תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

מנהלים: אחד, יאיר

המוזיקאי
קיבל תודה: 4 פעמים

Re: תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

נושא שלא נקרא על ידי המוזיקאי »

אי אאאי אאאאי חסידים חסידים
אני מבין מדוע ר מנדל מצליח כ"כ להכעיס אתכם
כי הוא אומר לכם מה שכולכם חושבים בשקט
כי הוא אומר דברים שאם ליטאי או ספרדי או חילוני היה אומר הייתם יכולים לומר הוא לא מבין הוא מתנגד הוא אנטישמי ולא ההיתם צריכים להתייחס לגופם של דברים וכעת כשאומר מישהו משלכם אתם לא יכולים לדחותו בטענת סרק וזה מפוצץ אותכם עד שהכרזתם עליו מלחמה כאילו הוא יאיר לפיד
נכון הוא קצת צעיר וקצת נאיבי וקצת מדבר מעל הגובה שלו וכו וכו וכו
אבל תצאו רגע מעצמכם ותסתכלו מהצד כמה נוער שוליים יש היום אצל החסידים כמה אייפונים כמה גירושין וכו וכו ותראו שהוא די צודק
ועל זה נאמר קבל את האמת ממי שאמרה

סמל אישי של משתמש
yehuda
קיבל תודה: 2 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי yehuda »

מבלי להכנס לשאלה אם צריך לשנות את המצב הקיים או לא - (שכל אחד ישאל את הגדול בישראל שלו), השאלה פשוטה:

אין ספק, שהנוהל הקיים בו נפגשים פעם פעמיים עם המוצעת, הוא פשוט מכיון שכמעט ואין ברירה אחרת. הרעיון להפגש 10-20 פעמים ולדבר שיחות ארוכות, הוא אצלינו החסידים כמעט כמו אחת מהעבירות החמורות. למרות שהליטאים אכן עושים כך. ובהכרח שעושים כן מכיון שאין ברירה, וסומכים על הקב"ה שמזווג זיווגים. השאלה היא האם אנו עושים זאת רק בגלל בטחון גמור (תראה לי בן אדם שיעשה עסקה על כמה אלפי שקלים על סמך היכרות קטנה כ"כ, ועל אחת כמה כמה עסקה לכל החיים? ואולי זה לא ממש הבטחון שלנו). אפשר למצוא פתרונות אחרים לבעיה.

הבעיה העיקרית הוא כמו גם שבחור ישיבה ממוצע לא יודע בכלל מה הוא מחפש. מה זה להתחתן על פי היהדות, למה מתחתנים בעצם? בפרט לאור הבעיה שכבר דוברה באשכול, שבישיבות היום לא מלמדים את הבחורים השקפה, מוסר וחסידות. זו בעיה חמורה ביותר, בפרט לאור מה שרוב או כל גדולי דורינו מודים שאי אפשר לבן אדם להיות יהודי כשר מבלי ללמוד מוסר או חסידות (תלוי כמובן איזה חוג שואלים). נמצא שבחור שניגש לשידוכים לא יודע בעצם מה הוא מחפש. מה הוא אמור בכלל לרצות?

הענין של נישואין על פי התורה, הוא נושא עמוק ורחב ביותר, שאם חבריי ידרשו ארחיב עליו את הדיבור מעט. ועם כל זאת, הוא לא סותר את האהבה שחייבת להיות בנישואין, ואדרבה - הנישואין על פי התורה יכולים להיות רק אם יש אהבה אמיתית. (כי הם משל בעצם, לקשר בין הקב"ה לכנסת ישראל).

ולאור כל זאת צודק מענדל בעיקרון שהמצב בשידוכים היום גרוע.

הפיתרון לענ"ד, הוא מלבד לשנות קודם כל את כל המצב בישיבות שצריך להכניס לבחורים יותר פנימיות והשקפה יהודית, הוא במקום למסור קורס לבחורים לפני הנישואין איך להתחתן, פשוט לפתוח קורסים לבחורים לפני האירוסין, כלומר כשבחור מגיע לגיל שידוכים וכשהשידוכים מתחילים להגיע לשלב רציני, או קודם לכן, להתחיל ללמד אותו מה זה נישואין, ומה הקב"ה רוצה ממנו בעצם.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!

שבט מישור
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שבט מישור »

הוא כותב כ"כ יפה. באמת בחור עם כשרונות נדירים, ויותר עם שאיפות ענקיות...
אבל מה לעשות, שהמציאות טופחת על פניו.
רק לאחרונה ראיתי סקר (עדיין מנסה להיזכר המקור) שנעשה במגזר החרדי והדתי, וממנו עלה שאחוזי המאושרים אצל אלו שנישאו עם 'בת גילו' הוא הרבה יותר גבוה מאותם שנישאו עם 'בחירת לבו' (כמובן שבמקור לא זו ההגדרה. שם דובר בין דתיים וחרדים או משהו דומה. לא זוכר כעת בדיוק הפרטים)... אז מיודענו המשפיע הגדול יודע בדיוק מה שהולך בחצרו של הזולת... וממשיך לקשקש ולהפליג בדמיונותיו. נו נו. נעים לקרוא...

כבוד הרב

נושא שלא נקרא על ידי כבוד הרב »

מבלי להיכנס לוויכוח כמה הוא צודק, רק שאלה:
האם הוא כתב פעם גם טור של אהבה? של לימוד זכות על אחיו בני ישראל? או שרק מקטר ומחרף ומנסה למצוא מה רע?
נראה לי שתורת איזביצא שה"משפיע" דנן חושב שהוא מבין בה, עיקרה היא למצוא את הנקודה הטובה שבכל יהודי ולא ההיפך..
האמת שאני לא קראתי את כל הטורים שלו, כי אין לי זמן לזה, אבל אלה שקראו, אשמח אם יענו לי אם היה פעם שהוא כתב משהו על דברים טובים שיש אצלינו גם כן?

אנא עבדא
קיבל תודה: 6 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אנא עבדא »

כבוד הרב כתב:מבלי להיכנס לוויכוח כמה הוא צודק, רק שאלה:
האם הוא כתב פעם גם טור של אהבה? של לימוד זכות על אחיו בני ישראל? או שרק מקטר ומחרף ומנסה למצוא מה רע?
נראה לי שתורת איזביצא שה"משפיע" דנן חושב שהוא מבין בה, עיקרה היא למצוא את הנקודה הטובה שבכל יהודי ולא ההיפך..
האמת שאני לא קראתי את כל הטורים שלו, כי אין לי זמן לזה, אבל אלה שקראו, אשמח אם יענו לי אם היה פעם שהוא כתב משהו על דברים טובים שיש אצלינו גם כן?
שאלה טובה ונקודה ראויה לציון, כי אכן לפי תורת האיז'ביצער זי"ע היה עליו לראות את הכל בצבע ורוד, להיות שמח ולראות אך ורק את הטוב. לדאבוננו הוא מקטר כל היום בשחור... ובדרבון הכתבים הנחותים של אתרי הזבל שקורצים לו ומוחאים לו כפיים ("הם מתכוונים לטובתו", אמר לי מישהו ולא ידעתי אם :D או :cry: ) הוא משחיר בכל טוריו את פני היהדות החרדית. ונא לא לשכוח שהוא "מחדש את דרך הבעש"ט"...
בינינו. אם זה עושה לו טוב, אז שיערב לו ושימשיך "לתקן" את העולם....

א יודעלע
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 69 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי א יודעלע »

אלה שמביאים הוכחות למנהג שיסודתו בהררי קודש בספרי החסידות וכדו'
הרי רמ"מ כאן בשביל לאתחל את החסידות מחדש,
ממילא מהיום הבלוגים שלו הם ספרי החסידות שיסודתם בהררי קודש...
המוזיקאי כתב:אי אאאי אאאאי חסידים חסידים
כי הוא אומר דברים שאם ליטאי או ספרדי או חילוני היה אומר הייתם יכולים לומר הוא לא מבין הוא מתנגד הוא אנטישמי ולא ההיתם צריכים להתייחס לגופם של דברים וכעת כשאומר מישהו משלכם אתם לא יכולים לדחותו בטענת סרק וזה מפוצץ אותכם עד שהכרזתם עליו מלחמה כאילו הוא יאיר לפיד
אבל תצאו רגע מעצמכם ותסתכלו מהצד כמה נוער שוליים יש היום אצל החסידים כמה אייפונים כמה גירושין וכו וכו ותראו שהוא די צודק

איי איי איי הליטאים....
מחזיקים מעצמם עולמות
אם אתה מוכיח לי שחור ע"ג לבן שאחוז הגירושין אצלכם הוא נמוך מאשר אצלינו
או שחיי הנישואין אצלכם טובים מאשר אצלינו
אני כבר מנסה לשנות את השיטה אצלינו.

אבל מה לעשות, שגדולי משכיני ה'שלום בית' טוענים שאין הבדל בין החסידים לליטאים אחרי החתונה!

ממילא נראה שאין כל קשר בין מסכת "אירוסין" למסכת "גיטין"

(עוד מעט יפתחו כאן אשכול חדש בנושא "בינו בוערים בעם- מצב הנישואין בדור הצעיר :lol:: )

ועכשיו שמעו נא רבותי,
חקרתי את הנושא הזה לעומק,

והסיבה לריבוי הגירושין היא שמטרת הנישואין זה החוויה וההנאה והאהבה.
(ואני יודע שכל יועצי הנישואין עומדים לצעוק עלי)

היום כל מטרת החיים זה רק הנאה, וממילא גם מתחתנים רק בשביל להנות,
ואם לא נהנים- מתגרשים.
(ומה שמפחיד שיועצי הנישואין עוד מגבים על זה ומדברים רק ההנאה שאמורה להיות בקשר הזוגי)

צאו ובידקו במגזר הכללי (חילוני וגויי) שמתחתנים רק לשם אהבה והנאה- מתגרשים תוך זמן קצר, ויש שם 300% גירושין (מתגרשים 3 פעמים בחיים בממוצע)

צאו ובידקו 2-3 דורות אחורה היו הרבה פחות גירושין לא רק כי המצב החברתי לא איפשר זאת אלא בעיקר כי ידעו שאנחנו כאן בעולם בשביל מטרה אחרת מאשר רק הנאות העוה"ז.

ככל שההשקפה הזאת של "הנאה" "חיי זוגיות" "מתחתנים בשביל האהבה" תחדור אלינו יותר- כך יהיו אצלינו יותר גירושין!

מה כן?
לחזור למקור.
מתחתנים בגלל הציווי של 'פרו ורבו'. מתחתנים כדי להקים בית נאמן לד' ולתורתו.
וראו זה פלא- ההשקפה הזו תביא פחות גירושין.
ולא כי כאשר יש מטרה אחרת אפשר לוותר על בעיות קטנות בהנאה, כי הרי יש מטרה אחרת,

אלא כי כאשר יש מטרה משותפת ושני בני הזוג חותרים לאותה מטרה-
זה מקשר ביניהם בדבק הרבה יותר חזק ויותר קל להם להתחבר
ובאמת יש גם פחות תקריות ויש יותר שלום בית

לעומת זאת כאשר המטרה היא רק אני וההנאה שלי- ברור שאין קשר בין שני בני הזוג ונוצרים רק תקריות כל היום.

(דגם המשולש למי שמכיר)

א יודעלע

האמת שכתבתי את שכתבתי לפני שקראתי את כל דברי רמ"מ
אלא קראתי רק ברפרוף

ועכשיו שקראתי יותר בעיון
הרי אני רואה שאכן כל מה שכתב זה ההיפך ממה שכתבתי,
כלומר לדעתו מטרת הנישואין זה אהבה,
והוא בז לכל האיחולים שלנו ולכל זה שמטרת הנישואין שלנו היא להקים בית נאמן בישראל ודורות ישרים ומבורכים.
לדידו בחתונות צריך לאחל לבני הזוג שהאהבה שלהם תהיה אמיתית ושלא יפסיקו לאהוב,
ושיצאו ל"הוני מון" וכדו'

וכאן ברצוני להעלות מס' שאלות שאם הריש ישיבה יכול להביא לרמ"מ מה טוב
ואם לאו לפחות ינסו התומכים בו לענות לי:

1. האהבה בין אדם לחוה- כיצד יכלה להתקיים, הרי הקב"ה נתן לאדם "בת גילו" ואמר לו "שיסתדר"? הוא לא נתן לו לבחור?

2. האם באמת הוא חושב שהוא חכם יותר מכל היועצים למיניהם שטוענים שעבודה עצמית מביאה לחיי נישואין טובים יותר? האם ייתכנו חיי נישואין טובים רק על בסיס משיכה ואהבה ללא עבודה עצמית?

3. האם ישנו גרוש אחד שהתגרש מכיוון שלא התחבר ולא נמשך לבת זוגתו, ולאחר מכן מצא אישה שמשכה אותו והוא אהב אותה וחיי הנישואין עלו טוב בגלל המשיכה והאהבה?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי גאליציאנער »

א יודעלע כתב:האמת שכתבתי את שכתבתי לפני שקראתי את כל דברי רמ"מ
אלא קראתי רק ברפרוף

ועכשיו שקראתי יותר בעיון
הרי אני רואה שאכן כל מה שכתב זה ההיפך ממה שכתבתי,
כלומר לדעתו מטרת הנישואין זה אהבה,
והוא בז לכל האיחולים שלנו ולכל זה שמטרת הנישואין שלנו היא להקים בית נאמן בישראל ודורות ישרים ומבורכים.
לדידו בחתונות צריך לאחל לבני הזוג שהאהבה שלהם תהיה אמיתית ושלא יפסיקו לאהוב,
ושיצאו ל"הוני מון" וכדו'

וכאן ברצוני להעלות מס' שאלות שאם הריש ישיבה יכול להביא לרמ"מ מה טוב
ואם לאו לפחות ינסו התומכים בו לענות לי:

1. האהבה בין אדם לחוה- כיצד יכלה להתקיים, הרי הקב"ה נתן לאדם "בת גילו" ואמר לו "שיסתדר"? הוא לא נתן לו לבחור?

2. האם באמת הוא חושב שהוא חכם יותר מכל היועצים למיניהם שטוענים שעבודה עצמית מביאה לחיי נישואין טובים יותר? האם ייתכנו חיי נישואין טובים רק על בסיס משיכה ואהבה ללא עבודה עצמית?

3. האם ישנו גרוש אחד שהתגרש מכיוון שלא התחבר ולא נמשך לבת זוגתו, ולאחר מכן מצא אישה שמשכה אותו והוא אהב אותה וחיי הנישואין עלו טוב בגלל המשיכה והאהבה?
שאלה 3 זה בוודאי שאלה רטורית...
אני מקווה שאינך מחכה לתשובה ממנו...
לא על שאלה 3 ולא על שאר השאלות.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

yehuda כתב:מבלי להכנס לשאלה אם צריך לשנות את המצב הקיים או לא - (שכל אחד ישאל את הגדול בישראל שלו), השאלה פשוטה:

אין ספק, שהנוהל הקיים בו נפגשים פעם פעמיים עם המוצעת, הוא פשוט מכיון שכמעט ואין ברירה אחרת. הרעיון להפגש 10-20 פעמים ולדבר שיחות ארוכות, הוא אצלינו החסידים כמעט כמו אחת מהעבירות החמורות. למרות שהליטאים אכן עושים כך. ובהכרח שעושים כן מכיון שאין ברירה, וסומכים על הקב"ה שמזווג זיווגים. השאלה היא האם אנו עושים זאת רק בגלל בטחון גמור (תראה לי בן אדם שיעשה עסקה על כמה אלפי שקלים על סמך היכרות קטנה כ"כ, ועל אחת כמה כמה עסקה לכל החיים? ואולי זה לא ממש הבטחון שלנו). אפשר למצוא פתרונות אחרים לבעיה.

הבעיה העיקרית הוא כמו גם שבחור ישיבה ממוצע לא יודע בכלל מה הוא מחפש. מה זה להתחתן על פי היהדות, למה מתחתנים בעצם? בפרט לאור הבעיה שכבר דוברה באשכול, שבישיבות היום לא מלמדים את הבחורים השקפה, מוסר וחסידות. זו בעיה חמורה ביותר, בפרט לאור מה שרוב או כל גדולי דורינו מודים שאי אפשר לבן אדם להיות יהודי כשר מבלי ללמוד מוסר או חסידות (תלוי כמובן איזה חוג שואלים). נמצא שבחור שניגש לשידוכים לא יודע בעצם מה הוא מחפש. מה הוא אמור בכלל לרצות?

הענין של נישואין על פי התורה, הוא נושא עמוק ורחב ביותר, שאם חבריי ידרשו ארחיב עליו את הדיבור מעט. ועם כל זאת, הוא לא סותר את האהבה שחייבת להיות בנישואין, ואדרבה - הנישואין על פי התורה יכולים להיות רק אם יש אהבה אמיתית. (כי הם משל בעצם, לקשר בין הקב"ה לכנסת ישראל).

הפיתרון לענ"ד, הוא מלבד לשנות קודם כל את כל המצב בישיבות שצריך להכניס לבחורים יותר פנימיות והשקפה יהודית, הוא במקום למסור קורס לבחורים לפני הנישואין איך להתחתן, פשוט לפתוח קורסים לבחורים לפני האירוסין, כלומר כשבחור מגיע לגיל שידוכים וכשהשידוכים מתחילים להגיע לשלב רציני, או קודם לכן, להתחיל ללמד אותו מה זה נישואין, ומה הקב"ה רוצה ממנו בעצם.
אני חולק עליך בכמה חלקים ממה שכתבת, אציג פה חלק אחד:
מצב השידוכים אצלינו ב"ה הוא טוב מאוד !! חד וחלק !! ב"ה מידי יום מתארסים עשרות ואפילו מאות אנשים ומקימים בית נאמן בישראל [ודלא כמענדל...], נאר וואס, 'גיטס האט נישט קיין שיעור' [ לטוב - אין שיעור וגבול] ולכן יש מקום אולי ואולי להיטיב את הנושא הזה, ואיך ? הדרך היא לא התקפת הדרך הנהוגה לנו, שהרי היא הביאה לנו את התוצאות הכי טובות עד שהגענו לאחוזים קטנטנים בלתי ניראים כלל של גירושין בקהילות הקודש, ואפשר אולי ליצוק לתוך השידוכים יותר תוכן, ולתת לבחור להבין יותר לקראת מה הוא הולך ומהו המטרה האמיתית בנישואין, ו... המטרה היא לא אהבה. המטרה היא לבנות בית נאמן בישראל, להמשיך את שושלת בית ישראל, הן ע"י מצוות פו"ר, והן ע"י עצם הקמת בית נאמן בישראל, שזהו גם כשלעצמו מטרה קדושה ונעלית - שיהיה עוד מקום להשראת השכינה, ואיני רוצה להתחיל להביא לפה מקורות וכו'...

אשמח מאוד אם תרחיב על דעתך בעניין הנישואין ומטרת הנישואין [אם לזה היה כוונתך שתוכל להרחיב], תודה רבה.

עניתי תשובה זו על הודעתך, מכיוון שאני לא רוצה לענות תשובה זאת על עצם דברי מענדל, הוא לא שווה תשובה זאת, בשבילו יש תשובה אחרת, לכל אחד יש את הסגנון שלו...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

המוזיקאי כתב:אי אאאי אאאאי חסידים חסידים
כי הוא אומר דברים שאם ליטאי או ספרדי או חילוני היה אומר הייתם יכולים לומר הוא לא מבין הוא מתנגד הוא אנטישמי ולא היתם צריכים להתייחס לגופם של דברים וכעת כשאומר מישהו משלכם אתם לא יכולים לדחותו בטענת סרק וזה מפוצץ אותכם עד שהכרזתם עליו מלחמה כאילו הוא יאיר לפיד
אתה רוצה תשובה ??
ב א מ ת ?

כל שורה שלך לא נכונה, ואם אתה רוצה אני אסביר לך, רק אם תבקש, כי כולם פה מבינים מעצמם את הטיפשות שבדבריך, אוקיי ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

ולגופו של תשובה למענדל:
מענדל, אתה מכיר טוב את הפתגם ש"סנדלר הולך עם נעליים קרועות", ה"ה כאן.
אתה מדבר כאילו אתה הכי מוצלח בחיים ואתה מלמד לכולם את ההצלחות שלך, איזה איחולים לאחל, לאיזה שאיפות להגיע, אבל אתה לא מספר לכולם לאיפה הגעת עם האהבה שלך... איזה סיפור הצלחה אתה בחיים האישיים שלך.
אז תיקח את המימרה שחז"ל אמרו: "קשוט עצמך תחילה ואח"כ קשוט אחרים", כשהנישואין שלך יעלו יפה ותהיה סיפור הצלחה לכולם ודוגמא לכל, אז תתחיל לפרסם את זה ולהמליץ על זה כדרך הישרה שיבור לו האדם, אבל בינתיים, אתה יודע יותר טוב מאיתי ואיתנו כמה זה לא הצליח, אז בבקשה, בנושא הזה אל תיגע....

=============
מה קרה שהוא עזב את הישיבות, הוא גמר לתקן שמה את מה שהוא צריך או שהוא מצא עוד דבר שהוא צריך לתקן ואח"כ הוא חוזר לישיבות ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

יוסי גרין

נושא שלא נקרא על ידי יוסי גרין »

הערה: כל אחד שרוצה להגיב בעניין שיבדוק קודם אם איזה משקפיים הוא מסתכל תורניות או לא וכו'

ובכלל למוזיקאי לא צריך להסביר בכלל, הוא קצת כאוב ומנסה להבליט ולנחם את עצמו ואת עדתו שהנה גם אצל החסידים יש כבר, מה שיש אצלנו כבר שנים ובאיכות ובכמות יותר גדולה...

ונראה לי שכל כמה ש'מענדל' יכתוב את בלוגיו הרהוריו רעיונותיו, יותר יכירו ויראו מה כל המטרה והרצון שלו, ומה הם הרהורי לבו.
למי שלא מבין ע''ע הטור האחרון שלו....

לכן יש צורך להביא את כל הגיונותיו מידי שבת בשבתו. (ונעלה יותר מהר מה הקושי שלו ומה כואב לו בדיוק ונדע לאיזה פסיכ... להפנותו)....
מי שמאמין אוכל חמין
כל מי שאינו אוכל חמין צריך בדיקה אחריו אם הוא מין...ולענג את השבת ולהשמין הוא המאמין וזוכה לקץ הימין... (בעל המאור שבת טז:)

סמל אישי של משתמש
חוסיד
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חוסיד »

לדעתי הוא חצה כאן קו אדום!

הככל הגוים בית ישראל?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

חוסיד כתב:לדעתי הוא חצה כאן קו אדום!

הככל הגוים בית ישראל?
קו אדום הוא חצה כבר ממזמן...

להחזיק דף בפייסבוק זה לא חציית קו אדום ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

סמל אישי של משתמש
חוסיד
קיבל תודה: 3 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי חוסיד »

האם הוא המריד פעם מישהו שיפתח דף בפייסבוק?

מה שהוא עושה בחייו הפרטיים זה דבר אחד.
ומה שהוא קורא לאחרים לעשות זה דבר שני.

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

חוסיד כתב:האם הוא המריד פעם מישהו שיפתח דף בפייסבוק?

מה שהוא עושה בחייו הפרטיים זה דבר אחד.
ומה שהוא קורא לאחרים לעשות זה דבר שני.
אני לא אתווכח איתך למרות שאני חולק עליך, אי אפשר לרצות לתקן את כלל ישראל אם אחד מהכללים הבסיסיים אינך שומר עליהם...

אבל בוא נאמר שכאן הוא חצה קו אדום בחייו הפרטיים וכאן הוא חצה קו אדום בקריאות הציבוריות שלו...

מתאים לך ??

:lol:: :lol:: :lol:: :lol:: :lol:: :lol:: :lol::
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

א יודעלע

רבים כבר מתריעים זה זמן רב שכל הלך רוחו הוא לבוז ולצאת נגד כל הקדוש והיקר לנו.

ברצוני להעלות נקודה נוספת אשר מפריעה לי מאוד בכל ה'מהלך' שלו, והיא להאשים את הדת את ה'חסידות' בכל בעיה בחיים.

מי שהתבונן פעם בוודאי ראה ש(כמעט) כל הבעיות בחיים אינן קשורות לדת!
החל מבעיות פרנסה, בריאות, זש"ק וכדומה,
וגם בעיות נפשיות, בעיות חברתית, בעיות אישיות של אדם עם עצמו, בעיות שכל אחד בעולם חווה עם הוריו ומוריו, בעיות בשלום בית בנישואין ואפילו בעיות של מימוש עצמי או בעיות בגיל ההתבגרות,
הכל הכל כלל לא קשור לדת!

את כל הבעיות כולם תמצאו גם אצל גויים, גם אצל חילונים, גם אצל דתיים, וגם אצל חרדים.

כלומר הדת איננה בעיה.

(אם כן ההיפך, הדת היהודית עוזרת לעיתים קרובות להתמודד עם בעיות בצורה נכונה)

והנה רמ"מ לוקח כל מיני קשיים שכל אדם חווה, ושייכים לכל אחד , כמו בעיות של מימוש עצמי, בעיות בשלום בית וכדומה,
וזורק את האשמה על ה'חסידות', כאילו בה האשמה.

אני רואה בזה ניצול ציני.

מה דעתכם?

סמל אישי של משתמש
גאליציאנער

אני מסכים עם דבריך.
נאמרו בטוב טעם ודעת...

רק שאפשר להוסיף שהבעיות שהוא מעלה הם בעיות אישיות שלו...
לא תראו אותו כותב בלוג על הקשיים של בחור בישיבה קטנה עם לימוד כל המפרשים והבנה של רשב"א מוקשה בב"ק, פשוט כי זה לא בעיה שעברה עליו, הוא לא הצליח בישיבה אז הוא כותב על זה בלוג, לא הצליח בנישואיו אז הוא כותב על זה בלוג, בימים הקרובים נראה איזה עוד בעיות יש לו....
אנא עבדא דקודשא בריך הוא

הכתב והמכתב

נושא שלא נקרא על ידי הכתב והמכתב »

כשקראתי אתמול את דבריו. חרדתי. למה. הרב מענדל נוגע כפעם בפעם נקודה שבבסיסה יש בה חלק הטעון תיקון. מבליט ומעצים אותה עד שהיא הופכת לבעיה גדולה שכל אחד מתמודד איתה. ואז מפיל את האשמה על החינוך החרדי.

התוצאה היא. שברוב דבריו אינו צודק, על אף שהוא מתחיל מנקודה קרובה לאמת ויש להציע הצעות לפתרונה.

כתוצאה מזה, במקום להעלות את השיח (כמעט בטוחני שהתגובות פה מגיעות למראה עיניו), על תיקון דברים הראוים תיקון, אזי בלשונו הוא גורם לההיפך. כולם יוצאים נגדו ובצדק, כי הוא נתפס כמתריס וכקורא תיגר. ואולי הוא באמת כזה. אך הוא חוטא למטרה שלשמה הוא מעלה את הנושאים הללו.

לכן הייתי מציע לו לתת מאמריו לבדיקה ועריכה לפני הפרסום - זה יועיל לו הרבה.

ולמגיבים כאן אציע להתעלם מהמאמר ולהביע דעתם על הנקודה הראשונית עליה הוא עומד במאמרו, לא בסגנון של האם הדרך של השידוכים ראויה או לא, אלא בסגנון של האם יש מקום מקום ומה אפשר לעשות לשיפור חיי הנישואים.

סמל אישי של משתמש
yehuda

גאליציינער כתב:
yehuda כתב:מבלי להכנס לשאלה אם צריך לשנות את המצב הקיים או לא - (שכל אחד ישאל את הגדול בישראל שלו), השאלה פשוטה:

אני חולק עליך בכמה חלקים ממה שכתבת, אציג פה חלק אחד:
מצב השידוכים אצלינו ב"ה הוא טוב מאוד !! חד וחלק !! ב"ה מידי יום מתארסים עשרות ואפילו מאות אנשים ומקימים בית נאמן בישראל [ודלא כמענדל...], נאר וואס, 'גיטס האט נישט קיין שיעור' [ לטוב - אין שיעור וגבול] ולכן יש מקום אולי ואולי להיטיב את הנושא הזה, ואיך ? הדרך היא לא התקפת הדרך הנהוגה לנו, שהרי היא הביאה לנו את התוצאות הכי טובות עד שהגענו לאחוזים קטנטנים בלתי ניראים כלל של גירושין בקהילות הקודש, ואפשר אולי ליצוק לתוך השידוכים יותר תוכן, ולתת לבחור להבין יותר לקראת מה הוא הולך ומהו המטרה האמיתית בנישואין, ו... המטרה היא לא אהבה. המטרה היא לבנות בית נאמן בישראל, להמשיך את שושלת בית ישראל, הן ע"י מצוות פו"ר, והן ע"י עצם הקמת בית נאמן בישראל, שזהו גם כשלעצמו מטרה קדושה ונעלית - שיהיה עוד מקום להשראת השכינה, ואיני רוצה להתחיל להביא לפה מקורות וכו'...

אשמח מאוד אם תרחיב על דעתך בעניין הנישואין ומטרת הנישואין [אם לזה היה כוונתך שתוכל להרחיב], תודה רבה.

עניתי תשובה זו על הודעתך, מכיוון שאני לא רוצה לענות תשובה זאת על עצם דברי מענדל, הוא לא שווה תשובה זאת, בשבילו יש תשובה אחרת, לכל אחד יש את הסגנון שלו...
הנישואין צריכים להיות כמובן כדי להקים בית נאמן בישראל, ולא בגלל שאנחנו מחפשים אהבה כי בא לנו. שה' ישמור מי שמתחתן רק כי הוא מחפש אהבה. מה שאני אומר הוא שכדי להקים בית נאמן בישראל, צריך אהבה. והאהבה הזאת היא לא האמצעי אלא במובן מסויים גם המטרה. הקב"ה אומר ש"לא טוב היות האדם לבדו", לא רק במובן גשמי אלא גם במובן רוחני. כלומר הקב"ה רוצה שבני זוג לא רק יגורו יחדיו במטרה לקיים את מצוות פרו ורבו, אלא הוא רוצה שהם יתחברו יחדיו נפשית באהבה.

אבל - וכאן מגיע האבל הגדול. החילוק האין סופי בין האהבה הנדרשת בחיי זוג יהודיים ל"אהבה" במרכאות שנחשבת אצל הגוים אהבה (ולא היא - אין כאן אהבה אלא תאוה חייתית). האהבה בין יהודים היא בעצם קשר נפשי של שני בני אדם, שיש להם מטרה משותפת, והיא להקים בית נאמן לה' ולתורתו. זו היא בעצם אהבה של שנים שיש להם שלישי המקשר אותם, היא ה"שכינה ביניהם". אהבה של שניים, שרוצים בעצם דבר אחד שהוא מאחד אותם - להקים בית לשכינה הקדושה. אבל מדובר באהבה אמיתית, שתיתכן רק אם בני הזוג באמת יהודים כשרים, שהקשר שלהם לעבודת השם הוא קשר עמוק, בני זוג שיש להם קשר להקב"ה, וממילא כשיש להם מטרה משותפת זאת - היא גורמת להם באמת אהבה אמיתית.

בעומק יותר אוסיף על קצה המזלג - כי בתורת הקבלה מבואר כי ישנו חלק בעבודת ה' המיוחד בעיקר לגברים (היא עבודת הרגשות שהם ששת המידות וקישורם לשכל האלוקי), וישנו חלק בעבודת ה' שמיוחד בעיקר לנשים (היא עבודת המלכות שהיא עבודת ה' בעניני גשמיות), אלא שכל אחד זקוק לשני כדי להשלים את עבודתו בשלימות. גם לגבר יש בנפש חלק המיוחד לעבודת המלכות (שהיא גילוי המידות האלוקיות שבנפש בדיבור ובמעשה), וגם האשה זקוקה לחלק הגברי (היא קישור הרגשות לשכל), וזו היא באמת המטרה של הנישואין לחבר בין שני עולמות אלו, ועל ידי זה לגלות את השכינה בעולם. מדובר בדברים קצת עמוקים שאפשר להרחיב בהם, אם מישהו מרגיש שזה מדבר אליו.

יהודי חושב

נושא שלא נקרא על ידי יהודי חושב »

״בעומק יותר אוסיף על קצה המזלג - כי בתורת הקבלה מבואר כי ישנו חלק בעבודת ה' המיוחד בעיקר לגברים (היא עבודת הרגשות שהם ששת המידות וקישורם לשכל האלוקי), וישנו חלק בעבודת ה' שמיוחד בעיקר לנשים (היא עבודת המלכות שהיא עבודת ה' בעניני גשמיות), אלא שכל אחד זקוק לשני כדי להשלים את עבודתו בשלימות. גם לגבר יש בנפש חלק המיוחד לעבודת המלכות (שהיא גילוי המידות האלוקיות שבנפש בדיבור ובמעשה), וגם האשה זקוקה לחלק הגברי (היא קישור הרגשות לשכל), וזו היא באמת המטרה של הנישואין לחבר בין שני עולמות אלו, ועל ידי זה לגלות את השכינה בעולם. מדובר בדברים קצת עמוקים שאפשר להרחיב בהם, אם מישהו מרגיש שזה מדבר אליו.״

אשמח להרחבה, תזכה למצוות.

סמל אישי של משתמש
yehuda

ארחיב עוד קצת: יש בעולמות העליונים עולמות רבים שכל אחד מהם הוא שורש לעולם אחד שכולם הם שורש העולם התחתון בסדר ההשתלשלות. מתוכם יש שני עולמות נשגבים שהם שורש העולמות התחתונים: באחד הקב"ה מתגלה על ידי השכל והמידות שבנפש האלוקית, דהיינו חסד גבורה תפארת נצח הוד יסוד, שהם השכל והרגש האלוקי המונח בתורה ומצוות, ובשני הקב"ה מתגלה על ידי ספירת המלכות שענינה שהקב"ה רוצה שמלכותו תתפשט בעולמות התחתונים גם באופן החיצוני, כענינו של מלך שמלכותו מתפשטת דווקא על ידי שגם המקומות המרוחקים ממנו לכאורה מכירים במלכותו. וזה החלק השני של תורה ומצוות, שהוא החלק המעשי.

הקב"ה רוצה שנחבר בין שני עולמות אלו, דהיינו שהשכל והרגש לא ישאר באופן מופשט ושכלי בלבד אלא יבוא לידי גילוי בעולם הזה, וגם העולם השני שהוא עולם המלכות יהיה מחובר לעולם הראשון על ידי שהשכל והמידות האלוקיות יבואו לידי גילוי גם בחיי היום יום ובענינים שנראים לכאורה גשמיים וחיצוניים ורחוקים מאלקות. בחיי הנישואין של הבעל - שמטבעו ומהותו שייך יותר לעבודה הראשונה שהיא לימוד התורה וקיום המצוות מתוך שכל ואמונה עמוקה, והאשה שמטבעה ומהותה שייכת לעבודה השניה של חיי היום יום והאמונה הפשוטה, בחיבור זה ובחיי נישואין אלו אנו מחברים את שני העולמות זה לזה, שזהו רצון הקב"ה.

ויש בזה עוד להאריך ואין זמני עימי כעת, ואם יהיו עוד שיבקשו נאריך בזה עוד קצת.

יהודי חושב

יש״כ גדול!
למדתי עוד משהו...

סמל אישי של משתמש
שש משזר
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי שש משזר »

כדי שלא יאמרו מדשתק ש"מ דניחא ליה ושתיקה כהודאה דמיא, אומר רק ששתיקתי בגדר שתיקה דרגזנותא.

ר' מענדל, אתה צודק בכל דבריך, לדאבונינו. אולי הלשון שלך גורם לאנשים להזיע, אבל לפחות ישמעו דברים אלו אשר עד כה נשארו מתחת לאדמה.

ולא, אין לי הזמן, הכח, ואפילו הרצון להסביר באריכות מדוע הוא צודק.

יהודי חושב

שש משזר כתב:כדי שלא יאמרו מדשתק ש"מ דניחא ליה ושתיקה כהודאה דמיא, אומר רק ששתיקתי בגדר שתיקה דרגזנותא.

ר' מענדל, אתה צודק בכל דבריך, לדאבונינו. אולי הלשון שלך גורם לאנשים להזיע, אבל לפחות ישמעו דברים אלו אשר עד כה נשארו מתחת לאדמה.

ולא, אין לי הזמן, הכח, ואפילו הרצון להסביר באריכות מדוע הוא צודק.
לא שהינך זקוק לאישור שלי, אבל נראה לי שאני מסכים איתך...

ואגב, עשיתי פרסום למאמר שלך באשכול הסמוך אצל כמה מתעסקים בקודש עם נוער חסידי, הוא עשה פלאים!
יש״כ גדול, המאמץ שלך היה שווה.

סמל אישי של משתמש
שש משזר
קיבל תודה: 1 פעם

נושא שלא נקרא על ידי שש משזר »

אה, תודה רבה. הודעתך מחיה נפשות.

לפחות אדע שלא כתבתי סתם, אלא הועלתי לשפר הגישה למען עתיד הדור הבא.

יהודי חושב

שש משזר כתב:אה, תודה רבה. הודעתך מחיה נפשות.

לפחות אדע שלא כתבתי סתם, אלא הועלתי לשפר הגישה למען עתיד הדור הבא.
המאמר הודפס מספר פעמים וחולק בין אנשי צוות, היו דיונים סביבו, רובם הסכימו עם הכל, השאר הסכימו עם הרוב.
שורה תחתונה המסקנה הייתה שיש צורך להתעורר וליצור שינוי מיידית.
על ר׳ מענדל לא היה להם דעה היות והם לא שמעו אודותיו, בכל זאת ציבור שאין לו כלל גישה לאינטרנט ולמודרניזציה כלשהי...
אז אומר לך שוב תודה רבה, ואם יש לך עוד מה להגיד ולחדש לנו מובן שנשמח לקרוא.
גיט שבת!

שבט מישור
קיבל תודה: 8 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי שבט מישור »

דנתי היום עם חבר (40 פלוס), ג"כ איזה 'כוכב' די ידוע שכבר עבר 'גרשיים' ועוד הרבה קשיים ובעיות אישיות, בקשקושו האחרון של ר' מענדל מיודענו.
הלה צחק ולעג: הוא עדיין לא יודע מה זה נישואין ובטח שלא אהבה. אני כבר נישאתי פעמיים 'עם בחירת לבי'... והפעם אני מחפש שידוך 'עם בת גילי'! כי מנסיון אני יכול להעיד ש'אהבה' היא כמו פרחי שושנים וורדים ססגוניים... אבל היא כמשה ונובלת בסוף... וד"ל.
עכ"ל של אותו בעל נסיון, וכל מילה מיותרת.

סמל אישי של משתמש
אבן הפינה
נתן תודה: 29 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים

נושא שלא נקרא על ידי אבן הפינה »

מדברי כ"ק מרן האדמו"ר מבעלזא שליט"א במעמד יסוד "דורותינו ר"ח כסלו תשע"ז :
"ב"ה השידוכים אצלנו הם לא מתוך אהבה, אהבה זה כמו פרי אם זה עומד הרבה זמן זה נובל, אצלנו מתחתנים כדי לקיים את מצוות הבורא פרו ורבו, ע"כ צריכים לחשוב כל הזמו מה אני יכול לתת ולא מה אני יכול לקבל וכו' וכו' "
בהתחלה לא הבנתי למה מר"ש מדבר ככה, אבל כעת שיש מכתבים ובלוגים עם כל מיני כותבים למיניהם הקדים הקב"ה רפואה למכה והראה מה היא ההשקפה האמיתית בענין זה.
ודי למבין .....
הייתה לראש פינה

סמל אישי של משתמש
המשוטט

נושא שלא נקרא על ידי המשוטט »

כעת בשידור חי אצל טוקר

שלח תגובה