חדשות - האשכול המרכזי

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: יאיר, אחד

rich
נתן תודה: 649 פעמים
קיבל תודה: 592 פעמים

Re: חדשות - האשכול המרכזי

נושא שלא נקרא על ידי rich »

https://m.ynet.co.il/articles/59444510? ... ium=social

איך נוצר הבולען בחניית בית חולים בירושלים? מומחה מסביר

גיאולוג מהאוניברסיטה העברית העלה בריאיון לאולפן ynet שתי אפשרויות להיווצרות הבולען, שנפער אתמול בחניון בית החולים שערי צדק. ולמה זה נדיר שנפערים בולענים בירושלים?

חלק מחניון בבית החולים שערי צדק בירושלים קרס אתמול (יום ב') לאחר שבולען נפער במקום. בתיעוד מהמקום נראה שחלק ניכר ממגרש החנייה שבו החנו מכוניות באזור שקע פנימה, כשהמכוניות נופלות אל תוך הקרקע. למרבה המזל, לא היו נפגעים באירוע.
הגיאולוג פרופ' עמוס פרומקין, ראש המרכז לחקר מערות של המכון למדעי כדור הארץ שבאוניברסיטה העברית, אמר בריאיון לאולפן ynet כי לא מדובר בהתמוטטות טבעית. "זה נראה בהחלט סוג של קטסטרופה, שאני נוטה לחשוד שהיא מעשה ידי אדם, זה לא משהו שאפשר להאשים בו את הטבע, למרות שדברים כאלה קורים גם בדרך הטבע לפעמים, אבל ירושלים זה מקום פחות רלוונטי.

פרופ' פרומקין העלה שתי אפשרויות, שגרמו לבולען: "בהחלט יכול להיות שמישהו חפר מתחת, אם באמת חופרים את המנהרה של הכביש החדש תחת הנקודה הזו במגרש החנייה, הרי שזה חשוד מיידי לתופעה הזו. אני לא אומר את זה מתוך ידיעה, אלא מתוך חשד. מנהרה כזו שקרובה לפני השטח ולא נתמכת מיידית לאחר החציבה, יכולה פשוט להתמוטט. הסיכון גדול, אם לא מספיקים לחזק את הדפנות ואת התקרה של המנהרה בזמן. זה דבר שלא קל לעשות אותו. זה בהחלט מאתגר, גם את הקבלן וגם את מי שאחראי לביצוע המנהרה. זה לא מובן מאליו ומאוד פשוט, בדרך כלל קודם חוצבים ואחר כך מייצרים איזושהי תמיכה למנהרה. בזמן הקצר שעובר בין שני הדברים יכולה להתרחש התמוטטות על גבי מערכת החציבה. זה חשד אחד".

הוא העלה אפשרות נוספת ליצירת הבולען: "יכול להתרחש דבר יותר פשוט לכאורה - דליפה של צנרת מתחת לפני השטח, בעיקר במקום שמלא בחומר בלתי מלוכד. הרי שזרימת מים יכולה לסחוף איתה חומר דק, שמלכד בין גושי אבן. הזרימה יכולה לסחוף את זה לעומק. האזור מוכר לנו כאזור קרסטי, אזור שמכיל תופעות טבע של מערות, קמינים, אנחנו מכירים שלושה כאלה באזור גבעת בית הכרם, שנמצאת ממש ממול בית חולים שערי צדק, ושם יש את אותה תצורת סלע".

לדבריו, בולענים בירושלים הם תופעה נדירה. "במקומות עם מפלס מי תהום גבוה, דוגמת מישור החוף, זה יכול לקרות בגלל פעילות אדם בדרך כלל, שמורידה את מפלס מי התהום", הסביר פרופ' פרומקין. "הורדת מפלס מי התהום זה מה שקרה גם באזור ים המלח, שגרם להופעת הבולענים, זה לא דבר טבעי לחלוטין. זה קורה בהופעת בולעני ענק בפלורידה, למשל, אפשר לראות אותם נפתחים ובולעים בתים, בריכות שחייה ומגרשי חנייה וכל מיני דברים כאלה. כך שאנחנו לא המצאנו כאן את תופעת הבולענים".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו על זה
1תגובות
הוספת תגובה
1.מני08/06/2021 | 13:01ואיך הפרופסור מסביר שזה קרה בפרשת קורח?? (לת)הגיבו לתגובה

עמי עשו
נתן תודה: 284 פעמים
קיבל תודה: 1045 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי עמי עשו »

הקבינט הבטחוני אישר את מצעד הדגלים ביום ג' הבעל"ט

zaqxsw753

נושא שלא נקרא על ידי zaqxsw753 »

ניסי ניסים

סמל אישי של משתמש
אני פה
נתן תודה: 343 פעמים
קיבל תודה: 2127 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אני פה »

קידוש השם: :lol:: :o

אביעד גליקמן: המשטרה חושדת שהעוזר הבכיר של ליצמן, מוטי בבצ'ק, ניסה להדיח חברת ועדה של סל התרופות בגלל בקשתו של חשוד אחר בפרשה, מנחם גשייד. מדובר בפרופסור דינה בן יהודה ששימשה במשך שנים חברת ועדה.

💣המשטרה עימתה את בבצ'יק עם האזנת סתר בינו לבין גשייד ששם נשמע גשייד אומר: פרופסור דינה בן יהודה תהיה או לא תהיה חברה בועדת סל התרופות? אנחנו צריכים שהיא לא תהיה. בבצ'יק עונה: יהיה בסדר.

עמי עשו

בית הדין הרבני: פרשיית 'הגביר המעגן' הגיעה לסיומה. לאחר 16 שנים ומאבק ארוך שניהל בית הדין במעגן ובאביו שתמך בעיגון, קיבלה האישה העגונה היום גט בארה"ב והשתחררה מעגינותה

עמי עשו

למרות שנפטר והחליטו לסגור את התיק הפרקליטות מבקשת לקיים דיון נוסף בעניינו של הראשל"צ הגאון רבי אליהו בקשי דורון.

עמי עשו

פעילי הימין ‏בנצי גופשטיין וברוך מרזל נחקרו בלהב 433 בחשד לפרסום תכנים הקוראים לגזענות.

סמל אישי של משתמש
אני פה

ד.ע: בפעילות של כוחות מיוחדים בג׳נין נהרגו 2 מחבלים. דיווח לא מאומת: 2 פצועים מכוחותינו

סמל אישי של משתמש
אני פה

עלה ל4

שני הרוגים מתוך הארבעה הם שוטרים פלסטינים

rich

מה שלום כוחותנו?

סמל אישי של משתמש
אני פה

ככה"נ אין נפגעים לכוחותינו.

ברשתות הערביות מדווחים עכשיו שהאירוע החל כנראה מרכב שהגיע למחסום מול המפקדה של קציני הרשופ יושבי הרכב פתחו באש לעבר כוח צהל שהיה באיזור, שני יושבי הרכב חוסלו ותוך כדי שוטרי הרשופ ששהו במחסום הסמוך פתחו גם באש לעבר אותו כוח של צהל גם הם חוסלו
בנוסף באירוע יש עוד שלושה פצועים אחד מהם קשה
ושני עצורים שכנראה נעצרו עוד לפני אירוע הירי

תמונת השוטרים שנהרגו להם
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שיך
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 217 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שיך »

3 הרוגים 2 שוטרים ומחבל מגא"פ

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 1519 פעמים
קיבל תודה: 1256 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »

בנט בימים טובים בכל התחומים: חברת הפינטק הישראלית "פיוניר" צפויה להתמזג עם חברת ספאק הנסחרת בנאסד"ק, לפי שווי שוק של 3.3 מיליארד דולר. צעד זה יהיה גם האקזיט הרביעי של חבר הכנסת וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, שהכנסתו ברוטו מההנפקה מסתכמת בכ-5 מיליון דולרים.

rich

נו אז הוא עוקף את ניר ברקת?

סמל אישי של משתמש
מויישה
נתן תודה: 1519 פעמים
קיבל תודה: 1256 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי מויישה »