לדמותן של הישיבות הקטנות

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

סמל אישי של משתמש
1010

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:21

רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
ומה הדין, אם מבינים הפוך ממה שהם אומרים?
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 21:28

1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:39

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?
אני רוצה בכנות לשמוע את תשובתו לשאלה זאת.
ואני מעדיף עכשיו לא להבין דבר מתוך דבר.
א.
ב.

בצלאל_כהן

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 21:56

אינני מכיר בכלל "חובה" לשמוע לגדול בתורה מעבר להוראת חז"ל לכל אדם "עשה לך רב"
במקרה שמבינים בוודאות הפוך, השאלה איננה אם יש "חובה" אלא אם יש "היתר", והתשובה ככל הנראה שלילית לפחות למי שהגיע להוראה.

בצלאל_כהן

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 22:10

אני פה כתב:יללה עוף מהפורום פה, לך לכל הרוחות לפייסבוק ולבחדרי חרדים.
בסדר גמור

סודנא

נושא שלא נקרא על ידי סודנא » 12 אפריל 2018, 22:28

בבקשה תעשה את זה מהר.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 23:00

סודנא כתב:בבקשה תעשה את זה מהר.
ברוך הבא צדיק.
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 23:50

אני פה כתב:למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!
גם את האיש.
א.
ב.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 00:15

1010 כתב:
גם את האיש.
אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 13 אפריל 2018, 00:36

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:
גם את האיש.
אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.
דעביד כמר עביד, ודעביד כמר עביד.
א.
ב.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 00:55

"וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ: {יא} עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לא תסור מן הדבר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל"

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%99%D7%9D

ושמעתי שאם אומר לך מפורש נגד התורה אין שומע לו שנאמר "על פי התורה" דוקא אם אומר עפ"י התורה ולא שאומר מפורש נגד התורה.

[הרי אפילו אם משה רבינו "יבוא ויאמר" שאין יותר מצוות תפילין אין שומעין לו!
(אם לא כהוראת שעה). אני מדגיש זאת כיון שהיו "רבנים" שהתברר שאינם רבנים..ע"ע ש"ץ, ברלנד ועוד...]
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:06

לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:11

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.
אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
אין עוד מלבדו!

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:23

עטרת תפארת כתב:אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
תשובה: הכללים,
לדעתי, כל זמן שעמיתנו יישמר מלעבר על תקנות הפורום אין סיבה לגרשו.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:40

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי. אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
אין עוד מלבדו!

עברי אנוכי

נושא שלא נקרא על ידי עברי אנוכי » 13 אפריל 2018, 01:49

היו כבר רבים בהיסטוריה שהצהירו שבאו להרבות תורה וכבוד שמים ומגמתם הייתה הפוכה, בדרך כלל הדברים מסורים ללב ומתגלים רק באחריתם, לפעמים הדברים צצים מיד.
מהכרותי רבים מאנשי שלומו של בצלאל כהן, זה פשוט לא אמיתי, חלקם כוונתם מלכתחילה היתה לטובה, אבל הענין גמיש והמדרון חלקלק.
אחד הביטויים הבולטים לכך הוא הנחיתות לאדוניהם הנאורים, נחיתות זו ספוגה באוירה וריחה נודף בכל הארועים המשותפים שבהם הם מסובים וגם במרבית כתביהם, (מצער לראות שתרבות הנחיתות פושה גם למיינסטרים עיין ערך ועידת המודיע ועוד). באופן כללי רע להם עם זהותם והם פשוט רוקדים מה יפית לנאורים. הם גילו את האור באיחור והם רוצים ממנו עוד ועוד. הכפרה על כך שעדיין אינם מספיק נאורים היא להפיץ את האור להמון החרדי הנבער.
הדיבורים השגורים בפיהם על "השתלבות בחברה הישראלית" וכיו"ב, הן בעצמם דיבורים של נחיתות, הציבור הישראלי הוא אוסף ציבורים ושבטים, שהתכופפו כולם ונכנעו במדה זו או אחרת לציבור ההומאני הנאור הנותן את הטון, למרות היותו מיעוט שהולך ומתמעט עוד ועוד. הציבור החרדי הוא היחיד שקורא תיגר על כך, הוא מציב אלטרנטיבה. ולבצלאל וחבריו זה מפריע, הם משתפים פעולה עם המיעוט השולט להכפיף גם את הציבור הזה למהלך של ככל הגויים בית ישראל (לשם מה בעצם? אין מספיק עמים?) במקום לקורא לכולם להשתלב אצלנו, במקום לתת סיכוי לעם ישראל לחזור ליעודו ויחודו. שואפים הם להשתלב במרחב וכבנט וחבריו ישמרו על הוואי וצבע חרדי, הם התרגלו כך, לפעמים הם אפילו אוהבים את זה, חלקם ישמרו (בינתיים?) בתוך ביתם על קלה כבחמורה. אבל לדידם אין הדברים אמורים לשלוט בציבוריות ולהשפיע על הדברים בכללותם.
זו גם אחת הסיבות שלמרות בקיאותו הרבה של בצלאל כהן בדברי תורה אין דעתו שווה כלום למול מה שאנו מכנים "גדולי תורה" מה ערך יש לתורתו אם הוא עצמו חש ומבטא תדיר שפלות רוח כלפי העולם שאין לו תורה.
חכמה בגויים תאמין, אפשר וצריך לקחת מה שנרצה ונחליט מחכמת הגויים להשתמש לרצון ה' ולתועלת עמו, אך אמות המידה כמה, מה, מתי, ואיזה משקל לתת למה. את זה לא לומדים באקדמיה, את זה שוכחים שם. תורה בגויים אל תאמין.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 01:55

עטרת תפארת כתב:
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי.
אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
הוא לא פגע בשום גדול. הוא כתב שאינו מכיר חיוב מעבר ל''עשה לך רב''.

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 13 אפריל 2018, 02:25

לבוא ולתקוף בן אדם בצורה קטנונית ודוחה זו בוודאי לא הדרך !
ניתן לחלוק על דרכו של האיש אך מוטל עלינו לעשות זאת בצורה מכובדת מבלי לפגוע באיש,
דומני שכמה מן החברים פה תקפו את בצלאל כהן הנ''ל בצורה פוגענית ולא מכובדת בעליל.

יוסי200

נושא שלא נקרא על ידי יוסי200 » 13 אפריל 2018, 02:41

האלימות (מילולית כמובן) בפורום עוברת כל גבול, בצלאל כהן העלה מושא לדיון, נושא שלא קשור לגדו"י, הוא נשאל שאלה בקשר להשקפתו, וענה תשובה בכנות, כך שגם מי שחושב שיש בזה זלזול לא זה הנושא, אלא השקפתו ודעותיו (ואגב כל מי שהולך אחר רבו או האדמו"ר שלו, על אף שהוא לא טיפש ויודע שהאדמו"ר שליט"א לא יותר תלמיד חכם וצדיק מ... לדוגמא הגר"ח קניבסקי, אז הוא באותה דעה בדיוק, ושיפסיק לגלגל עיניים), ולא ראוי לדבר כך על מי שאוחז בדעה שונה, הדבר חוזר על עצמו כל הזמן גם לגבי העצניקים, משהו עם השקפה אחרת (ושם הלכו עם הגר"ש) , יאללה עוף מהפורום .. ואחר כך שואלים בתמימות לאיפה נעלמו כל העצניקים, עכשיו גם בצלאל בדרך לברוח, ואולי כבר ברח, ואז נחדש כולנו את האשכול 'הפורום בגסיסה', וננסה להבין למה ...
לילה טוב

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 02:43

דפח"ח

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 13 אפריל 2018, 02:48

יאיר כתב:דפח"ח
הייתי מציע למחוק את כל ההודעות הרדודות והדוחות שנכתבו לעיל...

וחברים,בנימה אישית.
אנו נמצאים בימי הספירה שבהם אנו מתאבלים על פטירתם של עשרים וארבעה אלף תלמידי ר''ע 'שלא נהגו כבוד זה בזה'
בואו ונקבל על עצמנו דווקא בימים האלה להשתדל ולנהוג כבוד זה בזה,להתייחס לגופו של עניין בצורה מכובדת וראוייה.
שלכם
חויזר

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 02:55

סופסוף אני שומע תגובה עניינית. אכן דברים קשים.

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 03:24

יאיר כתב:סופסוף אני שומע תגובה עניינית. אכן דברים קשים.
דברים קשים
אך לא עבירה על כללי הפורום

אם נדקדק בציציותיו של כל ניק וניק מאמרותיו או מעשיו במקומות אחרים לא יישאר לנו מניין.

אין אומרים בפני מת אלא מדבריו של מת.

כשדנים על ניק מסויים, דעתי הענייה שיש לדונו לפי דבריו שכתב כאן בפורום.

איני מכיר את בצלאל כהן וייתכן שהוא אכן אדם שעזב את ההשקפה החרדית וחבל.
אבל אם כדבריו מטרתו היא אך ורק להציל את הבחורים שלגמרי לא מתאימים למסגרת ישיבתית ורק יתדרדרו במסגרת נוקשה
(וכן לטענתו הוא מתייעץ עם רבנים חשובים על כל עניין בישיבתו)
בראבו, שיצליח בדרכו.
אקווה שאת בניי לא אצטרך לשלוח לישיבתו, אך למי שאכן מתאימה סביבה כזו, טוב שיש בורסקי בעירנו...

אם ר' בצלאל עדיין כאן אבקשהו שיענה בכנות מה יעשה כשיפנה להתקבל לישיבתו בחור שמסוגל ומתאים לחלוטין למסגרת ישיבתית
כפי הדרך המסורה, האם ידחהו ב2 ידיים?
(הנ"ל נכתב בהנחה שר' בצלאל מבין שישנם {מספיק} בחורים כאלו בדורנו, אם לא אין לי שיח עמו...)

בהצלחה לכולם
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 05:10

נרדמתם??
על כסף על געלט ועל money

בצלאל_כהן

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 13 אפריל 2018, 07:11

אמש כשהתבקשתי ע"י כמה חברים לעזוב את הפורום, וכשראיתי בקשות למחוק את האשכול ואת הניק שלי (או אותי), החלטתי לכבד את הבקשה. כשקמתי בבוקר, נוכחתי לראות שיש גם עמדות אחרות, אולם למרות זאת אני סבור שלא מן הראוי שאשאר כאן למורת רוחם של חלק מהחברים.
בשל כך, אשתדל להתייחס כאן לכמה דברים, וככל הנראה תהיה זו הודעתי האחרונה בפורום. יחד עם זאת, אני מקווה מאוד שהאשכול הזה לא יימחק, מפני שאני סבור שיש הרבה מה ללמוד ממנו.

הנושאים שאני מבקש להתייחס אליהם הם:
1. עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
2. כבוד לגדולי תורה
3. תרבות דיון
4. למה הגעתי כאן?

עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
אינני יודע איך ועל פי מה נקבע שיש לי עמדות נחיתות כלפי העולם האקדמי / המערבי / החילוני / הדתי לאומי או כל דבר אחר, לא זכור לי שאמרתי דבר כזה ולא זכור לי שהייתי אצל פסיכולוג. אם הייתי סבור שיש ציבור שחי באופן נכון וטוב יותר, הייתי מן הסתם עוזב את הציבור החרדי ומצטרף אליו. כשם שאינני מהסס להביע את ביקורתי על הנעשה בקהילה החרדית, אין לי שום בעיה לבקר בחריפות את הנעשה במקומות אחרים, וכמובן שאינני נמנע מלדבר בשבח החרדיות ובשבח הקהילה החרדית. אין לי מושג מי הם "אנשי שלומי" ולכן אינני יכול להתייחס אליהם, בעולם מקובל שכשאדם עולה לגדולה או כשהוא נאשם בפלילים יש לו "מקורבים" המדברים בשמו, ואני ברוך ה' לא עליתי לגדולה ולמיטב ידיעתי אינני נאשם בפלילים.

כבוד לגדולי תורה
למיטב ידיעתי אני משתדל לכבד את התורה ולומדיה, ולדעתי אני מכבד את הגרא"מ שך, הגרי"ש אלישיב, הגר"ע יוסף, הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש אויערבאך, הגר"ח קנייבסקי, הגרי"ג אידלשטיין ועוד רבים וטובים לא פחות ממרבית החברים בפורום הזה. ואני סבור שהדיבורים על כבוד לגדולי תורה, הם בדרך כלל "חומרא דאתי לידי קולא", ואתייחס לדוגמה בנידון שהיה לי כאן עם חברים בנוגע ליכולת של גדולי תורה לטעות. ברור שעל פניו מי שאומר שגדולי תורה אינם טועים מהדר בכבודם, אבל אז אנחנו רואים שכשמישהו טעה מיד קובעים שהוא איננו גדול בתורה. ומי לנו גדול ממשה רבינו ששלוש פעמים בא לכלל כעס בא לכלל טעות? ביקורת כשהיא נכתבת באופן מכובד איננה ח"ו פגיעה בכבוד, וחבל שצריך להסביר דבר כל כך פשוט.
בנוגע ל"חובת" הציות לגדולי תורה, הדבר דורש כמובן אריכות גדולה. טענו כאן שדבריי בנידון מנוגדים ל"חזון איש", אז כמובן שאינני מתיימר להיות בר פלוגתא שלו החזו"א אבל נראה לי שכמו בכל סוגיה בלימוד צריך גם כאן לברר את הדבר לאורכו ולרוחבו ובפרט לבחון איך היו הדברים לאורך כל ההיסטוריה של עמנו.

תרבות דיון
בעיניי זו הבעיה הגדולה ביותר שלנו, והיא הגורמת להרבה תולדות אחרות. היהדות לאורך כל הדורות ידעה להכיל בתוכה מחלוקות קשות ומרות בכל דבר ועניין, והנה אלו המתיימרים לייצג בעולם את "דעת תורה" אינם מסוגלים להתווכח עם מישהו שדעותיו שונים במעט (בעיניכם הפערים בינינו הם עצומים, אבל כל עומד מהצד יביט כמשתומם ולא יבין על מה אנחנו חלוקים) מדעתם. אין לי בעיה עם אמירות קשות וביטויים חריפים, אבל נראה שאנשים חכמים ונבונים פשוט מעוניינים לדבר רק עם עצמם. אני מזדהה לחלוטין עם מי שטען שזו הבעיה הקשה גם במחלוקת שמפלגת כיום את הציבור הליטאי, ולצערי הרב זו בעיה שמאפיינת את כל הצדדים.

למה הגעתי לכאן?
כפי שציינתי, אני נמצא בפורום "בחדרי חרדים" כבר 14 שנים, ולצערי הרב למרות שהחשיפה של הפורום גדולה מאוד, רמת השיח בו היא רדודה ווולגרית. בעבר הייתה לי קבוצה איכותית ופעילה בשם "אגודה אחת", אבל היא דעכה וכבר כמה שנים אין בה פעילות. בפייסבוק יש אמנם אלפי (או עשרות אלפי) חרדים, אבל מדובר בדרך כלל ב"חרדים חדשים" ואותי מעניין בעיקר להתדיין עם אנשי בית המדרש. מטרתי איננה לשכנע אדם כזה או אחר, אלא בעיקר בשביל עצמי לבחון את הנושאים שמעסיקים אותי, ותמיד אני משתדל לשמוע את הדעות ההפוכות יותר מאשר תנא דמסייע.
הפורום שאני אוהב לקרוא בו הוא "אספקלריא" בפורומי "אוצר החכמה", אבל לצערי אפילו לא אישרו לי לפתוח שם ניק. במקרה ראיתי לפני כמה זמן את הפורום שלכם והוא סקרן אותי והחלטתי לנסות את מזלי, אז לא נותר לי אלא להודות על ההזדמנות המעניינת הזו.

תודה ובהצלחה לכולכם.

מישהו מיוחד

נושא שלא נקרא על ידי מישהו מיוחד » 13 אפריל 2018, 07:39

תמשיך לכתוב

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 07:45

בצלאל_כהן כתב:אמש כשהתבקשתי ע"י כמה חברים לעזוב את הפורום, וכשראיתי בקשות למחוק את האשכול ואת הניק שלי (או אותי), החלטתי לכבד את הבקשה. כשקמתי בבוקר, נוכחתי לראות שיש גם עמדות אחרות, אולם למרות זאת אני סבור שלא מן הראוי שאשאר כאן למורת רוחם של חלק מהחברים.
בשל כך, אשתדל להתייחס כאן לכמה דברים, וככל הנראה תהיה זו הודעתי האחרונה בפורום. יחד עם זאת, אני מקווה מאוד שהאשכול הזה לא יימחק, מפני שאני סבור שיש הרבה מה ללמוד ממנו.

הנושאים שאני מבקש להתייחס אליהם הם:
1. עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
2. כבוד לגדולי תורה
3. תרבות דיון
4. למה הגעתי כאן?

עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
אינני יודע איך ועל פי מה נקבע שיש לי עמדות נחיתות כלפי העולם האקדמי / המערבי / החילוני / הדתי לאומי או כל דבר אחר, לא זכור לי שאמרתי דבר כזה ולא זכור לי שהייתי אצל פסיכולוג. אם הייתי סבור שיש ציבור שחי באופן נכון וטוב יותר, הייתי מן הסתם עוזב את הציבור החרדי ומצטרף אליו. כשם שאינני מהסס להביע את ביקורתי על הנעשה בקהילה החרדית, אין לי שום בעיה לבקר בחריפות את הנעשה במקומות אחרים, וכמובן שאינני נמנע מלדבר בשבח החרדיות ובשבח הקהילה החרדית. אין לי מושג מי הם "אנשי שלומי" ולכן אינני יכול להתייחס אליהם, בעולם מקובל שכשאדם עולה לגדולה או כשהוא נאשם בפלילים יש לו "מקורבים" המדברים בשמו, ואני ברוך ה' לא עליתי לגדולה ולמיטב ידיעתי אינני נאשם בפלילים.

כבוד לגדולי תורה
למיטב ידיעתי אני משתדל לכבד את התורה ולומדיה, ולדעתי אני מכבד את הגרא"מ שך, הגרי"ש אלישיב, הגר"ע יוסף, הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש אויערבאך, הגר"ח קנייבסקי, הגרי"ג אידלשטיין ועוד רבים וטובים לא פחות ממרבית החברים בפורום הזה. ואני סבור שהדיבורים על כבוד לגדולי תורה, הם בדרך כלל "חומרא דאתי לידי קולא", ואתייחס לדוגמה בנידון שהיה לי כאן עם חברים בנוגע ליכולת של גדולי תורה לטעות. ברור שעל פניו מי שאומר שגדולי תורה אינם טועים מהדר בכבודם, אבל אז אנחנו רואים שכשמישהו טעה מיד קובעים שהוא איננו גדול בתורה. ומי לנו גדול ממשה רבינו ששלוש פעמים בא לכלל כעס בא לכלל טעות? ביקורת כשהיא נכתבת באופן מכובד איננה ח"ו פגיעה בכבוד, וחבל שצריך להסביר דבר כל כך פשוט.
בנוגע ל"חובת" הציות לגדולי תורה, הדבר דורש כמובן אריכות גדולה. טענו כאן שדבריי בנידון מנוגדים ל"חזון איש", אז כמובן שאינני מתיימר להיות בר פלוגתא שלו החזו"א אבל נראה לי שכמו בכל סוגיה בלימוד צריך גם כאן לברר את הדבר לאורכו ולרוחבו ובפרט לבחון איך היו הדברים לאורך כל ההיסטוריה של עמנו.

תרבות דיון
בעיניי זו הבעיה הגדולה ביותר שלנו, והיא הגורמת להרבה תולדות אחרות. היהדות לאורך כל הדורות ידעה להכיל בתוכה מחלוקות קשות ומרות בכל דבר ועניין, והנה אלו המתיימרים לייצג בעולם את "דעת תורה" אינם מסוגלים להתווכח עם מישהו שדעותיו שונים במעט (בעיניכם הפערים בינינו הם עצומים, אבל כל עומד מהצד יביט כמשתומם ולא יבין על מה אנחנו חלוקים) מדעתם. אין לי בעיה עם אמירות קשות וביטויים חריפים, אבל נראה שאנשים חכמים ונבונים פשוט מעוניינים לדבר רק עם עצמם. אני מזדהה לחלוטין עם מי שטען שזו הבעיה הקשה גם במחלוקת שמפלגת כיום את הציבור הליטאי, ולצערי הרב זו בעיה שמאפיינת את כל הצדדים.

למה הגעתי לכאן?
כפי שציינתי, אני נמצא בפורום "בחדרי חרדים" כבר 14 שנים, ולצערי הרב למרות שהחשיפה של הפורום גדולה מאוד, רמת השיח בו היא רדודה ווולגרית. בעבר הייתה לי קבוצה איכותית ופעילה בשם "אגודה אחת", אבל היא דעכה וכבר כמה שנים אין בה פעילות. בפייסבוק יש אמנם אלפי (או עשרות אלפי) חרדים, אבל מדובר בדרך כלל ב"חרדים חדשים" ואותי מעניין בעיקר להתדיין עם אנשי בית המדרש. מטרתי איננה לשכנע אדם כזה או אחר, אלא בעיקר בשביל עצמי לבחון את הנושאים שמעסיקים אותי, ותמיד אני משתדל לשמוע את הדעות ההפוכות יותר מאשר תנא דמסייע.
הפורום שאני אוהב לקרוא בו הוא "אספקלריא" בפורומי "אוצר החכמה", אבל לצערי אפילו לא אישרו לי לפתוח שם ניק. במקרה ראיתי לפני כמה זמן את הפורום שלכם והוא סקרן אותי והחלטתי לנסות את מזלי, אז לא נותר לי אלא להודות על ההזדמנות המעניינת הזו.

תודה ובהצלחה לכולכם.
ברור לכל בר דעת שגדולי ישראל יכולים לטעות,שאם לא כן לא היינו מוצאים בתורה מצוות פר העלם דבר של ציבור ופר כהן משיח,
השאלה היא האם נקודת המוצא שלך שבכל פעם שגדול בישראל אומר משהו שלא נוח לך, הוא מיד טועה,
או שנקודת המוצא היא של ועשית ככל אשר יורוך וציות לגדולי תורה לא אנשים קטנים כמונו נקבע אם הם טועים או לא.
שתהיה בריא ושתזכה לחזור בתשובה שלימה.
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 07:46

מישהו מיוחד כתב:תמשיך לכתוב
למה ??
שיעוף לנו מהעיינים!!
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 09:40

אני פה כתב:עדות בעל דין: "אני סדין אדום בעיניהם. אבל אני מתמיד בדרך שלי, כי אני חושש ממה שיקרה אם לא אמשיך לעשות מה שאני עושה. אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון. אם לא יהיו מסגרות חינוך רבות כמו זאת שהקמתי, החברה החרדית מועדת לאבדון. העתיד יהיה עוד יותר רע אם לא יחול שינוי משמעותי", חשף מייסד מוסד השעטנז בראיון ל"ישראל היום". עד כאן לשונו.

רבותי יש כבוד לכולם, אבל לא למי שכוונתו לשנות מן היסוד את עם ישראל. ואם אתם לא חושבים כך אז המצב שלנו באמת קשה. לילה טוב!
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:אבקשהו שיענה בכנות מה יעשה כשיפנה להתקבל לישיבתו בחור שמסוגל ומתאים לחלוטין למסגרת ישיבתית
כפי הדרך המסורה, האם ידחהו ב2 ידיים?
(הנ"ל נכתב בהנחה שר' בצלאל מבין שישנם {מספיק} בחורים כאלו בדורנו, אם לא אין לי שיח עמו...)
אלו שתי שאלות שעדיין לא זכו להתייחסות כלשהי. אבקש לא לשאול עוד שאלות עד שנקבל תשובות לאלו וכן אשמח גם על זה ;) (או לפחות בפרטי)... http://forum.ladaat.info/viewtopic.php?p=430318#p430318

מעתה תגובות מתלהמות (כעין זו שמעלי) עלולות להוביל לחסימה זמנית.

סמל אישי של משתמש
1010

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 13 אפריל 2018, 09:56

חברה, פתאום התעורר ברבכם הכבוד לכל אדם, וזה הזכיר לי משום מה [בדרך משח הרחוקה מהנמשל] את הגרמנים שנישקו כלבים...
הוי עז פנים, נאמר כאן, אם מישהו בא לקרר את הדברים המוסכמים לכל, ומצהיר על כך במפורש ויש כאן כאלו שרוצים להבין את הטעם שלו, בכדי שהפורום לא ימות ולא יהיה משעמם?!
תביאו לכאן רפורמים, נשים חילוניות [או חרדיות], תביאו אפיקורסים, אתיאסתים ורק נשמע את דעותיהם ובדרך כבוד, ולא נפגע בהם בכדי שלא יברכו כמו העצניקים.

קידשתם מטרה והקדשתם את האמצעים לכך?
עברתם את כל הגבולות.
א.
ב.

שלח תגובה