו.
לא נכון. נכון איטריות יש לו את היכולת. אבל אם היה משתמש בזה יש הרבה מנגנונים בחוק שהיה מונע את זה ממנו.
מחפש חתימה כל הצעה יתקבל בברכה!!

גרנולה

המבשר
20210108_153745-1.jpg

סמל אישי של משתמש
אני פה

ננסי פלוסי: בית הנבחרים נערך לקידום הדחתו של טראמפ

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב ננסי פלוסי מסרה כי הנחתה את ועדת הכללים להיות מוכנה לקדם הצעה להדחת הנשיא דונלד טראמפ אם הוא לא יתפטר, לאחר המהומות הקטלניות של תומכיו בגבעת הקפיטול. "חברים (בקונגרס) מקווים שהנשיא יתפטר לאלתר", מסרה פלוסי לאחר ישיבת הסיעה הדמוקרטית. "בית הנבחרים ישמור על כל האפשרויות פתוחות, אנחנו נמשיך בדיונים בכבוד רב".

טראמפ הודיע כי לא יששתף בטקס המסורתי של החלפת הנשיאים.

rich
נתן תודה: 208 פעמים
קיבל תודה: 146 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי rich »

חשבון הטוויטר של טראמפ יושהה לצמיתות

רגע לפני עזיבת הנשיא דונלד טראמפ את כס נשיאות ארצות הברית, חברת טוויטר העולמית, הודיעה היום (מוצ"ש), כי החליטה להשעות את חשבון הטוויטר שלו לצמיתות.

בהודעה שנכתב מטעם החברה נאמר: "לאחר בחינה מדוקדקת של ציוצים מחשבון המשתמש realDonaldTrump וההקשר סביבם, השעינו לצמיתות את החשבון בשל סכנה להמשך הסתה לאלימות".

הנשיא טראמפ הגיב לסגירת החשבון, דרך החשבון של נשיא ארצות הברית שלעת עתה עדיין פעל ואמר: "אני כבר טוען זאת זמו רב, טוויטר הלכה יותר ויותר רחוק במניעת חופש הביטוי, והערב עובדי טוויטר פעלו במתואם עם הדמוקרטים והשמאל הקיצוני כדי להסיר את החשבון שלי מהרשת, להשתיק אותי - ואתכם, 75 מיליון הפטריוטים הנהדרים שהצביעו לי".

טראמפ המשיך לעקוץ וכתב: "בטוויטר אין באמת חופש ביטוי. הם רק עוסקים בקידום 'רשת השמאל הקיצוני', שבה כמה מהאנשים המרושעים ביותר בעולם מורשים לדבר באופן חופשי".

טוויטר לא נשארה חייבת וכעבור מספר דקות, מחקה גם את הציוצים הללו, ובהמשך הושעה גם החשבון הרשמי של צוות הקמפיין של הנשיא היוצא.

כיכר השבת

עמי עשו

4000 כתב:
08 ינואר 2021, 15:36
עמי עשו כתב:
מויישה כתב:
לא נכון. נכון איטריות יש לו את היכולת. אבל אם היה משתמש בזה יש הרבה מנגנונים בחוק שהיה מונע את זה ממנו.
לא הבנתי מהם האטריות.
ומ"מ, ההוראה להפציץ גרעינית מגיעה מהנשיא, ורק ממנו.

BINYAMIN
נתן תודה: 127 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי BINYAMIN »

עמי עשו כתב:
09 ינואר 2021, 23:32
4000 כתב:
08 ינואר 2021, 15:36
עמי עשו כתב:
מויישה כתב:
לא הבנתי מהם האטריות.
ומ"מ, ההוראה להפציץ גרעינית מגיעה מהנשיא, ורק ממנו.
4000 נוהג לכתוב בגימטריה.
איטריות בגימיטריה = בתיאוריה.

עמי עשו

אולי התכוונת תיאורטית בחילוף אותיות

סמל אישי של משתמש
4000

זה יהיה שיעור של 40 דקות להסביר לך. איך בדיוק זה עובד ותבין לבד שאם היה מוציא את זה באופן משוגע זה לא היה קורא.
יש כרטיס ועם כמה אופציות. זה כזה תיק שמועבר מנשיא לנשיא.
קשר ישיר לפנטגון.

סמל אישי של משתמש
4000

עמי עשו כתב:
09 ינואר 2021, 23:43
כן זה משנה לי אותיות. בעיה ידוע...

גרנולה

כתבה יפה על המזוודה השחורה ויש בה גם התייחסות למקרה שהנשיא מחליט להפעיל מתקפה גרעינית:

הכפתור האדום: תיק ה"פוטבול" של נשיא ארה"ב שיכול להשמיד את האנושות.

חיים איסרוביץ 14/07/2018 07:38
תגיות: נשק גרעיני / דונלד טראמפ

אחד הרגעים הבלתי שגרתיים בפסגה ההיסטורית בסינגפור בחודש שעבר בין דונלד טראמפ לבין קים ג'ונג־און התרחש אחרי ארוחת הצהריים. שני המנהיגים יצאו לסיבוב ברחבי מלון היוקרה "קאפלה" ובמהלכו הגיעו למכונית המשוריינת של הנשיא האמריקאי. לפתע ביקש טראמפ מאחד מעוזריו לפתוח את הדלת ומנהיג קוריאה הצפונית זכה לקבל הצצה, גם אם חטופה, לאחת ההטבות העיקריות של הנשיא, שידועה בכינוי "החיה" ואשר אמורה גם להגן עליו מפני פגיעת מטעני צד ונשק כימי.

לא ברור אם מלבד המכונית הראה טראמפ לקים גם את איש הצבא האמריקאי שעמד בקרבת מקום, לבוש במדי שרד כחולים ובידו מה שכבר זכה לכינוי "אביזר העוצמה האולטימטיבי, נשק יום דין, שיכול להרוס את כל העולם". מדובר ב"פוטבול", המזוודה המפורסמת שאמורה להיכנס לפעולה כאשר יגיע הרגע שבו נשיא אמריקאי כלשהו יצטרך להורות על מתקפה גרעינית.

חודשים לא רבים לפני הפגישה נראה היה שהשעון מתקתק לקראת הרגע שבו יהיה צורך להפעיל את המזוודה הגרעינית. על רקע שיגורי הטילים והניסוי הגרעיני שביצעו אנשי קוריאה הצפונית, טראמפ וקים החליפו מהלומות מילוליות, שבשיאן איים נשיא ארה"ב מעל במת האו"ם כי ישמיד את המדינה המסוגרת. בתחילת השנה, כאשר הזהיר הרודן מקוריאה הצפונית כי הכפתור הגרעיני ניצב על שולחנו, מיהר טראמפ להצהיר כי "גם לי יש כפתור גרעיני, אבל הוא גדול יותר וחזק יותר".

למרות זאת, המזוודה אינה מכילה כפתור גרעיני, וגם על השולחן של טראמפ בחדר הסגלגל לא ניצב כפתור אדום גדול שהוא יכול ללחוץ עליו ולשגר טילים לכל עבר (לשמחתם של מתנגדי הנשיא). במקום זאת, לפי הפרסומים, 20 הקילוגרמים של "פוטבול" - שנקרא כך בשל תוכנית מלחמה גרעינית מיושנת בשם "דרופ קיק" ("מכת זריקה" בתרגום חופשי, מהלך בפוטבול שבו בועטים בכדור אחרי שזורקים אותו על הקרקע) - כוללים ספר שחור המציג מגוון של אפשרויות לתקיפה גרעינית, ספר המפרט רשימת אתרים סודיים שבהם הנשיא יכול להסתתר במקרה של מתקפה, תיקייה שמוסבר בה כיצד להפעיל את מערכת השידור במצבי חירום וכרטיס קטן הנושא את הקודים הגרעיניים.

תיק ה"פוטבול" מלווה את המפקד העליון לכל מקום, בכל יציאה מהבית הלבן, בארה"ב ובעולם, כמו לסיור הנוכחי של טראמפ בבריסל, בבריטניה וגם בהלסינקי, שם ייפגש עם ולדימיר פוטין. הוא מוחזק בידו של אחד מחמישה עוזרים צבאיים של הנשיא שתמיד נמצא בסביבתו הקרובה, החל בשיירה שבה הוא נוסע, דרך קומת המלון שבה הוא שוהה וכלה במעלית. במקביל מזוודה דומה נמצאת אצל עוזר צבאי של סגן הנשיא, וזאת למקרה שהנשיא לא יוכל לתפקד ברגע האמת או שינותק הקשר עמו.

קודים בכביסה
פיט מצגר, שהיה אחד מנושאי המזוודה בתקופת כהונתו של רונלד רייגן, סיפר בזמנו שאנשי הצבא שנבחרים למשימה עוברים תהליך מיון ובדיקת רקע קפדניים בידי משרד ההגנה, השירות החשאי והבולשת, נוסף על הערכות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות. "אתה חייב להיות מוכן לכל דבר בכל רגע", אמר לרשת CNN. "צריך לזכור שהכל יכול לקרות במהירות, כי הטיל טס במהירות רבה מאוד".

מצגר סיפר כי באחד הימים שבהם ליווה את רייגן, גרם לו אחד מעמיתיו להיכנס באופן חריג למעלית אחרת מזו שנסע בה הנשיא ואז טען באוזניו שהוא פספס את השיירה הנשיאותית, מחדל ביטחוני אדיר. לדברי מצגר, הלב שלו דפק במהירות עצומה, אבל אז גילה לו חברו שזו הייתה רק מתיחה.

עם זאת, היו מקרים שבהם קצב פעימות הלב הואץ בצדק. סיפור ידוע בוושינגטון, שאיש עדיין לא אישר וגם לא הכחיש אותו, התרחש בתקופתו של הנשיא ג'ימי קרטר, בשלהי שנות ה־70. בהתאם להנחיה שעל הנשיא לשמור באופן צמוד על "הביסקוויט", הכרטיס שעליו מופיעים הקודים הגרעיניים, הוא נהג לשים אותו בכיס מכנסיו. אולם יום אחד נעלם הכרטיס, ובדיקות גילו שקרטר שלח את הבגדים לניקוי במכבסה ושכח להוציא את הכרטיס המסווג.

מקרה נוסף התרחש ב־21 בינואר 1998, אחד הימים הסוערים ביותר בתקופת הממשל של ביל קלינטון. באותו יום הפך ה"וושינגטון פוסט" לעיתון הארצי הגדול הראשון שדיווח על מאורע שקשור לקלינטון, והכניס את הבית הלבן לטלטלה רצינית. לוטננט קולונל רוברט פטרסון, אחד העוזרים הצבאיים של הנשיא, שחזר בספרו כיצד הגיע לחדר הסגלגל בבוקר והעניק לנשיא את הכרטיס עם הקודים הגרעיניים המעודכנים, אולם בשל מצבו של קלינטון נמנע מלבקש ממנו את הכרטיס הקודם.

כעבור ימים ספורים נשאל קלינטון לגבי הקודים הרגישים, ולתדהמת אנשי הצבא ענה: "הם לא אצלי. אמצא אותם ואביא לכם". "במשך ימים ארוכים הפכנו הכל בבית הלבן", כתב פטרסון. "דיברנו עם עובדי המעון וביקשנו מהם לחפש בבגדי הנשיא וברהיטים. דיברנו עם העוזרים הבכירים. בסוף הנשיא הרים את ידיו ואמר: 'אני פשוט לא יכול למצוא את זה. לא יודע איפה זה'".

גם ראש המטות המשולבים של קלינטון, הגנרל יו שלטון, סיפק תיאור דומה בספרו על אירוע שהתרחש בסביבות שנת 2000, ואשר לא ברור אם מדובר בסיפור שעליו כתב פטרסון או במקרה אחר. לפי שלטון, כאשר אחד מאנשי הצבא ביקש לעדכן את הקודים, עוזרו של קלינטון טען באוזניו כי לא הוא ולא הנשיא יודעים איפה הם. בסופו של דבר הונפק כרטיס חדש, אולם לא ידוע מה עלה בגורלו של אותו עוזר. "הקודים נעלמו למשך חודשים. זה היה חתיכת עניין", ציין שלטון. "ניצלנו בעור שינינו".

בנוגע לכרטיס הקודים, פראן טאונסנד, שהייתה היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, הסבירה שמדובר רק בחלק אחד מתוך מערך מורכב של פקודות ונהלים, ועל כן גם אילו הכרטיס הזה היה נופל לידיים עוינות, לא הייתה מתאפשרת הוצאה לפועל של מתקפה. "אפילו אם ישנו החלק הדרוש, קשה מאוד לאדם אחד ליישם את הפיקוד והשליטה בדבר כזה", אמרה לרשת CNN אחרי פרסום ספרו של שלטון. "יש המון דברים שצריך לטפל בהם. קשה לי לדמיין שמישהו היה יכול להוציא לפועל תקיפה גרעינית, אם הוא היה מוצא את הכרטיס הזה".

הצל של הנשיא
בעוד פחות מחודש יצוינו 73 שנה לאחד האירועים הדרמטיים ביותר בהיסטוריה, כאשר בפעם הראשונה הופעל נשק גרעיני באופן התקפי, עם החלטתו של נשיא ארה"ב הארי טרומן להטיל את פצצת האטום על העיר הירושימה שביפן. שלושה ימים לאחר מכן הוטלה פצצה נוספת, הפעם על נגסאקי, ובעקבות זאת נכנעה יפן, ומלחמת העולם השנייה הגיעה לסיומה הרשמי.

ההפצצות על יפן הכניסו את העולם לעידן גרעיני, ובשנת 1949 החזיקה גם ברית המועצות בפצצות אטום משלה. נוכח המלחמה הקרה המתעצמת גבר החשש מפני עימות גרעיני, והאמריקאים החלו להסדיר את הנהלים למקרה שיצטרכו לתת מכת פתיחה גרעינית או להגיב על שיגור טילים בליסטיים נושאי ראשי קרב גרעיניים מצד הסובייטים.

הארכיון לביטחון לאומי בארה"ב פרסם השבוע מסמכי ארכיון מסווגים משנות ה־60, שמתארים את הטיפול של הנשיאים בנהלים להפעלת כלי נשק גרעיניים. אחד המסמכים, מ־19 בינואר 1961, תיאר כיצד נשיא ארה"ב דווייט אייזנהאואר ומזכיר הצוות גנרל אנדרו גודפסטר תדרכו את ג'ון קנדי, שהושבע לנשיאות יום לאחר מכן, על התוכן של תיק נשיאה משרדי שעסק ב"הסדרים מבצעיים והכנות קיימות, על מנת שהנשיא יוכל לתת הנחיה לממשלה ולאומה במקרה חירום".

"תיארתי בפניו (קנדי) מסמכים כמו כינוס הקונגרס לישיבה ותיארתי מה אפשר לעשות במשרדי ה־FBI במקרה כזה", כתב גודפסטר במזכר המסווג. "הראיתי לו את 'תוכנית די מינוס' שמתארת את הפעולות של הממשלה במקרה חירום והסברתי כיצד המסמכים האלה משתלבים בתוכנית. גם סיפרתי לו על מסמך נוסף - שאינו כלול בסדרת מסמכי פעולת החירום - אשר נכלל בתיק ומתיר את השימוש בכלי נשק גרעיניים במקרה חירום". את התיק, כך הסביר אייזנהאואר, צריך לשאת "אדם בעל נוכחות בלתי מורגשת שילווה את הנשיא לכל מקום לאורך כל כהונתו".

שנה מאוחר יותר, בינואר 1962, ביקש קנדי להסדיר את הנהלים של הפעלת הנשק הגרעיני. עוזרו הצבאי קפטן טזוול שפרד שלח לראש המטות המשולבים ליימן למניצר סדרת שאלות בשמו של הנשיא שיסייעו לברר מה הסמכויות שלו לאשר תקיפה גרעינית. בין השאר שאל הנשיא "האם תיק פעולות החירום של המטות המשולבים מאפשר לי ליזום התקפה בלי להתייעץ תחילה עם מזכיר ההגנה או עם ראש המטות?", "מה עלי לומר לחדר המלחמה המשותף על מנת לשגר מיד תקיפה גרעינית?" ו"איך האדם שיקבל את ההנחיות שלי יוכל לוודא אותן?".

משבר הטילים בקובה באוקטובר 1962 האיץ את תהליך ההסדרה, וחודש מאוחר יותר כבר העבירו המטות המשולבים לבית הלבן תיק שכולל "פעולות שאפשר לבצע במצבי היערכות ביטחונית שונים". במהלך 1963 פותחה התוכנית המבצעית המשולבת, שסיפקה אפשרויות שונות לתקיפה גרעינית נגד מטרות מפתח, כולל הערכות בדבר מספרי נפגעים והיקף הנזקים. בתחילת 1964 נוסף גם "ספר הזהב", שמכסה את פעולות החירום של המטות המשולבים.

במסמך מיוני 1965, בתקופת כהונתו של לינדון ג'ונסון, מוזכר הכינוי "פוטבול" באופן מפורש, וכבר אז נאמר עליו כי המשקל שלו הפך מסיבי. "אני יודע שאתה רוצה לצמצם את המשקל של ה'פוטבול', אבל אני בטוח שנוכל למצוא שליחים חזקים שמסוגלים לשאת עוד פאונד או שניים של נייר", כתב ג'ו ג'וזפסון, העוזר הימי של הנשיא, לגנרל צ'סטר קליפטון, יועצו הצבאי הבכיר של הנשיא, שבעצמו נשא מדי פעם את התיק.

מבחן הפקודה
הדוקטרינה האמריקאית למבצעים גרעיניים מדגישה כי "הנשיא הוא היחיד שיכול להורות על הפעלת כלי הנשק הגרעיניים" ומסבירה כי התהליך מתבצע באמצעות מערכת הפיקוד והשליטה הגרעינית. "הנשיא עשוי להנחות על השימוש בכלי נשק גרעיניים באמצעות פקודת הפעלה דרך ראש המטות המשולבים למפקדים הקרביים, ובסופו של דבר לכוחות בשטח שלהם יש שליטה ישירה על כלי הנשק", נאמר במסמך.

אף על פי שההוראה מגיעה מהנשיא, מדובר בתהליך שנועד לוודא היטב שהפקודה חוקית ושהנשיא היה כשיר כאשר קיבל אותו ולא שמדובר בגחמה. באפריל 1969 הפילה קוריאה הצפונית מטוס ריגול אמריקאי, וכל 31 אנשי הצוות נהרגו. ג'ורג' קרבר, שהיה המומחה המוביל של ה־CIA לענייני וייטנאם, סיפר שניקסון "התעצבן והורה על תקיפה גרעינית טקטית", וראש המטות המשולבים התבקש להכין רשימת מטרות.

מי שמנע את מתן ההוראה היה היועץ לביטחון לאומי הנרי קיסינג'ר שהבין שהנשיא שתוי. על כן הוא והרמטכ"ל הסכימו לחכות עד שניקסון יתפכח לפני שיחליטו על צעדי התגובה. "אם הנשיא היה פועל כפי שהוא רוצה, הייתה פורצת מלחמה גרעינית בכל שבוע", צוטט קיסינג'ר.

אם היה אי־פעם נשיא שעורר חשש מכך שיש לו שליטה על נשק גרעיני, זה רק דונלד טראמפ. עוד לפני השבעתו, וגם במהלך המשבר מול קוריאה הצפונית, לא מעט ממתנגדיו הביעו דאגה שהתנהלותו הבלתי צפויה עלולה לגרום לו לרצות לתקוף בנשק גרעיני בשל דיווח ברשת פוקס או אחרי סדרת ציוצים חמת מזג. מומחים הסבירו כי במקרה כזה קשה מאוד לעצור את הנשיא, מאחר שעל אף שהוא יכול להתייעץ עם גורמים אחרים, בסופו של דבר ההחלטה החוקית היא אך ורק של האיש בחדר הסגלגל.

רוברט קהלר, שהיה מפקד הפיקוד האסטרטגי האמריקאי, הגוף האחראי על כלי הנשק הגרעיניים, ציין בשימוע בקונגרס כי "אם פקודה בלתי חוקית עומדת בפני הצבא, הצבא מחויב לסרב לאפשר אותה". גם ג'ון הייטן, שאף הוא עמד בראש הפיקוד האסטרטגי, טען כי אם היה מקבל פקודה להפעיל את הנשק הגרעיני בתסריט כזה, הוא היה מבהיר שאינה חוקית ומנסה להציג אפשרויות פעולה אחרות.

עד כה, למרבה המזל, לא נזקקו אנשי הצבא לעמוד בפני המבחן הקריטי שעלול להביא את האנושות אל סף מלחמת עולם חדשה, קטלנית יותר מאי־פעם. אומנם טראמפ הכריז שהוא הצליח למנוע מלחמה גרעינית בעקבות פגישתו עם קים, על אף שהתנהלות קוריאה הצפונית מאז הפסגה מעלה חששות מחודשים, אבל עדיין אי אפשר לדעת אם במהלך כהונתו של טראמפ, או נשיא אחר בעתיד, לא יהיה צורך להפעיל את ה"פוטבול" או לבחון את נוהלי החירום ברגע האמת.

(מעריב)

3 תגובות מעניינות על הכתבה:
Pizza
14 יול, 2018
גם אם טראמפ ייתן הוראה לשגר טילים גרעיניים זה יהיה רק בשביל הצחוקים. הוא בחור חביב ומצחיק.

Boomerang
14 יול, 2018
כמה מביכים אתם, מעריב. הבנו שאתם שונאים את טראמפ, אבל הצגתם לאורך כול הכתבה אנשים שכמעט הובילו למלחמות גרעיניות, כולל ניקסון שלפי הכתבה כל שבוע כמעט הוביל למלחמה גרעינית, ואז אתם טוענים שאם אי פעם היה חשש ממלחמה גרעינית זה רק מטראמפ. מגוחך ואולי אפילו עצוב.

Sushi
14 יול, 2018
כמה מרגיע לדעת שהעוצמה הזו בידיים של טראמפ ולא בידיים של אובמה המוסלמי.

עמי עשו

4000 כתב:
09 ינואר 2021, 23:44
עמי עשו כתב:
הככ הז םימעפל

גרנולה

מערכת JDN
כ״ה בטבת תשפ״א – 09.01.21
23:08

כמה מעצרים בוצעו היום (שבת) בארצות הברית נגד דמויות בולטות בהתפרצות לבניין הקפיטול בוושינגטון בשבוע שעבר. משרד התובע הכללי של ארצות הברית עצר את ג'ייקוב אנתוני צ'נסלי. החוקרים אמרו כי הוא האיש שנראה בתמונות עוטה קרניים, כיסוי ראש מעור דוב, עם צבע פנים אדום, לבן וכחול – וזכה לכינוי "המפגין הוויקינג".

לפי הדיווחים בארה"ב, נגד צ'נסלי כבר הוגש כתב אישום, והוא מואשם בכניסה-במודע ללא רשות לבניין שהכניסה אליו מוגבלת, וכן בהתפרצות אלימה ובהפרת סדר בשטח הקפיטול. צ'נסלי נראה בתקשורת האמריקנית פוסע במסדרונות הקפיטול כשבידו גם חנית. צ'נסלי, בן 33, הוא תושב אריזונה, ולפי הדיווח, הוא נעצר היום. הוא עצמו התקשר למשטרה שלשום, יום אחרי האירועים, והודה במעשיו.

הוא הסביר שנסע לוושינגטון עם קבוצה של מפגינים מאריזונה, ואמר שעשה זאת "לבקשת הנשיא שכל הפטריוטים יבואו לבירה". מהפרקליטות הפדרלית של וושינגטון נמסר כי "מר צ'אנסלי זוהה כאיש שנראה בתמנות נכנס לבניין הקפיטול, כשהוא נשא להב באורך של כשישה מטרים, עם גדל אמריקאי שהיה קשור לכלי הנשק".

כמו כן, נעצר תושב טמפה ביי, שנראה סוחב את עמוד הקריאה מגבעת הקפיטול ביום רביעי. הגבר שנראה מחייך כשהוא מחזיק את העמוד, הוא אדם ג'ונסון, בן 36 ממחוז מאנאטי. ג'ונסון נשוי ואבא ל-5. הוא נעצר ביום שישי בערב, ונשאר במעצר. מי שעוד נעצר הוא ריצ'רד ברנט, הגבר שהצטלם בלשכתה של היו"ר הדמוקרטית של בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אחרי שפרץ אליה.

סמל אישי של משתמש
מויישה

הם אומנם יותר תקשורתיים ממפגינים אחרים, אבל לא יותר פורעי-חוק... מן-הסתם הרתעה, זה העניין. (הם הרי לא יעצרו את כל אלפי האנשים שהיו שם).

גרנולה

מויישה כתב:
10 ינואר 2021, 02:59
הם אומנם יותר תקשורתיים ממפגינים אחרים, אבל לא יותר פורעי-חוק... מן-הסתם הרתעה, זה העניין. (הם הרי לא יעצרו את כל אלפי האנשים שהיו שם).
הם מנסים לזהות את כל המפגינים האלימים או שנכנסו לקונגרס. הם יעצרו כמה שיותר. פריצה לקונגרס זה לא בדיחה.

בסך הכול נעצרו עד כה יותר מ-90 בני אדם החשודים או נאשמים בהתפרעות.

סמל אישי של משתמש
4000

עמי עשו כתב:
10 ינואר 2021, 01:53
4000 כתב:
09 ינואר 2021, 23:44
עמי עשו כתב:
הככ הז םימעפל
תודה על המחמאה !

carmusic
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי carmusic »

שבוע גורלי באמריקה: מחר יחל הליך ההדחה של הנשיא טראמפ
מנחם זילברשטיין
כ״ו בטבת תשפ״א – 10.01.21
12:30
ג'ו ביידן
דונלד טראמפ
0 תגובות
הקונגרס יפתח בהליך דחה רשמי של הנשיא, במסגרתו יואשם הנשיא ב"הסתה להתקוממות". זאת בהתאם לחוקה האמריקנית שמאפשרת הליך הדחה במקרים של בגידה, שוחד, או פשעים חמורים אחרים. בשלב הראשון נדרש רוב בבית הנבחרים אותו לא יתקשו הדמוקרטים להשיג

גדולי הדור מעידים: "האם והילדים נותרו כערער בערבה"

תוכן מקודם

כמה פעמים עלו לכם רעיונות מבריקים שאפשר לעשות מהם מיליונים?

תוכן מקודם

תעשו סוף לייסורי המצפון שלכם

תוכן מקודם

תקדים: תינוקת בת שנה אושפזה בשערי צדק עם אירוע מוחי

תוכן מקודם

מחר (שני) צפוי הקונגרס לפתוח בהליך דחה רשמי של הנשיא טראמפ, במסגרתו יואשם הנשיא ב"הסתה להתקוממות". זאת בהתאם לחוקה האמריקנית שמאפשרת הליך הדחה במקרים של בגידה, שוחד, או פשעים חמורים אחרים. בשלב הראשון נדרש רוב בבית הנבחרים אותו לא יתקשו הדמוקרטים להשיג. בשלב הבא, נדרש רוב של שני שלישים בסנאט – שהסיכויים להשיגו קלושים למדי. לכך נוספת העובדה שהקונגרס נמצא בפגרה, ועל מנת לכנס אותו בימים אלו נדרשת הסכמה גורפת בקרב כל 100 הסנאטורים.

אפשרות נוספת היא הפעלת התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית, שאושר ואומץ בשנת 1967 בעקבות רצח הנשיא קנדי ב-1963, עוסק באפשרות להדיח נשיא שהוגדר "לא כשיר" לכהן בתפקיד. הפסקה הרביעית בתיקון לחוקה מפרט את התנאים להדחת נשיא ש"לא מסוגל לבצע את תפקידו", אך לא מתפטר באופן עצמאי.

כוונת הכותבים של התיקון ה-25 לחוקה היא להציע פתרון למצבים שבהם הנשיא מוגבל בביצוע תפקידו, מבחינה פיזית או מבחינה נפשית. חלק מהמומחים בארה"ב מרחיבים את ההגדרה החוקתית וטוענים כי מדובר גם על נשיאים ש"לא כשירים באופן מסוכן" למדינה. עם זאת, הם לא מפרטים מה מגדיר את המצבים שבהם נשיא נחשב "מסוכן".

כדי להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית, סגן הנשיא מייק פנס ורוב חברי הקבינט של הנשיא טראמפ צריכים להכריז עליו כלא כשיר לבצע את תפקידיו ולהדיחו מהתפקיד. סגן הנשיא פנס יקבל על עצמו את סמכויות הנשיא במקרה כזה. דרך הפעולה הזו הייתה על הפרק בימים האחרונים, אולם לא סביר שאכן תופעל. זאת לאור הסיכויים הנמוכים למצוא שמונה חברי קבינט שיתמכו במהלך, ודיווחים על סירוב מצד פנס להפעיל את הסעיף.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה ביום שישי האחרון כי הדמוקרטים מצידם מוכנים להתקדם עם הדחתו של טראמפ מתפקידו ימים ספורים לפני סוף הכהונה – אם לא יתפטר על דעת עצמו. לדמוקרטים מצטרף מספר הולך וגדל של רפובליקנים שמתכוון לתמוך במהלך, בעקבותיו טראמפ יעזוב את תפקידו לפני ה-20 בינואר – אז יושבע ביידן לתפקיד נשיא ארה"ב.

הראשונה שקראה לטראמפ להתפטר הייתה הסנאטורית הרפובליקנית ליסה מורקובסקי מאלסקה, שאמרה: "אני רוצה אותו בחוץ. הוא גרם למספיק נזק". הנציג הרפובליקני באילינוי, אדם קינזינגר, הודיע כי יתמוך הפעלת התיקון ה-25 לחוקה ובהליך ההדחה של הנשיא המכהן.

בתוך כך, סגן הנשיא היוצא של ארה"ב מייק פנס יגיע להשבעת הנשיא הנבחר ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס ב-20 בינואר, זאת בניגוד לנשיא דונלד טראמפ שהבהיר כי לא יגיע לאירוע. כך אישר הלילה גורם בכיר בממשל האמריקני. בימים האחרונים עמד פנס במרכז הסערה בבירה וושינגטון ואף ספג איומים לחייו. ביידן התייחס בליל שבת להודעתו של טראמפ שלפיה לא ישתתף בהשבעתו: "זה טוב שהוא לא יגיע. הוא לא מתאים לתפקידו". על פנס: "הוא מוזמן להשתתף".

בשעות שלפני המהומות בגבעת הקפיטול, שבשיאן פרצו תומכי טראמפ לקונגרס, הבהיר פנס שאין בסמכותו לערער על בחירת האלקטורים – הנשיא היוצא לא היה מרוצה מכך ושלהב את המפגינים נגד סגנו. "למייק פנס לא היה האומץ לעשות את מה שהיה צריך כדי להגן על ארצנו ועל החוקה", צייץ בטוויטר.

מקור:
https://www.jdn.co.il/news/1456147/

גרנולה

המעניינים:

לגו-מפגיני-טראמפ
-לגו-מפגיני-טראמפ.jpg

עמי עשו

carmusic כתב:
10 ינואר 2021, 13:56
שבוע גורלי באמריקה: מחר יחל הליך ההדחה של הנשיא טראמפ
מנחם זילברשטיין
כ״ו בטבת תשפ״א – 10.01.21
12:30
ג'ו ביידן
דונלד טראמפ
0 תגובות
הקונגרס יפתח בהליך דחה רשמי של הנשיא, במסגרתו יואשם הנשיא ב"הסתה להתקוממות". זאת בהתאם לחוקה האמריקנית שמאפשרת הליך הדחה במקרים של בגידה, שוחד, או פשעים חמורים אחרים. בשלב הראשון נדרש רוב בבית הנבחרים אותו לא יתקשו הדמוקרטים להשיג

גדולי הדור מעידים: "האם והילדים נותרו כערער בערבה"

תוכן מקודם

כמה פעמים עלו לכם רעיונות מבריקים שאפשר לעשות מהם מיליונים?

תוכן מקודם

תעשו סוף לייסורי המצפון שלכם

תוכן מקודם

תקדים: תינוקת בת שנה אושפזה בשערי צדק עם אירוע מוחי

תוכן מקודם

מחר (שני) צפוי הקונגרס לפתוח בהליך דחה רשמי של הנשיא טראמפ, במסגרתו יואשם הנשיא ב"הסתה להתקוממות". זאת בהתאם לחוקה האמריקנית שמאפשרת הליך הדחה במקרים של בגידה, שוחד, או פשעים חמורים אחרים. בשלב הראשון נדרש רוב בבית הנבחרים אותו לא יתקשו הדמוקרטים להשיג. בשלב הבא, נדרש רוב של שני שלישים בסנאט – שהסיכויים להשיגו קלושים למדי. לכך נוספת העובדה שהקונגרס נמצא בפגרה, ועל מנת לכנס אותו בימים אלו נדרשת הסכמה גורפת בקרב כל 100 הסנאטורים.

אפשרות נוספת היא הפעלת התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית, שאושר ואומץ בשנת 1967 בעקבות רצח הנשיא קנדי ב-1963, עוסק באפשרות להדיח נשיא שהוגדר "לא כשיר" לכהן בתפקיד. הפסקה הרביעית בתיקון לחוקה מפרט את התנאים להדחת נשיא ש"לא מסוגל לבצע את תפקידו", אך לא מתפטר באופן עצמאי.

כוונת הכותבים של התיקון ה-25 לחוקה היא להציע פתרון למצבים שבהם הנשיא מוגבל בביצוע תפקידו, מבחינה פיזית או מבחינה נפשית. חלק מהמומחים בארה"ב מרחיבים את ההגדרה החוקתית וטוענים כי מדובר גם על נשיאים ש"לא כשירים באופן מסוכן" למדינה. עם זאת, הם לא מפרטים מה מגדיר את המצבים שבהם נשיא נחשב "מסוכן".

כדי להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית, סגן הנשיא מייק פנס ורוב חברי הקבינט של הנשיא טראמפ צריכים להכריז עליו כלא כשיר לבצע את תפקידיו ולהדיחו מהתפקיד. סגן הנשיא פנס יקבל על עצמו את סמכויות הנשיא במקרה כזה. דרך הפעולה הזו הייתה על הפרק בימים האחרונים, אולם לא סביר שאכן תופעל. זאת לאור הסיכויים הנמוכים למצוא שמונה חברי קבינט שיתמכו במהלך, ודיווחים על סירוב מצד פנס להפעיל את הסעיף.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה ביום שישי האחרון כי הדמוקרטים מצידם מוכנים להתקדם עם הדחתו של טראמפ מתפקידו ימים ספורים לפני סוף הכהונה – אם לא יתפטר על דעת עצמו. לדמוקרטים מצטרף מספר הולך וגדל של רפובליקנים שמתכוון לתמוך במהלך, בעקבותיו טראמפ יעזוב את תפקידו לפני ה-20 בינואר – אז יושבע ביידן לתפקיד נשיא ארה"ב.

הראשונה שקראה לטראמפ להתפטר הייתה הסנאטורית הרפובליקנית ליסה מורקובסקי מאלסקה, שאמרה: "אני רוצה אותו בחוץ. הוא גרם למספיק נזק". הנציג הרפובליקני באילינוי, אדם קינזינגר, הודיע כי יתמוך הפעלת התיקון ה-25 לחוקה ובהליך ההדחה של הנשיא המכהן.

בתוך כך, סגן הנשיא היוצא של ארה"ב מייק פנס יגיע להשבעת הנשיא הנבחר ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס ב-20 בינואר, זאת בניגוד לנשיא דונלד טראמפ שהבהיר כי לא יגיע לאירוע. כך אישר הלילה גורם בכיר בממשל האמריקני. בימים האחרונים עמד פנס במרכז הסערה בבירה וושינגטון ואף ספג איומים לחייו. ביידן התייחס בליל שבת להודעתו של טראמפ שלפיה לא ישתתף בהשבעתו: "זה טוב שהוא לא יגיע. הוא לא מתאים לתפקידו". על פנס: "הוא מוזמן להשתתף".

בשעות שלפני המהומות בגבעת הקפיטול, שבשיאן פרצו תומכי טראמפ לקונגרס, הבהיר פנס שאין בסמכותו לערער על בחירת האלקטורים – הנשיא היוצא לא היה מרוצה מכך ושלהב את המפגינים נגד סגנו. "למייק פנס לא היה האומץ לעשות את מה שהיה צריך כדי להגן על ארצנו ועל החוקה", צייץ בטוויטר.

מקור:
https://www.jdn.co.il/news/1456147/

גדולי הדור מעידים: "האם והילדים נותרו כערער בערבה" עד כדי כך המצב חמור? אם הוא בן 70, ילדיו מסתמא כבר מעל גיל 18?

יהיה טוב
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 52 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב »

זה מה שנקרא 'מגבלת הכח'.
טראפ, מליונר, נשיא מהעצמה הגדולה בעולם.
צלח שלשה פשיטות רגל.
הצליח להיות נשיא על אף כל מה שאמרו עליו.
הצליח להזיז דברים פה בארץ, שאף אחר בעשרות בשנים האחרונות לא הצליח.
ואז מגיע הבעלים של טוויטר וחביריו ופשוט חוסמים אותו כמו אחרון ההומלסים.

שלח תגובה