צעקת בעלי התשובה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

סמל אישי של משתמש
ביטחון
נתן תודה: 22 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים

צעקת בעלי התשובה

נושא שלא נקרא על ידי ביטחון » 27 יוני 2019, 13:51

הרב יובל דיין, מגדולי משפיעי ברסלב, שחזר לפני עשרות שנים בתשובה - חזר בשאלה וכתב פוסט מטלטל למה הוא עזב (לאחר שכבר השפיע על רבבות לחזור בתשובה).

מי יכול לוודא מה היה הנימוק המרכזי שלו? (ליקוי בהשתלבות בציבור החרדי? הרי הוא היה ברסלב ושם יש לכולם מקום שווה)
אלו שחיים על פי הספר, מתים מכל טעות דפוס. לחיים! :oops:

עקיב'לה
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 34 פעמים

Re: צעקת בעלי התשובה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 27 יוני 2019, 14:00

האם אכן היה בעל תשובה רגיל חסיד ברסלב מן השורה? כי בספרה הפופולרי של גרושתו נועה דיין (''מקימי'') משמע שהם שייכים לפלג הנ נח נחמ נחמן מאומן

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 75 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 27 יוני 2019, 14:38

מהדברים המועטים שכתבתם פה אפשר לראות שהיה פה גם משבר אישי גדול - גירושין.
זה עונה על הכל.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 27 יוני 2019, 15:15

"מגדולי משפיעי ברסלב"... הלכת רחוק.
אפילו לא מקטני הקטנים.
הנה דברים שכתבתי בעקבות העניין, על כאלה שעושים הכל הפוך ממה שרבינו אומר, ואז נופלים, ורואים אותם ומאשימים את ברסלב.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 27 יוני 2019, 15:18

אורות ותיקונים, אקסטזות וטרנסים, אנרכיה ובוז למנהיגים ומפורסמים, אלימות וסמים...
"רבינו!!"...

בפרט כעת, שאדם שהיה סוג של גורו סלב כזה לחוזרים בתשובה, שגם כיכב בספר, באמצעי התתקשורת וכו' נוטש פתאום את אשת נעוריו ואם שבעת ילדיו לטובת צעירה ממנו ב20 שנה, ופתאום אחרי שנים שהיה מורה ומדריך רוחני לרבים - נשבר לו, ולא רק שהוא נופל הוא גם מחליט להאשים בזה את כל החברה החרדית והרבנים וכו'... והתקשורת חוגגת על זה כמובן.

ואז באים כל מיני חכמולוגים וכותבי טורים ותולים את זה ברביה"ק מוהר"ן זי"ע.

אז אוקיי. אפשר רק לשאול גם את אותם חכמולוגים, אבל בעיקר את בעלי ריבוי ה"אורות" ומתנהגים בדרכים משונות:

איפה זה כתוב בליקוטי מוהר"ן?

או לפחות בליקוטי הלכות, בליקוטי עצות, או בכל ספר אחר מספרי רביה"ק ותלמידיו?
או אולי מי מגדולי אנ"ש בדורות קודמים הזכיר משהו מזה?

מצוי שפוגש אותי מישהו ורואה את השינוי שעשיתי ושואל אותי אם אני ב"אורות". או שהוא מחמיא לי ואומר "אתה מואר, מתלמידיו".
אין לי מה לענות ואין לי מושג על מה הוא מדבר. למה שאני יהיה ב"אורות"? ובלבי אני חושב שטוב שהאדם רואה רק לעיניים ורק השם רואה ללבב.

ספרי רבינו מלאים אלפי עצות נפלאות, ובפרט עצת ההתבודדות, השיחה עם הקב"ה כדבר איש אל רעהו.
רבינו מרבה בחשיבותה של תפילה, של אמירת תהילים, תחינות ובקשות.

אבל כל זה?? איפה?

בדיוק הפוך מדרכו של איש חוזר בשאלה, ועוד כל מיני מנהיגים דומים לו.

הלאה.
רבינו ראה חשיבות עליונה בלהיות יהודי פשוט, המקיים את התורה כפי שהיא בתמימות ופשיטות בלי שום חכמות.
רבינו שם את לימוד ההלכה ("פוסקים" בלשונו) ושמירתה בראש סדר העדיפויות. הבהיר שאפשר לומר פשטים בספרו כמה שרוצים ובלבד שלא לזוז מסעיף קטן בשו"ע.
מלבד זה ייסד דרך בלימוד התורה, דרך שעל ידה אפשר להגיע לבקיאות בכל חלקי התורה, והרבה לעודד את תלמידיו להרבות מאד בעסק התורה.
הזהיר מ"הפקרות" בהנהגת הבית, מבחינה כלכלית ואישית. וכן מ"בטחון" מהסוג הרע (לעשות דבר מסוכן או אסור ולבטוח בה' שלא יתפס).
הזהיר לכבד ולייקר את אשתו.
הזהיר ואסר בפירוש אלכוהול וסמים.
תורותיו מכוונות להרבות ישוב הדעת, סבלנות ורוגע.
הרבה להזהיר מאיסור גזל, מכעס, וכמובן שבראש מעייניו היה שמירת הקדושה.
כיבד ויקר ושיבח את צדיקי דורו, ויש פרק שלם בחיי מוהר"ן של ציטוטים שלו בשבחי הצדיקים האחרים שהינו בימיו. ולא כל רב ומנהיג רוחני היה אוטומטית מפורסם של שקר.

ועוד ועוד, אני יכול להמשיך ככה עד מחר...

איפה האורות? איפה הפיצוצים?

אולי באזהרתו להיות בשמחה תמיד ולהרחיק העצבות?
להיות בשמחה זה אומר להתנהג בחיים כמו חולה נפש? איפה זה כתוב? כתוב להיות רק שמח.

אה, אולי עניין מילי דשטותא? מה שרביה"ק מיעץ למי שהעצבות גוברת עליו שיעשה הכל כדי לצאת מזה, ואפילו דברי שטות?
אוקיי. אני יכול להבין שאדם לעצמו, במצב נפשי של עצבות יעשה איזה משהו מצחיק (לעצמו בצנעא).
איפה אבל איפה כתוב שצריך להתנהג בחיים כשוטה? בלי כבוד עצמי, הראוי למדרגתו כאדם, ובפרט יהודי, בן של הקב"ה?
ומדוע רבינו ותלמידיו עד היום לא קיימו את זה, עד שבאו כמה חדשים ו"גילו" את זה?
(להיפך, על פי עדות תלמידיו ובני משפחתו רבינו הקפיד מאד על הופעה נקיה ומסודרת, פאות מסודרות ונאות, לבוש מכבד וזהירות מלכלוך. בדיוק הפוך מאותם אנרכיסטים)

אז אולי עניין "ריקודים ומחיאת כף"?

נו שוין. חסידי ברסלב נהגו ונוהגים לפצוח לפעמים בריקוד עליז, עם שיר חסידי, (בפרט אחרי התפילה) ולהשתדל באמת להיות שמחים, להודות לה' על הטוב ולא להיות עצובים וכפויי טובה. זה אכן נותן כוחות לנפש, להמשיך לעבוד את השם בשמחה.
אבל בגלל זה לקפוץ כל היום על מכוניות לצלילי טרנסים? (ואיך זה מסתדר עם התורות על מנגן כשר והשפעת הנגינה על הנפש?) מה הקטע?

ולגבי האנרכיה. רבינו אכן מזהיר מהתקרבות לאנשי שקר, שיכולים להרחיק את המתקרב אליהם מה'.
אבל מי אמר שזה דווקא הרבנים החרדים המקובלים?
אולי כוונתו דווקא לכל מיני בעלי תשובה, שרק יצאו מהרפש וכבר הופכים למורי דרך רוחניים?
זה יותר משמע כך מלשון רבינו, שהרי הוא אומר שאותם אנשים הם כאלה שהם מלאים פגמים ועוד לא תקנו את עצמם, ואינם יכולים להנהיג את עצמם אפילו אז איך ינהיגו אחרים?
אז למי זה מתאים? למי שעמל בתורה כל ימיו ובקי בכל חדריה? או ל"גורו" רוחני שרק חזר בתשובה ואין לו אף רב שמכוון אותו?

רבינו רצה ש"תלמידים יעשו תלמידים".
משמע שרצונו שמי שמתקרב לברסלב, יקבל את דרך ומסורת ברסלב מתלמידים של תלמידים של תלמידים, עד רבינו הקדוש בעצמו.

מי שמסלף ומעוות את דרכו של רבינו, שלא יאשים את רבינו בזה שבסוף הכל מתפרק לו.
ושלא יאשים את החרדים שלא קיבלו אותו, כשהוא לא רוצה לקבל על עצמו את אורח חייהם הנורמלי ומתעקש ללכת בהנהגות משונות.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 27 יוני 2019, 15:28

מכתב גלוי ליובל דיין

זה קורה לכל אחד. סימני שאלה. בלבול. אכזבה. ושבר. זה קורה לכל אדם מאמין ולכל מי ששואל שאלות. יובל דיין יקירי וחבר נעורי, לא גילית את אמריקה כשגילית חסרונות ומומים בחברה החרדית. כל אדם מתבונן מבין ששום חברה איננה גן עדן מושלם.

כמה קל, וכמה חסר אחריות וילדותי ומתלהם להעיף את כל האשמות בחברה החרדית או הברסלבית, לגנות אותה בכל גינוי אפשרי, אמיתי ומדומה, ולהרגיש קדוש מעונה, עלק מחפש אמת.

בדיוק כמו שגילית את האמת של התורה ובזת לכל אדם וערך חילוני, הפכת את עורך ובחרת, כמו ילד קטן ומשתולל, לבוז לכל אדם וערך דתי. וגם את זה, במיטב הסלביות שלך, בחרת לצלם ולהשפריץ ברהיטות על עולם ומלואו שרק מצפה בהנאה לשמוע על אכזבות, על דם ותככים וכבוד וכסף. שאתה כמובן כרודף אמת מושבע, נקי מכל אלה. פשוט "התפכחת".

גם אנחנו התפכחנו, התפכחנו מהציפייה למצוא גן עדן בחברה הדתית. גילינו בני אדם, כמו כולנו, בעלי מומים וחסרונות, בני אדם, כמו בכל חברה, גם בעלי מעלות רבות, רצונות טובים ומעשים טובים.

אנשים מורכבים מטוב ורע, חברות מורכבות מצדיקים, בינוניים ורשעים. וכל אחד בעצמו מורכב מהכל.

רק אתה "גילית" שהכל שקר, שכולם רק רדפו אותך, ניצלו אותך, שיקרו לך, עשו עליך קופה.

מי לימד אותך להיות "נטול דעה עצמית"? זו לא התורה שאני למדתי. מי הטיף לך להיות "פלגמט" או "אכול שנאה עצמית"? ואיך אתה מעז להפיל את כל הבעיות הנפשיות הלגמרי פרטיות שלך, על הדת?

כאז כן עתה – אתה פוסל הכל, מקים כת חדשה שרק אתה הגורו הנבון שלה. הנבון והרהוט והמצטלם כל כך טוב לתקשורת הרעבה.

מי לימד אותך "לא לדווח לעצמך על עצמך" כשהעצה המרכזית של רבי נחמן שהיה פעם רבך, היא להתבונן, לחשוב, להתמודד, לתקשר קשיים ולברר אותם בכל הכנות?

התורה לא מבקשת ממך להפוך לבעל אישיות גבולית. אם כך מצאת את עצמך, כך באת אל התורה מלכתחילה. ואם אתה מכוון אצבע מאשימה למומים חברתיים, היית אמור כרודף אמת למחות עליהם, לתקן אותם, לגדול ולצמוח למרותם. כמו שאהבת תמיד לטעון שאת האמונה צריך לברר ולא להיות דוגמטי.

"שקרים שמתחזקים קהילות שלמות". "אין שם כלום מלבד כסף, וכבוד וכסף וכבוד". הייתי רוצה לראות אותך מסתכל בעיניים לאלו מתוך החברות האלה שכן האמינו בך וסייעו לך ואומר להם שאין שם כלום. כידוע לך, הם לא מעטים.

הייתי רוצה לראות אותך מסתכל בעיניים לכל החברים הנאמנים שלך שנמנים על אותן חברות של שקר וכסף וכבוד, כמה הם הזהירו אותך שלא תיבלע אתה לסחרחרה של כסף וכבוד שריחפה סביבך וחיבקת אותה בשתי ידיים!

מי ביקש ממך אמונה עיוורת? מי לימד אותך יהדות? בא לך לעשות מה שליבך חפץ? לך על זה, אבל כמו גבר. בלי לחפש אשמים ולהתמסכן, בלי להתחפש לקדוש מעונה שהתפכח.

ארז משה דורון

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 75 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 27 יוני 2019, 15:46

עצוב, מאוד.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 27 יוני 2019, 18:25

כמה שאלות קטנות למר דיין:
1. כמה זמן היית\נקראת בעל תשובה?
2.האם היה לך רב מובהק שקיבל מרב מובהק מהדור הקודם?
3. אם כן, כמה שנים הייתי אצלו - לפני שהפחת להיות 'רב ומשפיע' בעצמך?

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 50 פעמים
קיבל תודה: 52 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 27 יוני 2019, 19:29

1. 25 שנה
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 27 יוני 2019, 20:43

זה ממש לא עונה על מה ששאלתי.
השאלות הראשונות היו כדי להגיע לשאלה השלישית.

סמל אישי של משתמש
יעבץ
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 27 יוני 2019, 21:51

יהיה טוב כתב:
27 יוני 2019, 20:43
השאלה הגדולה, מדוע השאלות האלו לא נשאלו טרם הוא הפנה עורף.
כלומר, כל עוד הוא היה 'משפיע' ו'בע"ת' סלב, אז הוא היה דוגמא להערכה, (הנה גם 'סלב' פלוני הכיר באור האמת).
ולא קמו אז לזעוק נגד הדרך הקיצונית והמשונה בה בחר.
ונגד התופעה ההזויה בדורינו, שכל מי שזכה למנת 'אורות', כבר נהפך ל'מורה דרך' ומשפיע, טרם אפילו סיים קיצור שולחן ערוך.

נרשמתי...!
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 27 יוני 2019, 23:15

יעבץ כתב:
27 יוני 2019, 21:51
יהיה טוב כתב:
כלומר, כל עוד הוא היה 'משפיע' ו'בע"ת' סלב, אז הוא היה דוגמא להערכה, (הנה גם 'סלב' פלוני הכיר באור האמת).
ונגד התופעה ההזויה בדורינו, שכל מי שזכה למנת 'אורות', כבר נהפך ל'מורה דרך' ומשפיע, טרם אפילו סיים קיצור שולחן ערוך.
קיצור שולחן ערוך? נו, קטן עליהם.
הרי רחמנא ליבא בעי, וכל המעשים הם בשביל התוצאה בפנים,
והם יודעים לקפוץ יש.
מה רע?
והעיקר - יש להם גיטרה.

יעקב עקיבא
נתן תודה: 98 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעקב עקיבא » 27 יוני 2019, 23:19

יעבץ כתב:
27 יוני 2019, 21:51
יהיה טוב כתב:
מי הסכים? כאילו יעזור למישהו לצעוק על כל מיני כאלו שזה לא הדרך הנכונה וכו'.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 00:54

כשנוסעים בכביש בין עירוני רגיל,
אז בתחילה חולפים על פני גרפיטי גדול שהרבי משיח, ומשיח בניו יורק, ולאחר מכן על פני גרפיטי של נ נח נחמן
ואין תהיות יור למה מבחוץ אנחנו החרדים נראים כת מטורללת כזו.
לך תסביר להם שזה הכל הזנבות שלהם שעברו להיות הזנבות שלנו.

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 28 יוני 2019, 01:14

''הזנבות שלהם שעברו להיות הזנבות שלנו''...
הגדרה יפה

מי זה
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 28 יוני 2019, 08:24

עקיב'לה כתב:
27 יוני 2019, 15:28
מכתב גלוי ליובל דיין

ארז משה דורון

מהמכתב הנ"ל ושאר הטורים והמכתבים נראה שהמחזירים בתשובה די נבהלים מהסיפור.
אני רק חושש מהיום בו יקימו סמינרים לחילונים מחפשי דרך מטעם הגורמים הרלוונטיים. לא האמת בצד שלהם חלילה, אלא הרעש התקשורתי והחיים הנוחים.
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

מי זה
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 28 יוני 2019, 10:05

הרב זמיר כהן על סערת יובל דיין: "לתורה לא נכנסים מתוך דמיונות".
משווה בין יובל דיין לבין הרב אורי זוהר ועוד.

הידברות
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 12:31

מי זה כתב:
28 יוני 2019, 10:05
הרב זמיר כהן על סערת יובל דיין: "לתורה לא נכנסים מתוך דמיונות".
משווה בין יובל דיין לבין הרב אורי זוהר ועוד.
בהתחלה מדבר לעניין, אבל אח"כ מתחיל עם רמזים דקים וצורמים.
התגובה שלי לעיל - היא גם בשביל אנשים כמוהו.
viewtopic.php?f=1&t=15610#p505295
מה ששנוא עליך - שאתה לא היית רוצה שיקחו אותו כדוגמא נגד כלל הקירוב והחזרה בתשובה.
אל תעשה לחברך - חסידי ברסלב, ההולכים בדרך רביה"ק כפי שהיא.

כמו שאתה לא אוהב שקובי לוי והרב מוצפי משמיצים אותך במה שאין בך, אל תעשה את זה לאחרים.

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 28 יוני 2019, 12:42

מה יש לדבר על בעלי התשובה של ברסלב. ואני לא ברסלבער, רחוק מאוד ממנה. אבל מה שהם עשו זה מדהים הם החזירו אנשים בתשובה לאלפים ולרבבות ופתחו לעצמם מוסדות ירבו כמותם בישראל, מה זה אמור להפריע לי שאיזה יובל דיין זז לו משהו והחליט להתמרמר בפרהסיה , ויהי העם כתאוננים. בעלי התשובה הפשוטים האלו שעובדים לפרנסתם ומגדלים דורות של יראים ושלמים מתוך שמחה ואמונה - זו תופעה שאמורה לשמח את כולנו. אם תוציא יקר מזולל - כפי תהיה.
התקשרו אלי להתרים אותי עבור מוסדות של הרב ארוש ותרמתי בכל ליבי, אני מכיר שם אישית בן אדם שפעם עבד איתי והוא בעל תשובה לתפארת, נעים הליכות שהקים משפחה מפוארת וכולם לומדים במוסדות של ברסלב לבעלי תשובה. מה יש לדבר נגדם.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 12:51

אכן. אבל בעיקר חשוב לומר שאולי באמת הוא היה מקורב לברסלב, אבל אי אפשר לומר שהלך בדרך ברסלב.
הרבה אומרים על ברסלב שהם אומרים לזרוק את השכל.
כדי שתראו את התורה הראשונה שפותחת את הליקוטי מוהר"ן:
"כִּי אִישׁ הַיִּשְׂרְאֵלִי צָרִיךְ תָּמִיד לְהִסְתַּכֵּל בְּהַשֵּׂכֶל שֶׁל כָּל דָּבָר, וּלְקַשֵּׁר עַצְמוֹ אֶל הַחָכְמָה וְהַשֵּׂכֶל שֶׁיֵּשׁ בְּכָל דָּבָר, כְּדֵי שֶׁיָּאִיר לוֹ הַשֵּׂכֶל שֶׁיֵּשׁ בְּכָל דָּבָר לְהִתְקָרֵב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ עַל־יְדֵי אוֹתוֹ הַדָּבָר, כִּי הַשֵּׂכֶל הוּא אוֹר גָּדוֹל, וּמֵאִיר לוֹ בְּכָל דְּרָכָיו"
ואיך מקבלים שכל?
לומדים תורה. זו השורה תחתונה של התורה הזאת.
הנה היא במלואה http://rabenubook.com/%d7%9c%d7%99%d7%a ... 9f-%d7%90/

משיב.
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 16 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 13:18

מתחילת האשכול אני חושב אם להגיב. ושותק.

אבל התמימות הזאת להכליל בעלי תשובה תמימים עם עבריינים שנפלו אצל שוטה רשע וגס רוח מאלצת לומר..
גדולי החסידות העריכו מאד את רבינו ודרכו בקודש ובכל זאת התנגדו התנגדות עזה לדרך זו לרבים.
הם ידעו מה יקרה ברבות הימים.

אלו ששמו בראשם שוטה, מרקדים מרוב סמים, הראשון שפרסם את הפתק, בכלא. הם דתיים? הם בעלי תשובה? אז אחד מהם עזב, הוא לא היה טוב יותר קודם.
אלו ששמו בראשם רשע, כבר מתירים את שלש החמורות 'מעשה רב' יש להם. ואין כאן מה להאריך..
אלו ששמו בראשם גס רוח, לא לומדים ולא עובדים, רק מבלים ימיהם ושנותיהם בצמתים ולא בשביל לזכות את הרבים בתפילין וכדו', אלא לחלק ספרונים ולחיות על השנור.

רבינו זצ"ל גם הוא חזה את זה וקבע שלא יהיה 'רבי' אחריו. ואכן כשאין 'רבי' לא יתלו דברים שנאמרו על צדיק אמת, במאחז עינים, כי אין רבי, כפשוטו אין מנהיג קהילה, רק ספרי רבינו.
אולם בדור אחרון מצאו פטנט, יש רבי, רק עשו שינוי השם ומכנים אותו רב. ועוד איזה רבי, מאמינים בו יותר מכל רבי אחר. לא מקיימים את דברי רבינו ורצונו שלא יהיה רבי, והנפילה הנוראה שגדולי החסידות חששו ממנה מתרחשת מול עינינו.

הבעיה היא לא בזה שמישהו מהכתות הללו עזב, הבעיה היא שלא מכריזים מראש בקול רם, שאותם כתות ששמו בראשם, שוטה, רשע, וגס רוח, אינם קשורים אלינו, ואין לנו עמהם דבר, הגם שלובשי שחורים המה.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 13:31

משיב. כתב:
28 יוני 2019, 13:18

אבל התמימות הזאת להכליל בעלי תשובה תמימים עם עבריינים שנפלו אצל שוטה רשע וגס רוח מאלצת לומר..
גדולי החסידות העריכו מאד את רבינו ודרכו בקודש ובכל זאת התנגדו התנגדות עזה לדרך זו לרבים.

אלו ששמו בראשם שוטה, מרקדים מרוב סמים, הראשון שפרסם את הפתק, בכלא. הם דתיים? הם בעלי תשובה? אז אחד מהם עזב, הוא לא היה טוב יותר קודם.
אלו ששמו בראשם רשע, כבר מתירים את שלש החמורות 'מעשה רב' יש להם. ואין כאן מה להאריך..
אלו ששמו בראשם גס רוח, לא לומדים ולא עובדים, רק מבלים ימיהם ושנותיהם בצמתים ולא בשביל לזכות את הרבים בתפילין וכדו', אלא לחלק ספרונים ולחיות על השנור.

רבינו זצ"ל גם הוא חזה את זה וקבע שלא יהיה 'רבי' אחריו. ואכן כשאין 'רבי' לא יתלו דברים שנאמרו על צדיק אמת, במאחז עינים, כי אין רבי, כפשוטו אין מנהיג קהילה, רק ספרי רבינו.
אולם בדור אחרון מצאו פטנט, יש רבי, רק עשו שינוי השם ומכנים אותו רב. ועוד איזה רבי, מאמינים בו יותר מכל רבי אחר. לא מקיימים את דברי רבינו ורצונו שלא יהיה רבי, והנפילה הנוראה שגדולי החסידות חששו ממנה מתרחשת מול עינינו.

הבעיה היא לא בזה שמישהו מהכתות הללו עזב, הבעיה היא שלא מכריזים מראש בקול רם, שאותם כתות ששמו בראשם, שוטה, רשע, וגס רוח, אינם קשורים אלינו, ואין לנו עמהם דבר, הגם שלובשי שחורים המה.
מליון אחוז!

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 13:50

הדברים נכונים בעיקרם. מלבד כמה הסתייגויות.
לא כ"כ רוצה להתייחס לדמויות, כי אמנם יש רמאים ורשעים מפורסמים של שקר מוחלטים, אבל היו כאלו שלדעת רבים טעו בדברים מסוימים, אבל לא מתייחסים אליהם כרשעים חלילה, אדרבה היו צדיקים ויש להם אינספור זכויות. ועל חלקם הטענה שלא היו ראויים להנהיג, על פי תורה ס"א.

רבינו רצה שתלמידים יעשו תלמידים.
אבל בשום אופן שהתלמיד לא יהיה הרבי.

כמעט לכל חסידי ברסלב יש רב ומורה דרך.
אולי חוץ מהננחים או קיצוני הקנאים מבית שמש, שיובל דיין היה שילוב של שניהם.

הרב שכטר יש לו קהילה, לרב קיואק יש המון תלמידים, לרב גודלבסקי יש תלמידים, ולעוד רבים אחרים.
רוב רבני ברסלב רואים עצמם כתלמידי רבי לוי יצחק בנדר.
בצפת יש את הרב קעניג, שהולך בדרכי אביו ר' גדליה שהולך בדרך רבי אברהם שטרנהץ.

אפילו ל"סבא" היה רב: רבי ישראל קרדונר. (כל חסידי ברסלב מתייחסים לרבי ישראל בער עצמו כצדיק גדול ומזכה הרבים, גם בלי לקבל את עניין הפתק)

העניין שזה תלמידים כמו בציבור הליטאי. מתיחסים לרב בתור תלמיד מבוגר יותר - שידריך אותם מה הדרך האמיתית של רבינו, לפי מה שקיבל מרבותיו, ג"כ תלמידים - עד רבינו.
רבי נתן דאג מאד והזהיר מאד מאד על העניין הזה, ואפשר לומר שזה אחד היסודות הכי חשובים אם לא החשוב ביותר של תורת ברסלב - שהרבי הוא רבינו בלבד.
לא "אדמור הזקן" אלא הרבי כעת, למרות פטירתו.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 28 יוני 2019, 13:52

משיב. כתב:
28 יוני 2019, 13:18

שוטה!!!
חלקו על רבי נחמן זי"ע בגלל שראו אחרי מאתיים שנה (של עובדי השם, ואנשים שמסרו נפש מאחורי מסך הברזל וצדיקים כמו ר' שמואל שפירא\ר' וועוול חשין\ר' שמואל הורביץ [רק מהדור האחרון]), שיהיו קבוצות\אישים שונים ומשונים?
אולי בגלל זה יצאו המתנגדים נגד הבעש"ט?
ואולי על זה התכווין אותו גדול הדור שיצא נגד האריז"ל?
ואולי בגלל זה קרח חלק על משה רבינו והמרגלים לא רצו להכנס לארץ ישראל?

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 28 יוני 2019, 14:00

נ.ב. תבדקו בכל ההסטוריה שלי, שאף פעם לא התקפתי אף אחד אישית.
אך פה חייבים למחות על כבודו של רבי נחמן.
היו בהיסטוריה מאות מחלוקות. ואף אחד לא יעיז לדבר על הצדיקים של אז (בכוונה אני לא נוקט שמות, אך מגדולי הצדיקים שאחרים חלקו עליהם). ואילו על רבי נחמן, לכולם יש דעה ומותר להם להביע את זה?!!!

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 28 יוני 2019, 14:06

לא ראיתי שדיברו כאן על רבי נחמן זיע"א עצמו, אם כי הרמזים הגסים על שוטה רשע וגס רוח שבדורינו גם המה מיותרים. מי יודע לומר בביטחה מי הוא רשע וגס רוח?

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 14:15

מתלמידיו של אהרון כתב:
28 יוני 2019, 13:50
לא כ"כ רוצה להתייחס לדמויות, כי אמנם יש רמאים ורשעים מפורסמים של שקר מוחלטים, אבל היו כאלו שלדעת רבים טעו בדברים מסוימים, אבל לא מתייחסים אליהם כרשעים חלילה, אדרבה היו צדיקים ויש להם אינספור זכויות. ועל חלקם הטענה שלא היו ראויים להנהיג, על פי תורה ס"א.

הרב שכטר יש לו קהילה, לרב קיואק יש המון תלמידים, לרב גודלבסקי יש תלמידים, ולעוד רבים אחרים.

אפילו ל"סבא" היה רב: רבי ישראל קרדונר. (כל חסידי ברסלב מתייחסים לרבי ישראל בער עצמו כצדיק גדול ומזכה הרבים, גם בלי לקבל את עניין הפתק)

העניין שזה תלמידים כמו בציבור הליטאי. מתיחסים לרב בתור תלמיד מבוגר יותר - שידריך אותם מה הדרך האמיתית של רבינו, לפי מה שקיבל מרבותיו, ג"כ תלמידים - עד רבינו.
רבי נתן דאג מאד והזהיר מאד מאד על העניין הזה, ואפשר לומר שזה אחד היסודות הכי חשובים אם לא החשוב ביותר של תורת ברסלב - שהרבי הוא רבינו בלבד.
חז"ל אמרו 'עשה לך רב' ואף אחד בעולם לא יכול ולא חושב לחלוק. מה שרבינו התנגד זה ל'רבי', מנהיג שכל דבר ישק על פיו, והשוטים הוסיפו שלא שואלים עליו שאלות גם כשהוא עובר איסורים, או שמדבר שטויות.
לגבי ה'סבא', כנראה לא שמעת אותו ולא קראת את דבריו, היה יהודי עם המון לב, ובזה אין לזלזל. אבל קצת מאד מוח, אם בכלל, אי אפשר להעריך אותו בלי אותה אמונה שעל רבי לא שואלים שאלות ודיבוריו הם סודות, וזה שלנו זה נראה שטויות זה בגלל שאיננו מבינים.
נערך לאחרונה על ידי משיב. ב 28 יוני 2019, 14:19, נערך פעם 1 בסך הכל.

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 14:18

יהיה טוב כתב:
28 יוני 2019, 14:00
נ.ב. תבדקו בכל ההסטוריה שלי, שאף פעם לא התקפתי אף אחד אישית.
אך פה חייבים למחות על כבודו של רבי נחמן.
היו בהיסטוריה מאות מחלוקות. ואף אחד לא יעיז לדבר על הצדיקים של אז (בכוונה אני לא נוקט שמות, אך מגדולי הצדיקים שאחרים חלקו עליהם). ואילו על רבי נחמן, לכולם יש דעה ומותר להם להביע את זה?!!!
לא הבעתי דעה על רבינו זיע"א. אם הבנת כך, תקרא שוב.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 14:26

האמת ששמעתי דיבורים כאלו מפי ברסלברס חולקים חריפים.
הם אוחזים שאם לא יחלקו על שובו בנים - יצא שמתנגדי הבעש"ט והחסידות צדקו, כי תראו מה יוצא בסוף.

בכ"א עניין המחלוקת שעל רבינו (לא מצד כל גדולי החסידות. להיפך הרוב היו לצדו, ביניהם דודו רבי ברוך, בעל התניא והברדיטשובר ועוד רבים. החוזה מלובלין והמגיד מקוז'ניץ חתומים על הסכמות לספרו. המאוחרים יותר חלקו רק על מוהרנ"ת, וג"כ לא הרוב אלא רק כמה מסוימים) הוא בגלל סיבות רוחניות שסובבו משמים לצורך הבחירה. הנושא מוזכר כמה פעמים בספרי רבינו.
מצו"ב ספר עם הסברים ופרטים היסטוריים על הנושא
https://docs.google.com/file/d/0B9Ecvud ... NIb0E/edit

לגבי ה"סבא", עיקר פרסומו וההתקרבות אליו היה בזמנים שזקנתו המופלגת גרמה שהוא לא היה ממש איתנו, ויצאו מפיו המון דיבורים שההקשר שלהם היה כנראה לדברים שקרו כנראה בתוך הראש שלו.
אנו מעריכים אותו כי הוא היה יהודי עם מסירות נפש עצומה לעניין של רבינו, וזכה לקרב אלפים ורבבות והוא המפיץ הגדול ביותר של ספרי רבינו, ועסק בזה כל ימיו ואסף פרוטה לפרוטה, וכל חסידי ברסלב חייבים לו. נכון, היו לו טעויות ובסוף ימיו הוא היה די סנילי, אבל הוא היה צדיק גדול. והוא לא אחז מעצמו רב ומנהיג. הוא לימד את החבורה שלו ש"כולנו חברים" והחזיק מעצמו פחות ושפל.
יש מגדולי תלמידיו כאלה שהם מוערכים בכל ברסלב. הרב ישראל דגן, והרב בזנסון למשל.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 14:28

מתלמידיו של אהרון כתב:

ואין דבר מסוכן יותר מפולחן סביב אדם שנפטר.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 14:30

מתלמידיו של אהרון כתב:

רק שאצל הליטאים זה מתלמיד לתלמיד מבוגר יותר עד הדרך של משה רבינו.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 14:30

שום דבר לא מסוכן. אלפים ורבבות חסידי ברסלב הולכים בדרך הישרה, עובדים את ה' והכל בסדר.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 14:33

נרשמתי...! כתב:
28 יוני 2019, 14:30
מתלמידיו של אהרון כתב:
הדברים וכו'
אם רצונך לערער על כך שהקב"ה מגלה סודות וגילויים חדשים בתורה לצדיקים גדולים שלא ע"י רב ותלמיד אז תתנגד גם לרשב"י ולאר"י.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 14:36

מתלמידיו של אהרון כתב:
שום דבר לא מסוכן. אלפים ורבבות חסידי ברסלב הולכים בדרך הישרה, עובדים את ה' והכל בסדר.
והרבה מאוד לא.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 14:37

מתלמידיו של אהרון כתב:
28 יוני 2019, 14:33
נרשמתי...! כתב:
מתלמידיו של אהרון כתב:
הדברים וכו'
אם רצונך לערער על כך שהקב"ה מגלה סודות וגילויים חדשים בתורה לצדיקים גדולים שלא ע"י רב ותלמיד אז תתנגד גם לרשב"י ולאר"י.
אולי,
רק הצחיק אותי ההשואה.

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 14:40

מתלמידיו של אהרון כתב:
28 יוני 2019, 14:26

לגבי ה"סבא", עיקר פרסומו וההתקרבות אליו היה בזמנים שזקנתו המופלגת גרמה שהוא לא היה ממש איתנו, ויצאו מפיו המון דיבורים שההקשר שלהם היה כנראה לדברים שקרו כנראה בתוך הראש שלו.
נהניתי מהניסוח. מצד אחד לומר את הדברים בלי להתעלם, ומצד שני בלי להשתמש במילה פוגענית, יש לי מה ללמוד ממך.
ובכל זאת, תיקון אחד לדבריך, כשהתפרסם הפתק שוחחתי עם אישים שהכירו אותו בצעירותו, לא זקנתו גרמה...

עקיב'לה

נושא שלא נקרא על ידי עקיב'לה » 28 יוני 2019, 14:42

מהיכן הפטרונות הזו לדעת מי עובד ה' ומי לא. נכון מאוד שאברכי כולל חזון איש המה צדיקים גדולים, ונכון מאוד, לפי חז"ל, שהקב"ה אומר אם תוציא יקר מזולל כפי תהיה, שאפי' הקב"ה גוזר וכו', ואת זה, לדאבונכם, עושים ברסלב וחב"ד באופן מופלא מזה רבות בשנים.

נרשמתי...!

נושא שלא נקרא על ידי נרשמתי...! » 28 יוני 2019, 14:42

משיב. כתב:
28 יוני 2019, 14:40
מתלמידיו של אהרון כתב:
28 יוני 2019, 14:26

נהניתי מהניסוח. מצד אחד לומר את הדברים בלי להתעלם, ומצד שני בלי להשתמש במילה פוגענית, יש לי מה ללמוד ממך.
ובכל זאת, תיקון אחד לדבריך, כשהתפרסם הפתק שוחחתי עם אישים שהכירו אותו בצעירותו, לא זקנתו גרמה...
בכל אופן, חושב את האמת כמו ליטאי ומנסח כמו חסיד ;)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 28 יוני 2019, 14:43

נרשמתי...! כתב:
28 יוני 2019, 14:36
מתלמידיו של אהרון כתב:
והרבה מאוד לא.
זה סימן לקדושה ולדרך אמיתית.
כמו שאמרו חז"ל שהשטן עוזב את כל העולם ומתגרה דווקא בת"ח.
דווקא בגלל שזה דבר כ"כ קדוש, יש סביבו כ"כ הרבה מניעות והטעיות.

בכל אופן רבינו אומר בתורה הראשונה בליקוטי מוהר"ן שמי שעוסק בתורה, ניצול מהטעיות היצר המתלבש עצמו במצוות. דהיינו שהתורה מאירה לו את השכל והוא רואה את הרמאות וניצול מהמלכודות.
לכן חלק חשוב מאד בדרך רבינו זה לימוד תורה, ובפרט ובעיר לימוד הלכה והקפדה על קיומה.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 50 פעמים
קיבל תודה: 52 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 28 יוני 2019, 15:23

יהיה טוב כתב:
28 יוני 2019, 13:52
ואולי על זה התכווין אותו גדול הדור שיצא נגד האריז"ל?
מי יצא נגד האר"י??
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 28 יוני 2019, 15:47

[/quote]לא הבעתי דעה על רבינו זיע"א. אם הבנת כך, תקרא שוב.
[/quote]

על הבעש"ט לא היית כותב כך!!!
יש מודה (כבר מלפני 200 שנה) של רבי נחמן ודרכו מותר להביע דעה.
גדולים וענקים רעדו בכל פעם שהזכירו את שמו.
ה'שפע חיים' היה עומד בכל פעם שהזכיר את שמם של שני צדיקים, ה'דברי חיים' ורבי נחמן!
בבא סאלי, היה מתמלא באימה בכל פעם שהזכיר אותו. ועוד הרבה דוגמאות.

מפני כבודן של צדיקים אינני רוצה להזכיר שמות. אך היו המון מחלוקות בין צדיקים גדולים אם בין הראשונים או בין תלמידי הבעש"ט והמגיד, (ולא על נושאים של כבד או שררה, אלא על הדרך).
האם מישהו יהין להביע דעה או עמדה מי מהם צדק? או אפילו 'מבינים את ההתנגדות של צדיק פלוני נגד צדיק אלמוני'?
מי אנחנו? אפילו לא איזובי קיר לעומתם!

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 18:30

מר יהיה טוב, אין לי מושג מה אתה רוצה.
על הבעש"ט לא הייתי כותב, וגם על רבי נחמן לא כתבתי.
תקרא שוב ותראה שהיה טוב, ויהיה טוב.

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 28 יוני 2019, 18:39

משיב. כתב:
28 יוני 2019, 18:30
תקרא שוב ותראה שהיה טוב (מה שכתבתי), ויהיה טוב. (שלא תכעס לשווא)

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 29 יוני 2019, 23:35

משיב. כתב:
28 יוני 2019, 18:39
משיב. כתב:
הרב משיב שליט"א
אם אכן לא התכוונת למה שחשבתי שהתכוונת, איתך הסליחה.

לגופו של ענין, כבר מאתיים שנה שיש פרשנות על רבי נחמן, גם אצל החסידים וגם אצל האקדמיים.
חלקם מתנגדים בפירוש, וחלקם 'רק' מעיזים להסביר למה גדולים אחרים חלקו עליו.
גם אם כל מי שחלק עליו היה צדיק, וזה היה מחלוקת לשם שמים בלבד (מה שלא היה), מכל מקום תפקידנו לשתוק.
בדיוק כמו שלא נסנגר על החולקים על האר"י הקדוש או הבעש"ט.
כל שכן שהרבה פעמים זה מגיע עם נקיטת עמדה מסוימת...

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 30 יוני 2019, 01:02

יהיה טוב כתב:
29 יוני 2019, 23:35
משיב. כתב:
משיב. כתב:
הרב משיב שליט"א

לגופו של ענין, כבר מאתיים שנה שיש פרשנות על רבי נחמן, גם אצל החסידים וגם אצל האקדמיים.
גם אם כל מי שחלק עליו היה צדיק, וזה היה מחלוקת לשם שמים בלבד (מה שלא היה), מכל מקום תפקידנו לשתוק.
יש לי תחושה שלא קראת את מה שכתבתי עד הסוף, הרי הביקורת שלי היא על אלה שלא שומעים בקולו, ולא מצייתים להוראתו שלא יהיה 'רבי'.
זה מה שכתב כאן ברסלבר:
מתלמידיו של אהרון כתב:
27 יוני 2019, 15:18
והבקורת שלי היא על אלה ששמו בראשם מאחז עיניים והפכו אותו לרבי ומאמינים בו יותר מכל רבי אחר. שזה נגד דעת רבינו.
אמרתי שכל זמן ששמעו לו לא בא חלילה קלקול, והרבה עובדי ה' גדולים צמחו בברסלב, רק כשהחלו להכתיר רבי. המציאו פטנט, קוראים לו רב ולא רבי, אבל מאמינים בו עוד יותר מכל רבי אחר, וכשעובר איסורים בגלוי, אומרים על הצדיק לא שואלים שאלות, וכשמדבר שטויות, אומרים זה סודות.

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 30 יוני 2019, 02:05

יהיה טוב כתב:
משיב. כתב:
משיב. כתב:
הרב משיב שליט"א

אפרא לפיך!!
על שהעזת להגיד על גדולים שחלקו שלא התכנו לשם שמים‼️‼️‼️‼️

סמל אישי של משתמש
4000
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי 4000 » 30 יוני 2019, 02:07

זה היה מחלוקת לשם שמים ואנחנו לא מבינים ולא תפקידנו להבין או להסביר.

ומה שאתה כתבת עם הדברים האלו זה חטא בל יכפר והייתי חייב למחות‼️‼️‼️

משיב.

נושא שלא נקרא על ידי משיב. » 30 יוני 2019, 02:17

4000 כתב:
30 יוני 2019, 02:07
זה היה מחלוקת לשם שמים ואנחנו לא מבינים ולא תפקידנו להבין או להסביר.

ומה שאתה כתבת עם הדברים האלו זה חטא בל יכפר והייתי חייב למחות‼️‼️‼️
אמת ויציב.
בתחילה לא שמתי לב לשלושת המילים שהוא כתב בסוגריים.
הבנתי שהוא מוחה בתמימות, וניסיתי רק להסביר שאני מעולם לא חלמתי לומר מילה של בקורת על קדושי עליון, תלמידי ותלמידי תלמידי הבעש"ט.
אבל הוא כותב נגד, וראוי לכל בר נפש לקרוע קריעה ולמחות על דבריו.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 30 יוני 2019, 03:21

יתכן שאינו מתכוון לאדמו"רים עצמם שחלקו, אלא למה שגרם להם לחלוק, לפי מה שנכתב בספרי ההסטוריה הברסלבים, חיי מוהר"ן, ימי מוהרנ"ת, ימי התלאות, טובות זכרונות ואבניה ברזל ועוד. שזה התחיל ממלשינות והוצאת שם רע של אנשים, ששכנעו את אותם אדמו"רים.
ובפרט שזה הגיע לרדיפות נוראות, עד כדי הלשנות, התרת דם ורציחה. (המתנגדים נהגו להשליך אבנים גדולות על ראשי החסידים, לתוך בית המדרש, ולתוך ביתו של רבי נתן זי"ע. כמעט נהרגה שם תינוקת. המתנגדים ניסו לגרום לרבי נתן להישלח לסיביר. הולכתו לכלא ע"י הלשנות המתנגדים היתה בבזיון וחרפות וזריקת ועגבניות לעיני כל בני העיר בצורה נוראה. מלבד שהצליחו לגרום במלשינותם לגירושו מברסלב לכמה שנים) אף אחד שם לא התכוון לשם שמים. (למשל שניאור דוד עצמו הודה בסוף ימיו ששיקר ועשה מה שעשה בגלל שבלי זה הוא היה סתם איש פשוט, וככה עשו אותו איש חשוב והושיבו אותו בראש השולחן.)
בספר שהבאתי מקודם (הנה שוב: https://docs.google.com/file/d/0B9Ecvud ... NIb0E/edit ) אפשר לקרוא פרטים על הנושא.
מעבר לזה, כדאי ומעניין מאד לקרוא את הספר "באש ובמים" ספר ביוגרפי מקיף על חיי מוהרנ"ת, שבו יש פרקים המקיפים את הנושא מבחינה היסטורית.

יהיה טוב

נושא שלא נקרא על ידי יהיה טוב » 30 יוני 2019, 07:05

4000 כתב:
30 יוני 2019, 02:05
יהיה טוב כתב:
משיב. כתב:
משיב. כתב:
הרב משיב שליט"א

אפרא לפיך!!
על שהעזת להגיד על גדולים שחלקו שלא התכנו לשם שמים‼️‼️‼️‼️
כולם חלקו לשם שמים? מרבי ברוכ'ל ועד שואב המים והעגלון?
יש תחושה ש'האמת כואבת', שסוף סוף שמו אותך ואת שכמוך במקום. אז במקום לחזור בתשובה על הרדיפות שעשיתם לברסלב במשך מאתיים שנה, אז 'ההגנה הכי טובה זו התקפה', (זה גם בשביל המצפון שלך).

שלח תגובה