אשכול ליום העצמאות

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: עמי עשו, אחד

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

הלכות כלליות ליום העצמאות ובו י"ב סעיפים

א. יש להתגלח ולהסתפר לקראת החג, ואין להכנס אליו מנוול , אף שימים אלו ימי הספירה, שבהם מתו תלמידי רבי עקיבא,
יום תשועה גדולה הוא לישראל, שהוקמה סוכת דוד הנופלת, במפלאות תמים דעים, המשיב שבות עמו. וכל אלו המסתפקים בכך שעיניהם טחו מלראות הרי אלו מקטני אמונה, ועליהם קרא אחד מגדולי הדור את הפסוק - "הכרת פניהם ענתה בם".

ב. בענין שנהגו בני ובנות ישראל להכות בפטישי פלסטיק על קדקודי הבריות, אמר כבר הנביא ישעיה:
"אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ יַעְזֹרוּ וּלְאָחִיו יֹאמַר חֲזָק, וַיְחַזֵּק חָרָשׁ אֶת צֹרֵף מַחֲלִיק פַּטִּיש אֶת הוֹלֶם."
וכן כל דבר שמוסיף אחוה ורעות בישראל, רוח חכמים נוחה הימנו, ובלבד שלא יכו מכה, שיש בה ספק פיקוח נפש.

ג. ברם, בעניין תרסיס שלג, אף שנאמר "וּמִשֶּׁלֶג אַלְבִּין", יש לאסור באיסור חמור, וכבר צווחתי על דא, שאין לעבור על דברי המלכות שאוסרת ומחרימה תרסיס מסוכן זה, וכן שאין לעשות את ישראל מלוכלכים בחג, ועוד שמרבים מדון וריב בעיצומו של החג הקדוש הזה, ועל אנשים חטאים אלו קרא החכם מכל אדם את הפסוק: "כַּשֶּׁלֶג בַּקַּיִץ וְכַמָּטָר בַּקָּצִיר כֵּן לֹא נָאוֶה לִכְסִיל כָּבוֹד" .

ד. מיד לאחר תפילת ערבית של חג, נהגו אנשי מעשה שבירושלים תובב"א, למהר ולעלות על הגגות, כנאמר "כִּי עָלִית כֻּלָּךְ לַגַּגּוֹת" בכדי לראות זיקוקין של הר הרצל, ואין מזרזים אלא למזורזים. והמהדרין נהגו לצהול בעת חזיון הזיקוקי די נור. וכל שלא ראה שמחת זיקוקי יום העצמאות, לא ראה שמחה מימיו.

ה. נוהגים לאחר סעודת החג לצאת לרחובה של עיר ולשמוח עם העם בבמות לקיים מה שנאמר: "שְׂאִי סָבִיב עֵינַיִךְ וּרְאִי, כֻּלָּם נִקְבְּצוּ בָאוּ לָךְ", ואף שמביאים קוסמים וזמרים ומוצאים דמים רבים, נוחה רוח חכמים מהם שמשמחים את הבריות. והחסידים נוהגים לשוטט בעיר הבירה לקיים מה שנאמר: "סֹבּוּ צִיּוֹן וְהַקִּיפוּהָ סִפְרוּ מִגְדָּלֶיהָ: שִׁיתוּ לִבְּכֶם לְחֵילָה, פַּסְּגוּ אַרְמְנוֹתֶיהָ, לְמַעַן תְּסַפְּרוּ לְדוֹר אַחֲרוֹן."

ו. בו ביום, יש לצאת ולראות במצעדים, במטסים, במשטים ובמפגנים של צבא המלך, ולבקר במחנותיהם באשר הם, ואין לחשוש מפני "כוחי ועוצם ידי", שסברא זו דחויה היא, ולהפך, כל המרבה לראות הרי זה משובח, שנאמר: "וַיַּרְא יִשְׂרָאֵל אֶת הַיָּד הַגְּדֹלָה אֲשֶׁר עשה ד'." ולא עוד אלא שמערכות ישראל קרויים מערכות ד' שנאמר: "כי חרף מערכות אלקים חיים". וכל הרואה במערכות ישראל, מובטח לו שיקראו לו למילואים דבר שנה בשנה.

ז. אחד הנוסע ברכב ואחד ההולך ברגל יצא ידי חובת המצוה כנאמר: "וַיִּסַּע אַבְרָם הָלוֹךְ וְנָסוֹעַ הַנֶּגְבָּה." ואין הליכה אלא ברגל ואין נסיעה אלא ברכב. ויש לטייל במרחבי כל ארצנו הקדושה כפי שציוה ד' את אברהם אבינו: "קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ." וכל המקיים מצוה זו כהלכתה, מובטח לו שבזכות המצוה הגדולה, שיזכה להכיר את ארץ ישראל, ויזכה לבית נאמן, אמן כן יהי רצון.

ח. ועתה נהגו מקצת אנשים סכלים מאחב"י לעשות מחלוקות עם הציבור, ולהתאבל על כינון המדינה, ויוצאים בלבוש שחורים שק ואפר לרשות הרבים, בעיצומו של היום הקדוש הזה, ובודאי מנהג השוטים הוא. ועליהם קראתי את הפסוק "חָשַׁךְ מִשְּׁחוֹר תָּאֳרָם, לֹא נִכְּרוּ בַּחוּצוֹת".
בתחילה סברתי שמא אינם מהעם היהודי כלל, והם צאצאי הערב רב שעלו ממצרים, ולאחר שעיינתי רבות בדבר, סובר אני שהם בני בניהם של אלו שפרשו מהציבור ולא ראו בצרתו, ועל כן אינם יכולים לראות בנחמת הציבור.

ואני אומר שהם כתינוקות שנישבו בן הגויים, שמחזיקים מעשה אבותיהם בידם, שיש לקרבם לדת האמת בעבותות של אהבה, לבקש רחמי שמים עליהם, ולעשות שלום בינם לבין אביהם שבשמים ואחיהם שבארץ, בנועם, במתק שפתיים ובדברים רכים המשברים גרם. וכל המציל נפש אחת מישראל, כאילו הציל עולם ומלואו, ועליו נאמר: "וּמַצְדִּיקֵי הָרַבִּים כַּכּוֹכָבִים".

ט. בשנת היובל נהגו לעשות שני ימים טובים של יום העצמאות. אחד כנגד זכור והשני כנגד שמור. ואם יצא יום שני של יום העצמאות ביום ששי, הרי הוא יום עצמאות משולש, ומקצת דיני יום העצמאות נוהגים בשבת, כמו שראיתי לצדקת אחת שהדליקה נרות שבת בצבעי תכלת ולבן ויפה עשתה, וכל הרוצה להוסיף בדברים אלו - הרשות בידו.

י. דבר פשוט הוא שאין לעשות מלאכה ביום העצמאות, וכל העושה מלאכה הרי הוא בכלל "המבזה את המועדות" ואינו רואה סימן ברכה בעמלו. ברם, ביום עצמאות שחל בערב שבת, יש להקל לבעלי החנויות לפתוח חנותם, בכדי שיוכלו אחינו בני ישראל, לקנות כל צרכי שבת ולקיים ו"קראת לשבת עונג".

יא. נהגו כל אלו שיש בהם ריח של תורה, לעלות לרגל ביום העצמאות לראש המדינה, ואל השרים היושבים ראשונה במלכות, ואל שרי הצבא. ויש לעם ללמוד ממנהגיהם הטובים וללכת בדרכם. וכל הזוכה לראות פני ראש הממשלה עין בעין ולדבר איתו פנים בפנים, מעלה עליו הכתוב כאלו ראה פני שכינה, ומובטח לו שניצול ממרעין בישין ומדינים קשים בכל אותה שנה, ולא זו בלבד, אלא שזוכה לדברים הרבה, ועליו אמר ישעיה הנביא בנביאותו: "מֶלֶךְ בְּיָפְיוֹ תֶּחֱזֶינָה עֵינֶיךָ".

יב. נהגו ישראל לקיים חידון תנ"ך עולמי ביום העצמאות, לתינוקות של בית רבן שהגדילו, ולחלק להם פרסים ומתנות כדברי הרמב"ם, ומנהג החכמים הוא, שמרבים, מגדילים ומאדירים תורה בישראל, וכל הרואה את החידון לפחות שלוש פעמים בחייו, ואפילו בטעלעביזיא רחמנא ליצלן, ד' ישמרנו, מובטח לו שהוא מנוחלי עולם הבא. וכן נהגה המלכות לחלק פרסים בטקס רב רושם בתיאטראות ירושלים, לעוסקים עם הציבור באמונה, ואף על פי שנאמר שהקב"ה ישלם שכרם ולא בשר ודם, מלכות ישראל שאני, שכן נאמר בשלמה "וישב שלמה על כסא ד'".

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

הלכות הנפת הדגל ובו י"ח סעיפים

א. מצוות הנפת הדגל, מצווה חביבה ואהובה היא על ישראל, וראוי להתאמץ בה עד מאוד, שנאמר "ודגלו עלי אהבה".

ב. נהגו רוב ישראל, לתלות דגל כחול לבן, על בתיהם, שלוש אמות מצד פתחי המרפסות, לפרסם כינון מלכות ישראל בא"י. יש שנוהגים לקבוע את עץ הדגל בברזל ודיבלים, ויש שנוהגים לתלות הדגל באטבים על חוטי המרפסת, ואחד המרבה ואחד הממעיט, ובלבד שיכוון ליבו לאביו שבשמים ולראש ממשלתו שבארץ.

ג. המניף בתוך ביתו לא יצא ידי חובה, ויש לו לשוב ולהניף מחדש מחוץ לביתו, שהרי כל ענינו של דגל להתנופף בחוץ על נס, כנאמר "על נס להתנוסס".

ד. נשים חייבות להניף, שאף על פי שדרכו של איש לכבוש, ואין דרכה של אשה לכבוש, אף הן היו באותו הנס.

ה. חסידים ראשונים נהגו לתלות הדגל מערב ראש חודש, ואנשי מעשה מערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, ויש להקל לכל הציבור, להניף את הדגל בו ביום, וזמנו עד יום ירושלים, וכל המשהה את הדגל לאחר מכן עובר על בל תוסיף.

ו. מעשה באשה כשרה אחת ב"קריית משה" שתלתה דגל בו ביום, ועף ברוח, ולאחר שעיינתי רבות, נוטה דעתי לומר שיצאה ידי חובת ההנפה, ואינה צריכה לחזור ולשנות.

ז. שיעור הדגל לכל הפחות, אמה על שתי אמות, מטעם פירסומא ניסא והמהדרים נהגו לתלות דגל שגודלו שתי אמות על ארבע אמות, ומעשה באחד מגדולי הדור, שתלה דגל שגודלו כחצי מרפסת, ושיבחוהו חכמים.

ח. צבע הפסים והמגן דוד בין תכלת לכרתי, ואם צבעם בצבע אחר הדגל פסול, ויש לגונזו. אמנם רוחב הפסים והמגן דוד בדגל שיעורם כ20 סנטימטרים. דגל ארוך שתולים על הבנינים, אעפ"י שאין לו מגן דוד - כשר, מכיוון שניכר בו שנעשה לשם מצוות דגל, הרי הוא בכלל דגלי ישראל הכשרים.

ט. יוצאים ידי חובה בדגל פלסטיק, והמהדרין בדגל בד צבוע, והמהדרין מן המהדרין בדגל בד רקום.

י. ועכשיו רווח המנהג, לתלות דגלון על המכונית, ומנהג ישראל דין הוא, ואין לפרוש מהציבור ויש לתלות בחלון ימין שכל פניות שאתה פונה יהיו לימין. אמנם, יש להסתפק האם גם אוטובוסים ומוניות חייבות בדגל, והמחמיר להניף דגל ישראל באוטובוס תבוא עליו הברכה, ובלבד שלא יריב עם הנהג, ולא ירבה מחלוקות בישראל. ומעשה בחסיד אחד שקנה מכונית ביותר מחומש, להניף עליה דגל ישראל, והעני.

יא. מי שיש לו שתי מכוניות, רבו התנאים ויש לו לעשות שאלת חכם, באיזה ראוי לתלות את הדגל. על אופניים או אופנוע, אין להניף דגלון, מפני שאינם ראויים לישיבת קבע.

יב. בעניין דגל שאול, כבר פסקו שיוצאים ידי חובה, שנאמר "ואנחנו בשם אלוקינו נדגול", ואעפ"כ יש לכל בן ישראל להחמיר ולקנות דגל משלו בעשרה שקלים, לקיים את הפסוק "איש על דגלו".

יג. בדין דגל שנעשה ע"י נוכריים, נהגו להקל ובלבד שיעמוד אצלו ישראל, בזמן רקימת המגן דוד. דגל עם מגן דוד של חמש צלעות, מנהג עובדי כוכבים ומזלות הוא, ויש לשורפו.

יד. נשים צדקניות נהגו לתפור שמלות מדגל ישראל, לקיים מה שנאמר "ודגלו עלי אהבה". ויש למחות בהם, ומכל שכן שאין לתפור בגד-ים מדגל ישראל, מפני ביזוי המצווה. ברם, נהגו לכסות את ארונות הרוגי המלכות בדגל ישראל, ויש למנהג זה שורשים עמוקים בספרים הקדושים.

טו. יש שנוהגים לתלות דגל עמא-ריקא לצד דגל ישראל ומנהג שטות הוא. ברם, בעניין תליית דגלי עכו"ם על מבני ציבור, יש להקל משום דרכי שלום.

טז. נהגו לתלות תמונות ראשי המדינה וסמל המדינה ודגלונים קטנים במרפסות, וכל המרבה הרי זה משובח, וכן נהגו גבאי בתי הכנסיות לתלות שרשרות נייר, ובהם תמונות הדגל וסמל המדינה, בליל התקדש חג. ומנהגים אלו יש לו שורשים עמוקים בקבלה, כידוע ליודעי ח"ן.

יז. דגל שנפל יש להרימו ולנשקו מפני קדושת המצווה. דגל שהתבלה יש לגונזו, ודבר פשוט הוא שאין לעשות עימו כל תשמיש בזוי, מפני כבוד המדינה. ואלו המבזים את הדגל, הרי זו דרך מינות וכל אלו המפרישים עצמם מן הציבור, אפילו הם כמשה וכשמואל, לא יראו בנחמת הציבור. וכל הרואה עובדי כוכבים ומזלות רשעים שורפים דגל ישראל, יש לו להוריד פלגי דמעות על חילול ד' ולקרוע בבגדו, ויאמר "שפוך חמתך על הגויים אשר לא ידעוך, כי אכל את יעקב ואת נוהו השמו".

יח. מי ששהה בחו"ל בשהיית ארעי יש לו להניף את הדגל במקומו, ובלבד שלא יתגרה בגויים. אמנם, אלה היורדים להשתקע, שדרים בגלות המרה בדירת קבע, אין להם להניף הדגל, מכיוון שפרשו מהציבור שוב אין עליהם חובת הנפה, עד שיעשו תשובה ויקבלו עליהם עול מלכות ישראל. ברם, אחרי שעיינתי רבות בדבר חשבתי שמא אוחזים הם בתשובת המשקל, כלפי אלו המכונים חרדים היושבים בארץ הקודש ואינם מניפים, ואילו הם נמצאים בגלות ומניפים, ויבואו אלו ויכפרו על אלו, וד' יעשה הטוב בעיניו.

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

הלכות נפנוף המנגל ובו י"ט סעיפים

א. נהגו ישראל לצלות בשרים על האש, ביום העצמאות והוא הנקרא מנגל בפי העם. הגה: ויראה לקנות בשר בהמה, ואם אין לו יקנה בשר עוף. ונהגו להציג בפתחי המרכולים והסופרמרקטים מערב ראש חודש, פחמים, דגלונים ושאר כלים למצות החג, והרי הם בכלל מזכי הרבים.

ב. אין לבשל או לאפות, לא בתנור ולא בסיר, ומכל שכן לא במיקרוגל, ומי שלא צלה על גבי גחלים, לא יצא ידי חובת היום, שהוקשה מצות המנגל לקורבן הפסח שעליו נאמר: "אַל תֹּאכְלוּ מִמֶּנּוּ נָא וּבָשֵׁל מְבֻשָּׁל בַּמָּיִם כִּי אִם צְלִי אֵשׁ".

ג. נהגו למנות אדם חשוב לעמוד אצל המנגל ולנופף, והוא הנקרא "מנופף", לקיים את מה שנאמר בהפטרת היום "עוד היום בנוב לעמוד, ינופף ידו".

ד. כל הבא בצבא ישראל ראוי לבוא בקהל המנפנפים, כנאמר: "דגל מחנה יהודה לצבאותם", והוקשה מצוות מנגל למצוות דגל. לכתחילה ראוי למנות אדם שבא בקשרי המלחמה, ובדיעבד אפשר למנות אפילו טוראי ובלבד שעושה מילואים דבר שנה בשנה. בעניין נוכריים, כל ששירת בצה"ל ראוי לנופף, ואין להסתפק.

ה. נשים ששרתו בצבא הקודש רשאיות לנפנף, שאף הן היו באותו הנס, ובלבד שינפנפו בצניעות כיאה לבנות ישראל כשרות. ובנות שירות לאומי, כבר הוקבע ע"י גדולי הדור, שדינן כשירות צבאי לכל עניין, וכל המפקפק הרי הוא מהמקצצים בנטיעות, שמעיז פניו כנגד גדולי הדור.

ו. מצווה מן המובחר לעשות מנגל בגולן ובירושלים שנאמר: "עוד היום בנוב לעמוד, ינופף ידו הר בת ציון גבעת ירושלים".

ז. נהגו ישראל לנפנפף בקרטונים ובפלסטיקים, ומנהג בישראל דין הוא ואין לשנות. אמרה לי צדקת אחת שראתה גבר מנפנף במטריה והסתפקתי בדבר, ולעניות דעתי בדיעבד יצא, אבל אין לעשות כן לכתחילה.

ח. בעניין מאוורר חשמלי ומייבש שיער הנקרא "פן", ראיתי בכמה קהילות שמדליקים מאוורר חשמלי למול המנגל, ולא יפה הם עושים שנאמר "ינופף בידו". אמנם אם המאוורר קטן ומחזיקו בידו, ראיתי בשו"ת "לב האלון" שנוטה להתיר, וכש"כ מייבש שיער ידני.

ט. המנפנף אל ינופף פחות מ20 נפנופים ולא יותר מחמש מאות, בגלל ספק פיקוח נפש. ועל אלו הנוהגים להחמיר היכן שיש להקל כבר נאמר בנביא: " למה לי רוב נפנופיכם, יאמר ד'".

י. החכם עיניו בראשו, וישים משקה קל אצל המנופף, לבל יתייבש בשמש ובחום המנגל, משום "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם", ועל אלו שלא עושים כן נאמר, "והנה בא היום בוער כתנור".

יא. בזמן הנפנוף נהגו יראי ד' לומר: "לשם מנגל מצווה", ומנהג יפה הוא.

יב. יש לעמוד בזמן הנפנוף, שנאמר "לעמוד ינופף ידו". ובדיעבד היושב בזמן נפנוף יצא ידי חובה.

יג. בזמן הנפנוף יש לנגן בכלי שיר וזמר לקיים את מה שנאמר:
"וּבְיוֹם שִׂמְחַתְכֶם וּבְמוֹעֲדֵיכֶם וּבְרָאשֵׁי חָדְשֵׁכֶם וּתְקַעְתֶּם בַּחֲצֹצְרֹת עַל עֹלֹתֵיכֶם וְעַל זִבְחֵי שַׁלְמֵיכֶם וְהָיוּ לָכֶם לְזִכָּרוֹן."
ומי שאין לו כלי נגינה, יצא בשעת הדחק, בשירי עבריים שנהגו הציבור לשיר, ואין להקל. וראיתי כאלו שמדליקים הרדיו, ומשמיעים משם שירים, ולא יפה הם עושים.

יד. במנגל חשמלי רבו הספקות, ועיין בספר "נפנופי מצווה" להרב המופלג בחכמה מורנו הרב י. ראוזענבערג, שנוטה לאסור מנגל חשמלי מפני שאינו מעלה עשן, ואינו עושה פחמים, ולהלכה נראה לי לאסור, גם מטעם שאינו אש אמיתית.

טו. פחמים ונפנפנים שעשה בהם מנגל, צריך לנהוג בהם כבוד, ואל יזרקם לאשפה. ונהגו אנשי מעשה, להדליק בהם מדורת ל"ג בעומר ובלבד שהנפנף אינו עשוי פלסטיק, שאז ריחו רע לבריות ורע לעולם.

טז. מי שעשה מנגל מטופו ושאר ירקות, לא יצא ידי חובת היום, שהוקשה מצוות מנגל למצוות קורבן פסח. ועוד שנאמר "והיית אך שמח", ואין שמחה אלא בבשר ויין. הגה: ונהגו קהילות הטבעונים והצמחונים לעשות מנגל מטופו, לקיים מה שנאמר "מה טובו אהלך יעקב", אל תקרי טובו אלא טופו. והנח להם לישראל, ובלבד שישרו את הטופו במים מבעוד יום.

יז. יש לעשות מנגל תחת כיפת השמים, בגנים, בשמורות, בפארקים הציבוריים, ובכל במקום שנהגו קהל ישראל להתאסף בחבורה גדולה. ומי שעשה מנגל בדירתו כאילו לא עשהו ולא עוד, אלא שמוסיף חטא על פשע, ומזיק את השכנים בעשן, ועושה את ישראל טרודים ובעלי טרוניות בחג, ועליו נאמר "ויקטרו באהליהם, ויוציאו דיבת הארץ רעה".

יח. כל מי שלא יצא ידי חובת מנגל ביום העצמאות, יתגבר כארי, ואל יבוש מפני המלעיגים, ויעשהו ב"יום עצמאות קטן", הוא יום ירושלים ויכוון לצאת ידי חובתו.

יט. נהגו לשיר את שיר המעלות במנגינת המנון התקוה ואין לשנות.

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

ליצנותא דעבודה זרה

מה לומדים שלושים יום לפני יום הכיפורים? מסכת יומא.
שלושים יום לפני סוכות? מסכת סוכה.
שלושים יום לפני פסח? מסכת פסחים.
שלושים יום לפני יום העצמאות? מסכת עבודה זרה.

* * * * *

באה תפילת "עלינו לשבח" לפני הקב"ה ואמרה לו: "כולם עושים אותי 'תפילת הדרך' במקרה הטוב, במקרה הרע פשוט לא אומרים אותי". אמר לה הקב"ה: "אשים אותך בתפלת ראש השנה ויום כיפור, ואז כולם יגידו אותך בכוונה". - הלכה תפילת "עלינו לשבח" מרוצה לדרכה.

באה ברכת "אשר יצר" לפני הקב"ה ואמרה לו" "כולם ממלמלים אותי בחיפזון במקרה הטוב, לא אומרים אותי בכלל במקרה הרע". אמר לה הקב"ה "אשים אותך בחתונה ("אשר יצר את האדם בצלמו..." משהו כזה נכון?) ואז כולם יכוונו בך.

באה תפילת "תחנון" לפני הקב"ה ואמרה: "כל יום יש לחסידים איזה "יארצייט" לאחד מהאדמורי"ם שלהם, והם מדלגים עלי". אמר לה הקב"ה: "הסירי דאגה מלבך, אשים אותך ביום העצמאות ואז כולם יגידו אותך...."

* * * * *

בפרשת 'אמור' כתיב כל החגים והימים טובים, והוקשה המפורשים: איפה כתיב שם החג שלנו "יום עצמאות"?

ותירצו: בפרשת אמור (קאפיטל כ"ד פסוק י') "ויצא בן אשה ישראלית וגו' את השם ויקלל".


* * * * *

השנה חל יום העצמאות בדיוק ב'שלש שבועות' לעומר...

משפט הטבע
הודעות: 274
הצטרף: 16 ינואר 2013, 08:23

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משפט הטבע »

זמני מטס חיה"א מחר

http://www.israeltown.com/matas2013.html

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

איזה מלאכה מותרת בחג (כ'מכה בפטיש') וקצף בתורה מנלן (ספר יהושע).

הרב דניאל אוחיון שליט"א ליקט עבורכם הלכות עצמאות

להלן כמה הלכות החג כדי שתדעו מה להשיב לאפיקורס.

מנגל אלכס רוזקובסקי

1. יום העצמאות הינו חג לזכר הכרזת מדינת ישראל. מועד כניסת החג הינו מרגע השמע תרועת החצוצרה בהר הרצל (20:00 לערך) ועד צאת הכוכבים למחרת.

2. יום העצמאות הוא יום שבתון, ולכן הוא אסור בל"ח אבות מלאכה (אלא אם כן משלמים לכם 200% שכר, ואז פיקוח אוברדראפט דוחה הכל). המלאכה היחידה שהותרה לצורך החג הינה "מכה בפטיש". המהדרים יקנו לעצמם מבעוד מועד פטיש פלסטיק עם צפצפה מיוחדת, בכדי לקיים את הנאמר "איש את רעהו יכו ולאחיו יצפצפו חזק".

3. יש לכבד את החג במלבושים נאים ומכובדים, ונהגו נערי ישראל במקומות מסוימים להתעטף בדגל הלאום (בלא ברכה) ולצאת לרחבי העיר בריקוד ובשירה.

4. בשל העובדה שמדובר בחג – ישנם כאלו שנוהגים להתגלח. לא חלילה בשל כבוד המועד, אלא בגלל שזו הזדמנות טובה לנצל את ההיתר לאחר כמעט 3 שבועות של זקן מגרד של ספירת העומר. במיוחד אתם רווקים ורווקות צעירים, תמצאו בהיתר הזה נחת רוח, כי זה יכול לעזור לכם למצוא שידוך באחד ממסיבות הביצה.

5. הקמת במות הוא איסור חמור ביותר עוד מימי ספר מלכים ("עוֹד הָעָם מְזַבְּחִים וּמְקַטְּרִים בַּבָּמוֹת) – אך רק ביום העצמאות מצווה ללכת לבמות. לא שהייתי ממליץ לעשות שם את זבח החג, אבל את החלק של הקיטורים (כמו תמיד, על זה שהסאונד יותר מדי חזק או שהאמנים גרועים) אתם יכולים לעשות בכיף.

6. ראוי לכל בן תורה להצטייד בספריי קצף דביק, על מנת לקיים את הנאמר בספר יהושע "וְעַל כָּל עֲדַת יִשְׂרָאֵל הָיָה קָצֶף". בהזדמנות זו, אני רוצה לפנות אל שוטרי בני ישראל, שזכותם עומדת להם עוד מימי שיעבוד מצרים, ולבקש מהם בכל לשון של בקשה שלא להחרים את הסחורה ולא לפגוע בחופש הדת – זה לא יעמוד במבחן בג"צ.

7. עוד היו קורבן החג – כבכל חג, יש להקריב קורבן. אנטריקוט, קבבים ונקניקיות מרגז יספיקו, אך גם כאן כל המרבה, תבוא עליו ברכה. יש להקריב את הזבח בפארק לאומי מכובד, ועל גבי מנגל פחמים בלבד (בכדי לקיים מצוות "עוֹד הַיּוֹם בְּנֹב לַעֲמֹד יְנֹפֵף יָדוֹ"). אך במקרה ונאנס ונתקע בפקקים יכול להקריב בכל מקום שיימצא, כמו שנאמר "עַל הֶהָרִים הָרָמִים וְעַל הַגְּבָעוֹת וְתַחַת כָּל עֵץ רַעֲנָן".

8. "לא ניתנו שבתות ומועדים לישראל אלא בשביל שיעסקו בתורה", ולכן על כל ירא שמיים להשכים ולראות את חידון התנ"ך העולמי, ועל הדרך גם לזכות בברכת "מחייה המתים" - על כך שראה את אבשלום קור לאחר שנה בה נעדר מהמסכים.

9. מצווה לעלות לרגל ביום העצמאות ולבקר בבסיסי צה"ל הפתוחים. כאן יוכל כל אב לקיים את מצוות "והגדת לבנך" ולספר לו את חוויותיו מהצבא על גבי טנק או מטוס F-16, גם אם היה בעברו לא עלינו ג'ובניק (קל"ב בלע"ז).

10. היהדות הינה דת הדואגת לאיכות הסביבה, ולכן נהגו ערוצי התקשורת השונים למחזר סרטים ישנים כדוגמת "גבעת חלפון אינה עונה" ו"מציצים" (ר"ל), וכן תסכיתי רדיו ישנים (הגשש החיוור ושייקה אופיר).

יהי רצון שכשם שזכינו לראות בהקמת המדינה, כן נזכה לראות במפלתה במהרה בימינו אמן!

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

דגל עם צלב קרס הונף ליד כביש 1

בזמן שמיליוני אזרחי ישראל מציינים היום (ב') את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, בכביש מספר 1, סמוך למבשרת ציון, הונף על תורן דגל עם צלב קרס גדול. נהגים רבים שנסעו בכביש נדהמו מהמחזה המצמרר.

הדגל, בצבע אדום ובמרכזו עיגול לבן עם צלב קרס שחור, נתלה בפניה למוצא שבהרי ירושלים על ידי חילוני שהשתלט על גבעה באזור.

"הגעתי לשטח וראיתי שהוא תלה דגל עם צלב קרס על תורן גובה", סיפר סימן טוב. "דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא מזדהה עם הסימון על הדגל. הוא לא נראה לי מעורר בנפשו".

כוחות משטרה שהוזעקו למקום, הורידו את הדגל ופתחו בחקירת נסיבות האירוע. האדם שתלה את הדגל הובא לחקירה.


(מעריב)

128.jpg
[/size]
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

נחמן כתב:איזה מלאכה מותרת בחג (כ'מכה בפטיש') וקצף בתורה מנלן (ספר יהושע).

הרב דניאל אוחיון שליט"א ליקט עבורכם הלכות עצמאות

להלן כמה הלכות החג כדי שתדעו מה להשיב לאפיקורס.

מנגל אלכס רוזקובסקי

1. יום העצמאות הינו חג לזכר הכרזת מדינת ישראל. מועד כניסת החג הינו מרגע השמע תרועת החצוצרה בהר הרצל (20:00 לערך) ועד צאת הכוכבים למחרת.

2. יום העצמאות הוא יום שבתון, ולכן הוא אסור בל"ח אבות מלאכה (אלא אם כן משלמים לכם 200% שכר, ואז פיקוח אוברדראפט דוחה הכל). המלאכה היחידה שהותרה לצורך החג הינה "מכה בפטיש". המהדרים יקנו לעצמם מבעוד מועד פטיש פלסטיק עם צפצפה מיוחדת, בכדי לקיים את הנאמר "איש את רעהו יכו ולאחיו יצפצפו חזק".

3. יש לכבד את החג במלבושים נאים ומכובדים, ונהגו נערי ישראל במקומות מסוימים להתעטף בדגל הלאום (בלא ברכה) ולצאת לרחבי העיר בריקוד ובשירה.

4. בשל העובדה שמדובר בחג – ישנם כאלו שנוהגים להתגלח. לא חלילה בשל כבוד המועד, אלא בגלל שזו הזדמנות טובה לנצל את ההיתר לאחר כמעט 3 שבועות של זקן מגרד של ספירת העומר. במיוחד אתם רווקים ורווקות צעירים, תמצאו בהיתר הזה נחת רוח, כי זה יכול לעזור לכם למצוא שידוך באחד ממסיבות הביצה.

5. הקמת במות הוא איסור חמור ביותר עוד מימי ספר מלכים ("עוֹד הָעָם מְזַבְּחִים וּמְקַטְּרִים בַּבָּמוֹת) – אך רק ביום העצמאות מצווה ללכת לבמות. לא שהייתי ממליץ לעשות שם את זבח החג, אבל את החלק של הקיטורים (כמו תמיד, על זה שהסאונד יותר מדי חזק או שהאמנים גרועים) אתם יכולים לעשות בכיף.

6. ראוי לכל בן תורה להצטייד בספריי קצף דביק, על מנת לקיים את הנאמר בספר יהושע "וְעַל כָּל עֲדַת יִשְׂרָאֵל הָיָה קָצֶף". בהזדמנות זו, אני רוצה לפנות אל שוטרי בני ישראל, שזכותם עומדת להם עוד מימי שיעבוד מצרים, ולבקש מהם בכל לשון של בקשה שלא להחרים את הסחורה ולא לפגוע בחופש הדת – זה לא יעמוד במבחן בג"צ.

7. עוד היו קורבן החג – כבכל חג, יש להקריב קורבן. אנטריקוט, קבבים ונקניקיות מרגז יספיקו, אך גם כאן כל המרבה, תבוא עליו ברכה. יש להקריב את הזבח בפארק לאומי מכובד, ועל גבי מנגל פחמים בלבד (בכדי לקיים מצוות "עוֹד הַיּוֹם בְּנֹב לַעֲמֹד יְנֹפֵף יָדוֹ"). אך במקרה ונאנס ונתקע בפקקים יכול להקריב בכל מקום שיימצא, כמו שנאמר "עַל הֶהָרִים הָרָמִים וְעַל הַגְּבָעוֹת וְתַחַת כָּל עֵץ רַעֲנָן".

8. "לא ניתנו שבתות ומועדים לישראל אלא בשביל שיעסקו בתורה", ולכן על כל ירא שמיים להשכים ולראות את חידון התנ"ך העולמי, ועל הדרך גם לזכות בברכת "מחייה המתים" - על כך שראה את אבשלום קור לאחר שנה בה נעדר מהמסכים.

9. מצווה לעלות לרגל ביום העצמאות ולבקר בבסיסי צה"ל הפתוחים. כאן יוכל כל אב לקיים את מצוות "והגדת לבנך" ולספר לו את חוויותיו מהצבא על גבי טנק או מטוס F-16, גם אם היה בעברו לא עלינו ג'ובניק (קל"ב בלע"ז).

10. היהדות הינה דת הדואגת לאיכות הסביבה, ולכן נהגו ערוצי התקשורת השונים למחזר סרטים ישנים כדוגמת "גבעת חלפון אינה עונה" ו"מציצים" (ר"ל), וכן תסכיתי רדיו ישנים (הגשש החיוור ושייקה אופיר).

יהי רצון שכשם שזכינו לראות בהקמת המדינה, כן נזכה לראות במפלתה במהרה בימינו אמן!
מפלתה של המדינה יכולה להיות מפלתם של כלל תושבי הארץ כולל אותכם...
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

נחמן
הודעות: 1274
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 11:42
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי נחמן »

גדול הדור כתב:
נחמן כתב: יהי רצון שכשם שזכינו לראות בהקמת המדינה, כן נזכה לראות במפלתה במהרה בימינו אמן!
מפלתה של המדינה יכולה להיות מפלתם של כלל תושבי הארץ כולל אותכם...
ברבות רשעים ירבה פשע, וצדיקים במפלתם יראו (משלי כ"ט)

ברבות. עת גדלו הרשעים בעם יתרבה הפשע, כי תאותם על הפשע, והצדיקים שלא אחזו בפשע יראו במפלתם וישמחו על אשר לא נמשכו אחריהם (מצודת דוד).

ברבות רשעים ירבה פשע. כשיתרבו רשעים, בין במספר, בין באיכות בגדולה והצלחה, כן ירב פשע, כי כרובם כן יוסיפו לפשוע, אולם יש גבול לרשע וקץ לחשך, ואם ירבו פשע עד שתתמלא הסאה אז יאבדו, וצדיקים במפלתם יראו, שכבר בעת שירבה פשע יראו בעין שכלם את מפלתם הקרוב לבא, ואחריו יראו בעין החושיי (מלבי"ם).

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

גדול הדור כתב: מפלתה של המדינה יכולה להיות מפלתם של כלל תושבי הארץ כולל אותכם...
ספק גדול...
מה שברור שקיומה של המדינה היא המפלה הכי גדולה שהיתה לעם ישראל.
אין ספק מוציא מידי וודאי.

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

משולש כתב:
גדול הדור כתב: מפלתה של המדינה יכולה להיות מפלתם של כלל תושבי הארץ כולל אותכם...
ספק גדול...
מה שברור שקיומה של המדינה היא המפלה הכי גדולה שהיתה לעם ישראל.
אין ספק מוציא מידי וודאי.
לך ולאחרים שבדעתך ורבותיכם ברור, אך הראיתי גדולי תורה שזה לא היה ברור להם כלל, ולמשל, מרן הגרמ"צ אליהו זצ"ל לא חשב כמוכם.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

מה חשב רמ"צ? ששני מליון יהודים כופרים זה "לא נורא"? שמליוני חילולי שבת זה "עליה רוחנית"? שגזיזת פאות וכפיה לאכילת חזיר הם תקומה?
והכי גרוע, שעקירת ישובים זה דבר חיובי? (באמת זה הדבר החיובי היחיד שהמדינה עשתה בכל שנות קיומה)

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

משולש כתב:מה חשב רמ"צ? ששני מליון יהודים כופרים זה "לא נורא"? שמליוני חילולי שבת זה "עליה רוחנית"? שגזיזת פאות וכפיה לאכילת חזיר הם תקומה?
והכי גרוע, שעקירת ישובים זה דבר חיובי? (באמת זה הדבר החיובי היחיד שהמדינה עשתה בכל שנות קיומה)
העובדה שגדולי עולם שאכפת להם מהתורה ומצוותיה לא פחות ממכם ומרבותיכם, תמכה במדינה וראתה בה ראשית צמיחת גאולתנו ובהדא כבשא דרחמנא למה לך ועלינו לעשות מה שעלינו לעשות ולקיים תורה ומצוות, אך לא להגיד לקב"ה כיצד נכון ומתאים יותר להביא את הגאולה.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

גדול הדור כתב:
משולש כתב:מה חשב רמ"צ? ששני מליון יהודים כופרים זה "לא נורא"? שמליוני חילולי שבת זה "עליה רוחנית"? שגזיזת פאות וכפיה לאכילת חזיר הם תקומה?
והכי גרוע, שעקירת ישובים זה דבר חיובי? (באמת זה הדבר החיובי היחיד שהמדינה עשתה בכל שנות קיומה)
העובדה שגדולי עולם שאכפת להם מהתורה ומצוותיה לא פחות ממכם ומרבותיכם, תמכה במדינה וראתה בה ראשית צמיחת גאולתנו ובהדא כבשא דרחמנא למה לך ועלינו לעשות מה שעלינו לעשות ולקיים תורה ומצוות, אך לא להגיד לקב"ה כיצד נכון ומתאים יותר להביא את הגאולה.
איפה השכל שלך???
אתה מחליט שזה גאולה, ואז קשה לך איך כזה דבר גרוע יכול להיות גאולה?? תירוץ: כך הקב"ה החליט שתראה הגאולה!

ועל אותו משקל אני גם אומר:
השלטון הנאצי הוא גאולה, ואם תשאל איך רצח שש מליון יהודים יכול להחשב גאולה?? תירוץ: בהדי כבשי דרחמנא למה לך!! אנחנו לא נגיד לקב"ה איך תיראה הגאולה! אם הוא החליט שהיא תבוא על ידי נאצים אז כך יהיה!

שכל חד וצלול
הודעות: 297
הצטרף: 12 דצמבר 2012, 18:17

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי שכל חד וצלול »

מצחיק נורא, השלטון הנאצי כבר נהיה גאולה.. אז מה עכשיו, כל הבתי כנסת הדתיים לאומים ייתלו צלבי קרס על ארון הקודש כמו שהם תולים עכשיו את הדגל התכול לבן, אם זה לא היה מצחיק זה היה עצוב, הבעיה הקשה שלהם שאנחנו יש לנו שולחן ערוך, והם פשוט פינטזו הלכות יום העצמאות, עם פרטי דינים ופרטי פרטים כאילו זה עוד מסכת בגמ', אולי באמת תוציאו עוד כרך לש"ס וילנא, יקראו לו ש"ס ארץ ישראל שם יהיה גם מסכת יום העצמאות. תחשוב ברצינות על ההצעה.. ולא לשכוח לתת תמלוגים! ביי..

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

שכל חד וצלול כתב:מצחיק נורא, השלטון הנאצי כבר נהיה גאולה.. אז מה עכשיו, כל הבתי כנסת הדתיים לאומים ייתלו צלבי קרס על ארון הקודש כמו שהם תולים עכשיו את הדגל התכול לבן, אם זה לא היה מצחיק זה היה עצוב, הבעיה הקשה שלהם שאנחנו יש לנו שולחן ערוך, והם פשוט פינטזו הלכות יום העצמאות, עם פרטי דינים ופרטי פרטים כאילו זה עוד מסכת בגמ', אולי באמת תוציאו עוד כרך לש"ס וילנא, יקראו לו ש"ס ארץ ישראל שם יהיה גם מסכת יום העצמאות. תחשוב ברצינות על ההצעה.. ולא לשכוח לתת תמלוגים! ביי..
מה, אתה לא יודע שיש השלמות להגדה של פסח. לא עוד הגדה "גלותית". בליל הסדר כשמספרים על יציאת מצרים, מספרים גם על עשר המכות של צה"ל.

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

משולש כתב:
גדול הדור כתב:
משולש כתב:מה חשב רמ"צ? ששני מליון יהודים כופרים זה "לא נורא"? שמליוני חילולי שבת זה "עליה רוחנית"? שגזיזת פאות וכפיה לאכילת חזיר הם תקומה?
והכי גרוע, שעקירת ישובים זה דבר חיובי? (באמת זה הדבר החיובי היחיד שהמדינה עשתה בכל שנות קיומה)
העובדה שגדולי עולם שאכפת להם מהתורה ומצוותיה לא פחות ממכם ומרבותיכם, תמכה במדינה וראתה בה ראשית צמיחת גאולתנו ובהדא כבשא דרחמנא למה לך ועלינו לעשות מה שעלינו לעשות ולקיים תורה ומצוות, אך לא להגיד לקב"ה כיצד נכון ומתאים יותר להביא את הגאולה.
איפה השכל שלך???
אתה מחליט שזה גאולה, ואז קשה לך איך כזה דבר גרוע יכול להיות גאולה?? תירוץ: כך הקב"ה החליט שתראה הגאולה!

ועל אותו משקל אני גם אומר:
השלטון הנאצי הוא גאולה, ואם תשאל איך רצח שש מליון יהודים יכול להחשב גאולה?? תירוץ: בהדי כבשי דרחמנא למה לך!! אנחנו לא נגיד לקב"ה איך תיראה הגאולה! אם הוא החליט שהיא תבוא על ידי נאצים אז כך יהיה!
לא אני החלטתי אלא גדולי עולם החליטו את דעתם שההתיישבות הציונית היא האתחלתא דגאולה. לא הבאתי את דעתי אלא את דעתם של גדולי עולם רבים.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

משולש כתב:
שכל חד וצלול כתב:מצחיק נורא, השלטון הנאצי כבר נהיה גאולה.. אז מה עכשיו, כל הבתי כנסת הדתיים לאומים ייתלו צלבי קרס על ארון הקודש כמו שהם תולים עכשיו את הדגל התכול לבן, אם זה לא היה מצחיק זה היה עצוב, הבעיה הקשה שלהם שאנחנו יש לנו שולחן ערוך, והם פשוט פינטזו הלכות יום העצמאות, עם פרטי דינים ופרטי פרטים כאילו זה עוד מסכת בגמ', אולי באמת תוציאו עוד כרך לש"ס וילנא, יקראו לו ש"ס ארץ ישראל שם יהיה גם מסכת יום העצמאות. תחשוב ברצינות על ההצעה.. ולא לשכוח לתת תמלוגים! ביי..
מה, אתה לא יודע שיש השלמות להגדה של פסח. לא עוד הגדה "גלותית". בליל הסדר כשמספרים על יציאת מצרים, מספרים גם על עשר המכות של צה"ל.
את סדרים של משפחות דתיות-לאומיות כפי שאתה מתאר אלא רק סדר כפי שהיה במשך הדורות בלי שינוי.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

אני ראיתי הגדות של פסח, עם הוספות "ויביאנו אל המקום הזה" (כהמשך לפסוקים של "ארמי אובד אבי")

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

גדול הדור כתב: לא אני החלטתי אלא גדולי עולם החליטו את דעתם שההתיישבות הציונית היא האתחלתא דגאולה. לא הבאתי את דעתי אלא את דעתם של גדולי עולם רבים.
אני מבין שאתה הולך עם רבותיך אפילו אומרים לך על ימין שהוא שמאל.
ואפילו אם אומרים לך על ממשלת שמד שהשמידה מליונים, שהיא גאולה, אתה מאמין להם.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו
מנהל ראשי
הודעות: 19116
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 697 פעמים
קיבל תודה: 1098 פעמים
יצירת קשר:

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

משולש כתב:
גדול הדור כתב: לא אני החלטתי אלא גדולי עולם החליטו את דעתם שההתיישבות הציונית היא האתחלתא דגאולה. לא הבאתי את דעתי אלא את דעתם של גדולי עולם רבים.
אני מבין שאתה הולך עם רבותיך אפילו אומרים לך על ימין שהוא שמאל.
ואפילו אם אומרים לך על ממשלת שמד שהשמידה מליונים, שהיא גאולה, אתה מאמין להם.
ר' משולש..מה הויכוח??
גדול הדור אומר לך ואתה מתווכח??...
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

יאיר כתב:
משולש כתב:
גדול הדור כתב: לא אני החלטתי אלא גדולי עולם החליטו את דעתם שההתיישבות הציונית היא האתחלתא דגאולה. לא הבאתי את דעתי אלא את דעתם של גדולי עולם רבים.
אני מבין שאתה הולך עם רבותיך אפילו אומרים לך על ימין שהוא שמאל.
ואפילו אם אומרים לך על ממשלת שמד שהשמידה מליונים, שהיא גאולה, אתה מאמין להם.
ר' משולש..מה הויכוח??
גדול הדור אומר לך ואתה מתווכח??...
לא מדובר במה שאני אומר, וזה גם לא רק רבותי, אלא גדולי עולם וקדושי עליון רבים שתמכו בהתיישבות הציונית ובמדינה, ואלו ואלו דברי אלוקים חיים, גם דברי הגדולים מתנגדי הציונות וגם הגדולים תומכי הציונות.
נערך לאחרונה על ידי גדול הדור ב 25 אפריל 2013, 15:04, נערך פעם 1 בסך הכל.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

גדולי הדור שתמכו במדינה שתעביר מליונים על דתם???

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

משולש כתב:גדולי הדור שתמכו במדינה שתעביר מליונים על דתם???
גדולי הדור שתמכו בהתיישבות הציונית ובמדינה וראו בה את האתחלתא דגאולה, על אף היותה מדינה חילונית שעשתה מעשים פסולים כלפי דת ישראל ומקיימיה, ובהדי כבשא דחמנא למה לך, כך רצון ה' להוביל את הגאולה וכך צריך לתמוך בזה ועלינו לעשות מה שעלינו לעשות ולא לומר לקב"ה איך מתאים להביא את הגאולה.
ולפני שתשיב שוב איך שהשבת כבר בעניין זה, אז מעשי השמדה ורציחות בגלויות כמו השואה יכולות להיות חלק מעקבתא דמשיחא, אך לא שייך למושג אתחלתא דגאולה, וגם לא מצינו גדולי ישראל שראו בזה אתחלתא דגאולה, אך שלטון יהודי בארץ ישראל, עם כל הבעיות הרוחניות יכול להיות אתחלתא דגאולה, ובזה כן מצינו שכך דעתם של גדולי ישראל רבים וכפי שכבר הראיתי היטב, וכולל שנים רבות לאחר הקמת המדינה. ומהאתחלתא הזו נגיע קמעא קמעא לגאולה השלמה במהרה בימינו אמן!
ואם תתפלא איך שלטון שנגד התורה יכול להיחשב למלכות ישראל, אז כשהרמב"ם מתייחס למלכות חשמונאי הוא כותב "חזרה מלכות לישראל יתר על מאתיים שנה", כשרוב המאתיים שנים האלו היו של מלכות נגד התורה ותמיכה בהתייוונות, ואך על פי התייחס הרמב"ם לכל שנות מלכות חשמונאי כ"מלכות ישראל".
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

היו רבנים שהיה להם דמיון ומציאות בערבוביה, וחשבו שהציונות תביא גאולה.
אין שום מקור שחבורת בריונים שמשמידה מליוני יהודים, תיקרא אתחלתא דגאולה.
וגם הרמב"ם לא כתב שהורדוס היה "גואל", ולהיפך, השמחה של חנוכה זה על שהצליחו לשמור מצוות. וכאשר יהודים אומרים לנו "כתבו על קרן השור שהאדם בא מהקוף" אז חזרנו למצב של מלכות יוון. זה שזה נעשה על ידי כופרים מזרע ישראל רק מעצים את הבעיה.

סמל אישי של משתמש
עמי עשו
מנהל ראשי
הודעות: 19116
הצטרף: 18 אפריל 2013, 23:43
נתן תודה: 697 פעמים
קיבל תודה: 1098 פעמים
יצירת קשר:

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

"מעשי ידיי טובעים בים הכפירה ואתם אומרים שירה?!"
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

צריך להזהיר את הצבור ממבזה הת"ח הרצי"ה שחרץ דינם של כל גדולי ישראל כאפיקורסים בשל התנגדותם לכנות את מדינת ישראל "אתחלתא דגאולה" וז"ל (שיחות הרצי"ה, יום העצמאות עמ' 72 סעיף ח-אמונה באתחלתא דגאולה): "הזכרנו קודם שלצערנו ולחרפתנו חלק מהציבור שלנו אינו מוכן להאמין ולשמוח. כדאי פעם אחת ולתמיד לעשות דין וחשבון, ולא להיות פוסחים על שתי הסעיפים, לגבי אותה כפירה המתלבשת בלבוש של חרדות וצדקות. הכופרים האלה קוראים לאחרים כופרים, והפוסל במומו פוסל. הם כופרים בדברי תורה, בקול ה' בכח ובהדר, במעשי ד' הנמשכים מדבר ד' אשר בתורה שבכתב ותורה שבע"פ. חז"ל מודיעים לנו את הקץ המגולה: "ואתם הרי ישראל ענפיכם תתנו ופריכם תשאו לעמי ישראל"- כשתתן ארץ ישראל פריה בעין יפה". מחוצפים אלה מעיזים נגד גדולי ראשונים וגאוני קדושי ישראל שלא התביישו ואמרו: "אתחלתא דגאולה". האתחלתא הזאת החלה כבר לפני מאה שנה, וכי זו אתחלתא בלי סוף?! רבי אליהו גוטמכר לא היה רמאי, רבי יהושע מקוטנא לא היה רמאי, וגם לא היה טפש, כפי שאמר מי שאמר כי טפש הוא החושב שזוהי אתחלתא דגאולה. הכופרים בדבר ד' המפורש בפסוקי הנביאים- האם זו אמונה או כפירה?! בלבוש של צדקות מרושעת, כפירה זו מחריבה ומהרסת את התורה ואת היהדות, מעכבת דבר ד' מלבוא לעולם, מכניסה איחורים בדבר רבונו של עולם. יש דברים ידועים של חז"ל למה נקראו "אלהים אחרים"- מפני שמאחרים את הטובה מלבוא לעולם. אבל "עצת ד' לעולם תעמוד, מחשבות לבו לדור ודור. אלה שנחשבים כגאונים או כצדיקים, לא יצליחו לקלקל. כל נסיונותיהם הם דברים בטלים. כל זה ידוע למי שיש בו אמונה. לכל היותר יצליחו לעכב. גם כנגד זה ראוי שנתאמץ כדי שלא יאחרו את הטובה" ע"כ.

כך דבר הרצי"ה קוק. כל גדולי ישראל שלא רואים את המדינה כאתחלתא דגאולה הם כופרים בלבוש של צדקות מרושעת. מרן החזו"א, מרן הרב מבריסק, מרן הרב שך, מרן ה"ויואל משה" וכל שאר גדולי ישראל הם כופרים (עפ"ל)..המאחרים את דבר ה' מלבוא לעולם רח"ל.
ומיהם המקרבים את דבר ה' הצדיקים האמיתיים של ראש ישיבת מרכז הרב??

תיאודור הרצל ונורדאו, ולדימיר ז'בוטינסקי וחיים ויצמן, הליגה נגד כפיה דתית שבה היה הרצי"ה חבר מן המנין...

אכן בעל הישועות מולכו וגם הגר"א גוטמכר זצוק"ל לא היו רמאים. ובטח לא טפשים. הרמאים והטפשים הם אלה שהשתמשו בהגדרותיהם שנאמרו אך ורק כלפי ישוב א"י בקדושה ובטהרה ע"י שמירת המצוות התלויות בארץ, כלפי מדינה שהכריזה מרד על בורא עולם ומצוותיו בכלל ועל מצוות התלויות בארץ בפרט. ואחד מראשי הרמאים האלה הוא הרצי"ה קוק וחבר תלמידיו.

ומי ששותק על דברי הבלע של הרצי"ה כלפי כל גדולי ישראל הוא זה שצריך לפחד מהגמרא מבבא מציעא ומעוד הרבה גמרות אחרות. ולכן מי שיטען שהרצי"ה לא אמר את הדברים מתוך סילוק דעת הופך אותו למבזה גדולי ישראל במזיד שאין רפואה למכתו (וכל שכן אם השאיר בעולם תלמידים כמותו אחריו)

אגב, היסוד ההלכתי של היתר המכירה של הראי"ה קוק סותר לגמרי את הפרוש המעוות של בנו הרצי"ה ל"קץ המגולה" ונתינת פירות א"י בעין יפה כי אם א"י נותנת פירות בעין יפה מדוע המצב החקלאי הוא "שעת הדחק" ו"סכנת קיום לישוב" עד כדי היתר מכירת הקרקע לנוכרים בשביעית?? אבל גם על זה לא חשב הרצי"ה מרוב דאביק בה בציונות טובא...

והחס על נפשו ישמור מרחק מישיבה שאדם כזה עמד בראשה ושמיום קומה ועד היום אין רוח גדולי ישראל נוחה ממנה וממשיכה להזיק ברשות היחיד וברשות הרבים ע"י בוגריה ותלמידיה המפיצים את דעותיו הכוזבות של הרצי"ה ותלמידיו ומרעילים את נפשותיהם של אלפים ורבבות מאחינו ואחיותינו בית ישראל.

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

גדול הדור כתב:
משולש כתב:גדולי הדור שתמכו במדינה שתעביר מליונים על דתם???
גדולי הדור שתמכו בהתיישבות הציונית ובמדינה וראו בה את האתחלתא דגאולה, על אף היותה מדינה חילונית שעשתה מעשים פסולים כלפי דת ישראל ומקיימיה, ובהדי כבשא דחמנא למה לך, כך רצון ה' להוביל את הגאולה וכך צריך לתמוך בזה ועלינו לעשות מה שעלינו לעשות ולא לומר לקב"ה איך מתאים להביא את הגאולה.
רבני הצה"ד מנסים להיאחז בכמה דמויות שהיו מוכרות מאד ובעלות משקל בעולם התורה של תקופת תחילת הציונות בכדי לנסות להציגן כתומכים בתנועת הציונות, אך ישנם כמה גורמים שצריכים להילקח בחשבון כשניגשים למקור כלשהו שכביכול יש בו משום ראיה לתמיכת גדולי ישראל בציונות. להלן נביא גורמים אלו ונסבירם.


א. תאריך המקור שבו מובאים דברי התמיכה- פעילות התנועה הציונית מתחלקת לשני כווני פעולה עיקריים:
1. תעמולה למען התנועה ומטרותיה במישור הרעיוני (פרסום מאמרים, פעילות תרבותית, הטפה רעיונית, יצירת מסגרות חינוך וכד') הכלכלי (גיוס תרומות, רתימת אנשים עשירים לתמיכה בתנועה) והמדיני (משא ומתן עם שליטי מדינות ועם אנשים בעלי עמדת מפתח במישור הפוליטי). בכוון זה (לבדו) עסקה התנועה הציונית החל מהקונגרס הראשון בבאזל בשנת התרנ"ז ועד כבוש א"י ע"י הבריטים בסוף מלחה"ע הראשונה יחד עם הצהרת בלפור.
2. הגשמה מעשית של מטרות התנועה (שבראשן המטרה המרכזית: הקמת מדינה עצמאית).


בכל הנוגע לפעילות בכיוון הראשון הנ"ל היה חשוב מאד לתנועה הציונית שהתעמולה שלה תכנס ללבם של כמה שיותר יהודים, ובכללם יהודים רבים מאד שומרי תורה ומצוות המונהגים ע"י רבותיהם (שהגרעין הקשה יותר שלהם מבחינת התנועה הציונית היה האגף המזרח אירופאי שהיה שמרן ופחות פתוח לרעיונות חדשים ובמיוחד לכאלה שפורקי עול הם העומדים מאחוריהם). לתנועה הציונית היה ברור כי כדי לחדור ללבם של יהודים אלה חייבת התנועה לנקוט באמצעי זהירות בכל הקשור לפרסום מטרותיה האמיתיות כפי שהחלו לבוא כבר לידי ביטוי ב"מדינת היהודים" של הרצל, ולהציג בפניהם את מטרות התנועה באופן שלא יסתור את ההלכה היהודית, ואדרבה, ייתפס כמחזק שאיפות יהודיות בתכלית כמו למשל הערך החשוב של ישוב ארץ ישראל. כקרקע פוריה ביותר, וכבסיס חזק להפצת רעיונם שמשו דבריהם של גדולי הרבנים של חבת ציון בנושא שבחה של מצות ישוב א"י . התנועה הציונית ידעה מחד גיסא לנצל היטב לצרכיה את דברי גאוני הדור הקודם (דוגמת הגר"צ הירש קלישר, הגר"א גוטמכר, הנצי"ב מוולוז'ין ועוד..) שהפליגו בגודל הענין של מצות ישוב א"י, ומאידך גיסא לנסות ליצור את הרושם כאילו מטרתה היא המשך יישום דברי הגאונים הנ"ל ותו לא.
תוצאת התעמולה הזו היתה שיהודים רבים הטו אוזן לרעיונותיה של התנועה וביניהם גם תלמידי חכמים שבהתחלה חשבו כי אכן זוהי כונתם ובשל כך תמכו בשיתוף פעולה (אם כי מסוייג ומותנה) כזה או אחר עם התנועה.


דוגמא מאלפת לדברים הנ"ל ניתן למצוא במכתב שכתב מרן האדר"ת (רבי אליהו דוד רבינוביץ' תאומים) לאחיינו ומחותנו (הג"ר אליהו עקיבא רבינוביץ' אב"ד פלטובה) כתשובה לשאלתו: "האם להשתתף בקונגרס הציוני שייערך בבאזל"


וז"ל:
"בדבר אסיפת בזיל, אשר כת"ר ישאלני אם יסע לשם, ע"פ בחירת הציונים שבעירו הי"ו, לא ידעתי מה זו שאלה? אם תעודת מסע והוצאות הדרך תהיינה לו מדוע ימנע עצמו מאסיפה רבה וקדושה כזו, אשר יתאספו אחינו מכל כנפות הארץ להרים קרן ישראל. איני מהם ומהמונם לאמר שישועת ישראל על ידי תחבולות כאלה תהיה, אבל בכל זאת חלילה לנו להשליך דבריהם ועצותיהם אחרי גוני. יאמין לי כת"ר כי מדי דברי בזה, כמו עתה בעת כתיבתי, ימלאון עיני דמע גיל, וכבר החילותי לדרוש בשבת הגדול בדבר הזה, אשר אם אין מחשבותי כמחשבותם אבל בזה אני רואה דברי קודש חז"ל, בב"ר ריש פרשת וישלח, במה שכתוב שם: ה' פעמים דוד המלך מקים להקב"ה כו' והשיב לו אימתי אני קם לשתראה עניים נשדדים ואביונים נאנקים כו' – הכונה היא: במצות פריקה וטעינה אין אחר מחויב אלא כשבעליו עמו, אבל אם אומר: "הואיל ועליך מצוה פרוק" אינו מחויב, כן הקב"ה כביכול, דוד מקימו והוא עומד מרחוק, אבל הכנסיה בעצמה מחויבת להתחיל. וזה שאמר לו: לכשתראה עניים נשדדים וכו', שבאמת כבר היה כמה פעמים כן, אלא שהכנסיה לא הרגישה בזה. ומי שבידו לעשות עשה עצמו כלא ראה, אבל "לכשתראה" אז עתה אקום!. הבאור נפלא ונחמד וכבר דרשתיו ברבים בשנות הפרעות לא עלינו, ואולם כבר זכה בזה הרה"צ המ"מ ר' נתן פרידלאנד זללה"ה והדפיסה בספרו "סלו סלו המסילה" וביוסף חן (מכל אלפי חובבי ציון מאז ועד היום לא קם כמוהו, לא יאומן כי יסופר מחשבות ומעשי האיש הזה, אשר ממש לא היה לו הסח הדעת גם רגע מדרכו זו, אני ידעתיו היטב ולמגנת לבי איש לא יזכור את המסכן הזה אשר ראוי היה שיודפסו ספריו להפיצם בכל גבולי ישראל).


ואני הוספתי שזהו באור דברי המדרש הנודע שהקב"ה אומר: "שובו אלי ואני אשוב אליכם" וכנסת ישראל משיבה: "השיבנו ה' אליך ונשובה" –והקב"ה א"ל: "פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם כפתחו של אולם".

אולי על זה הוא יסוד אסיפת בזיל, וכל מעשי חובבי ציון היא אשר הקב"ה אומר שובו אלי, שלא לשכוח כי גרים אנחנו וכי צריכים אנחנו לשוב לארצנו וכאשר התחלנו לעשות ולשוב, אם גם כחודה של מחט, יפתח הקב"ה פתחי ישועתו ויגמור בעדנו הכל.

ומה מתוק באור הרב רנ"פ הנ"ל שזה שאמר הכתוב: "ובכל ארץ אחוזתכם גאולה תתנו לארץ" – אף שכל אחד מישראל יש לו ארץ מולדת ואנחנו בנים ועבדים נאמנים כל אחד למלכו ולארצו והיא ארץ אחוזתנו, בכל זאת עלינו חובה לתת גאולה לארצנו הקדושה, נפשנו ונשמתנו, בעד שארית הפליטה...

ואולם עיקר מטרת נסיעתו יהיה, שכל מעשיהם יהיו על טהרת הקודש, קדושת תורתנו הכתובה עם המסורה (וגם מנהגי ישראל תורה היא ובהררי קדש יסודתם) וחלילה לסור גם במלא נימא מדברי רז"ל הקדושים –ואם לא-לא תצלח! ורק אם נוכח ה' דרכיהם, אז ההתחלה היא משלנו, ואז יצא ה' לפניהם ויעשה הטוב לפנינו, וכיעודי הנביאים ורבותינו הק' ז"ל, אשר כל דבריהם לא ישובו ריקם.


ות"ל נתברך כבוד תורתו בפום ממלל רברבן, וגם בלב הוגה רעיונים נשגבים, ורוח אמיץ לבלי התבטל מאומה ממי שהוא, על כן יעמוד כצור לקיים דברי חז"ל, וה' יהי עמו בכל דרכיו"...ע"כ.


בבירור ניתן לראות כי האדר"ת חשב שתנועה זו היא המשך ישיר של הפעילות של חיבת ציון ושאין ענינה כי אם פעילות לעידוד ישוב א"י ולא מעבר לכך, ולא עוד אלא שהוא כותב בפירוש כי תמיכתו הינה בתנאי מפורש שכל מעשיהם יהיו על טהרת הקדש, עפ"י תורתנו הכתובה והמסורה ומבלי לשנות אפילו מנהג ישראל כלשהו, ואם לא – לא תצלח וחלילה לשתף עמהם פעולה.


הרב מפלטובה אכן נסע לאסיפה ועסק רבות בענין אך אח"כ כשנוכח שאין כונת הציונים לקבל את מרותם של הרבנים (אלא אדרבה להיפך לכפוף את הרבנים למטרותיהם ולהשתמש בהם לעטיפת רעיונם באצטלא דרבנן) הפך לאחד מגדולי מתנגדי הציונות ואף יסד את מה שהפך אח"כ לצורת המחאה הגדולה ביותר של גדולי ישראל נגד הציונות הלא הוא הירחון התורני המפורסם "הפלס" שיצא במשך חמש שנים מידי חודש בחודשו בשנים תרס"א-תרס"ה ושִמֵש שופרם של גדולי ישראל להבעת דעת תורה צרופה כנגד הציונות המתפשטת.


גם מרן האדר"ת שינה דעתו לגמרי משנוכח לדעת מהי כונתם האמיתית של העומדים בראש התנועה כמו שניתן לראות בספרו "עובר אורח" [עמ' רמו'] שם מובא מכתבו וז"ל: "ביום א' בהעלותך היה אצלי הרב ר' אברהם יצחק הכהן האב"ד קהילת קארעליץ נ"י [ורב בפיאסצנה] ובאחד השיחים אמר מה שביאר מאמר חז"ל בפסחים [פח' א'] גדול קיבוץ גלויות כיום שנבראו בו שמים וארץ וכתיב ויהי וכו', וצריך ביאור במה שוו זה לזה. ומשום דיש לדקדק דמאי טעמא נקט דווקא ליום שנבראו בו שמים וארץ, והרי בהגזירה שווה נוכל ללמוד לכל מעשי ששת ימי בראשית כמו מעשה יום הראשון. אבל הכוונה על פי מה שכתבו המפרשים דבריאת יום הראשון היתה יש מאין, אבל אחר שכבר נבראו השמים והארץ, והיינו השמים עם תולדותיהם וכן הארץ, א"כ שאר כל ימי בראשית היתה בריאתם יש מיש, ולא מאין, וא"כ אתי שפיר דהיינו דקמ"ל הגזירה שווה שגם קיבוץ הגלויות יהיה יש מאין, ולא יש מיש כשיטת הטועים בזה כהציונים המרעישים ארץ ומלואה ונכון. וכבר אמרתי עליהם שזהו שאמר דניאל בסימן י"א [פסוק י"ד] ובני פריצי עמך ינשאו להעמיד חזון ונכשלו, וה' יתברך שמו בחסדו וברחמיו יראנו בישועתו נפלאות כהבטחתו ע"י עבדיו הנאמנים".


וכן הביא שם [ב"עובר אורח" עמ' קעט'] מה ששמע מהגאון בעל "ערוך השלחן" וז"ל: "ביום ג' חוקת שמעתי מידיד נפשי הגאון מורנו ר' יחיאל מיכל [הלוי] עפשטיין נ"י הגאון אב"ד קהילת נאווארדאק [בעל ערוך השלחן] במה שכתוב [ישעיהו פרק נ"א פס' א']: "הביטו אל צור חוצבתם, שרצה לומר נגד האומרים שגאולת ארץ ישראל תהיה רק בדרך הטבע, שזה אינו, כמו כל לידת הבנים של אברהם אבינו ושרה שהיו רק בדרך נס כדאמרו חז"ל".


וכשהגיע המנהיג הציוני אושיסקין לא"י כדי לעשות תעמולה לשקל הציוני יצאו בכרוז נגדו מרן הגר"ש סלנט יחד עם מרן האדר"ת ואסרו לרכוש את ה"שקל הציוני" ואוסישקין עזב את ירושלים במפח נפש.


דוגמא נוספת: רבני הצה"ד מתפארים תמיד בעובדה שהגאון רבי שמואל מוהליבר שלח מכתב ברכה לקונגרס הציוני הראשון בבאזל ומשתמשים בכך כ"עדות" לתמיכת הגר"ש מוהליבר בציונות. אך המעיין במכתבו יראה כי לאחר שהוא מדבר בו על חשיבות מצות ישוב א"י הוא מסיים במשפט הבא השולל כל אפשרות לטענה כי תמך בתנועה הציונית ומטרותיה: "יסוד חבת ציון הוא לנצור את התורה כלה כפי שהיא מורשה לנו דור דור בלי כל גרעון ותוספת" [עפ"י פרוטוקול הקונגרס, "ודע מה שתשיב", הר' צבי וינמן, הוצ' ותיקין, ירושלים, התשנ"ח]


ב. תוכן הדברים התומכים- כפי שראינו בדוגמאות לעיל מדברי מרן האדר"ת, ודברי הגאון ר"ש מוהליבר תמיכתם היתה רק בעסקנות על טהרת הקדש למען א"י ובתנאי שתהיה לכל אורך הדרך על פי התורה הקדושה.


לכן, כששומעים על שמות שונים של גדולי ישראל שתמכו בציונות יש לראות את דבריהם המקוריים ככתבם וכלשונם ולא להסתפק ב"רשימה שמית" של תומכים. כשמגיעים לדברים המקוריים רואים כי תמיכתם היתה בדיוק כמו תמיכתם של מרן האדר"ת והגר"ש מוהליבר, דהיינו- תמיכה בקיום מצות ישוב א"י עפ"י התורה והתנגדות נחרצת לכל מהלך שלא יהיה עפ"י התורה.


היחיד שאפשר לראות בדבריו, בכתביו, ובמעשיו, תמיכה [וגם היא מסוייגת] בתנועה הציונית גם לאחר שנתגלה ברבים זדון לבם של מנהיגיה ורוב חבריה, וגם לאחר שמעשיהם הוכיחו על זדון לבם, והראו לכל עד כמה עמוקה וחמורה הסכנה הנשקפת ליהדות ממימוש שאיפותיהם הוא הראי"ה קוק, והתנגדותם הנחרצת של גדולי הדור בדורו כלפי שיטתו זאת בעיקר בהיותה נוגדת יסודות ברורים בהלכה ומטשטשת את הגבולות הברורים בין קדש לחול ובין טמא לטהור [ גבולות שהראי"ה קוק עצמו עמד עליהם שנים קודם לכן במאמרו "אפיקים בנגב" ובעוד מקומות] ידועה ומפורסמת. [ראה באריכות בפרק אודות הראי"ה קוק בספר "מרא דארעא ישראל", חלק ב' מנחם מענדל גערליץ, ירושלים, התשס"ג.].


ג. הסכנה והנזק שבהתנגדות גלויה לציונות- עוד דבר שצריך לקחתו בחשבון הוא העובדה שרבים מגדולי ישראל בדור שבו הציצה התנועה הציונית לאויר העולם היו מלבד היותם קברניטי עולם התורה שבדור, גם מנהיגי קהילות יהודיות, לרוב קהילות חשובות ומרכזיות, וכיון שרבים מעמי הארץ וגם לא מעט יהודים כשרים ותמימים נמשכו אחר מתק שפתיהם של תעמולני התנועה הציונית ודרשניה [שרבים מהם היו בעלי אצטלא דרבנן] ונפלו ברשתם, הרי היה חשש שהתנגדות גלויה מצד גדולי ישראל תבעיר בקהילותיהם את אש המחלוקת ההורסת כל חלקה טובה ומסוכנת ביותר בכל מה שקשור לניהול החיים היהודיים בקהילה, דבר שגרם לחלק מגדולי ישראל שלא לצאת במחאה גלויה [זאת מלבד גדולים שלמרות התנגדותם הנחרצת סברו בתחילת פריחתה של הציונות באופן עקרוני שמחאה גלויה תזיק יותר מאשר תועיל ותסייע בידי הציונים כמו למשל מרן ה"חפץ חיים".]. טעם נוסף הוא החשש מפני סכנה נוספת והיא- המלשינות לשלטונות הגויים- נשק שהציונים הפעילו בכל עת נגד מקורות התנגדות בכלל וגדולי ישראל בפרט, וכמו שמספר תלמידו המובהק של מרן ה"אבני נזר" [רבי צבי יהודה הלוי מאמלאק מקאליש] בספרו "אביר הרועים" [תולדות מרן ה"אבני נזר", חלק ב', עמ' ס"ד, אות ש"ל] שלאחר שמרן ה"אבני נזר" [האדמו"ר מסאכאטשאב] סרב לקבל בביתו משלחת של רבני ה"מזרחי" בראשות הרב יעקב יצחק ריינס כדי שלא יווצר אפילו נדנוד של ספק שמסכים ולו במשהו עם דעתם מיד החלו לרודפו וז"ל: "ואחר מעשה הזו התחילו המשמאילים גם בסאכאטשאב, לרדוף את רבינו הקדוש זצ"ל בכל מיני מסירות ורדיפות, עד כי הסגירו מטעם הרשות את בית המדרש שלו, וגם ענשו אותו בכסף מלא על מה שמצאו אותו לומד עם התלמידים בני הישיבה בלי רשיון הממשלה, עד שכשלמד עם התלמידים סגרו הפתחים עם החלונות, ולא עוד אלא פעלו מטעם הרשות להתפטרו מהרבנות"..ע"כ.


רבני הצה"ד נצלו את שתיקתם של גדולי ישראל או מעשים כאלה או אחרים שהמקור להם הוא חשש סכנה או חשש מחלוקת כדי להראות כביכול על תמיכתם או לכל הפחות אי-התנגדותם לתנועה הציונית. [וכמו שכותב הרצי"ה קוק במכתב: "בחוברת "אור לישרים" נגד השיטה הציונית- רבם של ישראל החפץ חיים זצ"ל לא השתתף בה..." ע"כ. [הצופה, י' באייר, התשל"ח]. כלומר: העובדה שמרן החפץ חיים לא הביע מחאה גלויה נגד הציונות מספיקה כדי להצביע על כך ש"איננו מתנגד" וזאת למרות שדעתו נגד הציונות ידועה ומפורסמת לכל בר בי רב דחד יומא הן בדברים שכתב, הן בדברים שאמר במפורש בכנוסי מועצת גדולי התורה של אגו"י ובהזדמנויות אחרות, והן ע"י מה שפרסם הגדול והמובהק שבתלמידיו מרן הגר"א וסרמן הי"ד.].


נוכחותו של בעל ה"חשק שלמה" בקבלת פנים שנערכה להרצל בוילנא שבהחלט יכולה להתפרש כצעד למניעת מחלוקת בקהילה או כזהירות מפני תגובה חריפה של הציונים אם יתנגד להופיע, הופכת לתמיכה מובהקת בציונות , ולעדות על קבלת "מלכותו" של הרצל...


לקיחת כל הגורמים הנ"ל בחשבון כשניגשים לכל מקור בדבריהם של גדולי ישראל ביחס לציונות וה"מזרחי" תסביר לכל מבקש אמת עד כמה נכונים ואמיתיים דברי מרן הגאון הגדול בעל "ערוך השלחן" [רבי יחיאל מיכל עפשטיין, גאב"ד נובהרדוק] אודות תמיכת רבנים בציונות וז"ל:


"וביותר אוי נא לנו כי דת תורתנו הקדושה הולכת הלוך וירוד באופן שאין לשער, וביותר אחרי שנתפשטה לדאבון לבבינו החברה הזעומה המכונים "ציונים", ועליהם נאמר ציון במר תבכה הם הם כיבו אש דת קדשנו ומקדשים ומטהרים ראשי פורקי עול כידוע לדאבון לבבינו וגם החדשים המזרחים לא טובים מהמערבים הישנים וארס נחש במקומו עומד, ואם כי תודות לד' כל גדולי ישראל מגלים ערות החברה ההיא [היינו ה"מזרחי" י.א.] על כל זה תופסים מעמי הארץ רבים, מפני שלמראית העין אומרים שהמה יגדרו הפרצות ושועלים קטנים מחבלים כרם ד' צבאות...מאלה וכאלה באמת רפו ידינו ונחבל רוחינו וכו'.. הכלל: כל ירא אלקים באמת בורח מפני הציונים המזרחים כבורח מפני האש- אך אלו העומדים על שתי הסעיפים נמשכו אחריהם ואין בהם רבנים זולת המעטים שיסדוה לפי דעתם המשובשה. הרבה יש לדבר בזה אך לא יספיקם הגליון" ע"כ. ["הפלס", כסלו תרס"ה, דף קלט'. "תל תלפיות", חצי חשון תרס"ה.].

סמל אישי של משתמש
משולש
הודעות: 13893
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 21:24
קיבל תודה: 30 פעמים

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי משולש »

ובכן, מה דעת הגר"מ עליאשברג על ישוב א"י כפי שראוהו אנשי התנועה הציונית (כנ"ל)?


בשנת התרצ"ז יצא לאור בירושלים קובץ תורני-מדעי בשם "אַזְכָּרָה" (לנשמת הגאון הצדיק הרב רבי אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל (כן הלשון שם) בהוצאת מוסד הרב קוק בשתוף "מוסד ביאליק") ושם במחלקה ה' העוסקת בארץ ישראל (עמ' תמ'-תעז') הובאו דברי הגר"מ עליאשברג (נדפסו ב"הלבנון" בשנת תרל"ד) באריכות לגבי ארץ ישראל. ובעמ' תעז' אחרי שמדבר בשבחיה החומריים של ארץ ישראל הפזורים במקומות רבים בתנ"ך ובחז"ל מסיים הגר"מ עליאשברג את דבריו וז"ל: "וכמו שהיא מופלגת בטובה בחומריותה כן היא נעלית ברוחניותה שהשגחת ה' חופפת עליה כל היום מראשית השנה ועד אחרית שנה באופן קדוש ונשגב מאד נעלה, כאמור במשנה תורה "תמיד עיני ה' אלקיך בה" וכו' וכן בפרשת עריות נאמר (ויקרא י"ח) "ולא תקיא הארץ אתכם בטמאכם אותה כאשר קאה את הגוי אשר לפניכם", ופשוטם של דברים כמו שפירש רש"י מטעם חז"ל שא"י תקיא עוברי עבירה מפני שהיא כנפש נקיה ויפה אשר לא תסבול שום דבר מאוס ונתעב כי יהיה לה לזרא כל שאינו בטהרה ונקיות לכן תקיא אותם. והחכם הקדמון הראב"ע (האבן עזרא) והמקובל הרמב"ן, שניהם כאחד מגלים לנו פה דבר נעלה ונשגב מקדושת הארץ ומעלתה, והוא שאעפ"י שלשורת הדין כל מצוה שהיא חובת הגוף ולא חובת קרקע נוהגת בחו"ל כבארץ כמו ששנינו בפ"ק דקידושין (דף ל"ו), מ"מ זהו רק עפ"י הדין שאנו חייבים לשומרם בכל מקום, אבל בכל זאת עיקרה של כל התורה כולה אינו אלא בארץ הנבחרת לישראל עמו, למען ישמרו חקיו ומצוותיו ינצורו, ולכן עונש העובר עליהם חלילה בארץ הקודש גדול הרבה יותר מאד כפול ומכופל נגד העוברים עליהם בחו"ל, ולכן גם העריות אע"פ שהם חובת הגוף עיקר מצותם בארץ ועונשם גדול בארץ מבחו"ל, ולכן העריות אף שהעיד עליהם הכתוב שהם מעשה ארץ מצרים וארץ כנען, לא קאה את יושבי ארץ כנען בגלל יתרון מעלתה וקדושתה, ולא ארץ מצרים שאין לה יתרון על שאר הארצות, וכן אף עבודה זרה החמורה שכן פשט ידו בעיקר ונוהגת ודאי בכל זמן ומקום, מכל מקום אין עונשה שוה להעוברים עליה בארץ כמו להעוברים בחו"ל, מפני שבא"י עונשה חמור הרבה מאד ולכן נענשו עליה הכותים שהושיבם מלך אשור מיד בבואם ככתוב (מלכים ב' י"ז) "ולא ידעו משפט אלקי הארץ'' וכאן מעיר הרב עליאשברג הערה בשולי הגליון וז"ל: "ומכאן אתה למד אזהרה כפולה, לבלי להרבות ישוב א"י מעבריינים מחללי שבת וכד' חלילה ומוטב שישארו בחו"ל ולא יטמאו אדמת ה', מפני שאף שכל הארץ ומלואה לה' הוא, וחובות הגוף נוהגות בכל מקום, מ"מ משונה קדושת א"י מכל הארצות, וכמאמר הכתוב (תהלים כ"ד) לה' הארץ ומלואה וכו' מי יעלה בהר ה' וכו' נקי כפים ובר לבב וגו', ורז"ל אעפ"י שכל הארץ לה' אבל בהר ה' ומקום קדשו צריך נקיות וטהרה באופן יותר נעלה, ולא כל הרוצה לעלות עולה אלא הראויים לה". ע"כ.


כך דִבֵּר מי שהראי"ה קוק רואה את כל מחשבתו בעניון א"י כתרומיות (היינו מעט מן המעט) מדבריו. כך היה הלך רוחם של רבני חבת ציון בכל הקשור למצות ישוב א"י (ועוד נביא כאן באתר מדבריהם של רבני חבת ציון נוספים הדומים ברוחם לדברי הגר"מ עליאשברג זצ"ל), וכל המנסה לתלות הרעיון הציוני כהמשך רעיונם של רבנים אלה הרי הוא מוציא לעז על דברי חכמים ובבחינת מספר אחרי מיטתו של חכם ועתידים ליתן על כך את הדין.

גדול הדור
הודעות: 1315
הצטרף: 31 דצמבר 2012, 12:20
קיבל תודה: 1 פעם

Re: אשכול ליום העצמאות

נושא שלא נקרא על ידי גדול הדור »

בס"ד

אז זהו שהרב קוק לא היה דעת יחיד בתמיכתו בציונות (כולל ה"חשק שלמה" שעליו להלן) ובדעותיו כמו שבספר "אורות", כפי שהראיתי היטב כמה וכמה פעמים ואתה ושכמותך מסרבים לקבל דברים כהווייתן, ואותם גדולים ראו בהתיישבות הציונית ובמדינה בהמשך את ההתחלתא דגאולה אף שפעלו נגד התורה, גם מפני שהגאולה אינה תלויה בתשובה וגם כי הגאולה האחרונה היא גאולת בעתה קמעא קמעא וממילא רק שייך תשובה כי גאולה כזו באה בזמן שהיא צריכה לבוא גם ללא תשובה שתבוא רק בהשלמת תהליך הגאולה (ראה כאן בעניין זה בתגובה משעה 14:28 - https://chl.co.il/viewtopic. ... =10#p23852):

רא"ז מלצר שכתב לכבוד הוצאה לאור של ספרים מכתבי הרב קוק בעשור לפטירתו:
'ב"ה, ירושלים, יום ג', כ"ח לחדש מנ"א שנת תש"ה
הנני בזה להביע את רחשי לבבי ליום הזכרון, במלאת עשר שנים להסתלקות גאון ישראל מוהרא"י הכהן קוק זצ"ל.
נוסף לאשר כבר נודע בכל תפוצות ישראל, עוצם גדלו בכל מקצועות התורה, בהלכה ובאגדה, מוסר ודעת, לבד זה היה גדול מאוד בקיום מצות "ולדבקה בו", שלדבקותו בד' ותורתו אין מלים להעריך את ערכו.
ראוי לתלמידיו ולמוקירי שמו ללמוד ממסירותו בכל לבבו באהבת ד' וישראל עמו, ותשוקתו העצומה לזכות את כל אשר היה ביכלתו להשפיע עליו, בין בדבריו החוצבים להבות אש בדרשותיו ובין בספריו הגדולים.
כבר אמרו חז"ל אין עושין נפשות לצדיקים שדבריהם הם זכרונם, ובפרט לגאון ישראל כמותו, וראוי להתחזק ולעשות רצון צדיק, לגמור להוציא לאור את כל ספריו הגדולים, אשר עמל עליהם ביגיעה עצומה. ואחר חורבן עם ישראל, גדוליו, גאוניו וצדיקיו, אשר עמהם נגנזו הרבה מחדושי תורתם, חובה להשתדל להוציא לאור ספרי גאוני הדור הנמצאים בכתבי יד. ד' ירחם על שארית פליטת עמו וישלח לנו משיח צדקנו ונזכה לראות בנחמת ציון וירושלים במהרה בימינו אמן.'
וכן כפי שהעידו בנו הגרצ"י ותלמידו הגר"ר כ"ץ, הגרא"ז שמח מאוד על הקמת המדינה.

ר"י ליפשיץ מקאליש בעל "המדרש והמעשה" שהיה מגדולי רבני פולין כתב לרצי"ה: 'זה לא כבר קבלתי לשמחת לבבי את הקונטרס "אורות" של כ' אביו הכהן הגדול שליט"א והוא כלו מחמדים ואשר לא פללתי ראיתי בו: את הערך הגדול שמעריך כ' אביו את התקופה הנכחית כתקופת תחי' אמיתית...'

ר"ד שפרבר מבראשוב היה מגדולי הפוסקים (שו"ת "אפרקסתא דעניא") וכתב לרב קוק: "... ויואל לשלוח לי את חיבורי הטהרה ודברות קדשו ולהבות אש מזבח אהבתו לה' ולעמו, והיה כאשר טעמתי מיערות דבשו ונופת קדשו ותאורנה עיני, כי נפתחו ארובות חכמתו ואראה אור האמת כי יהל, וכהקיר בור מימיה הקרו שביבי נוגה עומק תבונתו המאירים מחשכי תבל, והמה מרפא לנפש מתהפוכות הדורות ובלהות הזמן, אשרי עין ראתה כל אלה אשר ראה הכהן הגדול מאחיו...", ובסוף המכתב הוא כותב: "ואילו זכיתי גם לשאר ספרי אדמו"ר האדם הגדול בענקים.. מה מאושר הייתי..."

הגר"י בוימל ("עמק הלכה") כתב לרב קוק: "אחרי נאחז בשבח הוד גאון תפארתו! את ספריו היקרים אורות התשובה וחבש פאר קבלתי וברכתי עליהם ברכת הנהנין.. ויהי רעוא שיאריך ימים על ממלכתו ויוציא לאור את שאר מעשי אצבעותיו.. הנני לוטה פה דאלאר אמעריקאי אחד ואבקש לפניו מאוד שישלח לי את שאר ספריו, ויתר אין ביכולתינו, ומאוד חשקה נפשי לראות בתפארת שאר ספריו."

ר' ישראל פרידמן מהוסיאטין קרא במפורש לתמוך בקק"ל והתייחס לתרומה לקק"ל כ"מצוה גדולה מאוד" כלשונו, ואמר על המדינה לאחר הקמתה שהיא אתחלתא דגאולה.

ר' חיים מאיר יחיאל שפירא מדרוהוביץ' הוביל את ייסוד ההסתדרות החסידית-ציונית "אגודת יישוב ארץ ישראל" שהסתפחה בתרע"ז למזרחי. היו שותפים לו ר' שלמה חיים פרידמן מסדיגורה ור' יעקב פרידמן מהוסיאטין (חתנו של ר' ישראל) כשהיו צעירים (כאדמו"רים המשיכו בדרכם הציונית ור' שלמה חיים אף עזב את האדמו"רות לטובת פעילות ציונית).

ה"בית יצחק" מלבוב וה"חשק שלמה" מווילנה חתמו על הצהרת היסוד של ה"מזרחי" והיו בין 67 גדולי התורה מרחבי אירופה שחתמו על הקול קורא הזה. וה"חשק שלמה" אף בירך את הרצל בברכת כהנים בביקורו של הרצל בווינה.

הרב בורוכוב מוולקוביסק בעל "חבל יעקב" היה מראשוני הרבנים שהצטרפו למזרחי.

ר"א הלוי סג"ל מישל ("משנת אליעזר") מטורקה היה מגדולי הפוסקים והכתובת הראשית לשאלוות בהיותו בבודפסט בזמן מלה"ע הראשונה והיה ציוני ושיבח את הרצל בדרשותיו.

רי"צ ריבלין היה מגדולי דורו בנגלה ובנסתר והיה מייסד סניף המזרחי בירושלים. באחת מדרשותיו שנערכה ע"י חברת "ישוב ארץ ישראל", הדגיש הגרי"צ שחובה עלינו ליתן כבוד לכל חברות המשתדלים ברעיון הזה ולקרב את החופשים. והתריע נגד המסרבים לעלות, בהזכירו את היראים שלא רצו לעלות מבבל לא"י בימי נחמיה בעטיים של אלה שהיו דורכים גתות בשבת, וע"י שיטה זו גרמו לנו את הגלות המרה הזאת. ובין דבריו אמר: "גם המרגלים היו גדולי הדור אז וטעו ועי"ז מתו יותר מחצי מליון יהודים. עיקר מצוות ישוב א"י היא בנין ונטיעת אדמתה, ולא המדרש עיקר אלא המעשה - עלינו להתעורר מלמטה, ואז תהיה התעוררות מלמעלה, ועלינו לתקן את עוון המרגלים ואח"כ ירחם ה' את יעקב." ('מוסד היסוד' עמ' 61 ועמ' 292).
קצת פרטים עליו למי שלא מכיר: הוריו, ר' בנימין, ראב"ד טאלאצין, ורייזל היו נכדי ר"מ ריבלין, "המגיד משקלוב" שהיה ממנהיגי האשכנזים בירושלים ובן ר' הלל משקלוב, מחבר "קול התור" ותלמיד הגר"א. למד אצל אביו ובישיבת וולוז'ין כאביו. כונה בישיבה "העילוי מטולצ'ין" או 'הש"ס החי'. אשתו, אם חמשת ילדיו, התנגדה לרצונו לעלות לארץ, והוא נתן לה גט ועלה יחידי בתרמ"ד. גם בין גדולי ירושלים התבלטה גאונותו המופלגת, בייחוד בבקיאותו הנפלאה בש"ס ופוסקים ובשקידתו העצומה. הוא ידע היכן נמצא כל דבר שבש"ס במידה מדויקת יותר מב'מסורת הש"ס'. כוח תפיסתו היה עצום, עד שהיה יכול להגיד במהירות את מספר המרצפות שבחדר או מספר האבנים שבבנין. היה מגדולי ירושלים וממנהיגי ה"מזרחי" ובתרס"ג ראש מייסדי סניף ה"מזרחי" בירושלים שהיה הראשון בארץ.

רי"ג הורוביץ (ר"י מאה שערים ורב השכונה) היה מראשי המזרחי בירושלים.

רמנ"נ אוירבך (ה"אורח נאמן" ונכד ה"אמרי בינה") היה מראשי המזרחי בירושלים.

רצ"פ פרנק כתב על ניצחון צה"ל במלחמת השחרור שהיא אתחלתא דגאולה.

רי"א קמלהר (ר"י "אור תורה" בסטניסלב ורישה ומחבר "דור דעה" ועוד) תמך בהשקפה דתית-לאומית כפי שעולה ממכתבו לרב קוק באב תר"פ לגבי המאמר "תחית הקודש" שפורסם לראשונה ב"המזרחי" בוורשה.

הרב מפוניבז' ראה במדינה אתחלתא דגאולה ותלה את דגל ישראל בביתו ביום העצמאות והורה לתלות את הדגל מעל הישיבה.

ה"בבא חאקי" היה ציס"ע ופועל ישועות ותמך במפד"ל.

הרב מטבריג היה ר"י ב"מרכז הרב".

העילוי ממייצ'יט היה במזרחי.

רבצ"א קואינקה היה ראב"ד הספרדים בירושלים והיה במזרחי.

הג"ר משה כלפון הכהן (הרמ"ך מג'רבה) ראה בציונות אתחלתא דגאולה והתקין לחגוג את יום העצמאות בג'רבה במשך שלושה ימים וכן משבח את הרצל (מדובר בדברים ב"הדרוש החמישי לאתחלתא דגאולה" בספרו "מטה משה" כשהדברים נכתבו 16 שנים לאחר פטירת הרצל).

הגרמ"י עטיה (ר"י המקובלים "החיים והשלום" בירושלים) כתב: "ולו היה לנו לב לדעת ולהבין את הנס הגדול שנעשה לנו בשנת תש"ח שה' הצילנו מידי מרעים... ה' היה גומר את הגאולה בשלימות... אם כן לו עשינו כולנו כזאת ששמחנו בנס שעשה לנו ה' בשנת תש"ח שהצילנו מיד מרעים, והיינו מזמרים ומשבחים ומשוררים לה' על זאת, כי אז בוודאי הייתה הגאולה נגמרת, ואפילו שאין בידינו מעשים טובים שבזכותם ננצל ונגאל..."

ר' יהודה זרחיה [מרדכי לייב חיים] הלוי סג"ל (מגדולי המקובלים בדורו והחזו"א אמר עליו שהוא ארי בין אריות) כתב לרצי"ה מכתב ביום העצמאות תשל"ז ובו כתב 'בחג העצמאות תשל"ז' ומשבחו שהוא "משמש אורה זו תורה לאלפי צעירים ומתסיס לאהבת ארץ ישראל", על כל חלקיה (שני עברי הירדן), "ובלי ספק זכותו רבה מאד והמקום יעזרנו לשמש בכהונה גדולה בבית המקדש שיבנה במהרה בימינו".

ר' חיים ישראל מקוצק-פילוב - נכד רמ"מ מקוצק. כתב ב"שלום ירושלים", סימן א': '...שאף כי העוסקים אינם צדיקים כ"כ, כבר למדנו אשר מהאנשים הפשוטים מבני ישראל, ימצא בהם הקב"ה קורח רוח ולפעמים יותר מן הצדיקים הגמורים, ואין אתנו יודע במי חפץ ה' יתברך לקדש שמו על ידו במהרה וזכות מי תגדל יותר בזה...'

ר' ישראל אליהו יהושע טרונק מקוטנה: "העלייה לארץ ישראל מצווה גדולה היא... אין ספק שהיא מצווה גדולה, כי הקיבוץ הוא אתחלתא... ובפרט עתה שראינו התשוקה הגדולה, הן באנשים פחותי ערך, הן בבינוניים, הן בישרים בלבותם, קרוב לודאי שנתנוצץ רוח הגאולה..." (שו"ת "ישועות מלכו", חלק יו"ד, סימן ס"ו)

הנצי"ב - "וכמו שהיה בימי עזרא הסופר נושאי נשים נוכריות... מורגלים בחילול שבת ולא ידעו את התורה כלל, כל אלה נתקבצו והכינו את יישוב הארץ בערים עד שאחרי כן נתמלאה הארץ בבניה, כך עלינו להתעורר לקול רצון ה'... בכל מקום אשר אחינו מפוזרים שם... ובכל סוגי ישראל." (שני הקטעים האחרונים מ"שיבת ציון" ח"ב, עמ' 6-5)

רי"ז שטרן משאוול (ה"זכרון יהוסף") - בשיחה עם הרב שמואל הכהן קוק זצ"ל, אחיו של ראי"ה קוק, אמר: "חופשים, כופרים, מה יהיה עם השמיטה, הכול אלו פרטים שלא משנים את עצם הדבר. כולם חייבים להיות ציונים, לעסוק ביישוב ארץ ישראל!"

כל הדברים האלו מעידים על תמיכה בהשקפה דתית-לאומית ובתמיכה בהתיישבות הציונית והמדינה על אף שאינה לפי התורה, וכאמור בתחילת דבריי, ולא רק תמיכה ביישוב הארץ בתנאי שתהיה רק לפי התורה. כמובן שזה היה הטוב ביותר והיה מביא הרבה פחות צרות אך גם מדינת ישראל הציונית החילונית היא האתחלתא דגאולה וכאמור כי הגאולה אינה תלויה בתשובה ובכלל גאולת בעתה לא קשורה לתשובה אלא באה בעתה שהיא צריכה לבוא, וכאמור בתחילת תגובה זו.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."

שלח תגובה