לדמותן של הישיבות הקטנות

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 10 אפריל 2018, 11:20

כמה פעמים בעבר התבקשתי לכתוב באופן מסודר ושיטתי את עמדתי לגבי החינוך החרדי, אולם למרות רצוני לא הצלחתי עד עכשיו להתפנות לעשות זאת, כעת אני מבקש להתמקד ב"ישיבות הקטנות". לשם כך, אשרטט בקצרה את המודל המקובל של הישיבות הקטנות החרדיות בישראל, ואח"כ אפרט את הסוגיות השונות הדורשות לענ"ד עיון ובירור.
בראשית דבריי, חשוב לי להביע את הערכתי הגדולה למוסד של "הישיבה הקטנה". אני עצמי חייב רבות לשנותיי בישיבה הקטנה, ולצוות של הישיבה שהעמידני על רגליי במובנים רבים. אני סבור שהמוסד הזה הוכיח את עצמו בהעמדת עשרות אלפי תלמידי חכמים, אולם יחד עם זאת אני סבור שלא נכון להתעלם משאלות שונות חדשות וישנות הנוגעות למוסד הזה.

תיאור המודל הקיים
"ישיבה קטנה" היא מוסד תלת-שנתי (ט'-י"א) עבור בנים חרדים מסיימי ת"תים ו"חיידרים" (א'-ח'), ובסיומה הם ממשיכים ב"ישיבה גדולה".
סדר היום בישיבה קטנה הוא מבוקר עד ערב, והוא כולל מלבד השיעורים וסדרי הלימוד שלוש תפילות ושלוש ארוחות (יש כמדומני מעט ישיבות שהתלמידים יוצאים הביתה לארוחת צהריים). בישיבה נלמדים לימודי קודש בלבד, ובעיקר לימודי גפ"ת ומפרשים. בנוסף לומדים גם הלכה, מוסר, פרשת שבוע, חסידות וכיו"ב. לימודי הגמרא מתקיימים בשיעורים פרונטליים בכיתות ובלמידה עצמאית בזוגות ("חברותא") בבית המדרש. סדרי הלימוד מחולקים ל"עיון", "בקיאות" ו"הכנה".
חלק ניכר מהישיבות הקטנות הן פנימייתיות, בחלקן יש מקומות לינה למנוחת צהריים ולשבתות ובלילה התלמידים לנים בבית. שבתות ישיבה מתקיימות בתדירות גבוהה, והן כוללות סדרי לימוד ארוכים.
הצוות של הישיבה הקטנה מורכב בדרך כלל מ"ראש ישיבה" (ברוב המקרים הוא יהיה ר"מ בעיון בשיעור ג'), ר"מים בעיון, ר"מים בבקיאות, משגיח (אחראי על התחום החינוכי והרוחני) ו"משיבים".
יש כיום בישראל למעלה מ-300 "ישיבות קטנות" ובהן לומדים כ-30 אלף תלמידים (כ-10,000 במחזור), במרבית הישיבות ישנה כיתה אחת בשכבה עם ממוצע של כ-30 תלמידים. קהל היעד של הישיבות נקבע לפי מיקום גיאוגרפי (מרבית התלמידים לומדים קרוב למקום מגוריהם), לפי השתייכות קבוצתית (ליטאי, חסידי, ספרדי וכיו"ב), ולפי רמה לימודית ורוחנית.

מכאן ואילך, אני מבקש לפרט סוגיות שונות שניתן לדון בהן בנוגע ל"ישיבות הקטנות"

  • תכנית לימודים

כאמור, תכנית הלימודים ב"ישיבה קטנה" היא קודש בלבד, ובעיקר לימודי גמרא מסדרי "נשים" ו"נזיקין" ובסגנון מסוים (אולי יש הבדל בעניין זה בין הישיבות הליטאיות לישיבות הספרדיות והחסידיות). בכל פעם שניסו בישראל לפתוח מוסדות לגיל זה עם לימודים כלליים, הדבר נתקל בהתנגדות של גדולי התורה. יחד עם זאת, יש לבחון האם לכל התלמידים מתאימה תכנית הלימודים הזו, או שאולי ניתן להציע מסכתות אחרות / סגנון לימוד שונה / מקצועות קודש אחרים (משנה / תנ"ך / רמב"ם / מדרש וכיו"ב).

  • דרכי הוראה

למיטב ידיעתי, במרבית "הישיבות הקטנות" ההוראה בכיתה מתבצעת ללא שום אמצעי עזר, אפילו ללא לוח כיתה. הר"מ יושב מול התלמידים כשלפני כל אחד מונחת גמרא בלבד. חלק מהתלמידים יכתבו ויסכמו את השיעור, וחלקם רק יאזין בעל פה. האם מדובר כאן בעניין עקרוני? האם אין אמצעי עזר שיוכלו לסייע לתלמידים מסוימים להבין טוב יותר את הסוגיה? (מה העמדה לגבי גמרות מבוארות כמו מהדורת שוטנשטיין / מתיבתא / חברותא?).

  • הכשרת צוות

צוות הישיבות הקטנות איננו נדרש כמדומני לשום הכשרה מוקדמת, ולמעשה כל אברך כולל יכול להצטרף לתפקיד ר"מ או משגיח, ללא הכשרה בתחום החינוכי והפדגוגי. ברור שישנם רבים וטובים שמצליחים באופן טבעי לעשות את מלאכתם באופן הטוב ביותר, אבל האם לא היה נכון יותר לדאוג לתת לצוות הישיבה כלים מקצועיים יותר? האם כל הר"מים והמשגיחים יודעים הכול מעצמם?

  • מענה רגשי וטיפולי

נערים רבים סובלים מקשיים שונים, אם בתחום הלימודי ואם בתחום הרגשי והנפשי. חלקם נמצאים במצבים לא פשוטים מבחינה חברתית או משפחתית וכיו"ב, והדבר דורש מענה של איש מקצוע כמו יועץ חינוכי או עובד סוציאלי או פסיכולוג. האם ה"משגיח" יודע ומסוגל לתת את המענה הזה? בכמה ישיבות יש יועץ חינוכי או איש מקצוע אחר?

  • פעילות פנאי

בדרך כלל יש ב"ישיבה קטנה" הפסקת צהריים ארוכה (כשעתיים), אולם במרבית הישיבות אין לתלמידים מקום לפעילות ספורטיבית ובמקומות רבים הדבר אסור, כך גם היחס בדרך כלל למשחקי חברה וקופסה כמו שחמט וכיו"ב. נראה שהתפיסה היא שהדבר איננו מתאים לבוגר ולבן תורה, או שישנו חשש שהדבר יגרור את התלמידים לתחומים אחרים מלימוד תורה. האם זו הייתה הגישה תמיד בישיבות? האם ניתן לבחון את הדברים מחדש?

  • השקפת עולם

נערים בגילאי 14-17 מתחילים בדרך כלל בגיל זה לעצב את השקפת עולמם מבחינה ערכית והבנת העולם שסביבם, האם הישיבות דואגות להקנות לתלמידים השקפת עולם מסודרת (בשיחות, ב"ועדים", בסדר מוסר) או שמשאירים את הנושא לבית ולסביבה?

  • אמצעי הערכה

כמדומני שבמרבית הישיבות מתקיימים באופן מסודר מבחנים על הנלמד, אולם נראה לי שבמרבית הישיבות אין תעודות הערכה ולא אספות הורים, מלבד זימון של הורים או הרחקה של תלמיד במקרי קיצון. מה בדיוק הסיבה לכך?

  • טיולים ופעילות חברתית

בתקופתי בישיבה קטנה הפעילות חברתית הסתכמה ב"שמחת בית השואבה", מסיבת חנוכה, "שבת זכור" (הכנה לפורים), ומסיבת סיום שנה. כיום מקובל בישיבות רבות לקיים קעמפ במהלך "בין הזמנים" בחודש אב. האם יש מקום ליזום גם במהלך הזמן טיולים ויציאות ופעילות חברתית, או שאולי הדבר כבר נעשה?

  • כללים ותקנון

קוד הלבוש בישיבות החרדיות הוא לבוש שחור לבן, חליפה ומגבעת, ובדרך כלל ישנה הקפדה גבוהה גם דקדוקים שונים בלבוש ועל פריטי לבוש נוספים. בחלק מהמקומות הכללים חלים גם מחוץ לישיבה וגם בזמני חופשה. בנוסף, ישנם כללים רבים שנועדו להגביל את פעילות הפנאי המותרת, ואת השימוש באמצעים טכנולוגיים שונים ובפרט את החשיפה לאינטרנט ולסמארטפונים. האם כל בחורי הישיבות מצליחים לעמוד בכללים הללו? מה קורה עם אלו שאינם מצליחים לעמוד בכללים הללו?

  • קהל היעד

עולם הישיבות החרדי ובכללו "הישיבות הקטנות" נבנה ברוח עולם הישיבות הליטאי ששרשיו בישיבת וולוז'ין וממשיכי דרכה, וכיום לומדים בו כל בני הציבור החרדי לגווניו. האם המודל הזה מתאים לכולם? האם הנשירה הגבוהה של נערים מקבוצות אוכלוסייה שונות (קירוב, בעלי תשובה, עולים, מזרחיים, ילדי רווחה, לקויי למידה ובעיות התנהגות), איננה מעוררת ספק בדבר התאמת המודל לכלל הקהילה החרדית?
העליתי כאן עשר נקודות שעל כל אחת מהן ניתן לדעתי לפתח דיון ארוך, עם שאלות רבות שנוגעות לכל אחת מהסוגיות הללו. כוונתי היא להצביע על כך שגם אם נסכים שאין מקום ללימודים כלליים ב"ישיבות הקטנות" עדיין יש נושאים רבים לדון בהם, וגם אני לא ציינתי כאן כעת את כל הנושאים.

המשימה החשובה ביותר בעיניי היא עצם הדיבור של אנשי חינוך על השאלות השונות, ואני מאמין שהדבר גם נעשה במקומות שונים, אבל לדעתי הוא צריך להיעשות בהיקפים הרבה יותר גדולים. הכנס של ר"מים בישיבות קטנות שאמור להיערך היום ע"י "לב שומע" הוא המשך של מסורת של שנים רבות שייסד הרב ברוך צבי גרינבוים ראש ישיבת "דרך השם", אבל בעיניי מדובר בטיפה מן הים.

בכדי לדון בחלק גדול מהשאלות שציינתי, יש צורך בעבודת תחקיר של איסוף נתונים ובירור עובדות, על מנת לקבל החלטות נכונות ומושכלות. כך לדוגמה, אנחנו יודעים ששיעורי הנשירה בישיבות הקטנות (בפרט באוכלוסיות הנ"ל) הם גבוהים מאוד, אבל אין לנו כמעט ידע רציני בגורמים לכך ובדרכים להתמודד עם הבעיה.

בסופו של דבר הצגתי כאן יותר שאלות מתשובות, גם מפני שלי עצמי אין תשובות מוחלטות לכל השאלות הללו, אבל אני מקווה שיש כאן "שאלת חכם, חצי תשובה".

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 10 אפריל 2018, 17:52

מי הכותב?
ומי ביקש ממנו לכתוב את דעתו?
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 10 אפריל 2018, 18:33

בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
מדען צמרת
הודעות: 502
הצטרף: 09 נובמבר 2012, 12:07

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי מדען צמרת » 10 אפריל 2018, 22:58

אני לא חושב שהשאלות הנ"ל מיותרות.
אישית לימדתי שנים רבות בי"ק ייחודית שהיו שם תשובות טובות ומענה הולם על כל הנקודות שהועלו. הכל היה מקצועי, ובהכוונה של איש חינוך מיוחד וידוע, שעד כמה שידוע לי אין לו מתחרה. המקום נמצא עכשיו בהליכי סגירה, ולכן אי אפשר לחשוף אותו כאן. אבל יש דברים כאלה, ויבורך כל מי שירים את הכפפה.
העובדה שבח"ח הנושא מופיע בביקורתיות, זה לא אומר שזה נושא לא נכון ולא ראוי לדיון.
אני מזמין את הנוכחים כאן לחוות דעתם והלוואי שהאשכול הזה יתרומם וגם יפיץ אור החוצה.

יוסי200
הודעות: 528
הצטרף: 27 אוקטובר 2016, 23:28

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יוסי200 » 11 אפריל 2018, 01:58

בצלאל כהן מחכמי לב ?

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 11 אפריל 2018, 11:48

שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
הודעות: 3937
הצטרף: 15 פברואר 2016, 19:43
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 11 אפריל 2018, 12:43

בצלאל_כהן כתב:שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.
יש דרך להוכיח זאת?

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 11 אפריל 2018, 13:12

חויזר כתב: יש דרך להוכיח זאת?
מה צריך להוכיח?

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
הודעות: 3937
הצטרף: 15 פברואר 2016, 19:43
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 11 אפריל 2018, 13:29

בצלאל_כהן כתב:
חויזר כתב: יש דרך להוכיח זאת?
מה צריך להוכיח?
טוב,שומע.....

עלה זית
הודעות: 908
הצטרף: 23 אוקטובר 2014, 15:37

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי עלה זית » 11 אפריל 2018, 14:28

כל השאלות אכן יפות, מעוררות מחשבה ומעניינות.

אבל מה לעשות, אין כאן מקומן. כשם שלא יעלה על הדעת שבפורום כלשהו יקום מישהו ויאמר 'מי אמר שכך וכך מבצעים ניתוח לב פתוח, אולי הפוך' ואז יבואו כל הטוקבקיסטים ויהנהנו במרץ 'צודק, צודק'.. ולמה באמת לא? כי כל אחד מבין שניתוח לב פתוח זה עניינם של גדולי המומחים לתחום ולהמון אין הבנה בזה בכלל.

ובכן, אתה מבקש לערוך דיון אודות שינוי (כזה או אחר) בחינוך הילדים - הלב של הציבור היראים, שהוא הלב של העם היהודי, שהוא הלב של העולם, שהוא הלב של כל העולמות כולם, וכי כאן המקום לעורר כזה דיון?? גש נא אל טובי המומחים בתחום,הלא הם זקני הדור דוגמת מרן הגרי"ג ודעימיה, שם תפרוש את שאלותיך ותקבל תשובות נכונות וישרות. העלאת הנושא בפורום של חולין (עם כל הכבוד לפורומינו החביב..) מעידה על שאינך מבין את גודל חשיבות העניין שאינו נתון כלל לשיפוט דעת הקהל הרחב.

משיח שיבוא
הודעות: 116
הצטרף: 04 ינואר 2013, 09:29

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי משיח שיבוא » 11 אפריל 2018, 14:59

בצלאל_כהן כתב:שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.
אכן כן שאלות חשובות מאוד, אין ספק כי נראה שאתה בקיא בנעשה בישיבות וכי ליבך ממש כואב על המצב ה"לא טוב" של הישיבות וע"כ שיש תלמידים שאינם מתחברים למסגרת.

אבל !
בתוך עמי אני יושב ושמעתי על קבוצות פייסבוק ואינסטגרם וואצטפ וכו' וכו' וכו', אך להגיד הגדרה ברורה קבוצת פייסבוק חרדית עדיין לא שמעתי, זה פחות או יותר כמו שתגיד יש חוף ים מעורב חרדי. (ונקטתי בדוגמא מיזערית)

ולכן מאחד ששוחה בחוף ים מעורב אני לא חפץ לשמוע דעות או רעיונות בפרט לא בענינים גדולים כמו עולם התורה,

תחזור בתשובה תתקן את עצמך ולפתע תראה שהבעיות לא כאלו גדולות, מי שמצייר את הבעיות הם אנשים כמוך שנמצאים בחוץ אך חושבים שהם בפנים ומנסים להסביר ולהוכיח (בעיקר לעצמם) שהם לא כאלו גרועים.

בהצלחה

כתבן
הודעות: 785
הצטרף: 13 ינואר 2015, 15:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 16:44

משיח שיבוא כתב:
בצלאל_כהן כתב:שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.
אכן כן שאלות חשובות מאוד, אין ספק כי נראה שאתה בקיא בנעשה בישיבות וכי ליבך ממש כואב על המצב ה"לא טוב" של הישיבות וע"כ שיש תלמידים שאינם מתחברים למסגרת.

אבל !
בתוך עמי אני יושב ושמעתי על קבוצות פייסבוק ואינסטגרם וואצטפ וכו' וכו' וכו', אך להגיד הגדרה ברורה קבוצת פייסבוק חרדית עדיין לא שמעתי, זה פחות או יותר כמו שתגיד יש חוף ים מעורב חרדי. (ונקטתי בדוגמא מיזערית)

ולכן מאחד ששוחה בחוף ים מעורב אני לא חפץ לשמוע דעות או רעיונות בפרט לא בענינים גדולים כמו עולם התורה,

תחזור בתשובה תתקן את עצמך ולפתע תראה שהבעיות לא כאלו גדולות, מי שמצייר את הבעיות הם אנשים כמוך שנמצאים בחוץ אך חושבים שהם בפנים ומנסים להסביר ולהוכיח (בעיקר לעצמם) שהם לא כאלו גרועים.

בהצלחה

תודה!!!

ראיתי את האשכול וצרם לי מאד, איך אדם ששוחה במדמנת בח"ח מקום שמלא כפירה ושאר החמורות, מטיף בנושא 'חינוך'.

אך לא היה לי אז פנאי להגיב, עכשיו פתחתי וראיתי את תגובת 'משיח שיבוא' ולא נותר לי אלא לענות אמן על דבריו.

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
הודעות: 3937
הצטרף: 15 פברואר 2016, 19:43
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 11 אפריל 2018, 16:46

עם חלק משהאלות הסכמתי,עם חלקם פחות.

בכ''מ כמו שכבר ציינו שום מהלך משמעותי בעולם החרדי לא מתבצע ע''י הדרכה מגדולי ומאורי הדור,
הייתי ממליץ לך לסור (במחשבה שנייה זה מן הסתם קצת בעייתי בשבילך ואכמ''ל) לאחד מהם (הגריג''א מאד פתוח ומקבל בנושאים הללו כיודע ואכמ''ל) ולנסות להציג בפניו את הנקודות הנ''ל.

שתי נקודות שכן הייתי רוצה להתייחס אליהם :

הנקודה שהעלית לגבי המשחקים וכו' אכן טענה ראוייה מאין כמוה לעיתים אנו שוכחים ש'בחור' ישיבה קטנה הוא בעצם ילד בן 13... וזה גם נוגע לעוד כמה נקודות שהעלית.

לגבי השאלה איזה הכשרה חינוכית יש לר''מ או למשגיח אז באותה מידה אתה יכול לשאול איזו הכשרה יש לרב'ה בחיידר ששם זה אף קריטי לעיתים יותר מבישיבה קטנה או למשגיח בישיבה גדולה וכן ע''ז הדרך..

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 11 אפריל 2018, 18:53

והכל בהנחה ששמו אכן בצלאל כהן.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 22:05

בצלאל_כהן כתב:שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.
לכבוד הוא לנו
חבר'ה קצת כבוד לאדם שדעתו שונה משלכם..(לא תמיד ולא אצל כולם מדובר בכוונות זדון וכו')
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%94%D7%9F

[ולדווקנים שבינכם, אני מעיד בידיעה גמורה שמדובר בר' בצלאל כהן]
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

כתבן
הודעות: 785
הצטרף: 13 ינואר 2015, 15:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 23:12

יאיר כתב: לכבוד הוא לנו
חבר'ה קצת כבוד לאדם שדעתו שונה משלכם..(לא תמיד ולא אצל כולם מדובר בכוונות זדון וכו')
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%94%D7%9F

[ולדווקנים שבינכם, אני מעיד בידיעה גמורה שמדובר בר' בצלאל כהן]
דעתו שונה משלכם? זהו? בזה זה מסתכם?
להבדיל, גם הרבאיי הרפורמי והקונסרבטיבי דעתו שונה משלנו, גם אותו האיש ימ"ש דעתו שונה משלנו. אז נקבל מהם ייעוץ והכוונה איך לחנך את הדור הצעיר.

אדם שפעיל ודוגל בהוצאת חרדים צעירים מלימוד תורה, ולשלבם בצבא וכו', ועוד מעללים רבים, ואתה רואה בו מתאים ללמד את ראשי הישיבות איך לחנך את תלמידיהם.

היה כאן פורום חרדי, היחיד שהוא באמת חרדי. (פורום כללי ולא תורני או מקצועי כמו אוצר החכמה ופרוג) על תהפוך גם אותו למקום שנותן במה לשבבניקים ומקולקלים, ל'שנה ופירש' הקשה מכולם.
נערך לאחרונה על ידי כתבן ב 11 אפריל 2018, 23:24, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 23:17

כל מי שקצת שונה ממך הוא רפורמי?!

צריך שיהיו כמה סוגי ישיבות כדי לספק לשונות של הנוער אלטרנטיבה לכאלה שלא מסוגלים ללמוד בישיבות הרגילות על כל כלליהן

ובמקום לתסכל אותם ושיבעטו בעיטה חזקה, מלכתחילה בונים מסגרת חרדית מותאמת לאותם נערים.

[כמובן שגם דעתי שונה מדעתו ואיני מסכים עם חלק ניכר מהשקפותיו]
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

כתבן
הודעות: 785
הצטרף: 13 ינואר 2015, 15:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 23:35

יאיר כתב:כל מי שקצת שונה ממך הוא רפורמי?!

צריך שיהיו כמה סוגי ישיבות כדי לספק לשונות של הנוער אלטרנטיבה לכאלה שלא מסוגלים ללמוד בישיבות הרגילות על כל כלליהן

ובמקום לתסכל אותם ושיבעטו בעיטה חזקה, מלכתחילה בונים מסגרת חרדית מותאמת לאותם נערים.

[כמובן שגם דעתי שונה מדעתו ואיני מסכים עם חלק ניכר מהשקפותיו]
לא כתבתי שהוא רפורמי, אל תוציא דברים מהקשרם.

הוא הרבה יותר גרוע, שנה ופירש קשה מכולם אמרו חז"ל.
הוא יודע לדבר בשפתינו, וע"י כך מצליח להסית ולהדיח, רבים התקלקלו בהשפעתו.
ולא, הוא לא פתח ישיבה לנושרים, שזה דבר חיובי, והלוואי והיו עוד ישיבות כאלה.

הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם.
נערך לאחרונה על ידי כתבן ב 11 אפריל 2018, 23:38, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 23:37

בא נאמר שלא מתחשק לי כרגע להכנס לויכוח ואם האמת כדבריך אני אכן חוזר בי.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
הודעות: 3937
הצטרף: 15 פברואר 2016, 19:43
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 11 אפריל 2018, 23:50

כתבן כתב:
הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם.

לא הבנתי!
יש לך טצדקי והוכחות לדבר
או שאתה סתם נהנה להשמיץ יהודי ??

כתבן
הודעות: 785
הצטרף: 13 ינואר 2015, 15:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי כתבן » 12 אפריל 2018, 00:56

חויזר כתב:
כתבן כתב:
הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם.

לא הבנתי!
יש לך טצדקי והוכחות לדבר
או שאתה סתם נהנה להשמיץ יהודי ??
אם אתה שואל באמת, אז כן זה נוטף מכל מילה במאמריו, גם כתבו עליו ועל מעלליו בעיתונך 'יתד', אמנם פה הוא 'רק' הציג שאלות, (אולי זה כדי לרכך את ההתנגדות הטבעית, במטרה שיפתח דיון, ואז הוא יציג גם את התשובות) אבל במקומות אחרים הוא כתב הרבה יותר מזה.

משום מה יש לי תחושה, שאתה לא באמת שואל, רק מנסה תמיד לתקוף אותי, מאז ששאלתי אותך מה עושה כאן ובכלל באינטרנט ישיבה בוחר, ולא אדם שצריך אינטרנט לפרנסתו.

יוסי200
הודעות: 528
הצטרף: 27 אוקטובר 2016, 23:28

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יוסי200 » 12 אפריל 2018, 02:18

ועדיין אפשר לשמוע בצורה פתוחה יותר, יש כאן מקום למגוון דיעות .. ואני לא חושב שהוא דוגל בנשירה מהישה"ק .. אתה מקצין וזה בסדר, אבל זה לא יכול לדחות אותו מכאן ...
וסתם מציין למי שהגיב למעלה שילך להתייעץ עם הגריג"א .. שבעברו בצלאל כהן היה מתלמידי הגריג"א ..

כתבן
הודעות: 785
הצטרף: 13 ינואר 2015, 15:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי כתבן » 12 אפריל 2018, 02:31

יוסי200 כתב:ואני לא חושב שהוא דוגל בנשירה מהישה"ק .. אתה מקצין וזה בסדר,
אולי הלשון קצת הבהילה אותך, אז ננסח את זה כך: מבחינתו ישיבה תיכונית זה לכתחילה, ולדעתו עדיף שכל הישיבות ישלבו לימודי חול ומקצוע וכמובן שירות צבאי.
יוסי200 כתב:וסתם מציין למי שהגיב למעלה שילך להתייעץ עם הגריג"א .. שבעברו בצלאל כהן היה מתלמידי הגריג"א ..
אכן כן, ולכן הוא המסוכן ביותר לאידישקייט, 'שנה ופירש קשה מכולם', ו'מינות משכא'.

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 11:33

תודה לכל המגיבים

המעלה הגדולה ביותר שלכם היא כפי שכתב רש"י על השבטים שלא דיברו "אחד בפה ואחד בלב" אף אתם נראה שמקלדתכם ולבכם שווים.
אני מבין שהנושא העיקרי כעת הוא עצם הלגיטימיות לדון אתי בנושאים שונים, אני מכבד בהחלט את מי שאיננו מעוניין להשתתף אתי בדיון, ואם עצם הימצאותי בפורום תהיה לא לרצונכם אני אעזוב.
לכל הטענות הכלליות כלפיי אינני מתכוון כעת להתייחס, אבל אני מבקש להגיב בקצרה לדברים ספציפיים שיוחסו לי.

כתבן כתב "הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם."
ובכן, הנשירה מהישיבות הקדושות היא בעיניי דבר שלילי מאוד, ואני מבקש לצמצם אותה ככל שניתן, וזו בדיוק מטרת הדיון שפתחתי כאן. אני סבור בהחלט שגם גדולי תורה עלולים לטעות וכפי שנאמר בחז"ל "הדר אוקים רבה בר רב הונא אמורא עליה ודרש (ישעיהו ג, ו) והמכשלה הזאת תחת ידיך אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהן" (גיטין מג,א), ובכל אופן כמעט בכל נושא ניתן למצוא דעות שונות גם בקרב גדולי תורה ו"אלו ואלו דברי אלוקים חיים".
בהודעה נוספת הוא כתב "מבחינתו ישיבה תיכונית זה לכתחילה, ולדעתו עדיף שכל הישיבות ישלבו לימודי חול ומקצוע וכמובן שירות צבאי."
ובכן, "ישיבה תיכונית" היא בעיניי לכתחילה עבור נערי מסוימים ו"ישיבה קטנה" גם היא כמובן לכתחילה עבור רבים וטובים, אני לא בעד שכל הישיבות ילמדו לימודי חול ובוודאי אינני בעד שכל תלמידי הישיבות ישרתו בצה"ל.

היות ואינני מסתיר את דעותיי בכל דבר ועניין, אין טעם לטפול עלי דברים שלא נאמרו על ידי ושאף הבעתי את דעתי בהם להיפך.

יוסי200
הודעות: 528
הצטרף: 27 אוקטובר 2016, 23:28

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יוסי200 » 12 אפריל 2018, 11:47

אני חושב שהמודד האמיתי צריך להיות להיכן הוא שולח את ילדיו, וככל הידוע לי בצלאל כהן שולח את ילדיו למוסדות על טהרת הקודש (מאשר ?) ..... כך שגם הויכוח הוא האם יש להקים אופציה כזאת והאם אכן ישנם שהדבר מתאים להם וכו'

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 11:54

יוסי200 כתב:אני חושב שהמודד האמיתי צריך להיות להיכן הוא שולח את ילדיו, וככל הידוע לי בצלאל כהן שולח את ילדיו למוסדות על טהרת הקודש (מאשר ?) ..... כך שגם הויכוח הוא האם יש להקים אופציה כזאת והאם אכן ישנם שהדבר מתאים להם וכו'
ניתן כמובן לדון מהי "טהרת הקודש".
בני הבכור למד בת"ת "חוות דעת", בישיבה קטנה "חברון" וכעת הוא בועד רביעי בישיבה גדולה "אור ישראל"
בני השני למד בת"ת "חוות דעת" עד סוף כיתה ז', אח"כ שנתיים בבי"ס "אהבת ישראל" (רפפורט), ישיבה תיכונית "נהורא" וכעת בישיבה גדולה "שיח ידידיה" בגבעת שאול (ר' שלמה קליימן). למעשה, כל הרעיון של "חכמי לב" בא בעקבות הבן הזה.
בני השלישי למד בת"ת "חוות דעת", ישיבה קטנה "תורת רפאל" וכעת ב"כנסת הגדולה" במודיעין עילית (מיסודו של ר' הלל זקס זצ"ל).
בני הרביעי לא התקבל ל"חוות דעת" והוא לומד כעת בת"ת "בית רבן" בנוה יעקב (ממלכתי חרדי).

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 15:59

אני פה כתב:אם גדולי ישראל יכולים לטעות אתה ודאי יכול לטעות, אתה לוקח כזו אחריות על עצמך?
אין אדם שאיננו יכול לטעות, והחובה על האדם היא לברר עד היכן שידו משגת ועל השאר הוא בגדר "אונס רחמנא פטריה".
לא הבנתי את השאלה על אחריות, כל אדם צריך לקחת אחריות על הדברים שהוא עושה ועל הדברים שהוא איננו עושה, הנזקים מעשיה והנזקים מאי עשיה יכולים תמיד להיות גדולים, ולכן חובה על האדם לברר כל דבר שהוא עושה ככל יכולתו.
האם אתה לוקח על עצמך את האחריות למה שאתה אינך עושה?

סמל אישי של משתמש
יעבץ
הודעות: 647
הצטרף: 26 אפריל 2017, 16:37
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יעבץ » 12 אפריל 2018, 16:36

לר' בצלאל:
אולי טרם נדון על הישיבות קטנות. נודה לך אם תבהיר לנו מהי דעתך - כיצד צריך להראות הדמות החרדית, בנושאים דלהלן:
הקשר והפתיחות עם העולם החוץ חרדי / פתיחות לטכנולגיות מתקדמות (אינטרנט, אייפון) / הטמעת ערכי עולם המערבי - במקרים שהם סותרים לערכי 'עולם הישן' / מידת הערכה ל'יושב אוהל' שאינו עוסק לפרנסתו כלל.

דומני שלאחר שנשמע את הבהרת השקפתך בנידונים האמורים, יקל עלינו לשפוט גם יתר שאלותיך והצעותיך.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 12 אפריל 2018, 17:09

אגב, בכוונה בחרת להקים את הישיבה בכתובת תורה ועבודה 1 בי-ם או ש"במקרה" (מקרה = רק מה' / ה' רקם) יצא כך? :P ...

הישיבה שלכם היא בסגנון 'כפר זיתים'? (בלי ה"חוגים") ידוע לי שיש עוד ישיבות דומות, כפר סיטרין, כמה כאלו יש? (ואם תוכל לפרט שמם)
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 21:06

יעבץ כתב:לר' בצלאל:
אולי טרם נדון על הישיבות קטנות. נודה לך אם תבהיר לנו מהי דעתך - כיצד צריך להראות הדמות החרדית, בנושאים דלהלן:
הקשר והפתיחות עם העולם החוץ חרדי / פתיחות לטכנולגיות מתקדמות (אינטרנט, אייפון) / הטמעת ערכי עולם המערבי - במקרים שהם סותרים לערכי 'עולם הישן' / מידת הערכה ל'יושב אוהל' שאינו עוסק לפרנסתו כלל.

דומני שלאחר שנשמע את הבהרת השקפתך בנידונים האמורים, יקל עלינו לשפוט גם יתר שאלותיך והצעותיך.
כמובן שכל אחד מהנושאים שהעלית הוא עולם מלא וראוי לדיון מקיף בפני עצמו, ולמרות זאת פטור בלא כלום אי אפשר.
שני הנושאים הראשונים נוגעים בעיניי בעיקר לאמצעי, והדרך לקבוע בהם עמדה היא עד כמה הם מתאימים למטרה. המטרה העיקרית של האדם כפרט ושל הציבור ככלל היא כמובן לעבוד את ה' ולקיים את התורה והמצוות, והשאלה היא באיזו דרך נגיע יותר למטרה זו. הנחת המוצא שלי בשתי הסוגיות הללו היא שבכל דרך שנבחר יש לנו סיכויים וסיכונים, ולכן הדבר תלוי מאוד בזמן ובמקום שאנחנו דנים עליו. לפי ההיכרות שלי את הזמן והמקום שבו אנחנו חיים, הסיכונים שבהסתגרות מוחלטת היא גדולה מאוד ובמובן מסוים אף בלתי אפשרית, ולכן עלינו לבחור בפתיחות זהירה ומפוקחת.
השאלה על סתירה בין "ערכי העולם המערבי" ל"ערכי העולם הישן" היא כוללנית ולא מספיק ברורה לי, בכל אופן ברור שהתורה הקדושה על כל חלקיה היא דרך החיים שלנו, אלא שכידוע יש לה פנים רבות ועל כל אחד מאיתנו לעמול למצוא בה את הדרך ילך בה ואת המעשה אשר יעשה.
לגבי ההערכה ליושב אוהל שאיננו עוסק לפרנסתו כלל, אינני יכול לענות תשובה כללית. הרי כל אחד ואחד הוא מקרה הנידון לגופו, עד כמה הוא עוסק בתורה ככל יכולתו, ומהיכן מזומנת לו פרנסתו, והאם הוא ממלא את חובותיו לבני ביתו. הרי הקב"ה בוכה בכל יום (חגיגה ה,ב) גם "על שאפשר לעסוק בתורה ואינו עוסק" וגם "על שאי אפשר לעסוק בתורה ועוסק"

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:21

רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
ומה הדין, אם מבינים הפוך ממה שהם אומרים?
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם
הודעות: 371
הצטרף: 05 פברואר 2018, 02:02

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 21:28

1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
ומה הדין, אם מבינים הפוך ממה שהם אומרים?
רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:39

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
ומה הדין, אם מבינים הפוך ממה שהם אומרים?
רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?
אני רוצה בכנות לשמוע את תשובתו לשאלה זאת.
ואני מעדיף עכשיו לא להבין דבר מתוך דבר.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 21:56

אינני מכיר בכלל "חובה" לשמוע לגדול בתורה מעבר להוראת חז"ל לכל אדם "עשה לך רב"
במקרה שמבינים בוודאות הפוך, השאלה איננה אם יש "חובה" אלא אם יש "היתר", והתשובה ככל הנראה שלילית לפחות למי שהגיע להוראה.

בצלאל_כהן
הודעות: 28
הצטרף: 03 אפריל 2018, 19:38

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 22:10

אני פה כתב:יללה עוף מהפורום פה, לך לכל הרוחות לפייסבוק ולבחדרי חרדים.
בסדר גמור

סודנא
הודעות: 37
הצטרף: 12 אפריל 2018, 22:15

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי סודנא » 12 אפריל 2018, 22:28

בבקשה תעשה את זה מהר.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם
הודעות: 371
הצטרף: 05 פברואר 2018, 02:02

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 23:00

סודנא כתב:בבקשה תעשה את זה מהר.
ברוך הבא צדיק.
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 23:50

אני פה כתב:למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!
גם את האיש.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
חכם מכל אדם
הודעות: 371
הצטרף: 05 פברואר 2018, 02:02

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 00:15

1010 כתב:
אני פה כתב:למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!
גם את האיש.
אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money

סמל אישי של משתמש
1010
הודעות: 6198
הצטרף: 26 אפריל 2015, 18:10
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי 1010 » 13 אפריל 2018, 00:36

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:
אני פה כתב:למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!
גם את האיש.
אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.
דעביד כמר עביד, ודעביד כמר עביד.
א.
ב.

ג. ברגע האמת, כולנו חרדים לדעת.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 00:55

"וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ: {יא} עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לא תסור מן הדבר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל"

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%99%D7%9D

ושמעתי שאם אומר לך מפורש נגד התורה אין שומע לו שנאמר "על פי התורה" דוקא אם אומר עפ"י התורה ולא שאומר מפורש נגד התורה.

[הרי אפילו אם משה רבינו "יבוא ויאמר" שאין יותר מצוות תפילין אין שומעין לו!
(אם לא כהוראת שעה). אני מדגיש זאת כיון שהיו "רבנים" שהתברר שאינם רבנים..ע"ע ש"ץ, ברלנד ועוד...]
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א
הודעות: 718
הצטרף: 13 יולי 2016, 05:50
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:06

לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת
הודעות: 978
הצטרף: 02 מאי 2016, 21:00
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:11

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.
אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
אין עוד מלבדו!

סמל אישי של משתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א
הודעות: 718
הצטרף: 13 יולי 2016, 05:50
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:23

עטרת תפארת כתב:אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
תשובה: הכללים,
לדעתי, כל זמן שעמיתנו יישמר מלעבר על תקנות הפורום אין סיבה לגרשו.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת
הודעות: 978
הצטרף: 02 מאי 2016, 21:00
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:40

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
עטרת תפארת כתב:אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
תשובה: הכללים,
לדעתי, כל זמן שעמיתנו יישמר מלעבר על תקנות הפורום אין סיבה לגרשו.
ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי. אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
אין עוד מלבדו!

עברי אנוכי
הודעות: 150
הצטרף: 01 פברואר 2018, 23:43

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי עברי אנוכי » 13 אפריל 2018, 01:49

היו כבר רבים בהיסטוריה שהצהירו שבאו להרבות תורה וכבוד שמים ומגמתם הייתה הפוכה, בדרך כלל הדברים מסורים ללב ומתגלים רק באחריתם, לפעמים הדברים צצים מיד.
מהכרותי רבים מאנשי שלומו של בצלאל כהן, זה פשוט לא אמיתי, חלקם כוונתם מלכתחילה היתה לטובה, אבל הענין גמיש והמדרון חלקלק.
אחד הביטויים הבולטים לכך הוא הנחיתות לאדוניהם הנאורים, נחיתות זו ספוגה באוירה וריחה נודף בכל הארועים המשותפים שבהם הם מסובים וגם במרבית כתביהם, (מצער לראות שתרבות הנחיתות פושה גם למיינסטרים עיין ערך ועידת המודיע ועוד). באופן כללי רע להם עם זהותם והם פשוט רוקדים מה יפית לנאורים. הם גילו את האור באיחור והם רוצים ממנו עוד ועוד. הכפרה על כך שעדיין אינם מספיק נאורים היא להפיץ את האור להמון החרדי הנבער.
הדיבורים השגורים בפיהם על "השתלבות בחברה הישראלית" וכיו"ב, הן בעצמם דיבורים של נחיתות, הציבור הישראלי הוא אוסף ציבורים ושבטים, שהתכופפו כולם ונכנעו במדה זו או אחרת לציבור ההומאני הנאור הנותן את הטון, למרות היותו מיעוט שהולך ומתמעט עוד ועוד. הציבור החרדי הוא היחיד שקורא תיגר על כך, הוא מציב אלטרנטיבה. ולבצלאל וחבריו זה מפריע, הם משתפים פעולה עם המיעוט השולט להכפיף גם את הציבור הזה למהלך של ככל הגויים בית ישראל (לשם מה בעצם? אין מספיק עמים?) במקום לקורא לכולם להשתלב אצלנו, במקום לתת סיכוי לעם ישראל לחזור ליעודו ויחודו. שואפים הם להשתלב במרחב וכבנט וחבריו ישמרו על הוואי וצבע חרדי, הם התרגלו כך, לפעמים הם אפילו אוהבים את זה, חלקם ישמרו (בינתיים?) בתוך ביתם על קלה כבחמורה. אבל לדידם אין הדברים אמורים לשלוט בציבוריות ולהשפיע על הדברים בכללותם.
זו גם אחת הסיבות שלמרות בקיאותו הרבה של בצלאל כהן בדברי תורה אין דעתו שווה כלום למול מה שאנו מכנים "גדולי תורה" מה ערך יש לתורתו אם הוא עצמו חש ומבטא תדיר שפלות רוח כלפי העולם שאין לו תורה.
חכמה בגויים תאמין, אפשר וצריך לקחת מה שנרצה ונחליט מחכמת הגויים להשתמש לרצון ה' ולתועלת עמו, אך אמות המידה כמה, מה, מתי, ואיזה משקל לתת למה. את זה לא לומדים באקדמיה, את זה שוכחים שם. תורה בגויים אל תאמין.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותו של בצלאל כהן

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 01:55

עטרת תפארת כתב:
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:
עטרת תפארת כתב:אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
תשובה: הכללים,
לדעתי, כל זמן שעמיתנו יישמר מלעבר על תקנות הפורום אין סיבה לגרשו.
ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי.
אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
הוא לא פגע בשום גדול. הוא כתב שאינו מכיר חיוב מעבר ל''עשה לך רב''.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
הודעות: 3937
הצטרף: 15 פברואר 2016, 19:43
נתן תודה: 1 פעם

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה » 13 אפריל 2018, 02:25

לבוא ולתקוף בן אדם בצורה קטנונית ודוחה זו בוודאי לא הדרך !
ניתן לחלוק על דרכו של האיש אך מוטל עלינו לעשות זאת בצורה מכובדת מבלי לפגוע באיש,
דומני שכמה מן החברים פה תקפו את בצלאל כהן הנ''ל בצורה פוגענית ולא מכובדת בעליל.

יוסי200
הודעות: 528
הצטרף: 27 אוקטובר 2016, 23:28

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יוסי200 » 13 אפריל 2018, 02:41

האלימות (מילולית כמובן) בפורום עוברת כל גבול, בצלאל כהן העלה מושא לדיון, נושא שלא קשור לגדו"י, הוא נשאל שאלה בקשר להשקפתו, וענה תשובה בכנות, כך שגם מי שחושב שיש בזה זלזול לא זה הנושא, אלא השקפתו ודעותיו (ואגב כל מי שהולך אחר רבו או האדמו"ר שלו, על אף שהוא לא טיפש ויודע שהאדמו"ר שליט"א לא יותר תלמיד חכם וצדיק מ... לדוגמא הגר"ח קניבסקי, אז הוא באותה דעה בדיוק, ושיפסיק לגלגל עיניים), ולא ראוי לדבר כך על מי שאוחז בדעה שונה, הדבר חוזר על עצמו כל הזמן גם לגבי העצניקים, משהו עם השקפה אחרת (ושם הלכו עם הגר"ש) , יאללה עוף מהפורום .. ואחר כך שואלים בתמימות לאיפה נעלמו כל העצניקים, עכשיו גם בצלאל בדרך לברוח, ואולי כבר ברח, ואז נחדש כולנו את האשכול 'הפורום בגסיסה', וננסה להבין למה ...
לילה טוב

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
הודעות: 16414
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

נושא שלא נקרא על ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 02:43

דפח"ח
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

שלח תגובה