חתונות אחרי עידן הקורונה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

פנחס מנחם
נתן תודה: 93 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים

חתונות אחרי עידן הקורונה

נושא שלא נקרא על ידי פנחס מנחם »

פעם פעם, לפני עידן הקורונה, זכורני שעמדתי בטבור רחוב שלמה המלך בבני ברק, והמתנתי למישהו שהיה אמור לצאת אליי מאחד האולמות. תוך כדי, אני מבחין במשהו שגרם לי להתבלבל בין צחוק לבכי:

לפתח האולם הגיע יהודי, אוזניות תחובות לו בתנוכי אוזניו, והוא באמצע ויכוח לוהט עם מאן דהו מעבר לקו. לפתע הוא קטע את הוויכוח ואמר לבן שיחו: "חכה רגע על הקו, אני נכנס לומר לאיציק מזל טוב...", העביר ל'השתק' ופסע לתוך האולם...

תוך 23 שניות הוא כבר היה בחוץ, אין ספק כי הבחור זריז. הוא שב לשיחה, ושמעתי אותו משיב לבן שיחו: "אני יודע אם זה בן או בת? הוא שלח לי הזמנה, נו, יש לי ברירה?" - אמר הלה, ונעלם מעיניי.

אני מוסיף להמתין, ואז אני רואה את המחותן יוצא, בלוויית מישהו שנראה כמו אביו או חמיו, אל רכב שעל שפת המדרכה, בתוכה יושב יהודי מבוגר שכנראה כבר לא יכול ללכת. הם לוחצים ידיים בחדווה, חיוכים נרחבים מצד לצד, אולם המחותן ממהר - כבר נושפים בעורפו אורחים נוספים, שנכנסו לאולם ולא מצאוהו...

בתווך, קבוצה של בחורים מדושני עונג צועדים להם החוצה, צלחות עמוסות טשולנט וקוגל בידיהם, ומתיישבים על הספסל לארוחת ערב שלא מן המניין. אחר כך הם מציתים סיגריה, ומוסיפים לפטפט על דא ועל הא.

הואיל וחברי התעכב נכנסתי לחפש אחריו, ושוב ראיתי את אותו מחותן אומלל (תיכף תבינו עד כמה), מתווכח וצועק על מלצר או רב המלצרים, העומד לצד הבר שנראה (סלחו לי על הביטוי), כמו דיר: תערובת של כוסות חד פעמיות מעוכות ברוטב טשולנט מיובש, כששעועית פזורה מכל עבר...

- - -

כשחברי יצא, לא יכולתי להתאפק, וברחה מפי השאלה: "תגיד לי, למה בנאדם מוכן לעבור את הסיוט הזה?"

וחברי, כזורה מלח על הפצעים, הוסיף בעוגמה: "ורק לחשוב, שהוא משלם עשרות אלפי שקלים על התענוג, על הזכות העילאית להפוך את היום העליז בחיים - לסיוט מתמשך..."

טוב, כמו שני יהודים טובים, התפזרנו בתחושה ש'אין מה לעשות, ככה זה חתונות היום'. כן, כל עם ישראל יוסיף ויוציא עשרות אלפי שקלים שאין לו, יגלגל גמ"חים וישלם ריביות מופקעות, על הזכות להפוך את שמחת חתונת הצאצא לקובץ של רגעים מעוררי חמלה.

ואז, הגיעו חתונות הקורונה, השתתפי באחת מהן, וראיתי מחזה שלא ייאמן: מחותן מאושר. ממש ככה. הוא לא מארח אנשים שין לו חפץ בהם, חברים של השווער שכבר מחוברים לאינפוזיה לא באים לבקר, ואפילו החברים מבית הכנסת - אלו שאינם יודעים את שמו הפרטי, גם לא באו.

בנוסף לכך, בזמן הריקודים, המחותן - הקשיבו ולא תאמינו - פשוט רקד. רקד. על אמת, עיניי ראו ולא זר, מחותן רוקד בחתונת צאצאיו. איש לא משך לו בכתף, לא היה רב מלצרים להתווכח אתו, וכל מי שהיה בריקודים - כנראה כבר אמר מזל טוב קודם, כי הוא קרוב באמת והופיע לחופה או לסעודה.

בקיצור, אני יודע שלא תאמינו לי, אבל תשאלו את כל מי שהשתתף בחתונות כאלו. היו שם מחותנים - בעשרות - שמחים ומאושרים, אבל באמת. לא היו להם דאגות על הראש, גם לא תסריטי אימה על מי שנפגע כי לא הוזמן למעגל הפנימי. הם פשוט רקדו, ושמחו.

ואיפה החבר שלי, שהיה מוסיף בקריצה: "ורק לחשוב, שהמחותנים האלה חסכו עשרות אלפי שקלים, והיום השמח בחייהם - היה באמת שמח!"

יצאתי מבולבל. רגע, אז העולם כולו משוגע? לא יכול להיות!

ואז נזכרתי, שלפני כך וכך שנים, התלוויתי לעסקן נודע בדרכו לחתונה שהתקיימה ביום חמישי בערב, באחד ממלונות היוקרה בצפון הרחוק. כפי שהבנתם, מדובר במחותן עשיר, עשיר באמת. הוא הבעלים של אחת הרשתות המצליחות במגזר החרדי, ולכן - כנראה - יש לו אומץ.

החתונה התקיימה בליל ששי, במלון. השתתפו בה בני משפחה קרובים, כאלה שנשארים לשבת שבע ברכות. עוד כמה ידידים ומלקקים הוזמנו לאירוע החתונה בלבד, ואם ספרתי נכון - סעדו בסעודת החתונה אולי חמישים גברים. בהמשך, הגיעו שני אוטובוסים מבני ברק, זה פרק 50 בחורים וזה פרק 50 נערות, שרקדו כשעה וחצי ופינו את הזירה.

לא, לא היה בר, בכלל. בכלל. בכלל. לא הגיעו חברים מהעבר, שכנים מהדירה הקודמת, ידידים של הסבא. לא, כל אלה לא היו. היו 40 קרובים ידידי אמת, ועוד 10 מלחכי פינכה. זה מי שהיה שם.

לאחר חתונת הקורונה בה השתתפתי, החלטתי לאתר את המחותן ההוא, הגביר. לא היה קל להשיג אותו, התחייבתי שאני לא מבקש ממנו ולו פרוטה אחת, רק הסבר מפורט. ואתם יודעים מה הוא אמר לי?

"תגיד לי", כך הגביר, "תגיד לי אני פראייר? אני אחתן באמצע בני ברק, ישלח 1500 הזמנות, וכל הלילה הזה אני ירגיש בכף הקלע בין האורחים השונים??? תגיד לי, אני מחתן ילד או עבריין? למה מגיע לי העונש הזה, למה???"

אבל - הייתי חייב לשאול, "איך התגברת על הפחד? הרי זה מה שכ-ו-ל-ם עושים?"

הוא הצטחק. "כולם עושים, כי אחרת יחשבו שהם מסכנים. אני - איש לא יחשוב שאני מסכן, הרי שילמתי באותו לילה לעוד שלושה חתנים חתונות מבוזבזות כאלה, באולמות וכל הג'יפה הזו. אני יכול להרשות לעצמי חתונה נורמלית!"

הבנתם?

אומרים לעשירים יש מזל, זו עוד הוכחה. כולנו - מגלגלי הגמ"חים, החוסכים פרוטה לפרוטה, מבזבזי הירושות על קוגל עבש וטשולנט מתקרר - כולנו חסרי מזל. אנחנו שורפים את היום השמח בחיינו במו ידינו, ועוד משלמים על זה עשרות אלפי שקלים, רק כדי 'להוכיח' שאנחנו לא מסכנים.

אבל העשירים, להם יש מזל. הם לא נדרשים להוכיח. אז הם גם חוסכים את הסיוט, וגם חוסכים את הכסף (או שלא, אבל זה עניין שלהם). ולא יאומן - הם שמחים בנישואי צאצאיהם.

בקיצור, פראיירים לא מתים, הם רק מתחלפים. מי שחושב שאחרי שחתונות הקורונה גילו לנו שגם לשמוח בחתונות צאצאים זו אופציה, כבר לא יהיו כאלה שיתרמו את מזומניהם למשרפות המזומנים הפועלים ללא הפסקה באולמות הגדולים - טועה.

יהיו גם כאלה, כי כאמור, הפראיירים רק מתחלפים, והם ימשיכו להעמיד את הרגעים המרגשים בחייהם על מצע מזומנים עב כרס, ויציתו גפרור בחיוך מעוות, שורפים את הרגעים המאושרים יחד עם הכסף, מעלים הכל על מוקד 'כ-ו-ל-ם מחתנים ככה היום'.

אבל, ובזאת אני בוטח:

שיש כאלה שנפקחו להם העיניים, שהבינו שלשמוח באמת זו אפשרות, ושמחותן רוקד לאורך כל הריקודים בלי להיות מופרע ומבולבל זו דרך נעלית, ושעם כל הכבוד - אני מוכן להעניק להרבה אנשים ארוחת ערב, אבל לא להיות עסוק בכך ברגעים המאושרים בחיי.

ואלה, טוב, הכסף שיחסכו, בין 30,000-50,000 ש"ח, זה כבר הרווח המשני שלהם...

המשך יבא בעז"ה....

הפיצו את הבשורה
אנא עזרו למכריכם שלא יפספסו מידע חשוב, העבירו אליהם את הלינק לשאלון
https:*//forms.gle*/VoRw5R2*jTaQfXq237

צריך למחוק את הכוכביות

יהיה טוב
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים

Re: חתונות אחרי עידן הקורונה

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב »

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... A/viewform

מתוך הקישור:
אחת הדרמות שליוו את חיינו בתקופת ה'קורונה', הינה החתונות שהפכו מצומצמות, משפחתיות וחסכוניות.
הדבר יצר שיח ציבורי בנוגע להסדרי החתונות המקובלים בימינו, האם הם מוצדקים ונכונים או שמא חתונות ה'קורונה' חשפו שאפשר גם אחרת.
הנושא מסעיר את הציבור החרדי, ויש דעות לכאן ולכאן.
נשמח שתחווה את דעתך בנושא, ובכך תתרום להבנה מעמיקה יותר על המגמה הציבורית בנושא הטעון.
כמובן, השאלון אינו דורש הזדהות, וזמן המענה מוערך בכשלוש דקות.
תודה על שיתוף הפעולה!

השאלון נערך ע"י מומחים לכלכלה לבקשת "איגוד קופות הצדקה בא"י"

יהיה טוב

קרלין
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

פנחס מנחם

המהפכה בעיצומה: חתונות המאה זוכות לאהדה ציבורית גורפת, נתונים מפתיעים בסקר הנרחב!

בס"ד

חדשות טובות בזירת החתונות: התעניינות ציבורית חסרת תקדים בסוגיית 'חתונת המאה', בדבר המהפכה הציבורית הנרחבת בצורת קיום החתונות. ניכר כי הנושא מעורר אמוציות ודיון ציבורי נרחב, כאשר 5,897 אנשים בחרו להגיב לשאלון הנרחב שהופץ בציבור, והפגינו את רצונם להיות שותפים במהפכה.

כמו כן, עד כה זרמו למערכת 'חתונת המאה' קרוב לאלף תגובות, רובן משבחות ומחמיאות, אחרות מבקרות, ורבות מבקשות להסב את תשומת הלב לפרט כזה או אחר. הנקודות הרלוונטיות הובאו בפני עוסקי מלאכת גיבוש המתווה, וחלקן נכללו במתווה המתגבש סופית בימים אלה, לקראת הצגתו לציבור.

כמו כן, עד כה נותחו רוב תוצאות השאלון, ומהם עולים נתונים דרמטיים בדבר המגמה הציבורית בנושא הטעון. כך למשל, 83% מהציבור סבורים שכעת זוהי הזדמנות לעשות שינוי בהרגלי החתונות, וצריך לנצל את ההזדמנות.

יחד עם זאת, 60% סבורים שללא פעילות משמעותית בכיוון הנכון - הרי שהשינוי יהיה מועט ולא דרמטי, ומנגד למעלה מ- 80% מהנשאלים אומרים שאם זה יהיה "נורמלי" לעשות חתונות כאלו, הם ישמחו לערוך חתונות כאלו.

כלומר, רוב הציבור בעד השינוי, אולם סקפטי אם הוא אפשרי. באם הוא יהפוך לאפשרי ושגרתי, הרי שרוב הציבור ישמח לערוך את החתונות בצורה זו!

ניתוח הנתונים מעלה, כי למעשה רוב הציבור הם 'שבויים' של תפיסת עולם שגויה, מוסכמות חברתיות מיושנות וחשיבה שאינה לתועלת השמחה ובעלי השמחה, אלא לטובת האינטרסים הכלכליים של מפעילי השמחות. "הגיע הזמן לשים את האינטרס של השמחה בראש מעיינינו", כתב אחד המחותנים, "הרי זה מה שחשוב באמת!"

בימים הקרובים, יפורסמו הנתונים המלאים העולים מהסקר הנרחב, כמו גם מתווה 'חתונת המאה' שגובש בידי העסקנים ובברכת גדולי ישראל שליט"א. המשיכו לעקוב אחרי ההתפתחויות, בשורות טובות ומשמחות בקרוב!

פנחס מנחם

נקודה למחשבה
איי, איזה דיל זול קיבלתי...

בס"ד

יום שני, י"ג בשבט תשצ"ח, 10:43 בבוקר.

הזדמנתי לחזית אולמי 'ארמונות השמחה', בוחן את השמש החורפית המפציעה בין העננים, ואז ראיתי.

משאית ענק, סמיטריילר של ממש, עוצר בחניון האולם. פועלים זריזים במכנסי חאקי וכובעי מצחיה מזנקים אל תוככי המשאית, ויוצאים ממנה אוחזים בידיהם מנועים גדולים, פרופלורים עצומי היקף, שרוולי נחושת וכבלי ברזל. כל אלה מועמסים על מריצות מוכנות, ומשונעים פנימה, אל תוך האולם.

סקודה חבוטה הגיע גם היא, ומתוכה יצא צוות טכנאים, כולם עטורי מדים מגוהצים של חברת 'מיזוג שמח בע"מ'. תפסו הטכנאים מקום - זה בכה וזה בכה, תפסו הפועלים את העמדות על הסולמות והחבלים, והחלו בעבודת הרכבת המזגנים.

בשעה 14:27 בצהריים שוב הייתי שם, והגנבתי מבט אל האולם. צוות הטכנאים והפועלים גם יחד סקרו בסיפוק את מלאכת הקודש שביצעו: הרכבת מיזוג האוויר באולם. אה, אשריכם טכנאי המזגנים, ששמחת חתן וכלה חביבה עליכם, והקדשתם יום שלם להרכיב לכבודם מערכת מיזוג!

אה מה מה, בעיני הבלתי מקצועית, התקשיתי לראות את מערכת המיזוג הנכבדה. האולם היה חשוך, כמה נורות חירום בלבד דלקו בו. תמהתי, וכי אין החתונה נערכת בלילה? מי יאיר את השמחה באור נגוהות מבהיק?! מה, חתונות בימינו נערכות בחשיכה מוחלטת?!

את תמיהתי זו לא נשאתי עמי שעה ארוכה. עם צאת הסמיטריילר של 'מיזוג שמח בע"מ', הגיעה המשאית עליה מתנוסס הלוגו המסוגנן של חברת 'אור זרוע לחתן'. גם כאן, פועלים חרוצים עמלים על פריקת גופי תאורה הדורים, פלורוסנטים, מנורות לד, וגם מקום הנברשות לא נפקד. כל הציוד הוכנס לאולם אחר כבוד, ושוב - צוות מהנדסים ופועלים עמל על ההרכבה, עד שהאולם היה מואר כדבעי.

נו, הרהרתי, כעת הכל מוכן ומזומן לשמחת חתן וכלה, לבנות אחת מחורבות ירושלים, לזכות בחמישה קולות, וכולי וכולי. ואכן, עד מהרה הגיע המחותן, הוציא מחיקו חופן שטרות מעוטר בגומיה כחולה, והחל לשלשל את הכסף לידי מנהלי ההפקה של חברות התאורה והמיזוג.

כשהם עזבו, הערתי את תשומת לבו כי מהראוי היה שיתנצל בפניהם, שכן חברת המיזוג סיימה את מלאכתה מזמן, והמתינה לו שעה ארוכה. "וכי מה אעשה? הייתי צריך להוציא הלוואה מפייגנבוים, אבל שכני המיועד להיות ערב - נעדר אמש, אז רצתי אליו הבוקר.

ההלוואה הזו הספיקה רק למיזוג, אז ביקשתי מידיד הלוואה עבור התאורה. הלה נתן לי שיק אמריקאי, רצתי לקרויזר לפרוט. זה לא פשוט לארגן 22,000 ש"ח רק עבור המיזוג והתאורה!" - תירץ את עצמו, מתנשם ומתנשף.

"עשרים ושתיים אלף רק על מיזוג ותאורה? שמעתי נכון?" - שאלתי המום. "כן, זה באמת מחיר טוב. זה בגלל שהחתן שלי, אה, איזה עילוי שהוא, הביא לי את ה'דיל' של הת"ת עם 'מיזוג שמח בע"מ'. כן, אני יודע, לאחרים זה עולה יותר, אבל יש גם 'דילים'. מי שיש לו חתן שופרא שבשופרא - יכול להניח את ידו על כאלה..." - אמר לי באושר...

לא יכולתי לשאת את זה, והלכתי למנהל האולם. הלה ישב על כסא מנהלים הדור, חופן מקטרת בין אצבעותיו ומעלעל בחשבוניות. "תגיד לי", אמרתי לו בחוצפה שנזרקה בי, "מה עושים במקום הזה כל ערב? יש כאן כל ערב חתונה, או שלפעמים המקום משמש כבית לוויות, לפעמים כמפעל, לפעמים כמסעדה, ורק לפעמים כאולם חתונות?"

"מה זאת אומרת?" - המנהל נבוך מהשאלה, "כאן זה ארמונות השמחה. כאן עושים חתונות. רק חתונות. יפות. מושקעות. מפוארות. כמו שחתונה יהודית צריכה להיות!"

"אז למה", החצפתי פנים וחלקתי על מוסכמה חברתית ברורה, "למה צריך להרכיב מדי יום מערכת מיזוג ותאורה נפרדת? למה שלא תתקין מערכות מיזוג ותאורה קבועות באולם? הרי בכל יום יש כאן חתונה, כל יום צריך תאורה וצריך מיזוג. אז למה לא להרכיב מערכת קבועה, ולחסוך את המאמץ וההון המושקע בהרכבת מערכות מיזוג ותאורה מדי יום, לכל חתונה בנפרד?"

"אוי," הצטחק בעל האולם, "פעם זה היה ככה, לפני איזה עשור וחצי, בתחילת שנות התש"פ. אחר כך אנשים הבינו, שלא כל התזמורות יכולות לשמח באותה טמפרטורה, ולא כל המלצרים יכולים לעבוד תחת אותה תאורה.

הרי לכל קייטרינג, לכל תזמורת ולכל זו"צ, יש את הטעם שלהם: איזה טמפרטורה תהיה, כיצד יפוזר האוויר הקר, מה מינון הלחות הדרושה, והאם מקום הנברשות הוא מעל שולחן הכבוד או דווקא ממול - צמוד למחיצות.

לכן, היום, זה דור של 'אכשר דרא'. שמחת חתן וכלה - עושים כמו שצריך. כל זוג בא, ומתאים את המיזוג והתאורה לדרישות הקייטרינג והתזמורת. ככה החתונה תהיה מושלמת, כשמערכות המיזוג והתאורה מותאמות לטעמם האנין של כל השותפים בהפקה!"

נשמע מטורף? הזוי? מגוחך? מטומטם? אולי הכל ביחד?

זה בדיוק מה שקורה היום. עוד לא שמעתי על חתונה שלא היה בה מוזיקה הזקוקה להגברה, וגם לא על חתונה בה דילגו על כסא כלה. אז למה, רבונו של עולם, למה צריך להרכיב הגברה ולעצב כסא כלה כל יום מחדש? למה? למה?

מה, אתמול היתה כאן לוויה? מחר המקום הזה ישמש כמפעל? למה שהאולם - בדיוק כמו שהוא מספק (בינתיים...) מערכות מיזוג ותאורה קבועות, למה שהוא לא יספק מערכת הגברה קבועה, וכסא כלה קבוע? למה צריך להפשיט את עורם של המחותנים ולהכריח אותם להוציא עוד אלפי שקלים שאין להם, עבור שני סעיפים שממילא ניצבים בכל אולם בכל ערב? למה?!

אה, כי הזמר ההוא צריך דווקא את חברת ההגברה ההיא? כי מעצבת האירועים הנכבדה צריכה דווקא חרציות לבנות מימין ושושנים אדומות משמאל? זה מצדיק את כל הטירוף הזה?!

אז יש לנו שתי ברירות. או שנעשה אנחנו את השינוי, או שבעוד 15-20 שנים, כשהחתנים והכלות של ימינו יחתנו את ילדיהם - הם יצטרכו לממן גם הרכבת מיזוג ותאורה, ולא יוכלו לעמוד מול ילדיהם - החתנים והכלות שיסבירו התזמורת והקייטרינג לא יעבדו בהרמוניה מלאה אם לא תהיה תאורת לד סגולה מחופה בזיקוקי דינור עדינים בדרך המובילה לחופה, על חשבון ההורים הנאנקים.

אז חברים, מחותנים - כמו גם כלות וחתנים. או שנעשה את השינוי עכשיו, או שכולנו נשלם, הרבה יותר מהיום, על הפחד לעשות שינוי...

אז מה אתם אומרים, השינוי הזה אפשרי? הגיבו, שתפו אותנו ואת חבריכם!

מוגש כחומר למחשבה ע"י "איגוד קופות הצדקה בארה"ק

למילוי השאלון לחץ כאן
https://members.smoove.io//lk03brdqpsa9 ... p1kng.ashx

יהיה טוב

ב"ה

סמל אישי של משתמש
אני פה
קיבל תודה: 648 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

זה נשמע יפה מאוד.

אך נקודת התורפה שבתוכנית, ש(בינתיים) הם לא מעמידים אולמות גדולים שיסכימו לתת את האולם למס' מנות מצוצמצם.

יש חסידיות קטנות שמתארגנות לערוך אותם בהיכל הטישים וכו'.

אך חוששני שהציבור יתחיל כל אחד לערוך את זה בכל מיני בתי מלון או וילות או שטחים פתוחים כמו שמציעים פה בתוכנית,

וסופו מי ישערנו, זה יאבד את החן והצניעות היהודי, ויש להיזהר מכל זה. שלא נתרגל לראות כל ערב מצוה טאנץ במגרש הבית ספר ליד הבית...

פעם היה מחתנים ביום שישי בבית כנסת.

יהיה טוב

צאנז

יודע דבר
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יודע דבר »

השאלה האם זה באמת יעזור???

2018
נתן תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 2018 »

כל מה שעושים בכדי להוזיל את הנורמה מבורכת.

אני חושב, שצריך לעשות עוד שינוי מרכזי, שלא ההורים משלמים את החתונה אלא הזוג עצמו. ככה חלק גדול מהעלויות אוטומטית ירדו, כי כאשר צריך לשלם לבד לא מנדנדים...
וגם הרבה הרבה יותר שפוי והגיוני שכל אדם יממן לעצמו את החתונה והדירה, במקום שכל אחד יממן לעשרה ילדים....
לעשות שינוי בתפיסה הלא נורמאלית הסו.

אבל איך ? הרי אין לבחורים וכלות כסף. ורוב הגברים לא הולכים ישר לעבוד אחרי חתונה.
לשם כך הצעתי הוא, שיתנו הלוואות לזוג, שהפירעון יתחיל רק משנתיים אחרי החתונה כאשר רוב הגברים גם כבר יוצאים לעבוד, והפירעון יתפרס על פני שלושים שנה !! זה יוצא סכום יחסית נסבל וריאלי, שאפשר לרוב האנשים הרגילים לעמוד בכך בלי להרוס את הבריאות ואת הנפש.
זה מספיק לחתונה ולדירה. עובדים עבור זה 30 שנה, בלי שזה חונק את התקציב השוטף, ובלי שתשעבד את עצמיך כמו עבד נרצע לכל גמ"ח מזדמן.
וכאמור, כל אחת יעשה את זה פעם אחד בחייו לעצמו, במקום עשרה פעמים, בתנאים פי אלף קשים ובלתי אפשריים וכו'.

מי שהוריו יכולים לממן, או לעזור, בשמחה רבה, אבל מי שלא וזה הרוב, שיעשו את הפטנט הפשוט הזה .

מה אתם אומרים ?

סמל אישי של משתמש
אני פה

לגבי החתונות אני חושב שזה מוגזים להשית את זה על הזוג.

אלא שבנוסף לחיסכון בעלויות ובספר המוזמנים, יש להשריש שכל אחד שבא לחתונה יתן לפחות 100 ש"ח למחותן, וכך יכסו את העלויות.

2018

אני פה כתב:
24 מאי 2020, 01:29
לגבי החתונות אני חושב שזה מוגזים להשית את זה על הזוג.

אלא שבנוסף לחיסכון בעלויות ובספר המוזמנים, יש להשריש שכל אחד שבא לחתונה יתן לפחות 100 ש"ח למחותן, וכך יכסו את העלויות.
איך תשריש כזה דבר ?? מה חתונה הופכת למגבית ??

מותר להתווכח כמובן, אבל אני לא חושב שזה מוגזם, אגב בעולם הלא חרדי ( עם כל ההסתייגויות העזות שיש לנו מהם ) ככה זה עובד, כל אחד מממן לעצמו את החתונה שלו, ככה שמוגזם זה לא.

תנסה לתאר לעצמיך בראש את המציאות הבאה : אין יותר את המושג "לחתן את הילדים" ! איזה חיים ועולם נפלא נפתח פתאום !! איך הגב פתאום מזדקף !!
זהו, כל זוג מחתן את עצמו!!

אגב, עשיתי חשבון מיליון ש"ח לשלושים שנה, זה יוצא : 2777 שח לחודש !!
זה מספיק לחתונה בסיסית ולדירה בפריפריה. ו2 זוג שעובדים יכולים לעמוד בסכום הזה בדרך כלל. ולמי שלא יש בין כל קופות צדקה ועמותות וכו',
ומה לי אם העמותות יצטרכו להזרים עשרות או מאות אלפי שקלים כשהבית יקרוס , מאשר לעזור בשוטף בכמה אלפי שקלים לחודש פה ושם לכיסוי ההלוואה הפרוסה לכל כך הרבה זמן, והרבה יותר קל להשתלט אליה, ולעזור למשפחה כזו.
וכמה בתים השיטה הזו תציל ?? כמה חיים זה ישפר ויחסוך ?? זה יוריד המון לחץ ועבודה מגופי הצדקה והרווחה ב"ה,
אף ציבור ומגזר לא מתמודד בטירוף כזה של לחתן עשרה או סך אחר של ילדים, כשכבר ככה אנו לא מהעשירים באוכלוסיה!!

מה דעתכם ?

2018

ועניין נוסף שיש כאן, זה שככה לכל זוג יש דירה, ויורד תשלומי השכירות, ככה שהכסף הזה פנוי לגמ"ח וגם יש לך דירה

2018

הייתי אפילו מציע חכים החרדים לפעול המדינה תתן את ההלוואה הזו....

סמל אישי של משתמש
אני פה

בעולם הלא חרדי גם מקובל שכל אורח מביא צ'ק יפה לחתונה שמכסת את העלויות.

לא דברתי על מגבית אלא על נוהג שקיים בחוגים נרחבים כולל הספרדים החרדים, וברגע שיצמצמו את מספר המשתתפים, הרי שבממוצע כל אחד יידרש לתת את הסכום הזה מעט מאוד פעמים בשנה.

יהיה טוב

אני פה כתב:
24 מאי 2020, 08:39
בעולם הלא חרדי גם מקובל שכל אורח מביא צ'ק יפה לחתונה שמכסת את העלויות.

לא דברתי על מגבית אלא על נוהג שקיים בחוגים נרחבים כולל הספרדים החרדים, וברגע שיצמצמו את מספר המשתתפים, הרי שבממוצע כל אחד יידרש לתת את הסכום הזה מעט מאוד פעמים בשנה.
תדבר עם אחינו בני עדות המזרח איך שהם מקנטרים על הנוהג הזה.
נכון שאת החתונה שלך הם משלמים. אך לך גם יש 10-15 חתונות בשנה שבכל אחת אתה צריך 'לשלם' כ500 ש"ח.
נכון שזה נותן לי לשלם בתשלומים, אך זה עדיין יקר מאוד.

הפתרון הוא להוריד את העליות במה שניתן.

אילפא
קיבל תודה: 11 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אילפא »

שתי דברים נדרשים כדי לשנות את המצב.
1. תעמולה והמון תעמולה, אנשים רוצים נורמה ולשנות נורמה זה ע"י השיח הציבורי.
2. למצוא פריוולגיה לאולמות גם דברים שהם לא כ"כ נוחים, בסוף האולמות יתקפלו ויעשו אירועים גם של 150 מנות.

2018

לאחר מחשבה, אני חושב שערבבתי בין 2 דברים, בין הוצאות חתונה לבין דירה. וצריך להפריד ביניהם.

דירה, בינכל רוב הזוגות ( בציבור החסידי בוודאי ) לוקחים על עצמם את המשכנתא, חלקית או כולו.
וזה בעצם סכומים גבוהים של קרוב למיליון שח. ואי אפשר לצפות שגמחים יצליחו ללוות סכומים כאלו, הם עדיין לא בנק עם הון של כמה מיליארד שח.

אבל אנו דנים על הוצאות חתונה, שזה עולה נניח כמאה אלף ש"ח, מדמי שדכנות בשבירת הצלחת, עד שבע ברכות האחרון.
וזה בפריסה ל30 שנה, עולה כ-280 שח לחודש !! סכום ממש קטן, בהחשב ההקלה העצומה שזה גורם לכל המחותנים.

צריך לשנות את הדיסקט, במקום לחתן 10 ילדים, שכל אחד יחתן את עצמו !! והגמחים יכולים לעמוד בשינוי הזה, הפוך הם רק ירוויחו, שתהיה להם פחות צרות עם בתים קורסים וכו'.

זה יהיה תיקון עולם עצום !

מה אומרים ?

יודע דבר
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יודע דבר »

האם מישהו באמת חושב שזה ילך????

2018

תיקון עולם: חתונה אחת במקום עשר / דוד ברמן
מערכת JDN26.05.2020 00:16

דוד ברמןחתונה0 תגובות

צריך לעשות עוד שינוי מהותי ומרכזי, שלא ההורים משלמים את החתונה אלא הזוג עצמו. הרבה הרבה יותר שפוי והגיוני שכל אדם יממן לעצמו את החתונה, במקום שכל אחד יממן לעשרה ילדים. אבל איך? • בחסות הקורונה, דוד ברמן מציע רעיון נועז
יש כעת התעוררות גדולה להוזיל את הנורמה מחתונת העבר הבזבזניות למודל של חתונות 'קורונה'. כמובן שכל מה שעושים בכדי להוזיל את הנורמה מבורכת. (וזו ההגדרה הנכונה, זה רק נורמה מעוותת שהשתרשה, וברגע שישחטו פרה לא קדושה זו כל השאר יבוא מעליו).

אבל לצד זה אני חושב, שצריך לעשות עוד שינוי מהותי ומרכזי, שלא ההורים משלמים את החתונה אלא הזוג עצמו. הרבה הרבה יותר שפוי והגיוני שכל אדם יממן לעצמו את החתונה, במקום שכל אחד יממן לעשרה ילדים. לעשות שינוי בתפיסה הלא פרופורציונלית הזו.

אבל איך? הרי אין לחתנים ולכלות כסף. הם יוצאים רק ממוסדות הלימוד, ורוב הבחורים ממשיכים להגות בתורה בכוללי האברכים ולא הולכים ישר לעבוד אחרי חתונה.

לשם כך הצעתי הוא, שיתנו הלוואות לזוג, שהפירעון יתחיל רק משנתיים או שלוש אחרי החתונה, כאשר רוב הגברים גם כבר יוצאים לעבוד, וגם אם לא, רוב המשפחות כבר צריכות להביא לבד פרנסה, ושהפירעון יתפרס על פני שלושים שנה. זה יוצא סכום יחסית נסבל וריאלי, שאפשר לרוב האנשים הרגילים לעמוד בכך בלי להרוס את הבריאות ואת הנפש.

עובדים עבור זה 30 שנה, בלי שזה חונק את התקציב השוטף, ובלי שתשעבד את עצמיך כמו עבד נרצע לכל גמ"ח מזדמן. הרי עדיף שכל אחד יעשה את זה פעם אחד בחייו לעצמו, במקום עשרה פעמים, בתנאים פי אלף קשים ובלתי אפשריים וכו'. מי שהוריו יכולים לממן, או לעזור, בשמחה רבה, אבל מי שלא, וזה הרוב, שיעשו את הפטנט הפשוט הזה .

בעולם הלא חרדי (עם כל ההסתייגויות העזות שיש לנו מהם, שלא שם חלקנו עימהם) ככה זה עובד, כל אחד מממן לעצמו את החתונה שלו, ככה שמוגזם זה לא. לא צריך יותר 'לחתן את הילדים'

תנסו לתאר לעצמכם בראש את המציאות הבאה: אין יותר את המושג "צריך לחתן את הילדים". איזה חיים ועולם נפלא נפתח פתאום, איך הגב פתאום מזדקף, נפסיק לראות שיירות של אנשים במיטב שנותיהם משחירים את עצמם ומכתתים רגלים בניכר בשביל לחתן ילדים, כי זהו, כל זוג מחתן את עצמו.

לפי חשבון שטחי, מאה אלף ש"ח (עלות חתונה בסיסית משבירת הצלחת עד שבע ברכות אחרון) לשלושים שנה, זה יוצא 277 ש"ח לחודש. כנראה יש עוד הוצאות תפעול וכו' אז אפשר לעגל ל-290 שח לחודש. זה כאמור בלי בדיקה מקצועית מעמיקה, אבל זה לכאורה האזור.

וכששני בני הבית עובדים יכולים לעמוד בסכום הזה בדרך כלל. ולמי שלא יכול, יש בין כל קופות צדקה ועמותות וכו', ומה לי אם העמותות יצטרכו להזרים עשרות או מאות אלפי שקלים כשהבית יקרוס ח"ו בגין הוצאות חתונת ילדים בזה אחר זה, מאשר לעזור בשוטף בכמה אלפי שקלים לחודש פה ושם לכיסוי ההלוואה הפרוסה לכל כך הרבה זמן, והרבה יותר קל להשתלט על מצוקה כזו, ולעזור למשפחה כזו.

כמה בתים השיטה הזו תציל, כמה חיים זה ישפר ויחסו, זה יוריד המון לחץ ועבודה מגופי הצדקה והרווחה ב"ה. אף ציבור ומגזר לא מתמודד בטירוף כזה של לחתן עשרה או מספר אחר של ילדים, כשכבר ככה אנו לא מהעשירים באוכלוסיה. הגיע הזמן לשנות את המשוואה, לא מחתנים 10 ילדים אלא מחתנים את עצמך.

לענ"ד, כל עולם הגמחי"ם ועמותות החסד וכו' צריכים לתעל את הפעילות שלהם לכיוון הזה, וככה לפתור את הבעיה מהשורש, כל אחד מממן חתונה 1 במקום המון בזה אחר זה.

יהיה צורך לגייס המון כסף עבור זה, הלוואה של מאה אלף ש"ח לזוג לא בא ברגל. אולם כאמור, בינכל אנחנו ציבור שנשען לא מעט על עמותות וגמחי"ם, אז במקום שכל התעשייה הזו תמשיך לעבוד כפי שהיה עד היום, ותנציח את הבעיה, שתתעל את עצמה לאפיק הזה, וככה תרפא את המצוקות מהשורש בטרם היווצרותן. ואולי גם ניתן להשתדל ציבורית, שהמדינה תעזור בקרן הלוואות למימון חתונה. (בדומה טיפה כפי שיש את הקרן של קצבאות ילדים. שזה מענק ולא הלוואה).

3 תנאי ברזל

3 תנאי ברזל עיקרים צריכים להתקיים בכדי שזה יצליח: 1) שההלוואה תהיה רק על שם הזוג הצעיר, כל ההלוואה והתשלומים יתבצעו רק מחשבון הבנק על שמם. 2) שתחילת הפירעון יתחיל 2 או 3 שנים אחרי החתונה. 3 ) שהלוואה תותנה בכך שהחתונה תהיה בפורמט צנוע כמתכונת 'תקנות' קפדניות, כל קהילה והמסלולים שלה, בלי שום תוספת והוספות מבחוץ, כדי שההלוואה לא תהיה 'עוד' עול בנוסף לזה שההורים יתבקשו להוסיף, ומה הועילו חכמים בתקנתם.

אם זה יצליח, נוכל אולי גם להרחיב את הרעיון הזה לגבי קניית דירה, שכל אחד יקנה לעצמו את דירתו במקום לעשרה ילדים. אבל זה כבר עולם אחר, בסכומים הרבה הרבה יותר גבוהים, שאין לגמחים את ההון הדרוש לכך, הם עדיין לא יכולים להחליף את המשכנתא של בנק. זה יהיה תיקון היסטורי גדול. תיקון עולם ממש. מתקנים את הגשר במקום עוד בתי חולים רעועים.

moshe chaim
קיבל תודה: 30 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי moshe chaim »

אילפא כתב:
24 מאי 2020, 13:02
שתי דברים נדרשים כדי לשנות את המצב.
1. תעמולה והמון תעמולה, אנשים רוצים נורמה ולשנות נורמה זה ע"י השיח הציבורי.
2. למצוא פריוולגיה לאולמות גם דברים שהם לא כ"כ נוחים, בסוף האולמות יתקפלו ויעשו אירועים גם של 150 מנות.

האשכנזי
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 24 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי האשכנזי »

חבל על המאמץ לא יעזור כלום

יהיה טוב

האשכנזי כתב:
31 מאי 2020, 23:13
חבל על המאמץ לא יעזור כלום
צודק!
בדיוק חשבתי את זה על הפלסטינים.
בואו נניח להם לעשות מה שהם רוצים, נפתח לכתחילה את הגבולות, נבטל את מעברי הבידוק, הרי בן-כך לא יעזור כלום!

פנחס מנחם

על אחים, אחיינים, חתונות, ומה שביניהם...

טוב, לבטח כבר צפיתם כמה פעמים בטקס החובה, שהוא חלק מכל חתונה: הרגע בו החתן המרומם או הכלה המהוללה יורדים ממרומי האולימפוס, לטובת ריקוד / חיבוק אחיין קטן. זה רגע צרוף שיש בו אמירה גאה של 'גם עכשיו, בעיצומה של חתונתי, אני איש משפחה למופת'...

אבל רגע, בואו נדבר על זה פעם אחת ברצינות.

מדובר בנושא רגיש. ולכן, כבר בהתחלה אני מדגיש שאינני קובע עובדות, רק מבקש לפתח ולפתוח כיווני חשיבה, והקורא ישפוט. בנוסף, אני מחריג את האחיינים בני 10 ומעלה, שניתן לקוות או להניח שיש להם קשר טוב וחיובי, והם באמת נרגשים ושמחים. אני מדבר על הצעירים מהם.

בואו, אני מחפש כבר שנים את ההוא שיסביר לי, מה מבין זאטוט כזה על המושג 'חתונה'. הרי מבחינתו - הוא מתחתן מדי יום, בכל משחק 'אבא ואמא' מצוי. הוא לא רק מתחתן, הבובות הופכות לילדיו האהובים, הקליקס הוא הבית, והתלבושות של הבובה האמריקאית היא ארון הגרדובה.

בדרך כלל, למרבה המזל שלנו - ההורים, ה'שלום בית' לא שורד הרבה זמן... אין מה לדאוג, עד הערב הבית יפורק, ארוחת הערב תחזיר אותם לספסל המציאות, מקלחות, מוצצים ולישון.

אבל בכל הקשור לחתונות, בלא מעט כאלה, הם הופכים לגיבורי הערב. תפארתו של האירוע, משוש חמדתם של החתן והכלה. מלבישים אותם בשיראין מושכרים במאות שקלים, מסרקים את הבנות בעוד כמה עשרות שקלים, וגוררים אותם אל האולם - על מהומותיו, דציבליו, ושעותיו...

תקשיבו, אין לי בעיה עם זה, זולת זה ש'המועצה לשלום הילד' טרם התערבה בעניין. חברים, מבחינתם זו מסיבה. מסיבה. הם לא יודעים מהי חתונה, הם גם לא מסוגלים לדעת. הם יוצאים למסיבה מרגשת, מאוד מאוד מרגשת, מרגשת כמעט כפליים ממסיבת האותיות...

עכשיו, אני יודע שאתם מתקוממים. 'וואוו, איזה קשר יש לשמוליק המתוקי עם אסתי הכלה. היא היתה הבייביסיטר שלו כל כך הרבה לילות...'

נכון, אין חולק. ויחד עם זאת, המתוקי לא מבין שאסתי מתחתנת הלילה. הוא לא יכול להבין. זה ממש כמו הרגע בו הוא עובר ליד שדה התעופה, רואה מטוס ענק, ובתפיסה שלו - המטוס הזה משתווה ביכולות תעופתו למטוס שיש לו בבית...

בקיצור, לא יעזור לנו כלום. יש לנו ילדים חכמים, אבל הם לא מבינים מהי חתונה, מבחינתם זו מסיבה. רועשת, חגיגית, המונית. אבל מסיבה, הא ותו לא.

עכשיו, אתם שואלים, 'אויש, הצדקנות הזו. אז מה קרה? נביא אותם, זה אירוע משפחתי, והסבתא...'

אז בואו נדבר על המחיר, ואני עוד לא מדבר על הכסף. אני מדבר על אח החתן שנפלט מריקוד לטובת חיפוש פלסטר לקטנצ'יק שפצע את הברך. אני מדבר על הגיסה שחצי חתונה היתה עסוקה ב'זו שעשתה את התסרוקת עשתה עבודה גרועה. תראי איך הפוני זז כל הזמן!'

ואני רק שאלה: תגידו, למה זה מגיע לאחי ואחיות החתן והכלה, לקחת איתם את ילדיהם ולאבד מהשעות היפות של החתונה העליזה?

למה, במקום שהם יהיו בחתונה עם כל הלב והנשמה, הם עסוקים גם בשטויות?

למה הם מבינים שבכל אירוע חשוב משאירים את הילדים עם בייבי סיטר, ובחתונת אח / אחות - האירוע הכי חשוב, הילדים איתם?

יש גם סוגיא של מחיר. ההלבשה, התסרוקות, הנסיעות וכל המסביב. זה מאות שקלים, לפעמים אלפים. וזה סתם - הכי סתם בעולם. כי האחיינים לא מבינים את המשמעות, ההורים שלהם מאבדים דקות יקרות משמחה עליזה, וגם משלמים על זה...

באחת החתונות המשפחתיות, השארתי את הילדים בבית. באתי רק עם הגדולה, בגיל שמבין. בשעה 12:00 בלילה, כשסידרו כסאות ל'מצווה טאנץ', ראיתי את גיסי גורר את בנו כבן חמש, חנוט בחליפה שכבר הפכה מאובקת, ומשכיב אותו על כסא מזדמן - כשעיניו של הילד עצומות.

הבטתי בו, וסיננתי לכיוונו: "וואלה, זה ממש התעללות בילד". הוא הביט בי בעיניים קמות, והשיב: "בילד? עזוב אותו, מה הוא מבין. קיפץ חצי לילה, ובחצי השני אני גורר אותו מכסא לכסא, והוא ישן בכלל. זו התעללות בי!"

נשארנו עם שתי סוגיות מהותיות: אל"ף - מה עושים עם הסבתא, שרוצה את כל נכדיה בחתונה. ובי"ת - איך החתן והכלה יוכיחו שהם משפחתיים ואוהבי אחיינים, כן, בהחלט, גם של הצד השני אותו לא הכירו אך לפני רגע, וכבר הם מתפעלים ממתיקותם...

אז לגבי הסבתא, אני מציע לסבתות להרים את הכפפה ולהודיע על ויתור. כן, ממש ויתור. יש להן מספיק הזדמנויות לראות את הילדים. ואם זה ממש חשוב - אפשר ללבוש בגד שבתי, לבוא לצילומי ההתחלה, ולשגר את הילדים הביתה עם המונית הקרובה - הרבה לפני החופה.

אה, והחתן והכלה? טוב, הבה ניתן להם להוכיח את אהבתם לאחייניהם בחיים עצמם. בחתונה זה קל. בחיים עצמם - הרבה פחות...

ומה דעתכם?

לעוד כתבות מאירגון חתונת ה100
https://members.smoove.io//lk0qtpffosys ... 6c9ng.ashx

לקבלת מיילים מהאירגון
https://members.smoove.io//lk0qtpf8osbs ... rc9ng.ashx

שלח תגובה