חדשות - האשכול המרכזי

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

whynot
נתן תודה: 815 פעמים
קיבל תודה: 124 פעמים

Re: חדשות - האשכול המרכזי

נושא שלא נקרא על ידי whynot »

דינא דמלכותא דינא היא בענינים כספיים בלבד, בגלל הטעמים דאיתא בראשונים בב"ב אשר אכהמל"ב, אבל בענינים אחרים כמדומני שאין ההלכה של דינא דמלכותא דינא (כמו למשל לעמוד בצפירה ביום הזיכרון וכדומה).

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 562 פעמים
קיבל תודה: 950 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

לעמוד בצפירה זה מנהג הגויים (וי"א אף הגרמנים בהלוויות) "ובחוקותיהם לא תלכו"

לולא זה, היה יותר מקום לעמוד

לא שמעתי דדד"ד הוא רק בעניינים כספיים ועכ"פ לא נ"ל שזה לכ"ע/לדעת רבים/להלכתא
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

zeevi
נתן תודה: 355 פעמים
קיבל תודה: 239 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

יאיר כתב:
30 דצמבר 2020, 20:27
zeevi כתב:
30 דצמבר 2020, 20:25
מותר להיפגש עם אנשים שצריכים להיות בבידוד?
מבחינה חוקית לא

מבחינה הלכתית, תלוי אם אתה הולך לפי 'דינא דמלכותא דינא' ואינך/הינך מהקונספרטורים...
ברור ששאלתי מבחינה חוקית, בהמשך לתמונות למעלה...

whynot

זה רמ"א מפורש (יו"ד קע"ח סע' א') שאין האיסור של ובחוקותיהם לא תלכו רק כשיש בזה משום פריצות או שאין בזה שום טעם דאיכא למיחש שיש בזה משום ע"ז, אבל לעמוד בצפירה יש בזה טעם פשוט לחשוב על המתים וכו', וע"כ אין איסור של ובחוקותיהם לא תלכו.

לפי הטעמים דאיתא בראשונים למה דינא דמלכותא דינא יוצא שהוא רק בעניני ממונות (כך זכור לי מזמן רב, ואיני עכשיו בהסוגיא).

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

zeevi כתב:
30 דצמבר 2020, 21:02
יאיר כתב:
30 דצמבר 2020, 20:27
zeevi כתב:
30 דצמבר 2020, 20:25
מותר להיפגש עם אנשים שצריכים להיות בבידוד?
מבחינה חוקית לא

מבחינה הלכתית, תלוי אם אתה הולך לפי 'דינא דמלכותא דינא' ואינך/הינך מהקונספרטורים...
ברור ששאלתי מבחינה חוקית, בהמשך לתמונות למעלה...
אהבתי. גם אני חשבתי על זה כשצפיתי. אין מרחק של 2 מטר

אז אם ראש הממשלה לא שומר, אני אשמור??
ועוד כשהוא חייב בבידוד! וביבי בקבוצת סיכון! ייש"כ חידדת לי את זה יותר!

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

whynot כתב:
30 דצמבר 2020, 21:09
זה רמ"א מפורש (יו"ד קע"ח סע' א') שאין האיסור של ובחוקותיהם לא תלכו רק כשיש בזה משום פריצות או שאין בזה שום טעם דאיכא למיחש שיש בזה משום ע"ז, אבל לעמוד בצפירה יש בזה טעם פשוט לחשוב על המתים וכו', וע"כ אין איסור של ובחוקותיהם לא תלכו.

לפי הטעמים דאיתא בראשונים למה דינא דמלכותא דינא יוצא שהוא רק בעניני ממונות (כך זכור לי מזמן רב, ואיני עכשיו בהסוגיא).
מוזר מאוד מה שאתה כותב. יש על זה גם אשכולות שלמים בפורום אצור חכמה ואחרים שיש בזה בעיה של 'בחוקותיהם' לפחות לפי חלק מהפוסקים (אולי לא לפי הרמ"א). דבר ידוע ומפורסם.

whynot

אני לא מעיין בפורום אוצה"ח (כשאני רוצה ללמוד יש לי ספרים ב"ה...), ורק כתבתי הנ"ל אחר לימוד ההלכות מה שנלע"ד וכמובן לא לפסק הלכה, אולי תועיל להביא לינק להפורום הנ"ל, תודה.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

whynot כתב:
30 דצמבר 2020, 21:24
אני לא מעיין בפורום אוצה"ח (כשאני רוצה ללמוד יש לי ספרים ב"ה...), ורק כתבתי הנ"ל אחר לימוד ההלכות מה שנלע"ד וכמובן לא לפסק הלכה, אולי תועיל להביא לינק להפורום הנ"ל, תודה.
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=4896
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?p=60403#p60403

whynot

תודה רבה, אבל כתוב שם שאני צריך להיות רשום כדי לראות האשכול (בפורום אוצה"ח, פורום השני חסום אצלי, כי יש לי רק רשימה לבנה, ומעולם לא שלחתי בקשה להסינון שלי לפתוח אותו), ואין לי ניק בפורום אוצה"ח.

עכ"פ זה לא כ"כ נחוץ שתטריח את עצמך להעתיק משם וכדומה.

גרנולה
נתן תודה: 4447 פעמים
קיבל תודה: 2467 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גרנולה »

whynot כתב:
30 דצמבר 2020, 21:48
תודה רבה, אבל כתוב שם שאני צריך להיות רשום כדי לראות האשכול (בפורום אוצה"ח, פורום השני חסום אצלי, כי יש לי רק רשימה לבנה, ומעולם לא שלחתי בקשה להסינון שלי לפתוח אותו), ואין לי ניק בפורום אוצה"ח.

עכ"פ זה לא כ"כ נחוץ שתטריח את עצמך להעתיק משם וכדומה.
פורום לתורה:

לחלץ, ולפתוח עם הדפדפן אינטרנט.

צפירה.rar
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

גרנולה

כיכר השבת:

שנתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה לשנת 2020 היוצא לאור היום (חמישי) זו השנה החמישית, סוקר את השינויים שחלו בעשורים האחרונים בחברה החרדית בתחומים מגוונים, בהם רמת החיים, החינוך, התעסוקה, מוביליות חברתית, פנאי ואורחות חיים.

"כיכר השבת" מגיש את עיקרי הממצאים על האוכלוסייה החרדית ומערכת החינוך:

גודל האוכלוסייה
נכון לסוף שנת 2020, מונה האוכלוסייה החרדית בישראל כ-1,175,000 נפשות (12.6% מתושבי ישראל), עם קצב גידול טבעי של 4.2% לשנה מאז 2009, לעומת 1.9% של כלל האוכלוסייה ו-1.4% של האוכלוסייה היהודית הכללית. שיעור הפריון בחברה החרדית עומד בעשור האחרון על כ-6.5 ילדים לאשה. זאת, לעומת כ-7.5 ילדים בשנת 2003.

חלקה של האוכלוסייה החרדית מכלל האוכלוסייה בישראל גדל מ-10% ב-2009, ל-12.6% ב-2020. אם המגמה תימשך, האוכלוסייה החרדית תכפיל את גודלה מדי 16 שנים. לשם השוואה, כלל האוכלוסייה הישראלית צפויה להכפיל את גודלה מדי 37 שנים, והאוכלוסייה היהודית הלא-חרדית - מדי 50 שנים.

יחד עם זאת, מחברי הדו"ח מערכים כי קיימת סבירות גבוהה שבעתיד נראה האטה בקצב הגידול של החרדים, בעקבות מגוון סיבות, בהן העלייה בגיל הנישואים.

מערכת החינוך ועולם הישיבות
מערכת החינוך החרדית בגילאי בית ספר מונה בשנת הלימודים תש"ף 347,000 תלמידים, המהווים 19% מכלל התלמידים בישראל ו-25% מהחינוך העברי.

קצב הגידול של מערכת החינוך החרדית, שעמד בין השנים 2003-2012 על 4.5%, ירד בשנים האחרונות ועומד מאז שנת 2013 על כ-3.5% בשנה. זאת, לעומת גידול שנתי של 2.3% של מערכת החינוך העברי הממלכתי והממלכתי-דתי באותן שנים.

בעשור האחרון ניכרת עלייה בשיעור הבנות החרדיות הניגשות לבחינות בגרות (מ-31% ל-55%), בעוד בקרב הבנים חלה ירידה באותה תקופה (מ-16% ל-13%).

בנוסף, בתוך חמש שנים בלבד (2014-2019) נרשמה עליה של 34% בשיעור בחורי הישיבות והאברכים הישראלים. לטענת מחברי הדו"ח, הסיבה היא "הגידול בתמיכת המדינה בלומדים והקטנת התמריצים לכניסת גברים חרדים לשוק התעסוקה".

מספר תלמידי הישיבות ואברכי ה"כולל" החרדים בשנת 2019 עמד על 140,614 (כולל תלמידי חו"ל). 70% מהישראלים שבהם הם אברכים (נשואים) והשאר בחורי ישיבות. ל-76% מהאברכים יש פטור משירות בצה"ל והם ממשיכים את לימודיהם בכולל בהתאם לנורמה הרווחת במגזר החרדי.

*נתוני השנתון החרדי מתבססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרדי ורשויות ממשלה והביטוח הלאומי.

גרנולה

מדאיג: סקר מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל, בראשות פרופסור מייקל הרטל, שנערך בשיתוף אגף התזונה במשרד הבריאות חושף נתונים מדאיגים במיוחד בנוגע להרגלי התזונה של המגזר החרדי. הסקר בוצע על ידי החוקרות הדר סמואל ורינה מעוז ברויאר.

מהסקר עולה כי בקרב הציבור החרדי צריכת מזון לא בריא המסומן בסמל אדום על גבי האריזה, גבוהה בפער משמעותי לעומת המגזר הכללי בישראל. כך למשל על פי הנתונים, 80% מהנשאלים ציינו כי הם רוכשים שתיה מתוקה לעומת 50% בלבד במגזר הכללי.

עוד עולה מהסקר כי 40% מהציבור החרדי רוכשים דגני בוקר מתוקים מול 30% במגזר הכללי, 70% צורכים מעדנים מתוקים מול 50% במגזר הכללי ואפילו בגזרת החטיפים מתברר כי החרדים רוכשים הרבה יותר (90%) לעומת המגזר הכללי (70%). דווקא בנוגע לרכישת בשר מעובד הנתונים מדאיגים וזהים בין המגזרים -כ-50% מהציבור רוכשים בשר מעובד.

מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות, פרופ' רונית אנדוולט: "דווקא בעת הזו, תזונה בריאה חשובה מאוד לחיזוק החוסן הגופני. המחקרים מלמדים שהשמנה, סוכרת וחסרים תזונתיים גורמים לסיבוכי קורונה ופוגעים ביכולת הגוף להתמודד עם המחלה ועל-כן, נכון להקפיד יותר מתמיד על תזונה בריאה, ולהימנע ממזון אולטרה-מעובד".

(בחדרי חרדים)

כתבה מעניינת. אולי לכבוד שבת קונים יותר מתוק, אולי המזון הבריא עולה יותר יקר.

גרנולה

במהלך ישיבת ועדת הכספים של הכנסת, התברר לח"כ אחמד טיבי כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' תפס לו את המקום. "יש מישהו שהחליט לכבוש את המקום שלי", אמר אחמד טיבי.

ח"כ רם בן ברק הציע להחליף מקום עם ח"כ אחמד טיבי, ובתגובה, אמר לו סמוטריץ': "זה השמאל! אומרים לו 'זה שלנו', הוא קם הולך. מזל שאתה לא גר באיו"ש. הקמתי מאחז אחמד, לך שב שם".

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני ביקש מסמוטריץ': "בצלאל, תהיה איש מנומס"

"זה הבעיה שלכם", הגיב סמוטריץ', "הם שמאלנים מילא, אתם חרדים לא אפכת לכם מכלום - אין ימין אין שמאל רק להיות מנומסים".

בן ברק העיר לסמוטריץ': "אל תשכח מה השמאלנים עשו למדינה ומה אתם עשיתם למדינה".

לאחר שחזר למקומו, אמר אחמד טיבי: "התוצאה קובעת".

וגפני הפטיר: "לאן אתם הולכים עם השטויות האלה לאן".

(כיכר השבת)

גרנולה

אפשר להבין מה פשר המשפט הזה: "אל תשכח מה השמאלנים עשו למדינה ומה אתם עשיתם למדינה"?

rich
נתן תודה: 217 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי rich »

לא הבנת. לא תבין. כי לא מובן.

יש שרואים את כל הסכמי השלום (בנוסח שלום תמורת ויתורים) כמשהו שאפשר להתגאות בו. והם גם בדיוק אלו שרואים את השגי הימין כמקלות בגלגלי המדינה. וקוראים להם שמאלנים.

זה כל הסיפור. עניין של פרספקטיבה.
נערך לאחרונה על ידי rich ב 31 דצמבר 2020, 21:48, נערך פעם 1 בסך הכל.

zeevi
נתן תודה: 355 פעמים
קיבל תודה: 239 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

גרנולה כתב:
31 דצמבר 2020, 17:34
אפשר להבין מה פשר המשפט הזה: "אל תשכח מה השמאלנים עשו למדינה ומה אתם עשיתם למדינה"?
ע"פ רוב, בוחרי השמאל הם האשכנזים (האליטה התל אביבית והמרכז) ובוחרי ימין הם ספרדים (מרוקאים וכו' מערי הפריפריה)

מי שהקים את המדינה ושלט כאן עד המהפך, היו אנשי השמאל.

גרנולה

"אל תשכח מה השמאלנים עשו למדינה"

היה צריך לענות לו ''בהחלט, לא נשכח ולא נסלח''...

גרנולה

הולכי רגל היזהרו: התקנות החדשות של משרד התחבורה: חציתם כביש והסתכלתם בנייד – צפו לקנס

ריבוי האמצעים הטכנולוגיים הנמצאים כיום בשימוש ומאפשרים שליחת הודעות, מיילים ושימוש באפליקציות שונות, מעצימים באופן ניכר את הסכנה להולכי הרגל. כמו כן, נכתב כי ישראל נמצאת במקום גבוה ולא מחמיא בקרב המדינות המפותחות ביחס למספר הולכי הרגל הנפגעים בה מדי שנה.

על פי התקנות שייכנסו לתוקף כבר בסוף החודש, אסור להולך רגל להקליד בטלפון הנייד או להציץ בו בזמן שהוא חוצה כביש או מסילת רכבת. כמו כן, נהגים יידרשו להאט כשהם מתקרבים למעבר חצייה, גם אם אין בסביבתו הולך רגל.

החוק אוסר על הולך רגל להקליד בטלפון הסלולארי, להסתכל בו או אפילו לשוחח בו בזמן שהוא חוצה כביש, בין אם מדובר במעבר חצייה או לא.

אותה תקנה תקפה גם לגבי הולך רגל אשר חוצה מסילת רכבת.

התקנה החמורה לגבי הטלפונים הסלולאריים מתייחסת גם ל"כל מכשיר המשמש לתקשורת", כלומר לדוגמה אסור גם להציץ באייפד או בקונסולת משחק ניידת. יש להדגיש כי לאור העובדה שמדובר בתקנות, שוטר אשר יתפוס הולך רגל מציץ בטלפון תוך חציית כביש יידרש לקנוס אותו בהתאם, אם כי גובה הקנס טרם פורסם ומן הסתם יקבע עד סוף החודש

ח"כ עמאר אמר כי "החוק הזה ימנע בעתיד נפגעים והרוגים רבים מקרב הולכי הרגל שמקפחים את חייהם בגין חוסר תשומת לב בעת השימוש בטלפון הנייד. מבחינה בטיחותית, אין כל הבדל בין השימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה לבין השימוש בו בזמן חציית הכביש, בשני המקרים הן הנהג והן הולך הרגל מסכנים את חייהם ואת חיי הסובבים אותם".

(המחדש)

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון
נתן תודה: 313 פעמים
קיבל תודה: 320 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי פעמון זהב וקורונימון »

חציתם כביש וסימסתם תוך כדי? יורשיכם ישלמו קנס!!
לא נראה לי יפחיד מישהו, בלאו הכי לא ישלם.
ה' הושיעה המלך יעננו ביום קורונה, אנא ה' קורו נא
כ"ד הכו"ח עבדכם הנאמן בלונ"ח
פע'מון ז'הב ור'ימון (המכונה לפנים פע"ח),
הגאב"ד דק"ק פצלוחנה פופיטות יצ"ו

rich
נתן תודה: 217 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי rich »

מה המדינה קשורה למה שאדם עושה באופן פרטי??
להיות על הפלאפון תוך כדי חציית כביש, זה לא מסכן את הציבור, אז באיזה זכות הממשלה מתערבת? ועוד בקנס??

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון

מי שהולך להתאבד על כביש סואן הוא בעצם מזיק לנהגים שיואשמו בהריגה.
לכן זה לא נקרא שעושה באופן פרטי.

גרנולה

פעמון זהב וקורונימון כתב:
05 ינואר 2021, 16:46
חציתם כביש וסימסתם תוך כדי? יורשיכם ישלמו קנס!!
לא נראה לי יפחיד מישהו, בלאו הכי לא ישלם.
הפטנט להולכי הרגל: (המעניינים)
-מגינים-על-הולכי-הרגל.mp4

חשבתי בעבר על משהו דומה ויותר משוכלל, לעשות פטנט שכל פעם שהולך רגל חוצה את הכביש יהיה מתנפחים משני הצדדים או מצד אחד שיגנו עליו.

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 1299 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

אור הלר: מערך ההגנה האווירית מתגבר כוננות והיערכות באיזור אילת ובמקומות נוספים בדרום

אי שם היום בדרום הרחוק: מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר מתגבר כוננות והיערכות באיזור אילת ובמקומות נוספים בדרום הרחוק בעקבות האיומים האיראניים לנקמה סביב יום השנה לחיסולו של קאסם סולימאני, כאשר הרמטכל אביב כוכבי דיבר באחרונה על המאמץ האיראני להתבסס גם בתימן.

איראן משמיעה בימים האחרונים איומים הולכים וגוברים על ישראל. רק היום שר הבטחון האיראני אמר שהם ידועים שישראל היתה מעורבת בחיסול, וגורמי ביטחון שצוטטו בהרחבה ברשתות השידור האיראני הבטיחו נקמה.

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 799 פעמים
קיבל תודה: 444 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »

המכון למחקרי ביטחון לאומי (הINSS) פרסם את תחזית ההזדמנויות והאיומים על ישראל לשנה האזרחית הבאה:
https://www.inss.org.il/he/wp-content/u ... drag-1.pdf

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 1299 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

תקיפה כעת של חיל האוויר הישראלי בסוריה. הטלוויזיה הסורית מדווח כי ״מערכות ההגנה האוויריות הודפות תקיפה באיזור דמשק.״

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 799 פעמים
קיבל תודה: 444 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »

לפי מקורות רוסיים מדובר בתקיפת טילי קרקע-קרקע.

גרנולה

לפני כחודש גילתה משפחת לעוו הלונדונית, בעלת המאפייה Woodberry down בסטאמפורד היל, מסירות נפש מיוחדת. היה זה כאשר התגלה שכמות גדולה של סופגניות טוגנה בניגוד להלכה, לאחר שעובד גוי הדליק את השמן, ובכך נכנסו הסופגניות לקטגוריית "בישולי עכו"ם".

התקלה התבררה לבעלי המאפייה לאחר שכבר חולקו אלפי הסופגניות לחנויות. על מנת שלא להכשיל את הציבור בבישולי עכו"ם, לא חשב הבעלים פעמיים: הוא קם ויצא לאסוף את כל הסופגניות מהחנויות, עבר חנות אחר חנות, אסף את הסופגניות ועמד להשליכם לאשפה.

רגעים ספורים לפני הזריקה לפח, אחד ממכריו, העוסק רבות בסיוע לחולים בבתי חולים, הציע לבעל המאפייה כי במקום להשליך לפח את הסופגניות, הוא יחלק אותם בבית החולים לרופאים ולחולים שאינם יהודים. "נקדש בכך שם שמים ונגמול חסדים עם החולים", הציע המכר.

בעל המאפייה הסכים, וכאן הגיעה ההפתעה הגדולה: כאשר קיבלו בבית החולים את אותם סופגניות, הם נהנו מאוד מהטעם המיוחד שלהם. בתגובה, מנהלי בית החולים ביצעו הזמנה של 10,000 סופגניות מהמאפייה היהודית, ועל פי עדותו של הגאון רבי אלימלך בידרמן, ששמע את הסיפור מכלי ראשון, מאז בית החולים מזמין ממאפייה זו מאות מאפים מדי יום. מדהים.

(הידברות)

סמל אישי של משתמש
פעמון זהב וקורונימון

אשרי המאמין. חדלתי להאמין אחרי שהסיפורים החלו לזרום בקבלנות ובקצב אחיד. זאת אומרת תפוקה לפי ביקוש ולא לפי התרחשות. וכל זה עדיין חוץ מסיפור מסויים שאני יודע בדיוק מה היה וסופר בשמו בשינויים מפליגים המשנים הכל מקצה לקצה, כדי לעמוד ברף הציפיות.

גרנולה

פעמון זהב וקורונימון כתב:
08 ינואר 2021, 01:58
אשרי המאמין. חדלתי להאמין אחרי שהסיפורים החלו לזרום בקבלנות ובקצב אחיד. זאת אומרת תפוקה לפי ביקוש ולא לפי התרחשות. וכל זה עדיין חוץ מסיפור מסויים שאני יודע בדיוק מה היה וסופר בשמו בשינויים מפליגים המשנים הכל מקצה לקצה, כדי לעמוד ברף הציפיות.

הנה תמונה מהסופגניות שכמעט והושלכו לפח:
whatsapp-image-2020-12-13-at-234840.jpeg

גסטורונום מולקולרי מומחה יוכל להבחין שמדובר בסופגניות שטוגנו ע"י גוי שהדליק את האש. ;-)

גרנולה

אבל איך שאתה רוצה, כל עוד הסיפור לא על גבול ההזיה אני מאמין בו ללא דרישה וחקירה.

שלח תגובה