צעקת בעלי התשובה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

נרשמתי...!
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים

Re: צעקת בעלי התשובה

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 09 יולי 2019, 00:11

מתלמידיו של אהרון כתב:
08 יולי 2019, 23:37
נרשמתי...! כתב:
08 יולי 2019, 21:52
גאליציאנער כתב:
08 יולי 2019, 14:13
עפ"ל
לייק
לייק למה, לדברי השמצה על חסידי ברסלב? שהולכים בדך הישרה ע"פ תורת רביה"ק?
תתבייש לך.
כמה פעמים כתבתי פה מה כן נכון, ואיך כן מסתכלים בברסלב על צדיקים אחרים ודרכים אחרות, אבל אתה מעדיף להאמין להולכים בדרכי דתן ואבירם.
האמת שלהגנתי, הסכמתי איתו במאה אחוז רק בקטע הראשון. (ולא שאני מתנגד להמשך, אני די ניטרלי לנושא)
שזה זה:
גאליציאנער כתב:
לא אצטט כל הודעה ואגיב עליה בפרטות, אלא אבהיר את משנתי מה שקיבלתי מהורי ומרבותי בעניין:
א) דבר פשוט הוא שכל חסיד חושב במחשבתו שרבו הוא הצדיק הגדול ביותר, זה נחוץ להגביר את האמונה בצדיק וההתבטלות אליו, השאלה הוא מה אתה חושב על האדמו"ר והצדיק האחר, אז אם אתה חושב שהוא לא צדיק וכו' כי הוא שייך לפלג האחר שחולק על קהילתך בעניינים פוליטיים שונים זה סתם רדידות ותו לא, כשתגדל ותתעלה במעלות העבודה תראה שכולם אהובים וכולם צדיקים - אם תוכל להעלות מעל כל ענייני הארציות. אבל בברסלב יש עניין רווח האומר: רבינו ותו לא !! כל השאר הם כעפרא דארעא, וממילא הם רואים מצווה בזה להציל יהודי שעדיין לא זכה רח"ל לגלות את האור ולנסוע לצדיק האמיתי והיחיד שאין בלתו עפ"ל...
[וככה"נ כתוצאה משיטה זו הם לא מינו עליהם רבי ומנהיג לאחר פטירתו ואכמ"ל.]
מאיפה זה מגיע ? איני יודע, אולי מחמת הרדיפות שלהם, אולי בגלל שהם לא בטוחים בצדקת דרכם ואולי בשל סיבות אחרות.
...

...

...

והאמת והשלום אהבו.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 00:26

נרשמתי...! כתב:
09 יולי 2019, 00:11
מתלמידיו של אהרון כתב:
נרשמתי...! כתב:
גאליציאנער כתב:
עפ"ל
לייק
תתבייש לך.
כמה פעמים כתבתי פה מה כן נכון, ואיך כן מסתכלים בברסלב על צדיקים אחרים ודרכים אחרות, אבל אתה מעדיף להאמין להולכים בדרכי דתן ואבירם.
האמת שלהגנתי, הסכמתי איתו במאה אחוז רק בקטע הראשון. (ולא שאני מתנגד להמשך, אני די ניטרלי לנושא)
שזה זה:
גאליציאנער כתב:
אבל בברסלב יש עניין רווח האומר: רבינו ותו לא !! כל השאר הם כעפרא דארעא לא נכון
והאמת והשלום אהבו????? איפה אמת ואיפה שלום?
נו אז מגיע לך. אני אכן התכוונתי בעיקר על הקטע הראשון.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 00:50

מקצועי כתב:
08 יולי 2019, 15:58
גאליציאנער כתב:
לא אצטט כל הודעה וכו'
בלה בלה בלה וכו' וכו' שאלתי אותו האם הוא מאמין במושג הזה שנקרא 'אמונת צדיקים'.
תשובתו היתה, ודאי שכן, אין לי ספק בכך, ואני מאמין בזה בלב תמים, ואיני מהרהר אחר דבריהם בולא כלום.
שאלתי אותו: הרי ידוע לך כי רבך אומר כי אין דרכנו כדרך ברסלב, ועל כן אין לנסוע לראש השנה לאומן. ואם כן מדוע אתה ממרה פיו, והנך נוסע. על אף שהנך מאמין בלב תמים ושלם ב'אמונת צדיקים'.
תשובתו הפתיעה אותי, ובד בבד גם נתנה לי הסבר מניח לדעת על מה ולמה יצא הקצף. וכה השיב לי: אמת נכון הדבר, כי יש לי אמונת צדיקים, ואני מודע ויודע כי מורי ורבי אומר ומורה שלא לנסוע לאומן לראש השנה. אך כבר כתב מוהרנ"ת שבענין ראש השנה על אף שיאמרו לו צדיקים שלא לבוא, צריך לא לשמוע לקול המורים כך, ולהגיע לראש השנה לאומן, כי ראש השנה שלי מעל הכל.
וכו' בלה בלה בלה אני חותך ומקצר כי אלו דברי השמצה על יהודים צדיקים. אין צורך לקרוא אותם שוב
אך מזה למדתי כי עיקר שורש הדבר הוא, כי מאותו הרגע שהאדם שמקור מחצבתו לא היתה בברסלב, והוא הגיע לברסלב, שוב מתערער בו כל ענין של 'אמונת צדיקים',וכו' בלה בלה בלה.
חלילה מלומר כן, ומעולם לא מצינו מי שהתקרבותו לרביה"ק החלישה לו את האמונת חכמים. (וכמה חשוב נושא האמונת חכמים בתורת רביה"ק, יש תורות שמוקדשות לעניין (למשל תורה ס"א) והרבה הלכות בליקוטי הלכות, וכל ההתקרבות לרביה"ק וקיום עצותיו נשען על בסיס של אמונת חכמים חזקה, תמימה ופשוטה.)
בדיוק להיפך.
יש לו אמונת צדיקים חזקה מאד - רק שהאמונה שלו היא בצדיק הגדול - רבי נחמן זי"ע.
כך שגם אם איזה מישהו, שהוא אולי צדיק (וצדיק יכול לטעות, והוא עדיין צדיק) אומר אחרת - אבל כיוון שהבין שרביה"ק הוא צדיק גדול מאד כפי שנכתב בספרי ברסלב, ממילא הוא שומע לו, דווקא כי יש לו אמונת חכמים כ"כ גדולה בדברי רביה"ק, שיודע שדבריו אמת גם אם הרב שלו אינו מבין זאת. והרב? כבודו במקומו מונח, בדיוק כפי שהיה.

אשרי חלקם של חסידי ברסלב, שמאמינים באמונה שלמה, תמימה, טהורה ופשוטה, בכל מילה ומילה שיוצאת מפי קדשו של רבינו.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 09 יולי 2019, 00:51

מתלמידיו של אהרון כתב:
נרשמתי...! כתב:
גאליציאנער כתב:
עפ"ל
לייק
תתבייש לך.
לייק

סמל אישי של משתמש
מקצועי
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 09 יולי 2019, 10:06

מתלמידיו של אהרון כתב:
09 יולי 2019, 00:50
מקצועי כתב:
08 יולי 2019, 15:58
גאליציאנער כתב:
לא אצטט כל הודעה וכו'
בלה בלה בלה וכו' וכו' שאלתי אותו האם הוא מאמין במושג הזה שנקרא 'אמונת צדיקים'.
תשובתו היתה, ודאי שכן, אין לי ספק בכך, ואני מאמין בזה בלב תמים, ואיני מהרהר אחר דבריהם בולא כלום.
שאלתי אותו: הרי ידוע לך כי רבך אומר כי אין דרכנו כדרך ברסלב, ועל כן אין לנסוע לראש השנה לאומן. ואם כן מדוע אתה ממרה פיו, והנך נוסע. על אף שהנך מאמין בלב תמים ושלם ב'אמונת צדיקים'.
תשובתו הפתיעה אותי, ובד בבד גם נתנה לי הסבר מניח לדעת על מה ולמה יצא הקצף. וכה השיב לי: אמת נכון הדבר, כי יש לי אמונת צדיקים, ואני מודע ויודע כי מורי ורבי אומר ומורה שלא לנסוע לאומן לראש השנה. אך כבר כתב מוהרנ"ת שבענין ראש השנה על אף שיאמרו לו צדיקים שלא לבוא, צריך לא לשמוע לקול המורים כך, ולהגיע לראש השנה לאומן, כי ראש השנה שלי מעל הכל.
וכו' בלה בלה בלה אני חותך ומקצר כי אלו דברי השמצה על יהודים צדיקים. אין צורך לקרוא אותם שוב
אך מזה למדתי כי עיקר שורש הדבר הוא, כי מאותו הרגע שהאדם שמקור מחצבתו לא היתה בברסלב, והוא הגיע לברסלב, שוב מתערער בו כל ענין של 'אמונת צדיקים',וכו' בלה בלה בלה.
חלילה מלומר כן, ומעולם לא מצינו מי שהתקרבותו לרביה"ק החלישה לו את האמונת חכמים. (וכמה חשוב נושא האמונת חכמים בתורת רביה"ק, יש תורות שמוקדשות לעניין (למשל תורה ס"א) והרבה הלכות בליקוטי הלכות, וכל ההתקרבות לרביה"ק וקיום עצותיו נשען על בסיס של אמונת חכמים חזקה, תמימה ופשוטה.)
בדיוק להיפך.
יש לו אמונת צדיקים חזקה מאד - רק שהאמונה שלו היא בצדיק הגדול - רבי נחמן זי"ע.
כך שגם אם איזה מישהו, שהוא אולי צדיק (וצדיק יכול לטעות, והוא עדיין צדיק) אומר אחרת - אבל כיוון שהבין שרביה"ק הוא צדיק גדול מאד כפי שנכתב בספרי ברסלב, ממילא הוא שומע לו, דווקא כי יש לו אמונת חכמים כ"כ גדולה בדברי רביה"ק, שיודע שדבריו אמת גם אם הרב שלו אינו מבין זאת. והרב? כבודו במקומו מונח, בדיוק כפי שהיה.

אשרי חלקם של חסידי ברסלב, שמאמינים באמונה שלמה, תמימה, טהורה ופשוטה, בכל מילה ומילה שיוצאת מפי קדשו של רבינו.
תסלח לי מראש על מה שאכתוב כאן.
אך הדבר לא יתכן, שיגיד שיש לו אמונת חכמים, ושהוא מאמין ונשאר מאמין, ויעשה כל מה שמורו ורבו יאמר לו לעשות, מלבד הדבר הזה שלא לנסוע לאומן.
כש"רוב" האנשים מתוככי החסידיות שנסחפו לברסלב, כך זה עובד אצלהם, מה שהם ירצו הם ישמעו לקול רבותיהם, ומה שלא הם יעשו כראות עיניהם, או כמו מה שהבינו בספרי ברסלב.
ועל כך ייאמר ברורות אמונת צדיקים אין כאן, ככל העולה על רוחו ואיש הישר בעיניו יעשה יש כאן!!!
אין כלום כי...

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 09 יולי 2019, 11:30

הסברתי למעלה שרבי נחמן אמר את זה אפילו כלפי עצמו.
כלומר שרבי הניח לנו יסוד, שהנסיעה איליו לר"ה כל כך גדול, שאפילו אם הוא עצמו יאמר למישהו לא לבוא אליו לר"ה, אל לו להאדם לשמוע אליו.
כמו המשל הידוע, שהמלך ציווה את בו שלא יתערב בכסף עם חבירו על שום דבר - בשום פנים ואופן. ואז שלח מישהו שינסה את בנו. וההוא פיתה את הבן שיעבור על האיסור של אביו עם כל מיני פיתויים - שהבן היה בטוח שעל התערבות כל כך בטוח כמו זה (לא זוכר את הדוגמה), אביו היה מסכים.
ואז הגיע בשמחה לאביו, לספר לו על העסקה הטובה שעשה.
ענה לו אביו, עם ההוא עשית עסקה טובה, אך את דבריי לא קיימת.

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 09 יולי 2019, 12:06

אני הדל שבישראל לא חולק על זה, ואיני מהין לעשות כך כלל וכלל.

אלא שעל אותם אנשים שדיברתי, שלא יספרו לי סיפורים שיש להם "אמונת צדיקים" - כלפי צדיקים החיים בדורנו אנו, כש"בעקרון" כל היוצא מפיהם יעשה. והנה כשזה בא לדבר שלא כל כך מתחשק לו לשמוע לקול רבו, הוא תולה את הדבר שהרה"ק רבי נחמן אמר וכו'.
ולכן באתי לכתוב את האמת, אין להם אמונת צדיקים. כן יש להם אמונה בהרה"ק רבי נחמן זי"ע, ואשרם ואשרי חלקם. אך הסירו את המסווה מעל פניכם, ותאמרו זאת גלויות, ואל תמכור דברי שקר וכו'.
ובכך אחתום את הנושא הזה, מבחינתי.
אין כלום כי...

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 18:15

זה מחלוקת במציאות. אני מכיר את האנשים, וחי ביניהם, ויש להם אמונת חכמים גדולה וחזקה מאד בכל הצדיקים שבדורינו ובכל הצדיקים שוכני עפר.
העניין הוא כך:
גם חסיד ויז'ניץ חזק מאד שמאמין ברבי שלו בכל הכח, עדיין לא אוחז מרבו שהוא כמו הנועם אלימלך לדוגמא... הוא גדול וצדיק וקדוש אבל בהתאם לדורינו.
אז אם הוא מתקרב לברסלב - אז הרבי שלו במקומו נשאר, אבל רבינו בעיניו הרבה הרבה למעלה מזה.

אני יכול גם להעיד על עצמי כמקורב מהליטאים - יש לי אמונת חכמים בר' חיים קנייבסקי, אני מאמין שבו בחר השם להנהיג את עם ישראל בתקופה זו, ושהוא בעל רוח הקודש, וככל היוצא מפיו אשתדל לעשות בעניינים כמו בחירות וכד', ואני גם תורם לקופת העיר וקרן ההסעות. אבל בעניינים של עבודת השם יש לי את רבי נחמן זי"ע, ופשוט שאם ר' חיים יאמר אחרת מר' נחמן - אשמע בקול ר' נחמן זי"ע, גם כי אני מאמין שהוא יותר גדול וגם כי הוא הרבי שלי. וזה לא מפחית בכהוא זה מהאמונה בר' חיים.

סמל אישי של משתמש
יעבץ
קיבל תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 09 יולי 2019, 19:13

מתלמידיו של אהרון כתב:
08 יולי 2019, 23:32
יעבץ כתב:
08 יולי 2019, 19:12
[

מבלי להכנס לויכוח ה'הגותי' כאן. אני סתם נטפל למשפט זה.
מענין מיהו הממונה על הגהנום הקובע מי יוצא, ומי לא יוצא אף פעם?

והאם גם על שאר עברות חמורות נאמר בטוי זה, או שמא רק מי שממציא דברים על ברסלב נידון בעונש החמור הנ"ל.

אולי כדאי להכניס את הדברים קצת לפרופורציה הנכונה?
איך הרב ארוש אומר, אלוף נחת, הוא גם אחד מאלופי עשיו.
בן אדם שרואה שמשהו מכעיס בצדק את השני, ופתאום הוא מוצא את ההזדמנות לשחק את השליו והרגוע, ומטיף לו להיות בנחת...
הכי גרועים זה אלה שעושים את זה בבית, לנשים שלהם. היא מתפוצצת על משהו, והוא פתאום משחק את ה"רגוע", הבעל מידות... כשהכל זה בעצם התנשאות.

היה לי לא מזמן אחד כמוך בבנק. מיהרתי מאד לשיעור חשוב, ופתאום בא מישהו ועקף בגסות את התור שלי.
רציתי להילחם על שלי, כי זה היה חשוב ובאמת מיהרתי, ופתאום בא אחד כזה ו"הרגיע" אותי: "נו, אה, לא צריך לעשות עניין" ונפנף בידים לאות ביטול, ולמעשה לא נתן לעבור ולמחות אצל הפקידה. ובסופו של דבר הפסדתי חלק גדול מהשיעור. (זה היה שיעור מקצועי חשוב ששילמתי הרבה על ההשתתפות בו). את הזבל שעקף בגסות אני אפילו לא זוכר, אבל ל"בעל מידות" הצדקן - אני מתקשה לסלוח.

אז בבקשה, אל תבלבל את המוח. ואל תשחק אותה הרגוע כשמישהו מוחה על כבוד של צדיקים.

ועכשיו לעניין: מי שמחטיא אחרים, והאחרים ממשיכים עוד עוד לחטוא בחטא הזה - (וגם עצמו לא עשה תשובה) אז "לא יוצא מהגיהינום" הוא ההגדרה המדויקת למצב שלו. הוא לא יכול לצאת -- כי החטא שלו נמשך עדיין. וזו הייתה כוונתי.
לא יודע בדיוק על מה יצא הקצף, ואיזה פרט בהודעתי כ"כ הכעיסה אותך. שזכיתי לתגובה נמרצת כזו.
אבל איך אמרו חז"ל - אדם ניכר בכיסו בכעסו ובכוסו.
אני מודה לך שכעת זכיתי אותי להכירך.

אצטרך להתאמץ מאוד שלא להשליך מצורת תגובתך זו על עצם דעותיך באשכול זה.
לאמר - מי טוען בהשכל, ומי יורה באמוציות מהבטן...

היה שלום.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 19:59

כמובן. אתה ה"בעל מידות", הרגוע, השליו, והמחושב, בכלל בכלל לא יורה מהמותן, ולא כותב אף פעם בעולם תגובות מתנשאות ומזלזלות.
וגם אתה בכלל בכלל לא צדקן ולא מתחסד, לא כותב בזלזול על שום דבר קדוש ויקר ולמישהו אחר, ולא פוגע באף בן אדם.

שובל הנפגעים הרבים שלך, הם כולם מדומיינים, שניכרים בכעסם, וזה הכל אשמתם ואשמת האישיות הבעייתית שלהם.
אתה גוש שלמות מהלכת על שתיים.

סליחה על המראה ששמתי לך מול הפרצוף. היא פשוט מלוכלכת, אתה מושלם.

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 09 יולי 2019, 20:21

תודה על המחמאות.
מעולם לא דברתי על עצמי כאן בפורום. ולא הצגתי את עצמי כמתחסד.

לפני שאתה מתקיף [ופוגע באנשים מחמת כעסך. וכמובן 'לשם שמים', במלחמת קודש למען כבוד 'רבינו']. אולי תועיל בטובך לפרט מי הם 'שובל הנפגעים הרבים שלך' בו הנך מאשים אותי.
תבדוק אחר הודעתי בפורום, אחד אחד, ותענה בכנות.

לא יודע איזה מראה שמת לי מול הפרצוף.
מעולם לא הזכרתי דבר או חצי דבר על 'אישיות הבעיתית' של מישהו. בסה"כ הערתי בעדינות על סגנון תגובתיך החריפות. ועל הדבר שדוקא בשעת כעס זהו המבחן הראוי.
זה מה שחז"ל אמרו.
אולי תביא לנו ממקורות אחרים, התייחסות אחרת.

הודעתך האחרונה, בבטוים זרים וצורמים כגון 'גוש שלמות מהלכת על שתיים', וכיוצ"ב אינה מכבדת אותך.
ובעצם גם גורמת לזלזול לציבור הקדוש אותו אתה מנסה לייצג ולהגן עליו.
מוטב היה לולא היית כותב זאת.

ועכשיו שכתבת. אכן יש להתבונן מול מי הוצגה המראה.

היה שלום.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 09 יולי 2019, 20:39

יעבץ היקר
נראה אותך במקומו, שבעשרות הודעות תוקפים את השיטה והדעה שלו. והוא מסביר בטוב טעם ובעדינות את דבריו, ובכל פעם מחדש מוצאים איזה משהו לתקוף אותו\למצוא איזה מילה שאמר לא במקום, או טענה חדשה על החסידות שלו.
מזכיר את היחס של שונאי הדת לחרדים.
אם אנו מתבדלים, לא טוב להם. אם רוצים לקחת חלק במשרות המכובדות\או שהדתייים יש להם קצין בצבא שעולה לגדולה, לא טוב להם.
ובעצם זה שנאת האומות לעם ישראל. במשך כל שנות הגלות, היינו בארצם, רצו להעיף אותנו. יצאנו מהם, שישמחו, ישתקו, גם יש להם טענות.
הגרי"ח זוננפלד רצה לעשות עסקת שלום עם הערבים, נחשבנו לבוגדים. היום מה הם מנסים בכל כוחם? וכן הלאה בהמון דוגמאות.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 20:46

יעבץ כתב:
09 יולי 2019, 20:21
תודה על המחמאות וכו'
אתה עדיין לא מבין?

בא, פוגע, וכשהנפגע כועס בצדק או מוחה על כבוד רבותיו וקהילתו - אתה מציג אותו ככעסן - לעומתך ה"בעל מידות"...
מתכבד בקלון חבירו קלאסי.

אם באמת היית בעל מידות, אז לא היית לכתחילה פוגע, ולפחות כשהיית רואה שכועסים עליך - היית עושה את החשבון נפש לעצמך ומנסה להבין מה אתה לא היית בסדר, ולא היית מעלה על דעתך לערוך את החשבון נפש לצד הנפגע כאילו הוא זה שלא בסדר שהוא מתקומם על דבריך...

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 23 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 09 יולי 2019, 20:50

חברה להירגע....

זה לא טוב לאף אחד

בבקשה כל אחד לטובת האישי שלי

ובבקשה לא לתקוף אותי עכשיו אין לי כוח ולא ימחול את זה :)

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 09 יולי 2019, 20:57

תסלח לי!!!
אני באמת לא מבין.
אתה פוגע בי שוב ושוב. ומאשים אותי כמי שפגעתי בך.
אולי תראה לי איפה פגעתי בך???
בסה"כ הערתי על דבריך שהכרזת שאנשים מסוימים לא יצאו מהגהנום ותו לא.
ואתה מאשים אותי בכל מיני כינוי גנאי
וכעת גם 'מתכבד בקלון חבירו'.
מדוע? מה עשיתי לך?

לך מותר הכל, לכתוב על העולה על לבך, וכאשר מישהו מעיר לך אתה מתפרץ, מתקיף, וכעת גם 'נעלב'.

אני לא מציג אותך כ'כעסן'. תגובותיך דלעיל הן הם שהציגו אותך כך. וכעת אתה ממשיך שוב שוב.

מעולם לא הצגתי את עצמי כ'בעל מידות', וכאמור מעולם לא הצגתי את עצמי כלל כלל.

[תעבור היטב שוב ושוב על הודעתי והודעותיך, ותאמר לי בדיוק היכן פגעתי בך. או משהו מעין זה, שיצדיק את כל כינויי הגנאי שהצמדת לי בהערות האחרונות]

סמל אישי של משתמש
יעבץ

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 09 יולי 2019, 21:01

יהיה טוב כתב:
09 יולי 2019, 20:39
יעבץ היקר
נראה אותך במקומו, שבעשרות הודעות תוקפים את השיטה והדעה שלו. והוא מסביר בטוב טעם ובעדינות את דבריו, ובכל פעם מחדש מוצאים איזה משהו לתקוף אותו\למצוא איזה מילה שאמר לא במקום, או טענה חדשה על החסידות שלו.
מזכיר את היחס של שונאי הדת לחרדים.
אם אנו מתבדלים, לא טוב להם. אם רוצים לקחת חלק במשרות המכובדות\או שהדתייים יש להם קצין בצבא שעולה לגדולה, לא טוב להם.
ובעצם זה שנאת האומות לעם ישראל. במשך כל שנות הגלות, היינו בארצם, רצו להעיף אותנו. יצאנו מהם, שישמחו, ישתקו, גם יש להם טענות.
הגרי"ח זוננפלד רצה לעשות עסקת שלום עם הערבים, נחשבנו לבוגדים. היום מה הם מנסים בכל כוחם? וכן הלאה בהמון דוגמאות.
תודה על דבריך הנעימים

כנראה יש כאן איזה 'אי הבנה'. אני נזהרתי כל הזמן שלא להתערב בויכוח הזה, למרות שהיה לי הרבה מה להוסיף.
כי ראיתי שהנושא טעון.
בסה"כ הערתי הערה קטנה שהוא 'נסחף' בבטויו. ורמת התקפותיו אינם מוסיפות לו כבוד, וגם אינם תורמות שיהיו דבריו נשמעים
לגופו של ווכוח לא התייחסתי בכלל בכלל, ולא שום טענה על החסידות שלו.
ולכן כל דבריך על היחס של שונאי הדת לחרדים כמובן אינם במקומם.

אני דן לכף זכות, שאולי הוא החליף אותי עם מישהו אחר...
כל 'שלל הנפגעים' שייחס לי, כנראה אכן מדובר בטעות.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 21:22

אז בוא נשחזר מה היה כאן.
גאליציינר העלה השמצה שקרית ומקוממת על חסידי ברסלב, וטען שזה מה שהוא קיבל הוריו ורבותיו, ונתן להבין שזו הדעה הרווחת אצלם כלפי ברסלב.
בהתחלה ברמזים ואח"כ בפירוש.
בהתחלה עניתי בעדינות, בטוב טעם, והסברתי כמה וכמה פעמים מה הדעה האמיתית בברסלב, וכמה זה לא נכון.
אנשים המשיכו להיתפס לשקר הנ"ל, והוא חזר עליו כמה פעמים.
בפעם האחרונה, ולאחר שבאו עוד כמה חכמים והוסיפו עוד ועוד השמצות שקריות והתקפות - הגבתי לעצם העניין שגליציינר אמר שזו לא דעה אישית שלו אלא זו מסורת שכבר עוברת שנים מדור לדור - אמרתי על זה שמי שהמציא את זה לא יכול לצאת מהגיהנום. (ופשוט שזה כך, כי ההוצאת שם רע שלו עדיין ממשיכה להתפשט וכל הזמן נהיה לו עברות חדשות. והסברתי את זה בגוף ההודעה!)
אז הנה התגובה שלך בשלמותה:

מבלי להכנס לויכוח ה'הגותי' (במרכאות) כאן. אני סתם נטפל למשפט זה.
מענין מיהו הממונה על הגהנום הקובע מי יוצא, ומי לא יוצא אף פעם? (ראה בגוף ההודעה!)
והאם גם על שאר עברות חמורות נאמר בטוי זה, או שמא רק מי שממציא דברים על ברסלב נידון בעונש החמור הנ"ל. (כי הרי אין שום בעיה ללכלך על ברסלב, ולא צריך להתקומם על זה)
אולי כדאי להכניס את הדברים קצת לפרופורציה הנכונה? בסך הכל כותבים פה נגד רבינו, ואף פעם לא היה לנו יותר מדי כבוד ל"רבינו" שלכם....

מכאן ואילך ניסיתי להסביר לך מה לא בסדר בתגובה שלך. כולל דוגמא מהחיים. שתפסיק להיות כאילו בעל מידות על חשבון אחרים, ועוד על חשבון כבוד רבינו הקדוש ותלמידיו!
זה לא הזמן להיות "רגוע" ולזלזל במי שמוחה...

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 09 יולי 2019, 21:36

לגליציאנער - לא התכוונתי "רָשָׁע ממש" עליך אישית, התכוונתי "רֶשַׁע ממש", דהיינו שההשמצה עצמה היא מעשה של רשעות, ולא מצדך אלא מי שהמציא אותה.
אח"כ שמתי לב שבלי ניקוד זה נקרא אחרת.
סורי..

שים שלום
נתן תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שים שלום » 10 יולי 2019, 06:43

נרשמתי...! כתב:
08 יולי 2019, 21:59
מקצועי כתב:
08 יולי 2019, 16:11
מי זה כתב:
08 יולי 2019, 13:26
מתלמידיו של אהרון כתב:
08 יולי 2019, 01:54
וההסבר פשוט. ה"עזיבה" היא לא סוג של בעיטה בפרצוף, כמו שאתה מפרש את זה. ואין בה שום אמירה שהדרך הקודמת היא שקר.
יש לי חבר שעשה את הצעד, ויצא מאחת החסידויות הגדולות - ועדיין מלא באהבה והערכה והערצה לרבותיו הקודמים.
גם אני - שעזבתי את הדרך הליטאית, לא אוחז שהליטאים חיים בשקר או משהו, ויש לי את אותו כבוד והערכה אליהם שהיו לי קודם.

ועי' בספר אנוכי מבקש (רותי קפלר) באריכות.
הרב מי זה, כדאי מאוד שתפרט יותר בענין הספר הזה.
לדעתי, ספר זה נחוץ לכל עובד ה', אשר ליבו נוקפו שאינו מצליח לעבוד את השי"ת כאשר עם לבבו, ומרגיש בעצמו שבמקום בו הוא עומד וקיים, אינו מצליח להתעלות, שמתוך הספר יוכל ללמוד דרכי העבודה.

אגב, שמועה שמעתי, כי הסופרת היא בתו של הפני מנחם מגור זי"ע, אך איני בטוח באמיתיות הדברים.
אם שמועה זו נכונה, הרי שיש לספר זה משמעות כפולה, וד"ל.
היא נכדה. אך סליחה. אני מוחה. זה ספר שצריך הוקעה בציבור.
ושמועה אנוכי שמעתי שבגור אסרו את הספר, ללא מקור.
ספר מצויין שנוגע בדיוק במה שצריך לשנות, ואין טעם לברוח ממנו

יעקב עקיבא
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעקב עקיבא » 10 יולי 2019, 08:12

מה שאסרו בגור [אם זה נכון] לא אומר כלום.

סמל אישי של משתמש
4000

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 10 יולי 2019, 10:34

שים שלום כתב:
10 יולי 2019, 06:43
נרשמתי...! כתב:
08 יולי 2019, 21:59
מקצועי כתב:
08 יולי 2019, 16:11
מי זה כתב:
08 יולי 2019, 13:26
מתלמידיו של אהרון כתב:
08 יולי 2019, 01:54
וההסבר פשוט. ה"עזיבה" היא לא סוג של בעיטה בפרצוף, כמו שאתה מפרש את זה. ואין בה שום אמירה שהדרך הקודמת היא שקר.
יש לי חבר שעשה את הצעד, ויצא מאחת החסידויות הגדולות - ועדיין מלא באהבה והערכה והערצה לרבותיו הקודמים.
גם אני - שעזבתי את הדרך הליטאית, לא אוחז שהליטאים חיים בשקר או משהו, ויש לי את אותו כבוד והערכה אליהם שהיו לי קודם.

ועי' בספר אנוכי מבקש (רותי קפלר) באריכות.
הרב מי זה, כדאי מאוד שתפרט יותר בענין הספר הזה.
לדעתי, ספר זה נחוץ לכל עובד ה', אשר ליבו נוקפו שאינו מצליח לעבוד את השי"ת כאשר עם לבבו, ומרגיש בעצמו שבמקום בו הוא עומד וקיים, אינו מצליח להתעלות, שמתוך הספר יוכל ללמוד דרכי העבודה.

אגב, שמועה שמעתי, כי הסופרת היא בתו של הפני מנחם מגור זי"ע, אך איני בטוח באמיתיות הדברים.
אם שמועה זו נכונה, הרי שיש לספר זה משמעות כפולה, וד"ל.
היא נכדה. אך סליחה. אני מוחה. זה ספר שצריך הוקעה בציבור.
ושמועה אנוכי שמעתי שבגור אסרו את הספר, ללא מקור.
ספר מצויין שנוגע בדיוק במה שצריך לשנות, ואין טעם לברוח ממנו
האם זה אמיתי שגור אסר את זה ?

ומה בדיוק מדבר שם?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 10 יולי 2019, 15:06

מתלמידיו של אהרון כתב:
09 יולי 2019, 18:15
זה מחלוקת במציאות. אני מכיר את האנשים, וחי ביניהם, ויש להם אמונת חכמים גדולה וחזקה מאד בכל הצדיקים שבדורינו ובכל הצדיקים שוכני עפר.
העניין הוא כך:
גם חסיד ויז'ניץ חזק מאד שמאמין ברבי שלו בכל הכח, עדיין לא אוחז מרבו שהוא כמו הנועם אלימלך לדוגמא... הוא גדול וצדיק וקדוש אבל בהתאם לדורינו.
אז אם הוא מתקרב לברסלב - אז הרבי שלו במקומו נשאר, אבל רבינו בעיניו הרבה הרבה למעלה מזה.

אני יכול גם להעיד על עצמי כמקורב מהליטאים - יש לי אמונת חכמים בר' חיים קנייבסקי, אני מאמין שבו בחר השם להנהיג את עם ישראל בתקופה זו, ושהוא בעל רוח הקודש, וככל היוצא מפיו אשתדל לעשות בעניינים כמו בחירות וכד', ואני גם תורם לקופת העיר וקרן ההסעות. אבל בעניינים של עבודת השם יש לי את רבי נחמן זי"ע, ופשוט שאם ר' חיים יאמר אחרת מר' נחמן - אשמע בקול ר' נחמן זי"ע, גם כי אני מאמין שהוא יותר גדול וגם כי הוא הרבי שלי. וזה לא מפחית בכהוא זה מהאמונה בר' חיים.
לא רציתי להגיב יותר בעניין לע"ע כי אני רואה שפגעתי בול בנקודה הרגישה שלו והוא לא עשה לי כל רע שזה מגיע לו...
אבל הדברים ברורים ומחוורים אצלי ביותר ופשוטים אצל רבים שמשום מה מפחדים להצביע על הנקודה המרכזית הגלומה בעניין.

זאת ועוד, ראיתי שמשום מה בעת שהוא כותב על שיטת ברסלב - הגורסת שמורי ורבי שליט"א מדרגתו פחותה ממדריגת רביה"ק מברסלב ולמרות שמורי ורבי דורש והנהיג בחסידים שבר"ה צריכים להיות אצלו [ואכמ"ל], ולפי דבריך הברורים רואים שאתה חושב שעלי לא לציית לדברי מורי ורבי אלא לעשות כשיטת ברסלב, משמע שאתה אוחז שדברי רבי אינם שווים כלום מול דברי רבי נחמן !!!
ובעת שאתה כותב את זה - זה נחשב ל"להסביר את שיטתך", ומשום מה כשאני מסביר את מה שקיבלתי מרבותי זה נחשב להתקפה והשמצות וכדו', מדוע ??

ב"ה ויש לי אמונה פשוטה במורי ורבי ואני מאמין באמונה שלימה שהוא קדוש וטהור באותו מדריגה כמו צדיקי דורינו שהיו לפני מאתיים ויותר שנה.
יש כזה מושג שנקרא "יפתח בדורו כשמואל בדורו" ואכמ"ל.
הגבתי זאת רק שלא יאמרו ש"מ מדשתקו ש"מ ניחא ליה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 15:24

גאליציאנער כתב:
10 יולי 2019, 15:06
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

לא רציתי להגיב יותר בעניין לע"ע כי אני רואה שפגעתי בול בנקודה הרגישה שלו והוא לא עשה לי כל רע שזה מגיע לו...
אבל הדברים ברורים ומחוורים אצלי ביותר ופשוטים אצל רבים שמשום מה מפחדים להצביע על הנקודה המרכזית הגלומה בעניין.

זאת ועוד, ראיתי שמשום מה בעת שהוא כותב על שיטת ברסלב - הגורסת שמורי ורבי שליט"א מדרגתו פחותה ממדריגת רביה"ק מברסלב ולמרות שמורי ורבי דורש והנהיג בחסידים שבר"ה צריכים להיות אצלו [ואכמ"ל], ולפי דבריך הברורים רואים שאתה חושב שעלי לא לציית לדברי מורי ורבי אלא לעשות כשיטת ברסלב, משמע שאתה אוחז שדברי רבי אינם שווים כלום מול דברי רבי נחמן !!!
ובעת שאתה כותב את זה - זה נחשב ל"להסביר את שיטתך", ומשום מה כשאני מסביר את מה שקיבלתי מרבותי זה נחשב להתקפה והשמצות וכדו', מדוע ??

ב"ה ויש לי אמונה פשוטה במורי ורבי ואני מאמין באמונה שלימה שהוא קדוש וטהור באותו מדריגה כמו צדיקי דורינו שהיו לפני מאתיים ויותר שנה.
אני יוסיף רק עוד משהו קטן כדי לחזק את הנ"ל, ואביא בכאן ציטוט קטן מאגרת הקודש מהרה"ק רבי אלעזר זי"ע בנו של רביה"ק הרבי של כל הרעביס רבי אלימלך זי"ע מליזענסק:
וזה לשון קדשו:
וכך אמר אאמ"ו נ"י פי' על פסוק דור לדור ישבח מעשיך, כי איתא בגמ' עד שלא שקעה שמשו של עלי זרחה שמשו של שמואל, עד שלא שקעה שמשו של רבי כו', כי אין הדור ריק מן הצדיקים בכל דור ודור, רק שאין מאמינים רק מי שיש לו נשמה קדושה ולא טנפה בעבירות, הגם שמביאין להם ראיה מן הצדיקים ומדורות הקדמונים, אומרים בזה הלא אנו מאמינים בחכמים קדמונים, שהיה להם מדריגת רוח הקודש, אבל עתה בדור הזה בלתי אפשר להיות זאת. וכן בכל דור ודור אומרים כך, כמו שמצינו בשאול המלך ע"ה כידוע.
אהובי אחי יהי לבך בטוח כי גם בימי הקדוש האר"י ז"ל היו ג"כ מתקוטטין עמו.
וזהו פי' הפסוק דור לדור ישבח מעשיך, ר"ל דור שהיא עתה מודים בעצמם שהדורות שהיו לפנים היה להם מדריגת רוה"ק, וזהו ישבח מעשיך שמשבחים ומודים שגדולים מעשה ד' שנותן לצדיקים, אבל לא בדור הזה, וזהו פי' הגמ' גדולים הצדיקים במיתתם יותר מבחייהם, כי בחייהם היו מתקוטטים עמהם, ואחר מיתתם כולם מודים ומשבחים אותו שהי' לו מדריגות הנ"ל.

עכלה"ק
אין כלום כי...

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 15:32

גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

ב"ה יש לך אמונה עיוורת כמו ילד בחיידר...
יתכן שרבך הוא אכן גדול, לא זה הנושא פה. אך אילו היית חילוני, היית נשאר שמה גם כן...
אברהם אבינו חיפש... ומצא.
תלמידי הבעל שם טוב הקדוש והמגיד חיפשו... ומצאו.
'לא יגעת ומצאת, אל תאמין'.

קשה לך לעבור חברה? בחירה שלך. אך אל תתלה את זה בצדקנות!!!

עקיב'לה
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 17 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 10 יולי 2019, 15:38

I'm sorry! אבל גם ר' תלמידיו וגם ר' יהיה אינם מוסיפים הרבה כבוד והערכה לברסלב. עם כל הכבוד, ההתקפות הבוטות שלכם על כל מי שלא חושב כמוכם, אין להם טעם וריח, ובוודאי שזה לא משכנע. אני רק מנחם את עצמי שכנראה אין זו הגישה הרווחת של כל ברסלב.

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת » 10 יולי 2019, 15:43

יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 15:32
גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

ב"ה יש לך אמונה עיוורת כמו ילד בחיידר...
יתכן שרבך הוא אכן גדול, לא זה הנושא פה. אך אילו היית חילוני, היית נשאר שמה גם כן...
אברהם אבינו חיפש... ומצא.
תלמידי הבעל שם טוב הקדוש והמגיד חיפשו... ומצאו.
'לא יגעת ומצאת, אל תאמין'.

קשה לך לעבור חברה? בחירה שלך. אך אל תתלה את זה בצדקנות!!!
אני כ"כ רוצה לענות ע"ז. אבל אני לגמרי משאיר את זה לטובים ממני. גאליציינער כל הכבוד!
אין עוד מלבדו!

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 15:51

מקצועי כתב:
10 יולי 2019, 15:24
גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

אני יוסיף רק עוד משהו קטן כדי לחזק את הנ"ל, ואביא בכאן ציטוט קטן מאגרת הקודש מהרה"ק רבי אלעזר זי"ע בנו של רביה"ק הרבי של כל הרעביס רבי אלימלך זי"ע מליזענסק:
וזה לשון קדשו:
וכך אמר אאמ"ו נ"י פי' על פסוק דור לדור ישבח מעשיך, כי איתא בגמ' עד שלא שקעה שמשו של עלי זרחה שמשו של שמואל, עד שלא שקעה שמשו של רבי כו', כי אין הדור ריק מן הצדיקים בכל דור ודור, רק שאין מאמינים רק מי שיש לו נשמה קדושה ולא טנפה בעבירות, הגם שמביאין להם ראיה מן הצדיקים ומדורות הקדמונים, אומרים בזה הלא אנו מאמינים בחכמים קדמונים, שהיה להם מדריגת רוח הקודש, אבל עתה בדור הזה בלתי אפשר להיות זאת. וכן בכל דור ודור אומרים כך, כמו שמצינו בשאול המלך ע"ה כידוע.
וזהו פי' הפסוק דור לדור ישבח מעשיך, ר"ל דור שהיא עתה מודים בעצמם שהדורות שהיו לפנים היה להם מדריגת רוה"ק, וזהו ישבח מעשיך שמשבחים ומודים שגדולים מעשה ד' שנותן לצדיקים, אבל לא בדור הזה, וזהו פי' הגמ' גדולים הצדיקים במיתתם יותר מבחייהם, כי בחייהם היו מתקוטטים עמהם, ואחר מיתתם כולם מודים ומשבחים אותו שהי' לו מדריגות הנ"ל.

עכלה"ק
ידידי היקר
1. אם אתה כבר מצטט את המכתב ההוא, אז ראיה להיפך. רואים שם איזה מחלוקת היה על הרבה רבי מיילך. לכן אנו לא מתבלבלים מהמחלוקת על ברסלב.
2.גם רבי נחמן אמר שבכל דור יש צדיקים.
שיחות הר"ן - אות קצב
"פעם אחת דברתי עמו זכרונו לברכה מענין זה שאין העולם רוצים להאמין שיהיו נמצאים עכשיו צדיקים גדולים במעלה מאד כמו בדורות הראשונים. ענה ואמר: אם מאמינים בהשם יתברך צריכים להאמין שיש צדיקים גם כן. כי כמו שהשם יתברך נמצא בודאי כמו כן נמצאים צדיקים בודאי בכל דור ודור. והבן מאד":

אך זה לא אומר שמי שהוא בן של צדיק אוטומטי הוא ג"כ 'הצדיק הכי גדול בעולם'.

3. בברסלב שני שני ענינים
א. הדרך, שזה התבודדות, שמו דגש גדול על 'רצונות' - לרצות את המדריגה הכי גדולה, (כי רק ככה אכן נוכל לזכות אליה. וגם עכשיו ע"י הרצון זוכין לנגוע בדרגה הזה. ואכמ"ל). וכנגד, המון התחזקות. מי שלא מנסה להגיע גבוה, לא נופל. ולהיפך.
ב. ה'צדיק'. ענין הצדיק זה לא חידוש בברסלב. הנועם אלימלך, המאור ושמש ועוד ספרי חסידות מלאים מזה.
מה זה אומר? שאנו מחוייבים לעשות כל מה שבכוחינו בעבודת השם. אבל עם כל זה, איך נראה תפילה שלנו? כמה התורה שאנו לומדים היא אכן לשמה? האם המצוות שאנו מקיימים שלימים עם 'הכנפיים' של אהבה ויראה (כדברי הזוה"ק - שרק כך יכולים לעלות למעלה)?
זה חידש החסידות (פשוט שמקורו בזוה"ק ואריז"ל, אך לא היה כ"כ מפורש), שע"י התקשרות לצדיק, הצדיק יתכן ויעלה את מה שצריך. וכן יתעסק בכלליות תיקון נשמתו.

מי שמאמין שרבו מסוגל לזאת? ב"ה. אם לא, רבו יכול להיות צדיק, ת"ח ועובד השם מופלא. ויכול להיות טוב להדרכה, לעצה, לברכה. אך מה יהיה עם תיקון הנשמה?

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 15:59

יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 15:51
מקצועי כתב:
גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

וזה לשון קדשו:

עכלה"ק
ידידי היקר
1. אם אתה כבר מצטט את המכתב ההוא, אז ראיה להיפך. רואים שם איזה מחלוקת היה על הרבה רבי מיילך. לכן אנו לא מתבלבלים מהמחלוקת על ברסלב.
שיחות הר"ן - אות קצב
"פעם אחת דברתי עמו זכרונו לברכה מענין זה שאין העולם רוצים להאמין שיהיו נמצאים עכשיו צדיקים גדולים במעלה מאד כמו בדורות הראשונים. ענה ואמר: אם מאמינים בהשם יתברך צריכים להאמין שיש צדיקים גם כן. כי כמו שהשם יתברך נמצא בודאי כמו כן נמצאים צדיקים בודאי בכל דור ודור. והבן מאד":

3. בברסלב שני שני ענינים
א. הדרך, שזה התבודדות, שמו דגש גדול על 'רצונות' - לרצות את המדריגה הכי גדולה, (כי רק ככה אכן נוכל לזכות אליה. וגם עכשיו ע"י הרצון זוכין לנגוע בדרגה הזה. ואכמ"ל). וכנגד, המון התחזקות. מי שלא מנסה להגיע גבוה, לא נופל. ולהיפך.
ב. ה'צדיק'. ענין הצדיק זה לא חידוש בברסלב. הנועם אלימלך, המאור ושמש ועוד ספרי חסידות מלאים מזה.
מה זה אומר? שאנו מחוייבים לעשות כל מה שבכוחינו בעבודת השם. אבל עם כל זה, איך נראה תפילה שלנו? כמה התורה שאנו לומדים היא אכן לשמה? האם המצוות שאנו מקיימים שלימים עם 'הכנפיים' של אהבה ויראה (כדברי הזוה"ק - שרק כך יכולים לעלות למעלה)?
זה חידש החסידות (פשוט שמקורו בזוה"ק ואריז"ל, אך לא היה כ"כ מפורש), שע"י התקשרות לצדיק, הצדיק יתכן ויעלה את מה שצריך. וכן יתעסק בכלליות תיקון נשמתו.

מי שמאמין שרבו מסוגל לזאת? ב"ה. אם לא, רבו יכול להיות צדיק, ת"ח ועובד השם מופלא. ויכול להיות טוב להדרכה, לעצה, לברכה. אך מה יהיה עם תיקון הנשמה?
זה שרבי נחמן אמר שבכל דור יש צדיקים זה אני יודע, ואין לי ספק בכך.
אלא ש"אתם" - כן אתם לא מאמינים בזה!!!!
אנו מאמינים באמונה שלימה, שצדיקי הדור ששתלם הקב"ה בינותינו, כן הצדיקים החיים אתנו כאן היום בדורנו דור שפל עני ואביון הזה, הם ורק הם יכולים להעלות ולתקן את נשמותינו, לאורם נחיה ונלך עד ביאת המשיח.

ועל זה כבר כתבתי בתחילה: 'טלו קורה מבין עיניכם'!
הכריזו בריש גלי, כי אינכם מאמינים במשה רבינו שבדור, ואמונת הצדיקים מהבחינה הזאת נמחקה אצלכם.

ואחזור שוב רובם [לא כולם] של אלו שעזבו מקורות באר מים חיים, לא עשו זאת מכיון שרצו להתעלות, וחיפשו מי שיתקן את נשמתם וכו', אלא חיפשו מקום שיוכלו לעשות ככל העולה על רוחם.
אין כלום כי...

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 16:10

האמת היא, שאצבעותי הילכו קצת מהרה על גבי המקלדת. ואולי כתבתי בחריפות יתר, שכביכול רוצים המה לפרוק עול מעל צווארם. טעיתי. ואני כותב שוב טעיתי. ואבקש את סליחתם מעל גבי הבימה בה פגעתי בהם.

אך גם אם אין רצונם לפרוק עול, עדיין לא זהו הדרך.
ועל הדבר הזה כבר דרוש דרש כ"ק מרן אדמו"ר מצאנז שליט"א לפני קרוב לעשור, והביא בשם אביו כ"ק מרן אדמו"ר הגה"ק השפע חיים זי"ע, וזל"ק:

ז"ל כ"ק אאדמו"ר זי"ע בד"ת (רעד"ר פר' יתרו תשכ"א) "יסוד התורה היא הקבלה שקבלנו מאבותינו ורבותינו הקדושים, כמאמרו של דוד המלך ע"ה (ברכות ד' ע"א) כל מה שאני עושה אני נמלך במפיבשת רבי ואומר לו מפיבשת רבי יפה דנתי יפה חייבתי יפה זכיתי יפה טהרתי יפה טמאתי וכו'. וזקה"ק בשו"ת דברי חיים (ח"א חו"מ סו"ס כ"ג) מחשב והולך הקבלה שלו איש מפי איש עד מרע"ה וזל"ק, וכן אני אם כי אני זעירא דחברייא קבלתי ממו"ח זלה"ה שהיה גאון עולם ומהגאון בעהמ"ח ים התלמוד, והם סמכוני להורות ולדון כאשר היה אתי בכתובים, אשר ידוע שהם קבלו איש מפי איש עד רש"י ז"ל כידוע לכל, ורש"י ידוע שקיבל איש מפ"א עד מרע"ה כמבואר ביוחסין ושאר ספרי היחוס, משא"כ הרב הנ"ל שלא למד ולא שימש לשום גאון או גדול מפורסם ולזה נפל בשיבושא ודמיונות כוזבות ר"ל, ולכן אל תשמעו ולא תאבו לו, עכלה"ק".

והמשיך כ"ק האדמו"ר מצאנז שליט"א ואמר: "ואם כך נהגו בני ישראל מדור דור בנוגע להלכה והוראה אשר הדברים מפורשים עלי ספר, כ"ש וק"ו ב"ב של ק"ו הדברים אמורים כאשר מדובר בהוראת דרך בעבודת ה', ללמד לבני ישראל הדרך ילכו בה להגיע לדביקות בהקב"ה, לייחד לבו לאהבה וליראה את ה' ולהתעורר בהתעוררות אמיתית של יראת ואהבת השי"ת, שענינים הללו אי אפשר למצאם בין גליונות ספרי הלימוד בלבד, אלא בהכרח לאדם ללמוד זאת אצל רבו אשר ישכילו ויורנו דרך ה' כפי שהוא קיבל מרבו ורבו מרבו למעלה בקודש, וכן יתנהג בדרך אבותיו מבלי לשנות זיז כלשהוא ומבלי לנטות מהדרך שבו נהגו אבותיו ואבות אבותיו מדורי דורות, ורק בדרך זה תצלח דרכו ותקבע איתן בלבו אהבת ה' ויראתו כיתד שלא תמוט, והיא אשר תעמוד לו שיוכל להדריך ולהורות לתלמידים מקשיבים לקרבם לתורה ולקבלת עול מלכות שמים שלימה."
בעווה"ר אוי לי אם אומר ואוי לי אם לא אומר, כי זה חדשים מקרוב באו ובדו להם שיטות ודרכים אשר לא שערום אבותינו, ומענתם בפיהם כי בדור כזה אי אפשר ללכת בדרך הישנה ומהצורך לחפש אחר דרכים ויסודות חדשים כדי לתקן את העולם ולהעמיד דת על תלה. ולדאבוננו רואים שהמינות והאפיקורסות והבורות מתרבים והולכים מיום ליום ואין לך יום שאין קללתו מרובה משל חברו, כי מקיימים בעצמם מאה"כ (ירמיה ב, יג) אותי עזבו מקור מים חיים לחצוב להם בארות בארות נשברים אשר לא יכילו המים. ואין המדובר בפושעים פורקי עול הסרים מן הדרך וממרים פי ה' במרד ובמעל דאטו ברשיעי עסקינן, אלא הכוונה על אותם שעיקר תחילת כוונתם היא לטובה וחפצים הם בכל נפשם להיות נמנים בין עבדי ה', שיהיה להם דערהויבנקייט, העכערקייט וכו', ולעשות רצונו בלבב שלם, אך לדאבוננו מרוב בלבול המוחות מתערב אצלם המציאות עם דמיונות שווא אשר מושכים את הלב כאילו יש להם "התעלות רוחנית" ו"גבהות המוחין" שכביכול נחסר באותו הדרך בה הלכו אבותיהם ורבותיהם מדורות קודמים, ובשל כך נדמה להם שצריכים כעת לשנות מאותה הדרך הנושנת בה הלכו בדורות שלפנינו מקדמת דנא.
ענין זה נרמז בפסוקי פרשת קריאת שמע, שבפרשה ראשונה נאמר, ואהבת את ה"א בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך וגו', והיינו שצריכים להגיע למדרגות רמות של אהבת ה' ועבודת ה' במסירות נפש למען שמו. ואמר הכתוב עוד, ושננתם לבניך ודברת בם וגו', שהדרך היחידה להגיע לאהבת ה' הוא על ידי שתעסקו בתורה בכל זמן ובכל מקום עד שיהיו דברי תורה מחודדים בפיכם. וכן בפרשת והיה אם שמוע כתיב, לאהבה את ה"א ולעבדו בכל לבבכם ובכל נפשכם.
אמנם הזהיר הכתוב להגיע לכל זאת אך ורק בדרך האמיתית של עסק התורה, ועל כך המשיך להדריכנו, השמרו לכם פן יפתה לבבכם וסרתם ועבדתם וגו' ואבדתם מהרה מעל הארץ הטובה (דברים יא, טז-כא), דלכאורה היאך נקט ואזל מן הקצה אל הקצה, דהיינו מעבודת השם בכל לב ונפש עד ע"ז ממש, אך באמת כי אין הכתוב מדבר בפושע הפורק עול תורה ומצוות וסר מן הדרך לעבוד אלוהים אחרים כפשוטו, אלא באחד החפץ לעבוד את ה' ולהתעלות, אולם ירדה תורה לסוף דעתו של אדם, פן יאמר בלבבו הן חפץ אני להיות עובד השי"ת במדרגה עליונה ונעלית, ורצוני לזכות להתפלל בהתעוררות והתלהבות לקיים כפשוטו 'כל עצמותי תאמרנה' ולהרגיש את עצמי בעולמות עליונים ממש, וזאת אינני מוצא די סיפוקי אצל אלו החסידים ואנשי מעשה תמימי דרך הדבקים בלימוד תורת ה' גפ"ת וראשונים שו"ע ופוסקים וכו' ועוסקים בעבודה תמה כפי שנהגו מקדמות דנא אצל אבוה"ק ורבותינו תלמידי הבעש"ט זי"ע שעיקר לימודם לא היה כי אם בנגלות התורה בגמ' ותוס' וספרי מוסר, וחלק עיסוקם בלימוד הנסתר והחסידות היה רק זעיר מן הזעיר, בהסתר ובהצנע, וכאשר כתב זקה"ק מצאנז בשו"ת דברי חיים (יו"ד ח"ב סי' מ"ז) וזלה"ק: את אשר שאל מחילה על דבר פלפולו בפשטי התורה לא ידעתי הלא זה חיינו לעסוק כל היום בגופי תורה והלכות ופלפול ולהשיב לשואלי דבר ואין אנו עוסקים בחכמת הקבלה מתורה הקדושה רק בשעה שבני אדם על מטתם ואנחנו מנדדים שינה אבל עיקר עסקינו בש"ס ופוסקים עכלה"ק, ובאשר לכן הורו רבוה"ק דגם כאשר עוסקים בספרי חסידות ילמדו בספרים השוים לכל נפש ומלמדים מוסר והדרכה לירא את ה' ולעבדו כגון בספה"ק 'עבודת ישראל' 'מאור ושמש' 'באר מים חיים' וכדו', וכן בכל מקום עסקו חסידים בספרי רבותיהם מדורות הקודמים ושאבו תורה ויראה מבאר רבותיהם כל אחד לפי שורשו.
אך בעווה"ר בדור הירוד הזה אשר פור התפוררה ארץ, כל זה איננו שווה עבור אלו המדמים להתהלך בגדולות, ובגין כך מוכרחים לתור אחר דרכי עבודה חדשים להתעורר בתעתועי שווא של התרוממות הנפש, ולעסוק בלימודים עמוקים בפנימיות התורה, אשר לפי דעתם זהו הראוי לבני עליה ובעלי השגה כמותם.
לפיכך הזהיר הכתוב, השמרו לכם פן יפתה לבבכם, שיפתהו יצה"ר שנחוץ עבורו הרגשת הלב בהתעוררות יתירה, ובשל כך וסרתם וכפרש"י: מן התורה, כלומר, שיסור מתורת אבות המסורה לנו מדור דור וילך לשלול דרך הלימוד בגפ"ת ונגלות התורה לומר דלא זו הדרך לבוא לידי "התעלות" וכו' אלא ילך בדרך חדשה, כי אז בסופו של דבר עלול ליפול לבירא עמיקתא עד אשר ועבדתם אלוהים אחרים ויסור לגמרי מן הדרך, כי כל שאינו הולך בדרכי האבות הן בלימוד התורה המסורה מדור דור והן בעניני העבודה המקובל, ידו על התחתונה וסופו אבדן ופריקות עול רח"ל, ורק כאשר נלך בדרכי אבוה"ק ורבוה"ק זכותם יעמוד לנו להנחותינו בדרך הישרה והרצויה.

בהמשך הדברים, אמר שם כ"ק מרן אדמו"ר הגה"ק שליט"א: כי ברור ופשוט שאין דברינו אמורים כלפי אלו שכך יש להם כן בקבלה ובמסורת, ומנהג אבותיהם ואבות אבותיהם מדורי דורות בידיהם, שבוודאי מוטל עליהם וצריכים הם להמשיך בגאון את מסורת אבותיהם לנהוג בדרכם וכולם אהובים כולם ברורים, אך לאלו שלא היה כן מנהג אבותיהם, מה להם לשנות מנתיבות הנהגות אבותיהם מימות עולם לדרוש אחר דרכי עבודה חדשים שונים ומשונים שדמיונם מתעתע בהם שבזה הדרך יוכלו להתעלות בעבודת ה'.

ועוד בהמשך: איתא בילקוט (תהילים צ, רמז תתמ"א) עה"פ (תהלים צ, טז) יראה אל עבדיך פעלך והדרך על בניהם, אין הדר אלא זקנה שנאמר (משלי כ, כט) תפארת בחורים כחם והדר זקנים שיבה. ורצ"ל דכאשר ילך בעקבות האבות ויקיים מאה"כ (דברים לב, ז) שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך, אז יזכה שיקויים בו והדרך על בניהם, שיוכל להמשיך דורות ישרים מבורכים ההולכים בדרך ה', אך אם יפנה עורף לדרכי אבותיו באומרו שכביכול כל זאת שייך רק לדורות עברו וכהיום הזה נתרבה חכמתנו יותר מאבותינו וצריכים לחדש דרכינו לשנות את דרך החסידות שיהא בהתאם למצב הדור, אזי לסוף יכשל ויפול הוא עצמו ובוודאי זרעו אחריו.

ולאחמ"כ עוד באותו שיחת קודש: בשיעור חורש"י (פרשת במדבר תשכ"ט)אמר כ"ק מרן אאדמו"ר זי"ע בזה הלשון: וכאן מקום אתי להשיח אשר בלבבי כי אזכרה ימים מקדם מימי ילדותי שאז לא היו מרבים לנסוע אל ציוני הצדיקים, וכן זקה"ק מגארליץ וכ"ק אאמו"ר זי"ע לא הרבו לנסוע לצאנז, ורק בשנים המאוחרות נשתרשה נסיעה המונית לקברי צדיקים. כי הגם אמנם שהצדיקים קדושי עליון הם ומקום מנוחתם קדוש מאוד אבל עבודת השי"ת אינה אלא בהתמדה בתורה ותפלה, בלי לבטל ולהחסיר כלל משיעורי תורה, והיו נוסעים רק לצדיקים אשר בחיים חיותם שמהם אפשר לשמוע וללמוד דרך בעבודת השם, פרט לצדיקים יחידי סגולה שהיה להם בזה ענינים אחרים לגמרי וכידוע מהרה"ק מראפשיץ שדיבר עם רבה"ק הנועם אלימלך זי"ע בציון שלו, וכן ידוע העובדא מהרה"ק בעל תפארת שלמה ומדו"ז הגה"ק משינאווא זי"ע, אבל בשביל אנשים פשוטים בודאי שטוב יותר שתחת זה ילמד בספר הקדוש נועם אלימלך. ובעוה"ר שבטלים מן התורה, כל שאין לו חשק ללמוד רואה עצמו כחסיד בזה שמשוטט בין הקברים, ואשר חז"ל (חגיגה ג' ע"ב) הגדירו זאת כאחד מסימני שוטה הלן בבית הקברות, עכדה"ק], ובוודאי שאלו שדרכם בריבוי נסיעות לקברות צדיקים אי אפשר שיתעלו מזה ויגיעו למדרגה להלל י-ה, ומנסיעות גרידא לא יוכל ללמוד הלכה ודת של תורה ונמנע מעמו לקבל הדרכות ועצות לעבודת הבורא. ותחת זאת צריך האדם לחפש ולהידבק בת"ח וצדיק חי עלי אדמות אשר יורה דרכו, ויקבל ע"ע לסור למרותו ולנהוג ככל אשר יצווהו, שיהא מורא רבו כמורא שמים, ורק כך יוכל לעמוד איתן בדרכו ואמונתו לבלתי סור מן הדרך ימין ושמאל.

ושוב ממש לפני סיום שיחת הקודש: הנני חוזר שוב דבוודאי אין דברינו נאמרים על בני ישראל קדושים ההולכים בדרכי אבותיהם מדור דור ומקיימים מנהג אבותיהם במעשיהם, בדרכי התנהגותם ובסדרי לימודם, שזו היא חובתם בעולמם, ולא באנו חלילה להטיל איזה דופי במעשיהם אשר ממקום קדוש מחצבתם, וכן איננו מתכוון בדברי להיות מוכיח בשער לאלו שכבר נפלו לתוך אותה חבורה של שטות וטפשות וסיגלו לעצמם דרכים כלבבם בהם ילכו, דהרי שערי תירוצים והסברים לא ננעלו ותמיד יפליאו לתרץ ולטהר מעשיהם בק"נ טעמים. דברינו אמורים רק לאלו המבקשים לילך בדרך ה', ולהדבק באילן החיים לשאוב מבאר מים חיים דרך אבוה"ק ורבוה"ק, שידעו מה שמוטל עליהם להתחזק ביתר עוז לעמוד איתן ולא להישמע לעצת היצר המתלבש באיצטלא דרבנן בתואנת שווא שצריך להרגיש התרוממות וכו', שעל זה אמר הנביא (ירמיה ב, יג) אותי עזבו מקור מים חיים לחצוב להם בארות בארת נשברים אשר לא יכילו המים.
אין כלום כי...

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 16:22

מקצועי כתב:
10 יולי 2019, 15:59
יהיה טוב כתב:
מקצועי כתב:
גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

וזה לשון קדשו:

עכלה"ק
ידידי היקר
שיחות הר"ן - אות קצב

3. בברסלב שני שני ענינים

אנו מאמינים באמונה שלימה, שצדיקי הדור ששתלם הקב"ה בינותינו, כן הצדיקים החיים אתנו כאן היום בדורנו דור שפל עני ואביון הזה, הם ורק הם יכולים להעלות ולתקן את נשמותינו, לאורם נחיה ונלך עד ביאת המשיח.

הכריזו בריש גלי, כי אינכם מאמינים במשה רבינו שבדור, ואמונת הצדיקים מהבחינה הזאת נמחקה אצלכם.

ואחזור שוב רובם [לא כולם] של אלו שעזבו מקורות באר מים חיים, לא עשו זאת מכיון שרצו להתעלות, וחיפשו מי שיתקן את נשמתם וכו', אלא חיפשו מקום שיוכלו לעשות ככל העולה על רוחם.
א. עכשיו שאני יודע להיכן אתה משתייך, אגלה את אזנך שבין שאר המקומות, זכיתי גם לחסות בצילו של 'השפע חיים'.
ב. אני לא מרמז על שום אדמו"ר אישי. אך באופן כללי, מטבע הדברים, בדרך כלל בן של אדמו"ר יודע להנהיג, להדריך וכו'. הרי הוא שימש אצל אביו.
אך מה עם כל מה שציינתי למעלה, שזה עיקר מה שמתקרבים לצדיק, שזה תיקון הנשמה שלנו (הרי הדרכה בעבודת השם, כל 'ראש חבורה' יכול לתת). את זה הוא גם יכול לעשות?

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 16:45

יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 16:22
מקצועי כתב:
10 יולי 2019, 15:59
יהיה טוב כתב:
מקצועי כתב:
גאליציאנער כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
העניין הוא כך:

וזה לשון קדשו:

עכלה"ק
ידידי היקר
שיחות הר"ן - אות קצב

3. בברסלב שני שני ענינים

א. עכשיו שאני יודע להיכן אתה משתייך, אגלה את אזנך שבין שאר המקומות, זכיתי גם לחסות בצילו של 'השפע חיים'.
ב. אני לא מרמז על שום אדמו"ר אישי. אך באופן כללי, מטבע הדברים, בדרך כלל בן של אדמו"ר יודע להנהיג, להדריך וכו'. הרי הוא שימש אצל אביו.
אך מה עם כל מה שציינתי למעלה, שזה עיקר מה שמתקרבים לצדיק, שזה תיקון הנשמה שלנו (הרי הדרכה בעבודת השם, כל 'ראש חבורה' יכול לתת). את זה הוא גם יכול לעשות?
א. ב"ה היה לך הזכיה, ובטוחני שזה משפיע וישפיע לך על כל משך ימי חייך.

ב. ברצוני לגלות, כי גם כיום אנו זוכים להמשכיות ממלכתו ע"י בנו ממלא מקומו שליט"א, אשר הוא נושא את ראש בני ישראל, ואני מאמין באמונה שלימה שיש בכוחו לתקן את נשמתי. להוציאה מקרבי לכבסה ולטהרה כבורית ולהחזירה אלי נקיה בטהרתה.
ועל כך אני זוכה לשמוע וללמוד את דברי תורתו בו הוא משפיע עלינו שפע תורה קדושה וטהרה, מידי שבת בשבתו.

וכמו כן אני מאמין בשאר צדיקי הדור שליט"א שבכוחם לתקן כל הנשמות השייכים לשורש נשמתם ולהעלותם מדלי דלות ולהביאם שיהיו כתר ועטרה לראש אלוקי צבאו"ת.

ואני הקטן שזכיתי והבאני הבוכ"ע כאן להאי עלמא בבית הורי אשר המה אדוקים וקשורים לרבוה"ק לבית צאנז, הרי ששורש נשמתי הוא כאן בצאנז. ואת זאת אני כותב כדי לתרץ את כל אלו שטענו, וכי בגלל שאדם נולד בבית חסידות מסויימת, וכי הוא שייך לשם. והתשובה לכך ברורה ופשוטה, כן. וכמו שהארכתי בציטוט הארוך מכ"ק מורי ורבי מצאנז שליט"א.
אין כלום כי...

עקיב'לה
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 17 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 10 יולי 2019, 16:58

בוודאי שכן. הצדיקים של היום אינם יכולים לתקן נשמות? מי גילה לך רז זה, וכי בעולם הנשמות היית?
ובא נגיד שלפי ערך דורינו הצדיקים של היום אינם משתווים לצדיקים של פעם, נו, כמו שהיהודים הפשוטים של היום שונים במקצת מהיהודים של פעם, מה זה אומר לגבי תיקון הנשמה? שכולם חייבים לעזוב את הקהילות שלהם וללכת לברסלב, כי מה? והאם זה מה שרצו אבות השושלות של קהילות הקודש שנעשה? נניח יש לי כאן דיבור עם חסיד רוז'ין, האם הריזינער או ר' אברהם המלאך חסר להם משהו לתיקון נשמות, אם כבר הולכים לכיוון של צדיקים של פעם? ולקארלינער חסיד השואב חיותו מהרבי שלו ומאבות החסידות הקוה"ט הבית אהרן ור' אהרן הגדול וכו', או כל שושלת אחרת, אני עדיין לא מבין מה אמור לשכנע אותי כי אם הרבי הנוכחי אינו כמו ר' נחמן או הדגל מחנה אפרים אני חייב לעזוב אותו לטובת רבי קדוש עליון מלפני מאתיים שנה? הרי לכולנו היו רביים קדושי עליון לא פחות, לפני מאתיים שנה? לכן במחילה ממעכ"ת, אם נעם לכם דרך ברסלב ויש לכם ממנה חיות וחיזוק , אשריכם וטוב לכם בזה ובבא, אבל אל נא תפקפקו ב''תיקון הנשמות'' של רוב מניין ובניין של קהילות החסידים מזה מאתיים חמישים שנה אשר דרך אחרת היה עימהם.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 17:47

זאת שאלתי
בוודאי שיש צדיקים בכל דור.
אך בגלל שפלוני נולד לאביו הצדיק, זה נותן לו גם את הכח של אביו?
מי גילה לך רז זה? הרי כבר בדורות הראשונים של החסידות, רוב החסידים הלכו אחרי הסתלקות רבם לתלמידים הגדולים.
ואף היכן שהלכו לבנים, בוודאי ראו ובדקו שהבנים ראויים לזה.
אך שבאופן אוטומטי, בן נולד לצדיק, כולם כבר יודעים שהוא הוא יהיה הצדיק של הדור הבא?
זה המושג צדיק שגילה הבעל שם טוב הקדוש?
בתור 'קהילה' זה טוב. אך האם חסידים הראשונים שעזבו את ביתי הוריהם והתחברו לצדיקים, התכוונו לזה?

ואם אתה כבר מדבר על צדיקים של פעם, בטוחני שמי שיהיה קשור אליהם בהתקשרות ממש, הצדיק יתקן אותו. ובכל זאת זה לא רבי נחמן שאמר מפורשות שימשיך לתקן גם לאחר הסתלקותו. ולכן ההתקשרות לצדיק אחר, מסתמא יבוא בקושי יותר.

יש עוד מה להוסיף, אך זה לא הזמן.

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 18:19

הדבר ידוע מפי ספרים וסופרים.
כי הצדיק מקבל את כוחו מהקהל. גם לו יהא מקרה בו אין הבן ראוי לרשת מקום אביו, אעפ"כ בכח הציבור הוא מקבל את הכוחות מן השמים.
וכבר אמרו חז"ל דור דור ודורשיו - דור לפי דורשיו, דורשיו לפי דור.

ק"ו כאשר הצדיק מותיר אחריו בן או בנים הראויים לרשת את מקומו ולהתעטר באיצטלא זו, שאז על אחת כמה וכמה.
אין כלום כי...

סמל אישי של משתמש
אני פה
קיבל תודה: 88 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 10 יולי 2019, 18:25

זהה כתוב מפורש בדרך פקודיך שכל אחד אפוא שנולד וגדל שם שורש נשמתו.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 10 יולי 2019, 18:33

אי אפשר לענות על הדברים האלה כאן בפורום. כבוד אלוקים הסתר דבר, עניין גדולת רבינו, מהותו הנשגבה, תפקידו, הלא הם כתובים בספרים הקדושים של ברסלב. (עיין ח"י כללים לראב"ן מה הכוונה "צדיק" בליקוטי מוהר"ן) וכל עוד לא כותבים פה את הדברים כהוייתם - הרי שאנו נותרים כביכול בלי תשובה, והתמיהה עלינו נמשכת.

אולי יותר טוב להניח להם "לנצח" בויכוח, לחשוד בכשרים, להמשיך לתת להם לומר על חסידי ברסלב שהם חושבים על האחרים שהם עפר הארץ וכו', ובלבד שלא לחלל את קדושת הדברים ולמסרם למי שאינו ראוי, שמנסה כל רגע לתפוס במילה, שאסור לענות לו בחריפות כשהוא מלעיג על דברי חכמים, וניכר שאינו מחפש את האמת אלא מחפש כל טצדקי להוכיח שמשום מה האמת המוחלטת נמצאת בדיוק איפה שהוא נולד, כולל ה"אמת" שבשנאת והשמצת חסידים אחרים, והופכים פה את היוצרות - הצד המשמיץ והמלכלך ובמזלזל והמלעיג - זוכה לתמיכה גורפת ולהתיחסות כאילו הוא מדבר מעולה ויפה, והצד המושמץ, צריך לדעתם לספוג את כל השקרים ולהודות עליהם בהכנעה ולא להגן על עצמו חלילה.

אז גליציינר - אין בעיה, חסידי ברסלב הם מסיונרים ציידי נפשות, וכולנו מבזים את כל האדמורים האחרים ומאמינים שמי שלא ברסלב הוא כלום. ומה שכתוב ההיפך במפורש בחיי מוהר"ן, ומה שרואים בעיניים כל מי שמכיר את חסידי ברסלב - אל תתן לזה לקלקל לך את ה"מסורת" ה"קדושה" שלכם...

מקצועי - אצלך זה לגמרי שנאת חינם. אפילו לא מסורת בחסידות. כולם יודעים מה היה יחסו האמיתי של בעל ה"שפע חיים" לרביה"ק. (מורי ורבי, שקירב אותי לברסלב היה מקורב אליו מאד בחייו) אתה לא תהיה פחות צאנזער אם לא תתנגד לברסלב...

ממ"ש שאוחז שאנחנו (או חלק מאיתנו) נוסעים לאומן בשביל להתמסטל. אין ספק, כי אין מקומות יותר מעניינים לזה בארץ, וגם בדיוק יש לנו תמיד אלפי דולרים מיותרים כל שנה לבזבז על לנסוע לשם, וגם לקחת את הילדים כי אחרת מה זה שוה? הציון - הוא בכלל ריק בערב ראש השנה. אין שם אחד, כולם מתמסטלים להם...

יעבץ - מעניין על איזה התבטאות או צורת דיבור תתפוס אותי הפעם, כדי להתעלם מתוכן הדברים עצמם...

ר' עקיבלה - אם תפתח ליקוטי מוהר"ן במקומות המדברים על הנושא תראה ההיפך במפורש מדבריך. איני רוצה להביא את הדברים כאן, כנ"ל.

אז מי נשאר אדון נרשמתי... לא שוה תגובה. לא כתב שום דבר עם תוכן, סתם נהנה שיורדים על אחרים.

ומה שכתוב בחז"ל על העונשים הקשים והמרים של מי שמבזה ת"ח ומדבר על צדיקים (ומה שזה אומר על מצבו הרוחני), ומה שכתוב על המחזיק במחלוקת - מסתמא לא מדובר עליכם. זה רק ה"רבינו" הזה של ה"ברסלב" האלה (ח"ו עפ"ל).

אז תהנו לכם. הצרות הגדולות או המחלות הקשות (אין רפואה למכתו) שבודאי ללא שום ספק יבואו (כפי שמפורש בחז"ל וספרים הקדושים) - הן לא בגלל זה בכלל בכלל. והרי "לא מבינים חשבונות שמים" ואין דבר כזה חשבון נפש ומדה כנגד מידה. (ועכשיו הם יתקיפו אותי על ה"איומים" וה"קללות"... זה בסדר אין צורך, הבנתי. זה בכלל לא מחז"ל זה אני המצאתי)

ומי בכלל יכול לחלוק על "גדולי הדור" שהיו בימי דוד המלך ע"ה, ראשי הסנהדרין, ה"ה רשכבה"ג שר התורה רבי דואג האדומי, וגדול חכמי ישראל היועץ רבי אחיתופל, שכמה מזמורי תהילים מדברים בשבחם כידוע. וכ"ק הרה"ק רבי קורח, הרי אמר על הצדיק האמת שבדורו בדיוק את אותו מילים שלכם: "כי כל העדה כולם קדושים ומדוע תתנשאו על קהל ה'" (ההשוואה מקורה בליקוטי הלכות מפורש!!!)

אז יאללה, ניצחתם לעת עתה. עיכבתם עוד קצת את ביאת המשיח (כמ"ש בפירוש בחיי מוהר"ן), נתתם עוד קצת סיכוי לגזירת הגיוס (כמאמר רבי נפתלי זי"ע), לחיים לחיים!!

אבל בסוף בעז"ה יתקיימו דברי רביה"ק זי"ע, כפי שהתקיימו כבר עד היום דבריו שהיו פלאיים בזמנו ונראו לא הגיוניים.
"ניצחתי ואנצח, גמרתי ואגמור"
וגם כעת בעז"ה אלפי רבבות עם ישראל ימשיכו לדבוק ברביה"ק ולשמוע לעצותיו ולקיים דבריו ולנסוע לציונו הקדוש על אפכם ועל חמתכם, וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ.
"האש שלי תוקד עד ביאת המשיח"!

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 18:41

לעקיבלה

א. בספר מסוים זה כתוב, והיום כולם יודעים לצטט ממנו. נוח להם להעלים עין מהציטוטים הללו: http://israel613.com/HA-ZOHAR/ZOHAR_ERE ... HRON_1.htm
ב. א"כ יש להם כוח לפי הקהל. ידוע הלצתו של הב"י מגור: הם - החסידים רוצים רבה כמו פעם, אך להיות חסידים של היום. ודוק.
ג. בלי להזכיר שמות, אך תשאל כל בעלזער מה הוא חושב על ...
וכל חסיד ויזניץ מה הוא חושב על ...
וכל חסיד סטמער מה הוא חושב על...
וחסיד צאנז מה הוא חושב על...
וסלאנים ובאבוב וכו' וכו'.
לפי דבריך, כל אחד מהחסידים הללו ממשיך להאמין שהאדמו"ר המסוים עליו הוא חולק, בכל זאת יש לו גם את הכח השמימי הזה?

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 18:44

אני פה כתב:
10 יולי 2019, 18:25
ואם הייתי נולד אצל הדתיים לאומיים, אז שם מקומך?

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 10 יולי 2019, 18:47

אני פה כתב:
10 יולי 2019, 18:25
מסתמא לאו דווקא. הרי כל ראשוני החסידות נולדו מתנגדים...

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 18:50

חברים
לברסלב אין כוח פוליטי. (ברסלב מורכב מנו"ק ועד חרדלים).
אין לנו מוסדות משותפים, אין ביגוד אחיד. אין 'איחוד המוסדות'.
לא נותן לי שום דבר גשמי, אם עוד מישהו יהיה ברסלבר או לא.

משכתם אותנו בלשון (תראו את תחילת האשכול, זאת בכלל לא אשכול על ברסלב).
רוצים תקבלו, לא רוצים, לא.
אך לטובתכם, נא ונא תתפללו בכוונה 'הורני השם דרכך, אהלך באמתך, יחד לבבי ליראה שמך'. ובדרך שאדם רוצה לילך, בו מוליכים אותו.

סמל אישי של משתמש
מקצועי

נושא שלא נקרא על ידי מקצועי » 10 יולי 2019, 18:57

יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 18:41
לעקיבלה

א. בספר מסוים זה כתוב, והיום כולם יודעים לצטט ממנו. נוח להם להעלים עין מהציטוטים הללו: http://israel613.com/HA-ZOHAR/ZOHAR_ERE ... HRON_1.htm
ב. א"כ יש להם כוח לפי הקהל. ידוע הלצתו של הב"י מגור: הם - החסידים רוצים רבה כמו פעם, אך להיות חסידים של היום. ודוק.
לפי דבריך, כל אחד מהחסידים הללו ממשיך להאמין שהאדמו"ר המסוים עליו הוא חולק, בכל זאת יש לו גם את הכח השמימי הזה?
ברור שהצדיק מקבל את כוחו לפי הקהל, ועל כן גם אם קמו חולקים עדיין אין זה מוריד מהכח שמקבל מלעילא בעבור כן.

ולך רבי מתלמידיו של אהרן. אין כאן לא שנאת חינם ולא כלום, אני אוהב את כל אחד ואחד, אולם אני לא מסוגל לשבת שאנן, כאשר מדברים נגד גדולי הדור שליט"א הצדיקים שבדורנו.
ואכן כולם יודעים מה היה יחסו של מרן זי"ע להרה"ק מוהר"נ מברסלב זי"ע, וכמו כן כולם יודעים מה היה יחסו לאלו המדמים שצועדים בדרכו.
אני לא ירבה בציטוטים מדברי מו"ר כ"ק הגה"ק השפע חיים זי"ע, אסתפק בשני ציטוטים, שניהם שנשא בקדשו בעידן רעוא דרעוין, בפר' מצורע, האחד בשנת תשל"ט, והשני בשנת תש"מ ויותר מזה לא אכתוב כאן בנושא זה מאומה.
וכה דיבר בעידן רעד"ר פר' מצורע תשל"ט:
ויבואר הא דאיתא בזוה״ק (פרשת ויחי, ח"א ריט, ב) דעל חטא הידוע אין מועיל תשובה כלל, וכתבו שם לית לך חובה בעלמא דלא אית ליה תשובה בר מהאי, ובמקו"א (פרשת נח, ח"א סב, א) כתבו דמועיל לעון זה רק תיובתא סגי. וטעם הדבר, דכיון שנכשל בעון זה אזי גם את התשובה שלו והתעניות וי' מזמורי תהלים שאומר, תשדוד אותם הסטרא אחרא, ונמצא שבתשובתו הוא עוד מוסיף חטא על פשע. ולכן צריך תיובתא סגי לכל הפחות כמ״ש הרמב״ם (הלכות תשובה ב, ב) ומה היא התשובה הוא שיעזוב החוטא חטאו ויסירו ממחשבתו ויגמור בלבו שלא יעשהו עוד וכו' ויעיד עליו יודע תעלומות שלא ישוב לזה החטא לעולם.
ובאמת יש לדקדק בלשון הרמב"ם ויעיד עליו יודע תעלומות וכו', דהלא הבוכ"ע ית"ש הוא דיין ומוכיח, ולמי הוא צריך להעיד. אלא שהוא מעיד בפני הקליפות, דכשרואה השי״ת דרצון הסטרא אחרא לחטוף שוב את התשובה שלו, אזי הוא מזהיר בהם לבלתי נגוע בו ומעיד עליו שלא ישוב לכסלה עוד, ומאי דהוה הוה מכאן ואילך חושבנא, ואינו מניח לכוחות הטומאה לשלוח יד בתהלים שלו ובתעניתו ובדמעותיו.
והאמת יאמר שאצלנו לא החזיקו מאמירת העשרה מזמורי תהלים של תיקון הכללי שיסד הרה״ק רבי נחמן מברסלב זי"ע (ליקוטי מוהר"ן, מהדו"ק, סימן רה), ואף שבוודאי היה קדוש עליון, כי הוא לא תיקן זאת אלא לאנשים כערכו, וכידוע מה שסיפר דכשהיה אברך עשה פעם חשבון הנפש והתבונן על ערכו ומצבו בעבודת ה', ומגודל החרטה והצער הוציא אנחה כבידה ששברה את גופו, עד שבמשך מעת לעת שלם לא היה יכול להניע אצבעותיו, ואז הבין פשר מאמרם ז"ל (ברכות נח, ב) אנחה שוברת חצי גופו של אדם עכדה"ק.
וכשאומרים מזמורי תהלים באופן כזה בוודאי יש בכוחם להציל, משא"כ אדם פשוט שאומר פרקי תהלים כמצות אנשים מלומדה ומדמה בדעתו דבכך יסור עוונו וחטאו יכופר, שאין זה מועיל לו. ואם אחר שהתענה כל היום הוא יושב ואוכל סעודה דשינה, הלא מביא אסון על נפשו בזה ובבא, וחייב האדם לקיים בעצמו מאמר הכתוב (תהלים נא, ה) וחטאתי נגדי תמיד, ויבכה ויתחנן תמיד לפני השי״ת ויאמר הלא אתה כל יכול ולית אתר פנוי מינך, אנא תוציא מן הקליפות את המצוות שעשיתי ותחזירם אליך
.

ובשנת תש"מ, דיבר בקדשו:
כנודע שהרה"ק הרבי ר' ברוך ממעזיבוז זי"ע היה מדבר על הרה"ק מבארדיטשוב זי"ע, ופעם אמר הרבי ר' ברוך שהמלאכים בשמים מקנאים בעבודתו של הרבי מבארדיטשוב ובזה שהוא מדבר עליו הוא משתיק את קנאת המלאכים מעליו. וכן היה בין הרה"ק משפאלי זי"ע להרה"ק רבי נחמן מברסלב זי"ע, דאין זה דברים פשוטים, והגם שאצלנו לא למדו כ"כ בספריו ולא הלכו בדרכיו של הרה"ק רבי נחמן, כיון שלא נמסרו אלא לאלו שירדו לסוף דעתו הק', אבל הרי ידוע שהיה נכד הבעש"ט והיה קדוש ה' כמו שהעיד עליו הרה"ק מבארדיטשוב זי"ע בהסכמתו לספרו.
וראה שם עוד דברים נפלאים, בענין צדיקים שדיברו אודות צדיקים אחרים.
אין כלום כי...

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 19:06

מקצועי כתב:
10 יולי 2019, 18:57
יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 18:41
לעקיבלה

ברור שהצדיק מקבל את כוחו לפי הקהל, ועל כן גם אם קמו חולקים עדיין אין זה מוריד מהכח שמקבל מלעילא בעבור כן.
לפי דבריך יש לנו סוג צדיק חדש.
הוא לא צריך לעבוד על המידות או התאוות. תורה ותפילה גם לא.
הוא יכול להיות עם הארץ, רודף שררה וכסף, מדבר לשה"ר על אחרים וכו' וכו' (תבדוק אצל החסידים הנ"ל מה הם אוחזים שהאדמורים הנ"ל עושים), העיקר שיש לו עדת צדיקים שאוחזת ממנו, זה כבר נותן לו כח לתקן את אנשיו...

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 10 יולי 2019, 19:11

מקצועי כתב:
10 יולי 2019, 18:57

על ציטוט בעל השפע חיים הראשון
מי שהכי ירד לסוף דעתו של רביה"ק הוא רבי נתן זי"ע. (רבינו עצמו אמר את זה)
וכל מי שרוצה ללכת בדרך רביה"ק - צריך להקשיב אך ורק למי שרביה"ק הסמיך - ה"ה רבי נתן זי"ע.

ובעניין תיקון הכללי, אף אחד בברסלב לא חושב שהוא מגיע במקום תשובה. לא מכיר שום דעה כזאת. אין. בל"נ 10,000 ש"ח למוסדות צאנז אם תמצא אחד!!!!
אבל אני נאלץ לחשוב שאולי בעל השפע חיים זי"ע חשש שיהיה מי שיחשוב כך ולכן אמר את דבריו.

אבל תגיד לי איזה רב מזקני אנ"ש בדורות האלה או בדורות הקודמים אחז שתיקון הכללי הוא במקום תשובה???
ואם כך היה אז בשביל מה חיבר רבי נתן זי"ע את התפילה שאחריו? ובשביל מה צריך התבודדות?

חסידי ברסלב עוסקים בתשובה כל ימיהם!!
ברסלב זה תשובה!

תיקון הכללי זה עניין של תיקון הפגם (של שוגג בלבד), ואולי בא במקום תעניות וכו'. ובודאי גם מועיל להבא - למנוע את החטא - והוא מרפא את הנשמה.
אך מעולם לא אחזו חסידי ברסלב שהוא פוטר מתשובה! (עזיבת החטא, וידוי וקבלה לעתיד)

סמל אישי של משתמש
4000

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 10 יולי 2019, 19:14

בבקשה לנעול את האשקול לטובת כולנו!!!

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 19:14

למקצועי

אתה באמת בבעיה.
כידוע שבנגלה, אם רב מתיר דבר מסוים, תלמידו יכול לאכול את זה, אף אם רב אחר יאסור זאת.
רבבות רבבות יהודים ניצולים בדברים חמורים ביותר בזכות אמירת תיקון הכללי - כי כן פסק רבי רבי נחמן והם סומכים עליו.
וזה היה מהדברים העיקריים שפעל בעולם, תיקון הכללי באותו יום. ונתינת פרוטה לצדקה בעבורו ואמירת תיקון הכללי (גם לא באותו היום) - שעל זה הבטיח עם שני עדים שיניח את עצמו לאורך ולרוחב ויוציא את האדם מן השאול.
אך אתה, (לא אתה אישית ח"ו, הכוונה מישהו מהקבוצה שלך), אם ח"ו ח"ו נכשל, מה יעשה?

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 10 יולי 2019, 19:16

יהיה טוב כתב:
10 יולי 2019, 19:14
ונתינת פרוטה לצדקה בעבורו ואמירת תיקון הכללי (גם לא באותו היום) - שעל זה הבטיח עם שני עדים שיניח את עצמו לאורך ולרוחב ויוציא את האדם מן השאול.
ההבטחה הזאת היא רק למי שאומרם בציון. ומסתמא לזה התכוונת.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 19:24

צריך להבין דבר נוסף.
השפע חיים היה אש להבות, בין בתורה בין בתפילה וקיום המצוות.
והוא דיבר לאנשים באופן של התעוררות.
אך אפילו הוא חזר בו בסוף ימיו מן הקו הקיצוני של תחילת ימיו.
רבי נחמן נמצא במקום אחר. מצד אחד הוא מגדולי גדולי הצדיקים, (רק כתפיים כאלו רחבים יכולים להוציא לאור תיקון הכללי כזה). מצד שני הוא הוריד את עצמו לנמוכים שבנמוכים.

סיפר לי ידיד שהינו מקובל גדול - לא ברסלבר.
פעם אחד משם איזה סיבה היה במוסך. וחיכו למשהו.
מה עושה תלמיד חכם? מחפש ספר. היה שם 'ליקוטי מוהר"ן', אז הוא הציע למוסכניק 'בא נלמד ביחד'.
והם למדו.
אז הוא מפטיר לי (לא זוכר את הלשון, אך זה תוכן הדברים), 'המוסכניק התלהב שם מהדיבורים הקדושים, אך אני הייתי בפלנטה אחרת. איך שרבי נחמן הוריד כזה תורה, וחכניס לזה עשרות דפים של עץ חיים, והכל למעשה ממש'.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 10 יולי 2019, 19:25

מתלמידיו של אהרון כתב:
10 יולי 2019, 19:16
יהיה טוב כתב:
ונתינת פרוטה לצדקה בעבורו ואמירת תיקון הכללי (גם לא באותו היום) - שעל זה הבטיח עם שני עדים שיניח את עצמו לאורך ולרוחב ויוציא את האדם מן השאול.
ההבטחה הזאת היא רק למי שאומרם בציון. ומסתמא לזה התכוונת.
אכן, נשמט ממני המילים הללו.

א יודעלע
קיבל תודה: 18 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע » 10 יולי 2019, 19:49

יהיה טוב כתב:
למקצועי

אתה באמת בבעיה.
כידוע שבנגלה, אם רב מתיר דבר מסוים, תלמידו יכול לאכול את זה, אף אם רב אחר יאסור זאת.
רבבות רבבות יהודים ניצולים בדברים חמורים ביותר בזכות אמירת תיקון הכללי - כי כן פסק רבי רבי נחמן והם סומכים עליו.
וזה היה מהדברים העיקריים שפעל בעולם, תיקון הכללי באותו יום. ונתינת פרוטה לצדקה בעבורו ואמירת תיקון הכללי (גם לא באותו היום) - שעל זה הבטיח עם שני עדים שיניח את עצמו לאורך ולרוחב ויוציא את האדם מן השאול.
אך אתה, (לא אתה אישית ח"ו, הכוונה מישהו מהקבוצה שלך), אם ח"ו ח"ו נכשל, מה יעשה?
יעשה תשובה וימחל לו.
ברסלבר שח"ו נכשל- סומך על רבינו שיצלינו מן שאול.

זהו אחת הבעיות בברסלב, שכל אחד יודע שיש 'תיקון כללי' לכל חטא
ורבינו יציל אותו מן הגיהנום בזכות שהיה על קברו בר"ה
וממילא יכול לעשות ככל העולה על רוחו...

מי שמאמין שיש דיוטות תחתונות שקשה יותר להתעלות משם,
עושה קצת יותר השתדלות לא להגיע לכשלונות האלה

אגב, מובא גם שמי שהיה על קברו של הרבה ר' אלימלך גם ינצל מגיהנום.
ויש עוד כמה עיצות בחז"ל כיצד להנצל מגיהנום, החל מגמרא ועד ספרי חסידים
אכילת דג בשבת
אמירת שיר השירים בכוונה (יסוד ושורש העבודה)
צדקה
לימוד משניות
ועוד ועוד ועוד

כך שבס"ד גם מי שלא היה בר"ה באומן ינצל מגיהנום

א יודעלע
קיבל תודה: 18 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע » 10 יולי 2019, 19:50

וּבָאתָ֗ אֶל־הַכֹּהֲנִים֙ הַלְוִיִּ֔ם וְאֶ֨ל־הַשֹּׁפֵ֔ט אֲשֶׁ֥ר יִהְיֶ֖ה בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֑ם וְדָרַשְׁתָּ֙ וְהִגִּ֣ידוּ לְךָ֔ אֵ֖ת דְּבַ֥ר הַמִּשְׁפָּֽט: (דברים פרק יז פסוק ט)

שלח תגובה