תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

יוסי גרין

Re: תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

נושא שלא נקרא על ידי יוסי גרין »

אני רואה שכולם שילבו ידיים וגם אנוכי אעשה זאת,
אבל לא, הסיבה האמיתית כי מגיע שובבי"ם וצריך להתפנות לדברים החשובים באמת...!-!-!....
מי שמאמין אוכל חמין
כל מי שאינו אוכל חמין צריך בדיקה אחריו אם הוא מין...ולענג את השבת ולהשמין הוא המאמין וזוכה לקץ הימין... (בעל המאור שבת טז:)

יהודי חושב

נושא שלא נקרא על ידי יהודי חושב »

הדיון כאן הוא מראה למה שקורה בציבור שלנו, יש אצלינו אנשים נפלאים, תלמידי חכמים ואינטליגנטים, שומרים על קלה כבחמורה באמת לשם שמים, אבל- מקובעים ומרובעים שלא מוכנים בשום אופן שבעולם לחרוג מהריבוע, לעיתים זה מצוין, הריבוע הזה שמר על היהדות שלנו לאורך הדורות, אבל יש מצבים שביטולה זהו קיומה.

מביאים כאן אינספור ראיות שחלק מהדור הצעיר זקוק לשינוי, והחלק הזקוק לשינוי הולך וגדל, מביאים ראיות שבגלל שלא יוצרים את השינוי הנוער הזה זולג לנו מבין האצבעות לכיוון התהום והשאול, אנחנו מאבדים אותם! ואנשים מעדיפים להיות בת יענה ולהתעסק עם תורת הקבלה והסוד כדי לא לקבל את הדברים כפשוטם, שחייבים שינוי! (ולא אני לא מזלזל ח״ו באף חלק מהתורה!!)

אני לא אומר שר׳ מנדל הוא המשיח בכבודו ובעצמו, ממש לא, אבל לפחות כרגע נראה לי שהוא סוג של התחלתא דגאולה של הנושא, לא מספיק מבורר, אבל בהחלט מספיק בשביל סוג של התחלה.

ולכל הקופצים למיניהם, בכוונה מדגיש ״לפחות כרגע״ כי איני מכירו ואין לי מושג מה יהיה איתו הלאה, לאן פניו מועדות, אבל לפחות אני מודה שיש בעיות ונותן צ׳אנס למישהו שכן מנסה, בדרכו שלו, להתחיל לפתור אותם.
הוא לפחות עושה מה שאני לא עושה, ועל כך בכל מקרה אני מוקיר ומעריך.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
נתן תודה: 300 פעמים
קיבל תודה: 486 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא על ידי יאיר »

יאיר כתב:
א יודעלע כתב:אגב, נראה שקרא היטב את הביקורות עליו...
אני יודע מה הניק שלו בפורום...
מי האמין??...

חמדתי לצון :P

עניין אותי לראות מה יהיו התגובות... (:
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!

לוי

נושא שלא נקרא על ידי לוי »

ואם כבר בענין הנשיקות מדובר, רציתי גם לומר הערה בזה.

שמעתי מגדולי המחנכים (מלפני הרבה שנים) שבזמנינו טוב לאביו שינשק לפעמים את בניו, ולאו דוקא הקטנים אלא בעיקר הגדולים עד שנת הבר מצוה, כדי להעביר ולהכריע את הנשיקות של היצה"ר שנותן לרוב כהיום ברחוב בעוה"ר.

ואגב, שמעתי פעם ממחנך גדול, שסיפור סיפור מאיזה ילד גדול שחטף פעם האפיקומן מאביו, ולפני האכילת האפיקומן חיפש האבא את האפיקומן ושאל מי לקח זאת, ענה הילד שהוא חטף אותו, אמר לו אביו בבקשה תן את זה בחזרה מהר, השעה כבר מאוחר, אמר לו הילד אבל אני רוצה משהו על זה, אמר לו אביו בביטול: מה אתה כבר רוצה לבקש? מכונית קטנה של פלסטיק? או מכבי אש קטן? וכו'. ענה הילד אני רוצה שתתן לי פעם אחת נשיקה!!!
וכל המסובין שם כששמעו זאת מפי הילד, הורידו את ראשם על השלחן ומעיניהם זלגו דמעות. עד כאן הסיפור.

הכתב והמכתב

נושא שלא נקרא על ידי הכתב והמכתב »

יוסי גרין כתב:וכן "וינשק יעקב לרחל" מי שחושב שזה היה בגלל מה שקורה לנו כשאנחנו רואים קרובת משפחה קטנה ומנשקים אותה, הוא טיפש ו"גראב יונג". ולכן רש"י הקד' כותב שם שבכה על שלא יקבר עמה".

הסיבה שרש"י הקד' כותב על מה בכו. היינו של יקברו ביחד נרמז בזה שלא היה להם שום רגש חומרי כמו שהמת אינו מרגיש
רש"י כותב את זה על ויבך ולא על וישק ... ואינני מבין מה הקשר
וח"ו לחשוב על יעקב אבינו - זה נראה שכמה לא תפסו את עומק המושג "מרכבה לשכינה" והוא היה דבוק כל כולו באין סוף ברוך הוא ומהלך בעולם האצילות דאצילות וכן רחל ולנו אנשים שפלים מדור שפל בלתי נתפש איך זה הולך יחד....
התורה ניתנה גם לאנשים שפלים כמותנו....
רק ראיתי שיהודה המנהל יש לו ראש על הכתפיים והוא ירד לעמק הכוונה.
נכון... רוב דבריו נכונים
ותשובה ל'הכתב והמכתב' הוא שברוב התורה הקד' הפשט הוא כפי שאנחנו מבינים פשט
אבל באבוה"ק והאמהוה"ק ושאר האנשים בתנ"ך וחז"ל הפשט הוא כפי מדרגתם - פשט, ורק ראש עקום ומסולף יכול לחשוב על הענקים האלו כאלו השוואות מגושמות.
נדמה לי שיש כאן איזשהי טעות בהגדרת נפש האדם. אבל צריך לכתוב על זה ספר כדי להסביר

תוך כדי כתיבה נזכרתי בהא דאיתא בכתבי האריז"ל שזה שכתוב על מנשה בן חזקיה הכניס צלם להיכל - היינו שנפל לו מחשבה זרה בתפילתו והפגם היה כ"כ גדול כפי גדלותו שהיה מלך ישראל, וכאשר לצדיק קורה כאלו דברים אז פשוטי העם עושים דברים שלא יעשו ומגיעים למצב של הכנסת צלם להיכל, ולא שהוא עצמו בידיו הכניס פסל לביהמ"ק כההבנה הראשונית וזהו הפשט הפשוט עוד חוץ מרמז דרש סוד וכו'
לא הבנתי למה זהו הפשט הפשוט אדרבה זהו דרוש שבדרוש.

והמבין יבין כי קיצרתי מאד מאד ויקיש לכל השאר
ואשר לא "יודע אפי' קצת" ככלב המלקק לא ירים את קולו כי הם דברים עדינים מאד מאד,
על דברים עדינים כאלו אי אפשר לחוות דעה לא לכאן ולא לכאן, אי אפשר לקבוע רק לצד אחד לא לחוות דעתו מפני שהדברים עדינים.
ושאר המצוות והעבירות בתורה הם כפי שפירשו לנו חז"ל אחד לאחד ונאסף בשו"ע...

ולעניין החיבוק של יעקב לנכדיו אצטט -

צרור המור
ואמר לא יוכל לראות. כלומר לא יוכל לראותם בטוב עין בעין, כדי שתחול הברכה עליהם. ולכן וישק להם ויחבק להם. כדי להדביק מחשבתו בהם ולברכם:
אור החיים
ועיני ישראל וגו' צריך לדעת למה כתב הודעה זו במקום זה, ומה קשר ושייכות לדבר זה עם הסמוך לו וישק להם ויחבק להם עוד צריך לדעת אומרו להם שהיה לו לומר וישק אותם ואולי ששני דקדוקים אלו, כל אחת מתרצת חברתה, כי לצד שכבדו עיניו מזוקן היה מחבק שלא במקום החיבוק ומנשק שלא במקום הנישוק, ולזה אמר להם ולא אמר אותם, והבן:
נכון. אבל פירושם לא בא לשלול הפשט הפשוט אלא להוסיף עליו. וזהו פשוט.
העמק דבר
ועיני ישראל כבדו מזקן לא יוכל לראות. כדי להוסיף עוד אהבה ע"י הסתכלות יפה ע"כ עשה פעולות אחרות במשמוש ידים וברעיון שקוע בהם לאהבה:
כנ"ל. מי שיש חומש המאור יודע לצטט עוד ציטוטים. את הרד"ק בויצא שהפנתי אליו לא בדקת (על הפסוק אעבדך). וזהו רק לדוגמא בעלמא
עד כאן ציטוטים

ואכתוב עוד שידוע ליודעים שהכוח החזק ביותר של צדיק והשפיע הוא עי העיניים ויעקב אבינו כבר לא פעל לו העיניים כי כבדו מזקן-זה שקנה חכמה והסתובב כבר בעולמות העליונים לכן היה מוכרח להשתמש בחיבוק ונישוק.

וכל אחד שיעשה חשבון פשוט בני כמה היו מנשה ואפרים אז !!! וכן יעקב יראה בעצמו שזה לא כהנהגת סבא לנכד כפשוטו...
אצל בני אונגרין מנשקים ילדים אפילו מבוגרים
כל שכתבתי הוא זה שמענדל הביא דוגמאות מאנשי התנ"ך
אבל באמת צריך לחבק ולנשק וכו'

וזאת למודעי כי אני לא יכול להקליד מהר ויש לי הרבה בפה ובראש להרחיב ולא כעת הזמן ואקווה שלא יבינו אחרת משהתכוונתי... בתפילה לקל חי שלא יצא תקלה מתחת ידינו....

הכתב והמכתב

נושא שלא נקרא על ידי הכתב והמכתב »

יהודי חושב כתב:הדיון כאן הוא מראה למה שקורה בציבור שלנו, יש אצלינו אנשים נפלאים, תלמידי חכמים ואינטליגנטים, שומרים על קלה כבחמורה באמת לשם שמים, אבל- מקובעים ומרובעים שלא מוכנים בשום אופן שבעולם לחרוג מהריבוע, לעיתים זה מצוין, הריבוע הזה שמר על היהדות שלנו לאורך הדורות, אבל יש מצבים שביטולה זהו קיומה.

מביאים כאן אינספור ראיות שחלק מהדור הצעיר זקוק לשינוי, והחלק הזקוק לשינוי הולך וגדל, מביאים ראיות שבגלל שלא יוצרים את השינוי הנוער הזה זולג לנו מבין האצבעות לכיוון התהום והשאול, אנחנו מאבדים אותם! ואנשים מעדיפים להיות בת יענה ולהתעסק עם תורת הקבלה והסוד כדי לא לקבל את הדברים כפשוטם, שחייבים שינוי! (ולא אני לא מזלזל ח״ו באף חלק מהתורה!!)

אני לא אומר שר׳ מנדל הוא המשיח בכבודו ובעצמו, ממש לא, אבל לפחות כרגע נראה לי שהוא סוג של התחלתא דגאולה של הנושא, לא מספיק מבורר, אבל בהחלט מספיק בשביל סוג של התחלה.

ולכל הקופצים למיניהם, בכוונה מדגיש ״לפחות כרגע״ כי איני מכירו ואין לי מושג מה יהיה איתו הלאה, לאן פניו מועדות, אבל לפחות אני מודה שיש בעיות ונותן צ׳אנס למישהו שכן מנסה, בדרכו שלו, להתחיל לפתור אותם.
הוא לפחות עושה מה שאני לא עושה, ועל כך בכל מקרה אני מוקיר ומעריך.
מסכים

סמל אישי של משתמש
שש משזר
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי שש משזר »

גם אני מצטרף לזה.

אוסיף רק, שאני כן מכירו הגם שאין לי מושג לאן פניו מיועדות, כי הנסתרות לה' אלוקינו, אבל אם לשפוט לפי ההיסטוריה - הוא סוג של בשורה טובה.

סמל אישי של משתמש
חבצלת השרון
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חבצלת השרון »

ראיון עם מענדל ראטה בעיתון בקהילה

להורדה: https://jumbomail.me/j/CpUqW80ni0STBlt
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.

יהודי חושב

חבצלת השרון כתב:ראיון עם מענדל ראטה בעיתון בקהילה

להורדה: https://jumbomail.me/j/CpUqW80ni0STBlt
תודה רבה!

סמל אישי של משתמש
חבצלת השרון
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חבצלת השרון »

photo_2017-01-14_22-26-06.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.

יהודי חושב

קראתי את הראיון עם ר׳ מענדל בעיתון בקהילה.

דבר ראשון רציתי לומר תודה לר׳ מענדל שכ״כ מהר נתן להבין לאן פניו מועדות, שלא השאיר הרבה זמן לפתח תקוות.

ואסביר איך הגעתי למסקנות אלו:
בראיון הוא מסביר מה היא דרכו ומהיכן הוא לוקח הדרכה, הוא מדבר שם על קרליבך, איזביצה, החבקוקניקים (שילוב של חב״ד ברסלב וקוק) וגם על משנתו החינוכית של הרב קוק.

ברגע שהוא לוקח לעצמו כמורה דרך שיטות שיצאו מהם תקלות חמורות לעם ישראל, שיטות שנוגדות את התורה וההלכה, הוא סטה מהדרך, אין הוא יכול להביא יותר את בשורת השינוי המיוחל לנוער שלנו.

בטווח שבין מנהגים, מסורות, שיטות והנהגות, לבין ההלכה, יש הרבה מקום לתמרן, אם יש נוער שקשה לו וע״י שיקלו עליו מעט במנהגים והנהגות הוא ישאר לשמור את התורה וההלכה, (למרות שמנהג ישראל תורה הוא וכו׳) בהחלט יש מקום להקל, אבל עד ההלכה, הלכה היא חומה בלתי עבירה לחלוטין! (וברור שאם ישכילו להכניס להם את ההנאה והאור שבמנהגים, לא יצטרכו להגיע למצבים שיש צורך להקל בהם).

תורות חב״ד, ברסלב, איזביצה, גם אם היה/יש עליהם התנגדות מצד חוגים מסויימים, ההתנגדות היא לא עקב היותם נוגדים את התורה/ההלכה.
קרליבך עם כל הבעייתיות שלו והנהגותיו האישיות שהיו נוגדות את ההלכה, לא ידוע לי שהשאיר כשיטה מורשת עם הנהגות נגד ההלכה. (ככה ידוע לי, אבל איני בקיא גדול במורשת קרליבך).
לעומת זאת, מורשת הרב קוק, עם כל הכבוד לחכמתו בסוגיות חינוכיות לדברי ר׳ מענדל, הצמיחה ציבור שמונה כמליון (!) איש שהתורה זהו ספר חוקים הכי בעייתי שקיים, חוקים שחייבים לפתור את הבעייתיות שלהם, ואם לא מצליחים לפתור, פשוט עוברים עליהם.
עם כל מורשתו החינוכית, ואהבת ישראל שלו, ר׳ מענדל בדק איך נראה הנוער שלהם, שהוא כ״כ מעריץ, כמה שנים אחרי הישיבה התיכונית? הוא בדק כמה דתל״שים יש להם? הוא בדק איך נראות הבנות שם? בכמה אחוזים מהחתונות אצלם יש הפרדה? לא רוצה להיכנס לזה כאן, זה לא הפורום המתאים, אבל מצב הציבור הזה מבחינת יהדות גרוע מאד!!
הוא גם מביא דוגמא מהחבקוקניקים, הם סמל של מורשת המזרחי, כשיש לך בעיה הלכתית, תכניס את השאלה למכונה, ויצא לך תשובה איזה רב פותר לך אותה, החבקוקניקים פשוט יותר מתוחכמים, הכניסו למאגר שמסדר את החיים גם את חב״ד וברסלב, משתמשים במה שנח, השאר זורקים והחיים פשוט יפים.

שוב, אין בעיה בללמוד מכל השיטות ביהדות! כל עוד צמודים בכל מחיר להלכה! יש בעיה כשלומדים משיטה שבשיטתיות עוקרת את היהדות וההלכה, גם אם בראש השיטה עמד אדם לכאורה ירא שמים, צריכים להסתכל בפרספקטיבה של זמן, מה השיטה שלו הפיקה.
אני בטוח שהראשון שהגה את רעיון הרפורמים לא חלם שיום אחד אנשי השיטה יעשו בר מצווה לכלב....
כיהודים שומרי תורה ומצוות אנחנו חייבים להסתכל מה יצא מהשיטה, לפני שאנחנו מאמצים אותה.

האם ר׳ מענדל רוצה לראות יום אחד את הנוער שהוא כ״כ רוצה לעזור להם נראים כמו הנוער הדתי לאומי? קשה לי להאמין, אבל בכל מקרה אם אלו מורי דרכו, הדרך לשם קצרה.
אם רוצים לעשות שינוי לטובה בנוער שלנו, אם רוצים להאיר בהם את אור התורה ולהכניס בהם את מתיקות היהדות זה אך ורק דרך היהדות עצמה!

ר׳ מענדל מדבר הרבה על הנוער שלהם שכ״כ מחובר וכוסף לרוחניות, ברצוני לתת נקודה למחשבה: להבדיל, גם בהודו יש נזירים מחוברים וכוספים לרוחניות, אבל יהדות זה לא!

מהתחלה שהתוודעתי לר׳ מענדל היו דברים שלא אהבתי, אבל לאור כל הטוב שיש בו, והנקודות האמיתיות שהעלה, העברתי אותם, אמרתי בא נמשיך לעקוב, יש לו בשורה, אולי הוא יצליח איפה שרבים נכשלו, אבל הכתבה הזאת סתמה את הגולל על הציפיות, מרע לא יוצא טוב, משיטות שנוגדות את היהדות אי אפשר להביא בשורה ליהדות.

להלן מס׳ דברים שלא אהבתי בהתנהלותו:
- מנהל דף פייסבוק למרות שזהו מקום שאינו מתאים לירא שמים בלשון המעטה, אמרתי לעצמי: נו, מורד, כל עוד אינו מורה דרך כזאת לרבים, (למרות שבעקיפין זה בהחלט הוראת דרך), נבלע את זה, בתקווה שיתפכח יום אחד.
- התראיין לווינט, עצם הלהתראיין למקום מלוכלך כזה.. ואם באמת מה שחשוב לך זה השינוי בבית פנימה, למה אתה הולך לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ? אמרתי לעצמי: נו, מורד בצמצום שגדל בו, בסדר, יעבור לו ועוד יעשה הרבה טוב.
- כנ״ל בעניין ראיון לקול ישראל.
- כותב בהערצה על הציבור הדתי לאומי, חשבתי שעדיין לא התבגר מספיק, וכבחור חסידי בטח לא בדק לעומק מה באמת קורה שם גם בענייני אביזריהו דגילוי עריות וכו׳.
כנ״ל בעוד כל מיני רעיונות שהביא בבלוגים שלו.

הכל טוב ויפה, עד שהבנתי שזה לא רק מרד נעורים שיחלוף, אלא שיטה בעייתית מאד, שיטה שנוגדת את התורה וההלכה שהוא אימץ לעצמו.

ראשוני המשכילים באירופה גם לבשו שמונה בגדים, היה בדבריהם הרבה נקודות אמת וצדק, אבל סופם מלמד על תחילתם, כנ״ל הרב קוק.

בטוח שר׳ מענדל יכתוב עוד הרבה דברים אמיתיים ונכונים על הציבור שלנו, אבל מכאן ואילך אינו ראוי להתייחסות כלל ברוח התורה והיהדות.

את האמת?! חבל מאד! חבל עליו, בחור מיוחד שכזה, וחבל לנו...

(הבהרה, כל מה שנכתב כאן אודות הציבור הדתי לאומי נכתב לאחר שנים של מחקר אודותם, ושנים רבות של היכרות אישית עמוקה עם ציבור זה (כולל החבקוקניקים), אין לי ח״ו משהו אישי נגדם כאנשים, יש ביניהם אינסוף אנשים מיוחדים ממש, כל הנאמר כאן הוא נגד השיטה).

zeevi
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי zeevi »

לקרוא ולא להאמין!
הסתכלתי שוב ושוב אם אני לא טועה, הייתי בטוח שזה גאליציאנער או א יודעלע. שככה יכתוב יהודי חושב? לא להאמין.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

יישר כח ר' יהודי חושב

סיכמת את הדברים בצורה יפה

סמל אישי של משתמש
yehuda
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי yehuda »

יהודי חושב כתב:קראתי את הראיון עם ר׳ מענדל בעיתון בקהילה.

דבר ראשון רציתי לומר תודה לר׳ מענדל שכ״כ מהר נתן להבין לאן פניו מועדות, שלא השאיר הרבה זמן לפתח תקוות.

ואסביר איך הגעתי למסקנות אלו:
בראיון הוא מסביר מה היא דרכו ומהיכן הוא לוקח הדרכה, הוא מדבר שם על קרליבך, איזביצה, החבקוקניקים (שילוב של חב״ד ברסלב וקוק) וגם על משנתו החינוכית של הרב קוק.

ברגע שהוא לוקח לעצמו כמורה דרך שיטות שיצאו מהם תקלות חמורות לעם ישראל, שיטות שנוגדות את התורה וההלכה, הוא סטה מהדרך, אין הוא יכול להביא יותר את בשורת השינוי המיוחל לנוער שלנו.

בטווח שבין מנהגים, מסורות, שיטות והנהגות, לבין ההלכה, יש הרבה מקום לתמרן, אם יש נוער שקשה לו וע״י שיקלו עליו מעט במנהגים והנהגות הוא ישאר לשמור את התורה וההלכה, (למרות שמנהג ישראל תורה הוא וכו׳) בהחלט יש מקום להקל, אבל עד ההלכה, הלכה היא חומה בלתי עבירה לחלוטין! (וברור שאם ישכילו להכניס להם את ההנאה והאור שבמנהגים, לא יצטרכו להגיע למצבים שיש צורך להקל בהם).

תורות חב״ד, ברסלב, איזביצה, גם אם היה/יש עליהם התנגדות מצד חוגים מסויימים, ההתנגדות היא לא עקב היותם נוגדים את התורה/ההלכה.
קרליבך עם כל הבעייתיות שלו והנהגותיו האישיות שהיו נוגדות את ההלכה, לא ידוע לי שהשאיר כשיטה מורשת עם הנהגות נגד ההלכה. (ככה ידוע לי, אבל איני בקיא גדול במורשת קרליבך).
לעומת זאת, מורשת הרב קוק, עם כל הכבוד לחכמתו בסוגיות חינוכיות לדברי ר׳ מענדל, הצמיחה ציבור שמונה כמליון (!) איש שהתורה זהו ספר חוקים הכי בעייתי שקיים, חוקים שחייבים לפתור את הבעייתיות שלהם, ואם לא מצליחים לפתור, פשוט עוברים עליהם.
עם כל מורשתו החינוכית, ואהבת ישראל שלו, ר׳ מענדל בדק איך נראה הנוער שלהם, שהוא כ״כ מעריץ, כמה שנים אחרי הישיבה התיכונית? הוא בדק כמה דתל״שים יש להם? הוא בדק איך נראות הבנות שם? בכמה אחוזים מהחתונות אצלם יש הפרדה? לא רוצה להיכנס לזה כאן, זה לא הפורום המתאים, אבל מצב הציבור הזה מבחינת יהדות גרוע מאד!!
הוא גם מביא דוגמא מהחבקוקניקים, הם סמל של מורשת המזרחי, כשיש לך בעיה הלכתית, תכניס את השאלה למכונה, ויצא לך תשובה איזה רב פותר לך אותה, החבקוקניקים פשוט יותר מתוחכמים, הכניסו למאגר שמסדר את החיים גם את חב״ד וברסלב, משתמשים במה שנח, השאר זורקים והחיים פשוט יפים.

שוב, אין בעיה בללמוד מכל השיטות ביהדות! כל עוד צמודים בכל מחיר להלכה! יש בעיה כשלומדים משיטה שבשיטתיות עוקרת את היהדות וההלכה, גם אם בראש השיטה עמד אדם לכאורה ירא שמים, צריכים להסתכל בפרספקטיבה של זמן, מה השיטה שלו הפיקה.
אני בטוח שהראשון שהגה את רעיון הרפורמים לא חלם שיום אחד אנשי השיטה יעשו בר מצווה לכלב....
כיהודים שומרי תורה ומצוות אנחנו חייבים להסתכל מה יצא מהשיטה, לפני שאנחנו מאמצים אותה.

האם ר׳ מענדל רוצה לראות יום אחד את הנוער שהוא כ״כ רוצה לעזור להם נראים כמו הנוער הדתי לאומי? קשה לי להאמין, אבל בכל מקרה אם אלו מורי דרכו, הדרך לשם קצרה.
אם רוצים לעשות שינוי לטובה בנוער שלנו, אם רוצים להאיר בהם את אור התורה ולהכניס בהם את מתיקות היהדות זה אך ורק דרך היהדות עצמה!

ר׳ מענדל מדבר הרבה על הנוער שלהם שכ״כ מחובר וכוסף לרוחניות, ברצוני לתת נקודה למחשבה: להבדיל, גם בהודו יש נזירים מחוברים וכוספים לרוחניות, אבל יהדות זה לא!

מהתחלה שהתוודעתי לר׳ מענדל היו דברים שלא אהבתי, אבל לאור כל הטוב שיש בו, והנקודות האמיתיות שהעלה, העברתי אותם, אמרתי בא נמשיך לעקוב, יש לו בשורה, אולי הוא יצליח איפה שרבים נכשלו, אבל הכתבה הזאת סתמה את הגולל על הציפיות, מרע לא יוצא טוב, משיטות שנוגדות את היהדות אי אפשר להביא בשורה ליהדות.

להלן מס׳ דברים שלא אהבתי בהתנהלותו:
- מנהל דף פייסבוק למרות שזהו מקום שאינו מתאים לירא שמים בלשון המעטה, אמרתי לעצמי: נו, מורד, כל עוד אינו מורה דרך כזאת לרבים, (למרות שבעקיפין זה בהחלט הוראת דרך), נבלע את זה, בתקווה שיתפכח יום אחד.
- התראיין לווינט, עצם הלהתראיין למקום מלוכלך כזה.. ואם באמת מה שחשוב לך זה השינוי בבית פנימה, למה אתה הולך לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ? אמרתי לעצמי: נו, מורד בצמצום שגדל בו, בסדר, יעבור לו ועוד יעשה הרבה טוב.
- כנ״ל בעניין ראיון לקול ישראל.
- כותב בהערצה על הציבור הדתי לאומי, חשבתי שעדיין לא התבגר מספיק, וכבחור חסידי בטח לא בדק לעומק מה באמת קורה שם גם בענייני אביזריהו דגילוי עריות וכו׳.
כנ״ל בעוד כל מיני רעיונות שהביא בבלוגים שלו.

הכל טוב ויפה, עד שהבנתי שזה לא רק מרד נעורים שיחלוף, אלא שיטה בעייתית מאד, שיטה שנוגדת את התורה וההלכה שהוא אימץ לעצמו.

ראשוני המשכילים באירופה גם לבשו שמונה בגדים, היה בדבריהם הרבה נקודות אמת וצדק, אבל סופם מלמד על תחילתם, כנ״ל הרב קוק.

בטוח שר׳ מענדל יכתוב עוד הרבה דברים אמיתיים ונכונים על הציבור שלנו, אבל מכאן ואילך אינו ראוי להתייחסות כלל ברוח התורה והיהדות.

את האמת?! חבל מאד! חבל עליו, בחור מיוחד שכזה, וחבל לנו...

(הבהרה, כל מה שנכתב כאן אודות הציבור הדתי לאומי נכתב לאחר שנים של מחקר אודותם, ושנים רבות של היכרות אישית עמוקה עם ציבור זה (כולל החבקוקניקים), אין לי ח״ו משהו אישי נגדם כאנשים, יש ביניהם אינסוף אנשים מיוחדים ממש, כל הנאמר כאן הוא נגד השיטה).

דעתי על הר' קוק ידועה ומפורסמת כאן בפורום, כמו דעתי על הציבור שנחשב כהולך בדרכו, והיא שווה לדעתו של יהודי חושב. ועם כל זה, איני חושב שמענדל רואה את הר' קוק כמורה דרכו, ובוודאי שלא חושב ללכת בדרכי הציבור הדתל"י. ר' מענדל סך הכל טוען ובצדק שיש שם המון נקודות טובות, כמו למשל פתיחות הרגש בעבודת ה', העיון בתורת המוסר והחסידות בצורה מעמיקה ועוד מעלות טובות.

יודגש: המצב בציבור שלנו טעון בהחלט תיקון בדחיפות. לא מלמדים בישיבות לא מוסר ולא חסידות, לא מלמדים בחור מה זה יהודי, מה זה עבודת השם ולמה הגיע לעולם, ובדור מסוכן כזה, המצב הזה - אם לא ישתנה - יכול להביא לתוצאות הרות אסון. למרות שהציבור שלנו הצועד בעקבות גדולי ומאורי דורינו שליט"א לא חסר כלום באופן כללי, הרי שבאופן פרטי ברור שיש נקודות שטעונות תיקון ושיפור (אם הכל היה מושלם, אז משיח היה פשוט מגיע...).

המצב הוא שמענדל מעורר על נקודות נכונות, גם אם איני מסכים עם כל מילה מדבריו ויש הרבה מדבריו שאני מסתייג מהם.

בנוגע לכך שהוא פתח דף פייסבוק, אל תדון את חברך... הייתי מציע לשאול אותו, בהחלט יתכן שיש לו היתר מאיזה רב לצורך זיכוי הרבים. ואולי משתמש בפייסבוק ג"כ באופן שלא שייך להכשל (כגון בנוכחות אדם נוסף ירא שמים). כמובן שאיני רב והכל תלוי בפסיקת רבנים לצורך הענין.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!

סמל אישי של משתמש
שש משזר

נושא שלא נקרא על ידי שש משזר »

מצטרף לדברי יהודה.

עוד אחת אדבר בזה. הרב יהודי חושב, האם יתכן שהתבלבלת בין דלי"ם לחרדלי"ם? כי אני חושב שר' מענדל רוצה לקחת את הטוב של החרדלי"ם - דהיינו יר"ש פנימית וכיסופים לה' וכו' - ולזרוק את ההשקפה הכללית הבעייתית שלהם. ובנוגע לנקודה זו, יש מה ללמוד מן החרדלי"ם - אם כי לא מהדלי"ם הכלליים.

כנלענ"ד.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

רבי יהודה, שמת לב שכל מה שאתה צועק פה בפורום לא מופיע כלל בבלוגים ובדבריו של מענדל ??
אתה רוצה ללמוד עוד כמה נושאים ותחומים ביהדות, כמוסר חסידות והשקפה, הוא רוצה שילמדו פחות בישיבות וישקיעו יותר בקומזיצים וכו'
בקיצור, הוא רוצה למשוך את זה לצד ליברלי יותר ואתה רוצה למשוך את זה לצד עמקני יותר, שידעו יותר מהו תכלית בריאתינו בעוה"ז.
לתשומת ליבך...

ואין שום היתר להחזיק דף בפייסבוק אפילו לא להציל אחרים מרדת שחת, ושמעתי ממורה הוראה גדול שאסור ללמד זכות על אנשים כאילו, כי אח"כ כל אחד יחזיק בזה ויגלגל עיניים צדקניות שילמדו עליו זכות וכו', וצריך להיות ברור שכ"א אבל כ"א בלי יוצא מן הכלל שמחזיק כזה דבר - שזה סתירה ליהדות ולשמירת תומו"צ.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

א יודעלע
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 69 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע »

יאיר כתב:
יאיר כתב:
מי האמין??...

אכן התפלאתי מה לו ולפורום ה'סגור' ה'מצומצם' ה'פרום' ה'מרובע' (יש כאן אפילו משולש) כמו לדעת.
במיוחד שאין כאן גילויי אהבה. (לייקים בלע"ז)

א יודעלע

יהודי חושב כתבת נפלא.
אם זאת נדמה לי שכבר מתחילה לא היית כ"כ בעד רמ"מ ורק רצית שדבריך יתקבלו יותר...

א יודעלע

יהודה-
אכן צודק אתה שצריך להוסיף לימודי יהדות וכו'
ובוודאי שיש עוד מה לשפר, הרבה מה לשפר.

השאלה מי אמור להצביע על נקודות התורפה,
היכן אמורים להצביע על נקודות התורפה,
(אתה מכיר ראש ישיבה שמסתובב בפייסבוק?)
כיצד אמורים להצביע על נקודות התורפה.
(ע"י השמצת הדרך החרדית ומנגד לשבח את הזרם החרד"לי בלי הפסק)

כבר כתבתי ואני מרגיש קצת מטופש לכתוב שוב ושוב.
יתכן שרמ"מ הוא בשורה נהדרת לגולשים החרדים בפייסבוק.
שבתוך ים הזבל יראו לפחות יהודי של צורה. (הגם שלא תמיד הפיאות הארוכות מוכיחות על יר"ש)

אבל מתוך הזבל של פייסבוק לבוא ולתקן את היהדות החרדית הנורמטיבית, שהולכת בזרם, ומהווה לפחות 90% מכלל היהדות החרדית הנאמנה,
זה אינו נראה לי.

סמל אישי של משתמש
ישיביש
נתן תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי ישיביש »

אמש נערכה מסיבת יום הולדת למשפיע מברסלב, רבי קלמן גולדשמיד, המתמודד עם מחלה קשה • מי שארגן את המסיבה הספונטנית היה מקורבו וידידו איש החסד חונה דייטש • השתתפו: בעלי המנגנים מנדל ראטה, חיים גולד, יונתן פורת, ישראל זלושינסקי, וישיבת תורה לשמה - שהגיעו לשמוח בשמחתו של רבי קלמן • צפו

http://www.ch10.co.il/news/339682/#.WHtgilMrLIU
מי מוריד לחסומים?

יהודי חושב

הרב יהודה, הרב שש משזר, והרב א יודאלע, אענה לכם על הכל בהודעה אחת, וסליחה על אריכות הדברים.
פשוט זהו נושא כ״כ חשוב לברר אותו, שחשוב שהכל יהיה מובן וברור.
וכמובן שתמיד אשמח לשמוע את דעתכם.
אם שמתם לב, אני בהחלט פתוח לשמוע דעות נוספות...
(לא הצלחתי להדגיש את הציטוטים שלכם, לכן כל ציטוט מתחיל ונגמר עם ״״)

״ועם כל זה, איני חושב שמענדל רואה את הר' קוק כמורה דרכו, ובוודאי שלא חושב ללכת בדרכי הציבור הדתל"י.״

מצ״ב צילום עם ציטוט מהראיון, הוא בפירוש רואה בו מורה דרך בדברים מסויימים (אלא אם כן כותבי הראיון לא דייקו בכתיבתם, גם זה קורה, ואשמח לשמוע אם זה אכן כך...)

״ר׳ מענדל סך הכל טוען ובצדק שיש שם המון נקודות טובות, כמו למשל פתיחות הרגש בעבודת ה', העיון בתורת המוסר והחסידות בצורה מעמיקה ועוד מעלות טובות.״

ברור שיש בהם המון מעלות טובות, על כך כבר כתבתי בהודעתי הקודמת, ואצטט זאת כאן שוב:
ואוסיף, שאולי כיחיד אתה יכול לראות את התנהגותם ולקחת מהם לימוד, אבל כשיטה כשאתה רוצה ליצור שינוי, אסור לקחת ממקור שהתוצאה שלו זה היפך היהדות.
מרע לא יוצא טוב! זה כלל.
בכלל כמשפיע זה בעייתי מאד להביא דברים טובים מאדם או חברה שיש בה הרבה עיוות, רוב העולם לא חושבים, לא מעמיקים, ואם הם שמעו מהמשפיע המוערך והמוערץ מילה טובה על ציבור זה, אין הם יודעים לעשות את ההפרדה ומעתה הכל כשר, גם כאשר המשפיע חושב שיש שם דברים טובים שצריך לחקות, ראוי שיהיה חכם ולא יביא את המקור...

״יודגש: המצב בציבור שלנו טעון בהחלט תיקון בדחיפות. לא מלמדים בישיבות לא מוסר ולא חסידות, לא מלמדים בחור מה זה יהודי, מה זה עבודת השם ולמה הגיע לעולם, ובדור מסוכן כזה, המצב הזה - אם לא ישתנה - יכול להביא לתוצאות הרות אסון. למרות שהציבור שלנו הצועד בעקבות גדולי ומאורי דורינו שליט"א לא חסר כלום באופן כללי, הרי שבאופן פרטי ברור שיש נקודות שטעונות תיקון ושיפור (אם הכל היה מושלם, אז משיח היה פשוט מגיע...)״

אני אומר את זה כל הזמן! ואומר זאת בכאב גדול, כי לצערי אני עוסק יום יום בתוצאות, אינסוף כאב, צער וייסורים הם מנת חלקם של הנפגעים וסביבתם מהמצב.

״המצב הוא שמענדל מעורר על נקודות נכונות, גם אם איני מסכים עם כל מילה מדבריו ויש הרבה מדבריו שאני מסתייג מהם.״

גם לזה התייחסתי בהודעתי הקודמת ואצטט כאן שוב:

״עוד אחת אדבר בזה. הרב יהודי חושב, האם יתכן שהתבלבלת בין דלי"ם לחרדלי"ם? כי אני חושב שר' מענדל רוצה לקחת את הטוב של החרדלי"ם - דהיינו יר"ש פנימית וכיסופים לה' וכו' - ולזרוק את ההשקפה הכללית הבעייתית שלהם. ובנוגע לנקודה זו, יש מה ללמוד מן החרדלי"ם - אם כי לא מהדלי"ם הכלליים״.

לא התבלבלתי, מכיר היטב היטב, החבקוקניקים לרוב הם חרד״לים, ושוב אחזור על הכלל שאין רע יוצא מטוב, במיוחד לא כשיטה, ויש מספיק מקומות כשרים לכתחילה ביהדות שאפשר להביא מהם דוגמא של יר״ש וכיסופים לה׳ וכו׳.
כגון חב״ד, כגון ברסלב המקורי, (לא כל הנספחים...) גם אם אצל החרד״לים זה יותר בולט, עדיין זה לא נותן אישור להביא את שיטתם כדרך חיים, כי כאמור, מי זה שידע בבירור מה לזרוק ומה לא? וכי כולם חושבים וחכמים כמוך? ומה ימנע בסופו של דבר לאמץ את שיטתם לגמרי?

״נדמה לי שכבר מתחילה לא היית כ"כ בעד רמ"מ ורק רצית שדבריך יתקבלו יותר״

היות שאני מתעסק הרבה עם נוער, ובפרט בתקופה האחרונה שפגשתי סיפורים קשים מאד, אני כל הזמן מתפלל, מקווה ומייחל שמישהו יתעורר ויקרה שינוי.
ר׳ מענדל בהחלט סיקרן אותי, משך את תשומת ליבי, הרגש החם שלו והדיבור האמיתי על נקודות בעייתיות גרמו לי לעקוב אחר מהותו ולאן פניו מועדות, בתקווה גדולה שאולי אולי יש בפיו איזשהי בשורה.
אך מהראיון בעיתון בקהילה הבנתי סופית שלצערי לא ממנו תגיע הישועה... (והלוואי שיתפוס את עצמו וכן יזכה להביא לנו בשורה... ) אני לא חוזר בי שהוא בחור עם טוב ועוצמות נדירות, אבל במצבו הנוכחי, עם מורי דרכו והשקפתו נאלץ להמשיך להתפלל לישועה ממקום אחר.

ובקשר לנושא הפייסבוק, ברור שאין זה מקום לאדם ירא שמים, וכאמור טוב לא יוצא מרע, ואין מקום לקירוב רחוקים דרך שם, בימינו יש מספיק דרכים גם דרך המדיה לקרב, לא צריך לשבת בתוך הטומאה, אבל במהלך חיי פגשתי לא מעט בחורים שפתחו פייסבוק כחלק ממרד, כחלק מירידה קשה במצבם הרוחני, ובחלוף הסערה, כשעלו על הדרך, סגרו את הפייסבוק והמשיכו בדרכם לחיים ולשלום.
קיוויתי (ועדיין מקווה) שר׳ מענדל נמצא בנקודה זו... קיוויתי שיום אחד הוא יכתוב בגדול, מטעמי יהדות והלכה סגרתי דף זה, עם קישור לבלוג או אתר שבו הוא יעלה את התכנים שלו.

ולסיום תודה להרב יאיר ולכל מי שאמר תודה על דברי, וכמובן תודה לכל משתתפי הדיון המחכים והחיוני הזה :)
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

א יודעלע כתב:
יאיר כתב:
יאיר כתב:
מי האמין??...

אכן התפלאתי מה לו ולפורום ה'סגור' ה'מצומצם' ה'פרום' ה'מרובע' (יש כאן אפילו משולש) כמו לדעת.
במיוחד שאין כאן גילויי אהבה. (לייקים בלע"ז)
לייקים היו ואינם מסיבות טכניות.

סמל אישי של משתמש
נעשה ונשמע

נושא שלא נקרא על ידי נעשה ונשמע »

יאיר כתב:
יאיר כתב:
מי האמין??...

אני האמנתי. ועדיין מאמין שאתה יודע מה הניק שלו.
הוא פשוט פנה אליך, שפרסום ענין זה שיייך לאאוטינג, והוא חמור. ואתה כמנהל מנצל את ידיעותיך לגלות סודות...

נבהלת מדבריו, ולכן טרחת לטשטש זאת בהלצה.

אני עדיין מאמין לגירסא הראשונה שלך.
ובאו כולם בברית יחד, נעשה ונשמע אמרו כאחד, ופתחו וענו ה' אחד...

סמל אישי של משתמש
yehuda

נעשה ונשמע כתב:
אני עדיין מאמין לגירסא הראשונה שלך.
יאיר אמר לי מיד כשכתב בפורום את הדברים הנ"ל, כי זו הלצה זמנית בלבד.

סמל אישי של משתמש
יאיר
מנהל ראשי
יצירת קשר:

סמל אישי של משתמש
אדוק

נושא שלא נקרא על ידי אדוק »

עוד בלוג הבליג המשפיע, להנאתכם למי שנהנה...
בואו נתחיל לשמור על הגוף והסביבה
הכל התחיל מיהודי רוסי מבני ברק שלימד את המשפיע תרגילי יוגה • ואז הוא הבין: בריאות הגוף משפיעה על בריאות הנפש, אין סתירה בין שמירת תורה ומצוות לבין מודעות על שמירת הגוף, ומוטל עלינו לשמור על איכות הסביבה לא פחות מאדם שאיננו דתי • הרב מענדל ראטה בטור ירוק במיוחד
קובי הר צבי יום רביעי כ' טבת תשע"ז 08:11 18/01/2017

זה היה לפני אולי כשש שנים, או קצת יותר. הייתי עמוק בשיחה עם יהודי אחד שקוראים לו ר' שמואל, בביתו בבני ברק.

הוא יהודי בעל תשובה שעלה מרוסיה, התקרב ליהדות ולחסידות וחזר בתשובה. ביום אחד הוא גילה את ה'טיש' של סבא שלי, הרבי משומרי אמונים זצ"ל, בלילות שבת, שמע את השירים ואת הקידוש מעורר הלבבות, והחליט שזה המקום שלו. כיום, בגלל המעבר שלי לעיר אחר והתפצלות החסידות לכמה חלקים, אני פחות פוגש אותו. אבל כשהייתי בחור צעיר אהבתי מאוד לשוחח אתו. אולי יותר מאשר עם כל באי בית הכנסת. המבטא, כמובן, רוסי כבד, העברית כמובן לא מושלמת, אבל התוכן, התוכן היה כל כך אמיתי וכנה. פעם, כשהייתי בחור זאטוט אמרתי לו במין הצגה של 'ענווה': ר' שמואל, אני עומד כל כך רחוק אבל אתה עומד כל כך קרוב, אתה כל כך רוחני, איך אתה מגיע לזה? והוא עונה לי בפשטות: 'תקשיב, אני עובד על זה ימים ולילות. עובד קשה בשביל להתקדם רוחנית, אז זה מה שקורה'. באבחה של שנייה הבנתי שה'ענווה' שלי הייתה צביעות, וה'גאווה' שלו הייתה אמת, כנות, וטוהר אינסופי. אין משחקי מילים. 'יש עבודה', כמו במבטא הרוסי.

אז ביום אחד אני מבקר בביתו, משוחחים על דא ועל הא, ובאמצע השיחה הוא שואל אותי אם אני רוצה ללמוד משהו מעניין, תרגילים רוחניים מעניינים. אוקי, 'תרגילים רוחניים', נשמע לי מעניין ומקורי. הוא למד אותם ברוסיה. שם, הוא אומר, גם אמנים או שחקנים על הבמה לומדים ומתנסים בתרגילים אלו, כי 'זה מאוד משחרר'. אני לא מצליח להבין מה הוא רוצה ממני עכשיו ומאיפה זה נופל עלי כל השפה הזאת. תרגיל רוחני, שחקנים רוסיים, וזה 'מאוד משחרר'. טוב, הייתי סקרן. הוא אומר לי, 'תתיישב על הכיסא, בתנוחה הכי נוחה שאתה רוצה'. התיישבתי. 'עצום את העיניים'. עצמתי. 'הרפה את הידיים שלך, בתנועה הכי רפה ומשוחררת'. הרפיתי. 'הרפה את הראש שלך, את הכובד, את המחשבה'. הרפיתי. 'הרפה את הכתפיים, הרפה את הרגליים, את הגב, את החזה. פתאום היה לי פחד מהדבר הזה. לא הייתי רגיל להתייחס לגוף בכלל. הייתי כל כך רחוק ממנו. להרפות את הגוף? זה היה נשמע לי מילה מגושמת, לא יודע, גופני מדי. לא הייתי מספיק משוחרר נפשית ותודעתית בשביל כך. אבל האמת היא שתמיד העזתי לשבור מוסכמות והרגלים, למרות שפעמים רבות ליווה אותם הפחד וההיסוס. אז צייתי. הרפיתי, הרפיתי ושחררתי. את כל הגוף, את כל אבריי, את כל גידיי ועורקיי. ואני שוכב עם עיניים עצומות ולא יודע לאן בדיוק אני מתחיל להיות מובל. אבל משהו מאוד שקט מתחיל לקרות לי מבפנים. ואז הוא אומר לי: תחשוב שניה על הראש שלך. תהיה מודע לקיומו. אל תדמיין אודותיו, תהיה אותו. זה אתה בעצם. תהיה רק מודע לחלק הבלתי נפרד שלך. התחלתי לחשוב על הראש, על העיניים שלי, על האף, על הפה, הלשון, השיניים. וואלה, פתאום נזכרתי שאולי יותר משנתיים שלא חשבתי בכלל על הלשון שלי. שכחתי מקיומה. חשבתי על הנשימה שלי, פנימה והחוצה. על החייך, הגרון והאוזניים. 'אל תדמיין, תהיה אותם. תהיה עצמך'. כך עברתי על כל הגוף שלי, בלי לוותר על חלק ממנו. בקטעים מסוימים היה לי ממש קשה והתקשיתי אפילו לנשום. הלב שלי רעד. לא הייתי מורגל, הייתי מנותק נפשית ושכלית מהגוף שלי. מתי בכלל העזתי להוציא את המילה 'הגוף שלי'? אבל עברתי את כל השלבים, ולאט לאט אני מרגיש את עצמי נכנס יותר ויותר לשקט עמוק. כאילו עברתי בשקט וללא משים לעולם אחר. עולם מודע ומחובר שיש בו שלווה שקטה. ופתאום התחלתי לבכות.

כשהתבגרתי ולמדתי כמה דברים בחיים, הבנתי שהוא עשה איתי תרגילי 'יוגה'. אלו הם תרגילים שמחזירים אותנו אל המודעות לגוף שלנו, ומתוך כך גם אל הנשמה שלנו. אלו הם תרגילים המאמינים בקשר גוף - נפש - נשמה. בהשלכותיו של האיזון הגופני על האיזון הנפשי והרוחני. אם אתה מנותק מקיומו של גופך או חלקים מגופך, אזי אתה מנותק בכללות מעצמך, גם מהנפש הטבעית שלך וגם מהנשמה שלך, כי הם קשורים ושלובים אחד בשני. התרגילים הללו באים ממקורות שונים, ברובם מתורת המזרח, הודו, סין ושכנותיהן. הם תרגילים רפואיים בעצם, כי הם נועדים לשחרר ולהרפות את הגוף, ויש בסגולתם גם לרפא כאבי גוף ומחלות שונות שנוצרו כתגובת התנגדות עקב ניתוקו של האדם מעצמו, אבל הרבה יותר מכך הם משליכים עמוקות גם על המבנה הרגשי והנפשי של האדם, וגם על הרוחניות ועל החיבור עם הנשמה. כשהתבגרתי, הבנתי יותר למה בכיתי אחרי תרגילי המודעות שעשיתי לגוף שלי. זו הייתה הרגשה כאילו חזרתי הביתה. חזרתי לעצמי, אני פה, הנה הגוף, והנה הנפש שלי, והנה גם הנשמה שלי, אני פה. חזרתי הביתה.

ביום אחד הבריקה לי פתאום האמרה של ה'בעל שם טוב' זיע"א, שאמר: "חור בגוף זהו חור בנשמה". במשך שנים התקשיתי עם האמרה הזאת, כי הבנתי אותה מתחילה בצורה פשוטה: אם אינך שומר על בריאות הגוף, בסוף יהיו לך מחלות ולא תוכל לעבוד את ה'. נו טוב, איזה חידוש כבר יש פה? ומה, לא מספיקה לי המצווה הכתובה בתורה, 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'? אך יום אחד הבנתי שכוונתו של הבעש"ט הייתה הרבה יותר עמוקה. הבעש"ט, כידוע, היה גם רופא גוף ונפש. הוא הבין גם ברפואה טבעית ונפשית, ומאמרות שונות שהוא השאיר בצוואתו נשמע שהוא מדריך אותנו גם להרפיית הגוף והנפש לקראת התפילה. באמרתו המקורית 'חור בגוף הינו חור בנשמה' הוא אומר: הגוף הוא חלק בלתי נפרד מהנשמה. אלו רבדים שונים של אישיות אחת. כל הזנחה ממודעות לגוף, מביאה גם הזנחה ורישול בעבודת הנשמה. ניתוק מהגוף מפרה ומערערת את האיזון ההרמוני של תודעתו של האדם. לא בגלל שהוא מקבל איזה מחלה וכדומה, אלא בגלל שהם שלובים, הגוף והנשמה. כל מה שקורה לגוף, קורה מידית גם לנפש ולנשמה. נזק קטן לגוף - נזק לנפש ולנשמה. ניתוק המודעות מהגוף הוא ניתוק גם מהנשמה.

האם אנחנו מנותקים מדי מהגוף שלנו? יותר טוב אם אשאל: האם יש בנו איזו שהיא מודעות בכלל על קיומנו בתוך גוף, שהוא מורכב ופועל כמכונה מעניינת והכי גאונית בעולם? האם אנחנו חושבים אי פעם על הזרוע והצוואר שלנו, למשל? או על הגב, או המרפקים? נדמה שאנו די מנותקים. למה זה ככה בעצם? מה היא הסיבה לכך?

כשהייתי בחור בישיבה, הייתי לפעמים יוצא לפארק הירקון בשעות בוקר מוקדמות, לחוות את השלווה של הטבע והירוק ולפתוח את היום עם חיבוק לחיק הטבע. שם הייתי רואה הרבה צעירים, לא בחורי ישיבה כמובן, שרצים בשעות הבוקר על מסלול מסוים, רצים רצים. לפעמים הם היו עוצרים ועושים איזה תרגיל התעמלות. מתכופפים, מתרוממים, נעים ימינה, זזים שמאלה. עובדים עם הגוף. מתייחסים אליו. הייתי מסתכל אז על כך כפעולות מאוד מגושמות, גופניות, חומריות. מה זו ההשקעה הזאת בגוף? העיקר זה הרוחניות. למרות שכן כאב לי קצת שאין אצלנו כל כך את היציאה אל הטבע ואל חיק הבריאה, שזו היה בעיניי פעולה ממש רוחנית ומטהרת, אבל לעבוד עם הגוף? ממש לא צלצל לי. תרגילי התעמלות עם הגוף? המילה הזאת, 'גוף', לא יודע. לא הייתי מסוגל לחשוב על כך. בשכונה שבה גרתי בימי נעוריי, היה גר אחד ממאורי הדור האחרון, הרב וואזנר זצ"ל. אחד הדברים שהיו מספרים עליו בשכונה, זה שהוא מאוד היה שומר על בריאות גופו. הייתי רואה אותו הולך מדי יום ברחוב במסלולו הקבוע. אמרו שהוא מקפיד על הליכת בוקר. גם שהוא הולך לשחות מדי פעם, בשביל לשמור על בריאות גופו. בעוד שלכאורה זה היה אמור להיות משהו שכל אדם עושה, שהרי התורה מצווה ואומרת לשמור על בריאות הגוף, אך זה סופר כסיפור ייחודי על נוהג ייחודי ושונה של אחד מהגדולים - שלמרות שהוא כל כך הרבה לומד ושקוע בעבודת ה', 'בכל זאת' הוא שומר על בריאות גופו. כביכול זה היה משהו שלא כל כך נורמטיבי, או לא חסידי. האם אכן גדלות בתורה ועבודת ה' אמורה מלכתחילה להיות סיבה להזנחה כלשהיא בשמירה על בריאות הגוף?

כשהייתי ילד יצא לי הרבה לבקר בעיר רמת גן. סבא שלי מצד האימא, הרבי מראחוב זצ"ל, היה גר שם. כשהייתי מסתכל על הרחוב ועל הנוף שם הבחנתי שיש שם משהו קצת שונה מהנוף הבני ברקי המוכר. הרחובות היו יותר מטופחים ומושקעים. דגש רב ניתן שם על הנוף ועל איכות הסביבה. בכל עיר חילונית, בעצם. אם זה עם הניקיון ברחוב, אם זה עם ההשקעה בירוק סביב הבניינים, ואם זה עם כל מכלי המיחזור שעומדים שם בכל פינה. אז זה היה לי ברור: במקום להשקיע בלימוד התורה, הם משקיעים בטיפוח הרחוב. אצלנו ידענו שבורחים מהרחוב. אבל כשגדלתי ולמדתי קצת גמרא, מסכת 'בבא בתרא', ראיתי שיש דינים שלמים בנושא השמירה על הנוף ועל איכות הסביבה. למדתי שאסור לכער את הנוף הירוק שסביב העיר, ושאסור ללכלך את הרחוב. אבל כשלמדנו את זה בישיבה, לא בדיוק נתנו דרשה בישיבה על החשיבות של שמירה על ניקיון ואיכות הסביבה. זה כאילו בכלל לא היה הנושא של חז"ל. כביכול התכוונו חז"ל להעלות את הנושא רק בשביל לפתח איזו שהיא למדנות מפולפלת כמה אמה בדיוק צריכים להרחיק מהעיר. אבל האמת היא שאצל חכמינו ז"ל זה היה ברור: אי ניקיון ואי שמירה על סדר ואיכות סביבה, זו היא רשלנות מוסרית עמוקה, ואף בעלת השלכה רחבה על החלק הרוחני של האדם. אך משום מה, בתודעה שלנו לפעמים מתקבלת לה איזה שהוא קשר בל ימוט בין 'פרומקייט' והקפדה יתירה על הדת, לבין הזנחת הגוף והסביבה.

גם במאה שערים הייתי מבקר הרבה כשהייתי ילד או בחור. בגלל הסבא האחר, מצד האבא, שהיה לו בית המדרש שם בלב מאה שערים. תסלחו לי על הזיכרונות שלי - אני רק זוכר שכשנכנסנו לשכונה היינו סותמים את האף בגלל אלף שקיות הפחים שהיו זרוקים שם ברחוב. אף פעם לא הבנתי למה דווקא בשכונות האלו זה ככה. עד שביום אחד הבנתי שאנשים מקשרים בין הקפדה יתרה על התורה והמצוות לבין הזנחת הבריאות והגוף, הניקיון והסביבה. בשכונת מאה שערים גרים יהודים יראים ושלמים המקפידים על קלה כבחמורה, ובאמת אנשים מיוחדים, אבל איכשהו, דווקא בגלל זה, קיימת הזנחה בכל מה שקשור לגוף ולסביבה, כי זה כאילו מגושם וחומרי לחשוב על עולם העשייה, על הרחוב. זה מתכתב עם ההשקפה של הניתוק מהעולם הרחובי והחילוני, למרות שהגוף שלנו שייך רק לנו והסביבה היא שלנו בלבד, איכשהו נוצר העיוות המחשבתי הזה. אבל זה לא רק במאה שערים. שם זה אולי יותר בולט כי תושבי השכונה הם יותר מנותקים מהרחוב ומהעולם. אבל בכללות, שורה אצלנו מין השקפת עולם כזו שמקשרת בין הקפדת יתר על התורה והמצוות לבין הזנחת הבריאות, המודעות לגוף והמודעות והשמירה על ניקיון ואיכות הסביבה.

אבל האמת, חברים יקרים, היא בדיוק הפוכה. נכון שאנחנו משתדלים להתנתק מהתרבות המתירנית ששוררת היום ברחוב, מהבלגן הרוחני ששורר בעולם, אבל דווקא משום כך אנחנו חייבים לשמור על עצמנו, על בריאות גופנו ונפשנו. כי אי ניקיון וסדר גשמי, הוא גם אי בהירות רוחנית. זה משליך אחד על השני. וכמו שהבעש"ט אומר, 'חור בגוף - חור בנשמה'. אנחנו חייבים להכניס לתודעה את הקשר הבלתי ניתק של הגוף - הנפש - הנשמה. התייחסות נכונה לגוף כוללת שמירה מוקפדת על בריאות הגוף: אוכל בריא וטבעי, שינה בריאה ונוחה, ניקיון הגוף והבגדים, ניקיון וטיפוח איכות הסביבה, וגם מודעות מלאה לגוף שלנו. ראיתי פעם פוסט שמישהו העלה לרשת, שכל יום על הבוקר הוא מתהלך בבית במשך עשר דקות יחף ללא גרביים. פשוט בשביל להרגיש את הרגליים ואת האדמה. זה סוג של תרגיל יוגה. המודעות לגוף שלנו על כל חלקיו עוזרת לנו לחזור לעצמינו, להיות אנחנו, להרגיש את הגוף ואת הטבע, להיות, פשוט להיות. אתם מבינים את זה? 'להיות' זה אומר - לחזור אל האיזון הפנימי שלנו. איזון שלם והרמוני בין הגוף הבריא, הנפש הבריאה והנשמה הבריאה.

איזה מין דור אנחנו שאנשים מתבטאים פתאום עם משפטים כאלו כמו 'לחזור לעצמינו' ו'פשוט להיות'. אבל מסתבר שזה חלק מתהליך ההבראה שלנו. בשנתיים - שלוש האחרונות כן התחילו להיכנס קצת תובנות חדשות לתודעה של הציבור. כנראה שלפני שאנחנו מתקדמים לקראת גאולתה ופדותה של הנשמה, אזי כהקדמה אנחנו פתאום מתחילים לקבל תובנות של התייחסות לגוף, ואף התייחסות לנפש. הבראת הגוף והנפש כהכנה להבראת הנשמה. זה קורה לנו. הופך להיות חלק מהשפה היומיומית שלנו. יותר ויותר סדנאות 'גוף-נפש' מתחילות לצוץ, ואנשים מתחילים לקבל הצצה אל העולם הגדול של הגוף ושל הנפש. משהו בריא מתחיל לקרות לנו. אלו הם דברים שללא ספק היינו מאוזנים ומתוקנים בהם בימים כתיקונם, בימי המקדש והנבואה, בימי השלווה לעמינו בארצנו. מאז התחלנו לנדוד בגלות קרו לנו 'שריטות' שונות במהלך הדורות. הרגעים בהם מתחילים לקרות שינויים בתודעה, הם רגעי ההתחלה של הריפוי, ההתחלה של החזרה הביתה. אנחנו חוזרים הביתה, אל הגוף, אל הנפש ואל הנשמה. אנחנו חוזרים לאט לאט אל עצמנו. משהו טוב מתחיל לקרות לנו.

סמל אישי של משתמש
אדוק

נושא שלא נקרא על ידי אדוק »

הפעם נצרף לכם קצת תגובות לכתבה להנאתכם:

חילוני בלבוש חסידי (ל”ת)
אחד 08:52 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1

מה חילוני כאן ? טמבל! (ל”ת)
משה 10:43 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

ממשפיע רןחני ליועץ סביבה, אין כל רע (ל”ת)
13:44 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

חילונים גונבים תור במכולת, חרדים לא מצוי (ל”ת)
13:45 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

מנדל, אפשר לראות הסכמה לרעיונותיך מ3 רבנים מוכרים???
09:03 18/01/2017
.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2

מספיק רב אחד (ל”ת)
משה 10:10 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

סתם ילד מצומצם
בנדיקט 09:15 18/01/2017
אתה כותב באמת יפה, שפה עשירה, ללא תעויוט כטיב, אבל התוכן שטויות.
תסתוב בשכונות הפריפריה ותראה שם בתים וחצרות מוזנחים מאוד. ורמה הרוחנית שם לא משהו... כידוע לך.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3

בפריפריה זה בגלל העוני היחסי והזנחת הרשויות שוטה
ממו 10:00 18/01/2017
והתוכן הוא נכון ואמיתי!
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

יפה שקלטת. עוני יחסי והזנחת הרשויות.
בנדיקט השני 11:56 18/01/2017
זה בדיוק הנתונים בערים החרדיות.

זה קשור לשמירת מצוות של התושבים?
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

הוא צריך לעשות יוגה למחשבות. להתחיל להיות מודע למה שעובר לו בכדור הזה שעומד על הכתפיים. (ל”ת)
יחיאל 09:16 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4

מסכימה עם כל מילה
צודק לגמרי 09:18 18/01/2017
בבלוג הבא תכתוב על זה זהירות בדרכים
א נשים וטף מתפרצים לכביש באופן ממש פתאומי ומבהיל, למה אם אתם חרדים אתם חושבים שמותר להסתכן בדרכים??

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5

חחח והחילונים לא מתפרצים לכביש... בכלל לא! אף פעם!!!
10:18 18/01/2017
רק אנשים שלא יוצאים מד' אמותיהם חושבים שאצלנו הכי גרוע, תלכו לטייל בתל אביב, יואוו איזה בלגן יש שם בכבישים... יש שם יותר כלבים מילדים, ולכן יש פחות ילדים שקופצים לכביש , זה הכל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו

חבל שאתה לוטש עיניים למחוזות אחרים.
09:37 18/01/2017
אם יש ליכלוך או אין זה לא עניין של השוואה ביננו לביניהם. מספיק עם הבילבולים שלך.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6

עצוב שהדברים לא מובנים מאליהם
עצוב 09:38 18/01/2017
עצוב שהדברים לא מובנים מאליהם

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7

אני זוכר את הקטע בבראשית רבה שה' מצווה את אדם לשמור על העולם. מגיל ממש קטן
כדשגכדש 09:51 18/01/2017
ב"ה שזוכים לראות את התורה בשלמונה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8

דברי חיזוק
מענדלה כנס בבקשה 10:01 18/01/2017
רעיונותיך מסוכנים!! אמנם, אתה צודק אבל לא זו הדרך!!! למה ברחובותינו לא תמצא מסוממים מושלכים ברחוב? למה לא תראה סכין נשלפת או אקדח יורה? נראה לי שהנוף הזה עדיף... ושוב, גם אם הצדק איתך. לא זו הדרך. אתה מתחיל ללטוש עיניים לשם... עיין ערך ליפא שמלצר. וחבל. שלא תחמצן פיאות בסוף...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9

רק אל תגיד שגם בבית הרוחני שלך היתה הזנחה, כי הכרתי את אחיות שלך
10:20 18/01/2017
ניקו וטיפחו את הבית... הלוואי על כולנו כזה נקיון וסדר!!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10

לפי כשנה בערך, רכשתי ריהוט יד שניה, יצא להיכנס לכמה וכמה בתים חילוניים לגמרי
10:23 18/01/2017
ההזנחה והלכלוך היו הרבה מעבר למה שהכרתי מבתים חרדיים מרובי ילדים.
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11

בטור הקודם עוד הגבתי, אך עד כאן!
אוהד גיטרסטים 10:38 18/01/2017
כבר מהכותרת ניתן להבין לאיפה הגיטריסט המשפיע מנסה להוביל במאמרים שלו, כנראה שהולך להיות סדרה של חינוך מחדש של כל הציבור החרדי על כרעיו ועל קרבו, עד כאן!
ו ממש לא משנה התוכן, ואם הוא צודק או לא. המטרה כאן ברורה וצריך לשים סוף לתופעה ההזויה הזאת, שאיזה צוציק עם גיטרה מביע דעות לחנך מחדש את כל הציבור הנכבד. אולי אצל החילונים הרדודים אז אמנים הם גם משום מה בעלי דעה אך לא בבית ספרנו, סורי.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
12

שמירת הגוף העיניים והאף
משפיע 10:47 18/01/2017
הסתובב בפארק הירקון בזמן שהיה שם רק חילונים הסתובב ברחובות רמת גן מביט לכל עבר ובמאה שערים סתם את האף נו ה פלא שזה מה שיצא ממנו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13

הם רצים ואנחנו רצים
11:25 18/01/2017
זהו משפט המוכר לכל בר בי רב. יש מי שרץ לכולל או לקחת את הילדים מביה" ויש מי שרץ בפארק הירקון. האחרון, בד"כ מעבר לריצת הפארק הוא לא מזיז את עצמו. מהבית למכונית ומשם למשרד ושוב למכונית שמביאה אותו מדלת לדלת. הראשון לעומתו, אמנם לא רץ ג'וגינג אבל רץ ועוד איך מהבית לביהכנ&quo חזרה הביתה לקחת את הילדים ולפזר אותם בין הגנים ובתיה" השונים, ומשם לכולל או לעבודה וחוזר חלילה. זוהי הסיבה להמצאות הולכי רגל רבים בריכוזים החרדיים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
15

בחדרי, למה אתם לא מוסיפים כפתור ללייק ליד כל תגובה? זה ממש חסר (ל”ת)
אשכולית 11:59 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
16

כאחד שגר בעיר מעורבת רציתי להגיד כבר הרבה זמן אני חושב ע"ז תעברו ברחובות החילונים הכל מלוכלך שם צואה של כלבים על כל מטר רבוע אי אפשר ללכת ברחוב (ל”ת)
12:19 18/01/2017
הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
17

מנדל
חרדי 13:17 18/01/2017
אתה עוור, פוזל לדשא של השכן וחושב ששם יכוק אתה מזוכיסט אומלל שרק חושב שאצלנו הכל גרוע ועל ידי כך גורם לחילול ה' עצום ורב כי חילוני שקורא ברעיונותך שמח ומאושר ואומר לעצמו כמה גרוע אצל החרדים בזמן שהתמונה שאתה מצייר אינה נכונה כי ההזנחה ברחוב זה בגלל שהרדויות מזלזלות בחרדים ואתה אנטישמי כמו הגויים בגרמניה הנאצית שאמרו יהודון מסריח! זה מה שאתה עושה ללר הצדקה אתה מוזמן לבוא ולבקר בשכונותחרד לתפארת עם נקיון ויופי יהודי עם ילדי חמד בפאות מסולסלת צועדים לחדר מבודרים ונקייםואתה מוזמן לשכונות רווחה של חילוניםואו לעיניים מה שתראה דם אזסתוםת'פה בבקשה ותפסיק לקשקש בקומקום!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
18

גוף וטיפוח המראה והניקיון זה תרבות יון !!! בתורה אין משמעות לאיך שהאדם החיצוני נראה , שקר החן ואבל היופי
ר יענקב 13:48 18/01/2017
עוד מעט תתחיל להטיף שיתקלחו יותר וישמו חלילה ריח של בשמים כאילו גבר זה אשה (וגם אשה אסור לה לשים שלא תגרום לפריצות ר"ל)< יון במעטה של שמירת העולם
ואח&q מתפלאים למה יש קרירות לגזירת השמד והגיוס ר"ל

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
19

בשעה 8-9 כשחילוני ממוצע יוצא לספורט
13:48 18/01/2017
אצלנו עסוקים ב...
ה שעתיים לימוד לב"ב/ יציאה לחתונה או ש"ב או אירוסין או בר מצווה של האחיין המי יודע כמה/ וכו וכו'
ב חרדי ממוצע עסוק פי 5 מחילוני רגיל, אז מתי יהיה לו זמן לכושר???

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
20

כל מילה בסלע!!
תמי 14:25 18/01/2017
זה כ"כ נכון. תמשיך עם המאמרים המאירים את העיניים לכולנו. תודה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
21

מענדי נשמה, כמה שנאה עצמית, כמה?׳
15:09 18/01/2017
חבל עליך, אתה בחור מוכשר, לך לטיפול שישחרר אותך מהשנאה והרדיפה העצמית הזאת.

סמל אישי של משתמש
קריא
נתן תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי קריא »

בנושא האחרון הוא כ"כ צודק, אז באמת חבל שהתחיל עם הנושאים הראשונים, ואיבד את השפעתו.

סמל אישי של משתמש
yehuda

מענדל כל כך צודק בנושא האחרון, הן בנושא של הקשר בין הגוף לנשמה, קשר שמיוסד על דבריהם של גדולי החסידות ומשמש כיסוד להרצאות מחכימות של מרצים רבים (ביניהם של הרב אביחי כהן שליט"א ואכמ"ל).

הכותבים הבורים של בחדרי בתגובות מתלהמות וטפשיות מתקיפים את מענדל. שיבוסם להם ולבורותם.

שלח תגובה