ברסלב! - מאלף ועד תו!!

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים

Re: ברסלב! - מאלף ועד תו!!

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 15:24

ויש גם מי שעושה הכל כדי שבשנה הבאה יעלו לירושלים.
התקבלה פניה בבית הלבן להעלאת עצמות רביה"ק לירושלים.
את המאבק מובילים כמה ננחים, אם אינני טועה זה אותם אלה שניסו לפתוח מפלגה בבחירות הקודמות.

כמובן שידוע לכל ברסלבר שרצון רביה"ק היה דווקא להיקבר באומן, וכמבואר בספרים העניין והסיבות, ואם הנ"ל יצליחו לקדם דברים - יתנגדו להם כלל חסידי ברסלב.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 15:36

מפת העירוב לר"ה תש"פ.
שימו לב זה רק לר"ה, אם אתם במקרה בשבת שם באמצע השנה העירוב הוא אחרת לגמרי.
מפת-העירוב-באומן-.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
"אנחנו דומין כמו מי שמנגן - והעולם מרקדין, ומי שאינו מבין ושומע את הניגון - היא פליאה בעיניו מה הם רצים אחריו ומה הם מרקדים, כך היא הפליאה אצל העולם - על מה אתם רצים אחריי" (חיי מוהר"ן)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 15:45

כתבה מעניינת מאד שפורסמה ע"י דרשו לפני שנתיים.

"יש פתיחה מיוחדת כזאת שבה פותח החזן, ואליו מצטרפים כל הקהל. ניגון נפלא ומיוחד שנלקח כאילו מגן עדן. אני פותח בניגון, ומצטרפים אלי 7,000 אנשים. זה כמו זרם חשמלי שמכה בך בכל העוצמה. זה משתק אותך, אבל אתה חייב להמשיך ולא יכול לעצור!"

הרה"ח ר' משה ביננשטוק, ה'בעל תפילה' המפורסם מהקיבוץ הגדול בראש השנה, על היכל ציונו של הרה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א, מספר על התפקיד, האחריות, המסורת ועל ההיסטוריה של נוסח התפילה הברסלבאי לימים הנוראים

אחד ממנייני התפילה הגדולים ביותר בעולם, אם לא הגדול שבהם, הוא ללא ספק זה שמתקיים על ציונו הקדוש של רבי נחמן מברסלב, בקיבוץ הגדול של ראש השנה. אז נוהרים רבבות חסידי ברסלב וגם כאלו שאינם, אל העיירה האוקראינית, שזכתה לארח באדמתה את ציונו הקדוש של מייסד חסידות ברסלב, המכה שורשים ועושה פירות ביתר שאת גם כיום, למעלה מ-200 שנה אחר הסתלקותו לגנזי מרומים.

מי שהשתתף בעליה הגדולה לציונו של רבי נחמן בראש השנה, יודע כי התפילות הנשפכות ברוב עם, ונוסח התפילה הייחודי והמתחנן של ברסלב, הופכים את המעמד הזה לאירוע שלא יישכח לעולם, עבור מי שנטלו בו חלק.

"אחד הרגעים הכי מיוחדים בראש השנה באומן", מספר הרה"ח ר' משה ביננשטוק, "קורה דווקא כשראש השנה חל בשבת או בסמוך אליה. בתפילת ערבית של ליל שבת, כשמגיעים לשירת ה'לכה דודי' בניגון המיוחד של ברסלב, בית המדרש כולו, על 7,000 האנשים שמתפללים בו, מלבד האלפים הרבים שמתפללים במניינים המקבילים, משנה את צבעו, וכמו הופך לאולם ענק שכל כולו אומר שירה. הניגון המשתפך והמעורר, אך בד בבד מלא שמחה ברסלבאית עמוקה, מניע את אמות הסיפים, וההתלהבות הולכת וגואה.

"כשמגיעים לשירת 'בואי בשלום', אלפי האנשים כבר אינם יכולים להכיל את השמחה האדירה והתרגשות העצומה, ופורצים בריקוד שנמשך שעה תמימה! אני, כבעל התפילה שניגש לפני התיבה, הייתי עומד בתפילות של ליל שבת על הבימה המרכזית, וכשנתתי את האות לתחילת השירה, הייתי עד למחזה שלעולם לא אשכח. אלפי אנשים רוקדים בדבקות עצומה מסביב לבימה, עולים ויורדים נעים אנה ואנה, מוחאים כף בעיניים עצומות, ועל פניהם שפוכה נהרה של שמחה, שאי אפשר לראות בשום מקום אחר בעולם. התרגשות עדינה ומיוחדת, שמתפרצת לה בשמחה עוצמתית מאין כמוה. כל בית המדרש נראה כמו ים סוער. גלים גלים, עולים ויורדים בזה אחר זה, חלקם לפי קצב אחד, ואחרים עם קצב אחר, משלהם".

הרב משה ביננשטוק, המכהן כראש ישיבת 'תורת הנחל' בבית שמש, החל את דרכו כבעל התפילה של ברסלב, עוד לפני שהחלה הנסיעה הגדולה לאומן בראש השנה, כשמסך הברזל עוד הקיף את ברית המועצות, וכניסתם של יהודים לא התאפשרה כמעט, בוודאי שלא בקבוצות גדולות.

היה זה בבית המדרש של חסידי ברסלב בשכונת 'מאה שערים' בירושלים, שם היתה הקביעות לתפילת המוספים בימים הנוראים, נתונה בידיו של הגה"צ רבי לוי יצחק בנדר זצ"ל , מנושאי הלפיד הברסלבאי בארץ הקודש, ומבין קומץ הזקנים שהביאו אתם את תורת ברסלב לארץ הקודש, ונטעו את נטיעותיה הראשונות בירושלים ורחבי הארץ. מהם התפתחה החסידות וצמחה, עד שהיתה לתנועה ההולכת ומתפשטת בקצב מהיר, כאבן שואבת המושכת אליה יהודים מכל העדות, החוגים והמגזרים, המוצאים רוויה לנפשם הכמהה, בתורתו של רבי נחמן.

"במשך כ-18 שנה שימשתי את רבי לוי יצחק בנדר זצ"ל", מספר הרב ביננשטוק. "לא משה ידי מתוך ידו. שימשתיו יום, וליוויתיהו לילה, הייתי לו לתלמיד נאמן, ושתיתי בצמא את דבריו לאורך שנים.

"רבי לוי יצחק לא היה חזן. הוא היה רחוק מאוד מסלסולי קול וכדו', אבל הוא היה 'בעל תפילה'. הוא דבק בנוסח שלמד באומן, ממורו ורבו 'ר' נחמן נעמירובער', הלא הוא רבי נחמן שטרנהארץ, שהתגורר בעיר נעמירוב, והיה נינו של הרה"ק רבי נתן מברסלב.

"ר' נחמן נעמירובער היה ה'בעל מוסף' בקיבוץ הגדול באומן, ובן דודו רבי יצחק (שטרנהארץ) נעמירובער, היה ה'בעל שחרית'. אותו ר' נחמן היה יהודי של צורה, הוא עבד לפרנסתו כרואה חשבון בבית חרושת לעצים, ומי שלא הכיר אותו לפני ולפנים, לא ידע על גדולתו הרבה".

מסופר על הק' רבי אבא לשינסקי הי"ד, שיותר מאוחר היה בין 27 הקדושים שנרצחו על ידי הקומוניסטים ימ"ש באומן, שסיפר שכשראה את ר' נחמן נעמירובער מתפלל בכזאת השתפכות הנפש בראש השנה, הוא לא הבין מהיכן אדם שעובד לפרנסתו כרואה חשבון, מסוגל להגיע לדרגות כאלו של תפילה בראש השנה. עד שיצא לו פעם אחת להתארח בביתו של ר' נחמן בנעמירוב בסעודת ליל שבת, וכשהגיע ל'אשת חיל' אותו אמר בניגון המיוחד של ברסלב, שהולחן על ידי דודו של רבי נחמן מברסלב זיע"א על הפיוט 'אתה נגלית', ורבי נחמן חיבר אותו לזמר 'אשת חיל', באותו המעמד אמר רבי נחמן נעמירובער את הפיוט בכזאת דבקות, כשעיניו זולגות דמעות בלי סוף, ולאחר מכן חזר המראה ונשנה באמירת 'אזמר בשבחין', משם יצא ר' אבא לשינסקי הי"ד, ואמר: "כשראיתי איך האיש ה'פשוט' הזה 'שם על השולחן' שלולית של דמעות ב'אשת חיל' וב'אזמר בשבחין' בסעודת שבת רגילה, הבנתי מאיפה בא הרגש העצום הזה בתפילות הימים הנוראים"…

"אפשר לכתוב יריעות שלמות וארוכות מאוד על היהודים הללו, שכל אחד מהם היה מסכת שלמה בפני עצמה", אומר הרב ביננשטוק בחיוך מלא ערגה, "אבל כ'בעל תפילה', אני יודע שלא כדאי להאריך במקום שאמרו לקצר"…

"בכל אופן, רבי לוי יצחק למד את הנוסח מאותו ר' נחמן נעמירובער זצ"ל. היה זה כשהגיע בפעם הראשונה לברסלב, ובערב ראש השנה, אמרו לו 'תסתכל על היהודי הזה, איך שהוא נפרד מהציון הקדוש לפני יום הדין', הוא ראה את ר' נחמן נעמירובער אחוז שרעפי קודש, וזה היה מחזה שנחרט עמוק בלבו. מאז דבק בו והיה לומד ממנו בצמא כל מה שיכול היה ללמוד, ובכלל זה גם הנוסח של התפילות בימים הנוראים.

"כשרבי לוי יצחק היה מתפלל, לא כל כך שמו לב לייחודיות של הנוסח והניגון, כמו לעצם התפילה שלו כאישיות יוצאת דופן. הוא לא היה מוזיקלי במיוחד, אבל לתפילה שלו היתה מתיקות מיוחדת, וגם כשהיה זקן ושבע ימים התפלל בהתלהבות מיוחדת. בשנותיו האחרונות כהה מאור עיניו, והוא היה מתפלל בעל פה. גם בשנה האחרונה לחייו, בשנת תשמ"ט, התפלל רבי לוי יצחק לפני העמוד בראש השנה, למרות חולשתו העצומה, עד שהיו המילים יוצאות מפיו בשאגה אדירה, כמו של עלם צעיר שכוחותיו מעולם לא עזבו אותו. באותה השנה ביום הכיפורים, נשלחתי בפעם הראשונה בחיי אל עמוד התפילה בימים הנוראים. לא התכוננתי לכך מעולם, ולא חשבתי שאהיה בעל תפילה, אבל ר' לוי יצחק לימד אותי שכשצריך – עושים מה שצריך, אז ניגשתי, ומאחר ואני כן התברכתי בכישרון מוזיקלי בחסד ה' עלי, קיבל הנוסח לפתע צבע וחיים, אנשים הבינו בעצם שיש כאן משהו מיוחד במינו, לא רק בגלל האיש שהתפלל כל השנים, ר' לוי יצחק, אלא בגלל הנוסח עצמו שיסודו בהררי קודש….

"בשנה לאחר מכן, ר' לוי יצחק כבר לא היה אתנו, למגינת לב. אחרי שנפטר לבית עולמו בשיבה טובה, והוא בן 92 שנה של עמל ויגיעה במסירות נפש של ממש. באותה שנה החלה הנסיעה לאומן. ביקשו ממני לגשת לעמוד, ולאחר שבשנה הקודמת כבר התפללתי במניין המסורתי בירושלים, כבר לא יכולתי לסרב.

"בשנים הראשונות אני הייתי ניגש לכל התפילות, ערבית, שחרית ומוסף, בשני הימים של ראש השנה. אבל כעבור שנים, החלו ה'מירונאים' של ברסלב לטעון שהם מתגעגעים לנוסח התפילה במירון, בעוד אני התפללתי בנוסח שהיה מקובל בירושלים. שניהם היו נוסחים של ברסלב, אבל היו קצת שינויים פה ושם, ה'קוועצ'ים' היו קצת אחרים בכמה וכמה מקומות, ואלו שנהגו להתפלל במירון לפני שהחלה הנסיעה לאומן, רצו לשמוע גם קצת מהנוסח שהם גדלו עליו, אז הוחלט להוסיף בעל תפילה נוסף, ואני הייתי ניגש למעריב של הלילה הראשון של ראש השנה, ול'מוסף' בשני הימים. בשחרית היה ניגש 'בעל תפילה' עם הנוסח המירונאי.

"לפני שנתיים, בגלל מאורעות שונים, החלטתי לוותר על החזקה שלי ב'קלויז' הגדול, ומאז אני מתפלל במניין קטן יותר, של מאות אנשים, אותו מארגנת הישיבה שלי, 'ישיבת תורת הנחל' מבית שמש, שעולה במרוכז על הציון הקדוש".

תיארתם לנו בצבעים חיים, את המראה והתחושות הכלליות במהלך התפילה באומן, היינו רוצים לשמוע על החוויה הזאת של 'להיות הבעל תפילה' במניין גדול כל כך, במקום מיוחד כל כך, ועם נוסח מרגש כל כך….
"זה משהו שאי אפשר לתאר במילים. אתה עומד על הבימה אחר שמסתיימות התקיעות, הקהל דומם, איש אינו פוצה פה ומצפצף, מסביבך עומדים 7,000 בני אדם שתולים בך את עיניהם, וסומכים עליך שתפתח להם את הלב בתפילה. זה כמו לגשת לניתוח לב פתוח. תפקידו של בעל התפילה הוא לא רק להתפלל בהתעוררות, אלא גם ובעיקר לעורר את הקהל כולו. זאת אחריות כבירה!

"בברסלב יש קטע מיוחד בנוסח, שאין בשום מקום אחר: מיד אחרי התקיעות, עוד לפני שאומרים את 'אשרי העם יודעי תרועה', יש פתיחה מיוחדת כזאת שבה פותח החזן, ואליו מצטרפים כל הקהל. ניגון נפלא ומיוחד שנלקח כאילו מגן עדן. אני פותח בניגון, ומצטרפים אלי 7,000 אנשים. זה כמו זרם חשמלי שמכה בך בכל העוצמה. זה משתק אותך, אבל אתה חייב להמשיך ולא יכול לעצור!".

הרב ביננשטוק עוצר את שטף הדיבור, ופותח בניגון הפתיחה המיוחד של תפילת המוסף.

לכתוב תווים איני יודע, אבל בטוחני שגם אם הייתי כותבם, ואתם הייתם יודעים לפענח את הכתוב, לא הייתם מצליחים להרגיש את הצמרמורת החולפת בי, כשקולו של הרב ביננשטוק מנסר כאן ברמה, ובעיניו העצומות הוא מדמיין את הקהל העצום, העומד בכתפיים רוטטות ובעיניים דומעות, ב'קלויז' הגדול שעל ציונו של רבי נחמן מברסלב…

"ואז", הוא ממשיך בתיאור החי, "אחרי הפתיחה… מגיעה ההכרזה הדרמטית: 'אשרי העם יודעי תרועה – ה' באור פניך יהלכון', והקהל שואג אחריך בהתרגשות עצומה. מיד מגיעים הפסוקים הבאים, ולאחר מכן תפילת 'הנני העני ממעש', בנוסח המיוחד של ברסלב, זה משהו שמלווה אותך כל השנה. אתה לא מפסיק להיות 'בעל תפילה', גם אחרי שכבר נשמעת התקיעה האחרונה של יום הכיפורים. זה ממשיך ללכת אתך כל השנה, ומיד במוצאי יום הכיפורים אתה מתחיל להתכונן נפשית ורגשית לקראת ראש השנה הבעל"ט.

"כמובן שהרגש הזה לא בא משום מקום. כל חסיד ברסלב מטפח אותו כל השנה. אנחנו מתרגלים לדבר עם הקב"ה, להרגיש אותו נוכח מולנו כשאנחנו מדברים אליו. בראש השנה כשאני ניגש לעמוד, זה בא אחרי שעות של התבודדות ודיבורים עם ה'. אני ממשיך את השיחה שאני באמצע לנהל אתו, אלא שקודם היא היתה במילים שלי, ועכשיו זה במילים שנכתבו במחזור לפני אלפי שנים, על ידי אנשי כנסת הגדולה.

"אבל זה לא רק אני, זה גם הקהל. בתפילה החזן מרים את הקהל והקהל מרים את החזן. כשאתה בוכה כולם בוכים! כשאתה רוקד, כולם רוקדים! וכך מרימים זה את זה, עד שבית הכנסת כולו הופך לשלהבת יוקדת של אהבה לה', ותפילה בהשתפכות הנפש וחינון שיח כלפי יושב מרומים.

"כל 'אמן' זה משהו עצום. כל 'ונאמר' שאומרים במלכויות זיכרונות ושופרות, זה רטט עצום. בברסלב הקהל כולו שואג 'ונאמר'! ראית פעם עוצמה כזאת בחיים שלך? אני לא ראיתי את זה בשום מקום אחר. למדתי בפוניבז'. אני יודע מה זה להתפלל עם קהל גדול של אלפי אנשים, ובכל זאת, באומן זה משהו מיוחד, זה גם המקום, גם הקהל, גם הנוסח וגם עוצמתו של היום הקדוש. הכל ביחד משתלב למשהו עצום שכמו שאמרתי, אי אפשר לתאר אותו במילים!".

יש רגעים של לחץ בימים שלפני ראש השנה? אולי יצטרד הקול? אולי הפעם לא תצליח כל כך כמו בכל פעם?
"בוודאי! האמת שקרה לי כמה פעמים שבאמת הצטרדתי, וזה היה מאוד לא נעים. בגלל זה רציתי ללמוד פיתוח קול, ובמשך זמן רב חיפשתי מורה שיוכל ללמד אותי להתפלל בקול רם בלי להצטרד, אבל גם בלי שהקול שלי ישתנה. לא רציתי שיהיה לי קול של חזן. ואכן מצאתי את ר' נחמן יורוביץ, שהיה גר בבני ברק ולאחר מכן עבר לנתניה. הוא היה יהודי מבוגר מאוד, נפטר בגיל 103, והוא לימד אותי להשתמש נכון באוויר כשאני מתפלל, מבלי לשנות את הקול שלי. אני חייב לו הרבה מההצלחה שלי כ'בעל תפילה'!".

סביר להניח שאת התגובות של הקהל אתה מקבל לכל אורך השנה, שהרי לא כולם מצליחים להגיע בראש השנה עצמו ולהודות לך?
"התגובות של הקהל זה גם נושא בפני עצמו. אנשים לא רק באים להודות, הם גם מספרים מה זה עושה להם. בברסלב יש אנשים רבים שחיים מראש השנה לראש השנה. התפילה הזאת על הציון הקדוש בראש השנה, היא המאורע המרכזי שלהם בשנה, והם מחכים לו בכיליון עיניים.

"היה לי חבר בניו יורק, ר' שלמה פריד, הוא היה סוכן נסיעות ואמרו עליו שהוא 'הכל חוץ מסוכן נסיעות', כי הוא היה יהודי מאוד מיוחד. ואצלו, כך נאמר לי, כל השנה היה ראש השנה. הוא היה חוזר על הקטעים המיוחדים בתפילת ראש השנה גם בחנוכה, בחודש אדר ובשלושת השבועות. תמיד יכולת לשמוע אותו מתפרץ לפתע עם 'הבן יקיר לי אפרים', או 'וכל מאמינים'.

"אני מכיר מישהו שיש לו ברכב שלושה דיסקים שהוצאנו בארה"ב, עם הנוסח של קטעים נבחרים מתוך התפילות של הימים הנוראים, והוא כמעט תמיד שומע את הדיסקים הללו. זה מה שמחזיק אותו כל השנה. אני נודד ברחבי ארה"ב לא מעט, לטובת הישיבה שלי בבית שמש, ובכל מקום שאני מגיע – אנשים פוגשים אותי ומספרים לי מה התפילות של ראש השנה עושות להם. אני שומע ילדים בני 10 ו-12, שמחקים אותי, וחוזרים אחרי התפילות שלי עם כל ה'קוועצ'ים'. הרי לכל בעל תפילה יש את הייחודיות שלו, גם אם הוא נצמד לנוסח באופן הדוק וללא כל שינוי…

"זה הנוסח הזה, שמטבעו הוא שואב את הבנאדם לתוכו. בנוסח של ברסלב אין דבר כזה סיום קטע והתחלה של קטע חדש. כל קטע בתפילה, מושך אחריו בטבעיות את הקטע הבא. הכל משתלב יחד והכי חשוב, הנוסח הזה מושך גם את הלב ומצרף אותו לתפילה, שלא תהא כהקראת טקסט או קונצרט חזנות חלילה, אלא כמסכת שלמה של התדבקות בבורא עולם, והשתפכות הנפש לפניו…

"ב"ה זכיתי ובני ר' אליקים ביננשטוק מכהן כ'בעל שחרית', במניין של הישיבה שלי בראש השנה. אני ניגש למוסף, כאשר הורגלתי מזה שנים רבות, והוא ניגש לשחרית, ואומנם 'אין הנחתום מעיד על עיסתו', ו'קרוב פסול לעדות', אבל אני שומע מרבים אחרים שיש לו את הייחודיות שלו, יש לו קול נעים במיוחד עם רגש יוצא מן הכלל. זה בהחלט מאוד משמעותי בשבילי, ואני מודה לבורא עולם שזיכה אותי ואת בני להיות שלוחי עמו ישראל, ומתפלל אליו שיורנו מה שנדבר, ויביננו מה שנתפלל לפניו בעזרתו ובחסדו עלינו".

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 15:50

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 15:56

תפילות ראש השנה נוסח ברסלב, מפיו של ר’ שרגא לוי, החזן המיתולוגי בקלויז באומן
https://umanshalom.co.il/news-page/%D7% ... %A9%D7%A8/

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 19 ספטמבר 2019, 16:02

זְכֹר לָנוּ הַיּוֹם בְּרִית שְׁלֹשׁ עֶשְׂרֵה
תיעוד וידאו מרגש מסליחות ליל “זכור ברית” ערב ראש השנה תשע”ח בקלויז המרכזי של חסידי ברסלב באומן.
עם החזן ר’ שרגא לוי הנ"ל
https://umanshalom.co.il/news-page/%D7% ... %9C%D7%95/

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 20 ספטמבר 2019, 12:39

קו מידע אומן
033081165
חדשות, מידע שימושי, מאזינים, שיעורים, מוזיקה, נוסחאות תפילה, מזג האויר ועוד

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 110 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה » 20 ספטמבר 2019, 13:09

הכרוז המפואר לראש השנה תשפ.pdf

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 20 ספטמבר 2019, 15:08

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 22 ספטמבר 2019, 21:58

"העולם ראוי שיתמהו על האהבה שבינינו”
הבעל מנגן הרה"ח ר' ישראל דגן בסינגל וקליפ חדש מעורר ומרגש לכבוד ר"ה תש"פ
https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... mment-7652

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 69 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 23 ספטמבר 2019, 16:17

מיהו 'ה'בעל תפילה באומאן ? ר' שרגא לוי או ר' משה ביננשטוק ?
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 ספטמבר 2019, 17:23

ר' משה ביננשטוק היה הרבה שנים הבעל תפילה והוא פרש לפני כמה שנים בעקבות מעשה שהיה (הוא רצה להכניס ניגונים חדשים לחלקים בתפילה שאין עליהם ניגון יחודי, דבר לא היה מקובל על חלק מהמתפללים)
כיום הוא משמש כבעל תפילה במנין של ישיבתו - תורת הנחל.
בשנים האחרונות החליפו ר' אברהם יצחק כרמל.
בעקבות פיצול הקלויז בגלל מחלוקת (עזיבת יותר מ1000 איש לקלויז החדש ברח' קוליקה, כדי לא להתפלל עם מנהיג שובו בנים) נהיה ר' שרגא לוי הבעל תפילה ביום השני במקום הרב כרמל, שעבר לקוליקה.
ביום הראשון כבר שנים רבות התפילות בנוסח מירון והבעל תפילה הוא ר' אפרים קעניג (אחיו של ר' לוזר זצ"ל, ומחליפו כיום בהנהגת הצפתים)

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 ספטמבר 2019, 17:37

הרבה מתגעגעים לתפילה של ביננשטוק, וכמעט אף אחד בציבור לא תמך בפרישתו.
(הוא טען להגנתו שכל ניגוני התפילה "נכנסו" מתישהו במהלך השנים, גם אלה שמזוהים ביותר כניגוני ברסלב על קטעים מסוימים)
אני לא זכיתי עדיין להיות בתקופתו של ביננשטוק, ואישית אני דווקא מאד מתחבר לתפילות של ר' שרגא לוי. אני רק מקוה שיהיה בריא ויאריך ימים כש"ץ, כי הוא לא צעיר ושמעתי אומרים שהוא עבר איזה אירוע מוחי או משהו השנה.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 01:51

מוֹצָאֵי מְנוּחָה קִדַּמְנוּךָ תְּחִלָּה
יום ראשון דסליחות בביהמ"ד הגדול דחסידי ברסלב בירושלים במא"ש - 'השוהל', לעמוד ניגש החזן מרטיט הלבבות הרה"ח ר' שרגא לוי שליט"א
הנה תיעוד
https://drive.google.com/file/d/1dbi2gF ... 42Azv/view

(בעולמה של ברסלב)

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 ספטמבר 2019, 14:57

אז יוצא שרבי שרגא הוא בסה"כ הבעל תפילה במשך כמה שנים בודדות ?

[הבנתי שלא בטוח כלל שהוא נוסע השנה]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 16:05

גאליציאנער כתב:
24 ספטמבר 2019, 14:57
אז יוצא שרבי שרגא הוא בסה"כ הבעל תפילה במשך כמה שנים בודדות ?

[הבנתי שלא בטוח כלל שהוא נוסע השנה]
הוא כבר כמה שנים הבעל תפילה בסליחות של ערב ר"ה, ובמעריב של היום השני.
מוסף הוא קיבל לראשונה לפני שנתיים.

אני גם שמעתי שמועות כנ"ל, ואני מאד מקוה שהוא כן יהיה. מה שכן, היתה ידיעה על אסיפה של מנהלי וגבאי הקלויז בה תכננו איך תתנהל התפילה השנה, (יהיו כמה שינויים) והוא השתתף באסיפה הזאת, מה שנותן לי להבין שהוא כן אמור להיות הש"צ.

ז"ל הידיעה מברסלב גלובל (מצו"ב אחת התמונות):

גבאי ובעלי תפילה קלויז המרכזי דחסידי ברסלב באומאן התאספו אצל נכד רביה"ק

ההיערכות בקלויז המרכזי דחסידי ברסלב באומאן נמצא בעיצומם לקראת הגעת הרבבות בימי ראש השנה לציון רביה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומאן שבאוקראינה, ה'קלויז' הוותיק הבית הכנסת הגדול המאכלס מידי שנה כ-10 אלף מתפללים - נבנה והוקם ע"י וותיקי זקני אנ"ש בדור הקודם ובראשם הרה"ח ר' יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל והרה"ח ר' נתן צבי קעניג זצ"ל.

בעיצומם של ההכנות התאספו הגבאים ובעלי התפילה של ה'קלויז' אצל הרה"ח ר' שמשון ברסקי שליט"א נכד רביה"ק ומחשובי וזקני אנ"ש שברוחו הרוממה האציל וסמך את ידיו על חזני וגבאי ה'קלויז' שיזכו לפאר שם רבינו הקדוש בהכנת בית מקום התפילה שיכיל את אלפי המתפללים.

אצל האסיפה השתתפו בין השאר: גבאי הקלויז הרה"ח ר' נתן מימון שליט"א, הבעל תפילה הרה"ח ר' אפרים קעניג שליט"א רב ק"ק ננמ"ח דחסידי ברסלב בעיה"ק צפת, הרה"ח ר' יוסף צבי קעניג שליט"א, הבעל תפילה הרה"ח ר' שרגא לוי שליט"א, הרה"ח ר' אליעזר בורשטיין שליט"א, הרה"ח ר' מרדכי בורשטיין שליט"א, הרה"ח ר' יעקב ברסקי שליט"א, והר"ר שמחה ראובן פישער הי"ו, והוחלט בה על סדר התפילות ושורת צעדים לייעול הקלויז. – מצורף תמונות וזמני התפילות.
גבאי ובעלי תפילה של הקלויז באסיפה לקראת ר''ה (1).jpg

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 16:11

יצא לאור חוברת 'מחוברים' מידע אומן ע"י הנהלת 'איחוד ברסלב באומן' עם כל המידע הנחוץ לשוהים בקיבוץ הקדוש בימי ראש השנה תש"פ באומאן.
כולל: זמני היום, זמני התפילות, זמני בית הוראה, זמני אבות ובנים, שמירת חפצים והשבת אבידה, מפת העירוב והתאמצות, הצצה לפעילות האיחוד במהלך השנה, ועוד.
https://drive.google.com/file/d/1WUJK5z ... z5VL4/view

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 16:14

תחקיר 'קהילות' לקראת ימי ראש השנה: "מקום שהתפלל בו רביה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א" - שבועיים לפני הקיבוץ הגדול של רבבות חסידי ברסלב באומאן, ביקר הסופר הר"ר יקותיאל יהודה גנזל הי"ו בבית-הכנסת העתיק 'הדרת קודש' בחיפה אשר עפ"י המסורת התפלל בו רבינו הקדוש בראש-השנה תקנ"ט ועתה הוא עומד בשיממונו.
מצו"ב
מקום שהתפלל בו רבינו בחיפה.pdf

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 16:24

בס"ד הופיע גיליון החג 'אבקשה' - מוגדל לכבוד קיבוץ ראש השנה - מבחר מאמרים מרתקים ומעוררי כיסופין

תוכן הענינים:

עולה על הכל: 100 שנה לקיבוץ ראש השנה תר"פ בצל הפרעות שהתחוללו באוקראינה – תיאורים מרטיטי לב מקורות הימים המחרידים ההם חלקם הנחשפים לראשונה.

מראדין לאומן: יריעה נרחבת רצופת גילויים חדשים ממסכת חייו המופלאים של החסיד הגדול והקדוש רבי מתתיהו הכהן בזשסקי הי"ד מיושבי הקלויז הקדוש בעיר אומן.

שמחות ובכיות: 30 שנה להתחדשות הקיבוץ הגדול עם מלאות בראש השנה תש"ן עם נפילת מסך הברזל – רשימתו של הרה"ח ר' נתן אנשין מחזירה אותנו להתרגשות האדירה שהציפה את המוני משתתפיה.

המהפכה הצרפתית: סיפורה של החבריא קדישא בעיר אקס-לה-בן שנטעה את הזרעים הראשונים למהפכה הגדולה בהתקרבות לאורו של רבינו הקדוש בצרפת מסופר לראשונה ברב שיח מפעים ומעורר של ארבעה בני החבורה.

צופיה הליכות ביתה: הרה"ח ר' אביש דיקשטיין מגולל במתק שפתיים את סיפור נסיעתו הראשונה רבת התלאות וגדושת הפלאות לציון הקדוש תחת השלטון הסובייטי וסיפור התקרבותו בעקבות הסבא הברסלבר מפולין.

נפלאות האהבה שבינינו: תיאור מלא רגשי אש קודש מהקיבוץ באומן בראש השנה – מתורגם מנועם שיחותיו של החסיד רבי לוי יצחק בנדר.

וחסידים ברינה יגילו: הרה"ח ר' אלימלך זילביגער שליט"א, הרה"ח ר' יוסף פרץ שליט"א, הרה"ח ר' נתן ברנש"י שפירא שליט"א והרה"ח ר' צבי צוקר שליט"א בנועם שיח מיוחד איך נקבל את השפעת ימי ראש השנה וההתקבצות בצל ציונו הקדוש מתוך יראה המשולבת עם שמחה וחדוה.

ועוד שלל מאמרים מחיי נפשות מכבשונה של ברסלב.

https://drive.google.com/file/d/1u4AORm ... sp=sharing

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 16:28

"ההכתרה", גליון עלה לתרופה מורחב וצבעוני
ההכתרה - עלה לתרופה - ראש השנה תשפ.pdf

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 17:34

ליפא שמלצר הודיע שיגיע לאומן עם ילדיו.
הוא גם יופיע עם עוד כמה זמרים ותזמורת בקומזיץ המתקיים בכל שנה במתחם שיינר.

האמת שהתגובה לידיעה ה"מרעישה" הזאת היתה די צוננת אצל הברסלברס... "נפרוש לו שטיח אדום משדה התעופה עד שיינר"
בכל זאת, אין מה להיות "מפורסם" - אצל רבינו.

אבל אני אישית חושב שיש לכך חשיבות, מעצם העובדה שבשביל הרבה יהודים ליפא הוא כן גורם חשוב ומשפיע עבורם ונסיעתו משמעותית.

מי יודע אולי עמדה לו זכות השיר "רבינו נחמן" שגרם להרבה יהודים להזכיר את שם הצדיק (כידוע גודל מעלת הזכרת שמות הצדיקים) - לזכות להתקרב... מה שלא תחשבו על הבן אדם (ובצדק רב) - לנסוע לראש השנה לרבינו זה לא דבר שכל אחד זוכה לו. אשריו, ואשרי ר' מוטה שזיכה אותו!

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 17:37

פה יהיה שידור חי מאומן
https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %95%d7%a0/

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 24 ספטמבר 2019, 17:49

אתה כבר משדר משם ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 ספטמבר 2019, 20:22

גאליציאנער כתב:
24 ספטמבר 2019, 17:49
אתה כבר משדר משם ??
אני יוצא מחר בעז"ה

יעקב עקיבא
נתן תודה: 98 פעמים
קיבל תודה: 34 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי יעקב עקיבא » 24 ספטמבר 2019, 21:14

מתלמידיו של אהרון כתב:
24 ספטמבר 2019, 17:34
ליפא שמלצר הודיע שיגיע לאומן עם ילדיו.
הוא גם יופיע עם עוד כמה זמרים ותזמורת בקומזיץ המתקיים בכל שנה במתחם שיינר.

האמת שהתגובה לידיעה ה"מרעישה" הזאת היתה די צוננת אצל הברסלברס... "נפרוש לו שטיח אדום משדה התעופה עד שיינר"
בכל זאת, אין מה להיות "מפורסם" - אצל רבינו.

קצת מצחיק איך שאתה מתאר את זה, כאילו כל ברסלב הם אותו דבר.
עכ"פ אתה צודק במה שכתבת אחרי זה

אבל אני אישית חושב שיש לכך חשיבות, מעצם העובדה שבשביל הרבה יהודים ליפא הוא כן גורם חשוב ומשפיע עבורם ונסיעתו משמעותית.

מי יודע אולי עמדה לו זכות השיר "רבינו נחמן" שגרם להרבה יהודים להזכיר את שם הצדיק (כידוע גודל מעלת הזכרת שמות הצדיקים) - לזכות להתקרב... מה שלא תחשבו על הבן אדם (ובצדק רב) - לנסוע לראש השנה לרבינו זה לא דבר שכל אחד זוכה לו. אשריו, ואשרי ר' מוטה שזיכה אותו!

לא יודע אם צריך לחפש זכויות שלו, (יכול להיות שצריך זכויות, אבל)במה הוא שונה מכל אחד אחר.

יעקב עקיבא

נושא שלא נקרא על ידי יעקב עקיבא » 24 ספטמבר 2019, 21:17

מתלמידיו של אהרון כתב:
24 ספטמבר 2019, 20:22
גאליציאנער כתב:
24 ספטמבר 2019, 17:49
אתה כבר משדר משם ??
אני יוצא מחר בעז"ה
מתאר לעצמי שלא תעדכן משם, עכ"פ שתהיה לך נסיעה טובה ותחזור בשלום.
אל תשכח להתפלל על כולנו.

כתיבה וחתימה טובה וכל הישועות.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 25 ספטמבר 2019, 01:53

"הקבצו", גליון לחניכי הישיבות שמתקרבים לרביה"ק (ולנשותיהם).
גליון 41, וכן עוד הודעות הקשורות למתחם שלהם (לגבי מיטות פנויות לא יודע אם עדיין רלונטי)

בתוכן:
נושא החודש: קנאה [ג]
לאברכים -
דבר המערכת: יפוצו מעיינותיך חוצה
דרכה של תורה: אחדות - בין שני הפכים
את והב בסופה: אומן ראש השנה - על מה ולמה
בית היין: קטעים נבחרים מתורת מוהר"ן על 'אומן ראש השנה' ועל 'שלום'
במה ציבורית: הזמנה של מצוה
אחת שאלתי (שאלות ותשובות בעבודת ה'): תשובה
סיפורי מעשיות: מעשה מחכם ותם - פרק יד
יסודות החינוך: פרק ד - אמת ושקר
משכני אחריך: סיפור פלאי של אברך בן תורה - על נסיעה לראש השנה
לבית ולמשפחה -
על הפרק: אלול של התקדמות
מה בקשתך: בעלי לאומן - ואני לאן?
הארה: מעגל קסמים
היומן: פרק ד' - אומן ראש השנה

יעקב עקיבא

נושא שלא נקרא על ידי יעקב עקיבא » 26 ספטמבר 2019, 07:41

נתבג היום בבוקר.
מתוך איוועלט

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 11 אוקטובר 2019, 09:41

יומן מסע, אומן ר"ה תש"פ

את החויה האדירה והעצומה של להיות באומן בראש השנה, איני חושב שאוכל להעביר פה במילים. כי באמת כל מילים גדולות ומפוצצות ביותר שרק אנסה לכתוב, רק יקטינו מאד יחסית למה שזה באמת...
גם תמונות או סרטונים, שיכולים לכל היותר לתעד את ה"מסביב" ולא את הדבר האמיתי בעצמו.
ואפילו אם היו לי הסרטות של כל תפילות ר"ה בקיבוץ, זה עדיין לא היה יכול להעביר את שמרגישים בלב...

זה מתחיל כבר מהיציאה לדרך... (ואולי קודם, בתפילות הרבות לזכות לנסוע שוב, ובמאמצים הרבים להשיג את הממון הנדרש, וההכנות הרוחניות והגשמיות)

וואו כולי צמרמורות מההתרגשות רק להיזכר.

ההמתנות, העיכובים, ה"תיקונים" והניסים.
(קצת על קדושת הנסיעה, לא היעד אלא תיקונים של הדרך עצמה - הנה מאמר https://umanshalom.co.il/rabbis/60159-2/ ) ועיין ליקו"מ ח"ב סי' ס"ו.

ה"שיחות חברים", היהודים המיוחדים שזכיתי להכיר בדרך, הריקודים הסוחפים בשדה התעופה, שיחות הנפש אל תוך הלילה בנסיעה הארוכה הארוכה על הכביש מלא המהמורות.

הפער והשילוב הבלתי אפשרי בין הסגנונות השונים של חסידי ברסלב ("אעשה מכם כתות כתות" - חיי מוהר"ן שי"ט) - מצד אחד "עובדים" חסידיים וירושלמים מכוננים לימים הנוראים בחיל ורעדה, בלימוד ותפילות וברצינות וביראה, ומצד שני הצעירים הרבים שזה עתה נפלטו מצפרני הס"מ רוקדים בקצב טרנס בכיכר פושקינה שירי אהבה וגעגוע לרביה"ק בדרכם שלהם. ובאמצע המוני המוני רבבות יהודים מכל רחבי הארץ והעולם, המתקבצים במשיכה עזה לצדיק האמת, יסוד העולם.
התפילות, הדמעות והבכיות, הזעקות, ההתעוררות, ומנגד השירה והריקודים והשמחה העצומה שממלאת את הלב, כנ"ל אין אפשרות לתאר כלל.

אומרים שבל"ג בעומר במירון - אצל העיר וקדיש, בפנים יום כיפור ובחוץ שמחת תורה.
נראה לי שבציון הקדוש - אצל הנחל נובע (עי' חי מוהר"ן קפ"ט) קורים שניהם בו זמנית: שברון לב ותשובה, שפיכת לב כמים ודמעות, וגם שמחה ואושר אמיתיים, שירה וריקוד.

ברחבי איזור הציון יש מתחמים רבים, והשנה יותר מבכל שנה, שנועדו לעוד ועוד סוגי מניינים גדולים בסגנונות שונים.
אמנה כמה שאני זוכר ויודע, אבל יש עוד כמה , ביניהם גדולים. באלה שאזכיר מתפללים בכל אחד מהם בין כמה מאות לכמה אלפים.
הקלויז הגדול כמובן, על 3 וחצי אלף מקומותיו, הקלויז הספרדי הענק שמתחתיו, הקיבוץ החדש ב"קוליקה", הבניין ההולך ונבנה של "חסידישע קיבוץ" (חלק מתלמידי הרב קיואק, חוצניקים בסגנון חסידי), הבנין החדש של "חוט של חסד", הבנין של "הקהילה" של הגרי"מ שכטר, המניין הגדול של רבי נתן ליברמנש, ה"מגומטר" של הרב שיק הבן, תלמידי המוהרא"ש בראשות הרב לעזער, בי"כ של ר' יואלי ראטה, תלמידי הרב מרמלשטיין, הישיבה של הרב ביננשטוק, ועוד כמה ששכחתי. מתחמי "שיינר": כמובן האהל הענק המפוצץ "משולם פייש", האהל הספרדי הענק "חזון עובדיה", האהל התימני הגדול שהתחדש השנה, אהל חב"ד, והיו עוד כמה אוהלי תפילה ענקיים שאני כבר לא זוכר של מי. מלבד זה מתפללים אלפים רבים בציון עצמו (בולטת התפילה הסוחפת והמרגשת של תלמידי הרב סבג) וסביבו, ועוד יש המוני מנייני תפילה מאולתרים ברחוב, ומסביב לקלויז ועוד.
יש עוד עשרות או יותר מניינים ומתחמים קטנים יותר, של קהילות קטנות יותר, של קבוצות בסגנונות שונים (למשל "שיר חדש" של הרב בזנסון, נהר-דעה של דתיים לאומיים, "הקבצו" של חניכי הישיבות הליטאיות, "כיסופים" של הרב גבירצמן, המנין הקבלי של הרב מורגנשטרן, הישיבה של הרב שלמה עופר, כל מיני סוגים של נ-נחים, בכל חור יש איזה מתחם כלשהו). מלבד זה בכל בתי המלון הרבים, היותר יוקרתיים והפחות - ישנם מניני תפילה, ובחלקם יש משפיעים שמדברים בסעודות.
חלק מהמתחמים הנ"ל הם גם של לינה וסעודות, ויש עוד כמה מתחמים מיוחדי לסעודות - הגדול הוא כמובן מתחם שיינר על רבבות מקומותיו, חוץ ממנו יש את אכסניה של תורה, האוהלים של זינגר, "בית רבינו", ועוד.

האיזור של פושקינה הומה אדם כל הזמן, בכל שעות היום והלילה. המון חנויות ודוכנים שמכל אחת בוקעת מוזיקה מרמקולים העומדים בפתח, ספרים, מזכרות, מזון מהיר, מכולת ועוד ועוד.
השנה פעלו ארגון "חומותיך אומן" ועשו תיקון גדול. ראית בכל חנות מלבד הכשר מקומי, תעודה שבחנות אין מוכרות וכד' והייתה תעמולה גדולה לקנות רק איפה שיש את התעודה. גם השנה כל רגע ניגש אליך איזה אוקראיני וניסה למכור לך סים מקומי, אבל אלה היו רק גברים ולא נשים. ה"הדרת נשים" היתה כה בולטת (שילוט בכל מקום על איסור כניסה של נשים לאיזור ציון בימי ר"ה) שחשבתי כל הזמן שאני מקוה שה"שדולה" לא תגלה מה שקורה פה, אם זה היה בארץ אין מצב שאיזה בית משפט היה נותן לזה להמשיך.

(אגב ביום שישי היתה הפגנה על החפירות בבית החיים באומן. על במה מאולתרת שהוקמה על משאית בכיכר פושקינה ישבו שורה ארוכה של רבני ומנהיגי ברסלב, (מהגרי"מ שכטר ר' שמעון שפירא ורבי משה קרמר עד הרב שלום ארוש) והתאסף קהל לא קטן, בעיקר מחוגי הקנאים בירושלים בית שמש ובעיקר מארה"ב. היו הפרעות רבות לקיום האירוע, והרמקולים נותקו כל רגע.)

בקלויז הספרדי, באהלים השונים ובמקומות רבים - התקיימו דרשות והרצאות רבות מרבנים ומשפיעים. וכן סמפוזיונים, וארועי שירה.
למשל בליל שישי התקיים ב"שיינר" קומזיץ סוחף של שירי התעוררות ושמחה עם ר' יוסף קרדונר, דודי קנופלר והילד דודי לינקר, שאורגן ע"י ארגון "נעשה ונשמע". היו עוד כמה אירועים מהסוג הזה בכמה מקומות.

תיארתי רק מה שקורה מסביב, בימים שלפני.
כמו שכתבתי, מה שאכתוב רק ימעיט וכנ"ל, אך אנסה מעט מזעיר עוד קצת.

לקראת כניסת השבת יש נהירה המונית למקוואות השונים. לאט לאט מפסיקה המוזיקה. חנוית נסגרות וההמולה מתחלפת לאוירה של שבת קודש, היורדת על אומן.

אחד הרגעים המרגשים ביותר, הבלתי נשכחים, ואולי המשמעותיים ביותר שהיו בחיי, שכולי מתמלא רטט והתרגשות רק שאני נזכר בזה - זה קבלת השבת באומן.

במקום אחד - אל הציון הקדוש נוהרים עוד ועוד אלפים ורבבות. הוא מתמלא ומתמלא ומתמלא ומתמלא, עוד ועוד ועוד, כבר אי אפשר לזוז בכל רחבי השטח (המאד גדול, והורחב עוד יותר לאחרונה) של פנים הציון, ומבחוץ זורמים עוד ועוד ועוד. תפילת מנחה של ערב שבת ספרדית בהתלהבות עצומה, ואח"כ שירה אדירה ואחידה וסוחפת של כל הקהל האדיר יחד (בניצוחו של הרב סבג) של שירי אומן ראש השנה - ואז קבלת השבת.
ובמקום אחר - (איפה שאני הייתי) מהקלויז הגדול האשכנזי, כמובן. שם מתאסף קהל עצום, וכנ"ל הקלויז מתמלא עוד ועוד עד אפס מקום.

ואז זה מגיע....

הניגון השבתי, השליו ועם זה הסוחף והיפהפה של "לכה דודי" של ברסלב. (הכוונה לזה https://www.youtube.com/watch?v=Yr7NS2ySbXc )
כשהוא מושר בפי אלפי החסידים ביחד. אוושה קסומה, שהופכת אט אט לים של שירה אדירה וסוחפת.

מוהיו למשיסה מתחילים שירה קיצבית בניגוני ברסלב. מתחילים בניגון קומי רוני, הקהל עומדים (חלק על הספסלים) ומתחילים לרקוד. השמחה הולכת וגוברת. שרים את הניגון עוד פעם ועוד פעם והשמחה גוברת עוד יותר ועוד, ועמם מחיאות הכפיים והריקודים.
בכל בית מושר ניגון שמחה אחר של ברסלב במשך דקות ארוכות.

הבית האחרון - בואי בשלום, כשהקהל פונה למערב, מושר ע"י האלפים בניגון הידוע של "אין שום יאוש" איזה לא יודע כמה פעמים, בכל פעם בהתלהבות עוד יותר גדולה. ומשם לשירה אדירה וסוחפת של "רבינו שאג", "אומן אומן ראש השנה", "מה אומר לכם", "מי יתן לי אבר כיונה", "בך רבינו נגילה", "עוז והדר", ועוד עוד.
שעה ארוכה של שירה וריקודים ושמחה אדירה, "אשרינו מה טוב חלקנו שזכינו להתקרב לרבינו".

הקהל בקלויז מגוון מאד. מלבד חסידי ברסלב הותיקים, באים המונים בכל הסוגים לקלויז האשכנזי, במיוחד לתפילת ליל שבת המיוחדת. בעיקר הרבה שטריימלים, כתונות פסים וקפוטות שחורות, אבל גם המון בעלי תשובה ומתחזקים, הרבה אמריקאים, והשנה ראיתי גם לא מעט אברכים ליטאיים.

לסעודות השבת מתפזרים כ"א למקומו, אך בעיקר קהל אדיר נוהר ל"שיינר".
האוהלים של שינר מחולקים לכמה וכמה מתחמים ותתי מתחמים, השייכים לקהילות שונות וערים שונות בארץ או בחו"ל.
המחיר לכרטיס הוא יקר, ויש שומרים בכניסה לכל מקום ואפשר להיכנס רק למתחם שלך.
העניים יותר מבין אנ"ש מחכים לפתיחתו המאוחרת של אוהל "שבענו מטובך" החינמי המכונה "אוהל בל תשחית". לשם מגיעות השאריות מהסעודות בשיינר.

גם במהלך השבת יש אירועים שונים של דרשות והרצאות או שירה. ב"שיינר" מתקיים "עונג שבת" ע"י נעשה ונשמע.
באמצע הלילה, בשעות הקטנות מגיעים לציון ר' מוטה פרנק וצאן מרעיתו (המון צעירים, רובם אמריקאים שהוא קירב) ושרים שירי רגש והתעוררות.
אגב - הציון כל הזמן מלא עד אפס מקום, בכל שעה, ביום או בלילה. (בעבר היה נהוג שלא להיכנס בשבת וביום טוב, כי זה בית קברות. כנראה שמקלים בזה כי כיום לא רואים מהציון כלל את בית הקברות)
פה ושם יש כאלה שאין להם מקום לינה והם ישנים שם בישיבה.
בקלויז הספרדי מאחורי הארון קודש יש איזור שלם שמלא שאנשים שישנים על הרצפה.

במוצ"ש, ליל זכור ברית, גם כן מתקיימים אירועים שונים. אני אישית העדפתי שלא להשתתף, כי צריך לקום אח"כ מוקדם מאד לסליחות הארוכות של ער"ה, וגם - כי גם אם זה הדרך של הרבה יהודים להתקרב, לי פחות מתאים הופעה לילה לפני יום הדין.
(בשינר הופיעו שורה ארוכה של אמנים כמו ניסים בלאק עדי רן ועוד רבים)
אגב בקלויז הספרדי מתקיים בכל שנה בליל זכור ברית אירוע יחודי - ר' שמואל שטרן (נחלי נצח) בדרשה שבה הוא שר בין קטע לקטע שירים רבים שהלחין על דברים של רבינו או קטעים מסיפורי מעשיות, בלווי איזה עשר כלים אקוסטים.
באהלי הלינה מתארגנות ארוחות מלוה מלכה ספונטניות, וקבוצות פה ושם יושבים ושרים את ניגוני מוצאי שבת של ברסלב. (רביה"ק הקפיד על העניין - ליקו"מ ח"ב סי' ק"ד)

בשלש לפנות בוקר, בקלויז הגדול במניינים השונים מתאספים אלפי חסידי ברסלב לסליחות של ערב ראש השנה. אוירה של כובד ראש, של ערב יום הדין, דריכות.
טבילת מקוה, והתקדמות מהירה שלא לפספס את תחילת התפילה.
בקלויז האשכזי ניגש ר' שרגא לוי.
קולו הנשבר ומרטיט הלב מנסר את חלל האויר.
"רצון יראיו יעשה, ואת שועתם.. ואת שוועתם ישמע ויושיעם"
הנוסח העתיק של ברסלב, כפי שעבר בדייקנות ע"י מעתיק השמועה, רבי לוי יצחק בנדר זצ"ל.

הסליחות ארוכות מאד. אומרים את כל הפיוטים, ומתפללים לאט ובכוונה, בהשתפכות הנפש. נראה לי שכמעט 3 שעות היה רק הסליחות.
(למעלה באשכול הבאתי קצת הסרטות מהמעמד)
אח"כ שחרית ברוב עם והתרת נדרים.
רבינו אמר לתת פדיון בערב ראש השנה, אז משתרכים תורים ארוכים סביב הרבנים לנתינת פדיון וקבלת ברכה.
ואז יוצאים לציון הקדוש לסדר ההשטתחות של ערב ראש השנה.
פרוטה לצדקה, עשרת המזמורים של תיקון הכללי, ו"וידוי דברים" לפני הצדיק. (לקיים דברי רביה"ק בתורה ד')
כל אחד עומד ושופך לבו, ומתוודה מספר לצדיק כל מה שעובר עליו, והצדיק סולל לו דרך לפי שורש נשמתו. (עי"ש)
נהרות של דמעות יורדות שם.
הצפיפות בציון כל כך גדולה באותו זמן, וכמות האנשים בו ומחוצה לו ניראית אינסופית. מרגיש לי יותר צפוף מאשר בתוככי ציון הרשב"י בל"ג בעומר. (והיכל הציון באומן הרבה יותר גדול)
דברים הפלאיים של מוהרנ"ת, כשהיה נרדף על צווארו ונותר עם מתי מעט בודדים ודבריו נראו כה רחוקים מהמציאות - שיבוא יום שמרוב ההמון עם שיבואו לציון בער"ה יעמידו שומרים על הציון כדי שכל אחד יוכל להשתטח - מתקיימים במלואם ע"י האיחוד. כל אחד יכול לגשת, להשתטח לשניה, ולפנות את מקומו לבא אחריו.
לקראת הצהרים מתקיים בציון אירוע שהונהג בשנים האחרונות (לא יודע מי הנהיג אותו) "התיקון הכללי העולמי".
רבבות יהודים מגיעים אז וקוראים את התיקון הכללי ביחד, והאירוע מועבר בשידור חי בתחנות רדיו ועוד, כדי שיהודים מהארץ והעולם שלא נסעו גם יוכלו להשתתף בתפילה באותו זמן. (אם כי החסידים הותיקים כבר עשו את "סדר ההשטתחות" של ערב ר"ה בבוקר מיד אחרי התפילה)
בשעות אחה"צ שוב ממהרים המונים למקוואות, ולצד ההכנות לר"ה - רבים מבלים כמעט את כל היום הזה בציון בתפילות.

לקראת כניסת ר"ה אומן לובשת חג. כולם צועדים לבית הכנסת לבושי לבן. (הברסלבים לובשים את הקיטל בכל תפילות ראש השנה, ממנחה של ער"ה עד מעריב של מוצאי ר"ה)
רבים מנצלים כל רגע בציון עד כניסת החג ממש.
עכשיו - קחו כל מה שכתבתי על כמה שהציון מלא ומפוצץ עד אפס מקום ומתמלא עוד ועוד ועוד - ותכפילו אולי פי שניים אם לא יותר. (רבים יוצאים לאומן רק במוצ"ש. בעיקר ספרדים, שאצלם אין את עניין מה שאמר מוהרנ"ת ש"הקיבוץ מתחיל בזכור ברית" כי הסליחות שלהם אותו דבר כמו בשאר הימים)
וזה לא רק הציון, זה כל האיזור סביבו ברדיוס ענק, רבבות מתפללים מתחילים את השנה החדשה על הציון ממש.

בראש השנה נהוג בברסלב שלא לשיר ובודאי שלא לרקוד, לכה"פ עד חצות היום הראשון, מאימת הדין. כך שהאוירה בקלויז שונה מאד מאד מזו שהיתה בשבת.
אבל ה"עמך" המון העם שזכו להתקרב לצדיק - פחות מודעים לעניין הזה, ובציון עצמו מכניסים את השנה החדשה בשמחה עצומה, מתוך שירה וריקודים, כמו בשבת. אי אפשר לתאר את גודל הרגעים הנעלים הללו, רואים עין בעין איך רבינו הקדוש לקח יהודים ששקועים במ"ט שערי טומאה והפך אותם למלאי רצונות וכיסופים של קדושה. השירה והריקודים (בניצוחו של הרב סבג) בציון הם יותר עממים. "מה אומר לכם" ו"אומן אומן ראש השנה" וכו', אבל גם "הוא עבד את השם בשמחה, לא היה לו רגע מנוחה, הוא הבטיח שמי שיבוא אליו, הוא יתקן לו את הנשמה..." "אבא תחדש אותי לגמרי" ועוד.

כל זה בציון, אבל כנ"ל בקלויז שוררת אוירה רצינית של יום הדין. רבינו גם המליץ שלא לדבר כלל בראש השנה, מלבד דברי תורה ותפילה לא לדבר שום דיבור שאינו מכרח , כנ"ל עד חצות היום הראשון. (שיחות הר"ן כ"א) אך מצד שני המליץ רבינו להיות שמח בראש השנה ולחשוב מחשבות טובות של בטחון בה'.
גם בסעודה לא שרים, מלבד את "אשת חיל" הברסלבאי העתיק, הרומז על רביה"ק, שעניינו ר"ה.
(האמת שגם בסעודה הראשונה יש את המקורבים והבעלי תשובה והחוצניקים שפחות מודעים לעניין הזה וכן שרים ורוקדים)

בעקבות שבשנים שלא היה ניתן לנסוע לרבינו חלק מחסידי ברסלב נהגו לנסוע למירון וחלק אחזו שצריך להתקבץ בשול בירושלים (והיתה אז מחלוקת על העניין) - והיה נוסח ניגון התפילה מעט שונה בין מירון לירושלים, כיום בקלויז הגדול מתחלקים בימים - ביום הראשון מתפללים בנוסח מירון וביום השני נוסח ירושלים.
(אומרים שאחת המטרות של הקמת הקיבוץ בקוליקה ע"י ותיקי השול - מלבד העניין הידוע - היה להתפטר מנוסח מירון. בקוליקה מתפללים רק בנוסח ירושלים)
בעל התפילה הותיק במוסף ביום הראשון הוא ר' אפרים קעניג (אחיו של ר' לוזר זצ"ל ויורשו בהנהגת פלג הצפתים) ובקוליקה מתפלל אז ר' שרגא לוי.
בשיינר אגב, אחד מבעלי התפילה הוא הזמר בערי וובר.

ידוע מנהג ברסלב למחוא כפיים בהמלך, ובויתנו לך כתר מלוכה. לגבי מחיאות כפים גם בהמלך הקדוש - רבי לוי יצחק התנגד לזה מאד וניסה לבטל את זה, אבל במירן כן נהו למחוא גם אז. מה שקורה שאלה מוחאים ואלה משתיקים... בקוליקה הונהגה תקנה שאין למחוא כף בהמלך הקדוש.
ובכל אופן ב"ויתנו לך כתר מלוכה" מחיאות הכפים מרעידות את הקלויז, אלפי החסידים מוחאים כפיים בהתלהבות ובמשך זמן רב.
(בעצם גם ב"אין קצבה" יש מחיאות כפיים, אבל יותר קצביות - יחד עם הניגון הסוחף)

אני קצת פחות כותב על התפילות עצמן, כי כמה אפשר לכתוב כמה נהדר היה הקטע הזה, והקטע הזה והקטע הזה, אי אפשר להעביר את זה על הכתב אז אני אוותר.

בעבר היתה מכירת עליות שנמשכה כחצי שעה. בעקבות מאורעות תשע"ח בוטלה מכירת העליות.
רבים מקפידים שלא לאכול לפני התקיעות, אבל בשיינר יש תפיסה אמריאית. הכל בגדול ובשפע רב, למרות שהרבה מהאוכל הולך לפח. (דגי סלמון יקרים, בקר ועוד ועוד.)
אז לקידוש שלפני התקיעות הם מגישים (חינם, לכלל הציבור) מלבד כמה וכמה סוגי עוגות - "רק" טשולנט בשרי.
בכל אופן - לא מגיעים לשם הרבה מהקלויז, כי שיינר די רחוק ממנו.
יש ליד הקלויז מקום שבו בכל ימי ה"קיבוץ" יש יומם ולילה עוגות ושתיה (מלבד עוד כמה עמדות כאלה ברחבי שטח ה"קיבוץ"), ולשם מגיעים כל אלה מהקלויז שרוצים לטעום לפני התקיעות.
התפילה בקלויז נמשכת הרבה מאד זמן, ונגמרת בין שלש לארבע אחה"צ. כך שמי שנוהג שלא לאכול לפני התקיעות - זה ליותר זמן מבכל מקום אחר.

בסעודה השניה כבר מותר לשיר ולשמוח, ויש הרבה ריקודים ספונטניים וושמחה רבה במתחמי הסעודות.
אחרי מנחה יורדים לנהר הגדול, לתשליך.
זה הזמן שבו אפשר להתחיל לקבל תמונה של כמה באמת ענק ועצום מספר המתקבצים.
זה נראה כמו צונאמי של אנשים. רבבות בני אדם יורדים בשבילים לכיוון הנהר. השטח שבאיזור הנהר הוא הרבה יותר גדול, והוא מתכסה כולו בנחילים עצומים של עוד ועוד אנשים.
למרות שחלון הזמן הנותר לתשליך הוא די קצר - ההמונים לא באים בבת אחת. (גם השטח הענק של הכביש ליד הנהר לא יכול להכיל חצי מהמתקבצים)
בזמן שהאשכנזים יורדים - הספרדים הרבה כבר עולים. (התפילה שלהם רבה יותר קצרה וזמני הסעודות שלהם מוקדמות)

אחרי תשליך, בזמן שלפני מעריב של הלילה השני, היה הזמן שרבינו היה אומר תורה בר"ה.
הרבה מתקבצים אז לשמוע דרשות. בקלויז האשכנזי בכל איזור מדבר מישהו אחר. הרב קעניג מדבר מול תלמידיו, ומנהיג שובו בנים בפינה שלו עם תלמידיו. (בתשע"ח זה גרם לבלגן) בקלויז הספרדי מדבר רבי אליהו גודלבסקי, בשייינר הרב פנחס בונקר.

במוסף של היום השני מתפלל בקלויז ר' שרגא לוי. בקוליקה המשפיע ר' אברהם יצחק כרמל. עד תשע"ח היה הרב כרמל החזן בקלויז מאז עזיבתו של ר' משה ביננשטוק המיתולוגי. ר' שרגא לוי חזן במוסף של ב' דר"ה רק החל מתשע"ח.

את שעות אחה"צ רבים מנצלים ללימוד או לתפילות בציון הקדוש, אך כנ"ל יש דרשות בספרדי ובשיינר ובמתחמים השונים כל היום.

במוצאי ראש השנה נהגו חסידי ברסלב לרקוד ולשמוח שעות רבות בהודיה לה' על הזכות הגדולה והנוראה להיות בר"ה אצל רבינו אל הבימה מתקבצים כמה נגנים ויש שם תזמורת מאולתרת.
היו שנים שהלכו רחוק עם המנהג, הגברה ענקית ותזמורת גדולה וזמרים במשך איזה שש שבע שעות (היה שנה שמרדכי בן דוד הופיע שם).
בשנים האחרונות זה חזר להיות כמו פעם. ריקודים ספונטניים, כמה מנגנים כמעט בלי הגברה (מישהו שם אח"כ איזה בוקסה. אבל הרבה אחרי שזה מתחיל - בתום התפילה) ושמחה גדולה מסימים בסוף בשיר "טיירע ברידער טיירע ברידע מיר ועלן זיך וייטער זען, מיר ועלן זיך וייטער זען".. בקוליקה יש ג"כ ריקודים ותזמורת. (שמה שרו את "וכל קרני רשעים אגדע" בהתלהבות רבה)
אבל בעוד בקלויז יש ריקודים ספונטניים עם כל הצדיקים וה"עובדים", האקשן הגדול קורה בשיינר.
יש שם במה ענקית, תאורה ועשן וכו', והשנה היו שם ריקודים סוערים ושמחה אדירה,שנמשכה שעות ארוכות אל תוך הלילה.
האמת שבהתחלה הלכתי לשם רק מהסקרנות, לא חשבתי שזה הסגנון שלי ושמתאים לי ריקודים בסגנון הזה במוצאי ראש השנה.
ובאמת התקבצו לשם בעיר האלפים מההמון עם, מהספרדים, החסידים המודרנים, האמריקאים והאירופאים. אבל --
היתה שם כזו שמחה, כזו התרגשות, כזה סחף.
התזמורת אכן היתה יותר מודרנית וניגנה בסגנון של "היום". אבל הקהל שם היה כזה שזה מה שמדבר אליו. בערי ובר סחף את האלפים בשירי ברסלב וגם אני לא יכולתי להפסיק לרקוד איתם... היתה שם שמחה עצומה. אולי רק באומן אפשר לראות כזה דבר, כל הצעירים שם שמי יודע איפה הם נמצאים במשך השנה, רקדו במשך שעות לכבוד רבינו הקדוש. בהמשך הופיע שם חיים ישראל, ובסוף הופיע ליפא שמלצר, שלראשונה בחייו זכה להגיע לרבינו. ליפא הצהיר לעיני כולם שהוא יבוא בכל שנה לאומן, ואפילו בשביל 50,000 דולר הוא לא יותר על ר"ה אצל רבינו.

את צום גדליה מעבירים (מי שעדיין לא נוסע) - בתפילות בציון. כנ"ל יש דרשות לאורך היום.
בהדרגה יורד מספר הנמצאים, ולמחרת צום גדליה מתחיל להיות אפשרי לגשת לציון.

נפרדים מרבינו באהבה, בהודיה להשי"ת על הזכות והסייעתא דשמיא והנסים שזכינו לבוא לרבינו ויוצאים לדרך הארוכה הביתה.
נוחתים בארץ, חזרה אל המציאות, אל החיים ואל השגרה....

כמ"ש, לא דיבורים, לא תמונות או וידאו לא יוכלו באמת להעביר את שזה באמת.
גם לא כתבתי פה דבר על מה שעבר עלי אישית, על המסע הרוחני שלי. זה בכל זאת דברים שביני ובין קוני.
גם לא על עצם העניין של רבינו וראש השנה, הלא הם כתובים על בפרי ברסלב.
אני רק כתבתי הדברים השוליים, איך זה נראה ועל החויה.
אבל הנה בכל זאת כמה גלריות מצלמים מקצועיים. בחלק מהדפים יש גם הסרטות וידאו.

גלריה א' - מהטיסה עד כניסת שבת https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %9e%d7%a1/
גלריה ב' - הכנסת ספר תורה לבנין החדש של ה"חסידישע קיבוץ" (זה קיבוץ לכאלה שהיו בחצרות חסידים ועזבו הכל בשביל רביה"ק. אגב רואים על הבמה את בן אדמו"ר מפשוורסק) https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %91%d7%a0/
אצל הרב לעזער https://umanshalom.co.il/news-page/מראו ... -הקודש-אצ/
פעילויות "נעשה ונשמע" https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %94%d7%a7/
גלריה ג' - הסליחות, תיקון הכללי, ההמונים בציון וברחובות, וההכנות לר"ה https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... 9d-%d7%a2/
מרגש - סליחות ספרדי במוצ"ש ער"ה בציון הקדוש https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %94%d7%99/
מעמד התיקון הכללי העולמי https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %95%d7%a0/
התיקון הכללי לילדים https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %aa%d7%a9/
עוד אחד מזה https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... 0%d7%9c-2/
התיעוד מסכם מהמסע של הגרי"מ שכטר (בחלק התמונות הוא משוחח עם רבי שלום ארוש. זה אומר ש..?) https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... mment-7788
גלריה ד' - נעילת החג בציון, בקלויז ובחסידישע קיבוץ https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... 94-%d7%a2/
הריקודים במוצאי ר"ה בקלויז https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %aa%d7%a9/
נעילת החג ב"קהילה" עם הרי"מ שכטר https://umanshalom.co.il/news-page/%d7% ... %91%d7%99/
שירה והודיה בצאת החג במתחם ציבור הסרוגים ‘נהר דעה’ (עם הזמרים ביני לנדאו ועקיבא תורג’מן) https://umanshalom.co.il/news-page/אור- ... את-החג-במ/
נעילת חג במתחם ‘דער חסידישע קיבוץ’ עם הרב קיוואק ועוד משפיעים https://umanshalom.co.il/news-page/אשרי ... ער-חסידיש/
השירה והריקודים במתחם שיינר במוצאי ר"ה https://umanshalom.co.il/news-page/אומן ... דים-במתחם/

חסוי
קיבל תודה: 5 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חסוי » 15 אוקטובר 2019, 20:36

תודה רבה על היומן המרתק והמרגש. זאלסט האבן געפועלט אלעס גוט.
סליחה שאני מתעכב דוקא על הפרטים הבאים, אני פשוט שואל על מה שלא הבנתי.
מה זה מאורעות תשע"ח (שמחמתם הפסיקו למכור את העליות)?
מדוע שרו בקוליקה וכל קרני רשעים?
אני מתרשם שההפגנה נגד החפירה בקברים לא היתה מוסכמת על רוב הציבור, מדוע? מה הצד להתיר? (אין לי שמץ מידע בנושא מעבר למודעות שאני רואה ברחובות ירושלים)
תודה רבה!

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער » 22 אוקטובר 2019, 14:12

תודה רבה על התיאור
לינק פתוח ל'לכה דודי' - ברסלב פתוח ?
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 22 אוקטובר 2019, 15:38

גאליציאנער כתב:
22 אוקטובר 2019, 14:12
תודה רבה על התיאור
לינק פתוח ל'לכה דודי' - ברסלב פתוח ?
https://music.hidabroot.org/v_2621_%D7% ... 7%A0%D7%A8

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 22 אוקטובר 2019, 16:14

חסוי כתב:
15 אוקטובר 2019, 20:36
תודה רבה על היומן המרתק והמרגש. זאלסט האבן געפועלט אלעס גוט.
סליחה שאני מתעכב דוקא על הפרטים הבאים, אני פשוט שואל על מה שלא הבנתי.
מה זה מאורעות תשע"ח (שמחמתם הפסיקו למכור את העליות)?
מדוע שרו בקוליקה וכל קרני רשעים?
אני מתרשם שההפגנה נגד החפירה בקברים לא היתה מוסכמת על רוב הציבור, מדוע? מה הצד להתיר? (אין לי שמץ מידע בנושא מעבר למודעות שאני רואה ברחובות ירושלים)
תודה רבה!
הכוונה למלחמה שיש לרבים מחסידי ברסלב נגד נגד מנהיג קהילת שובו בנים בגלל העבירות המיוחסות לו.
איני רוצה להאריך כאן בנושא ולהביע את דעתי כבעבר כי זה כרגע בטיפול של בית דין. אז אסכם בקיצור:
בתשע"ח היתה הפעם הראשונה אחרי כמה שנים שהנ"ל שב לנסוע לאומן מה שלא התאפשר בשנות בריחתו. הוא התפלל בקלויז הגדול ועלה לתורה, בניגוד לרצון רוב המתפללים והגבאים, והתחוללה מהומה רבה, צעקות מחאה וכו'. בעקבות זה בעצם התרחשה העזיבה הגדולה למניין בקוליקה. וממילא מובן למה שרו שם את וכל קרני וכו'.
אם עדיין אין לך מושג על מה אני מדבר, אז חפש בגוגל את שמו של הנ"ל.

לגבי ההפגנה.
הצד להתיר כמובן זה מצד טענות שאין שם קברים, שאלו קברי גויים, שמה שנעשה בשוגג כבר נעשה, שאתרא קדישא מושחתים / לא מבינים כלום ועוד ועוד.
אבל לא נכון שההפגנה לא היתה מוסכמת על רוב הציבור. אמנם לא על כל הציבור, אבל כן על רוב הציבור.
דווקא במקרה של אומן (בניגוד למקרה גולובנציץ) אין כ"כ סברא להתיר שמתקבלת על הלב (אלו די טענות הבל), ואין כמעט אף רבנים שמתירים, ומצטרפים לאוסרים גם רבנים שנחשבים למתונים, ואפילו כאלה שבעניינים אחרים לא הצטרפו למחאות. וכמ"ש בלטה על הבמה דמותו של רבי שלום ארוש, הרחוק מאד מהסגנון הקנאי והירושלמי.
רק מה - שלבוא בפועל להפגין - זה לא כ"כ הסגנון של רוב באי אומן. הפגנות קברים הם השטח של הקנאים מאז ומעולם, נושאים אלה תמיד פחות עניינו את שאר חלקי הציבור החרדי. וגם באומן זה היה כך. המפגינים בפועל היו בעיקר בעלי הכובעים הנמוכים, קנאים מירושלים, בית שמש ובעיקר מארה"ב.

מצו"ב קונטרס צבעוני עם יותר מ50 עמודים שחולק שם https://drive.google.com/file/d/1runZip ... UZYzc/view

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א
נתן תודה: 22 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 אוקטובר 2019, 19:43

האם יש הסבר על שאר הבניינים שנבנו שם באישור איך הם נבנו על אף האיסור בהנאה?
(לשיטת אתרא קדישא)
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

חבקוק
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 22:31

אדון מתלמידיו של אהרן, יש"כ על היומן המרתק משום מה זה נראה שיש לך אובססיה להזכיר את שובו בנים על כל שניה, וסתם כך רחמנות על כאלו שגמרו ראש השנה באומן וזה בדיוק מה שבער להם לשיר את זה ולכוון את כל הכוונות, וסתם ככה נראה לי שעדיף לי שתחליף את השם שלך למשהו אחר, כי לא בטוח שאתה תלמיד מצטיין של אהרן הכהן.

חסוי

נושא שלא נקרא על ידי חסוי » 22 אוקטובר 2019, 22:41

חבקוק
ההתנפלות שלך ממש לא יפה. לא ראיתי שום אובססיה של איזכורים, ו'מתלמידיו' ממש נמנע מלדוש ולהרחיב בעניני המחלוקת.

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 22 אוקטובר 2019, 22:50

חסוי כתב:
22 אוקטובר 2019, 22:41
חבקוק
ההתנפלות שלך ממש לא יפה. לא ראיתי שום אובססיה של איזכורים, ו'מתלמידיו' ממש נמנע מלדוש ולהרחיב בעניני המחלוקת.
מודה ועוזב ירוחם, אני לא עוקב כאן אחרי ברסלב, וקראתי רק את היומן המדובר, וזה היה נראה לי מוזר אבל אם טעיתי אני מבקש סליחה ומבטל את מה שכתבתי. [אני לא ברסלב ובינתיים גם לא בכיוון]

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 22 אוקטובר 2019, 23:20

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
22 אוקטובר 2019, 19:43
האם יש הסבר על שאר הבניינים שנבנו שם באישור איך הם נבנו על אף האיסור בהנאה?
(לשיטת אתרא קדישא)
האם אתה מבין על איזה שטח מדברים? זה לא כל אומן...

אגב הזכרתי את אתרא קדישא, אבל זה לא רק לשיטתם. כמה מרבני ברסלב יחד עם רבני העד"ח נסעו במיוחד ובדקו בעצם וראו בעיניהם את המתים, וראו בבירור את סימני הקבורה היהודית.

ההסבר למה שקרה הוא שכאשר תחמו בעבר את גבולות בית החיים עשו טעות גדולה. וכעת התגלה ע"י הבניה - ששטח הבית החיים הוא הרבה הרבה יותר גדול ממה שחשבו.
לא יודע על מה הסתמכו כשתחמו אותו בעבר ואיך טעו.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 22 אוקטובר 2019, 23:31

לא עדכנתי בחוה"מ. אז בח"י תשרי היתה הילולת רביה"ק.
בכל מוקדי ברסלב נערכו סעודות הילולא בשילוב שמחת בית השואבה, עם משפיעים ותזמורות.

הנה משהו ששלחו לי שמעניין אותי אישית כליטאי לשעבר ובוגר הישיבות הליטאיות. בינתיים רק המודעה, אם אשיג הקלטה של האירוע הזה אצרף בל"נ.
image.png

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 01:04

אם כבר נכנסתי לאשכול ברסלב רציתי לשאול אם מישהו יודע כאן, שמעתי בעבר שיש שתי דרכים בברסלב בדור האחרון אחת של ראבר"נ ותלמידיו ורלוי"צ בנדר הלך בדרכו ועוד, והשניה של רבי אברהם שטרנהרץ ותלמידו רבי גדליה קעניג [רואים ב'שערי צדיק' את הערצתו הגדולה של ר"ג אליו שמכנהו רא"ש כ"ל ועוד] אם מישהו יכול לפרט לי בנושא. באיזה עניינים היו הבדלים ביניהם.

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 01:13

המשך להודעה קודמת, האם הם אחזו בדעות שונות לגבי נסיעה לאומן מארץ ישראל? כי נראה לי שראבר"נ נפטר באומן כי נסע לשם מא"י, ורבי אברהם שטרנרהץ לא ידוע לי אם נסע לאומן אחרי שעלה לא"י. וכן לעניין התכלת בברסלב שכמדומה זה התחיל מראבר"נ [אלא שכצופה מבחוץ זה עניין שולי סה"כ בברסלב] וכן שמעתי בעבר שלהבל"ח הגרי"מ שכטר אחז שונה מרלוי"צ בנדר בכמה נושאים, ובעבר הוא התראיין וסיפר שקיבל הרבה מר"א שטרנהרץ. תודה רבה לכל מי שיכול לנדב מידע בעניין.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 אוקטובר 2019, 04:19

יש יותר מ2 דרכים בברסלב.
תלמידו הגדול של רביה"ק היה רבי נתן שטרנהרץ זי"ע. (אמנם היו עוד תלמידים רבים, אך הוא זה שכתב את ספרי רבינו והפיץ את תורתו בעולם, ורק אותו הסמיך רביה"ק לחלוטין)
למוהרנ"ת היו כמה תלמידים, מהם היו בודדים שנותרו איתו בשנות המחלוקת הנוראה עליו בשנת תקצ"ח.
ביניהם היו:
רבי נחמן (חזן) מטולטשין שאומץ על ידו עוד כשהיה נער יתום - היה לממשיך דרכו בהנהגת חסידי ברסלב.
בנו היה רבי אברהם ב"ר נחמן, בעל ביאור הליקוטים ועוד, אבי מסורת ברסלב כפי שהיא מקובלת בימינו. הוא עלה לא"י ונהג לנסוע בכל שנה לאומן באניה. רבי לוי יצחק היה שריד מתלמידי ראב"נ באומן, שהצליח להימלט מצפרני הקומוניסטים לירושלים והוא העביר את תורת ברסלב כפי שהתקבלה היום (ב"שול" במא"ש שהוא ע"י ר' אליהו חיים רוזין), וכמעט כל רבני ומנהיגי חסידי ברסלב רואים עצמם כתלמידיו. זאת הדרך ה"מרכזית" בברסלב. (שובו בנים וגם חוט של חסד, שייכות גם כן אליה) גם יוצאי פולין (ר"נ לברמנש ותלמידיו) הצטרפו לזרם זה.
מלבד ר"נ מטולטשין, היה למוהרנ"ת תלמיד גדול בשם רבי נחמן (גולדשטיין) מטשערין (בעל הפרפראות ועוד ספרים רבים). בנו של רבי צבי אריה, בנו של רבי אהרן רבה של ברסלב, שהיה מגדולי תלמידי רבינו הקדוש. נכדו ותלמידו היה רבי אברהם שטרנהרץ (שהיה גם נכדו של מוהרנ"ת). הוא עלה לא"י ורבי גדליה קעניג עשה ממנו המנהיג ומורה הדרך העיקרי. הרב קעניג יסד את קהילת ברסלב בצפת, את ה"קיבוץ" במירון, ואפשר לומר שזו דרך בברסלב שיש בה שוני מסוים בכמה דברים מהדרך הירושלמית.
היה למוהרנ"ת עוד תלמיד - רבי משה (לוברסקי) ברסלבר. תלמידו היה רבי ישראל הלפרין, שהיה מכונה ר' ישראל קארדונר שאף הוא זכה לעלות לא"י (אפשר לקרוא עליו ב"סיפור ההתקרבות" באבי הנחל) והיה מרבה להתבודד ביערות. מי שזכה להכירו היה רבי ישראל בער אודסר, שכנער צעיר גילה בגניזה את ספרי השתפכות ומשיבת נפש ללא כריכה ודף שער ולא ידע מי מחברם. לאחר שכבר זכה לדבוק בהם בכל מאודו וסירב להקשיב לאלה שניסו להניא אותו - חיפש מישהו חסיד ברסלב עד שמצא את ר"י קרדונר והיה לתלמידו. רבי ישראל בער הנ"ל זכה לקרב רבבות יהודים לרבינו, ישירות, בעקיפין ובפרט ע"י הפצת הספרים שעליה מסר את נפשו כל ימיו. אז הנה עוד דרך בברסלב, שהיא כמה דרכים. (יש כמה סוגי קבוצות בתלמידי הרב אודסר, שונות אחת מהשניה)
מלבד שלשת השושלות והדרכים הנ"ל - שמגיעות עד רביה"ק עצמו, יש את רבי אליעזר שלמה שיק, שהתקרב לבד (ע"י הספרים כמו הרב אודסר) וייסד עוד דרך. הרב קיוואק והרב מורגנשטרן התקרבו על ידו, וגם הוא זכה לקרב אלפים לרביה"ק.

בעקרון כולם נוסעים לאומן.
מלבד חלק קיצוני מסוים מתלמידי הרב אודסר. ועוד בודדים מתוך אלפי תלמידי רבי לוי יצחק.

לגבי התכלת, אכן זה מראב"נ, והצפתים מתנגדים לזה. בפועל בערך חצי מהברסלבים הולכים עם תכלת, אאל"ט. בעיקר היותר בני ברקים ופחות ירושלמים

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 אוקטובר 2019, 04:27

לגבי איזה עניינים יש חילוק בין הצפתים לזרם המרכזי, זה עניין דק שקשה יהיה להסבירו בבמה זו.

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 08:48

תודה רבה רבי מתלמידיו.
רק שאלות: מה היתה דעתו של ר"א שטרנהרץ על נסיעה לאומן. אם אין חילוק כמעט בין ירושלים לצפת אז במה זה שתי דרכים? ועוד, כמדומני שרי"ד אודסר היה כל ימיו חלק מהשול [עד שהעיפו את שזר וזה הפריע לו] למה אתה עושה אותו בנפרד? ועוד שאלה, תמיד סיקרן אותי לאיפה נעלמו הפולישע ברסלבים, גם בארץ אחרי המלחמה עוד היו כאלו ומה את כל מי שזוכרים היום ומדברים מהם זה הירושלימרעס כגון ר"ש שפירא רב"ז חשין ועוד, וגם מעניין שלברסלב בארץ נהיה שם כזה קנאי עד שהסטריאוטיפ של ברסלב אוטנטי זה אומר כזה סוג של צאלמער [סליחה אולי על הביטוי, אבל אין כוונתי ח"ו זלזול].

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 אוקטובר 2019, 13:46

ר"א שטרנהרץ היה בעצמו באומן והגיע מאומן.
אבל בימים שהיה בא"י זה היה בתקופת שלטונו של סטאלין, ולא היה אפשרות לחלום אפילו לנסוע לאומן. אני לא יודע אם הרעיון שבזמנים שא"א לנסוע לאומן צריך לנסוע למירון הוא שלו או של תלמידו ר' גדליה והוא רק גיבה אותו, אבל חוץ מהעניין הזה אין הבדל לגבי נסיעה לאומן.
דהיינו לכו"ע חייבים לנסוע, ולדעת הצפתים כשא"א לנסוע צריך לנסוע לרשב"י. הסיבת לכך עמוקות ודורשות הקדמות שכנ"ל לא די בתגובה קצרה.
יש חילוק עוד יותר עקרוני ביניהם לגבי עניין ה"ראש בית" מליקוטי מוהר"ן, ולגבי זה כתבתי שא"א להסביר את העניין בבמה זו. זה עניין דק אך חשוב מאד.
הרב אודסר אמנם היה בשול, אך הוא אינו תלמידו של רבי לוי יצחק ויש דברים שהיו חילוקי דעות ביניהם. אמנם פחות נוגעים לעניין הדרך עצמה אבל עדיין. היחס ל"מפורסמים", הרצון של הרב אודסר (בתקופה מסויימת) להעלות את רבינו ארצה, כמובן עניין הפתק ועוד הרבה.
לגבי הרב שיק - קשה לומר שזו דרך שונה, מלבד עצם היות תלמידיו מלוכדים סביבו בדווקא, אבל זה בהחלט זרם שונה.
הפוילשע ברסלב בעקרון נטמעו בשול. אין היום זרם יחודי להם. מה שכן, הפוילישער הבולט הוא רבי נתן ליברמנש, שסביבו התקבצו הרבה בחורים ואברכים ליטאים (שהתקרבו ע"י ר' אברהם מרדכי פלברבוים זצ"ל, שנפטר לאחרונה) בעיקר מפוניבז', ואחר כך הוא וחלק גדול מהם עברו לעמנואל, שם גר ר' נתן איזה עשרים ומשהו שנים. באומן יש לו בית כנסת משלו, אבל היחודיות שלו היא רק בכך שמתפללים בנץ.
לגבי זה שברסלברס נהיו יותר קנאים, זה באמת רק בשנים האחרונות.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 23 אוקטובר 2019, 13:50

תיעוד נדיר מלפני כ- 45 שנה מגדולי וזקני חסידי ברסלב בסעודת הילולת רביה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א שנערך בביהמ"ד הגדול ה'שול' דחסידי ברסלב מאה שערים ומהסוכה בגג הבית המדרש בשנים תשכ"ח תשכ"ט ותש"ל, מתוך אוסף צילומים של רבי לייבל ברגר ז"ל

בקטע הראשון של התיעוד נראים בשנת תשל"א הרה"ח ר' אליהו חיים רוזין זצ"ל והרה"ח ר' מיכל דורפמן זצ"ל הולכים יחד בשוק מאה שערים בדרך לביהמ"ד הגדול ה'שול' דחסידי ברסלב מאה שערים.

בקטע השני נראה הרה"ח ר' שמואל שפירא זצ"ל בתיעוד נדיר כשהוא נראה מביט לכיוון המצלמה, אך לוקח לו זמן מה להבין שהוא מצולם ומיד מסתיר את פניו הקדושות כדרכו בקודש, בהמשך ניתן לראות את גדולי וזקני חסידי ברסלב בדור הקודם כדוגמת הרה"ח ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל, הרה"ח ר' נתן צבי קעניג זצ"ל, הרה"ח ר' הירש לייב ליפל זצ"ל, והרה"ח ר' יצחק גלבך זצ"ל, כשהם משתתפים בסעודת ההילולא לכבוד רביה"ק המתקיימת באדיקות כ-80 שנה על ידי משפחת ירוסלבקי על גג בית המדרש ברסלב השול במאה שערים.

בסוף התיעוד נראה החסיד ברסלב הרה"ח ר' נפתלי דובינסקי (גלנט) זצ"ל שנחת לא מכבר משנות גלות ועבודות פרך בסיביר לאחר גירושו על ידי סטאלין, בתיעוד הוא נראה רוקד בשמחה בסוכת חסידי ברסלב במאה שערים.

תודה ענקית לר' אברהם לייב בורשטיין יו"ר אגודת הכלייזמרים על עריכת והבאת הסרטון.

(ברסלב גלובל)

https://drive.google.com/file/d/1KSdRXp ... MQUTW/view

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 18:37

מתלמידיו של אהרון כתב:
23 אוקטובר 2019, 13:46

יש חילוק עוד יותר עקרוני ביניהם לגבי עניין ה"ראש בית" מליקוטי מוהר"ן, ולגבי זה כתבתי שא"א להסביר את העניין בבמה זו. זה עניין דק אך חשוב מאד.
הרב אודסר אמנם היה בשול, אך הוא אינו תלמידו של רבי לוי יצחק ויש דברים שהיו חילוקי דעות ביניהם. אמנם פחות נוגעים לעניין הדרך עצמה אבל עדיין.
הרב אודסר היה בן גילו של רלוי"צ ואין סיבה שהוא יהיה תלמיד שלו, אפשר לומר אולי שדרכו היתה שונה מאוד, [מה גם שנראה לי שמה שאומרים היום שדרך ברסלב היא בעיקר רולי"צ זה נהיה רק אחר פטירתו]
לגבי הראש בית, כיום ברסלב בנויה בצורה של קהילות עם מנהיגים מסודרים, ומהם אפילו שקוראים קוויטלעך, כך שאולי היום אין חילוק ובאמת אולי היום זה לא משנה. [ישנם כאלו שעדיים אוחזים בשיטה שאסור לקחת שום התמנות, אבל נראה לי שעדיין ברוב קהילות ברסלב זה לא כך.

חסוי

נושא שלא נקרא על ידי חסוי » 23 אוקטובר 2019, 20:25

מתלמידיו של אהרון כתב:
23 אוקטובר 2019, 13:46
ר"א שטרנהרץ היה בעצמו באומן והגיע מאומן.
אבל בימים שהיה בא"י זה היה בתקופת שלטונו של סטאלין, ולא היה אפשרות לחלום אפילו לנסוע לאומן. אני לא יודע אם הרעיון שבזמנים שא"א לנסוע לאומן צריך לנסוע למירון הוא שלו או של תלמידו ר' גדליה והוא רק גיבה אותו, אבל חוץ מהעניין הזה אין הבדל לגבי נסיעה לאומן.
דהיינו לכו"ע חייבים לנסוע, ולדעת הצפתים כשא"א לנסוע צריך לנסוע לרשב"י. הסיבת לכך עמוקות ודורשות הקדמות שכנ"ל לא די בתגובה קצרה.
הרב אודסר אמנם היה בשול, אך הוא אינו תלמידו של רבי לוי יצחק ויש דברים שהיו חילוקי דעות ביניהם. אמנם פחות נוגעים לעניין הדרך עצמה אבל עדיין. היחס ל"מפורסמים", הרצון של הרב אודסר (בתקופה מסויימת) להעלות את רבינו ארצה, כמובן עניין הפתק ועוד הרבה.
לגבי הרב שיק - קשה לומר שזו דרך שונה, מלבד עצם היות תלמידיו מלוכדים סביבו בדווקא, אבל זה בהחלט זרם שונה.
הפוילשע ברסלב בעקרון נטמעו בשול. אין היום זרם יחודי להם. מה שכן, הפוילישער הבולט הוא רבי נתן ליברמנש, שסביבו התקבצו הרבה בחורים ואברכים ליטאים (שהתקרבו ע"י ר' אברהם מרדכי פלברבוים זצ"ל, שנפטר לאחרונה) בעיקר מפוניבז', ואחר כך הוא וחלק גדול מהם עברו לעמנואל, שם גר ר' נתן איזה עשרים ומשהו שנים. באומן יש לו בית כנסת משלו, אבל היחודיות שלו היא רק בכך שמתפללים בנץ.
לגבי זה שברסלברס נהיו יותר קנאים, זה באמת רק בשנים האחרונות.
איפוא נמצא בתמונה ר' משה קרמר? הוא חתנו של ר' גדליה אבל לכאורה משתייך לזרם הירושלמי.

חבקוק

נושא שלא נקרא על ידי חבקוק » 23 אוקטובר 2019, 23:08

כפי הידוע לי, ר' משה קרמר לא רואה עצמו תלמיד של רלוי"צ או דמות מסויימת בברסלב, ושייכותו לזרם הירושלמי היא כללית וודאי שאינו צפתי.

סמל אישי של משתמש
מתלמידיו של אהרון

נושא שלא נקרא על ידי מתלמידיו של אהרון » 24 אוקטובר 2019, 14:07

ר' משה הוא דמות עצמאית במיוחד, הוא לא תלמיד של אף אחד וגם לכאורה קשה לומר שיש לו תלמידים ישירים. שומעי לקחו ע"פ רוב מתנגדים לקיומו של רבי בעל גינוני אדמורות בתוך ברסלב, יהיה מי שיהיה. מאמרים רבים ב"אבקשה" (גליון חודשי היו"ל ע"י אנשים שמזוהים עמו, וכותב בו בין השאר חתנו ליייזר חשין, ועוד כותבים מזרם השול) מדברים על הנושא שרבי נחמן הרבי האחד והיחיד בברסלב, בכתבות רבות על היחס לצדיקים אחרים בברסלב ומחוצה לה.
הוא המנהיג הכי בכיר והכי חשוב בתוך ברסלב (הרב שכטר יותר חזק מחוץ לברסלב), אבל אין לו שום חצר, הוא חי חיים פרטייים בשכונת בית ישראל ומתפלל שם בשטיבלך.
כ"ז בניגוד לרב שכטר, שיש לו משמשים, קבלת קהל, קהילה שהוא עומד בראשה והוא יושב בראש הטישים המעמדים וההדלקות וכו', לא פחות מהרב ארוש.
(בכל אופן לא קיימת מחלוקת ביניהם. גם לא היתה מחלוקת בן הרב קרמר לגיסו ר' לוזר קניג שנפטר בשנה שעברה, למרות שהוא היה עוד יותר אדמור ותלמידיו אחזו שהוא הראש בית)

שלח תגובה