ווארטים וסיפורים \ מילתא דבדיחותא. (תורני בלבד!)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
1010
קיבל תודה: 1 פעם

Re: ווארטים וסיפורים \ מילתא דבדיחותא. (תורני בלבד!)

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 03 ינואר 2019, 16:39

חזקי כתב:בעבר היה מקובל בקהילות ישראל שאותו אדם שימש הן כחזן והן כשוחט. בעל ה"פרדס יוסף" (ויקרא ח/ כג) המליץ על בעלי תפקידים אלו את הפסוק (תהלים קמט/ו) "רוממות קל בגרונם וחרב פיפיות בידם".

חמס ר"ת חזנים, מלמדים, סופרים, שנתברך בהם שבט שמעון.
בעירו של רבי פנחס הלוי הורוויץ בעל ההפלאה היה חזן שביקש שישוו את זכרו לשכרו של המרא דאתרא, כמובן שאותו חזן שחוץ מקולו הנעים לא נתברך במידות טובות ויר"ש.
והמליץ עליו ההפלאה, עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפינחס...
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 03 ינואר 2019, 17:14

אמרה ידועה לכל יהודי החי בארצות הגולה: "השאלה היא לא האם ילדיך יישארו יהודים, אלא האם נכדיך יהיו יהודים".
הגאון מפניבז' זי"ע היה תמיד משדל ואומר בדרשותיו: "הילדים הם העיקר, הדור הצעיר הוא תקוות עתידנו"! באחת הדרשות הצביע על הפסוק הנ"ל ושאל: כתוב, "ויברך את יוסף ויאמר האלוקים אשר התהלכו אבותי לפניו וכו' המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים", ולכאורה אינו מובן, פתח ברצונו לתת ברכה ליוסף וסיים המלאך הגואל... יברך את הנערים? היכן כאן בדיוק הברכה ליוסף עצמו? אלא, הסביר בהתרגשות, "הברכה הטובה ביותר בשביל אב יהודי היא כשבניו מבורכים"!...
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 ינואר 2019, 13:41

סיפר כ״ק האדמו״ר רבי שלומק׳ה מזוויעהל זצ״ל: ״אבי הרה״ק רבי מרדכי זצ״ל, נוהג היה להחזיק על שולחנו את בניו לאחר נשואיהם. יום אחד החלטתי שיש לנו אב בשמים, ואינני זקוק לתמיכת אב בשר ודם - עבר יום, עברו יומיים, והבית התרוקן . ״עוד יומים עברו, ורעבנו ללחם״. חשבתי בלבי: אולי נגזר מן השמים שפרנסתי תעבור דרך אבי. שלחתי את רעייתי לאבי, והוא העניק לה רובל שלם. ״ בדיוק באותה עת, ביקרו אצל אבי שני חסידים, והם החליטו לסור ולבקר גם אצלי, הואיל ונישאתי זמן קצר לפני כן, אחד מהם הוציא מכיסו רובל כסף לתתו לי כמתנת נישואיו, ובדיוק כאשר אשתי חזרה ובידה הרובל שקיבלה מאבי, החזיר אותו חסיד את הרובל לכיסו מבלי שימת לב... הראו לי משמים: הנה, הרובל כבר היה מוכן עבורך, והחזירוהו חזרה... ללמדך, שהכל בידי שמים.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 ינואר 2019, 14:37

רבי יהודה היה נותן בהם סימנים: דצ"ך עד"ש באח"ב.
אם ר' יהודה קיצר אותם, ל - דצ"ך. עד"ש. באח"ב, יש כוונת מכוון למה הוא עשה את זה...
ראיתי פעם בדרך צחות ש- דצ"ך. עד"ש. באח"ב נעשה בקיצור, כי ר' יהודה היה ראש המדברים בכל מקום. בכל מקום היו מכבדים את ר' יהודה לדבר קצר...

עוד בענין. בשבע ברכות, אחד רצה לשמח חתן וכלה, אז הוא שאל – אתה יודע למה ר' יהודה היה נותן בהם סימנים?
כי מכות בלי סימנים זה לא מכות...

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 08 ינואר 2019, 21:41

יאיר כתב:שלחו שאלה לאחד הגדולים על גבינות והגויים איימו עליו שיתיר ולא יאסור וכתב שמותר אבל בתחילת המכתב כתב "לסדר מתניכם חגורים"

והבינו שכוונתו באמת לאסור דתרגומו "חרציכון יהון אסירין"
http://www.forum.ladaat.info/viewtopic. ... 00#p480202

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 08 ינואר 2019, 21:48

יהודי רשע מרושע הלך לבית עולמו. החברא קדישא מיאנו לקבור אחד כזה ששום לימוד זכות לא שייך כלפיו. הגיע חכם אחד ואמר רשע היה רשע מת, אבל בנו רשע כפליים. קבלו את טענתו וקברוהו. כעבור זמן מה נפטר 'בן הרשע'. והסיפור חזר על עצמו רשע כזה לא קוברים, טענו. נקודת הזכות שהשתמשו כלפי אביו לא היה שייך בדידו גלמוד וערירי מת. הגיע חכם ואמר, זכות יש לרשע זה, 'בזכותו נקבר אביו!'

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 10 ינואר 2019, 01:34

חזקי כתב:יהודי רשע מרושע הלך לבית עולמו. החברא קדישא מיאנו לקבור אחד כזה ששום לימוד זכות לא שייך כלפיו. הגיע חכם אחד ואמר רשע היה רשע מת, אבל בנו רשע כפליים. קבלו את טענתו וקברוהו. כעבור זמן מה נפטר 'בן הרשע'. והסיפור חזר על עצמו רשע כזה לא קוברים, טענו. נקודת הזכות שהשתמשו כלפי אביו לא היה שייך בדידו גלמוד וערירי מת. הגיע חכם ואמר, זכות יש לרשע זה, 'בזכותו נקבר אביו!'
מה המקור של הסיפור המצוטט? ובכלל אם יש דברים בגו?

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 12 ינואר 2019, 22:48

חזקי כתב: מה המקור של הסיפור המצוטט?
http://www.forum.ladaat.info/viewtopic. ... 03#p480403 ;)
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 14 ינואר 2019, 20:54

"וכל פטר חמור תפדה בשה" (שמות יג,יג). בחמור יש שני סימני טומאה – אין הוא "מעלה גירה" ולא "מפריס פרסה". לעומתו, החזיר או הגמל יש בהם סימן טומאה אחד, ובכל-זאת הורתה התורה בחמור דווקא "קדש לי". כי לעיתים קל יותר לקרב אל הקדושה מי שטומאתו גלויה, ממי שהוא טמא מחופש, המתהלך וסימן טהרה עמו. (הרב ראובן מרגליות)

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 14 ינואר 2019, 20:55

אותיות ס' ע' פ' צ' - הנה אות ס' סגור מכל הצדדים, אות ע' רמז לעין, אות פ' רמז לפה, אות צ' רמז לצדיק - כאשר ס' ע' פ' -תסגור את העין והפה - לא לראות רע ולא לדבר רע, אזי תהיה- צדיק. [קדושת לוי - ליקוטים]

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 15 ינואר 2019, 13:26

אחד סיפר הבוקר שראה יהודי אומר פרשת המן מסמארטפון של הדרן ושאל אותו למה הוא לא אומר מהסידור? ענה לו סוף סוף יש לי הזדמנות להשתמש בפלאפון לצורך פרנסה...
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 15 ינואר 2019, 17:00

חזקי כתב:בשעתו כשיצא הספר חידושי רבינו חיים הלוי לאור עולם, התקבלה טרוניה קלה מבית החזו"א, שלא מצאנו תואר 'רבינו' אלא בראשונים ואיך ניתן לקרוא לספר של 'אחרון' בשם הזה? התגובה שהתקבלה מבית בריסק הייתה, שאין "חזון" אלא בנביאים...!
לא זוכר איפה ראיתי את הסיפור הבא:

בחור בר מצוה קיבל כדורון דרשה את הספר "חידושי הגר"ח והגרי"ז".
התחבט ותמה, מילא הגר"ח אני יודע שזה מרן שר התורה, אבל מי זה הגרי"ז?
עד שנתיישבה דעתו שבודאי הגרי"ז הוא הג"ר יצחק זילברשטיין!

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 15 ינואר 2019, 17:10

חזקי כתב:אמרות שפר של הגאון רבי דוד דייטש אב"ד בקיצע שבהונגריה. הוזכר בשו"ת חתם סופר.
מסופר כי בכהנו כרב בנובומסטא היו אנשי העיר מקילים באכילת בשר בתשעת הימים, הוכיחם רבי דוד בצחות לשונו ואמר: "אם תאכלו את כל התרנגולים בתשעת הימים, מתיירא אני שלא יהיה לכם 'כפרה' ביום הכיפורים...".
סיפר מרן [הגאון רבי דוב בער ווידנפעלד גאב"ד טשעבין] כי כשנעשה בעל הכתב והקבלה [הגאון רבי יעקב מעקלנבורג] רבה של קניגסברג היה זה בתקופת בין המצרים ונכנס אליו יהודי וביקש מהרב להתיר לו אכילת בשר בתשעת הימים מחמת חולשתו וכאבו, והתיר לו הרב בשר עוף.

היהודי הזה יצא ודאג לפרסם פסק דינו של הרב, וחיש מהר באו אל הרב אנשים קלי דעת וגם הם מענתם בפיהם להתיר להם זה מחמת חולשה וזה שחש בראשו ונהיה שמח בעיר, ובש"ק כשדרש הרב את דרשתו בבית המדרש, אמר: עתה אני מבין דברי הגמרא אתרנגול ותרנגולתא חרוב טורא מלכא' (גיטין נ"ד ע"ב ) היינו משום תאוותכם לבשר תרנגול נצמח חורבן שכולם נחלו פתאום (טורא מלכא=קניג-סברג- באידיש).

קונטרס 'בצלו חמדתי'

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 15 ינואר 2019, 22:07

יאיר ו'מי זה' דברים נפלאים! ממש משובב נפש. תעלו ותרבו את הדעת והשמחה באשכול זה עם עוד סיפורים מעין אלה.

מי זה

נושא שלא נקרא על ידי מי זה » 15 ינואר 2019, 22:34

שיאה של גאוה
אומר היה רבינו [הרה"ק רבי חיים מאיר מוויזניץ] בשם הרה"ק [רבי אברהם יהושע העשיל] מאפטא, שאדם מסוגל לעלות לגג, לטייל בו כאחוז שרעפים, ליפול משם ולשבור את ידיו ואת רגליו, העיקר שיאמרו עליו שהוא בעל-מח...
*
פעם אחת ראה הרה"ק מאפטא יהודי העושה 'גלגול שלג', והבחין, שהלה עושה זאת לעיניו בכוונה תחילה, כדי להתפאר בכך.
נענה הרה"ק ואמר לו: "אפילו אם תקפא מרוב קור, לא אגלה זאת לאף אחד...

שרפי קודש-אמרי חיים

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:11

אומרים שלמדן הוא מי שמילא את כרסו בש"ס ובפוסקים. מדוע אומרים 'כרסו' ולא 'ראשו'?". שתק רבי בונם. השיב ה'שרף' מקוצק: "כשם שהכרס מתמלאת מדי יום, ומיד מתחדש רעבונה, כך הלמדן צריך להיות רעב בכל יום מחדש ללימוד התורה. מי שהתמדתם פגה – אין מקומם אצלי"

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:17

אמירה זו היתה שגורה בפי המחנך רבי חיים יהודה יעקובזון, מדמויות ההוד בת"ת עץ חיים הירושלמית, "מלמד מומחה מרבה לשתוק - כי את רשות הדיבור הוא מוסר לתלמידיו.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:23

רופא חכם אמר: עדיף להיות רופא מאשר להיות עורך דין, והראיה שהקב''ה החשיב יותר את הרופא והקדים בעשרת הדיברות לא תרצח לפני לא תגנוב.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:24

בשבת זה אחרת – עונג שבת! ה"דברי שלום", הרבי מסטרופקוב כאשר הכניסו את המאכלים באמצע הזמירות היה מפסיק לזמר ואוכל באומרו: "הזמירות לא יצטננו".

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:26

ורפא ירפא. מכאן שניתנה רשות לרופא לרפאות. פעם בא אחד אצל צדיק ואמר לו שיש לו חולה בביתו, והרופאים התייאשו מלרפאותו, וענה לו הצדיק שחז"ל אומרים שיש לו לרופא רשות לרפאות ולא לייאש. והוסיף האדמו"ר מקאצק זצ"ל רמז לזה "ייאוש שלא מדעת", מי שמתייאש סימן הוא שאין לו דעת.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 04 פברואר 2019, 19:42

חזקי כתב:ורפא ירפא. מכאן שניתנה רשות לרופא לרפאות. פעם בא אחד אצל צדיק ואמר לו שיש לו חולה בביתו, והרופאים התייאשו מלרפאותו, וענה לו הצדיק שחז"ל אומרים שיש לו לרופא רשות לרפאות ולא לייאש. והוסיף האדמו"ר מקאצק זצ"ל רמז לזה "ייאוש שלא מדעת", מי שמתייאש סימן הוא שאין לו דעת.
ה"ה הגר"א זצ"ל

[אגב, ראיתי היום שלפני כמה שנים שמכרו כרך גמ' עם כתב יד הגר"א בחצי מיליון דולר]

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 19:55

יאיר כתב:
חזקי כתב:ורפא ירפא. מכאן שניתנה רשות לרופא לרפאות. פעם בא אחד אצל צדיק ואמר לו שיש לו חולה בביתו, והרופאים התייאשו מלרפאותו, וענה לו הצדיק שחז"ל אומרים שיש לו לרופא רשות לרפאות ולא לייאש. והוסיף האדמו"ר מקאצק זצ"ל רמז לזה "ייאוש שלא מדעת", מי שמתייאש סימן הוא שאין לו דעת.
ה"ה הגר"א זצ"ל

[אגב, ראיתי היום שלפני כמה שנים שמכרו כרך גמ' עם כתב יד הגר"א בחצי מיליון דולר]
אם אני לא טועה הסופר ר' יעקב פרידמן כתב באחד מספריו או כתבותיו.. שהגיע לידו כרך מהש"ס של הגר"א ונמצאו על דפיו רשומים של נר החלב שנטף עליו.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 04 פברואר 2019, 19:58

כידוע שהגר"א למד גם ביום לאור הנר...היה מגיף חלונו כדי שלא יבלבלוהו עוברים ושבים ולומד לאור הנר.

גם בחורף הניח רגליו בגיגית קרה לבל ירדם. ואפשר עוד להאריך ולהרחיב בלי סוף.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 20:04

יאיר כתב:כידוע שהגר"א למד גם ביום לאור הנר...היה מגיף חלונו כדי שלא יבלבלוהו עוברים ושבים ולומד לאור הנר.

גם בחורף הניח רגליו בגיגית קרה לבל ירדם. ואפשר עוד להאריך ולהרחיב בלי סוף.
כמו שנאמר והגית בו יומם כ..לילה.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 04 פברואר 2019, 20:09

דיין אחד לקתה שמיעתו. שאל אותו מאן דהוא בדרך הלצה, הלא כתוב "כי השוחד יעוור חכמים" ואילו יחריש שומעים לא שמענו. ענהו הדיין: התורה דברה בדורות הראשונים, שהיו נותנים שוחד והדיין היה רואה ומקבל את השוחד, ואילו בדורות האחרונים רק מבטיחים לתת, והדיין שומע על השוחד אך אינו רואה אותו, ולפיכך לוקה הוא בשמיעתו.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 פברואר 2019, 13:28

פעם אחת ישב רבי אברהם מטריסק בסעודת פורים ופתאום נכנס לאווירת דבקות והחל לדבר עם הקב"ה ולבקש ממנו שלא ימתין עד שהדור יהיה זכאי אלא יביא את הגאולה מיד. בתוך הדברים אמר בלשון המגילה: "אם החרש תחרישי בעת הזאת" – אם חלילה לא תגאל את עם ישראל עכשיו, אזיי "רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר" – היהודים עלולים לחשוב שישועתם תבוא ממקומות אחרים, זה יהיה מהנדס וזה יהיה עורך דין, אבל אז "את ובית אביך תאבדו" – התורה, שהיא מא' ועד ת' (א-ת), והתפילה שהיא ירושה לנו מאבותינו, ישתכחו חלילה. "ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות", סיים הצדיק, "הלוא אין מלך בלא עם"!

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 פברואר 2019, 13:32

שאל שר אחד, את הצדיק מאפטאר' אברהם יהושע העשיל זיע"א, אצלנו מי שיש לו תביעה על חברו מגיש כתב תביעה לבית המשפט והשופט קובע תאריך המשפט, בינתיים יש לו לשופט שהות לעיין בדבר, וכשמגיע זמן המשפט מעמידים שני הצדדים עורכי דין, דנים ומתווכחים, ואחר כך מוציא השופט פסק דינו, ויש גם אפשרות לערער וכו', ואילו אצלכם היהודים באים פתאום לרב מציעים את הטענות, והרב כמעט תמיד פוסק מיד. הייתכן שיש בנוהל כזה משפט צדק.
ענה לו הרה"ק מאפטא, אמשול לך משל, פעם רדף זאב אחרי שה והשיגו, כשעמד לטורפו הגיע פתאום הארי והוציא את השה מידו של הזאב, טען הזאב, הרי זו גזלה ממש, הלכו שניהם להתדיין לפני השועל, פסק השועל, יחלוקו, חצי לארי וחצי לזאב, ומי יחלק את השה כדין, נמנו וגמרו שהשועל יחלק, מחלק השועל את השה לשנים וקובע שאין החלקים שווים, נשך קצת מאותו החלק שנראה לו יותר גדול, כדי להשוות לשני, אלא ששוב נראה לו שעכשיו זה קטן יותר מדי ונשך מהשני, וכך נשך פעם מחלק זה ופעם מחלק זה, עד שלא נשאר כלום בשביל בעלי הדין. אמר לו הרה"ק מאפטא, כך הוא אצלכם, אתם מתדיינים ומתדיינים, מעמידים עורכי דין ומערערים, ובסופו של דבר ההוצאות ושכר הטרחה ה"שושבינים" אוכלים את הכל ולא נשאר כלום בשביל בעלי הדין. אבל אצלנו משתדל הרב לפסוק מיד, או לעשות פשרה וכך נאה ויאה לו, לקפח את שני הצדדים גם יחד.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 פברואר 2019, 13:33

אחד מחסידי הרי"ם הקדוש זי"ע התנצל לפניו, אודות שכחה שישלו והוא שוכח מה שלומד, ואמר לו הרי"ם, האם הזדמן לך פעם שלקחת כף לאכול ושכחת לשים הכף לפה רק נתת את הכף תחת האוזן. וענה החסיד הנ"ל איך יתכן לשכוח האיך לאכול ושלא לתן האוכל להפה, אשר בזה כל החיות של האדם, וענה לו הרי"ם, אם כן איך יתכן שאתה שוכח התורה אשר בזה תלוי כל חיות האדם, כי מזון הנשמה כמו האוכל מזון לגוף, וזה שאמר דוד המלך ע"ה (תהילים קיט,צג) לעולם לא אשכח פיקודיך כי בם חייתני.

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 06 פברואר 2019, 17:10

יפה מאוד העובדות הנ"ל.
הסיפור האחרון בטח הכוונה שלך לחידושי הרי"ם זי"ע.
הוא היה האדמו"ר הראשון לבית גור.
א.
ב.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 06 פברואר 2019, 17:52

פשוט וברור.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 07 פברואר 2019, 19:15

"ויקחו לי תרומה" (כה, ב )
יהודי אחד היה בבגדד שהיה ידוע בכח זכרונו המופלא. הוא היה אמנם עני בממון, אך עשיר בדעת. בכל פעם שהיו צריכים בני בית המדרש למצוא איזה מקור בגמרא או בתורה, היו באים אליו, שואלים אותו, היה עונה להם ומקבל מטבע נחושת על עזרתו אשר ממנו היה מתפרנס. פעם אחת שאל בעל ה'בן איש חי' את החכם העני, האם יכול כבודו להגיד לנו את כל האותיות הכפולות בתורה, לפי סדר הא'-ב', כמו "לבבך", שזה פעמיים "ב" צמודות. חשב העני לרגע וענה: יש בתורה את כולם חוץ מהאות "עין" שהיא מופיעה רק בנביאים ובכתובים אך לא בתורה. אם תגיד את כולם תקבל מג'ידי זהב, אמר לו ה'בן איש חי'. התחיל אותו חכם לומר: "ומקללך אאר", "בכל לבבך", "מעקה לגגך", "או דדו או בן דדו יגאלנו", "ההוא אמר ולא יעשה", "ווי העמודים", "מזזת ביתך", "חח ונזם", "לטטפת בין עיניך", "ישתו יין נסיכם", "ככל אשר צוה", "ללאת תכלת", "לממשלת היום", "הנני מביא את המבול", "ואת רעמסס", "רעה התרועעה הארץ" (ישעיה כד, יט), "חפף עליו כל היום", "ויתרוצצו הבנים בקרבה", "במחקק במשענותם", "רר בשרו את זובו", "ושש משזר". כאן עצר העני ואמר ל'בן איש חי': כבודו אמר שייתן לי מג'ידי, ייתן כעת ואומר לו את האחרון. לאחר שנתן הרב, שאלו: מדוע כתוב בפרשת צדקה "נתון תתן לו"? שאם נתת פעם אחת, אל תחשוב שיצאת בזה ידי חובת צדקה. אם צריך עוד פעם – תחזור ותיתן. הבין הגאון זצ"ל בחכמתו שעני זה נצרך מאוד וזקוק לפרנסה, ונתן לו עוד מג'ידי אחד של זהב. "

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 07 פברואר 2019, 21:19

האם יש לזה קשר לפרשת השבוע?
א.
ב.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 07 פברואר 2019, 21:34

??

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 08 פברואר 2019, 01:06

חזקי כתב:??
אני שואל אם ידוע לך או לאחרים מה הקשר בין ווארט זה לפרשת השבוע (מלבד הכותרת של ויקחו לי תרומה)?.
א.
ב.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 08 פברואר 2019, 01:18

חזקי כתב:"ויקחו לי תרומה" (כה, ב )
יהודי אחד היה בבגדד...בממון...פעמיים...שייתן..."

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 08 פברואר 2019, 01:26

1010 כתב:
אני שואל אם ידוע לך או לאחרים מה הקשר בין ווארט זה לפרשת השבוע (מלבד הכותרת של ויקחו לי תרומה)?.
ווי העמודים

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 08 פברואר 2019, 04:53

1010 כתב:
??

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 08 פברואר 2019, 09:17

יאיר כתב:
1010 כתב:
ווי העמודים
אכן, מבין הפסוקים הנזכרים יש כמה וכמה פסוקים בפרשת השבוע.
ווי העמודים
חח ונזם
ללאות תכלת
שש משזר.
א.
ב.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 09 פברואר 2019, 19:19

1010 כתב:
יאיר כתב:
1010 כתב:
ווי העמודים
אכן, מבין הפסוקים הנזכרים יש כמה וכמה פסוקים בפרשת השבוע.
ווי העמודים
חח ונזם
ללאות תכלת
שש משזר.
ולהבא תשתדל לפני שאתה קופץ להשיג בחינם ולקנטר.. לעיין בדברים!

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 09 פברואר 2019, 20:11

לא הבנתי.
א.
ב.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 10 פברואר 2019, 01:18

חזקי, הוא בסה"כ שאל שאלה תמימה ולא התכוון לקנטר ח"ו.

גם לי לקח כמה זמן להבין את הקשר לפ"ש (וזיהיתי רק פס' אחד)..זה לא דבר שהיה ברור מאליו.

פניו לשלום ותשאירו מאחורה מה שהיה. אנא לא לפרש כל דבר כהקנטה.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 10 פברואר 2019, 01:20

ידידי יאיר 'אשרי תמימי דרך..ודי למבין.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 10 פברואר 2019, 01:24

יאיר כתב:חזקי, הוא בסה"כ שאל שאלה תמימה ולא התכוון לקנטר ח"ו.

גם לי לקח כמה זמן להבין את הקשר לפ"ש (וזיהיתי רק פס' אחד)..זה לא דבר שהיה ברור מאליו.

פניו לשלום ותשאירו מאחורה מה שהיה. אנא לא לפרש כל דבר כהקנטה.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 11 פברואר 2019, 21:11

כאשר שימש השאגת אריה כרבה של וואלוז׳ין, יצא פעם לדרכו, וישב במרכבה, מעוטף בטלית ומעוטר בתפילין. במשך כל הדרך, לא הסיח דעתו מעסק התורה. גם העגלון, איש פשוט, תם וישר, היה לבוש בתפילין, ושפתותיו מרחשין בתפילה. כשעברו תוך יער עבות, יצאו לפתע מבין העצים, חמשה גזלנים, חמסנים, וכלי זיין בידם. תן לנו את כל המעות שבידך - צווחו לעבר העגלון. ה״שאגת אריה שהעמיק בלימודיו, לא ראה ולא שמע מכל המתרחש סביבו. לשמע הצווחות והצעקות של העגלון, הביט עליהם הגאון, ומרוב אימה ופחד שהטיל עליהם במבטו, ברחו משם במהירות הבזק. פנה העגלון לגאון, ושאלו: ילמדנו רבינו, מדוע, איפוא, פחדו הגנבים יותר מהרבי - הנראה כזקן וחלוש, ולא ממני - איש צעיר לימים, ובעל כח וגבורה?
ענהו ה״שאגת אריה״: לא ממני ברחו, אלא מפני אור קדושת התפילין שעלי. הלא כך אמרו חז״ל: ״מנין שהתפילין עוז הם לישראל ? דכתיב (דברים כ״ח, י׳): וראו כל עמי הארץ כי שם ה׳ נקרא עליך, ויראו ממך. ותניא, ר׳ אליעזר הגדול אומר: אלו תפילין שבראש״ (ברכות ו.). התפילין הפחידו אותם, עד כדי ניסה ובריחה. ומה עם התפילין שלי - למה לא יראו מסגולת ה״אור״ שעלי?
הסביר הגאון לעגלון: לכשתדייק, תראה, שלשונו של ר׳ אליעזר הגדול, אינו: ״אלו תפילין שעל הראש״, אלא: ״אלו תפילין שבראש״ - קדושת התפילין, צריכה להיות קבועה וחקוקה בתוך הראש, במוח. זוהי כוונת המצוה: ״ועל הראש נגד המוח, שהנשמה שבמוחי, עם שאר חושי וכוחותי, כולם יהיו משועבדים, לעבודתו יתברך שמו״ (תפילת ״לשם יחוד״, שקודם הנחת תפילין). אם הנחת התפילין נעשית כ״מצות אנשים מלומדה״, אין בה אותה סגולה של ״ויראו ממך״.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 11 פברואר 2019, 21:32

מעשה דומה בדיוק מסופר על הגר"א זצ"ל.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 11 פברואר 2019, 21:34

לי זכור סיפור על הגר"א שנשדד והגיע חבול לקריאת המגילה, סיפור שקראתי [בלווי איורים] לפני עשרות שנים בעודי ילדון. אבל שם הסיפור הסתיים פחות מוצלח.. ובלי המסר הנ"ל.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 11 פברואר 2019, 21:40

זה סיפור אחר על הגר"א. יש הרבה.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 11 פברואר 2019, 21:52

לך תזכור מלפני עשרות שנים.

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 11 פברואר 2019, 22:56

אנכי שמעתי את הסיפור הנ"ל כבר הרבה פעמים, בין על השאגת אריה ובין על הגר"א [ויתכן שעל עוד אנשים].
א.
ב.

חזקי

נושא שלא נקרא על ידי חזקי » 12 פברואר 2019, 23:15

למעשה מישהו יכול לעלות את מקור הסיפור? שנדע איך היה בדיוק ומי הדמות בדיוק.

שלח תגובה