על סאטמאר ועל נתניהו. טור יפה של דוד דמן השבוע ב'משפחה'

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

שבט מישור

על סאטמאר ועל נתניהו. טור יפה של דוד דמן השבוע ב'משפחה'

נושא שלא נקרא על ידי שבט מישור » 01 דצמבר 2019, 15:31

1.
מה אתה אומר על סאטמר?
כך שאל אותי מישהו השבוע.
מה אני אומר על סאטמר? מישהו בכלל שואל אותי! ובכלל, מי אני ומה אני לחוות דעה על הקהילה הענקית והעצומה הזאת. כי סאטמר היא בסופו של דבר לא רק סאטמר. בחצר סאטמר יש הרבה תורה ויראת שמים ומפעלי חסד ענקיים, שקשה למצוא דוגמתם.
ובכל זאת, מה אתה חושב על הביקור האחרון של הרבי והנאום שלו שהפריע כל כך את מנוחתו של הצורר ליברמן?
האמת? מה יש לי לומר על הביקור, שכמו כל ביקור אחר של אדמורי"ם ומנהיגי קהילות מחו"ל, הוא עוצמתי, רב רושם ומעורר השראה. אין ספק שכל ביקור שכזה, מחזק את היישוב היהודי בארץ ישראל, וזה כבר דבר מבורך לכשעצמו. ואני לא מדבר רק על מטבע זר שזרם לארץ בהיקף נרחב. חוץ מזה, טוב מאוד שהיהודים של ארץ ישראל יכירו את המנהיגים ואת היהודים של חוץ לארץ, כמו שגם ההפך - מומלץ מאוד.
אבל בכל זאת, כדאי להדגיש פן אחד צורם במיוחד, שבא לידי ביטוי לא מעט בקהילה הסאטמרית החשובה, ולא רק במהלך הביקור הזה. ולא, אני לא מתכוון לקריאת התגר הגורפת שלהם נגד שלוחי דרחמנא שמאחוריהם עומדים רוב רובם של גדולי ישראל, קדושי עליון, בעבר ובהוה. בוויכוחים האלה, לימדו אותנו, שאלו ואלו דברי אלוקים חיים, ואותנו לימדו שגם אם אנחנו לא מבינים לפעמים, לפחות אנחנו לא מבטלים את הצד השני בכינויים פחותים ומעליבים. גם היחס לרבי מסאטמר זי"ע בעל ה'ויואל משה', שדעתו בשאלת ההתנהלות שלנו ביחס למוסדות המדינה, היתה שונה בתכלית מדעת רוב גדולי ישראל בדורו - היה אפוף חרדת כבוד עצומה ואינסופית.
מה שצורם במיוחד, הוא בועת הדיסאינפורמציה שאנשים בתוך הקהילה הזאת, בעיקר אלו שגרים מעבר לים, מתבוססים בה בלי סוף. אתה פותח את העיתון המגזרי שלהם, ונדהם לקרוא ידיעות ארוכות ונמלצות על המתרחש בארץ ישראל, שאין ביניהם לבין המציאות מאומה. הוצאת דברים מהקשרם, וניפוח אירועים שוליים, הם מעשים שבשגרה בתקשורת המחוספסת הזאת. הכל כשר כדי לשרת את המניפסט הקהילתי.
וכך, אני פוגש לא מעט יהודים שבאים מהצד השני של האוקיינוס, שבטוחים שבארץ ישראל, בחורים נוהרים לצבא, ובנות ישראל נחטפות ברחובות כדי לשרת בצבא של הציונים. אף אחד לא מספר להם את האמת. אף אחד לא מעז לגלות להם, שגם במשך שנים לאחר שרוב הישיבות ומוסדות התורה נתמכים בידי הממשלה, עדיין הם בית היוצר הגדול ביותר בעולם לתורה וליראת שמים.
נותר רק לקוות שבמהלך הביקור החשוב הזה, אלו שהשתתפו בו השכילו להבין שבארץ ישראל, למרות כל הנסיונות והקשיים, לא ממש סוחבים בחורים מהסטנדרים שלהם לצבא, ומי שרוצה ללמוד תורה, לומד ומתעלה באין מונע ומפריע. לא שהכל דבש. הציונים הם אותם ציונים והים הוא אותו ים. אבל עדיין אין תורה כתורת ארץ ישראל.
מקווה גם שככלות הביקור הזה הם הבינו שבארץ ישראל, כל יהודי חרדי הוא, בעצם, נגד הציונות. זה שאת מערכת היחסים המדוייקת שלנו עם הציונים, אנחנו קובעים לפי דעת גדולי ישראל, בדיוק כמו שהיהודים נוהגים באמריקה עם הרשויות שם - זה לא הופך אותנו לציונים או כאלו שתומכים בהם.
2.
אבל לאביגדור ליברמן, להבדיל אלפי הבדלות, הביקור הזה בא מאוד בזמן.
הוא כבר בזבז את כל ארסנל התחמושת שלו נגד החרדים, האשים אותם בכל הרעות החולות, וכשאוטוטו מסע השיסוי שלו החל לגווע, הגיע הביקור הזה, והאיש הבזוי הזה מצא סיבה שקרית למסיבה. בבורות אופיינית, הוא קשר את כל עם ישראל לביקור הזה ולתכניו השונים, והנה שוב החרדים הבזויים האלה, שכדאי לנדות אותם לנצח נצחים.
בסוף, כשהבין עד כמה הצליח להשתטות, והבין שאחנו בדיוק לא חלק מהענין, הוא נזף בנו על כך שאנחנו לא 'מוחים' על דבריו של הרבי, והוכיח שהבנתו בחרדים אף פחותה מרמת השכלתו הכללית כמאבטח בתי מרזח משכבר הימים. לך תסביר למולדובי המגודל הזה שאצל החרדים מכבדים גדולי ישראל ומנהיגיו, גם כשהדברים הם לא ממש לרוחנו, או כשאנחנו לא ממש מזדהים עם כל מילה.
וכן, עם חלק מהדברים שנשמעו באותו נאום, אין חרדי שלא מזדהה. אין ספק שהציונות נוסדה כדי לעקור כל זיק יהודי, ומערכת החינוך החילונית עושה כל מאמץ כדי להשכיח את 'שמע ישראל' מילדי ישראל. מצד שני, דווקא אביגדור ליברמן, האיש שמאשים אותנו על כך שלא מחינו על מה שנאמר, הוא זה שבמעשיו הנלוזים, ובהחרמתו השערורייתית את הציבור החרדי, מצדיק את הדברים שנאמרו כפי שלא היו צודקים מעולם.
מעולם לא התייצב פוליטיקאי וקרא בריש גלי להדרת הציבור החרדי כולו מהמרחב השלטוני. מעולם לא היה אדם במערכת הפוליטית, גם לפיד בימיו הטובים, שהטיח כינויי גנאי על גבול האנטישמיות ועלבונות כה קשים בציבור שלנו. אז אם יש קונצנזוס חרדי סביב חלק מסויים מתוך נאומו של הרבי, התודות הן לאביגדור ליברמן. הציוני האולטימטיבי.הפעם, לא רק בעיניים סטמריות.
3.
כעת כמה מילים לבנימין נתניהו. בכל זאת, זה היה השבוע הטראגי שלו.
עוד רבות ידובר על האקטיביזם השיפוטי המתריס הזה שהוריד ראש ממשלה בדרכים לא דמוקרטיות. ראש ממשלה שפעם אחר פעם לא הצליחו להכניע אותו בקלפי, יורד מהבמה בגלל כמה עבירות מוזרות שאף אחד לא מבין בדיוק את מהותן. אוסף ביזארי של חטאים ועוונות, שאף אחד לא מבין כיצד הן מתחברות לעבירת השוחד החמורה.
לא שנתניהו הוא צדיק גדול. אולי ילמדו ממנו אחת ולתמיד עד לאן קמצנים יכולים להגיע - האם אין לך את הכמה גרושים לרכוש אלכוהול וסיגרים עד שאתה נאלץ לסחוט אותם מאיזה מליונר בעל כרחו? אבל בכל זאת, גם מבלי להיות משפטן, יש תחושה באוויר שהאישומים הכביכול כבדים האלה, הם לא מהסוג הישן והקונבנציאלי והמוכר. מדיף כאן ריח חזק של רצון להאשים אותו בכל דרך, גם במחיר של יצירת עבירות חדשות שלא שערום אבותינו.
מצד שני, אין ספק שהרדיפה המשפטית החלה בעקבות הרדיפה התקשורתית הבלתי פוסקת, והרדיפה הזאת היא ללא ספק גם בגלל הקשר ההדוק שלו עם הציבור החרדי. נתניהו הוא שנוא נפשם, בעיקר בגלל האידיאולוגיה הימנית שאותה נשא ברמה, אבל גם כנראה לא מעט בגלל שהואשם לא אחת ב'כניעה' לחרדים. חבל רק, שבעשור שנות כהונתו, הוא לא הצליח לבער את הקינים הנגועים האלה ממוסדות השלטון.
מצד שלישי, חז"ל כבר הזהירו אותנו מאנשים שמטביעים את השני בשעת דחקם, כשבסוף יצוצו אלו שיטביעו אותם כשיקלעו בדיוק לתוך אותה סיטואציה. לא לפני מעט שנים, היה פוליטיקאי ציני אחד שקרא לראש הממשלה אהוד אולמרט, לא ממש חביב הטור הזה, להתפטר כשהוגש נגדו כתב אישום. היום הפוליטיקאי הזה רואה בעיניים כלות, כיצד פוליטיקאים ציניים אחרים קוראים לו לעזוב את תפקידו ולהתמקד בהגנתו המשפטית.
על דאטפת - אטפוך!

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים

Re: על סאטמאר ועל נתניהו. טור יפה של דוד דמן השבוע ב'משפחה'

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 01 דצמבר 2019, 16:22

שבט מישור כתב:
01 דצמבר 2019, 15:31
מצד שלישי, חז"ל כבר הזהירו אותנו מאנשים שמטביעים את השני בשעת דחקם, כשבסוף יצוצו אלו שיטביעו אותם כשיקלעו בדיוק לתוך אותה סיטואציה. לא לפני מעט שנים, היה פוליטיקאי ציני אחד שקרא לראש הממשלה אהוד אולמרט, לא ממש חביב הטור הזה, להתפטר כשהוגש נגדו כתב אישום. היום הפוליטיקאי הזה רואה בעיניים כלות, כיצד פוליטיקאים ציניים אחרים קוראים לו לעזוב את תפקידו ולהתמקד בהגנתו המשפטית.
על דאטפת - אטפוך!
מישהו יכול להסביר לי?

2018
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 7 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 2018 » 01 דצמבר 2019, 16:24

טור שקיבלתי במייל,

בין ליברמן למסע האדמו"ר מסאטמר

ליברמן גילה את הבעיה שבגינה הוא לא יכול להיכנס לממשלה : חכי"ם חרדים משתפים פעולה עניינית עם חכי"ם ערבים. סוף הציונות ! ועוד בעיה חמורה, האדמו"ר מסאטמר הגיע לארץ וחילק כספים למוסדותיו ותקף את הציונות. אפוקליפסה ממש. נלך לבחירות שלישיות ונמגר את הנגע הזה ממדינתנו...

כמות ההסכמים שליברמן עשה עם החרדים יכולה למלאות ספריה, מתי הוא גילה את "הסכנה המוחשית והמיידית של החרדים " ? כמות הסוסים 'שגנבנו' ביחד יכולים למלא כמה אורוות "ממתי החרדים הם האסון של המדינה" ?
לחבר בין סאטמאר ליהדות התורה, היא מניפולציה צינית ומגוחכת, את האש העיקרית חוטפים החכי"ם החרדים מאנשי סאטמאר זה כמאה שנה ! שתינו חרדים אבל שתי הפכים השקפתיים. וליברמן יודע את זה טוב מאוד, הוא בונה על ההבנה הצרה של הציבור הרחב בכדי להסית ולערבב !
וכן, שיתוף פעולה ענייני בין חכי"ם ערבים וחכי"ם חרדים ושאר אנשי ימין מתקיימים ויתקיימו, אחרי הכל הציבור הערבי זכאי לשירותים והם לא ייעלמו מכאן, בין זה לבין לשים אותנו באותה פינה של תומכי טרור ושונאי מדינה, הוא שקר וזלזול ומניפולציה גסה.
ליברמן, לא הבאת השיג אחד במשך 30 שנות קריירה, תפסיק לשסות ציבורים בציבורים בכדי לכסות על ריקנותך הפוליטי, פרישתך מהפוליטיקה תהיה התרומה החיובית היחידה שלך לישראל ! ויפה שעה אחת קודם.

אם בסאטמר עסקינן, את המתנה הגדולה ביותר לאנשי סאטמר נתן להם ליברמן, בכך שהפריז בחשיבותם.
עיקר מה שהמסע הזה רוצה להשיג הוא להזין הלאה את נרטיב שלהם 'ראו איך אנו נלחמים עם הציונים, כמה סאטמר מפריע להם', ואת זה ליברמן סיפק להם כעת בשפע, במקום לא להתייחס להם.
לגופו של טענות שנשמעו מפי האדמו"ר מסאטמר, שכאמור בראש ובראשונה כוון דווקא נגדינו.
מלבוא מאמריקה ולהבליט בהגזמה כמה הכל רע ונורא, לא מגיעים לכלום. מה אלטרנטיבה ? להפגין כל יום כל היום בצמתים ? לא להצביע ולתת את הכל על מגש של כסף לחילונים מליברמן עד לפיד ומר"צ ?
אז, "לא יתגברו גיוסי בנות". אלא כל הבנות יחויבו להתגייס וגם כל הבנים, ומי מדבר על עולם התורה, ושארית הצביון היהודי. מה אתם מציעים בדיוק ?

להדגיש כמה עשרות בחורים שאולי נעזרו בוועדה למען הגיוס שלהם כשיא הפעילות, ומה עם 99 אחוז מבחורי הישיבות שלא מסתבכים מלכתחילה ומקבלים דיחוי בגין החקיקה החרדית "המשתפי"ת", לא מגיע לה 'קצת' קרדיט ? או שהם מקור הבעיה ?...
לעלות על נס את קצת מוסדות היישוב הישן שלא לוקחים כסף באופן רשמי מהמדינה כחזות הכל, ולהתעלם מעולם התורה הענק הן בריכוזים החרדים והן במוסדות הקירוב, שמתקיימים בזכות התקציבים השלטוניים, זה הבעיה של הדור ?....
וכי לא המשטרה הציונית ליוותה את שיירת האדמו"ר מסאטמר ? וכי לא השתמש בנתב"ג שבנתה המדינה ? ושאר שירותים משירותים שונים ? מה התירוץ, אין ברירה. הם שולטים כאן בניגוד לרצוננו.
נו אז לנו - המייצגים רוב מניין ובניין של הציבור החרדי וגדולי הדור - אין ברירה להציל את עולם התורה והצביון היהודי, שמתאפשר רק דרך הבחירות ותקציבי המדינה השולטים כאן...

ואגב, נשנן לעצמנו שוב, כל התקציבים הללו אינם מתנה ברוב אדיבותה של המדינה, אלא החזר חלקי מכספי המיסים שכולנו קנאים ולא קנאים משלמים לקופתה. נכון ויפה להגיד תודה לאחראים השלטוניים על התקציבים שאנו לפחות כן מקבלים. אבל בל נתבלבל עולם התורה פרח למרות המדינה ולא בזכות המדינה.
כי אם לא היינו מצביעים כמו סאטמר, או לא היו צריכים את אצבעתנו בכנסת, המדינה מעצמה לא הייתה זורקת לנו אפילו עצם דליל. כי מטרתה היא להפוך את עם ישראל עם ככל העמים ולנתקה מהתורה המגדירה את היהדות כדת, ולא כלאום ככל הלאומים.
מאידך, המדינה קיימת ולא תיעלם בדרך הטבע, מלחרף ולקנטר לא תיפול שערה משערת ראשה. היא אינה חלילה אתחלתא דגאולה, רחוק מכך, אבל אינה המפלצת אלי אדמות שצריך כל היום והלילה לעסוק באיך לקלל אותה, היא גוף טכני המנהל את ענייני התושבים כמו שאר מדינות העולם. נתייחס אליה בענייניות כפי שמתייחסים כל יהודי העולם אל שלטונות המדינות המארחות אותן. לטוב ולמוטב.
מלהטיח ראש בקיר ולהפגין יומם ולילה לא נגיע לשום דבר, אבל מלנצל את הכוח הדמוקרטי שעדיין מאפשרים לנו להצביע וכך לשאת וליתן עם השלטון שדה פקטו קיים ויתקיים, הוכיח את עצמו כמה שהציל את היהדות החרדית מחד ואת הציבור המסורתי מהכחדה. זאת האמת הפשוטה והשכל הישר.
אנו נמשיך בעשייה שלנו למרות כל רעשי הרקע מכל הצדדים לטובת כולם, וב"ה נצליח.

מי זה
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 02 דצמבר 2019, 08:39

4000 כתב:
01 דצמבר 2019, 16:22
שבט מישור כתב:
על דאטפת - אטפוך!
מישהו יכול להסביר לי?
כשהוגש בזמנו כתב אישום נגד אולמרט עבר נתניהו מערוץ לערוץ להסביר עד כמה זה בלתי אפשרי לכהן בראשות הממשלה תחת כתב אישום.
התעמולה של נתניהו השיגה את מטרתה, אולמרט התפטר (אך המשיך לכהן בנתיים כראש ממשלת מעבר) ולאחר הבחירות מונה נתניהו לראשות הממשלה.
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 02 דצמבר 2019, 08:43

יש הבדל. אז רובם האמינו במערכת המשפט (והיה נראה שהאשמות נכונות) היום זה ההיפך
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

מי זה
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 02 דצמבר 2019, 08:46

יאיר כתב:
02 דצמבר 2019, 08:43
יש הבדל. אז רובם האמינו במערכת המשפט (והיה נראה שהאשמות נכונות) היום זה ההיפך

מבחינת התגובה הציבורית זה נכון, אבל נתניהו עצמו לא היה מונע אז מאידיאולוגיות...
וע''ז נאמר על דאטפת אטפוך
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

סמל אישי של משתמש
קא סלקא דעתך
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי קא סלקא דעתך » 03 דצמבר 2019, 21:14

מי זה כתב:
02 דצמבר 2019, 08:39
4000 כתב:
01 דצמבר 2019, 16:22
שבט מישור כתב:
על דאטפת - אטפוך!
מישהו יכול להסביר לי?
כשהוגש בזמנו כתב אישום נגד אולמרט עבר נתניהו מערוץ לערוץ להסביר עד כמה זה בלתי אפשרי לכהן בראשות הממשלה תחת כתב אישום.
התעמולה של נתניהו השיגה את מטרתה, אולמרט התפטר (אך המשיך לכהן בנתיים כראש ממשלת מעבר) ולאחר הבחירות מונה נתניהו לראשות הממשלה.
יחי ההבדל, אולמרט על 'מעטפות הכסף' ונתניהו על שמפניות חמשושיות ובקבוקי מחזור וסיגרים וגלידת פיסטוק. אה, כן, יש עוד בדיחה - סיקור אוהד.

2018
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 7 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 2018 » 08 דצמבר 2019, 21:12

השבוע ביום רביעי דמן מחתן באנטוורפן, בשם כל חברי הפורום וקוראיו הנאמנים, אני לא יודע אם הוא מבקר כאן בפורום, אבל אנו מאחלים לו מזל טוב מכל הלב, ושהזיווג יעלה יפה יפה, ויזכה להמון נחת דקדושה ממנו.

בטור האחרון שלו הוא המשיך לעסוק בביקור האדמור מסאטמר, ונתן יותר ביטוי לתחושות הרוב הדומם נגד זה.
מי שיש לו את הטור, מוזמן לזכות בו כאן את הציבור בבקשה,
תודה מראש...

שלח תגובה