עדכוני קורונה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

BINYAMIN
נתן תודה: 128 פעמים
קיבל תודה: 162 פעמים

Re: עדכוני קורונה

נושא שלא נקרא על ידי BINYAMIN »

משיב. כתב:
08 ינואר 2021, 11:36
היום התחיל סגר מיותר לחלוטין.

הדיון על הסגר היה ביום שלישי. באותו יום התפסם המידע על 8371 מאומתים חדשים ביום.
משרד הבריאות הפחיד מהמשך עליה, כפי שהיה בפעמים קודמות.
אבל לא לקחו בחשבון את המחוסנים, לאחר 10 ימים ממנה ראשונה כבר יש הרבה עם נוגדנים, לאחר 14 יום כבר חצי ממקבלי מנה ראשונה עם נוגדנים.

מאז ועד היום, תחילת הסגר, אנחנו בירידה רצופה.
מ 8371 ביום ב'. (הפרסום של יום ג)
ל 8196 ביום ג'.
ל 7856 שלשום.
ל 7597 אתמול.

בסגרים הקודמים הירידה החלה שבועיים לאחר תחילת הסגר.
בסגר הזה אנחנו כבר בירידה רצופה לפני שהחל.

ממשלה מטומטמת, מתעללים באזרחים ובפרנסתם סתם.

אם עדיין יש מעט שכל בקודקודם, שיבטלו את הסגר מיד.

לטובתך ולטובתינו, מר נתניהו, הפסק את הסבל המיותר, אפשר כבר להכריז על הצלחת מבצע החיסונים, שמתחיל לתת את אותותיו, ולצאת מנצח.
רציתי לעשות לך לייק על המשפט "ממשלה מטומטמת", שהוא משפט נכון כמובן.
אבל מצחיק עד מאד שאחד שמתיימר לבקר את הממשלה ומעשיה כותב דברי שטות רק לפני כמה ימים, וכאשר מעמידים אותו על חלומותיו הוא לא מוצא את ה"כבוד" להתנצל ולהודות בטעותו, ואחרי כמה ימים חוזר להטיף מוסר.
אין לי דעה ברורה אם הסגר כעת כדאי או לא. אני מאד מבין את הסברא מדוע למרות מה שכתבת בכל זאת הסגר כעת הוא נכון, מכמה סיבות (ביניהם מה שכתב הרב גרנולה). אבל לא אתווכח על זה כי לא שמעתי דעות של מומחים ולא הכנסתי את הראש לזה.
מה שכן, הנחרצות שלך בכל הגיג שעולה בדעתך - עוברת את הגבול של הסבירות, במיוחד שמדובר בדברים שנוגעים לבריאות של אלפי יהודים ר"ל.
נערך לאחרונה על ידי BINYAMIN ב 09 ינואר 2021, 23:03, נערך פעם 1 בסך הכל.

גרנולה
נתן תודה: 4447 פעמים
קיבל תודה: 2467 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גרנולה »

שיא של 3,500 מאומתים חדשים במהלך השבת במגזר החרדי: 3,500 מאומתים חדשים במגזר החרדי אובחנו במהלך השבת. בנוסף, ישנה עלייה של עשרות אחוזים בתחלואה בכל הערים החרדיות, כשקרוב ל1,500 חולים חרדים אותרו בירושלים.

מבצע האיתורים הגיע לשיאו השבת ובעקבות כך הוכנסו לבידוד יותר מ 20,000 אנשים. בעקבות העלייה המתמדת בתחלואה ולאחר היערכות מוקדמת שנערכה השבוע בין אנשי משרד הבריאות, משרד הביטחון ואנשי זק"א, הגיע מבצע האיתורים לשיאו בסוף השבע עם איתור כ-3500 מאומתי קורונה חדשים והכנסת כ-20,000 אנשים לבידוד.

עו"ד מועאוויה כבהה, מרכז נושא האיתורים במגזר החרדי במשרד הבריאות אומר כי "הצלחנו להגיע ל 3,500 מאומתים חדשים ולהכנסת כ-20,000 אנשים לבידוד" וקרא לציבור ללכת ולהתחסן ולשמור על ההנחיות.

בתוך כך, בסוף השבוע נפטרו בישראל 51 חולי קורונה, מהם 46 אתמול ועוד חמישה היום. מאז פרוץ המגפה נפטרו 3,633 ישראלים. אתמול אובחנו 7,808 חולי קורונה. שיעור החיוביים עמד על 6.5% מתוך כ-120 אלף בדיקות.

(בחדרי חרדים)

משיב.
נתן תודה: 27 פעמים
קיבל תודה: 189 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משיב. »

למר בנימין, אם ההגיגים שלי לא מוצאים חן בעיניך, אתה יכול לדלג, או שאם אתה נהנה לתקוף, אתה יכול להמשיך, אני מוחל.
אם מרגיז אותך שאני מתעלם מתגובותיך, אני מבקש מחילה, אין לי כוונה להרגיז, פשוט אני לא נמצא כאן כדי לנהל מלחמות אישיות.

סמל אישי של משתמש
זעיר שם
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 153 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי זעיר שם »

משיב. כתב:
10 ינואר 2021, 00:18
למר בנימין, אם ההגיגים שלי לא מוצאים חן בעיניך, אתה יכול לדלג, או שאם אתה נהנה לתקוף, אתה יכול להמשיך, אני מוחל.
אם מרגיז אותך שאני מתעלם מתגובותיך, אני מבקש מחילה, אין לי כוונה להרגיז, פשוט אני לא נמצא כאן כדי לנהל מלחמות אישיות.
בנימין בן אדם נחמד, אבל הקורונה סיבבה אותו, גם אני הייתי עמו בדין ודברים בענייני קורונה, ניסיתי ליישר קו ולא הצלחתי.
כשאתה צועק :x שומעים אותך,
כשאתה מדבר מקשיבים לך,
וכשאתה :) אוהבים אותך.

גרנולה

האמת, קשה לנהל דיונים בעניין, גם כשדנתי עם משתמשים בנושא לא הצלחתי לדון כ''כ בענייניות.
(ובמחילה, גם הצד השני...)

אולי בגלל שיש צורת הסתכלות מאוד שונה בנושא, אולי בגלל שזה נושא קצת רגיש ואישי.

אבל זה גם תלוי באדם, אני מאמין שיש אנשים שיכולים לדון בנושא בצורה עניינית אובייקטיבית ומכבדת.

BINYAMIN
נתן תודה: 128 פעמים
קיבל תודה: 162 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי BINYAMIN »

מר "משיב" לא חייב "להשיב". מקובל עלי.
ותודה לרבי זעיר שם על שכיבד אותי בנחמדות.
אך רק למען הסדר הטוב אבהיר בקצרה על מה מדובר:

משיב כתב פעם אחר פעם שיש מניפולציה עם המספרים ושעושים את הכל רק כדי להכניס את החרדים לסגר בשעה שהממשלה רוצה בכך.
לא הגבתי דבר למרות שמדובר על דברים שאין להם ביסוס אמיתי (גם אם יש צדק בדבר שהכללים משתנים לפעמים, אבל מכאן עוד לסברות והמצאות שזה לתועלת פלונית וכדומה - רק מוח שנהנה מקונספירציה יוכל לקבל זאת).
אך בשלב מסוים הוא החליט להתנבא על העתיד, וכאשר התברר שהנבואה כוזבת - הערתי את "תשומת לבו" לכך, אך כנראה משיב החליט שלא להשיב כי "פשוט אני לא נמצא כאן כדי לנהל מלחמות אישיות". אז אם מר זעיר שם חושב שבתגובתי זו יש איזה "סיבוב" שנגרם מחמת הקורונה (שאגב, ב"ה לא חליתי בה עד עתה, אז אולי זה בהשפעת השבבים) - נא להצביע בדיוק על מיקום ה"סיבוב" בדבריי אלו.
ושוב כתב משיב שלפי מצב התחלואה צריכים לבטל את הסגר. (אגב, לפי המספרים זה כבר לא נכון. אבל מה זה משנה העובדות אם אפשר להצליף בממשלה?). ועל זה הגבתי את תגובתי האחרונה. והכוונה הייתה - שההחלטה על סגר כן/לא היא החלטה גדולה וכבדה, ולא כל כך בקלות מבטלים אותה, במיוחד לא כאשר מדובר על עשרות רבות של הרוגים ר"ל שיכולים לבוא כתוצאה מהחלטה כזו. רק היום נפטרו בארצנו ל"ע כ-45 אנשים! (לא יודע כמה מהם יהודים, אבל מסתמא לא מעט). ואפילו על נפש אחת מישראל וכו', ק"ו על כל כך הרבה מישראל. אז מהיכן התעוזה וקלות הדעת לכתוב בנחרצות כל כך בהאשמות על הממשלה וטפשותה בדבר חמור כל כך?!
אם גם בזה מר זעיר שם חושב שיש כאן משהו "מסובב", אשמח שימקד גם בזה את מיקומו המדויק של הסיבוב.

סמל אישי של משתמש
זעיר שם

עוד לפני שניכנס לפרטים, משיב מגיע מזוית שלא מובן הקשר בין לתחלואה לסגר, ואתה מגיע מזוית שסגר הוא רפואה לתחלואה.
ולכן כבר לא משנה כ"כ הפרטים,
אני חושב ומקוה שאנחנו יחסית בסוף התקופה הקשה, וכבר נוכל לשאול בלשון עבר על מה שדובר כאן בלשון עתיד,
האם בסופו של דבר היו פחות חולים קשים ונפטרים רח"ל בקהילות שנסגרו והתפללו בחצרות והשביתו מוסדות לימוד?
כשאתה מדבר מקשיבים לך,

גרנולה

זעיר שם כתב:
10 ינואר 2021, 01:47
עוד לפני שניכנס לפרטים, משיב מגיע מזוית שלא מובן הקשר בין לתחלואה לסגר, ואתה מגיע מזוית שסגר הוא רפואה לתחלואה.
אני חושב ומקוה שאנחנו יחסית בסוף התקופה הקשה, וכבר נוכל לשאול בלשון עבר על מה שדובר כאן בלשון עתיד,
האם בסופו של דבר היו פחות חולים קשים ונפטרים רח"ל בקהילות שנסגרו והתפללו בחצרות והשביתו מוסדות לימוד?
למה לקחת את זה לכיוון הזה?? זה בכלל לא קשור.

משיב יצא מנקודת הנחה שגם אם הסגר מועיל (לא ראיתי שהוא כתב שהסגר לא מועיל), אז יש טענה שמשחקים במספרים של התחלואה בשביל רווחים כאלו ואחרים.

על זה הדיון.

סמל אישי של משתמש
זעיר שם

גרנולה כתב:
10 ינואר 2021, 01:52
זעיר שם כתב:
10 ינואר 2021, 01:47
למה לקחת את זה לכיוון הזה?? זה בכלל לא קשור.

משיב יצא מנקודת הנחה שגם אם הסגר מועיל (לא ראיתי שהוא כתב שהסגר לא מועיל), אז יש טענה שמשחקים במספרים של התחלואה בשביל רווחים כאלו ואחרים.

על זה הדיון.
נכון אבל כשאתה נכנס לדיון מהכיוון הזה תגיע לאותן מסקנות,
כשאתה מדבר מקשיבים לך,

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 436 פעמים
קיבל תודה: 158 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 »

שילה פריד 'שביעי' בטוויטר: ‏שוטרת שמוצבת כמה ימים באיזור בני ברק כותבת לי: ״השמירה פה על ההנחיות מטורפת, יש הקפדה מאד גבוהה. בשוליים יש הפרות והן מטופלות אבל לא שונה מהנעשה בערים לא חרדיות. גם הציבור פה מקסים, אדיב, מציעים לנו תמיד שתיה וכיבוד. כל כך שונה ממה שזה נראה בתקשורת״.
מחפש חתימה כל הצעה יתקבל בברכה!!

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 1299 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

משרד הבריאות: ההערכה הנה כי התחסנו כ-72% מבני ה-60 ומעלה, כ-81% מבני 70-79 וכ-76% בקרב בני 80 ומעלה

סמל אישי של משתמש
אני פה

אסון: הגאון רבי משולם שינקר, ראש ישיבת 'קהילות יעקב', מרביץ תורה ואיש חסד עצום, הסתלק לפנות בוקר (ראשון) לעולמו, מנגיף הקורונה.

הגר"מ זצ"ל (79), הינו הצעיר מבין האחים המפורסמים לבית שינקר המכהנים בראשות ישיבות לצעירים חשובות בירושלים ובבני ברק. לפני מספר חודשים היה זה אחיו הגדול, רבי צבי זצ"ל מישיבת 'בית דוד', שהלוויתו בעיצומו של סגר הקורונה הראשון עוררה סערה רבה.

גרנולה

תמונת המצב העדכנית שמגיעה היום (ראשון) מבתי החולים, מספקת המחשה לעומס הרב ההולך וגובר בהם בשל המגפה: לא פחות מ-1,029 חולי קורונה במצב קשה מאושפזים כעת.

מבין החולים הללו, 299 מוגדרים במצב קריטי. בנוסף, ישנם 308 חולים שמצבם הרפואי נכון לעכשיו הינו בינוני.

מספר המאומתים לעומת זאת נמצא בירידה, יתכן בעקבות הסגר: 5,030 נדבקים חדשים "בלבד" במהלך היממה החולפת, זאת מתוך 81,858 תוצאות בדיקות שהתקבלו אתמול - 6.3 אחוזי חיוביים.

כמו כן, במצטבר, מפרוץ המגפה, נפטרו 3,645 ישראלים שנדבקו בה, מהם כשישים במהלך סוף השבוע האחרון.

באיגוד לרפואה פנימית של בתי החולים התייחסו לקשיים בהתמודדות עם התחלואה הגואה והעומסים במחלקות הפנימיות. "אלו ציטוטים אמיתיים של מנהלי מחלקות פנימיות מבתי חולים שונים", נכתב בהודעה הרשמית: "נשארו אצלנו מעט מחלקות פנימיות. עוד מעט והחולים ישכבו בהן בקומות. גיהנום" (מנהלת מחלקה פנימית, בית חולים במרכז הארץ), "מרגישים כמו בסירה עם חור בתחתית. כל הזמן מוציאים החוצה מים, ושופכים כדי שלא נטבע" (מנהל מחלקה, מרכז הארץ).

"כל מי שעובר במסדרון, דורך בלי לשים לב על נעלי הקשיש המאושפז שם. זה שובר את הלב" (מנהל מחלקה, מרכז הארץ), "החולים, שהוזנחו בתקופה האחרונה, מגיעים אלינו כעת במצב ירוד. יש לנו חולים קשים, שאנחנו לא מצליחים לשחרר הביתה, וגם אין רופאים, כי הרוב נשלחו לתגבר את מחלקת פנימית קורונה. נשארנו מעטים (מנהל מחלקה, צפון הארץ)".

והתיאורים המזעזעים נמשכים: "הפרוזדורים מלאים לגמרי. כל היום משחררים, משחררים, משחררים וקולטים" (מנהלת מחלקה, מרכז הארץ), "אי אפשר אצלנו לחרוג מ-100% תפוסה, כי חלק מהצוות בבידוד. אין מי שיטפל בחולים. כל יום משחררים יותר משליש מהחולים, ומגיע גל חולים חדש"(מרכז הארץ, מנהלת מחלקה).

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, סיכם: "שיהיה ברור: מחלקות הקורונה לא מוצנחות בבתי החולים משמים. או שהן מופעלות על ידי צוותי המחלקות הפנימיות, שמגויסים למשימה, או על חשבון מחלקות פנימיות רגילות, שנסגרות, או שהן הופכות למחלקות מעורבות, שבהן מאושפזים חולי השגרה, בד בבד עם חולי הקורונה, תוך הקפדה על תנאי בידוד וריחוק פיזי".

(כיכר השבת)

גרנולה

בירושלים נפטרה לפנות בוקר (ראשון) האישה החשובה מרת פנינה רוזנפלד ע"ה, חודש לאחר שנדבקה בנגיף הקורונה.

המנוחה (88), היא בת למשפחת שטיינר הירושלמית, והתגוררה בעיר בצעירותה. מגיל צעיר חוותה אסונות - הראשון שבהם: פטירת אמה, מהרעב ששרר בשנים הללו.

בהגיעה לפרקה, נישאה פנינה לרב חיים נחמן רוזנפלד ז"ל, מחסידי ברסלב, ובתקופת מלחמת ששת הימים, בשל המשבר הכלכלי שפקד אז את המשפחה, עברה להתגורר עם בעלה בארה"ב, תחילה אצל אחת מאחיותיה, שם ניסו להקים את חייהם מחדש.

בני הזוג רוזנפלד נהגו לארח חסידי ברסלב רבים, שיצאו לגייס כספים לטובת בניית ה'שול' בשכונת מאה שערים, ומלבד אירוח חמים בלב פתוח, אף יצאו מביתם עם תרומה הגונה.

אלא שתקופה קצרה לאחר מכן, שוב חשך עולמה של גב' רוזנפלד: בעלה נהרג בתאונת דרכים קשה בקליפורניה, בעת שהיה בדרכו לעבודה. אך היא התאוששה מהשבר העצום, והמשיכה את חייה לבדה, כאלמנה, לאורך כמעט יובל שנים.

30 שנה לאחר אותה תאונה קטלנית, חזרה מרת פנינה לישראל, וקבעה את מגוריה בשכונת קטמון בירושלים, בחלוף מספר שנים עברה לעיר ביתר עילית ולפני כשלוש שנים חזרה לעיר הקודש, לבית האבות רמת תמיר.

מזה כארבעה שבועות שהמנוחה התמודדה עם נגיף הקורונה, בו נדבקה, והלילה כאמור חלה הידרדרות נוספת במצבה ודבר פטירתה נקבע.

בפטירתה, הותירה אחריה מרת פנינה רוזנפלד ע"ה את בני משפחתה, בהם אחיה הרה"ח רבי יוסף (יוס'ל) שטיינר משכונת רמות פולין והגאון רבי מנחם שטיינר משכונת בתי מונקאטש בירושלים, ואת בתה הגב' זלצמן אשת הרב רבי משה שלום זלצמן שהקימה דור של צאצאים שומרי תורה ומצוות. הלוויתה תתקיים בעיר, בשעות הקרובות.

(כיכר השבת)

zeevi
נתן תודה: 355 פעמים
קיבל תודה: 239 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

גרנולה כתב:
10 ינואר 2021, 14:23
תמונת המצב העדכנית שמגיעה היום (ראשון) מבתי החולים, מספקת המחשה לעומס הרב ההולך וגובר בהם בשל המגפה: לא פחות מ-1,029 חולי קורונה במצב קשה מאושפזים כעת.

מבין החולים הללו, 299 מוגדרים במצב קריטי. בנוסף, ישנם 308 חולים שמצבם הרפואי נכון לעכשיו הינו בינוני.

מספר המאומתים לעומת זאת נמצא בירידה, יתכן בעקבות הסגר: 5,030 נדבקים חדשים "בלבד" במהלך היממה החולפת, זאת מתוך 81,858 תוצאות בדיקות שהתקבלו אתמול - 6.3 אחוזי חיוביים.

כמו כן, במצטבר, מפרוץ המגפה, נפטרו 3,645 ישראלים שנדבקו בה, מהם כשישים במהלך סוף השבוע האחרון.

באיגוד לרפואה פנימית של בתי החולים התייחסו לקשיים בהתמודדות עם התחלואה הגואה והעומסים במחלקות הפנימיות. "אלו ציטוטים אמיתיים של מנהלי מחלקות פנימיות מבתי חולים שונים", נכתב בהודעה הרשמית: "נשארו אצלנו מעט מחלקות פנימיות. עוד מעט והחולים ישכבו בהן בקומות. גיהנום" (מנהלת מחלקה פנימית, בית חולים במרכז הארץ), "מרגישים כמו בסירה עם חור בתחתית. כל הזמן מוציאים החוצה מים, ושופכים כדי שלא נטבע" (מנהל מחלקה, מרכז הארץ).

"כל מי שעובר במסדרון, דורך בלי לשים לב על נעלי הקשיש המאושפז שם. זה שובר את הלב" (מנהל מחלקה, מרכז הארץ), "החולים, שהוזנחו בתקופה האחרונה, מגיעים אלינו כעת במצב ירוד. יש לנו חולים קשים, שאנחנו לא מצליחים לשחרר הביתה, וגם אין רופאים, כי הרוב נשלחו לתגבר את מחלקת פנימית קורונה. נשארנו מעטים (מנהל מחלקה, צפון הארץ)".

והתיאורים המזעזעים נמשכים: "הפרוזדורים מלאים לגמרי. כל היום משחררים, משחררים, משחררים וקולטים" (מנהלת מחלקה, מרכז הארץ), "אי אפשר אצלנו לחרוג מ-100% תפוסה, כי חלק מהצוות בבידוד. אין מי שיטפל בחולים. כל יום משחררים יותר משליש מהחולים, ומגיע גל חולים חדש"(מרכז הארץ, מנהלת מחלקה).

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, סיכם: "שיהיה ברור: מחלקות הקורונה לא מוצנחות בבתי החולים משמים. או שהן מופעלות על ידי צוותי המחלקות הפנימיות, שמגויסים למשימה, או על חשבון מחלקות פנימיות רגילות, שנסגרות, או שהן הופכות למחלקות מעורבות, שבהן מאושפזים חולי השגרה, בד בבד עם חולי הקורונה, תוך הקפדה על תנאי בידוד וריחוק פיזי".

(כיכר השבת)
באמת קטסטרופה
כמה מתוכם חרדים?
(ומקהילות שנשמרו או לא?)

גרנולה

zeevi כתב:
10 ינואר 2021, 14:31

באמת קטסטרופה
כמה מתוכם חרדים?
(ומקהילות שנשמרו או לא?)
לא שואלים את המאושפזים מאיזה חוג הם בציבור החרדי. אז את זה אפשר לדעת רק בקהילות עצמם.

לגבי אחוז החרדים, כתבה מכ''ג טבת:

יאיר שרקי, כתב הדתות של 'חדשות 12', יצא היום (חמישי) להגנתו של הציבור החרדי, לו הודבקה תווית של 'מפיץ מחלות' במשבר הקורונה הנוכחי.

באולפן התכנית 'שם עם עודד בן עמי', אמר שרקי: "אנחנו מדברים הרבה על המגזר החרדי, ויש משהו שאני מרגיש חובה לומר אותו, בשביל התמונה המלאה לצופים: אחוז החרדים מקרב החולים קשה הוא 8%, ומקרב המאושפזים 11%".

"זה נכון שיש הרבה מאומתים בחברה הזו", הבהיר הכתב לענייני דתות, "אבל זו חברה צעירה, שכנראה גם מבודדת את הזקנים שלה".

שרקי המשיך: "מדינת ישראל לא נכנסת לסגר בגלל החברה החרדית - צריך להגיד את זה בקול ברור - אלא בגלל מספר גבוה מאוד של חולים קשה שהחרדים הם רק שמונה אחוזים מתוכו".

"זה לא מכשיר שום הפרה או צפצוף על החוק", סייג הכתב, "אבל זה נתון שלדעתי - אולי מרוב עיסוק שלנו בחברה החרדית - הצופים בבית קצת שכחו אותו, או לא יודעים אותו".

שרקי סיכם, עם נתונים: "לשם המחשה, 23 אחוזים מהמאושפזים במצב קשה הם ערבים, 55 אחוזים מהמגזר הכללי, עוד 14% הם ממה שנקרא 'מגזר מעורב' (לא מאופיינים) ורק 8% מהמגזר החרדי. צריך להגיד את זה".

(כיכר השבת)

zeevi

גרנולה כתב:
10 ינואר 2021, 14:51
zeevi כתב:

באמת קטסטרופה
כמה מתוכם חרדים?
(ומקהילות שנשמרו או לא?)
לא שואלים את המאושפזים מאיזה חוג הם. אז את זה אפשר לדעת רק בקהילות עצמם.
לפני תקופה, שהתריאו כל הזמן על ההקיפים הגבוהים של אחוזי החרדים המאושפזים, כן שאלו אותם מאיזה חוג הם?

גרנולה

zeevi כתב:
10 ינואר 2021, 14:55
גרנולה כתב:
10 ינואר 2021, 14:51
zeevi כתב:

באמת קטסטרופה
כמה מתוכם חרדים?
(ומקהילות שנשמרו או לא?)
לא שואלים את המאושפזים מאיזה חוג הם. אז את זה אפשר לדעת רק בקהילות עצמם.
לפני תקופה, שהתריאו כל הזמן על ההקיפים הגבוהים של אחוזי החרדים המאושפזים, כן שאלו אותם מאיזה חוג הם?
לא.

נראה לי שלא הובנתי נכון:
כן יודעים אם חרדי, דתי, וכו'.
לא יודעים אם חסיד גור או בעלז או ליטאי או קרלין סטולין. ולזה התכוונתי שלא שואלים מאיזה חוג, בציבור החרדי גופא.

גרנולה

בבית החולים הדסה עין כרם נפטר לפנות בוקר (ראשון) הרב משה נתן דבורץ ז"ל, עסקן ירושלמי ותיק, אחרי שנדבק בקורונה.

המנוח בן ה-84, תושב שכונת סנהדריה, שימש לאורך חייו במספר תפקידים נחשבים אותם מילא במסירות, בהם בהנהלת שכונת בתי ברוידא הירושלמית והגמ"ח של הרב מנחם פרוש ז"ל.

במקביל, לפרנסתו, היה הרב דבורץ משגיח כשרות בבית המלון פרימה פאלאס ('מלון המרכז' לשעבר) בעיר, כאשר את כל עיסוקיו הוא ניצל כדי לסייע רבות למשפחות ולעמך ישראל.

מכריו מספרים על אדם שהעמיד את עצמו לטובת עזרה לזולת, איש משפחה יקר ובעל חסד גדול, שדאג פעמים רבות מספור לצרכי האחר.

בשנים האחרונות, לאחר שמצבו הבריאותי הידרדר, שהה המנוח בבית האבות 'תמיר', ובימים האחרונים נדבק בנגיף, מה שדרדר עוד את מצבו, עד לאשפוזו בבית החולים הדסה עין כרם, בו החזיר את נשמתו ליוצרה.

בפטירתו הותיר אחריו את בני משפחתו, בנים ובנות, נכדים וצאצאים ההולכים בדרך התורה, בהם את חתנו הרב נתי שפיגל, מנהל סניף עזר מציון במודיעין עילית.

הלוויתו של הרב משה נתן דבורץ ז"ל, תצא בשעה 13:00 מבית ההלוויות שמגר, בדרכה להר הזיתים, שם ייטמן למנוחת עולמים.

(כיכר השבת)

גרנולה

אם עד עכשיו חשבנו שהקורונה פוגעת רק במבוגרים, דו"ח אמ"ן מציג תמונה קודרת ומדאיגה, לפיה שישה צעירים בני פחות מגיל 20 מאושפזים במצב קשה לאחר שחלו בקורונה ושתי ילדות בנות פחות מעשר זקוקות להנשמה.

על פי הנתונים, שישה צעירים בני פחות מעשרים מאושפזים במצב קשה וכן שלושה גברים ואישה בשנות העשרים לחייהם המאושפזים במצב קשה גם הם. שלוש נערות בנות 10 עד 19 ושתי ילדות שטרם מלאו להן 10 שנים מאושפזות כעת במצב קשה.

בנוסף צעיר בשנות ה-20 לחייו ושתי ילדות שטרם מלאו להן 10 שנים מאושפזים במצב קשה וזקוקים להנשמה.

בתוך כך, שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין קיים היום הערכת מצב עם בכירי משרדו על המשך מבצע "חוזרים לחיים" של משרד הבריאות. אדלשטיין ציין כי "עד סוף מרץ נוכל לחסן כ 5 מיליון אזרחים במנה הראשונה".

היום בשעה 16:00 צפוי לנחות בנתב"ג משלוח ובו 700 אלף חיסונים לקורונה של חברת פייזר ובהמשך השבוע צפויים לנחות משלוחים נוספים.

(בחדרי חרדים)

בראיון שהעניק פרופ' ערן סגל, מי שעומד מאחורי מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן לאתר ynet הוא אומר כי השבוע הקרוב יהיה מכריע בכל הנוגע להמשך התפשטות התחלואה, שכן "אנחנו נמצאים היום שבועיים מתחילת ההגבלות הקודמות- כלומר, מ'הסגר המחורר', לעומת הסגר ההדוק שנכנס לתוקף ביום שישי - וידוע שלכל פעולה לוקח שבועיים עד שהיא משפיעה".

הוא ציין כי המוטציה ככל הנראה לא אחראית לעלייה במספר החולים הקשים ואמר כי "ההערכות הן שכ-20% מהמאומתים היום נושאים את המוטציה. זה מספר מאוד-מאוד גבוה. לכן חשבנו שנכון להיכנס לסגר הדוק. אבל אני לא חושב שה-20% הללו משפיעים על תמונת המצב היום: לוקח זמן עד שה-20% האלה הופכים לחולים קשים".

לדבריו, התחלואה הקשה הנוכחית היא המשך במגמת העלייה שהתחילה בהשפעת חנוכה." את השפעת ההגבלות שהוטלו מאז אנחנו אמורים לראות בשבוע הקרוב. לכן, אנחנו מקווים שאכן תהיה בלימה, גם בזכות הסגר המחורר וגם בזכות החיסונים. אנחנו אמורים גם להתחיל לראות שינוי בגילים של החולים הקשים: פחות מבוגרים ויותר צעירים, שעדיין לא התחסנו".

פרופסור סגל מתריע מפני גל רביעי ואומר כי "אנחנו לא מבינים לחלוטין את ההשלכות של דחיית מתן המנה השנייה. במודלים שאנחנו מפתחים ניכרת רגישות גדולה למספר החיסונים. נוכל לחסן שלושה מיליון אנשים גם בשתי מנות. אבל אם זה יהיה מספר החיסונים שיגיע - רק שלושה מיליון עד סוף מארס - אנחנו צפויים לראות זינוק בתחלואה, ששיאו יגיע במארס, בגלל המוטציה הבריטית. זה יהיה, בעצם, גל רביעי.

לדבריו, "אנחנו נראה שהתחלואה עכשיו יורדת, אבל אחר כך היא תעלה. אם נצליח להביא יותר משלושה מיליון חיסונים, ונוכל לחסן ארבעה-חמישה מיליון מהאזרחים, נמשיך לראות בלימה ונוכל להתמודד גם עם הזן הבריטי. אלמלא הזן הבריטי, מצבנו היה הרבה יותר טוב. אבל הזן הזה מדביק בין 30% ל-50% יותר, וקשה מאוד להתמודד איתו".

(בחדרי חרדים)

מחסומים רבים שנפרסו הבוקר (ראשון) בצירים הראשיים ברחבי הארץ גורמים לפקקי ענק, אך יחד עם זאת אחוז התנועה בכבשים ירד באופן משמעותי. הישראלים כהרגלם, מנסים לסביר את יציאתם מהבית במהלך הסגר ולצורך כך שולפים את התירוצים בניסיון להתחמק מהקנס הכספי.

החל מכניסת הסגר בלילה שבין חמישי לשישי מבצעים השוטרים במחוסמים בדיקות לאזרחים, בניסיון לוודא כי הם אכן יצאו מביתם למטרה חיונית. הבוקר, במהלך ראיון לאולפן אתר ynet, אמר סגן ניצב אסי אהרוני כי "אחד הנתונים המטרידים זה מפרי הבידוד", לדבריו, "91 מפרים שרק אנחנו פגשנו".

"אתמול נתפסו שני חולים מאומתים, בדרום ובמרכז", אמר סגן ניצב אהרוני, "הם ידעו שהם חולים ועדיין יצאו מהבית - אחד כדי לבקר חברים, ואחד הסתובב עם הרכב. במקרים כאלה אנחנו לא נותנים קנס, אלא פותחים בחקירה פלילית בחשד להפצת מגפה. האנשים האלה יועמדו לדין".

אהרוני סיפר על פעילות המשטרה במחסומים וחשף ההסברים שאותם נותנים האזרחים בנוגע לסיבת היציאה במהלך הסגר. "במחסומים אנחנו מגלים שכולם סועדים את הוריהם ואת הסבים והסבתות שלהם. זה מחמם את הלב, רק שבחלק מהמקרים השוטרים מגלים בבדיקת מסוף שהסבתא נפטרה לפני כמה שנים. אז כל המשחק הזה של החתול והעכבר הוא מיותר".

בתוך כך, במהלך סוף השבוע האחרון נרשמו ע״י השוטרים 12,400 דו״חות בגין הפרות של תקנות הקורונה ברחבי הארץ. מרבית הדו״חות- 9,881 - נרשמו בגין יציאה ממקום מגורים למטרה או פעולה שאינה מותרת, ובהם גם 1,793 דו"חות בגין אי עטית מסיכה, 137 דו"חות בגין הפרות חובת הבידוד, 161 דו״חות בגין הפרות שונות של בתי עסק, וכן 358 דו"חות בגין שהייה במקום ציבורי שפעילותו נאסרה.

(בחדרי חרדים)

zeevi

חברת SaNOtize פיתחה ספריי שמרססים לתוך האף - האיבר שדרכו הנגיפים נכנסים לגוף; לפי בדיקות מעבדה, הספריי מצליח לקטול את הנגיף - ברמת יעילות של 99.9%

סמל אישי של משתמש
אני פה

שינויים לעומת עידכון 09/01/21 - 22:19
מאומתים: 4,561+
חולים פעילים: 812-
מאושפזים: 51+
מצב קל ובינוני: 630-
מצב קשה: 81+
מונשמים: 9+
נפטרים: 18+
מחלימים: 5,355+

גרנולה

גרנולה

כיכר השבת:

שלושה ימים לאחר שמדינת ישראל נכנסה לסגר השלישי, לאחר כשבועיים של 'פייק סגר', פרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, בריאיון מיוחד על הזינוק בתחלואה, המוטציה שפגעה במגזר החרדי, ההיענות של המגזר למבצע החיסונים, האשמות נגד המגזר ומה מקור השם 'נחמן אש'. צפו בריאיון המלא.

אפשר לפני הריאיון לשאול על המקור של השם נחמן אש?

"נחמן זה סבא שלי מפולין שנרצח בשואה, ולגבי המשפחה, ישנם כל מיני פרשנויות, יש שאומרים אייזנשטט ואחרים סוברים אנשי שם".

שלשה ימים מאז כניסת הסגר, האם אתה מרוצה מההיענות של הציבור אחרי התמונות שראינו גם מתל אביב וגם ממקומות אחרים?

"אני בסך הכול מרוצה מהתמונה שאני רואה. תמיד אפשר לבקש ולעשות יותר, אבל רואים את ההבדל בין הסגר כעת למה שהיה כאן לפני שבועיים. גם במגזר החרדי ישנה היענות, וגם שם אני בטוח שאפשר לעשות יותר".

כשאנחנו מסתכלים על מספר החולים שמצבם קשה, האם בתי החולים במצב של קריסה?

"לא. אני חושב שיש לנו בתי חולים חזקים שיכולים להכיל את התחלואה במצב הנוכחי ואפילו מעבר, אבל יש לזה מחיר, והמחיר הוא עומס בכוח אדם שגורם לסגירה של מחלקות וירידה באיכות הטיפול, וזה המחיר שאנחנו משלמים יום יום, ולכן חייבים להוריד את רמת התחלואה".

האם היה ניתן להימנע מהסגר הזה?

"אנחנו הגענו עם צעדים שונים לממשלה, בהם ריסון מהודק, וככל שההצעות נדחו היה ברור לנו שלא תהיה ברירה אלא להגיע לסגר מהודק כפי שמתרחש עכשיו".

אנחנו רואים רמזים עבים בתקופה האחרונה שהסגר השלישי הוטל רק בגלל הציבור בחרדי. האם אתה מאשר זאת?

"אני לא יכול לאשר דבר כזה, משום שזה לא המקור של התחלואה שהיתה בכלל המגזרים, גם בציבור הכללי וגם במגזר הערבי, וכרגע מה שחשוב זה להקפיד על כללי הסגר".

אנחנו רואים את ההבדל בגישה של חלק ממנהיגי הציבור לנושא הסגר כעת לעומת היחס שלהם בגל השני. האם אתה מצליח להבין את שינוי הגישה שלהם בנושא?

"לא הייתי בשיחות של אז, אבל אני חושב שישנה הבנה בציבור החרדי שנושא התחלואה המהירה והקשה זהו עניין של פיקוח נפש והצלת לחיים, וקח בחשבון את נושא החיסונים שאני שמח שהמגזר החרדי יוצא ומתחסן באחוזים יפים".

"אני חושב שמנהיגי הציבור החרדי רואים את התחלואה ומבינים שזה הפתרון לעת הזו. בנושא האכיפה אני חושב שאפשר וצריך לעשות יותר בעיקר בנושא של התקהלויות, שבהם צריכים לאכוף בצורה יותר מאסיבית.

כמה זמן הסגר ימשך?

"הסגר נקבע לתקופה של שבועיים במהלכם אנחנו נעקוב אחר תוצאותיו גם בהיבט של התנועתיות וגם בהיבט התחלואה, ואם לא נראה שינוי מספק יכול להיות שנצטרך להאריך עוד את הסגר, כולי תקווה שלא נזדקק לכך".

האם אנחנו נמצאים בסגר האחרון?

"זאת שאלה טובה. ישנה תחרות כעת בין החיסונים לבין המוטציות השונות שמדבקות בצורה מהירה יותר, ואני מקווה שנתגבר עליהן באמצעות החיסונים".

עד כמה המוטציות, הם אלו שגרמו לתחלואה הקשה והמהירה במגזר החרדי?

"אין לנו נתונים ברורים, אבל אנחנו מעריכים שהמוטציה נמצאת כאן ומהווה כעשרה אחוזים מסך התחלואה, ורואים זאת גם במגזר החרדי.

"אנחנו מאד רוצים להסתפק בשבועיים הללו של הסגר ולהתחיל לחזור לחיים רגילים כמה שיותר מהר, אבל חייבים לזכור שאם התחלואה לא תרד מספיק, לא תהיה לנו ברירה אלא להמשיך את הסגר.

עד כמה אני כאזרח יכול להיות רגוע ובטח בנוגע להחלטות שמתקבלות במשרד הבריאות ובקבינט הקורונה?

"תסתכל על ההחלטות שלנו ותבין שהכול נעשה בצורה מקצועית. לא תמיד מה שאנחנו מציעים מתקבל משום שלמשל שר החינוך שתפקידו להילחם בנושא החינוך נלחם בכמה הצעות שהצענו, וזה מביא בסופו של דבר להחלטות שונות שמתקבלות ממה שאנחנו מציעים.

"בתקופה של לפני בחירות סביר להניח שההנחיות שהובאו לכנסת, גרמו לכך שהתערבו בהם גם שיקולים פוליטיים".

מה דעתך על החיסונים?

"החיסונים הללו בטוחים ויעילים, וזאת האופציה היחידה שנוכל לחזור דרכה לחיים רגילים, ואני מניח שבשבועות הקרובים נוכל להרגיש את השינוי ולראות את הירידה בתחלואה".

מה המידע שישראל מעבירה לחברת פייזר אודות המתחסנים?

"ראשית אזרחי ישראל יכולים להיות בטוחים שלא מועבר מידע פרטני אודות המצב הרפואי שלהם. מה שאנחנו מעבירים זה מידע שקשור לתחלואת הקורונה בלבד".

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון
נתן תודה: 313 פעמים
קיבל תודה: 320 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב וקורונימון »

אני פה כתב:
10 ינואר 2021, 13:00
אסון: הגאון רבי משולם שינקר, ראש ישיבת 'קהילות יעקב', מרביץ תורה ואיש חסד עצום, הסתלק לפנות בוקר (ראשון) לעולמו, מנגיף הקורונה.

הגר"מ זצ"ל (79), הינו הצעיר מבין האחים המפורסמים לבית שינקר המכהנים בראשות ישיבות לצעירים חשובות בירושלים ובבני ברק. לפני מספר חודשים היה זה אחיו הגדול, רבי צבי זצ"ל מישיבת 'בית דוד', שהלוויתו בעיצומו של סגר הקורונה הראשון עוררה סערה רבה.
שמעתי, ואני לא יודע אם מוסמך:
זה שוב רצח [כלומר רשלנות] של בית חולים בגלל הקורונה, ולא מוות מקורונה.
הרב המנוח עם עבר של חולי לב, הוא הרגיש את הלב שלו, ולשם כך פנה לבית חולים, אבל הם ישר עושים בדיקת קורונה וזרקו אותו למחלקת קורונה בלי לתת לו טיפול מציל חיים ללב, ונפטר תוך כמה שעות מדום לב בתוך מחלקת קורונה.
ה' הושיעה המלך יעננו ביום קורונה, אנא ה' קורו נא
כ"ד הכו"ח עבדכם הנאמן בלונ"ח
פע'מון ז'הב ור'ימון (המכונה לפנים פע"ח),
הגאב"ד דק"ק פצלוחנה פופיטות יצ"ו

גרנולה

פעמון זהב וקורונימון כתב:
10 ינואר 2021, 22:08
אני פה כתב:
10 ינואר 2021, 13:00

שמעתי, ואני לא יודע אם מוסמך:
זה שוב רצח [כלומר רשלנות] של בית חולים בגלל הקורונה, ולא מוות מקורונה.
הרב המנוח עם עבר של חולי לב, הוא הרגיש את הלב שלו, ולשם כך פנה לבית חולים, אבל הם ישר עושים בדיקת קורונה וזרקו אותו למחלקת קורונה בלי לתת לו טיפול מציל חיים ללב, ונפטר תוך כמה שעות מדום לב בתוך מחלקת קורונה.
כך משמע גם מערוץ 7 שכתבו שנדבק בקורונה ונפטר מדום לב.

עצוב.

סמל אישי של משתמש
זעיר שם

יש משהו שאני תמה על כך ואין לי הסבר,
ה"י כל יום אנו מתבשרים על רבנים וראשי ישיבות ואנשי שם שחלו ונפטרו מהנגיף רח"ל, ולא מאשימים את האנשים ואת הקהילה שלהם,
ואני נזכר כמה כלל ישראל השתתף בהסתלקותו של הגר"ש רוזנגרטן זצ"ל בהאשמות חמורות על בני קהילתו, "ויניעו אמות הספים"
ופשוט לא מבין כעת מה קורה, קדושת החיים להיכן פקעה???
כשאתה מדבר מקשיבים לך,

עמי עשו
נתן תודה: 103 פעמים
קיבל תודה: 290 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

zeevi כתב:
גרנולה כתב:
10 ינואר 2021, 14:23

(כיכר השבת)
באמת קטסטרופה
כמה מתוכם חרדים?
(ומקהילות שנשמרו או לא?)
מסתבר שמקהילות ששמרו. קהילות שלא שמרו כבר נדבקו.

עמי עשו
נתן תודה: 103 פעמים
קיבל תודה: 290 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

זעיר שם כתב:
10 ינואר 2021, 22:32
יש משהו שאני תמה על כך ואין לי הסבר,
ה"י כל יום אנו מתבשרים על רבנים וראשי ישיבות ואנשי שם שחלו ונפטרו מהנגיף רח"ל, ולא מאשימים את האנשים ואת הקהילה שלהם,
ואני נזכר כמה כלל ישראל השתתף בהסתלקותו של הגר"ש רוזנגרטן זצ"ל בהאשמות חמורות על בני קהילתו, "ויניעו אמות הספים"
ופשוט לא מבין כעת מה קורה, קדושת החיים להיכן פקעה???

אם חצי מהנפטרים נדבקו בביה"ח, מה לך כי תלין?

גרנולה

למה אנשים מאמינים בתיאוריות קונספירציה ולמה עובדות לא מזיזות להם

הן קיימות בכל מקום עבודה ובכל קבוצה פוליטית - שמועות או תיאוריות שקשה מאוד להוכיח ובדרך כלל מאומצות על ידי מיעוט של אנשים. כעת מחקר מצא את הסיבה לכך

09.09.2017, 15:01
| מעין מנלה

גלאי עשן, כאלה שחובה להתקין במדינות כמו גרמניה וכן במבנים ציבוריים, גורמים לתופעות לוואי שונות הפוגעות בבריאות בגלל רעש הרקע העל קולי שהם משמיעים. למעשה, יותר מ-81% מהגרמנים מאמינים שגלאי עשן לא מייצרים כלל רעש רקע. אם אתם מאמינים בהשפעות הבריאותיות של גלאי עשן כדאי שתדעו שהם אינם פולטים רעש רקע על קולי. זוהי תיאוריית קונספירציה מומצאת שבה השתמשו חוקרים על מנת לבדוק את הסיבות לכך שאנשים מאמינים בתיאוריות קונספירציה.

בכל מקום עבודה יש את שמועות מופרכות יותר או פחות ותמיד יש כמה אנשים שמאמינים בהן. אמנם תיאוריות הקונספירציה במקומות עבודה לרוב מתונות יותר מאלו הקשורות לאירועים פוליטיים או היסטוריים. למשל, הסיבה שלא יוצאים השנה לטיול משרדי קשורה בסיבה פרטית של הבוס או מייסד החברה פוטר פעם ממקום אחר בגלל שגנב ציוד משרדי בהשוואה לנאס"א פיברקה את הנחיתה על הירח או כדור הארץ הוא למעשה שטוח. אך הסיבות שגורמות לאנשים להאמין בשמועות או בקונספירציות דומות. במאמר שפורסם ב-European Journal of Social Psychology החוקרים רונלד אמהוף ופיא קרולין למברטי מצאו שהצורך להרגיש מיוחדים, שונים מהעדר, הוא זה שמניע את הנטייה להאמין בקונספירציות.

מיוחדים מדי בכדי להאמין באמת
על מנת לבדוק את הקשר בין הרצון להרגיש מיוחדים לבין נטייה להאמין בתיאוריות קונספירציה, החוקרים גייסו למעלה מ-250 עובדים בארה"ב שהשלימו סקר מקוון. כדי לקבוע מיהם אלו שמחזיקים בנטייה להאמין בתיאוריות קונספירציה המשתתפים התבקשו לדרג את הסכמתם עם משפטים כמו: "האנשים בפסגה עושים מה שבא להם" או "רוב האנשים לא רואים עד כמה חיינו נקבעים על ידי מזימות שנרקמות במחשכים". אלו שהביעו הסכמה רבה עם משפטים אלו נחשבו ככאלה עם נטייה להאמין בתיאוריות קונספירציה. לאחר מכן הנשאלים התבקשו לדרג כמה משפטים הקשורים לחשיבות שהם מייחסים להיותם מיוחדים ויוצאי דופן.

החל מ"ברק אובמה הוא מוסלמי מהוואי" ועד "ה-CIA הפיל את המטוס המלזי", המשתתפים התבקשו לדרג 99 תיאוריות קונספירציה מוכרות ונשאלו עד כמה הם מכירים אותן. החוקרים מצאו שככל שהאדם ייחס חשיבות רבה יותר לרצון להיות ייחודי ויוצא דופן, כך הסיכוי שהוא יאמין בתיאוריות קונספירציה גדל.

במחקר השני החוקרים ביקשו מהמשתתפים לדרג את מידת אמונתם בחמש תיאוריות קונספירציה פופולאריות כמו "טכנולוגיות מהפכניות לייצור אנרגיה חינמית מוסתרות ונגנזות על ידי הממשלות ותעשיית הנפט" וחמש תיאוריות מאוד לא פופולאריות כמו "הנאצים עדיין קיימים ומאכלסים את מרכז הירח". גם המחקר השני מצא קשר בין השאיפה של המשתתפים לייחודיות לבין הנטייה שלהם להאמין בתיאוריות קונספירציה.

לא נותנים לעובדות לבלבל אותם
במחקר השלישי החוקרים רצו לבדוק עד כמה האטרקטיביות של תיאוריית קונספירציה גדלה או קטנה בהתאם לכמות האנשים שמאמינים בה. לכן, הם המציאו תיאוריית קונספירציה ונתנו למשתתפים לקרוא מאמר עיתונאי כביכול לגבי סקר שמצא כי רוב האנשים (בגרמניה) מסכימים עם הקונספירציה ולחילופין כי רוב האנשים דוחים את התיאוריה. גם הפעם, אותם האנשים שהביעו רצון עז להיות ייחודיים ויוצאי דופן הם אלו שנטו להאמין לתיאוריית הקונספירציה הבדיונית. אך יותר מכך, ככל שהם השתכנעו שפחות אנשים מאמינים בתיאורייה, כך האמונה שלהם גדלה.

התוצאות של המחקר עשויות להיות בעייתיות עבור מנהלים או מנהיגים שמנסים לשכנע אנשים בעזרת מספרים ועובדות כי תיאוריות קונספירציה או שמועות הן אינן נכונות. ככל שמנסים יותר להפריך תיאוריית קונספירציה כך הסיכוי שאותם אנשים הנוטים להאמין בקונספירציות ידבקו בהן גדל. למשל, במחקר על תיאוריית גלאי העשן 25% מהמשתתפים שזוהו כנוטים להאמין בתיאוריות קונספירציה המשיכו להאמין בסיפור גלאי העשן המומצא גם אחרי שהחוקרים אמרו להם שמדובר בתיאוריה שהם המציאו לצורך המחקר וכי ה'סקר' שלפיו 81% מהגרמנים מאמינים בתיאוריה או לא מאמינים בתיאוריה – מפוברק.

"נראה כי קל יותר לגרום לאנשים להאמין ברעיון שישנן פעולות מזיקות שנעשות על ידי אנשים בעלי כוח באופן סודי ובמחשכים, מאשר לגרום להם לא להאמין בו. ברגע שמקבלים תיאוריית קונספירציה מסויימת, כל טיעון שמועלה בעד או נגד אותה תיאוריה יכול להיות משוייך כחלק מתוכנית גדולה להסתיר את הפעולות הסודיות האלה, וזה כלל את ההסבר שלנו לגבי תיאוריית גלאי העשן שבדינו לצורך המחקר", כתבו החוקרים.

אם כך, לא מומלץ לאותם מנהיגים או מנהלים שמעוניינים להפריך שמועה או תיאריית קונספירציה להשתמש בכך שמרבית האנשים לא מאמינים בה. להיפך, אולי עדיף להם להשתמש בקונצנזוס או שכיחות האמונה באותה התיאורייה. שכן,עבור אדם שמאוד מעוניין לראות את עצמו כמיוחד, זה בהחלט לא נעים להבין שהוא למעשה עוד אחד מהעדר שמאמין ברעיון או תיאוריה שאדם אחר בחר להפיץ. תיאוריות קונספירציה מספקות לאנשים את ההבטחה שאם יאמינו בהן, ובעיקר אם הן לא רווחות, הם ייתפסו ככאלה עם חשיבה ייחודית (גם אם לא נכונה) וככאלה שאינם הולכים בתלם.

https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3720732

שלח תגובה