דרך חסידות ויז'ניץ (הגרמ''מ)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

סמל אישי של משתמש
yehuda
קיבל תודה: 2 פעמים

Re: דרך חסידות ויז'ניץ (הגרמ''מ)

נושא שלא נקרא על ידי yehuda »

אני פה כתב:אמנם לאחר התבוננות שוב בכתוב לעיל זה אכן צורם שמחנכים ילד שהרבה לא מרשה לעשות עבירה, ולא דע לפני מי אתה עומד וכו'.
הדוגמא שהם הביאו זה בנוגע להכשר לא מהודר, שקצת קשה לומר עליו "אסור לאכול", שהרי יש לו חברים טובים שאוכלים. במקום כזה אפשר רק להשתמש במה שהרבי פסק שאסור לאכול את הסוכריה.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!

סמל אישי של משתמש
שש משזר
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי שש משזר »

משה אמת כתב:ואם זו אבן שהיה אפשר ליפול ממנה מותר להרימה כמו שברי זכוכית שנמצאים בדרך שמותר להרימה בידיים על אף שאפשר לדחקו עם הרגליים
ידעתי שיבוא מן דהו לדונם לכף זכות... יפה מצדך, אבל הייתי שם וראיתי ולא היה שום חשש, ואדרבה - גם חבריו המה ראו כן תמהו, נבהלו נחפזו.

yehuda כתב:שש משזר הניח את דעתי. אם רק משוגע אחד רצה להזיז את האבן הלא קדושה, ושאר החסידים צעקו עליו, כנראה שמדובר בהחלט בחסידות נורמלית גם אם קיצונית מעט ביחסה לרבה.
קודם כל, תראה לי אותו משוגע אחד בחצרו של אחיו, בחצר גור, ובחצר בעלזא. אבל חוץ מזה, יש באמתחתי עוד כמה סיפורים משונים, מהם הנוגעים לההייליגער בכבודו וקדושתו בעצמו, עד אשר תצילנה אוזן משומעם, וחוששני שלא יאמינו לי. כללא דמילתא, אותו כת - כת משוגעים היא, ולולי דמסתפינא הייתי מכבדם בתואר אחר.

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

נושא שלא נקרא על ידי אנכי הקטן »

yehuda כתב:אני חושש מאוד ששני הכותבים הם ליטאיים, וכל הענין של התקשרות לצדיק מוכר להם מבחוץ.
אשרי מי שחושדין בו ואינו...

עכ"פ, התקשרות לצדיקים לחוד, ולעשות מצדיק אליל - לחוד.
אם בחורים צעירים היו מדברים כמו שציטטתי ממשפחה, נו מיילא, הבעיה שהמחנכים והמשפיעים שם מדברים ככה, וכל בחור וגם אברך צעיר, דרכו להקצין את מה שמלמדים אותו, לכן אם המחנכים מדברים ככה, תאר לעצמך איך כל הצעירים בחסידות מדברים, וזו בדיוק הבעיה!

כשמחנכים לפחד מהרבי ולא מהשי"ת, או לחשוב מהרבי כל היום וכו', המציאות הוכיחה שזה לא מביא את האדם בסוף לחשוב מהקב"ה כל היום... כי מה שמלמדים שם זה חיצוניות דחיצוניות דחיצוניות של החסידות, ואצלינו ידוע שא"א לפנימיות בלי חיצוניות, אבל גם א"א חיצוניות בלי פנימיות...
והדרך המתחמקת בה הם עונים לשאלות כ"כ חמורות של הכתב, כמו "ומה עם הקב"ה" וכדו', מראה כמה הם לקויים בבעיה הזאת, אין להם שום תשובה נורמלית לענין על השאלות החמורות הללו.

וכששואלים אותם למה אומרים הייליג, אז מה התשובה בשורה התחתונה, כי היום שהוא כבר רבי הוא באמת הייליג... ולכן? מה הוא ענה כאן? ומיהו זה שמדבר? איזה אברך חמום מח? לא! המשפיע והמחנך של החסידות שמדריך את הצעירים... תבינו את הבעיה, בעוד 20 שנה יקום שם דור יותר גרוע מהמשיחיסטים הכי קיצוניים, כי כל איסורי התורה מותרים עבור כבוד הרבי, ה' ירחם!

יעל

נושא שלא נקרא על ידי יעל »

אני לא מבינה כלום...

אני לא חסידת ויז'ניץ, אבל יש לי קרובי משפחה חסידי ויז'ניץ מונסי. וכפי שידוע לי גם הם מקדימים התואר "הייליגער" להרבי שלהם (לפחות אצל הילדים, מבוגרים אני לא בטוחה). בהחיידר שלהם בניו-יורק מתייחסים להרבי עם התואר 'הייליגער רבי', וגם ראיתי על דפי הילדים מהת"ת התואר 'הייליגע רבי'. קרוב משפחה סיפר לי גם, שפעם הרבי שאל את הילד שלו כשנעשה בן שלש, מה השם שלך? - והילד כנראה לא הבין את השאלה, ואביו הסביר להילד מה שהרבי שאל ואמר לו 'זוג פאר די הייליגע רבי ווי אזוי די הייסט' (תגיד לה'הייליגע רבי' מה השם שלך). כל זה בפניו של הרבי, והוא לא הגיב כלום על זה.

כנראה שזה התואר בויז'ניץ בכללי.

סמל אישי של משתמש
גאון הגאונים

נושא שלא נקרא על ידי גאון הגאונים »

לא אהבתי את הענין שעיקר הדיון פה מתנהל בין ניקים ירוקים
משהו פה לא מריח לי טוב ומשום מה אני לא מצליח להבין מה לא מריח לי פה....
אתם מוזמנים להציע לי חתימה

סמל אישי של משתמש
המשוטט

נושא שלא נקרא על ידי המשוטט »

ידוע שלכלבים יש חוש ריח טוב...

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

יעל כתב:אני לא מבינה כלום...

אני לא חסידת ויז'ניץ, אבל יש לי קרובי משפחה חסידי ויז'ניץ מונסי. וכפי שידוע לי גם הם מקדימים התואר "הייליגער" להרבי שלהם (לפחות אצל הילדים, מבוגרים אני לא בטוחה). בהחיידר שלהם בניו-יורק מתייחסים להרבי עם התואר 'הייליגער רבי', וגם ראיתי על דפי הילדים מהת"ת התואר 'הייליגע רבי'. קרוב משפחה סיפר לי גם, שפעם הרבי שאל את הילד שלו כשנעשה בן שלש, מה השם שלך? - והילד כנראה לא הבין את השאלה, ואביו הסביר להילד מה שהרבי שאל ואמר לו 'זוג פאר די הייליגע רבי ווי אזוי די הייסט' (תגיד לה'הייליגע רבי' מה השם שלך). כל זה בפניו של הרבי, והוא לא הגיב כלום על זה.

אכן לילדים מדברים ככה, אבל כשהילדים קצת מתבגרים, עוד בגיל ילדות, כבר מפסיקים עם זה, ואין זכר לזה אח"כ, בפרט שהנהגתו של הרבי ממאנסי הוא 150 מעלות הפוך מכל החיצוניות והשטויות הללו, שם אם אתה לא יודע גמ' בע"פ ויושב ולומד ככל שאתה יכול אז אתה לא נחשב לכלום.
הדוגמא שצציינת טובה מאד, פשוט כי אם ההיפך מחושך הוא אור, אז ההיפך הגמור של דרך חסידות הגרמ"מ זה דרכו של הרבי ממאנסי...

סמל אישי של משתמש
עטרת תפארת
נתן תודה: 119 פעמים
קיבל תודה: 104 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עטרת תפארת »

מעניין שדווקא אחיו הגר"י הורה שלא לכתוב עליו את התואר כ"ק.....
אין עוד מלבדו!

סמל אישי של משתמש
אדוק

נושא שלא נקרא על ידי אדוק »

גם אני בהכירי קצת את הכת המטורפת הזאת מצטרף בכל פה לביקורת על כת זו, וכל הנכתב כאן אינו אלא קצה קצהו מהבעייתיות בכת, פשוט את רוב הדברים אי אפשר לכתוב במקום ציבורי, ואני בכוחות על מתאפק לא לשפוך בין כותלי הפורום את הטירוף שהולך שם, (דוגמא שאפשר לכתוב: כל לילה אומרים לילה טוב להייליגער כששוכבים במיטה, והוא אמר להם שהוא שומע כל אחד שמברכו מכל מקום שהוא ומשיב להם בברכת לילה טוב) ובטוחני שכל התומכים בהם באשכול זה פשוט לא מכירים אותם.
הבעיה האמיתית היא שהם גררו אחריהם את כל עולם החסידות שנכנסו לסוג טירוף של שטויות קווי נייעס, שטף תמונות בעיתונים, תפאורות, ארגונים שונים ומשונים שצצים בכל חסידות כפטריות כל שבוע ארגון חדש, הרבה "רושם" וכו', כשמי שיבדוק המקור לרוב השטויות מתחיל אצל כת הנ"ל ועסקני החסידויות נגררים ומחקים את השטויות כל אחד כפי מדריגתו...
ובזה צריך לטכס עצה בדחיפות איך עוצרים את הסחף של עולם החסידות וההיגררות לחיצוניות ריקה מתוכן, כשלרוב זה נגד רוב הציבור בחסידות ומנוהל באופן שרירותי על ידי מנהלי ועסקני החסידות.

קומו וזעקו טכסו עצה ועצרו את הסחף בזמן!!! געוואלד!!!

נאמן

נושא שלא נקרא על ידי נאמן »

אדוק כתב:גם אני בהכירי קצת את הכת המטורפת הזאת מצטרף בכל פה לביקורת על כת זו, וכל הנכתב כאן אינו אלא קצה קצהו מהבעייתיות בכת, פשוט את רוב הדברים אי אפשר לכתוב במקום ציבורי, ואני בכוחות על מתאפק לא לשפוך בין כותלי הפורום את הטירוף שהולך שם, (דוגמא שאפשר לכתוב: כל לילה אומרים לילה טוב להייליגער כששוכבים במיטה, והוא אמר להם שהוא שומע כל אחד שמברכו מכל מקום שהוא ומשיב להם בברכת לילה טוב) ובטוחני שכל התומכים בהם באשכול זה פשוט לא מכירים אותם.
הבעיה האמיתית היא שהם גררו אחריהם את כל עולם החסידות שנכנסו לסוג טירוף של שטויות קווי נייעס, שטף תמונות בעיתונים, תפאורות, ארגונים שונים ומשונים שצצים בכל חסידות כפטריות כל שבוע ארגון חדש, הרבה "רושם" וכו', כשמי שיבדוק המקור לרוב השטויות מתחיל אצל כת הנ"ל ועסקני החסידויות נגררים ומחקים את השטויות כל אחד כפי מדריגתו...
ובזה צריך לטכס עצה בדחיפות איך עוצרים את הסחף של עולם החסידות וההיגררות לחיצוניות ריקה מתוכן, כשלרוב זה נגד רוב הציבור בחסידות ומנוהל באופן שרירותי על ידי מנהלי ועסקני החסידות.

קומו וזעקו טכסו עצה ועצרו את הסחף בזמן!!! געוואלד!!!
כל מילה פנינה

קטןודל

נושא שלא נקרא על ידי קטןודל »

אנכי הקטן כתב:

אכן לילדים מדברים ככה, אבל כשהילדים קצת מתבגרים, עוד בגיל ילדות, כבר מפסיקים עם זה, ואין זכר לזה אח"כ, בפרט שהנהגתו של הרבי ממאנסי הוא 150 מעלות הפוך מכל החיצוניות והשטויות הללו, שם אם אתה לא יודע גמ' בע"פ ויושב ולומד ככל שאתה יכול אז אתה לא נחשב לכלום.
הדוגמא שצציינת טובה מאד, פשוט כי אם ההיפך מחושך הוא אור, אז ההיפך הגמור של דרך חסידות הגרמ"מ זה דרכו של הרבי ממאנסי...
צודק מאה אחוז! כל מילה פנינה. [ובמאמר המוסגר עובדא ידענא שהאדמו"ר ממאנסי אינו אוהב בל' המעטה את ב"א האדמו"ר הקדוש...]
כא' המכיר מבפנים את קהלה קדושה וויזניץ מאנסי הנני יודע ועד כי האדמו"ר דשם סולד כל כולו מכל החיצוניות והפרסום והשטויות, וחסידיו לא מכנים אותו בתור 'הייליגער' וכה"ג דברים שונים ומשונים, כל היחס שלהם להרבי שלהם הוא יחס של כבוד והערצה גדולה, אך בשו"א לא אומרים שם 'הייליגער', ועוד יותר מכך, בת"ת ובישיבות שלהם בכלל לא מרבים לדבר כל היום מהרבי, מדברים מהקב"ה ותורתו ואידך פירושא זיל גמור.

ובחזרה לנושא: כמדומה שא"א למצוא אף 'חסידות אחת' שהחסידים ידקדקו לומר על הרבי שליט"א שלהם 'הייליגע רבי' דוגמת חסידי הרמ"מ מוויזניץ!

סמל אישי של משתמש
לייבל'ה
נתן תודה: 1 פעם
קיבל תודה: 12 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי לייבל'ה »

סתם נקודה מעניינת
מבחינת סדר גודל
הגרמ''מ גדל או שהוא נשאר על מקומו?

קטןודל

נושא שלא נקרא על ידי קטןודל »

בודאי הוא גדל והולך, ילדים נולדים, בחורים מתחתנים, וכו'.

יש לו כהיום בתי מדרש ברוב ריכוזים החרדים בעולם.

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

קטןודל כתב:בודאי הוא גדל והולך, ילדים נולדים, בחורים מתחתנים, וכו'.

עפ"י חסידויות כאלה גודלים היטב כי עפ"י רוב מחתנים בין עצמם, לא עם זרים, כך שתמיד הילדים נולדים לתוך הקהילה שלהם, ויש לו לרבי דשם כריזמה מסויימת והוא יודע היטב איך לתפוס אנשים, בפרט אנשים עם קשיים או מבתים שבורים, אלו נשבים בקסמיו מהרה...

זכרוני כשהוא עדיין היה ההייליגע רב, לפני שנהיה רבי, הוא הקדיש לכל בחור (!) בחסידותזמן מיוחד, כל בחור שלא למד בישיבה שלו, הוא נסע לעיר שבה למד והקדיש לו כמה שעות (!) בהם טייל איתו ברחוב לבד, ככה הוא היה בטוח שאף אחד לא יעזוב אותו...

סמל אישי של משתמש
קריא
נתן תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי קריא »

מה שלום האברך?

יצוגית

נושא שלא נקרא על ידי יצוגית »

אכן, יש למישהו מידע מה שלום האברך שנפל מהסוכה?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

קטןודל כתב:
אנכי הקטן כתב:

צודק מאה אחוז! כל מילה פנינה. [ובמאמר המוסגר עובדא ידענא שהאדמו"ר ממאנסי אינו אוהב בל' המעטה את ב"א האדמו"ר הקדוש...]
כא' המכיר מבפנים את קהלה קדושה וויזניץ מאנסי הנני יודע ועד כי האדמו"ר דשם סולד כל כולו מכל החיצוניות והפרסום והשטויות, וחסידיו לא מכנים אותו בתור 'הייליגער' וכה"ג דברים שונים ומשונים, כל היחס שלהם להרבי שלהם הוא יחס של כבוד והערצה גדולה, אך בשו"א לא אומרים שם 'הייליגער', ועוד יותר מכך, בת"ת ובישיבות שלהם בכלל לא מרבים לדבר כל היום מהרבי, מדברים מהקב"ה ותורתו ואידך פירושא זיל גמור.

ובחזרה לנושא: כמדומה שא"א למצוא אף 'חסידות אחת' שהחסידים ידקדקו לומר על הרבי שליט"א שלהם 'הייליגע רבי' דוגמת חסידי הרמ"מ מוויזניץ!
לא צודק ולא כלום, בויז'ניץ קראו לכל האדמו"רים: 'הייליג', ובפרט אצל הישועות משה זצ"ל, ומשם זה נלקח. גם בויז'ניץ מאנסי קוראים כך לאדמו"ר, וגם חלק מחסידי ויז'ניץ [שיכון], חלקם האחר לא רוצה שידביקו להם סטיגמות ובפרט לאחר שראו מה שקרה עם אח האדמו"ר.
וזה שלא רואים שום מקום זה לא אומר כלום, בסאדיגורא למשל מקפידים לכתוב על הרבי את התואר: כבו"ק [=כבוד קדושת], דווקא בר"ת הזה ולא כהמקובל, ושם אף אחד לא חושד אותם במשיחיות, להקיש מתוארים על דברים בימינו שתואר הפך למשהו זול הוא נסיון נלעג להכתים את קהילתם !
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

אנכי הקטן כתב:
קטןודל כתב:בודאי הוא גדל והולך, ילדים נולדים, בחורים מתחתנים, וכו'.

עפ"י חסידויות כאלה גודלים היטב כי עפ"י רוב מחתנים בין עצמם, לא עם זרים, כך שתמיד הילדים נולדים לתוך הקהילה שלהם, ויש לו לרבי דשם כריזמה מסויימת והוא יודע היטב איך לתפוס אנשים, בפרט אנשים עם קשיים או מבתים שבורים, אלו נשבים בקסמיו מהרה...

זכרוני כשהוא עדיין היה ההייליגע רב, לפני שנהיה רבי, הוא הקדיש לכל בחור (!) בחסידותזמן מיוחד, כל בחור שלא למד בישיבה שלו, הוא נסע לעיר שבה למד והקדיש לו כמה שעות (!) בהם טייל איתו ברחוב לבד, ככה הוא היה בטוח שאף אחד לא יעזוב אותו...
הלוואי ממנו יראו ויעשו בעניין הקדשת תשומת לב לחסידים - לרעבעס שביכלותם לעשות כן.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

[quote="אדוק"]גם אני בהכירי קצת את הכת המטורפת הזאת מצטרף בכל פה לביקורת על כת זו, וכל הנכתב כאן אינו אלא קצה קצהו מהבעייתיות בכת, פשוט את רוב הדברים אי אפשר לכתוב במקום ציבורי, ואני בכוחות על מתאפק לא לשפוך בין כותלי הפורום את הטירוף שהולך שם, (דוגמא שאפשר לכתוב: כל לילה אומרים לילה טוב להייליגער כששוכבים במיטה, והוא אמר להם שהוא שומע כל אחד שמברכו מכל מקום שהוא ומשיב להם בברכת לילה טוב) ובטוחני שכל התומכים בהם באשכול זה פשוט לא מכירים אותם.
קומו וזעקו טכסו עצה ועצרו את הסחף בזמן!!! געוואלד!!!color]e]
אין פה שום צרה על הדור ולא גיוואלד ולא כלום, יש פה איזה דרך ושיטה שלא מוצאת חן בעיני כמה אנשים אם מחמת בורות או שכנראה רובם חוששים באמת מתופעות לא ידועות, אבל למעשה מי שמסתובב שם יודע שאין שמה שום תופעה של משיחיות או של כת, יש שמה אולי הגזמה של חיצוניות, לא יותר, וברוב הדברים שצויינו לעיל אין שום פסול.
[ובסיפור של הילד עם הסוכריה שהוא למעשה הדבר היחיד שצריך בירור כבר הועלה לפה איזה לימוד זכות, וידוע מש"כ במה שקרה ליוסף הצדיק עם אשת פוטיפר שדמות אביו נראית לו בחלון וכו' שציור דמות הצדיק במחשבתו מצילהו מן החטא, וכמו"כ ידועים עניית הזכרת שמות צדיקים לסגולה ולשמירה, שגם דברי ה'אדוק' (שכחת לחבוש את כובע ה'מייבין' - כשאתה אומר 'מבינות'...), וגם דברי הנאמן מובנים ואף מומלצים בכגון זה.
מקווה שיבינו אותי...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

הכתב והמכתב

נושא שלא נקרא על ידי הכתב והמכתב »

גאליציינער כתב:
קטןודל כתב:
אנכי הקטן כתב:

לא צודק ולא כלום, בויז'ניץ קראו לכל האדמו"רים: 'הייליג', ובפרט אצל הישועות משה זצ"ל, ומשם זה נלקח. גם בויז'ניץ מאנסי קוראים כך לאדמו"ר, וגם חלק מחסידי ויז'ניץ [שיכון], חלקם האחר לא רוצה שידביקו להם סטיגמות ובפרט לאחר שראו מה שקרה עם אח האדמו"ר.
וזה שלא רואים שום מקום זה לא אומר כלום, בסאדיגורא למשל מקפידים לכתוב על הרבי את התואר: כבו"ק [=כבוד קדושת], דווקא בר"ת הזה ולא כהמקובל, ושם אף אחד לא חושד אותם במשיחיות, להקיש מתוארים על דברים בימינו שתואר הפך למשהו זול הוא נסיון נלעג להכתים את קהילתם !
באמת... זוהי השאלה. אם כל הנהגה שתמצא אצלם תוכל למצוא במקום אחר, אז למה באמת יש רק עליהם טענות....

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

עניתי על זה בהודעתי השניה.

אבל אכן יש להם כמה דברים שאין במקום אחד, ובכל מקום יש דברים שאין במקום אחר, תיקח למשל את סקווירא, אם תשמעו מה שהולך שמה, תראו שזה כאין וכאפס כנגד מה שהביאו פה על ויז'ניץ, וגם מויז'ניץ הביאו רק מקצת הדברים.
מה שאני טוען הוא שזה שהם קיצוניים בנושא לא אמור להפריע לאף אחד ואין בזה שום בעיה, כשהם יגדלו [החסידות] כל זה ייפסק, בבעלזא בעבר גם היו בדרגה כזאת עד שב"ה הכל גדל ולא היו צריכים להחזיק את החסידים בכח.

אני בעצמי ראיתי איך שבשבע ברכות שהתקיימה לבן האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג בירושלים לפני כ-3 שנים איך שכמה בחורים גוראים עמדו ועשו ספונג'ה במדרגות שהאדמו"ר היה צריך לעבור בכדי להגיע למקום שבו נערך הש"ב, לענ"ד אין בזה שום פסול אלא הוא התלהבות של נערים שחושבים שהם מקיימים בזה את העולם וגורמים בזה נחת רוח לרבם, כשהם יגדלו [הן בגיל והן במספר] כל זה ייפסק.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

הכתב והמכתב

גאליציינער כתב:עניתי על זה בהודעתי השניה.

מה שאני טוען הוא שזה שהם קיצוניים בנושא לא אמור להפריע לאף אחד ואין בזה שום בעיה, כשהם יגדלו [החסידות] כל זה ייפסק, בבעלזא בעבר גם היו בדרגה כזאת עד שב"ה הכל גדל ולא היו צריכים להחזיק את החסידים בכח.

הבנתי אם כן למה אתה מתרץ אותם. בכל זאת ישנם שם דברים שלא היו בשום מקום.
הסיפור שהבאת לא רלוונטי. שם מחנכים לזה וזה לא התלהבות של איזה צעיר. אני אישית מכיר אברכים משם בגילאי 40-50 שעלולים לעשות כך. וזה ההבדל.
אבל בעקרון אתה צודק שצריך להמליץ עליהם שאין זו 'דרך' אלא לצורך העמדת החסידות על מקומה

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

הכתב והמכתב כתב:

הסיפור שהבאת לא רלוונטי. שם מחנכים לזה וזה לא התלהבות של איזה צעיר. אני אישית מכיר אברכים משם בגילאי 40-50 שעלולים לעשות כך. וזה ההבדל.
אבל בעקרון אתה צודק שצריך להמליץ עליהם שאין זו 'דרך' אלא לצורך העמדת החסידות על מקומה
נכון, אבל זה הכל, הא ותו לא.
לא צריך להתלהם ולא צריך להתפרץ כמו שעשו פה מה ניקים...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

הכתב והמכתב

יש כאלה שחוששים שזה כיוון חדש. ולכן מתפרצים.
וגם יש דברים שלא מקובל לעשות אפילו למען מטרה זו

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

גאליציינער כתב: אין פה שום צרה על הדור ולא גיוואלד ולא כלום, יש פה איזה דרך ושיטה שלא מוצאת חן בעיני כמה אנשים אם מחמת בורות או שכנראה רובם חוששים באמת מתופעות לא ידועות, אבל למעשה מי שמסתובב שם יודע שאין שמה שום תופעה של משיחיות או של כת, יש שמה אולי הגזמה של חיצוניות, לא יותר, וברוב הדברים שצויינו לעיל אין שום פסול.
[ובסיפור של הילד עם הסוכריה שהוא למעשה הדבר היחיד שצריך בירור כבר הועלה לפה איזה לימוד זכות, וידוע מש"כ במה שקרה ליוסף הצדיק עם אשת פוטיפר שדמות אביו נראית לו בחלון וכו' שציור דמות הצדיק במחשבתו מצילהו מן החטא, וכמו"כ ידועים עניית הזכרת שמות צדיקים לסגולה ולשמירה, שגם דברי ה'אדוק' (שכחת לחבוש את כובע ה'מייבין' - כשאתה אומר 'מבינות'...), וגם דברי הנאמן מובנים ואף מומלצים בכגון זה.
מקווה שיבינו אותי...

אבל אכן יש להם כמה דברים שאין במקום אחד, ובכל מקום יש דברים שאין במקום אחר, תיקח למשל את סקווירא, אם תשמעו מה שהולך שמה, תראו שזה כאין וכאפס כנגד מה שהביאו פה על ויז'ניץ, וגם מויז'ניץ הביאו רק מקצת הדברים.

אני בעצמי ראיתי איך שבשבע ברכות שהתקיימה לבן האדמו"ר מלעלוב ניקלשבורג בירושלים לפני כ-3 שנים איך שכמה בחורים גוראים עמדו ועשו ספונג'ה במדרגות שהאדמו"ר היה צריך לעבור בכדי להגיע למקום שבו נערך הש"ב, לענ"ד אין בזה שום פסול אלא הוא התלהבות של נערים שחושבים שהם מקיימים בזה את העולם וגורמים בזה נחת רוח לרבם, כשהם יגדלו [הן בגיל והן במספר] כל זה ייפסק.
צר לי לאכזב אותך, אבל אם הסיפור עם הסוכריה וחילול השבת עם האבן היו הבעיות היחידות שם, היית צודק, הבעיה הגדולה היא שיש בעיות גדולות בהרבה, כולנו פשוט מתאפקים לא לכתוב כאן את כל הלכלוך שהם עושים, כי אחרי הכל זה לא מתאים לכתוב. אבל אם אתה כ"כ לוחץ, אספר לך רק דוגמא קטנה שחוויתי על בשרי במוצאי ל"ג בעומר במירון באחד השנים שהוא עדיין היה ר' הייליגע 'רב':

הוא הגיע קצת אחרי ההדלקה בתולדות אהרן עם קהל 'מאמיניו' להתפלל בציון, אז כבר הוקל מעט וכולם יכלו להכנס לציון, הציון היה מלא, כך גם ציון רבי אלעזר, אני הייתי באמצע שמו"ע של מעריב עם אחד המשפיעים הצדיקים בדור, פתאום, הגיעו 'מאמיניו' לפלס לו דרך, אבל למה שאנשים ירצו להתפנות מהמקום שסוף סוף זכו אליו להתפלל ליד הציון, והם רצו מקום פנוי לאיזה מאה חסידים שלו, אני שרק עמדתי במערת רשב"י באמצע הדרך בשמו"ע ולא יכולתי לזוז, נרטבתי עד לשד עצמותיי מחמת שלא שעיתי אל כבוד הרב הקדוש לפני כבוד הקב"ה, אבל אלו שהיו בציון רבי אלעזר, אל תשאל בכלל, התחילו לדחוף החוצה אחד אחד במכות ואיך לא את כל המתפללים, והם פינו את האולם של רבי אלעזר כליל, מותירים את האנשים שהיו שם בוכים בחוץ מרוב תסכול, וכמובן הכינו חצי שטח ריק באמצע שלא יעמדו קרוב ל'רב' שלא להשרף מקדושתו, ובצד עמדו על ספסלים וכו', ואז נכנס הרב הקדוש פוסע מעדנות שעון על חסידיו, מפסיע על ראשי עם קודש, והתחיל את תפילתו בפנים, מיותר לציין שהמגורשים מבפנים לא שקטו ובחוץ הלך מכות וכו' עד שהמשטרה הגיע והתערבה.

זו הנקודה הבעייתית כאן, זה לא איזה חסיד עם סוכריה ולא מחלל שבת עם אבן, זה כל היסוד רקוב ומשונה, אתה חושב שהרב הקדוש לא ידע מה הולך שם? הכרתי צדיקים כשראו שביאתם גורם צער ליהודים אחרים וכו' הם התפנו מעצמם, למה שעשרות אנשים יסבלו בשביל כבודו הרם? והוא, עמד שם בפנים בשעה שכל המערה של רבי שמעון צעקו בקולי קולות "מנדלי צא מכאן" וכדו', והוא לא התייחס, איזה פנים יש למערת רשב"י מוצאי יום הג שלו - ל"ג בעומר כשהמקום הופך לזירת קרב?!

וזו דוגמא אחת מיני אלף.
עכשיו אל תדמה לסקווירא, הייתי גם שם שבתות וחגים, וזה לא מיניה ולא מקצתיה, יש שם צמצום וסגירות, אבל אין שם רמיסת כל הכבוד והיקר לכל יהודי בשביל ראש הכת שהוא כביכול בעצמו... וזה גם לא בחורים צעירים, זה כל הדור שהולך וגדל שם, מאברכים ועד צעירי הצאן, וכשהם יגדלו זה לא ייפסק, כי האברכים שייהפכו לקשישים אכן יפסיקו, אבל צאצאיהם הגדלים אחריהם יתמידו בדרכם, כי זו הדרך שהמחנכים בקהילה מחנכים אותם, כמו שאתה רואה מהראיונות איתם.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

את הדוגמא שציינת היה קורה גם בגער גם בויז'ניץ וגם בבעלזא, ובעצם איפה לא, כיום זהו המצב שכל אחד שיכול היה לפלס דרך לרבו במצבים כגון אלו הוא היה עושה את זה, לצערך הרב, 'מאמיני' המשפיע שעימו התפללת אין להם את השרירים הללו ולכן הם נדחקו החוצה, אולי לכן אתה נגדם כ"כ.
צר לי, אבל אם אתה מחפש דוגמאות, יש והרבה, אבל זה לא הדוגמא כלל וכלל.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

הכתב והמכתב כתב:

הבעיה שהחסידות כבר עומדת היטב על תילה, כל שנה היא גדילה ומתרחב באין מפריע, ובכל זאת ממשיכים המחנכים להוביל אותה בקו עקום שכזה.

סיפר לי אחד שראה בעת שהיה עדיין הייליגע רב' הוא ישב במזרח בביהמ"ד הגדול בשיכון עם הפנים למזרח, ואחיו הרבי מויזניץ מהשיכון (כמובן גם עדיין רב) ישב במזרח מולו עם הפנים לקהל, לגרמ"מ היה כוס מים כדי לטבול מידי פעם את ידיו במים לטהרה, לקראת סוף התפילה הגיע בחור חסיד שוטה של מרכז, ושתה את כוס המים עד תומה כדי לזכות קצת בקדושת רבו... רמ"מ המשיך להתנענע וסגר עיניו בחוזקה כמי שאינו רואה כלום, אחיו, הרבי מויזניץ כיסה את פניו בטליתו ופרץ בצחוק...
הבעיה כאן שהוא יודע מכל הטשפות והקטנותת הזאת סביבו, והוא לא מנסה לעצור, לא אומר מילה, הוא נהנה מכל רגע, זו הבעיה.
אדם נורמלי כשהיה רואה כאלו שטויות סביבו, רואה משוגע עושה משהו שמחר כולם יחקו אותו, מספיק לו לומר מילה אחת או תנועה אחת וזהו...
נקודה למחשבה

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

גאליציינער כתב:את הדוגמא שציינת היה קורה גם בגער גם בויז'ניץ וגם בבעלזא, ובעצם איפה לא, כיום זהו המצב שכל אחד שיכול היה לפלס דרך לרבו במצבים כגון אלו הוא היה עושה את זה, לצערך הרב, 'מאמיני' המשפיע שעימו התפללת אין להם את השרירים הללו ולכן הם נדחקו החוצה, אולי לכן אתה נגדם כ"כ.
צר לי, אבל אם אתה מחפש דוגמאות, יש והרבה, אבל זה לא הדוגמא כלל וכלל.
כאן טמונה הטעות שלך, כל מקום אחר יש להם מנהיג חכם וצדיק שלא נותן לעשות מה שרוצים, עובדא שכל הרבי'ס שציינת, וכן שאר הקהילות, כולם נזהרים לא להגיע לכאלו מצבים, וכולם שומרים על החסידים שלהם, עובדא שלא תמצא כזה סיפור על שום קהילה אחרת, ועובדא שאף אחד לא מנסה להגיע לכאלו מקומות בכאלו מצבים, ואם מגיעים ורואים את הבעייתיות אז פשוט עוזבים.
לא תשמע אף אחד מספר כאלו דברים על גור ולא על בעלזא, ולא מדובר כאן על דחיפות וכדו', מדובר על עשרות חסידים שפשוט תפסו אחד אחד וגררו החוצה מהציון.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

נו נו..
אני רואה שזה הפך לאובססיה אצלך... מספיק היה לעכשיו...

רק תגלה לנו מה יש לך אישית נגדם, אח"כ נמשיך את השיח בנושא, תודה.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
אנכי הקטן

גאליציינער כתב:נו נו..
אני רואה שזה הפך לאובססיה אצלך... מספיק היה לעכשיו...

רק תגלה לנו מה יש לך אישית נגדם, אח"כ נמשיך את השיח בנושא, תודה.
ב"ה אין לי שום דבר אישי נגדם, פשוט במשך הזמן נצבר אצלי מה שנצבר, אני כמעט לא מדבר על זה, אבל כאן פתחו לי את הברזים...
וחושב שכמעט כל מי שהיה לו שיג ושיח איתם במשך הזמן, והוא אדם שפוי, היה אומר את כל מה שאמרתי עד כאן...

נעול